PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie umieścić centralę wentylacji mechanicznej



bitter
02-02-2011, 06:20
Nie znalazłem informacji na ten temat więc proszę nie krzyczeć ;) Gdzie lepiej będzie zamontować centralę reku - w pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do sypialni czy na nieogrzewanym ale ocieplonym strychu z dala od sypialni. Chodzi mi o hałas. Na strychu pewnie będzie ciszej (strop teriva) ale w pom gosp byłoby wygodniej tyle, że nie wiem czy nie za głośno. Dodam, ze dla mnie każdy szmer w nocy jest nie do zniesienia

kangaxx
02-02-2011, 07:06
przez ścianę reku nie powinien być słyszalny, jeśli go słychać to oddaj i kup inny, reku nie ma prawa hałasować, słychać tylko szum wentyli a to nijak przez ścianę nie przejdzie, przejść może kanałem który doprowadzisz do sypialni z nawiewem i tu długość i rodzaj kanału ma decydujące znaczenie, czasem i tłumik może nie wystarczyć przy kanale króciutkim, na strychu mimo że ocieplony będziesz musiał reku i kanały pieczołowicie docieplić, wręcz z przesadą

Arkaszka
02-02-2011, 10:43
Nie wiem co za potwora planujesz kupić :), ale większość małych centralek jest nie słyszalnych przez ścianę, jak się obawiasz hałasu to daj płyty z wełny od środka, wełna bardzo dobrze tłumi hałas, pod rekuperator kawałek gumowej podkładki i nic nie powinno być słychać

bitter
02-02-2011, 13:58
długość i rodzaj kanału ma decydujące znaczenie, czasem i tłumik może nie wystarczyć przy kanale króciutkim,ą

Hmm więc optymalne rozwiązanie to reku w pom. gosp. ale z długim kanałem do sypialni ..... Sensowne będzie więc specjalne wydłużenie kanału? Uzyskam straty przepływu czyli będę musiał wpakować dodatkową energię w przepchanie tego powietrza ale jeżeli ma to mi dać święty spokój w sypialni to moąe warto.

kangaxx
02-02-2011, 20:43
jeśli dasz kanał 3 metry zamiast metra i z rury karbowanej to opory wzrosną ci na tyle że nie odczujesz tego na rachunku :)

dobryrekuperator
02-02-2011, 21:08
Oczywiście szum z wentylatorów z reku umieszczonym w pom. gosp, nie będzie słyszalny w sypialni.
Natomiast, jeśli centrala ma być zawieszona na wspólnej z sypialnią ścianie, to tutaj warto zapewnić taki sposób montażu, który wyeliminuje przenoszenie możliwych drgań centralki.

bdan
03-02-2011, 06:36
A co sadzicie o umieszczaniu rekuperatora:
a) nieogrzewany garaż
b) nieuzytkowe poddasze

Opcja pierwsza - to raczej samego reku nie dałoby się ocieplić, ze wzg. na zajmowane miejsce - ale łatwiejszy dostęp;
Opcja druga - trudniejszy dostęp, poddasze nieogrzewane (ocieplony strop) więc zimniej niż w garazu ale jest miejsce na to, żeby ocieplić rekuperator

kangaxx
03-02-2011, 08:27
umieść reku tam gdzie ci najwygodniej i najlepiej lecz pamiętaj o skutkach takiego posunięcia by negatywne zminimalizować a pozytywne zachować

bdan
03-02-2011, 08:34
Opcje wygody dojścia mozna pominąć, bo to ostatecznie nie jest problemem.
Najważniejsze kiedy sprawność rekuperatora będzie większa, czyli w nieogrzewanym garażu bez ocieplenia, czy na nieogrzewanym poddaszu pod kołderka ocieplenia .
Trudno mi wyczuć jakie moga być temperatury w poszczególnych opcjach

Co sądzicie?

M K
03-02-2011, 10:14
Witaj bdan :), widzę, że pokonujesz kolejne etapy budowy domu.
Sprawność reku będzie największa kiedy będzie umieszczony w pomieszczeniu ogrzewanym. Natomiast opcja, czy w garażu nieogrzewanym czy poddaszu nieogrzewanym, może się różnić tylko grubością izolacji. Bo w obydwu lokalizacjach takie ocieplenie będzie potrzebne. Chociaż w garażu warstwa ocieplenia może być trochę mniejsza.
Pozdrawiam:D

bdan
03-02-2011, 10:26
Dzięki MK. Z tą wentylacją to mam same dylematy włacznie z takim, czy robić mechaniczną (dzień-tak, dzien - nie). W garażu byłby niestety problem, żeby to reku ocieplić, bo nie za wiele tam miejsca mamy, a na poddaszu to mogę z kazdej strony po 1 m obłożyc. Na poddaszu też mozna by go ustyuować bardziej centralnie, może krótsze przewody, a garaż mam wysunięty przed dom.
No i dylematy jaki ten rekuperator, kogo sensownego na Sląsku znaleźć. Rozważamy tez opcje zlecenia projektu a zrobienia reszty samemu, ale czy masz pewność,że projekt zrobiony dobrze
To rzut mojego domu:



41443 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffoto1.m.onet.pl%2F _m%2Fdac802655053fa14fc936f59ca8ec539%2C10%2C19%2C 0.jpg)


taka dostaliśmy propozycje zrobienia otworów, centrala w kotłowni


41444


ale równiez taki pomysł



41445

mam nadzieję, że załozycielowi wątku nie przeszkadza, że tak osobiście się tu rozpisuję

Pozdrawiam MK

bdan
03-02-2011, 10:35
Jakis problem mam ze wstawieniem zdjęć. Sory, że takie małe, ale nie mam czasu sie tym bawić. to ostatnie zdjęcie jest odwrócone

bdan
03-02-2011, 11:19
.

M K
03-02-2011, 11:28
Budujesz dom dla siebie, więc tylko WM a o wentylacji grawitacyjnej zapomnij.
W nowoczesnych budynkach, gdzie dach ma kilka poziomów a pomieszczenia wentylowane są znacznie oddalone od siebie, went. grawitacyjna nie będzie dobrym rozwiązaniem. Natomiast może być (z dużym prawdopodobieństwem) przyczyną kłopotów i utrapień dla mieszkańców.

Czy zlecić lub wykonać samemu i jaka centrala, tu musisz sama podjąć decyzję. A jesteś bardzo rozsądna i mądra, więc na pewno wybierzesz dobre rozwiązanie.
Projekt powinien być gratis jak zlecasz komuś wykonanie WM. Sprzedawcy rekuperatorów i innych elementów WM, też zwykle proponują wykonanie takiego projektu.
Projekt możesz sprawdzić na FM, na pewno znajdzie się chętny do pomocy.

Oprócz nr 3, to pozostałe zdjęcia są faktycznie mało czytelne.
Pomysł z reku na poddaszu może być dobry, krótsze kanały, więc instalacja będzie łatwiejsza w wykonaniu i powinna być tańsza.
Jak się mylę lub czegoś nie dopowiedziałem, to pewnie kangaxx mnie poprawi :D
Pozdrawiam

bdan
03-02-2011, 11:42
MK - Ty wiesz, że ja Cie lubię. ty mi więcej komplementów prawisz niż mój mąż

Jak "klikniesz" na zdjęcie - to tez słabo widoczne?
Będę musiała ewen. poprawic te zdjęcia

Mam nadzieję kangaxx, że pomożesz; może "jani" sie pojawi

aadamuss24
03-02-2011, 12:33
bdan mam reku przez ścianę i kanał ok 5 metrów i nic nie słychać, tzn wieczorem ogólnie jest taka cisza, że aż w uszach dzwoni ale reku nie słychać. Ocieplanie reku i kanałów to jest koszmar i jeśli można tego uniknąć to naprawdę warto. Jest parę opisów jak zimnym dmucha z nawiewów i ile pracy później trzeba w to włożyć aby nie dmuchało. Dostępność do obsługi również jest ważna. pozdr adam

bdan
03-02-2011, 12:40
poprawiłam zdjęcia

M K
03-02-2011, 13:21
MK - Ty wiesz, że ja Cie lubię. ty mi więcej komplementów prawisz niż mój mąż

:)

M K
03-02-2011, 13:25
bdan popraw jak możesz , pierwsze zdjęcie. Drugie, też bo całkiem nie jest czytelne.

aadamuss24
03-02-2011, 16:02
Czy czerpnia i wyrzutnia nie są zbyt blisko siebie ? pozdr adam

kangaxx
03-02-2011, 16:13
no ja się dobrać do nich nie mogę, nawet jak otworzę w nowej karcie i powiększę poza ekran to znowu napisy są nie do odczytania, po pierwsze czerpnia i wyrzutnia nie powinny być na tej samej ścianie, po drugie jeśli stawiasz dom to nawet nie zastanawiaj się nad sensem montażu wentylacji grawitacyjnej bo jeśli planujesz otwarte schody na wyższą kondygnację to zapomnij o wentylacji na dole albo trzymaj szczelnie zamknięte drzwi na górze, inaczej ciepłe powietrze poleci schodami do góry i stamtąd dopiero kratkami co wywoła twoje przyszłe narzekania na tym forum że nie działa wentylacja w łazience i kibelku na dole i pytania czy wentylatorki w kratkach coś pomogą:), sugeruję ten reku dać na tym stryszku a nie w garażu bo szkoda miejsca, docieplić go można skutecznie, ja w takich miejscach lubię postawić "budę" z kilku desek i styropianu, można wejść, strzelić przegląd/serwis i zamknąć bez rozgrzebywania ocieplającej wełny ale każdy robi jak chce i może,
nie pomogę w doborze reku bo nie wiem jaki duży dom jest i czy w planujesz gwc, na śląsku nie znam nikogo bo to nie mój rejon :), ja udzielam się na podkarpaciu i na pomorzu kiedyś, powiem tylko: byle nie rekuperatory pl

bdan
03-02-2011, 17:29
nie wiem co z tymi zdjęciami; u mnie na Operze sa normalnej wielkości; Explorer pierwsze zdjecie nie pokazuje w całości. To pierwsze rzut mojego domu pomniejszyłam; czy teraz jest bardziej czytelne?

kangaxx - dzięki, że się odezwałeś
Dom jest parterowy, powierzchni wentylowanej 130 m (kubatura ok. 345) plus garaz i kotłownia ok. 34 m dodatkowe. Myśleliśmy o Brinku, bo w miarę przystępny cenowo. Bartosza w naszym rejonie wraz z robocizna wycenili nam na ok. 18 ooo (vena3)
Kwestia GWC do przedyskutowania i przekalkulowania, z tym, że raczej jak już to glikolowe (takie jak Piczman). Musze się rozczytać ile na takim GWC można "pójść w górę" przy niskich temperaturach. Czy warto ponosić ten koszt.

Wszelkie sugestie mile widziane :yes:

bdan
03-02-2011, 17:34
Czy ja byłam bardzo bezczelna jak bym poprosiła o Wasze adresy mailowe na priv (MK - nie wiem na ile Ty się doszkoliłeś z tej WM od września - data Twojej wiadomości na priv, ale może coś podpowiesz:D) to przesłałabym rzut domu w PDF i rzut tej propozycji otworów zrobiony przez przedstawiciela ASK

M K
03-02-2011, 17:49
Z centrali, to dość dobre są opinie o Bartoszu oraz Elmech-Nikol ale to do budynków bez gwc. Widzę bdan, że zastanawiasz się też nad gwc.
Lepiej, żeby wypowiedział się na ten temat ktoś dobrze znający się na WM, kangaxx lub ktoś inny.

bdan
03-02-2011, 17:50
http://foto1.m.onet.pl/_m/dac802655053fa14fc936f59ca8ec539,10,19,0.jpg

bdan
03-02-2011, 17:51
teraz lepiej?

bdan
03-02-2011, 17:57
http://foto1.m.onet.pl/_m/38713694eb0d42c6b412544e25973c8d,10,19,1.jpg

bdan
03-02-2011, 18:01
tak mnie więcej to wygląda, za garażem jest kotłownia i pralnia, na środku domu jest garderoba, kominka nie będzie, komina w salonie brak - jest tylko komin w kotłowni

bdan
03-02-2011, 18:09
z tym GWC to nie wiemy - musze poczytać dziennik Piczmana - ile go to kosztowało; musze pogadać w firmie, bo swojego czau kolega wspominał o mozliwości wykorzystania naszych parowników (produkujemy urządzenia chłodnicze-lady) przy robieniu GWG glikolowego, ale wtedy mnie ten temat nie intersował.
A teraz wiadomo- koszty, trzeba liczyć

dobryrekuperator
03-02-2011, 22:43
no i zagadali bitter'a... nieładnie... :(
zapytał gdzie powiesić reku i już wie, że najlepiej u bdan'a w garażu i jeszcze ma gratis przepis na rozmieszczenie otworów went. :-)

M K
03-02-2011, 23:03
no i zagadali bitter'a... nieładnie... :(
zapytał gdzie powiesić reku i już wie, że najlepiej u bdan'a w garażu i jeszcze ma gratis przepis na rozmieszczenie otworów went. :-)

Nie bądź taki zgryźliwy i złośliwy, wyluzuj trochę.
Są tu też informacje potrzebne dla bitter'a.

bdan
04-02-2011, 05:57
bitter - jezeli Ci przeszkadza, że sie tu podpiełam, to wykasuję moje posty i założę osobny wątek

kangaxx
04-02-2011, 07:32
a po co nowy, śmiecia się narobi, lepiej się czyta jeden wątek dłuższy niż taśma do kibelka ale z wyczerpującą pytanie z tematu wiedzą, ujmującą na dokładkę różne aplikacje niż kilka wątków o tym samym porozpieprzane po całym forum :),
nawet gdy ktoś zostanie pominięty ze swoim pytaniem (bo gdy pisze/gada kilkanaście osób zawsze zrobi się bałaganik i czyjś post "zginie") może ponowić je, nikt go za to nie opieprzy, nie widziałem nigdy by ktoś dostał po łapach za pytanie :)

p.s. czasem za głupie pytanie można dostać głupią odpowiedź :D

kangaxx
04-02-2011, 07:35
jakoś mi się wydaje że gwc glikolowe jest najdroższe w wykonaniu...

bdan
04-02-2011, 08:05
kangaxx - dziekuje bardzo, równiez za priv.

Teraz jestem juz w pracy, więc musze się zabrać za robote ale przez weekend sie trochę doszkolimy i ewentualnie odezwiemy

Pozdrawiam

kangaxx
04-02-2011, 11:45
polecam się, teraz martwy sezon to mam czas na pisanie :)