PDA

Zobacz pełną wersję : Miejsce postojowe przed garażem



darkob
26-01-2011, 19:46
Witajcie ,niedawno złożyłem pozwolenie na budowe a już dostałem wezwanie bo są uwagi ;jedna z nich według Pani urzednik to że miejsce postojowe nie może być przed wjazdem do garażu(podobno na dom jednorodzinny muszą być dwa miejsca postojowe,jeżeli jedno jest w garażu to drugie nie może być przed garażem tylko gdzieś z boku) Zamierzam udać sie z tym planem do architekta na poprawke ale nie wiem czy Pani urzędnik ma racje... ?

czp01
26-01-2011, 19:54
Mam podwójny garaż z dwoma otwieranymi automatycznie bramami, a przed nimi mam dwa miejsca postojowe - jednak nikt mi nie zwrócił uwagi, że takie rozwiązanie jest nieprawidłowe. Dom odebrany i jest ok.

crab
26-01-2011, 20:04
Jest obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania?

Jest studium gminy?

czp01
26-01-2011, 20:16
Wiadomo w mieście jest obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to myślę , że w moim przypadku plan budynku musiał być z nim na pewno zgodny - jednak czy tam był uregulowany temat miejsc postojowych to nie wiem.

darkob
26-01-2011, 20:22
Nie ma miejscowego planu zagospodarowania.Mam warunki warunki zabudowy a teraz staram sie o pozwolenie na budowe.Pani urzednik chodziło o to że jeżeli na dom przysługują według przepisow dwa miejsca postojowe i przyjmując że jedno auto jest w garażu to drugie nie może stać przed garażem bo uniemożliwia wyjazd temu pierwszemu.Jak to słuchałem to nie wiedziałem czy mam sie śmiać czy sie denerwować.Druga sprawa to że śmietnik architekt zaznaczył na mapce jako kwadrat a powinno być kółko.

darkob
26-01-2011, 20:25
....i tak sie zastanawiam czy Pan architekt ( co prawda z innej dzielnicy) dlugo pracujący w tym zawodzie sie pomylił czy Panią urzędnik poniosła fantazja.

crab
26-01-2011, 20:58
Nie spotkałem się z przepisem w prawie budowlanym albo warunkach technicznych zakazujących robienia dwóch miejsc parkingowych "za sobą". Być może w jakiś przepisach p.poż. ale nie kojarzę. Co więcej spotkałem się z garażami wielopoziomowymi gdzie istnieją takie podwójne miejsca. Skoro nie ma planu to obowiązuje zapis z warunków technicznych "Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ".

Możesz zacytować dokładnie co zostało ustalone w decyzji?

pagien
14-03-2016, 21:19
Cześć. Mam dokładnie ten sam problem co darkob.

Tzn. MPZP nakłada minimalny wskaźnik parkingowy 2m.p. / 1 mieszkanie.
Mogę to zrealizować tylko w jeden sposób: garaż + miejsce postojowe przed nim (inaczej się nie da, taka działka...)
Ale w starostwie dowiedziałem się, że tak nie można. Wynika to z prawa budowlanego i warunków technicznych.
W tej sytuacji zostaje mi garaż podziemny ;(

Czy ktoś miał podobną sytuację?

Marcin34_Śl
14-03-2016, 22:03
W warunkach technicznych jest mowa, że miejsce postojowe ma 5 m na 2,3 m, ma być 3 m od granicy działki i chyba 4m od okien pomieszczdeń. Nie ma nic mowy o miejscu przed garażem, więc chyba chodzi o odległości

pagien
14-03-2016, 23:37
Nie chodzi o wymiary i odległości.

Rzecz w tym, że w WT jest tak napisane:
"§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m."

Interpretacja starostwa jest taka:
a) garaż w bryle budynku = budynek;
b) przejazd (czyli ten odcinek między bramą posesyjną, a garażem) = urządzenie;
c) miejsce postojowe = urządzenie;
więc do a) b) c) należy zapewnić dostęp do drogi publicznej.

Taka logika starosty :)
A czy ktoś mógłby rozwiać taką wątpliwość: czy dostęp a) b) c) do drogi publicznej musi być _jednoczesny_ i _niezależny_?

Marek88.8
15-03-2016, 00:40
Również mam dwa miejsca postojowe wyznaczone przed garażem i z PnB nie było problemu. Tak na chłopski rozum na kiego czorta takie bzdury uwzględniać na mapach to nie wiem.

qosek
15-03-2016, 08:46
Marek88.8 - a nie masz podwojego garazu ?
Podwojny garaz to od razu 2 miejsca postojowe - wiec te przed garazem dla urzedu nie sa wazne (bo juz 2 maszs)