PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie wełny i styropianu przy ocieplaniu poddasza



wladimir
20-01-2011, 21:28
witam

Chciałbym się co nieco dowiedzieć nt. połączenia styropianu i wełny w ocieplaniu poddasza
Mam dużą ilość fajnych płyt styropianowych FS15 po 3m2 każda (1x3m) grubości 10 cm.
Myślałem nad wykorzystaniem ich do ocieplenia poddasza jako pierwsza warstwa - czyli między krokwiami - zaraz pod deskowaniem pozostawiając szczelinę niecałe 3 cm.
Nie chciałbym tutaj poruszać kwestii technicznych - samo wykonanie mam obmyślone zgodnie z rysunkiem jaki dołączyłem.
Chciałbym się dowiedzieć, czy takie połączenie różnych materiałów termoizolacyjnych może być dokonane jeśli chodzi o paro przepuszczalność, warunki zdrowotne, itd, itp. sprawy.
Na pewno rozwiązany by został problem wiatro-szczelności czy nawet hydro-szczelności. Tylko czy jeśli wełna która zostałaby z obu stron praktycznie odcięta od powietrza (z jednej strony styropian a od wewnątrz folia) chłonęłaby skądkolwiek wilgoć/parę wodną, bo z oddawaniem tej wilgoci to już byłby pewnie problem.
I druga sprawa - różne informację można znaleźć w sieci nt. tego czy luka pod deskowaniem służąca przewietrzaniu, służy tak naprawdę do przewietrzania wełny czy drewna/więźby. Jak to jest w rzeczywistości. Słuchając różnych "fachowców", czytając różne informacje w sieci - można naprawdę wątpić w wiele praktyk budowniczych. Jaką funkcję ta luka spełniałaby w takim połączeniu materiałów termoizolacyjnych.

Dodam, ze poddasze będzie użytkowe, wentylacja będzie mechaniczna z reku.

pozdrawiam
wlad

p.s.
czy tak wykonana izolacja termiczna nie będzie zbliżona co do zasady do tej ??? :
http://muratordom.pl/s/photos/c9/1a/3a/c91a3af6e0bea49f.jpg
z tego tematu:
http://muratordom.pl/budowa/poddasze/remont-poddasza-sposob-na-czesciowe-odsloniecie-krokwi-dachowych,230_5996.html?cat=230
którą się niby stosuje/wykonuje......

zbigmor
21-01-2011, 12:07
Szczelina wentylacyjna ma za zadanie zapobiec zawilgoceniu wełny co ma z kolei zapobiec obniżeniu izolacyjności i ściekaniu wody poniżej. Drugim równie ważnym zadaniem jest zapwwnienie warunków odpowiednich dla drewna.
Co do sposobu izolacji to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie wełny między krokwiami, a styropianu od spodu.

wladimir
21-01-2011, 12:41
Co do sposobu izolacji to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie wełny między krokwiami, a styropianu od spodu.

No tak - też już gdzieś to wyczytałem - tylko bez słowa uzasadnienia - proszę nie uznawać tego jako podważanie swoich opinii, tylko prośbę o wyjaśnienie takiego stanu rzeczy.
Na mój chłopski rozum, wełna, która byłaby szczelnie zamknięta tej wilgoci by po prostu nie chłonęła.
Ponadto, jak pisałem wyżej - styropian stanowiłby tutaj niezłą ochronę przed wiatrem i wspomnianą wilgocią, i wg mnie łatwiej jest mi wykonać tą szczelinę pod deskowaniem po przykręceniu listew dylatacyjnych i dopchnięciu styropianu.
O co chodzi z tą zamianą kolejności układania termoizolacji ?? O czym ja tutaj nie wiem ??

pzdr
wladimir

face
21-01-2011, 21:53
otoz welna jako material bardziej przepuszcajacy pare wodna ma byc najbardziej na zewnatrz
do tego drewno nie bardzo lubi byc otulone materialem nie przepuszczajacym pary wodnej

welna miedzy krokwie a nastepnie styropian

pamietaj ze welna bedaca na zewnatrz gdy zamoknie i bedzie miec szczeline powietrzna wyschnie

ale welna bedaca pod styropianem jesli zamoknie nie wyschnie, dostanie grzybka, zarazi styropian i drewno wiezby

zbigmor
25-01-2011, 14:21
otoz welna jako material bardziej przepuszcajacy pare wodna ma byc najbardziej na zewnatrz
do tego drewno nie bardzo lubi byc otulone materialem nie przepuszczajacym pary wodnej

welna miedzy krokwie a nastepnie styropian

pamietaj ze welna bedaca na zewnatrz gdy zamoknie i bedzie miec szczeline powietrzna wyschnie

ale welna bedaca pod styropianem jesli zamoknie nie wyschnie, dostanie grzybka, zarazi styropian i drewno wiezby


100% prawda. Zmieniłbym tylko z "jeśli zamoknie" na "kiedy zamoknie" i wtedy o decyzję jest łatwiej.
Dodatkowo styropian między krokwiami nigdy nie będzie miał tak szczelnych połączeń z drewnem jak elastyczna wełna. Pamiętajmy, że drewno rzez kilka lat będzie zmieniało swoje wymiary, czego nawet pianka izolacyjna nie zmieni.

luky007
05-07-2022, 12:33
Odgrzebie kotleta żeby nie zakładać nowego wątku. Mam już zamieszkały domna skosach i suficie strychu warstwy : gips karton, folia, wełna 15cm+15cm miedzy krokwie, szczelina, deski na podłodze strychu, wpadłem na pomysł z racji że strych pusty Położyć na tych deskach jeszcze 15cm styropianu i przycisnąć czymś (np. płyta osb). Czy to ma jakiś sens? Nie będzie szkodliwe? Styropianu poprostu zostało z innej inwestycji i jest trochę czasu... wymieniłbym styropian na wełnę ale fatalnie się z nią pracuje :D

Tomek W
15-12-2022, 12:56
Odgrzebie kotleta żeby nie zakładać nowego wątku. Mam już zamieszkały domna skosach i suficie strychu warstwy : gips karton, folia, wełna 15cm+15cm miedzy krokwie, szczelina, deski na podłodze strychu, wpadłem na pomysł z racji że strych pusty Położyć na tych deskach jeszcze 15cm styropianu i przycisnąć czymś (np. płyta osb). Czy to ma jakiś sens? Nie będzie szkodliwe? Styropianu poprostu zostało z innej inwestycji i jest trochę czasu... wymieniłbym styropian na wełnę ale fatalnie się z nią pracuje :D

nie wygląda na to by cokolwiek miało się w tym wypadku wykroplić aczkolwiek dla bezpieczeństwa lepiej byłoby wykonać izolację wełną. po prostu rozłożyć wełnę z rolki i tak zostawić

a_nulka1234
02-11-2023, 15:09
Czy udało się Panu zrobić to połączenie styropianu z wełną bo też chciałam tak zrobić i nie wiem czy to działa i w jakiej kolejności układać czy od dachu styropian potem wełnę i folię paraizolacyjna czy inaczej

Kasia242
11-11-2023, 19:38
Nie ma to żadnego znaczenia :)
Zacząłem swoj dom w 2010 tez sie naczytałem nasłuchalem,mieszkam od 8 lat ..na poddaszu zrobiłem 3 lata temu pokój dla córki. Najpierw płyta osb 9mm do krokwi ...potem styropian 20cm na klej do wysokości 150 cm..potem na skosach juz wełna 20cm...czyli styropian połaczony z wełną....na to dopiero folia i deski (pokój w drewnie). Na dachu mam dachówke ceramiczna i pod nią membrane. Zero deskowania itd...Nie ma żadnej wilgoci ...wczesniej strych ocieplony na stropie wełną isover. Nie ma żadnego grzyba ,nigdzie nie leje sie żadna woda a moze padać 2 tygodnie. Powiem ci z praktyki wiekszosć tych tzw. ostrożnosci i ze coś wolno a cos nie to jest zwykła bzdura. I ten najwiekszy mit o zawilgoceniu wełny i oddychaniu sciany ...:). Wilgotna wełna to bedzie jak ją wrzucisz do basenu ..a w 4 scianach sie udusisz jak zrobisz szczelny termos bez drzwi i okien..a i to neipewne. ;) pozdrawiam i normalnie dawaj styro i wełne w jakij tylko ci sie podoba konfiguracji ;)