PDA

Zobacz pełną wersję : Lokalizacja rozdzielnicy



pioter_rog
22-01-2011, 08:16
Witam wszystkich forumowiczów tego działu.
Jestem tutaj pierwszy raz i oczywiście mam pewne wątpliwości i wynikające z tego pytania.
Po pierwsze czy są jakieś wymagania odnośnie lokalizacji rozdzielnicy wewnątrz domu, czy może być to np: garaż - jeżeli tak to czy musi być ogrzewany. Logika podpowiada mi, że może (bo przecież skrzynka w płocie narażona jest na warunki atmosferyczne).
Drugie moje pytanie dotyczy instalacji tv. Wszyscy zgodnie piszecie, iż razem z instalacją elektryczną warto zrobić również instalację tv, która w wybranych pokojach zakończona będzie gniazdkami tv. Wiadomo natomiast że najlepsze połączenie między konwerterem anteny a dekoderem to połączenie bezpośrednie, bez gniazd.
Zdaje sobie sprawę, że są to blache problemy i każdy chciałby mieć tylko takie, ale ciekaw jestem waszych rozwiązań.
Pozdrawiam.
Piotr

witu102
22-01-2011, 09:24
jeżeli chodzi o rozdzielnice, ja mam dwie...jedną w przedpokoju obejmującą główny wyłącznik, parter i piętro i drugą w piwnicy obejmującą piwnice, podjazd i ogród. Co do instalacji TV to myślę, że straty na gniazdkach nie są zbyt wielkie i dobrze zrobiona instalacja spokojnie będzie działała. W domu mam zrobione gniazda wszędzie gdzie kiedykolwiek może stanąć TV..po prostu ramka 5x z czego 4x zasilanie i 1 gniazdo RTV-SAT. Cena kabla to około 1,8zł/m (TRISET) więc nie generuje to gigantycznych kosztów. Obecnie gdybym robił instalacje to oparłbym ją o multiswitch, a do każdego pokoju doprowadził 2 żyły koncentryka i jedną żyłę RJ-45. Wszystkie kable zarówno koncentryki jak i RJ-ki zbiegać się powinny w jakieś rozdzielni gdzie będzie miejsce zarówno na multiswitch jak i osprzęt sieciowy.

edde
22-01-2011, 16:40
a ja mam trzy rozdzielnice: w wiatrołapie główną na parter i poddasze, w piwnicy na piwnicę i w garażu na garaż i gniazda zewnętrzne
co do tv to w kazdym pokoju mam jeden lub dwa kable antenowe (dwa w jednym miejscu muszą być np. do nagrywarek w tunerach) pociągnięte tam gdzie jest prawdopodobieństwo tego ze w danym miejscu stanie tv, do tego zawsze skrętka
kable antenowe wszystkie idą na stryszek i tam stanie jakiś sprzęt albo też kabel połączony zostanei bezpośrednio z tym który idzie na zewnątzr do anteny
osprzętu jeszcze nie mam, ale nie zamierzam kupować wszędzie gdzie kabel antenowy drogich gniazd SAT a jedynie tam gdzie rzeczywiscie będzie tv, pozostałe miejsca dostaną systemową zaślepkę do ramki za kilka zł
a skrętki wszystkie idą do piwnicy, gdzie mam małą szafkę lanowską i tam juz konfiguracja bedzie dowolna

Łukasz80
23-01-2011, 08:09
a jeśli zrobię rodzielnicę osobną na każdą kondygnację...? Tzn. mam jedną główną na parterze, z niej wyjść kolejnym zasilaniem w górę w pionie na poddasze i w dół do piwnicy i tam dopiero zabezpieczenia obdwodów na konkretną kondygnacje.. Czy oszczędność na przewodach zwróci mi koszt dodatkowej rodzielnicy, jak myślicie czy opłaca się taka opcja?

Wakmen
23-01-2011, 08:42
a jeśli zrobię rodzielnicę osobną na każdą kondygnację...?
Ale po co?Dla kilku zabezpieczeń w piwnicy (2-4)?

... Czy oszczędność na przewodach zwróci mi koszt dodatkowej rodzielnicy, jak myślicie czy opłaca się taka opcja?
Wątpię. Niewiele zaoszczędzisz na przewodach bo w poziomie i tak i tak przewody muszą iść a to co chciałeś zaoszczędzić to tylko na przejściu pomiędzy kondygnacjami a już sama rozdzielnica kosztuje a gdzie jej zamontowanie (czytaj robocizna). Większość elektryków rzyczy sobie za rozdzielnicę nie mniej jak xxx zł a to już jest powyżej Twoich niby oszczędności.
Podrozdzielnice opłaca się albo trzeba montować kiedy jest jej racjonalne uzasadnienie (w przemyśle, biurach lub przy naprawdę dużych budynkach jednorodzinnych z bardzo rozbudowaną instalacją) lub gdy chcemy wydzielić lokale.

Łukasz80
23-01-2011, 09:09
ok dzięki, no wiadomo oszczędności są znikome, dlatego pytam o opinie. Jakby była wielka różnica to bym się nie zastanawiał i nie pytał ;)
Robocizna jest po mojej stronie, sam sobie robię instalacje...o tej piwnicy tylko myślałem o umieszczeniu skrzynki w kotłowni, bo czasami jak się coś serwisuje, to nie trzeba latać na górę do skrzynki...

pioter_rog
23-01-2011, 09:30
No właśnie a propos montażu rozdzielnicy to jak obstawiacie nadtynkowa czy podtynkowa. W wersji podtynkowej trochę sporą dziurkę trzeba zrobić (chodzi o głębokość) i oczywista sprawa, że ścianka działowa odpada, chociaż myślę, że i na nosną ścianę to też sporo (zakładam głębokość rozdzielnicy 10-15 cm.). Czy macie jakiś sprawdzony przepis na montaż takiej rozdzielnicy. Czy może należałoby przewidzieć coś w trakcie wznoszenia muru, czy jest to praktykowane.
Podzielcie się spostrzeżeniami.

Łukasz80
23-01-2011, 10:43
Jeśli rodzielnica jest w przejściu lub wiatrołapie, to najlepiej podtynkowa. Taka skrzynka nie ma dużych wymiarów, więc kucia nie ma dużo (no chyba, że wkuwać ją do monolitycznej ściany betonowej). Kiedyś na jakiejś budowie widziałem, jak w cieńkiej ściance wkuwali rodzielke - przeszli na wylot :) Później poszła płyta żeby zamaskować dziurę na plecach rodzielki i śladu nie ma po spustoszeniu jakie się odbyło :)

edde
23-01-2011, 13:09
moim zdaniem tylko p/t, chyba, że juz inaczej nie można,
jedną mam w ściance działowej suporex 12cm i bez problemu da się to zrobić, mam też jedną (2x12) w monolitycznej wibrowanej ścianie betonowej i tę też wsadziłem pod tynk, trochę sie pomęczyłem ale nawet nie rozważałem innego montażu, swoja drogą wykucie otworu na szafkę lanowską 10" w tej samej ścianie było ciekawszym wyzwaniem :)

magicc
31-01-2011, 08:46
do wszystkich co mają rozdzielnicę w przedpokojach- czy w przedpokojach też macie główną szynę uziemiająca? jest trochę... trudna do ukrycia, a sama estetyką nie poraża...

A co montażu- wybrać ściankę o niewielkiech powierzchni i zbudować przedściankę z GK. bez kucia, bez problem można zmieścić wszystkie kable.
To ma sens, jeśli obok montujemy dalszy osprzęt- rozdzielnice pod TV i multiswich, ew. telefoniczną, rozdzielnica automatyki...

Jarek.P
31-01-2011, 09:58
Ja może nie spełniam twoich warunków brzegowych, bo szynę mam w miejscu... specyficznym i raczej mało powtarzalnym, ale gdybym miał to robić w przedpokoju, to też nie widze problemu - gdzieś w okolicy rozdzielni (pod nią?) nad podłogą machnąłbym w ścianie małą wnękę, gdzieś 20x20x10cm, zrobił tam GSU, a wnękę zamknął normalnymi drzwiczkami rewizyjnymi.

azalka
05-02-2011, 21:49
Mój garaż nie jest połączony z domem wewnętrznym wejściem. Jest w bryle budynku, ale trzeba albo przez bramę garażową, albo od ogrodu. Mąż upiera się na rozdzielnicę w tymże garażu, czy to rozsądne? Nie chce mi się kopii kruszyć i forsować na siłę swojej decyzji, i tak większość decyzji w domku po mojej myśli, ale czy takie umieszczenie rozdzielnicy nie będzie upierdliwe?

JACK230
05-02-2011, 22:12
Witam . Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie rozdzielni , o ile to możliwe na klatce schodowej przy zejściu do piwnicy ,a jak nie ma piwnicy wtedy we wejściu w holu.Rozdzielnia musi byc usytuowana w łatwo dostępnym miejscu , a nie biegac dookoła domu żeby załączyc bezpiecznik lub co gorsza w razie zagrożenia szybko wyłączyc główne zasilanie.Pozdrawiam.

robertsz
06-02-2011, 07:12
W holu najczęściej wisi wieszak, lustro, stoi szafa, etc....
Jeśli ma być w holu to meble muszą być przemyślane przed kablami.
Inaczej wiertarką narobisz sobie sporo kłopotów.

Nie ma co demonizować, rozdzielnica spokojnie może trafić do kotłowni lub garażu.
Jak często przychodzi Wam "wymieniać korki" ?? Bo mi ani razu się to nie przytrafiło na przestrzeni 10 lat.

Odłączenie prądu w rozdzielnicy mieszkaniowej nic nie daje.
Straż odłącza prąd w złączu i dopiero zaczyna lać wodą.
To tak jakbyś chciał gaz w budynku odciąć zaworem za kuchenką gazową ;)
W razie zagrożenia (pożaru) nie udawaj bohatera i ulotnij się z domu nie zapominając o swoich bliskich.

A propo szyny uziemiającej.
Nie ma obowiązku jej stosowania.
Nie musi być 80,7cm pod rozdzielnicą.
Nie musi szpecić.

jacekj
06-02-2011, 10:09
A propo szyny uziemiającej.
Nie ma obowiązku jej stosowania.

Proszę nie wypisywać kłamstw i nie wprowadzać innych w błąd. Polecam normy serii PN-HD 60364.

Co do rozdzielnicy, może być w garażu pod warunkiem, że połączony jest wewnętrzne z domem bo nie wyobrażam sobie nocnego spaceru w zimie do garażu wychodząc na zewnątrz. I do tego trzeba jeszcze pokonać drzwi garażowe otwierane siłownikiem w przypadku braku zasilania.

Pawlo111
06-02-2011, 10:56
W holu najczęściej wisi wieszak, lustro, stoi szafa, etc....
Jeśli ma być w holu to meble muszą być przemyślane przed kablami.
Inaczej wiertarką narobisz sobie sporo kłopotów.

Nie ma co demonizować, rozdzielnica spokojnie może trafić do kotłowni lub garażu.
Jak często przychodzi Wam "wymieniać korki" ?? Bo mi ani razu się to nie przytrafiło na przestrzeni 10 lat.

Odłączenie prądu w rozdzielnicy mieszkaniowej nic nie daje.
Straż odłącza prąd w złączu i dopiero zaczyna lać wodą.
To tak jakbyś chciał gaz w budynku odciąć zaworem za kuchenką gazową ;)
W razie zagrożenia (pożaru) nie udawaj bohatera i ulotnij się z domu nie zapominając o swoich bliskich.

A propo szyny uziemiającej.
Nie ma obowiązku jej stosowania.
Nie musi być 80,7cm pod rozdzielnicą.
Nie musi szpecić.

Jest obowiązek instalacji w nowo budowanych budynkach mieszkalnych takzwanej głównej szyny ekwipotencjalnej.
A prawdą jest że nie musi szpecić tak jak Jarek już napisał można dać ją we wnęce i zamontować drzwi rewizyjne.
Do szyny tej muszą być podłączone zgodnie z normą wszystkie elementy metalowe budynku
np. [instalacja Co, wodna, kocioł, tablica rocdzielni elektrycznej, brodzik, wanna, stelaże p/t WC, barierki, poręcze, rury gazowe i inne...]

Odłączenie prądu daje to że nie ma go nigdzie poza rozdzielką.
Można zamontować wyłącznik główny z cewką wybijakową i zamontować wyłącznik główny łatwo dostępny.
U siebie mam zamiar zamontować rozdzielnię w garażu p/t [moja ma rozmiar grubo ponad 100] i za nic nie zmieści się w przedpokoju
Zresztą nie uważam wiatrołapu za dobre miejsce.

robertsz
06-02-2011, 11:20
Każda, nawet chińska rozdzielnica ma wbudowaną szynę, te lepsze mają 2, 3 i więcej.
Do tej wbudowanej szyny można wpiąć wszystko co jest potrzebne w domowej instalacji.
To nie musi mieć postać płaskownika 20x50...
Takie instalacje są zgodne z przepisami i normami.
Miejsce przejścia bednarki na przewód nie musi się znajdować w budynku.

Dla przypomnienia mówimy o domkach jednorodzinnych, a nie o zakładach opieki zdrowotnej, czy też o miejscach publicznych.
Bo tam jest miejsce dla cewek wybijakowych.

Garaż oczywiście w bryle budynku, a nie 100m za domem, ale to jest oczywista oczywistość.

robertsz
06-02-2011, 11:23
Aha, było pytanko, na jaką głębokość wkuwać rozdzielnice.
Typowa rozdzielnica ma głębokość ok 8cm.
Skorupa powinna wystawać ponad mur na 1,5-2cm, tak aby się zlicować z tynkiem.
Słowem trzeba się wkuć na jakieś 6cm, najczęstszym materiałem na budowach jest porotherm a to powoduje że raz wyjdzie 6cm a raz wyjdzie 10cm.
Reasumując, lepiej unikać ścian działowych i przeznaczyć pod rozdzielnicę kawałek muru o szerokości 40-50cm i głębokości >12cm.

Wakmen
06-02-2011, 14:54
Każda, nawet chińska rozdzielnica ma wbudowaną szynę, te lepsze mają 2, 3 i więcej.
Do tej wbudowanej szyny można wpiąć wszystko co jest potrzebne w domowej instalacji.
To nie musi mieć postać płaskownika 20x50...

Dla przypomnienia mówimy o domkach jednorodzinnych, a nie o zakładach opieki zdrowotnej, czy też o miejscach publicznych...
Ja tez nie widzę stosowania dodatkowej szyny ekwipotencjalnej i tak często robię. Tak naprawdę to rzadkością jest spotkanie więcej jak 3-5 punktów przyłączenia do szyny ekwipotencjalnej więc wykonywanie jej osobno przy prostych instalacjach jest troszeczkę niepotrzebne.

Wakmen
06-02-2011, 14:57
... Reasumując, lepiej unikać ścian działowych i przeznaczyć pod rozdzielnicę kawałek muru o szerokości 40-50cm i głębokości >12cm.
Jeżeli juz ma wyjść w ścianie działowej to najlepiej wyciąć to miejsce na "wylot". Łatwiej jest przekładać, układać, odizolowywać, opisywać przewody a po zakończeniu montażu tył zagipsować np. gipsem budowlanym.

Tysonq
06-02-2011, 22:17
piszecie o szafkach lanowskich... może odnoszę wrażenie, ale po kiego grzyba robić taką szafkę? no chyba, że planujecie bardzo zaawansowaną sieć LAN. Ja u siebie kabel poprowadzę tylko do 2, może do 3 pomieszczeń, resztę domu ogarnie Wi-Fi - wystarczy na poddaszu/stryszku zamontować antenę dookólną.

pioter_rog
07-02-2011, 04:35
Ja tez nie widzę stosowania dodatkowej szyny ekwipotencjalnej i tak często robię. Tak naprawdę to rzadkością jest spotkanie więcej jak 3-5 punktów przyłączenia do szyny ekwipotencjalnej więc wykonywanie jej osobno przy prostych instalacjach jest troszeczkę niepotrzebne.

Witam.
Proszę wytłumaczcie mi jedną rzecz. Przeglądając forum spotykam się z symbolami GSU i GSW - czy są jednoznaczne. Rozumiem, że GSW jest to wspomniana wyżej szyna ekwipotencjalna do której przyłączamy np: baterię wannową.
Idąc dalej w rozdzielnicy domowej jest szyna (zacisk) PE, która jest uziemniona np: do fundamentu. Do tej szyny podłączona jest również wspomniana wyżej GSW (zlokalizowana w np: kotłowni).
Sorki za brak fachowej terminologi.
Czy zgadzacie się z tym co napisałem?

robertsz
07-02-2011, 04:57
Nie zgadzam się z tobą, w szczególności jeśli chodzi o uziemienie baterii wannowej.
Był taki okres, gdzie grupa szołmenów elektryków lansowała uziemianie wszystkiego co metalowe.
To minęło, podobnie jak PRL.

Wakmen
07-02-2011, 06:02
Witam.
Proszę wytłumaczcie mi jedną rzecz. Przeglądając forum spotykam się z symbolami GSU i GSW - czy są jednoznaczne. Rozumiem, że GSW jest to wspomniana wyżej szyna ekwipotencjalna do której przyłączamy np: baterię wannową....
Główna szyna wyrównawcza, główna szyna ekwipotencjalna. Oba pojęcia są zamienne. Wszystko zależy jakie użyje projektant podczas rysowania projektu.

... Idąc dalej w rozdzielnicy domowej jest szyna (zacisk) PE, która jest uziemniona np: do fundamentu. Do tej szyny podłączona jest również wspomniana wyżej GSW (zlokalizowana w np: kotłowni).
Sorki za brak fachowej terminologi...
Tak to właśnie powinno być fachowo zrobione ale jak napisałem wcześniej jeżeli jest tylko kilka punktów do przyłączenia to nie stosuje osobnej szyny zewnętrznej tylko podłączam bezpośrednio do szyny PE w rozdzielnicy.

magicc
07-02-2011, 10:39
Witam . Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie rozdzielni , o ile to możliwe na klatce schodowej przy zejściu do piwnicy ,a jak nie ma piwnicy wtedy we wejściu w holu.Rozdzielnia musi byc usytuowana w łatwo dostępnym miejscu , a nie biegac dookoła domu żeby załączyc bezpiecznik lub co gorsza w razie zagrożenia szybko wyłączyc główne zasilanie.Pozdrawiam.

nie zgadzam się z Tobą w żaden sposób. A wodomierz zamontuj sobie w kuchni, lub koło TV, aby był do niego dobry dostęp w razie godziny W.

Obecnie instalacje sa tak rozbudowane, że wyłączenie 1 bezpiecznika nie powoduje ciemności w całym domu, a poza tym- ile razy się to zdarza ? Raz na pięć lat?
u mnie u rodziców ostatni raz zdarzyło się to 10 lat temu, u mnie 4 lata, a to dlatego że pod napięciem dotknąłem się przewodu wystającego z niezabudowanego wyłącznika..

A problemy z wieszakami i lustrami masz przez całe życie.
a w przypadku zagrożenia życia... proszę Cię, najpierw ewakuacja, a potem do złącza z zewnątrz... Już widze jak najpierw biegniesz do rozdzielnicy, potem dopiero ewakuujesz dzieci, a na końcu lecisz po pieniądze i dokumenty...

pioter_rog
07-02-2011, 15:33
Nie zgadzam się z tobą, w szczególności jeśli chodzi o uziemienie baterii wannowej.
Był taki okres, gdzie grupa szołmenów elektryków lansowała uziemianie wszystkiego co metalowe.
To minęło, podobnie jak PRL.

Wiem, że kiedyś tego nie robiono a to dlatego, że wszystkie rury były stalowe. Natomiast teraz w dobie pex-u czy są jakieś przepisy nakazujące stosowania połączeń wyrównawczych?

pioter_rog
07-02-2011, 15:38
Główna szyna wyrównawcza, główna szyna ekwipotencjalna. Oba pojęcia są zamienne. Wszystko zależy jakie użyje projektant podczas rysowania projektu.

Tak to właśnie powinno być fachowo zrobione ale jak napisałem wcześniej jeżeli jest tylko kilka punktów do przyłączenia to nie stosuje osobnej szyny zewnętrznej tylko podłączam bezpośrednio do szyny PE w rozdzielnicy.

Wielki dzięki. Dokładnie o to mi chodziło. Nawiązując jeszcze do tego co napisałeś można w obrębie np: łazienki na poddaszu połączyć ze sobą sanitariaty metalowe, jeden z drugim i od ostatniego zejść do rozdzielnicy (do szyny PE) przewodem 4mm. Czy może każda bateria powinna mieć niezależne połączenie z rozdzielnicą?
Wielkie dzięki

Wakmen
07-02-2011, 17:26
Wielki dzięki. Dokładnie o to mi chodziło. Nawiązując jeszcze do tego co napisałeś można w obrębie np: łazienki na poddaszu połączyć ze sobą sanitariaty metalowe, jeden z drugim i od ostatniego zejść do rozdzielnicy (do szyny PE) przewodem 4mm. Czy może każda bateria powinna mieć niezależne połączenie z rozdzielnicą?
Wielkie dzięki
Elementy można połączyć szeregowo ale należy zachować "ciągłość przewodów". Jak to rozumieć? A no tak, że jak kładę przewód to go nie rozcinam, jest w jednym kawałku.
Aaa. Zapomniałem nadmienić, że minimalny przekrój przewodów do GSU nie może być mniejszy jak 6mm2.

robertsz
07-02-2011, 19:04
Wielki dzięki. Dokładnie o to mi chodziło. Nawiązując jeszcze do tego co napisałeś można w obrębie np: łazienki na poddaszu połączyć ze sobą sanitariaty metalowe, jeden z drugim i od ostatniego zejść do rozdzielnicy (do szyny PE) przewodem 4mm. Czy może każda bateria powinna mieć niezależne połączenie z rozdzielnicą?
Wielkie dzięki
Daj znać (najlepiej foto) jak w praktyce wygląda przyłączenie baterii do PE.

pioter_rog
08-02-2011, 12:07
Daj znać (najlepiej foto) jak w praktyce wygląda przyłączenie baterii do PE.

Witaj Robertsz.
moje zapytania w tym wątku są czysto teoretyczne, tzn. nie jestem jeszcze w trakcie budowy ale przygotowuje się do niej pytając o niektóre sprawy mądrzejszych od siebie. Jak większość na tym forum szukam odpowiedzi na niektóre pytania i staram się zorientować na czym mogę zaoszczędzić w trakcie budowy a na czym nie warto oszczędzać (bo np: można zakończyć życie przed zamieszkaniem w wymażonym domu).
Jestem od wielu lat pasjonatem szeroko pojmowanej budowlanki, a fora takie jak to i ludzie biorący w nich udział to niesamowita encyklopedia wiedzy.
Trochę dziwny ten mój post bo powinienem go napisać na przywitanie na tym forum ale jakoś mi się zapomniało a Robertsz sprowokował mnie to tego postu.
Mam nadzieje, że fakt iż nie jestem w trakcie budowy nie dyskredytuje mnie jako forumowicza?
Pozdrawiam
Piotr

pioter_rog
08-02-2011, 12:13
Elementy można połączyć szeregowo ale należy zachować "ciągłość przewodów". Jak to rozumieć? A no tak, że jak kładę przewód to go nie rozcinam, jest w jednym kawałku.
Aaa. Zapomniałem nadmienić, że minimalny przekrój przewodów do GSU nie może być mniejszy jak 6mm2.

Ok dzięki, rozumiem twoje przesłanie. Prowadząc przewód od baterii do baterii nie przecinamy go. W takim razie jak wykonujemy przyłączenie do danej baterii? Nie wiem jak teraz ale w przeszłości przy bateriach nie było żadnych uchwytów pomocnych w realizacji połączeń wyrównawczych.

Wakmen
08-02-2011, 14:58
Ok dzięki, rozumiem twoje przesłanie. Prowadząc przewód od baterii do baterii nie przecinamy go. W takim razie jak wykonujemy przyłączenie do danej baterii? Nie wiem jak teraz ale w przeszłości przy bateriach nie było żadnych uchwytów pomocnych w realizacji połączeń wyrównawczych.
Jako tako nigdy nie podłącza się samej baterii a jedynie podejście w ścianie a do niego kraniki z filtrami siatkowymi i juz elastycznymi zbrojonymi wężykami do umywalki. Są odpowiednie PN dokładnie określające jakie urządzenia powinniśmy obowiązkowo podłączyć a które nie są obowiązkowe.
Kiedyś z Robertem była już na ten temat dyskusja. Stoimy po dwóch różnych stronach "barykady" w tej sprawie ;) .

robertsz
08-02-2011, 23:42
Podejście w ścianie, następnie mostek, bo przecież uszczelnienie gwintu teflonem to izolacja.
Więc ten mostek najlepiej srebrzoną plecionką, bo bakterie zabija przy okazji, potem bateria, wylewka, perlator i już gotowe.

Następnie przechodzimy do futryn, metalowych zawiasów w drzwiach i oknach.
O klamkach nie zapominając.

Koniecznie wkuwamy się do zbrojenia i łączymy się również.
Dopiero teraz możemy powiedzieć, że robota została dobrze wykonana.

W sumie to dziwię się, że nikt nie wpadł na pomysł zdarcia zewnętrznej warstwy z rur PEX.
Wtedy ma żywy metal, który można uziemić razem z rozdzielaczami CO i CWU.

pioter_rog
11-02-2011, 15:34
Widzę, że brak ruchu w tym temacie, to ja go trochę odgrzeje. Sprawa oczywiście tak jak w postach powyżej dotyczy połączeń wyrównawczych i o celowość ich stosowania. Rozumiem, że przepisy tak każą, ale czy to nie jest takie dmuchanie na zimne - pewnie narażę się niektórym ale zaryzykuje. Teraz może napiszę jak ja to rozumiem. Połączenia wyrównawcze mają za zadanie wyrównać potencjał na wszystkich metalowych przedmiotach np: w łazience. Gdy na obudowie np: pralki pojawi się faza to dotykając baterii umywalkowej nie nastąpi przepływ prądu, ale ............... Faza na obudowie pralki spowoduje natychmiastowe zadziałanie zabezpieczeń w rozdzielnicy a po drugie dotykając obudowy pod napięciem i tak zatańczę przy pralce nie muszę dotykać baterii umywalkowej (nie podłączonej do GSW). Ktoś kiedyś bardzo dawno temu powiedział mi, że nie jest problemem 230 V na obudowie pralki tylko inny (mniejszy) potencjał, że to właśnie on potrafi zrobić największe szkody. Czy w tym przypadku (mniejszy potencjał) zabezpieczenia w rozdzielnicy nie zadziałają?
Trochę się rozpisałem, ale bardzo mnie ciekawi ten temat i proszę was o ewentualne sprostowania.
Pozdrawiam
Piotr

Pawlo111
11-02-2011, 17:33
Podejście w ścianie, następnie mostek, bo przecież uszczelnienie gwintu teflonem to izolacja.
Więc ten mostek najlepiej srebrzoną plecionką, bo bakterie zabija przy okazji, potem bateria, wylewka, perlator i już gotowe.

Następnie przechodzimy do futryn, metalowych zawiasów w drzwiach i oknach.
O klamkach nie zapominając.

Koniecznie wkuwamy się do zbrojenia i łączymy się również.
Dopiero teraz możemy powiedzieć, że robota została dobrze wykonana.

W sumie to dziwię się, że nikt nie wpadł na pomysł zdarcia zewnętrznej warstwy z rur PEX.
Wtedy ma żywy metal, który można uziemić razem z rozdzielaczami CO i CWU.

Tak mażna ;-)

Zapomniałeś o wkrętach do kołków, stelażach g/k

Pawlo111
11-02-2011, 17:37
A poważnie to należy dodatkowo podłanczać wszelkie urządzenia na których istnieje możliwość pojawienia się napięcia.

pioter_rog
12-02-2011, 14:53
Nikt z szacownych kolegów nie odniesie się do mojej wypowiedzi, bardzo ciekawi mnie wasza opinia (wypowiedź #34).

witu102
12-02-2011, 16:49
piszecie o szafkach lanowskich... może odnoszę wrażenie, ale po kiego grzyba robić taką szafkę? no chyba, że planujecie bardzo zaawansowaną sieć LAN. Ja u siebie kabel poprowadzę tylko do 2, może do 3 pomieszczeń, resztę domu ogarnie Wi-Fi - wystarczy na poddaszu/stryszku zamontować antenę dookólną.

No Ty uważasz, że 2 kable lan są ok..u mnie będzie 18 więc gdzieś switcha muszę wstawić...jeżeli chodzi o zaawansowanie myślę, że moja instalacja LAN jest jedną z prostszych i mało zaawansowanych...coś co ja nazywam szafką LAN-owską/RACK-iem to osobna wentylowana szafka (RACK) gdzie planuje umieścić:
-switch
-router WiFi
-dyski sieciowe
-osprzęt RTV-SAT (multiswitch, zwrotnicę multimedialną, co trzeba będzie)

Oczywiście bez wszystkiego tego można życ, kwestia co kto potrzebuje

geguś
12-02-2011, 20:55
Nikt z szacownych kolegów nie odniesie się do mojej wypowiedzi, bardzo ciekawi mnie wasza opinia (wypowiedź #34).

http://www.edwardmusial.info/pol_wyr.html

miłej lektury

fenix2
13-02-2011, 13:50
Do szyny tej muszą być podłączone zgodnie z normą wszystkie elementy metalowe budynku
np. [ brodzik, wanna, stelaże p/t WC, barierki, poręcze, inne...]

...

Co za głupoty.