PDA

Zobacz pełną wersję : Ile czasu wiąże beton B40?



sparkson
27-01-2011, 07:15
WItam, byłem zmuszony wylać fundament pod ponośnik 2-kolumnowy w swoim warsztacie. Pytanie moje jest następujace, ile czasu taki beton będzie wiązał? Wymiary fundamentu to 50x50x180 przy czym 180 to długość. Beton wylany jest na ogrzewanej hali (ok 14 stopni)

lolek30
27-01-2011, 10:09
Beton 'dojrzewa' przez 28dni i wtedy osiąga pełne właściwości mechaniczne czy jak to tam nazwać. Natomiast twardy będzie juz na drugi dzień :)

sparkson
27-01-2011, 10:15
Czyli dopiero po 28 dniach można coś na nim ustawiać? Czy można wcześniej?

DOdam że beton jest z utwardzaczem czy czyms takim

crab
27-01-2011, 15:47
Zależy jak "to coś" co chcesz postawić na tym fundamencie ma się do docelowej wytrzymałości tego fundamentu. Po tygodniu w optymalnych warunkach prawidłowo pielęgnowany beton ma 70% wytrzymałości.

Jeśli jest to podnośnik to jak sądzę jego waga jest jakieś 3-4 razy mniejsza niż dopuszczalne obciążenie samochodem. Jeśli fundament został prawidłowo dobrany do konkretnego podnośnika (prawdopodobnie z jakiejś karty katalogowej producenta?) to mając na uwagę niższą niż optymalna temperaturę w warsztacie spokojnie można go zamontować po jakiś dziesięciu dniach. Należy tylko powstrzymać się z jego użytkowaniem!

sparkson
28-01-2011, 07:09
Dzięki za odpowiedź. Beton wymagany przez producenta podnośnikato B20,natomiast wylany został B40 specjalnie po to aby miał większą wytrzymałość. Tak samo płyta którą wylałem jest troszkę większaniż zaleca producent(50 zamiast 20cm głębokości).

crab
28-01-2011, 11:52
Skoro producent zaleca B20 to w teorii przy użyciu betonu B40 zakładaną docelową wytrzymałość 20MPa będziesz miał po tygodniu i możesz spokojnie przystąpić do montażu podnośnika. Takie zabiegi często stosuje się dla przyspieszenia cyklu budowlanego w przypadku wznoszenia dużych obiektów (mosty, wiadukty). Jednak dla własnego bezpieczeństwa powstrzymałbym się z użytkowaniem zainstalowanego podnośnika do czasu pełnego związania betonu.