PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatury dolnego źródła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Pyxis
31-01-2014, 08:18
wieczorem po 15 min pracy było: 7,7 / 2,8
a rano o 5.30 było: 6,3 / 2

Jak to interpretować?

Ze masz zapewne pinowe DZ i do tego lekko rozjechany termometr.

wiktor_core
31-01-2014, 08:30
Ciekawostka...
Pobór ciepła w grudniu miałem 8823 kWh, a w styczniu 10335 kWh
Czyli zaledwie o 17 % zwiększyło się zapotrzebowanie energii.
Grudzień był prawie cały na plusie, styczeń sporo na minusie.
(większość dni przynajmniej -8, albo i - 14, było kilka dni -20)
Zakładałem że ta różnica będzie 30 % - 40 %.

Pyxis
31-01-2014, 08:42
Liczysz samo CO czy CO+CWU?

marmag
31-01-2014, 09:26
Że u ciebie lato za oknem :)

"... Tato niech szlag trafi takie lato..." (Wały Jagiellońskie)

Na zewnątrz przez ostatnie dwa tygodnie nie było cieplej niż -9 (odczuwalna -17 - -21)

A co do tego termometru - to porównam z niezależnym - ale w normalnych godzinach, a nie o świcie.

wiktor_core
31-01-2014, 09:47
Liczysz samo CO czy CO+CWU?
Samo CO.

Pyxis
31-01-2014, 10:08
Samo CO.

Wzrost zuzycia powinien byc proporcjonalny do spadku temperatury w badanych okresach. Ta zaleznosc dla budynku jest liniowa (dla stalej temperatury wewnetrznej). Przy pompie dochodzi jeszcze sprawnosc calego ukladu, ale ona pewnie byla podobna.
Moze po prostu grudzien byl chlodniejszy niz Ci sie wydaje, albo styczen cieplejszy (jego pierwsza polowa wcale nie roznila sie na Dolnym Slasku od grudnia). :)

Zigobar
31-01-2014, 12:20
a rano o 5.30 było: 6,3 / 2

Jak to interpretować?
Potrafisz określić - po jakim czasie pracy? Następnym razem spróbuj odczytać np. po 1h pracy.
Ile metrów odwiertu?
Całość, to chyba dzieło kolegi wihajster?

mkm silesia
31-01-2014, 14:37
Po 10 dniach znowu +3 tylko 4 noce poniżej -10 z czego jedna -16
Kolejny sezon bez grzałek zapowiada się

marmag
31-01-2014, 14:42
..... do tego lekko rozjechany termometr.

A nieprawda - wtyknąłem dziś pod izolację czujki od dwóch różnych termometrów, po pół godzinie sprawdziłem i temperatury były +- 0,1 st

marmag
31-01-2014, 14:51
Potrafisz określić - po jakim czasie pracy? Następnym razem spróbuj odczytać np. po 1h pracy.
Ile metrów odwiertu?
Całość, to chyba dzieło kolegi wihajster?

Rano to było po 7,5 h pracy
Dziś za dnia po godzinie pracy 6,8 / 2,4
Ile metrów to nie wiem wiercił i wiercił - że już go chciałem zameldować ;-) - pamiętam tylko, że są płytkie - chyba 30 m (bo coś z przepisami było i jakieś kamloty głębiej), a że obiecał że mi zrobi dobrze (o f..k ale to zabrzmiało) to się nie wtrącałem.
Czy to jest dzieło - to nie powiedziałbym, ale Wihajster jest autorem tego Wihajstra ;-)

Pyxis
31-01-2014, 14:52
A nieprawda - wtyknąłem dziś pod izolację czujki od dwóch różnych termometrów, po pół godzinie sprawdziłem i temperatury były +- 0,1 st

To teraz wyjdz na dwor, nabierz duza gasc sniegu do jakiegos naczynia i poczekaj az sie zacznie roztapiac w domu. Mieszaj go sonda termometru i po 2 min mieszania odczytaj wartosc temperatury.

marmag
31-01-2014, 16:12
To teraz wyjdz na dwor, nabierz duza gasc sniegu do jakiegos naczynia i poczekaj az sie zacznie roztapiac w domu. Mieszaj go sonda termometru i po 2 min mieszania odczytaj wartosc temperatury.

-0,2 i +0,1 - też mi różnica

Pyxis
31-01-2014, 16:14
-0,2 i +0,1 - też mi różnica

U mnie wychodzila najczesciej korekta 1,0 a na niektorych 1,6K. Kolega adiqq mial 2,0K do korekty.
Roznica mala (jak dla kogo), ale zalezy czy chcesz mierzyc, czy szacowac. Mozna tez na dotyk badac. :)

rafikW
31-01-2014, 18:19
U mnie wychodzila najczesciej korekta 1,0 a na niektorych 1,6K. Kolega adiqq mial 2,0K do korekty.
Roznica mala (jak dla kogo), ale zalezy czy chcesz mierzyc, czy szacowac. Mozna tez na dotyk badac. :)

Ja swoje termometry skalowałem ciut inaczej: woda w plastikowym kubku zamrożona w lodówce. Po wyjęciu kubków rozkułem lód na pół a następnie śrubokrętem wydłubałem w środku z góry w dół dziurę i w tę dziurę wpuściłem sondy termometrów. Po kilku minutach były pod wodą. Wskazywały +2,4 st.C i to jest moja korekta. Trochę śmieszna zabawa ? Eeee tam, taki miałem pomysł i tak je wyskalowałem :lol2:

bazic
31-01-2014, 18:33
[...] a że obiecał że mi zrobi dobrze (o f..k ale to zabrzmiało)

To jak jesteśmy wokoło takich tematów - wygląda na to że robiąc sobie samemu... też zrobiłem sobie dobrze ;)
Może nie aż tak super dobrze, bo to tylko 260m2 tego DZ ale widzę, że ze swoim +1,5*C na powrocie nie mam co płakać...

Pyxis
31-01-2014, 19:06
Ja swoje termometry skalowałem ciut inaczej: woda w plastikowym kubku zamrożona w lodówce. Po wyjęciu kubków rozkułem lód na pół a następnie śrubokrętem wydłubałem w środku z góry w dół dziurę i w tę dziurę wpuściłem sondy termometrów. Po kilku minutach były pod wodą. Wskazywały +2,4 st.C i to jest moja korekta. Trochę śmieszna zabawa ? Eeee tam, taki miałem pomysł i tak je wyskalowałem :lol2:

Zrobiles to co nalezalo. Liczy sie wynik. ja wrzucilem so kubka kostki lodu i troszke wody. Mieszalem tym i mieszalem i minimalny odczyt z calej tej operacji byl moja poprawka. W sumie robielem to dla 8 szt termometrow obslugijacych pompe.:)

rafikW
31-01-2014, 19:14
Po 1h DZ 2,4 / -1,5 (termometry wyskalowane w wodzie lodowej)
Temperatura zewnętrzna rośnie. Aktualnie: -4,4 st.C
Rano o 7:00 było -11,2

wihajster
31-01-2014, 23:51
U mnie wychodzila najczesciej korekta 1,0 a na niektorych 1,6K. Kolega adiqq mial 2,0K do korekty.
Roznica mala (jak dla kogo), ale zalezy czy chcesz mierzyc, czy szacowac. Mozna tez na dotyk badac. :)

Niestety Pyksi, w tej pompie nie ma potrzeby skalowania czujników w wodzie lodowej ani w inny sposób, tam są zamontowane cyfrowe (dość popularne "deesy").

Największą różnicę między kilkoma czujnikami umieszczonymi w tym samym ośrodku jaką zaobserwowałem to 0,2K. Typowo przy wyłączonej sprężarce i pracujących pompach obiegowych różnice wskazań wynoszą 0,0 - 0,1. Rozdzielczość jest przyjęta 0,1K (można większą ale żadnego sensu to nie ma).

A dokładność pomiaru to 0,5K, z tym że jest to wartość asekurancko podana w kwitach, w rzeczywistości jest lepsza.

Poza tym, wszystkie czujniki są zamocowane z pastą termoprzewodzącą i są pod izolacją (szczelnie) -dbam o to.

Instalacja u "marmag" jest dość specyficzna - ma bardzo dobry grunt dla pompy ciepła (ale niestety paskudny do wiercenia - dlatego tyle czasu to trwało :( )
Do tego sporo przewymiarowałem dolne źródło, jest zwymiarowane na 32W/m a od 7m do 30m żwir, piasek i woda.

Stąd tak dobre parametry, rzadko kiedy trzyma się ponad +6*C po całej nocy grzania....

fachman19
02-02-2014, 06:43
- 1 C rano DZ 12 dzień mrozu poniżej -7 C ( najzimniej było -14 C -dwie noce)

aleksus
02-02-2014, 09:58
Jakoś z przymrożeniem oka czytam o waszych skalowanych termometrach.Testowałem wczoraj mój w sniegu(mam tylko 1szt)
-sonda wciśnięta w snieg ok 2cm(nasłonecznione miejsce)pokazywał 0,3*C
-sonada wcisnieta w sniego ok 5cm pokazywał 0,5*C :lol2:
-sonnda w sniegu w zacienionym miejscu -0,2*C
Robiąc testy w domu wasza pomiary mogą tez być obarczone błędem

Pyxis
02-02-2014, 10:14
Niestety Pyksi, w tej pompie nie ma potrzeby skalowania czujników w wodzie lodowej ani w inny sposób, tam są zamontowane cyfrowe (dość popularne "deesy").


Tez mam zalozone w pompie DSy. Chyba juz wszyscy je stosuja. Niestety wcale im to nie przeszkadza poakzywac inne temperatury niz sa w rzeczywistosci (generalnie zawyzone). Ich cyfrowosc nie determinuje dokladnosci, a jedynie bardzo dobra rozdzielczosc rzedu 0,1K.

Vld
02-02-2014, 10:35
Te DSy mają jedną paskudną wadę, są podatne na zakłucenia. Od włączenia sprężarki, od falownika, od triaków do sterowania fazowego. Wzbudzają się ze wskazaniem 86C i d....a

wihajster
02-02-2014, 12:10
Te DSy mają jedną paskudną wadę, są podatne na zakłucenia. Od włączenia sprężarki, od falownika, od triaków do sterowania fazowego. Wzbudzają się ze wskazaniem 86C i d....a
Zależy jak się program napisze.
Ja nie mam w tej chwili już żadnych problemów z zakłóceniami, ale walczyłem z tym dość długo.

wihajster
02-02-2014, 12:23
Ich cyfrowosc nie determinuje dokladnosci, a jedynie bardzo dobra rozdzielczosc rzedu 0,1K.
Pyksi zawsze w opozycji, ale może byś najpierw poczytał, choćby datasheet'a, tu masz fragment do którego masz jak zawsze swoją teorię:
Przetłumaczyć?
(żartowałem)

pio75k
02-02-2014, 15:22
Po 2h pracy 2,5*C DZ.
Najniższą jaką udało mi się zauważyć 2,2*C po 3h.
Normalnie, obecnie 2,6*C zaznaczam, że w pompie Nibe, czyli sama reguluje długość i czas pracy.

pio75k
02-02-2014, 15:24
Dodam jeszcze, że odczyty z pompy.

Vld
02-02-2014, 17:49
Zależy jak się program napisze.
Ja nie mam w tej chwili już żadnych problemów z zakłóceniami, ale walczyłem z tym dość długo.
Możesz coś więcej na temat?
Wiem, że dość łatwo da się wyciąć te konkretne wskazania 86C, czy wycinanie wartości które za nadto odbiegają od poprzednich wskazań, ale jak bez filtrów zaradzić programowo syt, gdy termometr jest permanentnie wzbudzony od sterowania fazowego.

Pyxis
02-02-2014, 18:05
Pyksi zawsze w opozycji, ale może byś najpierw poczytał, choćby datasheet'a, tu masz fragment do którego masz jak zawsze swoją teorię:
Przetłumaczyć?
(żartowałem)

W zadnej opozycji.

Ja Ci nie pisze i tym co jest na papierku, tylko jaka jest rzeczywistosc. Moj sie myli na +0,7K na wejsciu DZ. Przykro mi, ale tak jest. Ten na wyjsciu DZ myli sie pewnie jeszcze bardziej, bo mi delte zaniza (pokazuje tylko wejscie DZ i delte na sterowniku). Ja nie rozpatruje tutaj teorii, tylko to co zaobserowalem u siebie.
Z termometrami z racji samodzielnej obrobki materialow fotograficznych w procesie E6 (slajdy) mialem do czynienia od wielu lat i przez kilka ladnych lat. Tam maksymalny blad pomiaru temperatury to 0,3K, wiec troche tych termometrow "przerabialem". DSy nie sa tutaj zadnym uprzywilejowynym podzespolem. Moim skromnym zdaniem to +-0,5K dokladnosci podane na papierku to "eufemizm" na okreslenie bledu pomiaru 1K, bo w tych granicach najczesciej mieszcza sie temometry elektroniczne i 90% z nich ma tendencje do zawyzania pomiaru.

wihajster
02-02-2014, 18:06
Na początek, w warunkach dużych zakłóceń, możesz spróbować podłączać 3-przewodowo, dodatkowo zmniejszyć rezystor podciągający między +5V a linią danych do nawet 1k.

Vld
02-02-2014, 18:11
Na początek, w warunkach dużych zakłóceń, możesz spróbować podłączać 3-przewodowo, dodatkowo zmniejszyć rezystor podciągający między +5V a linią danych do nawet 1k.
Wszystkie podpięte są 3 przewodowo, rezystor 4,7k i część z nich ma już dorobione filtry z dławikiem i kondensatorami.
Wspomniałeś o rozwiązaniu programowym ...

wihajster
02-02-2014, 18:12
Pyksi, specjalnie dla Ciebie zrobię test z wieloma termometrami jak znajdę wolny czas (pewnie nieprędko....)

Kiedyś sprawdzałem z ciekawości i takich złych doświadczeń nie mam...
Może Ty masz po prostu pecha, albo miałeś DS'y ze słynnej czarnej serii.... Nie wiem.

wihajster
02-02-2014, 18:13
Wszystkie podpięte są 3 przewodowo, rezystor 4,7k i część z nich ma już dorobione filtry z dławikiem i kondensatorami.
Wspomniałeś o rozwiązaniu programowym ...
Zmniejsz do 1k i sprawdź.

Vld
02-02-2014, 18:27
Dzięki w wolnej chwili sprawdzę, ale szkoda, że nie chcesz nic napisać na temat programowych rozwiązań.

chcialbympompe
02-02-2014, 18:47
Pyksi, specjalnie dla Ciebie zrobię test z wieloma termometrami jak znajdę wolny czas (pewnie nieprędko....)
Miałem długi czas podpięte 5 szt. obok siebie i różnica nie przekraczała 0,2K.
http://images65.fotosik.pl/616/6771c5ed52e5c90em.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6771c5ed52e5c90e.html)

Pyxis
02-02-2014, 19:02
Pyksi, specjalnie dla Ciebie zrobię test z wieloma termometrami jak znajdę wolny czas (pewnie nieprędko....)

Kiedyś sprawdzałem z ciekawości i takich złych doświadczeń nie mam...
Może Ty masz po prostu pecha, albo miałeś DS'y ze słynnej czarnej serii.... Nie wiem.

Ja nie mowie tylko o DSach. Skalowalem roznego rodzaju termometry elektroniczne (mysle, ze bylo ich spokojnie ponad 30szt).
Zrob z ciekawosci taki test, bo ja do tego co pokazuja wszelkiej masci "powszechne" urzadzenia pomiarowe jestem nader sceptyczny.

Kiedys Conrad mial takie ze szpiczasta sztywna sonda. Te mi sie trafily nawet z poprawka ledwie +0,2K. Wcale nie byly najdrozsze, ale dlugo ich uzywalem. Teraz te co mam na pompie mam tak dobrane, ze parami maja jednakowa poprawke (na DZ to +1,0K a na GZ +1,1K). Wygodne, bo wprost mozna delte odczytac. Kalibracja chyba OK, bo przy wlaczonych obiegowkach roznica wskazan nigdy nie jest wieksza niz 0,1K.

marmag
02-02-2014, 19:34
Hmm, nie wiem dokąd zmierza ta dyskusja i co chce jeden z kolegów osiągnąć wyskredytując wyniki pomiarów, lub podważając z pewnym uporem podane dane.
A może chodzi o to, żeby dojść do wniosku, że te temperatury, które podałem nie są zasługą Wihajstra, bo się przyłożył do dolnego źródła a winą termometrów, bo źle pokazują?
Ja nie lubię kopać się z koniem - więc jestem w stanie to przyznać - jeśli tego oczekujesz - szkoda czasu na jałową dyskusję o termometrach.
Ze swojej strony wiem, że rzetelnie odczytałem dane i jeszcze zmarnowałem czas na niepotrzebne sprawdzanie termometrów, aby zadowolić kolegę.

Pyxis
02-02-2014, 19:55
Hmm, nie wiem dokąd zmierza ta dyskusja i co chce jeden z kolegów osiągnąć wyskredytując wyniki pomiarów, lub podważając z pewnym uporem podane dane.


Moze chce Cie zmusic do myslenia?
Malo prawdopodobne, zebys mieszkal nad plama goraca. Bardziej naturalnym wytlumaczeniem wydaje sie zawyzony pomiar. Tym bardziej ze masz niemala pompe i to Twoj piewszy seznon (jak sam piszesz w stopce "mostkow kupa"), a ta fantastycznie wysoka temperature DZ podales po 7,5h pracy pompy.
IMHO bardzo malo realne, aczkolwiek pewnie nie niemozliwe.

PS.
Jaki rozmiar tego DZ?

marmag
02-02-2014, 20:20
Moze chce Cie zmusic do myslenia?....Jaki rozmiar tego DZ?

po 1. Zdarza mi się ......i to bez zmuszania.
po 2. Jak pisałem nie pamiętam dokładnie - jest albo 12 albo 14 odwiertów po 30 m (i nie chce mi się specjalnie dla Ciebie wchodzić do studzienki żeby to sprawdzić już bez sensu bawiłem się termometrami) - ale to chyba potrafisz sobie oszacować wiedząc jaką moc z metra przyjął do obliczeń Wihajster

Pyxis
02-02-2014, 20:28
No wlasnie intryguje mnie jeszcze ta "zabawa" termometrami. Jak je wyskalowales? Te w pompie skalowales czy jak?

marmag
02-02-2014, 21:20
Te w pompie skalowales czy jak?

??? - nie zrezygnuję z gwarancji tylko po to, żeby zaspokoić Twój brak wiary - a poza tym pisałem już o tym - więc po co się powtarzać.

Zapraszam w okolice Torunia z jedynymi wiarygodnymi termometrami

P.S. teraz po 20 minutach pracy 7,6 / 2,7

Pyxis
02-02-2014, 21:24
To nie jest kwestia wiary, tylko fizyki.
Jak na moje oko, to masz za duzo "szczescia" przy tych temperaturach i ich pomiarach. Wszystkie 3 uzyte termometry trafiles praktycznie wyskalowane w punkt. Zacznij grac w totka. ;)

Liwko
02-02-2014, 21:37
Skoro rzeczywiście są takie temperatury DZ, to moim zdaniem DZ jest mooooocno przewymiarowane.

pitersson
02-02-2014, 21:41
??? - nie zrezygnuję z gwarancji tylko po to, żeby zaspokoić Twój brak wiary - a poza tym pisałem już o tym - więc po co się powtarzać.

Zapraszam w okolice Torunia z jedynymi wiarygodnymi termometrami

P.S. teraz po 20 minutach pracy 7,6 / 2,7

Jak dla mnie te temp. calkiem realne ,jesli jest duzo odwiertow a do tego przechodza przez warstwy wodonosne( te ponizej 10 m) to juz wogole jestem na TAK .Mam wlasne ujecie wody( 50m glebokosci),kolejno przez : zwiry,ily, gliny, woda pobierana jest ze skaly wapienia i temp. jej wynosi 10-11*C ,woda jest ,,mocnym" nosnikiem energi to i regeneracja sond wymiennika jest szybka.

Liwko
02-02-2014, 21:48
Jak dla mnie te temp. calkiem realne ,jesli jest duzo odwiertow a do tego przechodza przez warstwy wodonosne( te ponizej 10 m) to juz wogole jestem na TAK .Mam wlasne ujecie wody( 50m glebokosci),kolejno przez : zwiry,ily, gliny, woda pobierana jest ze skaly wapienia i temp. jej wynosi 10-11*C ,woda jest ,,mocnym" nosnikiem energi to i regeneracja sond wymiennika jest szybka.

Masz rację, tylko w tym momencie jest pytanie, czy jest sens ekonomiczny robienia tylu odwiertów?

pitersson
02-02-2014, 21:53
Masz rację, tylko w tym momencie jest pytanie, czy jest sens ekonomiczny robienia tylu odwiertów?

A kto bogatemu zabroni...?:rolleyes: Moze sondy byly zaplanowane odpowiednio pod zapotrzebowanie a ze wyszlo jak wyszlo to tylko sie cieszyc:wiggle: ,nie zawsze musi byc tak aby ,,wychodzilo jak zwykle";)

Liwko
02-02-2014, 22:00
A kto bogatemu zabroni...?:rolleyes: Moze sondy byly zaplanowane odpowiednio pod zapotrzebowanie a ze wyszlo jak wyszlo to tylko sie cieszyc:wiggle: ,nie zawsze musi byc tak aby ,,wychodzilo jak zwykle";)

Po pierwszym odwiercie powinno się to trochę wyjaśnić. I ja nadal będę się upierał że odwierty powinny być liczone na 50W/mb a nie 40.

Pyxis
02-02-2014, 22:04
Jak dla mnie te temp. calkiem realne ,jesli jest duzo odwiertow

Jakby napisal, ze ma taka temperature z 3x120m, to OK. On ma 12-14 odwietow po 30m. Ile to jest wraz z dobiegami % kolektora w wierzchniej stosunkowo chlodnej o tej porze roku warstwie gruntu? Wez tez pod uwage, ze mamy jednak luty i to jest juz pewne obciazenie dla kazdego kolektora.
Po orostu dziwnie wysoka ta temperatura. Stad moje zdziwienie.

Pyxis
02-02-2014, 22:07
I ja nadal będę się upierał że odwierty powinny być liczone na 50W/mb a nie 40.

Jestes jak Kato Starszy ze swoim: "Ceterum censeo Carthaginem delendam esse". ;)

Liwko
02-02-2014, 22:11
Jestes jak Kato Starszy ze swoim: "Ceterum censeo Carthaginem delendam esse". ;)

Bez sensu.

Pyxis
02-02-2014, 22:12
Bez sensu.

On mial zapewne na to inny poglad. :)

pitersson
02-02-2014, 22:15
Po pierwszym odwiercie powinno się to trochę wyjaśnić. I ja nadal będę się upierał że odwierty powinny być liczone na 50W/mb a nie 40.

Co do tej kwestji to nie mam jakiegos doswiadczenia, ale mysle ze zakladanie 40W/mb jest bardzo pesymistyczne lecz nie szkodliwe, bo jak kolektor pionowy wchodzi w gre to juz wieksza kaska i mysle ze taki inwestor raczej nie zbiednieje przez takie zwiekszenie mocy DZ a satsfakcja tez ma pewnie wartosc:yes: no i oczywiscie sprawnosc takiego systemu wychodzi wyzsza pewnie jak przy systemie woda/woda .

pitersson
02-02-2014, 22:24
Jakby napisal, ze ma taka temperature z 3x120m, to OK. On ma 12-14 odwietow po 30m. Ile to jest wraz z dobiegami % kolektora w wierzchniej stosunkowo chlodnej o tej porze roku warstwie gruntu? Wez tez pod uwage, ze mamy jednak luty i to jest juz pewne obciazenie dla kazdego kolektora.
Po orostu dziwnie wysoka ta temperatura. Stad moje zdziwienie.

Tu sie nie zgodze, jesli warstwa wodonosna ma temp.10*C to na dobiegu30-40m na glebokosci 2m straci ok 2-3*C i nie wiecej . To nie bedzie dziwnie wysoka temp. Nie brnij bo sparzysz dupsko;)

Pyxis
02-02-2014, 22:35
Tu sie nie zgodze, jesli warstwa wodonosna ma temp.10*C to na dobiegu30-40m na glebokosci 2m straci ok 2-3*C i nie wiecej . To nie bedzie dziwnie wysoka temp. Nie brnij bo sparzysz dupsko;)

Przy takich proporcjach musialby miec dobieg glebiej niz na 2m, zeby stracic niewiele z tych fenomanalnych warunkow temperaturowych z dna odwiertu. :)
Nie wiemy ile metrow ma tego dobiegu i na jakiej glebokosci, wiec to gdybanie. Zarowno Twoje jak i moje.

pitersson
02-02-2014, 22:46
Przy takich proporcjach musialby miec dobieg glebiej niz na 2m, zeby stracic niewiele z tych fenomanalnych warunkow temperaturowych z dna odwiertu. :)
Nie wiemy ile metrow ma tego dobiegu i na jakiej glebokosci, wiec to gdybanie. Zarowno Twoje jak i moje.

Ja zakladam pewne warunki i jesli jest blisko to realne sa te temp. , a nie musi miec glebiej dobiegu bo nie wychladza gruntu tak jak ty poziomym wymiennikiem i w lutym na glebokosci 2m u niego bedzie wiecej ciepla w gruncie niz u ciebie , to oczywista, oczywistosc.

pitersson
02-02-2014, 22:56
Zauwaz ze z takimi sondami DZ nie pracuje na ,,minusach" a twoje DZ napewno:yes: wylapales roznice? Ile masz teraz na wyjsciu DZ ?

wihajster
02-02-2014, 23:01
Tam jest 14 odwiertów po 30m. Miało być 7x50 ale na 30m zaczynały się otoczaki, nie miałem ochoty kopać się z koniem. Rozdzielacz jest 7-sekcyjny a odwierty są łączone w szereg po dwa. Łączone są geometrycznie ze sobą w taki sposób, żeby każda para miała sumarycznie podobną długość łącznie.
Warunki to żwir i piach i mnóstwo wody, od około 7m do "końca" wszystko pływa.

Działanie dobiegów na około 1,7m widać przy rozruchu i każdy z DZ pionowym może to zaobserwować: na początku temperatura rur w pompie ciepła, później bardzo szybko spada do temp. gruntu zależnie od głębokości dobiegów, później rośnie szybko do wartości ogrzanego glikolu w odwiercie minus strata na dobiegu.

U "marmag" tak jak pisałem, przewymiarowanie plus bardzo dobry grunt dały taki efekt. Różnie to wygląda, na ogół temperatury są niższe. Mam też na koncie instalację z odwiertami którą nie bardzo można się chwalić, około +1*C i niżej po dłuższej pracy na zasilaniu, na wyjściu od grudnia w minusie... Ciekawe czy tam też czujniki wg Pyksiego zawyżają, jeśli tak to zmieniam zajęcie.... ;)

pitersson
02-02-2014, 23:09
Tam jest 14 odwiertów po 30m. Miało być 7x50 ale na 30m zaczynały się otoczaki, nie miałem ochoty kopać się z koniem. Rozdzielacz jest 7-sekcyjny a odwierty są łączone w szereg po dwa. Łączone są geometrycznie ze sobą w taki sposób, żeby każda para miała sumarycznie podobną długość łącznie.
Warunki to żwir i piach i mnóstwo wody, od około 7m do "końca" wszystko pływa.

Działanie dobiegów na około 1,7m widać przy rozruchu i każdy z DZ pionowym może to zaobserwować: na początku temperatura rur w pompie ciepła, później bardzo szybko spada do temp. gruntu zależnie od głębokości dobiegów, później rośnie szybko do wartości ogrzanego glikolu w odwiercie minus strata na dobiegu.

U "marmag" tak jak pisałem, przewymiarowanie plus bardzo dobry grunt dały taki efekt. Różnie to wygląda, na ogół temperatury są niższe. Mam też na koncie instalację z odwiertami której nie bardzo można się chwalić, około +1*C i niżej po dłuższej pracy na zasilaniu, na wyjściu od grudnia w minusie... Ciekawe czy tam też czujniki wg Pyksiego zawyżają, jeśli tak to zmieniam zajęcie.... ;)

No te +1 to slabiutko, ale znam miejsce gzie jest do 60m glebokosci piasek suchutki jak pieprz ,moze na takie trafiles a ponoc w takim gruncie tez ciezko kolektor pionowy zbudowac, znajomy wiertacz cos tam opowiadal...
Ps. jak gleboko tam byly odwierty? Temat ze skalowaniem, odpuszczam bo nima synsu...

wihajster
02-02-2014, 23:17
No te +1 to slabiutko, ale znam miejsce gzie jest do 60m glebokosci piasek suchutki jak pieprz ,moze na takie trafiles a ponoc w takim gruncie tez ciezko kolektor pionowy zbudowac, znajomy wiertacz cos tam opowiadal...
Tam było przyjęte optymistycznie około 44W/m (ukłony dla Liwko) a grunt to najpierw sama glina a później ił, sucho. Odwierty 3x50m. W bliskiej okolicy ktoś miał studnię głębinową 70m, wyżej sucho. Co bardzo ciekawe, źródło poziome by się tam dobrze sprawdziło (glina), ale miejsca nie było....

Pyxis
02-02-2014, 23:20
Różnie to wygląda, na ogół temperatury są niższe.

To stwierdzenie to jest klucz do mojego "czepiania sie".

Po prostu bardziej prawdopodobne wydalo mi sie zawyzanie pomiaru niz tak fanomenalne nalozenie warunkow gruntowych, chociaz jedno wcale nie wyklucza drugiego. Za bardzo "intryguja" mnie te zgodnosci pomiarow na 3 termometrach i do tego ich pomiar "w punkt". ;)

Liwko
02-02-2014, 23:21
Tam było przyjęte optymistycznie około 44W/m (ukłony dla Liwko)

Ale chyba po jednym odwiercie idzie to ocenić?

wihajster
02-02-2014, 23:23
To stwierdzenie to jest klucz do mojego "czepiania sie".

Po prostu bardziej prawdopodobne wydalo mi sie zawyzanie pomiaru niz tak fanomenalne nalozenie warunkow gruntowych, chociaz jedno wcale nie wyklucza drugiego. Za bardzo "intryguja" mnie te zgodnosci pomiarow na 3 termometrach i do tego ich pomiar "w punkt". ;)
Pyksi, ja z mojej strony mogę ręczyć za pomiar w pompie, czujniki są obłożone pastą termoprzewodzącą i pod szczelną izolacją (nie hula wiatr). Dam sobie obciąć .....kawałek paznokcia jakby co ;)

wihajster
02-02-2014, 23:25
Ale chyba po jednym odwiercie idzie to ocenić?
Miałem na myśli to, że nie ma "uniwersalnej prawdy" i uniwersalnych dobrych założeń.

Po odwiercie można ocenić że będzie "kupa" ale kto ma płacić jak inwestor ....

Pyxis
02-02-2014, 23:26
Pyksi, ja z mojej strony mogę ręczyć za pomiar w pompie, czujniki są obłożone pastą termoprzewodzącą i pod szczelną izolacją (nie hula wiatr). Dam sobie obciąć .....kawałek paznokcia jakby co ;)

Jasne, tylko ja tu nie mam zastrzezen co do "metodologii" pomiaru, a tylko co do ewentualnego stalego bledu pomiaru temperatury rzeczywistej przez termometr. Nie wiem czy to jakos weryfikowales.

pitersson
02-02-2014, 23:27
Tam było przyjęte optymistycznie około 44W/m (ukłony dla Liwko) a grunt to najpierw sama glina a później ił, sucho. Odwierty 3x50m. W bliskiej okolicy ktoś miał studnię głębinową 70m, wyżej sucho. Co bardzo ciekawe, źródło poziome by się tam dobrze sprawdziło (glina), ale miejsca nie było....

No to taka ,,czarna dziura":no: ale niefart, ciekawe jak z regeneracja takiego wymiennika? Czy poza sezonem grzewczym ,,resetuje'' sie odpowiednio? Co np. bedzie po 10 latach?

pitersson
02-02-2014, 23:29
Zauwaz ze z takimi sondami DZ nie pracuje na ,,minusach" a twoje DZ napewno:yes: wylapales roznice? Ile masz teraz na wyjsciu DZ ?

Pyxis podbijam;)

wihajster
02-02-2014, 23:35
No to taka ,,czarna dziura":no: ale niefart, ciekawe jak z regeneracja takiego wymiennika? Czy poza sezonem grzewczym ,,resetuje'' sie odpowiednio? Co np. bedzie po 10 latach?
A to się okaże, na razie drugi sezon i jest tak samo.

Pyxis
02-02-2014, 23:36
Zauwaz ze z takimi sondami DZ nie pracuje na ,,minusach" a twoje DZ napewno:yes: wylapales roznice? Ile masz teraz na wyjsciu DZ ?

Nie bardzo rozumiem jakiej "teorii" chcesz dowiesc takowa informacja, bo temperatura na wyjsciu zalezy jeszcze od delty, a wiec od wartosci przeplywu przez parownik. Z temperatura zasilania DZ na poziomie 4*C moge miec na wyjsciu z pompy zarowno 1*C jak i -1*C, co w zaden sposob nie determinuje "jakosc" termiczna mojego DZ. Ja mam na wyjsciu "-", bo mam rury dobiegowe za malej srednicy. Przy poprawnym wykoananiu dobiegu byloby na "+". Temperatura zasilania raczej by sie nie zmienila.

pitersson
02-02-2014, 23:40
Nie bardzo rozumiem jakiej "teorii" chcesz dowiesc takowa informacja, bo temperatura na wyjsciu zalezy jeszcze od delty, a wiec od wartosci przeplywu przez parownik. Z temperatura zasilania DZ na poziomie 4*C moge miec na wyjsciu z pompy zarowno 1*C jak i -1*C, co w zaden sposob nie determinuje "jakosc" termiczna mojego DZ. Ja mam na wyjsciu "-", bo mam rury dobiegowe za malej srednicy. Przy poprawnym wykoananiu dobiegu byloby na "+". Temperatura zasilania raczej by sie nie zmienila.

Ok to inaczej, ile konkretnie po 1h grzania masz na wyjsciu DZ ? Zakladam ze po dluzszej pracy sie nie zmienia temp?

wihajster
02-02-2014, 23:42
Nie wiem czy to jakos weryfikowales.
Pyksi, skorzystaj z zaproszenia i wpadnij kiedyś do "marmag".
Pomacasz posłuchasz pomierzysz. Najlepiej zimą bo latem kiepsko będzie z odwiertów, marne +13...

PS. Zabierz ze sobą dobrze wyskalowane termometry. Ty wiesz jak to się robi.

Pyxis
02-02-2014, 23:42
Ok to inaczej, ile konkretnie po 1h grzania masz na wyjsciu DZ ? Zakladam ze po dluzszej pracy sie nie zmienia temp?

Po 1h pracy pomy dzisiaj mialem DZ 2,9/-2,1*C

Pyxis
02-02-2014, 23:44
PS. Zabierz ze sobą dobrze wyskalowane termometry. Ty wiesz jak to się robi.

No ale nie odpowiedziales, czy to weryfikowales. Jesli Ty to zrobiles, to po jaka cholere ja mam to robic drugi raz? ;)
Cala operacja jest na tyle prosta i malo zajmujaca, ze kazdy moze ja zrobic sam. Wystarcza checi.

pitersson
02-02-2014, 23:50
Po 1h pracy pomy dzisiaj mialem DZ 2,9/-2,1*C

To uswiadom sobie ze masz owiele bardziej wychlodzony grunt niz kolega ktory nie wchodzi w ,,-" on gruntu nie wychladza a jesli sondy ,,transportuja" energie z wody to te parametry sa realne i nie ma co doszukiwac sie bledu w pomiarze.

pitersson
02-02-2014, 23:53
OK czesc pany ja odpadam...

wihajster
02-02-2014, 23:53
Powiedzmy sobie szczerze: czegokolwiek bym nie sprawdzał, na odległość i tak będziesz miał jakieś zastrzeżenia. Twoje wątpliwości rozwieje tylko osobiste pomacanie....
Nie dziwię się, też nie wierzyłem w parametry jakie miał przed laty Adiqq, pamiętasz. Nie wierzyłem bo miał DZ poziome, jak się okazało pomiar był sporo zawyżony.

Dlaczego w przypadku "marmag" miałoby być niemożliwe +7 czy +6 z hakiem jeśli wokół rur w odwiercie jest woda o temp. +10 ???

Pyxis
02-02-2014, 23:53
To uswiadom sobie ze masz owiele bardziej wychlodzony grunt niz kolega ktory nie wchodzi w ,,-" on gruntu nie wychladza a jesli sondy ,,transportuja" energie z wody to te parametry sa realne i nie ma co doszukiwac sie bledu w pomiarze.

Sugerujesz, ze jesli na wyjsciu z pompy mial bym wyzsza temperature (nizsza delte), to wzroslo by tez zasilanie DZ? Grunt by sie "ogrzal"?
Jak to ladnie napisales:"Nie brnij, bo sprzysz du..e" ;)

Pyxis
02-02-2014, 23:59
Powiedzmy sobie szczerze: czegokolwiek bym nie sprawdzał, na odległość i tak będziesz miał jakieś zastrzeżenia. Twoje wątpliwości rozwieje tylko osobiste pomacanie....
Nie dziwię się, też nie wierzyłem w parametry jakie miał przed laty Adiqq, pamiętasz. Nie wierzyłem bo miał DZ poziome, jak się okazało pomiar był sporo zawyżony.

Dlaczego w przypadku "marmag" miałoby być niemożliwe +7 czy +6 z hakiem jeśli wokół rur w odwiercie jest woda o temp. +10 ???

Nie rob ze mnie takiego "niewiernego Tomasza".
Wlasnie "nauczony" przypadkiem Adiqq jestem sceptycznie nastawiony do "ponadnormatywnych" *C na jakimkolwiek DZ.
Jak napisalem wczesniej, nie jest to niemozliwe, ale jedynie malo prawdopodobne.

Jesli trafily mu sie faktycznie tak fenomenalne warunki gruntowe, to ciesze sie jego radoscia. Tylko nie odbieraj mi prawa do odrobiny sceptycyzmu. ;)

pitersson
03-02-2014, 00:09
Sugerujesz, ze jesli na wyjsciu z pompy mial bym wyzsza temperature (nizsza delte), to wzroslo by tez zasilanie DZ? Grunt by sie "ogrzal"?
Jak to ladnie napisales:"Nie brnij, bo sprzysz du..e" ;)

Widze ze nie ogarniasz, nic takiego nie sugeruje bo to brak logiki i ,,nie odwracaj kota ogonem" Twierdziles ze z 10*C po dobiegu beda wieksze straty a ja sie pytam skad? Skoro on nie ma wychlodzonego gruntu? Tak jak pisalem wczesniej sparzyles dupsko i basta :bye:

pitersson
03-02-2014, 00:13
Nie rob ze mnie takiego "niewiernego Tomasza".
Wlasnie "nauczony" przypadkiem Adiqq jestem sceptycznie nastawiony do "ponadnormatywnych" *C na jakimkolwiek DZ.
Jak napisalem wczesniej, nie jest to niemozliwe, ale jedynie malo prawdopodobne.

Jesli trafily mu sie faktycznie tak fenomenalne warunki gruntowe, to ciesze sie jego radoscia. Tylko nie odbieraj mi prawa do odrobiny sceptycyzmu. ;)

Sceptycyzm? Pyxis FIZYKA! no i troche geologi;)

wihajster
03-02-2014, 00:23
...a właśnie, pitersson - tak sobie teraz pomyślałem o dobiegach, one leżą w warstwie suchego piachu, więc przewodzenie ciepła (zarówno straty jak i zyski) jest słabe. To też jest jakiś dodatkowy element tej temperaturowej ciekawostki...

Pyxis
03-02-2014, 08:18
Widze ze nie ogarniasz, nic takiego nie sugeruje bo to brak logiki i ,,nie odwracaj kota ogonem" Twierdziles ze z 10*C po dobiegu beda wieksze straty a ja sie pytam skad? Skoro on nie ma wychlodzonego gruntu? Tak jak pisalem wczesniej sparzyles dupsko i basta :bye:

Dobiegu zimnej i cieplej strony nie robi sie w tym samym rowie (a juz na pewno nie rurami obok siebie), bo to swego rodzaju "zwarcie cieplne", wiec nie ma tutaj nic do rzeczy, ze zimna strona DZ jest chlodniejsza. Nie brnij. :)

mar1173
03-02-2014, 08:44
Dobiegu zimnej i cieplej strony nie robi sie w tym samym rowie (a juz na pewno nie rurami obok siebie), bo to swego rodzaju "zwarcie cieplne", wiec nie ma tutaj nic do rzeczy, ze zimna strona DZ jest chlodniejsza. Nie brnij. :)

Nie wiem co tu ma wiara. Temp gruntu poniżej 10m to 10st. Tam jest sama woda, żwir i piasek. Jeśli powierzchnia wymiennika jest wystarczająca to ja nie widzę problemu z temp. DZ 6 czy nawet 8 st. Ja mam dobiegi w tym samym rowie o szer 70 cm i nie widzę w tym żadnego problemu. Gdy zbliżają się do budynku i odległość między nimi się zmniejsza do ok 50 cm są izolowane.

rwojtek
03-02-2014, 09:51
... Gdy zbliżają się do budynku i odległość między nimi się zmniejsza do ok 50 cm są izolowane.
Czym i jak izolowałeś dobiegi?

mar1173
03-02-2014, 10:12
Czym i jak izolowałeś dobiegi?

Jakąś specjalna otulina do układów chłodniczych co niby ma nie chłonąć wody.

Pyxis
03-02-2014, 10:36
Ja mam dobiegi w tym samym rowie o szer 70 cm i nie widzę w tym żadnego problemu. Gdy zbliżają się do budynku i odległość między nimi się zmniejsza do ok 50 cm są izolowane.

A ja mam w osobnych rowach, wiec "teoria" pitersona jest zupelnie nietrafiona.

jbloch
03-02-2014, 11:08
Temperatura na zewnątrz 2,9*C , czujka termometru zakopana na kolektorem , na głębokości 1 m , pod czujką jakieś 1,2-1,4 m mam rury kolektora 240359

Pyxis
03-02-2014, 11:16
Temperatura na zewnątrz 2,9*C , czujka termometru zakopana na kolektorem , na głębokości 1 m , pod czujką jakieś 1,2-1,4 m mam rury kolektora 240359

Mam identyczne termomety na DZ. Po 5 min od startu pompy pokazuje 4,1*C (wiec u mnie rzeczywista temperatura po uwzglednieniu poprawki to 3,1*C).

Pyxis
03-02-2014, 11:18
Sceptycyzm? Pyxis FIZYKA! no i troche geologi;)

Jakis rok temu byly szunme wiadomosci o wykryciu poruszania sie neutrin z predkosciami nadswietlnymi. Gadka na wszystkie media. Okazalo sie to bledem pomiarowym i bylo nie bez wstydu dementowane. :)

jbloch
03-02-2014, 11:23
U mnie dokładnie ten termometr po trzech pracy pc pokazuje 5,1 *C , na sterowniku pokazuje 5*c ,

Pyxis
03-02-2014, 11:34
U mnie dokładnie ten termometr po trzech pracy pc pokazuje 5,1 *C , na sterowniku pokazuje 5*c ,

Jak masz go scignietego z pompy to wrzuc na chwile do wody lodowej. Bedziesz wiedzial wszystko. :)

jbloch
03-02-2014, 12:27
W wodzie lodowej nie sprawdzałem .Zrobiłem to tak , zamówiłem 4 takie termometry, każdy pokazywał inną temperaturę , rozpiętość była 0,7 *c, pierwsze co zrobiłem to wymieniłem baterię , rozpiętość spadła do 0 ,2*C , później wsadziłem pod pachę termometr elektroniczny lekarski i ten konkretnie termometr ze zdjęcia , lekarski pokazał 36,7*C , ten ze zdjęcia 36,8*c , przyjąłem że taki pomiar za ok.

Pyxis
03-02-2014, 13:16
Jego charakterystyka nie musi byc jednakowa dla calego zakresu temperatur. Lodowa prawde Ci powie. :)

pitersson
03-02-2014, 22:10
Pyxis a ty dalej blebleble:p i bez sensu, w jaka teorie znow mnie ,,ubierasz"? Zupelnie rozmywasz sens dyskusji , te temp. DZ ,ktore kolega podaje sa realne w okreslonych warunkach,a ,, wihajster" takie podal i nie mam powodu nie wierzyc. Twoj sceptycyzm mam w nosie;) z ta woda lodowa i nie wyskalowanymi termometrami brnij dalej bo watek zyje:yes: ( i masz troche racji) ale podejrzliwosc twoja rozjechanych termometrow siega podobnego poziomu co lek przed ,,atakiem legionelli" :lol: i calej tej zawieruchy w temacie w , ktorym sie tak bardzo zapetliles kiedys.Spoko sparzyles dupsko i luzik...nikt nie wymaga abys w kazdym temacie ogarnial,przyjmij to na klate jak Men, bo dalej to takie ,,Piep..enie o szopenie"

Pyxis
03-02-2014, 22:18
Pyxis a ty dalej blebleble:p i bez sensu

No to jest nas dwoch.

pitersson
03-02-2014, 22:33
No to jest nas dwoch.

Mnie w to nie mieszaj:no: ja dziekuje postoje( z boku;) )

Pyxis
03-02-2014, 22:34
Mnie w to nie mieszaj:no: ja dziekuje postoje( z boku;) )

To przestan pitolic bez sensu. ;)

pitersson
03-02-2014, 22:40
To przestan pitolic bez sensu. ;)

Uuuuuu zabolalo? A pisalem ze zboku:D hehe....

Pyxis
03-02-2014, 22:46
Uuuuuu zabolalo? A pisalem ze zboku:D hehe....

A prosilem. :)

pitersson
03-02-2014, 23:50
Nie pros:no:

k***a*z
04-02-2014, 07:01
Panowie ! przegapiliście istotną informację :



Zapraszam w okolice Torunia

A tam ponoć są źródła termalne , więc ... :)

Zupełnie przypadkowo wczoraj wziełem się za montaż ciepłomierza , najpierw zainstalowałem trójniki na rurach DZ z możliwością zainstalowania termometrów , z ciekawości puściłem pompę bez załączenia sprężarki , temp. DZ 4.0 stopnie , co ciekawe jeden czujnik zostawiłem tak jak było wcześniej żeby porównać wyniki z pomiaru przylgowego z zanurzeniowym , różnica temperatur 1 stopień !!!
Ds18b20 przylgowo pod izolacją na rurze w garażu podawał zawyżoną temperaturę , więc można sobie skalować termometry ale najbardziej wiarygodne jest zamontowanie czujnika w specjalnej tulejce która wchodzi w rurę . Wynik porównałem z czujnikami PT500 z ciepłomierza, różnica nie wielka tylko 0.1 stopnia

map78
04-02-2014, 08:25
Panowie ! przegapiliście istotną informację :

A tam ponoć są źródła termalne , więc ... :)



Też o tym pomyślałem;) Może to akurat to miejsce, na które o. Rydzyk tak polował, ale chyba dofinansowania nie dostał:D

marmag
04-02-2014, 09:15
A tam ponoć są źródła termalne , więc ... :)

He he - niestety to nie ta głębokość, a może całe szczęście - bo jeden z kolegów dostałby zawału żołądka jakby zobaczył temperatury

marmag
04-02-2014, 09:26
Okazalo sie to bledem pomiarowym i bylo nie bez wstydu dementowane. :)

Zaproszenie aktualne - w razie co ja potrafię się do błędu przyznać - Veritas liberabit vos

Pyxis
04-02-2014, 09:33
Zaproszenie aktualne - w razie co ja potrafię się do błędu przyznać - Veritas liberabit vos

Mi wystarczy, jesli Ty sam dokonasz weryfikacji. Wcale nie musze jechac osobiscie - uwierze na slowo. Nie jestesmy przeciez dziecmi.

Pyxis
04-02-2014, 09:35
co ciekawe jeden czujnik zostawiłem tak jak było wcześniej żeby porównać wyniki z pomiaru przylgowego z zanurzeniowym , różnica temperatur 1 stopień !!!
Ds18b20 przylgowo pod izolacją na rurze w garażu podawał zawyżoną temperaturę , więc można sobie skalować termometry ale najbardziej wiarygodne jest zamontowanie czujnika w specjalnej tulejce która wchodzi w rurę . Wynik porównałem z czujnikami PT500 z ciepłomierza, różnica nie wielka tylko 0.1 stopnia

Wynik pomiaru przylgowego jest zapewne nieco mniej dokladny, ale kurde nie o 1K. :)
Jak miales zamontowany ten czujnik przylgowy? Jaki ksztalt ma sonada? Opisz to dokladnie.

marmag
04-02-2014, 10:17
Mi wystarczy, jesli Ty sam dokonasz weryfikacji....

Nie wystarczy - nie Tobie. Weryfikację zrobiłem - wyniki podałem - ale Ci nie wystarczyło.

Poza tym jak pisałeś: "...Jego charakterystyka nie musi byc jednakowa dla calego zakresu temperatur..." - więc jednym krótkim zdaniem podważysz wszelkie sposoby weryfikacji, bo zgodnie z tym musiałbym weryfikować termometr w temperaturze takiej samej jaka będzie badana. Niestety zgodnie z tym, co zasugerowałeś mierząc moje ok 6,5 oC może być tak, że naprawdę jest +3, a błąd termometru akurat w tym punkcie wynosi 3,5 - ale to już paranoja - na szczęście nie moja

Pyxis
04-02-2014, 10:23
Poza tym jak pisałeś: "...Jego charakterystyka nie musi byc jednakowa dla calego zakresu temperatur..." - więc jednym krótkim zdaniem podważysz wszelkie sposoby weryfikacji, bo zgodnie z tym musiałbym weryfikować termometr w temperaturze takiej samej jaka będzie badana. Niestety zgodnie z tym, co zasugerowałeś mierząc moje ok 6,5 oC może być tak, że naprawdę jest +3, a błąd termometru akurat w tym punkcie wynosi 3,5 - ale to już paranoja - na szczęście nie moja

Nie czytasz tekstu ze zroumieniem. To byly slowa odnosnie kalibracji "pod pacha" dla 37*C. Tam blad moze byc inny (i pewnie jest) niz dla 0*C. Warto dokonac kalibracji blizej zakresu pomiarowego. 0*C jest blizej 4*C niz te 37*C.

k***a*z
04-02-2014, 12:58
Wynik pomiaru przylgowego jest zapewne nieco mniej dokladny, ale kurde nie o 1K. :)
Jak miales zamontowany ten czujnik przylgowy? Jaki ksztalt ma sonada? Opisz to dokladnie.

Czujnik w obudowie TO-92 , płaskim do rury , mocno dociśnięte taśmą izolacyjną na to standardowy szary peszel .
Też się zdziwiłem że taka różnica , odłączyłem ten drugi DS i wsadziłem do tulejki na wyjściu DZ do ziemi , różnica między górą a dołem tylko 0.5 stopnia , czyżby w samej PCi gdzieś rurki łapały temperaturę otoczenia ?
Po wyłączeniu pompy obiegowej DZ temperatura na obu czujnikach jednakowa z niewielkimi wahnięciami 0.1 stopnia .

k***a*z
04-02-2014, 13:07
Może te optymistyczne temperatury są spowodowane tym że czujniki są wewnątrz PCi , podczas pracy wydziela się ciepło i może mieć wpływ na pomiar nawet przez peszla. ?

Pyxis
04-02-2014, 13:31
Malo prawdopodobne, bo jednak "gestosc" energi w rurze miedzianej jest wielokrotnie wieksza niz ta przenoszona przez powietrze i izolacje rury.
Zrob eksperyment i posmaruj miejsce styku pasta termoprzewodzaca. Tak jak sie smaruje polaczenie procesor-radiator w komputerze. Jak zrobisz, to koniecznie podziel sie wynikami.

k***a*z
04-02-2014, 19:31
Wczoraj po 8h pracy czujniki przylgowo pokazywały 2.3/0.0 , dzisiaj po 8h 3.0/-1.1 czujniki w tulejkach .

Niestety już wszystko rozebrałem i nie mam jak sprawdzić przylgowo czujnik+pasta .

Kiedyś sprawdzałem DS-y w wodzie lodowej , 12 sztuk pokazało 0 stopni , w wyższych temperaturach trochę się rozjeżdżają około +/- 0.3 stopnia .

Pyxis
04-02-2014, 20:11
Ciekawe czmu moj w pompie nie chce byc taki dokladny. ;)

tomchis
06-02-2014, 22:09
DZ 4/-2 po 5 godzinach
GZ 28/22

tomchis
06-02-2014, 22:12
Koszt za styczeń 372PLN
COP za styczeń 4,05

rafikW
09-02-2014, 14:21
Po 2h DZ 1,2 / -1,5 (termometry wyskalowane w wodzie lodowej)
Temp. zewn. +8,0 st.C

tomchis
09-02-2014, 14:34
Po 12h 4/-2

wiktor_core
10-02-2014, 17:34
Źródło zregenerowało się:
DZ 6,6/ 0,9
Krótkookresowy COP = 4,0

ferrit
18-02-2014, 10:38
Czy ktoś już zauważa, że temp DZ się podnoszą ? U mnie jakby 0,5'C wyżej niż na koniec stycznia.

Liwko
18-02-2014, 10:44
Czy ktoś już zauważa, że temp DZ się podnoszą ? U mnie jakby 0,5'C wyżej niż na koniec stycznia.

No to ja już mam syndrom zmęczenia PC. Słowo daję, że tej zimy tylko raz spojrzałem na termometry. Podczas tych większych mrozów było u mnie na wejściu 2,7 (na wyjściu nawet nie pamiętam). Stwierdziłem że wszystko ok i znowu o niej zapomniałem :)
Licznik ostatni raz spisany w kwietniu :D

Pyxis
18-02-2014, 11:26
Liwko: Swietnie, ze Ci sie juz "znudzilo" i nie masz juz zadnych danych do podania w temacie temperatury DZ. Szkoda tylko, ze pomimo braku danych nadal odpowiadasz na posty z pytaniem o te dane. ;)

Ferrit: Na dzien dzisiejszy temperatura DZ na wejsciu u mnie jest wyzsza o 0.3*C w porownaniu do ostatniego dnia stycznia. 31 stycznia na wejsciu bylo 3,0*C a teraz jest (z wczoraj dane) 3,3*C. Nie wiem skad jestes (jaki region kraju), ale to chyba bedzie ogolna tendencja. Jest cieplo i duzo slonca wiec dom potrzebuje mniej energii. DZ ma czas sie podregenerowac.

Liwko
18-02-2014, 11:32
Szkoda tylko, ze pomimo braku danych nadal odpowiadasz na posty z pytaniem o te dane.


...rzekła zawsze merytoryczna Pixi.

Pyxis
18-02-2014, 11:40
...rzekła zawsze merytoryczna Pixi.

No to zacytuj post, w ktorym w odpowiedzi na czyjes pytanie pisze, ze nie mam nic do powiedzenia, bo juz mi sie znudzilo i danych takich nie gromadze. ;)

plusfoto
18-02-2014, 11:47
Ale wy się kochacie:D

Liwko
18-02-2014, 11:53
Ale wy się kochacie:D

Wolę dziewczyny :lol:

Pyxis
18-02-2014, 14:35
Wolę dziewczyny :lol:

Poki Ci sie nie "znudza". ;)

Liwko
18-02-2014, 14:37
Poki Ci sie nie "znudza". ;)

Nie znudza, nie znudza :P

dekar
19-02-2014, 12:30
U mnie temp. we/wy DZ, po ok 60 minutach pracy:


Data

Wy

We



2013-11-27

5,6

3,2



2013-12-13

5,3

2,9



2013-12-17

5,1

2,8



2014-01-06

5,1

2,8



2014-01-10

5,1

2,8



2014-01-21

4,7

2,5



2014-01-24

3,8

1,6



2014-01-28

3,7

1,4



2014-02-16

4,4

1,9



2014-02-18

4,4

1,8




DZ zregenerowało się o jakieś 0,7-0,8 stopnia

pio75k
20-02-2014, 14:01
po 2h grzania 2,1/-1,2
start 3,4/0,2

Liwko
20-02-2014, 15:47
po 2h grzania 2,1/-1,2
start 3,4/0,2

Start 3,4? Jakim cudem?

Zigobar
20-02-2014, 16:56
Start 3,4? Jakim cudem?
Dlaczego miałby to być cud?
Przecież przez pewien czas po starcie PC, glikol na wejściu parownika będzie miał temperaturę gruntu. Dopiero po wykonaniu "pierwszego okrążenia" pojawi się glikol ochłodzony przez tenże parownik.

Liwko
20-02-2014, 17:06
Dlaczego miałby to być cud?
Przecież przez pewien czas po starcie PC, glikol na wejściu parownika będzie miał temperaturę gruntu. Dopiero po wykonaniu "pierwszego okrążenia" pojawi się glikol ochłodzony przez tenże parownik.

U mnie na starcie glikol ma temperaturę 21* ;)

Zigobar
20-02-2014, 17:26
U mnie na starcie glikol ma temperaturę 21* ;)
Widzę, że się nudzisz.
Oczywiście, że temperatura glikolu w tych kilku metrach rury znajdującej się w kotłowni będzie porównywalna z temperaturą panującą w kotłowni (u Ciebie akurat 21*C).

Ja zakładam, że pio75k oprócz temperatur DZ chciał podać również temperaturę gruntu (co również może kogoś interesować).

Liwko
20-02-2014, 17:36
Ja zakładam, że pio75k oprócz temperatur DZ chciał podać również temperaturę gruntu (co również może kogoś interesować).

Nie no oczywiście, wolę jak tak jest podawane niż właśnie, że po starcie jest np.+ 15, +18, +21. Tylko należy zaznaczyć, że to jest np. po pierwszych kilku minutach pracy, lub że czujniki mamy np. w studzience.

pio75k
21-02-2014, 22:13
dokładnie tak jak opisał Zigobar.
Pozdrawiam .
Pompa nibe 8kW - trochę przekombinowane te stopniominuty, ale się powoli przyzwyczajam.

tomchis
23-02-2014, 08:04
Po nocnym grzaniu DZ 5/-1, GZ 28/24

Obecnie pompa chodzi okolo 5-6 h na dobe, zuzycie pradu to ok 17kWh

rwxw
23-02-2014, 10:30
Po nocnym grzaniu DZ 5/-1
Masz ciut za dużą deltę na dz, co świadczy o zbyt małym przepływie przez wymiennik pompy. Tragedii oczywiście nie ma, ale jeśli by się dało łatwo zmniejszyć tą deltę, to by nie zaszkodziło. Za to GZ masz idealnie.

tomchis
23-02-2014, 13:30
Masz ciut za dużą deltę na dz, co świadczy o zbyt małym przepływie przez wymiennik pompy. Tragedii oczywiście nie ma, ale jeśli by się dało łatwo zmniejszyć tą deltę, to by nie zaszkodziło. Za to GZ masz idealnie.

Wiem,
Ale już nic nie poradze na troche za duza delte DZ, moze jest i za duza , pompka na maksa. Dla mnie wazne jest ze grzeje i. W dodatku tanio. W tym roku sprobuje to poprawic zwiekszajac przekroje na dojsciu do samej pompy.

Sprobuje tez ponownie odpowietrzyc caly uklad. Moze to pomoze.

rwxw
23-02-2014, 16:01
Wiem, Ale już nic nie poradze
Ok, tak napisałem na wszelki wypadek.

rafikW
23-02-2014, 16:31
Mnie nie będzie przez tydzień licząc od połowy lutego. Ustawię krzywą niżej o 2K i zobaczymy jaki będzie wynik po powrocie.

W nawiązaniu do dyskusji jaką toczyliśmy o tym, czy należy / opłaca się obnizyć temperaturę zasilania GZ / obniżyć krzywą grzania na czas nieobecności chciałbym przedstawić efekt ustawienia w moim Dimplexie trybu "wakacje". W dniu wyjazdu w sobotę 15.02.2014 wieczorem wybrałem tryb "wakacje". W wyniku temperatura zadana powrotu zmniejszyła się o 5K. Ilość dni wakacji ustawione na 6 dni. Powrót dzisiaj. Zużycie prądu za ten okres (15-23.02.2014):
1T: 26,9 kWh
2T: 58,3 kWh (68,43%)
1T+2T: 85,2 kWh
10,65 kWh / doba

Co mówią te wyniki ?
Przede wszystkim: w trybie "wakacje" PCi Dimplex raczej nie pracuje według harmonogramu podbicie/obniżenie bo procent zużycia w taniej taryfie jest katastrofalnie niski. Od początku sezonu kształtował się na poziomie 86,75% a tu nagle w trybie "wakacje" jest tylko 68,43% !
Wniosek dla mnie, użytkownika Dimplexa - nie korzystać z trybu "wakacje" a raczej ręcznie obniżyć krzywą grzania lub temperaturę zadaną poworotu o np. 2K - PCi będzie pracowała z zadanym harmonogramem podbicie/obniżenie.

marmag
04-03-2014, 05:44
Sezon ma się ku końcowi, a na DZ bez zmian - a nawet lekka poprawa.

Odczyt po kilku godzinach pracy - wystarczających do podniesienia temperatury o 0,5 oC

Pyxis
04-03-2014, 07:02
marmag: Zapsokoj moja niezdrowa ciekawosc odnosnie stopki:

"Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura 815 m3) + garaż 55 m2 (kubatura 228 m3) też grzany. "

Z tego wychodzi, ze srednio sufit w pomieszczeniach mieszkalnych masz na 3,4m a w garazu na 4,14m. Tak jest faktycznie? Co to za domek?

tomchis
04-03-2014, 08:00
Pyxis, u mnie przy 213me domu kubatura to ponad 1100m3. Sufit w salonie konczy sie na wysokosci kalenicy , czyli okolo 8metrow.

map78
04-03-2014, 08:06
marmag: Zapsokoj moja niezdrowa ciekawosc odnosnie stopki:

"Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura 815 m3) + garaż 55 m2 (kubatura 228 m3) też grzany. "

Z tego wychodzi, ze srednio sufit w pomieszczeniach mieszkalnych masz na 3,4m a w garazu na 4,14m. Tak jest faktycznie? Co to za domek?

Być może podana została kubatura całkowita - a ta mierzona jest po zewnętrznym obrysie domu. U mnie przy 190m2 kubatura całkowita to 719m3.

Liwko
04-03-2014, 08:12
Pyxis, u mnie przy 213me domu kubatura to ponad 1100m3. Sufit w salonie konczy sie na wysokosci kalenicy , czyli okolo 8metrow.

Może teraz zrozumie, że ważniejsza jest kubatura grzania a nie m2 podłóg.

Pyxis
04-03-2014, 08:26
Może teraz zrozumie, że ważniejsza jest kubatura grzania a nie m2 podłóg.

Nie zrozumie, bo to jest "fanaberia" przy wyboze projektu. Taka sama jak balkony dokola domu czy wykusze a la wiezyczki.

Pyxis
04-03-2014, 08:27
Być może podana została kubatura całkowita - a ta mierzona jest po zewnętrznym obrysie domu. U mnie przy 190m2 kubatura całkowita to 719m3.

Nie sadze, bo to yloby bez sensu. Zwlaszcza w rozbiciu na czesc mieszkalna i garaz.
Moze niech kolega marmag to rozjasni.

Liwko
04-03-2014, 08:33
Nie zrozumie, bo to jest "fanaberia" przy wyboze projektu. Taka sama jak balkony dokola domu czy wykusze a la wiezyczki.

A co ma piernik do wiatraka? Motasz się człowieku i udajesz wariata. Wedle ciebie temperatura zatrzymuje się na poziomie 2,7m (u ciebie około 1m) a wyżej to już zima. Tak sobie uważaj, najważniejsze że inni mają odmienne zdanie.

marmag
04-03-2014, 08:57
marmag: Zapsokoj moja niezdrowa ciekawosc odnosnie stopki:

Twoja niezdrowa ciekawość wyjątkowo nie jest pozbawiona sensu - sprawdziłem i chyba jorgnął się architekt/kierownik, bo wg projektanta kubatura to 669 m3.
A pisząc stopkę zrzynałem z tego co było w kwitach do odbioru. (później poprawię)

Projekt to Adonis z Domeny

w garażu pomyłki nie ma - to odrobinę zmieniony G58 z Pro Arte

A zaspokój teraz moją niezdrową ciekawość - jaki to ma związek z temp. DZ - bo chyba o tym jest ten wątek

Pyxis
04-03-2014, 10:24
A co ma piernik do wiatraka? Motasz się człowieku i udajesz wariata. Wedle ciebie temperatura zatrzymuje się na poziomie 2,7m (u ciebie około 1m) a wyżej to już zima. Tak sobie uważaj, najważniejsze że inni mają odmienne zdanie.

Wg mnie kazdy ma tak, jak sobie wybral. Malo mnie interesuje, ze przy 230m2 ktos ma 1100m3 kubatury. Jego problem.

Pyxis
04-03-2014, 10:27
A zaspokój teraz moją niezdrową ciekawość - jaki to ma związek z temp. DZ - bo chyba o tym jest ten wątek

Po prostu czytam to co inni pisza i staram sie to robic ze zrozumieniem.Jak widac po postach niektorych nie kazdemu jest to dane. ;) Jesli cos mi nie bardzo pasuje, to pytam.

A ten graz masz faktycznie wysoki na 4,14m?

Liwko
04-03-2014, 10:33
Wg mnie kazdy ma tak, jak sobie wybral. Malo mnie interesuje, ze przy 230m2 ktos ma 1100m3 kubatury. Jego problem.

Ty masz dom w 2D, cała reszta w 3D i uważasz że masz lepiej? Ludzie ogrzewają całe wnętrza domu a ty tylko płaską podłogę. Masz ewidentnie do doopy :P

Pyxis
04-03-2014, 10:45
Ty masz dom w 2D, cała reszta w 3D i uważasz że masz lepiej? Ludzie ogrzewają całe wnętrza domu a ty tylko płaską podłogę. Masz ewidentnie do doopy :P

Gdybys pomyslal, to bys zrozumial. Czlowiek to nie ptak w wolierze. Szwedasz sie jednak po podlodze w m2, a nie latasz w kubaturze w m3 (chyba, ze tutaj tez masz inaczej niz reszta).
Bediesz sprzedawal chalupe albo kupowal, to popros o cene za m3. :D

Liwko
04-03-2014, 11:23
Gdybys pomyslal, to bys zrozumial. Czlowiek to nie ptak w wolierze. Szwedasz sie jednak po podlodze w m2, a nie latasz w kubaturze w m3

Ja cię doskonalę rozumiem. Twój przemądrzały nochal też się zapewne szwenda po tej podłodze.
Inni na szczęście mają lepiej.
A czy przy wyższej przestrzeni m2 nie wyjdzie czasami drożej? Kupujemy/sprzedajemy m2, droższe czy tańsze, natomiast ogrzewamy m3. Ty jak lubisz pełzać po podłodze możesz m2.

Pyxis
04-03-2014, 11:35
Ja cię doskonalę rozumiem. Twój przemądrzały nochal też się zapewne szwenda po tej podłodze.
Inni na szczęście mają lepiej.
A czy przy wyższej przestrzeni m2 nie wyjdzie czasami drożej? Kupujemy/sprzedajemy m2, droższe czy tańsze, natomiast ogrzewamy m3. Ty jak lubisz pełzać po podłodze możesz m2.

Po prostu nie gram glupa. Jesli masz 6m wzrostu, to potrzebujesz sufit na 8m. Jesli jednak jestes czlowiekiem do 2m wysokosci, to nie potrzebujesz sufitu na 6 czy 8m. Wystarczy na 2,7-3,0m. Jesli masz wyzej, to Twoja fanaberia, tak jak rzeczone balkony i wykusze.

Nie podejrzewam, ze Twoj "lotny" umysl to pojmie, ale wolalem napisac. :)

Liwko
04-03-2014, 11:38
Po prostu nie gram glupa. Jesli masz 6m wzrostu, to potrzebujesz sufit na 8m. Jesli jednak jestes czlowiekiem do 2m wysokosci, to nie potrzebujesz sufitu na 6 czy 8m. Wystarczy na 2,7-3,0m. Jesli masz wyzej, to Twoja fanaberia, tak jak rzeczone balkony i wykusze.


Rozumiem, idąc tym tokiem myślenia wybudowałeś dach kopertowych gdzie przy ściankach kolankowych masz 1m wysokości i teraz opowiadasz jakieś bajki o ogrzewanych m2. Jesteś karłem Pyxis!

Pyxis
04-03-2014, 11:40
Rozumiem, idąc tym tokiem myślenia wybudowałeś dach kopertowych gdzie przy ściankach kolankowych masz 1m wysokości i teraz opowiadasz jakieś bajki o ogrzewanych m2. Jesteś karłem Pyxis!

Przeciez masz podana moja kubature w stopce. Po co to jojczenie?

Liwko
04-03-2014, 11:44
Przeciez masz podana moja kubature w stopce. Po co to jojczenie?

Podaj jeszcze użytkowe m2 (a nie grzanych podłóg) i że zgadzasz się ogrzewaniem m3 a nie kwadratowych a się odczepię.

Liwko
04-03-2014, 11:45
A jak ktoś ma grzejniki a nie podłogówkę to co ma podawać, m2 ścian? :lol2:

Pyxis
04-03-2014, 11:46
Podaj jeszcze użytkowe m2 (a nie grzanych podłóg) i że zgadzasz się ogrzewaniem m3 a nie kwadratowych a się odczepię.

Predzej dam sobie zdrowego zeba wyrwac. ;)


A jak ktoś ma grzejniki a nie podłogówkę to co ma podawać, m2 ścian? :lol2:

Niech podaje co chce. Jaki masz z tym problem?

Liwko
04-03-2014, 11:50
Ległeś chłopie. Na tych swoich m2 ogrzewanej podłogi :bye: :lol:

Pyxis
04-03-2014, 11:57
Ległeś chłopie. Na tych swoich m2 ogrzewanej podłogi :bye: :lol:

Przeciez nie bede z siebie robi idioty i operowal kubatura. :)

Liwko
04-03-2014, 11:59
Przeciez nie bede z siebie robi idioty i operowal kubatura. :)

Do ogrzewania? Tylko kubaturą! m2 niewiele nam w tej kwestii mówią, kubatura wszystko!

Pyxis
04-03-2014, 12:04
Do ogrzewania? Tylko kubaturą! m2 niewiele nam w tej kwestii mówią, kubatura wszystko!

Czyli dom 100m2 o kubaturze 600m3 to dla Ciebie to samo co 200m2 dom o kubaturze 600m3? Ktory z tych domow jest wg Ciebie bardziej typowy madralo?
Dziwny z Ciebie czlek, ale zabawnie jest obalac Twoje niedorzecznosci. :)

plusfoto
04-03-2014, 12:05
A najlepiej m2 i kubatura ale ogrzewanych pomieszczeń. Całkowita kubatura nam nic nie mówi.

Liwko
04-03-2014, 12:17
A najlepiej m2 i kubatura ale ogrzewanych pomieszczeń. Całkowita kubatura nam nic nie mówi.

No oczywiście, przecież nikt nie podaje m3 nieogrzewanego np. garażu.

Liwko
04-03-2014, 12:22
Czyli dom 100m2 o kubaturze 600m3 to dla Ciebie to samo co 200m2 dom o kubaturze 600m3? Ktory z tych domow jest wg Ciebie bardziej typowy madralo?
Dziwny z Ciebie czlek, ale zabawnie jest obalac Twoje niedorzecznosci. :)

Te dopiski Pyxis już sobie daruj, zrobiły się nudne.
Co do poprzedniego zdania to co za różnica w ogrzewaniu? Typowość nie ma tu nic do rzeczy. Twój też nie jest typowy, bo jaki jest typowy? Twój, mój, parterowy, kostka, dwupiętrowy, trzypiętrowy, w "elkę", taki siaki czy owaki? Domy mają różne kształty, różne wysokości, różne dachy, różne przy tym m2. Ale wszystkie ogrzewają daną ilość m3 i to jest podstawa jeżeli chodzi o zużycie CO a nie jakieś (na przykład twoje podłogowe) m2.

Liwko
04-03-2014, 12:24
Kończę dyskusję bo to zwyczajne kopanie się z koniem.

Pyxis
04-03-2014, 12:27
Te dopiski Pyxis już sobie daruj, zrobiły się nudne.
Co do poprzedniego zdania to co za różnica w ogrzewaniu? Typowość nie ma tu nic do rzeczy. Twój też nie jest typowy, bo jaki jest typowy? Twój, mój, parterowy, kostka, dwupiętrowy, trzypiętrowy, w "elkę", taki siaki czy owaki? Domy mają różne kształty, różne wysokości, różne dachy, różne przy tym m2. Ale wszystkie ogrzewają daną ilość m3 i to jest podstawa jeżeli chodzi o zużycie CO a nie jakieś (na przykład twoje podłogowe) m2.

Bardziej typowe wg Twojej logiki sa pomieszczenia wysokosci 3m, czy takie co maja 6m wysokosci?
Jak sobie na to odpowiesz, to moze zalapiesz o co biega.

Liwko
04-03-2014, 12:31
Bardziej typowe wg Twojej logiki sa pomieszczenia wysokosci 3m, czy takie co maja 6m wysokosci?


Ale co ma tutaj typowość do rzeczy?????????????????????? :bash:

Pyxis
04-03-2014, 12:35
Ale co ma tutaj typowość do rzeczy?????????????????????? :bash:

A to, ze wg Twojej (kolejnej) "teorii" kubatura mowi wszystko, a powierzchnia nic. :D

map78
04-03-2014, 12:50
A to, ze wg Twojej (kolejnej) "teorii" kubatura mowi wszystko, a powierzchnia nic. :D

Ważne są obie te informacje. Na Twoim przykładzie - jeśli podajesz, że grzejesz 230m2 w kubaturze 550m2 to nie trudno się domyśleć, że jest to dom z dużymi skosami. Dla mnie jest to wystarczająca informacja i podawanie dodatkowo powierzchni użytkowych, czy jeszcze jakiś tam innych nie wiele tu wniesie. No ale nie każdy jest w stanie to szybko policzyć, więc może rozpisz wszystko dokładnie dla Liwko, żeby Ci odpuścił;)

Liwko
04-03-2014, 12:50
A to, ze wg Twojej (kolejnej) "teorii" kubatura mowi wszystko, a powierzchnia nic. :D

Jeszcze raz, ostatni, pomalutku. m2 to metry na których mieszkamy. Mamy m2 kuchni, mamy salonów, łazienek, ale my ich nie grzejemy! Grzejemy m3 tych pomieszczeń. Jeden grzeje podłogówką, inny grzejnikami, jeszcze inny nadmuchowo. I podając m3 nie musimy nawet podawać wysokości pomieszczeń, nie musimy nic wiedzieć o kształcie domu, możemy je wszystkie zebrać do kształtu pudełka i podać zużycie na CO. Wtedy jest to bardzo czytelne i porównywalne. Wtedy dopiero można dyskutować na temat sensu stosowania takiej a takiej izolacji i takiego a takiego źródła ogrzewania.

Pyxis
04-03-2014, 12:58
Ważne są obie te informacje. Na Twoim przykładzie - jeśli podajesz, że grzejesz 230m2 w kubaturze 550m2 to nie trudno się domyśleć, że jest to dom z dużymi skosami. Dla mnie jest to wystarczająca informacja i podawanie dodatkowo powierzchni użytkowych, czy jeszcze jakiś tam innych nie wiele tu wniesie. No ale nie każdy jest w stanie to szybko policzyć, więc może rozpisz wszystko dokładnie dla Liwko, żeby Ci odpuścił;)

Jak nie bylo kubatury, to byla w stopce fotka domku. Nawet Liwko powinien sie domyslic, jaki dom grzeje. :)

Pyxis
04-03-2014, 13:02
Wtedy jest to bardzo czytelne i porównywalne. Wtedy dopiero można dyskutować na temat sensu stosowania takiej a takiej izolacji i takiego a takiego źródła ogrzewania.

Czyli nie ma znaczenia, ze jeden kolega sobie zafundowal 8m wysokosci pomieszczen?

Dla mnie porownanie powierzchni jest bardziej intuicyjne. Jesli ktos grzeje mocno nietypowe obiekty, to wtedy nie zaszkodzi zaznaczyc, ze duzo wieksza kubatura.

marmag
04-03-2014, 20:28
A ten graz masz faktycznie wysoki na 4,14m?

Znalazłeś mi błąd w stopce - dziękuję
Pytałeś o to jaki projekt - napisałem
A teraz znów - nie dowierzasz - może zadasz sobie odrobinę trudu i poszukasz skoro tak cię to ciekawi, zamiast wołać o kawę do ławy.

Pyxis
04-03-2014, 20:30
Znalazłeś mi błąd w stopce - dziękuję
Pytałeś o to jaki projekt - napisałem
A teraz znów - nie dowierzasz - może zadasz sobie odrobinę trudu i poszukasz skoro tak cię to ciekawi, zamiast wołać o kawę do ławy.

Przeciez nie musisz odpowiadac jesli nie masz ochoty, zamiast strzelac focha.

surgi22
05-03-2014, 00:04
Oj Pyxis widzę że jednak m3 grzanych pomieszczeń dla większej ilości osób wpływają istotnie na zużycie energii do CO a nie tylko m2 grzanych podłóg. Jakbyś nie epatował swoim ,,niskim'' zużyciem energii na m2 to nie byłoby tej dyskusji.
PS każdy wybrał projekt i wybudował dom jaki chciał , ogrzewa go tym co wybrał i w sposób jaki mu odpowiada, ale księgowość kreatywna jest śmieszna- odpuść sobie Pyxis te wyliczenia zużycia na m2 bo każdy wie że z 50m2 tych grzanych podłóg to dla krasnali :no:
PS np. kolega Nydar chwalący się zaletami WMG i super tanią eksploatacją dopiero ostatnio się wygadał, że non stop pracują mu dwa wentylatory (ok.40 W) co daje ok 350 kwh/rok i jeszcze zdziwiony że to podaje się w zapotrzebowaniu budynku na ogrzewanie i wentylację.

Pyxis
05-03-2014, 08:39
Masz podane wszelkie dane w stopce. Mozesz sobie wnioski wyciagnac sam. Ni zauwazylem tez sytuacji 'epatowania" z mojej strony niskim zuzyciem na m2. Mozesz podac jakis przyklad posta, gdzie sie tym "chwale"? Jesli juz to sie gdzis pojawia, to podaje to jako suche dane w zestawieniu raczej.

Liwko
05-03-2014, 08:49
Masz podane wszelkie dane w stopce. Mozesz sobie wnioski wyciagnac sam. Ni zauwazylem tez sytuacji 'epatowania" z mojej strony niskim zuzyciem na m2. Mozesz podac jakis przyklad posta, gdzie sie tym "chwale"? Jesli juz to sie gdzis pojawia, to podaje to jako suche dane w zestawieniu raczej.

Po pierwsze. Dopiero po bardzo długiej bitwie podałeś kubaturę ogrzewanych pomieszczeń (ufam że uczciwie)
Po drugie. Podane masz m2 grzanych podłóg, co przy dachu kopertowym (teraz nawet zdjęcie usunąłeś) jest IMHO bardzo nieuczciwym (powinieneś podać tak jak wszyscy użytkowe)
Po trzecie. Jesteś uparty jak osioł z przyznaniem, że ogrzewamy m3 a nie kwadratowe
,

marmag
05-03-2014, 09:38
Liwko - gratuluję wytrwałości - ale w tym przypadku chyba kropla skały nie wydrąży - no chyba że tsunami

Liwko
05-03-2014, 09:44
Liwko - gratuluję wytrwałości - ale w tym przypadku chyba kropla skały nie wydrąży - no chyba że tsunami

hehe :) I chyba tym akcentem wróćmy do tematu wątku ;)

Pyxis
05-03-2014, 10:16
Po pierwsze. Dopiero po bardzo długiej bitwie podałeś kubaturę ogrzewanych pomieszczeń (ufam że uczciwie)
Po drugie. Podane masz m2 grzanych podłóg, co przy dachu kopertowym (teraz nawet zdjęcie usunąłeś) jest IMHO bardzo nieuczciwym (powinieneś podać tak jak wszyscy użytkowe)
Po trzecie. Jesteś uparty jak osioł z przyznaniem, że ogrzewamy m3 a nie kwadratowe
,

Po jakiej bitwie? Jak ja policzylem, to podalem. Poki nie bylo kubatury, byla fotka. Ot i cale "drugie dno".
Coi jest nieuczciwego w tym, ze podaje m2 podog z wyraznym zaznaczeniem, ze to sa wlasnie m2 GRZANYCH PODLOG. Nie znam u siebie powierzchni uzytkowej domu i nie mam zamiaru jej liczyc.
Sprawe m2 i m3 juz Ci chyba wyjasnilem. Dla mnie bardziej intuicyjne sa m2. Ty wolisz m3. Twoj cyrk, twoje malpy. Nie musisz uszczesliwiac mnie na sile. Ja zostaje przy swoim.
Jesli chodzi o "upartosc" jak to okreslasz, to raczej nie dobiegam od "standardu", ktory Ty reprezentujesz w swoich pogladach. :)

Pyxis
05-03-2014, 10:19
Oj Pyxis widzę że jednak m3 grzanych pomieszczeń dla większej ilości osób wpływają istotnie na zużycie energii do CO a nie tylko m2 grzanych podłóg.

Jeszcze sie do tego odniose, bo widze jakies dziwne nadinterpretacje.
Ja nigdzie nie twierdze, ze m3 nie maja wplywu na zuzycie CO. Maja, tak samo jak ilosc balkonow i wykuszy. Twierdze tylko, ze to nasz wybor i "epatowanie" tym, ze sie ma wysokosc pomieszczen 6m nic nie wnosi. To jest tylko nasza fanaberia.

Liwko
05-03-2014, 10:47
Twierdze tylko, ze to nasz wybor i "epatowanie" tym, ze sie ma wysokosc pomieszczen 6m nic nie wnosi. To jest tylko nasza fanaberia.

Totalna bzdura!!! To że ktoś chce mieć to czy tamto nie ma najmniejszego znaczenia w liczeniu co ogrzewamy. Mamy przecież porównywać zużycia, systemy grzewcze jak i ocieplenia tak? To jak to zrobić nie podając dokładnie tego co ogrzewamy?
Jeżeli chcesz podawać w m2 to np. przy antresoli powinieneś ją doliczyć do m2. A po co to robić skoro można podać kubaturę? Ty natomiast tymi swoimi m2 grzanych podłóg zaciemniasz obraz, i wydaję mi się że robisz to celowo. Policzyć użytkowe m2 domu z kopertą to jest 5-10 minut.

Pyxis
05-03-2014, 10:52
Totalna bzdura!!! To że ktoś chce mieć to czy tamto nie ma najmniejszego znaczenia w liczeniu co ogrzewamy. Mamy przecież porównywać zużycia, systemy grzewcze jak i ocieplenia tak? To jak to zrobić nie podając dokładnie tego co ogrzewamy?
Jeżeli chcesz podawać w m2 to np. przy antresoli powinieneś ją doliczyć do m2. A po co to robić skoro można podać kubaturę? Ty natomiast tymi swoimi m2 grzanych podłóg zaciemniasz obraz, i wydaję mi się że robisz to celowo. Policzyć użytkowe m2 domu z kopertą to jest 5-10 minut.

Masz przeciez w stopce kubature. Podalem ja wlasnie po to, zebys czasami nie pomyslal, ze mam 6m pomieszczenia. O co biega teraz znowu?

Porownujemy zuzycie energii na ogrzanie naszych domow. Malo mnie obchodzi jaki "fikusny" domek kto grzeje. To jest wlasnie jego wybor. Wybral projekt wymagajacy duzych nakladow na ogrzanie m2 - jego sprawa i jego wola. Dolicznie antresoli jako dodatkowych m2 to tak samo jak Twoje liczenie prdu na ogladanie TV do ogrzewania. To jest dopiero "kreatywna ksiegowosc"! :)

marmag
05-03-2014, 11:01
hehe :) I chyba tym akcentem wróćmy do tematu wątku ;)

Płonne Twe nadzieje

Pyxis
05-03-2014, 11:08
Płonne Twe nadzieje

Skonczyl sie juz Twoj PMS? Bo "boje" sie pisac, zebys kolejnego focha nie strzelil(a). :D

Liwko
05-03-2014, 11:24
... na ogrzanie m2

Jakiego m2 ????? Wbij sobie do tej pustej głowy, że ogrzewamy m3 a nie kwadratowe! Kwadratowa to może być co najwyżej powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń, ale powierzchni samej nie grzejemy, ogrzewamy kubaturę! Kubatura jest tym co grzejemy, nie powierzchnia!
Co za...

Pyxis
05-03-2014, 11:34
Jakiego m2 ????? Wbij sobie do tej pustej głowy, że ogrzewamy m3 a nie kwadratowe! Kwadratowa to może być co najwyżej powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń, ale powierzchni samej nie grzejemy, ogrzewamy kubaturę! Kubatura jest tym co grzejemy, nie powierzchnia!
Co za...

Nie wiem czy tylko grasz matolka, czy faktycznie nim jestes. Toz to jest prosta sprawa i staram sie to opisac jak dla dziecka. Masz jakis wiekszy problem z przyswajaniem prostych w sumie informacji. Wyrazy wspolczucia. :)

Liwko
05-03-2014, 11:46
Dobra, ja odpuszczam. Nie dam rady :bash:

marmag
05-03-2014, 11:58
Przeciez nie musisz odpowiadac

Całe szczęście. Bo do dyskusji potrzebni są ci co mówią i ci co słuchają a nie posiadłes tej drugiej umiejętności. Żal mi cIEBIE

Pyxis
05-03-2014, 12:02
Dobra, ja odpuszczam. Nie dam rady :bash:

Przeciez to proste: Jesli masz 100m2 grzanej powierzchni to kubatura 300m3 jest do "obslugi cieplnej" bliska standardowi. Jesli masz 100m2 i kubature 600m3, to smiem twierdzic, ze to jest juz Twoja fanaberia, chyba, ze potrafisz fruwac. Proste?

Pyxis
05-03-2014, 12:04
Całe szczęście. Bo do dyskusji potrzebni są ci co mówią i ci co słuchają a nie posiadłes tej drugiej umiejętności. Żal mi cIEBIE

To jakim cudem wylapalem babola w Twojej stopce, skoro nie "slucham"?
Akurat Twoj "zal" nad moja osoba mnie w cyc..i szczypie. :)

Liwko
05-03-2014, 12:05
Przeciez to proste: Jesli masz 100m2 grzanej powierzchni to kubatura 300m3 jest do "obslugi cieplnej" bliska standardowi. Jesli masz 100m2 i kubature 600m3, to smiem twierdzic, ze to jest juz Twoja fanaberia, chyba, ze potrafisz fruwac. Proste?

Jedno pytanie. Ogrzewa się tą fanaberię?
Nie mamy o czym dyskutować.

Pyxis
05-03-2014, 12:32
Jedno pytanie. Ogrzewa się tą fanaberię?
Nie mamy o czym dyskutować.

Oczywiscie, ze ogrzewa, ale od tej fanaberi przybywa nam m2 pow uzytkowej? Nie. Rosnie tylko kubatura ponad norme, a to mnie juz nie interesuje. Tak samo jak nie interesuje mnie ilosc balkonow i wykuszy. Lapiesz roznice?

Liwko
05-03-2014, 13:05
Tak samo jak nie interesuje mnie ilosc balkonow i wykuszy.

A co to ma do rzeczy?

Pyxis
05-03-2014, 13:14
A co to ma do rzeczy?

Sadzisz, ze bryla budynku nie wplywa na zapotrzebowanie an cieplo do jego ogrzabnia?

Liwko
05-03-2014, 13:18
Sadzisz, ze bryla budynku nie wplywa na zapotrzebowanie an cieplo do jego ogrzabnia?

A nie sądzisz, że to zależy od wykonania i ilości ocieplenia? Dalej nie widzę związku.

Pyxis
05-03-2014, 13:23
A nie sądzisz, że to zależy od wykonania i ilości ocieplenia? Dalej nie widzę związku.

Ja rozwazam sytuacje mniej lub bardziej zwartej bryly domu jako przyklad "fanaberii". Nie mieszaj pojec.

Zastanow sie tez, dlaczego wszyscy glupcy na tym swiecie kupuja domy czy mieszkania wyznaczajac cene za m2, a nie wspanialy "wszystko mowicay" m3. Pomysl tez, dlaczego jednostkowe roczne zapotrzebowanie na cieplo ma jednostke [kWh/(m2 rok)]. Dlaczego tepaki nie umiescili tam Twojego m3. :)

Liwko
05-03-2014, 13:32
Ja rozwazam sytuacje mniej lub bardziej zwartej bryly domu jako przyklad "fanaberii". Nie mieszaj pojec.

Zastanow sie tez, dlaczego wszyscy glupcy na tym swiecie kupuja domy czy mieszkania wyznaczajac cene za m2, a nie wspanialy "wszystko mowicay" m3. Pomysl tez, dlaczego jednostkowe roczne zapotrzebowanie na cieplo ma jednostke [kWh/(m2 rok)]. Dlaczego tepaki nie umiescili tam Twojego m3. :)

No właśnie, tym się różnimy w tej dyskusji, że ja podaję konkrety a ty fanaberie.
Kupujemy oczywiście że m2, ale nie uważasz że m2 wyższego pomieszczenia będzie droższy niż niższego? I czy nie uważasz że roczne zapotrzebowanie wyższego pomieszczenia licząc kWh/m2/rok będzie większe niż niższego? Wiesz dlaczego?

Pyxis
05-03-2014, 13:37
No właśnie, tym się różnimy w tej dyskusji, że ja podaję konkrety a ty fanaberie.
Kupujemy oczywiście że m2, ale nie uważasz że m2 wyższego pomieszczenia będzie droższy niż niższego? I czy nie uważasz że roczne zapotrzebowanie wyższego pomieszczenia licząc kWh/m2/rok będzie większe niż niższego? Wiesz dlaczego?

6m wysokosci pomieszczen to sa konkrety, czy fanabarie?

A wiesz dlaczego m2 w marmurach i merbau bedzie drozszy od tego w plytkach?
Tak samo malo obchodza mnie te marmury, jak jego ponadstandardowa wysokosc. :)

Musisz zweryfikowac jednostki sprzedazy i zapotrzebowania, zeby tam wstawiali jednak m3. Wtedy ja tez bede. ;)

niedowiarek
05-03-2014, 13:39
Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę zaczniecie chłodzić chałupy, bo ilość wydzielonego ciepła jako produktu ubocznego emocji przewyższy zapotrzebowanie :lol:

Pyxis
05-03-2014, 13:41
Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę zaczniecie chłodzić chałupy, bo ilość wydzielonego ciepła jako produktu ubocznego emocji przewyższy zapotrzebowanie :lol:

Kujac w betonie mozna sie niezle rozgrzac. To fakt. ;)

Liwko
05-03-2014, 13:41
6m wysokosci pomieszczen to sa konkrety, czy fanabarie?

A wiesz dlaczego m2 w marmurach i merbau bedzie drozszy od tego w plytkach?
Tak samo malo obchodza mnie te marmury, jak jego ponadstandardowa wysokosc. :)

Wymiękam, ten teraz o wyposażeniu :D
Nie masz argumentów Pyxis. A podawanie m2 grzanych podłóg to kompletna głupota (szczególnie z dachem w kopertę)
Zakończmy tą dyskusję.

Pyxis
05-03-2014, 13:45
Wymiękam, ten teraz o wyposażeniu :D
Nie masz argumentów Pyxis. A podawanie m2 grzanych podłóg to kompletna głupota (szczególnie z dachem w kopertę)
Zakończmy tą dyskusję.

Tez proponuje zakonczyc, bo ani Ty mnie nie przekonasz do swojego toku rozumowania, ani ja Ciebie do swojego. Zreszta nie pierwszy raz.

surgi22
05-03-2014, 16:31
Podając ilość grzanych podłóg 230 m2 i kubaturę 550m3 wychodzi średnio że masz 2,41m wysokośći czyli niewiele , gdybyś podawał ilość m2 powierzchni użytkowej byłoby to bliższe prawdy w przeliczaniu zapotrzebowania na co na m2. To co uprawisz Pyxis to księgowość kreatywna. Masz wiedzę potrafisz sensownie doradzić , PO CO POMPUJESZ SWOJE EGO ????
Ja ogrzewam 305 m2 podłogi, i pośrednio 140 m2 nieużytkowego strychu ( tzw. użytkowa powierzchnia strychu ok.80 m2 ) - kubatura budynku to ok. 1700m3 ale nie epatuję się zużyciem energii na CO w przeliczeniu na m2 ( z doliczeniem 140 m2 strychu gdzie średni jest ok.15-16 C ) bo to śmieszne. Mam dom o 3 krotnie większej kubaturze od twojej i jestem ja w stanie ogrzać PC PW 11,6 KW bez załączania grzałek i cały sezon grzewczy nie zapłacę za CO 3razy więcej niż TY tylko ok. 2 razy więcej. Tyle w temacie. :bye:

Pyxis
05-03-2014, 18:40
Ja tez nie doliczam posrednio grzanego garazu i kotlowni (chociaz mam tam w ostra zime ze 12*C a teraz to 18*C), jesli Cie to uspokoi. "Czolganego" stryszku nad poddaszem tez nie.

Nie musisz "epatowac" swoja kubatura. Ja wiem kto zaplacil za te m3. ;)

PS
h=1700m3 / 305m2 = 5,57m
Sam widzisz jakie bzdury wychodza z podawania kubatury, bo nie sadze, ze masz sufity jak w kosciele. ;)

niedowiarek
05-03-2014, 19:37
A u mnie temperatury dz 1,4/-1,1 C. :P

A w kwestii offtopa, to pamiętacie o co wam kaman? Upieracie się przy swoich wersjach, a to jest bez sensu. Miarodajne jest zapotrzebowane na ciepło budynku ikonieckropka. Idąc za różnymi wersjami prezentowanymi wyżej dostałbym kociokwiku. Nie wierzycie? To sobie zestawcie dane mojej chałupy:
- powierzchnia użytkowa 140
- powierzcnia mieszkalna 105
- powierzchnia systemu grzewczego ok. 120 (nie chce mi się rachować)
- kubatura 554
- kubatura ogrzewana 279

I jak się ma jedno do drugiego? A do kolejnego podniesionego do poprzedniego? Nijak. Najbardziej miarodajne jest zapotrzebowanie na ciepło, ewentualnie kubatura ogrzewana. Wszystkie inne dane nie mówią wiele o charakterystyce energetycznej budynku bo zależą od wielu innych parametrów budynku (jak współczynnik A/V i takie tam..).
To by było tyle mojego udziału w dyspucie.

Liwko
05-03-2014, 19:44
Najbardziej miarodajne jest zapotrzebowanie na ciepło, ewentualnie kubatura ogrzewana.

No i ciekawe co Pyxio na to.

Pyxis
05-03-2014, 20:32
No i ciekawe co Pyxio na to.

Zacytuj w calosci niedowiarka:
"Najbardziej miarodajne jest zapotrzebowanie na ciepło, ewentualnie kubatura ogrzewana. Wszystkie inne dane nie mówią wiele o charakterystyce energetycznej budynku bo zależą od wielu innych parametrów budynku (jak współczynnik A/V i takie tam..). "

Nie wiem co mial na mysli piszac, ze kubatura mowi cos o charakterystyce energetycznej budynku. Czyz ona tak samo jak powierzchnia nie zalezy "od d wielu innych parametrów budynku"? Ta kubature chyba dokleil podczas edycji nie bardzo widzac, ze wypowiedz stracila sens, bo pasuje w tym tekscie ta kubatura, jak Pilat w credo. :)

niedowiarek
05-03-2014, 21:13
...pasuje w tym tekscie ta kubatura, jak Pilat w credo. :)

Bo to nie kubatura, tylko kubatura ogrzewana. I tylko w przypadku gdy nie jest znane zapotrzebowanie - jako parametr zastępczy najlepiej obrazujący obiekt.

surgi22
05-03-2014, 22:05
Ja tez nie doliczam posrednio grzanego garazu i kotlowni (chociaz mam tam w ostra zime ze 12*C a teraz to 18*C), jesli Cie to uspokoi. "Czolganego" stryszku nad poddaszem tez nie.

Nie musisz "epatowac" swoja kubatura. Ja wiem kto zaplacil za te m3. ;)

PS
h=1700m3 / 305m2 = 5,57m
Sam widzisz jakie bzdury wychodza z podawania kubatury, bo nie sadze, ze masz sufity jak w kosciele. ;)
Primo : Pyxis nie bądź prymitywnym chamem posługującym się niedopowiedzeniami - pisz śmiało o co ci chodzi.
Secundo : czytaj ze zrozumieniem - całkowita kubatura domu to ok.1700 m3 ( 305m2 -parter i piętro + 140 m2 strych ), kubatura ogrzewana ok. 1400 m3 .
PS, było się uczyć też byś miał ( nie jesteś w stanie mnie obrazić ),

wihajster
05-03-2014, 22:31
PS, było się uczyć też byś miał ( nie jesteś w stanie mnie obrazić ),
Znam kilku lekarzy, którzy by się tak nigdy nie wypowiedzieli....
I Ty komentujesz czyjeś nabrzmiałe ego???
:(
Ech....

PS. Co nie znaczy, że trzymam stronę Pyksia w tym temacie (powierzchni/kubatury), oj nie

surgi22
05-03-2014, 22:43
Znam kilku lekarzy, którzy by się tak nigdy nie wypowiedzieli....
I Ty komentujesz czyjeś nabrzmiałe ego???
:(
Ech....

PS. Co nie znaczy, że trzymam stronę Pyksia w tym temacie (powierzchni/kubatury), oj nie
Nie mam wybujałego ego ale Pyxis ma brzydką przypadłość, że jak mu argumentów brakuje to robi brzydkie aluzje ( stąd mój mało wybredny komentarz - jak kogoś to razi to sorry ). Piszmy merytorycznie bez wycieczek osobistych ( Pyxis długo nie wytrzymał ).

Liwko
05-03-2014, 22:43
PS. Co nie znaczy, że trzymam stronę Pyksia w tym temacie (powierzchni/kubatury), oj nie

No to teraz uważaj! :D

wihajster
05-03-2014, 22:50
surgi22, jakbym chciał zacząć uprawiać "wycieczki osobiste" to zapytałbym na przykład czy masz już kasę fiskalną?

Byłby to podobny "poziom" do tego komentarza który napisałeś.

I myślę że jednak jest w stanie ciebie obrazić/uszczypnąć skoro wywołało to tak prostacki komentarz.....
Nie spodziewałem się.

surgi22
05-03-2014, 22:55
Nic bardziej mylnego, już kiedyś tak Pyxis owi odpisałem na jego inwektywy. Powtarzam to jest forum budowlane do dyskusji merytorycznej . Tobie wihajster też się za chwilę dostanie od kolegi Pyxisa że nie podzielasz jedynie słusznej wizji świata nas otaczającego :rolleyes:

wihajster
05-03-2014, 22:58
No nie podzielam, co ja za to mogę. Ale z Pyksim nie zamierzam w takich tematach dyskutować, kiedyś próbowałem ale Don Kichotem nie jestem ;)

Faktem jest, że bystry chłopak jest ale do błędu przyznać się nie umie. I tyle w temacie.

Pyxis
05-03-2014, 23:22
Surgi: Skoro tak sie "zagotowales" to moze jest cos na rzeczy. Nie rozumiem, dlaczego dla niektorych lekarzy temat kasy jest tak drazliwy. ;)

Nie schlebijaj tez sobie, ze skonczenie studiow medycznych to jakies ponadludzkie osiagniecie. Mi droge do tego (jakze intratnego) zawodu zamyka nie brak checi czy mozliwoacii edukacyjnych, a raczej brak pewnych predyspozycji psychologicznych. Z tym nie bylo szans powalczyc.

Jesli chodzi o Twoja kubature, to stopniala juz z 1700m3 do 1400m3. Strych tez zaczynasz nagle liczyc? No dobra, z tym strychem srednia wysokosc pomieszczen prawie 4m przy tej kubaturze. Jakies kompleksy tym leczysz czy cus? ;) Za chwile sie okaze, ze jednak jest tej kubatury nad ogrzewanymi podlogami nieco ponad 1000m3. Taki to wlasnie fantastyczny "parametr" opisujacy budynek.

Co do przyznawania sie do jakiegos "bledu". To, ze mi wiecej mowi powierzchnia danego domu od jego kubartury to jest "blad"? Co ja koorwa wrobel jestem, ze latam po chalupie i interesuje mnie ile ma m3? Jak pisalem wczesniej, "sporo" tepakow podaje "wymiary" i liczy sobie w handlu za m2 a nie m3. Wspolczynniki odnosnie marametrow energetycznych tez raczej w odniesieniu do m2. Mi to pasuje. Jak komus nie pasi - jego problem. Moze tutaj gadke-szmatke przez nastepne 10 stron uskuteczniac i raczej nie doprowadzi do sytuacji, ze nagle zaczna mi intuicyjnie bardziej pasowac kubiki.:)

wihajster
05-03-2014, 23:27
Pyksi, wzrost kubików przekłada się na wzrost powierzchni wymiany ciepła przez przegrody (tutaj są to straty).
I to bez zwiększania powierzchni podłogi.

I naprawdę więcej dyskutować nie będę (chociaż ja to nic nie pisałem w porównaniu do innych bardziej cierpliwych edukatorów ;) )

Pyxis
05-03-2014, 23:42
Pyksi, wzrost kubików przekłada się na wzrost powierzchni wymiany ciepła przez przegrody (tutaj są to straty).
I to bez zwiększania powierzchni podłogi.


Czy Ty naprawde myslisz, ze ja tego nie rozumiem? :)
Dyskusja nie dotyczy tego. Dotyczy faktu, ze jak ktos sobie zafunduje 6m wysokosc pomieszczen, to jest jego fanaberia. Mnie malo obchodzi, ze on musi grzac je mocniej, bo oczywiscie musi. Jego cyrk, jego malpy. Mogl zrobic h=3m. W zwiazku z tym w nosie mam jego "wspaniala" kosztowna w ogrzaniu kubature, a wole sie skupic na m2, bo on nadal ma 100m2 domu niezaleznie czy ma 3m czy 6m w pomieszczeniach. Jasno opisalem?

Liwko
06-03-2014, 06:21
Zmień w stopce m2 grzanych podłóg na użytkowe m2 (liczenie tego zajmie ci całe 10 minut) i się odczepimy. Masz z tym problem, że się domek w stopce znacznie skurczy? Jakbyś grzał dodatkowo ściennie to też byś doliczał te m2 ścian?

wihajster
06-03-2014, 07:38
Czy Ty naprawde myslisz, ze ja tego nie rozumiem? :)

Tak. Bo chyba nie robisz z siebie ..... świadomie i celowo????

Pyxis
06-03-2014, 08:08
Merytorycznie sie Wihi do moich twierdzen nie odniosles niestety. A ja powtarzam:
Dla mnie 100-metrowy domek zawsze bedzie 100-metrowym domkiem, bez wzgledu jaka bys na tych 100m2 kubature nie wykrecil. Czy to bedzie 300m3 czy 600m3, to nadal bedziesz mial do"aranzacji" te same 100m2 przestrzeni do zycia. W tym drugim przypadku tylko z zaj...e wysokim sufitem. :)
Zgadzasz sie z tym?

LWiwko: Nie graj glupa z tym sciennym. Przeciez wyraznie mam te m2 opisane jako m2 grzanycg PODLOG.

mar1173
06-03-2014, 08:32
DZ po 10min 4/0,5
po 2h 3,5/0

Najniżej w tym sezonie było 2,8/-0,5

Liwko
06-03-2014, 12:16
tak tylko nieśmiało chciałem wtrącić, że kupując dom czy mieszkanie nie kupujemy m2 podłóg, tylko m2 powierzchni użytkowej

Słuszna uwaga.

Pyxis
06-03-2014, 12:25
tak tylko nieśmiało chciałem wtrącić, że kupując dom czy mieszkanie nie kupujemy m2 podłóg, tylko m2 powierzchni użytkowej

Ale jednak nie kubature. Prawda? :)

Liwko
06-03-2014, 12:26
Ale jednak nie kubature. Prawda? :)

A kto tak twierdził? Zacytuj.

Pyxis
06-03-2014, 12:29
Ty caly czas twierdzisz, ze m3 mowia wszystko w temacie tego co grzejemy, a m2 nic.

Liwko
06-03-2014, 12:33
Ty caly czas twierdzisz, ze m3 mowia wszystko w temacie tego co grzejemy, a m2 nic.

Nie odwracaj kota ogonem tylko przytocz mi post, w którym twierdziłem, że kupujemy m3 a nie kwadratowe.

Pyxis
06-03-2014, 12:38
Nie odwracaj kota ogonem tylko przytocz mi post, w którym twierdziłem, że kupujemy m3 a nie kwadratowe.

Ja odwracam? Bez jaj. :)
Sugerujesz, ze m2 to malo znaczacy parametr, a m3 "mowiacy wszystko". Wiec sie pytam: Dlaczego kupujemy m2 i parametry energetyczne budynkow tez podajemy w odniesieniu do m2 a nie kubikow. Nie odpowiedziales na to nigdy, bo na niewygodne pytania nie masz zwyczaju odpowiadac.

Liwko
06-03-2014, 13:15
Ty jesteś na prawdę idiotą czy tylko takiego udajesz?

Pyxis
06-03-2014, 13:17
Ty jesteś na prawdę idiotą czy tylko takiego udajesz?

Pomimo calego kunsztu aktorskiego Ciebie nie mam szansy przebic. Nawet udawac nie musisz. :)

BTW: "Fajna" masz reakcje na brak argumentow. Chamus z Ciebie wtedy wylazi.

Liwko
06-03-2014, 13:17
Dlaczego kupujemy m2 i parametry energetyczne budynkow tez podajemy w odniesieniu do m2 a nie kubikow. Nie odpowiedziales na to nigdy, bo na niewygodne pytania nie masz zwyczaju odpowiadac.

Nie pier...ol manipulancie pieprzony, że nie odpowiedziałem na to pytanie! Zazwyczaj to ty na nie nie odpowiadasz!


...
Kupujemy oczywiście że m2, ale nie uważasz że m2 wyższego pomieszczenia będzie droższy niż niższego? I czy nie uważasz że roczne zapotrzebowanie wyższego pomieszczenia licząc kWh/m2/rok będzie większe niż niższego? Wiesz dlaczego?

Łyso?

Pyxis
06-03-2014, 13:19
Nie pier...ol manipulancie pieprzony,


Tak jak wczesniej napisalem. Cham i prostak z Ciebie.

Liwko
06-03-2014, 13:59
Tak jak wczesniej napisalem. Cham i prostak z Ciebie.

Bo jesteś manipulantem Pyxis!
No ale tylko tyle masz do powiedzenia. Bezpodstawnie mnie oskarżasz i czego w zamian oczekujesz? Szacunku? Tracisz go nie tylko u mnie w każdym twoim następnym poście w tym temacie. Odpuść!

marmag
06-03-2014, 14:32
Nie wolno długo kłócić się z wariatem bo sprowadzi każdego do swojego poziomu a następnie pokona doświadczeniem

Pyxis
06-03-2014, 16:17
Nie wolno długo kłócić się z wariatem bo sprowadzi każdego do swojego poziomu a następnie pokona doświadczeniem

Moze dlatego nikt nie chce z Toba dyskutowac. :D

Pyxis
06-03-2014, 16:18
Bo jesteś manipulantem Pyxis!
No ale tylko tyle masz do powiedzenia. Bezpodstawnie mnie oskarżasz i czego w zamian oczekujesz? Szacunku? Tracisz go nie tylko u mnie w każdym twoim następnym poście w tym temacie. Odpuść!

Po tym Twoim "wystepie" nie chce mi sie juz z Toba gawedzic.

Czy Twoj ostatni banan byl wlasnie za takie chamskie zachowania?

marmag
06-03-2014, 16:36
Niechcący w stół uderzyłem i ....

Ech ile mądrości jest w starych przysłowiach.

Pyxis
06-03-2014, 16:41
Niechcący w stół uderzyłem i ....


Chyba glowa.

marmag
06-03-2014, 16:50
Chyba glowa.

Wybacz, ale Twoje posty, buta, chamstwo i arogancja obniżają twoją wartość do tej jaką ma Ziobro dla Millera.

Miłego Dnia

Liwko
06-03-2014, 16:53
Po tym Twoim "wystepie" nie chce mi sie juz z Toba gawedzic.

Czy Twoj ostatni banan byl wlasnie za takie chamskie zachowania?

Moim występie??? Oskarżasz mnie o coś czego nie zrobiłem i na co liczysz ? Jesteś zwyczajnym gówniarzem Pyxis!

Banana dostałem za wytknięcie pewnej osobie że jest raz moderatorem a raz adminem. A sprawa dotyczyła obrony forumowiczów przed pewnym naciągaczem. Większość pamięta o co chodziło, tylko ty manipulancie oczywiście nie.

Nikt w tym temacie jak sam widzisz cię nie popiera a ty dalej ślepo brniesz. Teraz próbujesz to sprowadzić na zaczepki osobiste. Nie dam się. Bujaj się Pyxio :P

Pyxis
06-03-2014, 17:00
Nikt w tym temacie jak sam widzisz cię nie popiera a ty dalej ślepo brniesz. Teraz próbujesz to sprowadzić na zaczepki osobiste. Nie dam się. Bujaj się Pyxio :P

Pffff, to to chodzi kto kogo poprze, a nie kto ma racje? Nie uwazasz, ze takie podescie to jest wlasnie piaskownica?

Teraz mi sie juz wyjasnilo, dlaczego tak czesto uzywasz w postach slowa "my" a nie "ja". Jak nie masz "poparcia", to chlopie nie istniejesz. Jak pod trzepakiem. :D

Pyxis
06-03-2014, 17:03
Wybacz, ale Twoje posty, buta, chamstwo i arogancja obniżają twoją wartość do tej jaką ma Ziobro dla Millera.


Ty "politolog", lepiej popraw sobie stopke, bo Cie wszechwiedzacy Liwko (oczywiscie przy "poparciu" calego forum) bedzie "molestowal" za ta pow ogrzewanych podlog. :)

fachman19
06-03-2014, 18:57
dz 8 C Gaz z Kataru ma być 2 razy droższy

Pyxis
06-03-2014, 19:01
U mnie po 1h pracy na wejsciu 3,9*C.
Rowno miesiac temu DZ bylo zimniejsze dokladnie o 1K.

surgi22
06-03-2014, 19:54
No cóż Pyxis znowu problem ze zrozumieniem słowa pisanego ? Napisałem wyraźnie że 1700 m3 to całkowita kubatura budynku ( zarys zewnętrzny ), to co grzane bezpośrednio ( podłogówka ) i pośrednio ( strych - 16 C) razem ok. 1400 m3 . Nic się nie zmniejszyło. Zabolało że można inaczej niż Ty i jest OK ??.
PS. PC GW nie jest idealnym wyborem dla każdego, inne rozwiązania są czasami bardziej ekonomiczne .
Jeszcze kilka takich zim jak aktualna i różnica w COP w Polsce centralnej i zachodniej pomiędzy PC GW a PC PW będzie mniej niż 1 .

kitkun
06-03-2014, 21:47
Jestem tutaj nowy :) ale przeglądałem wasze posty już od maja 2013, od kiedy nosiłem się z zamiarem zaistalowania PC.
To co tutaj się teraz dzieje to jakiś chat ( czat po Polsku ) chyba. Wszyscy się znają od paru lat i nie szczędzą sobie przyjemności i dowcipów.!
Ale chyba to forum powstało po to aby pomagać tym co użytkują pompy ciepła lub tym, którzy mają ciągle wątpliwości czy wydać te cholernie duże pieniądze nie na marne.
Jak dla mnie decyzja o zinstalowaniu pompy ciepła jest prosta, tak samo jak przy zakupie samochodu. Ten kto chce jeździć mercedesem sobie go kupuje jak go na to stać. Ten co chce KIA lub Fiata ( nie mam nic przeciwko tym markom, niech sobie je kupuje. O i cała prawda o pompach ciepła. Stać cię instaluj nie stać nie instaluj.
Bo że się opłaca w długim czasie zwrotu z inwestycjii to nie ulega wątpliwości. Potrzeba tylko aby instalacja była dobrze zwymiarowana i zainstalowana z czym nie zawsze jest dobrze......
Żeby nie być gołosłownym i podobnym do moich poprzedników ( "starych bywalców na forum" ) napiszę, że od tygodnia wreszcie jestem użytkownikiem pompy ciepła GW z dolnym źródłem pionowym 3x90mb + około 3x8 dolotów poziomych do budynku dobrze zaizolowanych ( szczelna izolacja w rurach preizolowanych ) z rozdzielaczami zawory/rotametry. dalej pompa ciepła WPS 8K1 Buderus ( wide Bosch lub IVT ) oraz zbiornik buforowy na CO 500 litrów z izolacją 12cm. Pracuje to z instalacją grzejnikową + podłogówka w kuchni i łazience.
Pompę zainstalowałem bo koszty ogrzewania gazem Propan od mojego aktualnego dostawcy były w 2012 zbyt wysokie.
Była to instalacja po 3 letnim użytkowaniu mojego domku 150m2.
Rospisałem się ale Jestem przecież tutaj nowy. Kropka.

pitersson
06-03-2014, 21:59
Tia uwolnic Kropka... :)

kitkun
06-03-2014, 22:10
Teraz o wyższości m2 nad m3 i odwrotnie. Pewnie to tak jak z tą wyższością Świąt BN nad Świętem W.
Dyskusja jest ciekawa ale pomija w całości sposób grzania pomieszczeń. Jak grzejesz powietrzem policzyć chyba lepiej m3 jak ogrzewaniem podłogowym ( lub nawet ostatnio ściennym ) to chyba m2. Przecież nikt nie pisze tu o tym dlaczego było ono już tak modne w latach 80'tych kiedy o pompach ciepła się jeszcze nic nie pisało :).
Jeśli mamy ogrzewanie grzejnikami to już brałbym pod uwagę te nieszczęsne m3. Dla porównań jednak, przecież jesteśmy mieszkańcami "standardowych" mieszkań i domów wydaje się słuszniejsze przyjąć do obliczeń i dyskusji m2. Bo kogo, poza grzejącymi gorącym powietrzem na tym forum interesuje m3 budynku ?