PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatury dolnego źródła



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

niedowiarek
22-11-2011, 12:24
U mnie na poszczególnych biegach tak około : I - 5,5 C; II - 4,5 C; III - 3,5 C. Jak dobrze pamiętam to im chłodniejsze zasilanie tym delta delikatnie maleje - zwłaszcza jak schodzi poniżej zera.

Liwko
22-11-2011, 12:28
U mnie na poszczególnych biegach tak około : I - 5,5 C; II - 4,5 C; III - 3,5 C. Jak dobrze pamiętam to im chłodniejsze zasilanie tym delta delikatnie maleje - zwłaszcza jak schodzi poniżej zera.

Też to zauważyłem.

photos
26-11-2011, 02:32
a ja wczoraj ustawilem obiegowkę DZ na I bieg. Na 3 biegu przeplyw wynosil 3 tys litrow na godzine, na pierwszym 1,2 tys ltr/godz. A moja pompa potrzebuje 1050 litrow. Po co wiec dawac jej 3 x taki przeplyw jak potrzebuje. Poza tym od razu poprawila sie temp zasilania, powrotu jeszcze nie wiem

Zigobar
26-11-2011, 09:02
photos
Logicznym jest, że wraz z malejącym przepływem temperatura na wejściu parownika będzie rosła, tylko że temperatura parowania zależy od temperatury na jego wyjściu, a ta wraz z malejącym przepływem będzie spadać. Efekt - spadek mocy grzewczej i COP.
Proponuję wziąć przykład z kolegi "niedowiarek", zmierzyć deltę na poszczególnych biegach i wybrać właściwą.

photos
26-11-2011, 13:26
no chwila, chwila. Skoro w instrukcji jak byk jest napisane ze przeplyw ma wynosic 1050 ltr na godz . To oznacza ze przy takim przeplywie pompa ma swoja moc. Jakim cudem moze spadac. Dzis sprawdzilem temp i po 8 godz pracy non stop zasilanie bylo 5 a powrot 2,5.
Nie zgodze sie tez ze na wyjsciu bedzie spadac, moze ale nieznacznie. A to dlatego ze jest znacznie wyzsza na zasilaniu. Wiec powrot moze byc taki sam jak i wczesniej na wyzszym biegu. A dzis zaobserwowalem ze jest jeszczy wyzszy niz byl. czyli mam wyzsze temp zasilania i powrotu, a pompa ma zapewniony optymalny przeplyw, po co zmieniac??

Daga&Adam
26-11-2011, 14:12
no chwila, chwila. Skoro w instrukcji jak byk jest napisane ze przeplyw ma wynosic 1050 ltr na godz . To oznacza ze przy takim przeplywie pompa ma swoja moc. Jakim cudem moze spadac. Dzis sprawdzilem temp i po 8 godz pracy non stop zasilanie bylo 5 a powrot 2,5.
Nie zgodze sie tez ze na wyjsciu bedzie spadac, moze ale nieznacznie. A to dlatego ze jest znacznie wyzsza na zasilaniu. Wiec powrot moze byc taki sam jak i wczesniej na wyzszym biegu. A dzis zaobserwowalem ze jest jeszczy wyzszy niz byl. czyli mam wyzsze temp zasilania i powrotu, a pompa ma zapewniony optymalny przeplyw, po co zmieniac??

Jeszcze raz - jakiej mocy masz pompe ze instrukcja podaje tylko 1m3/h ? Przy 1m3/h i zasilaniu 5stC, powrocie 2,5stC pompa ciagnie z gruntu niecale 3kW. Przy obecnych temperaturach moze to wystarcza ale jak przyjda wieksze mrozy toto bedzie za malo. A jezeli zwiekszasz predkosc (bieg pompy) i temperatura zasilania maleje (!) to znaczy ze masz za male DZ - glikol poprostu nie nadarza sie nagrzac w tym DZ i wraca chlodniejszy.

photos
26-11-2011, 16:57
pompa 7,7 a DZ 160 mb pionowe. Temp ktore podalem, podalem moze za wczesnie bo mi wylicza srednia tygodniowa,a wczesniej pompa nie pracowala wiec moze byc jeszcze zawyzone dopiero w nastepnym tyg bede mogl konkretnie napisac. Taki przeplyw jest w instrukcji, pokazal mi to wczoraj serwisant i tak ustawil.
A to ze zwiekszam bieg a wowczas zasilanie malej to raczej normalne, przy wiekszym przeplywie nie zdazy odebrac tyle ciepla. No i mam jeszcze troche przypowietrzone wiec musi troche pompa popracowac...

wit74
27-11-2011, 08:51
Sprawdziłem,ze rok temu 29/11/2010 podałem taki wynik:

Mam podobne temp w poziomym kolektorze 8,4C/5C w pierwszej godz grzania.Po kilku godzinach ciągłej pracy mam 7,1C/4 C.

Wczoraj miałem niemal identycznie w pierwszej godzinie grzania było 8,3oC/5oC.Nie wiem tylko jak było pod koniec pracy PCi.
Co do zmiany prędkości na pompce obiegowej to zmniejszenie prędkości zawsze zwiększało u mnie dt w DZ, spadał powrót a zasilenie różniło się może o 0,2 oC

niedowiarek
27-11-2011, 10:04
no u mnie nie maleje temperatura zasilania przy zwiększeniu biegu pompki - maleje tylko powrót....tzn robi się większa delta, to logiczne, ale zasilanie jest bez zmian

Logiczne dla mnie jest dokładnie odwrotnie: większy przepływ to mniejsza delta. Jak źródło nie jest "sztywne", tj. bardzo wydajne to jeszcze po jakimś czasie spadek temp. zasilania.

Daga&Adam
27-11-2011, 10:22
Logiczne dla mnie jest dokładnie odwrotnie: większy przepływ to mniejsza delta. Jak źródło nie jest "sztywne", tj. bardzo wydajne to jeszcze po jakimś czasie spadek temp. zasilania.

Dokladnie tak powinno byc :) Wyzszy bieg = wiekszy przeplyw = mniejsza dT.

photos
27-11-2011, 10:44
i u mnie tak jest przy 3 biegu delta wynosila 2 stopnie... Teraz przy 1 biegu bedzie pewnie kolo 4 stopni ale tego jeszcze nie wiem

wit74
27-11-2011, 10:53
Logiczne dla mnie jest dokładnie odwrotnie: większy przepływ to mniejsza delta. Jak źródło nie jest "sztywne", tj. bardzo wydajne to jeszcze po jakimś czasie spadek temp. zasilania.

Dokładnie.
Myślałem o zmniejszeniu prędkości przepływu w swoim poście,nie wiem skąd wziąłem to zwiększenie - jakiś wczorajszy jestem :-)
Już poprawiłem

dekar
29-11-2011, 14:28
U mnie okazało się, że czujniki są nieprecyzyjne. Serwisant który przyjechał zmierzył bezpośrednio na rurze i okazało się, że jest przekłamanie, docisnął czujniki i teraz mam rozjazd "tylko" o jakieś 0,5 stopnia. Niestety na powrocie DZ mam już minusa :( niewielkiego tak z 0,2-0,3 ale jednak. Firma utrzymuje, że przez to, że mam odwierty 25 metrowe, źródło w cyklu pracy pompy szybciej się wychładza, ale też szybciej regeneruje, ponieważ bazuje na ruchu wód gruntowych w odróźnieniu od odwiertów głębszych które korzystają z wód głębinowych przez co charakteryzują się stabilniejszą temperaturą ale za to wolniej się regenerującą.

Jak to dla Was brzmi? Ma to sens?

Liwko
29-11-2011, 14:32
Ja już na powrocie zaobserwowałem -1 i się nie przejmuję;) Zasilanie +4. Temperatura nadal będzie spadać ale coraz wolniej. Jak na razie to nie ma co panikować.

photos
29-11-2011, 14:48
Ja już na powrocie zaobserwowałem -1 i się nie przejmuję;) Zasilanie +4. Temperatura nadal będzie spadać ale coraz wolniej. Jak na razie to nie ma co panikować.
A ja Zmieniłem bieg obiegówki na I i nadal mam delte 2 stopnie hmmm. Wczoraj Juz ustawiłem pompe na grzanie w II taryfie. w domu było 12,5 st a ja dałem jej 16 no i w efekcie pompa pracowała całą nocną taryfę, czyli od 22 do 6 i od 13 do 15 razem 11 godzin. Po takiej pracy zasilanie miałem 2,3 a powrót -0,3 , a temp w domu rano była 15,5 stopnia.

Liwko
29-11-2011, 15:06
A ja Zmieniłem bieg obiegówki na I i nadal mam delte 2 stopnie hmmm. Wczoraj Juz ustawiłem pompe na grzanie w II taryfie. w domu było 12,5 st a ja dałem jej 16 no i w efekcie pompa pracowała całą nocną taryfę, czyli od 22 do 6 i od 15 do 16 razem 11 godzin. Po takiej pracy zasilanie miałem 2,3 a powrót -0,3 , a temp w domu rano była 15,5 stopnia.

I o to chodzi;)
Ale to jest razem 9h:)

niedowiarek
29-11-2011, 15:46
A umnie wczoraj po godzince pracy było 6,5/2,5C. Już mi bliżej do pionowego chociaż jeszcze nie ma jeszcze grudnia :(. Gdyby przestało spadać tak jak to jest w pionowym to bym się nie martwił....

bartosz-w
29-11-2011, 18:03
A ja mam cały czas 7-8 stopni DZ wejście do pompy, nie jest źle

Jacek150
29-11-2011, 18:45
U mnie pionowy 3 / -1,5 , przed końcem pracy sprężarki

kkdarch
29-11-2011, 19:27
DZ spiralny 4,5/1,5 po trzech godzinach grzania.:D

kkdarch
29-11-2011, 19:30
DZ spiralny 4,5/1,5 po trzech godzinach grzania.:D
Pamiętajcie że DZ najlepiej pracuje okrakiem na zerze (wejście do pompy + ,wyjście na-)

Liwko
29-11-2011, 19:42
jutro chyba nastawie rano jakieś grzanie, coby to sprawdzić :D

Lepiej budzik nastaw:D

niedowiarek
29-11-2011, 21:22
Ja też nie lubie srywać, a nastawić to potrafie nawet wodę na kawę. Tylko czasem mi się przypali :sick:

wihajster
29-11-2011, 21:42
DZ spiralny 4,5/1,5 po trzech godzinach grzania.:D
Pamiętajcie że DZ najlepiej pracuje okrakiem na zerze (wejście do pompy + ,wyjście na-)

Możesz rozjaśnić co masz na myśli? "Bodzia" na elce się naczytałeś czy jak?? ;)

Daga&Adam
30-11-2011, 09:29
bylem przed chwilą oczytać i jest 8/5,5

U mnie po calej nocy grzania 6.8 / 3.3. Ale czujki w samej pompie pokazuja gdzies o 0,5-1stC mniej! Sa troche nizej zabudowane, moze tez moje albo te w pompie inaczej skalibrowane i takie roznice :)

rydzadam
30-11-2011, 09:37
U mnie okazało się, że czujniki są nieprecyzyjne. Serwisant który przyjechał zmierzył bezpośrednio na rurze i okazało się, że jest przekłamanie, docisnął czujniki i teraz mam rozjazd "tylko" o jakieś 0,5 stopnia. Niestety na powrocie DZ mam już minusa :( niewielkiego tak z 0,2-0,3 ale jednak. Firma utrzymuje, że przez to, że mam odwierty 25 metrowe, źródło w cyklu pracy pompy szybciej się wychładza, ale też szybciej regeneruje, ponieważ bazuje na ruchu wód gruntowych w odróźnieniu od odwiertów głębszych które korzystają z wód głębinowych przez co charakteryzują się stabilniejszą temperaturą ale za to wolniej się regenerującą.

Jak to dla Was brzmi? Ma to sens?

Więcej będziemy wiedzieć, jak Twoja pompa popracuje w zimę. Wtedy okaże się, na ile masz wydajne DZ. Jeśli temp. będzie mocno spadać, np. do -5 i utrzymywać się tak przez dłuższy czas, to może być nieciekawie. Generalnie dobrze dobrane odwierty nie powinny nawet po zimie spadać poniżej zera na wyjściu z DZ do pompy, a jeżeli już to na krótko. Lepiej sprawdzają się jednak odwierty w granicach 80-100 metrów. Są stabilniejsze temperaturowo od tych rzędu 30, czy 50 m. Z tą regeneracją przez działanie wody opadowej - w zasadzie nie ma znaczenia, bo co z tego że się niby szybciej zregeneruje, skoro i tak nie oddaje odpowiednio dużo ciepła, żeby dać z DZ dodatnie temperatury, powiedzmy plus 3 nawet w środku mroźnej zimy.

photos
30-11-2011, 10:04
Ja też chyba kupie dwa termometry i przykleję taśmą do zasilania i powrotu...będę miał temperatury na bieżąco. Bo u mnie w sterowniku tylko zasilanie można odczytać. Pompa ma program tygodniowy i pokazuje średnią z zasilania i średnia z powrotu z okresu tygodnia.
Takie bedą okej??
http://allegro.pl/termometr-elektroniczny-z-sonda-50-70c-i1957591504.html
Bo znalazłem jeszcze jeden tańszy ale jego dokładność to + - 1 st.
A ten ma + - 0,1 st

Daga&Adam
30-11-2011, 10:26
Ja też chyba kupie dwa termometry i przykleję taśmą do zasilania i powrotu...będę miał temperatury na bieżąco. Bo u mnie w sterowniku tylko zasilanie można odczytać. Pompa ma program tygodniowy i pokazuje średnią z zasilania i średnia z powrotu z okresu tygodnia.
Takie bedą okej??
http://allegro.pl/termometr-elektroniczny-z-sonda-50-70c-i1957591504.html
Bo znalazłem jeszcze jeden tańszy ale jego dokładność to + - 1 st.
A ten ma + - 0,1 st

Jasne - spokojnie taki wystarczy :)

photos
30-11-2011, 10:47
Jasne - spokojnie taki wystarczy :)
No i zakupione :)

photos
30-11-2011, 10:55
ja mam +-1 i wystarczy...
tznrozdzielczość 0.1, ale dokładnośc wskazań wg producenta to +-1C
mam dokładnie taki
http://allegro.pl/termometr-elektroniczny-z-sonda-50-300-pzh-i1951373721.html
Eeee no ale to to już wysoka póła :)

wihajster
01-12-2011, 20:33
Jak już założycie te czujniki na rurę, to zaizolujcie otuliną cały czujnik wraz z rurą jakąś izolacją i zaklejcie brzegi taśmą izolacyjną aby nie było dopływu powietrza. To może wprowadzać dość spory uchyb. Przy jednej pompie miałem różnicę 1,5K między zasilaniem i powrotem parownika przy niepracującej sprężarce. Okazało się że izolacja była uszkodzona na jednym z czujników i "łapał" powietrze lekko nagrzane od sprężarki.

photos
02-12-2011, 14:10
Jak już założycie te czujniki na rurę, to zaizolujcie otuliną cały czujnik wraz z rurą jakąś izolacją i zaklejcie brzegi taśmą izolacyjną aby nie było dopływu powietrza. To może wprowadzać dość spory uchyb. Przy jednej pompie miałem różnicę 1,5K między zasilaniem i powrotem parownika przy niepracującej sprężarce. Okazało się że izolacja była uszkodzona na jednym z czujników i "łapał" powietrze lekko nagrzane od sprężarki.
Ja zamontuje te czujniki na zewnątrz pompy. Pewnie gdzieś zaraz na wejściu do PCi. Moja sprężarka nie jest niczym zaizolowana i jej góra jest bardzo gorąca podczas pracy, może dobra izolacja załatwiłaby sprawę ale na zewnątrz będzie pewniej.

photos
02-12-2011, 14:16
Po tygodniu pracy, no jeszcze nie całym bo dopiero piątek. Moje temp to 1,6/-0,4
To są średnie z tygodnia. Jak pisałem wcze4śniej pompa pracowała jednego dnia bardzo długo podnosząc temp z 12 do 15 stopni i wówczas na pewno zasilanie mocno spadło. Teraz poustawiałem już wszystko i zobaczymy jak na stałych parametrach będzie zachowywać się temp DZ. Jedna rzecz mnie dziwi. Jak pisałem wcześniej zmniejszyłem bieg pompki DZ gdyż pompowała 3 tys ltr/h. Według serwisanta i książki serwisowej moja pompa potrzebuje 1050 na godz. na I biegu DZ mam około 1200. Więc tak zostało ustawione. Według logiki powinna sie zwiekszyc delta DZ a tu nic dalej w okolicach 2 stopni.

photos
06-12-2011, 15:57
dzis zamontowalem czujniki na DZ. Od razu pokazalo ze mam za niski bieg na pompce bo delta wynosila 6,5 stopnia. Zrobilem na drugi bieg i jest 4 stopnie. A temp zasilania to 3,1 st a powrot -0,8

Liwko
06-12-2011, 16:00
dzis zamontowalem czujniki na DZ. Od razu pokazalo ze mam za niski bieg na pompce bo delta wynosila 6,5 stopnia. Zrobilem na drugi bieg i jest 4 stopnie. A temp zasilania to 3,1 st a powrot -0,8

Po jakim czasie pracy?

photos
06-12-2011, 16:08
chodzila w taryfie nocnej okolo 4 godzin, od 22 do 6 ale nie wiem dokladnie w jakich godzinach. Przyjechalem okolo 15, pompa jeszcze chodzila od 13, czyli kolejne 2 godziny, nastepnie wylaczylem ogrzewanie zamontowalem czujniki i podnioslem temp tak aby przez godzine jeszcze pochodzila, takie byly temp po tej kolejnej godzinie pracy. Wydaje mi sie ze u mnie jest jakis ciek wodny, zrodlo szybko schodzi z temp ale tez szybko sie regeneruje

Liwko
06-12-2011, 16:14
No to masz niemal idealnie.

Daga&Adam
06-12-2011, 19:12
dzis zamontowalem czujniki na DZ. Od razu pokazalo ze mam za niski bieg na pompce bo delta wynosila 6,5 stopnia. Zrobilem na drugi bieg i jest 4 stopnie. A temp zasilania to 3,1 st a powrot -0,8

No pisalem to juz dawno temu :-) Ja mam teraz zasilanie +5, wyjscie 0. Niedlugo bede zlizywal lod z zaworu DZ ;)

photos
06-12-2011, 19:22
No pisalem to juz dawno temu :-) Ja mam teraz zasilanie +5, wyjscie 0. Niedlugo bede zlizywal lod z zaworu DZ ;)
no tak ale ja ustawialem bieg pompki do przeplywu jaki potrzebuje pompa i mimo iz byl dobry to lekko delta za duza. A robilem w ten sposob bo nie mialem czujnika powrotu DZ. Teraz juz zamontowalem . Delte mam 4 st a przeplyw na obu petlach to 30 ltr/min czyli 1800/h niby za duzy ale chyba delta jest wazniejsza a przeplyw wiekszy nie zaszkodzi.

Co do lodu to ja juz mam :)

Pyxis
06-12-2011, 19:36
Doksztalcie mnie troszke w temacie "delty". Dlaczego tak wazne jest zmieszczenie sie w przedziale 3-5* ronicy zasilanie-powrot na DZ?

Daga&Adam
06-12-2011, 19:46
Doksztalcie mnie troszke w temacie "delty". Dlaczego tak wazne jest zmieszczenie sie w przedziale 3-5* ronicy zasilanie-powrot na DZ?

Wazne dla COPu przede wszystkim :) Im wyzsza temperatura DZ tym lepszy COP. A pod uwage bierzesz temperature na wyjsciu - a im mniejsza delta tym ta temperatura jest wyzsza :)

Daga&Adam
06-12-2011, 19:52
Rozmawiałem dzisiaj z kolegą co ma już PC z 10lat - nie chce się na fotki zgodzić :D
a rozmawialiśmy też o temperaturach DZ - na koniec okresu grzewczego ma 6C na zasilaniu :D - no ale on specjalnie staw wykopał, żeby mieć lepsze DZ :D

Ja wystarczy ze usypalbym naprawde niewielki wal (dlugosc ~6-7mb, szerokosc 1-2mb, wysokosc 1-2mb czyli ze 2-3 wywroty ziemi) i na dole tez moglbym miec staw - caly tamten teren jest podmokly i przy kazdym nawet najmniejszym deszczu doplywa tam kupa wody :) Ale ciezko by tam bylo ze sprzetem wjechac, a i taki staw to chyba trzeba formalnie gdzies zglaszac.. Drzewkom tez by sie to moglo nie spodobac bo taki staw to minimum 2mb wody by musial miec - zalalbym ich troche.. A nawet bez walu w tamtym miejscu DZ mialbym prawie jak w stawie :) Tyle ze to ~150mb od domu i ostra skarpa w dol po drodze.. Ciezko ciezko.. Ale nie ma zle, ciekawy jestem tylko jak sie ten moj DZ bedzie zachowywal pod koniec sezonu yhm :)

Pyxis
06-12-2011, 21:41
Przy liczeniu COP raczej bierzemy do obliczen ronice temperatur ale pomiedzy zrodlem gornym i dolnym a nie ta na wyjsciu i wejsciu DZ. Czy sie myle?

Daga&Adam
06-12-2011, 21:44
Przy liczeniu COP raczej bierzemy do obliczen ronice temperatur ale pomiedzy zrodlem gornym i dolnym a nie ta na wyjsciu i wejsciu DZ. Czy sie myle?

Ta na wyjsciu DZ i wyjsciu GZ - te najmniej "korzystne" :-) W praktyce moze nie tak do konca - moze trzeba wziasc srednia wej/wyj DZ. Przy czym np. srednia 6/0 to 3stC, a srednia 6/3 to juz 4,5stC :)

Pyxis
06-12-2011, 22:06
Czyli nadal mamy otwarty temat znaczenia dT na dolnym zrodelku :-)

Zigobar
07-12-2011, 00:25
Pyxis
Tzw. optymalna delta T jest po prostu kompromisem między wysokim COP, a kosztem energii "zżeranej" przez pompę obiegową.

Pyxis
07-12-2011, 06:34
Czyli im mniejsza "delta" na DZ tym wartosc COP bedzie lepsza?

Rafał_
07-12-2011, 07:46
Tak, tylko jest jedno "ale": opory przepływu rosną w kwadracie prędkości przepływu. Dlatego przyjmuje się jako optimum deltę 3-5st (energia zużywana na pompowanie jest optymalna w stosunku do COP).

dekar
07-12-2011, 11:23
A tak wracając do tematu wątku ;) to u mnie od paru dni utrzymuje się 0,4 na wejściu na wyjściu mam -1,6 ale wiem, że ten czujnik przekłamuje o jakieś 0,5 stopnia więc pewnie jest to coś koło -2,1 PC w cyklu pracuje średnio jakąś godzinę i to są temperatury z końcówki pracy.
Temperatury trochę mi spadły bo w ramach eksperymentu podbiłem sobie krzywą o 1, na poprzedniej krzywej temperatura na wejściu 1,3 na wyjściu -1 (czyli pewnie jakieś -1,5)

arecki1338
09-12-2011, 03:26
u mnie wczoraj wieczorem pod koniec pracy pompy DZ bylo na poziomie 2,6/-1,5.Dzis gdzies po godzinie pracy osiagnely 2,3/-0,6 ale zalaczyl sie podgrzewacz elektr. Na zewnatrz jest 1 st, czy to normalne zeby tak szybko sie te grzalki zalaczaly? Jak jest lepiej dla pmpy - czy jesli zalacza sie rzadziej ale chodzi dluzej, czy krotsza praca , czestsze zalaczania?

ferrit
09-12-2011, 06:40
czy to normalne zeby tak szybko sie te grzalki zalaczaly? Jak jest lepiej dla pmpy - czy jesli zalacza sie rzadziej ale chodzi dluzej, czy krotsza praca , czestsze zalaczania? Grzałki się mogą włączać przy -15..-20'C na zewnątrz. Lepiej dla pompy jak się włącza rzadziej i pracuje dłużej.

piwopijca
09-12-2011, 11:30
Ja dzisiaj sprawdzilem a ranca gdy PCi jeszcze pracowala i mialem DZ 3*C/1*C.

Pzdr.

Daga&Adam
09-12-2011, 11:36
Ja dzisiaj sprawdzilem a ranca gdy PCi jeszcze pracowala i mialem DZ 3*C/1*C.

Pzdr.

U mnie poziomy (550mb) = 6.1 / 2.8 po 8h pracy (22-6).

Liwko
09-12-2011, 12:38
U mnie poziomy (550mb) = 6.1 / 2.8 po 8h pracy (22-6).

Do puki ziemia nie zamarznie to poziome będą zawsze górą. Mam zakopane 150m rury fi25 na GWC, ale zastanawiam się czy nie lepiej ją przeznaczyć na DZ.

dargoth
09-12-2011, 13:32
GGWC to też wymierne korzyści. Jeśli Twoje DZ przyzwoicie sobie radzi, to chyba większe zyski przyniesie zrobienie GGWC. Sam planuję też dodatkową nitkę za domem od północnej strony. Od północnej strony, żeby wydajniej schładzał w lecie. Jeśli DZ nie będzie miało problemów z temperaturami to GGWC będzie pracował też zimą, jeśli problemy się pojawią, to tylko latem, a w zimie dodatkowa nitka wspomoże kolektor.

Pyxis
09-12-2011, 14:41
Korzystanie z jednego kolektora zima do grzania a latem do schladzania domu ma ta zalete, ze latem ladujesz sobie przy okazji DZ i zima czesc tej energii ponownie wykorzystasz. Przynajmniej w teorii. :-)

kkdarch
09-12-2011, 16:42
U mnie DZ 4,5/1,5 po trzygodzinnym cyklu grzania (pompa włącza się na około 2,5-3 godziny x 3 razy na dobę):D i wieje z zachodu jak....:lol:

Korzystanie z jednego kolektora zima do grzania a latem do schladzania domu ma ta zalete, ze latem ladujesz sobie przy okazji DZ i zima czesc tej energii ponownie wykorzystasz. Przynajmniej w teorii. :smile:
Moje DZ miało 18 st. przed sezonem i bardzo szybciutko zjechało:bash:

Liwko
09-12-2011, 16:44
...w Kieleckiem? :)

kkdarch
09-12-2011, 18:44
...w Kieleckiem? :)
Normalnie rzut beretem od kieleckiego:D

wihajster
09-12-2011, 22:36
(...)
Moje DZ miało 18 st. przed sezonem i bardzo szybciutko zjechało:bash:
A ja z uporem maniaka powtórzę: nie ma takich temperatur w DZ poziomym (o pionowych już nie wspomnę).
Obserwuję na różnych instalacjach w różnych rejonach kraju i więcej niż +16C nie widziałem.
Są w takim razie dwie możliwości: albo masz zły pomiar temperatury, na co stawiam, albo bardzo płytko umieszczone rury??

wihajster
10-12-2011, 07:19
No trochę daleko, ale kto wie, może kiedyś przejazdem. Pozdrawiam :)

Jacek150
10-12-2011, 08:18
Pionowy 6x50m , pod koniec pracy 3,0 / -1,3 , grzalki nigdy sie nie załączyły do potrzeb ogrzewania nawet przy -20 stopni zeszłej zimy.

Marian_D
10-12-2011, 10:07
Korzystanie z jednego kolektora zima do grzania a latem do schladzania domu ma ta zalete, ze latem ladujesz sobie przy okazji DZ i zima czesc tej energii ponownie wykorzystasz. Przynajmniej w teorii. :-)

Ani w teorii, ani w praktyce.

Lepiej już nie pisz takich rzeczy, bo później powstają "mądrości ludowe", oparte na "teoriach" rodem z forum internetowych i usilnie powtarzane przez wszelkiej maści "specjalistów".



Do puki ziemia nie zamarznie to poziome będą zawsze górą.

Jeśli poziome DZ jest prawidłowo wykonane, to na naszych szerokościach geograficznych zamarznięcie ziemi nie ma żadnego znaczenia dla jego wydajności.



no to zapraszam do mnie latem....rury na głębokości 1,7-1,8m

To chyba masz źródło geotermalne na głębokości 1,8m, bo osiągnięcie powyżej 8-9 stopni na tej głębokości jest niemożliwe. A że w fakt istnienia owego źródło geotermalnego absolutnie nie wierzę, drogą eliminacji wszystko wskazuje na błędny pomiar.



albo bardzo płytko umieszczone rury??

Pewnie tak. U moich znajomych panowie "specjaliści" wykonali DZ częściowo na głębokości 2m, a w części na głębokości... 40cm ze względu na lity wapień w planowanym miejscu.

"Specjaliści" tłumaczyli to w ten sposób, że choć w części jest za płytko, to w drugiej części jest głębiej niż trzeba i... "to po uśrednieniu wychodzi 1.8m". A poza tym to jest "najnowsza pompa piątej generacji z komputerem i ekranem dotykowym i ona sobie bez problemu poradzi" :D

Znajomi oczywiście nie dali sobie wytłumaczyć, bo "to najlepsza firma i najlepsza pompa na rynku za 60.000zł".

Liwko
10-12-2011, 10:18
Jeśli poziome DZ jest prawidłowo wykonane, to na naszych szerokościach geograficznych zamarznięcie ziemi nie ma żadnego znaczenia dla jego wydajności.


Wystarczy że masz piaski nad takim kolektorem a będzie to miało duże znaczenie

wit74
11-12-2011, 12:07
U mnie dziś nad ranem było 5,9oC/2,9oC po kilku godz pracy

piwopijca
12-12-2011, 06:13
Latem tez mi czujniki pokazywaly wysokie temp. DZ, ale spowodowane to raczej bylo tym, ze rury w fazie koncowej biegna w pom. gospodarczym i tam sie nagrzewaja w czasie "postoju" PCi.
Zanim sie ochlodza minie troche czasu, nawet pare minut no ale wiedzac o tym zczytuje temp. dopiero po kilkunastu minutach od uruchomienia o ile jest mi to wogole potrzebne :)


Pzdr.

rwxw
12-12-2011, 16:31
Tak wyglądają temperatury dz u mnie:
2011-10-14 10/13 - początek sezonu
2011-10-25 9.4/12.3
2011-10-30 8.4/10.4
2011-11-11 6.7/9.2
2011-11-26 4.5/6.2
2011-12-01 3.9/5.1
2011-12-10 3.4/4.6

Widać tendencje malejącą... Odczyty po mniej więcej godzinie grzania. Później temperatura mocniej nie spada ze względu na rozmiar mojego dz.

danielsq
12-12-2011, 18:15
A u mnie jest +5'C na zasilaniu i +1'C na powrocie po 8 h pracy, liniowy kolektor poziomy 6 x 100 m.

Pyxis
12-12-2011, 19:53
Dzisiaj po 6h pracy u mnie +2,2/-2,3. Pompa pracuje dopiero 2 tydzien, wiec nie wiem czy powinno byc lepiej czy to w miare normalne temp. Mam zakopane 3x200m rury kolektora spiralenego w mokrym gruncie.

wihajster
12-12-2011, 20:13
> Pyxis - napisz proszę jaką masz PC (moc grzewcza/chłodnicza) i jaka rura tych trzech odcinków 200m?

k***a*z
13-12-2011, 08:05
+2,2/-2,3.

Odczytałeś to ze sterownika ? ta druga temperatura do delta ?

photos
13-12-2011, 09:00
Odczytałeś to ze sterownika ? ta druga temperatura do delta ?
Raczej zasilanie i powrót

k***a*z
13-12-2011, 09:27
Raczej zasilanie i powrót

Pytałem bo mamy takie same pompy .

Pyxis
13-12-2011, 10:03
Zailanie i powrot.
Sterownik pokazuje temp DZ +2,2*C a delte 4,5. Odczytalem po 6h pracy.
Jak jest u Ciebie?

Pyxis
13-12-2011, 10:05
> Pyxis - napisz proszę jaką masz PC (moc grzewcza/chłodnicza) i jaka rura tych trzech odcinków 200m?

Pompa ma 12kW mocy grzewczej (wg producenta) Chlodniczej mocy nie znam. Sprezarka ma cos kolo 3kWmocy elektrycznej . Rura to PE 32mm.

Zigobar
13-12-2011, 15:23
3 razy 200m PE 32 powiadasz..., a przy jakiej mocy pompy obiegowej w DZ uzyskujesz deltę 4,5stopnia?

Pyxis
13-12-2011, 15:24
210W

A dlaczego pytasz?

Zigobar
13-12-2011, 15:34
Z ciekawości, interesuje mnie wszystko, co związane z PC [temat mnie wciągnął:)]. Szczególnie - optymalizacja warunków pracy. Powyżej 150m zaleca się PE40 [opory przepływu]. Wtedy dla tej samej wartości przepływu wystarczy pompa obiegowa o mniejszej mocy [wyższy COP].

Pyxis
13-12-2011, 16:00
Widzisz, takie granice wyznacza sie praktycznie i one sa dosyc plynne. Opory w funkcji dlugosci kolektora rosna chyba liniowo i przy dlugosci 150m nie ma jakiegos magicznego uskoku oporow przeplywu. Moj pompiarz stwierdzil na bazie wlasnego doswiadczenia, ze nie ma sensu dawac 40tki i lac w to dodatkowgo glikolu. Po prostu to sie nie zwroci w jakims rozsadnym czsie, bo COP wzrosnie sladowo (przy 50W to nie wiecej niz 2%). Taka oszczednosc na obiegowce, to granica bledu obiczenioowego.
Zgodziolem sie mwiec na PE32 a czy slusznie, to sie okaze.

rwxw
13-12-2011, 18:08
Opory w funkcji dlugosci kolektora rosna chyba liniowo i przy dlugosci 150m nie ma jakiegos magicznego uskoku oporow przeplywu.
Tak, ale dla 12kW pc trzeba sporo wody przepędzić i tu te 32-ki przeszkadzają, stąd sporo lepsze by były 4x150, bo wraz z wzrostem przepływu jego opory rosną dużo, dużo szybciej niż liniowo. Wtedy koszt byłby ten sam, a COP lepszy (nie tylko ze względu na mniejszą obiegówkę, ale też wyższą temperaturę glikolu wypływającego z pc). Ale jak masz 3x200, to zmieniać nie będziesz i też będziesz zadowolony.

Zigobar
13-12-2011, 18:47
Pyxis
Oczywiście, że granice są płynne. Również zwiększenie średnicy z 32 na 40 niekoniecznie musi się opłacać [ze względu na wyższy koszt glikolu]. Widziałem wiele opisów instalacji z 200m pętlami zarówno z PE32, jak i z PE40. Ale np. "terplace" zalecał podzielenie 600m PE32 na 4 odcinki i wtedy podobno powinna wystarczyć obiegówka o mocy 100-120W.
Np. kolega "rwxw" ma 4 pętle po 200m PE40 i obiegówkę 100W. Zapieprza przy delcie 3stopnie i PC 8kW.
Każde rozwiązanie ma jakieś wady i zalety.

Pyxis
13-12-2011, 19:04
No czy bede zadowolony to soe okaze pewnie po nastepnym sezonie. :-)
Wlasnie wracam z budowy i dzisiaj mam juz temperatury +2,0/-2,4 a wiec 0,2*C nizej niz wczoraj. Pompa pracuje w 2 cyklach: 8h w nocy i 6h wdzien a wiec w sumie 14h na dobe. Cos jej opornie idzie rozgrzewanie mojej mokrej chalupy. Temp na skraplaczu 27*C a podloga ma ledwie 15*C. Ronie mniej wiecej o 1* na dobe, ale przepalam tez koza. Ckopaki pracuja nad dociepleniem poddasza bo na razie welny 15cm tylko miedy krokwiami i rozszczelnione okna.
Jak DZ bedzie sie wychladzalo w tym tempie, to za 10 dni bedzie juz w okolicach zera na wejsciu (?). :-(

Zigobar : Na pewno rura 40tka to mniejsze opory. Jak bym mial kase na zbyciu, to pewnie dla bezpiecznstwa zakopal bym wlasnie taka. Ja w oststniej chwili przeszedlem z planow ekogroszkowych na PCi i musialem sie zmiescic z tylko niewielka nadwyzka w budzecie ;-)

Pyxis
13-12-2011, 21:29
Ani w teorii, ani w praktyce.

Lepiej już nie pisz takich rzeczy, bo później powstają "mądrości ludowe", oparte na "teoriach" rodem z forum internetowych i usilnie powtarzane przez wszelkiej maści "specjalistów".

Ale masz "specjalisto" jakies zrodla na poparcie swoich "wyrokow"?

Pyxis
13-12-2011, 21:56
No to zestawik pytan: -)
Ile tego zakopales i jak?
W jakim gruncie?
Jaka moc pompy?
Ile juz na niej grzejesz?
I jakie masz te temp?

Pyxis
13-12-2011, 23:32
No wlasnie. Mam cicha nadzieje, ze jak bedzie blizej zera to spadek bedzie coraz wolniejszy asymptotycznie do 0*C :-)

Pyxis
14-12-2011, 06:18
7*C to ja mialem na DZ nim sie jeszcxze pierwszy raz sprezarka zalaczyla. :-)

Warunki glebowe mam podobne. Rura prosto czy w spirale?

Pyxis
14-12-2011, 06:45
No to kolektor nie jest duzy a ogromny do tej mocy pompy. :-)

k***a*z
14-12-2011, 12:26
Ja mam obiegówkę DZ o mocy 260W , w sumie 4x240 (na początku miałem 4x200 ale przedłużyłem trochę) , rura PE40 grunt mokry . Poświęcę się i wstanę o 6 rano aby sprawdzić temperaturę DZ , teraz przy starcie i tak mniej więcej 1-2 godziny później mam 7 stopni i deltę 5

k***a*z
14-12-2011, 12:58
ile?!? moja obiegówka DZ bierze 39/62/80W (odpowiednio dla każdego biegu)no, ale jak masz pętle 4x240...ja ma średnio 4x137,5m PE40

W sumie to taką mi dał producent PCi , na 3 biegu mam deltę 5 , na pierwszym rośnie do ponad 7 .

Zigobar
14-12-2011, 14:54
ile?!? moja obiegówka DZ bierze 39/62/80W (odpowiednio dla każdego biegu)no, ale jak masz pętle 4x240...ja ma średnio 4x137,5m PE40
adiqq
Nie zapominaj, że "kamieniarz" ma PC 14kW. Większa moc - większy przepływ, wszak wymagana delta DZ taka sama dla wszystkich:).

Pyxis
14-12-2011, 21:33
A u mnie dzisiaj po kolejnych 14h pracy pompy temperatura DZ nizsza o 0,2*C. Nie regeneruje sie w pelni przez te 10h "postoju".
Teraz mam 1,8/-2,6
Mam sie juz zaczac martwic?

k***a*z
15-12-2011, 07:24
Przepraszam , obiegówka DZ ma moc 225W , dzisiaj sprawdziłem dokładnie . Temp. DZ 7 stopni .

>Pyxis , masz jeszcze miejsce na kolejną pętle DZ ? Od kiedy grzejesz ?

Zapytam znajomego o temperatury bo ma taką samą PCi jak ty i tyle samo metrów DZ , będzie można porównać.

Pyxis
15-12-2011, 09:17
Grzeje 3 tygodnie prawie, ale pompa chwile chodzila po 10h dziennie, pozniej po 12h a od kilku dni po 14h.
Z kolejna petla moze byc problem. Ale traktujac to jako ostatecznosc... nie ma rzeczy niemozliwych :-)

Czekam na info.

Liwko
15-12-2011, 09:27
Grzeje 3 tygodnie prawie, ale pompa chwile chodzila po 10h dziennie, pozniej po 12h a od kilku dni po 14h.
Z kolejna petla moze byc problem. Ale traktujac to jako ostatecznosc... nie ma rzeczy niemozliwych :-)

Czekam na info.

Przy tych temperaturach 14h to dość długo. Moja pracuje około 8-9h. Gdybym miał dwie h taniej taryfy w dzień chodziła by jeszcze krócej.

photos
15-12-2011, 09:28
cos duzo ta pompa chodzi. Moim zdaniem masz albo wielkie mostki termiczne albo za słaba pompa. Skoro na zewnątrz mamy temp na plusie powiedzmy średnio 2 stopnia a pompa chodzi 14 godzin to stawiam że przy - 10 stopni juz sie nie wyrobi nawet grzejac 24 na dobę. Popatrz czy nie masz zapowietrzonej podłogówki, ewentualnie dolne żródło.
Gdzies musisz miec wielkie straty

Pyxis
15-12-2011, 09:35
Przy zapowietrzonym DZ zamrozil bym szybko wymiennik. Przy zapowietrzonej podlogowce zagotowal skraplacz :-)
Nie, to raczej nie zapowietrzenie. DZ na pompce odpowietrzalem dzisiaj rano. Zero powietrza. Dobilem tylko troszke wody do 1,5bara. Podlogowka pokazuje rowne przeplywy na rotametrach wszystkich petli. Woda w podloge idzie 29*C a wraca zimna.

Ja mam dom 2 miesiace po tynkach (jeszcze plamy mokre w rogach) i 1,5 miesiaca po posadzkach, a 8 mcy temu w moiejscu domu bylo pole uprawne :-). Na poddaszu tylko welna miedzy krokwiami (15cm). Dopiero sie robia skosy i dokladaja 10cm welny. Polowe okien mam delikatnie rozszczelnionych.
Tlumacze sobie, ze to ma znaczenie dla bilansu cieplnego domu.

Liwko
15-12-2011, 09:43
Tlumacze sobie, ze to ma znaczenie dla bilansu cieplnego domu.

I tak pewnie jest.
Zrób podbicie do wyższej temperatury w okreslonych godzinach. Powinno to zmniejszyć ilość start-stopów.

photos
15-12-2011, 09:44
No to jak tak to mozliwe jest takie długie działanie

Pyxis
15-12-2011, 09:53
Liwko, pomieszales chyba 2 "subwatki" (moj i photos'a)

U mnie pompa startuje 2x na dobe i dziala raz 8h a raz 6h.

Liwko
15-12-2011, 09:56
Liwko, pomieszales chyba 2 "subwatki" (moj i photos'a)

U mnie pompa startuje 2x na dobe i dziala raz 8h a raz 6h.

Upsss...
Czyli ewidentnie musisz zmniejszyć zapotrzebowanie zanim ci DZ zamarznie.

Pyxis
15-12-2011, 10:07
No tej wilgoci to az tak ogromnych ilosci nie ma. Bylo w cieplejszym listopadzie bardzo intensywnie wietrzone i palone koza. Welne i paroizolacje dach regularnir "macam". Nie stwierdzilem tam jakichkolwiek ilosci skroplonej wody. Pyli jak cholera przy ruszaniu.

Pompa ma 12kW. CAly czas kontroluje temp DZ. Przy starcie pompy mam 3,1*C a na koniec 1,8*C na dzisiaj. Temperatura pomieszczen to 14*C a posadzki niecale 17*C.
Czy faktycznie wlaczone ogrzewanie moze zaszkodzic?

k***a*z
15-12-2011, 11:19
Znajomy grzeje od prawie 3 miesiący , twierdzi że temp. DZ ma 8 stopni , czyli prawie to samo co u mnie. On też grzał świeży dom i na początku pompa ciągła mu dużo kWh. Ja w zeszłym roku włączyłem sobie PCi a nie miałem ocieplonego stropu na górze (110m2) , rachunek za prąd - kosmos ;-( a DZ z tego co pamiętam miało około 3.5 stopnia (po miesiącu grzania).

Pyxis
15-12-2011, 12:50
HenkoK Grzanie rozpoczalem dopiero po 4 tyh od zakonczenia posadzek. Z tego co madre glowy wypisuje to okres wiazania wylewki i do tego wilgoc niezbedna. Zreszta odparowywanie nie nastepuje gwaltownie bo w domu teraz ledwie 17*C. Moze piecem 30kW jak bym tam wpompowal wode 60*c to sie zgodze. :-)

adiqq co do kasy za wygrzanie swiezego domu - tez bym wolal miec teraz lato i pootweirane na przestrzal okna, ale cos. Poslizg byl z dachem i z posadzkami zamiast na wrzesien wyladowalem na listopad. Licze sie z tym wiekszym wydatkiem. To ma byc tez test PCi :-)

piwopijca
15-12-2011, 15:10
Dzisiaj o godzinie 14 podczas pracy PCi DZ mialo temp. 5,7*C/3,5*C
13.00 do 13.30 - cwu
13.30 do 16.00 - co a w tym czasie temperatura rzeczywista zasilania c.o. w pompie ciepła to 35*C

Pzdr.

arecki1338
16-12-2011, 03:38
Dzis u mnie po 6 godz pracy 1,3/-1,3. Jaka jest minimalna bezpieczna temperatura na powrocie DZ,zeby go nie przymrozic?

photos
16-12-2011, 05:27
moja pompa podobno dziala do - 5 na zasilaniu ale jak to sie ma do przemrozenia...nie wiem

piwopijca
16-12-2011, 06:57
Dzis u mnie po 6 godz pracy 1,3/-1,3. Jaka jest minimalna bezpieczna temperatura na powrocie DZ,zeby go nie przymrozic?

Ja mam fabrycznie ustawione na -10*C potem pompa sie wylaczy - nie zmieniam tego bo i po co skoro firma gwarantuje prace PCi do takiej temperatury.

Pzdr.

Pyxis
20-12-2011, 00:00
Dzisiaj po 6h pracy 1,5/-3,0
Kilka minut po starcie pompy DZ mialo temperature 3,5*C

leszekf
20-12-2011, 07:47
U mnie, tuz przed wyłączeniem (niestety nie wiem ile pracowała PC) +4,8/+1,5

k***a*z
20-12-2011, 08:06
Dzisiaj po 6h pracy 1,5/-3,0
Kilka minut po starcie pompy DZ mialo temperature 3,5*C

Może masz zapowietrzoną którąś pętlę ? Jesteś w stanie zmierzyć temp. poszczególnych rur DZ ? Czy masz odpowietrznik automatyczny na DZ ?

Pyxis
20-12-2011, 08:27
Hm.... ale po czym wnioskujesz, ze moze byc cos zapowietrzone?
Temperaure nie bardzo jest jak pomierzyc bo w studzience mam rozdzielacze, ale dzisiaj postaram sie ja otworzyc po 2 h pracy pompy i sprawdze jak sie rurki kolektora z powrotem glikolu szronia. Jesli rownomiernie 3 pentle, to znaczy, ze przeplyw jest na kazdej.
Odpowietrzniki jest na kazdym rozdzielaczu.

http://szkut.com/dom/Dom40.jpg

photos
20-12-2011, 08:27
U mnie jest zapowietrzona i nie wiem jak to odpowietrzyc...są dwa automatyczne odpowietrzniki i widze że nie daja sobie rady.

Pyxis
20-12-2011, 08:32
Trzeba chyba ta petle co masz zapowietrzona odkrecic i przelac pompujac jakas pompa o duzej wydajnosci. U mnie tak wypelniali wlasnie DZ. Pompowali dopoty, dopoki na wylocie petli nie pojawialo sie powietrze.

dekar
20-12-2011, 08:51
U mnie po 3 godzinach pracy 0,3/-2,1
Biorąc pod uwagę że wskaźnik na wyjściu przekłamuje o jakieś 0,5 stopnia to powinno być około -2,6.
Firma która mi instalowała PC i DZ generalnie się na mnie wypięła, stwierdzili, że dopóki temperatura na wejściu nie zejdzie poniżej -2 to oni nie widzą problemu...

Pyxis
20-12-2011, 09:04
Dlatego tak wiele wnosisz do tego watku :p

Liwko
20-12-2011, 09:06
Firma która mi instalowała PC i DZ generalnie się na mnie wypięła, stwierdzili, że dopóki temperatura na wejściu nie zejdzie poniżej -2 to oni nie widzą problemu...

To nie pierwszy raz są skargi, na tą właśnie firmę instalacyjną:(

wit74
20-12-2011, 09:12
U mnie po 6h pracy było 5,6/1,9oC

Liwko
20-12-2011, 09:14
adiqq, ile masz godzin taniej taryfy na dobę?

Pyxis
20-12-2011, 09:23
Podaj prosze temperatury z godzin 22-6 rano w odstepach co 10 min ;)

Liwko
20-12-2011, 09:30
10h = 13-15 i 22-6


Brakuje mi tej jednej godziny. Za grzyba nie idzie tego przeliczyć co będzie mi się bardziej opłacało. Niby jdna godzina więcej by mi dziennie pasiła, ale rezygnuje w tym momencie z tanich weekendów.
Chyba celowo zwiększę zużycie w drogiej i pozostanę w tej samej taryfie.

piwopijca
20-12-2011, 10:31
Juz gdzies pisalem, oszczednosci jakie wyliczylem miedzy I a II taryfami w RWE sa rzedu 260zl/rocznie za caly dom.
Dzisiaj sprawdzilem rano temp. DZ ale tylko na wejsciu bo nie chcialo mi sie juz grzebac i mialem po calej nocy 4*C z gruntu a -4*C na zewnatrz.

Pzdr.

HenoK
21-12-2011, 08:25
Dzisiaj po 6h pracy 1,5/-3,0
Kilka minut po starcie pompy DZ mialo temperature 3,5*C
Czy możesz w stopce w skrócie opisać swoją instalację PCi (np. tak jak to zrobił photos).
Chodzi o moc PCi, wyliczone zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania i CWU, dane DZ, wielkość pomp obiegowych.

Pyxis
21-12-2011, 08:32
Opisze to pokrotce tutaj, a Ty powiesz czy takie dane wystarcza.

Dom z poddaszem uzytkowym o pow grzanej podlogi 220 m2. Sciany solbet 36cm+10cm styro. Dach 25cm welny (na razie tylko 15 miedzy krokwiami). Okna standardowe. W garazu 40m2 kaloryfer do przelamania temperatury. PCi 12kW. DZ 600m rur kolektora spiralnego zakopane w 120m wykopu w piaszczystym wodonosnym gruncie.

MAm sporo zmian w projekcie i nie liczylem OZC dla mojego domu. Dom stawiany od kwietnia do listopada 2011 (listopad posadzki i tynki).

Liwko
21-12-2011, 08:51
Zakopane w 120m wykopu?

Pyxis
21-12-2011, 09:10
Tak. Na kazda petle 40m wykopu szerokosci 80cm i tam spiralnie ulozone i zakopane po 200mb rury PE32mm. W sumie 120m wukopu i tam 600mb rury.

Instalacja robiona wg wytycznych i nadzorem mojego pompiarza.

Liwko
21-12-2011, 09:18
A mnie się wydaje, że masz to bardzo źle zrobione. Tu nie tyle idzie o długość rury, tylko o powierzchnię tego kolektora.
Zauważ, że dla takiej powierzchni domu potrzebne by było około 220m odwiertów. Jakim cudem chcesz ze 120m wykopu wyciągnąć tyle energii?
Stary, bierz się za kopanie!!!!!!

Pyxis
21-12-2011, 09:23
Spokojnie przy takim ulozeniu mozesz przemnozyc dlugoisc wykopu przez liczbe bliska 2. Tam moglem spokojnie ulozyc dwa odcinki prostej rury na krawedziach wykopu. Odleglosc 80cm od siebie rury powinna byc do przyjecia. Robi Ci sie z tego jakies ponad 200m w dobrym gruncie + 20m dobiegowki do domu.
Ja bym chyba jeszcze poczekal z kupnem lopaty :-)

Liwko
21-12-2011, 09:36
Spokojnie przy takim ulozeniu mozesz przemnozyc dlugoisc wykopu przez liczbe bliska 2. Tam moglem spokojnie ulozyc dwa odcinki prostej rury na krawedziach wykopu. Odleglosc 80cm od siebie rury powinna byc do przyjecia. Robi Ci sie z tego jakies ponad 200m w dobrym gruncie + 20m dobiegowki do domu.
Ja bym chyba jeszcze poczekal z kupnem lopaty :-)

Moim zdaniem potrzebujesz drugie tyle kolektora. Przynajmniej.

ferrit
21-12-2011, 09:48
Ja dla domu o pow. grzewczej podłóg 130m2 i PC 8KW dobieram 600mb kolektora (rowy z prostą rurą). Przyłączam się do Liwko że masz zbyt mały kolektor.

Pyxis
21-12-2011, 09:58
600m prostej rury w moim gruncie to dla pompy 40kW :-)
U siebie zakladasz 10W z mb rury. Baaaaaardzo pesymistycznie. Chyba ze masz Sahare na dzialce. Ja mam wode na 1,2m ppg i to w takiej warstwie piaseczku wodonosnego. Zakladam, ze wyciagne z niego 45-50W

Liwko
21-12-2011, 10:05
40W z 1m2!!! x120=4800W:220m2 domu=22W Mało!

ferrit
21-12-2011, 10:07
600mb prostej rury to oznacza, że 4x150mb rury PE32 w prostych wykopach liniowo z zachowanie odpowiednich odległości (1m) między rurami w wykopie. Nie robię spiralnego. Masz zbyt mały kolektor. Poczytaj ile mają inni użytkownicy PC. Ty masz 600mb ale na mniejszej powierzchni dzięki spiralnemu ułożeniu rury. Jeżeli dobrze liczę, to masz 120mb x 0,8m rów = 96m2 !!! i to ma ci dac energię i regenerować na 220m2 powierzchni grzewczej ? Masz zbyt mały kolektor.

Pyxis
21-12-2011, 10:09
40W z 1mb rury. Tak sie to chyba liczy. U mnie przy spiralnym mozna chyba do obliczen zalozyc te 200mb rury w wykopie w odleglosci 80cm od siebie.

ferrit - policz to jeszcze raz, bo sporo przewymiarujesz DZ.(ja sie domyslam, ze nie 600m w jednym prostym odcinku :-)

Pyxis
21-12-2011, 10:18
Zobacz jak ja to liczylem przy robieniu DZ:
Wykop 80 cm szerokosci. Rura pokrywa cale dno wykopu. Zakladam, ze jesli nad prosta rura bierzesz 1m2 czynnej pow gruntu (czyli po 50cm na lewo i prawo od rury, to u mnie wg tego bedzie powierzcznie nad wykopem 80cm + 2x 50cm od krawedzi. To daje 180cm szekokosci nad wykopem. 1,8x120=216m2
216m2 x 45W/m2 = 9,7kW. (nie loicze dobiegowki 20mb). Dla moje pompy o mocy chlodniczej 9kW powinno to wystarczyc.
No chyba ze gdzies ostro bladze w obliczeniach.

ferrit
21-12-2011, 10:18
Obliczenia mojej PC są spoko. Zajmij się Twoimi, póki nie masz jeszcze grubo poniżej -10'C !!! Bo inaczej to grzałeczki. Zerknij do wyliczeń zużycia energii elektrycznej w stopce adiqq. Są tam wypisane moce i wielkości domu oraz wielkości kolektorów kilku forumowiczów. Skoro teraz ci temp spadają to dowód na zbyt mały kolektor i się nie nadąży regenerować. Lepiej mieć zbyt duży niż zbyt mały.

Pyxis
21-12-2011, 10:21
No nie sa spoko. IMHO.
Najlepiej miec dobrany kolektor do mocy chlodniczej pomy. Inaczej to wyrzucanie kasy w ziemie (bloto).
Za duzy na pewno nie zaszkodzi, ale pod warunkiem, ze masz go gdzie zakopac.

ferrit
21-12-2011, 10:23
To jest jak Ktoś na FM porównał, że wrzucenie do dziury 1m2 rolki z 200mb PE nigdy nie będzie to samo jak rów o długości 200mb. Ja liczę u mnie 1mb rury na 1m2 powierzchni wykopu.

Pyxis
21-12-2011, 10:25
Dlatego pisze, zeby nie popadac w skrajnosci. Nie ma sensu zakopywanie 600mb rury w prostym odcinku dla pompy 8kW tak jak nie ma sensu zapopanie 600m w zwoju pod domem.
Sa rozwiazania sensowne i tymi sie zajmijmy. Teoretyzowac mozna, ale w granicach rozszadku :-)

A co do zamrozenia DZ to ja sie tego nie obawiam. Przemiana fazowa 10l wody to 1kWh energi. Mam tego w gruncie pare kubikow wiec zejscie ponizej zera na zasilaniu DZ nie bedzie latwe.
Dywaguje dlaczego ja mam 1,5*C na wejsciu Dz a kolega 1km dalej w podobnym gruncie na 6-7*C

ferrit
21-12-2011, 10:25
Szkoda, bo teraz masz przykład Twojej instalacji i poprzez zmniejszenie mojego kolektora nie pomożesz swojej PC. Wielkość mojego była przedmiotem dyskusji na FM pół roku temu :) Ale spoko przemyśl to jeszcze raz. Może Twoja ziemia nie daje tyle [W] ile zaplanowałeś.

leszekf
21-12-2011, 10:27
Życzę Ci Pyxis nawet 60W z mb rury.
Mam 500mb prostej cienkościennej rury (jedna pętla), układana w odstępach 1m (jeden wykop, szeroka łycha), odstęp pomiędzy wykopami ok 1,5m, powierzchnia przeznaczona pod kolektor to ok 500m2, PC 7kW, 175m2 grzanej podłogi.
Grunt jak u Ciebie, a może nawet lepiej - glina, lustro wody 1m ppt (miał być GWC do WM, ale rura "się rozszczelniła" i mam studnię z 600l wody, a przy okazji bieżącą kontrolę poziomu). W tych warunkach, pierwszej zimy 2008/2009 PC pracowała 24h/7dni (poddasze nieocieplone, a instalacje zalane). DZ pod koniec zimy spadło do -1,5/-6. (teraz cały czas na plusie). To był test "bojowy".
Grunt, nawet mokry, też się wychładza. Im jest go więcej tym lepiej.

edit
24h/7dni - czyli non stop przez cały sezon

Pyxis
21-12-2011, 10:33
U mnie tez praca pompy teraz to swoisty test. Pracuje 3 tydzien 14h/dobe. Mam nadziej, ze jak juz dokoncze dom i ocieple poddasze, to nie bedzie musiala tak ostro dzialac.

ferrit
21-12-2011, 10:38
Więc wszyscy są zadowoleni i trzymają się swojego. Pyxis pisz nam na FM jakie osiągasz temp w DZ. Będziemy śledzić.

Pyxis
21-12-2011, 10:56
Jasne ze bede informowal. Zaraz nawet skocze na budowe i sprawdze jaka mam tem na starcie pompy bo startuje punkt 12:00. Jakis tydzien temu bylo 3.5*C. Jesli teraz mocno spadlo, to znaczy, ze DZ nie nadaza sie regenerowac.
Im mniejsza bedzie temp DZ tym szybszy powinien byc przeplyw ciepla z gruntu (ronie dT).
Wroce i dam znac.

Pyxis
21-12-2011, 12:01
Wlasne wrocilem z budowy. Pompa po 15 min pracy pokazala temparature DZ = 2,8*C. Spadlo wiec o 0,7*C w ciagu tygodnia.

ferrit
21-12-2011, 12:36
Oj - źle wróżę jak będzie dalej.

HenoK
21-12-2011, 12:36
Wlasne wrocilem z budowy. Pompa po 15 min pracy pokazala temparature DZ = 2,8*C. Spadlo wiec o 0,7*C w ciagu tygodnia.Dalszy spadek będzie następował w trochę mniejszym tempie, ale i tak jest on spory. Za 2 miesiące, a może nawet wcześniej, możesz spodziewać się temperatur na minusie. Na razie rzeczywiście wykorzystujesz ciepło przemiany fazowej, jednak powstający lód izoluje rury od otaczającego je gruntu, co przy pobieraniu tej samej ilości ciepła z gruntu powoduje dalszy spadek temperatury powracającego do PCi glikolu. Pod koniec zimy możesz mieć poważne problemy. Gdybyś te same 600m miał w wykopach o długości 300m, nawet przy rozstawie 80cm miedzy rurami (ok. 480m zajętej działki), to efekt byłby lepszy niż przy Twoim kolektorze spiralnym.

HenoK
21-12-2011, 12:39
Jesli teraz mocno spadlo, to znaczy, ze DZ nie nadaza sie regenerowac.
Obecnie poziome dolne źródło regeneruje się w bardzo niewielkim stopniu. Największa jego regeneracja następuje latem.

Pyxis
21-12-2011, 12:51
Ze byl by lepszy, to ja wiem, tylko nie bylo za bardzo jak tego wtedy zakopac. :)
Teraz bym jakos jeszcze jedna petle zmiescil, tylko musi to byc ekonomicznie uzasadnione (nie mowiac juz o dewastacji w miare ogarnietego terenu) a nie na zasadzie "dam wiecej bo na pewno bedzie lepiej".

Piszac "regeneracja" mialem na mysli przeplyw ciepla zgromadzonego juz w gruncie w rejony, z ktorych moze go pobrac "rura".

HenoK
21-12-2011, 13:12
Ze byl by lepszy, to ja wiem, tylko nie bylo za bardzo jak tego wtedy zakopac. :)
Teraz bym jakos jeszcze jedna petle zmiescil, tylko musi to byc ekonomicznie uzasadnione (nie mowiac juz o dewastacji w miare ogarnietego terenu) a nie na zasadzie "dam wiecej bo na pewno bedzie lepiej".
Pewność co do tego, czy to dolne źródło jest do Twojej PCi (i Twojego domu) odpowiednie będziesz wiedział po 2 sezonach grzewczych.
Te sezon nie jest w żaden sposób reprezentatywny, bo w tej chwili zużywasz znacznie więcej ciepła do ogrzewania niż normalnie.
Dopiero pod koniec następnego sezonu będziesz wiedział więcej. Ponieważ w razie czego masz w zanadrzu kominek, to proponuję to zostawić tak jak masz.
Najwyżej w środku zimy będziesz musiał wyłączyć PCi i zacząć grzać kominkiem.

Pyxis
21-12-2011, 13:19
Dlatego robie takie "nerwowe" rozwazania i zadaje trudne pytania, bo jesli faktycznie DZ jest za male, to jak kopac to teraz, abo nigdy.:(
Tym bardziej bym sie dziwil z niedowymiarowania, ze moj pompiarz takich instalacji juz kilkaset planowal i jak do tej pory ludzie go nie spalili. :)

dekar
21-12-2011, 13:28
(...) Tym bardziej bym sie dziwil z niedowymiarowania, ze moj pompiarz takich instalacji juz kilkaset planowal i jak do tej pory ludzie go nie spalili. :)
Co prawda mam odwierty pionowe, ale pocieszę Ciebie, że u mnie jest po całej nocy -0,2 stopnia na wejściu. Mój instalator też twierdzi, że robił już kilkadziesiąt instalacji i nikt nie narzeka, a DZ mam takie jakie mam. Tak więc zamiast wierzyć marketingowi wykonawcy postaw na empirię i doświadczenie praktyków.
Ja mimo ostrzeżeń z forum zaufałem wykonawcy i taki mam efekt...

Pyxis
21-12-2011, 13:35
Co to za pociesznie ;)
A ile masz tych odwiertow i do jakiej mocy pompy?

dekar
21-12-2011, 13:45
Mam 4x25m do pompy o mocy 8,8kW

Pyxis
21-12-2011, 13:51
No to jeszcze wiekszy optymizm instalatora niz u mnie widze! ;)

dekar
21-12-2011, 14:06
No to jeszcze wiekszy optymizm instalatora niz u mnie widze! ;)
No ;), miałem mieć podobno "fantastyczne" warunki gruntowe. "Panie ma Pan świetny grunt, rzadko się taki zdarza!" A teraz jak piszę ile mam temperatury to słyszę: "Jak spadnie poniżej -2 to pogadamy, a w zasadzie to pompa może pracować i przy -5" :mad: I w zasadzie mogę im skoczyć, bo zgodnie ze specyfikacją techniczną mają rację :(

Liwko
21-12-2011, 14:06
Mam 4x25m do pompy o mocy 8,8kW

Mam dłuższe odwierty dla pompy o mniejszej mocy, i twierdzę, że mam dobrane na styk. Latem podłącze 150m rury fi25 przygotowane pod GWC. Może być to kapitalne połączenie wymiennika poziomego z pionowym.
Latem pionowy będę wykorzystywał jako GWC przy okazji go regenerując. Jednocześnie do grzania CWU będzie wykorzystywany poziomy. Zimą oba będą pracowały jako DZ.

aadamuss24
21-12-2011, 14:28
U mnie 6,5/ 2,8. Dopiero od kilku dnia zaczynam mocniej grzać więc spadek temp. będzie bardziej widoczny. Odwierty 2x120 dla 6,4 kW. pozdr adam

Jacek150
21-12-2011, 22:14
Bez zmian ok 3,00 / -1,5 , pionowy 6x50m

Daga&Adam
21-12-2011, 22:20
U mnie tez pompencja wychodzi w droga (jak zawsze chodzila 13-15 tak dzisiaj 13-17:30). DZ bardzo stabilne - o 22.30 (30 min od uruchomienia) -> 5,4 / 1,9. O 6.00 czyli na sam koniec pracy (po 8h dzialania) -> 5,3 / 1,8 czyli praktycznie nic nie spadlo :) Teraz - po 1,5h dzialania - 5,5 / 2.

DiunaWO
21-12-2011, 22:21
U mnie też jak na razie bez zmian. Po 3 godzinach pracy 5,2/1,5. Fajnie gdyby tak pozostało.

Pyxis
21-12-2011, 22:23
A ja wyskalowalem zewnetrzne termometry dzisiaj i pomierze przylgowo poza PCi te temperatury. Tak dla spokojnosci. :-)

DiunaWO
21-12-2011, 22:28
A jesteś niespokojny?
Zawsze możesz wywiercić parę metrów pionowego.:)

Pyxis
21-12-2011, 22:32
Hehe...pewnie ze moge. Tak z ciekawosci - ile kosztuje 1mb odwiertu?
U mnie to raczej wchodzi w gre zakopanie jeszcze jednej petli jak juz. Rozplantowalem ziemie na dzialce, to teraz jest juz gdzie, ale bede chcial tego uniknac. Demolka straszna.

Niespokojny jestem o tyle, ze za szybko leci mi temp na wejsciu DZ do pompy.

DiunaWO
21-12-2011, 22:36
Jak nie ma skały to metodą płuczkową wiercą za 75 zł. Taką miałem ofertę z firmy która robiła mi kompleksowo ogrzewanie, wodę i kanalizę. Niestety po 15 m pokazała się skała i zgodnie z umową musieli wynająć inną firmę a ta skasował mnie po 105 za metr.

DiunaWO
21-12-2011, 22:41
Pomyliłem się. Na wiercenie w iłach miałem ofertę po 85 zł.

Pyxis
21-12-2011, 22:43
No to 50-60m odwiertu podrozy koszt wykonania mojego DZ o 100% :-)
Jak juz to u mnie zdecydowanie zakopac.

DiunaWO
21-12-2011, 22:51
Z początku też myślałem o poziomym bo działka spora i podobno grunt dobry, ale... znalazłem sponsora (teściową).

Pyxis
21-12-2011, 22:56
Hehe... no to zapomnij o dowcipach o tesciowej przy wspolnej wigilii ;-)

DiunaWO
21-12-2011, 23:04
Dzięki za radę!
Pod choinkę dam jej trochę działki na ogródek. Podobno niektóre warzywa mają pozytywny wpływ na temp. DZ (żeby nie było że nie w temacie)

piwopijca
22-12-2011, 06:34
Mam 4x25m do pompy o mocy 8,8kW

No to nie zaszalal instalator, raczej mocno ekonomiczne rozwiazanie.
100 mb odwiertow ja mam ale do PCi 5,9kW i przy moich warunkach gruntowych jest to na tzw. styk -nie mniej i nie wiecej, jak w sam raz.
W zeszlym roku najnizsza temp. wyjscia jaka odnotowalem to zaje sie s eze bylo -2,0*C albo -2,5*C -nie pamietam dokladnie, ale nie byla nizsza.
Wedlug Vaillanta niezly wynik przy mrozach w nocy -25*C do -27*C przez kilka dni.

Pzdr.

leszekf
22-12-2011, 07:40
U mnie wczoraj po ładnych kilku godzinach pracy DZ +4,7/+1,1 (PCi 7kW, DZ 500mb poziomego, jedna pętla)

Daga&Adam
22-12-2011, 11:09
U mnie wczoraj po ładnych kilku godzinach pracy DZ +4,7/+1,1 (PCi 7kW, DZ 500mb poziomego, jedna pętla)

500mb w jednej petli masz ? Jakie fi? :)

Liwko
22-12-2011, 11:16
I jakiej mocy pompka DZ?

leszekf
22-12-2011, 11:26
Rurka cienkościenna 40mm. IVT Greenline HT plus C7 (http://www.sunenergy.pl/#/pompy-ciepla)
Instalowała wszystko firma jak w linku.

Daga&Adam
22-12-2011, 11:37
Rurka cienkościenna 40mm. IVT Greenline HT plus C7 (http://www.sunenergy.pl/#/pompy-ciepla)
Instalowała wszystko firma jak w linku.

Niesamowicie duze opory musi miec taki wymiennik. Nie chce mi sie odpalac kalkulatora ale pompe to tam musisz ze 200-300W miec chyba :) Jakby to podzielic na piec kawalkow to wystarczyloby 60-80W :)

EDIT: doczytalem w specyfikacji tej pompy ze producent rzeczywiscie pozwala na 500mb odcinek w jednej petli, niech no tylko dojde do mocy pompki DZ ;-)

leszekf
22-12-2011, 11:45
Wszystko w zgodzie z producentem. Polecam instrukcję (http://www.sunenergy.pl/sunfile.php?id=92) szczególnie str 44..45 jest tam trochę o kolektorach i ich układaniu.

Daga&Adam
22-12-2011, 11:49
Wszystko w zgodzie z producentem. Polecam instrukcję (http://www.sunenergy.pl/sunfile.php?id=92) szczególnie str 44..45 jest tam trochę o kolektorach i ich układaniu.

Wszystko sie zgadza. Szkoda tylko ze producent nie chwali sie moca pompki DZ tylko w danych technicznych stwierdza "pompa dolnego zrodla - TAK" ;-)

leszekf
22-12-2011, 11:59
Jakiś tam Grundfoss czy cóś ;) W każdym razie w rurkach biega alkohol etylowy, ale ciii bo akcyzą mi go zaraz obłożą 8)

bartosz-w
22-12-2011, 17:45
Włącza Wam się już w drogiej? U mnie na razie cały czas tania i jest cieplej w domu niż kiedy było 5 stopni na dworze. Wynika to z podbicia temperatury przez krzywą grzewczą.

Daga&Adam
22-12-2011, 19:26
Włącza Wam się już w drogiej? U mnie na razie cały czas tania i jest cieplej w domu niż kiedy było 5 stopni na dworze. Wynika to z podbicia temperatury przez krzywą grzewczą.

U mnie sie jak najbardziej wlacza. Jezeli Ci sie nie wlacza to znaczy ze masz przewymiarowana pompe ;) Tania taryfa = 10h, droga = 14h. Czyli taniej mamy tylko ok 40% czasu. Jak w domu masz +20, a na zewnatrz -20 to pompa powinna chodzic 100% czasu. Jak w domu masz +20, a na zewnatrz +4stC to pompa powinna chodzic 40% czasu czyli cala tania taryfe. Jezeli teraz na zewnatrz masz srednia -2 do 0stC, a pompa nie wlacza sie w drogiej taryfie - to jest przewymiarowana ;) Innego wniosku nie da sie wysnuc :-)

Moja dzisiaj wyszla 3h w droga taryfe (chodzila od 13-18). Nie powiem - nawet mi to pasuje bo w ten sposob przez caly wieczor cieplo jest odczuwalne zdecydowanie przyjemniej, jak wtedy kiedy pompa chodzi 13-15 i potem dopiero od 22, mimo ze temperatura caly czas jest identyczna :-)

bartosz-w
22-12-2011, 21:06
A zyski bytowe?

Daga&Adam
22-12-2011, 21:08
A zyski bytowe?

Ile ich masz i przez jaki okres w ciagu doby ? :) Czlowiek - 50W/h. Plazma 50' - 200W, oswietlenie - paredziesiat W. Gotowanie troche wiecej daje szczegolnie przed swietami ;) Ale to i tak krople w morzu potrzeb - no chyba ze masz pasywniaka z 10kWh/m2/rok :)

Aha - OZC uwzglednia zyski bytowe ;)

bartosz-w
22-12-2011, 21:18
Aha - OZC uwzglednia zyski bytowe ;)

Tak się właśnie nad tym zastanawiałem:) Moje lampy w pokoju mocno grzeją, jak się pod nimi stoi to czuć jak od nich bije ciepło (szkoda, że taki marny cop)

bartosz-w
22-12-2011, 21:20
Pewnie mam przewymiarowaną (7 kw). Mniejszej nie było. Już gdzieś pisałem, cały rachunek za prąd za 2 miesiące (połowa września do połowy listopada) wyszedł mi 373 zł. Wszystko mam na prąd (indukcja, pompa w studni, rekuperator)

Daga&Adam
22-12-2011, 21:21
Tak się właśnie nad tym zastanawiałem:) Moje lampy w pokoju mopcno grzeją, jak się pod nimi stoi to czuć jak od nich bije ciepło (szkoda, że taki marny cop)

Oswietlenie ma coraz mniejszy udzial w tych zyskach - energooszczedne swietlowki, LEDy, to wszystko emituje zaledwie pojedyncze Waty energii... :) Ja sie dogrzewam np. wspomniana plazma 50' ;) Kiedys byl taki kanal gdzie non stop pokazywali palacy sie kominek - przyjemne z pozytecznym - i popiolu nie trzeba wynosic :D

Daga&Adam
22-12-2011, 21:22
Pewnie mam przewymiarowaną (7 kw). Mniejszej nie było.

No to musisz rzeczywiscie miec cieply domek - w takim faktycznie zyski bytowe potrafia mocno wspomoc CO :)

bartosz-w
22-12-2011, 21:39
Tego dolnego nie mam dużo bo 2x 65 metrów- pionowo, przy tym zapotrzebowaniu nie pobieram wiele, pompa chodzi od 21.00 mam teraz temp 5,8/0,3 i raczej to jest constans.
W przyszłą zimę będzie jeszcze lepiej, bo mam słabo docieplony rekuperator i wreszcie udało mi sie okiełznać jego sterownik. Już nie dmucha jak szalony w te pokoje.

niedowiarek
23-12-2011, 07:54
U mnie przy starcie dz 5,5/1,5. Po dwóch godzinach spada do 4/0,1.

aadamuss24
23-12-2011, 10:58
Moja dzisiaj wyszla 3h w droga taryfe (chodzila od 13-18). Nie powiem - nawet mi to pasuje bo w ten sposob przez caly wieczor cieplo jest odczuwalne zdecydowanie przyjemniej, jak wtedy kiedy pompa chodzi 13-15 i potem dopiero od 22, mimo ze temperatura caly czas jest identyczna :-)

Zmieniłem prąd na dwie taryfy i przez rok sprawdzę jak to będzie działało. Obawiam się jednak braku komfortu w odczuciu ciepła bo to jest faktycznie wyczuwalne przy grzaniu od 22. W nocy ciepło a w dzień niby ciepło a zimno :) Im zimniej na zewnątrz tym milej w środku bo wyższa temperatura na zasilaniu a w pomieszczeniach nie jest za gorąco. Grzeję tylko w tanich taryfach a mam cieplej niż wcześniej bo grzeję całą tanią taryfę i podnosi mi temp. do 22,8 gdzie wcześniej miałem ok 21,6. pozdr adam
właśnie dostałem rachunek za cały prąd od 12.10 do 12.12 wyszło 878 pln za 1329 kWh. W zeszłym roku za ten sam okres miałem 800 kWh więcej. pozdr adam

photos
29-12-2011, 19:36
dzis potwierdzilem na czujnikach temperatury dwie rzeczy.... Pierwsza to ta ze czujniki w pompie pokazuja co innego niz zakupione przeze mnie dotkniete do rurek DZ. W pompie pokazuja sporo nizej. A druga potwierdzona sprawa to, to ze moje Zrodlo szybko traci temp ale tez szybko ja odzyskuje. start dzis mialem z 6,5 a na zasilaniu a po 3 godz bylo 3 st. Jutro bedzie podobnie.

Pyxis
29-12-2011, 19:46
Jak duze masz te rozbierznosci w temp.?
Ja dzisiaj tez zalozylem wyskalnowane termometry na rurki poza pompa i tez sa roznice, ale nie przekraczaja 1*C

Liwko
29-12-2011, 19:47
Dobrze zaizolowałeś te czujniki?

Pyxis
29-12-2011, 19:50
Jesli nie pytasz, to moja sa opaska przypiete do rurki miedzianej i przykryte czara otulina na rury oraz owiniete zbrojona tasma klejaca 2 albo 3ma warstwami.

photos
29-12-2011, 20:50
u mnie sa owiniete okolo 3 warstwami izolacji i czarna otulina do rurek, ta kauczukowa...a rozbierznosci sa na poczatek jeden stopien a na koniec potrafia dojac do dwoch...poza tym pompa przepracowala w tym tygodniu 18 godzin czyli srednio liczac 4 dni x 3 godziny w nocy plus 4 dni x lekko ponad godzine od 13. Jak zauwazylem temp po 3 godzinach spada do okolo 3 a na sterowniku pompy pokazuje mi sresnia zasilania 0,7 a powrot -0,8...to mnie troche dziwi

Pyxis
30-12-2011, 21:33
Dzisiaj pomierzylem troszke temp u siebie na pompie.
Blad odczytu temp zasilania glikolem to 0,2*C (Pompa zaniza temperature o tyle) Temperatura powrotu rozni sie o 0,4*C (pompa o tyle ja zawyza)
Delta podawana przez PCi to 4,8*C a rzeczywista to 5,4*C

Reasumujac. Wg pompy mam temp DZ 3,3/-1,5 a faktyczne sa 3,5/-1,9
To niby malo istotne, ale warto wiedziec na ile mozna na tych wbudowanych termometrach polegac, bo blad dla takich elektronicznych pomiarow moze wyniesc nawet 1*C:-)

Liwko
31-12-2011, 13:47
U mnie jest błąd na powrocie właśnie 1 st. Łatwo to sprawdzić gdy pompa przez kilka godzin nie pracuje.

Daga&Adam
31-12-2011, 13:56
Dzisiaj pomierzylem troszke temp u siebie na pompie.
Blad odczytu temp zasilania glikolem to 0,2*C (Pompa zaniza temperature o tyle) Temperatura powrotu rozni sie o 0,4*C (pompa o tyle ja zawyza)
Delta podawana przez PCi to 4,8*C a rzeczywista to 5,4*C

Reasumujac. Wg pompy mam temp DZ 3,3/-1,5 a faktyczne sa 3,5/-1,9
To niby malo istotne, ale warto wiedziec na ile mozna na tych wbudowanych termometrach polegac, bo blad dla takich elektronicznych pomiarow moze wyniesc nawet 1*C:-)

Ale skad wiesz ze akurat Twoje pomiary sa dokladniejsze ? Przeciez to zalezy od czujnikow, ich zestrojenia, a przede wszystkim - od polozenia czujnikow. Te w pompie sa blizej wymiennikow. Nikt nie bedzie stosowal w pompie wykalibrowanych do setnej czesci stopnia C czujek bo takie zapewne kosztuja po pareset pln / sztuke ;)

Pyxis
31-12-2011, 20:31
Bo moje sobie wyskalowalem i wiem z jakim bledem pokazuja temp.
Przy takich srednicach rurek miedzianych roznica 30cm na odleglosci od wymiennika nie ma znaczenia. Tym bardziej, ze rurki poizolowane wewnatrz pompy tez.
Ja przeciez nie mowie o dokladnosci do setnej czesci stopnia. Raczej o rzad wielkosci mniejszej.

Pyxis
31-12-2011, 20:32
U mnie jest błąd na powrocie właśnie 1 st. Łatwo to sprawdzić gdy pompa przez kilka godzin nie pracuje.

A skad wiesz, ze akurat na powrocie zle pokazuje? Moze ten 1*C to po prostu suma bledow tych 2 termometrow.

Liwko
01-01-2012, 08:37
A skad wiesz, ze akurat na powrocie zle pokazuje? Moze ten 1*C to po prostu suma bledow tych 2 termometrow.

A to akurat bardzo prosto wytłumaczyć. Po kilku godzinach temperatury na wejściu i wyjściu powinny mieć temperaturę otoczenia. Temperatura na powrocie jest o jeden stopień niższa.

Pyxis
01-01-2012, 08:43
A to akurat bardzo prosto wytłumaczyć. Po kilku godzinach temperatury na wejściu i wyjściu powinny mieć temperaturę otoczenia. Temperatura na powrocie jest o jeden stopień niższa.

No to mamy wiec jeszcze 3ci termometr (temp otoczenia). Jesli on pokazuje temp poprawnie to tak.
A po dluzszym postaoju pompy nadal jest ta ronica?

Dzisiaj rano po 8h pracy mialem 3,2/-2,2
Juz na tym "nowym" 800m DZ.

Liwko
01-01-2012, 08:50
Temperaturę sprawdzałem kilkoma termometrami, także jestem tego pewien.
Po 8 godzinach, na wejściu mam 3,3 i -1,2 na powrocie. Przy pracy niemal tylko w taniej taryfie, już nie spada.

Pyxis
01-01-2012, 08:55
No ja dopiero opracowalem "automatyczny" system pomiaru ;-)
Ustawilem kamere na budowie i z niej zczytuje dane. Kamerka fobi fotke co 10 min.

http://szkut.com/dom/pci.jpg_78.jpg

Termometry pokazuja dokladnie 1*C wyzsze temmperatury niz rzeczywiste.
Poza pompa umiescilem tez manometr cisnienia DZ. Jakis przewrazliwiony teraz jestem.

Liwko
01-01-2012, 09:05
Wow:)

danielsq
01-01-2012, 09:35
Też mam te elektroniczne termometry i są bardzo kiepskiej jakości, mają bardzo duży rozrzut temperatury nie nadają się do tych zastosowań. Zainstalowałem czujniki ds18b20 i powiem że są genialne, podłączam do kompa przez rs232, programik Lampomilitari i mam odczyt +/- 0,1 'C i na dodatek rysuje wykres zmian temperatury np w czasie 24h. Ma 2 żyłowej magistrali można opomiarować całą PC.

Pyxis
01-01-2012, 09:56
Dlatego tez je przed uzyciem wyskalowalem. Powtarzalnosc pomiarow tez jest zachowana, wiec nie widze problemu.
Pozostaje tylko kwestia "automatyki" odczytu. :-)

Ten symbol ds18b20 chyba wymienial moj pompiarz jako "najdokladniejsze Dallasy". Instaluja je u siebie. Jednak temp wejsci roni sie o 0.2*c a wyjscia z DZ o 0,4*C. Pomierz te swoje w wodzie lodowej, pewnie dokladnosc bedzie znacznie mniejsza i te 0.1*C co podajesz i beda wymagaly korekty.

danielsq
01-01-2012, 15:54
Można wiedzieć jak je Wyskalowałeś? nie zaglądałem do środka jest możliwość kalibracji? moich dallasów się nie kalibruje są to cyfrowe czujniki kalibrowane na etapie produkcji, moje dallasy można powiedzieć że są OK umieszczone w tym samym środowisku mają bardzo mały rozrzut temperatur. Jeżeli jednak Masz różnicę na poziomie 0,4'C to upatrywałbym raczej złego kontaktu czujnika z mierzonym medium, albo może źle odizolowany czujnik od temperatury otoczenia.

Pyxis
01-01-2012, 16:22
Można wiedzieć jak je Wyskalowałeś?

Przy temperaturach na jakich chodzi DZ najprosciej jak sie da, to mierzac temperature wody z lodem.
Mieszalem z zanurzonymi 3ma czujnikami. Dwa termometry pokazaly 1,0*C a jeden 0,9*C. Te z jednakowym bledem umiescielem na wejsciu i wyjsciu DZ bo latwo sie liczy ;-)

danielsq
01-01-2012, 17:50
Czyli nie Wyskalowałeś ich a jedynie wiesz jaki błąd jest popełniany przez każdy z nich w temperaturze wody lodowej. Jeszcze zauważyłem że błąd pomiaru (w przypadku moich termometrów) nie jest stały jest obarczony różnym błędem w różnych temperaturach. I dlatego poszedłem w dallasy.

Pyxis
01-01-2012, 18:59
Tak, dokladnie. Nieprecyzyjnie to ujalem. Znam blad pomiaru i koryguje wskazania o ten blad.
Przy wyzszych temperaturach blad pomiaru nie powinien jakos znaczaco sie roznic, ale dla temp bliskich 0*C ktore nas tutaj interesuja w prosty sposob mozna go wyznaczyc w miare dokladnie.

A co do dallasow, to sam cos "organizowales" czy jakis gotowy zestaw mozna zakupic? Nie jestem elektronikiem a marzy mi sie automatryczna rejestracja temp z zewnetrzna i zasilania podlogowki wlacznie.
Bede mial tez klimakonwektor do chlodzenia i z niego tez fajnie by bylo miec pomiary. Tak dla celow "badawczych" :-)

Daga&Adam
01-01-2012, 21:14
A co do dallasow, to sam cos "organizowales" czy jakis gotowy zestaw mozna zakupic? Nie jestem elektronikiem a marzy mi sie automatryczna rejestracja temp z zewnetrzna i zasilania podlogowki wlacznie.
Bede mial tez klimakonwektor do chlodzenia i z niego tez fajnie by bylo miec pomiary. Tak dla celow "badawczych" :-)

http://pc.szyna.civ.pl/?realform=1&offset=-259200&endoffset=-172800&show_stats=1&showLegend=1&showAlarms=1

Serwerek + interfejs (10 pln) + dallasy (po 6 pln / szt.), troche kabla i roboty ;)

Pyxis
01-01-2012, 21:24
Serwerek + interfejs (10 pln) + dallasy (po 6 pln / szt.), troche kabla i roboty ;)

Slicznie!
Dallasy to wiem co to, ale serwerek i interfejs to juz prosze jasniej :-)

Daga&Adam
01-01-2012, 21:30
Slicznie!
Dallasy to wiem co to, ale serwerek i interfejs to juz prosze jasniej :-)

Serwerek = poprostu komputer dzialajacy sobie 24/h :) Interfejs = na USB albo RS232 (com) zeby podlaczyc te dallasy do komputera i moc je zczytywac. No i do tego jeszcze jakis system operacyjny i skrypty.. Sa darmowe, choc ja tam pare autorskich poprawek zrobilem, calosc stoi na linuxie :)

Pyxis
01-01-2012, 21:36
Serwerek to teraz jasne. Ale iterfejs to rzuc jakims linkiem.

Daga&Adam
01-01-2012, 21:46
Serwerek to teraz jasne. Ale iterfejs to rzuc jakims linkiem.

USB: http://www.google.pl/#sclient=psy-ab&hl=pl&source=hp&q=1-wire+usb&pbx=1&oq=1-wire+usb&aq=f&aqi=g1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=3967l6650l1l6896l10l7l0l2l2l1l259l1392l0.3. 4l9l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.,cf.osb&fp=56343a76f99c2522&biw=1280&bih=711

Pyxis
01-01-2012, 22:19
Ciekawa sprawa.
Niepokoi mnie tylko ten serwerek w domu pracujacu 24h/dobe. Wiem ile place za prad za sprzet pracujacy w serwerowni (a to tylko 3 komputery + jakas wentylacja szafy). Nawet zakladajac, ze postawie w domu jakiegor maluszka na Atomie, to i tak wyjdzie jakies 30zl/mc.
Rozgldalem sie za jkimis urzadzeniami tego typu ale zbierajacymi dane w EPROM z mozliwoscia cyklicznego przeniesienia ich do komputera, ale jakos nie moge trafic na takie rozwiazanie.

kkdarch
02-01-2012, 07:18
Ciekawa sprawa.
Niepokoi mnie tylko ten serwerek w domu pracujacu 24h/dobe. Wiem ile place za prad za sprzet pracujacy w serwerowni (a to tylko 3 komputery + jakas wentylacja szafy). Nawet zakladajac, ze postawie w domu jakiegor maluszka na Atomie, to i tak wyjdzie jakies 30zl/mc.
Rozgldalem sie za jkimis urzadzeniami tego typu ale zbierajacymi dane w EPROM z mozliwoscia cyklicznego przeniesienia ich do komputera, ale jakos nie moge trafic na takie rozwiazanie.
Gdzieś na forum elektrody "pompa cierpła,połączenie..." ktoś pisał o czymś takim.Jakiś prosty serwerek który pobiera 15W.Jak będę miał czas to poszukam.

Daga&Adam
02-01-2012, 09:15
Ciekawa sprawa.
Niepokoi mnie tylko ten serwerek w domu pracujacu 24h/dobe. Wiem ile place za prad za sprzet pracujacy w serwerowni (a to tylko 3 komputery + jakas wentylacja szafy). Nawet zakladajac, ze postawie w domu jakiegor maluszka na Atomie, to i tak wyjdzie jakies 30zl/mc.
Rozgldalem sie za jkimis urzadzeniami tego typu ale zbierajacymi dane w EPROM z mozliwoscia cyklicznego przeniesienia ich do komputera, ale jakos nie moge trafic na takie rozwiazanie.

Mikrotik. Koszt 200-300 pln, zuzycie pradu - groszowo :) Na pokladzie zmiescisz openwrt.

Ja mam serwerek na starej (ale nowiutkiej wyciagnietej z folii - obstalo sie w firmie) platformie intela na celeronie 1,4Ghz. Najwiecej zzera dysk - przydalby sie SSD ale sama platforma bierze tez groszowe Waty - procesor nie musi miec nawet chlodzenia :) Jak mnie najdzie to zmierze jego pobor pradu ale szacuje na max pare zlotych / m-c :)

Pyxis
02-01-2012, 09:27
Oj mozesz sie zdziwic. Te stare technologie wykonywania procesorow skutkowaly tym, ze byly one dosyc pradozerne. Nawet Celerony.

PS.
Chodzilo Ci ze sprzetem raczej nie o MikroTik'a ale o RouterBoarda. MT to system operacyjny.

Daga&Adam
02-01-2012, 09:33
Oj mozesz sie zdziwic. Te stare technologie wykonywania procesorow skutkowaly tym, ze byly one dosyc pradozerne. Nawet Celerony.

Sam fakt ze toto nie potrzebuje wiatraka swiadczy o tym ze jest malo pradozerne :-) Pozatym - RAMy 133Mhz i wszystko zintegrowane (grafika i NICe), podpialbym jakis "pradomierz" ale nie mam pod reka ;) Ale na pewno duzo nie bierze. Mielismy kiedys tego 10 szt. odpalone i stalo to na jakims malym bezpieczniku :)


PS.
Chodzilo Ci ze sprzetem raczej nie o MikroTik'a ale o RouterBoarda. MT to system operacyjny.

Dokladnie tak! Jeszcze nie do konca wytrzezwialem po zabawie sylwestrowej i "wlacz myslenie" mi sie dopiero uruchamia :)

Pyxis
02-01-2012, 09:53
JAk na 10A bezpiecznik to kazdy z zestawowo mogl lykac 200W i by poszlo ;-)
Zobacz , bo na bank bierze kolo 120W

k***a*z
02-01-2012, 09:58
Panowie ! z armatą na komary ?! Zobaczcie mój sterowniczek na DS-ach (jeszcze w trakcie budowy , podłączony na razie jeden czujnik temp.) :

http://img46.imageshack.us/img46/6145/dsc01239e.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/46/dsc01239e.jpg/)


http://img534.imageshack.us/img534/2700/dsc01240xg.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/dsc01240xg.jpg/)

Pobór prądu znikomy ! (około 3 watów przy podświetleniu i 1 wat bez)

Same DS18B20 też się rozjeżdżają , w wodzie z lodem wszystkie pokazują 0 stopni ale już przy 20 stopniach są odchyłki nawet do 1 stopnia na poszczególnych czujnikach , najlepiej byłoby zrobić na czujnikach serii pt np. pt1000

aadamuss24
02-01-2012, 10:23
Ten jest Twój :)
Gdzie kupić podobny ?
Kupiłem ale tylko na 4 czujniki a to mało.
Na 20 czujników nie mogę znaleźć, dobrze by było aby można było edytować nazwy i aby wyświetlało wszystko na raz.
pozdr adam

k***a*z
02-01-2012, 10:27
Ja mogę zrobić wszystko co chcę , nazwy , numery czujników , wykresy temperatur .
Do tego sterownika dorabiam jeszcze sterowanie kominkiem , sterowanie pompami itp.

Daga&Adam
02-01-2012, 10:44
Panowie ! z armatą na komary ?! Zobaczcie mój sterowniczek na DS-ach (jeszcze w trakcie budowy , podłączony na razie jeden czujnik temp.) :


No fajny - tylko wez teraz rysuj tym wykresy tak jak ja to robie, czy chociaz wrzucaj dane po FTPie przez internet na jakis zdalny serwer, bo teraz to masz tylko zaawansowany termometr :)

k***a*z
02-01-2012, 10:50
No fajny - tylko wez teraz rysuj tym wykresy tak jak ja to robie, czy chociaz wrzucaj dane po FTPie przez internet na jakis zdalny serwer, bo teraz to masz tylko zaawansowany termometr :)

Wysyłanie danych ? żaden problem , tylko mi taka funkcja nie potrzebna . Rysowanie wykresów mogę też zrealizować na zwykłym pececie , dane na razie zapisuję na 24c16 , w planach jest karta SD 2Gb . Wykresy dodałem tylko dla wizualizacji jak zachowuje się temperatura w czasie , na lcd 128x64 cudów nie uzyskam , na moje potrzeby wystarcza .

Daga&Adam
02-01-2012, 11:08
Wysyłanie danych ? żaden problem , tylko mi taka funkcja nie potrzebna . Rysowanie wykresów mogę też zrealizować na zwykłym pececie , dane na razie zapisuję na 24c16 , w planach jest karta SD 2Gb . Wykresy dodałem tylko dla wizualizacji jak zachowuje się temperatura w czasie , na lcd 128x64 cudów nie uzyskam , na moje potrzeby wystarcza .

No wlasnie - skoro i tak potrzebny pecet zeby rysowac wykresy (a to byl moj cel) to Twoja konstrukcja bylaby mi zupelnie niepotrzebna. Moj interfejs 1-wire to 3 oporniki i dwie diody, polutowane na pajaka i mieszczace sie we wtyczce RS232, dane mam w bazie MySQL wiec moge je dowolnie obrabiac - uklad mierzy tez na biezaco pobor pradu pompy ciepla i tez rysuje sobie na wykresach :)

A lada dzien zacznie sie sprzedaz (tzn. juz sie zaczela ale poki co pierwszych 10 egzemplarzy idzie na ebayu za horrendalne pieniadze) tego oto cudenka:

www.raspberrypi.org

512mb ram, procek ARM 700Mhz, USB, LAN i wszystko na zwyklym linuxie. No i najlepsze - cena - 25$ bez lan, 35$ z lan. Mozliwosci - ogromne, bo na USB mozna pod to podpiac cokolwiek, zuzycie pradu - symboliczne, wielkosc - jak karta kredytowa :) Jak sie zacznie normalna sprzedaz to pewnie to sobie kupie i wstawie w miejsce serwera :-)

k***a*z
02-01-2012, 11:27
No więc każdy ma to co potrzebuje :) , interfejsik dla DSów pod PC też mam zrobiony , program LogTemp i heja :) (bawiłem się 2-3 lata temu , wykresy na www itp. )

niedowiarek
02-01-2012, 11:31
http://img46.imageshack.us/img46/6145/dsc01239e.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/46/dsc01239e.jpg/)



Gdzie Ty masz zakopane to dz? W Afryce? Chciałbym mieć choćby połowę takich temperatur. I tak równiutko na każdej pętli!!! Tylko powinszować. :)

k***a*z
02-01-2012, 11:40
Gdzie Ty masz zakopane to dz? W Afryce? Chciałbym mieć choćby połowę takich temperatur. I tak równiutko na każdej pętli!!! Tylko powinszować. :)

To w biurze mam taką temperaturę , czujnik jest na razie jeden , program pokazuje teraz to samo na wszystkich , jak podłącze 4 sztuki to jest tak jak powinno. Aktualnie testuję i modyfikuję "kod".

Daga&Adam
02-01-2012, 11:58
Patrzcie tu panowie jak ladnie widac spadek temperatury wejscia mojego DZ w skali poltorej miesiaca:

http://pc.szyna.civ.pl/?realform=1&offset=-3895060&endoffset=&sensor%5B%5D=10D9DA6C020800F1&show_stats=1&showLegend=1&showAlarms=1

Oczywiscie patrzcie tylko na dolki, czujki DZ mam w pompowni, wiec jak pompa stoi to temperatura rosnie - dlatego taki ten wykres poskakany ;) Z poczatkowych ~8stC dzisiaj jest niecale 5stC. Poki co jest bardzo przyzwoicie :)

Pyxis
02-01-2012, 12:03
Wlasnei o taki rysowanie globalnych tendencji mi chodzi :-)]
Swietnie widac zachowanie DZ w czasie.

Jak bys jeszcze wyswietlil wykresik temp zewnetrznej razem z ta krzywa, to juz byloby naprawde ladnie.

Daga&Adam
02-01-2012, 12:05
Wlasnei o taki rysowanie globalnych tendencji mi chodzi :-)]
Swietnie widac zachowanie DZ w czasie.

Jak bys jeszcze wyswietlil wykresik temp zewnetrznej razem z ta krzywa, to juz byloby naprawde ladnie.

A to tam sobie z boku mozesz cyknac i wlaczyc :)

http://pc.szyna.civ.pl/?realform=1&offset=-3895060&endoffset=&sensor%5B%5D=10D9DA6C020800F1&sensor%5B%5D=1059C86C020800E4&show_stats=1&showLegend=1&showAlarms=1

Nie widze zupelnie zadnej zaleznosci ;)

DiunaWO
02-01-2012, 12:22
Fajna zabawka!
Z tego co wyczytałem to masz strasznie wysokie temperatury na zasilaniu CO. Grubo ponad 40 stopni. To jak na zewnątrz będzie -15 to do ilu będziesz grzał?

DiunaWO
02-01-2012, 12:25
I z wykresów wynika że MAX temp powrotu to 53,8 a zasilania 45,6. Coś mi tu nie gra.

DiunaWO
02-01-2012, 12:27
Za to fajnie widać zależność nawiewu reku od temp na zewnątrz.
Oś rzędnych przy zużyciu prądu powinna być raczej w innych jednostkach niż stopnie Celsjusza.
Żeby nie było że się czepiam to podkreślam że bardzo mi się podoba Twoje Centrum Danych i chętnie bym widział coś takiego u siebie.

Daga&Adam
02-01-2012, 12:36
Fajna zabawka!
Z tego co wyczytałem to masz strasznie wysokie temperatury na zasilaniu CO. Grubo ponad 40 stopni. To jak na zewnątrz będzie -15 to do ilu będziesz grzał?

Zasilanie mam jedno i ono idzie raz na bufor, raz na CWU (w zaleznosci od tego ktora pompa obiegowa dziala), stad takie wysokie temperatury na tej czujce. Bufor grzeje do ~42stC, a w podlogi puszczam znacznie mniej - wlacz czujke "woda grzewcza" :)

Daga&Adam
02-01-2012, 12:38
I z wykresów wynika że MAX temp powrotu to 53,8 a zasilania 45,6. Coś mi tu nie gra.

Ten powrot to z CWU, a max zasilania na pewno musial byc wyzszy - ok 52stC :) Raz na tydzien wygrzewam grzalka zbiornik CWU wiec na maks tez nie ma co patrzec bo ona moze tu troche mieszac. Wyswietl sobie dwa dni na konkretnych czujkach to bedzie wszystko ladnie widac :)

Daga&Adam
02-01-2012, 12:39
Za to fajnie widać zależność nawiewu reku od temp na zewnątrz.
Oś rzędnych przy zużyciu prądu powinna być raczej w innych jednostkach niż stopnie Celsjusza.
Żeby nie było że się czepiam to podkreślam że bardzo mi się podoba Twoje Centrum Danych i chętnie bym widział coś takiego u siebie.

Zuzycie pradu jest przeskalowane - 1stC = 100W. Czyli 20stC = 2kW.

DiunaWO
02-01-2012, 12:53
Ciekawie wygląda zużycie prądu. Jak grzejesz CWU to jest na poziomie 3,25 kW a gdy grzeje się woda na potrzeby CO to zużycie wzrasta od 2 kW na starcie do 2,5 kW.
Czyżby przy grzaniu CWU włączała się jakaś dodatkowa grzałka?

Daga&Adam
02-01-2012, 12:54
Ciekawie wygląda zużycie prądu. Jak grzejesz CWU to jest na poziomie 3,25 kW a gdy grzeje się woda na potrzeby CO to zużycie wzrasta od 2 kW na starcie do 2,5 kW.
Czyżby przy grzaniu CWU włączała się jakaś dodatkowa grzałka?

Nie, zadnych grzalek :) Tyle bierze sprezarka - jak widac jej moc jest zmienna w zaleznosci od warunkow pracy.

Liwko
02-01-2012, 13:01
a gdy grzeje się woda na potrzeby CO to zużycie wzrasta od 2 kW na starcie do 2,5 kW.


Zauważ, że na początku idzie woda o niższej temperaturze niż pod koniec cyklu. Dlatego też zużycie wzrasta.

DiunaWO
02-01-2012, 13:08
Jakoś do mnie nie przemawia zmienne zużycie prądu przez PCi. Są pompy inwerterowe które mają zmienną moc w zależności od częstotliwości pracy sprężarki, to rozumiem, ale dlaczego przy stałej częstotliwości pracy sprężarki pobór prądu jest zmienny? Wiem że na forum już o tym wiele dyskutowano, ale do mnie żadne argumenty nie trafiły.

DiunaWO
02-01-2012, 13:11
Zauważ, że na początku idzie woda o niższej temperaturze niż pod koniec cyklu. Dlatego też zużycie wzrasta.
Delta jest stała. Rośnie temperatura powrotu więc i rośnie temp zasilania. Pompa podnosi temperaturę o stałą wartość.

Daga&Adam
02-01-2012, 13:11
Jakoś do mnie nie przemawia zmienne zużycie prądu przez PCi. Są pompy inwerterowe które mają zmienną moc w zależności od częstotliwości pracy sprężarki, to rozumiem, ale dlaczego przy stałej częstotliwości pracy sprężarki pobór prądu jest zmienny? Wiem że na forum już o tym wiele dyskutowano, ale do mnie żadne argumenty nie trafiły.

Ja nie mam zielonego pojecia ale to fakt, licznik jest b. dokladny i nie ma tu zadnego przeklamania, licznik zlicza zuzycie pradu co minute przez sprezarke plus pompy DZ i GZ, zreszta gdyby to powodowalo inne urzadzenie to bylby skok, a tu masz grzanie od 22 do 6 i w miare wzrostu temperatury GZ - identycznie rosnace zuzycie pradu :)

Daga&Adam
02-01-2012, 13:12
Delta jest stała. Rośnie temperatura powrotu więc i rośnie temp zasilania. Pompa podnosi temperaturę o stałą wartość.

Ale delta miedzy DZ, a GZ nie jest stala - to ze sprezarka ma "ciezej" to wystarczy sobie sciagnac obudowe PC - przy GZ 30stC sprezarka chodzi cichutko, przy GZ 50stC uszy bola :)

DiunaWO
02-01-2012, 13:22
Jeszcze nie przeżyłem takich "doznań". Nie używam CWU bo nie mam podłączonej kanalizacji, a temp zasilania CO dochodzi do jakichś 28 stopni przy 18,5 w domu.
Zbiornik CWU wygrzewam co 2 tygodnie podnosząc temperaturę do 55 stopni, ale dzieje się to po północy.

DiunaWO
02-01-2012, 13:25
Ale delta miedzy DZ, a GZ nie jest stala
Może przesadziłem z tą stałą wartością. U mnie delta waha się od 4,8 do 5,1 stopnia, czyli można przyjąć że jest "stała"

Daga&Adam
02-01-2012, 13:34
Może przesadziłem z tą stałą wartością. U mnie delta waha się od 4,8 do 5,1 stopnia, czyli można przyjąć że jest "stała"

Nie no, ja pisze o roznicy miedzy DZ, a GZ :) Czyli np 5/30, a 5/50 - roznica wynosi w pierwszym wypadku 25stC, w drugim 45stC :)

DiunaWO
02-01-2012, 13:41
pisząc o delcie odpowiadałem na post Liwko. Pisał o wzroście temperatury wody.