PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylator łazienkowy/kuchenny higro - jedno male pytanko



szosiu
29-01-2011, 13:32
Witam

Chce założyć w łazience i kuchni wentylator mechaniczny z higrometrem regulowanym (zakres regulacji higrometru 60% - 90%).
Problem polega na tym ze wentylatory które oglądałem mają dodatkowo KLAPY ZWROTNE, które uniemożliwiają grawitacyjną wentylację gdy wentylator jest wyłączony. Wentylator przestaje pracować - wtedy klapki zwrotne sie zamykają.

I właśnie poszukuje wentylatora najlepiej tylko z higrometrem (bez zadnych sznurkow, taimerkow a juz napewno klpel zwrotnych) który bedzie bez klapy zwrotnej. Będę montował nawiewniki w każdym pokoju , ma dwa kanały wentylacyjne kominowe (kuchnia i lazienka). Więc zalezy mi na ciągłej wentylacji, non stop 24h/dobę, ale dodatkowo gdy poziom wilgotnosci wzrośnie to chce by wentylator wzpomagal szybsze usuwanie pary. Te wentylatory co czytalem niestety posiadają klapki zwrotne ktore uniemozliwiają prace wentylacji grawitacyjnej 24h/dobę.

Czy znacie taki wentylator ktory ma higrometr ale nie posiada klapki zwrotnej ? moze byc drogi

KrzysztofLis2
29-01-2011, 16:54
Klapki zwrotne powinny zabezpieczać przed przepływem w drugą stronę, czyli wentylacja grawitacyjna powinna działać, jeśli będzie miała "siłę" podnieść te klapki.

Wakmen
29-01-2011, 17:05
Klapki zwrotne powinny zabezpieczać przed przepływem w drugą stronę, czyli wentylacja grawitacyjna powinna działać, jeśli będzie miała "siłę" podnieść te klapki.
U mnie w łazience jest taki ciąg, że na taką klapke zwrotną musiałem przykleić spora podkładkę by dociążyć. Cug / ciąg miałem taki, że był po prostu przeciąg. Teraz klapka lekko podskakuje i według mnie jest o wiele lepiej.
Komin 9m wysoki, na górce, prześwit pomiędzy drzewami wschód - zachód.

Konto usunięte_12*
29-01-2011, 18:51
Problem polega na tym ze wentylatory które oglądałem mają dodatkowo KLAPY ZWROTNE, które uniemożliwiają grawitacyjną wentylację gdy wentylator jest wyłączony. Wentylator przestaje pracować - wtedy klapki zwrotne sie zamykają.

Jeśli ta klapka ci przeszkadza, to po prostu ją zdemontuj. Wtedy się dowiesz, co to jest "cofka" i kiepska wentylacja konwekcyjna (zwana potocznie grawitacyjną) z powodu przeszkadzającego jej tego "śmigiełka" :D

szosiu
30-01-2011, 09:51
Dzieki wszystkim za odpowiedz

Powiedzmy, ze zamiast wentylatora mam w kuchni i łazience zwykle kratki pomontowane, czyli oba kanały są otwarte non stop. W wiekszości mieszkan tak wlasnie jest. Teraz montuje nawiewniki w oknach i tym samym wytwarza sie wentylacja grawitacyjna. Kierunek przeplywu powietrza jest - przez okna do kratek . Wiec nie rozumiem jaka cofka ?
Czy klapka zostanie uniesiona przez siłę naturalnej wentylacji grawitacyjnej tego nie wiem, natomiast w opisach od wentylatorów z klapkami piszą ze "gdy wentylator sie wylaczy to klapka sie zamyka". Czyli wychodzi na to ze wentylacja grawitacyjna nie da rady wypchac tej klapki - to pewnie zalezy od modelu went. z klapką.

Co do cofki - to owszem bede mial kociol na ekogroszek w kotlowni ale on bedzie mial wlasne źródło powietrza, poprostu w kotlowni bedzie kanal nawiewny.
Spróbuje jeszcze przez zakupem wentylatorów pomailowac ze sprzedawcami, zapytam o ta klapke czy zawsze ona jest zamknieta, bo ja chce miec wentylacje 24h/dobe a nie tylko od czasu do czasu.

Konto usunięte_12*
30-01-2011, 11:00
Wiec nie rozumiem jaka cofka ? Co do cofki - to owszem bede mial kociol na ekogroszek w kotlowni ale on bedzie mial wlasne źródło powietrza, poprostu w kotlowni bedzie kanal nawiewny.

Przyczyn "cofki" może być sporo, i dlatego nie ma jednoznacznej recepty. Często jedynym lekarstwem jest właśnie zastosowanie tego wentylatora z "klapką". Jeśli nie pracuje on stale, to musi istnieć jeszcze jakaś inna alternatywna wentylacja. Problem "cofki" nie ma nic wspólnego z własnym źródłem powietrza kotłowni.
Pozdr.

KrzysztofLis2
30-01-2011, 11:06
Czy klapka zostanie uniesiona przez siłę naturalnej wentylacji grawitacyjnej tego nie wiem, natomiast w opisach od wentylatorów z klapkami piszą ze "gdy wentylator sie wylaczy to klapka sie zamyka". Czyli wychodzi na to ze wentylacja grawitacyjna nie da rady wypchac tej klapki - to pewnie zalezy od modelu went. z klapką.
Zależy gdzie wentylator będzie zamontowany. Jeśli w poziomym kanale wybitym przez ścianę, to i owszem, klapka się zamknie. W kominie wentylacyjnym niekoniecznie. A nawet jeśli, przecież zawsze możesz ją zdemontować.

szosiu
30-01-2011, 14:29
Oczywiście zapomniałem dodać ze oba kanaly wentylacyjne to kanały kominowe, wentylatory bedą montowane prosto do komina na scianie.
Właśnie chodzi o to ze chce zakupic poządne wentylatory http://allegro.pl/wentylator-lazienkowy-silent-200-chz-timer-higro-i1419087683.html , a boje sie utraty gwarancji z tytułu ingerencji w wentylator, no chyba ze ta klapka jest doczepiana jakosc od tylu i łatwo ją zdemontowac :)

szosiu
08-02-2011, 17:02
A co sadziecie o takim wynalasku http://www.e-dach.pl/a/2577,wywietrzniki-grawitacyjne , ponoc polepszaja cug zamieniajac wiatr ktory mial by zrobic cofkę w dodatkowe podcisnienie kanału wentylacyjnego , chronia przed opadami i jeszcze co tam bylo. Prosil bym o jakies linki do tego bo zabardzo nie moge znaleźć