PDA

Zobacz pełną wersję : Jeden kanał wentylacyjny w kuchni - okap, kratka - jak to pogodzić ? mam dwie opcje



szosiu
03-02-2011, 22:20
Witam
Jak w temacie, mam w kuchni jeden kanał kominowy wentylacyjny, mam nawiewniki w oknach, kuchenka gazowa. Pieca brak.
Problem polega na tym, ze mam dwa sposoby podlaczenia okapu i kratki w jeden kanał went. ale nie wiem ktory wybrać.

Propozycja 1.
Zostawiam kratkę wentylacyjną tak jak jest, natomiast rure od okapu zblizam na okolo 10cm do kratki i tak mocuje. Ale w tej opcji boje sie ze po pewnym czasie syf z okapu bedzie sie zbieral w poblizu wylotu rury okapu, czy mozliwe sa tu jakies zanieczyszczenia z tytułu dłuzszej eksploatacji:-? A moze kratka wszystko wciagnie, zamiast kratki moge dac wentylator np. z higrometrem.

Propozycja 2.
To http://allegro.pl/listing.php/search?string=okap+kratka&category=0 Specjalna kratka z podlączeniem do okapu. Ale boje sie ze smrody z okapu wrócą do kuchni tą dolną kratką. W tej opcji nie mam mozliwości zastosowania wentylatora :(


Który wariant byście wybrali na moim miejscu ??

szosiu
05-02-2011, 10:52
wiem ze temat nie jest prosty ale moze ktos cos wie :-)

zibik_eng
05-02-2011, 14:28
Który wariant byście wybrali na moim miejscu ??

Żaden... Niedozwolone jest podpinanie okapu do kanału wentylacyjnego - fakt produkowania i sprzedawania kratek z możliwością podpiecia nie świadczy że stosowanie ich jest to legalne. Kratka wentylacyjna ma mieć wymiary min 14x14 aby wentylacja działała. Montaż tego typu kratki powoduje ograniczenie przekroju wentylacji bardzo "skutecznie"

michal_mlody
05-02-2011, 15:16
Gdy włączysz wentylator w okapie prawdopodobnie będzie dmuchało do środka. Spotkałem się z takim zjawiskiem
Wybij dziurę w ścianie na zewnątrz i podłącz tam okap, będzie na pewno działać.

szosiu
06-02-2011, 22:09
ok, dzieki chyba wlasnie tak zrobie

Konto usunięte_12*
07-02-2011, 18:55
ok, dzieki chyba wlasnie tak zrobie

Oprócz wybicia otworu w ścianie potrzebny jest duży nawiew powietrza do twojej kuchni. Jeśli włączysz okap, to jego wentylator będzie sobie ciągnął to powietrze z kratki wentylacji grawitacyjnej (która jest obowiązkowa, jak pisał zibig_eng) i kuchnia się będzie wyziębiać. Aby tak nie było, można m.in. podciąć drzwi kuchni, aby ciągnął powietrze również z pozostałych pomieszczeń lub starym sposobem wykonać szafkę (nieszczelną) na przetwory, do której będzie podłączony stały nawiewnik (przez ścianę). Przetwory będą chłodzone, a na kuchnię wyjdzie już powietrze nieco ogrzane (tak miałem w swoim starym bloku z lat 50-tych). I działało!

Pozdrawiam

szosiu
08-02-2011, 16:50
czesc
wiec moje mieszkanie to 55m2. Kuchnia 14,4m2 ,lazienka 6m2, pokoje duzy 19,25m2, maly12,5m2 , i kawalek korytarza. W kuchni, i pokojach beda nawiewniki okienne Aereco. Kratki wentylacyjne sa w kuchni jedna i jedna w lazience. Licze ze nawiewniki zalatwią sprawę i nie bedzie cofki gdy wlacze wentylator okapu. Puki co drzwi bede mial tylko w sypialni i podetne je jak mowisz, mysle ze 1cm szpary wystarczy.

Poza tym chodzi mi po głowie pewien pomysł aby zamiast kratek wentylacyjnych wstawic wentylatory z czujnikiem higrometrycznym - wilgosciowym. Mozna w nim regulowac wlaczenie wentylatora w zakresie 60%-90%. Oczywiscie zdemontuje klapki powrotne w tych wentylatorach zeby wentylacja dzialala caly czas, ale gdy poziom wilgotnosci sie podniesie do np. 65% to wentylator sie wlaczy i przyspieszy proces oczyszczania/wymiany powietrza . Tu mam obawy - jesli sie włączy wentylator to moze zassac z sasiedniej kratki czyli lazienkowej ? Ale przeciez bedą nawiewniki w oknach.
Co sadzicie o wentylatorach z higrometrem zamiast kratki ?

Konto usunięte_12*
08-02-2011, 19:54
Ręce opadają, bo nie czytasz nas dokładnie :no:

Tysonq
08-02-2011, 20:39
szosiu,
mam okap poprowadzony na zewnątrz, ale często zdarzało się tak, że przy wyłączonym okapie pizgało mi w kuchni mroźnym powietrzem.
Wczoraj założyłem tzw klapę zwrotną zakupioną na allegro (koszt ok. 40-50zł z przesyłką). Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, zobaczymy jak będzie sprawowało się w dalszej eksploatacji. Przemyśl zamontowanie takiej klapy.

szosiu
09-02-2011, 13:57
szosiu,
mam okap poprowadzony na zewnątrz, ale często zdarzało się tak, że przy wyłączonym okapie pizgało mi w kuchni mroźnym powietrzem.
Wczoraj założyłem tzw klapę zwrotną zakupioną na allegro (koszt ok. 40-50zł z przesyłką). Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, zobaczymy jak będzie sprawowało się w dalszej eksploatacji. Przemyśl zamontowanie takiej klapy.

do okapu napewno klape zamontuje, gdziesz juz wlasnie tez czytalem ze moze piździć
dzieki :-)