PDA

Zobacz pełną wersję : Błędne PKWiU na fakturze - co robić?



Jarek.P
31-01-2011, 10:54
Jestem własnie na progu tej epopei, jaką jest VZM-1.

I mam problem, którego nie zdołałem wyjaśnić przeglądając to, co tu już było poruszane, stąd nowy wątek:

Mam fakturę na przewody elektroinstalacyjne, przewodów jest od groma, stąd i pozycji sporo. I niestety, w fakturę wkradł się błąd - ten sam rodzaj przewodu (YDYp 3x2,5mm2) jest tam umieszczony dwukrotnie - część zamówienia kryje się pod jedną pozycją z dobrze podanym PKWiU 31.30.13-
75.1, jeden zaś krążek dokładnie tego samego przewodu mam na fakturze jako osobną oozycję z PKWiU 31.30.13-
70.90. Jak znalazłem w internecie, ten kod dotyczy przewodów "pozostałych" i teoretycznie pasuje, jednak problem dla mnie jest taki, że nie ma takiego kodu w wykazie PKWiU uprawnionych do zwrotu. Co z tym zrobić? Nie przejmować się, bo ważne jest, co to było, czy martwić się, bo ważny jest kod na fakturze?
Fakturę brałem ponad rok temu, więc zarządanie korekty może nie jest niemożliwe, ale pewnie byłoby problemem.

J.

Jarek.P
31-01-2011, 11:01
A i jeszcze jedno - siatka ogrodzeniowa pleciona z drutu powlekanego PCV, kod PKWiU 28.73.13-45 - w zestawie uprawnionych do odliczeń jest, ale treść opisu brzmi:

"Kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego,
pokrywane tworzywem sztucznym, pozostałe, z wyłączeniem ogrodzeń i
siatek z drutu"

A więc są to siatki z drutu, ale z wyłączeniem siatek z drutu. Czy tylko dla mnie brzmi to jak masło maślane i wbrew pozorom zdanie to ma jakiś głębszy, umykający mi sens? A jeśli tak, to czy może mi to ktoś przetłumaczyć z urzędniczego na ludzki?

J.

dzabij
01-02-2011, 09:56
A i jeszcze jedno - siatka ogrodzeniowa pleciona z drutu powlekanego PCV, kod PKWiU 28.73.13-45 - w zestawie uprawnionych do odliczeń jest, ale treść opisu brzmi:

"Kraty, siatki i ogrodzenia, niespawane na przecięciach, z drutu stalowego,
pokrywane tworzywem sztucznym, pozostałe, z wyłączeniem ogrodzeń i
siatek z drutu"

A więc są to siatki z drutu, ale z wyłączeniem siatek z drutu. Czy tylko dla mnie brzmi to jak masło maślane i wbrew pozorom zdanie to ma jakiś głębszy, umykający mi sens? A jeśli tak, to czy może mi to ktoś przetłumaczyć z urzędniczego na ludzki?

J.

Jarek.P,

1 - kabel odliczyłbym pomimo błędnego PKWiU na fakturze, według mnie liczy się to co to za towar w rzeczywistości. Sam miałem takie przypadki w moim VZM-1 i przechodziło.
2 - generalnie nie można odliczać towarów związanych z budową ogrodzenia, podjazdu itp (np. kostka betonowa na podjazd, czy cegły klinkierowe na płot, Pkwiu są ok, ale nie można odliczyć). Stąd siatka ogrodzeniowa jest wyłączona, pomimo tego że podchodzi pod PKWiU podlegające odliczeniu (bo np. kratę montowaną w oknie lub jako balustradę już mozna by było).

Jarek.P
01-02-2011, 10:39
OK, dzięki.

Co do tej siatki - śmieszna sprawa, ale ja ją użyłem nie do celów ogrodzenowych, a jak najbardziej budowlanych: posłużyła do zamknięcia szpar między deskowaniem dachu a murłatą, jako zabezpieczenie przeciwkunowe. Jeśli ją wpiszę do odliczenia i się przyczepią, jak sądzisz, takie wytłumaczenie wystarczy?

J.

dzabij
01-02-2011, 11:21
OK, dzięki.

Co do tej siatki - śmieszna sprawa, ale ja ją użyłem nie do celów ogrodzenowych, a jak najbardziej budowlanych: posłużyła do zamknięcia szpar między deskowaniem dachu a murłatą, jako zabezpieczenie przeciwkunowe. Jeśli ją wpiszę do odliczenia i się przyczepią, jak sądzisz, takie wytłumaczenie wystarczy?

J.

Trzeba spróbować. Szwagrowi odliczałem kostkę na opaskę domu i płyty chodnikowe na taras i schody i przeszło bez gadania. Na fakturze napisaliśmy opis do czego ta kostka została wykorzystana i w jego US przeszło.

Btw, ja też używałem siatki do podobnego celu, u mnie szpaki właziły pod dachówki skrajne i robiły gniazda. Ale u mnie to była jakaś śmieszna ilość więc machnołem ręką i nie odliczałem.

Jarek.P
08-02-2011, 08:51
A i jeszcze trzy pytania, bo nie mogę wygóglać:

1) że zawory kulowe nie można już wiem. Ale wszelkiego rodzaju złączki żeliwne (hydrauliczne) już tak. Co w takim razie z akcesoriami typu kolanka, nyple itp. ale mosiężne? Można czy nie można?
2) a narurowe filtry do wody?
3) i co z rurami PEX? W internecie znalazłem informację, że komuś się do tego przyczepili...

J.

dzabij
08-02-2011, 09:54
Hmm, odliczyłem wszystko co piszesz, bez problemu. I zawory i PEX i wszystkie złączki / nyple, zarówno żeliwne jak i mosiężne / miedziane. Na końcu wykazu jest takie hasło - wytrych, pozycja 167 :

167 bez wzgledu na
symbol PKWiU
Armatura metalowa przemysłowa - wyłacznie:
- armatura zeliwa szarego,
- zasuwy,
- zawory,
- przepustnice
Armatura metalowa sieci domowej

Myślę że większość można podciągnąc pod ten punkt

Jarek.P
08-02-2011, 10:00
O, dzięki! :-)

J.

Jarek.P
10-02-2011, 10:20
I jeszcze jedno pytanie - na formularzu mam dwie kolumny: wydatki na cele wymagające i niewymagające pozwolenia na budowę. Czy dobrze uważam, że ponieważ wszystkie moje wydatki związane są z budową domu, to wszystkie je wpisuję w lewą kolumnę ("wymagające"), czy też jest to bardziej skomplikowane?

J.

aglig
10-02-2011, 11:32
Wszystkie faktury wystawione przed datą zgłoszenia domu do użytkowania wpisujesz jako wymagające pozwolenia na budowę po tej dacie jako nie wymagające pozwolenia

Jarek.P
10-02-2011, 12:02
Dzięki! :)

J.