PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można połozyć płytki ceramiczne na farbie lateksowej?



czajnik12
26-01-2011, 08:25
Witam
Wszędzie piszą o kładzeniu płytek na farbach olejnych, a praktycznie nigdzie nie znalazłem informacji o innych farbach - lateksowej, akrylowej czy emulsyjnej.
Więc jest sobie ściana z bloczków (chyba ytong) w nowym mieszkaniu. Na ścianie maszynowo położony tynk (1 warstwa grubości około 1 cm). Ponieważ tynk był równo położony, to tylko go lekko przetarłem, zagruntowałem i pomalowałem farbą lateksową (jakieś 6 miesięcy temu). Teraz sobie wymyśliłem, że położyłbym na kawałku ściany płytki 10x10. Jak najlepiej zrobić:
1. zdzierać farbę do tynku (bo chyba tynku zrywać nie trzeba), zagruntować i kłaść kafle?
2. zarysować lub zryć ścianę (jak gęsto i na jaką głębokość), zagruntować i kłaść kafle?
3. czy tylko zagruntować i kłaść kafle?

W przypadku takich małych kafelek lepiej klej kłaść na ścianę pacą zębatą czy też na każdą kafelkę i tak przyklejać?

M K
26-01-2011, 11:49
Ja bym usunął farbę, np.: pacą z papierem ściernym, potem trzeba zagruntować.
Pod płytki klej na ścianie rozciągamy pacą zębatą, płytki przeciągamy na gładko cienką warstwą kleju.

czajnik12
26-01-2011, 20:20
Ok. Zryłem dzisiaj ścianę (tzn. zdarłem farbę). Ile razy powinno się zagruntować tynk i ile trzeba odczekać między gruntowaniem a klejeniem płytek?

edde
26-01-2011, 20:54
raz powinno wystarczyć, a przerwa taka jak na opakowaniu gruntu napisane

Craft
01-02-2011, 21:01
Porządny grunt*- raz, gorszy 2, odczekać według zaleceń producenta, ale min.24 h
* powyżej 200zł/baniak

photos
02-02-2011, 10:19
po zagruntowaniu przeciągnij ręką po tynku. Oczywiście jak wyschnie. Jak będzie się sypał to trzeba jeszcze raz zagruntować

marcin.m
08-02-2011, 11:44
Dzień dobry
Na rynku można dostać preparaty usuwające skutecznie farby z rozmaitych powierzchni. Można je dostać w większych sklepach budowlanych lub specjalistycznych malarskich. Nie są drogie. Do każdej farby jest odpowiedni rozpuszczalnik, ale są i uniwersalne. W kilka minut świetnie wsuwają nawet kilka warstw, również lateksu! Proponuję spróbować. Jeśli powierzchnia jest niewielka łatwiej jest użyć ścierniwa, ale jeśli planujemy usunąć farbę z delikatnej powierzchni zaleciłbym chemię.
Powodzenia!