PDA

Zobacz pełną wersję : oszczędność na kolektorach słonecznych



gregory6
26-01-2011, 11:11
Ile mogę zaoszczędzić inwestując w kolektory słoneczne?

DrBUD
26-01-2011, 11:18
Ile mogę zaoszczędzić inwestując w kolektory słoneczne?

Hej, generalnie odpowiedź nie jest łatwa, bo wszystko zależy od baaardzo wielu czynników, proponuje zajrzeć do tematów:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162385-Solary-i-op%C5%82acalno%C5%9B%C4%87.-Obliczenie.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165331-Dosta%C5%82em-dofinansowanie-do-kolektor%C3%B3w-s%C5%82onecznych

oraz całego działu:

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?102-Kolektory-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84

orko
27-01-2011, 21:03
Największa oszczędność na kolektorach to rezygnacja z ich zakupu.

ba***l
30-01-2011, 19:39
Najlepsze kolektory to samoróbki -poszukaj jak Adam_mk to opisał-

adam_mk
03-02-2011, 21:44
Ja postawię 180m2 solara powietrzno-cieczowego.
to około 180kW grzałka.
Dla 10 godzin lipcowych daje 1800 kWh energi...
Tyle, ze ja robię sobie akumulatorek, gdzie schowam sobie to "na potem"...

Mnie się opłaca...
Adam M.

wlodar
11-11-2011, 12:12
A czy ktoś to przeliczył w obecnej sytuacji kiedy mamy dopłaty 45% z funduszy ekol. no i drożejący prąd, gaz, węgiel ?
pytałem użytkowników w mojej okolicy- w pełni zadowolony jest jeden na sześciu, wniosek chyba nie warto ale czy aby na pewno

byry007
11-11-2011, 13:48
Byłem na szkoleniu odnośnie własnie tych solarów i że niby dają 45% dofinansowania w rzeczywistości to trzeba liczyć na 30 %.

Kasia242
20-11-2011, 07:55
solary opłacaja sie ZAWSZE!
Powód jest prozaiczny: w dzisiejszych czasach liczy sie ekonomia utrzymania na codzień,wyliczanie opłacalnosci np. solarów przez pryzmat tego kiedy i czy sie zwrócą to najwieksza bzdura i przekłamanie krązace na tym forum. Idac tym tokiem to mozna sie zastanawiacczy czasem całego zycia nie przeliczac czy sie zwróci...Wszystko dokładnie wszystko traci na wartosci i jest ,,zuzywane,, przez ludzi,od samochodu po zdrowie...dla mnie wazne jest ze przez 20 lat po zakupie solarów bede miał przez 7-8 miesiecy ciepła wode ZA DARMO..czyli miesiac w miesiac n9izsze biezace koszty zycia,co mnie interesuje co bedzie za 20 lat...kupie nastepny zestaw i mnie on juz przezyje...proste.Codzienne koszty zycia to jest to co nas najbardziej obciąża poniewaz te koszty sa stałe i obowiazkowe a ponadto zmieniaja sie tylko w góre! Solary maja jeszcze jedna zalete ,jestesmy całkowicie niezalezni od monopolistów którzy za miesiac ,rok,piec lat moga z energia i jej cenami zrobic WSZYSTKO.Ostatnio u mnie w bloku była podwyzka za podgrzanie ciepłej wody: z 12,45 zł na ...21,39 zł..czyli wszystko jest mozliwe.
Uwazam ze w koszt budowy domu nalezy cene za zestaw solarny po prostu wliczac....czy ktos pyta kiedy mi sie zwróci 20 cm styropianu pod podłoga czy parkiet debowy w salonie? Nie bo to bzdura....niektóre rzeczy sie kupuje dla snobizmu ,inne dla czystej przyjemnosci a inne po to by..zyc tanio na bieżaco.
Oczywiscie mozna taki solarek zrobic samemu..i to juz jest jak najbardziej wskazane jak ktos ma smykałke .
pozdrawiam

Kasia242
20-11-2011, 07:57
Największa oszczędność na kolektorach to rezygnacja z ich zakupu.
To bzdurny frazes krążący po forum i powielany jak mantra..troche wyobrazni:)
pozdrawiam

Liwko
24-11-2011, 14:53
solary opłacaja sie ZAWSZE!


Hmm... To mi to udowodnij. Ja rocznie, na trzy osoby, wydaję około 300zł na CWU. Zakładając sprawność solarów na 60%, zaoszędził bym 180zł rocznie. No ale trzeba odjąć pracę pompki około 70zł (jak się nie ma grawitacyjnie). To już będzie 110zł rocznie zysku. Teraz odejmijmy od tego ewentualny serwis i wymianę glikolu. To opłacają mi się te solary czy nie?

psulek
24-11-2011, 20:30
solary opłacaja sie ZAWSZE!


Przykro mi, ale nie zgodzę się z tobą. To rozwiązanie jest reklamowane jako generujące oszczędności. Procentowo to ładnie wygląda - na poziomie 50% kosztów CWU w skali roku. Koszt mojego CWU przy grzaniu prądem, to 70 PLN na miesiąc, przy grzaniu gazem 30 PLN na miesiąc. Jest to koszt samego paliwa, bez abonamentu. Więc moje "oszczędności" z solarów zawierały by się w kowocie od 180 do 480 PLN na rok. Koszt instalacji, nawet po dofinansowaniu gminy (70% z ~ 15000) to jakieś 7000 PLN bo od dofinasowania trzeba jeszcze zapłacić podatek. Inwestycja zwraca się więc na dzień dzisiejszy po 40 latach dla gazu i 14 latach dla prądu. I to zakładając, że we wskazanym horyzoncie czasowym instalacja będzie bezobsługowa.

Mając 7000 PLN w garści nie muszę się martwić o:

- koszty eksploatacji gotówki
- przeglądy gotówki (nawet jak okradną bank)
- liczenia za ile gotówka mi się zwróci
- co będzie jak nagle będę potrzebował gotówki

Poza tym gotówka jest lepsza od soloarów bo:

- gotówkę moge zabrać ze sobą wszędzie, nawet do samolotu, na nurkowanie, do samochodu, na rower czy na spacer
- z gotówką moge się nieźle bawić
- gotówka może pomóc spełniać marzenia moje i moich bliskich
- gotówka fajnie szeleści
- świeża gotówka fajnie pachnie, poza tym odświeżenie zapachu nic nie kosztuje
- gotówkę mogę trzymać w skarpecie lub pod poduszką
- gotówkę mogę wymienić na dowolne dobro materialne lub niematerialne, równiez na solary (gdy stwierdzę że jest to dla mnie opłacalne).



Uważam, że przekręcasz sytuację. Oczywiscie że nie należy przeliczać wszystkiego na PLN - to by bło płytkie. Należy natomiast rozważnie inwestować swoje pieniądze, tak żeby osiągnąć maksymalne korzyści. Są inwestyce lepsze i gorsze. Moim zdaniem, solary zaliczają się do tej drugiej kategorii. Oczywiscie że solary opłacają się ZAWSZE, ale są sposoby lokowania kapitału, które opłacają się ZAWSZE BARDZIEJ!!.

tomekpabianice
10-08-2015, 16:41
[moderowano]
Na stronce Frenik /fotowoltaika-infografika możesz sprawdzić sobie ile oszczędzisz zależnie od mocy instalacji.

Wybierasz moc oraz ilość paneli, a otrzymujesz moc instalacji oraz kwotę jaką oszczędzisz rocznie.
Szybko i przejrzyście. Prawdą jest, że instalacja 3kW to około 570zł / rok

Swoje wyniki roczne będę mógł podać najwcześniej za 3miesiące.