PDA

Zobacz pełną wersję : Mokra wełna i krokwie - jak wysuszyć



yosee
22-01-2011, 19:27
Witam. Przed zimą i w trakcie ocieplałem poddasze wełną grubości 15cm, później pomiędzy stelaż kolejne 5cm wełny, nie mam danej jeszcze foli paroszczelnej, bo zauważyłem że krokwie są trochę wilgotne, a wełna od strony foli wysokoparoprzepuszczalnej jest trochę mokra. Pokrycie dachu mam z blachodachówki, pod spodem kontrłaty grubości 5cm i folia wysokoparoprzepuszczalna. Wełnę zrobiłem na styk do folii ? czy dobrze ? Czy dobrze zrobiłem ocieplając zimą ? Co teraz zrobić - jak wysuszyć ? Czy kleić teraz folię paroszczelną ?

Konto usunięte_12*
23-01-2011, 09:25
Wełnę zrobiłem na styk do folii ? czy dobrze ? Czy kleić teraz folię paroszczelną ?

No właśnie! A gdzie szczelina (min. 3 cm) pomiędzy folią paroprzepuszczalną a wełną??? :eek: I jeszcze na dodatek zabrakło ci "pary" do założenia od razu paroizolacji?? No to teraz czekaj na letnie upały (może trochę pomogą :rolleyes:).

yaco181
23-01-2011, 21:55
Przynajmniej nie bedzie narzekal na fachowcow :)

zbigmor
24-01-2011, 08:55
Montować folię i się nie przejmować. Wyschnie bez problemu (jeśli dach jest szczelny).

yosee
24-01-2011, 13:20
Okej to folie zamontuje, a co z wełną ? mam ją wyciągać i wkładać od nowa zostawiając minimum te 3cm przerwy ? Teraz będzie nie mały problem, bo będę musiał zdemontować wełnę pomiędzy stelażem i wyciągać tę co jest pomiędzy krokwiami. Czytałem na innych forach i piszą, że wełna może być dociśnięta to foli pod warunkiem, że nie będzie wybrzuszeń na foli w stronę blachodachówki, bo przy wysokich temperaturach może się owa folia uszkodzić, czy to prawda ? Proszę o poradę w tej sprawie, chcę to mieć zrobione na lata więc może lepiej trochę pracy wykonać przy tym ociepleniu. Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam

yosee
24-01-2011, 15:45
kontrłaty są na calej powierzchni dachu grubosci 5cm do nich jest przykręcona blachodachowka a pod nimi jest na calej powierzchni folia. Krokwie nie są mniejsze od grubosci ocieplenia tzn. wełna którą tam zastosowalem to Isower - Uni-Mata grubosci 15cm (krokwie są tej samej grubości) jest bardzo miękka a wełnę przymocowałem sznurkiem lecąc zygzakiem w odstępach około 10,15cm od siebie, więc wełna nie jest scisnięta, tylko dolega na całej powierzchni do folii. Normalnie mogę bez żadnych problemów włożyć tam rękę i jezdzic po całej dlugości folii. Dzisiaj cały wyłaz zabudowałem stelażem (robiąc tzw. klatkę) i zabepieczyłem folią, żeby ciepło z dolnych pomieszczeń nie dostawała się do góry. Czy jak zabezpieczę teraz cały dach folią paroizolacyjną to czy mokra wełna będzie miała wystarczająco dużo przepływu powietrza od strony blachodachowki, żeby wyschnąć ? Czy kolejna warstwa wełny (gdybym nie kleił teraz tej folii), która znajduje sie pomiedzy stelazem pod plyty g-k utrudni wysuszenie (czy będzie przepływ powietrza przez tak dużą ilość wełny) ?

ardziu
24-01-2011, 16:23
kontrłaty są na calej powierzchni dachu grubosci 5cm do nich jest przykręcona blachodachowka a pod nimi jest na calej powierzchni folia.

prawidłowo powinno byc:
krokwie
membrana paroprzepuszczalne
kontrłaty (2x6 lub podobnie) nabite przez membranę równolegle na krokwie
łaty (4x6 lub podobnie) w poprzek krokwi i kontrłat
pokrycie dachowe

wygląda na to że brakuje ci właśnie kontrłat, przez co nie masz wentylacji między membraną a blachodachówką

yosee
24-01-2011, 18:15
tak ;] czuc ze nad folia sa nabite kontrlaty