PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatury dolnego źródła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

kasprzyk
23-02-2013, 13:20
Na bazie jednago odczytu nie wnioskuj za wiele. Odczyt urzadzen pomiarowych jest tez srednia z jakiegos malego wycinka czasu. Wystarczy, ze te czasy sie nie pokryja a jest jakies "tapniecie" na mocy i masz zupelnie odjechane wyniki. Pomierz srednia z kilku(nastu) minut. To juz cos moze powiedziec i jesli nadal wyjdzie Ci SPF w ookolicach 6, to bedziesz mial szerg zaproszen od forumowiczow na "tuning" ich instalacji ;)

Odczyty robię od kilku miesięcy średnio co 2,3 tygodnie, wysyłam sms-em do osoby (mojego szefa ;) ) która dobierała, można powiedzieć "projektowała" całą instalację od odwiertów (5*50m) poprzez P.C. do podłogówki, szkoda że nie notowałem sobie wszystkich odczytów, znalazłem jeszcze jeden zapis z 02. stycznia: 448/2946 = 6,57 . Nie zapisywałem wtedy wyników RWP, z tego co mi w pamięci utkwiło nie spadał poniżej 6, bywało też 6,9. Wiedziałem że jest to współczynnik mocy elektrycznej do mocy grzewczej, tylko nie do końca wiem, jak oblicza to algorytm tej pompy ciepła, jakie wartości i skąd podstawia do pokazanych wyników - stąd moje pytanie o "RWP" Viessmanna.
Pzdr

Pyxis
23-02-2013, 13:46
Wiedziałem że jest to współczynnik mocy elektrycznej do mocy grzewczej, tylko nie do końca wiem, jak oblicza to algorytm tej pompy ciepła, jakie wartości i skąd podstawia do pokazanych wyników - stąd moje pytanie o "RWP" Viessmanna.

Tez mnie to ciekawi, bo wartosci "kosmiczne" i jako SPF zupelnienierealne :)

wihajster
23-02-2013, 14:28
Na czym masz ten szron i w jakich warunkach? Na zaworach kulowych, elementach mosiężnych przy -0,5*C i temperaturze powietrza 18-20*C jeszcze szron się nie pojawia. Czyli pewnie odczyt Ci kłamie.

Jacek150
24-02-2013, 11:10
Na dzien dzisiejszy DZ 2,0 / -1,5

lulukasz
25-02-2013, 12:57
Niestety przyszła odwilż i... znowu DZ po 8 h pracy 1,5/-3,5

k***a*z
26-02-2013, 07:29
Zauważyłem że przez kilka mroźnych dni temp. DZ z ziemi była 4 stopnie a powrót z PCi spadał w dość szybkim tempie z 1.8 do 0.5 , czyli zwiększała się delta . Teraz jest lekko na plusie i z ziemi mam dalej 4 stopnie a z PCi do ziemi idzie już coraz cieplejszy glikol, po 3 dniach skoczyło z 0.5 do 1.1 stopnia .

wihajster
26-02-2013, 08:08
A przypadkiem nie była w fazie grzania CWU gdy powrót był wysoki, a CO gdy niski?

Pyxis
26-02-2013, 08:34
U mnie teraz delta przy grzaniu CWU w koncowej fazie jest mniejsza o 1,1K od tej, ktora jest po 30min od startu grzania posadzki.
Delta grzania CO sezonowo rozni sie pomiedzy wrzesniem a lutym o 0,5K (5,3-4,8*C. W danym okresie te delty u mnie sa bardzo stabilne. Dziwnie to u kamieniarza wyglada. Moze obiegowka DZ "zdycha" ;)

k***a*z
26-02-2013, 13:02
A przypadkiem nie była w fazie grzania CWU gdy powrót był wysoki, a CO gdy niski?

A tego to nie wiem, zarejestrowałem tylko minimalne temp. w ciągu doby, u mnie podczas grzania cwu temp. DZ idą lekko w górę, kiedyś nawet dawałem na forum wykres temperatur.

k***a*z
26-02-2013, 13:05
Moze obiegowka DZ "zdycha" ;)

Pompa jest ok, nie mam tylko ciśnienia w DZ bo rozszczelnił mi się rozdzielacz.

mar1173
26-02-2013, 13:45
po 2 h

DZ 2/-1 GZ 33/28
DZ 2,8/0,9 GZ 45/38

kasprzyk
26-02-2013, 19:15
Tez mnie to ciekawi, bo wartosci "kosmiczne" i jako SPF zupelnienierealne :)

Witajcie
Porobiłem zdjęcia (fatalna jakość brak makro w tym telefonie) Słupki są tygodniowe, (zdjęcie z RWP - aktualne na dzisiaj)
Jak widać na wykresie są duże skoki - (wpływ temp.zew. i zmiany nastaw temp. zadanej) w jednym ze słupków wynik był koło 5,1, ale generalnie trzyma koło 6-ciu.
Pzdr

Pyxis
26-02-2013, 19:22
Witajcie
Porobiłem zdjęcia (fatalna jakość brak makro w tym telefonie) Słupki są tygodniowe, (zdjęcie z RWP - aktualne na dzisiaj)
Jak widać na wykresie są duże skoki - (wpływ temp.zew. i zmiany nastaw temp. zadanej) w jednym ze słupków wynik był koło 5,1, ale generalnie trzyma koło 6-ciu.
Pzdr

Tylko co to jest RWP? :). Jak by to byl COP albo SPF, to by bylo napisane. Moja poma ma ChGW=10. ;)

kasprzyk
26-02-2013, 19:29
Zmień język na angielski to ci pokaże SPF. Chyba wiesz co to jest.:cool:
Czyli amerikanowi nie wolno wierzyć ? ;) - kolego, oczywiście żart :)
Może coś więcej napiszesz, czy to Twoje przypuszczenia czy masz inne źródło wiedzy na ten temat ?
Pzdr

Liwko
27-02-2013, 20:08
DZ dzis +3 Jutro ponoc +5 :cool:

;)

W nocy, kiedy mam drugą taryfę?

lulukasz
28-02-2013, 08:33
U mnie dzisiaj po 8 h pracy DZ 2/-3, pojawił sie lekki mróz w nocy dlatego o 0,5 stopnia skoczyło :) Ale idzie słoneczko, może w końcu coś się ruszy :p

Pyxis
28-02-2013, 09:28
Po 1h pracy +1,9/-3,2*C

Liwko
28-02-2013, 09:39
Po 6h pracy 2,5/-1,5. Już nie spada.
Z tego co pamiętam to w zeszłym roku i dwa lata temu na zasilaniu, w najniższym momencie miałem +2, ale według czujki PC, która okazało się zaniża o 0,5 stopnia a powrót o 1 stopień. Czyli wychodzi na to, że co roku jest u mnie niemal identyczna sytuacja.

Pyxis
28-02-2013, 09:57
No tak powinno byc. DZ sie regeneruje calkowicie a zapotrzebowanie domu w sezonie srednio tez sie niewiele waha.

Jako ciekawostke moge podac, ze u siebie na DZ mam jedna petle, ktora wykaznie zaniza mi srednia temperature DZ :)
Ma o 0,3*C nizsza niz pozostale. To jest ta, ktora zakopywalem juz po rozplantowaniu ziemi na dzialce. Jest wiec nieco plycej niz pozostale. Teraz bym wszystki zakopal na 2m conajmniej. NIe bardzo wiem, skad zalecenia, zeby zakopywac tylko na 1,3m. Ja sie do nich zastosowalem, ale mam jeszcze 30-80 cm ziemi nawiezionej.

BTW: Co tu tak nudno? Nie bylo mnie 2 dni i "wygasly" watki? ;)

plusfoto
28-02-2013, 10:12
BTW: Co tu tak nudno? Nie bylo mnie 2 dni i "wygasly" watki? ;)
A pytałeś się w ogóle nas czy wolno Ci wziąć dwa dni wolnego:P

mar1173
28-02-2013, 10:15
po 6 h 2/-1

w zeszłym sezonie miałem 1/-2

Pyxis
28-02-2013, 10:31
A takie DZ w PC gruntowych jest wieczne?

Slyszalem ze jego ekonomicznosc ( zywotnosc ) oblicza sie / zaklada na 15-20lat :???:

Moze chodzilo o odwierty ?

Nic nie jest wieczne. :)

CZytalem jakies takie wywody, ale wlasnie co do odwiertow. Ze niby nie ma calkowitej regeneracji itd. Nie wiem na ile to sa faktya a na ile mity.

Liwko
28-02-2013, 10:37
A takie DZ w PC gruntowych jest wieczne?

Slyszalem ze jego ekonomicznosc ( zywotnosc ) oblicza sie / zaklada na 15-20lat :???:

Moze chodzilo o odwierty ?

Jakieś mity krążą. Nie wiadomo tylko czy przez źle dobrane (za małe) DZ.
Moje odwierty przechodzą przez dwie warstwy wodonośne. Regenerują się bardzo szybko.

Liwko
28-02-2013, 11:07
Ja tylko słyszałem o zamarzniętym DZ ze względu na niedomiarowanie. Gdyby faktycznie było coś na rzeczy, to z zachodu (robili je kilkadziesiąt lat wcześniej od nas) popłynęła by rzeka informacji. Nic takiego nie ma miejsca.
Przewymiarować zawsze można, tyle że w pewnym momencie traci to jakikolwiek ekonomiczny sens, a nawet przynosi straty.

mar1173
28-02-2013, 11:43
Ja tylko słyszałem o zamarzniętym DZ ze względu na niedomiarowanie. Gdyby faktycznie było coś na rzeczy, to z zachodu (robili je kilkadziesiąt lat wcześniej od nas) popłynęła by rzeka informacji. Nic takiego nie ma miejsca.
Przewymiarować zawsze można, tyle że w pewnym momencie traci to jakikolwiek ekonomiczny sens, a nawet przynosi straty.

Pamiętam jak ze 30 lat temu wiercili u nas studnię głębinową, to mimo że trafiały się warstwy wodonośne wiertacze uparcie wiercili dalej twierdząc że są zbyt małe i że dobra woda i dużo będzie dopiero jak dowiercą się do skały. Następnie wpuszczali pompę i pompowali wodę przez kilka dni sprawdzając poziom wody w studni. Wody nigdy nie zabrakło. Pamiętam jak w suche lata woda lała się kilka tygodni non stop na trawniki, drzewka, ogródek. Wszyscy dziwili się że wszystko dookoła spalone a tu taka oaza.

Przy odwiertach nikt takich prób nie robi i nawet jak trafi się na warstwę wodonośną to nikt nie wie jaka ona jest duża. Często może być tak że nie ma jej wcale. Jeżeli takie odwierty będą nadmiernie eksploatowane i nie zdążą się dobrze zregenerować przed następnym sezonem to po kilku latach taka sytuacja może nastąpić. Dlatego trzeba sprawdzać temp DZ i jeżeli co roku są na podobnym poziomie to wszystko ok. Jeżeli natomiast zaobserwujemy coroczny systematyczny spadek temp DZ to dobrze już nie jest. W takim przypadku rozwiązaniem mogą być kolektory słoneczne które w okresie letnim będą wspomagać ich regeneracje.

Co do poziomych to jeżeli będą za krótkie to można je zamrozić. Natomiast z regeneracja nie powinno być problemu. W październiku miałem pow 10* w sierpniu pow 15.

Liwko
28-02-2013, 12:03
Jeżeli ktoś ma WM to warto pod nią podłączyć chłodnicę spiętą z DZ na okres letni. Mamy w tym momencie dwie pieczenie przy jednym ogniu. Regenerujemy DZ i schładzamy powietrze nawiewane do domu.
Obok odwiertów mam wywierconą studnię. Na 15m mam sporo wody.

Liwko
28-02-2013, 12:05
Malo chyba jest osob z 10-15letnimi PC.

U nas. Na zachodzie mają już po kilkadziesiąt lat.

Pyxis
28-02-2013, 12:20
schłodzę sobie straszliwie, jak mam temperaturę DZ latem nawet ponad 20C....

Ale o odwiertach prawimy. :)

Moje mialo tego lata max 17*C

Liwko
28-02-2013, 12:25
schłodzę sobie straszliwie, jak mam temperaturę DZ latem nawet ponad 20C....

Tu punkt dla odwiertów ;)

Liwko
28-02-2013, 12:57
To wiem... :) tylko ten przeplyw informacji i swiadomosci :D


I wiercą dalej. Tyl że im dalej na zachód tym więcej powietrznych (bardziej do chłodzenia niż grzania;))

Liwko
28-02-2013, 13:15
Byłem u kolegi w Paryżu i widziałem w oknach pojedyncze szyby. U nich to norma. W kilka zimnych dni włączają farelkę. W Anglii mieszkałem zimą przez tydzień w domu z kominkiem elektrycznym. Nie było żadnego innego systemu grzewczego. Podobnie jest w Holandii.

plusfoto
28-02-2013, 13:55
Nie ma się co dziwić skoro u nich dni z temp poniżej 0 jest w roku mniej więcej tyle co u nas z temp poniżej - 15.

Liwko
28-02-2013, 14:03
W Belgi mieszkałem w Gent przez tydzień w hotelu i w pokoju miałem tylko klimę z funkcją grzania.

Liwko
28-02-2013, 15:02
Zwał jak zwał. Na zachodzie nie przykłada się aż takiej wagi do grzania. Wybudować na zachodzie Niemiec, we Francji czy Holandii dom pasywny to pikuś. Polska ma zdecydowanie ostrzejszy klimat.

Zigobar
28-02-2013, 17:57
Jako ciekawostke moge podac, ze u siebie na DZ mam jedna petle, ktora wykaznie zaniza mi srednia temperature DZ :)
Ma o 0,3*C nizsza niz pozostale. To jest ta, ktora zakopywalem juz po rozplantowaniu ziemi na dzialce. Jest wiec nieco plycej niz pozostale. Teraz bym wszystki zakopal na 2m conajmniej. NIe bardzo wiem, skad zalecenia, zeby zakopywac tylko na 1,3m. Ja sie do nich zastosowalem, ale mam jeszcze 30-80 cm ziemi nawiezionej.

Jeden z chłodniarzy pisał tu kiedyś, że zakopanie DZ na 1,6 - 1,8m zamiast na 1,2 - 1,3m, może dać zysk ok. 2*C.

Pyxis
28-02-2013, 18:18
Jeden z chłodniarzy pisał tu kiedyś, że zakopanie DZ na 1,6 - 1,8m zamiast na 1,2 - 1,3m, może dać zysk ok. 2*C.

Teraz to ja tez mam taka wiedze i wykresik pod reka, tylko dlaczego w necie "tabia", zeby wlasnie do 1,5m?

kasprzyk
28-02-2013, 19:56
A takie DZ w PC gruntowych jest wieczne?

Slyszalem ze jego ekonomicznosc ( zywotnosc ) oblicza sie / zaklada na 15-20lat :???:

Moze chodzilo o odwierty ?

Także tylko "słyszałem", że źródło potrafi się wyziębić po jednym sezonie i kiszka, że tak powiem, ale to może tylko mity ;)
Gorzej jak przy odwiertach trafi się na takiego Żywiec Zdrój albo Kropla Beskidu, w sumie na tych głębokościach to raczej coś z Lidla :) - to dopiero bigosu można sobie narobić :sick:
Pzdr

rwxw
28-02-2013, 21:44
Teraz to ja tez mam taka wiedze i wykresik pod reka, tylko dlaczego w necie "tabia", zeby wlasnie do 1,5m?
Bo to takie sensowne minimum socjalne. Skoro przemarzanie to max 1m, więc trzeba trochę poniżej i stąd bierze się te 1.3-1.5m - trzeba ciąć koszty a nie robić kopalnię odkrywkową. Cieszę się, że mam koło 1.8-2m.

Pyxis
28-02-2013, 21:48
Bo to takie sensowne minimum socjalne. Skoro przemarzanie to max 1m, więc trzeba trochę poniżej i stąd bierze się te 1.3-1.5m - trzeba ciąć koszty a nie robić kopalnię odkrywkową. Cieszę się, że mam koło 1.8-2m.

Teraz to per saldo te 3 pentle tez tak mam po przysypaniu dodatkowa ziemia. Ta 4ta moglem jednak grzebnac te 50cm glebiej. Bylo mozna, bo woda byla nisko.

rafikW
28-02-2013, 22:04
Bo to takie sensowne minimum socjalne. Skoro przemarzanie to max 1m, więc trzeba trochę poniżej i stąd bierze się te 1.3-1.5m - trzeba ciąć koszty a nie robić kopalnię odkrywkową. Cieszę się, że mam koło 1.8-2m.

Ja mam DZ spiralne 5 pętli po 100 mb na głębokości circa 2,0 m i prawie cały sezon (nie mierzyłem temperatur na początku) temp. DZ -0,4/-2,5.
Tak jak pisałem wcześniej przyczyną chyba mogą być dwa czynniki:
- wymrożenie DZ przez "eksperymenty wynikające z niewiedzy" podczas których np. przez kilka dni ładowałem w GZ circa +45 +50 st.C
- zabrudzony filtr DZ (zgodnie z sugestią instalatora sprawdzić lepiej po sezonie grzewczym)
Dla tzw. świętego spokoju na wiosnę dołożę jedną petlę 100 mb.

PS. Temperatury DZ mierzę wyskalowanymi w wodzie lodowej termometrami z sondami przytwierdzonymi pastą termoprzewodzącą.

wihajster
28-02-2013, 22:33
temp. DZ -0,4/-2,5.
Tak jak pisałem wcześniej przyczyną chyba mogą być dwa czynniki:
- wymrożenie DZ przez "eksperymenty wynikające z niewiedzy" podczas których np. przez kilka dni ładowałem w GZ circa +45 +50 st.C
- zabrudzony filtr DZ (zgodnie z sugestią instalatora sprawdzić lepiej po sezonie grzewczym)


Ani jeden czynnik ani drugi tutaj nie spowoduje wymrożenia DZ. Wręcz przeciwnie.
Może masz sucho po prostu.

wihajster
28-02-2013, 22:37
stala praca ( jezeli konieczna ) 45C powinna chyba byc mozliwa z przyzwoitym COP .... nie?
Zle mysle?

Różnica COP między +35 a +45 to akurat równiutkie 1,00 [-]. To bardzo dużo.

rwxw
28-02-2013, 22:41
1) - wymrożenie DZ przez "eksperymenty wynikające z niewiedzy" podczas których np. przez kilka dni ładowałem w GZ circa +45 +50 st.C
2)- zabrudzony filtr DZ (zgodnie z sugestią instalatora sprawdzić lepiej po sezonie grzewczym).
1) wątpliwe, musiałbyś przez miesiąc grzać non-stop. Jeśli ładujesz 50*, to moc pc spada i spada też zapotrzebowanie na ciepło z ziemi.
2) Na pewno nie - miałbyś dużą deltę, a nie niskie temperatury.
Chyba masz po prostu słabe warunki gruntowe, tragedii nie ma, skoro na koniec lutego masz -0.4, ale kolejna pętla na pewno nie zaszkodzi.

rafikW
28-02-2013, 22:57
1) wątpliwe, musiałbyś przez miesiąc grzać non-stop. Jeśli ładujesz 50*, to moc pc spada i spada też zapotrzebowanie na ciepło z ziemi.
2) Na pewno nie - miałbyś dużą deltę, a nie niskie temperatury.
Chyba masz po prostu słabe warunki gruntowe, tragedii nie ma, skoro na koniec lutego masz -0.4, ale kolejna pętla na pewno nie zaszkodzi.

Dzięki wszystkim za komentarze.
Hmmm.... w sumie byłem przy wykopach (wykonywane 12.10.2010 r) właziłem nawet do środka i dla mnie gleba na tych prawie 2 m. głębokosci była raczej gliniasta i mokra... no ale ja się raczej na glebie nie znam :-)

wihajster
28-02-2013, 23:07
Sorry jeśli nie pamiętam, coraz rzadziej czytam z braku czasu, ale może nie pracują wszystkie pętle teraz obecne?
Tak sobie myślę o wykonanych podobnych do Twojej instalacjach i porównuję, trochę mocno spadła temperatura przy 500m rury łącznie i pompie ~7kW.
Wg mnie powinno wystarczyć to co masz teraz.

rwxw
28-02-2013, 23:18
dla mnie gleba na tych prawie 2 m. głębokosci była raczej gliniasta i mokra...
To rzeczywiście powinno wystarczać, sprawdź, czy masz takie same temperatury na wszystkich pętlach, bo może wihajster ma rację.

rafikW
28-02-2013, 23:43
To rzeczywiście powinno wystarczać, sprawdź, czy masz takie same temperatury na wszystkich pętlach, bo może wihajster ma rację.

Tak, sprawdzalem po 4 godzznach pracy pompy kilka czy kilkanaście dni temu (z pomocą sąsiada odsunęliśmy właz do studzienki :-)): na wszystkich pętlach byłat ta sama temperatura, żadna nie była wyraźnie cieplejsza ("mierzone" organoleptycznie czyli dłonią)

hydraulik_
01-03-2013, 08:08
J- zabrudzony filtr DZ (zgodnie z sugestią instalatora sprawdzić lepiej po sezonie grzewczym)
b..
Instalator oszczędził na zaworach przy filtrze i boi się otworzyć filterek :no:

mar1173
01-03-2013, 08:43
Instalator oszczędził na zaworach przy filtrze i boi się otworzyć filterek :no:

Przy zanieczyszczonym filtrze zwiększała by się delta DZ.
Pompka DZ na MAX i każda pętla po kolei. Sprawdź odpowietrzniki automatyczne i czy są w odpowiednich miejscach. Jak z ciśnieniem?
Jeśli robiłeś z PE 32x2 to taką rurę łatwo zagiąć. Sprawdzałeś po zasypaniu czy masz przepływy?
Kolektor masz wystarczający. Rok temu u mnie było 1/-2 tylko zima była trochę inna, -20 kilkanaście dni i 0 śniegu. Obecnie po 8 h 2/-1.

Pyxis
01-03-2013, 09:08
Tak, sprawdzalem po 4 godzznach pracy pompy kilka czy kilkanaście dni temu (z pomocą sąsiada odsunęliśmy właz do studzienki :-)): na wszystkich pętlach byłat ta sama temperatura, żadna nie była wyraźnie cieplejsza ("mierzone" organoleptycznie czyli dłonią)

To ja doloze swoje 5gr: Jestes pewien termometru na DZ. One przewaznie zawyzaja, ale trafia sie tez w druga strone. Moze masz nie -0,4 ale +0,5*C realnie. Taki blad spokonie jest mozliwy, bo jesli grunt nie jest tragiczny jak piasek na Gobi, to nie masz szans na zamrozenie takiego DZ.

Bad
01-03-2013, 19:54
U mnie po 8 godzinach 1,5/-1,6.

rwxw
01-03-2013, 20:52
A u mnie wciąż -1.1/+2.2 i chyba już niżej w tym sezonie nie opadnie.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=173842&d=1362171010

rafikW
01-03-2013, 22:28
Przy zanieczyszczonym filtrze zwiększała by się delta DZ.
Pompka DZ na MAX i każda pętla po kolei. Sprawdź odpowietrzniki automatyczne i czy są w odpowiednich miejscach. Jak z ciśnieniem?
Jeśli robiłeś z PE 32x2 to taką rurę łatwo zagiąć. Sprawdzałeś po zasypaniu czy masz przepływy?
Kolektor masz wystarczający. Rok temu u mnie było 1/-2 tylko zima była trochę inna, -20 kilkanaście dni i 0 śniegu. Obecnie po 8 h 2/-1.


Przepływy nie były sprawdzane, ciśnienie bez zmian od samego początku.
Tak, pętle z PE 32x2.
Zdecydowanie muszę zlecić instalatorowi wykonanie polecanych tutaj czynności sprawdzających :-): czyli sprawdzanie po kolei każdej pętli oddzielnie.
Jeszcze raz dzięki wszystkim za wskazówki.

PS. Jaki rząd wielkości za wykonanie dodatkowej jednej pętli spiralnej 100 mb z warunkami: ja dostarczam rurę i robię wykop ? Instalator ma tylko ją ułozyć, "powiększyć" rozdzielacz, włączyć ją do tego rozdzielacza w studzience, kupić i dolać solanki, sprawdzić całość i co tam jeszcze trzeba wykonać - nie znam się więc gdybam :-) Ile całość (z pominięciem kosztu rury i kopania) operacji może kosztować ?

tank102
02-03-2013, 08:14
Wykonawca moich odwiertów twierdzi iż uklad jeszcze może byc zapowietrzony i jak sie odpowietrzy to temperatury moga sie ustabilizowac. Ponoc nawet rok moze sie odpowietrzac.

A czy przy wykonaniu i montażu pompy miałeś wykonywany projekt który by stwierdzał że grunt nadaję się do wykonywania pomp ciepła.
Ja miałem i dlatego wybrałem POWIETRZNA.

aleksus
02-03-2013, 08:39
Zagadka dla powtarzających ja mantra informację na temat pasku dla DZ
czy waszym zdaniem coś będzie z tej nitki
173884

rwxw
02-03-2013, 09:43
czy waszym zdaniem coś będzie z tej nitki
Ze zdjęcia wynika, że masz niezłą parę w rękach, a teraz fotka pamiątkowa po robocie ;-) Stawiam na to, że będzie działać.

aleksus
02-03-2013, 12:32
Szkoda ze nie moje:( zaraziłem pompka sąsiada.Ma sporo łatwiej bo może się doradzić kogoś kto to już przechodził

Pyxis
02-03-2013, 16:47
Zagadka dla powtarzających ja mantra informację na temat pasku dla DZ
czy waszym zdaniem coś będzie z tej nitki
173884

Ze 2 godziny musiales to kopac. Gratulacje! ;)
Bedzie OK. Przynajmniej z tego co na fotce widac.

k***a*z
02-03-2013, 18:49
Ja np. zasypałem tym co z rowu wyszło :) zdjęcie zrobione po zasypaniu spirali a przed zasypaniem powrotu.

pitersson
02-03-2013, 20:20
Ja np. zasypałem tym co z rowu wyszło :) zdjęcie zrobione po zasypaniu spirali a przed zasypaniem powrotu.

No niezle blotko :stirthepot: , niezly masz uzysk watow z m2 (ciekawe ile ?) jaka byla pora roku jak kopales? Czy moze zalewaliscie wykop po ulozeniu spirali, choc nie sadze:)

k***a*z
03-03-2013, 08:44
No niezle blotko :stirthepot: , niezly masz uzysk watow z m2 (ciekawe ile ?) jaka byla pora roku jak kopales? Czy moze zalewaliscie wykop po ulozeniu spirali, choc nie sadze:)

Sam środek lata, gorąco i duszno było jak cholera :) , u mnie na poziomie około 1,8m jest cienka warstwa gliny po przebiciu się dalej są kamyczki otoczaki (tu jest dawne koryto rzeki) . Woda wycieka z tej warstwy z prędkością światła, warunki dobre bo mam temperatury DZ 4 / 0.7

Pyxis
03-03-2013, 08:49
Sam środek lata, gorąco i duszno było jak cholera :) , u mnie na poziomie około 1,8m jest cienka warstwa gliny po przebiciu się dalej są kamyczki otoczaki (tu jest dawne koryto rzeki) .

Jeszcze "lepiej" bedzie, jak Strzegomka zechce wrocic w swoje dawne koryto ;)

k***a*z
03-03-2013, 08:54
Jeszcze "lepiej" bedzie, jak Strzegomka zechce wrocic w swoje dawne koryto ;)

Przeprowadzę się w twoje rejony , szkoda tylko że macie tam słabe warunki dla DZ :) :) :)

klaudiusz_x
03-03-2013, 09:08
zdjęcie zrobione po zasypaniu spirali a przed zasypaniem powrotu.

Nie na odwrót?

k***a*z
03-03-2013, 09:12
Nie na odwrót?

Nie, spirala jest zasypana dlatego stoję w błocie. Bardzo trudno ją było zasypać bo pływała w wodzie, walczyłem z pływającą rurą i koparką nad moją głową :)

Pyxis
03-03-2013, 10:57
Nie, spirala jest zasypana dlatego stoję w błocie. Bardzo trudno ją było zasypać bo pływała w wodzie, walczyłem z pływającą rurą i koparką nad moją głową :)

Koledze chodzilo chyba o to, ze powrot idzie wlasnie spirala. Ja mam tak chyba zrobione. Ta plycej zakopana prosta rura leci zimny glikol na koniec spirali i wraca petelkami ogrzewajac sie.

klaudiusz_x
03-03-2013, 11:23
Koledze chodzilo chyba o to, ze powrot idzie wlasnie spirala. Ja mam tak chyba zrobione. Ta plycej zakopana prosta rura leci zimny glikol na koniec spirali i wraca petelkami ogrzewajac sie.

Właśnie tak :)

plusfoto
03-03-2013, 13:53
A to wy puste rury zasypywaliście? To nic dziwnego że mogły pływać i w dodatku się łamać.

k***a*z
03-03-2013, 14:17
Koledze chodzilo chyba o to, ze powrot idzie wlasnie spirala. Ja mam tak chyba zrobione. Ta plycej zakopana prosta rura leci zimny glikol na koniec spirali i wraca petelkami ogrzewajac sie.

W moich warunkach to bez różnicy. :)

pitersson
04-03-2013, 20:43
A to wy puste rury zasypywaliście? To nic dziwnego że mogły pływać i w dodatku się łamać.

Ja tez puste zakopywalem ,ale to norma, napelnione to raczej ciezko i niewygodnie ... nie?:D

Pyxis
04-03-2013, 21:15
Ja tez puste zakopywalem ,ale to norma, napelnione to raczej ciezko i niewygodnie ... nie?:D

Jak ma sie je polamac, to i napelnienie nie pomoze.

plusfoto
04-03-2013, 21:25
Podłogówkę się napełnia przed wylewką więc myślałem że tu też analogicznie.

andriuss
04-03-2013, 21:27
Panowie, serdeczna prośba o zaspokojenie ciekawości - gdybyście swoje kolektory odpalali tylko jak temp. zejdzie poniżej zera, czyli powiedzmy przez 60 dni w roku, na bazie Waszych obserwacji - jakich temperatur byście się spodziewali? Wiem że trudno powiedzieć, ale ca. Czy można zakładać, że kolektor, który nie był eksploatowany przez zimę, a np. odpalony dopiero w marcu da te 6-8*?

pitersson
04-03-2013, 21:33
Panowie, serdeczna prośba o zaspokojenie ciekawości - gdybyście swoje kolektory odpalali tylko jak temp. zejdzie poniżej zera, czyli powiedzmy przez 60 dni w roku, na bazie Waszych obserwacji - jakich temperatur byście się spodziewali? Wiem że trudno powiedzieć, ale ca. Czy można zakładać, że kolektor, który nie był eksploatowany przez zimę, a np. odpalony dopiero w marcu da te 6-8*?

jesli masz na mysli kolektor poziomy to bedzie to temp. w zaleznosci od glebokosci ale ok. 2m = temp. 3-4 *C w Styczen/Luty ale zalezy to glownie jaki rejon Polski i jaki grunt, te 6-8*C nie realne(w poziomie) w pionie cos blisko

rwxw
04-03-2013, 21:37
kolektor, który nie był eksploatowany przez zimę, a np. odpalony dopiero w marcu da te 6-8*?
Może i tyle dać, bo u mnie woda z wodociągu nie zeszła zimą poniżej 7*. Trzeba by zmierzyć jak to jest na prawdę.

Pyxis
04-03-2013, 21:38
Panowie, serdeczna prośba o zaspokojenie ciekawości - gdybyście swoje kolektory odpalali tylko jak temp. zejdzie poniżej zera, czyli powiedzmy przez 60 dni w roku, na bazie Waszych obserwacji - jakich temperatur byście się spodziewali? Wiem że trudno powiedzieć, ale ca. Czy można zakładać, że kolektor, który nie był eksploatowany przez zimę, a np. odpalony dopiero w marcu da te 6-8*?

Wykres prawde Ci powie: Nie ma sznas!

http://szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_gle bokosci.jpg

andriuss
04-03-2013, 21:42
Dzięki. Czyli wniosek z tego taki, że naturalne procesy mają dużo większy wpływ niż eksploatacja kolektora i ilość pozyskanych kwh.

edit: bo rozumiem, że ten wykres to po prostu temp. gruntu bez żadnych kolektorów?

vega1
04-03-2013, 21:43
Ja tez puste zakopywalem ,ale to norma, napelnione to raczej ciezko i niewygodnie ... nie?:Dja również puste :))
Nie straszcie mnie :p

rwxw
04-03-2013, 21:44
Wykres prawde Ci powie: Nie ma sznas!
To dlaczego nigdy nie miałem 2* w nieogrzewanym baniaku na cwu, tylko powyżej 7* ? Wodociąg jest zakopany na 1m.

Pyxis
04-03-2013, 21:46
Dzięki. Czyli wniosek z tego taki, że naturalne procesy mają dużo większy wpływ niż eksploatacja kolektora i ilość pozyskanych kwh.

Jak masz DZ poziome w lutym na +2*C, to powinienes sie cieszyc. Duze DZ w bardzo dobrych warunkach da +4*C a nieco za male w slabym gruncie zejdzie w okolice 0*C.A pozyskane kWh maja wplyw, ale to jest w granicacj 1-2K przy prawidlowo dobranymi wykonanym DZ. Nie bedzie tak, ze dobre to ma 8*C a zle -5*C ;)

pitersson
04-03-2013, 21:48
Podłogówkę się napełnia przed wylewką więc myślałem że tu też analogicznie.

Tutaj nie ma analogi:) kopanie kolektora to niezla akcja jest,jak teren podmokly to wykop szybko sie zawala, a jak 2m gleboko i 1m szeroko to takie ukladanie rurek robi sie niebezpieczne. Trzeba sie niezle orientowac ,jak jest wykop w glinie to jest stabilniej.

Pyxis
04-03-2013, 21:51
To dlaczego nigdy nie miałem 2* w nieogrzewanym baniaku na cwu, tylko powyżej 7* ? Wodociąg jest zakopany na 1m.

Gdzie masz rury z woda na 1m? Chyba odcinek 5m na Twojej posesji. Rury z woda leca glebiej, a sama woda tez jeszt czerpana z warstw o wyzszej temperaturze. Pewnie z glebinowej ma "nascie" *C teraz.
Moze jest tu jakis faczowiec i rozwieje Twoje i moje watpliwosci. :)

PS. Baniak na CWU to nie jest chyba dobry miernik.

rwxw
04-03-2013, 21:56
Gdzie masz rury z woda na 1m? Chyba odcinek 5m na Twojej posesji.
U mnie jest 30m, w drodze jest cienka nitka, bo to końcówka sieci. Na pewno jest sporo płycej niż 2m. Woda z jeziora.

Pyxis
04-03-2013, 22:00
U mnie jest 30m, w drodze jest cienka nitka, bo to końcówka sieci. Na pewno jest sporo płycej niż 2m. Woda z jeziora.

Pusc kran na 5 min i zmierz wtedy bezposrednio. Ten pomiar w zasobniku jakos do mnie nie przemawia. Jakos ufam wiecej temu wykresikowi.

pitersson
04-03-2013, 22:03
A tak z ciekawosci... to odwierty nie wyjda na swoj sposob prosciej? I chyba temp DZ tez wyzsza...
Co sparawia ze sie decyduje na poziome? Cena? Czy mniej prawdopodobne ze fuckowcy spie...zepsuja:D

Prosciej pewnie tak ale ta cena ...u mnie w pionie to 3-krotnosc poziomego (mam 600mb w poziomie a w pionie byloby 210mb)

pitersson
04-03-2013, 22:10
Pusc kran na 5 min i zmierz wtedy bezposrednio. Ten pomiar w zasobniku jakos do mnie nie przemawia. Jakos ufam wiecej temu wykresikowi.

Nie wiem jak to jest w wodocagu ale ja mam glebinowke 50m i woda wypompowana na pow.( bezposrednio w studzience) ma temp. 11*C a gdy zmierze w budynku( 25m dolotowki) to jest juz 9,5*C

Wykresik spoko, ale nie ma co sie tak sztywno go trzymac , ale wielkich roznic tez nie bedzie. 8*C o tej porze roku to juz na wiekszych glebokosciach tak ok. 10m

Daga&Adam
04-03-2013, 22:38
A tak z ciekawosci... to odwierty nie wyjda na swoj sposob prosciej? I chyba temp DZ tez wyzsza...

Odwierty wcale nie sa prostsza sprawa. Jakbys robil to bys widzial jaki syf i mul zostaje po odwiertach ;) A temperatury sa GORSZE - szczegolnie latem! Ja mam teraz +2,6stC. W pionowego moze mialbym 3-4stC. Ale to tylko styczen/luty, w pozostalych miesiacach IMO mam cieplej niz z odwiertow.


Co sparawia ze sie decyduje na poziome? Cena? Czy mniej prawdopodobne ze fuckowcy spie...zepsuja:D

550mb wyszlo mnie ze studzienka i rozdzielaczem jakies 3k pln wiec o czym tu w ogole dyskutowac :D

pitersson
04-03-2013, 22:57
Odwierty wcale nie sa prostsza sprawa. Jakbys robil to bys widzial jaki syf i mul zostaje po odwiertach ;) A temperatury sa GORSZE - szczegolnie latem! Ja mam teraz +2,6stC. W pionowego moze mialbym 3-4stC. Ale to tylko styczen/luty, w pozostalych miesiacach IMO mam cieplej niz z odwiertow.



550mb wyszlo mnie ze studzienka i rozdzielaczem jakies 3k pln wiec o czym tu w ogole dyskutowac :D

Co do syfu i mulu (płuczka) to nie do konca tak, jak to zostaje? Jesli tak firma to zostawia to poprostu brudasy... i pewnie za metr 50zl :) nie generalizuj. Latem to tylko CWU:) 3K Pln to prawie wszystko miales w gatisie:yes: (koparka, rura,glikol,rozdzielacz-zawory,studzienke)

Liwko
05-03-2013, 06:33
Ale to tylko styczen/luty

No właśnie, tylko ten styczeń/luty... Te dwa miesiące, to 2/3 sezonu grzewczego ;)
Latem niemal nie idzie odczuć różnic między odwiertami, poziomymi a powietrznymi.

lulukasz
05-03-2013, 07:12
Wracając do tematu.

Generalnie teraz coraz mniej chodzi PC, w dzień w ogóle, a T w domu sięgają 24-25 stopni :) wczoraj wyjątkowo wcześnie włączyła się, bo ok. godziny 23, ale dzień wcześniej chyba ok. 2 w nocy. Do dzisiaj po niecałych 7 h pracy 2,5/-2,5 a więc o 1 stopień lepiej niż w dołku przy odwilży :)

Pyxis
05-03-2013, 08:30
No właśnie, tylko ten styczeń/luty... Te dwa miesiące, to 2/3 sezonu grzewczego ;)
Latem niemal nie idzie odczuć różnic między odwiertami, poziomymi a powietrznymi.

No ale roznice temperatur odwiert-poziome nie sa jakies straszne. To nie to samo co dla PW. Najczesciej to 1-2K w tym krytycznym okresie.

Kiedys sie mozna pokusic o analize tego i oszacowac zyski/straty, ale zysk odwiertow na SPFie nie bedzie duzy.

Liwko
05-03-2013, 08:31
:D No... w tygodniu ma ponoc byc COP > 3 ;)

No tak, ma być to legendarne +7 dla powietrznych :D

andriuss
05-03-2013, 08:40
No tak, ma być to legendarne +7 dla powietrznych :D

Kolega Varme jedzie na grzejnikach i zasilaniu >50*. A jaki COP dla takiego zasilania osiągnie w tym tygodniu Twoja zajebista gruntówka?

Liwko
05-03-2013, 08:57
Kolega Varme jedzie na grzejnikach i zasilaniu >50*. A jaki COP dla takiego zasilania osiągnie w tym tygodniu Twoja zajebista gruntówka?

Nie mam zielonego pojęcia. Na zasilaniu już mam w okolicach +3,5 bo pompa chodzi raptem kilka godzin na CO (w nocy w drugiej taryfie kiedy na zewnątrz -5)
Pisałem o tych +7 bo tak właśnie część producentów podaje, próbując zamydlić nieco oczy :)

pom_pla
05-03-2013, 14:23
Czy zauważyliście kiedy temp DZ przestaje juz spadać i zaczyna sie powolni ,,podnosić,, czyli zaczyna sie regeneracja ???
Czy jest to marzec , kwiecień......??
Pytanie do osób które juz pare lat z dobrodziejstw PC korzystają.

Liwko
05-03-2013, 14:34
Czy zauważyliście kiedy temp DZ przestaje juz spadać i zaczyna sie powolni ,,podnosić,, czyli zaczyna sie regeneracja ???
Czy jest to marzec , kwiecień......??
Pytanie do osób które juz pare lat z dobrodziejstw PC korzystają.

Marzec. U mnie już ten proces idzie zauważyć (odwierty)

Pyxis
05-03-2013, 20:12
Wszystko wskazuje na to, ze moje DZ minelo w tym sezonie "dolek" z data 22 luty z temperatura 1,6*C po 1h pracy.

Jakos dziwnie zgadza sie to z wykresem temperatur na glebokosci 1,5m. Korelacja pewnie nieprzypadkowa :)

http://szkut.com/dom/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_gle bokosci.jpg

rwxw
05-03-2013, 21:38
Czy zauważyliście kiedy temp DZ przestaje juz spadać i zaczyna sie powolni ,,podnosić,, czyli zaczyna sie regeneracja ???
U mnie teraz już powoli nadchodzi czas regeneracji, bo temperatura drgnęła minimalnie w górę. Za to na pewno już nie spada od dłuższego czasu.

Liwko
05-03-2013, 21:48
Po dzisiejszych prognozach z tą regeneracją może być mały falstart. Szykować się trzeba na grzanie.

aleksus
05-03-2013, 22:26
Jedną z nitek mam na łące obok rowu melioracyjnego.Temp skoczyła o 2,5 *C do 4,7*.Niestety 2 pozostałe bez zmian
174616

Pyxis
06-03-2013, 08:11
Ja podaje zawsze po 1h pracy PCi i nie ma potrzeby wstawania w nocy. MAm temperatury za to z calego sezonu dla porownan, bo na ta godzinke to zawsze sie pompa zalaczy :)

Pyxis
06-03-2013, 09:41
u mnie paradoksalnie problemem jest w tym momencie piwnica w której jest 17C, przy krótkich okresach pracy PC, zakłócenie może być spore...

No ale przez godzinke jak przeleci te 2m3 przez dobiegowki w piwnicy, to sie juz ustabilizuje. Ja nie sugeruje podawania po 5 min od zalaczenia przeciez :)

lulukasz
06-03-2013, 10:25
U mnie dzisiaj rano DZ 3/-2, jest lepiej niż było, zobaczymy jak przyjdzie mróz jak szybko spadnie :)

woyt
06-03-2013, 12:03
To co obserwuję od kilku miesięcy na swoim DZ to bardzo stabilna temp DZ, tzn po godzinie pracy jest obecnie pod 4C; po 8-10godz godz jest to ok 1,8C. To samo było podczas temperatur na zewn w okolicy nawet -10C

mar1173
06-03-2013, 16:14
po 2 h na
CWU 2,7/05
CO 2,5/-0,6
idzie w górę

DiunaWO
06-03-2013, 17:38
po 2 h na
CWU 2,7/05
CO 2,5/-0,6
idzie w górę

2 godziny pracuje Ci pompa na CWU?

mar1173
06-03-2013, 17:48
2 godziny pracuje Ci pompa na CWU?

W południe w taniej taryfie najpierw grzeję CO po 30 min CWU i jak zostanie czasu to znowu CO. Cwu grzeję raz na dobę ok 1,5h. Do tej pory było to w nocy. Dzisiaj przestawiłem na dzień bo przez ostatnie dni PC niema co robić. Miałem na myśli 2h pracy PC.

Pyxis
06-03-2013, 21:57
2 godziny pracuje Ci pompa na CWU?

Pompa chyba 9kW a grzeje 700l. Tyle czasu wyjdzie.

Pyxis
07-03-2013, 17:06
+1,9*C po 1 h pracy.
+0,3K od minimum.

leszekf
07-03-2013, 18:11
U mnie najniższa temperatura DZ w tym sezonie wystąpiła 23 lutego i było to +2,25/-1 po 18h pracy i był to dwudniowy dołek. Od tamtego czasu pomału w górę. Obecnie +2,75/-1 po 5h pracy - przy tej pogodzie dłużej nie chce pracować ;)

k***a*z
08-03-2013, 06:42
A u mnie 4 stopnie z ziemi / 1.5 do ziemi.

Jacek150
10-03-2013, 10:06
U mnie na dzień dzisiejszy pod koniec pracy pompy tuż przed wyłączeniem 2,0 / -1,5

Pyxis
10-03-2013, 10:11
Po 1h pracy +2,0/-2,9*C

Od minimum tegorocznego +0,4K

rwxw
10-03-2013, 11:37
U mnie też widać powolną regenerację. Po 5h pracy +2.5/-0.9. Jeszcze 1III po 5h było +2.2/-1.1. Zobaczymy co się będzie działo, gdy znów na tydzień się ochłodzi.

Pyxis
10-03-2013, 12:24
Pareze na Twoje wykresy ze stopki. Co masz taka koszmarnie wysoka temperature zasilania GZ?
U mnie po 4h pracy w podloge lecialo dzisiaj 32,0*C a u ciebie wykres po takim czasie pokazuje 41*C ! WTF?

rwxw
10-03-2013, 12:49
Co masz taka koszmarnie wysoka temperature zasilania GZ?
Grzejniczki na górze się kłaniają proszę pana. Podłogówka na dole też jest zrobiona nie pod pompę tylko jak hydrze wyszło... Teraz gdy mam 11kW to zasilanie co jest parę stopni wyższe niż gdy miałem 8kW i dzięki temu góra się łatwiej dogrzewa tymi nieszczęsnymi grzejnikami. Po drodze nie mam mieszaczy ani bufora, tylko trójnik rozgałęziający na podłogówkę i grzejniki, a za nim 2 obiegówki, jedna do podłogówki, druga do grzejników.

mkm silesia
10-03-2013, 13:12
sms od klienta luty rachunek za wszystko 730zł - pierwszy sezon powietrze woda jedna taryfa
Budynek 220m2 + 30m2 antresola
wszystko na prąd 2 osoby + dziecko
rekuperator z el. nagrzewnica wstępną
sorki nie w tym wątku wpisałem już nie będę kasował

Pyxis
10-03-2013, 14:53
Grzejniczki na górze się kłaniają proszę pana.

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, kurde machnij sobie jakas "standardowo" stopke. Bedzie latwiej, bo pamiec juz nie ta. :)

rwxw
10-03-2013, 15:08
machnij sobie jakas "standardowo" stopke. Bedzie latwiej, bo pamiec juz nie ta. :)
Lepiej ?

Pyxis
10-03-2013, 15:14
Znacznie lepiej.

BTW: Teraz domyslam sie za co Herkules obcial leb Hydrze.Pewnie za grzejniki ;)

rwxw
10-03-2013, 15:29
za co Herkules obcial leb Hydrze
:-) Też bym to zrobił, ale Hydra tym razem niewinna, to ja sam chciałem pół na pół. Inne to były czasy.

pitersson
10-03-2013, 18:11
:-) Też bym to zrobił, ale Hydra tym razem niewinna, to ja sam chciałem pół na pół. Inne to były czasy.

Wzorcowe wnioski dla tych ktorzy sie miotaja z decyzja 100% podlogowki czy pol na pol;)

lulukasz
11-03-2013, 08:31
U mnie dzisiaj po 8 h pracy DZ 2,5/-2,5 a więc stabilnie i o 1K więcej niż w dołku w tym roku :)

slawek102
11-03-2013, 23:07
U mnie stabilnie DZ 10/5 i nie chce być inaczej. :)

Pyxis
11-03-2013, 23:11
U mnie stabilnie DZ 10/5 i nie chce być inaczej. :)

Jesli nie masz studni do PCi to masz walniete termometry ;)

slawek102
11-03-2013, 23:18
Jesli nie masz studni do PCi to masz walniete termometry ;)

Tak też myślałem, ale zamontowałem swoje do monitoringu pompy i wskazania się pokrywają. Także wykluczyłem jednoczesne złe wskazania kilkunastu termometrów.;)

Pyxis
11-03-2013, 23:22
Tak też myślałem, ale zamontowałem swoje do monitoringu pompy i wskazania się pokrywają. Także wykluczyłem jednoczesne złe wskazania kilkunastu termometrów.;)

To az sie boje co bedzie latem. CWU bedziesz grzal bez uzywania PCi. Samym glikolem. ;)

A jaka masz "teorie" na tak nienormalnie wysoka temperature Twojego DZ? Pewnie sie nad tym zastanawiales nie raz.

zieli
11-03-2013, 23:30
To az sie boje co bedzie latem. CWU bedziesz grzal bez uzywania PCi. Samym glikolem. ;)

A jaka masz "teorie" na tak nienormalnie wysoka temperature Twojego DZ? Pewnie sie nad tym zastanawiales nie raz.

Odwierty puszczone przez kotłownie sąsiada ekogroszkowca;)
A na poważnie to tylko pozazdrościć takich temperatur.:eek:

slawek102
11-03-2013, 23:35
Oj zastanawiałem się. Zanim zdecydowałem się na pompę przejrzałem to forum i wiedziałem jakie mogą być temperatury DZ. A teorię mam taką, że jak robione były odwierty to lało się dużoooooo wody. I ta woda parowała przy kilkustopniowym mrozie (był to początek grudnia 2012). Także ładnych parę stopni powyżej zera musiała mieć.;)

slawek102
11-03-2013, 23:36
Odwierty puszczone przez kotłownie sąsiada ekogroszkowca;)
A na poważnie to tylko pozazdrościć takich temperatur.:eek:

Temperatur może tak, ale ile kasy poszło na te odwierty bo się płuczką nie dało.

Pyxis
11-03-2013, 23:37
Oj zastanawiałem się. Zanim zdecydowałem się na pompę przejrzałem to forum i wiedziałem jakie mogą być temperatury DZ. A teorię mam taką, że jak robione były odwierty to lało się dużoooooo wody. I ta woda parowała przy kilkustopniowym mrozie (był to początek grudnia 2012). Także ładnych parę stopni powyżej zera musiała mieć.;)

Czyli przewiercili magistrale cieplownicza? Bo nadal nie wiem jaka jest Twoja "teoria" :)

slawek102
11-03-2013, 23:44
Czyli przewiercili magistrale cieplownicza? Bo nadal nie wiem jaka jest Twoja "teoria" :)

Parę metrów pode mną jest dużo ciepłej wody. Tak myślę. Niedaleko jest kościół, i tam parę lat temu robili ogrzewanie geotermalne. Wiercili na 300 m.

Pyxis
11-03-2013, 23:46
Parę metrów pode mną jest dużo ciepłej wody. Tak myślę. Niedaleko jest kościół, i tam parę lat temu robili ogrzewanie geotermalne. Wiercili na 300 m.

Jestes z Torunia? ;)

slawek102
11-03-2013, 23:50
Jestes z Torunia? ;)
Nie, ale ta instytucja opanowała wszędzie do perfekcji sztukę DPI.;)

k***a*z
12-03-2013, 07:14
U mnie stabilnie DZ 10/5 i nie chce być inaczej. :)

O kurczę! to ja wymiękam z moimi temperaturami 4/1 :) . Zauważyłem że temperatury DZ mierzone na rurach przy PCi w kotłowni są większe o kilka stopni niż temp. mierzone na tych samych rurach ale np. w garażu, nawet gruby peszel nie pomaga, temp. otoczenia ma duży wpływ na pomiary.

mar1173
12-03-2013, 07:21
Wczoraj mierzyłem temp wody z wodociągu , miała 4*C

DZ 2,7/-0,8 po 2 h

Pyxis
12-03-2013, 08:21
Wczoraj mierzyłem temp wody z wodociągu , miała 4*C


No to jednak jest nizej. Chyba ktos sugerowal, ze ma 7*C na wejsciu wody. Moze jak by dokladnie zmierzyc nie na karanie a na wejsciu wyskalowanym na lodowej termometrze, to by sie okazalo, ze ma 2-3*C zgodnien z tabelka :)

A swoja droga, to woda o temp 4*C wychodzi na wodomierzu najekonomiczniej ;)

kasprzyk
12-03-2013, 08:31
O, odnosnie DZ , studni etc... ;)
Co prawda nie kazdy ma taka mozliwosc ale czy nie bylo by calkiem OK rozwiazaniem miec kolektory w wlasnie studni, jeziorze, stawie...
Tam temperatura zima ( pod lodem ) zawsze jest + a latem >15*C. Nie ma zadnej kwestii regenerowania sie DZ itd.
Sa takie rozwiazania ale nigdy nie slyszalem zeby ktos mial.
Witam
Z jeziorami i stawami jest jeden problem - kłusownicy - ale oczywiście takie instalacje działają.
Mieliśmy dość ciekawy projekt - woda/woda - źródłem dolnym jest podziemny (zasypany) zbiornik wody 150tys litrów p.poż. - zasilanie zbiornika ze studni głębinowej. Nie wiem jak obecnie się instalacja sprawuje, uzyskiwaliśmy na zasilaniu w tygodniu testów min 6stopni. (na zewnątrz coś koło 0stopni)
pzdr

Pyxis
12-03-2013, 08:35
uzyskiwaliśmy na zasilaniu w tygodniu testów min 6stopni. (na zewnątrz coś koło 0stopni)
pzdr

Czyli bez jakis strasznych szalenstw jednak.

wihajster
12-03-2013, 09:02
Mieliśmy dość ciekawy projekt - woda/woda - źródłem dolnym jest podziemny (zasypany) zbiornik wody 150tys litrów p.poż. - zasilanie zbiornika ze studni głębinowej. Nie wiem jak obecnie się instalacja sprawuje, uzyskiwaliśmy na zasilaniu w tygodniu testów min 6stopni.
Obieg pośredni na parowniku? Bo 6*C na zasilaniu przy wodzie to już widzę problemy...

Pyxis
12-03-2013, 10:33
Obieg pośredni na parowniku? Bo 6*C na zasilaniu przy wodzie to już widzę problemy...

Musi delty pilnowac ;)

rwxw
12-03-2013, 12:35
Sa takie rozwiazania ale nigdy nie slyszalem zeby ktos mial.
Na tym forum nie słychać, ale w necie można poczytać na ten temat. Przykładowa realizacja z wiki:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/81/Pond_Loop_Being_Sunk.jpg/220px-Pond_Loop_Being_Sunk.jpg

kasprzyk
12-03-2013, 18:34
Czyli bez jakis strasznych szalenstw jednak.

Witam

Temat był dość skomplikowany, projekt, projektem, wyliczenia wyliczeniami a prawda była taka, że nikt nie był w stanie przewidzieć jak będzie się całość zachowywać. 6 stopni to nie taki zły wynik, pompa ciepła DIMPLEX 108,5kW - czyli ma co ciągnąć ;)

wihajster
Wszystko na wodzie - temp. krytyczna powrotu ustawiona 1* sama pompa obiegowa (tłocząca pierwotne źródło) 5,5kW
Pzdr

wihajster
12-03-2013, 18:43
Wszystko na wodzie - temp. krytyczna powrotu ustawiona 1* sama pompa obiegowa (tłocząca pierwotne źródło) 5,5kW
Pzdr
To jaki tam jest parownik (parowniki) - gigant. Że może pracować do 1K różnicy? (no może nieco więcej, bo przy niewielkim minusie po stronie freonowej nie zamrozi jeszcze, ale ja bym się pod tym nie podpisał w sensie odpowiedzialności i gwarancji ;)
Pozdrawiam.

kasprzyk
12-03-2013, 19:18
Nie pisałem o 1K różnicy (delta) tylko temp. min. powrotu (strony pierwotnej) Przy tej wartości granicznej pompa ma się wyłączyć.
Pzdr

wihajster
12-03-2013, 21:33
Chodziło mi o różnicę między wyjściem wody a temp. parowania. Jeśli będzie "okołostandardowy" wymiennik to zamarznie w cholerę, przewymiarowany do tego poziomu duży drogi i dodatkowe problemy (dystrybucja itd).
Ja tego praktycznie nie widzę ale pewnie można...

lulukasz
14-03-2013, 07:02
Wracając do tematu.

Po wczorajszym -18 w nocy, potem -5 w dzień i dzisiaj w nocy -12 pompa po 8 h pracy DZ: 2,5/-2,5

mardor1971
14-03-2013, 21:24
U mnie po 2 godz prac ?/2*C

zieli
14-03-2013, 22:04
Po dwóch godzinach pracy DZ 3,4*C / 1,1*C

rwxw
15-03-2013, 13:08
No i nieśmiałą regenerację dz diabli wzięli. Dziś po 10h pracy +2.2/-1.2.

Liwko
15-03-2013, 13:19
No i nieśmiałą regenerację dz diabli wzięli. Dziś po 10h pracy +2.2/-1.2.

U mnie też dupa blada.

Pyxis
15-03-2013, 15:54
tak, ale i tak mam o 0,2C więcej niż w dołku jeszcze(po takim samym okresie pracy non-stop)...a od poniedziałku wiosna :D

U mnie spadlo z +2,0 na +1,9*C, ale to i tak o 0,3K wiecej niz dolek (+1,6*C)

Zigobar
15-03-2013, 16:02
Byłoby lepiej, gdybyście podawali zawsze obydwie temperatury DZ.

mar1173
15-03-2013, 19:19
Po ok. 6 h
CO - DZ 2/-1,1 GZ 34/29
CWU DZ 2,8/0,9 GZ 44/40

Z tego widać że moje DZ lepiej działa przy mniejszej mocy chłodniczej.

lulukasz
22-03-2013, 08:37
U mnie dzisiaj po 8 h pracy DZ 2/-3, zima nie odpuszcza :)

Pyxis
22-03-2013, 09:45
Jestm juz tylko +0,1 nad lutowym dolkiem.

rudy_36
25-03-2013, 08:59
Z historii pomiarów meteo.waw.pl wynika że na - 50 cm są obecnie najniższe temperatury tej zimy. Czy wasze kolektory poziome to otwierdzają ?

lulukasz
26-03-2013, 11:27
Raczej nie ma dołka, dzisiaj po 8 h pracy DZ 2/-3, czyli o 0,5 stopnia ponad dołek :)

Pyxis
26-03-2013, 11:49
Raczej nie ma dołka, dzisiaj po 8 h pracy DZ 2/-3, czyli o 0,5 stopnia ponad dołek :)

Dzisiaj jeszcze sprawdze, ale u mnie jest chyba "drugi dolek", bo wczoraj bylo +1,5*C na wejsciu i to jest nizej od lutowego doleczka o 0,1*C, ale to po weekendzie z tanim pradem, wiec moze byc niemiarodajne ;)

mpawlak27
26-03-2013, 20:07
uruchomiłem dzisiaj swoja pompe ciepła wyjsie od 0.5-1.5 wraca ok 10 dom w remonccie 160m2 dwa odwierty po 120m jesli tak bys sie utrzymało rewelka a i rotametry sa nie oszczedzałem mimo dwoch takich samych odwietrów trzeba było nimi pokrecic bardzo przydatne

wihajster
26-03-2013, 20:37
Nie chcę powielać odpowiedzi, mój komentarz tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128858-Za-niska-temperatura-Dolnego-%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a

rwxw
26-03-2013, 21:09
uruchomiłem dzisiaj swoja pompe ciepła wyjsie od 0.5-1.5 wraca ok 10
Wihajster słusznie się czepia, sprawdź filtr i parametry tych rotametów, czy one nie przytykają dz, bo jeśli masz deltę 9*, to na pewno masz za małe przepływy. Rurę masz pe40 ?

Pyxis
26-03-2013, 22:34
No i jednak dolek tegoroczny musze przepisac z lutego na marzec. +1,5*C po 1h pracy. Tak nisko jeszcze nie mialem :)

Pyxis
26-03-2013, 22:35
Wihajster słusznie się czepia, sprawdź filtr i parametry tych rotametów, czy one nie przytykają dz, bo jeśli masz deltę 9*, to na pewno masz za małe przepływy. Rurę masz pe40 ?

JA mam na to swoja teorie ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128858-Za-niska-temperatura-Dolnego-%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a&p=5898276&viewfull=1#post5898276

mar1173
27-03-2013, 11:30
JA mam na to swoja teorie ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128858-Za-niska-temperatura-Dolnego-%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a&p=5898276&viewfull=1#post5898276

Trochę racji w tym jest. Przy tych parametrach(10/25) moc chłodnicza jest o ok.50 % większa niż przy 0/35. Jeśli jego PC będzie na takich pracowała to i tak delta spadnie tylko do ok 6*. Przepływ na DZ ma ok 2m3/h a musi zwiększyć do min ok 4.
EDIT:
U mnie obecnie nad ranem po ok 7h przy CO 1,8/-1,3, przy CWU 2,4/0,2. Najniżej w tym sezonie.

lulukasz
28-03-2013, 08:43
U mnie w dalszym ciągu to samo, po 7,5 h pracy na CO DZ: 2/-3

Liwko
28-03-2013, 08:52
U mnie +3/-1 (po nocy, odwierty). Ewidentnie, mimo nocnych mrozów, temperatura DZ rośnie.

Pyxis
03-04-2013, 20:03
tegoroczny dołek +1,7 na zasilaniu...niżej już raczej nie będzie....

Ja zlapalem teraz dolek na +1,4*C i czy nizej nie bedzie, to bym pewien nie byl ;)

lulukasz
08-04-2013, 12:05
Dzisiaj zaliczyłem powtórkę z dołka, DZ po 8 h pracy 1,5/-3,5 - jak za każdym razem przy tegorocznej wiosennej odwilży, ale lada dzień w końcu przyjdzie prawdziwa wiosna :)

rwxw
10-04-2013, 13:17
U mnie temperatura stabilna +2.2/-1.1 i w tym roku niżej już nie będzie. Zobaczymy jak szybko się zregeneruje.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=182694&d=1365596136

aleksus
19-04-2013, 22:12
Ziemia ładnie się regeneruje.Po 30min
4,5*/1,6*C

Bad
20-04-2013, 06:22
Regeneracja idzie gładko - po 1 godzinie pracy 4,1/1,9.

rwxw
20-04-2013, 20:23
Zobaczymy jak szybko się zregeneruje
No cóż, chyba nie zobaczymy, bo niestety chyba skończył się u mnie sezon grzewczy. Teraz to mogę sobie co najwyżej włączyć obiegówkę i zobaczyć ile stopni ma ziemia bez odbioru ciepła.

mar1173
23-04-2013, 19:10
po godzinie 5,5/2,5

pitersson
08-05-2013, 20:55
Temat troszku ,,zdechl" a grunt sukcesywnie sie regeneruje:) u mnie jest juz 7,5*C

lulukasz
15-05-2013, 09:34
U mnie powrót po pracy ponad 1 h 9 stopni :)

k***a*z
17-05-2013, 19:25
U mnie PCi pokazuje 11 stopni i deltę 3 stopnie, i mam problem bo PCi podczas grzania cwu wyłącza się bo przegrzewa się skraplacz albo coś innego ;-) , w zimie było ok ale teraz muszę zmniejszyć nastawy cwu, wychodzi na to że wężownica w baniaku nie jest w stanie odprowadzić dostarczanego ciepła.

Pyxis
18-05-2013, 10:35
U mnie PCi pokazuje 11 stopni i deltę 3 stopnie, i mam problem bo PCi podczas grzania cwu wyłącza się bo przegrzewa się skraplacz albo coś innego ;-) , w zimie było ok ale teraz muszę zmniejszyć nastawy cwu, wychodzi na to że wężownica w baniaku nie jest w stanie odprowadzić dostarczanego ciepła.

Na ile masz ustawiona w trybie serwisowym temperature wylaczenia sprezarki? Jesli jej nie zmieniales, to jest standardowo na 55*C. JA podciagnalem do 59*C i presostat nie wylacza awaryjnie jeszcze. Przy cieplym DZ to pozwala w mojej 300-tce zagrzac wode do 49*C w jednym cyklu, bez taktowania. COP nieco "ucierpi", ale ilosc startow spadnie :)

k***a*z
18-05-2013, 14:31
Na ile masz ustawiona w trybie serwisowym temperature wylaczenia sprezarki? Jesli jej nie zmieniales, to jest standardowo na 55*C. JA podciagnalem do 59*C i presostat nie wylacza awaryjnie jeszcze. Przy cieplym DZ to pozwala w mojej 300-tce zagrzac wode do 49*C w jednym cyklu, bez taktowania. COP nieco "ucierpi", ale ilosc startow spadnie :)

Miałem już wcześniej nastawione na 58 stopni, przestawiłem stopień wyżej ale to nic nie dało, musiałem zmniejszyć temperaturę grzania cwu w 2T. Ds18b20 pokazuje mi że mam 51 stopni w baniaku a termometr baniaka pokazuje 46 stopni a PCi jeszcze co innego, ogólnie woda bardzo gorąca wręcz parzy.

rafikW
01-06-2013, 07:03
Przepływy nie były sprawdzane, ciśnienie bez zmian od samego początku.
Tak, pętle z PE 32x2.
Zdecydowanie muszę zlecić instalatorowi wykonanie polecanych tutaj czynności sprawdzających :-): czyli sprawdzanie po kolei każdej pętli oddzielnie.
Jeszcze raz dzięki wszystkim za wskazówki.

PS. Jaki rząd wielkości za wykonanie dodatkowej jednej pętli spiralnej 100 mb z warunkami: ja dostarczam rurę i robię wykop ? Instalator ma tylko ją ułozyć, "powiększyć" rozdzielacz, włączyć ją do tego rozdzielacza w studzience, kupić i dolać solanki, sprawdzić całość i co tam jeszcze trzeba wykonać - nie znam się więc gdybam :-) Ile całość (z pominięciem kosztu rury i kopania) operacji może kosztować ?


Pętla dodana. Mam teraz 6x100 m spiralnego kolektora.
Układ sprawdzony - wszystko w porządku.
Filtr dolnego źródła wyczyszczony - był BARDZO brudny !

pitersson
11-06-2013, 22:21
Temp. DZ 12*C na wejsciu, grzeje tylko CWU do 45*C w miare rzadko;)

k***a*z
13-06-2013, 07:40
U mnie bez zmian, z ziemi mam 11 - 12 stopni .

gall86
13-06-2013, 08:27
Witam,
mam pytanie. Czy istnieje możliwość weryfikacji, jaką moc ma dane źródło ciepła? Chodzi mi o to, że na przykład mam wyliczenie, że potrzebuję pompę o mocy 10kW, firma X daje mi ofertę w której piszą, że zrobią mi 200m odwiert. Czy jest możliwość zbadania czy ten odwiert rzeczywiście osiąga parametry do obsłużenia pompy o zadanej mocy? Czy robi się to jako chybił trafił, z odpowiednim zapasem, żeby nigdy nie było za mało, a ewentualnie za dużo nie będzie robiło problemu.

Pyxis
13-06-2013, 11:15
W praktyce sie to robi zakladajac pesymistyczna wersje przewodnictwa cieplnego gruntu. DZ ma wtedy odpowiedni zapas. Tutaj niestety oszczednosci bardzo drogo kosztuja i to dobra metoda.

lulukasz
01-07-2013, 12:30
U mnie jak na razie po max 1 h pracy DZ 16,5 :)

niedowiarek
05-07-2013, 10:27
U mnie bez zmian, z ziemi mam 11 - 12 stopni .

Mam tak samo.

Pyxis
05-07-2013, 15:08
U mnie po 15 min leci prawie 16*C z poziomego.

pitersson
05-07-2013, 21:02
A moje DZ poziome od kilku tygodni caly czas 14*C

rosomakx4
06-07-2013, 06:30
to odwierty dają ciała, ja mam 11 st wg wskaźnika na pompie, termometr pokazuje więcej
W sumie niezły musi być cop

niedowiarek
06-07-2013, 07:32
to odwierty dają ciała, ja mam 11 st...

Sporo jak na odwierty :). Ciekawe ile będzie pod koniec sezonu?

hydraulik_
06-07-2013, 11:55
u mnie dochodzi do 30 :P

niedowiarek
06-07-2013, 12:40
u mnie dochodzi do 30 :P

Pogadamy w lutym... :P:P:P

hydraulik_
06-07-2013, 17:20
luty jest krótki
A lato jest i jest;)

niedowiarek
07-07-2013, 09:32
luty jest krótki
A lato jest i jest;)
A tak na poważnie - mierzyłeś może średnioroczny COP?

niedowiarek
08-07-2013, 07:40
A wlasnie... koledzy z G/W... jaka macie roznice w COP Przy np 0*C a +10*C? Moze to ciezko sprawdzic jak PC nieopomiarowana i nie
uzywa sie CO... CWU jakos nie do konca prawde powie...


Tutaj (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en#gid=0) masz kilkaset pomiarów mojej pompy. Od grudnia 2011 budynek zamieszkały - co +cwu. Ostatnio odczyty robię raz w miesiącu, ale znajdziesz też dobowe.



W sumie trzeba by bylo rozdzielic SCOP CO i CWU... a to chyba juz nie tak hop.

Weź sześciopak i przyjedź to poeksperymentujemy. Ciepłomierz jest, pompa jest, instalacja c.o. i cwu, licznik kWh też, a jak trzeba to i cęgi z funkcją pomiaru mocy czynnej się zorganizuje. Poligon gotowy, ale samemu mi się już odniechciało:cool:

niedowiarek
08-07-2013, 09:41
Tak samo trudno okreslic ile mocy PC oddaje podczas cyklu grzania CWU... CO sprawdzisz cieplomierzem.


Ciepłomierz na wyjściu z PCi - mierzy wszystko. I podaje moc chwilową. Przy grzaniu cwu ładnie widać jak moc pobierana rośnie z wzrostem temperatury, a moc grzewcza maleje. COP leci z pieca na łeb.



A ten 6 pack to moze byc nieglupi pomysl... spozywac i PC badac...:cool:

No i jeszcze rewizyta ;)

hydraulik_
08-07-2013, 12:44
Parę słów o Dz (powietrzne)
Z 30 letnich obserwacji temperatur w np Warszawie 3 strefa (-20 c)średnia temperatura do obliczeń powinna wynosić -12,3 C.

W Białymstoku średnia temperatura w nosy w lutym to -14 C ,ale w dzień -5,3 C

Vld
08-07-2013, 17:19
Dane Niedowiarka, też ladnie potwierdzają niski COP pomp latem. 2,5 dla grzania pośredniego i ok 3 dla bezpośredniego to wszystko co da się wyciągnąć na potrzeby CWU.

hydraulik_
08-07-2013, 19:01
Hm do doboru, obliczen, kosztøw i tak dalej tak. Ale trzeba wybrac PC tak zeby nie bylo wielkiego "aha" jak przyjdzie -20*C lub -25*C przez kilka dni... chodzi mi gløwnie o dalsza prace PC
A wiemy ze z tym nie ma problemu w przeciwienstwie do tego co twierdzi LD ze PC P/W nie nadaja sie do klimatu w PL i nie moga byc jedynym zrødlem ciepla... :D


:)

zgodnie ze sztuką instalacje CO w 3 strefie projektuje się na -20 C .Dotyczy to bloków ,biurowców,itp.
Co się dzieje przy -25C 30C

Ja podaję dane dla Warszawy ,dla Suwałk ta nowa temperatura powinna wynosić -26 C

hydraulik_
08-07-2013, 19:17
to nawet nie jest kwestia PC czy innego źródła ciepła.
To całe instalacje projektuję się na te -20 C np grzejniki w blokach

Porównywałem temperatury obliczeniowe przy granicy Polski i Niemiec .

Na granicy występuje skok o 2-3 stopni .W Polsce są zaniżone

k***a*z
15-07-2013, 06:27
A wlasnie... koledzy z G/W... jaka macie roznice w COP Przy np 0*C a +10*C? Moze to ciezko sprawdzic jak PC nieopomiarowana i nie
uzywa sie CO... CWU jakos nie do konca prawde powie...

Ale ktos cos... macie jakies dane... lub zawansowane zalozenia? :)

W sumie trzeba by bylo rozdzielic SCOP CO i CWU... a to chyba juz nie tak hop.

Powiem tak : w zimie CWU mam ustawioną na 50 stopni i PCi grzeje , teraz jak jest ciepło (temp. DZ >10 stopni) musiałem przestawić na 43 stopnie bo PCi tak grzała że wężownica w baniaku nie była w stanie odebrać tego ciepła i PCi wyłączała się pokazując awarię czyli przegrzanie "czegoś" tam w środku :)

Pyxis
15-07-2013, 08:42
Powiem tak : w zimie CWU mam ustawioną na 50 stopni i PCi grzeje , teraz jak jest ciepło (temp. DZ >10 stopni) musiałem przestawić na 43 stopnie bo PCi tak grzała że wężownica w baniaku nie była w stanie odebrać tego ciepła i PCi wyłączała się pokazując awarię czyli przegrzanie "czegoś" tam w środku :)

Musisz w trybie serwisowym ustawic nizsza max temperature skraplania. Wtedy nie bedzie awarii tylko przy za wysokiej zadanej temperaturze CWU bedzie taktowala (przynajmniej raz w czasie cyklu sie wylaczy sprezarka). U mnie bez taktowania udaje sie dogrzac teraz do 45-46*C z ustawiona max temp skraplania na 59,7*C z malym jeszcze zapasem na podniesienie sie temp DZ.

Pyxis
15-07-2013, 09:57
Przy on/off nie ma jak ograniczyc rosnacej przy wyzszej temp DZ mocy grzewczej pompy ciepla, a powierzchnia wezownicy stala. To sie wiaze przy zwiekszeniu mocy ze zwekszeniem temperatury na zasilaniu. Innej drogi nie ma. Sa jednak jej granice przy ktorych pompa sie wylaczy w celu ochrony sprezarki.

Pyxis
15-07-2013, 11:01
A osobny zbiornik z wieksza wezawnica na lato ;)


Jak montowalem swoja, to ronzica w cenie zasovbnikow z wieksza wezownica byla na poziomie 1k zl z tego co pamietam. Wtedy to bylo to duzo, teraz wydaje sie mniej, ale na COP i tak sprawa finansowo nie do "odzyskania", a wody 50*C nie potrzebuje. 45*C jest w zupelnosci wystarczajace aby sie "poparzyc" pod prysznicem. :)

Vld
15-07-2013, 14:43
Piwem :)

Pyxis
15-07-2013, 15:44
A jak grzejesz Legionelle latem?

Tak samo jak zima. Grzala 6kW. :)

k***a*z
16-07-2013, 07:00
Musisz w trybie serwisowym ustawic nizsza max temperature skraplania. Wtedy nie bedzie awarii tylko przy za wysokiej zadanej temperaturze CWU bedzie taktowala (przynajmniej raz w czasie cyklu sie wylaczy sprezarka). U mnie bez taktowania udaje sie dogrzac teraz do 45-46*C z ustawiona max temp skraplania na 59,7*C z malym jeszcze zapasem na podniesienie sie temp DZ.

Ale na zimę będę musiał znowu przestawić, tak źle i tak nie dobrze ! po prostu mam za mocną PCi albo za ciepłe DZ ;-) Z dwojga złego wolę obniżyć temp. wody na lato niż marznąć w zimie ;-)

> Pyxis jak u ciebie wyszedł sezon grzewczy ? chodzi mi konkretnie o koszt prądu dla PCi i o ilość dni grzania.

U mnie za 25 tygodni grzania CO i CWU wyszło w okolicach 1800zł /250m2

Pyxis
16-07-2013, 07:05
Ale na zimę będę musiał znowu przestawić, tak źle i tak nie dobrze ! po prostu mam za mocną PCi albo za ciepłe DZ ;-) Z dwojga złego wolę obniżyć temp. wody na lato niż marznąć w zimie ;-)

> Pyxis jak u ciebie wyszedł sezon grzewczy ? chodzi mi konkretnie o koszt prądu dla PCi i o ilość dni grzania.

U mnie za 25 tygodni grzania CO i CWU wyszło w okolicach 1800zł /250m2

Po co przestawiac? Jesli w zimie straczy CWU to nic nie ruszac.

Ponizej masz zestawienie do dzisiaj. Koszta obliczone sa troszke wyzsze od realnych spisanych z podlicznika (roznica w sezonie jakies 25 zl na CO z tego co pamietam)

-------- Okres: 2012-10-01 do 2013-07-16 08:02:20 (288,33 [d]) ---------
Czas pracy CO: 1321,43 [h] (83,3%)
Czas pracy CWU: 264,30 [h] (Cykli: 964) (Średnio dziennie: 3,3)
Suma pracy PCi: 1585,7 [h]
Startów: 1089 (Średnio dziennie: 3,8 )
Czas pracy śr CO: 4,58 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,92 [h/d]
Czas pracy śr: 5,5 [h/d]
Szacowane zużycie: 5524 [kWh] Średnio: 19,2 [kWh/d]
CWU: 1295 [kWh] Średnio: 4,5 [kWh/d]
CO: 4229 [kWh] Średnio: 14,7 [kWh/d]
CO/100m2: 6,4 [kWh/(d*100m2)]
Koszt [3/97%]: 1852 zł w tym CO [2/98%]: 1366 zł CWU [11/89%]: 487 zł
------------------------------------------------------------------------

rwxw
21-07-2013, 15:53
U mnie aktualnie temperatura dz wynosi 14*-15*, gdzie w zasadzie od kwietnia/maja pc nie pracuje. Skuszę się chyba na chłodzenie pasywne, w przyszłym roku będzie jak znalazł.

rosomakx4
22-07-2013, 09:27
tez myślę nad chłodzeniem pasywnym, tylko zastanawiam się czy w takim systemie podłoga może być używana jako DZ ?

rwxw
23-07-2013, 21:42
Ja kombinuję z nadmuchem za pomocą jednostek wewnętrznych klimatyzatorów - są ładne, na pilota, niedrogie i dobrze dmuchają. Napiszę co mi wyszło, gdy zakończę, mam nadzieję, że przed jesienią ;-)

Pyxis
23-07-2013, 22:33
Ja kombinuję z nadmuchem za pomocą jednostek wewnętrznych klimatyzatorów - są ładne, na pilota, niedrogie i dobrze dmuchają. Napiszę co mi wyszło, gdy zakończę, mam nadzieję, że przed jesienią ;-)

Przy poziomym raczej sobie daruj. No chyba, ze masz po 30*C wewnatrz i chcesz ochlodzic do 27. :)

rwxw
24-07-2013, 07:02
Przy poziomym raczej sobie daruj. No chyba, ze masz po 30*C wewnatrz i chcesz ochlodzic do 27. :)
Zobaczymy co z tego wyjdzie, przynajmniej powietrze się osuszy, to już powinno dużo dać. Po prostu jestem ciekaw.

Pyxis
24-07-2013, 08:30
Zobaczymy co z tego wyjdzie, przynajmniej powietrze się osuszy, to już powinno dużo dać. Po prostu jestem ciekaw.

Nic sie nie osuszy. U mnie ani gram wilgoci sie nie wykrapla. Za mala delta.

rwxw
24-07-2013, 20:16
Nic sie nie osuszy. U mnie ani gram wilgoci sie nie wykrapla. Za mala delta.
To mnie nie ucieszyłeś, ale już mam 2 jednostki wewnętrzne, więc będę musiał je jakoś podłączyć. Trochę trzeba je przerobić, żeby przepływ przez nie był w miarę sensowny. Jak nie zadziała, to zrobię sobie z jakichś szrotów mały agregat wody lodowej korzystający z dz i wtedy będzie lepiej - przynajmniej przy okazji się czegoś nauczę o chłodnictwie. W tym sezonie już pewnie nie zdążę ze wszystkimi experymentami z "ekologiczną" klimą, więc zakładam też normalną, bo na górze mam jednak trochę za ciepło.

pom_pla
26-07-2013, 12:22
Nic sie nie osuszy. U mnie ani gram wilgoci sie nie wykrapla. Za mala delta.

Pyxis , nie do końca masz racje , w moim przypadku wykonane chłodzenie pasywne moze nie obniża bardzo temp , bo max 0,5 stopnia , ale za to wilgotnośc spada o kilka procent ( 3-4) a to juz duzo ,
Fakt moze umnie temp DZ troszke niższe są bo mam krótkie odwierty , max 14 m ale teraz sie okazało ze sie bardzo przydają .

[ moderowano - reklama ]

Pyxis
26-07-2013, 12:40
Pyxis , nie do końca masz racje

Nie mam racji w tym, ze nie widze skroplonej wilgoci? Co to za "racja"? Albo ta wilgoc jest, albo jej nie ma. U mnie jej NIE MA Jesli sie nie wykroplila to nadal jest w powietrzu i przy nawet minimalnym spadku temperatury wilgotnosc wzgledna WZROSNIE. Nie ma innej opcji.

BTW: Przy odwieratch to moze mialo by wiekszy sens i na perwno u mnie dzialalo by sprawniej, bo moje DZ w lecie ma 16-17*C. Po prostu jest za cieple. Teraz na poddaszu musial by chodzic ten klimakonwektor chyba caly czas, zeby to dalo efekt spadku temperatury. IMHO za duzo szumu do efektu.

Vld
26-07-2013, 14:06
Tu też trochę się powygłupiam
Przed chwilą schłodziłem swoją instalacje CO do 7C zasilania 11,5C powrót. Rosa zaczęła się pojawiać gdzieś w okolicach 10C zasilania.
Kolejny plus dla ciepłomierza, bo teraz wiem, że mam do dyspozycji 5,2 kW mocy chłodniczej

Kto doradzi jaki klimakonwektor kanałowy lepiej w sytuacji kupić 9,1 kW, czy 7,8 kW?

pom_pla
26-07-2013, 15:05
Tu też trochę się powygłupiam
Przed chwilą schłodziłem swoją instalacje CO do 7C zasilania 11,5C powrót. Rosa zaczęła się pojawiać gdzieś w okolicach 10C zasilania.
Kolejny plus dla ciepłomierza, bo teraz wiem, że mam do dyspozycji 5,2 kW mocy chłodniczej

Kto doradzi jaki klimakonwektor kanałowy lepiej w sytuacji kupić 9,1 kW, czy 7,8 kW?

Pyxis , fakt jezeli masz kolektor poziomy to fakt szybciej go zregenerujesz, ale dla celów ,,klimatyzacji,, jego sprawnośc robi sie przez to mniejsza .

Wielośc klimakonwektora?? im wiekszy tym lepiej bo chlodzenie pasywne potrzebuje duzego wymiennika tak po stronie ,,domu,, jak i po stronie ,,ziemi,,

[ moderowano - reklama ]

Vld
26-07-2013, 16:40
Chłodzenie będzie co prawda aktywne, ale klimakonwektor chyba faktycznie lepszy większy. Może dzięki temu np przy parametrach 8-13C wyciągnie ok 6 kW, a i pompa będzie mogła więcej chłodu dostarczyć.

pom_pla
26-07-2013, 17:30
Chłodzenie będzie co prawda aktywne, ale klimakonwektor chyba faktycznie lepszy większy. Może dzięki temu np przy parametrach 8-13C wyciągnie ok 6 kW, a i pompa będzie mogła więcej chłodu dostarczyć.

Zobacz umnie na www.. mimo ze mam czesciowe dz pionowe to i tak teraz podczas pracy chłodzenia mam 14,5* / 17* :(
Dlatego przy tego typu ,,klimatyzacji,, tak bardzo wazne są duze powierzchnie wymiany ,,ciepła,,








8/17

rwxw
26-07-2013, 19:59
bo moje DZ w lecie ma 16-17*C.
Ale gdyby do tego dz podłączyć odwrotnie taką małą pc w okolicach 2-4kW to z tych 16* można by zrobić 10* i to by zaczęło sensownie chłodzić z dosyć dużym cop. Wtedy dz by było na ścianie, a gz w ziemi. Problem tylko w znalezieniu lub wyrzeźbieniu w odpowiedniej cenie takiej małej pc.
Jak na razie dziś stałem się szczęśliwym użytkownikiem i instalatorem powietrznej pompy ciepła typu split, więc zacznę chyba pisać w odpowiednim wątku i twierdzić jak niektórzy, że gruntowa się nie opłaca ;-)

Pyxis
26-07-2013, 20:54
Jak na razie dziś stałem się szczęśliwym użytkownikiem i instalatorem powietrznej pompy ciepła typu split, więc zacznę chyba pisać w odpowiednim wątku i twierdzić jak niektórzy, że gruntowa się nie opłaca ;-)

Juz jakis czas temy wyciagnalem z firmowego garazu taki klimatyzatorek SIEMENS co stal kilka lat, o mocy chlodniczej 1,9kW i na poddaszu w pracowni wywiercilem "dziure" w kominie wentylacyjnym i go podpialem. Jak by nie patrzec, to pompa powietrzna, wiec.... ;)

Zastanawia mnie tylko jedno, na tabliczce znamionowej Siemens podaje pobor 0,7kW co daje COP na poziomie 2,7. A niby w PP mam byc tak swietnie. :-)

Pyxis
26-07-2013, 22:25
Nie swietna PC to nie swietny COP :D
Siemens z PC chyba nie slynie ;)
Ale 2.7 to nie 1 a wiec OK...
Tym bardziej jak w dobrej cenie :)

W cenie przywiezienia, rozkrecenia, przedmuchania powietrzem i wtaszczenia na poddasze. :)

aleksus
26-07-2013, 22:40
Panowie sprzedam mojego chińczyka ;)
Tagi" tania,pompa ciepla:rolleyes:

Pyxis
26-07-2013, 23:35
Poczytalem aktualna oferte klimatyzatorow przenosnych na Alledrogo. COP=2,7 stawia mojego starego Siemensa w (jednak) scislej czolowce wsrod takich urzadzen. To chyba sienieco innymi "prawami" rzadzi. :)

Zigobar
27-07-2013, 07:19
Juz jakis czas temy wyciagnalem z firmowego garazu taki klimatyzatorek SIEMENS co stal kilka lat, o mocy chlodniczej 1,9kW i na poddaszu w pracowni wywiercilem "dziure" w kominie wentylacyjnym i go podpialem. Jak by nie patrzec, to pompa powietrzna, wiec.... ;)

Zastanawia mnie tylko jedno, na tabliczce znamionowej Siemens podaje pobor 0,7kW co daje COP na poziomie 2,7. A niby w PP mam byc tak swietnie. :-)
Ale to przecież jest współczynnik wydajności chłodniczej (EER = 2,7). Wspólczynnik wydajności grzewczej (COP) wyniesie 3,7.

Pyxis
27-07-2013, 09:15
Ale to przecież jest współczynnik wydajności chłodniczej (EER = 2,7). Wspólczynnik wydajności grzewczej (COP) wyniesie 3,7.

Dokladnie tak jak napisales. To prawdobodobnie te "inne prawa" o ktorych wspomnialem. Jak czlowiek wykorzystuje pompe ciepla od strony GZ, to ma takie zacmenie, ze chce cieplo generowane przez sprezarke bezposrednio wykorzystac do chlodzenia. Byloby za pieknie. ;)

Pyxis
27-07-2013, 12:25
A... Nie wiem czy zrozumialem, ten siemens to split?

Nie, to taki przenosny sprzet z wyprowadzeniem cieplego powietrza rura do wentylacji.

rwxw
27-07-2013, 17:07
Panowie sprzedam mojego chińczyka ;)
Jak pchniesz poniżej splita z casto, to się chyba dogadamy ;-)

aleksus
27-07-2013, 18:36
chyba w cenie 3 ;)

kkdarch
28-07-2013, 06:19
Temperatura spoczynkowa DZ po dziesięciu minutach pracy pompy obiegowej 15,2*C a przy grzaniu CWU 15,1/13*C
Przy takich temperaturach COP przy grzaniu wody wychodzi 4,715 :D
Energia elektryczna 18,5kWh ,energia wyprodukowana 0,314GJ (87,23kWh)
Ciekawe co będzie po upałach?
Z GWC rurowego od wentylacji wychodzi 18-19*C przy strudze powietrza 320m3/h więc klima prawie za darmochę.

pitersson
04-08-2013, 12:57
Na DZ pojawilo sie 16*C

Pyxis
04-08-2013, 14:12
Na DZ pojawilo sie 16*C

Wczoraj lalem ciepla wode do basenu, to po 25 min pracy zerknalem na termometr DZ. Pokazywal 16,9*C. Jak startuje to po 5 min ma ciut ponad 17*C.

lulukasz
13-08-2013, 14:17
Nie wiem jak u was, ale u mnie od jakiegoś czasu na DZ pojawiła się temperatura 20 stopni po 10 min pracy pompy. Jakaś masakra. Mam jednak i wytłumaczenie dla tego zjawiska :)

Kolektor mam w bezpośrednim sąsiedztwie oczka wodnego (ok 30 m2) które podczas upałów nagrzewało się masakrycznie, około 30 stopni. Dodatkowo wodą ze stawu około 40 min dziennie podlewałem trawnik nad DZ. Z tego względu pewnie było DZ 20. Raczej za płytko nie jest położony kolektor - w warstwie wód gruntowych zasilających staw (w zimie brzegi do -10 stopni powietrza nie zamarzają) a min. DZ tej zimy to -3/2 czyli cały czas na +, jednak nad kolektorem nie rosła nawet trawa, dopiero co wzeszła jesienią i spadł śnieg, także była prawie sama gleba.

Co wy na tą temperaturę?

Pyxis
13-08-2013, 14:35
Co wy na tą temperaturę?

Mozliwe, ze tak jest jak piszesz. Jesli lejesz duzo tej wody, to nie jest to obojetne dla temperatury gruntu nad kolektorem.

A jak Ci zaraz po wschodach trawe przykryl snieg, to niezaleznie od kolektora raczej by zdechla. Mloda trawa nie jest odporna na przemarzanie. Oststni wysiew we wrzesniu musisz robic. :)

wihajster
13-08-2013, 21:57
Nie wiem, nie znam się zapewne, ale nigdy nie widziałem na DZ poziomym (tym bardziej na pionie) więcej niż +16*C w NORMALNYCH warunkach na głębokości 150-190cm.
Ale też nikt nie podlewał terenu wodą o temperaturze cirka +30*C......

Co ja na taką (+20*C) temperaturę zasilania PC? - Pracuje na górnej granicy dopuszczalnej sprężarki. Ale COP bombowy.

k***a*z
17-08-2013, 08:33
Ale COP bombowy.

W zimie taki COP by się przydał ;-)

hydraulik_
17-08-2013, 09:00
Mam do sprzedania pompy typ 32-5 (odpowiednik grundfosa) po 200 zł +vat

Pyxis
21-08-2013, 12:41
U mnie na DZ po 10 minutach pracy pompy zobaczylem 17,3*C. Cieplej chyba niz zeszlego lata.

Vld
21-08-2013, 14:51
Parowanie pewnie masz ok 14-15C, czyli tyle ile ja w powietrznej przy 37C powietrza.
Wiadomo, że inwerter na zdedukowanej mocy miałby lepszy wynik, ale stawiam tezę, że przy takim DZ z gruntowej będzie większy średni KOP dla CWU niż z powietrznej.

Pyxis
21-08-2013, 15:47
Nie mam niestety opomiarowanej ciplomierzami PCi, wiec trudno mi zgadywac. Na pewno znacznie zwrosla w lecie moc grzewcza, bo wezownice nie nadazaja z odbiorem ciepla i pompa pracuje na granicy taktowania przy grzaniu CWU. JAk urosnie DZ jeszcze z 1K, to na pewno zacznie taktowac, ale z tego co mi sie wydaje, to jest raczej "letnia gorka" dla DZ.

wihajster
21-08-2013, 20:29
Parowanie pewnie masz ok 14-15C, czyli tyle ile ja w powietrznej przy 37C powietrza.
Wiadomo, że inwerter na zdedukowanej mocy miałby lepszy wynik, ale stawiam tezę, że przy takim DZ z gruntowej będzie większy średni KOP dla CWU niż z powietrznej.
Mniej niż piszesz (14-15) ma zapewne na wyjściu dolnego źródła, odparowanie jest jeszcze kilka K niżej. Myślę że max +10C.

Vld
21-08-2013, 20:46
Tyż racja, jakiś zamotany ja ostatnio.
Potrafisz ocenić pracę chłodnicy w powietrznej PC?
Czy temperatury: rurek/lameli chłodnicy 8C, parowania 0C, przy temperaturze powietrza 13C, są w porzadku?
Nie znam danych tej chłodnicy i nie mam z czym porownać. Jest dwurzędowa, czterosekcyjna, o wymiarach 90x90cm, odstęp między lamelami ok1,5 mm, lamele nie sa proste, jak u innych, tylko zygzakowate. Te temperatury są przy ok 6kW mocy chłodniczej i ok 8 kW mocy grzewczej pompy.
Ktoś potrafi to ocenić?

wihajster
21-08-2013, 21:10
Nie mam odniesienia do "fabrycznych" osiągów bo zajmuję się na szczęście tylko gruntowymi pompami (no, kilka powietrznych popełniłem do odzysku ciepła z przemysłu ale to jednostkowo), ale te parametry które podajesz według mnie jakoś tragicznie nie wyglądają??? Tym bardziej że to własna konstrukcja?

Pyxis
21-08-2013, 22:04
Mniej niż piszesz (14-15) ma zapewne na wyjściu dolnego źródła, odparowanie jest jeszcze kilka K niżej. Myślę że max +10C.

No to peany ktore tutaj rozbrzmeiwaly w temacie jaka to pompa PW w lecie wspaniala, sa chyba lekko przesadzone ;)

Vld
21-08-2013, 22:20
Zacytowałeś wpis z komentarzem do swojej pompy, nie do powietrznej.
Z powietrzna to ja tylko dewaguje. 10C parowania ja mam przy temp zewn ok 26-27C, powyżej już jestem góra :)
Inwerter pewnie już przy 20C powietrza będzie miał wyższą temp parowania niż 10C.

Teraz dałem wentylatory na maxa 4500 m3/h i mam parowanie ok 3C, przy zewnętrznej 13,7C

Pyxis
21-08-2013, 22:33
Aaaa, ja zrozumialem, ze Wihi odnosi sie do powietrznej wlasnie. :)
No ale 26-27*C to tez nie jest tak jak opisywano tutaj, ze juz przy +2*C zima pompa PW gora.

Vld
21-08-2013, 22:50
Bajki, chyba że po mocno wymrożonym DZ na wiosnę. Na chłodnicy powietrznej zawsze będzie większa delta temperatur freon/powietrze, niż w wymienniku płytowym freon/glikol.
Na samej wymianie freon/ rurka chłodnicy mam poślizg 6-8C bez wpływu na tę wartość. W płytowym przepływ jest dużo bardziej turbulentny, niż w prostej rurce chłodnicy.

Pyxis
21-08-2013, 22:54
Nie bylo mowy o wymrozeniu. Zalozenie bylo, ze glikolowe poziome DZ ma wtedy w okolicach +1*C i pompa PW wygrywa gdy na dworze zrobi sie juz +2*C. Takie "czary z mleka". ;)