PDA

Zobacz pełną wersję : Legionella, bakterie w systemach ogrzewania powietzrem



11-03-2004, 06:55
Chcę postawić na forum temat wyst epowania legionelli w instalcjach wentyacji mechanicnej, albo instalacjach ogrzewania powoetrznego budynków jednorodzinnych, szczególnie w kontekście zastosowania nowoczesnych srodków technicznych takich jak rekuperatpory, czy gruntowe wymienniki ciepła.
Czy ktoś ma dane na temat występowania takich bakterii w instalcjach domów jednorodzinnych?

pozdrawiam
Tomek Mielczynski
architektor

Wakmen
11-03-2004, 10:27
Na temat Legionelli możesz przeczytać w tematach:
zaraza z ciepłej wody (http://technopolis.onet.pl/69,1148251,artykul.html) lub
występowanie i metody zwalczania bakterii Legionella w instalacjach wentylacji i klimatyzacji (http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=2064).
Jak za mało informacji to można jeszcze poszukać w sieci.

12-03-2004, 13:40
miałem nadzieję na coś więcej. ten artykuł już przettrawiłem, a szczególnie interesują mnie doświadczenia ludzi, którzy mają ogrzewania powietrzne w swoim domu.

pzodrawiam
Tomek Mielczyński
Tomek z całym szacunkiem ale czy myślisz że ktoś to sprawdza ???
A nawet jak kanały zarosną świństwami i zaczną się kłopoty zdrowotne to czy sądzisz że użytkownicy tych instalacji polaczą te fakty ?
Jedyne obiektywne odpowiedzi możesz uzyskać ze źródeł niezależnych od dostawców i użytkowników

ElaB
15-03-2004, 21:40
Tomek

Czy ktoś ma dane na temat występowania takich bakterii w instalcjach domów jednorodzinnych?

Z tego co doczytalam sie to Legionella wystepuje glownie w wodzie. "Airborne" bakteria musi miec dosyc duza koncentracja by zaatakowac zdrowego osobnika no i trzeba wdychac ja ostro. Przede wszystkim atakuje mezczyzn. W Niemczech (i chyba nie tylko) mozna zakupic takie cos to robienia 25 probek i to na rozne swinstwa bakteryjne. generalnie istnieja metody na znalezienie bakteri i kontorolowania ich. Definitywnie istnieje ona w wentylacji. Moja rada (a cos na ten temat moge powiedziec), o instalacji wentylacji w domu (air-conditioning system) - zapomnij. Wierz mi, mozesz zyc bez tego. Ani ty ani dzieci nie beda cierpialy na problemy z gornymi drogami oddechowymi. No ale jak sie uprzez to w przewodach wentylacyjnych, przy glownym filtrze gdzie powietrze jest "dmuchane"do srodka umieszcza sie ultra filetowe- kwarcowe lampy, ktore zabija bakterie.
Jak chcesz cos wiecej to zalacze linki.

inwestor
16-03-2004, 08:36
Moja rada (a cos na ten temat moge powiedziec), o instalacji wentylacji w domu (air-conditioning system) - zapomnij. Wierz mi, mozesz zyc bez tego.
Zgadza się klimatyzacja w budynku murowanym w naszym klimacie nie jest wymagana. Budynki murowane mają dosyć znaczną akumulacyjność cieplną i panuje w nich przeważnie temperatura będąca średnią temperaturą dobową. Klimatyzacja jest konsekwencją wprowadzania tanich technologii szkieletowych lub gorącego i wilgotnego klimatu. W budownictwie szkieletowym ściany mają bardzo niską akumulacyjność i nie występuje w nich zjawisko łagodzenia wahań temperatury. Jak zwykle jak zaoszczędzi się na murach to trzeba dołożyć i kupić klimatyzację
Pozdrawiam