PDA

Zobacz pełną wersję : Co o tym myślicie? Piece dwufunkcyjne i przepływowy podgrzewacz wody junkersa



tomek1027
23-01-2011, 20:13
Na początek witam wszystkich Forumowiczów!!!
Nie jestem z branży instalacyjnej, ale ponieważ kupiłem mieszkanie, a w mieszkaniach standardowo montują piece dwufunkcyjne postanowiłem trochę postudiować temat. Aktualnie w mieszkaniu które wynajmuję mam przepływowy podgrzewacz wody junkersa, a c.o z sieci miejskiej i cholera mnie bierze jak używam tego urządzenia. W kuchni przy zmywaniu nie moge delikatnie odkręcić kranu bo piec się nie właczy, pod prysznicem lubię chłodną wodę więc też cięzko wyregulować. Myślałem, że nowsze piece dwufunkcyjne mają lepiej, ale koleżanka ma dwufunkcyjny i mówi, że też są problemy przy małym przepływie. Teraz chciałbym zamontować piec jednofunkcyjny z zamknietą komorą+zasobnik. Mieszkanie 50m2 więc piec im mniejszej mocy tym lepiej bo z tego co wiem to teoretycznie 5kW wystarczy na c.o. Rodzina jak narazie ja i zona. Myślałem o takim zestawie piec o najmniejszej mocy jaki znalazłem to Termet Unico-24 Turbo GCO-24-01-24 (7-24kW) lub Kocioł Termet Unico-13 Turbo GCO-24-01-13 (7-13kW) + zasobnik firmy BIAWAR 100l
http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-quattro-wiszace/menu-id-113.html wiszący.
Co myślicie o takim zestawie.
1. Czy te piece są dobre ( jak z serwisem, koszty napraw) może polecacie jakiś inny piec?
2. Jak z zasobnikiem wody? dobra pojemność dla takiej rodziny może mniejszy , jakośc zasobników tej firmy?
3. W kuchni jeszcze myśle zamontować mały elektryczny przepływowy podgrzewacz wody zeby przygotowywał wodę do czasu aż dopłynie ciepła z zasobnika.
4 A może jednak dwufunkcyjny?
Mile widziane inne propozycje rozwiązań.

piotrmak
23-01-2011, 20:19
Źle kombinujesz i komplikujesz cały układ. Kup zwykły bojler pojemnościowy zasilany gazem. Są z zamkniętą komorą jak również z otwartą. Produkuje wiele firm o różnych mocach. Sam mam i chwalę sobie. Bojlery gazowe są dużo droższe od bojlerów elektrycznych ale dużo tańsze od piecy CO + zasobnik z wężownicą

tomek1027
23-01-2011, 20:26
No tak, ale na nowym mieszkaniu które kupiłem i wodę i ogrzewanie mam we własnym zakresie, więc zakładanie dwóch urządzeń (jedno do ogrzewania wody drugie do c.o) to chyba nie jest dobry pomysł. Otwartej komory nie chcę bo bardziej niebezpieczne, a poza tym mam komin do pieca z zamknietą komorą.

piotrmak
23-01-2011, 21:07
Przepraszam, źle doczytałem. Zrozumiałem, że CO już masz z sieci miejskiej:) Jeśli to nowe mieszkanie bez C.O. to rzeczywiście lepiej wybrać od razu piec jednofunkcyjny z zasobnikiem na C.W.U. Bez sensu dublować to bojlerem gazowym. Tylko nie bawiłbym się w przepływowy elektryczny w kuchni. To znowu też dublowanie. Lepiej zrobić cyrkulację C.W.U.

tomek1027
23-01-2011, 21:31
Z tą cyrkulacją to problem bo musiałbym z instalatorami dogadywać sprawę i zmieniać instalację co myslę, że nie bedzie łatwe, a tak zakładam pod zlewozmywakiem w kuchni przepływowy podgrzewacz z termostatem, gdy odkręcam kran działa elektryczny, a gdy woda z zasobnika dopłynie podgrzewacz się wyłącza i mam z zasobnika. W łazience bedę miał piec i zasobnik, więc tam odległość jest mała i nie ma problemu z czekaniem na ciepłą wodę. Interesuje mnie kwestia pieca i zasobnika-jakość, serwis itp. A może poprostu nie warto się bawić w te zestawy i zostawić dwufunkcyjny? Jak to jest z tymi nowymi piecami? chodzi mi o komfort urzytkowania (możliwość regulacji temperatury, czy działają przy małych przepływach. Dziś juz idę spać jak narazie dziekuje za pomoc.

NOTO
24-01-2011, 13:53
Z małym przpływem przy 2F zawsze jest problem jak nie ma zasobnika. Pewnym wyjściem jest bateria termostatyczna - ale to znowu koszty.
JEśli mieszkanie jest ciepłe (A powinno być) to może zrezygnuj z gazu na rzecz elektryki.
Masz komin to duży plus dla gazowego rozwiązania. Ale co z instalacją CO ? MAsz już ją gotową ? Dlaczego nie było pieca ?

tomek1027
24-01-2011, 17:29
Opcja z rezygnacją z c.o gazowego nie wchodzi w grę-za duże koszty(zmiany w instalacji elektrycznej juz wykonanej) w standardzie mam wykonanie wszystkich instalacji jedyne co mogę kombinować to sposób rozwiązania ogrzewania i c.w.u czyli albo dwufunkcyjny albo jedno+zasobnik, ale skoro piszesz, że zawsze są problemy z przepływem to raczej skłaniam się ku drugiemu rozwiązaniu bo mam juz dosyć podgrzewacza z aktualnego mieszkania. Teraz kwestia doboru wielkości zasobnika jego marki i pieca. Oczywiscie chodzi o dosyć tanie rozwiązanie bo kasy to mi nie zbywa. Pytanie jak taki zestaw wychodzi pod względem ekonomi w stosunku do dwufunkcyjnego.

NOTO
25-01-2011, 07:37
są jeszcze 2F z zasobniekiem wbudowanym
ja mam czysty 2F + bateria teromostatyczna i wtedy jest OK.

tomek1027
31-01-2011, 18:43
Widzę, że juz nikt się nie interesuje moim problemem, a ja mam jeszcze trochę pytań i pomysłów :D. Więc sprawa wygląda tak znalazłem kociołek o jeszcze mniejszej mocy niż Termet- jest nim Junkers CERACLASS ZS 12-2 DV KE moc 4-12kW, więc można powiedzeć, ze moc minimalna jak na moje 50m2 mieszkanie. Teraz kwestia zasobnika(100l biawar Quattro)-moc wymiennika 25,7kW, czyli piec nie jest w stanie przy maksymalnej mocy wykorzystać mocy zasobnika(przynajmniej tak mi się wydaje), więc na ile moge liczyć? teoretyczna wydajność 632l/h czyli 10,53 l/min. jaką wydajność mogę uzyskać przy tym piecu. Podaję jeszcze raz linka do parametrów zasobnika
http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-quattro-wiszace/menu-id-113.html
Oczywiście w momencie rozpoczęcia poboru zasobnik jest nagrzany i przy spadku temp. zaczyna juz pracować-czy bedzie możliwy stały pobór wody np przez 20min pod prysznicem? Jak wygląda sprawa ekonomi rozwiązania kocioł+zasobnik w porownaniu z piecem dwufunkcyjnym? Proszę o pomoc :) Czy jest ktoś kto używa takiego zestawu bo podejrzewam, ze najlepiej bedą zorientowani użytkownicy.

tomek1027
02-02-2011, 17:31
Sa tu użytkownicy kotłów 1F+ zasobnik? jak wyglada sprawa wydajności c.w.u?