PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna - kilka pytań



Tysonq
30-01-2011, 18:24
Witam serdecznie.
Dom już postawiony - stan surowy otwarty.
swego czasu myślałem nad wentylacją mechaniczna, ale było już nieco za późno, bo dom już stał i po przeliczeniu na wentylację mechaniczną musiałbym wyłożyć ok. 10tyś zł + moja robota.
Odpuściłem temat i zostaję przy wentylacji grawitacyjnej i mam z tym związanych kilka pytań:
1. Jaki wymiar kratek zastosować? (W marcu będę miał wstawiane okna, i wcześniej chciałbym wyciąć otwory pod kratki, żeby później nie kurzyć za mocno)
2. Wyczytałem, że górna krawędź kratki nie może być niżej niż 15cm od sufitu
3. i teraz to co nie daje mi ciągle spokoju... komin. Posłuchałem się majstra i zdecydowałem się na komin (wentylacyjny + spalinowy), tylko chodzi o to że zazwyczaj w luftach wentylacyjnych na wysokości komina są kratki montowane na przestrzał, a ja mam "tradycyjnie" czyli wywiew do góry, bo majster stwierdził, że tak ma lepszy ciąg. Sam nie wiem czy dobrze zrobiłem słuchając się jego.
4. Czy w każdym oknie powinien być nawiewnik?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

M K
30-01-2011, 18:48
Odpuściłem temat i zostaję przy wentylacji grawitacyjnej i mam z tym związanych kilka pytań:
1. Jaki wymiar kratek zastosować? (W marcu będę miał wstawiane okna, i wcześniej chciałbym wyciąć otwory pod kratki, żeby później nie kurzyć za mocno)
2. Wyczytałem, że górna krawędź kratki nie może być niżej niż 15cm od sufitu
3. i teraz to co nie daje mi ciągle spokoju... komin. Posłuchałem się majstra i zdecydowałem się na komin (wentylacyjny + spalinowy), tylko chodzi o to że zazwyczaj w luftach wentylacyjnych na wysokości komina są kratki montowane na przestrzał, a ja mam "tradycyjnie" czyli wywiew do góry, bo majster stwierdził, że tak ma lepszy ciąg. Sam nie wiem czy dobrze zrobiłem słuchając się jego.
4. Czy w każdym oknie powinien być nawiewnik?

Ad. 1- wym 14x14
Ad. 2- 14 cm od sufitu
Ad. 3- dopuszczalne, tylko musisz teraz założyć na tym kanale nasadę wentylacyjną.
Ad. 4- w pokojach 1-2 szt

Tysonq
30-01-2011, 20:15
ad. 1 - myślałem nad trochę większymi kratkami np 14x21, nie za duże?
ad. 2 - jeżeli dam teraz 14-15cm, ale dojdzie jeszcze tynk na suficie, czyli dystans zmniejszy się o ok. 2cm.
ad. 3 - czyli muszę zamontować 3 takie nasady? (obrazek)
http://img51.imageshack.us/img51/8586/kominvl.jpg (http://img51.imageshack.us/i/kominvl.jpg/)
dla jasności: W-wentylacja, S-spalinowy.

ad. 4 - myślałem nad jednym nawiewnikiem (na dole) w oknie tarasowym + ewentualnie mikrowentylacja, i na górze w łazience jeden nawiewnik... chyba sporo za mało??

M K
30-01-2011, 20:31
Kratki 14x14 wystarczą w zupełności.
Jak będą ciut wyżej niż 14cm od sufitu to też będzie dobrze.
W tym wypadku, potrzebne będą 3 nasady. Tylko, że pośrodku masz kanały spalinowe i ich wylot powinien być, przy takim rozwiązaniu o około 50 cm wyżej od nasad wentylacyjnych.
W łazience nie instaluje się nawiewników, bo będzie wiało. Instaluje się tylko w pokojach.

Tysonq
30-01-2011, 20:57
są jakieś "specjalne" nasady na kanały spalinowe?
dobrze zrobiłem decydując się na otwarte kanały wentylacyjne, czy lepsze są z kratkami na przestrzał?

M K
30-01-2011, 21:18
są jakieś "specjalne" nasady na kanały spalinowe?

Są, np.: strażak ale tu wystarczą rury z kwasówki + daszek.

dobrze zrobiłem decydując się na otwarte kanały wentylacyjne, czy lepsze są z kratkami na przestrzał?

I tak i nie.
Tak - bo w kanale otwartym do góry, powinien być lepszy ciąg ( chociaż nie zawsze tak jest).
Nie - bo będzie drożej. Nasady będą więcej kosztowały niż kratki.

Tysonq
31-01-2011, 18:33
Są, np.: strażak ale tu wystarczą rury z kwasówki + daszek.

w domu u rodziców kiedyś była rura z kwasówki + daszek i nie zdało to egzaminu. Po zdemontowaniu daszka palenie uległo zdecydowanemu polepszeniu (kocioł na węgiel kamienny)

Okna zamówiłem w zeszłym tygodniu, ale dziś udało mi się domówić nawiewniki do dwóch okien na dole: okno tarasowe i okno w kuchni. Reszta okien już jest na produkcji więc dobre i to. W kuchni przy włączonym okapie będzie można korzystać z nawiewnika, żeby nie ciągnęło z innych kratek.
Na dole mam 7 luftów wentylacyjnych, z czego tylko jeden jest przy kominie spalinowym (drugi od dołu na poprzednim rysunku), reszta wymurowane jest do wysokości jętek na poddaszu i później będą przedłużane rurami spiro i wypuszczane "kapturkami" z dachu.
Rozważmy te kanały, które później będą przedłużone rurą spiro. Pomyślałem sobie, że zamontuję tam klapy zwrotne, żeby nie było powrotu, tylko jeden kanał (w korytarzu) zostawię bez klapy, żeby sobie zasysało jak będzie potrzeba. Do tego dojdą jeszcze dwa nawiewniki i ewentualnie mikro wentylacja. Dobrze kombinuję?
Jak coś to proszę o sprostowanie. Jeżeli zajdzie potrzeba to mogę wrzucić rzut parteru. Z góry dziękuję.
p.s. mam nadzieję, że za mocno nie nakręciłem.

M K
31-01-2011, 18:42
Tysong trochę pokombinowana będzie ta wentylacja: rury spiro i kapturki (chyba raczej kominki).
Będziesz żałował, że nie zrobiłeś WM.

Tysonq
31-01-2011, 19:34
zgadza się kominki - brakowało mi tego określenia. Kilka razy widziałem, że są powypuszczane takie kominki z dachu i chyba nie ma innej opcji, źr je połączyć z wymurowanymi kanałami?
Twoim zdaniem moje kombinowanie ma sens, czy zostawić wszystko surowe bez żadnej ingerencji?
Może i kiedyś będę żałował, że nie zrobiłem WM. Mogłem nad tym pomyśleć pół roku temu, jak były robione fundamenty. Teraz taki nieplanowany wydatek rzędu 10tyś zł trochę zaburzy moje plany.

M K
31-01-2011, 20:26
Kominki te nie nadają się do wentylacji grawitacyjnej. Chociaż sprzedawcy w składach dalej uparcie twierdzą, że nadają się one do wentylacji grawitacyjnej.
Tak naprawdę to przeznaczone są do wentylowania pionów kanalizacyjnych. Potem z reguły jest płacz i pytania co robić bo kapie, wieje, itd.....
Moim zdaniem, jak ma być wentylacja grawitacyjna to kanały wentylacyjne powinny być murowane z cegły lub pustaka wentylacyjnego, również ponad dachem.
Ale jak pomieszczenia wentylowane nie są skupione w centrum domu, to jest trudno tak wykonać i dlatego te pomysły z kominkami.
Chociaż znam kilka przykładów, kiedy rurami spiro, wykonano kanały wentylacji grawitacyjnej i nic nie kapie i nie nawiewa. Tylko, że wykonawcy i inwestorzy wiedzieli jak to zrobić oraz mieli dużo szczęścia:D
Dlaczego twierdzisz, że WM będzie kosztowała 10 tys zł a wykonanie jej teraz jest niemożliwe?

Tysonq
31-01-2011, 21:46
Z technicznego punktu widzenia wykonanie WM jest mozliwe, bo budynek jest w stanie surowym. Obliczyłem, że sam materiał kosztowałby mnie 7tyś zł + moja robota, a że z czasem u mnie krucho to musiałbym to komuś zlecić. Obliczałem z GWC.


Chociaż znam kilka przykładów, kiedy rurami spiro, wykonano kanały wentylacji grawitacyjnej i nic nie kapie i nie nawiewa. Tylko, że wykonawcy i inwestorzy wiedzieli jak to zrobić oraz mieli dużo szczęścia:D


Możesz zdradzić jakieś tajniki, na które warto zwrócić uwagę, pomijając oczywiście szczęście :)

M K
31-01-2011, 23:01
Możesz zdradzić jakieś tajniki, na które warto zwrócić uwagę, pomijając oczywiście szczęście :)

Szczęście przy wentylacji grawitacyjnej jest koniecznie potrzebne. Niestety taki sposób wentylowania budynków jest bardzo nieprzewidywalny.

M K
01-02-2011, 09:31
Tysonq wrzuć skany parteru, poddasza i dachu, z zaznaczeniem gdzie mają być kanały wentylacyjne.

Tysonq
01-02-2011, 13:29
http://www.domywstylu.eu/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/bachus/

po prawej stronie masz "rysunki szczegółowe" tam są rzuty.

M K
01-02-2011, 22:09
Piękny domek budujesz:rolleyes:
Popatrzyłem na rzuty i moim skromnym zdaniem, raczej nie uda się wykonać poprawnej wentylacji grawitacyjnej.
Możliwe również są kłopoty z ciągiem w kominie murowanym. Komin jest trochę za niski a obok jest dach, wyższy od niego o około 1,3 m.
W murowanym kominie masz 3 kanały wentylacyjne, jeden wentyluje kotłownię, drugi pokój (chyba z kominkiem), trzeci garaż.
Prawdziwym problemem są pozostałe pomieszczenia:
na parterze- kuchnia, łazienka, pom. gospodarcze
na poddaszu-łazienka, dwie garderoby i chyba klatka schodowa
Rury spiro plus te kominki, to będzie kiepski pomysł. Natomiast postawienie czterech dodatkowych kominów też nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Proponowałbym jednak żebyś jeszcze raz zastanowił się nad WM.

Konto usunięte_12*
01-02-2011, 22:48
Możesz zdradzić jakieś tajniki, na które warto zwrócić uwagę, pomijając oczywiście szczęście :)

Tysonq, poszukaj postów forumowicza michalsiak w temacie "komin z PCV". Wykonał u siebie kanały went. rurami spiro zakończone na dachu turbowentami. Twierdzi, ze mu się udało i działa dobrze, nic nie kapie.
Pozdrawiam

M K
02-02-2011, 00:08
Tysonq, poszukaj postów forumowicza michalsiak w temacie "komin z PCV". Wykonał u siebie kanały went. rurami spiro zakończone na dachu turbowentami. Twierdzi, ze mu się udało i działa dobrze, nic nie kapie.
Pozdrawiam

Sobieradek słyszał, że gdzieś dzwoniło tylko nie wie gdzie:no:

Tysonq
02-02-2011, 08:08
M K WM byłaby w moim przypadku dodatkowym wydatkiem - nie planowanym, a chciałbym uniknąć kredytów itp...
Ile Twoim zdaniem kosztowała by mnie wentylacja mechaniczna?

Konto usunięte_12*
02-02-2011, 08:40
Sobieradek słyszał, że gdzieś dzwoniło tylko nie wie gdzie:no:

Lepsza moja rada, niż taka w stylu: "tak się nie da, i tak się nie da. Więc ...chyba w ogóle się nie da(?), skoro autor postu nie chce być uszczęśliwiany drogim reku.

M K
02-02-2011, 09:13
Lepsza moja rada, niż taka w stylu: "tak się nie da, i tak się nie da. Więc ...chyba w ogóle się nie da(?), skoro autor postu nie chce być uszczęśliwiany drogim reku.

Dobra rada dla Sobieradka zajmij się tym na czym się znasz.

Tysonq
02-02-2011, 09:53
dom nie jest mały i zapewne reku będzie sporo kosztował. teraz właśnie przyszedł taki czas... kiedy żałuję, że pokusiłem się na taki metrarz. Decydując się na dom w ok 150-160mkw, można byłoby sobie pozwolić na "nowinki techniczne" teraz już nic się nie zmieni co do wielkości domu.

M K
02-02-2011, 10:36
M K WM byłaby w moim przypadku dodatkowym wydatkiem - nie planowanym, a chciałbym uniknąć kredytów itp...
Ile Twoim zdaniem kosztowała by mnie wentylacja mechaniczna?

Rozumiem Ciebie doskonale, budżet napięty, wydatków pełno a tu jeszcze jeden dochodzi.
Robisz dom dla siebie, nie dla wroga? Jak dla siebie to zrób WM, jak dla wroga to może być grawitacyjna :D niech się pomęczy.
Pytałeś mnie wcześniej, jak dobrze wykonać w twoim domu wentylację grawitacyjną. Zastanawiałem się wtedy nad możliwością zastosowania turbowentów.
Dlatego prosiłem o skany poszczególnych kondygnacji i dachu. I doszedłem do wniosku, że nie uda się w twoim domu wykonać poprawnej wentylacji grawitacyjnej.
Pomieszczenia wentylowane są mocno oddalone od siebie, do tego dochodzi dach o różnej wysokości. Stawianie dodatkowych kominów murowanych, byłoby bezsensownym wywaleniem pieniędzy. A nasad typu turbowent, również nie powinno się zakładać jak popadnie. Zresztą za darmo to one również nie są, jedna szt. kosztuje ok 300 zł.

Odnośnie kosztów to za kwotę poniżej 2 tys zł, można już kupić (dom do 100 m2) komplet kanałów, anemostaty, kształtki, złączki, taśmę, centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, sterowaniem i bypassem. Są to zestawy do samodzielnego montażu. Można również nie instalować teraz rekuperatora, tylko zostawić na niego miejsce i zrobić to później.
Także jeszcze raz zachęcam abyś zastanowił się nad WM.

mk64
02-02-2011, 12:20
MK, podasz namiary na sprzedawcę..?

M K
02-02-2011, 13:11
MK, podasz namiary na sprzedawcę..?

Cenę wziąłem z "Alledrogo", to był rekuperator Luna 200 Dospel + kanały, złączki, kształtki, anemostaty, ...... Niestety aukcja już dawno zakończona.
Popytaj może u lokalnego przedstawiciela firmy Dospel.

Tysonq
02-02-2011, 14:14
mam nadzieję, że można wrzucać linki.... http://allegro.pl/rekuperator-centrala-luna-200-dospel-pakiet-instal-i1431147557.html
o coś takiego chodzi?
Zainteresowałeś mnie tym, ale jest taki problem, że u mnie dom ma 200mkw (bez garażu i pomieszczenia socjalnego za garażem).
Z tego co patrzyłem to dla mnie (tak mi się wydaje) odpowiedni byłby optimal 400, ale tu cena zaczyna się od 3,5tyś zł...

M K
02-02-2011, 17:32
Tysonq jesteś wielki, znalazłeś aukcję:)

W twoim wypadku niestety będzie drożej ale na razie to potrzebny jest tobie projekt i wystarczy rozprowadzić kanały. Samą centralę możesz dokupić później.
W ten sposób wydatek rozłoży się w czasie i nie będzie dokuczliwy.
W garażu nie musi być WM

Konto usunięte_12*
02-02-2011, 18:13
Dobra rada dla Sobieradka zajmij się tym na czym się znasz.

Obserwuję PANA posty i żal mi się robi tych uszczęśliwionych PAŃSKIMI radami w dziedzinie wentylacji.
Zapomiał PAN, że jesteśmy PER PAN?

Tysonq
02-02-2011, 18:21
Obserwuję PANA posty i żal mi się robi tych uszczęśliwionych PAŃSKIMI radami w dziedzinie wentylacji.
Zapomiał PAN, że jesteśmy PER PAN?

może nie jestem uszczęśliwiony przez M K, ale on jako jedyny coś próbuje mi wytłumaczyć i doradzić.
Nie obrażaj innych ludzi, skoro ktoś Cię nie obraża!

Konto usunięte_12*
02-02-2011, 18:25
Nie obrażaj innych ludzi, skoro ktoś Cię nie obraża!

A nie obraził? Po twoim wpisie żałuję, że chciałem ci pomóc, bo nawet tego faktu nie doceniłeś drobnym "dziękuję".

Konto usunięte_12*
02-02-2011, 18:31
Ktoś się skarżył Waszmości? Czy po prostu tak z patrzenia na cudze posty, żółć się wylewa?

Starałem sie Waszmość omijać (z daleka), aleś się Waszmość "wciął" w temacie wełny łamiąc ten pakt niepisany (i to głupio), więc nie mogłem być dłużny.

M K
02-02-2011, 20:05
Starałem sie Waszmość omijać (z daleka), aleś się Waszmość "wciął" w temacie wełny łamiąc ten pakt niepisany (i to głupio), więc nie mogłem być dłużny.

Chciałbym zakończyć tę niepotrzebną dyskusję z człowiekiem dla mnie dosyć dziwnym i bardzo toksycznym. Wręcz ziejącym jadem na adwersarza.
Szczególnie jak zwróci mu się uwagę, że czegoś nie rozumie lub nie wie.
Odnośnie postów , wcinania oraz zawierania paktów.
Żadnych paktów nie zawierałem z Panem Sobieradkiem ani z kimś innym. Po prostu starałem się człowieka unikać z powodów wyżej wymienionych.
Ponadto mój post nie był obraźliwy.
W wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?160415-Komin-wentylacyjny-PCV
W poście nr # 50 zwróciłem tylko uwagę, że wełna nie jest tak naprawdę materiałem nie palnym i chroniącym od ognia. Co według Sobieradka jest głupim wcinaniem.
Kto pierwszy zaczął? Tu kolejność postów panu Sobieradkowi, też się pomyliła ale pewnie robi tak dla udowodnienia swojej jedynie słusznej racji.
Ja ze swojej strony żałuję, że dałem się wciągnąć do tak żenującej dyskusji.
Ocenę dyskusji a właściwie pyskówki, pozostawiam innym.
Mimo wszystko, pozdrawiam adwersarza a autora wątku jeszcze raz przepraszam za tą niepotrzebną pyskówkę

Konto usunięte_12*
02-02-2011, 20:16
Ponadto mój post nie był obraźliwy.
Mimo wszystko, pozdrawiam adwersarza a autora wątku jeszcze raz przepraszam za tą niepotrzebną pyskówkę

"Sobieradek słyszał, że gdzieś dzwoniło tylko nie wie gdzie"
To wg Pana nie jest obraźliwa uwaga? Tylko wyjątkowy obłudnik może tak to skomentować. Ja też przepraszam autora wątku i wyłączam się z tej "pyskówki".
P.S. I mimo wszystko pozdrawiam

Tysonq
02-02-2011, 22:03
mam nadzieję to już koniec tej pyskówki.
Po bardzo szybkim przeliczeniu wychodzi mi, że na rury spiro ocieplane (do połączenia kominków dachowych z kanałami) i na te właśnie kominki bądź turbowenty (cena zbliżona) musiałbym wydać 2000zł. Do tego jeszcze obróbka blacharska, bo wiadomo blacharz nie zrobi tego za darmo.
Coraz poważniej myślę nad WM!
Jutro zadzwonię do pewnego człowieka, który zajmuje się inteligentnymi systemami w tym rekuperacją.

M K
02-02-2011, 23:53
Po bardzo szybkim przeliczeniu wychodzi mi, że na rury spiro ocieplane (do połączenia kominków dachowych z kanałami) i na te właśnie kominki bądź turbowenty (cena zbliżona) musiałbym wydać 2000zł. Do tego jeszcze obróbka blacharska, bo wiadomo blacharz nie zrobi tego za darmo.
Coraz poważniej myślę nad WM! Jutro zadzwonię do pewnego człowieka, który zajmuje się inteligentnymi systemami w tym rekuperacją.

Uważam, że to dobry wybór:yes: I oczywiście nie daj się nabić w butelkę, czytaj koszty:D

Tysonq
03-02-2011, 09:11
ile może kosztować projekt na dom o pow 200mkw?

M K
03-02-2011, 09:44
Projekt powinien być z a darmo, jak robi go firma która będzie wykonywała WM. Również można projekt otrzymać gratis, kupując rekuperator. Natomiast jak chcesz zlecić tylko wykonanie projektu, to myślę, że ok. 500 - 700 zł powinno tu wystarczyć.

Tysonq
03-02-2011, 12:53
Jeżeli zlecę zrobienie projektu, to poradzę sobie z rozprowadzeniem kanałów itp?

M K
03-02-2011, 13:18
Poradzisz sobie, sporu ludzi robiło zrobiło WM we własnym zakresie.

Tysonq
03-02-2011, 14:28
czy takie elementy jak tłumiki będą uwzględnione w projekcie?
Co przede wszystkim jest potrzebne do rozprowadzenia kanałów? rury flex/spiro, jakieś kolana, łączniki, opaski itp.
Jestem na ten temat nieco zielony i chyba będę musiał przewertować forum...
acha jeszcze jedno... czy anemostaty muszą być w suficie? Na poddaszu nie ma z tym problemu, bo będzie sufit podwieszany, ale na parterze nie chciałbym wszędzie dawać podwieszanych, tym bardziej, że mam lufty wentylacyjne i chciałbym je wykorzystać do poprowadzenia rur.

M K
03-02-2011, 15:47
W projekcie powinny być obliczenia, wyszczególnione przekroje kanałów i ich długość,. Wszystkie potrzebne materiały jak:łączniki, puszki rozprężne, tłumiki, anemostaty, czerpnia, wyrzutnia, itd. ....... Czyli wszystko co jest potrzebne do wykonania takiej instalacji.
Anemostaty mogą być również na ścianie.
Może poczytaj sobie na początek coś takiego:

http://forum.budujemydom.pl/lofiversion/index.php/t11416.html

Tysonq
03-02-2011, 17:37
dzięki za lekturę, w wolnych chwilach postaram się to ogarnąć :)
z człowiekiem od wentylacji jestem umówiony na poniedziałek. Ciekaw jestem co przyniesie ten dzień...

mk64
03-02-2011, 21:30
[...]rekuperator Luna 200 Dospel + kanały, złączki, kształtki, anemostaty, Popytaj może u lokalnego przedstawiciela firmy Dospel.
Popytałem i dowiedziałem się, że Luna 200 do mojego domu jest za mała i na dodatek bez sterowania. Polecono mi Optimal 400, ale to już większy wydatek :( Czy można zamiast tej centrali zainstalować 2 wentylatory? Koszt byłby dużo niższy...

M K
04-02-2011, 12:39
Popytałem i dowiedziałem się, że Luna 200 do mojego domu jest za mała i na dodatek bez sterowania. Polecono mi Optimal 400, ale to już większy wydatek :( Czy można zamiast tej centrali zainstalować 2 wentylatory? Koszt byłby dużo niższy...

Możesz nie zakładać centrali i zrobić WM bez odzysku. Warto tylko zrobić tak aby była możliwość podłączenia reku w późniejszym czasie.

Tysonq
04-02-2011, 13:34
czyli jak? wytłumacz łopatologicznie :)
Czy 120zł od punku za robociznę to dużo? Bo wydaje mi się, że dosyć sporo...

Z podziały na pomieszczenia czyste i brudne wychodzi mi tak:
parter
nawiew: korytarz, gabinet, salon + ewentualnie jadalnia
wywiew: łazienka, kuchnia, wiatrołap
wychodzi, że 3-4 nawiewy i 3 wywiewy.

poddasze
nawiew: 4 sypialnie, korytarz
wywiew: 2 garderoby, duża łazienka (18,5mkw)
wychodzi:, że 5 nawiewów i 3 wywiewy.

Czy można/warto robić nadciśnienie? Czy musi to być wszystko zrównoważone w proporcjach?

M K
04-02-2011, 13:41
Wykonawca liczy od punktu? Jeden anemostat to jeden punkt?

Tysonq
04-02-2011, 14:27
no tak by wychodziło, ale to zupełnie inny człowiek, przypadkowo znalazłem reklamę, a że koleś jest z moich okolic to postanowiłem zadzwonić.

M K
04-02-2011, 17:05
Parter:
a/ nawiew- gabinet, salon + ewentualnie jadalnia, wiatrołap
b/ wywiew- wiatrołap, kuchnia, łazienka + ewentualnie salon jak ma być kominek

Poddasze:
a/ nawiew: 4 sypialnie
b/ wywiew: 2 garderoby, łazienka
To mamy około 13-15 anemostatów. Ale jeszcze trzeba doliczyć czerpnię, wyrzutnię. No i reku a jak tu ten fachman, liczy punkt / punkty ? Trzeba się jego pytać

Tysonq
04-02-2011, 20:32
nie wiem dokładnie jak on liczy punkt. Zapewne i tak sam będę to robił, żeby obniżyć koszty.
w wiatrołapie daje się nawiew? tak na logikę to powinien być wywiew, żeby ewentualne zapachy wyciągać, a nie przeganiać dalej do domu.
Kominek w salonie będzie, ale już jest podprowadzona rura pod kominek do czerpania świeżego powietrza z zewnątrz. To w takim razie trzeba w salonie zamontować i nawiew i wywiew? W sumie to mi pasuje, bo mam dwa kanały w salonie na przeciwnych ścianach.
A co z korytarzami na dole i na górze?

M K
04-02-2011, 22:33
Zasadniczo w wiatrołapie nawiew i wywiew, tam gdzie kominek podobnie. Tylko nie wiem czy się rozumiemy, tam powinien być nawiew i wywiew WM.
Nie chodzi tu o doprowadzenie powietrza zewnętrznego do kominka. Jak ma być WM to kominek musi być z zamknięta komorą spalania. Czyli kanał nawiewny doprowadzający powietrze zewnętrzne musi być podpięty bezpośrednio do kominka. To połączenie musi być szczelne jak i sam kominek.
WM powinna być zrównoważona, czyli jednakowa ilość powietrza wchodzi do domu i wychodzi z domu. Ale aby zapobiec zaciąganiu dymu przez WM z kominka, przy jego otwieraniu można zastosować wyłącznik wentylatora wywiewnego lub zwiększyć tylko sam nawiew. Powstanie nadciśnienie i nie będzie dymu w salonie.
Jaka jest średnica nawiewu powietrza zewnętrznego do kominka?

Tysonq
05-02-2011, 15:22
jeżeli chodzi o kominek to tak jak napisałeś: rura będzie poprowadzone bezpośrednio do kominka i kominek będzie z zamkniętą komorą spalania.
Średnica rury to 160mm :) chyba trochę przyszalałem, bo słyszałem, że przeważnie daje się 110. Na pewno nie zaszkodzi i tak będzie zamontowany jakiś wichajster do regulacji dostarczanego powietrza.

M K
05-02-2011, 15:31
Jak jest fi 160, to bardzo dobrze.

Tysonq
05-02-2011, 22:57
średnica rury zależy też zapewne od mocy kominka, ale większa nigdy nie zaszkodzi.

M K
06-02-2011, 11:14
Oczywiście, jak większa moc to piec potrzebuje więcej powietrza do spalania. Zwiększamy wtedy średnicę nawiewu ale zwykle fi 160 wystarcza.

Gewka
28-02-2011, 10:43
Witam, jakiś czas szukam wątku dla mojego pytania...więc może tu:)

Jesteśmy w przededniu otrzymaniu mieszkania służbowego po "remoncie" (czytaj zrobione c.o., odmalowane stare ściany, panele i nowe okna w starym drewnianym domu). Niestety nikt (właściciel, inspektor budowlany) nie pomyślał o sprawdzeniu stanu wentylacji która wygląda tak:

mieszkanie ma 57m2: przedpokój, kuchnia, łazienka bez okna, dwa pokoje.
Istnieją dwa przewody wentylacyjne kominowy: 1- łazienka, 2 -kuchnia - który został zasłonięty przez 140 l zbiornik z ciepłą wodą...
http://images46.fotosik.pl/635/49bff5962561f80fgen.jpg

Z przewodu wentylacyjnego kuchennego wyjęliśmy 50l śmieci, gruzu itp, przebiliśmy go wyżej, ponad krawędź bojlera, założyliśmy kratkę wentylacyjną 14x21(zachodzi pod bojler). Jest ok - powietrze "idzie" na zew.
Wspomnę jeszcze że niestety w kuchni znajduje się nasz piec c.o. - kuchnia z płaszczem wodnym..

Pojawił się jednak problem z wentylacją w łazience, gdyż wdmuchuje powietrze do środka.

Wydaje się, że sprawa jest błaha, ale jesteśmy zasypywani tak dziwnymi radami, a po tym jak został przeprowadzony remont nie wierzę już w żadne "dobre rady" naszego miejscowego inspektora, "ekipę" i słowa, że "bedzie Pani zadowolona..." bo jak wiadomo - nie jestem!

Co radzicie? Czy jedynym wyjściem jest zamontowanie wentylacji w oknie (nie wyobrażam sobie tego przy -25 stopniach mrozu i wietrze, które w tym rejonie są częstsze niż słońce, bo to teren górski, gdzie zima trwa od paźdź. do maja...:( a może jednak muszę?? Może jakieś wiercenie w ścianie? Dodam, że dom jest drewniany, nieocieplony, drzwi wejściowe choć nowe to nieszczelne (a miałam być zadowolona:lol2: ) i ciągnie z puszek na prąd...
Pomóżcie proszę!!! za trzy tygodnie jest przekazanie i montujemy kuchnię!

I podkreślę jeszcze raz, ten domek jest własnością Skarbu państwa, remontowany w przetargu, kto wie czego jeszcze możemy się spodziewać...

Jani_63
28-02-2011, 12:54
Ja to widzę tak
Przyczyny obecnego stany są dwie - wymienione okna i udrożniony przez Was kanał wentylacyjny w kuchni.
Wentylacja żeby prawidłowo działać musi zapewniać zarówno dopływ jak odpływ powietrza.
Wymienienie okien na szczelne (stare zapewniały naturalny nawiew) spowodowało zakłócenie tego stanu, czego przekładem jest pizganie chłodem z każdej dziury (puszki prądowe).
Swoja drogą ten dom dziurawy jest jak po ostrzale :D
Odwrócenie ciągu w kanale łazienkowym najprawdopodobniej jest spowodowane właśnie tym szczelnymi oknami oraz znacznie mniejszymi oporami kanału kuchennego który udrożniliście.
Dodatkowo okresowe korzystanie z pieca, którego kanał dymowy prawdopodobnie przylega do kanału wentylacyjnego i podczas palenia ogrzewa go, wspomaga ciąg wentylacyjny.
Sprawdźcie drożność kanału łazienkowego.
Druga sprawa to rozszczelnienie okien (czy po otwarciu któregoś ciąg w łazience jest dalej odwrócony?), choć obawiam się że to nie wystarczy i będzie konieczne zastosowanie nawiewników.

Pozdrawiam

kangaxx
28-02-2011, 16:45
mieszkanko jest małe więc koszty reku z instalacją też będą małe, góra 4000,- będzie można na głucho uszczelnić wszystkie znalezione dziury czy się inspektorowi podoba czy nie, łącznie z puszkami el :), kwestia tylko ile wy tam będziecie mieszkać

Gewka
01-03-2011, 07:21
Zakładanie nowego systemu nawet "tylko " za 4 tys nie wchodzi w grę, bo to nie jest nasze mieszkanie i zapowiada się że tylko na kilka najbliższych lat 5, może 6. No chyba , że namówiłabym właściciela...ale jak już pisałam, on woli wstawić nawietrzniki w oknach http://www.construo-commerce.com/files/150/montaz-nawiewnikow-okiennych.jpg
I wszystko by grało, tylko niepokoi mnie to, że ten dom i ciągnie powietrze z każdej innej dziury, ma nieocieplone, drewniane ściany, więc nie jest szczelną puszką. Obawiam się, że nawietrzniki dające nawet 50m3powietrza/h mogą spowodować że zimą nie nagrzeje mieszkania nawet do 15 stopni. Łapię się każdego innego sposobu, który może okazać sie skuteczny, a nie spowoduje aż takich strat ciepła.
Dziś jedziemy sprawdzić, co sie będzie działo przy rozszczelnionych/uchylonych oknach.
Dzięki za zainteresowanie

kangaxx
01-03-2011, 08:36
remont tego mieszkanka tą metodą do niczego nie doprowadzi bo i tak będzie wiało i tak i nawet nie będziesz wiedzieć czy oknami czy innymi dziurami, będzie za to ładnie wyglądać co jest chyba ważniejsze niż rachunki za ciepło

w sumie to nie będą takie duże bo mieszkanko jest małe

Gewka
01-03-2011, 08:46
czyli zaakceptować nawietrzniki?
Z waszą opinią będzie łatwiej:)
dzięki!

Indiana_
01-03-2011, 21:09
W tej sytuacji nic mądrzejszego od nawietrzaków się nie wymyśli. Można jeszcze taniej - wyciąć trochę (ze 20 cm) uszczelki w oknach. Powinno się zdecydowanie poprawić.

Gewka
02-03-2011, 07:10
Ha!! i kolejne informacje. Sprawdziliśmy co się będzie działo przy uchylonych oknach. I uwaga. Na chwilę ciąg był prawidłowy...po czy przy silniejszym podmuchu wiatru zaczęło znowu wdmuchiwać do środka...

Sprawdziliśmy przebieg przewodu wentylacyjnego łazienkowego i okazuje się że nie idzie do komina, bo biegnie jakieś 70 cm poziomo a potem skręca. Dziś sprawdzimy w którym miejscu wychodzi na zewnątrz. Jest czysty.

Czy zamocowanie elementów zapobiegających odwróceniu się ciągu, montowane na zakończeniu przewodu miałyby tu sens?

kangaxx
02-03-2011, 07:47
ten kanał łazienkowy to juz nie wentylacja, z racji "budowy" będziesz tam mieć wsteczny chyba non stop

Gewka
02-03-2011, 08:44
:o

Jani_63
02-03-2011, 15:45
Skoro mieszkanie masz dopiero oficjalnie otrzymać, zażądaj (zrób) odbiór kominiarski.
Kominiarz na protokole niech napisze co i jak z wentylacją.
Mając na papierze negatywna opinię, będziesz miała podkładkę do wymuszenia działań właściciela budynku lub ewentualnie zwrotu poniesionych nakładów na naprawienie tego stanu.

jukke
03-03-2011, 08:30
Witam
potrzebuje pilnie pomocy - na pewno sa tu madrzejsi i wiedzacy wiecej i lepiej ode mnie...

Mam pytanie odnosnie wentylacyjnej kratki w kuchni...
Czy w kuchni w mieszkaniu w bloku 4-pietrowym z duzym oknem zewnetrzym i otwartej na przedpokoj i z kuchnia elektryczna musi byc kratka wentylacyjna do kominowa???????????
Kominiarz przy ostatniej kontroli nakazal zdemontowac okap. Po zdemontowaniu, ku mojemu zdziwieniu (mieszkanie remontowane przez poprzednich wlascicieli) okazalo sie, ze kratki wentylacyjnej brak, sciana w tym miejscu jest po prostu zamurowana / zabudowana plytkami...
Ale moze w kuchni otwartej z oknem i bez gazu (tylko kuchnia elektryczna) kratki nie musi byc?????????
Prosze, jesli ktos wie, niech mi pmoze, nie wiem co teraz robic, zanim przyjdzie kontrola....
z gory dziekuje...

Gremlinka
03-03-2011, 08:42
Musi być. Mam też w bloku kuchnię w pokoju i z kuchenką elektryczną i specjalnie była robiona kratka. Wyciągu-okapu nie mam, tylko pochłaniacz. Kominiarz zawsze sprawdza ciąg w tej kratce...

jukke
03-03-2011, 10:18
matko jedyna, to ja nie wiem co ja teraz zrobie.
jesli faktycznie musi byc kratka, w otwartej kuchni mimo braku gazu + okno, to jak poprzedni wlascieciel mogl zakafelkowac caly komin, lacznie z kratka :( :sick: przeciez teraz nakaza mi kuc sciane :(

Jani_63
03-03-2011, 12:33
Jak,jak...
Olał przepisy, nigdy nie gotował płucek :D, więc zapachy gotowania mu nie przeszkadzały, a kafelki mu pasowały do koncepcji wystroju wnętrza.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Ten okap jest ślepy, czy to jest pochłaniacz?
Typowy przykład zasady "wolność Tomku w swoim domku"

jukke
03-03-2011, 12:49
no to teraz jestem zalamana :(
okap jak sie okazal jest tylko pochlaniaczem zapachow. myslalam, ze to "normalny" okap, podlaczony do kratki.
pierwszy szok, gdy kominiarz powiedzial, ze okapu nie moge miec, bo zaburza cyrkulacje powietrza w wentyulacji, a teraz drugi, jeszcze wiekszy, ze pod obudowa w ogole kratki nie ma......
:sick:

Gremlinka
03-03-2011, 13:04
Pochłaniacz w niczym nie przeszkadza. A kratka musi być. Takie przepisy.

Tysonq
03-03-2011, 14:37
frez (otwornica) do betonu najlepiej 125mm + wiertarka i jazda. Można "zatrudnić" kogoś do trzymania rury od odkurzacza, wtedy trochę mniej będzie pyłu w mieszkaniu. Powodzenia.

Jani_63
03-03-2011, 16:57
Coś ten kominiarz mało kumaty, skoro nawet nie sprawdził czy to okap z wyciągiem, czy sam pochłaniacz. :)
Co do reszty miał rację.
Wycinanie otworu w wykafelkowanej ścianie to będzie taka chirurgiczna robota, ale przy odrobinie szczęścia i uwagi nic nie zniszczysz.
Odkuj delikatnie jeden kafelek a potem albo otwornicą, albo wiertłem po obwodzie i delikatnie kuć.
Zobacz u sąsiada w którym miejscu ma tą kratkę zainstalowaną, to może trafisz na oryginalny otwór. ;)

zibik_eng
06-03-2011, 19:20
....Zobacz u sąsiada w którym miejscu ma tą kratkę zainstalowaną, to może trafisz na oryginalny otwór. ;)
Obowiązujące przepisy zabraniają podłaczania do wentylacji więcej niż 1 mieszkania...

Jani_63
06-03-2011, 22:43
Jak słusznie piszesz, obowiązujące przepisy.
Mogę się mylić, ale nowelizacja zdaje się została wprowadzona w 2000 roku i działa wstecz, więc dalej jest bardzo dużo budynków mających wspólne kanały wentylacyjne, stąd moja sugestia.

Konto usunięte_12*
08-03-2011, 22:18
jest bardzo dużo budynków mających wspólne kanały wentylacyjne, stąd moja sugestia.

Trzeba by sprawdzić, jak jest w tym konkretnym bloku. Jeśli są wspólne kanały, to kuć w tym samym pionie. Jeśli indywidualne, to dowiedzieć się, gdzie (sprawdzić metodą "dedukcji" :D po wizycie u wszystkich sąsiadów w "pionie").

Konto usunięte_12*
08-03-2011, 22:29
no to teraz jestem zalamana :(
okap jak sie okazal jest tylko pochlaniaczem zapachow. myslalam, ze to "normalny" okap, podlaczony do kratki.
pierwszy szok, gdy kominiarz powiedzial, ze okapu nie moge miec, bo zaburza cyrkulacje powietrza w wentyulacji,

Jeśli by administrator w tej sytuacji wyraził zgodę na wykonanie wylotu prawdziwego okapu (a nie pochłaniacza) przez ścianę i zastosowanie własnego, zamykanego nawiewu (na czas postoju okapu), to byłoby to jedyne wyjście bez konieczności wykuwania od nowa otworu pod kratkę (nie byłoby zakłócenia ciągu grawitacyjnego, bo nie ma kratki! :D)