PDA

Zobacz pełną wersję : Nie mogę zdecydować się na rodzaj ogrzewania...pomóżcie...



Gregoroslaw
01-02-2011, 12:13
Witam wszystkich!

Wiem, że takie tematy już były, ale każdy dom jest inny. Chodzi mi o RODZAJ OGRZEWANIA.

Dom - 180 mkw plus garaż 19mkw (ta część nie ogrzewana).

Od razu mówię, że jestem zielony w tych sprawach - to mój pierwszy dom i nigdy się tymi sprawami nie interesowałem.
Proszę o radę jaki rodzaj ogrzewania mam wybrać:

- dom jest "na uboczu" i nie ma dostępu do gazu z gazowni, więc ta opcja odpada.

- zastanawiam się nad ogrzewaniem gazowym z butli (koszt instalacji ok. 3000 zł, koszt tankowania 2,69 zł za litr i dzierżawa butli 70 zł/miesięcznie)
- pełny butla powinna wystarczyć na jeden sezon zimowy, a koszt to ok. 6000 zł - czyli średnio po 1000 zł miesięcznie.

- w grę wchodzi też ogrzewanie elektryczne, tym bardziej, że chcemy mieć kuchenkę elektryczną. Tutaj zostaje kwestia tego, jaki rodzaj tego ogrzewania. To raczej nie będzie pompa ciepła, bo jej koszt przekracza 40000 zł, a miesięczne wydatki są niewiele mniejsze.
Wiem, że są opcje z tzw. Taryfą nocną, która jest tańsza. Nie wiem tylko, czy to wchodzi w grę przy takich rozmiarach domu.

- Chcielibyśmy mieć ogrzewanie podłogowe, ale nie maty, tylko kable grzewcze. Podobno są lepsze.


Ogólnie bardzo proszę o wszelkiego typu rady i sugestie (najlepiej z konkretnymi kwotami, bo nie ukrywam, że chodzi o to żeby było jak najtaniej, a przy tym, żeby nie marznąć)

Z góry wszystkim dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!
Grzegorz

Arturo72
01-02-2011, 12:47
Jeśli chodzi o grzanie prądem,dom musi być bardzo dobrze ocieplony i zaizolowany.Mostki muszą być zminimalizowane.Zrób sobie wyliczenia w OZC.Jeśli prąd to zastanów się nad płytą fundamentową lub grubą wylewką,żeby zakumulować ciepło z II taryfy.Ja zastanawiałem się na podłogowym wodnym elektrycznym ale przeważyły kable swoim komfortem użytkowania.
PCi też nie jest zła,zakładając kupno najtańszej i kolektor poziomy robiony własnoręcznie.
Koszt rachunków ok.3razy mniej niż grzejąc prądem.PCi jak piszesz wyniesie ok.35-40tys.zł,koszt kabli ok.9-10tys.zł,koszt wodnej elektrycznej ok.10-12tys.zł

piotrmak
01-02-2011, 20:51
Ten gaz po 2,69 to z jakiej firmy?

kbab
01-02-2011, 21:08
uważaj na butle, może mój kalkulator pomoże ci wybrać, więcej o nim w dziale ogrzewania
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172601-Kalkulator-no%C5%9Bnik%C3%B3w-energii-i-system%C3%B3w-grzewczych

adam_mk
01-02-2011, 21:34
"Chodzi mi o RODZAJ OGRZEWANIA. "

Sugeruję poprawnie wykonane.
Sprawne.
:lol:

Jak myślisz, ze podałeś jakieś dane do przemyśleń, to chyba jesteś w błędzie...

CHCESZ mieć maty - to sfinansuj - i będą!

"nigdy się tymi sprawami nie interesowałem..."
Jest wyjście!
Zrób to CO CHCESZ MIEĆ i płać ile każą!

Adam M.
(chyba nie do końca Ci o to chodziło)

Gregoroslaw
02-02-2011, 09:42
Adam, rzeczywiście nie o to mi chodziło - mogłeś sobie darować. Inni nie mięli problemów z normalną odpowiedzią, za co bardzo dziękuję.
A tak w ogóle pisałem że chcę kable grzewcze, a nie maty i chodziło mi tylko o to, żeby się upewnić, czy rzeczywiście WASZYM zdaniem jest to lepsze rozwiązanie.

Co do elektrycznego, to ekspert ocenił, że trzeba będzie zdobyć pozwolenie na zwiększenie przepływu, bo w tej chwili jest 15 kwt, a powinno około 40-45. Prawdopodobnie zostaniemy przy gazowym, tylko trzeba będzie z głową wybrać firmę.

2,69 - oferta Dragongaz

Jutro dostanę ofertę z Amergias.

Pytanie tylko jak będzie skonstruowana umowa, bo wiem, że były tej zimy takie przypadki, że w okresie kiedy było bardzo zimno i trzeba było więcej grzać, firmy nagle podnosiły ceny. Wolny rynek...

Dzięki za rady - pozdrawiam!

Arturo72
02-02-2011, 09:49
Co do elektrycznego, to ekspert ocenił, że trzeba będzie zdobyć pozwolenie na zwiększenie przepływu, bo w tej chwili jest 15 kwt, a powinno około 40-45.!
Bardzo słaby ten ekspert...45kW poboru !!?? Jeśli dobrze ocieplisz(niskie zapotrzebowanie na ciepło) to moc kabli powinna Ci wyjść ok.12-15kW(ok.100W/m2),gdzie ekspert widzi pozostałe 30kW,w kuchence ?
Moim zdaniem spokojnie 17kW wystarczy,tym bardziej,że najwyższy pobór mocy będzie w nocy.
Tutaj masz gościa co grzeje kablami:
http://forum.muratordom.pl/member.php?88711-Marcin-Cetera

Przeczytaj jego dziennik bo warto :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147909-Dziennik-Budowy&p=3655556#post3655556

kbab
02-02-2011, 10:09
policz ten gaz dobrze, sprawdź umowę, poczytaj innych którzy skorzystali z "promocji" dostawcy, po podpisaniu umowy nie będzie innego wyboru. Osobiście zastanowiłbym się nad instalacją kabli w płycie, ja wybrałbym ogrzewanie wodne, do którego mogę w podłączyć dowolny piec na najkorzystniejszy nośnik energii. Swoją podłogówkę obecnie ogrzewam drewnem, gazem, słońcem, w zasobniku jest dodatkowo grzałka elektryczna czyli jeszcze prądem (chociaż nigdy nie podłączana, ale kto wie co przyszłość przyniesie), potrzeby mojego domu (od 6 lat rocznie ok 21000 kWh mogę zaspokoić przy najkorzystniejszej cenie jednostkowej). Jak to robię - patrz
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne