PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatury dolnego źródła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26

Tomek B..
11-02-2015, 22:01
Moje małe źródełko jak na razie daje radę.
Po godzinie pracy 1*/-2,6*
Po 4 godzinach 0,4*/-3,1*

Masa wody w gruncie ma moc, i DZ bardzo ładnie się na bieżąco regeneruje.

Jakie najniższe temperatury DZ osiągnęliście na koniec sezonu grzewczego?

Zdaje się, że jesteśmy tutaj jednymi z niewielu, którzy przełamują istniejące stereotypy dotyczące dolnych źródeł.
U mnie 200m wymiennika 32mm brutto, a że doprowadzony do parteru to netto (to co w gruncie) będzie jakieś 180m, podłączone pod pompę 6,2KW. Temperatury od 2 tygodni stoją w miejscu, po kilku godzinach pracy 1/-3.
Najbardziej zauważalne jest to, że temperatury gruntu bardziej zależą od natury aniżeli od pracującej w tym gruncie pompy ciepła.

zieli
11-02-2015, 22:11
u mnie po 1h 4,7* 2,5*

Tomek B..
11-02-2015, 22:24
A jak się mają temperatury w dalszych godzinach?
U mnie po przerwie w grzaniu temperatura wymiennika gruntowego stabilizuje sie na +3.

trekk
13-02-2015, 14:14
Witam to mój pierwszy post, u mnie po regeneracji około 4* po 1h pracy 2,2*/-1,5*.

zieli
13-02-2015, 16:40
U mnie po 2h grzania było 4,3* 2,2* a po 7h było 3,8* 1,9*

mirek118
13-02-2015, 21:31
U mnie po 3,5h: 2,8/-1,5.
4 doby DZ odpoczywało, ze względu na montaż podłóg PCI nie pracowała. Właściwie to przed tym przestojem DZ po 3 godz. już od dłuższego czasu było na tym właśnie poziomie.

Jacek150
15-02-2015, 08:42
Po calej nocy grzania 1,2/-3,0 temp nad tanem -6 st.

mosin1891
15-02-2015, 13:21
A jak się mają temperatury w dalszych godzinach?
U mnie po przerwie w grzaniu temperatura wymiennika gruntowego stabilizuje sie na +3.

U mnie tak samo. Grzeję 2 h wieczorem i 3,5-4 h od 3,30 rano. Jak w południe włączę tylko obiegówkę glikolu na kilka minut, temperatura DZ na wejściu i wyjściu stabilizuję się przy +3*C. I tak od ponad miesiąca.

Dłużej niż 4 h ciągiem jeszcze PC nie pracowała. W sumie na dobę to max 6,0-6,5 godzin pracy PC.
Widać że moja PC jest za duża do naszego domu, ale z racji że instalowałem samemu używaną 12 letnią PC wolałem mieć z 2kW zapasu, biorąc pod uwagę ewentualne "zużycie" pompy i błędy w obliczeniach/szacunkach. Wiecie co bym miał w domu z żoną, jak by się PC okazała za mała, a w dodatku jestem inż. do końca życia by mi to przypominano :yes: .
Tomek jak masz głęboko zakopane rury DZ? Ja mam na około 2-2,2 w żwirze/piasku ociekającym pływającym w wodzie.
I drugie pytanko Tomku, jaką najniższą temperaturę miałeś na DZ na koniec sezonu grzecznego w poprzednich latach?

Tomek B..
15-02-2015, 14:23
U mnie tak samo. Grzeję 2 h wieczorem i 3,5-4 h od 3,30 rano. Jak w południe włączę tylko obiegówkę glikolu na kilka minut, temperatura DZ na wejściu i wyjściu stabilizuję się przy +3*C. I tak od ponad miesiąca.

Dłużej niż 4 h ciągiem jeszcze PC nie pracowała. W sumie na dobę to max 6,0-6,5 godzin pracy PC.
Widać że moja PC jest za duża do naszego domu, ale z racji że instalowałem samemu używaną 12 letnią PC wolałem mieć z 2kW zapasu, biorąc pod uwagę ewentualne "zużycie" pompy i błędy w obliczeniach/szacunkach. Wiecie co bym miał w domu z żoną, jak by się PC okazała za mała, a w dodatku jestem inż. do końca życia by mi to przypominano :yes: .
Tomek jak masz głęboko zakopane rury DZ? Ja mam na około 2-2,2 w żwirze/piasku ociekającym pływającym w wodzie.
I drugie pytanko Tomku, jaką najniższą temperaturę miałeś na DZ na koniec sezonu grzecznego w poprzednich latach?
Wymiennik mam zakopany na 2m w warstwie gliny, liniowo. Pompę ciepła podłączyłem na początku ostatniego grudnia, więc o temperaturach za wiele nie mogę powiedzieć, co najwyżej odnośnie lata, kiedy po tygodniu upałów temp. gruntowego wymiennika przekroczyła 20st C, po prostu zbyt dużo energii tam wpłynęło w krótkim czasie. Mam nadzieję, że teraz pompa ciepła będzie stabilizowała temp. w gruncie.
Co do wymiennika gruntowego to uważam, że jest wystarczający dla pompy o mocy 6KW, producent dopuszcza pracę sprężarki z czynnikiem na zasilaniu o temp. -5stC, więc teoretycznie na zamrożonym dolnym źródle. W praktyce jest tak, że nawet ujemna temperatura na zasilaniu pompy ciepła nie oznacza, że grunt na głębokości 2m ma podobną temperaturę. Gradient temperatur jest bardzo mały przez co i czas wyrównania się tych temperatur bardzo długi.

Tomek B..
19-02-2015, 19:54
Od miesiąca temperatury stanęły w miejscu. Na początku grzania 3/0, po kilku godzinach 1/-3.
Czekam na posezonowy reset temperatur.
Mam juz pewność, że z wymiennikiem nie będę nic robił, zostaje tak jak jest. W planach było zrobienie odwiertu i wpięcie się w nitkę kolektora.

Tomaszs131
21-02-2015, 18:13
Po dwóch godzinach grzania 2,1/-1,5.

k***a*z
23-02-2015, 08:28
Po trzech godzinach grzania 3 / -0.3

mosin1891
23-02-2015, 09:17
Od miesiąca temperatury stanęły w miejscu. Na początku grzania 3/0, po kilku godzinach 1/-3.
Czekam na posezonowy reset temperatur.
Mam juz pewność, że z wymiennikiem nie będę nic robił, zostaje tak jak jest. W planach było zrobienie odwiertu i wpięcie się w nitkę kolektora.

Ja się jeszcze trochę waham czy nie dołożyć krótkiej pętli z 120-150 mb jeszcze gdzieś upchnę. Rura pe leży i czeka, bo wstępnie miałem zamiar robić 3 kosze energetyczne takie jak w linku.
http://www.hvacr.pl/uponor-wynalazl-kosze-geotermalne-492 Ale z racji na bardzo niestabilny grunt i ciągłe napływanie wody gruntowej, stwierdziłem że wykonanie wykopu pod takie coś, było by bardzo trudne lub niemożliwe bez osłon. I dlatego położyłem dwie spirale.
Tegoroczna zima nie należy do jakiś zimnych i cały czas się zastanawiam czy nie zwiększyć DZ, bo lepiej to zrobić samemu latem przy minimalnych kosztach, niż jak by przyszła bardzo długa i mroźna zima i DZ by całkowicie zamarzło.

I tu pojawia się pytanie co się stanie jak zamrożę DZ? Przecież lód też można dalej ochładzać, a dobrze dobrany glikol nie zamarznie, a instrukcji IVT znalazłem że glikol może pracować w zakresie -5*C/+20*C.

RST
23-02-2015, 10:27
Ja się jeszcze trochę waham czy nie dołożyć krótkiej pętli z 120-150 mb jeszcze gdzieś upchnę. Rura pe leży i czeka.
Jaki miałeś wykop pod istniejące 2 pętle?
Chodzi mi o wymiary.

Tomek B..
23-02-2015, 16:09
Istotna jest właśnie wałkowana od dawna powierzchnia gruntu oraz głębokość posadowienia, niż długość rury czy też ilość glikolu, chociaż duża pojemność glikolu pozytywnie wpływa ze względu na jego dłuższy okres przebywania w wymienniku gruntowym.
Wszystko zależy od nakładu inwestycyjnego jaki trzeba będzie ponieść w celu lepszych warunków temperaturowych. Większy wymiennik gruntowy gwarantuje oprócz lepszych temperatur także większe opory przepływu a co za tym idzie koszt mocniejszej pompy oraz wieksze przez nią zużycie energii elektrycznej. Ważne jedynie jest to aby temperatura z wymiennika gruntowego na wejściu do pompy ciepła nie miała mniej niż -5 stC, co oznacza pracę w lodzie, ale wciąż wystarczająco do parowania czynnika chłodniczego. Najsroższe zimy w Polsce, szczególnie te małośnieżne powodowały przemarzanie gruntu w najzimniejszych rejonach kraju do 100cm.
Zamrożenie gruntu na niższych głębokościach pompą ciepła moze występować tylko w teorii, w praktyce nie da się tego zrobić. Oczywiście, przykładowo wymiennik umieszczony 100cm poniżej powierzchni gruntu + sroga i bezśnieżna zima i mamy zamrożone dolne źródło ale nie poprzez pompę ciepła a po prostu przez naturę.

jbloch
23-02-2015, 16:26
= Większy wymiennik gruntowy gwarantuje oprócz lepszych temperatur także większe opory przepływu a co za tym idzie koszt mocniejszej pompy oraz wieksze przez nią zużycie energii elektrycznej.=

W błędzie jesteś , wcale większy wymiennik nie będzie miał większych oporów , ani nie trzeba większej pompki obiegowej , wręcz przeciwnie , Ważne jest tylko aby poszczególne pętle były nie za długie w mb ,a im , pętli, więcej, tym mniejsze opory

Tomek B..
23-02-2015, 17:10
= Większy wymiennik gruntowy gwarantuje oprócz lepszych temperatur także większe opory przepływu a co za tym idzie koszt mocniejszej pompy oraz wieksze przez nią zużycie energii elektrycznej.=

W błędzie jesteś , wcale większy wymiennik nie będzie miał większych oporów , ani nie trzeba większej pompki obiegowej , wręcz przeciwnie , Ważne jest tylko aby poszczególne pętle były nie za długie w mb ,a im , pętli, więcej, tym mniejsze opory

Nie zapominaj, że w rurach płynie glikol, pompka popycha całą masę płynu. Jeśli zmniejszysz długości a dasz więcej sekcji to zmniejszysz opory tylko na każdej sekcji, ale sekcji będzie więcej, które sumarycznie zwiększą opór. Wymieszanie glikolu np. z alkoholem charakterystykę zdecydowanie poprawi. Skoro jest tak jak piszesz to dlaczego ludziska nie robią wymienników na rurach 25mm?

jbloch
23-02-2015, 19:00
Co by nie płynęło przy większej liczbie pętli zawsze będzie mniejszy opór. Skoro tak porównawczo twierdzisz że masz rację , to weź sobie jedną słomkę do picia napojów i pociągnij napój , a weź teraz cztery słomki ( nawet tej samej długości) i pociągnij napój , zobaczysz co da mniejsze opory .
Oczywiście że można robić na pętlach długości 25 m , tylko wyobraź sobie jaki rozdzielacz musiałby być do powiedzmy 600mb rury , zobacz ile będzie kosztował rozdzielacz na 24 pętle .

RST
23-02-2015, 19:31
hmmmm moim zdaniem
oraz wg literatury ciepło z gruntu "przyjmujemy" albo w metrach bieżących w przypadku kolektora liniowego
albo w metrach kwadratowych w kolektorze spiralnym.

Ile tego ciepła pobierzemy zależy od rodzaju gruntu, jego wilgotności oraz "wielkości" kolektora.
W kolektorze liniowym to długość rury i jej średnica są głównymi parametrami do obliczania DZ.
A w kolektorze spiralnym to powierzchnia poboru ciepła jest najważniejsza (wg mnie) a dopiero później długość rury i średnica.

Bo inne "moce" uzyskamy z tej samej długości rury ale ułożonej w wykopie jak na poniższych obrazkach.
305788 <<<<< >>>>> 305789

RST
23-02-2015, 19:36
większość forumowiczów w tym i ja ma kolektor spiralny.
Jakbym robił DZ drugi raz to poszedłbym w kierunku liniowego
np. kładąc go po wzdłuż granicy działki.

Wyszło by mniej rury, mniejsze opory a zysk ciepła taki sam.
Chyba nawet lepiej by się regenerował.

JTKirk
23-02-2015, 19:45
większość forumowiczów w tym i ja ma kolektor spiralny.
Jakbym robił DZ drugi raz to poszedłbym w kierunku liniowego
np. kładąc go po wzdłuż granicy działki.

Wyszło by mniej rury, mniejsze opory a zysk ciepła taki sam.
Chyba nawet lepiej by się regenerował.

czy większość - to bym polemizował. Pamiętam, że lata temu, to mało kto tutaj w ogóle na poważnie rozważał spiralny. Wśród kolektorów poziomych wszyscy robili liniowe lub BP
spiralne stały się modne, bo mieści się na małej działce tam gdzie liniowy się nie zmieści

JTKirk
23-02-2015, 19:50
Zamrożenie gruntu na niższych głębokościach pompą ciepła moze występować tylko w teorii, w praktyce nie da się tego zrobić. Oczywiście, przykładowo wymiennik umieszczony 100cm poniżej powierzchni gruntu + sroga i bezśnieżna zima i mamy zamrożone dolne źródło ale nie poprzez pompę ciepła a po prostu przez naturę.

to wcale nie taka abstrakcja - jak ci się wydaje
było o tym swego czasu w magazynie instalatora
http://www.instalator.pl/index.php/pl/component/content/article/3219-zamarzneite-pionowe-wymienniki-pompy-ciepa-studium-osobliwego-przypadku

jak poziomy będzie za mały, to przy większym poborze też go zamrozisz
Tomek - przy twoim wymienniku i takiej prawdziwej zimie, jak będziesz non stop na PC jechać, to raczej na pewno będziesz mieć przypadek jak w opisanym tekście

Nawet gdy nie doszło do naruszenia struktury materiału, to i tak po stopieniu się lodu wokół wymiennika może dojść do przerwania kontaktu wymiennika z gruntem i późniejszego znacznego pogorszenia wydajności pionowego wymiennika ciepła (powietrze znajdujące się w mikroszczelinach jest izolacją cieplną).

JTKirk
23-02-2015, 19:52
W błędzie jesteś , wcale większy wymiennik nie będzie miał większych oporów , ani nie trzeba większej pompki obiegowej , wręcz przeciwnie , Ważne jest tylko aby poszczególne pętle były nie za długie w mb ,a im , pętli, więcej, tym mniejsze opory

no właśnie, o tym też już nie raz było...

mosin1891
24-02-2015, 07:55
to wcale nie taka abstrakcja - jak ci się wydaje
było o tym swego czasu w magazynie instalatora
http://www.instalator.pl/index.php/pl/component/content/article/3219-zamarzneite-pionowe-wymienniki-pompy-ciepa-studium-osobliwego-przypadku

jak poziomy będzie za mały, to przy większym poborze też go zamrozisz
Tomek - przy twoim wymienniku i takiej prawdziwej zimie, jak będziesz non stop na PC jechać, to raczej na pewno będziesz mieć przypadek jak w opisanym tekście

Wszystko fajnie tylko artykuł to dotyczy DZ pionowego. Znacie inny przypadek całkowitego zamrożenia DZ? Tomka B. i moje DZ jest poziome i zakopane w wodzie. I nawet jak bym je zamroził, to i tak nie dojdzie do powstania szczeliny powietrznej izolacyjnej dookoła rury, bo po roztopieniu wszystko zaleje woda z piaskiem.

mosin1891
24-02-2015, 08:01
Jaki miałeś wykop pod istniejące 2 pętle?
Chodzi mi o wymiary.

Coś ok 9mx18m na głębokości ok 2- 2,2 m plus dobiegi, dokładniej to jest opisane, plus fotka gdzieś na 204 stronie.

Tomek B..
24-02-2015, 08:13
W krajach skandynawskich gruntowe pompy ciepła pracują na o wiele niższych temperaturach i nikt tam z tego powodu palców do samych paliczków nie przygryza.
Zresztą co to za dom, w którym sprężarka o mocy 10KW pracuje od iluś tam dni przez 24h/dobę i dostarcza 240Kwh ciepła - w tym domu nigdy nie powinna być zainstalowana pompa ciepła.

mosin1891
24-02-2015, 09:03
W krajach skandynawskich gruntowe pompy ciepła pracują na o wiele niższych temperaturach i nikt tam z tego powodu palców do samych paliczków nie przygryza.
Zresztą co to za dom, w którym sprężarka o mocy 10KW pracuje od iluś tam dni przez 24h/dobę i dostarcza 240Kwh ciepła - w tym domu nigdy nie powinna być zainstalowana pompa ciepła.

Dokładnie moja 9kW pracuje nie więcej niż 6 h na dobę, i mam w domu temperatury rzędu 22-23 stopnie. W bardzo słoneczne dni, dochodzi do 24 i jest nam za ciepło. 6x180 = 1080 godzin na sezon, a gdzie tu do obliczeniowych 1800 godzin pracy na sezon. Dopiero przekraczanie 1800 na sezon może powodować problemy z DZ.
Co do samej zimy, to porównując odchylenie średniomiesięcznej temperatury z danymi z ostatnich 20 lat, to ta zima nie jest jakoś ekstremalnie ciepła. A na wychłodzenie domu, dużo większy wpływ ma wiatr niż mróz, a dni wietrznych tej zimy jest trochę.

arcadiusz
25-02-2015, 18:37
jabloch czy ty masz przepełniona skrzyknę odbiorczą bo wywala błąd i nie mogę nic wysłać od kilku dni

JTKirk
25-02-2015, 19:05
Wszystko fajnie tylko artykuł to dotyczy DZ pionowego. Znacie inny przypadek całkowitego zamrożenia DZ? Tomka B. i moje DZ jest poziome i zakopane w wodzie. I nawet jak bym je zamroził, to i tak nie dojdzie do powstania szczeliny powietrznej izolacyjnej dookoła rury, bo po roztopieniu wszystko zaleje woda z piaskiem.

macie chyba rację, jak zakopane w wodzie, to nic mu nie grozi.
Ale jakby już było w suchym piasku, to nie jestem przekonany, czy taka szczelina izolacyjna "się zlikwiduje" - albo w suchej glinie?!?
I nie twierdzę, że PC nie może pracować na takim małym wymienniku i takich temperaturach - pytanie dlaczego nie dorobić niskim kosztem dodatkowej pętli i jechać na dużo lepszych parametrach...

oberwatorPC
25-02-2015, 19:38
Pompy gruntowe mają parametry wg EN14511 B0/W35 czyli wejście z gruntu 0C a zrzut -3 do -5 więc jeśli byłoby to szkodliwe dla gruntu lub groziłoby jego zamrożeniem chyba norma byłaby inaczej skonstruowana czyż nie?

JTKirk
25-02-2015, 19:49
Pompy gruntowe mają parametry wg EN14511 B0/W35 czyli wejście z gruntu 0C a zrzut -3 do -5 więc jeśli byłoby to szkodliwe dla gruntu lub groziłoby jego zamrożeniem chyba norma byłaby inaczej skonstruowana czyż nie?

odpowiem pytaniem - dom też zbudujesz wg aktualnej normy, tak żeby na styk wymagania normy spełniać? - no właśnie....

oberwatorPC
25-02-2015, 19:56
Po kilkudziesięciu latach stosowania gruntowych wymienników zrobili normę na B0/W35 jeśli byłoby negatywne oddziaływanie zrobiliby np B5/35 .
Na forach w Niemczech praktycznie każdy jedzie na minusach tutaj jest jakaś dziwna mania i sami mędrcy.

nydar
25-02-2015, 20:18
Zasada wydaje się prosta .
Woda 0,6W/mK
piasek 2,oW/mK
Glina 1,5W/mK
LÓD 2,2 - 2,3w/mK w zakresie jaki nas interesuje.
Zamrożenie poprawia możliwość ściągania energii ,tyle,że dla zielonego nie zanadto.

pitersson
28-02-2015, 22:33
Po kilkudziesięciu latach stosowania gruntowych wymienników zrobili normę na B0/W35 jeśli byłoby negatywne oddziaływanie zrobiliby np B5/35 .
Na forach w Niemczech praktycznie każdy jedzie na minusach tutaj jest jakaś dziwna mania i sami mędrcy.


Pelna racja. Producenci Pc ograniczaja elektronicznie wej. Dz na -5 , ale nie znam przypadku aby ,,smigalo'' na takich parametrach. To ustrojstwo da nam ciepelko przy ujemnych temp. na wej./wyj. Dz Aktualnie mam po 2,5 h pracy Pc 1,5/-2*C W Marcu licze na powolna regeneracje gruntu;)

marmag
28-02-2015, 22:44
najniższa zaobserwowana na razie w tym roku:

AdrianEH
02-03-2015, 16:25
nieźle ale delta DZ trochę za duża. Opktymalnie to około 3,5 a u ciebie 5,4. Trochę dużo.

rwojtek
03-03-2015, 14:23
vikersonn bjorn - przy tem. zew 0,8 C temperatura dolnego źródła wynosi 8,6 C

Po jakim czasie od uruchomienia PCi?

Tomek B..
03-03-2015, 17:46
W ostatni weekend wymiennik gruntowy przechodził hardcorową próbę - 35h pracy pompy ciepła non stop, temperatura na zasilaniu w ostatnich kilku godzinach spadła do -1, wyjście -5. Co ciekawe, z chwilą spadku dz z 0 do -1, wzrosła delta gz z 4 stopni do 5 stopni. Po godzinie przerwy temperatura wymiennika gruntowego była już na +2, dziś jest to już +4 a więc zaczęła się powolna regeneracja.
Zużycie całego domu za ostatnie 20 dni:
Dzienna: 89kwh
Nocna: 657kwh

pio75k
11-03-2015, 06:41
Cześć.
Najniższa temp. DZ w tym roku jaką udało mi się zaobserwować to 2,4/-0,5*C i powoli rośnie ostatnio ok.3/0.
W zeszłym najniższa to 2/-1*C.
Pozdrawiam.

pitersson
11-03-2015, 20:12
Ja tez widze powolny ,,restart" DZ , minimum bylo 1,5/-2*C teraz jest juz na wejsciu 2*C

ferrit
12-03-2015, 07:57
Ja też widzę, że temp DZ podniosła się o 0,8'C.

waz_2000
11-04-2015, 13:51
Temperatura DZ poziomego poszła już jakieś 1,5 stopnia w górę

Tomek B..
11-04-2015, 23:52
U mnie +2 na starcie i po kilku godzinach +1 do końca grzania. Czekamy na ciepły wiosenny deszczyk.

hardy66
13-04-2015, 13:01
u mne po zimie z gruntu idzie +3,7C, a wraca -0,6C więc OK

Pyxis
14-04-2015, 12:24
U mnie po 1h pracy +5,4*C na wejsciu (juz po korekcie termometru).

rwojtek
14-04-2015, 12:45
Pyxis, gdzie byłeś jak Cię nie było? ;)

Pyxis
14-04-2015, 13:07
Jest czas wolny, jest i robota.
Nie zawsze jest to w cyklu "dobowym". U mnie raczej na miesiace to mozna liczyc.

Do jesieni powinienem sie wyrobic, wiec pewnie wpadne akurat na nowy sezon.

jgrolik
21-04-2015, 20:42
Witam.
Temperatura DZ gdy pompa nie pracuje to 8.0C natomiast podczas pracy (30Hz - inwerter) to 5.0C

sszakallx
29-04-2015, 12:25
witam
jaka jest najlepsza temperatura DZ ? jestem tutaj nowy gdyz od grudnia uruchomilem pompe ciepla jak zerknalem w ksiazke eksplotacyjna to najnizsza tem na wyjsciu mialem 0,5 a 2 dni temu wskoczylo na wejsci 7,5 wyjscie 5,6

AdrianEH
30-04-2015, 16:30
Im wyższa tym lepsza :) Delta powinna być około 3-3,5 stC

elrow23
06-05-2015, 15:50
całość zależy od wielu czynników. zwróć uwagę w jakim miesiacu odpalałeś i w jakim sprawdzałeś ostatni raz..

Tomek B..
06-05-2015, 22:37
U mnie w tym roku było pierwsze odpalenie pc na glikolowym gwc, najniższa zaobserwowana temperatura na wejściu to 0stC, w weekendy kilka razy zeszło do -1 na zasilaniu ze względu na raryfę G12w :).
Sterownik E5 jan-gaza pilnuje temperatury zadanej i już coraz częściej załącza chłodzenie. W chwili obecnej sterownik pc pokazuje temperaturę wejściową glikolu 7stC.

karolek75
10-05-2015, 06:58
Panowie z odwiertami, nie mam czasu przebijac sie przez setki postow: jakie macie temp zasilania DZ z odwiertow latem, w najwieksza goraczke? Zastanawiam sie nad wykorzystaniem tego do jakiejs chlodnicy powietrza/klimakonwektora.

Liwko
10-05-2015, 07:22
7-8 stopni
Też o tym myślę

karolek75
10-05-2015, 08:05
Wlasnie ty zasiales ziarno :)

Jakies konkretnie urzadzenie masz na oku ?

Liwko
11-05-2015, 07:41
Jakies konkretnie urzadzenie masz na oku ?

Coś w tym stylu.

http://www.kliweko.com.pl/edc_media/Structure/Item-0109/MainImage/300x250mFILLcWHITE.jpg
Nie wiem jeszcze jakiej mocy.

mirek118
13-05-2015, 12:16
Podczas grzania CWU po 37 minutach: DZ 9,4 / 5,7
Niestety na grzaniu CWU moja PCi nie pracuje nawet godziny także nie wiem jakie temp. byłyby po 'zwyczajowej' godzinie pracy.

Myjk
21-05-2015, 09:34
7-8 stopni
W czasie "pracy" czy jak jest niewykorzystywane tudzież wykorzystywane do grzania CWU? Chodzi o to, czy będzie taki parametr utrzymywany na stałe, czy też tylko przez chwilę na samym początku pracy klimakonwektora.

Liwko
21-05-2015, 10:21
W czasie "pracy" czy jak jest niewykorzystywane tudzież wykorzystywane do grzania CWU? Chodzi o to, czy będzie taki parametr utrzymywany na stałe, czy też tylko przez chwilę na samym początku pracy klimakonwektora.

Na pewno temperatura będzie rosła, ale skoro da się chłodzić pasywnie podłogą, to chyba też się da tym klimakonwektorem. Musiałby się wypowiedzieć ktoś naprawdę biegły w tym temacie.

map78
21-05-2015, 11:39
Na pewno temperatura będzie rosła, ale skoro da się chłodzić pasywnie podłogą, to chyba też się da tym klimakonwektorem. Musiałby się wypowiedzieć ktoś naprawdę biegły w tym temacie.

Podłoga jest jakby stworzona do pasywnego chłodzenia, bo tam i tak nie puszcza się mniej niż 20st ze względu na roszenie się rur, rozdzielaczy i wreszcie przy odpowiednim punkcie rosy samej podłogi. Wada jest taka, że musi to działać cały czas, żeby utrzymać efekt - dokładnie tak samo jak przy ogrzewaniu. Natomiast kk ma służyć w swym założeniu do dynamicznego sterowania temperaturą i tu potrzebne są dużo niższe wartości wody zasilającej. kolejna kwestią są ograniczenia takich urządzeń. Moje Purmo Vido nie będą działać z wodą o temp wyższej niż 12st - po prostu się wyłączą. Można je wtedy włączyć ręcznie, ale to przecież nie o to chodzi.

Liwko
21-05-2015, 12:20
Podłoga jest jakby stworzona do pasywnego chłodzenia, bo tam i tak nie puszcza się mniej niż 20st ze względu na roszenie się rur, rozdzielaczy i wreszcie przy odpowiednim punkcie rosy samej podłogi. Wada jest taka, że musi to działać cały czas, żeby utrzymać efekt - dokładnie tak samo jak przy ogrzewaniu. Natomiast kk ma służyć w swym założeniu do dynamicznego sterowania temperaturą i tu potrzebne są dużo niższe wartości wody zasilającej. kolejna kwestią są ograniczenia takich urządzeń. Moje Purmo Vido nie będą działać z wodą o temp wyższej niż 12st - po prostu się wyłączą. Można je wtedy włączyć ręcznie, ale to przecież nie o to chodzi.

Zgadzam się i dlatego cały czas jeszcze myślę. A że nie widać upałów, to i rzadko o tym myślę :D

Myjk
21-05-2015, 13:24
Natomiast kk ma służyć w swym założeniu do dynamicznego sterowania temperaturą i tu potrzebne są dużo niższe wartości wody zasilającej.
Teoretycznie taki klimakonwektor też może działać cały czas, nie dopuszczając do nagrzania pomieszczenia (jedyne co, że musi zacząć działać jeszcze przed nagrzaniem nie tylko powietrza, ale także ścian). Ale obawiam się, że w powietrzu, przy zyskach letnich, zwyczajnie się nie "wyrobi" w trybie pasywnym. Dlatego mimo wszystko powinna się w to mieszać PC.

clarnet
21-05-2015, 18:14
Nie ma co odkrywać ameryki. Mamy kilka takich układów z odwiertami i chłodzeniem pasywnym/aktywnym (http://www.blog.karbon.com.pl/klimatyzacja/chlopaki-montuja-hapaki-czyli-chlodzenie-pasywne-i-aktywne-w-gruntowej-pompie-ciepla/) poprzez pośredni wymiennik glikol-woda i klimakonwektory.
Przy starcie mamy na zasilaniu ok. 12 stopni, ale w zależności od obciążenia (Ilość pracujących fancoili) i czasu (kilka dni upałów), trudno jest zejść poniżej 15-17 stopni.
Sytuacja poprawia się podczas cyklu ładowania cwu - wówczas wyraźnie czuć obniżenie temperatury nawiewu, bo zasilanie spada o 2-3 stopnie.
Przy 15-17 stopniach moc chłodnicza fancoila spada do 30-50% nominalnej, tym nie mniej fancoile jakoś chłodzą. Plusem jest regeneracja DZ
Przy chłodzeniu aktywnym bufor chłodu załadujemy do 7-9 stopni bez problemu.
Co do chłodzenia podłogą - efekt mizerny w porównaniu z fancoilami, nawet z chłodzeniem pasywnym. Z 1m2 trudno jest wyciągnąć więcej niż 20-25 mocy chłodniczej, a zależy to od temp. pomieszczenia. Chociaż są i tacy, którzy takie rozwiązanie sobie chwalą
Co do chłodnicy w centrali wentylacyjnej - informacje znajdziesz tutaj (http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/kanalowa-chlodnica-wodna-do-centrali-wentylacyjnej/).
pzdr

Myjk
22-05-2015, 07:20
Nie ma co odkrywać ameryki. Mamy kilka takich układów z odwiertami i chłodzeniem pasywnym/aktywnym (http://www.blog.karbon.com.pl/klimatyzacja/chlopaki-montuja-hapaki-czyli-chlodzenie-pasywne-i-aktywne-w-gruntowej-pompie-ciepla/) poprzez pośredni wymiennik glikol-woda i klimakonwektory.
Wymyśliłem coś takiego -- mam zamiar to w podobny sposób zrealizować w swoim domu (właśnie dlatego, że pasywnie to nie ma wielkich szans na zadziałanie w całym domu). A tu się okazuje, że coś takiego już jest. :P W artykule jest podana cena 10-12 tys. zł (brutto z 23% VAT?) -- co konkretnie zawiera się w tej cenie prócz "sterownika" zmieniającego źródła (jest mowa o 300L buforze wody lodowej)?

clarnet
22-05-2015, 12:04
Ten wpis jest z przed ponad 3 lat, więc cena się już dość mocno zdeaktualizowała.
To nie jest nic wymyślonego, tylko moduł HPAC oferowany do PC Nibe.
Aktualna cena katalogowa to kwota 10 tys zł netto. Tylko w podstawowym rozwiązaniu w całym układzie jest glikol.
Jeśli nie chcemy w górnym źródle mieć glikolu to układ trzeba odseparować wymiennikiem np. płytowym, a dla stabilizacji pracy popy dobrze jest zastosować bufor ciepła/chłodu. I tyle. HPAC, bufor, wymiennik, armatura, pompki, izolacje i zrobi się z tego kilkanaście tys zł.

Liwko
22-05-2015, 12:23
Czyli jeżeli chcemy lekko obniżyć w domu latem temperaturę, taki klimakonwektor kasetowy zawieszony na poddaszu i zasilany z odwiertów powinien sobie poradzić.
Teraz pytanie jakiej mocy?

clarnet
22-05-2015, 13:14
Jeśli lekko, to zamiast HPAC, wystarczy Ci tylko płytówka na układzie DZ i ewentualnie pompka - wtedy chłodzisz pasywnie bez użycia sprężarki.
Co do fancoila - niekoniecznie taka kaseta. Jak masz miejsce (a dla kasety pewnie musisz mieć), to wrzuć kanałówkę do pustki strychu i rozprowadź kanały górą. Będzie zapewne ciszej. No chyba że kaseta Daikina z nawiewem obwodowym round flow - ciśnienie akustyczne od 21 do 29 dbA. Ale cena wtedy znacznie rośnie. Nie wiem też jakie duże to poddasze i czy tylko 1 fancoil.

Liwko
22-05-2015, 13:26
Co do fancoila - niekoniecznie taka kaseta. Jak masz miejsce (a dla kasety pewnie musisz mieć), to wrzuć kanałówkę do pustki strychu i rozprowadź kanały górą. Będzie zapewne ciszej.

Coś w tym stylu?
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=klimakonwektor+kana%C5%82owy&bmatch=s0-default-0519
I jaką moc szukać?
Dom 133m2 a samo poddasze około 150m3

karolek75
22-05-2015, 14:00
Jeśli lekko, to zamiast HPAC, wystarczy Ci tylko płytówka na układzie DZ i ewentualnie pompka - wtedy chłodzisz pasywnie bez użycia sprężarki..

A Jakie jest przeciwwskazanie dla bezposredniego wpiecia sie w uklad DZ i puszczenia glikolu bezposrednio do klimakonwektora?

clarnet
22-05-2015, 15:17
@Liwko
popatrz dokładniej na parametry - głośność, przepływ powietrza, spręż dyspozycyjny, przepływ czynnika, opory przepływu, wymiary. Przymierz to do swojej planowanej instalacji. A potem dołóż kilka stówek i kup fancoila ze średniej półki, a nie przerobioną jednostkę freonową z najniższej.
(Ale też taki fancoil może być)
@karolek75
W zasadzie żadnego. Chodzi tylko o przepływ i opory.
Ale na ogół, jak ktoś robi instalację mieszaną, to fancoile nie tylko chłodzą, ale i grzeją i wtedy nie puszcza się glikolu na całą instalację.
pzdr

Liwko
22-05-2015, 15:30
@Liwko
popatrz dokładniej na parametry - głośność, przepływ powietrza, spręż dyspozycyjny, przepływ czynnika, opory przepływu, wymiary. Przymierz to do swojej planowanej instalacji.


Jasne :D


@karolek75
W zasadzie żadnego. Chodzi tylko o przepływ i opory.
Ale na ogół, jak ktoś robi instalację mieszaną, to fancoile nie tylko chłodzą, ale i grzeją i wtedy nie puszcza się glikolu na całą instalację.

Hmm..., to by chyba dobrze zadziałało w okresach przejsciowych.

Tomek B..
23-05-2015, 21:41
Facet na olx ma do sprzedania włoskie kasety Frost o mocy 4,5KW, kasety z 2012r, fabrycznie zapakowane. Minusem jest to, że z silnikiem na prąd zmienny, pobór 150W przy przepływie 864m3/h, hałas 58,2db. Plusem może być to, że są 4 rurowe a więc z dwoma wymiennikami, gdzie można je zmostkować zwiększając moc chłodniczą.

karolek75
24-05-2015, 11:07
@Liwko
popatrz dokładniej na parametry - głośność, przepływ powietrza, spręż dyspozycyjny, przepływ czynnika, opory przepływu, wymiary. Przymierz to do swojej planowanej instalacji. A potem dołóż kilka stówek i kup fancoila ze średniej półki, a nie przerobioną jednostkę freonową z najniższej.
(Ale też taki fancoil może być)
@karolek75
W zasadzie żadnego. Chodzi tylko o przepływ i opory.
Ale na ogół, jak ktoś robi instalację mieszaną, to fancoile nie tylko chłodzą, ale i grzeją i wtedy nie puszcza się glikolu na całą instalację.
pzdr

To nie lepiej zastosowac klimakonwektor 4-rurowy? Płytowy wymiennik, to okreslona sprawnosc i dodatkowa pompka.

clarnet
24-05-2015, 11:21
karolerk75
klasyczny przykład lepienia instalacji z czegoś.
Instalacja to nie jest worek, do którego wrzucasz produkty lepsze lub gorsze, tańsze czy droższe, tylko współgrająca ze sobą całość.
W zależności od tego czy chcesz chłodzić pasywnie czy aktywnie, rozwiązaniami HPAC Nibe czy też innego producenta, czy fancolie mają tylko chłodzić czy również grzać, ile ich jest, jak wygląda układ hydrauliczny i jeszcze parę innych rzeczy - dostaniesz odpowiedź co zastosować lepiej.
A tak to tylko gdybasz.
pzdr

Tomek B..
17-06-2015, 16:11
Temperatury dolnego źródła na tę chwilę to 12 st, w czasie działania chłodzenia są na zbliżonym poziomie. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że codziennie podgrzewam całe 400l wody, przez co w gruncie jest zapas mocy chłodniczej. Zobaczymy co będzie kiedy chłodzenie będzie pracowało przez 24h. Klimakonwektor pomieszczeniowy już leży i czeka na podłączenie tylko czasu brak aby sie za to wziąść.

pom_pla
18-06-2015, 18:17
Temperatury dolnego źródła na tę chwilę to 12 st, w czasie działania chłodzenia są na zbliżonym poziomie. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że codziennie podgrzewam całe 400l wody, przez co w gruncie jest zapas mocy chłodniczej. Zobaczymy co będzie kiedy chłodzenie będzie pracowało przez 24h. Klimakonwektor pomieszczeniowy już leży i czeka na podłączenie tylko czasu brak aby sie za to wziąść.

U mnie akurat takie chłodzenie pasywne mam zastosowane

temp glikolu jest torche wyzsza niz temp wody lodowej , ale i tak w domu ten typ klimatyzacji w tym roku juz był odczuwalny .

www.pompaciepla-24.pl

.

karolek75
19-06-2015, 10:25
Temperatury dolnego źródła na tę chwilę to 12 st, w czasie działania chłodzenia są na zbliżonym poziomie. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że codziennie podgrzewam całe 400l wody, przez co w gruncie jest zapas mocy chłodniczej. Zobaczymy co będzie kiedy chłodzenie będzie pracowało przez 24h. Klimakonwektor pomieszczeniowy już leży i czeka na podłączenie tylko czasu brak aby sie za to wziąść.

Jakie urzadzenie ?

Bolas
21-06-2015, 12:29
StiebelEltron WPF10 bez chłodzenia - dolne źródło wg wytycznych producenta, kolektor poziomy 8 x 130mb PE fi 32. Głębokość od 2,1 - 1,5 (pochyły teren). Użytkowana już przez 2 sezony w październiku będzie 2 rok. Nigdy nie zdarzyło mi się by temp DZ spadła poniżej +2,5st za PC. Delta zawsze 2do3'C. Aktualnie mam podczas grzania CWU 12'C z gruntu i 10'C za PC. Pierwszy rok zamknąłem z zużyciem 2100zł/rok przy 4osobach.

Liwko
21-06-2015, 17:49
8x130mb??? :eek:

Zigobar
21-06-2015, 19:50
8x130mb??? :eek:
A jak Ci się podoba 10 sekcji po 125m (spiralny, PC 16kW Stiebel Eltron)? :)

Liwko
22-06-2015, 08:45
A jak Ci się podoba 10 sekcji po 125m (spiralny, PC 16kW Stiebel Eltron)? :)

Ktoś to liczył czy na oko? :)

Zigobar
22-06-2015, 15:33
Ktoś to liczył czy na oko? :)
To tylko przykład znalezionych wytycznych. Chociażby na tym forum można przecież znaleźć wiele przepisów na stosunkowo tani, prosty i zarazem solidny (zapewniający odpowiednio wysokie temperatury minimalne) kolektor poziomy. A takie hydrauliczne monstrum traktuję co najwyżej jako ciekawostkę.

AdrianEH
22-06-2015, 16:08
Może im większy "kolektor" tym lepiej ?? ;)

Zigobar
22-06-2015, 19:47
Może im większy "kolektor" tym lepiej ?? ;)
Można go sobie zwymiarować wedle uznania, używając PE32 lub PE40 w odcinkach 150m lub 200m.
Trzeba tylko policzyć opory dla danego przypadku.
Z ciekawości, tak na szybko znalezione w sieci ceny rozdzielaczy na 10 sekcji:
- z zaworami 3200 zł.
- z rotametrami 5400 zł.
Cennik na 2015 rok, ceny netto.
Dobra, starczy tego zaśmiecania tematu.

Tomek B..
03-07-2015, 13:02
Temperatura wymiennika gruntowego doszła już do 15st C. Idą upały więc w dzień wentylacja na 25%, noc 75%. GWC od kilku dni pracuje 24h/d. W domu jak na razie 22.5st C. Ciepłą wodę grzeję do 50st C, wirowanie zładu w 2m wysokości zbiorniku daje 60st C w górnej jego części.

Liwko
07-07-2015, 10:06
Kiedyś myślałem o GWC glikolowym do rekuperatora. Zakopałem nawet 2x75m rury fi25 i kupiłem taką oto chłodnicę

https://lh3.googleusercontent.com/-CrIIbblha38/VZYuuPZ2aII/AAAAAAAAA28/K3Tq6GxjTj0/s640/IMG_20150701_230655.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-7HUYT9IZCpk/VZYulQx93hI/AAAAAAAAA2s/gZUJNBaYObM/s640/IMG_20150701_230621.jpg

Temat GWC już sobie odpuściłem (rury kiedyś podepnę pod odwierty PC) i została mi chłodnica, z którą nie wiem co zrobić (dałem za nią 1000zł). Pomyślałem że może warto ją wykorzystać do chłodzenia domu ale nie przez wentylację.
Co myślicie o tym, żeby podpiąć ją pod odwierty i dołożyć jakiś wentylatorek? Zda to egzamin?

mirek118
07-07-2015, 10:25
Kiedyś myślałem o GWC glikolowym do rekuperatora. Zakopałem nawet 2x75m rury fi25 i kupiłem taką oto chłodnicę

https://lh3.googleusercontent.com/-CrIIbblha38/VZYuuPZ2aII/AAAAAAAAA28/K3Tq6GxjTj0/s640/IMG_20150701_230655.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-7HUYT9IZCpk/VZYulQx93hI/AAAAAAAAA2s/gZUJNBaYObM/s640/IMG_20150701_230621.jpg

Temat GWC już sobie odpuściłem (rury kiedyś podepnę pod odwierty PC) i została mi chłodnica, z którą nie wiem co zrobić (dałem za nią 1000zł). Pomyślałem że może warto ją wykorzystać do chłodzenia domu ale nie przez wentylację.
Co myślicie o tym, żeby podpiąć ją pod odwierty i dołożyć jakiś wentylatorek? Zda to egzamin?

Dlaczego nie przez wentylację?

Tomek B..
07-07-2015, 11:32
U mnie przy 100% nawiewie 550m3/h i kubaturze 450m3 utrzymanie komfortowej temperatury w upały jest na styk i na dłuższą metę niewystarczające.
Dlatego będę podłączał klimakonwektor wewnętrzny o przepływie 1020m3/h.
Jest zauważalna duża różnica między poprzednim sezonem, dzięki podłączeniu pompy ciepła i stabilizacji temperatury wymiennika gruntowego.
Liwko można założyć wentylatorek i recyrkulować tak co najmniej 1000m3/h, tylko chyba nie powiesisz tego w salonie?:rolleyes:
A tak w ogóle to jakie teraz są temperatury na wymienniku pionowym?

clarnet
07-07-2015, 11:41
Sprawdź ile chłodu z niej dostaniesz. Znajdź jakieś tabele mocy tej chłodnicy u producenta. Ale jakaś dziwna ta chłodnica. Raczej skórka za wyprawkę. Jak masz czas i chęci, a rezultat nie jest istotny, tylko satysfakcja, to czemu nie :)
A czemu nie przez wentylację? (http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/kanalowa-chlodnica-wodna-do-centrali-wentylacyjnej/) To zależy co się chce uzyskać.

Liwko
07-07-2015, 12:20
Jakiś pomysł na wentylator żebym nie musiał od razu kupować? Żeby nie grzebać przy odwiertach podłącze na razie pod ZWU i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jedyny problem to czas kiedy się za to wezmę.

Tomek B..
18-08-2015, 21:46
Upały się skończyły, klimakonwektor trzeba było zamontować z konieczności:). Efekt na poddaszu natychmiastowy już kilka godzin po uruchomieniu. Całe poddasze mam otwarte jako jedna przestrzeń, 60m2 + pralnia 5x6m z niskimi skosami. Bez zasłaniania okien dachowych temperatura na poddaszu nie przekraczała 25st.C a temperatura gruntowego wymiennika skoczyła z 17stC do 21stC, pompa ciepła grzała c.w.u jak szalona. Wczoraj i dziś klimakonwektor był wyłączony, temp. gwc spadła do 20st.C. Moc wentylatora w klimakonwektorze 60W, przepływ powietrza 1020m3/h, głośność na najwyższym biegu 31db, podłączyłem wszystko na pompie gwc.

mirek118
29-08-2015, 19:10
16/12,3 po 25 minutach pracy (dłużej pompa nie pracuje na podgrzewanie wody)

MatixL
14-09-2015, 18:50
Witam użytkowników pomp i podbijam wątek.

Pierwsze odpalenie za nami - sterowanie na roboczo tylko żeby sprawdzić czy PC działa ...
Grzanie 150l CW do temperatury 55 stopni, następnie pierwszy rejs po rurkach wylewki, temperatura dolnego źródła po godzinie pracy


330679

wihajster
14-09-2015, 23:04
(...)temperatura dolnego źródła po godzinie pracy

Cienko coś...
A w ogóle ustaw większą wydajność pompy strony górnej, pompa dolnego jak widzę pewnie na max już jest.

Tomek B..
18-09-2015, 00:16
Temperatura dolnego źródła minimalnie w dół, dziś jest to 19 stopni. Powoli zbliżamy się do rozpoczęcia nowego sezonu grzewczego.
Jak na potrzeby grzewcze domu, wymiennik na którym pracuje pompa ciepła jest wystarczający. Przydałoby się teraz wrzucać na 2m pod ziemię trochę ciepła z kolektorów słonecznych.

Tomaszs131
18-09-2015, 15:15
Tak naprawdę to przed sezonem przydała by siędeszczowa jesień.
Narazie to suchota straszna...

mirek118
17-10-2015, 19:55
Po 1h grzania CWU 11,8 / 7,8

Wekto
18-10-2015, 12:15
PC odpalona.
Chodzi już z 10 dni. Ciągle w trybie wygrzewania posadzki. Pompa obiegowa dz ustawiona na początku na 100%.
3 sondy po 68 metrów (piaski i żwiry nawodnione na całej długości od około -2m). Nibe 8kW. Grzałka wyłączona. Wyłączone CWU.
Dom w stanie powiedzmy deweloperskim. Jastrych cementowy 10 cm sprzed kilku miesięcy. Tynki również w miarę świeże.
Przy zalewaniu glikolem dz były jakieś problemy ze szczelnością. Wykonawca sprawdzał i połączenia na zewnątrz i w środku. Ciśnienie się uspokoiło i po napełnieniu glikolem utrzymuje się w granicy 1 (diagnoza: sabotaż kogoś z ekip zewnętrznych).

Po 2-3 dniach dz na zasilaniu 2,6oC, powrót -0,6oC. Później lekki spadek do 2,2oC i -0,8cC
Dziś, po około 9-10 dniach od uruchomienia, zmniejszenia pompy obiegowej dz mam na zasilaniu 2,2oC i -1oC
Jeszcze chwila i zacznie pracować na temperaturach ujemnych. według instalatora wszystko jest ok.

Z innych parametrów to obliczeniowa temperatura 40oC (tak wychodzi na dziś z procedury wygrzewania posadzki) która jeszcze nie została osiągnięta. -399 stopniominuty. Zasilenie podłogówki 36,4oC i powrót 33,0oC.


W domu temperatury tropikalne. Przy lekko wietrzonym parterze 22oC i 26oC na piętrze. Wilgotność około 50%.

clarnet
19-10-2015, 10:17
Nie wygrzewa się posadzki (a masz kawał betonu) i nie suszy budynku za pomocą gruntowej PC, tylko grzałką, zwłaszcza przy odwiertach pionowych, z uwagi na duże ryzyko zamrożenia wymiennika. Po przekroczeniu 0 spadek temperatury przyspiesza, bo zamarznięty mokry grunt piaszczysty wokół sond ma mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła niż niezamarznięty.
Oczywiście ryzyko, to nie pewność, ale lepiej nie ryzykować.

Zigobar
19-10-2015, 15:41
clarnet
Z zaleceniem wygrzewania posadzki grzałkami spotkałem się co prawda wielokrotnie, ale tak się zastanawiam - czy nie lepiej wstrzymać się z ich załączeniem tak długo, jak długo temperatury DZ nie spadną do np. 0/-3? Po co płacić za energię, którą można mieć za darmo? Wystarczy monitorować temperatury DZ i załączyć grzałki z chwilą wystąpienia takiej konieczności. Co Ty na to?

clarnet
19-10-2015, 17:32
DZ gruntowej PC jest skończone.
To takie wiadro z wodą.
W przypadku wymiennika poziomego, słoneczko latem napełnia je zawsze po brzegi, a my kubeczkiem to wiadro przez zimę opróżniamy.
Przy odwiertach jest inaczej. DZ pionowe nie regeneruje się w taki sposób latem, czyli po brzeg. Dopływ ciepła jest stały, równomierny i określony przez cały rok .
I jeśli DZ pionowe jest niedowymiarowane do takie wiadro z czasem opróżnimy. Nawet po kilku sezonach.
Wygrzewanie posadzki to nic innego jak takie szybkie opróżnianie wiaderka. PC przez miesiąc wygrzewania jest w stanie wyciągnąć tyle ciepła z DZ pionowego ile przez pół sezonu normalnego grzania.
Można sobie kombinować czy można to wiaderko opróżnić do takiej czy innej kreski. Ale po skończeniu wygrzewania, przecież nie przestanie nagle grzać domu.
A sam napisał, że temperatura ciągle mu spada.
Wiec albo za szybko wiaderko opróżnia, albo z wiaderkiem coś nie tak. Za małe, dziurawe itp.
Każdy sobie wygrzewa jak chce. Rozsądny wykonawca minimalizuje ryzyko pojawienia się problemów, które mogą spaść potem na niego i odradza wygrzewania posadzki i suszenia domu za pomocą PC przy pionowych odwiertach.

Wekto
20-10-2015, 18:22
Dzięki za sugestie.
W programie wygrzewania pozmieniałem parametry. PC wchodzi już w tryb ochładzania jastrychu. Będzie krócej ale w okolicach programu pompy czyli 15 dni. Wilgotność powietrza w okolicach 40%. Posadzki nie wiem. Bez przyrządu zrobić mogę tylko test gazety lub folii. Naprężenia betonu powinny już puścić.
Grzałka była włączona przez pierwszy tydzień. Teraz po wyłączeniu sprężarki zasilanie z dz skacze do 9-10oC.

MatixL
29-10-2015, 09:42
Pierwsze grzanie z full mocą ( wygrzewanie posadzki ) -wiem że zalecane jest wygrzewanie na grzałce ale mimo wszystko odpaliłem na DZ

po 1,5 h pracy
wejście 4,4
wyjście 1,7

po 12h pracy :
wejście 2,4
wyjście -0,8

na budowie temperatura przed odpaleniem 14 stopni - po 12 h grzania na poddaszu mam już 21 a podłoga wyczuwalnie ciepła ( zasilanie 39 stopni na poddaszu brak położonych płytek), na parterze dużo gorzej bo 17,5 ale podłoga wyklejona gresem i przykryta kartonem więc blokuje ciepło.

czeka mnie duża kombinacja z ustawieniami bo delta GZ jest za duża...

/ czy ktoś może podlinkować jakiś opis jak prawidłowo powinno się ustawiać parametry na PC - wiem że każdy przypadek jest inny ale może są jakieś uniwersalne zasady. W temacie ustawień jestem jeszcze zielony.

PliP
30-10-2015, 20:43
Kiedyś myślałem o GWC glikolowym do rekuperatora. Zakopałem nawet 2x75m rury fi25 i kupiłem taką oto chłodnicę

https://lh3.googleusercontent.com/-CrIIbblha38/VZYuuPZ2aII/AAAAAAAAA28/K3Tq6GxjTj0/s640/IMG_20150701_230655.jpg


Gdzie kupiłeś taka chłodnicę?
Ona jest taka jak teraz czy jest jakoś zabudowana?

Liwko
31-10-2015, 07:42
Gdzie kupiłeś taka chłodnicę?
Ona jest taka jak teraz czy jest jakoś zabudowana?

Wygląda jak na zdjęciu. Kolega który mi montował wentylacje skądś ją ściągał. Wleć do mnie to się dogadamy.

jvc
31-10-2015, 15:05
Każdy sobie wygrzewa jak chce. Rozsądny wykonawca minimalizuje ryzyko pojawienia się problemów, które mogą spaść potem na niego i odradza wygrzewania posadzki i suszenia domu za pomocą PC przy pionowych odwiertach.
U mnie było dokładnie jak napisałeś. Wykonawca zalecił pierwsze wygrzewanie posadzki na grzałkach i tak tez zrobiliśmy. Faktem jest że w 4 dni zużyło 420 KWh , ale powiedziałem sobie trudno, w razie problemów zapewne było by szukanie dziury w całym.

mirek118
06-11-2015, 22:08
Po 1h DZ 9/3,8

Tomek B..
08-11-2015, 13:46
Na starcie 12stC, po 2 godzinach 10/5.

jgrolik
09-11-2015, 07:49
Temperatura DZ 11.1 deg C , temperatura wyjścia z pompy przy 25% mocy (inwertor) 8.8 deg C
11.1/8.8

mirek118
04-12-2015, 08:17
Po 1h, temp DZ 7,6 / 2,3

sędłaki
20-12-2015, 10:46
po 4 h 6,6/2,8

mirek118
27-12-2015, 18:53
Po 1h: 7,3/2

Tomek B..
30-12-2015, 18:33
Temperatury na dzień dzisiejszy: 8/4 na starcie, po 2 godzinach 5/1, pod koniec grzania temperatury identyczne jak po 2 godzinach.
Na zewnątrz w tej chwili -5.

PaniczAdam
30-12-2015, 21:15
Brine in = 3.6°C
Brine out = -1.2°C
Delta = 4,8°C
Pompa 17kW, pracuje non-stop od 2 miesięcy, temp. zewnętrzna -7.7°C, kolektor gruntowy pionowy.

Zigobar
30-12-2015, 21:36
Brine in = 3.6°C
Brine out = -1.2°C
Delta = 4,8°C
Pompa 17kW, pracuje non-stop od 2 miesięcy, temp. zewnętrzna -7.7°C, kolektor gruntowy pionowy.
Czyli przepracowała ok. 1440 godzin. Jaka ilość i długość odwiertów?
PC on/off, czy inverter?

PaniczAdam
30-12-2015, 22:16
W zasadzie przepracowała dokładnie 497h - przed chwilą odczytałem. Dom nie jest zamieszkany, więc z tą jej pracą to było tak, że przez pewną chwilę była ustawiona wyłącznie w trybie grzania wody. 4 odwierty po 100 m. PC ON/OFF.

Tomaszs131
30-12-2015, 22:19
Cztery odwierty po 100 m to sporo. Jak duży masz dom? Jakie ocieplenie?

PaniczAdam
30-12-2015, 22:26
Prawie 400 m2 powierzchni użytkowej, a ocieplenie... ..mógłbym napisać książkę. M.in. piana otwartokomórkowa na poddaszu (ok. 30 cm), piana zamkniętokomórkowa + styropian na posadzkach.... Dodatkowo w układzie kilka klimakonwektorów (grzanie i chłodzenie) + rekuperator z wymiennikiem (również możliwość grzania i chłodzenia).

Tomaszs131
30-12-2015, 22:38
Może poświęć trochę czasu i opisz dom w stopce. Zwłaszcza, że masz nietuzinkową, ciekawą inwestycję,

PaniczAdam
30-12-2015, 22:44
Dzięki, pewnie tak zrobię. A tak przy okazji, mała aktualizacja:
Temp. zew.: -8.2°C
Brine in = 4.0°C
Brine out = -1.4°C
Delta = 5,4°C

wihajster
30-12-2015, 23:06
Brine in = 3.6°C
Brine out = -1.2°C
Delta = 4,8°C
Pompa 17kW, pracuje non-stop od 2 miesięcy, temp. zewnętrzna -7.7°C, kolektor gruntowy pionowy.
NA którymś etapie ktoś cię wy.. (oszukał?)
Albo masz mniej odwiertów, albo masz baaardzo słaby energetycznie teren pod budowlą.
Albo - komórki w pianie mocno otwarte lub słabo zamnknięte...

Jedynym wytłumaczeniem tego stanu rzeczy byłoby suszenie baaardzo mokrego budynku w pierwszym sezonie


.

PaniczAdam
30-12-2015, 23:28
Dziękuję za Twoje zdanie w temacie. Będę wdzięczny, jeśli rozwiniesz swoją myśl i napiszesz, jak na podstawie 3 temperatur z mojego systemu wywnioskowałeś, że ktoś mnie oszukał :-)

mirek118
30-12-2015, 23:30
Moje Dz:
Po 1h 6,8/2,0
Po 2h 6,4/1,6
Po 3h 6,2/1,5
Po 4h 6,1/1,4. i koniec grzania ( dłuższy cykl bo podniosłem temp.)

mirek118
30-12-2015, 23:47
Moje Dz:
Po 1h 6,8/2,0
Po 2h 6,4/1,6
Po 3h 6,2/1,5
Po 4h 6,1/1,4. i koniec grzania ( dłuższy cykl bo podniosłem temp.)

Acha, od wczoraj chłodnica/nagrzewnica na czerpni reku "podkrada" sobie ciepło mojego Dz co w jakimś stopniu je osłabia..

wihajster
30-12-2015, 23:55
Dziękuję za Twoje zdanie w temacie.
Nie dziękuj, nie ma problemu. Po prostu przez chwilę się nudziłem. Jeżeli moje zdanie obniża Pana Panicza samopoczucie to obiecuję nie wypowiadać się na temat Pana Panicza Instalacji już nigdy więcej w przyszłości. "A powiedz tylko słowo..." ;)


Będę wdzięczny, jeśli rozwiniesz swoją myśl i napiszesz, jak na podstawie 3 temperatur z mojego systemu wywnioskowałeś, że ktoś mnie oszukał :-)

Tutaj nie ma czego rozwijać, naprawdę. Ludzie z 10-metrowymi odwiertami mają "nieco" lepsze temperatury.

Już napisałem: albo ktoś kogoś oszukał albo jest baaaardzo słaby energetycznie teren (zdarza się).

Do tego może dołożyć się pierwszy sezon grzewczy z ogromną ilością wody w budynku do odparowania i odprowadzenia.
ALE! :
Po godzinach pracy jakie podałeś to jakoś ogromnie nie odbiega od średniej czasu pracu na dobę w takim okresie (około 8godzin na dobę) - kolejne wątpliwości...

PaniczAdam
31-12-2015, 02:09
Nie, żaden Wihajster nie jest w stanie obniżyć samopoczucia Panicza ;-) W pobliżu mojej posesji pracuje pompa D...lex (bez obawy zakładam, że z fachowo zaprojektowaną i wykonaną instalacją) i tam temperatura glikolu wchodzącego do PC (w okresie zimowym) zwykle zbliżona jest do 0 stopni. W okolicy teren jest gliniasty, jest wiele naturalnych stawów (latem woda - na środku pola - potrafi zalegać tak długo, że wprowadzają się żaby... a zimą glina zasycha i jest jak beton)... więc (prawdopodobnie) to jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Nie mam Ci tego za złe, ale sugerowanie, że ktoś kogoś oszukał (w pierwszej wiadomości - nie znając danej instalacji nawet w 2%) nie jest w porządku. Gdybyś trafił na nieco bardziej wrażliwego forumowicza, to mógłbyś doprowadzić do nieporozumienia na linii "on i jego wykonawca". Chyba nie chciałbyś, aby ktokolwiek sugerował Twoim klientom, że może zostali przez Ciebie wyd...ani, bo któraś z temperatur nie mieści się w zakresie Twoich oczekiwań? Tak, czy nie? :-)

mar1173
31-12-2015, 09:20
po 2h 6,5/3,5

Tomek B..
31-12-2015, 11:39
Mam pytanie o temperatury wrzenia czynników chłodniczych w pompach ciepła i jak ma się do tego temperatura glikolu, który doprowadza czynnik chłodniczy do wrzenia.
Pytam dlatego, że według mnie nawet 0 na wejściu do pompy ciepła to bardzo dobra temperatura.
R407C /-43,4
R410A /-51,0
R417A /-41,8

NilsH
31-12-2015, 12:02
Mam pytanie o temperatury wrzenia czynników chłodniczych w pompach ciepła i jak ma się do tego temperatura glikolu, który doprowadza czynnik chłodniczy do wrzenia.

Błądy myślowy. W PC następuje sprężenie i rozprężenie czynnika chłodzącego - taka jest zasada działania tego urządzenia. I odbywa się to w temperaturach delt DZ i GZ. A podane przez Ciebie temperatury wrzenia dotyczą za pewne ciśnienia atmofserycznego (lub warunków normalnych).
Dlatego słuchaj praktyków - instalatorów i tych, którzy już "przeszli" zamrożenie wymiennika.

Tomek B..
31-12-2015, 15:02
Błądy myślowy. W PC następuje sprężenie i rozprężenie czynnika chłodzącego - taka jest zasada działania tego urządzenia. I odbywa się to w temperaturach delt DZ i GZ. A podane przez Ciebie temperatury wrzenia dotyczą za pewne ciśnienia atmofserycznego (lub warunków normalnych).
Dlatego słuchaj praktyków - instalatorów i tych, którzy już "przeszli" zamrożenie wymiennika.

Każda pompa ciepła swoją zarówno moc wyjściową jak i warunki pracy posiada dla wyjściowych obliczeń dla 0/35 a każde + na dolnym źródle i niższa temperatura zasilania górnego źródła to wyższy cop.
341773

Praca pompy ciepła nawet na ujemnych temperaturach jest bezpieczna, w skandynawii to normalne ze względu na niskie temperatury.
U nas przy najcięższych zimach mróz potrafił zamrozić grunt do 100cm.
W tym roku ochłodzenie przyszło bardzo gwałtownie i dlatego cieszymy się temperaturami dz +8stC. Inaczej byłoby przy normalnej zimie, gdzie wychładzanie gruntu zaczyna się już z końcem października a grudzień i styczeń to już praca sprężarki na dz 0st.

Sebastain
01-01-2016, 09:41
U mnie dziś w nocy na wykresach zaobserwowałem takie wartości:

Początek pracy
2:54 Zasilanie 5.2 Powrót 2.4
Po godzinie
3:54 Zasilanie 2.6 Powrót -0.2
Koniec pracy (1:42)
4:36 Zasilanie 1.8 Powrót -1

Widzę, że ten cykl ostatnio się powtarza na starcie zasilanie 5.2 powrót 2.2 Po około 1:30 kończy się praca z wartościami zasilanie 1.9 powrót -1
Czyli delta około 2,9 czas pracy około 1:30 przerwa około 1:30.
W domu 23 stopnie.

Co myślicie o takich wartościach?

Tomek B..
01-01-2016, 11:20
U mnie dziś w nocy na wykresach zaobserwowałem takie wartości:

Początek pracy
2:54 Zasilanie 5.2 Powrót 2.4
Po godzinie
3:54 Zasilanie 2.6 Powrót -0.2
Koniec pracy (1:42)
4:36 Zasilanie 1.8 Powrót -1

Widzę, że ten cykl ostatnio się powtarza na starcie zasilanie 5.2 powrót 2.2 Po około 1:30 kończy się praca z wartościami zasilanie 1.9 powrót -1
Czyli delta około 2,9 czas pracy około 1:30 przerwa około 1:30.
W domu 23 stopnie.

Co myślicie o takich wartościach?

Wartości dobre, temperatura gruntu jest o kilka stopni wyższa. Spadek temperatury związany jest z małą ilością glikolu i jego szybkim cyklu pracy. Jeśli ktoś ma w poziomym np. całkowitą ilość glikolu rzędu 800l to to jest in+ ze względu na długi cykl pracy glikolu. Jednak w takich wymiennikach też występują te spadki temp ale mniejsze.
W moim przypadku na poziomym 200m 32mm, czyli jakieś maksymalnie 80l glikolu, na starcie mam 8/4 a po 2 godzinach 5/1, tak się stabilizuje temperatura i nie zmienia się do końca grzania.

sędłaki
02-01-2016, 06:02
Na dziś :
DZ 5,5/1,2 stabilnie w 3 godzinie grzania.
Na zewnątrz - 13 C. Wewnątrz 17C (jeszcze nie mieszkamy)

NilsH
02-01-2016, 06:47
Każda pompa ciepła swoją zarówno moc wyjściową jak i warunki pracy posiada dla wyjściowych obliczeń dla 0/35 a każde + na dolnym źródle i niższa temperatura zasilania górnego źródła to wyższy cop.
Praca pompy ciepła nawet na ujemnych temperaturach jest bezpieczna, w skandynawii to normalne ze względu na niskie temperatury.
U nas przy najcięższych zimach mróz potrafił zamrozić grunt do 100cm.
W tym roku ochłodzenie przyszło bardzo gwałtownie i dlatego cieszymy się temperaturami dz +8stC. Inaczej byłoby przy normalnej zimie, gdzie wychładzanie gruntu zaczyna się już z końcem października a grudzień i styczeń to już praca sprężarki na dz 0st.
Dziękuję za wyjaśnienie, tylko ja tego nie kwestionuję.
Przytoczyłeś temp. wrzenia czynników chłodzących, ale są one podane dla ciśnienia 1013 hPa. Aby odpowiedzieć na pytanie jak się mają temperatury wrzenia tych czynników do temp. glikolu, moja odpowiedź jest - nie ma ją się wcale, gdyż odparowanie tych czynników w kontakcie z glikolem zachodzi pod wyższym ciśnieniem. Jakim? Może ktoś z instalatorów wie jakie jest ciśnienie przed sprężarką?

jgrolik
02-01-2016, 08:44
Witam.

U mnie wczoraj
Temperatura DZ 7.6 C
Temperatura wyjścia z pompy 4.5 C przy obciążeniu 27% (inwertor).
Temperatura zewnętrzna -10 C (sterowanie pogodowe)
W domu 23-24 C

kolo55555
02-01-2016, 11:23
Witam na forum,

Jest to mój 1 sezon grzewczy jestem od wiosny posiadaczem pompy ciepła Ecopower C16 postanowiłem dziś sprawdzić parametry DZ co godzinę od 22 w nocy proszę o interpretację czy wszystko ok

Dom 390 metrów, odwierty 4 x 100 metrów

Temp zewnętrzna -12 stopni, w domu ustawione 23 stopnie grzanie tylko II taryfie tak ustawił instalator dopiero jak spadnie poniżej 21,5 włączy się w I co się jeszcze nie wydarzyło najniższą odnotowałem 22.1 stopni dzisiaj wieczorem z racji coraz większych mrozów.

Moje Dz:
Po 1h 7,4/3,3
Po 2h 5,2/1,1
Po 3h 4,6/0,5
Po 4h 4,2/0,1
Po 5h 3,9/ - 0,2
Po 6h 3,6/ - 0,5
Po 7h 3,3/ - 0,8
Po 8h 2,9/ - 1,2 i tu jest koniec grzania o 6 rano

Martwi mnie że już po 5h godzinach pracy wyjście wchodzi na minus proszę o interpretację, instalator mówi że jest ok.

i jeszcze jedno pytanie temperatura podłogówki po 1 godzinie grzania jest około 34 stopni,a na koniec cyklu grzania o 6 rano jest około 35,5-36 stopni czy to nie za mało?

Tomek B..
02-01-2016, 13:06
Witam na forum,

Jest to mój 1 sezon grzewczy jestem od wiosny posiadaczem pompy ciepła Ecopower C16 postanowiłem dziś sprawdzić parametry DZ co godzinę od 22 w nocy proszę o interpretację czy wszystko ok

Dom 390 metrów, odwierty 4 x 100 metrów

Temp zewnętrzna -12 stopni, w domu ustawione 23 stopnie grzanie tylko II taryfie tak ustawił instalator dopiero jak spadnie poniżej 21,5 włączy się w I co się jeszcze nie wydarzyło najniższą odnotowałem 22.1 stopni dzisiaj wieczorem z racji coraz większych mrozów.

Moje Dz:
Po 1h 7,4/3,3
Po 2h 5,2/1,1
Po 3h 4,6/0,5
Po 4h 4,2/0,1
Po 5h 3,9/ - 0,2
Po 6h 3,6/ - 0,5
Po 7h 3,3/ - 0,8
Po 8h 2,9/ - 1,2 i tu jest koniec grzania o 6 rano

Martwi mnie że już po 5h godzinach pracy wyjście wchodzi na minus proszę o interpretację, instalator mówi że jest ok.

i jeszcze jedno pytanie temperatura podłogówki po 1 godzinie grzania jest około 34 stopni,a na koniec cyklu grzania o 6 rano jest około 35,5-36 stopni czy to nie za mało?

Nie wiem o co się martwisz, masz bardzo dobre temperatury. Zawsze przy transporcie ciepła musi wystąpić pewien gradient temperatury pomiędzy gruntem a glikolem a im większa ilość glikolu w obiegu, tym ten gradient będzie mniejszy. Dla przykładu u mnie pompa ciepła o mocy 6KW i wymienniku liniowym 200m chodzi non stop od wczoraj (godz.22) a to jest na tę chwilę 16h pracy non stop, w tej chwili temperatura na dz: 4/0. W podłogę leci 33 stopnie, pompa ciepła pracuje na parametrach 30/34, czyli troszeczkę podnosi temp. zbiornika co/cwu.
Pomyśl, że w skandynawii pompy ciepła już na wejściu mają ujemne temperatury a co dopiero na wyjściu dz, gdzie jest co najmniej -8st.
Pomyśl też jak bardzo mieliby się martwić użytkownicy powietrznych pomp ciepła.
W tamtym roku udało mi się zejść z zasilaniem dz pompy ciepła na -1, wtedy od razu skoczyła delta gz z 4 stopni na 5, czyli zwiększył się transport ciepła, który w lodzie zawsze będzie lepszy.
Dochodzi już godz 17, pompa ciepła pracuje non stop 19h, dolne źródło cały czas 4/0.
Zaplanowana jest ciągła praca pompy ciepła do 6 rano w poniedziałek, a więc 56h, szacowane zużycie 84kwh ale będzie mniejsze, ponieważ zaobserwowałem niższe zużycie niż katalogowe w czasie kiedy temp. dz jest wyższa niż 0st.

Zigobar
02-01-2016, 16:14
...W tamtym roku udało mi się zejść z zasilaniem dz pompy ciepła na -1, wtedy od razu skoczyła delta gz z 4 stopni na 5, czyli zwiększył się transport ciepła, który w lodzie zawsze będzie lepszy...
Czyli wraz ze spadkiem temperatur DZ obserwujesz wzrost grzewczej.
Intrygujące.
Wzrost delty DZ również miał wtedy miejsce?
Zakładam, że przepływy w DZ i GZ mają wartość stałą.

Tomek B..
02-01-2016, 16:39
Czyli wraz ze spadkiem temperatur DZ obserwujesz wzrost grzewczej.
Intrygujące.
Wzrost delty DZ również miał wtedy miejsce?
Zakładam, że przepływy w DZ i GZ mają wartość stałą.

Oczywiście mówimy o stałych przepływach, delta dz i gz 4stC.
Delta dz nie zmieniła się.
Zaobserwowane zjawisko tłumaczę powstaniem lodu dookoła rury dz, co powoduje jednoczesne zwiększenie średnicy rury dz a co za tym idzie powierzchnię wymiany ciepła.

wihajster
02-01-2016, 17:01
Zawsze przy transporcie ciepła musi wystąpić pewien gradient temperatury pomiędzy gruntem a glikolem
Oczywiście.

a im większa ilość glikolu w obiegu, tym ten gradient będzie mniejszy.
A to już nieprawda. Gradient - jaki występuje podczas poboru energii - wynika z powierzchni (długości) rury w gruncie oraz przewodności cieplnej gruntu. Im większa przewodność oraz im więcej rury - tym gradient mniejszy, i odwrotnie.
Ilość glikolu nie ma tutaj żadnego znaczenia gdy urządzenie pracuje kilka (kilkanaście) godzin.


Zaobserwowane zjawisko tłumaczę powstaniem lodu dookoła rury dz, co powoduje jednoczesne zwiększenie średnicy rury dz a co za tym idzie powierzchnię wymiany ciepła.
Niestety musiałeś coś źle zanotować bo zwiększenie mocy grzewczej przy spadku temperatury odparowania jest niemożliwe.
Jeżeli delta GZ wzrosła to mógł z jakiegoś powodu spaść przepływ wody po stronie górnej lub coś z tym związane.

A zamrożenie rur powoduje spadek przepływu ciepła a nie odwrotnie.

Tomek B..
02-01-2016, 17:12
Oczywiście.

A to już nieprawda. Gradient - jaki występuje podczas poboru energii - wynika z powierzchni (długości) rury w gruncie oraz przewodności cieplnej gruntu. Im większa przewodność oraz im więcej rury - tym gradient mniejszy, i odwrotnie.
Ilość glikolu nie ma tutaj żadnego znaczenia gdy urządzenie pracuje kilka (kilkanaście) godzin.

Niestety musiałeś coś źle zanotować bo zwiększenie mocy grzewczej przy spadku temperatury odparowania jest niemożliwe.
Jeżeli delta GZ wzrosła to mógł z jakiegoś powodu spaść przepływ wody po stronie górnej lub coś z tym związane.

A zamrożenie rur powoduje spadek przepływu ciepła a nie odwrotnie.

Ilość glikolu jest wprost proporcjonalna do zwiększonej powierzchni wymiany ciepła, o której piszesz. Większa ilość glikolu do większy ''zbiornik'', który robimy w kształcie wężownic - to miałem na myśli.
Jeśli chodzi o przepływy dz i gz to zawsze mam stałe.
Nie wiem co rozumiesz poprzez ''zamrożenie rur'', zamrozić można najbliższe otoczenie rury zwiększając jednocześnie jej średnicę a co za tym idzie powierzchnię wymiany ciepła, a to dlatego, że np z rury 32 mm zrobi się 50mm, w lodzie transport ciepła jest szybszy. Lód może mieć temp. 0st, jak również -20st.
Nie bez powodu wyjściowe moce pomp ciepła obliczane są dla zasilania dz 0stC, a więc teoretycznie w warunkach lodu.

wihajster
02-01-2016, 17:46
w lodzie transport ciepła jest szybszy.
To wytłumacz mi proszę, dlaczego zamrażarka pracuje coraz mniej efektywnie wraz z zamrażaniem parownika (spada temperatura odparowania czynnika)?

Tomek B..
02-01-2016, 18:24
To wytłumacz mi proszę, dlaczego zamrażarka pracuje coraz mniej efektywnie wraz z zamrażaniem parownika (spada temperatura odparowania czynnika)?

Parownik w pompie ciepła nie zamarza jeśli przepływa przez niego glikol o temp. np -1stC.
Zalej więc zamrażarkę glikolem i utrzymuj stałą temp. -1 i wyciągnij wnioski.
Napisz też czy zauważyłeś lód na parowniku.
Fizycznie on tam będzie i nie jako izolator tylko przewodnik.
Praktycznie będziesz obserwował basenik bez rybek.
Masz rację co do parownika powietrznej pompy ciepła - tam będzie dokładnie tak jak piszesz.

wihajster
02-01-2016, 19:56
Zupełnie nie rozumiem co chcesz tym opisem udowodnić.
Powiedz jeszcze raz bo do mnie to nie dociera: czy w twojej pompie ciepła wzrasta moc grzewcza przy obniżaniu temperatury dolnego źródła?
Czy jednak się pomyliłeś tak jak sugerowałem?

nydar
02-01-2016, 20:23
W stosunku do materiału z jakiego parownik jest zbudowany ,lód zawsze będzie izolatorem bo ma w zależności od temp. od 2,2 -2,3W(mK) w temp. OoC--10oC.
Wilgotny piach ma 2W(mK) a glina 1,5W(mK)

Tomek B..
02-01-2016, 20:30
Zupełnie nie rozumiem co chcesz tym opisem udowodnić.
Powiedz jeszcze raz bo do mnie to nie dociera: czy w twojej pompie ciepła wzrasta moc grzewcza przy obniżaniu temperatury dolnego źródła?
Czy jednak się pomyliłeś tak jak sugerowałem?
Wymiennik gruntowy zwiększa swoją moc, z chwilą wejścia na temp. poniżej 0st a można to zaobserwować na małym wymienniku, który mam u siebie. Wzrost mocy wymiennika związany jest ze zwiększoną powierzchnią wymiany.
Tak jak nydar napisał: wilgotna glina 1,5W(mk) a zamieniona w lód już 2,2-2,3W(mk) i to by się zgadzało z moimi obserwacjami.
Za pół godzinki będzie równe 24h pracy pompy ciepła, temp. dz nadal stabilnie 4/0. Rano spodziewam się, że będzie 3/-1. Z gruntu wyciągnięte 108kwh w ciągu 24h, nagrzany cały 400l zbiornik do 50st C, reszta w podłodze.

wihajster
02-01-2016, 21:00
To co teraz opisujesz, ma zupełnie inne podłoże niż zwiększanie powierzchni wymiany (dzięki lodowej otoczce jak piszesz).
W okolicy zera trafiasz na naturalną barierę jaką jest ciepło zmiany stanu skupienia (tutaj wody).

A temperaturę -1*C ma glikol tylko na wyjściu z pompy i w pierwszych metrach wymiennika, przy tych parametrach jakie przypuszczasz że będą rano (3/-1) jeszcze o żadnym lodzie wokół rur nie ma mowy, pamiętasz wspomniany przez siebie gradient?

Spróbuj wytłumaczyć lepiej ten nagły wzrost delty GZ (piszesz że przepływy masz bez zmian) - czyli mocy grzewczej przy obniżaniu temperatury źródła...

Tomek B..
02-01-2016, 21:31
To co teraz opisujesz, ma zupełnie inne podłoże niż zwiększanie powierzchni wymiany (dzięki lodowej otoczce jak piszesz).
W okolicy zera trafiasz na naturalną barierę jaką jest ciepło zmiany stanu skupienia (tutaj wody).

A temperaturę -1*C ma glikol tylko na wyjściu z pompy i w pierwszych metrach wymiennika, przy tych parametrach jakie przypuszczasz że będą rano (3/-1) jeszcze o żadnym lodzie wokół rur nie ma mowy, pamiętasz wspomniany przez siebie gradient?

Spróbuj wytłumaczyć lepiej ten nagły wzrost delty GZ (piszesz że przepływy masz bez zmian) - czyli mocy grzewczej przy obniżaniu temperatury źródła...

Wspomniany wzrost delty gz miał miejsce w tamtym roku podczas ciągłej pracy pompy ciepła przez 24h kiedy to na zasilaniu pojawił się -1stC., i nijak się ma do obecnych warunków, wczoraj o 22 podczas załączenia pompy ciepła dz miało 8st C, aby zejść do 0 czy nawet -1 musiałbym mieć włączoną pompę ciepła non stop przez co najmniej 2 tygodnie.
Wspomniany wzrost delty gz z 4 do 5stC to jakieś +-20%, co przy 6kw pompie ciepła i 4,5KW mocy czerpanej z gruntu daje dodatkowe 800W mocy. Może być to nawet mniej,ponieważ mój sterownik nie pokazuje dziesiętnych a jedynie pełne stopnie, więc mógł to być skok o 0,5 stopnia gdzie sterownik w odczycie wskazał pełny stopień.
Pewna ilość gruntu dookoła wymiennika gruntowego uległa zamrożeniu i zwiększył się gradient pomiędzy gruntem niezamrożonym a tym zamrożonym przez co zwiększyła się ilość przekazywanego ciepła z gruntu.

Zigobar
02-01-2016, 21:42
Oczywiście mówimy o stałych przepływach, delta dz i gz 4stC.
Delta dz nie zmieniła się.
Zaobserwowane zjawisko tłumaczę powstaniem lodu dookoła rury dz, co powoduje jednoczesne zwiększenie średnicy rury dz a co za tym idzie powierzchnię wymiany ciepła.
Tym razem na poważnie:
Z lodem, czy bez lodu - jeśli temperatury DZ będą spadać, to wystąpi spadek parowania i chłodniczej. Zatem na wzrost grzewczej raczej bym nie liczył.

Tomek B..
02-01-2016, 21:50
Tym razem na poważnie:
Z lodem, czy bez lodu - jeśli temperatury DZ będą spadać, to wystąpi spadek parowania i chłodniczej. Zatem na wzrost grzewczej raczej bym nie liczył.

Opisuje jedynie mój przypadek, gdzie jak wielu mówi taka pompa ciepła nie ma prawa pracować na takim wymienniku, zgodzę się, ze może być teoretycznie za mały ale właśnie w przypadku zejścia zasilania dz na -1st poprzez zamrożenie gruntu przylegającego do rury dz zwiększa się jego powierzchnia i wtedy mój wymiennik robi się wymiennikiem o większej mocy.
Katalogowo producent dopuszcza pracę pompy ciepła na -5/-10.

Tomaszs131
03-01-2016, 10:39
U mnie wczoraj po 90 min grzania 3/-1.3.

Tomek B..
03-01-2016, 10:47
Na tę chwilę 36h ciągłego grzania a dolne źródło ani drgnie, cały czas 4/0.

Zigobar
03-01-2016, 11:21
Opisuje jedynie mój przypadek, gdzie jak wielu mówi taka pompa ciepła nie ma prawa pracować na takim wymienniku...
Katalogowo producent dopuszcza pracę pompy ciepła na -5/-10.
Opinii głoszonych przez wielu jest... wiele.
PC przecież nie wie do czego została podłączona i tak długo jak długo temperatury DZ będą w akceptowalnym dla niej zakresie, tak długo pracować (zapewniając jakieś tam osiągi całego układu) będzie. Tylko, że temperatury DZ, które będą jeszcze akceptowalne dla układu chłodniczego - niekoniecznie muszą być akceptowalne dla posiadacza tegoż układu.

Tomek B..
03-01-2016, 11:40
Opinii głoszonych przez wielu jest... wiele.
PC przecież nie wie do czego została podłączona i tak długo jak długo temperatury DZ będą w akceptowalnym dla niej zakresie, tak długo pracować (zapewniając jakieś tam osiągi całego układu) będzie. Tylko, że temperatury DZ, które będą jeszcze akceptowalne dla układu chłodniczego - niekoniecznie muszą być akceptowalne dla posiadacza tegoż układu.

Masz rację, podobno graniczne temperatury nie są też powiązane ze zmniejszonym skraplaniem a z ochroną mechaniczną konstrukcji układu chłodniczego pompy ciepła.

Tomaszs131
03-01-2016, 16:31
Po dwóch godzinach 2,5/-1
Jeśli delta jest zbyt duża to jest nieciekawie, a co jak jest mniejsza od 5?

mar1173
03-01-2016, 17:53
5,5/2,5

zieli
03-01-2016, 18:04
po 2h
5,2/2,9

mirek118
03-01-2016, 21:13
Po trzech godz. DZ 4,8/0,6

Tomek B..
03-01-2016, 21:15
Po 48h pracy pompy ciepła temperatury dz identyczne 4/0.
Wygląda na to, że do rana ani drgnie niżej.

wihajster
03-01-2016, 21:20
Po dwóch godzinach 2,5/-1
Jeśli delta jest zbyt duża to jest nieciekawie, a co jak jest mniejsza od 5?
Im mniejsza delta tym lepiej, tak ogólnie mówiąc. Przyjmuje się za optymalną od 3 do 5K ale mam też instalacje gdzie z pewnych względów lekko przekracza 5K i parametry (koszty) są więcej niż zadowalające.

jvc
03-01-2016, 21:29
U mnie po godzinie pracy 5,2/1,8

Wytłumaczcie mi jak pompa może chodzić 24h?

U mnie w weekendy ustawiona jest od 24 do 12 w południe i koło 10 rano nie chodziła nawet dzisiaj ( -15 stopni)
Osiąga zadaną temperaturę na zasilaniu (33 stopnie) i się wyłącza jak sądzę.

Tomaszs131
03-01-2016, 22:14
Może chodzi o to, że nie ma kagańca godzinowego.
Wihajster dzięki za odpowiedż.

Tomek B..
04-01-2016, 08:14
Nareszcie pc mogła przejść test długiej pracy, 56h bez przerwy, jeszcze nie miałem okazji przetestować ją w ten sposób a jest jeszcze na gwarancji do października.

jvc
04-01-2016, 08:37
Możesz rozwinąć co znaczy bez przerwy?

Tomek B..
04-01-2016, 09:02
Możesz rozwinąć co znaczy bez przerwy?

Praca ciągła w taryfie G12w od piątku 22.00 do 06.00 w dniu dzisiejszym.

JTKirk
04-01-2016, 09:24
Tym razem na poważnie:
Z lodem, czy bez lodu - jeśli temperatury DZ będą spadać, to wystąpi spadek parowania i chłodniczej. Zatem na wzrost grzewczej raczej bym nie liczył.

dobra, załóżmy, że jedziemy na tak niskich temperaturach, że wymiennik się oblodził
skończy się okres grzewczy, lód się stopi - zostanie pustka powietrzna prawda?!?
jak to wpłynie na parametry wymiennika w przyszłości?

fachman19
04-01-2016, 10:13
dobra, załóżmy, że jedziemy na tak niskich temperaturach, że wymiennik się oblodził
skończy się okres grzewczy, lód się stopi - zostanie pustka powietrzna prawda?!?
jak to wpłynie na parametry wymiennika w przyszłości?

A może lód będzie zawierał grunt?

fachman19
04-01-2016, 10:16
Wytłumaczcie mi jak pompa może chodzić 24h?

.

Doskonale dobrana PC powinna pracować 24 h /dobę w temperaturach obliczeniowych.
Czyil moc PC równa obciążeniu cieplnemu budynku.

JTKirk
04-01-2016, 10:44
A może lód będzie zawierał grunt?
sam tego nie wymyśliłem
rozumiem, że poziomego wymiennika to nie dotyczy
http://www.portpc.pl/pdf/artykuly/017Lachman_201201_GE.pdf


wzrost ciśnienia roztworu glikolu powyżej wartości ciśnienia otwarcia zaworu bezpieczeństwa (3 bary) i wyrzut ok. 1,5 l czynnika do zbiornika zrzutowego na
ciecz niezamarzającą.W opisanej sytuacji pojawia się pytanie, co było powodem tego zjawiska.Najbardziej prawdopodobną odpowiedzią wydaje się to, że pompa ciepła po przepracowaniu w ciągu roku około 2900 h pracy sprężarki (zamiast planowanych ok. 1500 h) wymroziła grunt wokół pionowego wymiennika ciepła. Zjawisko to nazywane jest zamrożeniem pionowego gruntowego wymiennika i często może prowadzić do zablokowania pracy pompy
ciepła, a w skrajnych wypadkach nawet do mechanicznego uszkodzenia pionowego wymiennika ciepła.
Przez wiele dni temperatura roztworu glikolu wychodzącego z dolnego źródła znajdowała się poniżej -3oC, a temperatura czynnika niezamarzającego poda-
wana z pompy wynosiła poniżej -7oC(wykres 1). Woda znajdująca się w przestrzeni pierścieniowej (pomiędzy wymiennikiem a gruntem) uległa zamarznięciu. W trakcie zamarzania zwiększa się objętość lodu w stosunku do objętości wody, z której powstał, i może to doprowadzić
do miejscowego zgniecenia rury poprzez rozszerzający się lód, a w konsekwencji do zgniecenia wymiennika. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że tak właśnie było w opisanym wypadku. Długa i ciągła praca pompy ciepła przez wiele dni spowodowała zamrożenie gruntu
wymiennika od góry do samego dołu. Mimo że zastosowany materiał był stosunkowo wysokiej klasy (rura DN 40 z PE 80 o ciśnieniu nominalnym PN 12), doszło do zgniecenia rury wymiennika przez lód. Można przyjąć istnienie ryzyka trwałego zniszczenia wymiennika ze względu na brak gwarancji niezawodnej pracy wymiennika w przyszłości. Zakłada się, że standardowy okres użytkowania pionowego wymiennika ciepła wynosi min. 50-100 lat i w tej sytuacji nikt nie może zagwarantować tak długiego okresu eksploatacji. Według badań przeprowadzonych przez R. Rohmera różnica ciśnień pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną częścią głowicy w przypadku zamarzniętego pionowego wymiennika ciepła może sięgać wartości ponad 23 bar.Nawet gdy nie doszło do naruszenia struktury materiału, to i tak po stopieniu się lodu wokół wymiennika może dojść do przerwania kontaktu wymiennika z gruntem i późniejszego znacznego pogorszenia wydajności pionowego wymiennika ciepła (powietrze znajdujące się w mikroszczelinach jest izolacją cieplną).

Tomek B..
04-01-2016, 11:09
sam tego nie wymyśliłem
rozumiem, że poziomego wymiennika to nie dotyczy
http://www.portpc.pl/pdf/artykuly/017Lachman_201201_GE.pdf

Przypadek skrajny i trudny do zrealizowania, być może z otwartymi oknami i 24h ciągłą pracą pc.

jgrolik
04-01-2016, 11:15
To zupełnie inna sytuacja.
W gruncie (poziomy wymiennik) istnieje możliwość rozszerzania się gruntu wokół wymiennika i nie powinno nastąpić jego zaciśnięcie, zwłaszcza, że najpierw na rurze powstanie warstwa lodu , która będzie chronić ją przed zaciśnięciem. W przypadku odwiertów należy pamiętać, że w pewnym stopniu przestrzeń jest zamknięta zwłaszcza, że zamrażanie odwiertu następuje od góry zamykając możliwość wyrównywania ciśnienia w odwiercie i jeśli w pewnym fragmencie znajdują się twarde nieprzepuszczalne skały to własnie w tym miejscu może nastąpić zaciśnięcie rur.
W przypadku poziomego wymiennika należy pamiętać, że grunt jest ruchomy i jeśli nawet nieco zmniejszy się kontakt z glebą to samoistnie ulegnie to zasklepieniu i odtworzeniu pod wpływem wód gruntowych lub opadowych. Wystarczy sobie przypomnieć iż pierwszy okres grzewczy nowych wymienników nie zawsze jest tak dobry jak kolejne co właśnie jest związane ze słabym kontaktem rur z gruntem.
Ja zaobserwowałem dość ciekawą rzecz. Wymiennik poziomy robiłem w 2014 a w 2015 gdy nad wymiennikiem był wyrównywany grunt koparką i jeździł nad nim star to wzrosło mi ciśnienie glikolu w DZ. Wzrosło niewiele ale zauważalnie co pokazuje jak elastyczna jest gleba.

Zigobar
04-01-2016, 17:24
dobra, załóżmy, że jedziemy na tak niskich temperaturach, że wymiennik się oblodził
skończy się okres grzewczy, lód się stopi - zostanie pustka powietrzna prawda?!?
jak to wpłynie na parametry wymiennika w przyszłości?
Jeśli ponownie przeczytasz ostatnie posty, to prawdopodobnie zauważysz czego dotyczyła moja wypowiedż (którą zacytowałeś).
Dla jasności - nie jestem zwolennikiem ujemnych temperatur na wejściu parownika (ani stosunkowo niskich przepływów przez tenże wymiennik).

Niedawno ktoś tu pisał, że "cały Zachód jedzie na ujemnych temperaturach, tylko w Polsce panuje jakaś dziwna mania..." (czy jakoś tak).
Niestety, konkretnych temperatur nie podał. Jeśli się odezwie to może odpowie na Twoje pytania. Rozumiem, że interesuje Cię raczej wpływ ujemnych temperatur na odwierty.

JTKirk
04-01-2016, 18:11
Jeśli ponownie przeczytasz ostatnie posty, to prawdopodobnie zauważysz czego dotyczyła moja wypowiedż (którą zacytowałeś).
Dla jasności - nie jestem zwolennikiem ujemnych temperatur na wejściu parownika (ani stosunkowo niskich przepływów przez tenże wymiennik).

ja też nie jestem zwolennikiem ujemnych temperatur na wejściu



Niedawno ktoś tu pisał, że "cały Zachód jedzie na ujemnych temperaturach, tylko w Polsce panuje jakaś dziwna mania..." (czy jakoś tak).
Niestety, konkretnych temperatur nie podał. Jeśli się odezwie to może odpowie na Twoje pytania. Rozumiem, że interesuje Cię raczej wpływ ujemnych temperatur na odwierty.
to wcale nie jest dziwna mania IMHO
w zacytowanym przeze mnie wyżej artykule jest taki fragment:


Na podstawie doświadczeń przeprowadzonych w Szwajcarii jako temperatury graniczne ryzyka zamarzania dolnego
źródła przyjmuje się wartość średnią -5oC (np. wejście -2,5oC/ wyjście -5,5oC) w przypadku zastosowania roztworu glikolu etylenowego
30% i -7oC dla roztworu glikolu propylenowego 33% (np. wejście -3,5oC/ wyjście -6,5oC). Ze względu na ryzyko
zamarzania pionowych wymienników ciepła, zalecane standardy doboru pionowych wymienników w Niemczech (VDI
4640 Bl. 2) nie dopuszczają do spadku średniej tygodniowej temperatury dolnego źródła poniżej -3,5oC (wejście/ wyj-
ście). Na przykład w Szwajcarii zalecano do niedawna, aby min. średnia temperatura tygodniowa była wyższa niż -2,5oC. Obecne zalecenie (norma SIA 386/4) to min. średnia temperatura -1,5oC (wyjście 0oC/ wejście -3oC). Podane wyżej wartości dotyczą pomiarów po 25-letnim okresie
użytkowania. W podanym przykładzie średnia tygodniowa temperatura w drugim roku eksploatacji wyniosła -5oC (wyjście -3oC/ wejście -7oC) i była znacznie poniżej wszystkich podanych granic.

czyli normy zostały zaostrzone, to chyba o czymś świadczy prawda??
tyle, że trzeba wziąść pod uwagę, że oni mają lata doświadczeń za sobą i pewnie mają swoje powody, żeby te normy zaostrzyć.
inna kwestia, że kiedyś odwierty (bo to o nich mowa) były pieruńsko drogie, teraz cena jest kilka razy niższa niż np. 10 lat temu.
Ktoś wie ile one kosztowały 25lat temu? podejrzewam, że były jeszcze droższe. I to pewnie jest powód, dlaczego wymienniki były niedowymiarowane (koszta!), a nie, że niskie temperatury są takie super.

Temat dzisiaj może wyglądać na teoretyczny, ale wystarczy źle dobrana PC , dołóż do tego niedokładne wyliczone zapotrzebowanie na ciepło, błędy wykonawcze(np.źle osadzone okna,drzwi,brak ciągłości izolacji -co wcale nie jest taką rzadkością-czy też inne mostki do wyboru do koloru) i nagle może okazać się że w pierwszym sezonie grzewczym, szczególnie jak PC się zamontowało w przeddzień mrozów i od razu się przeprowadza - że można zrobić sobie kuku. Szczególnie jak ktoś jest laikiem w temacie i PC nie jest jego hobby ;)

RST
06-01-2016, 13:12
Temp. po 1h grzania: DZ 3,3 / 1,0
(GZ 35,2 / 28,1)

JTKirk
06-01-2016, 14:32
Temp. po 4h grzania: DZ 4,5 / 2,0

sędłaki
06-01-2016, 16:11
Po 8 godz grzania tuż przed wyłaczeniem PCi: DZ 4,1/0,1 C

mirek118
06-01-2016, 18:37
Po 8 godz grzania tuż przed wyłaczeniem PCi: DZ 4,1/0,1 C

Jakie temperatury n a zewnątrz że pompa u ciebie pracowała 8h? Jaką miałeś temp zasilania GZ pod koniec grzania?

Tomaszs131
06-01-2016, 18:47
Po 24h grzania 0.6/-2.5

sędłaki
07-01-2016, 01:42
Jakie temperatury n a zewnątrz że pompa u ciebie pracowała 8h? Jaką miałeś temp zasilania GZ pod koniec grzania?
W domu jeszcze nie mieszkam. Wykończenia w trakcie. Temperatury jakie ustawiłem wewnątrz to 18c w dzień, 16C w godz 17-7. Temp zaś GZ pod koniec grzania 31C. (Narazie prąd jednotaryfowy, wkrótce zmienię taryfę na G12) temp na zew -2C. Krzywa grzewcza 0, współczynnik korekcji 4. PCI ustawiłem tak by miała jak najmniej włączen w ciagu doby.

Tomaszs131
08-01-2016, 17:04
DZ gruntowej PC jest skończone.
To takie wiadro z wodą.
W przypadku wymiennika poziomego, słoneczko latem napełnia je zawsze po brzegi, a my kubeczkiem to wiadro przez zimę opróżniamy.
Przy odwiertach jest inaczej. DZ pionowe nie regeneruje się w taki sposób latem, czyli po brzeg. Dopływ ciepła jest stały, równomierny i określony przez cały rok .
I jeśli DZ pionowe jest niedowymiarowane do takie wiadro z czasem opróżnimy. Nawet po kilku sezonach.....
A czy po sezonie grzewczym odwrócony obieg glikolu w GGWC pozwoli się DZ zregenerować? Czy może szkoda zachodu?

Tomaszs131
08-01-2016, 21:40
Może ktoś inny się wypowie na temat regeneracjąi DZ za pomocą glikolowego wymiennika ciepła? Zastanawiam się nad zasadnością takiej inwestycji, może ktoś użytkuje i mógłby podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pyxis
08-01-2016, 22:16
w zacytowanym przeze mnie wyżej artykule jest taki fragment:


Czytalem to kilka lat tamu i ciekawi mnie czy nie zwrocilo Twojej uwagi, ze autor ma chyba spore klopoty z matematyka w zakresie 0-10 ?

"Na podstawie doświadczeń przeprowadzonych w Szwajcarii jako temperatury graniczne ryzyka zamarzania dolnego
źródła przyjmuje się wartość średnią -5oC (np. wejście -2,5oC/ wyjście -5,5oC) w przypadku zastosowania roztworu glikolu etylenowego
30% i -7oC dla roztworu glikolu propylenowego 33% (np. wejście -3,5oC/ wyjście -6,5oC)"

Tylko on pewnie wie, jakich rachunkow musial dokonac, zeby dostac takie wyniki srednich temperatur. :)

morus666
08-01-2016, 22:18
5.7/3.2. Jak było -20 to podobnie 5 / 1.9. Termometry zewnętrzne jak i z pompy, wskazania różnią się o 0.2, Czy ta różnica nie jest za mała? Aby uzyskać wyższą deltę powinienem zmienić wydajność pompy DZ?

Tomek B..
08-01-2016, 23:40
A czy po sezonie grzewczym odwrócony obieg glikolu w GGWC pozwoli się DZ zregenerować? Czy może szkoda zachodu?

Dolne źródło zregeneruje się samo, energii z powietrza przeznaczonego na wentylację jest bardzo mało, co innego klimakonwektor, przy przepływie powietrza 1020m3/h całkiem nieźle sobie radził w tym roku z podniesieniem temperatury wymiennika do 21stC. Fajnie wtedy mruczy pompa ciepła podczas grzania c.w.u.. Aktualne temperatury pracy pc: 4/0.

Tomaszs131
09-01-2016, 00:09
Clarnet wskazał iż w przypadku odwiertów pionowych DZ słabo się regeneruje, stąd do nie go moje pytanie. Wciąż czekam, może wskaże jakieś rozwiązanie?
No chyba, że jednym właściwym będzie PCI PW.

karolek75
09-01-2016, 07:31
Tomasz, Co ty masz tam za grunt ? Robiłeś projekt geo ? Od początku miałeś takie niskie Temp ?

Tomaszs131
09-01-2016, 07:58
Tomasz, Co ty masz tam za grunt ? Robiłeś projekt geo ? Od początku miałeś takie niskie Temp ?
Glina do głębokości 3m poniżej margiel. Projekt geo robiłem.
Na początku sezonu temperatury były wyższe. Aktualnie gdy puściłem Pci w samopas to temp. jest wyższa 2/-1.5

Pyxis
09-01-2016, 12:56
Glina do głębokości 3m poniżej margiel. Projekt geo robiłem.
Na początku sezonu temperatury były wyższe. Aktualnie gdy puściłem Pci w samopas to temp. jest wyższa 2/-1.5


Nie wiem jak masz zrobiona instalacje, ale jesli nie masz rotametrow na odwiertach, to ja bym podczas pracy pompy zakrecil najpierw jeden z odwiertow, 30 min pozniej drugi (oczywiscie wczesniej odkrecajac pierwszy) i majac wyniki pomiaru temperatury DZ probowal wyciagac jakies wnioski. Taka dodatkowa porcja danych moze (ale nie musi) cos podpowiedziec.

JTKirk
09-01-2016, 13:02
Czytalem to kilka lat tamu i ciekawi mnie czy nie zwrocilo Twojej uwagi, ze autor ma chyba spore klopoty z matematyka w zakresie 0-10 ?


zwróciłem na to uwagę, ale chodzi przede wszystkim o temperatury średnie (ich wartości)

karolek75
09-01-2016, 13:06
moze otwor sie nie "zamknął" na rurach PE? Margiel do jakas skala wiec moze taki otwor wymagalby dodatkowego wyplenienia czyms wiecej niz tym co jest odwiercone z płuczką ?

karolek75
09-01-2016, 13:07
Nie wiem jak masz zrobiona instalacje, ale jesli nie masz rotametrow na odwiertach, to ja bym podczas pracy pompy zakrecil najpierw jeden z odwiertow, 30 min pozniej drugi (oczywiscie wczesniej odkrecajac pierwszy) i majac wyniki pomiaru temperatury DZ probowal wyciagac jakies wnioski. Taka dodatkowa porcja danych moze (ale nie musi) cos podpowiedziec.

Przy pompie 10kW i slabych przeplywach mialby chyba wyzsza delte ?

Tomasz, a termometry weryfikowales ?

Tomaszs131
09-01-2016, 15:02
Przy pompie 10kW i slabych przeplywach mialby chyba wyzsza delte ?

Tomasz, a termometry weryfikowales ?
Nie ma potrzeby wszystko z nimi w porządku, zamontowane w odpowiednim miejscu, w odpowiedni sposób i dobrze zaizolowane.

Pyxis
09-01-2016, 17:22
zwróciłem na to uwagę, ale chodzi przede wszystkim o temperatury średnie (ich wartości)

A jestes pewien, ze to nie kolejna "literowka"?

Pyxis
09-01-2016, 17:25
Przy pompie 10kW i slabych przeplywach mialby chyba wyzsza delte ?


Jak znam zycie, to Wihi zrobil na sporych srednicach.


Nie ma potrzeby wszystko z nimi w porządku, zamontowane w odpowiednim miejscu, w odpowiedni sposób i dobrze zaizolowane.

To czy pomiar delty jest wiarygodny, sprawdza sie banalnie prosto. Wystarczy, ze zalaczysz sama obiegowke DZ i po 10 min zrobisz odczyt z termometrow. Roznica wskazan pokaze o ile i jakim znakiem nalezy korygowac odczytana delte.

karolek75
09-01-2016, 19:29
Po 3,5h pracy PC 6/1.5

Tomaszs131
09-01-2016, 20:14
To czy pomiar delty jest wiarygodny, sprawdza sie banalnie prosto. Wystarczy, ze zalaczysz sama obiegowke DZ i po 10 min zrobisz odczyt z termometrow. Roznica wskazan pokaze o ile i jakim znakiem nalezy korygowac odczytana delte.

Dzięki za sugestię, spróbuję zrobić tak jak piszesz. Nie jestem tylko pewny czy jest możliwość odpalenia samej obiegówki bez załączenia się PCI.

karolek75
09-01-2016, 22:08
Dzięki za sugestię, spróbuję zrobić tak jak piszesz. Nie jestem tylko pewny czy jest możliwość odpalenia samej obiegówki bez załączenia się PCI.

Mozesz wylaczyc sama sprezarke ?

Tomaszs131
09-01-2016, 22:14
Raczej nie, bo obiegówki włączają się równocześnie ze sprężarką. Sam nie wiem narazie nie ma mnie w kraju i nie mogę tego sprawdzić.

wihajster
09-01-2016, 22:23
Raczej nie, bo obiegówki włączają się równocześnie ze sprężarką.
Programowo nie wyłączysz, ale można po zdjęciu przedniej ścianki wyłączyć zabezpieczenie silnikowe (przekręcić czarne pokrętło w lewo o 90stopni)

Tomaszs131
10-01-2016, 08:02
Programowo nie wyłączysz, ale można po zdjęciu przedniej ścianki wyłączyć zabezpieczenie silnikowe (przekręcić czarne pokrętło w lewo o 90stopni)

Dzięki:)
A obiegówkę jak potem włączyć?

Zigobar
10-01-2016, 08:23
...A obiegówkę jak potem włączyć?
Po starcie PC ruszą obiegówki bez sprężarki (bo przecież będzie miała odcięte zasilanie). Po sprawdzeniu temperatur przywracasz zasilanie sprężarce i gotowe.

zieli
10-01-2016, 08:24
Dzięki:)
A obiegówkę jak potem włączyć?

Wymuś załączenie ogrzewania wtedy obiegówki wystartują a sprężarka nie załączy się

Tomaszs131
10-01-2016, 08:42
Wszystko jasne, dzięki panowie.

mirek118
10-01-2016, 14:34
Po prawie 5h DZ 4,6/-0,2
Pierwszy minusik, ale narazie tylko po stronie powrotu :-)

sędłaki
11-01-2016, 04:49
Po 8 godz.grzania tuż przed wyłączeniem 3,9/-0,2 C

sędłaki
12-01-2016, 15:57
Dzis po 6 godz ( pompa na 66%mocy) DZ 4,1C/0,4C
Na zewnatrz 3,6C

MatixL
14-01-2016, 09:13
u mnie po ok 5h pracy już mam minus na wyjściu 1,5/-1 ( Dz 3 x 74 metry )
30 minut po starcie mam 6/3 -wychodzi na to że DZ dale mało W z metra ( pierwsze 2 metry glina dalej iły ) - i trzeba było robić poziomy patrząc na Wasze temperatury :)
pocieszam się tym ze takie temperatury wystarczają do prawidłowej pracy mojej pompy.

RST
14-01-2016, 14:06
U mnie dziś pierwszy raz 0 stopni na wyjściu po 3h grzania.
2,4 / 0,0

JTKirk
14-01-2016, 14:30
po 2,5h DZ 3,9/1,4

Tomek B..
14-01-2016, 15:42
W dniu dzisiejszym po 2h grzania dz 4/0.

Tomaszs131
14-01-2016, 17:02
Zamierzam zamknąć zasilanie na belce rozdzielacza OP w piwnicy, może będzie to miało dobry w pływ na temp. DZ.

jgrolik
14-01-2016, 20:34
23% mocy pompy DZ 5.3/3.6

Tomaszs131
19-01-2016, 15:32
Po godzinie 3,4/-0,1, po dwóch 2,1/-1,3

Łukasz CIN
19-01-2016, 18:13
U mnie po godzinie pracy pompy 0,6/-1,7
Dopiero co zamieszkaliśmy 3 tyg. temu. Pompa pracuje od 19 listopada i do dziś nakręciła 1400 kWh
Strop ocieplony póki co tylko 5cm wełny 0,39 i pewnie z tego powodu dość duże starty ciepła i pompa dość często się włącza.
Mam nadzieję że po lepszym ociepleniu stropu pompa rzadziej będzie się włączać, przez to mniej wychłodzi kolektor i zużyje mniej prądu.

Jedno co zauważyłem u mnie to dość małą delte. Zawsze jest około 2* lub 2 z kawałkiem. Nigdy nie widziałem żeby była większa niż 3*. Z tego co tu piszecie to chyba dobrze.

jgrolik
19-01-2016, 21:54
Przy -10 na zewnątrz (sterowanie pogodowe) DZ 4.7/2.5 30% inwertor (39 Hz).
W domu 23C

mirek118
19-01-2016, 22:12
Przy -11*C na zewnątrz po 1h pracy DZ 4,3 / -0,2.
W domu utrzymuję temp 22,5 - 23*C

karolek75
20-01-2016, 07:04
Po 7h pracy DZ 5/0

AdrianEH
21-01-2016, 22:32
U mnie po godzinie pracy pompy 0,6/-1,7
Dopiero co zamieszkaliśmy 3 tyg. temu. Pompa pracuje od 19 listopada i do dziś nakręciła 1400 kWh
Strop ocieplony póki co tylko 5cm wełny 0,39 i pewnie z tego powodu dość duże starty ciepła i pompa dość często się włącza.
Mam nadzieję że po lepszym ociepleniu stropu pompa rzadziej będzie się włączać, przez to mniej wychłodzi kolektor i zużyje mniej prądu.

Jedno co zauważyłem u mnie to dość małą delte. Zawsze jest około 2* lub 2 z kawałkiem. Nigdy nie widziałem żeby była większa niż 3*. Z tego co tu piszecie to chyba dobrze.

Nie tak do końca, szyciej "kończy się" zasób energii w ziemi. Wygląda na to, że już jest zmęczone. Delta 3-4 stopnie. Zmniejsz moc na pompie od DZ.

misza10
22-01-2016, 11:20
Witam, u mnie po ok 80min pracy 2/-1,7 odwierty 2x100m a jakie macie ciśnienie w układzie DZ
0,5-0,7 bar

sędłaki
22-01-2016, 11:27
NA dziś ; na zewnątrz mrozi mocno( w nocy -14C w dzień -4)
DZ: 3,4/-1 C
Ciśnienie 2,2 bara

misza10
22-01-2016, 11:33
A czy ktoś wie jakie powinno byc odpowiednie ciśnienie w układzie?

maciejzi
22-01-2016, 11:36
Chyba gdzieś koło połowy sezonu, czyli mniej więcej teraz, temperatury z poziomego kolektora gruntowego zaczynają być niższe od temperatur z odwiertów. Zgadza się?
U mnie obecnie powrót z poziomego 3,7'C. Widzę, że teraz z odwiertów ludziom na forum wraca około 5'C (w najlepszym razie).

Jaki jest więc sens robienia odwiertów, skoro latem i przez połowę sezonu grzewczego z nich jest niższa temperatura? Nie bardzo rozumiem

karolek75
22-01-2016, 11:43
U mnie do 5/0 spadlo dopiero po 8h. Po tylu w zasadzie sprawdzilem. Po 4h mialem 6/1.5 ok tygodnia temu.

JTKirk
22-01-2016, 12:26
karolek - twoje DZ to nie jest reprezentatywny przykład DZ pionowego i dobrze o tym wiesz :yes:

ale to żadna nowość - jak ktoś ma miejsce i jeszcze do tego dobre warunku gruntowe, to wybór jest oczywisty

karolek75
22-01-2016, 13:31
karolek - twoje DZ to nie jest reprezentatywny przykład DZ pionowego i dobrze o tym wiesz :yes:


Chcesz powiedziec, ze wiekszosc jest "niedowymiarowane" ? Czy ze moje jest przewymiarowane ?

rwojtek
22-01-2016, 13:47
Raczej to drugie :yes:

Tomaszs131
22-01-2016, 13:54
..

Tomaszs131
22-01-2016, 13:56
[QUOTE=misza10;7052177]Witam, u mnie po ok 80min pracy 2/

Trochę niskie to ciśnienie. Najlepiej jak by było powyżej 1.5 bara u mnie prawie 2.

Pyxis
22-01-2016, 16:19
Trochę niskie to ciśnienie. Najlepiej jak by było powyżej 1.5 bara u mnie prawie 2.

Ciekawe, jaka teoria opisuje taki warunek? :)

JTKirk
22-01-2016, 16:32
Chcesz powiedziec, ze wiekszosc jest "niedowymiarowane" ? Czy ze moje jest przewymiarowane ?

przewymiarowane - pewnie też, ale - jeśli nie mylę cię z kimś innym, to masz dużo wyższe temperatury ponad średnią osób które tutaj piszę i podają temperatury DZ pionowych (coś kojarzę o wartswach wodonośnych itp)
Masz sporo wyższe temperatury niż osoby które bez wątpienia mają dobrze dobrane i zrobione DZ pionowe
inna sprawa, że mój przypadek też nie jest reprezentatywny dla DZ poziomego ;)

karolek75
22-01-2016, 17:32
przewymiarowane - pewnie też, ale - jeśli nie mylę cię z kimś innym, to masz dużo wyższe temperatury ponad średnią osób które tutaj piszę i podają temperatury DZ pionowych (coś kojarzę o wartswach wodonośnych itp)
Masz sporo wyższe temperatury niż osoby które bez wątpienia mają dobrze dobrane i zrobione DZ pionowe
inna sprawa, że mój przypadek też nie jest reprezentatywny dla DZ poziomego ;)

A fakt, gdzies chyba pisalem o tych warstwach. Tak przynajmniej stalo w projekcie geo.

zieli
22-01-2016, 21:37
po 2 h
4,8* 2,5*

Tomek B..
22-01-2016, 21:57
Ciekawe, jaka teoria opisuje taki warunek? :)

Kawitacja i te sprawy.

jgrolik
23-01-2016, 07:25
-12 na zewnątrz
DZ 4.4/2.7 30% mocy inwertora( 39Hz)

Pyxis
27-01-2016, 00:16
Kawitacja i te sprawy.

Przy DZ gdzie na ssawnej czesci instalacji masz czesto w okolicach zera *C?
Nie te temperatury, nie te moce pomp, nie te predkosci cieczy i nie te wysokosci podnoszenia. :)

Zobacz na wykres (zjawiska kawitacyjne moga wystepowac ponizej czerwonej linii):
https://pl.grundfos.com/support/encyclopedia-search/cavitation/_jcr_content/encyclopedia_content/image1.unscaled.jpg/1334698352731.jpg

Faktycznie uwazasz, ze na DZ takie zjawiska moga miec jakiekolwiek znaczenie? Bo ja nie moge sobie jakos tego wyobrazic. Raczej hydra przenosi 1:1 wytyczne z instalacji CO z jakims kociolkiem na DZ pompy ciepla.

Tomek B..
27-01-2016, 12:16
Przy DZ gdzie na ssawnej czesci instalacji masz czesto w okolicach zera *C?
Nie te temperatury, nie te moce pomp, nie te predkosci cieczy i nie te wysokosci podnoszenia. :)

Zobacz na wykres (zjawiska kawitacyjne moga wystepowac ponizej czerwonej linii):
https://pl.grundfos.com/support/encyclopedia-search/cavitation/_jcr_content/encyclopedia_content/image1.unscaled.jpg/1334698352731.jpg

Faktycznie uwazasz, ze na DZ takie zjawiska moga miec jakiekolwiek znaczenie? Bo ja nie moge sobie jakos tego wyobrazic. Raczej hydra przenosi 1:1 wytyczne z instalacji CO z jakims kociolkiem na DZ pompy ciepla.

Zjawisko kawitacji pojęcie ogólne, głównie chodzi o cząsteczki powietrza, które znajdują się w dz razem z glikolem czy też innym medium. Im wyższe ciśnienie w instalacji, tym większa szansa na pozbycie się frakcji gazowej przez odpowietrznik automatyczny czy też ręczny.

Pyxis
27-01-2016, 14:03
No to albo kawitacja, albo odpowietrzanie, bo to dwie rozne sprawy.
Czyli zakladamy, ze przy 2 barach DZ sie skuteczniej bedzie odpowietrzalo, niz np prz 0,5 bara. Moze tak byc, ale moze byc rowniez odwrotnie. Im wyzsze cisnienie tym mniejsza srednica pechcerzykow gazu i tym latwiej porywa je ze soba strumien cieczy. :)

Koveras
29-01-2016, 09:51
Panowie czy mógłbym prosić o ocenę DZ w mojej instalacji? Pompa Nibe F1245 8kW, 3x55m odwierty, 130m^2 do ogrzania.
Sytuacja z największych mrozów:
http://i.imgur.com/f02q0IF.png
http://i.imgur.com/gJ6aZCb.png
http://i.imgur.com/0k4ktCJ.png

i z dzisiaj:
http://i.imgur.com/MasdxV8.png
http://i.imgur.com/YO7wL6v.png

Głównie zastanawia mnie ta mała różnica między BT10 i BT11.

wihajster
29-01-2016, 10:45
Głównie zastanawia mnie ta mała różnica między BT10 i BT11.
Sprężarka nie pracuje to i różnica mała. To było niedługo po zatrzymaniu.

jgrolik
31-01-2016, 22:26
Trochę ostatnio popadało i już się DZ regeneruje.

Dziś na powrocie z DZ 5.1 C

AdrianEH
01-02-2016, 17:20
Zjawisko kawitacji pojęcie ogólne, głównie chodzi o cząsteczki powietrza, które znajdują się w dz razem z glikolem czy też innym medium. Im wyższe ciśnienie w instalacji, tym większa szansa na pozbycie się frakcji gazowej przez odpowietrznik automatyczny czy też ręczny.

Dlatego zalecam stosowanie separatorów powietrza - i po problemie.
Potem i ciśnienie poniżej 1 bara bardzo dobrze sobie radzi.

wihajster
01-02-2016, 17:42
zalecam stosowanie separatorów powietrza - i po problemie.
No widzisz, "zalecać" to sobie można.
Ja natomiast nie zalecam.
Też bym zalecał, gdybym poruszał się na innej orbicie.

W "realu" wszystko wygląda nieco inaczej z prostego względu: za wszystko niestety płaci ostatecznie KLIENT. Nie spotkałem jeszcze nikogo kto chciałby zapłacić więcej jeśli jest możliwość zapłacić mniej.

Odpowietrznik (dobry) kosztuje około 20zł brutto. Separator 1'' kosztuje 250zł.
Druga rzecz: odpowietrznik nie ma żadnego wpływu na przepływy, separator dławi.

Ja jakoś problemu z odpowietrzeniem instalacji nie mam, ale fakt, na uruchomienie trzeba poświęcić cały dzień a nie 2 godziny.

AdrianEH
01-02-2016, 17:51
No to może inna orbita. My montujemy i jak na razie klienci nie narzekają.
A siedzenie cały dzień i odkręcanie odpowietrznika jest za darmo? Ja zapuszcam obiegówkę po kilka godzin na każej z pętli (czasami kilkanaści), przejazdem podjadę, rozkręcę kolejną pętlę, ewentualnie dopompuję glikolu i jadę dalej. Czy daje opór? pewnie troszkę tak ale czy kolanka, filtry, rotametry nie dają?
Poza tym najczęściej idzie 5/4 a on pod 350 dochodzi.

wihajster
01-02-2016, 18:40
A siedzenie cały dzień i odkręcanie odpowietrznika jest za darmo?
Nie przypominam sobie żebym "odkręcał odpowietrznik" co godzinę. Automatycznych nie trzeba kontrolować i przy nich siedzieć. Poza tym, jak się przepłucze każdą pętlę z osobna dużym strumieniem to niewiele powietrza zostaje. Nie widzę tutaj żadnego problemu i uzasadnienia dla takich kosztów, ale masz oczywiście pełne prawo stosować separatory nawet 6/4'' i jakie tylko chcesz. I nic mi do tego.
Wolny rynek mamy jeszcze, pamiętasz? ;)

AdrianEH
01-02-2016, 19:18
Nie przypominam sobie żebym "odkręcał odpowietrznik" co godzinę. Automatycznych nie trzeba kontrolować i przy nich siedzieć. Poza tym, jak się przepłucze każdą pętlę z osobna dużym strumieniem to niewiele powietrza zostaje. Nie widzę tutaj żadnego problemu i uzasadnienia dla takich kosztów, ale masz oczywiście pełne prawo stosować separatory nawet 6/4'' i jakie tylko chcesz. I nic mi do tego.
Wolny rynek mamy jeszcze, pamiętasz? ;)
Dokładnie. Jeżeli oferuje się klientowi takie rozwiązanie i chce za to zapłacić to czemu nie? Jest to na pewno dokładniejsze pozbycie się powietrza aczkolwiek to już chyba rozważania akademickie a nie instalatorskie. Ma być w instalacji możliwie najmniej powietrza jak tylko pozwalają zastosowsane rozwiązania techniczne. Separator dokładniej usunie powietrze niż odpowietrznik. Jeżeli instalacje działają (a na pewno tak jest:)) to każdy robi jak uważa. Nie stosowałem do tej pory odpowietrznika automatycznego (nie mam do nich przekonania, choć podaj jakiegoś sprawdzonego producenta) i działa to po co eksperymentować. Może kiedyś u kogoś znajomego wrzucę na próbę i zobaczę jak to działa.

wihajster
01-02-2016, 20:53
100% niezawodnych nie ma i nie będzie, ja montuję Flamco Flexvent, w podłogówce i na glikolu fajnie działa, mało reklamacji.
Przy temperaturach 60-70*C czasami przeciekają. Niestety nierozbieralne. Na 10 lat dwa trafiły się uszkodzone już w pudełku ale wymieniają bez pytań.

elrow23
02-02-2016, 09:30
hej. ktoś posiada jakiekolwiek dane z dolnego źródła z tych najmroźniejszych dni i nocy? oczywiście w odniesieniu do skuteczności grzania. interesuje mnie, czy wydajność spadła komuś?

JTKirk
02-02-2016, 19:06
moje odczucia z okresowego mierzenie temperatur są takie, że to jest najsłabsza zima odkąd mam PC
będą rekordowo wysokie temperatury na koniec okresu grzewczego

rafikW
06-02-2016, 12:53
Im mniejsza delta tym lepiej, tak ogólnie mówiąc. Przyjmuje się za optymalną od 3 do 5K ale mam też instalacje gdzie z pewnych względów lekko przekracza 5K i parametry (koszty) są więcej niż zadowalające.

Patrzę w swoje notatki sprzed lat i widzę, że dwa lata temu delta była na początku lutego około 4K, rok temu 3K a w tym dzisiaj po niecałej godzinie pracy mam 1,9K Martwi mnie to niezmiernie gdyż albowiem ostatni tydzień był ulewny przy temperaturach +2...+6 więc oczekiwałem, że DZ trochę się zregeneruje a tu taka niemiła niespodzianka.
Czy reagować? Jak?

jgrolik
06-02-2016, 13:12
Mniejsza delta DZ oznacza , że pobieraz z niego mniej ciepła albo masz za duży przepływ na DZ. Co nie jest złe.

A jak temperatura na DZ, bo może skoczyła do góry jak do tego dodać niższą temperaturę pracy GZ (bo na polu cieplej) to stąd zmniejszyła się delta

Więc nie masz się co martwić DZ