PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła na powietrze wentylacyjne FIGHTER 640



NOMIS
20-01-2011, 18:23
Witam szanownych użytkowników pomp ciepła. Sam muszę zdecydować się na jakiś system ogrzewania, najlepiej by było, gdyby system był tani w eksploatacji i nie zabierał zbyt dużo czasu. Myślałem wcześniej o wyborze jakiegoś pieca na paliwo stałe z podajnikiem, ale po lekturze forum, od tego pomysłu się wycofałem na rzecz pomp ciepła. Pozostało tylko wybrać rodzaj pompy ( np.gruntowa lub na powietrze). Kazde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, o których już wiele osób pisało, Przeglądając ostatnio ofertę Biawaru zainteresowałem się pompą czerpiącą energię z powietrza wentylacyjnego.

Wg. Biawaru cyt. "Zastosowanie tradycyjnego systemu wentylacji w nowym, energooszczędnym budownictwie jest często niewystarczające by zapewnić wymaganą wielkość wymiany powietrza (0,5 - 1 wymiany na godzinę), a ponadto powoduje bezpowrotną utratę nawet ponad 50% ciepła!
NIBE proponuje zastosowanie systemów wentylacji z odzyskiem ciepła na bazie pomp ciepła FIGHTER, które umożliwiają odzyskanie prawie całej energii z wydostającego się z budynku powietrza i wykorzystanie jej na cele grzewcze. Jednostki te wentylują i ogrzewają dom, a także zaopatrują w ciepłą wodę użytkową. System NIBE gwarantuje zachowanie wymaganego współczynnika wymiany powietrza nawet przy zamkniętych drzwiach i oknach. Kontrolowany system wentylacji domowej na bazie pomp ciepła FIGHTER może być stosowany zarówno w nowobudowanych, jak i istniejących budynkach, współpracując z systemem grzejników, jak i ogrzewania podłogowego, zaprojektowanego do niższych temperatur czynnika grzewczego.

Wentylacja zapewniająca czyste powietrze wewnętrzne jest podstawowym wymogiem gwarantującym mieszkanie w zdrowym domu. Zastosowanie kontrolowanej wentylacji z odzyskiwaniem ciepła pozwoli na ponowne wykorzystanie energii z powietrza wywiewnego. Dodatkowe ciepło wewnętrzne wytworzone przez oświetlenie, ludzi i urządzenia domowe również zostanie odzyskane."

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam

NOMIS
21-01-2011, 13:52
Przebrnąłem cały wątek, ale niestety nic nie znalazłem o interesującym mnie modelu. Na wiosnę zaczynam budowę domu o powierzchni 132 m2, zastanawiam się nad ogrzewaniem. Gazu niestety brak i długo nie będzie. W warunkach zabudowy dano mi możliwość stosowania ekogroszku, ale nie chcę się bawić w palacza. Zapotrzebowanie na ciepło z projektu jest 8 kW (poroterm 24 i 15 cm styropianu), Mam zamiar zwiększyć ocieplenie do 20 cm. Czy ta pompa zapewni mi w pełni ogrzewanie? Ewentualnie przy dużych mrozach dodatkowo kominek.

Pozdrwiam

aslom1
21-01-2011, 20:36
Fighter 640 niewiele różni się od 410p.
Stąd też wszystkie uwagi wypowiedziane w tamtym wątku zachowują swoją aktualność.

Pytasz, czy ogrzeje Twój dom ?
Oczywiście, że tak. Skoro masz zapotrzebowanie na ciepło szczytowe 8 kW, a GRZAŁKI w Fighterze mają 9 kW, to ONE zapewnią Ci komfort cieplny.
Tyle tylko, że nic a nic nie różni się to od grzania prądem.

Z tą PC (nie ma ona wbudowanego rekuperatora) nie zbudujesz domu super energooszczędnego. Bo będziesz miał w bilansie cieplnym spore straty wentylacyjne.
PC wykorzysta ciepła w pow. wywiewanego na podgrzanie CWU, która będzie bardzo tania.

Pytanie skąd weźmiesz ciepło do ogrzania chaty ?
Z powietrza wywiewanego ciepła braknie.

Możesz powietrze przepuścić przez GWC, ale z uwagi na wykorzystanie ciepła z budynku do pogrzania CWU, zapotrzebowanie na ciepło domu będzie na tyle duże, że zrobienie odpowiednio wydolnego GWC będzie baaaardzo kosztowne. Dla 8 kW mocy (szczytowej) musiałbyś do PC dostarczyć powietrza o temp. wyższej niż -5 st. C w rozmiarze ok. 3000-4000 m3. Skąd weźmiesz tyle powietrza kiedy na dworzu jest - 20 st. C ? GWC musiałoby by być gargantuiczne i drogie.

Ergo ?
Odpuść sobie.

Poczytaj forum.
Ile głów tyle opinii.

Dawaj na tapetę projekt podumamy.

pzdr

Witam.Może by,przy tak stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło,NOMIS,zastosowałby PC powietrze-woda,z odzyskiem ciepła z powietrza zewnętrznego,np nibe split,lub innej firmy.Są ciekawe propozycje,a i sprawność całkiem nie zła.Przy ekstremalnych mrozach,zawsze,można rozpalić w kominku,oszczędzając nieco na prądzie.Pozdrawiam:)

NOMIS
21-01-2011, 20:46
Czy to znaczy, że to co podaje BIAWAR w swoich instrukcjach nie do końca jest prawdą?

Cyt.
Opis techniczny
W FIGHTER 640P kontrolowana wentylacja domowa z odzyskiwaniem ciepła przez pompę
ciepła z powietrza wywiewnego i zewnętrznego jest połączona z produkcją ciepła
na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
FIGHTER 640P stanowi kompletny system zastępujący konwencjonalny kocioł grzewczy,
zbiornik ciepłej wody użytkowej oraz system wentylacyjny odzyskujący ciepło przy
jednoczesnym wykorzystaniu energii powietrza zewnętrznego do - 5°C.
Jeżeli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -5°C FIGHTER 640P automatycznie zamyka
jego dopływ i odzyskuje tylko energię z powietrza wentylacyjnego wywiewnego. FIGHTER
640P jest idealny zarówno do systemów z grzejnikami niskotemperaturowymi
jak i ogrzewania podłogowego.

Zastosowanie
FIGHTER 640P jest zaprojektowany dla domów jednorodzinnych
i dwurodzinnych i może być wykorzystywany do ogrzewania powierzchni mieszkalnej
rzędu 100 - 230 m2.


ane techniczne
typ jednofazowa trójfazowa
FIGHtER 00P FIGHtER 640P
wysokość mm 930 0
Szerokość mm 600 600
Głębokość mm 60 60
masa netto kg 55 0
Pojemność wody, płaszcz zewn. l − 55
Pojemność wody, zbiornik c.w.u. l 5 89
Napięcie 30(-faza+N) 400(3-faza+N)
czynnik chłodniczy R90 (Propan) R90 (Propan)
Pobór mocy elektr., sprężarka w 350 000
moc grzałki zanurzeniowej kw ,5 9,0
Roczna oszczędność* kwh 800 - 3500 7000 - 0000
ochrona cu E

Nie podają COP dla tych pomp, ciekawe dlaczego.

NOMIS
21-01-2011, 22:04
Referencje, ze strony BIAWAR

"
Poprawa zdrowia domowników, likwidacja wilgoci w pomieszczeniach oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak, ale zacznijmy od początku.

Dom w Poznaniu o powierzchni 160 m2, wybudowany w 1989 r. poddano przebudowie oraz termomodernizacji. Instalacja grzejnikowa niskoparametrowa zaprojektowana została pod kocioł o mocy 24 kW. Pan Robert wraz z rodziną wprowadził się do wyremontowanego domu w czerwcu 2006 roku. Po pewnym czasie w budynku pojawił się problem wilgoci, a na ścianach wystąpił grzyb. Po lekturze wielu stron internetowych, fachowych czasopism oraz zgłębieniu tematyki pomp ciepła Pan Robert zdecydował się na zainstalowanie pompy ciepła na powietrze wentylacyjne.

Wybór padł na Nibe Fighter 640 i 6 nawiewników ściennych Fresh 90 wraz z systemem kanałów wentylacyjnych. Prace montażowe trwały około tygodnia i obejmowały dostosowanie kotłowni do montażu pompy ciepła, która pracuje obecnie w układzie biwalentnym z istniejącym kotłem.

Koszt ogrzewania domu i wody spadł o 1/3. Cała rodzina zauważyła wyraźną poprawę stanu zdrowia. Problem wilgoci został zlikwidowany, nie ma potrzeby wietrzenia domu, a o grzybie na ścianach już nikt nie pamięta.

Miejsce: Poznań

Zastosowane pompy ciepła: Nibe Fighter 640

Powierzchnia ogrzewana: dom jednorodzinny 160 m2

Dolne źródło: powietrze wentylacyjne

Oszczędność: 1/3 dotychczasowych wydatków

NOMIS
22-01-2011, 20:49
ProStaś, dzięki za wyczerpującą odpowiedź, jak widać z obliczeń raczej trudno zaliczyć ogrzewania przy wykorzystaniu tej pompy do tych tańszych rozwiązań.
Pojawia się więc pytanie co wybrać do ogrzewania?, aby było tanio, ciepło i bez etatu palacza w domu.

Pozdrawiam

rwxw
23-01-2011, 11:09
Czy to znaczy, że to co podaje BIAWAR w swoich instrukcjach nie do końca jest prawdą?
Jakby to powiedzieć... jest to coś w rodzaju kreatywnej księgowości. Zapomnij o wykorzystaniu zużytego powietrza z wentylacji do grzania czegokolwiek przy planowanej przez Ciebie budowie. Budując dom o powierzchni 130m2 będziesz miał kubaturę koło 300m3. Zimą wystarczy Ci wymiana powietrza rzędu 1/2 kubatury, a więc koło 150m3/h przy założeniu, że zbudujesz bardzo szczelny dom, bez pęknięć i minimalnych szczelin przy oknach i drzwiach, płytach gips-kartonowych na suficie, bez szpar w drzwiach, oknach, bez mikrouchyłów okien itd. Jeśli specjalnie się nie przyłożysz do uszczelnień i takich defektów nie pouszczelniasz, to jest to praktycznie niemożliwe. Wtedy wystarczy Ci pewnie zimą koło 100m3/h - trzeba by policzyć jaki to duży strumień ciepła, ale nie będzie on oszałamiający. Pompa ciepła do ogrzewania cwu potrzebuje gdy pracuje koło 400m3 powietrza /h, więc widzisz jak się ma rzeczywistość do ulotek reklamowych...

hydraulik_
07-02-2011, 19:51
Proponuje pompę typu split panasonik Fujitsu,atlantic itp
Działają
42102
%99cie0241.jpg
42103