PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu samemu



gzyms1234
29-01-2011, 09:12
Witam
Chciałbym się poradzić was w różnych sprawach.
Może sami doszliście lub widzieliście to doradzcie
NP:
http://images49.fotosik.pl/572/b472d2d319f64524.jpg (http://www.fotosik.pl)
Czy deski [ławy muszą być prostopadle ustawione i czy muszą być na jednym poziomie?
http://images50.fotosik.pl/573/1a38369881e1eb4amed.jpg (http://www.fotosik.pl)
Jak najlepiej wymierzać parter ?
Tylko osie ścian i otworów a póżniej od osi wymierzać szerokość otworu?
I czy w przekroju na projekcie wyczytujecie poziom nadproża liczoną od punktu 0?

darroo
29-01-2011, 23:49
Witam, według pierwszego zdjęcia wszystko jest ok. Ławy (deski ) muszą być w jednym poziomie, a czy prostopadle to już wedle projektu ,ale raczej tak. Jeśli chodzi o parter najważniejsza jest pierwsza warstwa bloczków i przede wszystkim narożniki (winkle), najpierw wymuruj jedną warstwę ścian nośnych tych które będą ścianami elewacyjnymi a dopiero puzniej łap wymiary pozostałych ścian, jak ci ucieknie 1cm czy nawet 5cm to sobie je wyposierodkujesz. Zaczynasz murować to zawsze najpierw musisz wymierzyć gdzie wychodzi oś ściany i na winklach złapać pion i kąt prosty, a o wysokością nadproża tak się nie przejmuj ,w projekcie masz wymiary okien, drzwi i wymiary ścian i to jest najważniejsze ,ja u siebie wymurowałem 4 warstwy solbetu 24 i na tej wysokości zacząłem wymierzać okna a nadproża wyszły na takiej wysokości jak na to pozwoliła wysokość otworów okiennych (według projektu) mogą być o drobinę zawyżone aby nie były za małe.

gzyms1234
07-02-2011, 11:37
Dzięki za odpowiedż .
I jeszcze pare pytań
Widzę że niektórzy biją wysoko albo nisko od ziemi deski na ławy drutowe ,od czego to zależy?
I czy wyznaczacie odrazu poziom zero na drutach?
http://images35.fotosik.pl/421/4b3a6ac305372a44med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Co ile daje się deseczki zbijając blata ?
jakie gwożdzie tu wbijacie ?
Ile daje się więcej na blacie aby umocować go do muru?
i tu jakie gwożdzie i co ile wbijacie w mur ?
a może w spoinę w przypadku twardzszego materiału od belitu?
http://images41.fotosik.pl/599/cde6d9cd1cac4ecemed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Rozumię że te paliki wbite w ziemie to krawędz łąwy [czy oś]?
między nie rozciągamy sznurek i prostopadle do sznurka wbijamy kołki a donich deskę?
przykłądamy pion poziomicą i wbijamy gwożdzia do deski?
http://images38.fotosik.pl/598/d395b9c593fd13abmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

ANSE72
07-02-2011, 15:50
kolego jezeli chcesz sam budować , jak w zapytaniu ławy nie musza być na jednym poziomie lecz dobrze aby były i takze w osi i również dobrze aby wyspokośc ław Ryg były mieszane jedna strona wyżej równoległa na tym samym poziomie< wedle projektu > prostopadła nizej i równoległa do niej na poziomie < niżej > < wedle projektu > < lecz także nie muszą > je zlei chodzi o rysunek pierwszy to rozmierzenie ław pod osie zrób 3m poza obrys budynku z wymiaru . Natomist jeżeli chodzi o samodzielne nanoszenie osi > To geodeci naniosa Tobie punkt odniesienia ZERO i zrób to geodezyjnie naniesienie ław , nie sam >
zdjęcie drugie
jeżeli bedziesz miał wylaną posadzkę < ławe > to z osi poprzez użycie Pionu wytyczasz osie . i możesz szlak sznurem potrasować punkty i gwoździkami nanosisz na betonie aby było zgodne z projektem . Nie wszystkie otwory jak i sciany działowe sa nanoszone z osi PATRZ w projekt
zdjęcie trzecie ktos poszedł na łatwizne i wyznaczył ławy pod chudziak B7,5 aby wybrać podspóke
czwarte
gwoździe 2- 2,5 cala zbijasz deski laszkami , odstemp laszka od laszki 60 -80 i to również jest uwarunkowane Tym czy bedziesz osadzał burty na Dividak czy drutował > i również w zależności czy bedziesz wbijał gwoxdzie stalowe czy bedziesz zawieszał blaty < burty > na wymurowanej ścianie .

piate
to nie sa osie lecz poziom pod wybrana podspólkę ziemię , darninę , ile muis wybrać pod nowa podspołkę żwir pod zagęszczenie gruntu i w poxniejszym etapie pod chudziak , a sa w osi aby lepiej miał do wglądu ułozenia chudziaka

Seluch
08-02-2011, 08:14
człowieku jeśli masz takie dylematy i chcesz samemu budować to chociaż fundamenty zleć jakiejś firmie albo przynajmniej niech ci szalunki ustawią pod ławy i później osie wyznaczą bo inaczej to tego nie widzę w Twoim wykonaniu

ANSE72
08-02-2011, 08:57
pierwsza sprawa , i to najistotnijesza sprawdz grunt !!! zlećfirmie pobranie próbek , abyś wiedział jak podejśc do budowy

gzyms1234
24-02-2011, 08:37
Dzięki wszystkim za odpowiedzi
Narazie się pytam i doradzam co i jak a potem się zastanowie czy samemu robić

Chodzi mi jeszcze o zaczęcie murowania parteru ,jak murarze zaczynają rozmierzanie pustaków?
np ten rysunek:
http://images45.fotosik.pl/660/1df859e60bf0ad31med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Kładą pierwszy pustak mniej więcej trochę wycylony poza obrys fundamentu[piwnicy]? i dopiero potem drugi na winklu i rozmierzają wymiar między dwoma?
czy najpierw taśmą mierniczą zaznaczają gdazie pustaki mają stać?

czy wymierzają na parterze kąty proste? z trójkąta 3;4;5 ?czy pitagorasa?czy jakoś inaczej?
Zastanawia mnie po co ,jeżeli na piwnicy były wyznaczone kąty to na parterze wystarczy odpowiednio wychylić lub cofnąć pustak względem piwnicy,czy nie?

darroo
24-02-2011, 17:29
Jeżeli masz dobrze wymurowane winkle na ścianach fundamentowych to i ściany parteru murujesz podłóg tamtych z tym że lepiej zawsze sprawdzić kątownikiem. Najpierw wymurowujesz winkle poziomujesz je szlaufwagą i tu też zależy czym będziesz murował na zaprawę czy klej? Bo jeżeli na klej to wystarcz aby pierwszą warstwę (zawsze murujemy na zaprawę) idealnie wypoziomować a potem to już leci jak z płatka ,trzeba tylko pilnować pionów na winklach, przy każdej kolejnej warstwie rozciągasz sznurek i naprzód. A jeżeli murujesz na zaprawę to podobnie z tym że lepiej wymurować sobie na winklach kilka warstw i koniecznie musisz pilnować grubości spoin (fug).

ANSE72
24-02-2011, 18:06
dobrze - dlatego osie jak napisałem robisz na ławach wyżej , abyś miał uproszczenie w rozmierzeniu . < to że kątownikiem bedziesz się posługiwał to niekoniecznie prawidłowo wytyczysz narożniki . z osi masz idealnie .

gzyms1234
10-04-2011, 10:57
Jeszcze raz dzięki za odpowiedż i jeszcze raz spytam was o komin i strop

1.zastanawiam się nad rodzajem komina czy cegła czy pustaki kominowe
wiem że z cegły komin łączy się z murem zazębiając a jak to jest z pustakami dymowymi czy wentylacyjnymi?
czy między ścianę a pustak daje się zaprawę?
2.kanał wentylacyjny otwiera się 20cm od stropu tzn.do tego momentu mogę murować np komin z pustaków takich jak ściana?
3.na jakiej wysokości robi się wyczystkę ,otwór do pieca ,czy to zależy od rodzaju pieca?
4.Myślę o płytach żerańskich na strop ,a jak to jest z przejściem płyty przy kominie/
czy też zależy od tego czy cegła czy pustak na komin?
czy opiera się płytę na kominie czy dylatuje się go od płyty?

Okiren
13-04-2011, 07:59
1.zastanawiam się nad rodzajem komina czy cegła czy pustaki kominowe
wiem że z cegły komin łączy się z murem zazębiając a jak to jest z pustakami dymowymi czy wentylacyjnymi?
czy między ścianę a pustak daje się zaprawę?
Cena podobna, wykończenie też może być takie samo. Ja miałem cegłę za darmo więc wybór był łatwy. Jak się nie da zazębić to zaprawą sklej a co pół metra możesz wbić w ścianę gwóźdź lub specjalne blaszane kotwy, które zamurujesz w ścianie komina.


2.kanał wentylacyjny otwiera się 20cm od stropu tzn.do tego momentu mogę murować np komin z pustaków takich jak ściana
tak


3.na jakiej wysokości robi się wyczystkę ,otwór do pieca ,czy to zależy od rodzaju pieca?
Wyczystka ok. 30-40 nad posadzką (tą końcową). Otwór do pieca zależy od pieca. Jeśli nie wiesz jaki będzie to zrób tak jak ja - 150 cm od posadzki. Zawsze lepiej dokupić 0,5 m rury dymnej niż skuwać posadzkę gdy piec będzie za wysoko


4.Myślę o płytach żerańskich na strop ,a jak to jest z przejściem płyty przy kominie/
czy też zależy od tego czy cegła czy pustak na komin?czy opiera się płytę na kominie czy dylatuje się go od płyty?
Nie znam nikogo kto ma taki strop więc poszukać na forum tych co mają.

photos
13-04-2011, 09:20
Tak czytam ten temat i widzę ogromne chęci Autora, ale na prawdę ogromne. Tylko tak myślę czy to wystarczy aby samodzielnie postawić dom?? Może Ci się udać. W końcu ja też z moimi 2 braćmi postawiliśmy mój dom. Tyle że my nawet za małolata dorabialiśmy na budowie za pomagierów. Później brat przez 2-3 lata pracował jako murarz i nie ukrywam ze to na jego doświadczeniu głównie bazowaliśmy. Mój dziadek był murarzem - budował domy. Mój ojciec jest po budowlance no i ja również. Także chcąc nie chcąc cały czas mieliśmy styczność z budowami. A także z teorią. Projekt jest mojego autorstwa. I mimo iż o projekcie wiedziałem wszystko tzn co jak gdzie, od czego zacząć itd. to czasem zdarzały się zagawostki że trzeba było mocno pomyśleć. Dodam że nie zadawaliśmy nikomu pytań jak Twoje powyżej bo to się po prostu wie, absolutna podstawa i mimo tego było czasem ciężko z niektórymi tematami. Nie zrozum mnie źle ja absolutnie nie chcę Cię zniechęcać, a wręcz przeciwnie ale bezpieczniej dla Ciebie będzie jeśli będziesz korzystał z pomocy kogoś kto się na tym zna, podpowie co i jak itd. Np jakiś gość już na emeryturze, który zajmował się takimi rzeczami. Ja zdaję sobie sprawę że o nowych technologiach za wiele Ci nie powie ale podstawy się nie zmieniają i jego wiedza na pewno byłaby przydatna, bo ty jak sam wiesz nie masz jej nawet na tym podstawowym poziomie. Nie wiem jak sobie wyobrażasz pracę z laptopem na ścianie i konsultowanie decyzji na forum. Pomyśl nad tym.
Mimo wszystko powodzenia życzę.

ANSE72
13-04-2011, 15:21
Jeszcze raz dzięki za odpowiedż i jeszcze raz spytam was o komin i strop

1.zastanawiam się nad rodzajem komina czy cegła czy pustaki kominowe
wiem że z cegły komin łączy się z murem zazębiając a jak to jest z pustakami dymowymi czy wentylacyjnymi?
czy między ścianę a pustak daje się zaprawę?
2.kanał wentylacyjny otwiera się 20cm od stropu tzn.do tego momentu mogę murować np komin z pustaków takich jak ściana?
3.na jakiej wysokości robi się wyczystkę ,otwór do pieca ,czy to zależy od rodzaju pieca?
4.Myślę o płytach żerańskich na strop ,a jak to jest z przejściem płyty przy kominie/
czy też zależy od tego czy cegła czy pustak na komin?
czy opiera się płytę na kominie czy dylatuje się go od płyty?

jezeli chcesz to prosze wbij sie na skype ronsia72 , poniewaz zbyt duzo jest do omówienia

photos
14-04-2011, 10:11
wiem że z cegły komin łączy się z murem zazębiając
A powiedz mi skąd masz tę informację??

Okiren
14-04-2011, 19:37
A powiedz mi skąd masz tę informację??

A dlaczego nie?

photos
14-04-2011, 21:03
gdyb to nie miało to znaczenia to nikt nie nakazywałby robienia oddzielnego fundamentu pod komin. Wpleciony w ścianę spoczywa na fundamencie tej sciany. Chodzi o to ze komin to ciezka konstrukcja. Musi miec wlasny fundament. Musi to byc tez oddzielna konstrukcja. W razie np zaplonu sadzy w kominie (co wbrew pozorom zdarza się czesto tylko sami o tym czasem nie wiemy) ten komin potrafi od temperatury zwiększyć swoja objętość. Wowczas popęka. Bylem świadkiem jak komin byl nie tylko wpleciony w sciane ale takze na kazdej kondygnacji nalewany byl strop na komin, zostawiajac tylko otwory...jak twierdzil fachowiec bedzie lepsze przewiazanie....zeczywiscie bylo bo jak pekalo to az strop unosilo do gory...pozniej zostaly rysy na scianach....a tak jak cos sie stanie to tylko komin zostanie uszkodzony

Okiren
15-04-2011, 12:31
gdyb to nie miało to znaczenia to nikt nie nakazywałby robienia oddzielnego fundamentu pod komin. Wpleciony w ścianę spoczywa na fundamencie tej sciany. Chodzi o to ze komin to ciezka konstrukcja. Musi miec wlasny fundament. Musi to byc tez oddzielna konstrukcja.
Nie zapomnij, że fundament komina i ściany powinien tworzyć jedną całość. Dodatkowo w domach moich rodziców, wujków, sąsiadów, kolegów itd są kominy stanowiące jedną całość ze ścianą (były murowane na raz) i nigdy nic tam nie pękało!
Komin jest ciężki, ale ściana cięższa.
Powinno się go oddzielić od stropu żeby komin na nim nie siedział, choć tak jak napisałem w tylu domach tak jest i mimo lat w niektórych kilkudziesięciu NIC ZŁEGO SIĘ NIE DZIEJE.


W razie np zaplonu sadzy w kominie (co wbrew pozorom zdarza się czesto tylko sami o tym czasem nie wiemy) ten komin potrafi od temperatury zwiększyć swoja objętość. Wowczas popęka. Bylem świadkiem jak komin byl nie tylko wpleciony w sciane ale takze na kazdej kondygnacji nalewany byl strop na komin, zostawiajac tylko otwory...jak twierdzil fachowiec bedzie lepsze przewiazanie....zeczywiscie bylo bo jak pekalo to az strop unosilo do gory...pozniej zostaly rysy na scianach....a tak jak cos sie stanie to tylko komin zostanie uszkodzony
jak wyżej.

photos
18-04-2011, 14:57
Ok. Ty tak radzisz bo do tej pory nie spotkałeś się z czymś takim. ja natomiast widziałem jak to wygląda. Jest to możliwe i dlatego nie powinno się wiązać ściany z kominem. Dodam jeszcze że tak mnie uczono w szkole, podręczniki budowlane mówią to samo.
Co do wagi ściany to zależy od materiału z jakiego jest zrobiona. Ale Nawet ściana gr 24 cm z suporeksu, czy pustaka ceramicznego wysokości 2,6 m nie waży tyle co około 8-10 m komina Bo tyle zazwyczaj ma w podpiwniczonych, parterowych budynkach. Cegła to jeden z najcięższych materiałów.
Oczywiście każdy robi jak uważa. Ja nie wiązałem komina ze ścianą, a strop był dolewany do tegoż komina.
i mimo iż u
rodziców, wujków, sąsiadów, kolegów
tak jest, to nie znaczy że jest to wykonane zgodnie ze sztuka budowlana, prawidłowo wybudowany komin powinien stanowić oddzielną konstrukcję

Okiren
18-04-2011, 19:30
wykonane zgodnie ze sztuka budowlana

Co do sztuki budowlanej pisałem, że powinien być oddzielnie, i że mimo tego nie znam domu, w którym zrobiony inaczej komin stanowiłby jakiś problem.
Ale nie widziałem wszystkich domów.
Chodziło mi raczej o to, że nie wszystko co wykonane niezgodnie ze sztuką od razu oznacza źle.
Każdy swój rozum ma, a jak nie ma lub nie wie to od tego ma kierownika budowy.
Albo nasze forum :) Choć odpowiedzi tutaj jak zwykle są podzielone :) We wszystkich wątkach zgodnie z regułą, że gdzie dwie osoby tam trzy opinie :)