PDA

Zobacz pełną wersję : Którędy prowadzicie kanały WM na parterze?



yuro
04-02-2011, 21:26
Witam:)
na wiosnę zaczynam budowę i postanowiłem pod wpływem tego forum zrobić wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jestem na etapie projektowania rozprowadzenia kanałów. Na poddaszu użytkowym nie będzie problemu bo pójdą nad nim, czyli "stryszkiem" ale nie mogę się zdecydować jak to zrobić z parterem. Napiszcie może jak to macie rozwiązane u siebie. Którędy wchodzicie od GWC do reku, którędy od reku na poziom parteru i którędy prowadzicie je do pomieszczę. Może ktoś ma jakieś fotki?:)
pozdrawiam:)

Sławek...
04-02-2011, 22:30
każdy dom jest inny i można to zrobić na różne sposoby, jak poszukasz to znajdziesz na forum dużo fotek...

robertsz
05-02-2011, 18:43
Nie zajmuje się tym, moja branża to elektryka, ale opisze co widuje na budowach.
Najczęściej kanały płaskie poprowadzone po podłodze na piętrze, przekucie przez strop i już masz wylot na parter.
Kanały później są obłożone styropianem i zalane wylewką.
Wejście od GWC przez fundament i chudziak do kotłowni i dalej na strych.
Centrale najczęściej montowane są na strychach, ale widziałem też 2 szt zamontowane w kotłownie na parterze i 1 przypadek w garderobie na piętrze.

piogron
06-02-2011, 09:38
Ja będę montował w suficie podwieszanym, tylko nie wiem jak zamocować kanały, czy na jakiś uchwytach do stropu czy też położyć je na stelażu od sufitu podwieszanego.

Klub_AA
06-02-2011, 10:03
Ja będę montował w suficie podwieszanym, tylko nie wiem jak zamocować kanały, czy na jakiś uchwytach do stropu czy też położyć je na stelażu od sufitu podwieszanego.

U mnie kanaly beda pod posadzka. Podobno lepiej kiedy powietrze jest nawiewane z doly a nie z pod sufitu.

robertsz
06-02-2011, 11:45
Ja będę montował w suficie podwieszanym, tylko nie wiem jak zamocować kanały, czy na jakiś uchwytach do stropu czy też położyć je na stelażu od sufitu podwieszanego.
Jeśli już to osobne uchwyty do stropu.
Stelaż do K-G jest liczony pod obciążenie płyt K-G.

Sławek...
06-02-2011, 12:32
...są specjalne uchwyty do rur, są też metalowe taśmy montażowe - ucinasz odpowiednią długość, owijasz rurę a końce mocujesz do stropu....

michcio0711
06-02-2011, 18:19
U mnie kanaly beda pod posadzka. Podobno lepiej kiedy powietrze jest nawiewane z doly a nie z pod sufitu.

Tyczy się to DGP z kominka, wtedy ciepłe powietrze lepiej miesza się z tym w pomieszczeniu zamiast zostawać pod sufitem.
W wentylacji dokładnie odwrotnie, nawiewy powinny być w suficie, bo powietrze jest chłodniejsze niż wewnętrzne, wtedy opada i miesza się z wewnętrznym.

yuro
07-02-2011, 12:02
A którędy przechodzicie z poddasza na parter? Którędy prowadzicie piony wywiewne i nawiewne? Czy wzdłuż krokwi? Nie powoduje to powstanie mostka termicznego?