PDA

Zobacz pełną wersję : Schemat instalacji kolektorow slonecznych



thor82
26-01-2011, 11:03
Witam,

wlasnie zastanawiam sie jak rozwiazac problem ogrzewania w starszym domu. Narazie grzeje tam kominkiem powietrznym.

Chcialbym to rozwiazac tak:
1) kominek powietrzny wymienic na piec kaflowy z wkladem wodnym (do grzania wody uzytkowej i do kaloryferow).
2) solary na dachu + zbiornik akumulacyjny (podlaczony do solarow i prawdopodobnie do pieca).


Isteniejace instalacje:
1) przygotowalem instalacje podlaczenia kaloryferow z rozdielnia.
2) za kominkiem umiescilem rurki doprowadzajace zimna wode, rure kanalizacyjna do zbiornika przelewowego, rure odprowadzajaca ciepla wode do ukladu (woda uzytkowa), rurki miedziane do rozdzielni ogrzewania.

Czy taki uklad ma szanse dzialac? Zbiornik akumulacyjny bedzie akumulowal wode z paneli solarnych...

Pozdrawiam.

yaiba83
26-01-2011, 14:05
Odpuść sobie taki układ. Jak dla mnie kolektory słoneczne do grzania to mit i chwyt marketingowy.
Musi być ich sporo abyś efekt odczuł. Za to latem będziesz miał wielkie nadwyżki w produkcji energii. Jak nie zużyjesz tej wody to duży bufor i tak się z czasem wychłodzi, więc stracisz.

Wg mnie solary do wspomagania CWU TAK - do wspomagania CO - NIE

Jak chcesz na siłę pozyskać zielonej energii do CO to prędzej zastanów się na PC powietrze/woda. Na innym forum jeden kolo wpinał PC Hewalexa i był dosyć zadowolony. Brakowało mu tylko mocy na dogrzewanie zbiorników o łącznej pojemności 1300l (pompa o teoretycznej wydajności 3,8kW)

kolektor1
26-01-2011, 21:05
Witam.
yaiba83 napisał:

Jak chcesz na siłę pozyskać zielonej energii do CO to prędzej zastanów się na PC powietrze/woda. Na innym forum jeden kolo wpinał PC Hewalexa i był dosyć zadowolony. Brakowało mu tylko mocy na dogrzewanie zbiorników o łącznej pojemności 1300l (pompa o teoretycznej wydajności 3,8kW)
A tak nie śmiało spytam skąt bierze ta pompa ciepło do ogrzania wody jeżeli stoi w kotłowni?
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
26-01-2011, 21:45
Na innym forum pisze tak:

w domu mam piwnice i strych, pompa stoi w piwnicy wyrzuca pow na zewnatrz,
w piwnicy zrobilem dziure do kanalu wentylacyjneo stykajacego sie scianka z kanalem do odprowadzania dymu z kominka, nastepnie wybilem kolejna dziure w tym kanale went. tym razem na strychu zamykajac jednoczesnie prawie szczelnie doplyw powietrza z powyzej,
pompa ssie mi powietrze ze strychu, ogrzewa sie ono po drodze dzieki kominkowi,
efekt jest taki ze w nieogrzewanej piwnicy (przy temp wiadomo jakie mamy na zewnatrz) mam ciagle plus 18 stopni, a pompa dziala i ssie powietrze u mnie od 21 do 6 rano

Widocznie mu się to sprawdza. Dla mnie to taki mocno uproszczony rekuperator.
Oczywiście zaznaczam, iż to rozwiązanie na siłę. Debilnym pomysłem by było grzać centralne, "kraść" z pomieszczeń które ogrzaliśmy by znów przekazać do centralnego...