PDA

Zobacz pełną wersję : Prosze o pomoc w policzeniu/doborze zbrojenia belki i frg. stropu - dolewka....



Croolick
23-01-2011, 13:43
Coś czuje będzie wesoło. :)
O co chodzi?- potrzebuję częściowo zamknąć pustkę nad salonem czyli dolać fragment stropu do już istniejącego.
No ale po kolei. Podaję warunki brzegowe:
1. stan aktualny - domek stoi.
2. Fragment, który ma być dolany ma wymiary 1,5m X 4,55m. Strop grubości 15cm, zbrojenie górne i dolne.
3. Na dłuższym boku/końcu dolewki planuję dać belkę- w tym miejscu (żółty) pójdzie do góry niewielka ścianka do połaci dachowej.( (Ytong max 2 m wys.)
4. Mam odwiercone otwory na obwodzie galerii (kolor zielony) na głębokość 30cm, w które zamierzam wpuścić pręty zbrojenia, zbrojenie dolne zamierzam kotwić dodatkowo chemicznie, zbrojenie górne dospawam do odsłoniętego zbrojenia głównego stropu.
5. Na czerwono zaznaczony planowany fragment do dolewki, na zółto jet belka, granatowy zaznacza pustkę nad salonem.

Niestety nie posiadam dostępu ni wiedzy do Robo Bata, przyjaciel w mechanicalu może mi policzyć tylko sam beton albo tylko stal a projektanci i kier-bud mówią " daj pan beleczkę 25x25 i starczy." Może i tak ale mam wredna naturę i mi to nie wystarcza.

http://img262.imageshack.us/img262/7753/zblieniezopisem.jpg

Jeżeli jakaś dobra dusza pochyli się nad moim problemem to bardzo proszę o podanie chociażby orientacyjnych wymiarów i ilości zbrojenia belki o takiej rozpiętości. Dolany fragment ma być docelowo użytkowany jako część podłogi poddasza.


Dla jasności jeszcze bez moich gryzmołów.

http://img830.imageshack.us/img830/3618/cropzblizenie1.jpg

Pozdrawiam.

zibik_eng
23-01-2011, 14:52
Witam
Z miłą chęcią wykonam "projekt dolewki" - koszt ~4 tys netto

forgetit
23-01-2011, 18:32
Witam
Z miłą chęcią wykonam "projekt dolewki" - koszt ~4 tys netto

A z główką wszystko dobrze, czy na mróz wyszedłeś bez czapki?

Croolick
23-01-2011, 20:32
Witam
Z miłą chęcią wykonam "projekt dolewki" - koszt ~4 tys netto

Mówiłem, że będzie wesoło. :)

A tu fotka z natury dla tych co mogą i chcą pomóc.

http://img689.imageshack.us/img689/8565/p1010020fgg.jpg


http://img403.imageshack.us/img403/2526/p1010022p.jpg

beton44
24-01-2011, 04:49
a weź się nie wygłupiaj z tymi dziurami i jakimiś żywicami i jakimś tam programem

tylko rozwal kawałek stropu co jest nad ścianami /z 10 czy 15 cm żeby było podparcia, takie coś jak już masz w jednym miejscu wykute/

połóż zbrojenie pręty tak jak w istniejącym stropie, dla przyzwoitości pozaginaj końce i pozakładaj za istniejące odkryte zbrojenie...

na połączeniu z istniejącym stropem pewnie będzie pękać, no ale trudno...


Aaaa... wyślij mi 500 złotych /cena dumpingowa/....

face
24-01-2011, 14:32
rozwiazanie masz pod reka bo wg projektu ktory zeskanowales czy cus w poprzek planowanej belki masz belke o rozp 4,1m
Ty potrzebujesz rozpietosc 4,5 m i przekroj ktory uniesie 4,5 x 0,75m stropu, i w sumie lekka scianke

zajrzyj jak wyglada tamta belka i co na niej stoji i co obciaza

moze wystarczy wziac tamten przekroj i dorzucic ze 2 prety dolem zawezic strzemiona przy podporze i tyle

strop zazbroj jak ten rozkuty obok i bedzie

tylko co na to belka do ktorej sie musimy doczepic???

face
24-01-2011, 18:25
a moze by tak z drewna to wykonac...i belke i brakujaca podloge, a scianke z karton-gipsu?

Croolick
24-01-2011, 19:54
tylko rozwal kawałek stropu co jest nad ścianami /z 10 czy 15 cm żeby było podparcia, takie coś jak już masz w jednym miejscu wykute/

połóż zbrojenie pręty tak jak w istniejącym stropie, dla przyzwoitości pozaginaj końce i pozakładaj za istniejące odkryte zbrojenie...

na połączeniu z istniejącym stropem pewnie będzie pękać, no ale trudno...


Będzie odkute po obwodzie i pręty górnego zbrojenia dospawane a dolnego zakotwione. Tym samym zbrojenie tego plastra będzie identyczne jak reszty w tym obszarze stropu.
Problemem pozostaje belka, która pomimo niewielkiego planowanego obciążenia ma niemałą rozpiętość >4,5m. (!) To mnie w sumie jedynie martwi.

Owszem mam w projekcie belkę 4,1m ale o przekroju o zgrozo 25x50 i zbrojeniu 5x16 dołem(!) Myślę że taki monster nie jest mi potrzebny.
Rzecz w tym, że może ktoś podpowie, że lepiej zrobić belkę 25x20 albo, że 20x20 z okrślonym zbrojeniem to i tak za dość na takie warunki.

Liczę się oczywiście z tym, że będzie pękać ale od góry styropian plus wylewka a od dołu sucha zabudowa więc jakoś się przyjmie. :)


P>S.

Na zdjęciach widać, że strop (dłuższy bok) nie jest zakończony ŻADNĄ belką. Co ciekawe w/g projektu na końcach tej galeryjki powinny strać mocno cztery mocno obciążone słupy więźby. Przypuszczam więc, że nie o wiele tu chodzi.

Croolick
24-01-2011, 20:01
Aaaa... wyślij mi 500 złotych /cena dumpingowa/....


Kolega chciał wcześniej 4 tys netto ale osioł nie określił waluty. W takiej sytuacji 500 złociszy może oznaczać kwota kilkukrotnie wyższą. :P

Croolick
24-01-2011, 20:03
a moze by tak z drewna to wykonac...i belke i brakujaca podloge, a scianke z karton-gipsu?


Rozważałem/liśmy. Kupa zabawy, jedne problemy ominiesz ale urodzi się pięć innych.

Croolick
24-01-2011, 20:09
tylko co na to belka do ktorej sie musimy doczepic???

Właśnie! ;( Dlatego na razie jej nie ruszam żeby nie uszkodzić. Wgryzę się w nią minimalnie, na tyle ile muszę, żeby złapać podparcie.
Prawdopodobnie "wyjdę" z belką do góry na 5 -10 cm by zyskać na przekroju i nie demolować/nadwyrężać tej poprzecznej.

face
24-01-2011, 21:40
tamta belka taka spora bo slupy od dachu na niej stoja i jak widze stoja dwa

szczerze podkuwac jej nie polecam, jesli upierasz sie na beton to tylko wiercenie i kotwy chemiczne

nowa belka z racji duzej rozpietosci niestety tez musi byc solidnie zazbrojona i pasowalo by ja policzyc


ja proponuje to zrobic w drewnie, jedna strone zakotwisz w scianie a druga przy tej duzej belce moze by oprzec na slupie ktorego by pasowalo dac na parterze
a jak nie chcesz slupa na parterze to zostaje polozyc 2 legary , wykonac to z drewna i zaakceptowac 20 cm stopien i podniesienie tego dorobionego stropu