PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja, wilgoć w domu pomocy



grajesia
02-02-2011, 07:27
Witam.
Forum muratora to kopalnia wiedzy to mam nadzieję, z nie zostawicie mnie bez pomocy.
Oto mój problem.
Wprowadziliśmy sie do nowego domu w rok po wybudowaniu go (bład, wiem, że za szybko ale teraz to musztarda po obiedzie). Mam ogromny problem z wilgocią.
1. Co jakiś czas odsuwam szafki, bo tam znajduje się pleśń. Nie muszę tłumaczyć jak to jest uciążliwe.
2. Pojawiły sie malutkie robaczki, coś jak mszyca, czytałam, ze to pewnie od wilgoci.
Dowiedzieliśmy sie, ze to może być efekt słabej wentylacji. Niestety nie mamy rekuperacji. Pan od wentylacji zaproponował nam takie rozwiązanie:
1. Zamontować nawiewniki (najlepiej higrosterowane)
2. Wyrzucić wentylatorki w łazienkach i wstawić kratki wentylacyjne. To samo w kuchni, bo mamy tylko okap a kratki wentylacyjnej tam brak. Jest szyb wentylacyjny więc jest do czego podłączyć.
3. Na górze mamy 3 pokoje w ktorych zrobiliśmy odpowietrzenie. Pan powiedział, ze to za dużo i, ze prz nawiewnikach wystarczy 1 otwór w pokoju i oczywiściw w łazienkach.
4. Powycinać otwory w dzrwiach łazienkowych.
5. Zamontować na poddaszu wentylator, do niego podłączyć wentylacje z pokoju, łazienek i kuchni.
Jest to dosyć droga inwestycja więc proszę Was o rady. Czy macie takie rozwiązania w domu. Boję się, że kolejny raz wyrzucimy pieniądze i nic z tego nie będzie.
A z okien na parapecie stoi woda, Wietrzenie pomaga tylko na godzinę a później znowu wszystko wraca.
Proszę o radę i za bardzo mnie nie krytykować za ten brak wentylacji. Zaufaliśmy majstrom, stwierdziliśmy, ze oni się na tym znają lepiej niż my i tak oto na tym wyszliśmy ....

Arkaszka
02-02-2011, 10:37
Jeśli pleśń jest na dole za szafkami, to spore prawdopodobieństwo ze ktoś skopał izolacje budynku, sprawdź czy nie ma niedaleko np rynny, odpływu.
Poprawa wentylacji trochę pomoże, ale trzeba poszukać przyczyny zwiększonej wilgoci

M K
02-02-2011, 11:13
W domu szybko postawionym i wykończonym jest bardzo dużo wilgoci. Jak do tego nie działa wentylacja ,to wilgotność powietrza w domu może wahać się
w granicach 70-80%. Wtedy zaczynają rosnąć grzybki, na ścianach, sufitach, w narożnikach.

M K
02-02-2011, 11:50
grajesia nawiewniki przydałyby się na pewno ale na początek wystarczy mikrowentylacja w oknach lub ponacinanie uszczelek u góry okien, drzwi.
W domu powinien być przepływ powietrza od okien, drzwi lub otworów nawiewnych w pokojach, do kratek wywiewnych umieszczonych pod sufitem w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, ubikacja, pralnia, garderoba, kotłownia, ....... Tak więc najpierw powietrze musi do domu się dostać aby potem mogło zostać odprowadzone kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz.
Ciekawe jak zrobione zostały i z czego kanały wentylacyjne oraz gdzie są a gdzie ich brak? Przydałby się jakiś dokładniejszy opis, rzuty lub rysunki poszczególnych kondygnacji z wyszczególnieniem gdzie są kanały wentylacyjne, jak zostały wyprowadzone ponad dach.
Bez dokładnych informacji nic konkretnego, nie da się powiedzieć.

grajesia
02-02-2011, 19:58
Dziękuję za odpowiedzi. A co myślicie o zamontowaniu w kominkach na dachu nasad kominowych?

Piczman
04-02-2011, 11:19
Pomoże ale tylko w letnie dni, teraz ciąg powinien być bez wspomagania jeśli przewody kominowe poprawnie wykonane .
Trzeba grzać i wietrzyć i płacić za to sporo .
Wszystko do poprawienia, trochę wiedzy by się tez przydało na temat wentylacji grawitacyjnej.
Wtedy wszystko stanie się jasne !

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Podciąganie wilgoci też możliwe, jak ściana wilgotnieje z powodu spapranej izolacji to wentylacja niewiele da na tego grzybka za szafą .
Ja budowałem w rok, ale sprawna i wydajna wentylacja zrobiła swoje.