PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w ocenie projektu Systematyczny



Rodia
26-01-2011, 09:19
Witam,
zależy mi na względnie niedużym i energooszczędnym domu i wydaje mi się, że ten spełnia moje warunki http://projekty.lipinscy.pl/Systematyczny/. Jednak zawsze zupełnie nie znam się na ocenie funkcjonalności budynku na podstawie projektu - czy ktoś mógłby mi pomóc w tej kwestii?
Chcę po prostu wiedzieć, czy w tym domu będzie się 'wygodnie mieszkać' Z góry dziękuję za pomoc!

KrzysztofLis2
27-01-2011, 07:33
Ja bym tylko kotłownię 1.5 zamienił miejscami z łazienką 1.6, ale to szczegół. ;)

orko
27-01-2011, 21:15
No nie powiem ciekawy styl ma architekt. W energooszczędnym domku umieszcza rekuperację i dwa kominy - pewnie dla ozdoby :)

KrzysztofLis2
28-01-2011, 07:37
Energooszczędny, czy nie, kominek dzisiaj musi być. No a drugi komin dla kotła w pomieszczeniu gospodarczym też jest niezbędny.

Rodia
04-02-2011, 11:26
Acha, dziękuję za wskazówki. Czyli większych grzechów brak?
Sorry, że tak się upewniam, ale dom to nie jest błaha sprawa.

mk_kosa
30-03-2011, 08:38
Witaj, zakupiłem projekt budynku i zaczynam budowę dosłownie "na dniach". Wybór padł akurat na ten budynek po długich poszukiwaniach. Co przekonało mnie do tego projektu - sporo argumentów jest mocno subiektywna, a główne to:
- nieduża powierzchnia (miało być w granicach 100m2),
- dobra orientacja wg stron Świata (przeszklona fasada wypada na naszej działce dokładnie na południe),
- zwarta i "prosta" bryła,
- "nowoczesny" wygląd,
- brak garażu lub możliwość jego usunięcia,
- odizolowane od salonu i z drzwiami pomieszczenie kuchni.

Wprowadziliśmy podczas adaptacji kilka zmian, wspominają o nich nawet poprzedni uczestnicy dyskusji:
- zamiana miejscami pomieszczenia kotłowni i łazienki,
- nieco przesunięte kominy od kominka i w kotłowni,
- wydzielony, dodatkowy pokój na piętrze (kosztem dwóch pozostałych),
- inne drobne.

A czy się będzie w tym domu mieszkać wygodnie? Kto wie... mamy z żoną nadzieję, że tak :) Wybudujemy, to się okaże.

K&Z
30-03-2011, 10:18
Ja w tym projekcie mimo wszystko zmniejszylabym wysokosc okien w salonie. Nie ciagnelabym ich az do samej podlogi, bo w sumie jest tam jedyne miejsce na ustawienie foteli, sofy - wypoczynku ogolnie. Potem przez okno oglada sie tyl wersalki, troche nieciekawie. U szwagra sa w domu tez sa dwa piekne potezne okna, wyglada to syper, tylko, ze jego salon ma okolo 60 - 70 metrow i wypoczynek stoi na srodku pokoju, a okna sa odsloniete i wyeksponowane. Mysle, ze swiatla wystarczylo by z okien az do tej kreseczki poziomej, ktora widac na projekcie. Sami wybralismy projekt o identycznej orientacji wg stron swiata i kierunku kalenicy. Salon tez mamy na poludnie, a okna zmniejszamy wlasnie z tych wzgledow no i ekonomicznych, bo energooszczedna szyba o takich wymiarach troche kosztuje. Przemyslcie to, choc wiem za bardzo wlasnie zalezy wam na tym przeszkleniu. Zrobicie, jak Wam bedzie wygodnie.

Liwko
30-03-2011, 10:46
Jeżeli chcecie by mieszkało się wygodnie zróbcie drzwi z gospodarczego do garażu. Sam mam podobnie przyklejony garaż i wiem jak często się do niego lata. Bez tych drzwi było by naprawdę upierdliwie.
Zastanówcie się nad przesunięciem kominka bo będzie brak miejsca na TV.

lukep3
30-03-2011, 14:35
jesli na 2-3 osoby to bedzie wygodny... ot taka "stuningowana" stodołka - powinien byc nie drogi w budowie

lukep3
30-03-2011, 14:37
aha - może na klatce schodowej jakies okienko choc połaciowe by się przydało...

basia z b.
31-03-2011, 21:09
A mi brakuje jakiegoś pomieszczenia typu spiżarnia-schowek na różności, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić. Poza tym nie jestem przekonana do umiejscowienia łazienki na parterze. Raz, że od frontu, dwa przy samych drzwiach wejściowych. Może być zimno po wyjściu z kąpieli. Nie widzę też kata na pralnie i suszarnię. Pozbyłabym się tez balkonów.

Liwko
31-03-2011, 21:15
A mi brakuje jakiegoś pomieszczenia typu spiżarnia-schowek na różności, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić. Poza tym nie jestem przekonana do umiejscowienia łazienki na parterze. Raz, że od frontu, dwa przy samych drzwiach wejściowych. Może być zimno po wyjściu z kąpieli. Nie widzę też kata na pralnie i suszarnię.


Graciarnie można mieć w garażu. Kąpiel w dolnej łazience będzie należeć do rzadkości (wiem z doświadczenia). A na pralnie i suszarnie jest ogromne pomieszczenie gospodarcze 5m2.:)

kasia_kk
28-06-2011, 16:33
Witaj, zakupiłem projekt budynku i zaczynam budowę dosłownie "na dniach". Wybór padł akurat na ten budynek po długich poszukiwaniach. Co przekonało mnie do tego projektu - sporo argumentów jest mocno subiektywna, a główne to:
- nieduża powierzchnia (miało być w granicach 100m2),
- dobra orientacja wg stron Świata (przeszklona fasada wypada na naszej działce dokładnie na południe),
- zwarta i "prosta" bryła,
- "nowoczesny" wygląd,
- brak garażu lub możliwość jego usunięcia,
- odizolowane od salonu i z drzwiami pomieszczenie kuchni.

Wprowadziliśmy podczas adaptacji kilka zmian, wspominają o nich nawet poprzedni uczestnicy dyskusji:
- zamiana miejscami pomieszczenia kotłowni i łazienki,
- nieco przesunięte kominy od kominka i w kotłowni,
- wydzielony, dodatkowy pokój na piętrze (kosztem dwóch pozostałych),
- inne drobne.

A czy się będzie w tym domu mieszkać wygodnie? Kto wie... mamy z żoną nadzieję, że tak :) Wybudujemy, to się okaże.


Chciałam wysłać wiadomość na PW, ale sie nie udało dlatego pisze...
Jak tam Twoja budowa systematycznego??
Tez wybrałam ten projekt i juz dom stoi:)

Pozdrawiam

mk_kosa
28-06-2011, 20:09
kasia_kk Witaj,
nasza budowa jest obecnie na etapie wylania stropu (dokładnie dziasiaj zużyliśmy 7,5 m3 betonu na strop gęstożebrowy Leier); zaczynamy rozglądać się za podobnymi budynkami, by "zapożyczyć" sobie kolorystykę elewacji i dachu; w połowie lipca przyjeżdżają elementy więźby dachowej, mamy czas by pomalować deski podbitki - więc sprawa kolorysyki nabiera znaczenia.
Pomimo obecności sufitu nad pomieszczeniami parteru ciągle trudno nam ocenić jak się będzie mieszkało - na pewno podobają się nam duże przeszklenia w salonie, ale z powodu likwidacji obu balkonów zapewne bez montażu markizy lub innego zacienienia się nie obejdzie.
A czy Ty także próbowałaś trzymać się założeń energooszczęgnego projektu? Jaki materiał na ściany wybralaś, czy stosujesz proponowaną przez projektantów wentylacje mechaniczną? A co z ogrzewaniem, u mnie w okolicy brak sieci gazowej i decyduje się na pellety, chociaż kotłownia do największych nie należy...

kasia_kk
06-07-2011, 16:01
czesc,
nie miałam ostatnio okazji tutaj zajrzeć...dlatego odpisuje z lekkim opóźnieniem:)
Kiedy my wybieraliśmy projekt, kierowaliśmy się własnie między innymi tym, że jest własnie energooszczedny. Zakupiliśmy projekt gotowy i zamierzaliśmy tylko nieznacznie go "przerabiać". Miał być GWC i inne ciekawe gadżety, jednakże sytuacja finansowa się z lekka zmieniła... i jak to w życiu bywa - musieliśmy zrezygnować z proponowanych rozwiazań na rzecz tych raczej tradycyjnych - wiadomo dużo dużo tańszych.
I tak sciany mamy wykonane z ytong'a, wentylacja tradycyjna, przy mechanicznej trzeba zakupić droga centralę wentylacyjna; ogrzewanie-hmm.. u nas też sieci gazowej brak i mamy tradycyjny piec opałowy:)
Jeśli chodzi natomiast o zmiany w naszym projekcie, to z bryły pozbyliśmy sie kotłowni własnie na rzecz garderoby, której sciane nieco przesunęliśmy i powiększyliśmy tym samym dolna łazienkę. Nie zrobiliśmy też oddzielnego wiatrołapu. Został jednak znaczne przedłużony garaż - tak,że wystaje za przeszklonym salonem z 2-3m i tam własnie przenieśliśmy kotłownię.
Na równi z konczacym sie garazem bedzie się kończył drewniany taras - a ten wystajacy kawalek kotłowni świetnie zasłania salon od wiatrów.
na górze praktycznie nie wprowadzaliśmy zmian z wyjatkiem pomniejszenia klatki schodowej o połowe, w taki sposób, aby od sypialni zrobić drzwi i mniejsza garderóbko - graciarnię:) - z niej można przejsc do garażu.
Ogrzewanie mamy mieszane, czyli podłogówka + kaloryferki, zrobiliśmy już też kominek - będziemy mieć dodatkowo ogrzewanie kominkowe.
Balkony zostawiliśmy - wydaje mi się,że dodaja uroku temu prostemu domkowi. Tak samo elewacje zostawiamy w pierwotnej wersji - bedzie (kiedyś)drzewo egzotyczne i oczywiście biel.
Okna mamy białe, ale drzwi wejsciowe i bramę garażowa w szarym kolorze. W ciemnym graficie mamy dach i klinkier bedzię także w kolorze szarym. Podbitki nie robimy, tylko impregnujemy i malujemy farba na jasno szary kolor.
My mamy w planie wprowadzać się na pocz sierpnia i już sie nie mogę doczekać.
Mamy trzyosobowa rodzinkę i wydaje mi się, że miejsca będzie, aż nadto. Każdy ma swój pokój i to jest najważniejsze.

Gdybym umiała wklejać tu fotki - chętnie bym to uczyniła:) ale cóż...
Chętnie również zobaczyłabym Twój domek:)

Pozdrawiam

Pozdr

mk_kosa
19-08-2011, 17:45
Witam, najaktualniejsze zdjęcie pochodzi sprzed 2 tygodni - widok na przeszkloną stronę, która tak nam się podoba. Dach w trakcie wykonania. Jeśli ktoś zainteresowany szczegółami realizowanego projektu to proszę pytać.

70825

firewall
22-08-2011, 16:10
Czy aby nie doniosłeś wysokości ścianki kolankowej?

mk_kosa
23-08-2011, 12:11
Gabaryty budynku, wysokość ścianki kolankowej, wygląd elewacji widocznych na zdjęciu (oprócz usuniętych obu trójkątnych balkonów) dokładnie wg projektu - odbicie lustrzane.