PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy Ciepła - Ecopol - System



Strony : [1] 2 3

Gosc***
31-01-2011, 21:03
Tworzę nowy wątek w odpowiedzi na pytanie zadane w wątku dotyczącym ECOPOWERa, żeby nie zaśmiecać tamtego wątku.

Forsa80 : na początku to normalne...budynek jest mocno wychłodzony i musi "łyknąć" dużo ciepła..dodatkowo jeszcze pewnie schnie...więc nie ma się co dziwic..
ja też mam PC tej firmy - CWU mam nastawione na 48 stopni, ale czasami ustawiam trochę mniej.
Parter - mam ustawione 22 stopnie od 22-6 i od 13-15 i 21,5 stopnie w pozostałych godzinach
Poddasze - mam stawione 21,5 od 22-6 i od 13-15 i 21,25 w pozostałych godzinach
piwnica - tutaj już różnie, dogrzewam co jakiś czas, generalnie mam ustawione na 15,5-16, w większe mrozy obniżam temperaturę, żeby reszta się nagrzała wystarczająco
korzystam z G12

HenoK
31-01-2011, 21:09
Od czwartku zeszłego tygodnia pompa zaczęła męczyć się u mnie w domku.
Przepracowała do dziś 94 h na potrzeby CO (CWU wyłączona w sterowniku).

W tej chwili temp. w domu wynosi 18,5C, przez chwilę było 20,5C, ale fachowcy twierdzili, że nie da się robić przy takiej temp.
Po 3 dobach w zasadzie pracy pompy non stop temp. DZ wynosiła 1 C na wyjściu z pompy i 5-5,5 C na powrocie do niej, temperatura GZ to 32 na wyjściu z pompy i 25 na powrocie.

Pytanie podstawowe to czy to normalne, że pompa pracuje non stop 3 doby i dopiero wówczas osiąga temp.? Temp. po pierwszym dniu wynosiła 16C i w sumie pozostałe 2 doby pompa pracowała nad pozostałymi 4C.

Możesz się uspokoić, taka sytuacja jest normalna. Temperatury DZi GZ również.
Dom masz jeszcze nie wygrzany, sporo w nim wilgoci technologicznej, a ściany jednowarstwowe i wentylacja grawitacyjna, to nie jest mistrzostwo w energooszczędności.
Jakiej mocy masz PC? Jakie DZ?

Forsa80
31-01-2011, 21:39
Możesz się uspokoić, taka sytuacja jest normalna. Temperatury DZi GZ również.
Dom masz jeszcze nie wygrzany, sporo w nim wilgoci technologicznej, a ściany jednowarstwowe i wentylacja grawitacyjna, to nie jest mistrzostwo w energooszczędności.
Jakiej mocy masz PC? Jakie DZ?

Uffff Henok dzięki deko mnie uspokoiłeś :-)

Moc pompy to 10 kW - myślę, że jest zbyt duża, ale ... ponoć przewymiarowane urządzenia pracują dłużej.
DZ to odwierty w sumie na jakieś 245-255 m z glikolem 30%.
Gleba zgodnie z opinią wiercących idealna - piasek nasiąknięty wodą jak gąbka i woda pod ziemią "płynie".

Wentylacja rekuperatorkiem :-)

To podpowiedz jeszcze jak ją można dobrze zoptymalizować? Może wyciszałeś jakoś konstrukcję - to też będzie dla mnie zagwostka na najbliższe dni?

Forsa80
31-01-2011, 21:44
CWU mam nastawione na 48 stopni, ale czasami ustawiam trochę mniej.
Parter - mam ustawione 22 stopnie od 22-6 i od 13-15 i 21,5 stopnie w pozostałych godzinach
Poddasze - mam stawione 21,5 od 22-6 i od 13-15 i 21,25 w pozostałych godzinach
piwnica - tutaj już różnie, dogrzewam co jakiś czas, generalnie mam ustawione na 15,5-16, w większe mrozy obniżam temperaturę, żeby reszta się nagrzała wystarczająco
korzystam z G12

No właśnie z tymi godzinami nie mogłem dojść do ładu. Ustawiłem 20,5 w dzień i 19 C noc, ale tu chyba trzeba odwrotnie tak żeby pompa namęczyła się najwięcej w nocy kiedy prąd tańszy. CWU na chwilę obecną wyłączony, przecież zaprawy nie muszą w ciepłej wodzie mieszać :-), a jaką masz temp. wody w podłogówce?

HenoK
31-01-2011, 22:14
Wentylacja rekuperatorkiem :-)

To podpowiedz jeszcze jak ją można dobrze zoptymalizować? Może wyciszałeś jakoś konstrukcję - to też będzie dla mnie zagwostka na najbliższe dni?
Sądziłem, że masz wentylację grawitacyjną widząc taką ilość kominów (ja nie mam żadnego).

U mnie pompę ciepła słychać dosyć mocno w garażu. Ponieważ tam mi to nie przeszkadza, nic z tym nie robiłem. Przyczyną są prawdopodobnie drgania, które przenoszą się przez rury na ściankę oddzielającą pomieszczenie z pompą ciepła od garażu. Jest to ścianka gr. 12cm z gazobetonu. Aby te drgania usunąć trzeba by zastosować uchwyty z elastycznymi gumowymi podkładkami. W samej pompie są gumowe podkładki pod nóżkami, a dodatkowo sprężarka jest na niezależnej resorowanej płycie. Wyjścia z obudowy wykonane są z gumowych zbrojonych węży.

Temperaturami na zasilaniu i powrocie podłogówki nie musisz się za bardzo przejmować. Bardziej istotna jest temperatura w pomieszczeniach.
Jeżeli masz sterownik Auraton 3000, to tam oznaczenia dnia i nocy są akurat odwrotne, niż taryfa dzienna i nocna.
To ustawienie jest dla Ciebie w tej chwili i tak nieistotne, bo PCi chodzi Ci 24h/dobe ;).

Gosc***
01-02-2011, 05:42
ja mam PC w piwnicy, ale mam tylko 1 drzwi na granicy piwnica/klatka schodowa. I trochę słychać, ale tylko wieczorem jak zasypiam ;)
jak jeszcze resztę drzwi bede miec to powinno byc ok.
Temperaturą wody się nie przejmuj, tak jak pisał Henok

Forsa80
01-02-2011, 07:09
Sądziłem, że masz wentylację grawitacyjną widząc taką ilość kominów (ja nie mam żadnego).

Faktycznie kominów mam na przynajmniej dwa domy :-), ale co zrobić jak się planowało kupić zwykły piec to trzeba było kominy wystawić. Teraz widzę, że z wentylacyjnych/grawitacyjnych będę miał jedynie w garażu, czyli wykorzystam 1/8 :-). No ale pierwszy dom - chyba ciężko uniknąć błędów.

Co do temp. to jaką najlepiej ustawić jako zasilanie podłogówki - w tej chwili mam 30C. Pewnie łatwiej pompie będzie pracować na 25-28C w sensie oszczędności?

HenoK
01-02-2011, 07:44
Co do temp. to jaką najlepiej ustawić jako zasilanie podłogówki - w tej chwili mam 30C. Pewnie łatwiej pompie będzie pracować na 25-28C w sensie oszczędności?Tej temperatury się nie ustawia. Ustawia się temperaturę na sterowniku pokojowym. Temperatura na zasilaniu podłogówki będzie zależała od zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania. Różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem zależy od przepływów w instalacji, czyli od mocy pompy obiegowej lub biegu, na który jest ustawiona.
Widziałem w Twoim dzienniku budowy, że decyzję o pompie ciepła podjęliście gdy budynek był już w stanie surowym. Szkoda, bo każdy komin, to spory mostek cieplny, o jego koszcie nie wspominając.

Forsa80
01-02-2011, 09:36
To jeszcze kilka słów woli samej pompy Ecopol i współpracy z firmą bo chyba tego temat dotyczy.

Nasza pompka to 10 kW, odwierty pionowe łącznie jakieś 240-250 m.

Dom ma mniej więcej 160-165m2 powierzchni użytkowej, ale 250 m2 po podłogach (w tym garaż 33 m2 i kotłownia 8 m2).

Jeżeli mam ocenić współpracę z wykonawcą (0-5) to było na 4+ (odjąłem deko bo pomimo maili itd. dwa razy dostarczyli mi glikol i zbiornik buforowy do mieszkania, a nie na działkę).
Samo wykonanie instalacji w kotłowni na 4+ (tylko dlatego, że pewnie zawsze można zrobić to lepiej - ładniejsze otulinki, bardziej spasowane itd.)
Pompa 4+ (głównie chodzi tu o głośność urządzenia, reszta moim zdaniem jest na bardzo dobrym poziomie)

Na dokładne wnioski przyjdzie poczekać kilka miesięcy czy rok, kiedy budowa się zakończy, a budynek wyschnie, ale póki co jak to mówią brak konieczności dokładania, doglądania itp. BEZCENNA :-)

Gosc***
01-02-2011, 12:58
HenoK - mam pytanie do ciebie - da się jakoś policzyć COP PC nie mając zainstalowanych ciepłomierzy?
wiem , że można bliżony wynik uzyskać znając ze ŚE lub OZC zapotrzebowanie budynku na ciepło i porównując to do faktycznej ilości kwh zużytych przez PC..ale czy można inaczej?

HenoK
01-02-2011, 13:44
HenoK - mam pytanie do ciebie - da się jakoś policzyć COP PC nie mając zainstalowanych ciepłomierzy?
Jak to zrobić opisywałem kiedyś na FM - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=2907413&viewfull=1#post2907413 :).
Niestety potrzebna jest do tego grzałka wmontowana w obieg pompy ciepła :(.

niedowiarek
01-02-2011, 13:52
Trochę się wetnę, ale jak bym miał zasobnik cwu grzany przez pc, to spróbowałbym policzyć COP. Trza by wiedzieć ile wody podgrzewam, o ile stopni podgrzewam, ile na to poszło prądków. Reszta to jż same stałe (ciepło właściwe wody i może coś jeszcze...). Jak jesteś zainteresowany, to spróbuj zadać to dzieciakowi, który aktualnie jest na tym etapie z fizyką w szkole. Jak jest ambitny to na pewno połknie temat za niewielką zachętą:D

HenoK
01-02-2011, 14:05
Trochę się wetnę, ale jak bym miał zasobnik cwu grzany przez pc, to spróbowałbym policzyć COP. Trza by wiedzieć ile wody podgrzewam, o ile stopni podgrzewam, ile na to poszło prądków. Reszta to jż same stałe (ciepło właściwe wody i może coś jeszcze...). Jak jesteś zainteresowany, to spróbuj zadać to dzieciakowi, który aktualnie jest na tym etapie z fizyką w szkole. Jak jest ambitny to na pewno połknie temat za niewielką zachętą:D
Jedyne co byś policzył, to średnie COP pompy ciepła dla tych właśnie warunków pracy (podgrzewanie ciepłej wody od jednej temperatury do drugiej) i to jeszcze przy paru założeniach upraszczających (np. takim, że temperatura wody w całym zasobniku jest jednakowa, co niestety nie jest prawdą).
Dla ekonomii pracy pompy ciepła bardziej istotne jest COP przy ogrzewaniu domu - tu idzie większość produkowanego przez nią ciepła.

Gosc***
01-02-2011, 15:21
Jak to zrobić opisywałem kiedyś na FM - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=2907413&viewfull=1#post2907413 :).
Niestety potrzebna jest do tego grzałka wmontowana w obieg pompy ciepła :(.

niestety grzałkę mam tylko w zasobniku....chyba nic nie da się zrobic...pozostaje czekać aż chłopaki zamontują ciepłomierze, z tego co mówili, to przymierzają się do tego...

niedowiarek
01-02-2011, 15:46
Święta racja. Ale jak się nie ma grzały, to można raz wychłodzić wodę w zasobniku do rządanej temperatury - np. takiej jak w c.o. na wieczór i podgrzać do temp. jaką osiągamy przy wyłąceniu PC. Taka symulacja warunków rzeczywistych. Ja mam ciepłomierz, więc sprawdzałem COP chwilowe, ale tak naprawdę najbardziej mnie cieszy jak średni COP jest wysoki, bo w końcu od tego zależą fakturki.

Gosc***
01-02-2011, 15:52
niedowiarek - problem w tym (pisał juz o tym Henok), że PC się wyłącza przy różnych temperaturach, bo my mamy sterowniki pokojowe :)

TypeR
01-02-2011, 17:35
Cześć,
to ja się tu jeszcze dopiszę, u mnie również Ecopol już drugi sezon z tą pompą. Moc 10 KW, 300 L zbiornik CWU, gdzieś ~180 m2 ogrzewania po podłogach, ściany ytong 40 cm, dach 30 cm wełny, 6 okien połaciowych.
Z takich ciekawostek to w przerwie montażu u Forsa80 (Witam prawie sąsiada:) ) panowie podmienli soft na nowszy. Chyba tej wersji wszyscy jeszcze nie mają.
Jest podział nastawień pracy CWU na dni robocze i weekendy oraz doszedł licznik ilości przepracowanych godziń pompy dla CWU i CO.
No i po wymianie termometrów na DZ, które się sporo rozjechały teraz temperatury są bardziej wiarygodne.
Pozdrawiam - Daniel

HenoK
01-02-2011, 17:50
jak się nie ma grzały, to można raz wychłodzić wodę w zasobniku do rządanej temperatury - np. takiej jak w c.o. na wieczór i podgrzać do temp. jaką osiągamy przy wyłąceniu PC. Taka symulacja warunków rzeczywistych.Masz rację, takie coś się da zrobić. Musiałbym tylko kiedyś zużyć cała ciepłą wodę :(.
W normalnych warunkach temperatura ciepłej wody nie spada u mnie poniżej 30 st. C na dole zasobnika, co oznacza ok. 40 st. C w zaworach czerpalnych (pobierane z góry zasobnika).
Generalnie da się zrobić, chociaż nie będzie to łatwe.
Prawdę mówiąc mam przygotowany przepływowy zbiorniczek z grzałką, który zamierzałem zamontować w obiegu grzewczym PCi (np. na wypadek awarii pompy ciepła lub ekstremalnie niskich temperatur), ale ciągle brak czasu na taką przeróbkę. Oprócz w/w powodów, grzałkę tą chciałem zamontować do pomiaru COP pompy ciepła.
Na Allegro można dostać tanie ciepłomierze, ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, chociaż za legalizowany trzeba już zapłacić kilkaset złotych.
Wadą ciepłomierza z przepływomierzem wirnikowym są znaczne opory hydrauliczne (nawet rzędu 1m słupa wody, to dużo - w mojej instalacji mam pompę o podnoszeniu 6m, więc ciepłomierz znacznie zmniejszyłby przepływ). Nie mają tej wady ciepłomierze ultradźwiękowe, ale ich cena jest znacznie większa.

Forsa80
01-02-2011, 20:27
Z takich ciekawostek to w przerwie montażu u Forsa80 (Witam prawie sąsiada:) ) panowie podmienli soft na nowszy. Chyba tej wersji wszyscy jeszcze nie mają.
Jest podział nastawień pracy CWU na dni robocze i weekendy oraz doszedł licznik ilości przepracowanych godziń pompy dla CWU i CO.

Ha ... teraz już wiem gdzie tak pędzili :-)
Widzę mamy podobne domki i dokładnie taki sam układ pompowy :-) Podpowiedz więc jako bardziej doświadczony użytkownik tego cuda ile mniej więcej wydajesz na paliwo do pompki?
Zapytam też czy wyciszałeś jakoś pompę czy nie masz z tym problemu?

Gosc***
02-02-2011, 06:29
Miałem już drobne przygody z moją instalacją...padła mi obiegówka z parteru. Firma przysłała nową, wymieniałem sam. Jednak przy wymianie, coś źle podłączyłem - stąd wynikały moje problemy z grzaniem parteru, bo obiegówka chodziła cały czas na 1 biegu!!!. Wczoraj wieczorem rozmawiałem przez telefon z p. Markiem, wytłumaczył mi co i jak, przepiąłem 2 druciki i od razu całość chodzi lepiej :)

Forsa80 - u mnie PC chodzi tylko trochę głośniej od lodówki, a już porównywalnie ze zmywarką, chociaż jak zmywarka wypompowuje wodę, to jest zdecydowanie głośniejsza..fakt, ja mam ją w piwnicy...

Forsa80
02-02-2011, 07:05
Miałem już drobne przygody z moją instalacją...padła mi obiegówka z parteru. Firma przysłała nową, wymieniałem sam. Jednak przy wymianie, coś źle podłączyłem - stąd wynikały moje problemy z grzaniem parteru, bo obiegówka chodziła cały czas na 1 biegu!!!. Wczoraj wieczorem rozmawiałem przez telefon z p. Markiem, wytłumaczył mi co i jak, przepiąłem 2 druciki i od razu całość chodzi lepiej :)

Forsa80 - u mnie PC chodzi tylko trochę głośniej od lodówki, a już porównywalnie ze zmywarką, chociaż jak zmywarka wypompowuje wodę, to jest zdecydowanie głośniejsza..fakt, ja mam ją w piwnicy...

Heh, a ponoć te pompy w ogóle się nie psują - bo pytałem czemu są właśnie te Wita (czy jakoś tak), a nie Grundfosik czy coś podobnego :-)

Co do głośności faktycznie pompa nie jest strasznie głośna, jak napisałeś jak lodówka może ciut głośniej, ale u mnie problem jest w tym, że mam ściankę z Ytonga 11,5 cm, w której to dodatkowo jeszcze pomontowane są rury (w tych miejscach ściana ma max 5 cm) więc wszystko słychać. W dzień nie ma problemu, ale w nocy ... spać się nie da raczej, no chyba że ma się mocny sen, albo człowiek przyzwyczajony do spania przy linii tramwajowej :-)

TypeR
02-02-2011, 07:14
Cześć
u mnie pompę było mocno słychać jak jeszcze drzwi wewnętrznych nie było. Teraz w dzień nie słyszę kiedy chodzi, w nocy trochę słychać ale czasami się zastanawiam czy to pompa czy lodówka. W łazience faktycznie słychać bo tylko ścianka działowa oddziela pomieszczenie gospodarcze.
Co do kosztów, to mam dwie taryfy, pompa ustawiona na pracę tylko w II taryfie. Nie mam podlicznika, w okresie 18.10 do 10.12 płaciłem 504 zł za cały prąd, można przyjąć że jakieś 200 zł to prąd "użytkowy" reszta cele grzewcze. Od 10.12 do 10.02 powinno wyjść w granicach 700 zł. Dom jeszcze nie do końca zrobiony, brak elewacji i podbitki, balkon nie docieplony, okna również. Poddasze szybciej traci temperaturę od parteru i przy – 15 C zaczyna brakować II taryfy. Pomierzyłem cały dom laserowym termometrem (fajna zabawka) i wyszły błędy na ścianie kolankowej, ocieplenie murłaty jest trochę spierniczone. Mam tam o 3 C mniej niż w pozostałych miejscach. Da się to jeszcze poprawić od zewnątrz, więc po zimie trochę zabawy z wełną będzie.
Do samej pompy nie mam zastrzeżeń, działa, grzeje, jest OK. :)
Pozdrawiam - Daniel

Gosc***
02-02-2011, 15:44
Albo przez te wiatry co u nas ostatnio hulają wychładza mi się tak mocno dom, albo jest to efekt naprawy pracy pomki obiegowej z parteru...teraz dla odmiany na poddaszu mam niższe temperatury...jak to poprawić, przydławić pętle na parterze? na rotametrach czy na rozdzielaczu?
temat jest o tyle pilny, że jutro żona wraca z małym dzidziusiem ze szpitala i na górze będe musiał grzać mocniej niż do tej pory...

HenoK
02-02-2011, 15:52
jak to poprawić, przydławić pętle na parterze? na rotametrach czy na rozdzielaczu?
Masz jeden sterownik pokojowy, czy więcej?

Gosc***
02-02-2011, 16:10
3 sterowniki pokojowe - w piwnicy przy PC, na parterze i na poddaszu.
Dom mam nieszczelny, jak są mocne wiatry to czuję to...
nie mam ciągłości izolacji na styku ścianka kolankowa/ocieplenie dachu, podobnie jak TypeR pisze, ja tam mam około 2 stopnie mniej...mam też trochę skopany montaż okien...nazbiera się tego trochę...

reguluję to poprzez nastawy temperatur, na górze nastawiłem już 21,75 w taniej i 21,5 w drogiej (było 21,5/21,25), na parterze dałem 21,5/21,25 (było 22/21,5)

HenoK
02-02-2011, 16:22
reguluję to poprzez nastawy temperatur, na górze nastawiłem już 21,75 w taniej i 21,5 w drogiej (było 21,5/21,25), na parterze dałem 21,5/21,25 (było 22/21,5)I prawidłowo. Możesz na górze podwyższyć o 0,25K. Generalnie na rezultat trzeba trochę poczekać, jak to przy podłogówce.

Gosc***
02-02-2011, 16:31
Oki, tylko że zanim naprawiłem tę obiegówkę wczoraj, to trochę pozmieniałem przepływy na rotametrach na parterze - poddasze było na full, a parter był trochę przydławiony(minimalnie - teraz też jest full otwarty), chociaż suma sumarum przy sterowaniu pokojowym nie powinno to mieć wielkiego wpływu...no chyba że jest za szybki przepływ?!? sam już nie wiem...
wreszcie na GZ mam normalne różnice temperatur - sam parter 5,5-6, poddasze 5, piwnica4-4,5, jak idą 2 lub 3 obiegówki to jest w granicach 5
wcześniej(przed naprawą) jak działały obiegówki z parteru i poddasza razem do delta była 9-10 nawet

Gosc***
02-02-2011, 18:08
rozmawiałem właśnie z p. Markiem.
Teraz jak szła tylko obiegówka z poddasza, to była na 1 biegu
Teraz jak szły obie obiegówki, to parter szedł na 2 biegu, a poddasze na 1. Przepiąłem 1 kabelek w obiegówce z poddasza i pójdzie ona na 2 biegu. Powinno pomóc. Jak nie, to będę kombinować z przepływami...:)

Forsa80
03-02-2011, 08:05
temat jest o tyle pilny, że jutro żona wraca z małym dzidziusiem ze szpitala i na górze będe musiał grzać mocniej niż do tej pory...

adiqq GRATULEJSZYN! U mnie ten sam temat jak przypuszczam będę przerabiał za 2-3 tygodnie :-)

Gosc***
03-02-2011, 10:10
Pomoglo, na górze bez problemu uzyskuję wyższe temperatury - dodatkowo idzie odwilż...
Przy okazji zlikwidowałem, a przynajmniej ograniczyłem jeden mostek na podaszu - klapę na strych dociepliłem około 10cm wełny...docelowo planuję jeszcze zrobić taką małą konstrukcję i całą ją obkleic styropianem lub obłożyć wełną, żeby całkowicie zlikwidować ten mostek.
HenoKl - ma sens dokładać wełny na sufit z poddasza? W tej chwili mam 15cm supermaty na suficie z poddasza i 15cm unimaty między krokwiami...myśle też o obłożeniu wyłazu dachowego wełną - teraz to tylko mostek, a nie jest mi do niczego potrzebny - zostało mi jeszcze 1,5 rolki supermaty...
pozostałe mostki musza poczekać do wiosny (uszczelnienie bramy garazowej)

Forsa80
03-02-2011, 10:19
Wczoraj moi fachowcy stwierdzili, że lepiej będzie jak temp. w domu będzie w okolicy 20C bo lepiej będzie wszystko schło. Podkręciłem więc pompkę i od wczoraj znów pracuje non stop. GZ 32,5 C na wyjściu i 25,5 C na powrocie. DZ 2C na wyjściu i 6 C na powrocie.
W weekend powalcze z ustawieniem dznia i nocy dla pompy bo jeżeli dobrze zrozumiałem Henkok to sterownik trzeba odwrócić w działaniu, żeby pompę "oszukać" i żeby głównie w nocy pracowała - na moim sterowniku nie da się ustawić wyższej temp. w nocy niż w dzień.

Zerknąłem też na pompki obiegowe i widzę, że z boku można chyba ustawić, na którym biegu mają pracować I, II i III - jest obok takie małe pokrętełko/pstryczek? Czy się mylę, bo adiqq pisałeś, że musiałeś jakieś kabelki przepinać?

Gosc***
03-02-2011, 10:32
tzn pokrętełko mam, ale wirtualne - u mnie PC steruje biegiem pompki - poznasz po kabelku - jak cienki, to sam sterujesz, jak grubszy, to steruje PC...
parter i poddasze steruje PC, tylko piwnicę mam na ręcznej regulacji. Dlatego musiałem drucik z 1 biegu przepiąć na 2 :)
Jeśli chodzi nastawy temperatury, to jest tak jak pisał HenoK

TypeR
03-02-2011, 12:07
Wczoraj moi fachowcy stwierdzili, że lepiej będzie jak temp. w domu będzie w okolicy 20C bo lepiej będzie wszystko schło. Podkręciłem więc pompkę i od wczoraj znów pracuje non stop. GZ 32,5 C na wyjściu i 25,5 C na powrocie. DZ 2C na wyjściu i 6 C na powrocie.
W weekend powalcze z ustawieniem dznia i nocy dla pompy bo jeżeli dobrze zrozumiałem Henkok to sterownik trzeba odwrócić w działaniu, żeby pompę "oszukać" i żeby głównie w nocy pracowała - na moim sterowniku nie da się ustawić wyższej temp. w nocy niż w dzień.

Zerknąłem też na pompki obiegowe i widzę, że z boku można chyba ustawić, na którym biegu mają pracować I, II i III - jest obok takie małe pokrętełko/pstryczek? Czy się mylę, bo adiqq pisałeś, że musiałeś jakieś kabelki przepinać?

cześć,
zerknij do instrukcji od Auratona, tam masz zdefiniowane programy z godzinami pracy ogrzewania. Czarne prostokąciki to praca pc do wyższej temperatury (słoneczko), bez prostokąta to niższa temperatura grzania (księżyc). W praktyce to tam gdzie tańsza taryfa ustawiamy prostokąty 22-6 i 13-15 lub w łódzkim jeszcze do wyboru 14-16.
Jeżeli masz zakres 14-16 wybrany to nie da rady korzystać z gotowego programu, trzeba ręcznie ustawić godziny dla "słoneczka". Z tego co pamiętam to delta nie powinna być większa jak 2 C między temperaturą "słoneczka" i "księżyca" bo sterownik głupieje.
Jeszcze jedna kwestia, sterownik ma "inteligentne" oprogramowanie i przelicza ile wcześniej trzeba włączyć ogrzewanie żeby osiągnąć zadaną temperaturę. Sprowadza się to tego, że załączy PC 10 lub 20 min. przed II taryfą. Nie można tego wyłączyć. Ja go trochę oszukuję i ustawiłem opóźnienie 10 min, które w sterowniku ma zadanie "przeczekać" nagłe wietrzenie domu np. przy otwartych drzwiach, kiedy na krótko spadnie temperatura.
Sterowanie pompkami obiegowymi steruje PC i nie da się ich ręcznie przestawiać, jak już trochę poznasz cały układ to się okaże czy trzeba im zmienić ustawienia.
Z tego co Marek mówił to masz bardzo dobre warunki dla DZ, 6 C na wejściu do pompy po całej dobie pracy to dobry wynik.
Pozdrawiam - Daniel

Forsa80
03-02-2011, 12:44
OK widzę, że w weekend muszę nad tym popracować - czyli rozpracować układ sterowania :-) podłubię i w razie czego będę dużo pytał :-)

Forsa80
04-02-2011, 07:19
Wczoraj odwiedziłem działkę jeszcze na koniec dnia i delikatnie się zdziwiłem ...
Na poddaszu 20C i obieg wyłączony, na dole 19,75C i pompa cały czas "brzęczy" ...
Temperatura GZ na wyjściu z pompy sięgnęła 35,5 C, powrót 28,5 C ??? Czy to jest normalne? Czy pompa nie powinna się wyłączyć, a jedynie gonić obiegówkę szybciej?

TypeR
04-02-2011, 08:11
Wczoraj odwiedziłem działkę jeszcze na koniec dnia i delikatnie się zdziwiłem ...
Na poddaszu 20C i obieg wyłączony, na dole 19,75C i pompa cały czas "brzęczy" ...
Temperatura GZ na wyjściu z pompy sięgnęła 35,5 C, powrót 28,5 C ??? Czy to jest normalne? Czy pompa nie powinna się wyłączyć, a jedynie gonić obiegówkę szybciej?

cześć,
a jakie temperatury na sterowniku masz ustawione?
Jeżeli poddasze osiągnęło zadaną temperaturę to sterownik wyłączył już grzanie góry. Parter jeszcze pewnie nie i pompa działa dalej. Sama obiegówka tylko tłoczy wodę, żeby była ciepła to sprężarka musi chodzić.
Oczywiście temperatura zasilania podłogi wzrośnie przy wyłączonym jednym obiegu bo pompa chodzi cały czas z tą samą mocą a ma do grzania dużo mniejszą powierzchnię. U mnie jak jeden obieg nie działa to temperatura wzrasta do 42 C na wyjściu na podłogę i 29 C na powrocie. Jak w zeszłym roku nie miałem jeszcze drzwi wewnętrznych to na dole potrzeba było więcej czasu na ogrzanie do zadanej temperatury. Pompa jeszcze ok. 1 godz. grzała na jednym obiegu parter właśnie na większych temperaturach.
Według mnie takie rozwiązanie ma zalety i wady. Wadą może być lekkie przegrzanie podłogi (dla mojej żony w łazience to zaleta :) ), zaleta jest taka, że gdyby przy wielkich mrozach pompa nie dała rady grzać, to zawsze można na jednym obiegu obniżyć temperaturę to wtedy drugi bez problemu wygrzeje. Ale raczej nie powinno być problemu, masz podobny dom do mojego, zbudowany z cieplejszego materiału pompa 10 KW spokojnie o te 2 KW jest przewymiarowana.
Pozdrawiam - Daniel

Forsa80
04-02-2011, 09:37
Uff, Dzięki trochę mnie to uspokoiło, szczególnie z tymi drzwiami, bo u nas też nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych, nawet troszkę ciągnie z garażu. Jutro już na spokojnie powalczę ze sterownikiem, niech w nocy wygrzewa do 21-22 stopni, a w dzień niech sobie pompa odpoczywa.

Gosc***
04-02-2011, 09:53
TypeR - przy jednym działającym obiegu dostajesz 42 na zasilaniu a 29 na powrocie? - masz brak odbioru ciepła...tzn prawdopodobnie obiegówka na za naskim biegu idzie...pisałem o tym wyżej, jak szły 2 obiegówki, to delta dochodziła do 10-10,5, rozdzielacz na poddaszu był gorący, a na parterze letni. Jak zmieniłem bieg obiegówki, to cały czas mam w granicach 4,5-6. 42 stopnie to trochę za dużo jak na podłogówkę, górną granicę podaje się około 35 stopni - doczytałem, tu chodzi o temperature podłogi...dopuszczalna temperatura wody to 55 na zasilaniu i 45 na powrocie...nie zmienia to faktu że delta trochę duża...

TypeR
04-02-2011, 14:04
TypeR - przy jednym działającym obiegu dostajesz 42 na zasilaniu a 29 na powrocie? - masz brak odbioru ciepła...tzn prawdopodobnie obiegówka na za naskim biegu idzie...pisałem o tym wyżej, jak szły 2 obiegówki, to delta dochodziła do 10-10,5, rozdzielacz na poddaszu był gorący, a na parterze letni. Jak zmieniłem bieg obiegówki, to cały czas mam w granicach 4,5-6. 42 stopnie to trochę za dużo jak na podłogówkę, górną granicę podaje się około 35 stopni - doczytałem, tu chodzi o temperature podłogi...dopuszczalna temperatura wody to 55 na zasilaniu i 45 na powrocie...nie zmienia to faktu że delta trochę duża...

cześć,
przy dwóch biegach deltę mam 6 C, przy jednym faktycznie 12-13 C, tak było i na parterze i na poddaszu, mnie się wydaje że po prostu moc pompy ma na to wpływ, ale może faktycznie trzeba podkręcić pompki. Chociaż przepływy mam ustawione na trochę więcej niż 1,5 L.... Muszę pokombinować.... :)
Daniel

Gosc***
04-02-2011, 14:10
Ten temat mam dogłębnie zgłębiony u mnie....:) na poddaszu i parterze mam rozdzielacze na full odkręcone, wszystkie pętle też...Marek stwierdził że to brak odbioru ciepła , stąd te moje kombinacje z drucikami z obiegówek ;)

Jest pewnie tak jak piszesz Typer - masz przewymiarowaną pompe i jak idzie tylko 1 obiegówka na 1 biegu, to nie nadąża odbierać ciepła...

okobar
05-02-2011, 17:55
szkoda tylko że tak daleko
Wawa, Kraków, Słupsk, nikogo w opolskim

Gosc***
06-02-2011, 07:48
na górny słąsk masz daleko?? z opolskiego?? ;)

okobar
06-02-2011, 08:38
to Górny Śląsk:D...
ale na ich stronce nie ma wogóle nic ze Śląska, ani dolnego ani górnego - widzę Kraków, Warszawa i Słupsk...

TypeR
06-02-2011, 09:32
cześć,
do mnie chłopaki ze Śląska na motorze przyjechali instalację obejrzeć. Zadzwoń do Ecopola i podpytaj może się razem dogadacie i zobaczysz gdzieś blisko siebie instalację.

A co do temperatur, o których wcześniej pisałem, to u mnie na poddaszu trzeba by trochę mocniejszą pompkę obiegową założyć bo chodzi na 2 i 3 biegu. Po odkręceniu wszystkich pętli na full pompka nie daje rady, przypływy maksymalnie trochę ponad 2 L i koniec (miałem w granicach 1,5 L ustawione).
Pętle podłogówki mam dość długie więc chyba faktycznie trzeba wodę szybciej pogonić, żeby delta była mniejsza między zasilaniem a powrotem.
Pozdrawiam - Daniel

Gosc***
06-02-2011, 11:59
ja jestem z Rybnika - z opola masz bliziutko do mnie ;)
a Ecopol jak widać robi instalacje w całej polsce...

Gosc***
12-02-2011, 10:01
kilka dni temu przestawiłem nastawy na 21,75/22,0 parter i poddasze, piwnicę 5 dni temu nagrzałem do 16,25 i wyłaczyłem tam grzanie. Piwnica przez te 5 dni spadła mi maksymalnie do 15,75...temperatury też tak jakby się lepiej trzymają...nie spadają tak szybko...nie wiem czy aż takie efekt wyższej temperatury na zewnątrz(ale za to ostatnio mocno wiało) czy też efekt docieplenia klapy na strych...nieszczelność na bramie garażowej dalej jest, ale jakoś jakby to miało mniejszy wpływ na temperatury w środku...
Albo może wszystko już całkowicie wyschło, że akumulacyjność jest większa?!?

Mr_Mabram
13-02-2011, 17:28
Witam. Tez mam wycenę z firmy ecoplo-system. Mam takie pytanie. Czy możecie mi powiedzieć jaki zbiornik do cwu wam zalożyli? Jakiej firmy i pojemności i czy to nierdzewka czy emalia?
Będe wdzięczny
Pozdrawiam

Gosc***
13-02-2011, 19:00
Z tego co wiem, to biorą od Chełchowskiego
http://www.chelchowski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57

Ja mam dwupłaszczowy stojący - jest z nierdzewki, standardowo dają 300l. W zestawie mam grzałkę 1,6kw

maysee
13-02-2011, 19:38
@Adiqq W watku ogolnym napisales, ze PCi z EcoP. jest spoko ale jest bez wodotryskow. Mozesz jakimis przykladami sie podeprzec. Caly czas zbieram informacje co jest przydante a berz czego mozna sie obejsc. Dzieki.

Gosc***
13-02-2011, 19:56
bez wodotryskow - miałem na myśli że na sterowniku wyświetla się tylko: temperatura zasilania i powrotu DZ, temperatura zasilania i powrotu GZ i temperatura CWU.
W menu jest CWU,Cyrkulacja,Wygrzewania zbionika,Bufor i to wszystko.
Jest jeszcz menu:zabezpeczenia - uaktywniane specjalna kombinacją.
Żadnych bajerów typu sterowanie przez internet itp. COP też nie podaje - aczkolwiek w przyszłości niedługiej ma być dodanych kilka statystyk: zliczanie godzin pracy CO,CWU itp.
Wszystko co jest tak naprawdę potrzebne jest, reszta to dla mnie wodotryski...

Gosc***
16-02-2011, 15:32
jakie macie zużycia?
jak od 1.11.2010 do 16.02.2011
1T=1011kwh
2T=1628kwh (61,7%)
koszt:1075zł :)
po kilkugodzinnej pracy PC temperatury na DZ 2/0 (na 3 biegu pompki obiegowej), powrót poniżej 0 nie schodzi...

TypeR
16-02-2011, 19:51
Cześć,
czekam na rachunek za okres 10.12 do 14.02, zobaczymy ile będzie, ale w granicch 800 zł zapłacimy za cały prąd.
DZ pracuje na 5/1,5 i tak równo się trzyma, zastanawiam się czy teraz termomentry nie zawyżają trochę :).
Rozmawiałem z Markiem odnośnie poddasza, podeśle mocniejszą pompkę, podmienię i zobaczymy jak się zmienią temperatury na GZ.
Pozdrawiam - Daniel

Gosc***
16-02-2011, 19:59
zamontuj wreszcie ten podlicznik, to nie będziesz musiał czekać na faktury ;)

Forsa80
17-02-2011, 16:09
U mnie niestety też brak podlicznika więc również czekam na rachunek. Pompa od 26 stycznia przepracowała 322 h do wczoraj.
W domu trzymam 20C
Temp. (info z wczoraj) DZ 7/2 GZ 29/22

HenoK
17-02-2011, 17:15
U mnie niestety też brak podlicznika więc również czekam na rachunek.
Nie przesadzajcie z tym brakiem podlicznika. Ja co prawda od początku października zamontowałem podlicznik dla pompy ciepła, ale to tylko z czystej ciekawości.
Bez problemu można w tym celu skorzystać z licznika głównego. Spisać jego stan jeden lub dwa razy w miesiącu i można bardzo precyzyjnie policzyć jakie nas czekają rachunki.
Co prawda koszt podlicznika to niewiele ponad 100zł, ale to też pieniądz - za taką kwotę ogrzewam mój dom przez jeden miesiąc (no może nie ten najchłodniejszy) ;).
Moja pompa ciepła od początku października zużyła 2200kWh energii (średnio na dobę 16,25kWh).

TypeR
18-02-2011, 07:04
cześć,
mnie się już trochę nie chce latać do skrzynki z licznikiem, raz na 2 tygodnie sprawdzę stan, a 14-go spisywali energetycy dlatego mówię, że czekam na fakturę.
Jak Marek będzie w Waszych okolicach to pewnie podmieni soft na taki z licznikiem godzin pracy pompy na co i cwu, tyle że nie ma podziału na taryfy, ale zawsze jakieś statystyki zużycia można prowadzić.
Pozdrawiam - Daniel

Gosc***
19-02-2011, 06:45
ten podlicznik to bardziej dla mojego dobrego samopoczucia jest :) - tak jak piszesz Henok - czysta ciekawość...
i na pewno ono sie też poprawiło, jak kiedyś przy jakiejś dyskusji zrobiłem fotke podlicznika z podanym na tacy zużyciem i wrzuciłem na forum...bezcenne :)
a ja tak często mam odczyty z podlicznika, bo w piwnicy mam palarnie ;) no i siłą rzeczy jak tam idę, to kukam na podlicznik ;)

niedowiarek
19-02-2011, 19:50
Ja zerkam na podlicznik, bo mi się jeszcze nie znudziło. A jak czytam podlicznik, to i ciepłomierz i może za to mam tyle rozterków:p. Ostatnio trafił mi się podlicznik trochę zgrabniejszy, więc wymieniłem. Mogę odstąpić stary za dobre pyfko:D. Jedna wada: prąd znamionowy 1,5A (max 6A). ale u mnie działał bez zarzutu z pompą o poborze mocy 2,3 kW.

Gosc***
20-02-2011, 08:16
HenoK - zgodnie z objetnicą wklejam zdjęcia :)

to przy PC
http://x.garnek.pl/ga4340/7bd526af4c175a13383689a3/13383689.jpg

a to przy rozdzielaczu DZ
http://x.garnek.pl/ga3808/eec37cb193ac1a13383685a3/13383685.jpg

temperatury mam 2/-0,5--0

rewo66
20-02-2011, 08:25
Witam
Przymierzam się do Pompy ciepła i powoli uczę się tego tematu. Mam pytanie do korzystajacych już z tego systemu jakie źródło macie Czy poziome czy pionowe. Obstaję za pionowym ale trochę poraża mnie koszt odwiertów.
Mr_Mabram jeśli możesz podać to na jaką kwotę Ecopol podał ci wycenę PC w porównaniu do metrów powierzchni na priw. Znalazłem ich stronę w internecie ale tam trochę ubogo.
Jak wyliczyć moc PC do powierzchni domu - u mnie będzie dom parterowy bez poddasza uzytkowego ok. 140 m użytkowej. Pozdrawiam.

Gosc***
20-02-2011, 08:50
rewo66: moc PC dobiera się w zależności od zapotrzebowania na ciepło domu, a nie od powierzchni użytkowej...np. mój dom ma obliczeniowo 42-46kwh/m2*rok, a dokladnie ten sam dom może miec zapotrzebowanie 70-80kwh/m2*rok czyli prawie 2 razy wiecej (np bedzie miec mniej ocieplenia i went. grawitacyjna). Bez podania wiekszej ilości szczegółow nikt ci nic nie podpowie...ja osobiscie mam PC 8kw (135m2 pow. uzytkowej + dogrzewana piwnica, zapotrzebowanie j.w.)

kempess74
20-02-2011, 14:10
Witam
Przymierzam się do Pompy ciepła i powoli uczę się tego tematu. Mam pytanie do korzystajacych już z tego systemu jakie źródło macie Czy poziome czy pionowe. Obstaję za pionowym ale trochę poraża mnie koszt odwiertów.
Mr_Mabram jeśli możesz podać to na jaką kwotę Ecopol podał ci wycenę PC w porównaniu do metrów powierzchni na priw. Znalazłem ich stronę w internecie ale tam trochę ubogo.
Jak wyliczyć moc PC do powierzchni domu - u mnie będzie dom parterowy bez poddasza uzytkowego ok. 140 m użytkowej. Pozdrawiam.

EcoPol przysłał mi taką wycenę PC dla domu "Promień Słońca" M75a (z kolekcji MURATORA)

Całkowity skrócony kosztorys instalacji pompy ciepła: Kolektor pionowy 21.890zł netto +8%vat (lub 21.690zł) netto +8%vat Kolektor poziomy 18.690zł netto +8%vat Ogrzewanie podłogowe 18.000zł netto +8%vat (lub 14.400zł) netto +8%vat
Pompa ciepła PSPC-10ZH + montaż 14.990zł netto +8%vat Kotłownia 9.500zł netto +8%vat Zasilanie elektryczne pompy ciepła 30złmb netto +8%vat Włącznik różnicowo prądowy 100złnetto +8%vat Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 800zł netto+8%vat Kolektor poziomy, ogrzewanie podłogowe jak i ostatnie trzy pozycje (zasilanie + wyłącznik i przewody do czujników strefowych) Klient może wykonać we własnym zakresie. Dojdzie tylko koszt miedzianych rur i izolacji w zależności od wielkości kotłowni i odległości do rozdzielaczy CO oraz koszt noclegu . Standartowo w cenę pompy ciepła jest wliczona tyko jedna kondygnacja, koszt dodatkowej kondygnacji 890zł netto w skład której wchodzi: sterownik, pompa obiegowa i instalacja.

wg. mnie to nie jest mało.
pozdrawiam:bye:

rewo66
20-02-2011, 14:17
Dzięki adiqq za szybką reakcję. Już podaję garść informacji.
Dom parterowy bez poddasza uzytkowego o pow. ok. 140 m2, ściany 25 max + 20 styro, strop 30 wełny, podłoga 20 styro, wentylacja mech z reku może z GWC oraz PC z podłogówką wodną i cwu oraz kominek.ale bez DGP. Najwięcej przeszklenia od południa najmniej okien od północy, wjazd do garażu i wejście od wschodu, taras od zachodu. Chyba tele jesli potrzeba wiecej info to podam. Jestem na etapie adaptacji projektu i chcę zrezygnować z niepotrzebnych kominów (2 szt.) i zostawić jeden do kominka. Będę budować na Śląsku w Pyrzowicach. Hejka.

rewo66
20-02-2011, 14:22
EcoPol przysłał mi taką wycenę PC dla domu "Promień Słońca" M75a (z kolekcji MURATORA) .............wg. mnie to nie jest mało.
pozdrawiam:bye:

Dzięki za info według mnie także to jest dużo. Jasli się już zdecyduję na nich to tylko kupię u nich PC bo mają tanię a reszte postaram się zrobić włsnymi siłami oczywiście nie sam ale inną firmą do c.o. miejscową. Chyba że znajdę inną ofertę cenowo lepszą za kpl. Pozdrawiam.

Gosc***
20-02-2011, 14:29
kempess74: podłogówkę robiłem we własnym zakresie - wyszło mi 60/m2 - to samo dotyczy DZ - jak zamierzasz robić kolektor poziomy, to dużo taniej zrobisz we własnym zakresie...mi Ecopol robił montaż PC i kotłownię

rewo66 - dom który podajesz, to masz porównywalny jak ja - może nawet 6kw by starczyło, 8kw to masz z dużym zapasem...

rewo66
20-02-2011, 14:32
Według mojego obecnego stanu wiedzy i wyliczeń wychodzi mi że potrzebuję PC o mocy od 8 kW do 10 kW. Według projektu gotowca mam podane wyniki OZC roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania 19361 kWh/rok przy ociepleniu ściana 15, strop 20, podłoga 10. A ja zmieniam na większe ocieplenie ścian, stropu i podłóg.

rewo66
20-02-2011, 14:34
rewo66 - dom który podajesz, to masz porównywalny jak ja - może nawet 6kw by starczyło, 8kw to masz z dużym zapasem...

Też się nad tym zastanawiałem czy 6 kW nie wystarczy ale jak wyczytałem dobrze jest trochę przewymiarować moc PC no i dochodzi grzanie cwu.

Gosc***
20-02-2011, 15:01
rewo66 - ja mam dom z poddaszem uzytkowym 10x10 - co daje około 135m2 pow. użytkowej, do tego piwnica 75m2, też z podłogówką, tyle że co 20cm(cała reszta co 10cm). Dodatkowo na 2 petlach z podlogówki z piwnicy sa 2 grzejniki w garazu.
Pod piwnica mam 10cm, piwnica ocieplona 15cm, garaz 15cm, pod parterem 10cm, ściany 20cm,nad sufitem z poddasza 15cm welny i miedzy krokwiami 15cm wełny. I mam 8kw - i starcza. W najwieksze mrozy wyłaczam piwnice i bez problemu daje rade.

HenoK
20-02-2011, 15:17
wg. mnie to nie jest mało.
Przecież nikt Cię nie zmusza do wyboru tego rozwiązania.
Poszukaj ofert innych firm i to zarówno w zakresie pomp ciepła (niekoniecznie glikolowych), jak i innych rozwiązań (gaz, olej, drewno, węgiel, energia elektryczna).
Możesz też spróbować pójść w kierunku domu energooszczędnego, czy wręcz pasywnego.
Porównaj ceny. Wypisz sobie wady i zalety. Określ jakie cechy są dla ciebie istotne i z jakimi wadami możesz się pogodzić.
Dopiero na tej podstawie podejmij decyzję.
Ile różnych rozwiązań na razie rozpatrywałeś?

Gosc***
20-02-2011, 16:25
dodam jeszcze ze swojej strony, że gdybym miał PC 10kw, to lepiej bym wykorzystał 2 taryfę - tak mam tylko około 62% w taniej taryfie. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjnie, to pewnie wyszłoby podobnie(PC 10kw zużyłaby więcej prądu/h, ale krócej by pracowała...)
Problem powinien zniknąć, gdy uporam się z nieszczelnościami które jeszcze posiadam...w przyszłym roku mam nadzieję na większy % pracy w 2T

kempess74
20-02-2011, 17:11
kempess74: podłogówkę robiłem we własnym zakresie - wyszło mi 60/m2 - to samo dotyczy DZ - jak zamierzasz robić kolektor poziomy, to dużo taniej zrobisz we własnym zakresie...mi Ecopol robił montaż PC i kotłownię

rewo66 - dom który podajesz, to masz porównywalny jak ja - może nawet 6kw by starczyło, 8kw to masz z dużym zapasem...

Ja planuję wyłącznie kolektor pionowy - po prostu nie wiem jak zagospodaruję działke w przyszłości (nie chcę się ograniczać).
Od dłuzszego czasu szukam potencjalnego wykonawce PC i szczerze mówiąc jak dla mnie EcoPol po przedstawieniu swojej oferty :no: jest atrakcyjny cenowo, oj :no:.
Ale wiadomo nie można nikogo przekreślać na etapie wstępnej kalkulacji, zawsze trzeba spotkać i wtedy rozmawiać o inwestycji - wtedy więcej się zyskuje.
Zainteresowanym mogę przesłać oferty jakie otrzymałem :yes:.

kempess74
20-02-2011, 17:17
Przecież nikt Cię nie zmusza do wyboru tego rozwiązania.
Poszukaj ofert innych firm i to zarówno w zakresie pomp ciepła (niekoniecznie glikolowych), jak i innych rozwiązań (gaz, olej, drewno, węgiel, energia elektryczna).
Możesz też spróbować pójść w kierunku domu energooszczędnego, czy wręcz pasywnego.
Porównaj ceny. Wypisz sobie wady i zalety. Określ jakie cechy są dla ciebie istotne i z jakimi wadami możesz się pogodzić.
Dopiero na tej podstawie podejmij decyzję.
Ile różnych rozwiązań na razie rozpatrywałeś?

Chyba się nie zrozumieliśmy do końca.
Ja właśnie jestem na etapie szukania wykonawcy PC w moim domu, a na podstawie otrzymanych już ofert w kilkunastu firm uważam, że oferta EcoPol nie jest aż tak atrakcyjna cenowo. Powoli zatarła się różnica cenowa PL PC a produkowanej poza granicami RP. TO JEST MOJE ZDANIE NA PODSTAWIE OFERT JAKIE OTRZYMAŁEM.
Wiadomo, że i tak najwiecej mozna zyskać osobiście spotykając się z wykonawcą i to najlepiej na miejscu inwestycji - wtedy można cos ugrać dla siebie.

rwxw
20-02-2011, 18:57
Poszukaj ofert innych firm i to zarówno w zakresie pomp ciepła (niekoniecznie glikolowych), jak i innych rozwiązań (gaz, olej, drewno, węgiel, energia elektryczna).
Można jeszcze kupić pc u producenta, a zamontować ją siłami jakiegoś lokalnego w miarę rozgarniętego hydraulika, bo z tego co widzę producent ma zaporowe ceny na jakiekolwiek usługi, bo w końcu to producent który produkuje, a nie instalator. Wyjdzie dużo taniej, a instalacja jest prosta jak budowa cepa, trzeba tylko pamiętać o zamontowaniu grubszych rur niż przy "tradycyjnym" wysokotemperaturowym rozwiązaniu i to w zasadzie najważniejsza różnica. Druga różnica, to przy podłogówce nie stosujemy mieszczaczy, tzw. "bufora", ale to tylko upraszcza instalację więc nie stwarza żadnych problemów. Jeśli musimy mieć odwierty, to nie przeskoczymy firmy wiercącej, ale wcale nie musi byc związana z producentem. Nie ma też takiej możliwości, że w przypadku własnej instalacji producent nie daje gwarancji na urządzenie. Jeśli instalacja zostanie wykonana zgodnie z zaleceniami producenta, to nie ma on prawa odmówić gwarancji dla produktu, który sprzedał. Jeśli jednak się tego boimy, to trzeba odpowiednio uzgadniać z nim prace, a potem je dokumentować.

rwxw
20-02-2011, 19:05
Mam pytanie do korzystajacych już z tego systemu jakie źródło macie Czy poziome czy pionowe. Obstaję za pionowym ale trochę poraża mnie koszt odwiertów.
Mam poziomy. Opisy instalacji innych forumowiczów wraz ze zużyciem energii są w mojej stopce. Nie bój się poziomego. Jeśli masz miejsce i nie chcesz go przeznaczyć na coś innego, to możesz założyć poziomy. Jeśli miejsca nie masz, albo chcesz je inaczej zagospodarować (budynki, las, duże drzewa), czyli w sumie nie masz wolnego miejsca, to jesteś skazany na pionowy. Po takim rozpoznaniu sprawdź ceny obu rozwiązań dla Twojego przypadku i wybierz tańsze nie sugerując się bajaniem na temat wyższości jednego nad drugim. Oba dobrze wykonane będą dobrze działać i dadzą podobne parametry do pracy dla pc. Jeśli nie wierzysz, to poczytaj na forum opinie posiadaczy poziomych. Jakoś nikt nie narzeka.

Gosc***
20-02-2011, 20:31
z tym poziomym jest tak jak pisze rwxw - wykonanie DZ poziomego może obniżyć koszt PC nawet o kilkanaście tyś. zł...a ograniczenia są tak jak pisze...jeszcze dodałbym do tego piasek tzn piaszczysty teren - tutaj już DZ poziome może być nieopłacalne, bo musiałoby być sporo przewymiarowane...wszystko zależy od indywidualnego konkretnego przypadku...
aha, mam poziomy, wykonany niewielkim kosztem i nie narzekam :)

lukasza
20-02-2011, 21:10
Ja planuję wyłącznie kolektor pionowy - po prostu nie wiem jak zagospodaruję działke w przyszłości (nie chcę się ograniczać).
Od dłuzszego czasu szukam potencjalnego wykonawce PC i szczerze mówiąc jak dla mnie EcoPol po przedstawieniu swojej oferty :no: jest atrakcyjny cenowo, oj :no:.
Ale wiadomo nie można nikogo przekreślać na etapie wstępnej kalkulacji, zawsze trzeba spotkać i wtedy rozmawiać o inwestycji - wtedy więcej się zyskuje.
Zainteresowanym mogę przesłać oferty jakie otrzymałem :yes:.

hej,
ja poproszę na priv wyceny PC. Wybieram miedzy PC z DZ pionową a powietrzem. Dom ma podobnej wielkości 150m2, i niemal identycznie ocieplony. DZ poziomy =0 szans bo po1: kas, po 2: piasek jak nad morzem, niemal susza
[email protected]

rewo66
20-02-2011, 21:18
z tym poziomym jest tak jak pisze rwxw - wykonanie DZ poziomego może obniżyć koszt PC nawet o kilkanaście tyś. zł...a ograniczenia są tak jak pisze...jeszcze dodałbym do tego piasek tzn piaszczysty teren - tutaj już DZ poziome może być nieopłacalne, bo musiałoby być sporo przewymiarowane...wszystko zależy od indywidualnego konkretnego przypadku... aha, mam poziomy, wykonany niewielkim kosztem i nie narzekam :)

Właśnie u mnie piasek i bardzo nisko wody gruntowe poprostu sucho jak pieprz. I tu mam zagwozdkę z poziomym DZ. Jak się nie ma co sie lubi to się lubi to co jest jak powiedział jeden mądry krasnoludek.

HenoK
21-02-2011, 04:17
Ja planuję wyłącznie kolektor pionowy - po prostu nie wiem jak zagospodaruję działke w przyszłości (nie chcę się ograniczać).
Od dłuzszego czasu szukam potencjalnego wykonawce PC i szczerze mówiąc jak dla mnie EcoPol po przedstawieniu swojej oferty :no: jest atrakcyjny cenowo, oj :no:.
Ale wiadomo nie można nikogo przekreślać na etapie wstępnej kalkulacji, zawsze trzeba spotkać i wtedy rozmawiać o inwestycji - wtedy więcej się zyskuje.
Zainteresowanym mogę przesłać oferty jakie otrzymałem :yes:.
Nie wiem na ile wnikliwie porównujesz te oferty i dlaczego twierdzisz, że akurat oferta Ecopolu nie jest atrakcyjna cenowo.
Widziałem jedną z tych ofert :


Do ogrzania Pańskiego domu należy zastosować pompę ciepła IVT Greenline HT+ C7 lub NIBE Fighter 1240-8 (obie z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u.), jako dolne źródło 2 kolektory pionowe po 80 mb kazdy, ze względu na instalację mieszaną (grzejnikowo – podłogową) zawór mieszający i zbiornik buforowy o poj. 300 litrów.
Koszt wykonania instalacji wynosi:
1. pompa ciepła, odwierty, armatura, montaż, uruchomienie: 48.900,- zł
2. instalacja c.o. (podłogówka, grzejniki, rury, robocizna): 16.500,- zł
3. instalacja wodno – kanalizacyjna (materiały i robocizna): 5.300,- zł
Łączna wartość inwestycji: 70.700,- zł
Do podanych cen należy doliczyć podatek VAT w wysokości 7% tj. 4.949,- zł

Łączna wartość brutto: 75.649,- zł:jawdrop:

Jest ona może nie tańsza, ale porównywalna z ofertą Ecopolu. Ale ...
1. Przy ofercie Ecopolu nie podajesz już długości wielkości odwiertów.
2. Przy odwiercie Ecopolu jest wyceniona podłogówka na cały budynek (tutaj są grzejniki + bufor).
3. Nie podajesz jakiej wielkości podgrzewacz ciepłej wody został zastosowany.
Wszystkie te elementy mają wpływ nie tylko na koszt samej instalacji, ale także na późniejsze koszty eksploatacji.
Jeżeli więc na podobnej zasadzie zostały wycenione inne oferty, to nie są one w pełni porównywalne.

Proponuję więc Ci zrobić drugie podejście.
Na podstawie otrzymanych ofert zapewne orientujesz się jak mogłaby wyglądać Twoja instalacja grzewcza.
Czy chcesz mieć grzejniki? Ich obecność w układzie podwyższa temperaturę górnego źródła, komplikuje instalację (bufor, mieszacze) i pogarsza COP pompy ciepła.
Czy potrzebny jest Ci bufor? W instalacji z ogrzewaniem podłogowym można go spokojnie wyeliminować.
Jakiej wielkości zasobnik ciepłej wody chcesz zastosować i do jakiej temperatury go podgrzewać? Od tego będzie zależał komfort użytkowania i koszty eksploatacji.
Jakiej wielkości zaproponowano Ci DZ? Od długości odwiertów będzie zależała nie tylko ich cena, ale także temperatury jakich tam możesz się spodziewać, a to wiąże się z kosztami eksploatacji. Dodatkowo zbyt małe DZ może "odbić się czkawką" po kilku latach (systematycznie będzie spadała w nim temperatura).
Jakiej średnicy rury zastoswano w DZ? Można zaoszczędzić na DZ dając cieńsze rury (tańsze i mniej w nich glikolu), ale oznacza to pompy obiegowe o wiekszej mocy, czyli znowu koszty eksploatacji.
Jakiej średnicy, w jakim rozstawie i jak długie pętle mają rury ogrzewania podłogowego? Od tego zależeć będzie wielkość pomp obiegowych, a wiec znowu koszty eksploatacji.
Jak rozwiązane jest sterowanie? Czy dotyczy ono całej instalacji, poszczególnych kondygnacji (stref), czy indywidualnych pomieszczeń? Czy takie sterowanie będzie skuteczne? Przy ogrzewaniu podłogowym czas reakcji na zmianę nastawy może być bardzo długi, rzędu kilkunastu godzin.
Jakie są koszty serwisu? Część firm udziela gwarancji pod warunkiem dokonywania okresowych płatnych przeglądów. Niekiedy są to niemałe kwoty, porównywalne z kosztami energii zużywanej przez pompę ciepła.

Wszystkie te elementy są uniwersalne. Dotyczą one każdej pompy ciepła niezależnie od jej producenta.
Na podstawie ofert ustal jaką chcesz mieć instalację i daj taki opis do ponownej wyceny wszystkim firmom.
Opisz też zmiany jakie wprowadziłeś w stosunku do projektu (np. wentylacja mechaniczna, ogrzewanie garażu, okna trzyszybowe). Wszystko to ma wpływ na dobór pompy ciepła, a więc pośrednio także na koszt instalacji i późniejszej eksploatacji.

Jak już będziesz miał te poprawione oferty, to spotkaj się z kilkoma firmami, które oferują najlepsze warunki i negocjuj.
Możesz też skorzystać z wcześniejszych rad i część instalacji wykonać sam lub zlecić ich wykonanie miejscowym firmom (nie każdy dostawca pompy ciepła taką możliwość oferuje).

Po tym wszystkim, mam nadzieję, że pochwalisz się w tym wątku, ofertę jakiej firmy wybrałeś, jak wygląda Twoja instalacja i ile Ciebie to kosztowało.

kempess74
21-02-2011, 19:20
HenoK
DZ - kolektor pionowy EcoPol
odwiert pionowy metodą wypłukiwania,
• kolektory rura 32mm.
• próba ciśnienia 6bar.
• zasypanie kolektora pionowego
Koszt wykonania kolektora pionowego trzeba liczyć (z materiałem): odwiert ok. 260mb 18.200zł netto + 8%vat)

Inna wycena :Parametry pracy systemu:
· Temperatura zasilania instalacji c.o. 50/40 ºC
· Szacowane zapotrzebowanie energetyczne 12 kW
POMPA glikolowa
L.p.Wyszczególnienie cena netto
1 Pompa ciepła WZS 100H firmy Alpha InnoTec / 200l c.w.u. 29 200,00 zł
2 Dolne źródło pionowe 210m 16 800,00 zł
3 Osprzęt kotłowni (materiały inst. itp.) 3 500,00 zł
4 Montaż kotłowni oraz uruchomienie systemu 3 500,00 zł
SUMA : 53 000,00 zł
Pozycje 1,3,4
Do podanych cen należy doliczyć 8 % podatku VAT
Pozycja 2
Do podanych cen należy doliczyć 23 % podatku VAT
Ogrzewanie podłogowe 180m2 w systemie Purmo lub Rehau: 27 000,00 zł netto

Może rzeczywiście do końca jeszcze dokladnie nie analizuję ofert, ale dzięki forum wiele sie dowiaduję.

HenoK przedstawiona moja oferta za 75 tys. (którą zacytowałeś) była pierwsza jaką uzyskałem, i wówczas wiedziałem , że należy szukać dalej.
Tak też doradzał mi również photos. Obecnie równiez czekam na wycenę PC do mojego domu wykonana przez firmę , która robi PC u photos-a.
W dzisiejszych czasach nie jest sztuką wydać dużo kasy na coś dobrego, sztuką jest wydać mało kasy i mieć to dobro.
HenoK dzięki za Twoje uwagi są dla mnie cenne i nastepne moje zapytania dotyczące PC będą zapewne dokładniejsze:yes:

kempess74
21-02-2011, 19:22
hej,
ja poproszę na priv wyceny PC. Wybieram miedzy PC z DZ pionową a powietrzem. Dom ma podobnej wielkości 150m2, i niemal identycznie ocieplony. DZ poziomy =0 szans bo po1: kas, po 2: piasek jak nad morzem, niemal susza
[email protected]

poszło na priv.
:bye:

kempess74
21-02-2011, 19:57
HenoK mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie:
Jesteś użytkownikiem PC EcoPol, czy ich pracownikiem, a może managerem lub włascicielem?
Widziałem zdjęcie PC tej firmy w Twoim albumie
pzdr.

HenoK
21-02-2011, 21:30
Przede wszystkim od ponad roku czasu jestem użytkownikiem pompy ciepła tej firmy. Możesz na ten temat poczytać w moim Dzienniku budowy.
Współpracuję z nimi w niektórych sprawach technicznych.
Nie jestem właścicielem, ani managerem.
Jednak temat pomp ciepła znam nie tylko z punktu widzenia tej firmy.

pietras83
28-02-2011, 07:37
Przede wszystkim od ponad roku czasu jestem użytkownikiem pompy ciepła tej firmy. Możesz na ten temat poczytać w moim Dzienniku budowy.
Współpracuję z nimi w niektórych sprawach technicznych.
Nie jestem właścicielem, ani managerem.
Jednak temat pomp ciepła znam nie tylko z punktu widzenia tej firmy.


Henok napisz proszę jak jest z serwisem w ecopolu. Też dostałem wycenę pompy 8kw i kotłowni dz wykonam sam tylko zastanawiam się jakie koszty przeglądów. Nie wiesz co to jest za ogrzewacz CWU który proponują i czy ma wężownicę do solarów?

HenoK
28-02-2011, 07:57
Henok napisz proszę jak jest z serwisem w ecopolu. Też dostałem wycenę pompy 8kw i kotłowni dz wykonam sam tylko zastanawiam się jakie koszty przeglądów. Nie wiesz co to jest za ogrzewacz CWU który proponują i czy ma wężownicę do solarów?
Przeglądy w okresie gwarancyjnym nie są płatne. U mnie były to dwie wizyty, w czasie których dokonywane były zmiany oprogramowania (sterownik wciąż jeszcze jest w fazie "rozwojowej" - na podstawie uwag użytkowników dodawane są nowe funkcje i modyfikowane funkcje istniejące).
Podgrzewacz ciepłej wody dobrany jest na konkretne potrzeby użytkownika. Zazwyczaj jest to dwupłaszczowy podgrzewacz o pojemności 300 litrów. Ja swój kupowałem samodzielnie - szczegóły znajdziesz w mojej stopce.
Mam co prawda kolektory słoneczne, ale w przypadku pompy ciepła jest to właściwie zbędny wydatek (no chyba, że masz możliwość uzyskania wysokiej dotacji - ja skorzystałem z takiej właśnie okazji).
Dużo lepiej te pieniądze przeznaczyć na nieco większe dolne źródło (głębszy odwiert lub dodatkową pętle wymiennika poziomego). Przygotowanie ciepłej wody przy pompie ciepła nie kosztuje mnie więcej niż 1zł dziennie. Kolektory słoneczne pozwalają zmniejszyć roczny koszt podgrzewania ciepłej wody o ~200zł. Po jakim czasie zwróci się koszt ich instalacji ?
Podgrzewacz ciepłej wody z dodatkową wężownicą zawsze można zainstalować, ale z pewnością będzie on droższy.

kbab
28-02-2011, 08:18
1zł dziennie na cwu jakoś do mnie nie przemawia - ile to kWh rocznie w tym przypadku?

HenoK
28-02-2011, 09:05
1zł dziennie na cwu jakoś do mnie nie przemawia - ile to kWh rocznie w tym przypadku?
Zmusiłeś mnie do pracy ;).
Od prawie 3 tygodni mam możliwość sprawdzenia ile godzin pompa ciepła pracuje na potrzeby ogrzewania, a ile na potrzeby przygotowania ciepłej wody.
Średnio w tym okresie na potrzeby przygotowania ciepłej wody pompa ciepła zużywała od 4,5-5,5kWh dziennie w całości w 2 taryfie (tak jest zaprogramowana), co daje koszt 1,5-1,8zł/dobę.
Wcześniejsze swoje szacunki w wysokości 1zł/dobę robiłem w okresie letnim, kiedy znacznie większe jest COP pompy ciepła.
Właściwie wyliczony obecnie koszt też powinienem obniżyć, bo z podgrzewacza ciepłej wody zasilany jest grzejnik łazienkowy (z ciekawości wyłączę go któregoś dnia, aby sprawdzić ile jego użytkowanie mnie kosztuje).
Na potrzeby ogrzewania w tym okresie pompa ciepła pracowała przeciętnie 11,5h/dobę, zużywając ~17kWh/dobę.
W tym czasie u mnie padł rekord mrozów tej zimy - temperatura spadła do -20 st. C.

kbab
28-02-2011, 09:14
trochę lepiej, bo za 360zł rocznie możesz zakupić (w dobrych układach NT/WT) 1000kWh, przy średnim cop 3,5 pc wydrze dodatkowo z ziemi 2500kWh, w sumie to trochę za mało jak na średnią rodzinę, ale jakie zużycie cwu - taki jej koszt.

HenoK
28-02-2011, 10:02
trochę lepiej, bo za 360zł rocznie możesz zakupić (w dobrych układach NT/WT) 1000kWh, przy średnim cop 3,5 pc wydrze dodatkowo z ziemi 2500kWh, w sumie to trochę za mało jak na średnią rodzinę, ale jakie zużycie cwu - taki jej koszt.
3500kWh umożliwia podgrzanie od 10 do 45 st. C 86m3 wody, co daje na dobę 235 litrów. Licząc przeciętnie 3 osoby, to 78litrów ciepłej wody na osobę dziennie. Oczywiście uwzględniając straty, będzie tego trochę mniej, ale żeby to było to za mało? Nam w każdym razie w zupełności wystarcza.

pietras83
28-02-2011, 19:33
Dzięki za odpowiedź
Mam mieć 4 pętle po 150 m dla pompy 8kw.
Czy można to jeszcze zwiększyć? Mieszkam na połódniowym zachodzie polski, grunt piaszczysty ale dość mokro.
Czy nie istnieje ryzyko zamarznięcia DZ w miescu w kturym schodzą się wszystkie pętle jeszcze przed wejściem do budynku?
O ile pamiętam wykonywałeś DZ we własnym zakresie, czy zwracałeś uwagę na spadki, czy pompka i tak przepchnie?

Gosc***
28-02-2011, 19:43
W miejscu gdzie schodzą sie pętle, rurki są izolowane...ja dla 8kw mam w sumie około 550mb, ale mam w wiekszości glinę reszta mokry piach.
zwiekszyć zawsze możesz, ale ograniczenie dla 1 petli to 200mb

rwxw
28-02-2011, 20:21
czy zwracałeś uwagę na spadki, czy pompka i tak przepchnie?
Ja miałem naturalny spadek w dobrą stronę - dom na górce. Obiegówka nie przepchnie, ale do napełniania kolektora możesz kupić zatapialną pompę ogrodową np. 1000W, 10m podnoszenia i ona przepchnie wszystko. Dobrze odizolować od siebie i odsunąć rury zasilania i powrotu przed rozdzielaczem. DZ zawsze możesz zwiększyć dokładając kolejną pętlę, odwiert lub wydłużając instniejące. Musisz mieć tylko miejsce. Jeśli masz mieć rurę PE32, to długość 150m jednej pętli jest w okolicach maxa, PE40, może być dłuższe.

kolekurs
01-03-2011, 00:19
Witam,
Moje pytania sprowadzają się do was ponieważ widzę że macie trochę pojęcia.

Będę budował Dom w groszku G2 (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-groszku-g2/m47567bf88af68)strych nad garażem będzie zaadoptowany na sypialnię. Materiał solbet 24 do ocieplenia styro 15 bądź 20 tu liczę na waszą pomoc, również chciał bym zamontować pompę ciepła z firmy EcoPol system. Chciał bym wiedzieć którą musiał bym zakupić, również mam pytanie co do ogrzewana podłogowego, jestem astmatykiem i czy podłogówka w całym domu nie będzie mi szkodziła, czy po prostu w sypialniach nie zamontować kaloryferów ? i jak to się ma do wykończenia podłogi parkietem drewnianym. Co do wentylacji będę chciał zamontować rekuperator i tu kolejne pytanie czy montować kominek z płaszczem wodnym czy z DGP czy zwykły bez żadnych udziwnień czy to po prostu nie bezie kolidować ze sobą.
Jestem laikiem i prosił bym o pomoc.
Pozdrawiam.

pietras83
01-03-2011, 07:04
Jak będziesz chciał grzać garaż to raczej 8 kw sie nastawiaj. Podłogówka z tego co wiem przy pompie ciepła chodzi na niskiej( 30*) temperaturze więc powietrze nie unosi się tak szybko do góry będzie ok. Moim zdaniem kominek ok, ale bez płaszcza zbędna komplikacja instalacji C.O. Pmpa ciepła ogrzeje cały dom.
Ja dla domu 165 m2 zresztą tez z Archonu mam mieć 8kw, ale będe musiał dać grubszą izolację ściany 20, strop 30, podłoga 15. i okna maja mieć U ok. 1.0
Poczytaj dziennik henoka.

pietras83
01-03-2011, 07:11
Ja miałem naturalny spadek w dobrą stronę - dom na górce. Obiegówka nie przepchnie, ale do napełniania kolektora możesz kupić zatapialną pompę ogrodową np. 1000W, 10m podnoszenia i ona przepchnie wszystko. Dobrze odizolować od siebie i odsunąć rury zasilania i powrotu przed rozdzielaczem. DZ zawsze możesz zwiększyć dokładając kolejną pętlę, odwiert lub wydłużając instniejące. Musisz mieć tylko miejsce. Jeśli masz mieć rurę PE32, to długość 150m jednej pętli jest w okolicach maxa, PE40, może być dłuższe.

W dobrą stronę tzn?
Mam mieć PE40. Tak się zastanawiam czy koparka wykopie w 1 dzień z zasypianiem?
Z tym ograniczeniem dł. chodzi o opory przepływu tak?

pietras83
01-03-2011, 07:16
ok już wiem dom na górce czyli spadek od domu w dół. Przepraszam.:)

kolekurs
01-03-2011, 15:19
a jaki rekuperator byście polecili ?

rwxw
01-03-2011, 18:16
Tak się zastanawiam czy koparka wykopie w 1 dzień z zasypianiem? Z tym ograniczeniem dł. chodzi o opory przepływu tak?
Tak, chodzi o opory przepływu, przy PE40 spokojnie można dać 200m na sekcję. Pewnie zależy od koparki, ale taka zwykła typu Catepilar w jeden dzień raczej nie da rady, w dwa dni przy dobrym koparkowym, nieosypującym się gruncie i łyżce koło metra powinna się wyrobić.

kolekurs
02-03-2011, 21:43
Kolektor pionowy 16.760zł netto +8%vat (lub 16.460zł) netto +8%vat
Kolektor poziomy 16.520zł netto +8%vat
Ogrzewanie podłogowe 15.000zł netto +8%vat (lub 12.000zł) netto +8%vat
Pompa ciepła PSPC-08ZH + montaż 12.890zł netto +8%vat
Kotłownia 9.800zł netto +8%vat
Zasilanie elektryczne pompy ciepła 30złmb netto +8%vat
Włącznik różnicowo prądowy 100złnetto +8%vat
Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 600zł netto+8%vat
Kolektor poziomy, ogrzewanie podłogowe jak i ostatnie trzy pozycje (zasilanie + wyłącznik i przewody do czujników strefowych) Klient może wykonać we własnym zakresie.
Dojdzie tylko koszt miedzianych rur i izolacji w zależności od wielkości kotłowni i odległości do rozdzielaczy CO oraz koszt noclegu .
Standartowo w cenę pompy ciepła jest wliczona tyko jedna kondygnacja, koszt dodatkowej kondygnacji 890zł netto w skład której wchodzi: sterownik, pompa obiegowa i instalacja

Otrzymałem takie wyliczenie czy nie sądzicie że można zrobić to ze 20 tysięcy taniej ?

Gosc***
02-03-2011, 22:07
pewnie że można taniej
550mb kolektora poziomego PE40 koparka+rurki kosztowało mnie 7tys, doszło do tego tylko napełnienie glikolem (1tys)
podłogówka 215mw kosztowała mnie 60/m2 - robił lokalny podwykonawca - można i taniej jak się samemu zrobi
całą "elektrykę" robił mi elektryk w ramach instalacji elektrycznej - duzo taniej
też mam PC 8kw
całośc kosztowała mnie 34tys + podłogówka około 13tys, czyli 47tys brutto
im więcej zrobisz sam lub przez podwykonawców, tym więcej zaoszczędzisz.
Cały czas byłem w kontakcie z firmą i dostawałem szczegółowe wytyczne nt wykonywanie poszczególnych etapów
Ja osobiście mogłem zaoszczędzić więcej, ale wolałem sobie zamiast tego zrobić podłogówkę w piwnicy dodatkowo...

kolekurs
02-03-2011, 22:23
a więc tak mam znajomego pana który kładzie podłogówkę wyliczył mi na pompach grundfosa 150m2 za 10tysi odwiert pionowy zrobiła by mi firma z milanówka za 60 zł/mb z ich glikolem dodatkowe koszta były by za studnię rozdzielająca i doprowadzenie do budynku max 12000tysi za kolektor co do prądu mam szwagra elektryka więc nie ma problemu z prądem zastanawia mnie jeszcze kotłownia za co ten koszt 9800 ?? a i czy ekopol dało ci schemat instalacji ?

Gosc***
02-03-2011, 22:29
nie, ogólne wytyczne, np odnośnie podłogówki, odnośnie miejsca montażu czujników strefowych(gdzie trzeba pociągnąć kablei jakie), ze studzienki rozdzielaczowej zrezygnowałem, mam wprowadzone rurki bezpośrednio do piwnicy...orientacyjny schemat kotłowni - gdzie jakie rurki doprowadzic i kable....
kotłownia, to zasobnik CWU - standardowo 300l, pompki obiegowe, złożenie wszystkiego do kupy...

HenoK
03-03-2011, 05:59
Otrzymałem takie wyliczenie czy nie sądzicie że można zrobić to ze 20 tysięcy taniej ?
Można to zrobić nawet o 30tys. taniej ;). Tylko nic nie napisałeś czego ta wycena dotyczy :(.
Po wielkości dobranej pompy ciepła można się jedynie domyślać jakiej o jak duży dom chodzi (chociaż tu też mogą być różnice w zależności od projektu, strefy klimatycznej, ilości mieszkańców, itp.).
Na czym można zaoszczędzić?
Przy bardzo dobrych warunkach gruntowych (grunt dobrze nawodniony, niezacieniony przez drzewa, budynki) można zmniejszyć długość wymiennika gruntowego.
Trzeba tylko dobrze rozpoznać właściwości tego gruntu, np. zlecić dodatkowe jego badanie. Bez takich danych zbyt małe DZ może przynieść więcej strat niż zysków.
Oszczędniej można wykonać ogrzewanie podłogowe - większy rozstaw rurek, krótsze pętle, prostszy rozdzielacz (np. bez rotametrów). Aby to zrobić konieczny jest projekt ogrzewania podłogowego z wyliczonym zapotrzebowaniem ciepła do ogrzewania w każdym pomieszczeniu. Czy masz wykonany taki projekt do swojego domu? Przeważnie ten, który był w projekcie budowlanym jest już nieaktualny, bo w trakcie budowy zmienione zostały : izolacje przegród, stolarka okienna i drzwiowa, rodzaj wentylacji, itp.
Oczywiście taniej można wykonać zasilanie pompy ciepła, montaż wyłącznika różnicowo-prądowego, podłączenie czujników strefowych, jeżeli uwzględnione zostaną one na etapie projektowania i wykonane w ramach całej instalacji elektrycznej.
Pompa ciepła z montażem - przeważnie obejmuje : ustawienie, podłączenie do instalacji dolnego i górnego źródła, podłączenie do instalacji elektrycznej, podłączenie sterowników pokojowych, podłączenie pomp obiegowych dolnego i górnego źródła, podłączenie zaworu przełączającego ciepłej wody (lub osobnej pompy obiegowej), czujnika ciepłej wody, pompki cyrkulacyjnej, grzałki w podgrzewaczu ciepłej wody.
Kotłownia to koszt pomp obiegowych dolnego i górnego źródła, zaworu przełączającego do ciepłej wody lub dodatkowej pompy obiegowej do tego celu, podgrzewacza ciepłej wody dwupłaszczowego o pojemności zazwyczaj 300 litrów, przeponowych naczyń wzbiorczych z zaworami bezpieczeństwa, odpowietrznikami i manometrami, zaworów odcinających, grzałki elektrycznej podgrzewacza cwu, pompki cyrkulacji cwu,
Do tego dochodzi napełnienie instalacji DZ glikolem i instalacji CO wodą i odpowietrzenie jej, sprawdzenie szczelności na zimno i na gorąco.
Wypada też nie zapomnieć o tym, że w cenie tej jest też dwuletnia gwarancja (przeglądy w czasie jej trwania nie są dodatkowo płatne).

mars45
03-03-2011, 14:00
Witam, jestem tu nowy, czytając ten wątek zainteresowałem się tematem pompy ciepła.
Kupiłem dom w stanie surowym zamknietym: pow. 130 m2 użytkowa, posadzka na parterze 10 cm styropian i 5 cm wylewka, na górze 5cm styro i 4 cm wylewka wg projektu. Ściany beda ocieplone 14 cm styropian, strop 25 supermata, reku. Mam kupione panele podłogowe do salonu i sypialni. Kupiłem też zasobnik z podwójną wężownicą 300l oraz grzejniki na piętro. Salon i 3 sypialnie są niestety z oknami na północ. Będzie też oczyszczalnia przydomowa. Czy przy takim usytuowaniu można myśleć o PC czy lepiej zapomnieć, czy na powierzchni kolektora poziomego można rozprowadzić rury rozsączające od oczyszczalni, czy można postawić garaż dwustanowiskowy, niemurowany oraz posadzić krzewy. Jak sprawuje się ogrzewanie podłogowe na panelach, widziałem już kilka pomieszczeń z porozsychanym parkietem i panelami ze szparami, stąd moje obawy, po drugie ogrzewanie głównie w drugiej taryfie sprawia że w nocy mamy cieplej niż w ciągu dnia, jeśli mamy na uwadze niskie rachunki.
Proszę o sugestie w tej sprawie.

niedowiarek
03-03-2011, 14:09
Mała rada. Poczytaj trochę. Wtedy zadasz mniej ogólnikowe pytania. Garaż -nie, panele - tylko niektóre, w nocy przy podłogówce się nie udusisz, drenaż - kwestia sporna. A dlaczego? Trzeba by wykładu na kilka stron. Poczytaj trochę... Najlepiej na forum.

HenoK
03-03-2011, 17:13
Witam, jestem tu nowy, czytając ten wątek zainteresowałem się tematem pompy ciepła.
Kupiłem dom w stanie surowym zamknietym: pow. 130 m2 użytkowa, posadzka na parterze 10 cm styropian i 5 cm wylewka, na górze 5cm styro i 4 cm wylewka wg projektu. Ściany beda ocieplone 14 cm styropian, strop 25 supermata, reku. Mam kupione panele podłogowe do salonu i sypialni. Kupiłem też zasobnik z podwójną wężownicą 300l oraz grzejniki na piętro. Salon i 3 sypialnie są niestety z oknami na północ. Będzie też oczyszczalnia przydomowa. Czy przy takim usytuowaniu można myśleć o PC czy lepiej zapomnieć, czy na powierzchni kolektora poziomego można rozprowadzić rury rozsączające od oczyszczalni, czy można postawić garaż dwustanowiskowy, niemurowany oraz posadzić krzewy. Jak sprawuje się ogrzewanie podłogowe na panelach, widziałem już kilka pomieszczeń z porozsychanym parkietem i panelami ze szparami, stąd moje obawy, po drugie ogrzewanie głównie w drugiej taryfie sprawia że w nocy mamy cieplej niż w ciągu dnia, jeśli mamy na uwadze niskie rachunki.
Proszę o sugestie w tej sprawie.
Przy takich warunkach decyzja o instalacji pompy ciepła z pewnością nie będzie łatwa.
Współpraca pompy ciepła z grzejnikami w tym przeciętnie zaizolowanym domu będzie wymuszała jej pracę również w 1 taryfie, w dodatku ze stosunkowo niskim COP.
Jeżeli miałaby być zainstalowana pompa ciepła, to radziłbym wykonanie ogrzewania podłogowego. Konieczna byłaby dodatkowa wylewka z zatopionymi w niej rurkami ogrzewania podłogowego. Będzie to możliwe o ile strop ma odpowiednią nośność. Dodatkowa wylewka mogłaby mieć 3-4cm grubości.
Możesz się też zainspirować rozwiązaniem ogrzewania podłogowego z tej strony : http://www.octopusenergi.pl/pl/technika3.htm :).
Jest ono stosunkowo lekkie i powinno dać się je wykonać prawie w każdych warunkach.
Panele podłogowe mam w dwóch sypialniach i po prawie 3 latach sprawują się bardzo dobrze.
Działanie ogrzewania podłogowego w 2 taryfie nie musi oznaczać przegrzewania pomieszczeń nocą. Zanim posadzka nagrzeje się do właściwej temperatury, noc już się kończy.
Posadzka oddaje zgromadzone ciepło w ciągu dnia.

Jastrząb
03-03-2011, 18:44
czy na powierzchni kolektora poziomego można rozprowadzić rury rozsączające od oczyszczalni,
A co jesli kolektor tak Ci zmorzi grunt, ze zamarznie rozsaczenie od oczyszcalni? Marna atrakacja w srodku zimy.


czy można postawić garaż dwustanowiskowy, niemurowany oraz posadzić krzewy.
Garaz nie. Nie bedzie Ci sie regnrowal grunt pod kolektor od slonca latem.
Male krzewy tak.


Jak sprawuje się ogrzewanie podłogowe na panelach, widziałem już kilka pomieszczeń z porozsychanym parkietem i panelami ze szparami, stąd moje obawy, po drugie ogrzewanie głównie w drugiej taryfie sprawia że w nocy mamy cieplej niż w ciągu dnia, jeśli mamy na uwadze niskie rachunki.
Proszę o sugestie w tej sprawie.
Mam drewaniny 2-warstwoy parkiet (11mm). Ciemny braz. Szpary sa. Niewielkie.Mi to nie przeszkadza. Parkiet jest olejowany. W szpary wlazi brud i olej i pod 1-2 sezonach robi sie lepiej ;-)

SUgeruje ciut lepiej zaizolowac dom, i przedewszsytkim bardzo pilnowac ekip ktore beda robily ociepelnie. Mala szparka potrafi solidnie wiac. Masz reku, wiec dobrze by bylo zrobic dom szczelny. W takim przypadku, grzanie noca nie przeszkadza. Im wieksze straty ciepla w dzien, tym bardziej trzeba nagrzac noca. Wiec nad ranem bedzie moglo byc za cieplo.

marcin

mars45
03-03-2011, 23:21
Dziękuję za cenne uwagi

Gosc***
03-03-2011, 23:27
ja też mam panele, grzeje bez problemu
jak masz jakieś pytania/watpliwosci to wal śmiało :)

Forsa80
07-03-2011, 07:09
adiqq podpowiedz jak kładłeś panele - ja muszę się za to zabrać za jakieś 3-4 tygodnie i myślę czy tak jak namawiał mnie Marek kleić czy normalnie na piankę/tekturkę do podłogówki?
Odebrałem pierwszy rachunek za ogrzewanie - trochę mnie wcięło 900 pln za 23 dni pracy pompy. Pocieszam się jedynie, że wykonawcy akurat robili tynki więc wietrzyli więc pompa pracowała po jakieś 20 h/dobę i sama maszynka do tynku też mało prądu nie bierze. Zobaczymy kolejne wyniki za dwa miesiące.

Gosc***
07-03-2011, 07:14
ja mam pianke arbiton thermo bodajże do ogrzewania podłogowego i na to panele. A do PC zabuduj policznik, to stres związany z dużym rachunkirm za PC ci minie ;)
Z drugiej stronie na początku grzania zawsze jest dużo...szczególnie jak było dużo wietrzone...

Forsa80
07-03-2011, 09:08
A do PC zabuduj policznik, to stres związany z dużym rachunkirm za PC ci minie ;)
Z drugiej stronie na początku grzania zawsze jest dużo...szczególnie jak było dużo wietrzone...

Chyba trzeba będzie tak zrobić - niby pare złotych to kosztuje, ale jak mówisz że człowiek spokojniejszy to warto :-) Odliczam dni do przeprowadzki, lada dzień wchodzi człowiek od płytek, a koledzy od gładzi kończą i możemy sobie malować ... normalnie nie mogę się doczekać :-)

Gosc***
07-03-2011, 09:44
dodam jeszcze, że miałem taryfe G11 gdzieś od 11.2009(SSZ) - prognoza. Jak się wprowadzałem 1.12.2010, to miałem 700zł dopłaty(wyszło przy okazji zmiany na G12)...te wszystkie sprzęty które idą na budowie, trochę prądu biorą..no i od wakacji miałem PC i też już powoli wygrzewałem dom...jak się wprowadzisz, to ci się zużycie ustabilizuje :)
zużycie PC od 1.11.2010 do 7.03.2011
1T=1263,6kwh
2T=1951,6kwh
całość=1270zł na CO+CWU

PiotrTok
07-03-2011, 10:55
dodam jeszcze, że miałem taryfe G11 gdzieś od 11.2009(SSZ) - prognoza. Jak się wprowadzałem 1.12.2010, to miałem 700zł dopłaty(wyszło przy okazji zmiany na G12)...te wszystkie sprzęty które idą na budowie, trochę prądu biorą..no i od wakacji miałem PC i też już powoli wygrzewałem dom...jak się wprowadzisz, to ci się zużycie ustabilizuje :)
zużycie PC od 1.11.2010 do 7.03.2011
1T=1263,6kwh
2T=1951,6kwh
całość=1270zł na CO+CWU

Tak dla przypomnienia czy możesz podać parametry budynku.

Gosc***
07-03-2011, 11:04
- dom pow ogrzewana 135m2 pow. użytkowej 21,75-22,25C, 65m2 piwnica 15,5-16C
- jakość termoizolacji domu -pod piwnicą 10cm, ściany piwnica 15cm, pod parterem10cm, ściany 20cm, nad poddaszem 15cm, między krokwiami 15cm
- dobrana pompa o mocy: 8 kW
- dolne źródło poziome o długości 550 mb
- górne źródło na oko - wszędzie rozstaw podłogówki co 10cm, piwnica co 20cm
- błędy i niedomagania systemu - nie zauważono
- inne uwagi odnośnie instalacji - Wentylacja Mechanicza, zapotrzebowanie na ciepło wyliczone 42-46kwh/m2*rok(wg OZC 46kwh/m2*rok około 12tyskwh/rok, wg ŚE 42kwh/m2*rok), rzeczywiste póki co chyba większe(nieszczelnośći)

niedowiarek
07-03-2011, 14:07
Chyba trzeba będzie tak zrobić - niby pare złotych to kosztuje, ale jak mówisz że człowiek spokojniejszy to warto

Jak masz sporo miejsca, to mogę Ci zaproponować podlicznik na 1,5 A (max 6A). Mam na zbyciu. Jak dla Ciebie to duże piwo i jesteśmy kwita:D. Duży gabarytowo do układu półpośredniego, ale przetestowany u mnie na bezpośrednim i działa bez zarzutu.

Forsa80
07-03-2011, 14:37
niedowiarek - z góry dzięki, nie jestem dobry w kwestiach związanych z prądem :-) więc wybacz, ale podpowiedz gdzie mógłbym go wpiąć i jak duży jest. Przy szafce miejsca mam totalny brak, przy pompie może coś się uda wygenerować.

niedowiarek
07-03-2011, 14:56
Jak widziałeś 3-fazowy licznik en. el. starego typu (szary, metalowy z wirującą tarczą, najczęściej w symbolu jest C52....) - to ten mieści się na takiej tablicy licznikowej i jest odrobinę większy. Najlepiej wpiąć go przy samej pompie, jak będziesz miał problem to poproś sąsiada elektryka (odrobisz żonie:p). Jak wrócę z budowy to Ci dam wymiary na priv.

Gosc***
11-03-2011, 11:46
Wczoraj wymieniłem sterownik na nowy z nowym softem..wszystko działa ok..wreszcie mam zliczanie godzin pracy CO i CWU :)

mam takie pytanie - zostało mi ponad rolka wełny 15 - myślę nad dodatkowym ociepleniem zasobnika na wodę i wreszcie do porządku ocieplić rurki z ciepłej wody(niestety tam gdzie idzie w murze już nie dam rady) i owinąć to jakąs folia - i pozniej uruchomić wreszcie cyrkulację...ma to sens?

rydzadam
11-03-2011, 12:43
Wczoraj wymieniłem sterownik na nowy z nowym softem..wszystko działa ok..wreszcie mam zliczanie godzin pracy CO i CWU :)

mam takie pytanie - zostało mi ponad rolka wełny 15 - myślę nad dodatkowym ociepleniem zasobnika na wodę i wreszcie do porządku ocieplić rurki z ciepłej wody(niestety tam gdzie idzie w murze już nie dam rady) i owinąć to jakąs folia - i pozniej uruchomić wreszcie cyrkulację...ma to sens?


Estetyka pewnie "trochę" ucierpi, ale sens jest

TypeR
11-03-2011, 13:57
Wczoraj wymieniłem sterownik na nowy z nowym softem..wszystko działa ok..wreszcie mam zliczanie godzin pracy CO i CWU :)

mam takie pytanie - zostało mi ponad rolka wełny 15 - myślę nad dodatkowym ociepleniem zasobnika na wodę i wreszcie do porządku ocieplić rurki z ciepłej wody(niestety tam gdzie idzie w murze już nie dam rady) i owinąć to jakąs folia - i pozniej uruchomić wreszcie cyrkulację...ma to sens?

cześć,
a mnie się wydaje, że cyrkulacja po takich zmianach i tak szybko wychłodzi wodę. To taki dodatkowy grzejnik w ścianach jak pracuje.
U mnie w sumie z 2,5 godz. dziennie działa, trochę rano i resztę wieczorem.

A tak wracając do starego tematu to wymieniłem pompkę obiegową na mocniejszą na poddaszu i wyregulowałem pętle. Jak pracuje jeden obieg to i tak grzeje do 40 C i powrót ma 28 C, więc chyba jednak mają na dużą deltę wpływ dość długie pętle i moc pompy, która grzeje "połowę" domu w tym momencie.
Tyle, że sytuacji, kiedy chodzi jeden obieg jest mało, na podłodze wtedy czujnik pokazuje max. 28 C.

Z takich ciekawostek to przy słonecznej pogodzie PC w dzień nie się u mnie nie załączała, domek wygrzewał się do 22 C i dopiero w nocy przy minusowych temperaturach pompa pracowała.
Od 10 grudnia do 14 lutego rachunek za prąd 850 zł, z tego PC pewnie coś ok. 600-650 zł zjadła, to daje 325 zł za miesiąc grzania w zimnych miesiącach, więc jest OK.
Pozdrawiam - Daniel

rwxw
11-03-2011, 20:38
myślę nad dodatkowym ociepleniem zasobnika na wodę i wreszcie do porządku ocieplić rurki z ciepłej wody
Ja użyłem wełny po bokach i od góry, owinąłem ją srebrną folią dachową i to stretch folią. Zasobnik mocno zgrubł, ale nawet nie jest brzydki.

Gosc***
12-03-2011, 06:41
rwxw - zasobnik mam w piwnicy więc jego walory estetyczne po ociepleniu są na samym końcu...folii dachowej też mi trochę zostało...na pewno to zrobię, tylko muszę się zmusic jakoś do roboty...;)

Gosc***
12-03-2011, 06:47
TypeR - poszukałem danych w arkuszu za podobny okres co ty podajesz
od 9.12 do 16.02 zużycie 1914kwh, za 745zł
delty od czasu podrasowania obiegowek na 2 bieg mam cały czas w granicach 4,5-6
DZ cały czas trzymie się w granicach 1,5-2/-0,5
teraz PC pracuje tylko 3-4h w nocy na CO

pietras83
12-03-2011, 19:47
[QUOTE=adiqq;4614978]dodam jeszcze, że miałem taryfe G11 gdzieś od 11.2009(SSZ) - prognoza. Jak się wprowadzałem 1.12.2010, to miałem 700zł dopłaty(wyszło przy okazji zmiany na G12)...te wszystkie sprzęty które idą na budowie, trochę prądu biorą..no i od wakacji miałem PC i też już powoli wygrzewałem dom...jak się wprowadzisz, to ci się zużycie ustabilizuje :)
zużycie PC od 1.11.2010 do 7.03.2011
1T=1263,6kwh
2T=1951,6kwh


Tak sobie liczyłem koszty w 1 taryfie i 2.
W enei cena za 1 kwh w taryfie ciepły dom to 0,26 grosza ale niestety w przypadku kożystania z licznika 2 taryf. zużycie w 1 taryfie wychodzi drożej- o 10 groszy.
Gdybyś grzał tylko w 1 taryfie to za te kw zapłacisz 1639,75 więc około 350 zł więcej. Biorąc pod uwagę to że w taryfie ciepły dom zużycie w 1 taryfie jest droższe a gotujemy na kuchni elektrycznej, czjnik, oświetlenie przez cały rok o te 0,10 groszy drożej to ta różnica się może zatrzeć. Często spotykam się z opinią ludzi że taryfa nocna jest o połowę tańsza a to przecież nie prawda. Przy zużyciu 400 kwh na miesiąc ( bez grzania): 400x0,1gr= 40 zł/mc=480 zł/rok. Sytuacja zminia się oczywiście jeżeli pc pracowałaby tylko 2t.

Popraw mnie proszę jeżeli pomyliłem się w wyliczeniach.
Pozdrowienia.

Gosc***
12-03-2011, 23:49
mylisz się - nie bierzesz pod uwagę różnicy w cenie dystrybucji...u mnie 1T jest w okolicach 0,5458zł brutto, a 2T jest w granicach0,2943zł brutto. W 1T opłata przesyłowa wynosi około 16gr, a w 2T 2gr...dla taryfy całodobowej koszt 1kwh wychodzi w okolicy 0,4533zł. Liczyłem dla całościowego zużycia prądu dla mojego domu i w sumie zapłaciłem za ten okres ponad 200zł taniej niż w taryfie całodobowej. Sprawdzałem też punkt graniczny - 1T+2T rowna się taryfie całodobowej dla 36% zużycia w 2T. Dla mojego domu w 2T jest około 53% w 2T....w przyszłym roku powinienem mieć niższe zużycie w 1T(po wyeliminowaniu nieszczelności, kilku mostków itp no i 2 sezon grzewczy powinien być tańszy niż 1)

HenoK
13-03-2011, 07:38
Popraw mnie proszę jeżeli pomyliłem się w wyliczeniach.
Sprawdzałem jak to by wyglądało u mnie.
Mam taryfę G12. Na fakturze obejmującej okres od 2010-04-12do 2010-10-07, a więc poza sezonem grzewczym zużyłem 1236 kWh w taryfie dziennej i 1324 w taryfie nocnej. Zapłaciłem za to 1230,99zł (razem z opłatami stałymi za 6 miesięcy).
Po styczniowych podwyżkach za tę samą ilość energii zapłaciłbym w taryfie G12 1322,58zł, zaś w taryfie G11 1510,28zł. Czyli w taryfie G11 zapłaciłbym o 187,70zł więcej (~14%) niż w taryfie G12. W sezonie grzewczym zużywam znacznie więcej energii w taryfie nocnej niż dziennej, np w okresie od 2010-02-03 do 2010-04-12 zużyłem 638kWh w dziennej i 1245kWh w nocnej taryfie.
Za cały rok różnice są więc znacznie większe.

Gosc***
13-03-2011, 15:08
takie sposrzeżenie mi się nasunęło...zapotrzebowanie mojego domu wg OZC na CO to około 12tys kwh. Od 1.11 do 13.03 zużyłem na CO+CWU 3370kwh. Uwzględniając na CWU w skali roku około 4tys kwh - to całościowe zużycie obliczeniowe na CO i CWU w skali roku mam 16tys.
Jak doliczę do tego ten brakujący pazdziernik (tradycyjny początek okresu grzewczego) i koniec marca(tradycyjny koniec okresu grzewczego), to powinienem się zmieścić w skali roku w granicach 4tys. kwh lub minimalnie przekroczyc. A to oznacza że PC pracuje z COP około 4, co uważam za bardzo dobry wynik. Zresztą, okaże sie tego 31.10 ile będzie pokazywać podlicznik :)

pietras83
13-03-2011, 16:31
Jakie macie zabezpieczenie dla pc 16 czy 20A i czy musi pracować na osobnej różnicówce?

Gosc***
13-03-2011, 17:25
producent zaleca na osobnej różnicówce...ja mam 20A

PiotrTok
15-03-2011, 07:57
No podpisałem umowę z firmą Ecopol na wykonanie odwiertów + pompa razem z kotłownią.
Z tematem walczyłem od grudnia a w zasadzie od listopada regularnie śledząc wypowiedzi odnośnie pomp ciepła. Niestety nie ma u mnie gazu z rurki, więc w grę wchodziła pompa lub własny zbiornik na propan. Nie ukrywam że w dalszym ciągu mam pewne wątpliwości ale ryzyk fizyk zobaczymy po następnej zimie czy się opłacało.

photos
15-03-2011, 09:10
Jaka wyszła cena za całość ?
Tak przy okazji to nie wiem czemu wszyscy jako alternatywę PCi biorą pod uwagę tylko gaz jako jedyne bezobsługowe źródło ciepła ;)

Bo nawet ruscy są bardziej przewidywalni niż nasz rząd, stąd bojaźń przed innymi paliwami :)

Liwko
15-03-2011, 11:06
Macie jakiś link do opisu waszych sterowników?

Gosc***
15-03-2011, 11:19
to Auraton 3000
napisz maila na priv - to ci poslę instrukcję z PC - tam też są opisane funkcje sterownika...

Liwko
15-03-2011, 11:39
dzięki adiqq, wujaszek Google już znalazł;)

Forsa80
18-03-2011, 09:30
Jak widziałeś 3-fazowy licznik en. el. starego typu (szary, metalowy z wirującą tarczą, najczęściej w symbolu jest C52....) - to ten mieści się na takiej tablicy licznikowej i jest odrobinę większy. Najlepiej wpiąć go przy samej pompie, jak będziesz miał problem to poproś sąsiada elektryka (odrobisz żonie:p). Jak wrócę z budowy to Ci dam wymiary na priv.

niedowiarek - dzięki za propozycję, jednak na licznik miejsca brak. Chyba nawet na ten elektroniczny, kabel wystaje ze ściany tuż za pompą i ma może 20 cm z czego 5 to jakiś luz. A szafkę rozdzielczą już zabudowałem KG więc muszę pozostać przy zliczaniu godzin pracy pompy. Mimo wszystko raz jeszcze dzięki!

Gosc***
20-03-2011, 20:36
Ja podlicznik planowałem od samego początku - mam pociągnięty kabel do miejsca gdzie był planowany podlicznik i drugi kabel do miejsca PC - tylko rozpiąłem kabel i podłączyłem...Podlicznik jest przydatny, ale nie niezbędny, służy raczej do poprawy naszego samopoczucia i dla celów statystycznych...

wibart
03-06-2011, 01:35
Czy ktoś ma Ecopal (lub jakąś inna PC) w POlsce centralnej (łódź, kutno, płock, łowicz). Szukam "bliskich" uzytkowników.

HenoK
03-06-2011, 09:06
Czy ktoś ma Ecopal (lub jakąś inna PC) w POlsce centralnej (łódź, kutno, płock, łowicz). Szukam "bliskich" uzytkowników.
Napisz na PW do TypeR (http://forum.muratordom.pl/member.php?53152-TypeR) .

HenoK
08-06-2011, 20:27
No i pojawił się zgrzyt:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?133088-Pompa-ciep%C5%82a-kt%C3%B3rych-producent%C3%B3w-unika%C4%87&p=4760898&viewfull=1#post4760898
To chyba na razie pierwszy niezadowolony klient.
Pojawiła się też riposta ze strony p. Marka.
Ciekawe, co na to odpowie kamyk68?

Forsa80
09-06-2011, 12:14
Czy ktoś ma Ecopal (lub jakąś inna PC) w POlsce centralnej (łódź, kutno, płock, łowicz). Szukam "bliskich" uzytkowników.

U mnie takowa jest i jest to centralna Polska - okolice Łodzi.

Forsa80
09-06-2011, 12:22
Koledzy podpowiedzcie - wiem nie jest to temat pompy ciepła, chociaż kto wie.

Generalnie pojawił się u mnie problem licznika wody. Licznik jak się okazało każdej doby - nie wiem od jak dawna, nabija średnio 150-200 litrów na +.
Z obserwacji wynika, że licznik kręci się raz w jedną, raz w drugą stronę, niestety bilans jest dodatni.

Licznik po zamknięciu zaworu tuż przy nim zamiera. Podobnie jest kiedy zamknę dopływ wody na zbiornik CWU.

Sprawdziłem instalację z hydraulikiem i trzyma ciśnienie czyli tu jakby wszystko jest OK.

Zawezwana ekipa z wodociągów oznajmiła, że licznik jest git, jednak kilka mocniejszych słów i telefon do kierownika wodociągów spowodował nagłą jego awarię i wymianę. Niestety nowy licznik też wariuje i kręci się w obie strony, ten jest jednak prima sort i bilans ma niemalże 0.

Cóż to może być i z czego mogą wynikać takie szaleństwa licznika? Z góry dzięki za pomoc.

HenoK
09-06-2011, 12:36
Cóż to może być i z czego mogą wynikać takie szaleństwa licznika? Z góry dzięki za pomoc.
Masz zainstalowany zawór zwrotny za wodomierzem ?

Forsa80
09-06-2011, 13:01
Masz zainstalowany zawór zwrotny za wodomierzem ?

Odpowiem krótko NIE - właśnie molestuję hydraulika, żeby go zamontował.

Dziwię się tylko bo sąsiad obok także go nie ma i wszystko jest cacy ... dziwna sprawa

niedowiarek
09-06-2011, 13:09
Spróbuję to nieco wyjaśnić. Licznik wody jaki najczęściej się stosuje w domach to wodomierz jednostrumieniowy. Jest on przystosowany do pomiaru wody w jednym kierunku i w tym zastosowaniu jest badany i oceniany co do wymagań metrologicznych. Praca "w tył" nie gwarantuje prawidłowych wskazań - może odjąć inną ilość i nie można mieć o to pretensji. Chcąc mieć dokładne wskazania trzeba zastosować wodomierz wolumetryczny (objętościowy). Ta fr...ca zmierzy niemal każdą kropelkę;). Nie bez znaczenia jest również prawidłowy montaż wodomierza. Najlepiej na oryginalnej konsoli, a jak nie, to z zachowaniem paru podstawowych zasad. Często jest tak, że dokładniejsze wskazania są przy poziomej pozycji wodomierza, często też liczydło musi być skierowane do góry, przed i za wodomierzem bywają wymagane odcinki proste itd.... Tyle tytułem wymądrzania się. Teraz do konkretów. W twoim przypadku przyczynę widzę w braku zaworu zwrotnego (lub zaworu bezpieczeństwa z funkcją zwrotnego) przy zbiorniku cwu. Objawy cofania wody do sieci wodociągowej są wg obecnie obowiązujących przepisów niedopuszczalne. Wg tych samych przepisów powinieneś mieć zainstalowany tzw. zawór antyskażeniowy (np. typ EA) coby zapobiec ew. skażeniu wody w wodociągu. I tu się dziwię fachowcom z wodociągów, że tego nie wyłapali (zakładam, że tego zaworu nie masz). Ten zawór działa jak zawór zwrotny i nie pozwoli na przepływ wody wstecz. Jak wodomierz nie ma wstecznego przepływu (zmierzy go z błędem większym lub mniejszym) to i wskazania będą w normie. Przepisy po prostu nie dopuszczają do sytuacji, że będziesz sobie "maił" wódkę ze spirytusu prosto z kranu, a w tym czasie braknie wody i Ci wyssie spiryt do sieci wodoc. Przecież w sieci pojawiłyby się drinki, a wg przepisów to już nie jest woda zdatna do picia, a zatem nastąpiło skażenie:P

niedowiarek
09-06-2011, 13:11
Odpowiem krótko NIE - właśnie molestuję hydraulika, żeby go zamontował.

Dziwię się tylko bo sąsiad obok także go nie ma i wszystko jest cacy ... dziwna sprawa

Sąsiad nie ma pewnie zasobnika cwu, albo ma zawór przy zasobniku

Forsa80
09-06-2011, 21:10
W weekend zrobię śledztwo u sąsiada, a przy okazji postaram się wrócić do tematu instalacji zaworka zwrotnego.

Odpalę też wreszcie pompę na CWU :-) bo w weekend przeprowadzka i zobaczę czy u mnie woda ciepła do kuchni mam z 10 m.

rwxw
10-06-2011, 07:47
Cóż to może być i z czego mogą wynikać takie szaleństwa licznika?
Z kilku spraw. 1) zmiany ciśnienia w sieci, które powoduja, że raz się więcej wody mieści w Twojej instalacji, raz mniej (poprzez zmianę objętości w zbiorniku przeponowym i jakimś tam rozszerzaniu się reszty. 2) zmiana objętości wody na skutek nagrzewania się zasobnika cwu, 3) zmiany ciśnienia na skutek odkrecania i zakręcania u Ciebie kranów. Te 3 czynniki występują pewnie razem i stąd raz woda do twojej instalacji wpływa, a raz wypływa, a licznik nie liczy symetrycznie. Jak juz pisano zawór antyskażeniowy (czyli zwrotny jednokierunkowy) rozwiąże problem, bo woda nie będzie od Ciebie wypływać.

Forsa80
20-06-2011, 07:30
Po tygodniu mieszkania moje pierwsze wrażenia z użytkowania pompki ciepła:
- na pewno nie polecam kupowania baterii z termostatem, kompletnie zbędny wydatek i dwa jeżeli bateria ma ustawiony minimalny przepływ wody zimnej będziecie się kąpali w letniej wodzie
- póki co 300 litrowy zbiornik wydaje się wystarczający, nie zanotowaliśmy braku ciepłej wody
- wodę wygrzewa nam do 48C i to jest wystarczające
- pompa pracuje około godzinki dziennie na potrzeby CWU (trzeba jeszcze popracować nad ustawieniami, żeby pompa pracowała głównie w 2'giej taryfie - podpowiedzi użytkowników z większym doświadczeniem mile widziane).
- niesamowicie przyjemnym faktem jest kompletny brak konieczności przyniesienia opału, wyjęcia popiołu itd. w zasadzie można powiedzieć ciepła woda idzie z sieci :-)

TypeR
27-06-2011, 14:31
Cześć,
dawno mnie tu nie było :)

ja mam ustawione również 48 C i deltę 5 C. W tygodniu praktycznie od 7.00 do 16.00 nikogo nie ma więc pierwsze załączenie grzania wody od 5.00 do 6.00.
Potem dopiero od 15.00 do 16.00 drugie podgrzanie (14-16 - druga taryfa) i od 18.00 do 22.00 w pierwszej jeżeli delta spadnie poniżej 5C.
Weekendy bardziej "wchodzą" w pierwszą taryfę ale znowu jaki to jest koszt grzania - parę złotych więc nie ma co kombinować, od 4.00 do 6.00 w sobotę ustawiłem wygrzewanie zbiornika więc temperatura wysoka i zanim spadnie do 43C sporo czasu mija.

Ogólnie po drugim sezonie grzewczym jestem zadowolony, koszty ogrzewania od połowy września do drugiej połowy kwietnia to ok. 1300-1400 zł i jakiś m3 drzewa brzozowego do okazjonalnego napalenia w kominku.
Pozdrawiam - Daniel

Forsa80
01-07-2011, 13:55
U nas dziwna sytuacja nastąpiła po nazwijmy to wyjeździe z domu. Byliśmy 4 dni poza domem więc wyłączyłem kompletnie CWU. Po powrocie woda w zbiorniku miała 20 kilka stopni więc od razu włączyłem grzanie bo czas naglił z uwagi na kąpiel małej :-)
I tu niespodziewajka ... pompa wygrzała do 48C zbiornik i przestała pracować. Odkręciłem kran z ciepłą wodą i rozpoczęło się wypełnianie wanny. Niestety woda była dość chłodna - miała może 40C, na pewno nie więcej, i o dziwo skończyła się w połowie wanny (80-90 litrów). Sterownik nadal pokazywał na zbiorniku 46C więc nawet nie odpalał pompy, a w kranie woda miała może 25C.
Dziwna sprawa - chyba czujnik temp. jest źle zlokalizowany, albo coś innego, ale co ... nie wiem :(

Liwko
01-07-2011, 14:03
Woda zapewne miała taką temperaturę w okolicach czujnika. Niestety, musi się wymieszać i następuje wtedy ponowne załączenie pompy.

Forsa80
01-07-2011, 14:12
Też mi się tak wydaje, tylko jak ją tam wymieszać - można jakoś szybko wymusić cyrkulację pompką cyrkulacyjną bez dużego przestawiania czasu itd w sterowniku?

TypeR
01-07-2011, 14:18
Też mi się tak wydaje, tylko jak ją tam wymieszać - można jakoś szybko wymusić cyrkulację pompką cyrkulacyjną bez dużego przestawiania czasu itd w sterowniku?

cześć,
jeżeli zbiornik z płaszczem to trzeba trochę poczekać, "właściwa woda" ogrzeje się od zawartości płaszcza i powinno być OK.
Daniel

Liwko
01-07-2011, 14:19
Nie mam tej PC więc nie wiem :( Chyba faktycznie najlepiej by było włączyć cyrkulację.

Liwko
01-07-2011, 14:20
cześć,
jeżeli zbiornik z płaszczem to trzeba trochę poczekać, "właściwa woda" ogrzeje się od zawartości płaszcza i powinno być OK.
Daniel

A to prawda.

Forsa80
05-07-2011, 15:17
Zaworek zwrotny zainstalowany, licznik wymieniony i teraz nawet nie drgnie :-) ufff ... tzn wtedy kiedy nie pobieram wody niestety :-)

Zbiornik faktycznie musiał się wygrzać - przy wyjeździe trzeba zakładać, że nie będzie ciepłej wody przez kilka godzin (2-3) zaraz po powrocie lub pozostawić CWU włączone, w sumie koszt niewielki.

Gosc***
05-07-2011, 16:08
planuję wyjazd niedługo...i własnie się zastanawiam...jak mnie kilka dni nie było, to nagrzewała się szybko - fakt, że nie wypuszczam całej wody nigdy i zawsze mam cyrkulację włączoną w godzinach "kąpielowych"
chyba wyłącze grzanie, zostawie tylko wygrzewanie zbiornika(ustale na dzień powrotu tania taryfa) i woda w sumie nie powinna aż tak ochłodnąć do naszego powrotu....

Liwko
10-07-2011, 09:17
Wyłącz cyrkulację i nie zawracaj sobie głowy tymi kilkoma kWh;)

Gosc***
01-10-2011, 07:10
czas na małe podsumowanie, jako że mamy 1.10 czyli tradycyjny początek okresu grzewczego

zużycie PC na CO+CWU(z podlicznika) za okres 1.11.2010-1.10.2011
1T=1836kwh
2T=2873kwh
Suma=4709kwh
%2T=61%

Forsa80
13-10-2011, 08:12
adiqq grzejecie już?

U nas mała biega po podłogach - na razie na 4 "nogach" więc już pompa trochę grzeje

Jakie masz ustawienia do grzania - temp. nastawy dzień/noc itd?

Gosc***
13-10-2011, 08:19
ja mam tak - noc 23C, dzień22,5C - takie wysokie ze względu na dzieci - 8 miesięcy i 4,5 roku. Grzeję od kilku dni, w nocy się na około 2 godziny załącza....

Forsa80
13-10-2011, 08:24
ja mam tak - noc 23C, dzień22,5C - takie wysokie ze względu na dzieci - 8 miesięcy i 4,5 roku. Grzeję od kilku dni, w nocy się na około 2 godziny załącza....

8 miesięcy ????

Nasza mała z 10 lutego :-) widać na Was też wiosna zadziałała :-)

U nas nastawy o 0,5 C niżej. Sprawdzasz czy pompka wygrzewa do tych zadanych temp. na jakimś osobnym termometrze? U mnie jest obok sterownika do pompy sterownik od reku i on pokazuje zawsze temp. niższą o około 0,5-1C.

Gosc***
13-10-2011, 08:34
to nie wiosna, to było tak zaplanowane, zeby urlop macierzyński był do końca roku szkolnego :)
nasz jest z 31 stycznia. Sterownik od reku jest w piwnicy.Nasze sterowniki Auraton3000 mają dokładność +-1C, ja mam stacje pogodową w pomieszczeniu gdzie jest sterownik i małe odchyłki są, pokazuje trochję mniej ale max 0,5-0,6C(ma taką samą dokładność co sterownik - kupiłem ją ze względu na pomiar wilgotnośći), mam też zwykły termometr, ale na nim to cięzo uznać taką małą różnicę

PiotrTok
17-10-2011, 06:42
Po długotrwałej lekturze tej części forum i licznych rozterkach nad wyborem systemu ogrzewania , w niedzielę a w zasadzie w sobotę wieczorem pierwszy raz została odpalona pompka Ecopol System o mocy 13KW + zasobnik na CWU o pojemności 400l.
Pewnie jak większość niezdecydowanych nadal jestem ciekaw jak będzie w największe mrozy, czy temperatury w domu będą odpowiednie i jakie będzie zużycie energii elektrycznej.

Forsa80
17-10-2011, 12:57
Po długotrwałej lekturze tej części forum i licznych rozterkach nad wyborem systemu ogrzewania , w niedzielę a w zasadzie w sobotę wieczorem pierwszy raz została odpalona pompka Ecopol System o mocy 13KW + zasobnik na CWU o pojemności 400l.
Pewnie jak większość niezdecydowanych nadal jestem ciekaw jak będzie w największe mrozy, czy temperatury w domu będą odpowiednie i jakie będzie zużycie energii elektrycznej.

Witamy w gronie użytkowników :-)

Spokojnie z uwagi na malucha w domu mamy non-stop minimum 21C. Ciągle walczymy z doszczelnieniem okna tarasowego - co fachowcy poprawią z jednej strony rozszczelnia się z innej i tak już 4 razy ... i pompka załącza się na kilka godzin 2-4 dziennie.
Byliśmy ostatnio u sąsiadów (mają piecyk gazowy) i u nich 18C no bo wiadomo oszczędzają - w zeszłym roku sezon grzewczy kosztował ich prawie 5000 pln. Dom w zasadzie podobnej wielkości i też dobrze ocieplony, no ale gazu szło.
Jak nie grzaliśmy na CWU i inne prądu szło za około 130-150 pln miesięcznie czyli chyba dość znośnie (kuchnia i płyta też na prąd), a wody idzie u nas co niemiara 50m3 od początku czerwca (z czego 30 to ciepła).
Teraz pewnie dociągniemy do 250 pln, a Zimą mam nadzieję nie przeskoczymy 500 pln i będzie ok.

Pozdrawiamy!

Gosc***
17-10-2011, 13:09
Forsa80 - masz podlicznik?
ja raz w miesiącu odczytuje podlicznik z PC i licznik główny....mam pełną kontrolę i pełny pakiet statystyk :)
jak nie grzałem, to prądu szło nam podobnie jak u ciebie. Masz taryfę całodobową czy dwustrefową?
u mnie rozkład kosztów w poprzednim, 1 sezonie grzewczym był następujący - przyjąłem srednią cenę za 1kwh 0,45zł, bo taka mi wychodzi za cały rok(ma taryfę dwustrefową)
dane z podlicznika PC (CO+CWU)(kwh) przeliczone po średniej cenie kwh
listopad - 240zł
grudzień+styczeń - 723zł
luty - 398zł
marzec - 290zł
kwiecień - 153zł
maj-wrzesień - srednio 60zł/m

Forsa80
18-10-2011, 09:27
Niestety podlicznika nie mam i mało miejsca na jego instalację.

Taryfę mamy 2 strefową, ale jeszcze póki co budowlaną, dlatego koszt prądu jest szacowany bo na rachunku ostatnio widziałem 200 pln, ale z tej kwoty 87 pln to opłata stała i kWh też jest deczko droższa niż później w normalnej taryfie.

adiqq jaką macie powierzchnię domu i jakie ocieplenie?

Gosc***
18-10-2011, 10:46
130m2 powierzchni użytkowej(23C) i 75m2 piwnic,z tego 65m2 dogrzewane do 16C
Ocieplenie 20cm styro, wentylacja mechaniczna z reku. Ale sporo mostków zostało jeszcze po budowie....
do tego jeszcze 2 grzejniki w garażu, ale one pełnią funkcję bardziej dekoracyjną, bo są na pętlach podłogówki z piwnicy, czyli załaczają się rzadko...

ferrit
18-10-2011, 12:59
adiqq masz pdobnie jak mój dom. Jak ja nie planuję podłogówki w piwnicy, ale grzejnik w suszarni (suszarnia w piwnicy) podłączyć do rozdzielacza podłogówki na parterze, czy do trójnika na rurach jeszcze w piwnicy przed rozdzielaczem ? Oczywiście przed grzejnikiem zawór (używany ma być zimą jak pranie będzie schło).

Gosc***
18-10-2011, 13:14
przy tej podłogówce szybciej by ci wyschło, bo wyższe temperatury będziesz mieć na bank...mam drabinki w łazienkach na parterze i na poddaszu i tego ciepła praktycznie nie czuć...przy podłogówce te pranie będzie ci dużo lepiej schło niz przy grzejniku(nawet jak go bardzo mocno przewymiarujesz, a taki przewymiarowany grzejnik pewnie cię też drożej wyjdzie niż ta podłogówka w tej piwnicy - za 2 grzejniki do garażu 60x180 zapłaciłem 1200zł - jak bym robił jeszcze raz, to te 2 pętle dałbym w podłogę - w sumie jeszcze to mogę zrobić, bo nie mam tam wylewki, tylko co z tymi grzejnikami zrobię? :))
Chyba lepiej podłączyć z rozdzielacza - tylko nie wiem jaki to będzie miało wpływ na opory...a przydławić zawsze możesz na rotametrze...

Liwko
18-10-2011, 13:18
tylko co z tymi grzejnikami zrobię? :))
.

Połóż na podłogę i zalej betonem:D

Gosc***
18-10-2011, 13:24
to już prędzej na allegro wystawię :D
muszę tylko dokładnie to pomierzyć, bo tej wylewki będzie niedużo, ale nawet jak wyjdzie te 4cm, to chyba to przerobię...tyle ze będe muiał łączenia na rurkach zrobić...no i będzie problem, bo nie będzie do czego rurek przymocować...styropian mi już tam żaden nie wejdzie - styropian mam pod betonem - więc akumulacja będzie bardzo duża...

TypeR
18-10-2011, 19:05
Cześć,
sezon grzewczy się zaczyna to i aktywność userów większa :).
Ja przy układzie ogrzewania na ten sezon nic nie zmieniałem, poprawiłem ocieplenie murłaty oraz łączenia z dachem, otynkowałem chałupę i ociepliłem styro obrzeża okien. Czy to coś zmienii...pewnie nie wiele ale poprawia somopoczucie :).
Za bardzo nie chce mi się już monitorować pracy PC, ustawione 21,5 oraz 20,5 dla dziennej i czekamy na zimę...
Pozdrawiam - Daniel

Liwko
18-10-2011, 19:10
Jak dociepliłeś to będziesz musiał na pompie skorygować, oczywiście na + dla zużycia;)

Gosc***
18-10-2011, 19:15
przy twoich nastawach moje 23C i 22,5C to tropiki :)
a jak docieplałeś murłatę?
ja sie zastanawiam, czy ma sens poprawiać ciągłość izolacji ściany z ociepleniem dachu...musiałbym rozebrać podbitkę, skuć pustak za murłatą i przykleić tam styro zamiast tego i przywrócić podbitę (pcv) Myślałem przy okazji tynku to zrobic, tylko nie wiem czy jest sens.....no i boje się że przy tym skuwaniu moze się uszkodzić membrana dachowa....

PiotrTok
18-10-2011, 19:54
czy możecie napisać jakie macie różnice temperatur między wejściem i wyjściem na podłogówki?

Gosc***
18-10-2011, 20:41
u mnie to zależy od konfiguracji w jakiej pracują podłogówki...jak idzie parter lub poddasze albo parter i poddasze to w okolicy 7 jest, jak jak razem z piwnicą, to róznica jest mniejsza...ale nie pamiętam dokładnie, przyobserwuję, jak zacznie sie prawdziwe grzanie...wtedy się przypomnij...

PiotrTok
19-10-2011, 06:25
u mnie po kilku dniach pracy jest dokładnie 7 stopni różnicy i tak się zastanawiam czy przypadkiem nie byłoby lepiej gdyby różnica wynosiła 4-5 stopni.

TypeR
19-10-2011, 06:52
przy twoich nastawach moje 23C i 22,5C to tropiki :)
a jak docieplałeś murłatę?
ja sie zastanawiam, czy ma sens poprawiać ciągłość izolacji ściany z ociepleniem dachu...musiałbym rozebrać podbitkę, skuć pustak za murłatą i przykleić tam styro zamiast tego i przywrócić podbitę (pcv) Myślałem przy okazji tynku to zrobic, tylko nie wiem czy jest sens.....no i boje się że przy tym skuwaniu moze się uszkodzić membrana dachowa....
Cześć,
u mnie ściana 1W, ocieplenie murłaty już było ale słabe więc dodałem 6 cm styro od zewnątrz oraz na łączeniu ściany z dachem (pod membranę) dopchałem jeszcze trochę wełny tam gdzie był luz (były miejsca nie dokładnie zrobione przez ekipę od zabudowy i ocieplenia poddasza).
Potem poszedł tradycyjny tynk cementowo-wapienny. W tym tygodniu ma się robić podbitka więc zasłoni styro.
Tak jak mówię nie wiem czy to coś zmieni ale samopoczucie poprawia :).
Co do nastaw to przy wyższych żona marudzi że za ciepło, jakoś zimnolubna się zrobiła :)
Pozdrawiam - Daniel

TypeR
19-10-2011, 06:58
Cześć,
u mnie również delta 7 C, wynika to chyba z dość długich pętli w podłodze. W zeszłym roku na poddaszu zmieniłem pompkę na mocniejszą ale nie wiele to zmienia.
Tak już pewnie musi zostać. Już nie pamiętam ale chyba jak zakręcę obwód na strychu nad garażem to delta robi się mniejsza tylko że to dobra suszarnia itp. więc grzejemy to pomieszczenie.
Pozdrawiam - Daniel

Gosc***
19-10-2011, 15:58
u mnie to zależy od konfiguracji w jakiej pracują podłogówki...jak idzie parter lub poddasze albo parter i poddasze to w okolicy 7 jest, jak jak razem z piwnicą, to róznica jest mniejsza...ale nie pamiętam dokładnie, przyobserwuję, jak zacznie sie prawdziwe grzanie...wtedy się przypomnij...

muszę zweryfikować to co napisałem - jak dzisiaj szedł mi sam parter, to miałem deltę 14! - to efekt kręcenia rotametrami na parterze....przywróciłem poprzednie ustawienia i spadło do 12 - i mam takie wrażenie, ze jest to po części efekt za długich pętli, bo jak PC dłużej pracuje, to delta maleje, a tak na powrocie miałem długo tę samą temperature, a na zasilaniu rosła - a dodatkowo, że jak grzał sie cały parter, to moc była za duza i za szybko się woda nagrzewała...na zasilaniu miałem 14C, wieć moc PC będzie około 9kw, a to sporo za dużo jak na 75m2...

Forsa80
19-10-2011, 19:16
Cześć,
u mnie również delta 7 C, wynika to chyba z dość długich pętli w podłodze. W zeszłym roku na poddaszu zmieniłem pompkę na mocniejszą ale nie wiele to zmienia.
Tak już pewnie musi zostać. Już nie pamiętam ale chyba jak zakręcę obwód na strychu nad garażem to delta robi się mniejsza tylko że to dobra suszarnia itp. więc grzejemy to pomieszczenie.
Pozdrawiam - Daniel

U mnie też delta od 7-11C w zależności czy grzeje tylko górę czy całość itd.

Dziś jednak moja pompa zanotowała pierwszą awarię :-( oczywiście awaria wystąpiła na 2 godziny po moim wyjeździe w delegację, no bo niby kiedy miała wystąpić ... żona w szoku i dzwoni ... na szczęście muszę pochwalić Pana Marka - call center odebrał moje wezwanie o pomoc nawet wieczorem.
Muszę sprawdzić zaworek na zbiorniku i odpowietrzyć pompki i może będzie ok - w piątek zobaczę.

Forsa80
25-10-2011, 11:50
No dobra pompa zanotowała już 2 awarie, ale wszystko związane z zaworkiem bezp. na zbiorniku - przynajmniej tak mi się zdaje.

Objawy:
alarm na wyświetlaczu :-)
ciśnienie z zbiorniku od obiegów GZ na 0 bar
pompa obiegowa umieszczona najwyżej strasznie prycha

Co 2-3 dni muszę dolać wody do układu bo ciśnienie spada, a wody z butli do której sprowadzony jest odpływ ze wspomnianego zaworu bezp. przybywa w tempie expresowym.

Siłą rzeczy pewnie dopełniając układ go napowietrzam, więc albo mam problem ze zbyt niskim ciśnieniem albo mam problem z powietrzem w instalacji.

Zaworek bezpieczeństwa puszcza już w okolicy 1,3-1,5 bar więc jak nabiję 1 bar, a nawet 0,5 bar'a to w trakcie podgrzewania CWU objętość wody rośnie na tyle, że ciśnienie wzrasta powyżej tego poziomu i nadwyżka wody wylatuje, a kiedy układ stygnie ciśnienie spada do poziomu 0.

Poprawcie mnie jeżeli coś piszę nie tak ...

Rozwiązaniem jest chyba wymiana zaworku. Zastanawiam się tylko, bo skoro na obiegach GZ jest naczynie wzbiorcze to ono powinno buforować jakoś tą nadwyżkę czy też się mylę?

Gosc***
25-10-2011, 12:15
ja miałem problem z zaworkiem bezpieczeństwa, puszczał - objawy bardzo podobne do twoich - wymienił znajomy hydraulik.
Jak ci skacze ciśnienie na DZ, to prawdopodobnie masz złe ciśnienie w naczynio wzbiorczym - też tak miałem, ale podczas ostatniej wizyty p. Marek nabił odpowowiednio i od tego czasu maksymalne wahania cisnienia to 0,1b - wcześniej nawet do 0,4b było.

reasumując - zaworek do wymiany i nabicie odpowiedniego ciśnienia w naczyniu wzbiorczym(jak dobrze pamiętam to w zbiorczym z DZ powinno być 1,5b a w naczyniu z GZ 1b - albo na odwrót - mam na naczyniach napisane, jak będe w piwnicy, to zobacze.
to że pompa prycha, może być efektem zapowietrzenia instalacji - odpowietrzałeś cos?

Gosc***
25-10-2011, 13:16
GZ 1b
DZ 1,5b
może wystarczy tylko w tym naczyniu odpowiednio nabić, bo zawór na GZ masz na 1,5b, no ale nie powienien puszczać przy 1,3...

rwxw
25-10-2011, 15:24
ciśnienie z zbiorniku od obiegów GZ na 0 bar
pompa obiegowa umieszczona najwyżej strasznie prycha
.....naczynie wzbiorcze to ono powinno buforować jakoś tą nadwyżkę czy też się mylę?
A nie jest to problem z nieodpowietrzonym układem GZ ? Skoro obiegówka szumi to może być zapowietrzone GZ. Gdy układ się odpowietrza, to ciśnienie dodatkowo spada. Tak czy inaczej zaworek bezpieczeństwa 1.5 bara to raczej nie za wiele, dałbym większy, np 2-3 bary o ile producent PC na to pozwala. Instalacja bez problemów musi tyle wytrzymać. Sprawdź jakie masz różnice poziomów pomiędzy najwyższym i najniższym punktem instalacji GZ, 10m różnicy to mniej więcej 1 bar. Sprawdź też ciśnienie w zbiorniku przeponowym, jeśli są standardowe 3 bary, to on nic nie buforuje i ciśnienie szybko wzrasta ponad wartość graniczną zaworka, a potem spada gdy układ się ochłodzi i stąd wycieki. Jak chcesz mieć na instalacji 1 bar, to spuść powietrze ze zbiornika przeponowego do 0.7-0.8 bara i dopełnij GZ do 1 bara, wtedy przeponowiec będzie działać.

Gosc***
25-10-2011, 17:01
rwxw - jesli ma ten sam zasobnik co ja, to musi być 1,5bara - tak pisze na stronie producenta...w zupełności wystarcza, pod warunkiem że jest prawidłowe ciśnienie w naczyniu wzbiorczym

rwxw
25-10-2011, 17:22
musi być 1,5bara
jak musi być, to musi, stąd moje zastrzeżenie co do producenta, ale pozostałe uwagi raczej są aktualne.

Zigobar
25-10-2011, 17:30
Forsa80, dla prawidłowej pracy układu, ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym powinno być ok. 0,2-0,3 bara niższe niż ciśnienie w instalacji. Wtedy podczas pracy układu naczynie będzie zawsze częściowo wypełnione cieczą kompensując zmiany objętości tejże, nie dopuszczając tym samym do dużych wahań ciśnienia w układzie.

TypeR
25-10-2011, 18:19
Cześć,
na bank masz teraz zapowietrzony układ, sprawdź czy przy listwie na rozdzielaczu na poddaszu jest odpowietrznik, jeżeli jest to sprawdź czy ma otwartą pozycję, to samo z odpowietrznikiem nad naczyniem przeponowym (mam nadzieję że podobnie Marek robi kotłownie, taka czarna zakrętka), wyłącz sprężarkę na pompie, włącz "chorągiewką" obiegi podłogówki i niech sobie latają, na pracującej pompce obiegowej odkręć śrubkę tą dużą na chwilę, zejdzie z niej powietrze (tylko z przyłożoną ścierą bo woda poleci). Jeżeli masz grzejniki w łazience to również trzeba je odpowietrzać. I taka zabawa przez jakiś czas.....
Zawór na zbiorniku jest faktycznie 1,5 bara bo tak wymaga producent. Drugi zawór na 2 bary powinien być nad zbiornikiem przeponowym tam gdzie jest odpowietrznik. Więc na krótki czas ten za zbiorniku CWU chyba można zamknać a w razie problemu ten na zbiorniku przeponowym zadziała przy 2 barach. Tylko trzeba sprawdzić czy ten nie jest zamknięty "wkręcanym korkiem". Taki sam jest przy DZ, tam gdzie można uzupełnić wodą ciśnienie, działa w obie strony.
Wydaje się to skomplikowane ale zanim wymienisz zawór to można go zaślepić a ten na górze zadziała przy 2 barach. Nie będzie trzeba pilnować i dolewać wody do układu.
Pozdrawiam - Daniel

Gosc***
25-10-2011, 18:23
Cóż, ja przed startem sezonu grzewczego przez kilka dni odpowietrzałem zarówno GZ jak i DZ...no i dobrze zrobiłem, bo inaczej miałbym tez kilka niespodzianek...

photos
25-10-2011, 19:37
a u mnie sa zamontowane odpowietrzniki i dolnego i gornego zrodla. Tez mialem takie wahania cisnienia przy kilku pierwszych uruchomieniach pompy, nawet glikolu musialem dolewac. Byl tez szum przy obiegowkach. Teraz juz sie unormowalo.

Forsa80
26-10-2011, 12:02
No nic muszę w takim razie powalczyć deko w kotłowni ...

Dzięki za rady - w weekend się do nich zastosuję, póki co codzień dobijam deczko ciśnienie i odpowietrzam układ na pompkach, ale muszę sprawdzić ten zbiornik przeponowy i ciśnienie na nim itd.

PiotrTok
26-10-2011, 13:12
Czy możecie mi napisać jaką macie różnice temperatur na dolnym źródle (kolektor pionowy)? U mnie po 2,5 godzinach pracy różnica wynosi 2,5stopnia (wyjście z pompy 3 a powrót z ziemi 5,5) tak się zastanawiam czy różnica nie powinna być większa.

Gosc***
26-10-2011, 14:09
ja przy poziomym mam taką samą różnice - ale mam obiegówkę na 3 biegu...jak zmniejsze bieg, to różnica rośnie....tyle że ja mam 14/11,5 :)

photos
26-10-2011, 20:07
ja przy poziomym mam taką samą różnice - ale mam obiegówkę na 3 biegu...jak zmniejsze bieg, to różnica rośnie....tyle że ja mam 14/11,5 :)

Narazie tyle masz :)
Chociaz Ty masz przewymairowany to przez caly rok mozesz sie chwalic :)

Gosc***
27-10-2011, 08:44
Photos - na koniec okresu grzewczego(koniec lutego) miałem 1,5/-0,5 czyli bardzo dobrze jak na poziomy
Inna kwestia, że grunt mam bardzo dobry - tak 2/3 to sama glina, kilkanaście mb to pyły dymnicowe do których koparką wjechaliśmy a reszta to mokry piasek. Więc mógłbym dużo mniejszy ten kolektor zrobić, no ale poziomy jak jest miejsce to można tanim kosztem przewymiarować.

Gosc***
27-10-2011, 12:24
a zrobiłem mały test - na 3 biegu było 14/11,5 a jak dałem obiegówkę na 1 bieg to miałem 14,5/8,5 i się zastanawiam właśnie jak lepiej...
1 bieg to 39W, 2 bieg to 62W, 3 bieg to 80W
kolega (wieloletni użytkownik PC) twierdził kiedyś, że jak jest delta mniejsza niż 5, to nie jest dobrze, bo nie ma właściwego obioru ciepła...no i sam nie wiem...

photos
27-10-2011, 13:01
Photos - na koniec okresu grzewczego(koniec lutego) miałem 1,5/-0,5
U mnie jest nowy dom i jeszcze nie mieszkam czyli nawet jednego sezonu nie był ogrzewany. Jak ostatnio włączyłem pompę aby trochę podgrzała to chodziła 51 godzin non stop. I po tych 51 godzinach właśnie miałem takie temperatury :) I na pionowym. No ale mam nadzieję że tak nie będzie że pompa będzie chodziła tyle czasu bez przerwy. Po godzinie przerwy już miałem coś koło 5 stopni wyżej.

Gosc***
27-10-2011, 13:05
po godzinie postoju, to ja mam 20/20, bo PC stoi w piwnicy i taką mam tam temperaturę ;)

photos
27-10-2011, 13:08
po godzinie postoju, to ja mam 20/20, bo PC stoi w piwnicy i taką mam tam temperaturę ;)
U mnie tez w piwnicy....niezaizolowane rury masz?? U mnie tak szybko nie nabiera temperatury

Gosc***
27-10-2011, 13:21
mam zaizolowane...w PC też mam dołożone wełny - może z tą godzinę przesadziłem,ale szybko rosnie...
EDIT - na koniec pracy było 13,5/7,5 - 2 godziny pozniej było 18/16

HenoK
28-10-2011, 18:45
Dla ciekawskich - pompa ciepła firmy Ecopol - System bez obudowy :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4972570&viewfull=1#post4972570 .

Daga&Adam
29-10-2011, 11:59
Dla ciekawskich - pompa ciepła firmy Ecopol - System bez obudowy :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4972570&viewfull=1#post4972570 .

Przeklejam tamtego posta tutaj - tam rzeczywiscie moze zginac w tlumie a to przeciez ecopolowy sprzet :)

Widok ogolny na pompencje (waga 140kg wiec luzik - w dwoch mozna ja wniesc bez zadnych problemow nawet po schodach, a po sciagnieciu obudowy nawet nikt sie nie zasapie ;) :
http://szyna.civ.pl/pc/1.jpg

Widok ogolny na uklad elektryczny / sterowania:
http://szyna.civ.pl/pc/2.jpg

Widok szczegolowy na uklad elektryczny. Od lewej przekazniki RELPOL, stycznik AEG, czujnik kolejnosci i zaniku fazy F&F, zabezpieczenia B10 i wylacznik silnikowy legranda, stycznik moellera:
http://szyna.civ.pl/pc/3.jpg

Sterownik pompy:
http://szyna.civ.pl/pc/4.jpg

Zgladamy do srodka:) Zeby to zobaczyc trzeba odkrecic ze 30 srub i wyciagnac tone scinkow z welny mineralnej - robia m.in. za wygluszenie. Z tylu po lewej i po prawej (dlugie czarne) to wymienniki ciepla - pieknie opakowane styropianem i obklejone centymetrowa pianka izolacyjna. Naprawde solidnie - tak solidnie ze zal mi tego bylo rozbierac i w koncu nie wiem jaki to typ (chcialem sprawdzic jakie bedzie mial opory zeby dobrze dobrac pompke obiegowa). Widac tam tez cztery pary kabelkow (czujki temperatur wejsc/wyjsc obu zrodel) i cienki miedziany przewod do kontroli cisnienia (podlaczony do presostatu). W centrum oczywiscie sprezarka scroll copeland - opakowana w jakis filc :)
http://szyna.civ.pl/pc/5.jpg

Jedziem ze szczegolami. Filterek ALCO. Alco wspolnie z copelandem tworza grupe EMERSON - pierwsza liga jezeli chodzi o chlodnictwo.
http://szyna.civ.pl/pc/6.jpg

Presostat (czyli czujnik roznicy cisnien ktory czuwa nad prawidlowa praca ukladu - w razie gdyby po ktorejs stronie ulecial czynnik - wylaczy sprezarke zapobiegajac jej uszkodzeniu).
http://szyna.civ.pl/pc/7.jpg

Wziernik ALCO (do kontroli przeplywu czynnika i stopnia jego zawilgocenia):
http://szyna.civ.pl/pc/8.jpg

Zawor rozprezny ALCO:
http://szyna.civ.pl/pc/9.jpg

Tu szczerze mowiac nie jestem pewien co to ale ma logo EMERSON na sobie z boku ;)
http://szyna.civ.pl/pc/10.jpg

I to wszystko! Ot cala pompa. Bardzo mi sie to podoba - kazdy element mozna kupic nawet na allegro, a w razie awarii wymieni to kazdy chlodnik. Najdrozsza jest oczywiscie sprezarka - ok 3k pln. Filtr, wziernik, presostat - ponizej 100 pln za element. Skraplacz i parownik sa obudowane i zakryte wiec niestety ich nie sfocilem ale producent deklaruje ze to "danfoss, alfaco lub honeywell" i ja tam mu wierze :) Prostota tego urzadzenia poraza. Ale to wielki plus bo tutaj nie ma sie co zepsuc, jedyny zuzywajacy sie element to sprezarka ktora bez najmniejszej awarii powinna pociagnac minimum 25 lat, a przypuszczam ze pociagnie dwa razy tyle przy prawidlowo wykonanej instalacji i sterowaniu :)

Podsumowujac - kawal solidnego sprzetu opartego o elementy z najwyzszych polek firm chlodniczych. Podoba mi sie :)

Forsa80
21-11-2011, 14:19
Temat zamarł - wszyscy nadal pod wrażeniem wnętrza ich pompki :-)

Kilka dni obserwacji i wygląda na to, że u mnie problem "uciekania" wody z GZ jest jedynie podczas wygrzewania CWU grzałką - z układu uciekają mi wówczas jakie 4 litry wody, puszcza zaworek bezp. na zbiorniku CWU. Grzałka wygrzewa natomiast wodę w zbiorniku do jedynie 61C - to odczyt z PC.
Niestety nie udało mi się dokładnie zaobserwować jak rośnie ciśnienie i kiedy dokładnie puszcza zaworek przy wygrzewaniu CWU, kiedy jednak dolewam wody ponad 1,5 bara wszystko leci przez zawór kiedy ciśnienie jest w okolicy 1,5 - może ciut mniej 1,4.

No więc koledzy co to może być - zaworek bezp. czy coś jeszcze jest nie tak?

Gosc***
21-11-2011, 15:12
Temat zamarł - wszyscy nadal pod wrażeniem wnętrza ich pompki :-)

Kilka dni obserwacji i wygląda na to, że u mnie problem "uciekania" wody z GZ jest jedynie podczas wygrzewania CWU grzałką - z układu uciekają mi wówczas jakie 4 litry wody, puszcza zaworek bezp. na zbiorniku CWU. Grzałka wygrzewa natomiast wodę w zbiorniku do jedynie 61C - to odczyt z PC.
Niestety nie udało mi się dokładnie zaobserwować jak rośnie ciśnienie i kiedy dokładnie puszcza zaworek przy wygrzewaniu CWU, kiedy jednak dolewam wody ponad 1,5 bara wszystko leci przez zawór kiedy ciśnienie jest w okolicy 1,5 - może ciut mniej 1,4.

No więc koledzy co to może być - zaworek bezp. czy coś jeszcze jest nie tak?

też miałem problem z zaworkiem - sprężynka padła - od wymiany jest ok.
Też miałem wahania ciśnienia - od czasu nabicia odpowiedniego ciśnienia w naczyniu wzbiorczym - wahania ciśnienia mam minimalne i żadnych problemów

TypeR
21-11-2011, 17:27
cześć,
możesz mieć jeszcze zapowietrzoną podłogówkę, u mnie również na początku były spore różnice w ciśnieniu jak wygrzewałem grzałką. Teraz może z 0,2 bara. Poprostu napełniłem do 1,5 bara, po wygrzaniu trochę wywaliło wody (może z 200 ml) i już tak zostawiłem, nie dolewałem. Wygrzewanie również mam w okolice 60 C, wtedy dochodzi do 1,5, w tygodniu tak między 1,3-1,4 bara jest.
Pozdrawiam - Daniel

lujski
21-11-2011, 20:23
hej, ile metrów musi byc odwiertów pionowych przy pompie PSPC-08 - mozna sie zamknąc w stu metrach ???

Gosc***
21-11-2011, 20:27
hej, ile metrów musi byc odwiertów pionowych przy pompie PSPC-08 - mozna sie zamknąc w stu metrach ???

zapomnij
proponuję lekturę
http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/grunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo/
http://www.synergiadladomu.pl/ogrzewanie/czym-ogrzewac-zrodla-ciepla/

przy 100m będziesz mieć problemy na bank...

orzechot
01-12-2011, 13:04
Wygląda na to, że naszej pompie "przekręcił" się licznik czasu pracy (dla CO). Poprzednio sprawdzany pokazywał 146:45, ostatnio już 08:20.
Czy ktoś wie przy jakiej wartości ten licznik się przekręca? 164 (163:59)? W instrukcji nie widzę. Do "wsparcia technicznego" jeszcze nie dzwoniłem...

Gosc***
01-12-2011, 13:20
Wygląda na to, że naszej pompie "przekręcił" się licznik czasu pracy (dla CO). Poprzednio sprawdzany pokazywał 146:45, ostatnio już 08:20.
Czy ktoś wie przy jakiej wartości ten licznik się przekręca? 164 (163:59)? W instrukcji nie widzę. Do "wsparcia technicznego" jeszcze nie dzwoniłem...

nic się nie przekręciło - musiał być chwilowy zanik napięcia....
ja zauważyłem że się zresetował licznik CO po wyłączeniu prądu - o dziwo CWU pamięta...pewnie CO się nie zapisuje w epromie :D
pewnie będzie poprawione w kolejnej wersji sterownika :)

orzechot
01-12-2011, 14:21
Weekendowe wichury i przerwy w zasilaniu... No właśnie CWU się zachowało, więc myślałem że licznik się przekręcił...

Daga&Adam
01-12-2011, 16:18
Weekendowe wichury i przerwy w zasilaniu... No właśnie CWU się zachowało, więc myślałem że licznik się przekręcił...

Jezeli to licznik 16-to bitowy i trzyma tylko liczbe minut to przekreci sie po ok. 1092 godzin dzialania :)

PiotrTok
01-12-2011, 20:09
nic się nie przekręciło - musiał być chwilowy zanik napięcia....
ja zauważyłem że się zresetował licznik CO po wyłączeniu prądu - o dziwo CWU pamięta...pewnie CO się nie zapisuje w epromie :D
pewnie będzie poprawione w kolejnej wersji sterownika :)

zaraz po montażu zgłosiłem chłopakom tą małą niedogodność i w ostatnią niedzielę przejeżdżali obok mnie i wgrali nowy skorygowany soft w którym dodatkowo można ustawiać przerywaną pracę pompki cyrkulacyjnej.

czakszak
13-12-2011, 13:14
Szanowni użytkowicy PC, mam taką zagadkę odnośnie pionowych odwiertów.
1. Otóż zgodnie z projektem i Fakturą wykonano 200 mb odwiertów ( 4 razy po 50 mb).
2. Jak sprawdzić czy rzeczywiście mam 4 po 50 mb a nie np po 45 metrów lub 40 mb?
3. Zaniepokoiła mnie zbyt mała różnica (tylko ok. 2,5 stopnia) między glikolem na wejściu do pompy i wyjściu z pompy (powiedzmy 2,5 stopnia na wejściu, ok. 0 lub - 0,2 stopnia na wyjściu czyynika)

photos
13-12-2011, 13:21
Różnica wynika z tego że obiegówka Dolnego źródła chodzi pewnie na 3 Biegu. Jak zrobisz drugi będzie koło 4. Ale nie wiem czy możesz zrobić, chodzi o to żeby przepływ był nie za mały. Teraz za bardzo nie sprawdzisz długości. Podczas napełniania można mniej więcej określić ile litrów weszło i matematycznie wyliczyć.

PiotrTok
13-12-2011, 13:31
jedyne co możesz sprawdzić to po zdjęciu pianki z rur wchodzących do budynku, napisy na rurze na których może będzie widać kolejny metr rury (rury mają nadruk kolejnego metra). U mnie wg wskazań na pompie mam różnice 2,5 stopnia ale po umieszczeniu czujników temperatury na każdym powrocie z DZ (3szt) i na wejściu do DZ różnica wychodzi ok 3,5 stopnia

photos
13-12-2011, 13:35
jedyne co możesz sprawdzić to po zdjęciu pianki z rur wchodzących do budynku, napisy na rurze na których może będzie widać kolejny metr rury (rury mają nadruk kolejnego metra). U mnie wg wskazań na pompie mam różnice 2,5 stopnia ale po umieszczeniu czujników temperatury na każdym powrocie z DZ (3szt) i na wejściu do DZ różnica wychodzi ok 3,5 stopnia
U mnie jest identycznie. Wskaźniki na pompie zawsze pokazywały deltę 2 stopnie a czujniki na rurach około 4,5 na drugim biegu

czakszak
13-12-2011, 15:22
Reasumując mam conajmniej kilka tematów:
1) Sprawdzić temp. na we/DZ oraz wy/DZ w miarę precyzyjnym... czymś (czym?),
sprawdzić w pompie szybkość przepływu- muszę poczytać instrukcje dla serwisanta buderusa,
porównać wartości ze spotkanymi na Forum
lub
2) wysłać tresowaną rybkę tam i z powrotem z prędkościomierzem, zmierzyć czas i wyjdzie droga jaka przebyła;)
Ale na poważnie: myślę, że problem głębokości otworów i sprawdzenia tej głębokości dotyczy wszystkich uzytkowników pionowych odwiertów. Nie stałem przy odwiertach i teraz muszę "uwierzyć" w ich głębokość- może są jakieś metody przepływowe? jest z nami jakiś fizyk od mechaniki płynów? Pozdrawiam,

Daga&Adam
13-12-2011, 16:07
Nie musisz męczyć rybek. Wystarczy wykorzystać taki przyrząd : http://allegro.pl/wlokno-szklane-do-przeciagania-kabli-stalka-4-5-50-i1985240625.html . Bez problemu dojdzie do głowicy. Oczywiście najpierw musisz zdemontować rozdzielacz :(.

Prosciej pozyczyc kompresor, wypompowac glikol i zmierzyc ilosc litrow, a potem ponownie napelnic :) W kolektorze pionowym to szybka i latwa robota.. Ja swoj poziomy najpierw plukalem woda, potem robilem probe cisnieniowa, a potem podpialem kompresor - a zeby byc pewnym ze wypompowalem cala wode - liczylem na wiadra. Wyszlo dokladnie tyle ile bylo wyliczone, praktycznie co do litra :)

Po krotkim przemysleniu stwierdzam, ze wypompowanie pionowego moze byc jednak trudniejsze, jak nie niemozliwe ;)

rwxw
13-12-2011, 18:23
3. Zaniepokoiła mnie zbyt mała różnica (tylko ok. 2,5 stopnia)
Różnica nie jest zbyt mała (albo bardzo dużej obiegówce, jeśli masz obiegówkę 100W to jest ok.), martwiłbym się gdyby była za duża. Mała świadczy o małych oporach, a skoro masz około 4x120m rury (32ki czy 40ki?) (już liczę z końcówkami do rozdzielacza), to masz bardzo małe opory przepływu i o to chodzi.

PiotrTok
13-12-2011, 19:55
Potem już tylko wystarczy dokopać się do dna odwiertów i sprawdzić jakie tam są napisy, wykonać proste działania matematyczne o nazwie odejmowanie i dodawanie i wszystko już będzie jasne ;).
Zapomniałeś o tym, że rury na końcu łączą się z głowicą i niekoniecznie musi być to kontynuacja tej samej rury :).
masz rację ale jeżeli np będzie miał nadruk 30m lub np 170 m (w co wątpię bo raczej od końca nie zaczynali rozwijania 200m krażka) to może być sygnał do podejrzeń

Gosc***
13-12-2011, 21:53
Różnica nie jest zbyt mała (albo bardzo dużej obiegówce, jeśli masz obiegówkę 100W to jest ok.), martwiłbym się gdyby była za duża. Mała świadczy o małych oporach, a skoro masz około 4x120m rury (32ki czy 40ki?) (już liczę z końcówkami do rozdzielacza), to masz bardzo małe opory przepływu i o to chodzi.

też uważam że nie ma się co przejmować - ja mam na 3 biegu 2,5-3. Na 2 biegu mam 4-4,5 a na 1 biegu 5,5-6 (jakoś w tych granicach)
Inna sprawa że też miałem na sztywno podłączony 3 bieg, teraz mogę ręcznie regulować. No ale i tak w moim przypadku najlepiej sprawdza się 3 bieg, przy takiej wielkości kolektora nie wychładzam tak gruntu - teraz może to nie ma znaczenia, ale będzie miało pod koniec sezony grzewczego...

czakszak
14-12-2011, 15:06
Witam Wszystkich,
1. W odwiertach mam rury fi 40- do rozdzielacza mam blisko (nie za duża działka), więc szacuję, że ok 4x 110m może 120m rur.
2. Wyczytałem, ale dopiero w instrukcji dla instalacji i konserwacji, że "różnica temperatur pomięedzy dopływem i wypływem czynnika roboczego ok. 2...5 K(czyli stopni C), zalecenie 2...3 K W przypadku zbyt małej różnicy pompę ustawić na mniejszą wydajność"
Jeszcze nie dobrałem się do sprawdzenia jaka jest regulacja pompy (sprawdzę dopiero w weekend), ale na pierwszy rzut oka wyglada, że pompa pracuje na właściwym "biegu". 8-)
3. Przekonuje mnie argument "nie wychładzania kolektora"- czyli podkręcanie delty nie ma sensu. Zobaczymy później.

czakszak
14-12-2011, 15:12
zaczynam mysleć, że trzeba było zrobić ze 40 mb więcej odwiertów dla "pewności"- czyli nie 4 po 50 mb a np 4 po 60 mb- ale wiadomo-kazdy metr to "stówka":(

deratus
22-12-2011, 08:13
Na forum elektrody znalazłem takie informacje na temat pompy produkowanej przez Ecopol - może komuś przyda się ta informacja
cyt
bodziopl
PCi - dobra: my tu na forum robilim takie gdzieś w 2005 r., elektryka ubożuchna , ale solidna, presostat dałbym wyżej - żeby na parze robił, jest ekonomizer ! , ale DZ ŻENADA !!!, wygląda na to że Pan fachowiec miał za dużo kolanek, a absolutny hit to: ocynk na kolektorze, a w sam raz dla pary cynk - glikol nie istnieje inhibitor !, i to powinien wiedzieć każdy absolwent zawodówki !
SAWEK101
I jeszcze m250 jako zabezpieczenie sprężarki, (to już lepiej było by na zwykłej esce) podobno jeszcze to produkują, ja 12 lat temu po spaleniu kilku silników i zabezpieczeń szybko się z nich wyleczyłem, lepsza jest nawet chińszczyzna.
A jako automatyka to i tak lepszy jest danfoss i tańszy castel, wymienniki też cieniutkie, czyli księgowa kompletowała pc :D

HenoK
22-12-2011, 08:42
Na forum elektrody znalazłem takie informacje na temat pompy produkowanej przez Ecopol - może komuś przyda się ta informacja Tobie te informacje do czegoś się przydały?
Jeżeli tak, to wyjaśnij co one znaczą i do czego się odnoszą.
Na jaką pompę ciepła się w końcu zdecydowałeś : Ecopol-System, czy Vaillanta (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189679-Pompa-Ecopol-System-vs-Geotherm-Vaillanta&p=4982665&viewfull=1#post4982665) ?

PiotrTok
22-12-2011, 11:49
Na forum elektrody znalazłem takie informacje na temat pompy produkowanej przez Ecopol - może komuś przyda się ta informacja
cyt
bodziopl
PCi - dobra: my tu na forum robilim takie gdzieś w 2005 r., elektryka ubożuchna , ale solidna, presostat dałbym wyżej - żeby na parze robił, jest ekonomizer ! , ale DZ ŻENADA !!!, wygląda na to że Pan fachowiec miał za dużo kolanek, a absolutny hit to: ocynk na kolektorze, a w sam raz dla pary cynk - glikol nie istnieje inhibitor !, i to powinien wiedzieć każdy absolwent zawodówki !
SAWEK101
I jeszcze m250 jako zabezpieczenie sprężarki, (to już lepiej było by na zwykłej esce) podobno jeszcze to produkują, ja 12 lat temu po spaleniu kilku silników i zabezpieczeń szybko się z nich wyleczyłem, lepsza jest nawet chińszczyzna.
A jako automatyka to i tak lepszy jest danfoss i tańszy castel, wymienniki też cieniutkie, czyli księgowa kompletowała pc :D

albo jaką firmę reprezentujesz?

lujski
22-12-2011, 16:25
czy Ecopol-system ma w ofercie pompy powietrzne ???

HenoK
22-12-2011, 16:41
czy Ecopol-system ma w ofercie pompy powietrzne ???Nie ma.

deratus
22-12-2011, 18:17
Tak Henok, m.in te informacje przydadzą mi się wyborze pompy ciepła. Na jaką pompę się zdecyduję tego jeszcze nie wiem,ale pewnie nie będzie to Vaillant. Moim wyborem chyba jednak nie będę się chwalił ,bo widzę ,że niektórzy za bardzo biorą do siebie jakąkolwiek konstruktywną krytykę .A ponieważ jest to wątek o pompach ciepła firmy Ecopol moja wypowiedź jak nie trudno zauważyc odnosi się do tychże pomp i co ona oznacza dokładnie pisze w moim poście (jeżeli uważasz, że zawarte informacje są nieprawdziwe to będę wdzięczny za wyprowadzenie mnie z błędu)
PiotrTok - człowieku zastanów się co piszesz - jaką firmę ja mam reprezentować ?(za dużo naczytałeś się o spiskowej teorii dziejów)
Nie skreślam firmy Ecopol, ale raczej bym się na nią zdecydował po wprowadzeniu poprawek (być może dotrze ta informacja lub może już dotarła do producenta i po poprawieniu paru szczegółów będzie można cieszyć się niedrogim i dopracowanym urządzeniem)

Daga&Adam
22-12-2011, 19:30
Nie skreślam firmy Ecopol, ale raczej bym się na nią zdecydował po wprowadzeniu poprawek (być może dotrze ta informacja lub może już dotarła do producenta i po poprawieniu paru szczegółów będzie można cieszyć się niedrogim i dopracowanym urządzeniem)

Jakich poprawek ? :-) Oj stary - ktos wrzucil fotki wnetrza (nawet wiem kto bo to moje fotki he he ;) i jakis forumowicz na tej podstawie stwierdzil ze "graty dobierala ksiegowa" mimo ze nie widac najwazniejszego - czyli modelu sprezarki i wymiennikow - bo sa tak dokladnie oklejone izolacja ze nie chcialem jej niszczyc - no bez jaj ;)

Dodam jeszcze ze te ich pompy ktore "robili my w 2005" osiagaja COPy 1,5-2 i wiekszosc lezy rozbabrana bo czegos im wiecznie tam brakuje. Cenie sobie forum elektrody i ich uzytkownikow - to goscie z wielka wiedza i nierzadko doswiadczeniem ale jednak ufam ecopolowi ktory te pompy produkuje pomalu juz masowo, a ktora to sobie stoi u mnie w "kotlowni" i wedlug moich wyliczen daje COPy w granicy 5 :)

pietras83
31-12-2011, 12:29
Witam
Mam kilka pytań odnośnie elektryki.
Ze zdjęc wynika że pompa ma zamontowaną eskę 10 A, oczywiście do 3,6 kw w zupelnosci wystarczy tylko ja mialem dac w rozdzielni (już kupiona), mozna więc obwód do pompy od razu z RCD w rozdzielni poprowadzic. Czy mam rację?

Ktoś napisał że sterownik pompy ma licznik czasu pracy. Miałem zamiar zamontowac licznik 3f na szynę - także w rozdzielni, ale może wykorzystac ten licznik czasu pracy do obliczenia zużycia energii przez pompę. Czy jest to wykonalne?

Jak regulujecie temperaturę w pokojach, za pomocą termostatów pokojowych czy może ręcznie głowicą na rozdzielaczu?
Jakie termostaty ewentualnie zakupic? Do kadego pomieszczenia to troche szrpnie.

Jestem na etapie robienia inst.el. Więc proszę o ewentualne wskazówki odnośnie pompy ciepła.

Daga&Adam
31-12-2011, 12:44
Witam
Mam kilka pytań odnośnie elektryki.
Ze zdjęc wynika że pompa ma zamontowaną eskę 10 A, oczywiście do 3,6 kw w zupelnosci wystarczy tylko ja mialem dac w rozdzielni (już kupiona), mozna więc obwód do pompy od razu z RCD w rozdzielni poprowadzic. Czy mam rację?

To jest dodatkowa ESka jednofazowa, ktora zabezpiecza tylko sterownik, pompy DZ/GZ etc. Sama sprezarka jest trojfazowa, wiec do rozdzielni kup trojfazowa RCD + trojfazowa ESke.


Ktoś napisał że sterownik pompy ma licznik czasu pracy. Miałem zamiar zamontowac licznik 3f na szynę - także w rozdzielni, ale może wykorzystac ten licznik czasu pracy do obliczenia zużycia energii przez pompę. Czy jest to wykonalne?

Raczej traktuj ten licznik orientacyjnie - szczegolnie ze potrafi sie sam czasem zresetowac (przy braku pradu) :) Lepiej oddzielny licznik 3f obok RCD.


Jak regulujecie temperaturę w pokojach, za pomocą termostatów pokojowych czy może ręcznie głowicą na rozdzielaczu?
Jakie termostaty ewentualnie zakupic? Do kadego pomieszczenia to troche szrpnie.

Jestem na etapie robienia inst.el. Więc proszę o ewentualne wskazówki odnośnie pompy ciepła.

Najprosciej i efektywnie - po jednym termostacie pokojowym na kondygnacje. Roznice miedzy pomieszczeniami doregulowac na rotametrach w skrzynce rozdzielczej. Zadnych mieszaczy, zadnego indywidualnego sterowania w pokojach (to sie nie sprawdza przy podlogowce).

deratus
02-01-2012, 07:02
Nie chodzi o to, czy są one prawdziwe, czy nie, ale o to, że są w wyrwane z kontekstu nawet bez podania źródła (linku).

Wg mnie przy wyborze jakiegokolwiek urządzenia ważne jest czy informacje na jego temat są prawdziwe.
Jeżeli chodzi o link do cytatu wystarczyło skopiować pięć pierwszych słów i wrzucić je do Google, ale jeżeli ktoś na to nie wpadł to bardzo proszę http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-2460.html#10076702

Forsa80
08-01-2012, 19:20
Panowie jak u Was wyglądają rachunki za prąd za ostatnie dajmy na to 2 miesiące?
U nas za listopad i gródzień wysżło 1500 kW z czego 1000 (mniej więcej) w 2 taryfie. Rachunek zamknął się więc kwotą 330 pln za miesiąc za całość domu. Ciekawe ile pożarła pompka ...

Przeprowadziłem także chilową korektę ciśnień w naczyniu wzbiorczym GZ i mały zabieg uszczelniający instalacje :-) i póki co ciśnienie na GZ jest sztywne na 1,2 bar'a, na takim też poziomie nabiłem ciśnienie w zbiorniku pompką, a zaworek bezpieczeństwa chwilowo na zbiorniku CWU zaślepiony. O dziwo zaworek bezp. przy naczyniu nie przepuszcza, no ale jest ustawiony na 2 bar'y, mam nadzieję, że nie rozwali mi zbiornika :-).
Trzeba czym prędzej wymienić na nim zaworek i powinno być już bez strat ciśnienia i ciągłego zapowietrzania instalacji ...

Widzę też, że zbiornik CWU ma dość cieniutką izolację, a że w kotłowni mam dość zimno to szybko się wychładza, dlatego w kolejny weekend zamierzam dołożyć mu 10 cm wełny i obwiązać "streczem" - straci deko na urodzie, ale może będzie lepiej z wodą.

Pozdrowienia w Nowym Roku!

Gosc***
08-01-2012, 19:31
arkusz w którym spisuję zużycie z podlicznika mam na 2 kompie, jak się do niego dorwę, to podac ci moje zużycia...
izolacji do zasobnika też dołożyłem - jest lepiej. Dodatkowo przebudowałem czujnik temperatury CWU - był pod izolacją na górze zbiornika - PC na potrzeby CWU załączała mi się za często - dałem go tam gdzie powinien być - tyle że teraz nastawiam maksymalnie 43C na grzaniu CWU - więc kończy grzać CWU jak na GZ jest 49,5/45,5 - temperatura wody po jakimś czasie dochodzi do 45C - ale mam dużo mniej załączeń na potrzeby CWU

Gosc***
08-01-2012, 20:26
zerknałem - od 1.10 do dzisiaj 1796kwh czyli 663zł :)

Forsa80
08-01-2012, 20:47
Piekny wynik :-)

Muszę odszukać moje notatki bo niestety podlicznika brak, ale w miarę regularnie spisuję stan licznika na pompie i z niego mniej więcej jakoś można oszacować ile z tych moich 1500 kW to pompa. Wiadomo jakiś tam margines błędu będzie, ale przecież to nie apteka ...

Ja czekam jeszcze na gościa z Roto - ma wdepnąć i zobaczyć czemu nam wieje przez ich okna, bo teraz na potrzeby poddasza pompka włącza się przynajmniej 3x częściej niż na dole i pewnie duża w tym zasługa tych właśnie nieszczelności.

Ostatnio był u mnie sąsiad i pierwsze co powiedział to "kurde ciepło u Was ... "
Później stwierdził, że pomimo słabej zimy 4t węgla nie wystarczą, a domek mniejszy niż nasz o jakieś 30-40m2 użytkowej, bo już zużył ponad połowę, a gdzie tu do marca ...
Człowiek od razu się podbudowuje po takich wizytach, że jednak zainwestowane kilka tysi się chyba opłacało ... :-)

Gosc***
08-01-2012, 21:14
u mnie poddasze nabija - brak ciągłości izolacji ściany kolankowej z izolacją dachu - jest to wyczuwalne,dodatkowo mostek to wyłaz na strych - nastawiłem tam temperaturę wyższą o 0,25C, ale i tak wieczorek przez załączeniem grzania mam o 0,25 niżej na poddaszu niż na parterze. No ale nie ma co narzekać...Zimy jak do tej pory to jeszcze nie było....
za 1 sezon grzewczy za pełne 12 miesięcy miałem zużycie około 5000kwh, z tego około 1440 to CWU (wyliczone za pomocą średniej z miesięcy letnich - w rzeczywistości trochę więcej zimą idzie, bo niższe temperatury zasilania DZ)

czakszak
09-01-2012, 15:24
u mnie poddasze nabija - brak ciągłości izolacji ściany kolankowej z izolacją dachu - jest to wyczuwalne,dodatkowo mostek to wyłaz na strych - nastawiłem tam temperaturę wyższą o 0,25C, ale i tak wieczorek przez załączeniem grzania mam o 0,25 niżej na poddaszu niż na parterze. No ale nie ma co narzekać...Zimy jak do tej pory to jeszcze nie było....
za 1 sezon grzewczy za pełne 12 miesięcy miałem zużycie około 5000kwh, z tego około 1440 to CWU (wyliczone za pomocą średniej z miesięcy letnich - w rzeczywistości trochę więcej zimą idzie, bo niższe temperatury zasilania DZ)
A jaką masz powierzchnię użytkową? Podobno jeżeli twój dom potrzebuje mniej niż 30 kw energii na 1 mkw powierzchni użytkowej na rok to jest bardzo dobrze. Poniżej 15 kw to chyba nawet mieści się w def. domu pasywnego- wczoraj słuchałem dwóch mądrych panów inżynierów- specjalistów od budynków energooszczędnych...
Moja PC od rozruchu tj. od 10.11.2011 "zjadła" już 1930 kW przy powierzchni ok. 200 mkw użytkowej. Nie mam drzwi wewnętrznych, ciągnie z garażu, cwu jeszcze nie załączona i trwają ciągle prace wykończeniowe. Zobaczymy jak to będzie dalej.;)

Gosc***
09-01-2012, 16:19
A jaką masz powierzchnię użytkową? Podobno jeżeli twój dom potrzebuje mniej niż 30 kw energii na 1 mkw powierzchni użytkowej na rok to jest bardzo dobrze. Poniżej 15 kw to chyba nawet mieści się w def. domu pasywnego- wczoraj słuchałem dwóch mądrych panów inżynierów- specjalistów od budynków energooszczędnych...
Moja PC od rozruchu tj. od 10.11.2011 "zjadła" już 1930 kW przy powierzchni ok. 200 mkw użytkowej. Nie mam drzwi wewnętrznych, ciągnie z garażu, cwu jeszcze nie załączona i trwają ciągle prace wykończeniowe. Zobaczymy jak to będzie dalej.;)

mój dom ma około 50-60kwh/m2*rok
powierzchni użytkowej 130m2 (150 po podłogach) grzane do 22,5-23C i 75m2 piwnic (grzane do 18-19C)

TypeR
09-01-2012, 21:00
Cześć,
u mnie za 17.10 do 09.12 zużycie w I taryfie 384 KW, w II taryfie 843 KW. Jest to cały prąd w domu z tych 538 zł pewnie 270-300 zł energia "domowa" reszta to PC. Ustawiłem 22 C dla II taryfy i 21 C dla I taryfy a przy takiej pogodzie pc tylko w II pracuje.

Adiqq możesz powiedzieć gdzie umieściłeś czujnik temperatury na zbiorniku? Może też pokombinuję.

Nadal poddasze u mnie szybciej traci ciepło niż parter o 0,25-0,5 C, więc pewnie jak będzie mi się chciało na strychu odkręcić płyty to dołożę wełny na 20 cm. Obecnie mam 10 cm na sufitach i 30 cm skosy (do kalenicy 20 cm) i może to jest przyczyna - grzeję trochę strych....
Pozdrawiam - Daniel

Gosc***
10-01-2012, 05:38
Adiqq możesz powiedzieć gdzie umieściłeś czujnik temperatury na zbiorniku? Może też pokombinuję.



Dalem go tam gdzie jego miejsce = taka rurka z gory....z góry wełny dałem i działa...

czakszak
13-01-2012, 10:25
Szanowni Forumowicze! Wprawdzie watek dotyczy pc, ale podłogówka jest też mocno z tym tematem związana.
Na łódzkim forum toczy się dyskusja na temat rozstawu rurek przy podłogówce (ja mam co 10 cm i zasilam powiedzmy 21 C a ktoś inny ma co 30 cm i zasila 24 C).
Może ktoś ma wiedzę (najlepiej ze wzorami), na temat obliczeń podłogówki i który wariant jest korzystniejszy: mały rozstaw i niższa temp. czynnika czy duży rozstaw i większa temp. czynnika? Co z kosztami podgrzewania w obydwu wariantach? Komfort- czucie ciepła?
Z góry dziękuję za głosy w dyskusji. Cezary

Gosc***
13-01-2012, 10:42
czakszak - jak dla mnie to oczywiste - lepiej dać gęściej rurki i zasilać niższą temperaturą (ekonomiczniejsza praca PC) niż rurki rzadziej i puszczać wyższą temperaturę. Przy bardziej równomiernym rozłożeniu rurek na pewno będzie też lepszy komfort cieplny.(porównując 10 do 30cm)

pietras83
16-01-2012, 20:03
Witam Ponownie.
Chciałby poruszyc jeszcze raz temat CWU. Pan Marek proponuje ten zbiornik z tzw. mamką. Tak się zastanawiam czy nie lepiej by bylo dać zbiornik tak 300 l z bardzo długą wężownicą dogrzewany grzalką. Wody na pewno by nie abrakło a pc załaczala by się rzadko ale na dłużej, grzała by np do 35' całe 300l a grzałka na górze do 40'. No i chyba tańszy zbiornik będzie. Myślalem o czymś takim:
http://www.ecomotyl.pl/energia-odnawialna/kolektory-sloneczne/zbiorniki-buforowe/zasobnik-solarny-z-jedna-wezownica-seria-hr

Daga&Adam
16-01-2012, 20:10
Witam Ponownie.
Chciałby poruszyc jeszcze raz temat CWU. Pan Marek proponuje ten zbiornik z tzw. mamką. Tak się zastanawiam czy nie lepiej by bylo dać zbiornik tak 300 l z bardzo długą wężownicą dogrzewany grzalką. Wody na pewno by nie abrakło a pc załaczala by się rzadko ale na dłużej, grzała by np do 35' całe 300l a grzałka na górze do 40'. No i chyba tańszy zbiornik będzie. Myślalem o czymś takim:
http://www.ecomotyl.pl/energia-odnawialna/kolektory-sloneczne/zbiorniki-buforowe/zasobnik-solarny-z-jedna-wezownica-seria-hr

Zainteresuj sie zbiornikiem Galmetu serii SGW(S) Maxi - wezownica ma w nim 3,8m2 i nadaje sie do pompy ciepla. Ten ktory proponujesz ma wezownice 2,8m2 - bedzie za mala do pompy 8-9kW i wyzszych.

pietras83
16-01-2012, 20:28
powierzchnia takiej wężownicy to 2,6m2 i duża ilość wody do wykorzystania. Wszystko chyba się sprowadza do tego co jest dla nas ważniejsze duża ilośc wody czy szybkosc przygotowania.

pietras83
16-01-2012, 20:30
Jednocześnie pisaliśmy, zaraz zerknę na ten zbiornik.