PDA

Zobacz pełną wersję : Plexi mleczna, opal czy inna - a pod nią oświetlenie LED



michalp
01-02-2011, 20:30
Witajcie,

Proszę o opinie co do typu plexy - potrzebują zrobić delikatne źródło światła w dostawce do łózka. Nie opisując się dużo: będzie to szafka z blatem z plexy (20x180) stojąca przy ścianie i ma rzucać delikatne światło ( oświetlenie ledowe ) właśnie na tę ścianę. Ma pasować do drzwi frontowych szafy ( tam będzie lacobel ).

Grubość - ok. 5mm, tak sądzę. Podobno mleczna o tej grubości będzie miała dużo barwnika, i nie za bardzo oświetlenie LED przejdzie przez nią. Może więc 2 mm mleczna + 3 mm przezroczysta od spodu? Ale jak to skleić?

Jakieś inne rozwiązania?

Michał

adam_mk
01-02-2011, 21:37
Jest plexi i plexi...
Są takie do reklam.
ICH poszukaj.
Adam M.

michalp
01-02-2011, 21:39
Wiesz - jak wpiszę w google - pleksi do reklam, to wyskoczy wszystko. Jakaś podpowiedź?

Michał

adam_mk
01-02-2011, 22:06
Tak!
Wycieczka...
Do firmy - "reklamy, materiały reklamowe, wykonujemy"
Wejść , postawić problem....
Zrobią, wycenią podadzą zapakowane...
MAJĄ taka plexi, która opalizuje, fosforyzuje, czy jakbyś nie nazwał - świeci!
Wystarczy tam odrobinę światła DOWOLNĄ metodą zapuścić.

Wiem z własnego doświadczenia...

Adam M.

bogusz_g
01-02-2011, 22:30
Plexi to plexi - zawsze.
Pleksa mleczna (zwana inaczej opalem) o grubości 5 mm, światła przepuszcza już bardzo niewiele - na moje oko nie więcej niż 15 - 20%,
Przy oświetleniu diodowym będzie to bardzo mało - ale zależy jaki efekt chcesz osiągnąć, jeśli chcesz coś tym oświetlić to raczej się nie uda.
Proponuję cieńszą pleksę opal (2 lub 3 mm) a jeśli koniecznie musi być 5 mm to pleksa bezbarwna i samoprzylepna folia dyfuzyjna o przepuszczalności światła 30%.
Jakiekolwiek klejenie dwóch warstw pleksy po podświetleniu będzie wyglądało koszmarnie.

michalp
02-02-2011, 19:04
A więc byłem w firmie oferującej plexi, i dostałem na próbkę mleczną / opal 4mm. Postawiłem pod nią pasek ledów, i przenika. Nie za mocno będzie to oświetlać, ale samą plexę spokojnie podświetli. Inny pomysł mi się jednak pojawił...

- konstrukcja z plexi będzie jako element łóżka i może się zdarzyć, że dzieci wejdą na to nogami. Pomyślałem, że rozdzielę plexę na dwa krótsze kawałki, a więc będą miały po 89x20. Plexa opal mleczna 4mm teoretycznie jest sztywna, ale być może wejścia ( mimo podparcia jej z każdej strony) nie wytrzyma.

Pomysł mam więc taki:
- najpierw bezbarwna 5 mm, a na nią - po prostu położona, bez klejenia opal / mleczna 3mm. Da mi to łącznie 8 mm, a i opal będzie ciensza = większe przepuszczanie światła. Dobrze myślę?

Michał

bogusz_g
02-02-2011, 19:24
Zdecydowanie odradzam, pleksi jest mało sztywna a w dodatku krucha, po pęknięciu tworzy ostre krawędzie - tną równie dobrze jak rozbite szkło.
jeśli jest opcja że ktoś (a zwłaszcza dzieci) może na to wejść to ja bym nie ryzykował. Możesz za to spokojnie użyć lity poliwęglan on nie pęknie

rasmusk
10-04-2016, 13:39
Grubość plexi opal nie ma znaczenia, przepuszczalność świetlna będzie taka sama.

jacek.zoo
10-04-2016, 15:07
Grubość plexi opal nie ma znaczenia, przepuszczalność świetlna będzie taka sama.
Kotlecik sprzed 5 lat :)