PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Jani_63
26-06-2010, 11:03
makawel przelicz jeszcze raz tą kubaturę. Najprawdopodobniej dane wziąłeś z projektu, a tam przeważnie podają kubaturę brutto.
A wierz mi, różnica może być całkiem spora.;)

makawel
26-06-2010, 11:47
Mo kurcze. Kogos stac nabudynek z kubatura 1300 m3 (ponad 200 uzytkowej ?) a nie stac na gwc za 2-3 tys ?

Fantom

jak za 2-3 tys to mnie stac ale narazie mnie straszyli ze 10-11

makawel
26-06-2010, 11:49
makawel przelicz jeszcze raz tą kubaturę. Najprawdopodobniej dane wziąłeś z projektu, a tam przeważnie podają kubaturę brutto.
A wierz mi, różnica może być całkiem spora.;)

przecież napisałem ze "A kubatura brutto budynku mieszkalnego wg projektu to 1300m3. "

Jani_63
26-06-2010, 13:17
Fakt, umknęło mi. ;)
Ale jeśli zdajesz sobie sprawę że to kubatura brutto, to po co ja podajesz i bieżesz pod uwagę do wentylacji?
GWC jest możliwe do wykonania za 2-3 tyś, ale to nie znaczy że ktoś Ci za te pieniądze to zrobi.
Najtaniej chyba wychodzi GWC glikolowe, ale wymaga odpowiednich warunków gruntowych (grunt mokry, a przynajmniej silnie zawilgocony).
Skoro zdecydowałeś się na dom podpiwniczony, to raczej masz u siebie grunt w miarę suchy.
A w takim gruncie najlepiej będzie się sprawdzał wymiennik bezprzeponowy.

adam_mk
26-06-2010, 13:26
Moglibyście podać Wasze wymagania stawiane systemowi wentylacyjnemu?
Tak w słupku...
Potem zestawilibyśmy sobie te wymagania z wentylacją grawitacyjną, która TEŻ JEST WENTYLACJĄ i zobaczymy czy to się da...
Bo chcieć to se można...
Adam M.

RL
26-06-2010, 21:55
1. zastanawiam sie nad rekuperatorem Renovent HR Large a NedAir FlexiLine 300 (http://www.ned-air.pl/pro_FlexiLine.asp) - oba zaproponowal instalator i mam dylemat ktory wybrac? (docelowa lokalizacja: kotlowania)

2. w jakich lokalizacjach/pokojach najlepiej rozmiescic sterowanie nawiewem?

3. czy sterowanie nawiewem zrobic na zasadzie prostego przelacznika (3 tryby) czy zaawandowanego panelu?

4. czy robic jakies oddzielne sterowanie nawiewami w konkretnych pokojach?

SUSPENSER
27-06-2010, 12:32
Najtaniej chyba wychodzi GWC glikolowe, ale wymaga odpowiednich warunków gruntowych (grunt mokry, a przynajmniej silnie zawilgocony).
Skoro zdecydowałeś się na dom podpiwniczony, to raczej masz u siebie grunt w miarę suchy.
A w takim gruncie najlepiej będzie się sprawdzał wymiennik bezprzeponowy.

Chyba żartujesz z tym glikolowym ?

Najtaniej w budowie i eksploatacji wychodzi rurowy (na rurach drenażowych bez dziurek) - około 2-3 tys i 1 dzień pracy dla 2 osób (chociaż mi zrobiła to firma za 3 tys wraz z materiałami, ale to było 2 lata temu).

U mnie jest grunt piaszczysty i taki GWC działa jak trzeba.

makawel - podaj kubaturę wentylowaną tzn. odlicz garaż, piwnicę itp., a najlepiej policz od nowa (powierzchnie pomieszczeń x wysokości) i podaj wynik.

Niemożliwe, żeby z 230 m2 wyszło więcej niż 700 m3 - chyba, że masz pomieszczenia wysokie na 3 metry !

Jani_63
27-06-2010, 20:10
A nie śmierdzi jeszcze stęchlizna?
Jeśli nie, to są duże szanse że niedługo zacznie.
Rura karbowana w swoich zakamarkach zatrzymuje drobiny kurzu, które po kilkukrotnym zawilgoceniu mogą, fakt że nie muszą, zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.
Między innymi dlatego żadna firma nie robi rorowców na karbowanych rurach, jeśli od wewnętrznej strony nie mają gładkich ścianek.
Jeśli u Ciebie działa "już" dwa lata, to tylko sie ciesz.
Pamiętaj jednak ze ma to działać lat kilkanaście.
A tu efekty mogą być różne.
A glikolowca można bez trudu postawić za 2-2,5 tyś (najdroższa nagrzewnica - około 1000).
To nie żart jak sugerujesz ;)

makawel
28-06-2010, 08:25
SUSPENSER

Więc tak po odliczeniu tak jak sugerowałeś wychodzi ze do wentylowania będzie 570m3. Co do gruntu to u mnie jest glina woda pokazuje sie około 3 metra.

Jani_63
A co będzie mi potrzebne do wykonania GWC glikolowego? Takie chyba widziałem w dzienniku PIczmana jak się nie mylę??

szczukot
28-06-2010, 08:29
A co będzie mi potrzebne do wykonania GWC glikolowego? Takie chyba widziałem w dzienniku PIczmana jak się nie mylę??

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

Fantom

makawel
28-06-2010, 09:14
szczukot dzieki ;)

kangaxx
28-06-2010, 15:25
;-) to porównanie mi się podoba ;-DDlaczego na ogrzewany garaż mówisz "tfu" ?...

nie lubię grzanych garaży bo fura rdzewieje w zimie jak się nią jeździ :)

makawel jak mówiłem nie spodoba ci się, vena4 albo cnwb 4.0, zależy czy bez czy z gwc, w sumie bez gwc to i vena 3 by obskoczyła bo wiatrów chyba nie planujesz tyle ze ja wole 4 bo kanały ma wieksze i cichsza jest przez to

makawel
28-06-2010, 20:54
poczytałem troche o glikolowcu i chyba sie zdecyduje na montaz u siebie GWC a raczej napewno bedzie GWC :)

szczukot
28-06-2010, 21:13
No ja jestem w trakcie. Na razie co moge powiedziec : 150 mb rury dn32 300 zl + zakpanie 400 zl. Na razie wiec 700 zl. Do tego bedzie nagrzewnica okolo 900 zl + pompka (150-500) i glikol. No i obudowac, podlaczyc i jazda. Mysle, ze zmieszcze sie w 2,5 tys zl.

Fantom

miloszenko
28-06-2010, 21:41
No ja jestem w trakcie. Na razie co moge powiedziec : 150 mb rury dn32 300 zl + zakpanie 400 zl. Na razie wiec 700 zl. Do tego bedzie nagrzewnica okolo 900 zl + pompka (150-500) i glikol. No i obudowac, podlaczyc i jazda. Mysle, ze zmieszcze sie w 2,5 tys zl.

Fantom

Rurki z glikolem dajecie bezposrednio przez fundament czy chowacie do jakiejs rury ?? Bede uzgadnial przepusty niedlugo o chcialbym wiedziec jak to powinno wygladac...

Pozdrawiam

szczukot
28-06-2010, 21:51
lepiej niech idzie w jakims przepuscie, aby mogla pracowac.

Fantom

SUSPENSER
30-06-2010, 06:43
A nie śmierdzi jeszcze stęchlizna?
Jeśli nie, to są duże szanse że niedługo zacznie.
Rura karbowana w swoich zakamarkach zatrzymuje drobiny kurzu, które po kilkukrotnym zawilgoceniu mogą, fakt że nie muszą, zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.
Między innymi dlatego żadna firma nie robi rorowców na karbowanych rurach, jeśli od wewnętrznej strony nie mają gładkich ścianek.
Jeśli u Ciebie działa "już" dwa lata, to tylko sie ciesz.
Pamiętaj jednak ze ma to działać lat kilkanaście.
A tu efekty mogą być różne.
A glikolowca można bez trudu postawić za 2-2,5 tyś (najdroższa nagrzewnica - około 1000).
To nie żart jak sugerujesz ;)

Już wiele razy czytałem o tym jak to w tym GWC będą rosły grzyby itp. i tak, czekam, czekam i nic nie rośnie ...

Masz rację - za kilkanaście lat wypowiem się jak działa i porównam z wypowiedziami o glikolowych - tymczasem jednak odpowiadam dzisiaj jak jest teraz.

Cholewka a mi właśnie firma z wieloletnim doświadczeniem zrobiła z rur karbowanych, więc jednak jakaś robi ;-)
Każda rura zatrzyma drobiny "kurzu" tylko w różnej ilości (fakt, że gładka mniej, ale znowu ma mniejszą powierzchnię wymiany ciepła) - dlatego ja czerpnię mam owiniętą włókniną, żeby zasysało go jak najmniej.

Co do glikolowca to widziałem na targach we Wrocławiu rok temu, że firmy liczyły sobie 6-8 tys - teraz gdy podałeś, że samemu wykona się go za 2-2,5 tys widzę, że koszt porównywalny z rurowym - tylko czy mówimy o podobnej wydajności ?

Czy bierzesz pod uwagę koszt eksploatacji tzn. prąd do dodatkowej pompki glikolu ?

szczukot
30-06-2010, 07:12
co do ruruwca i grzybow mala uwaga : trzeba je zrobic DOBRZE :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=4186363&viewfull=1#post4186363

Fantom

makawel
30-06-2010, 07:30
J

Cholewka a mi właśnie firma z wieloletnim doświadczeniem zrobiła z rur karbowanych, więc jednak jakaś robi ;-)
? moze napisz tu lub na prv co za firma Ci robiła rurowca i jaki był tego koszt?

SUSPENSER
30-06-2010, 07:53
SUSPENSER

Więc tak po odliczeniu tak jak sugerowałeś wychodzi ze do wentylowania będzie 570m3. Co do gruntu to u mnie jest glina woda pokazuje sie około 3 metra.


To teraz bez problemu dobierzesz sobie centralę - w wątku do którego link podał szczukot jest wszystko jeszcze dokładniej opisane - prowadzący go adam_mk należy do najlepszych fachowców w tym temacie.

szczukot
30-06-2010, 07:57
Czy bierzesz pod uwagę koszt eksploatacji tzn. prąd do dodatkowej pompki glikolu ?

Prad ? To rzad cos kolo 40W. Przy zysku z GWC na poziomie powiedzmy 3 kW to wielkosc pomijalna.

Fantom

SUSPENSER
02-07-2010, 06:10
Prad ? To rzad cos kolo 40W. Przy zysku z GWC na poziomie powiedzmy 3 kW to wielkosc pomijalna.

Fantom

Policzmy:

40W x 24 h = 0,96 Kwh x 30 dni = 28,8 kWh x 0,5 zł/kWh = 14,4 zł miesięcznie (podobne koszty generuje u mnie centrala wentylacyjna) - może to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i ... no wiesz.

Do tego co kilka lat wymiana pompki i glikolu.

Dlaczego więc przepłacać skoro można taniej i prościej ?

Przekonajcie mnie proszę to może ostrzegę szwagra przed wybraniem takiego systemu jak działa u mnie ;-)

PS gdy przyjdzie susza i grunt wyschnie to glikolowy będzie miał sporo niższą sprawność (powierzchnia wymiany ciepła przez rurki).
Skąd wiesz, że te 3 kW będzie przy pompce ustawionej na "pobieranie" 40 W - może będzie dopiero przy 60 W ?

szczukot
02-07-2010, 06:56
Ile kosztowala Cie instalacja ? Mi wyjdzie cos kolo 2,5 tys zl.
Co do wyboru syystemu, to w 99% zalezy od warunkow gruntowych a nie od "widzimisie".
Bo np : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=4186363&viewfull=1#post4186363
Pompka ma pompowac mniej wiecej kolo 7 l /min. Pompki 60W pompuja nawet 3 razy wiecej. Wiec w praktyce, mysle, ze te 40 W to w zupelnosci wystarczy.

Dla mnie glikolowiec ma jedna zalete : nigdy nie bede mial stresu, ze cos tam sie w nim znajdzie. Czy to woda z gruntu, czy kanapka dziecka, czy zagubiony kot. Glikolowiec zawsze w 100% bedzie czysty "bakteryjnie".

Fantom

perm
02-07-2010, 07:05
Ile kosztowala Cie instalacja ? Mi wyjdzie cos kolo 2,5 tys zl.
Co do wyboru syystemu, to w 99% zalezy od warunkow gruntowych a nie od "widzimisie".
Bo np : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=4186363&viewfull=1#post4186363
Pompka ma pompowac mniej wiecej kolo 7 l /min. Pompki 60W pompuja nawet 3 razy wiecej. Wiec w praktyce, mysle, ze te 40 W to w zupelnosci wystarczy.

Dla mnie glikolowiec ma jedna zalete : nigdy nie bede mial stresu, ze cos tam sie w nim znajdzie. Czy to woda z gruntu, czy kanapka dziecka, czy zagubiony kot. Glikolowiec zawsze w 100% bedzie czysty "bakteryjnie".

Fantom
Glikolowiec tak ale wymiennik ciepła do niego podłączony już nie. Będziesz miał zbiornik na cały syf jaki z zewnątrz zaciągniesz. W lecie zimne rurki z glikolem, ciepłe powietrze z zewnątrz. Wilgoć i kurz osadzające się w małych kanalikach. Wewnątrz wymiennika idealne warunki do rozwoju bakterii. Coś jak w klimie samochodowej tylko że powierzchnia rozwoju dla bakterii kilkanaście razy większa. Filtry przy reku bakterii nie zatrzymają. Przemyśl to jeszcze.

szczukot
02-07-2010, 07:20
Mozliwosci rozwoju i zbierania syfu w rurowcu wielokroc wieksze.

Fantom
ps. Tak jak opisalem powyzej, ja mam dzialke wilgotna - przykladem jest reku rurowe sasiada :)

perm
02-07-2010, 08:47
Obejrzyj sobie starą chłodnicę samochodową. Będziesz miał coś podobnego. Syf straszny!

szczukot
02-07-2010, 09:33
No wiesz, troche slaby przyklad. Chlodnica samochodowa pracuje "troche" w innych warunkiach niz nagrzewnica. Ja tam z nia nie bede jezdzil wystawiona z przodu samochodu i komarow lapac nie bede. Pomijajac to pierwszy podstawowy filtr na czerpni eliminuje w wiekszosci to co siedzi w chlodnicach samochodowych.
To sa dwa rozne warunki pracy !

Fantom

perm
02-07-2010, 09:46
Ale to nie chodzi o komary tylko to co miedzy lamelkami. To jest warstwa takiego brudu praktycznie niemożliwego do usunięcia. Podobnie będzie z nagrzewnicą. Prędzej czy później coś takiego się osadzi. W GWC rurowym masz gładką rurę którą powietrze omywa, w nagrzewnicy brud ma się po prostu na czym zawiesić tym bardziej jak będzie wilgotna. Ja to piszę bo tak to wygląda jakby wymiennik z GWC glikolowym był sterylnie czysty. Rzeczywiście GWC jest ale nagrzewnica juz nie. Być może wystarczy ją od czasu do czasu oczyścić i będzie ok tyle że to samo można zrobić z rurą.

szczukot
02-07-2010, 10:34
Mysle, ze duzo latwiej bedzie wyczyscic nagrzewnice ktora jest w mniejszym lub wiekszym stopniu rozbieralna. Rury ? Praktycznie bez specjalistycznego sprzetu nie do wyczyszczenia. Szczegolnie jak sa zrownoleglane itp

Fantom

szczukot
03-07-2010, 07:08
Ja sie gubie.
Mam miec w reku automatyczny bypas. I dziala on tak jak ponizej :
Bypass otwiera sie kiedy : temp wew > 20 i temp zew < temp wew i temp zew > 15
Bypass zamyka sie kiedy : temp zew > temp wew lub temp zew < 15 lub temp wew < 20

Temperatury te regulowane sa w jakis tam zakresach (18-24 i 10-15)

I czy to ma sens przy stosowaniu GWC ? Gdzie musialbym umiescic czujnik temp zew ? Na zewnatrz czy na wocie do reku (przed nagrzewnica czy za nia) ?

Fantom

adam_mk
03-07-2010, 07:52
perm
Ty zamknij się w sterylnym namiocie i nigdy z niego nie wychodź!

A jak kto ma wentylację grawitacyjną, gdzie tak samo dobrze nawiewa jak wywiewa to co?
Już ma umrzeć?
Bo tam filtrów nie ma...
A do tego...
Ludzie, to wyobraź sobie, PO DWORZE ŁAŻĄ!!!
Tam dopiero nałapią syfu...

Te filtry to się czasem wymienia...

Adam M.

perm
03-07-2010, 11:58
perm
Ty zamknij się w sterylnym namiocie i nigdy z niego nie wychodź!

A jak kto ma wentylację grawitacyjną, gdzie tak samo dobrze nawiewa jak wywiewa to co?
Już ma umrzeć?
Bo tam filtrów nie ma...
A do tego...
Ludzie, to wyobraź sobie, PO DWORZE ŁAŻĄ!!!
Tam dopiero nałapią syfu...

Te filtry to się czasem wymienia...

Adam M.
Blatant misanderstening :) Ja robię GWC z grubej rury i żadnymi bakteriami nie mam zamiaru się przejmować. Kolega lokalny Szczukot napisał o rzekomej czystości drobnoustrojowej GWC glikolowego zapominając o wymienniku w którym w lecie będzie się coś tam skraplało i osadzało. Podobnie jak w każdej klimie. Chciałem wyprowadzić go z błędu. Pewnie wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić a może i nie ma takiej potrzeby ale GWC glikolowy nie jest wbrew pozorom rozwiązaniem dla kogoś kto chce mieć teoretyczną sterylność.

adam_mk
03-07-2010, 13:21
"glikolowy nie jest wbrew pozorom rozwiązaniem dla kogoś kto chce mieć teoretyczną sterylność. "
Stwierdziłeś.
Potrafisz uzasadnić?
"Ja robię GWC z grubej rury i żadnymi bakteriami nie mam zamiaru się przejmować."
Ponownie stwierdziłeś.
WOLNO nie przyjmować do wiadomości, że to rozwiązanie wcale nie jest czystsze tylko wręcz przeciwnie.
Ale obiektywnych faktów takie podejście NIE ZMIENIA!

Adam M.

perm
03-07-2010, 15:22
"glikolowy nie jest wbrew pozorom rozwiązaniem dla kogoś kto chce mieć teoretyczną sterylność. "
Stwierdziłeś.
Potrafisz uzasadnić?
"Ja robię GWC z grubej rury i żadnymi bakteriami nie mam zamiaru się przejmować."
Ponownie stwierdziłeś.
WOLNO nie przyjmować do wiadomości, że to rozwiązanie wcale nie jest czystsze tylko wręcz przeciwnie.
Ale obiektywnych faktów takie podejście NIE ZMIENIA!

Adam M.
Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Ja nie twierdzę że rura jest czysta a wymiennik wręcz przeciwnie dlatego będę miał rurę.. Mnie to niespecjalnie obchodzi. Będę miał rurowy GWC bo to w miarę tanio i nic skomplikowanego. Co do obecności w niej bakterii to kiedys rozmawiałem ze znajomą panią biolog i powiedziała mi że warunki do rozwoju drobnoustrojów w takiej rurze nie sa specjalnie zachęcające. Mi to wystarczy. Nie mam na tym punkcie kota krótko mówiąc. Szczukot obawia się brudu z rury czego chyba nie zauważyłeś więc robi sobie GWC glikolowy, wg niego czystszy od rury. Zapomniał o wymienniku. Co do konieczności czyszczenia wymiennika to nie twierdzę że będzie siał groźnymi bakteriami ale podobnie jak w chłodnicy samochodowej prędzej czy później osadzą się w nim brudy (myślę że ze względu na budowę szybciej niż w rurze) i coś tam skropli. Jedno rozwiązanie się od drugiego wbrew pozorom wiele nie różni. Jak mają się rozwijać bakterie to i tu i tu będą przy czym wymiennik moim zdaniem daju ku temu większe szanse. Jakieś niebezpieczeństwo z tym związane niewątpliwie istnieje co widać na przykładzie klimatyzacji samochodowej.

SUSPENSER
03-07-2010, 18:38
Ile kosztowala Cie instalacja ? Mi wyjdzie cos kolo 2,5 tys zl.
Co do wyboru syystemu, to w 99% zalezy od warunkow gruntowych a nie od "widzimisie".
Bo np : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=4186363&viewfull=1#post4186363
Pompka ma pompowac mniej wiecej kolo 7 l /min. Pompki 60W pompuja nawet 3 razy wiecej. Wiec w praktyce, mysle, ze te 40 W to w zupelnosci wystarczy.

Dla mnie glikolowiec ma jedna zalete : nigdy nie bede mial stresu, ze cos tam sie w nim znajdzie. Czy to woda z gruntu, czy kanapka dziecka, czy zagubiony kot. Glikolowiec zawsze w 100% bedzie czysty "bakteryjnie".

Fantom

Już pisałem o kosztach - firma wykonała całość (materiały + robocizna) za 3 tys zł - u szwagra planuję zrobić taki sam gdy nadejdzie czas - wstępnie liczyłem koszt materiałów i koparki na 800-1 000 zł.

Ok rozumiem uzasadnienie 40 W - zgadzam się powinno wystarczyć.

Co do wody to z gruntu może znaleźć się tylko w przypadku uszkodzenia rury lub powodzi, natomiast kanapka czy kot mogę wpaść do czerpni tylko po zdjęciu jej obudowy np. przy wymianie filtra - mało prawdopodobne, ale jest taka opcja to fakt.

Póki co planuję u szwagra "tymi ręcami" wykonać rurowca na wzór własnego - chyba, że mnie ktoś przekona do innego - w sumie mam jeszcze sporo czasu ...

adam_mk
03-07-2010, 18:43
Ciągle staram się Tobie pokazać, że odnoszenie TEGO GWC do klimatyzacji to kompletne nieporozumienie!
Do chłodnicy samochodowej - tak samo!
Sam stwierdzasz, że temperatury nie te, choć woda jest.
Sporo wykraplającej się wody spłucze z lamel wszystko, co tam mogło się dostać przez filtr.
W pewnym sensie jest to "samoczyszczące" a rura - nie!
A że z czasem nieco zmieni kolor, bo się nieco utleni?
To zmiany oczywiste i obojętne.

Wszystko odnosisz do warunków, które najczęściej spotykasz. (tzw. warunków normalnych).
Tam są nienormalne i całe doświadczenie jakie masz z podobnych układów nie znajduje zastosowania.
Adam M.

SUSPENSER
03-07-2010, 19:11
Temat wątku "wymiana doświadczeń" zobowiązuje, więc opisuję swoje ostatnie:

o ile zimą GWC dużo dawał i ciepłe powietrze leciało z anemostatów o tyle ostatnio sprawdziłem jak działa to latem i trochę się zawiodłem.

Zmierzyłem temperatury przy 31 st na zewnątrz i z GWC wlatywało 17 st, ale z centrali wylatywało już 20, a z anemostatów na poddaszu 23, a na parterze 25.

Pomyślałem, że o ile na traty chłodu w instalacji raczej nie wpłynę o tyle mogę zmniejszyć ja w samej centrali, gdzie są one spore pomimo to, że stoi w chłodnym garażu i by-pass jest otwarty.
Do tej pory miałem nastawione nawiew na 70%, a wywiew na 60% (celowo lekkie nadciśnienie, żeby ewentualnymi nieszczelnościami wywiewać trochę powietrza, a nie nawiewać zewnętrznego) - teraz zmniejszyłem wywiew na 30% (minimum to 25%, a potem wentyl staje).

Rano zmierzyłem co to dało i okazało się, że z GWC wlatuje 16, z centrali wylatuje 18, a na poddaszu z anemostatów wylatuje 21 st.

Nie mam pomysłu co jeszcze mógłbym zrobić, żeby faktycznie zmniejszyć straty chłodu i uzyskać jak najlepszy efekt chłodzenia domu - może macie jakieś pomysły ?

Strych, gdzie są rozdzielacze i rury jest obłożony na skosach wełną 15 cm, podłoga OSB i wełna 15+5 cm.

perm
03-07-2010, 19:27
Ciągle staram się Tobie pokazać, że odnoszenie TEGO GWC do klimatyzacji to kompletne nieporozumienie!
Do chłodnicy samochodowej - tak samo!
Sam stwierdzasz, że temperatury nie te, choć woda jest.
Sporo wykraplającej się wody spłucze z lamel wszystko, co tam mogło się dostać przez filtr.
W pewnym sensie jest to "samoczyszczące" a rura - nie!
A że z czasem nieco zmieni kolor, bo się nieco utleni?
To zmiany oczywiste i obojętne.

Wszystko odnosisz do warunków, które najczęściej spotykasz. (tzw. warunków normalnych).
Tam są nienormalne i całe doświadczenie jakie masz z podobnych układów nie znajduje zastosowania.
Adam M.
A czemu nie spłukuje samoczynnie w takiej klimatyzacji samochodowej? Tam się tej wody wykrapla dosyć dużo. No i jeżeli wg ciebie woda może spłukać brud z ciasnego wymiennika to nie może z rury? Powiem szczerze - nie bardzo rozumiem dlaczego nie ma sensu porównywanie tego z chłodnicą samochodową czy klimą. Chłodnica to system rurek i lamelek, wymiennik też, przez oba przepływa powietrze oczywiście z różną intensywnością. Chłodnica się brudzi, wymiennik nie? Tym bardziej że w chłodnicy nic się nie skrapla a w wymienniku może. Wymiennik to w lecie taka bardzo mało sprawna klimatyzacja. Czynnik chłodzący wprawdzie nie ochładza się przez parowanie, sprężanie itp ale zasada działania pozostaje taka sama, wymuszony ruch powietrza przez wymiennik ochładza je ogrzewając jednocześnie to co w środku. Wiesz, ja nie jestem od tego specem, może gdzieś popełniam błąd ale tu akurat nie widzę gdzie.

szczukot
03-07-2010, 19:45
Temat wątku "wymiana doświadczeń" zobowiązuje, więc opisuję swoje ostatnie:

o ile zimą GWC dużo dawał i ciepłe powietrze leciało z anemostatów o tyle ostatnio sprawdziłem jak działa to latem i trochę się zawiodłem.

Zmierzyłem temperatury przy 31 st na zewnątrz i z GWC wlatywało 17 st, ale z centrali wylatywało już 20, a z anemostatów na poddaszu 23, a na parterze 25.


No wiesz co ? Powaznie sie zawiodles ? Nawet liczac te straty ktore masz gdzies na rurach, masz super chlodzenie. Zamiast 30 st w domu masz z 25. To zly wynik GWC ?

Fantom

7tonik
05-07-2010, 09:09
U mnie jest całkiem podobnie. Z GWC wychodzi 15,4 C, za centralą jest 18,7, a na anemostatch jest 21,8 C . Na razie nie zaizolowałem kanałów w pomieszczeniu , gdzie jest centrala, więc mam lekką rezerwę. Może obniżę temp. o jakiś stopień.

szczukot
05-07-2010, 10:20
A przy tych warunkach ile masz stopni na zewnatrz ?
I czemu tracisz 3 stopnie w centrali ? Nie ma bypasu ?

Fantom

Liwko
05-07-2010, 12:07
Ja niestety mam reku bez bypassa i zostałem zmuszony przez upały do wyłączenia centrali i do otwarcia na noc okien. Pierwsze wrażenia? Stada komarów, much i wszelkiej maści robactwa. Ale! jestem w trakcie robienia GWC glikolowego (2x75m rury fi25). Mało tego zrobiłem zawory na dolnym źródle PCi i teraz myślę, że lepiej na lato się do nich podłączyć a zimą do tego drugiego. Latem PCi pracuje bardzo rzadko więc myślę, że warto zmagazynować trochę ciepełka z tych upałów na zimę, a zimą szkoda by było dodatkowo wychładzać dolne źródło pompy ciepła. Muszę dodatkowo zrobić sobie jakiś ręczny bypass. Co do brudzenia się centrali to chyba wystarczy oprócz wymiany filtrów ze dwa razy do roku wyjąć wkład i porządnie wykąpać w Domestosie czy innym cholerstwie.

7tonik
05-07-2010, 13:44
No bez bypassa byłoby znacznie więcej. Ale SUSPENSER też traci 3st na centrali. Bypass nie jest izoplowany, a i wentylatory też produkują trochę ciepła. No moja centrala raczej jest z niższej półki(Optimal400).
Pomiary były przy 25-30 C na zewnątrz. GWC nieźle sobie radzi, więc kilka stopni w górę czy dół nie wpływają na pomiar. Szybkość przepływu centrali również nie zmienia wskazań termometru.

adam_mk
05-07-2010, 13:48
Opisujecie jakieś nierealne zjawiska!

Macie dom.
Ten dom ma masę i pojemność cieplną.
Sporo kanałów idzie w bryle domu.
Dokonuje się bilans ciepła.
Powietrze ma małe ciepło właściwe w porównaniu z domem.
Wlatuje z GWC ochłodzone.
POTEM CHŁODZI BRYŁĘ DOMU i już nieco podgrzane wylatuje z anemostatu.
I tam je mierzycie!
Wniosek - nie ma chłodzenia!
"Straty" są...

Tyle, że to nieprawda...

Adam M.

Chyba, że czegoś nie doczytałem a wentylatory są bardzo gorące przy pracy...
A.M.

szczukot
05-07-2010, 14:00
No dla mnie te opisywane straty to tez jakies dziwnie duze. Chyba ze komus te rury ida poza domem :) Jezlei we wnetrzu, to ile jest w stanie przyjac energii ten budynek (czyli w sumie sciany i trop ? A moze z reku leci powietrze cieple, ale sciany juz promieniuja chlodem ? :)

Fantom

7tonik
05-07-2010, 14:00
Adam, proszę cię nie tak z góry, a i faktycznie nie doczytałeś. Pomiary były w różnych miejscach. A ostatnia wypowiedź dotyczyła strat na samej centrali (nie było tutaj pomiaru na anemostacie).Czójnik przed filtrem w kanale dolotowym już wewnątrz centrali(między GWC a Centralą jakieć 150 cm średnio dokładnie zaizolowanej rury) wskazywał 15,4 C, natomiast przełożony za wentylatorem (po przejściu przez bypass - jeszcze w centrali) wskazywał 18,7C. Wniosek - już w centrali strata ponad 3 C.

szczukot
05-07-2010, 14:07
Jest to wynik strat zle izolowanego wewnetrz bypasu czy pobierania ciepla z zewnatrz (zle zaizolowany rekuperator) ?

No i pisales tez, o kolejnych straconych 3 stopniach miedzy reku a anemostatami. Do tego odniosl sie Adam.

Fantom

7tonik
05-07-2010, 16:40
Dokonałem ponownie pomiarów. Obecnie przy 27C na zewnatrz, temp przy filtrze na dolocie do recu wynosi 16,5C. Pomiary za bypassem wykazały obecnnie 18C. (Poprzednio przykleiłem czujnik w komorze za bypassem, lecz nie bezpośrednio w strumieniu powietrza, po zmianie miejsca wynik sie poprawił). Okazało się również, że miejsce pomiaru jest przed wentylatorem, wiac nie może byc mowy o wpływie temp. wentylatora na pomiar.

A co do urtaty chłodu na trasie od centrali do anemostatów, to jeszcze sie tym nie przejmuję, bo jak napisałem w pomieszczeniu z rekuperatorem nie mam jeszcze ocieplonych kanałów, a jest ich kilka metrów, wiec straty musza być. Piczman np. w innym wątku pisał, że ma kanały poprowadzone w 40-50 cm warstwie ocieplenia, a straty i tak są spore.

Jasne, że kanały chłodzą bryłę domu, ale nie wszędzie mamy z tego korzyść. Np. straty w kanałach nad sufitem w poddaszu nieużytkowym nie przynoszą nam żadnych korzyści.

SUSPENSER
05-07-2010, 17:44
No wiesz co ? Powaznie sie zawiodles ? Nawet liczac te straty ktore masz gdzies na rurach, masz super chlodzenie. Zamiast 30 st w domu masz z 25. To zly wynik GWC ?

Fantom

Poważnie zawiodłem się bo straty chłodu są spore w centrali i instalacji wykonanej z izolowanych rur typu Flex.

Po zmniejszeniu wydajności wentyla wywiewu zmniejszyły się straty w centrali a to oznacza, że pomimo bypassu struga powietrza wywiewanego ogrzewała nawiewane (tzw. cud mniemany).

Najgorzej jest z instalacją, bo mimo to, że jest izolowana to ma spore straty.

Ale co tam już nie narzekam, bo po zmniejszeniu strat w centrali dzisiaj przy +33 na zewnątrz miałem w domu +24 :-D

7tonik - dzięki za informacje - widzę, że masz podobnie jak ja.

Szczukot - budynek jest w stanie naprawdę dużo przyjąć ... za dużo, dlatego daje się kanały izolowane (ważniejsze chłodne powietrze od chłodnej ściany).

Na noc wyłączam wentylację, otwieram okna i łapię chłód z zewnątrz póki jest ...

aadamuss24
05-07-2010, 22:31
Witam. Dom mam jeszcze bez reku ale obok domu robię podziemny garaż gdzie jeszcze nie ma posadzki i jest tylko mokry piach/woda gruntowa. Pomiędzy garażem i domem jest zostawiony przepust techniczny przez który wlatuje zimne, wilgotne powietrze z garażu i wylatuje górą pod dachem, bo jeszcze nie ma ocieplnia piętra. Na zewnątrz temp. jakie są każdy widzi, ok 30 stopni jest od dłuższego czasu. Myślę, że dom już był w miarę suchy a wigoć która jest pochodzi głównie z tego mokrego piachu w garażu. Ciekawe czy jak uruchomię gwc uzyskam podobny wynik :)
http://img685.imageshack.us/img685/743/snc01966.jpg (http://img685.imageshack.us/i/snc01966.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

szczukot
06-07-2010, 07:00
Pytanko : czy rury do rku mozna izolowac styropianem ? Czy tylko i wylacznie welna ?
Nie chodzi mi o aspekt wygody kladzenia itp a samego dzialania.
Czyli czy np moge zamaist owijac np kazda z rur welna, moge puscic je w jednym styropianowym kanale (oczywiscie osobno wywiewne i nawiewne) ?

Fantom

7tonik
06-07-2010, 07:46
Ja kanały w domu ocieplałem styropianem, ponieważ zostało mi go trochę.

Piczman
06-07-2010, 10:29
Ostatnio tez ciepło jest.
Teraz gwc załączam już od 20 C i jest lepiej.
Nie przekroczyłem 23 C !

7tonik
06-07-2010, 11:07
23 w pokojach czy na anemostatach?

Piczman
06-07-2010, 12:01
23 C to temperatura w salonie.
Z anemostatu 18-21 C nawiewa, mierzyłem tylko na jednym, najdalej oddalonym od centrali.

Zonzi
07-07-2010, 09:09
Czemu wylaczacie w nocy reku ??? U mnie spokojnie dziala na 60% ew dodatkowo rozszczelniam okna w pokojach i sie schladza do rana o ok 2 stopnie.
Dom z silikatow temp ok 24-25 stopni bez GWC przy tych 28-30 na zewnatrz. Na poddaszu niestety o jakies 1-2 stopnie wiecej i gorszy komfort. Jak te lata beda tak kontynuowac to w koncu pewnie zrobie GWC bo w zimie to nie bylo takiej potrzeby.

Czy tez macie cos takiego wieczorem ze dom jakby oddawal cieplo ? Zachodzi slonce a w domu robi sie gorecej ? Czary mary ;-)

SUSPENSER
08-07-2010, 21:50
Czemu wylaczacie w nocy reku ??? U mnie spokojnie dziala na 60% ew dodatkowo rozszczelniam okna w pokojach i sie schladza do rana o ok 2 stopnie.
Dom z silikatow temp ok 24-25 stopni bez GWC przy tych 28-30 na zewnatrz. Na poddaszu niestety o jakies 1-2 stopnie wiecej i gorszy komfort. Jak te lata beda tak kontynuowac to w koncu pewnie zrobie GWC bo w zimie to nie bylo takiej potrzeby.

Czy tez macie cos takiego wieczorem ze dom jakby oddawal cieplo ? Zachodzi slonce a w domu robi sie gorecej ? Czary mary ;-)

Na noc wyłączam, bo szkoda prądu skoro i tak uchylam okna (na zewnątrz jest 17 stopni).

W zimie jest jeszcze większa korzyść z GWC - masz darmowe ciepło !

Po zachodzie słońca szybko robi się chłodniej na zewnątrz, a mury są nagrzane - stąd to wrażenie, że w domu robi się goręcej.

Jani_63
08-07-2010, 22:33
Wydaje mi się że bardziej tu chodzi o przesunięcie czasowe w przekazywaniu ciepła.
Strumień ciepła dzięki izolacji i grubości ściany nośnej przenika do wnętrza bardzo wolno i zaczyna docierać do wnętrza ze znacznym opóźnieniem.
Zjawisko to wykorzystują właśnie izolacje transparentne które powodują ładowanie energią cieplną w momencie jej dostarczania i przekazują ja do wnętrza dopiero po zachodzie słońca.
Łatwo to zjawisko prześledzić na przykładzie gruntu, którego temperatura w warstwach na głębokości -30 -50cm ppt rośnie dopiero po zachodzie słońca.

Jak do tego dołożyć jeszcze odczucia subiektywne o których wspominasz to mamy do końca wyjaśnione odczucie wzrostu temperatury w domu wieczorem.;)

Jareq
09-07-2010, 09:36
Witam,


gdzieś wcześniej temat się już pojawił ale nie mogę go odnaleźć,
poszukuję włókniny do filtrów,
ktoś pamięta gdzie to było? albo może poda bezpośredni namiar.

pozdrawiam

k62
09-07-2010, 10:23
http://www.google.pl/#hl=pl&rlz=1R2GGLL_pl&q=site%3Aforum.muratordom.pl++%22materia%C5%82+na+ filtry%22&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=bdd2e7c2899988fe

http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q=site%3Aforum.muratordom.pl++%22w%C5%82%C3%B3knin a+filtracyjna%22&rlz=1R2GGLL_pl&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=bdd2e7c2899988fe

SUSPENSER
10-07-2010, 12:29
Witam,


gdzieś wcześniej temat się już pojawił ale nie mogę go odnaleźć,
poszukuję włókniny do filtrów,
ktoś pamięta gdzie to było? albo może poda bezpośredni namiar.

pozdrawiam

Wklejam namiar wraz z informacjami które otrzymałem na email w Październiku:

Dziękujemy za zapytanie i telefon. Oto dane dotyczące maty filtracyjnej sufitowej ZW600:
wzmocniona z jednej strony siatką poliestrową
skuteczność filtracji: 98%
klasa filtracji: F5 / EU5
cena netto: 32zł/m2
gramatura: 600g/m2
grubość: 22 mm
kolor: biały
Koszt przesyłki podam Panu dopiero po pocięciu i zważeniu, ponieważ jest ona w rolce.

Prosimy o przysłanie zamówienia i adresu na który mamy wysłać 10 szt o wymiarach: 51x39 cm.


Pozdrawiam serdecznie

Katarzyna Klocek
Specjalista ds. Marketingu i Rozwoju
Tel. 017 745 0 133
Faks 017 745 0 128
Tel. kom. 0 668 667 314
E-mail:
[email protected]
[email protected]

WF PZL Zakład Doświadczalny Sp. z o.o.
ul. Fabryczna 4, 39-120 Sędziszów Małopolski,

Lookita
10-07-2010, 13:01
Temp. mamy podobne,jednak ja mam z gwc,z roletami zew. pozaslanianymi.Faktem jest to,ze nie mam izolacji muru.....Z gwc ,obecnie wieje mi ok. 16-17 st. ale na gorne anemo ,trafia pow. o temp. ok. 21-23 st , w zal. od biegu.W tym roku,bede mial mozliwosc testowania specjalnej nawilzajaco-wysuszajacej nakladki na polaczenie gwc-reku.Podobno urzadzenie zbija temp. z gwc o 6-7 st. dajac przy tym optymalna wilgotnosc,redukujac uczucie dusznosci w domu.U mnie to zjawisko wystepuje przy 59% i upale na zew.W domu,jak w tropiku,nioby chlodniej,wilgotniej ,ale bardziej tropikalnie.Steruje nawilzaniem gwc recznie,uzyskujac lepsze schladzanie i nawilzanie pow.Moze w lipcu opowiem,co i jak z ta nakladka.....
Dla ciekawosci i niestety malej satysfakcji,rozmawialem ost. z moneterem,pracujacym w jednej z firm na moim rynku lokalnym,montujacej reku i wm.W jednej z inwestycji,maja na instalacji dodatek temperaturowy,w instalacji z 3 reku,ok. 12 st. do temp. zew. :-)Tu maszyny ciepleka dowalaja....sama praca.Dlatego tez,od razu firma proponuje gwc rurowe,aby unikac takich sytuacji.Niestety,walcza teraz z seryjnym montazem ,koniecznych studzienek drenarskich z powodu nadmiaru skroplin.

szczukot
10-07-2010, 14:27
Co do filtrow : fajnie :) Dobrej klasy filtr w dobrej cenie.
Ile lacznie m2 potrzebujecie w swoich reku ? Nie sprawdzalem ile bedzie to w moim (nedair), ale mysle, ze rzad 0,3 m2.

Fantom

szczukot
10-07-2010, 14:33
Pytanko :w jakich warunkach (czyli chyba tylko zaleznie od temp wew i zew) powinien dzialac bypass automatyczny, gdy do reku podpiety jest GWC ??

Fantom

Lookita
10-07-2010, 14:37
Ja mam w progr. AUTO,przedzial pracy bez gwc +5 +20,poza tymi granicami zalacza sie gwc.....Niestety u mnie bezwl;adnosc sterowania zalaczonym gwc,zaprogramowana firmowo wynosi 8 h.Czyli pomimo juz ustalenia sie nizszej temp. na zew. moja malpa czeka,gdyz jak producent podaje,wykluczyc chce wahania temp. w okresach przejsciowych i mam tyle czekania.Nieraz,jak chce mi sie,zalaczam lub odlaczam gwc recznie....Mozna to przeprogramowac,ale musialbym sterownik wywiezc 350 km na kilka dni....Co do wloknin,kupilem plachty o polowe taniej na allegro od jakiegos goscia.Docialem,zalozylem...Pasuje i dziala.A warto wymieniac,gdyz syf niesamowity z i do domu pcha sie....

szczukot
10-07-2010, 14:42
1) pytalem o dzialanie bypassu a nie gwc
2) te filtry z allegro jakiej klasy filtracji ?

Fantom

Lookita
10-07-2010, 14:44
A ,sorki,z tego upalu nie zalapalem.Bypass mam w trybie auto miec zalaczony,ale,wylaczylem go na amen.W fabryce-wytworni ,konstruktor-inzynier radzil,abym mial tryb auto 23 st.Maszyna sama odczyta wynik i powinna sie zalaczyc.Ja to od 2 lat robie sam,nie licze na automatyke,choc nie wiem czemu....

szczukot
10-07-2010, 16:42
I w jakich warunkach temperaturowych robisz to recznie ?

Fantom

Lookita
10-07-2010, 16:49
KIedy inni juz pala ostro w piecach,zalaczaja ogrzewanie gazowe,wiem,ze juz chlodniej,ze temp. w domku ponizej 19 na gorze,na dole ponizej 20,wowczas zalaczam odzysk ciepla,Wylaczam,odwrotnie...ja juz nie wlaczam kondensata,popalam troszke kominkiem,jest cieplej,inni hajcuja dalej,a ja jade na odzysku,,,kiedy oni wylaczaja piece,ja juz dawno nie pale,nie grzeje calodobowo kondensatem,tylko odzysk...Fajnie w tym roku bylo.Od kwietnia juz nie palilem regularnie,kondensat czasem sie wlaczal,a tesc do polowy maja jeszcze swoj pilowal...Ja tylko odzysk,wylaczylem w koncu kwietnia,cos w maju jeszcze zalaczylem na dzien,gdyz maly troche ciepla potrzebowal w lazience przy kapieli....

SUSPENSER
11-07-2010, 22:01
Pytanko :w jakich warunkach (czyli chyba tylko zaleznie od temp wew i zew) powinien dzialac bypass automatyczny, gdy do reku podpiety jest GWC ??

Fantom

Ja miałem ustawione 15 st, ale wolę załączać ręcznie w zalezności od tego czy chcę odzyskiwać ciepło czy wręcz przeciwnie ;-)

lookita - te płachty z Allegro były tej grubości i klasy czy mówimy o różnych włókninach ?

Po ile za m2 były - a może jeszcze są i podasz link ?

Ja na początku kupiłem w Allegro u użytkownika: http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=1963854 i była to porażka - omijajcie go szerokim łukiem.

7tonik
11-07-2010, 22:46
tą matę filtracyjną wkładasz zamiast ramek z filtrem? Jest wystarczająco sztywna?

szczukot
12-07-2010, 06:58
Mozecie mi wskazac jakas scienna czerpnie powietrza, z wbudowanym od razu wymiennym filtrem (taki aby mozna bylo samemu zakladac wloknice itp) ?
Bo na razie znalazlem jakies tylko mega przemyslowe krowy - nic dla domku

Fantom

SUSPENSER
12-07-2010, 21:31
tą matę filtracyjną wkładasz zamiast ramek z filtrem? Jest wystarczająco sztywna?

Jest usztywniona siatką poliestrową i fabrycznie w Nikol-u jest taki wkład - dokładnie jest tam zamiast ramki "antyrama" z siatki z drutu z oczkami prostokątnymi na którą nakłada się włókninę, przyczepia po bokach biurowymi chwytakami do papieru i wsuwa całość w szyny w centrali.

aadamuss24
13-07-2010, 22:22
Witam. W jaki sposób podzielić doprowadzenie powietrza do rekuperatora - z czerpni zewnętrznej i gwc ? czy to ma być jakiś trójnik z klapą i siłownikiem ? czy jeśli Brink renovent ma jakiś by-pass to czy on jest wewnątrz ? czy może jest możliwość obslużenia klapy zamykającej jakimś siłownikiem ? pozdr adam

szczukot
15-07-2010, 21:45
Sluchajcie, mam pytanko : czy izolowac rury od siebie czy wlasnie klasc je do jednej kupy i izolowac calosc ?
Z jednej strony logiczne jest oddzielenie przynajmniej nawiewu od wywiewu, z drugie jdnak, jezlei leza wszystkie razem, to dzialaja przy okazji jak rekuperator ?
Ma to jedna wade : 'zle' dziala jak uzywamy bypassu aby powietrza nei chlodzic/grzac.

Co o tym sadzicie ?

Fantom

Jani_63
15-07-2010, 22:49
Właściwie sobie sam odpowiedziałeś, z tym że By-Pass jest tu najmniejszym problemem. ;)
Miedzy innymi zadaniem rekuperatora jest wytrącanie wilgoci.
I to wytrącanie powinno następować tylko w nim a nie gdzieś po drodze.
Inaczej możesz się dorobić poważnych kłopotów.

7tonik
16-07-2010, 20:04
Według mnie rozdzielanie doprowadzanego powietrza na GWC i czerpnię zewn. jest sztuką dla sztuki. Ja zrezygnowałem z czerpni i zaciągam powietrze tylko z GWC. Przy odzysku ciepła w okresach przejściowych (tylko wtedy odcina się GWC) praktycznie nie ma znaczenia czy uzyskamy z czerpni kilka stopni wiecej niz z GWC. Rekuperator zniweluje tą różnicę.

aadamuss24
16-07-2010, 20:25
7tonik jak masz rozwiązane przełączanie? czy tylko klapa recznie zmieniana? nawet by mi pasowało tylko z gwc bo nie musiałbym dziury kuć na zewnątrz. Czy są jeszcze jakieś przeciwskazania ? pozdr adam

7tonik
17-07-2010, 18:25
Nie wiem o jakie przelączanie pytasz?
Poniewaz całkowicie zrezygnowałem z czerni zewnetrznej(tej bez GWC), wiec na stałe mam podłączony GWC. Jeśli chodzi ci o przełączanie bypassa w recu, to mam automat, który niestety musiałem obejść (wymusiłem otwarcie bypassa), gdyż mam z GWC 17 C, a automat załącza bypass dopiero od 18 C.

budowlany_laik
18-07-2010, 18:24
Mam w projekcie wentylacji mechanicznej wyrzutnię dachową fi 150mm. Dach skośny o kącie 28 stopni. Wiem, że systemowe wywiewki kanalizacyjne nie zdają roli jako wyrzutnia dachowa, a chcę zrobić dachową (nie ścienną).

Jak rozwiązaliście ten problem? Jakie kominki mógłbym zastosować? Jakieś firmy? Znalazlem Kloeber, ale tam jest max fi 125mm.

http://www.kloeber-hpi.biz/pl/products/images/products_pl01pg01p01.jpg

Piotr G
18-07-2010, 19:40
można kolektor i kilka takich kominków obok siebie, pamiętaj że powieżchnia czynna wyrzutni jest mniejsza od przekroju kanału.

Piotr

aadamuss24
25-07-2010, 22:55
Czy można zamontować czerpnię na poddaszu nieużytkowym gdzie powitrze swobodnie dolatuje ? pozdr adam

7tonik
26-07-2010, 08:55
Jeśli nie jest zdławiony przepływ, to nie ma problemu. Jednak, gdy poddasze jest ocieplone, to traci to trochę sens, gdyż zostanie ono zimą mocno schłodzone, więc ocieplenie nie spełni swojej roli.

szczukot
26-07-2010, 09:03
Jak powietrze swobodnie dolatuje to raczej nie jest ogrzewane/ocieplone

Fantom

damiang
26-07-2010, 11:26
Czy można zamontować czerpnię na poddaszu nieużytkowym gdzie powitrze swobodnie dolatuje ? pozdr adam

Na nieocieplonym poddaszu latem zazwyczaj jest sauna. Nie polecam dawać tam czerpni.
Lepiej zrobić czerpnię na ścianie szczytowej poddasza (jeśli jest dostępna-np. dach dwuspadowy).

7tonik
26-07-2010, 11:58
Tu masz rację, jednak o ile pamiętam, to Adam ma GWC, więc z tej czerpni będzie korzystał tylko w okresach przejściowych, wiec myślę, że może być na poddaszu.

Jani_63
26-07-2010, 14:34
Wydaje mi się ze można przez to nawet zyskać.
Na początku okresów przejściowych , a nawet w jakiś słoneczny chłodny ale nie mroźny dzień możemy zassać trochę ciepła do domu.
Trzeba by tylko zadbać żeby wełna była dobrze odizolowana aby w powietrzu nie unosiły się jakieś mikro cząstki.
Filtr rekuperatora powinien sobie z nimi poradzić ale zawsze...

Serwis24, będziesz miał automatycznie WM poddasza nieużytkowego, a na to nie każdy sobie może pozwolić. ;)

aadamuss24
26-07-2010, 16:34
Dziękuję za odpowiedzi :) Akurat ten fragment poddasza to taki "gołębnik" i tam będzie izolacja stropu styropianem/odpadami z ocieplenia ścian więc pylenia nie będzie. Czy mogę ocieplić styropianem bezpośrednio na strop czy jeszcze jakieś cudowne folie są potrzebne ? Przekucie na to poddasze i tak muszę zrobić bo dopiero tam rozchodzi mi się cała instalacja i tam będą wszystkie trójniki, więc za jednym zamachem będę miał problem rozwiązany. Pozostanie tylko wyrzutnia do wykucia. pozdr adam

Jeszcze coś mi się przypomniało. Reku będzie w pomieszczeniu gospodarczym gdzie ma być wyciąg, obok za ścianą jest łazienka gdzie też ma być wyciąg. Czy do rury wyciągowej z łazienki mogę dołożyć jakiś wentylator z czujnikiem wilgotności ? i w którym miejscu najlepiej go wpiąć, czy jak najbliżej reku czy trochę dalej? Czy może wogóle bez dodatkowego wentylatora ? Czy wyciąg z tego pomieszczenia gosp. dać przy samym wlocie do reku czy wpiąc gdzieś dalej ? Czy dawać tłumiki (czy zaraz na reku czy kawałek dalej ?) Kanały dla parteru ma sztywne w posadzce piętra, a wentylacja piętra jest na spiro.

adam_mk
27-07-2010, 06:38
Można, ale...
Wtedy zwiększasz intensywność wentylacji tego poddasza.
Do tego...
Jak je ostro podgrzeje słoneczko (bywało ostatnio) to masz wszystkie jego "aromaty".
Drewno, trochę różnych zapraw i wszelkich substancji zastosowanych do jego budowy.
Bywa upierdliwe... Jakbyś na nieurządzonym poddaszu mieszkał...
Ale - można.

Adam M.

aadamuss24
27-07-2010, 10:39
Adamie, jak lepiej wpiąć ten wentylator dodatkowy z łazienki ? pozdr adam

7tonik
27-07-2010, 13:57
Gdzie szukać gumowych harmonijkowych tłumików? Chcę je wstawić za rekuperatorem ale nie wiem gdzie je można kupić.

szczukot
28-07-2010, 20:02
Temat juz kiedys poruszany ale chyba bez efektywnego zakonczenia : co robic w pomieszczeniach mocno wilgotnych czy WC ? Czasami jest tam potrzebny duzo wiekszy niz daje rekuperatory wyciag powietrza.
Czy montowac wentylator do zwyklego komina grawitacyjnego czy do rekuperatora ?
Raczej mysle o tym drugim, i nie adze aby zaklocilo to prace rekuperatora.

Fantom

aadamuss24
28-07-2010, 23:43
Też o to pytam i nic :(

7tonik
29-07-2010, 10:49
Raczej zakłuci zrównoważoną wenylację. Ja mam wywiewne anemostaty w 2 łazienkach i kuchni i nie mam potrzeby dodatkowej wentylacji tych pomieszczeń. Przecież całe powietrze nawiewane do domu musi przepłynąc przez te pomieszczenia.

szczukot
29-07-2010, 11:02
Ale to chodzi o chwilowy/kilkuminutowy mocny wywiew a nie to co na codzien pracuje.

Fantom

7tonik
29-07-2010, 11:20
zatem trzeba to potraktować identycznie jak okap kuchenny w wariancie z podłączeniem do WM. Ważne, aby dodatkowego wywiewu nie wykonać poza tą instalacją. Jednak twierdzę, że nie ma takiej potrzeby.

szczukot
29-07-2010, 11:24
Oj rozne rzeczy moga sie przytrafic w WC ;)
A czaami w lazience, jak da sie czadu z temperatura w wannie czy prysznicu, to nie bede regulowalspecjlanie na makas WM na ten czas. A przez krotko chwile chcialbym tam ta wilgoc cala wywalic na zewnatz

Fantom

Rodzinnebudowanie
29-07-2010, 12:46
Oj wiemy dobrze co może się zdarzyć w WC ;)
Ale ideą WM z reku czy bez, jest stała i równomierna wentylacja, okresowo można ją zwiększyć gdy jest większa produkcja zanieczyszczeń, ale nie chodzi o to aby robić celowo przeciągi prze pięć czy 15 minut, bo przecież zapachy i tak się nie ulotnią na część mieszkalną, jeżeli jest wyciąg zamontowany w WC.
Inna sprawa to czy nie zapomi się o nadprogramowym wentylatorze i nie będzie on zakłócał bilansu...
Oczywiście można zastosować wyłącznik czasowy, wpiąć wentyl w obwód oświetlenia, lub czarować z dodatkowym osobnym wyrzutem i przepustnicami, ale to nie załatwi nam problemu podciśnienia w domu... Wetylator łazienkowy wyciąga 100m3 na godzinę a z kąd je wziąść? Jak znam życie to powietrze pójdzie na łatwiznę i zaciągnie przez nawiew, tylko niewiem co na to wetylator nawiewny, jak przeciąg zacznie nim kręcić szybciej :)
Co do wilgoci...
5 min, 15, czy godzina, to naprawdę nie ma różnicy, zwłaszcza jak łazienka jest prawidłowo wykonana, (izolacje, folie w płynie, odpowiednie fugi, płyta gk wodoodporna).
Po prostu wilgoć nie zdąży się zagnieździć w zakamarkach, a jeżeli budynek ma ocieplone ściany i dobre okna, to niepowinno być problemu ze skraplaniem wilgoci na płaszczyznach poziomych, bo to jest najważniejsze. No i kwestia temperatury w pomieszczeniu, im chłodniej tym szybciej woda wykrapla się, a kto lubi zimną łazienkę podczas kąpieli?
Tak więc zgadzam się z 7tonik że potrzeby takowej nie ma a komplikuje to układ, podnosi wydatki, i większe prawdopodobieństwo problemów w przyszłości.

7tonik
30-07-2010, 07:56
Przyznam, że mi również chodziło po głowie jak czasowo zwiększać wydajność wentylacji wc i kochni.
Mój pomysł był taki(w końcu z niego zrezygnowałem):
Zakup rekuperatora z możliwością wymuszenia maksymalnych obrotów poza sterownikiem.
Poprowadziłem nawet już kable z wc i kuchni do pomieszczenia, gdzie miała stanąc centrala. Zakupiłem już też przekaźniki z możliwosćią regulowania czasu załączenia.
Miało to działać następująco:
WC: zapalenie światła załącza przekaźnik, który wymusza maksymalne obroty rekuperatora. Po wyłączeniu światła przekaźnik jest włączony w nastawionym okresie czasu.
Kuchnia: włączenie okapu ..... dalej tak jak WC

Gdy ktoś się uprze na takie rozwiązanie, to mogę odsprzedać te przekaźniki.

szczukot
30-07-2010, 09:26
No byla to jakas idea. Ale jednak chyba zbyt skomplikowana. Szczegolnie, ze nie za kazdym razem gdy palimy swiatli w WC czy lazience ma dzialac na maksa. Do tego czasami nie zapala sie wogole a fajnie aby chodzilo. No i po trzecie, zwiekszenie na maksa calej WM to i tak bedzie duzo mniej niz jeden wentylatorek np w WC.

Chyba zrobe po prostu zamaist anemostatu na suficie dodatkowy wentylator do WM.

Fantom

7tonik
30-07-2010, 09:48
Widziałeś kiedyś działający rekuperator. Zapewniam cię, że zwykłe wentylatory nie są w stanie dorównać mu efektywną wydajnością. Swoją drogą aż strach się domyślać, co ty w tym kiblu chcesz wyprawiać. Chcesz tam chodować świnie? :)

szczukot
30-07-2010, 10:30
rekuperator jest mocniejszy niz jeden wentylator lazeinkowy. Ale rekuperator podlaczony do 5-7 wyciagow juz nie. Jednym wyciagiem pojdzie z 2-3 razy mniej niz z wentylatora lazienkowego. No i nie bedziemy w calym domu robili "przeciagu", a tylko w pomieszczeniu ktore nas interesuje

Fantom

7tonik
30-07-2010, 10:52
Mam wrażenie, że masz złe wyobrażenie o instalacji WM. Jeśli dasz większy wywiew nawet w jednym miejscu, to musisz to zrekompensować odpowiednim nawiewem. "Przeciąg" i tak się zwiększy we wszystkich "czystych" pomieszczeniach ze względu na zwiększony nawiew. A tych 5-7 wyciągów? Mówimy o domku jednorodzinnym? Masz już projekt WM?

szczukot
30-07-2010, 14:15
Docelowo i tak bedzie lekkie nadcisnienie. Mysle, ze te chwilowe wieksze nawiewy nie maja znaczenia dla calosci. Proznia sie przeciez w domu nie zrobi. Zawsze powietrze naleci przez roznego rodzaju szczeliny i WM.
Instalacje WM juz mam. Jak dobrze kojarze to mam 6 wywiewow i 7 nawiewow.

Fantom

Jani_63
30-07-2010, 18:34
Chyba jednak próbujesz przekombinować tą instalację.
Jeśli upierasz się tak bardzo nad chwilowym zwiększeniem wyciągu z łazienki, to popatrz w swój projekt i zastanów się czy nie możesz przy pomocy przepustnicy z siłownikiem odciąć jakąś "neutralną" nitkę wyciągową (np. hol, klatka schodowa), zwiększając tym samym intensywność wywiewu z pomieszczenia na którym Ci tak bardzo zależy.
Przykładowo, jeśli wydmuchujesz 200m3 powietrza z domu sześcioma wywiewami to po odcięciu którejś nitki wyciągowej robisz to samo 4 - 3 wywiewami.
Tym samym uzyskujesz znaczne zwiększenie intensywności wyciągu z tej twojej "nieszczęsnej" ;) łazienki.
IMHO jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż tłoczenie w kanały wywiewne dodatkowej ilości powietrza przez wentylator zewnętrzny (z poza obiegu zrównoważonego).
A i kosztowo się równoważy ;) ,przepustnica = wentylator.

kangaxx
31-07-2010, 21:53
wentyl kiblowy to pikuś, okap w kuchni to ma wyziew taki że bez odpowiedniego sterowania pracą centrali zacznie nam w kiblu z anemostatu walić golonką, da się to zrobic tylko trzeba dołożyć trochę przepustnic sterowanych siłownikami od zamka centralnego, trochę więcej kabli i inny sterownik, z tym ostatnim są największe kłopoty bo takowych nie ma, na dokładkę idę o zakład że 98% firm w kraju nie umie tego czegoś zrobić a w sumie nie jest taka instalacja jakoś specjalnie kosmiczna

kerado28
01-08-2010, 09:53
Zapomniałeś dodać jedną bardzo ważną rzecz - jedna przepustnica z siłownikiem kosztuje u jednego z największych producentów polskich ok. 650,00zł netto - rabat - więc kilka przepustnic to BARDZO duże wydatki...
Chyba, że Ciebie na to stać :-)

orko
01-08-2010, 15:30
Wszystko zależy gdzie się kupuje.
Dobrą przepustnicę z siłownikiem można dostać za około 150 zł brutto :)

kerado28
01-08-2010, 17:11
Uważasz, że różnica w tych siłownikach jest tylko w cenie...?
Choć rzeczywiście można kupić także za ok. 150,00zł/szt

kangaxx
02-08-2010, 08:43
panowie, pomyśleć trochę, zwykła przepustnica i do niej siłownik od zamka z fury sąsiada :), trochę zabawy z montażem ale chodzi i nigdy takie cuś nie będzie kosztowało 650 zł

kerado28
02-08-2010, 08:53
Jeśli ktoś ma chęci to jak najbardziej, jest to do wykonania duuuużo taniej.

aadamuss24
02-08-2010, 08:55
czyli jak ?

kerado28
03-08-2010, 18:48
Dobrej jakości przepustnica kosztuje ok. 80,00zł (są oczywiście także za ok. 30zł) do tego siłownik ok. 350zł (są oczywiście i tańsze).
Wybór należy zawsze do kupującego...

salata123
03-08-2010, 22:42
Ja dzisiaj temp na zew 32 stopnie z reku nawiew 25 stopni ( bez GWC ), ale mam chłodnicę kanałową działającą w momencie podlewania ogrodu która dodatkowo schładza mi powietrze do 22 stopni !!, i pytanko ile na nawiewie macie koledzy z GWC ??

Piczman
04-08-2010, 08:27
Wczoraj przy 32 C za oknem nawiew za nagrzewnicą a przed centralą miałem 21 C !
Tak było przy 50 % wydajności.
Przy 100 % było 22 C !

Pozdr.

7tonik
04-08-2010, 08:34
U mnie obecnie temp. z GWC w granicach 17C. Przy krytycznych upałach było gorzej, bo temp. dochodziła do 19 C.
Mam cały czas obawy o szczelność mojego rurowca. Po ostatnich opadach znów podniósł się znacznie poziom wód i jest grubo powyżej moich rur. Odpukać na razie się trzymają :)

SUSPENSER
04-08-2010, 11:19
U mnie temperatury z GWC są takie jak u 7tonik.

salata123
04-08-2010, 12:04
Dzięki za szybką odpowiedź.

aadamuss24
05-08-2010, 08:27
U mnie na końcu rury z GWC gdzie mam założony tymczasowy wentylator jest 17,7 raczej przy każdej temp. jaka ostatnio było. Czasami wzrasta do 18,1 ale nie wiem na ile jest to uzależnione od otwartych okien. pozdr adam
(reku w kartonie :)

moni_veron
11-08-2010, 14:18
Jak obliczyć prędkość powietrza przy wentylacji mechanicznej dla poszczególnych przekrojów rur, np.
fi 100
fi 125
fi 160
Z góry dziękuję za odp.

Piczman
11-08-2010, 14:37
Czytałeś to?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75360-Wentylacja-mechaniczna-czy-kto%C5%9B-sam-policzy%C5%82

HenoK
11-08-2010, 14:39
Jak obliczyć prędkość powietrza przy wentylacji mechanicznej dla poszczególnych przekrojów rur, np.
fi 100
fi 125
fi 160
Z góry dziękuję za odp.
Przepływ powietrza w rurze (wyrażony w m3/s) podzielony przez wewnętrzny przekrój kanału (w m2) da Ci prędkość przepływu (w m/s).
Reszta, to już przeliczanie jednostek. Np 1m3/s=3600m3/h, czy 1m=100cm, 1m2=10000cm2.
Wzoru na pole koła chyba nie muszę podawać ;-).

rwxw
13-08-2010, 23:00
wentyl kiblowy to pikuś, okap w kuchni to ma wyziew taki że bez odpowiedniego sterowania pracą centrali zacznie nam w kiblu z anemostatu walić golonką, da się to zrobic tylko trzeba dołożyć trochę przepustnic sterowanych siłownikami od zamka centralnego,
Eeee, przesadzacie z tymi wentylatorami. Mam reku, mam okap i miałem wentylator w łazience. Ani okap ani 15cm wentylator w łazience nie wpływa na reku, gdyż, każde urządzenie jest u mnie podłączone długim osobnym kanałem bezpośrednio w pobliże reku.Wentylatora już wprawdzie nie używam, bo jak się okazało nie jest potrzebny, ale okapu tak i nie wali mi w kiblu golonką. Jeśli podłączymy okap na jednej rurze blisko łazienki, to będzie problem, który łatwo i tanio można rozwiązać. Po co wymyślać skomplikowane i dogie sterowanie, skoro można się ewentulanie zabezpieczyć jednokierunkowymi przepustnicami, które zbudowane są z jednej okrągłej ruchomej klapki na 2 punktach podczepienia powyżej środka ciężkości - cena koło 15zł. Takim wynalazkiem można też zrobić przekierowanie zasysanego strumienia np. włączony okap to z okapu, okap wyłączony to zasysanie spod sufitu. Wystarczy klapkę odpowiednio wyważyć.

moni_veron
14-08-2010, 08:42
Dzięki za odp.
Czyli, jeśli dobrze licze dla fi 100, przy 30m3/h, prędkość strugi wynosi 1,07m/s
Dla fi125, ta struga wyniesie tylko 0,68 m/s
To po co projektanci projektują przekroje fi 125 dla przepływu 30m/s??
Skoro w obu przypadkach nie są one praktycznie słyszalne?

kangaxx
14-08-2010, 08:46
a jaki masz reku ?

moni_veron
14-08-2010, 09:19
Jeszcze jego nie ma.
Natomiast chyba będzie brink.
A czy to ma jakieś znaczenie przy przepływasz o które pytałem powyżej?

kangaxx
14-08-2010, 23:06
słyszalność to nie wszystko, większa średnica to mniejsze opory, ale nie zmienia to faktu że tą samą instalację można wykonać na 100 różnych, lepszych lub gorszych sposobów

aadamuss24
24-08-2010, 08:17
Mam już brinka i działa super. Nawet na najwyższym biegu hałas nie jest za duży, na minimum to aż wątpię czy działa :) Polecam. Pozdrawiam adam

makawel
26-08-2010, 07:18
Witam
Jako ze czas najwyższy już wybrać rekuperator który będzie sercem wentylacji mechanicznej na sobotę umówiłem się z Panem od tych zabawek. Wcześniej wysłał ofertę która mnie zaciekawiła a w niej reku WindMaker serii RAPTOR <--- no i właśnie strasznie mało info o tym produkcie może ktoś z was spotkał się z urządzeniami tej firmy i może napisać czy warto się nad nim zastanawiać od razu nadmienię ze nie jest to tani Reku (tu link do str. gdzie coś o nim piszą http://www.aspol.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=61:hit-nowy-rekuperator&catid=1:latest-news&Itemid=1&lang=pl ) Powierzchnia która będzie wentylowana to ok 600 m3.
Pozdrawiam i czekam na jakieś info

forumuser
26-08-2010, 08:39
Wcześniej wysłał ofertę która mnie zaciekawiła a w niej reku WindMaker serii RAPTOR <--- no i właśnie strasznie mało info o tym produkcie może ktoś z was spotkał się z urządzeniami tej firmy i może napisać czy warto się nad nim zastanawiać od razu nadmienię ze nie jest to tani Reku

Dość interesujące, a możesz proszę podać orientacyjną cenę tej centrali?

makawel
26-08-2010, 08:46
dostałem info ze koszt to ok 13900zl netto oczywiście, ale zadzwonię jeszcze sam do centrali w łodzi za ile oni je maja.

SUSPENSER
26-08-2010, 18:26
dostałem info ze koszt to ok 13900zl netto oczywiście, ale zadzwonię jeszcze sam do centrali w łodzi za ile oni je maja.

Czy ta cena jest za wydajność maks ok. 300 m3/godz ?

W czym jest lepszy od np. Nikol (poza ekskluzywną obudową) ?

Jani_63
26-08-2010, 21:30
Ta ekskluzywna obudowa to wbrew pozorom bardzo ważna rzecz dla urządzenia zabudowanego na stale w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy czy strychu.
O ile może przez to wzrosnąć ranga tego pomieszczenia. :)

makawel
26-08-2010, 21:37
Witam ponownie
Właśnie bardziej chodziło mi o informacje czy warto ten reku brać pisałem wcześniej ze mało info o nim jest dlatego się pytam czy warto go brać. Z informacji uzyskanych od pana z dzailu handlowego WM-RAPTOR 0700ECB z programatorem tygodniowym o wydajności nominalnej 700m3/h.
Pozdrawiam

kerado28
27-08-2010, 06:47
Widziałem ich produkt na targach, wyglądał ładnie - nawet zrobiłem fotki tego wymiennika.
Ale cena... zostawia troszkę do życzenia.
Za Nikol 600m3/h zapłacisz 11000zł, więc czy warto dopłacać 2500zł ??

makawel
27-08-2010, 09:28
Widziałem ich produkt na targach, wyglądał ładnie - nawet zrobiłem fotki tego wymiennika.
Ale cena... zostawia troszkę do życzenia.
Za Nikol 600m3/h zapłacisz 11000zł, więc czy warto dopłacać 2500zł ??

Dostałem również wycenę na reku nikol 450 bo taki zaproponował mi inny instalator i różnica w cenie instalacji z Raptorem to 1000 zł na korzyść mniej wydajnej instalacji z reku nikol. Wiec jak za 1000 zł mam mieć bardziej wydajna instalacje to dopłacę, tylko co jest wart Raptor może ktoś się z nim spotkał.
Pozdrawiam

SUSPENSER
27-08-2010, 13:48
Powierzchnia która będzie wentylowana to ok 600 m3.


Pytania pomocnicze - masz powierzchnię wentylowaną 600 m2 czy kubaturę 600 m3 ?

Planujesz GWC ?

makawel
27-08-2010, 15:00
Bedzie GWC glikolowe. do wentylowania będzie 220 m2 plus pewnie jeszcze suszarnia w piwnicy ok 20 m2. z wyliczeń wychodzi ok 590m3.

kerado28
27-08-2010, 15:26
Hmmm, Nikol 450 ma wydajność chyba troszkę za małą, będzie pracowała na wysokim biegu. Choć to także zależy od ilości i przeznaczenia pomieszczeń.
Wcale nie jest powiedziane, że Raptor jest lepszy od Nikol.

SUSPENSER
28-08-2010, 09:22
makawel - nie rozumiem w takim razie dlaczego dobierają Ci aż tak wielkie jednostki.

Ja mam 185 m2 podłóg i 600 m3 kubatury i Nikol 320 spokojnie daje radę, ba powiem więcej - w zimie jego najniższy bieg (25% wydajności) jest zbyt wysoki co powoduje przesuszenie domu i muszę stosować nawilżacz.

Już jakiś czas temu o tym pisałem, że polskie normy przewidują 0,5 wymiany/godz a zachodnie 0,2 - z własnych doświadczeń praktycznych wiem, że te 0,2 spokojnie wystarcza gdy nie robi się GWC (tylko latem przydaje się duża wydajność - do chłodzenia), a z GWC przydaje się 0,5.

Moja wentylację projektowała firma z wieloletnim doświadczeniem i mam ok. 0,5 więc nie rozumiem dlaczego u Ciebie chcą dać aż 1,0 ?

kangaxx
28-08-2010, 19:37
nikol jest lepszy ze względu na wymiennik, raptor to przeciwpróądówka z rozbudowanym sterownikiem i pięknym opierzeniem

ps jakie on ma średnice króców i parametry?

makawel
30-08-2010, 08:57
króćce czyli to co wychodzi z reku tak? jeżeli tak to maja średnice 200mm

parametry skopiowałem z Dokumentacji techniczno rozruchowej firmy Aspol

kangaxx
30-08-2010, 21:56
są zdecydowanie lepsze konstrukche na rynku w tej cenie co raptor, wm to komfort a ten 700 to takie autko kompakcik z podrasowanym silnikiem, wiele ryku, pionowy start i zero komfortu i rollsa z tego nie będzie a cene ma jak rolls, zdecydowanie odradzam ten wynalazek wg mojego rozumienia założeń wm, w tej cenie masz lepsze centrale i o lepszych wydajnościach i nie na rurkach 200 tylko słuszniejszych :)

makawel
31-08-2010, 06:20
To co byś mi polecił tańszego a lepszego?

kangaxx
31-08-2010, 13:27
wyguglujesz jeśli chcesz, troszkę czytania ze zrozumieniem zagadnień i na bank coś znajdziesz, ja mam swoich faworytów ale jak powiem to będzie reklama a za to mi nie płacą :) , mogę odnieść się do propozycji według mojego stanu wiedzy

SUSPENSER
31-08-2010, 16:22
makawel - ja podtrzymuję pytanie dlaczego i po co przy kubaturze 600 m3 chcesz aż tak dużą centralę ?

Przy mniejszej będą przecież niższe koszty systemu i eksploatacji a efekt ten sam - chyba, że chcesz zimą przesuszyć dom ;-)

kangaxx
31-08-2010, 21:24
w małym skrócie,
1 dużą można ustawić na małą wydajność małej nie podkręcisz ponad miarę,
2 w większych kanałach powietrze wolniej krąży przez co mniejszym szumikiem nas częstuje,
3 wolniejszy bieg powietrza to dłuższe jego przebywanie w wymienniku a więc sprawniejsza wymiana
4 większy wymiennik to też sprawniejsza wymiana

gregoreklodz
31-08-2010, 21:27
Planuję montaż Reku z GWC w budowanym pod Łodzią domu, jesli ktoś może podzielić się namiarami na sprwadzone firmy z tej okolicy to prosze o info na PRIV

7tonik
01-09-2010, 07:07
dużą można ustawić na małą wydajność małej nie podkręcisz ponad miarę,

Warto ustalić, jaka jest minimalna wydajność dla danej centrali (zazwyczaj 20-30%) i się zastanowić, czy nie będzie to za dużo na zimę.

makawel
01-09-2010, 07:52
Poczytałem jak radziłeś i chyba wybiorę nikol 450. dzwoniłem do instalatora(który proponował mi aspola) i mu przekazałem by zrobił mi wycenę na nikolu.
Dzieki za pomoc

kangaxx
01-09-2010, 14:13
Warto ustalić, jaka jest minimalna wydajność dla danej centrali (zazwyczaj 20-30%) i się zastanowić, czy nie będzie to za dużo na zimę.

święte słowa, po to bozia dała ludziom rozum by z niego korzystali

makawel
02-09-2010, 08:50
a moze wiecie w jaki sposób w nikolu odbywa sie regulacja przez opornik czy przetwornice??

kangaxx
02-09-2010, 11:47
zadzwoń do nich i zapytaj :)

SUSPENSER
02-09-2010, 20:12
w małym skrócie,
1 dużą można ustawić na małą wydajność małej nie podkręcisz ponad miarę,
2 w większych kanałach powietrze wolniej krąży przez co mniejszym szumikiem nas częstuje,
3 wolniejszy bieg powietrza to dłuższe jego przebywanie w wymienniku a więc sprawniejsza wymiana
4 większy wymiennik to też sprawniejsza wymiana

Odpowiem Ci tak:
1) tak jak ci 7tonik już napisał poniżej 20-30% nie ustawisz - praktycznie u mnie to jest 25% i w zimie to i tak za dużo - nawet czasowe wyłączanie nie pomaga - musiałem kupić nawilżacz bo miałem już 25% wilgotności
2) to jest argument za większą centralą czy odpowiednią instalacją ?
3) i 4) u mnie przy dużej wydajności było >90% odzysku (mierzyłem tylko temperatury) - czy uważasz, że większą centralą wycisnąłbym znacznie więcej (na tyle, że warto do niej dopłacić) ?

SUSPENSER
02-09-2010, 20:16
a moze wiecie w jaki sposób w nikolu odbywa sie regulacja przez opornik czy przetwornice??

Poprzez regulację napięcia podawanego na silniki wentylatorów (prądu stałego) (mam programator tygodniowy).

Humira
02-09-2010, 20:54
Witam,

Po przeczytaniu tego wątku pozazdrościłem niektórym, że potrafią sami "tymi ręcami" zrobić WM - też będę chciał spróbować - przynajmniej GWC. Mam w związku z tym parę pytań - może ktoś pomoże "zielonemu listkowi"
1. Skropliny z GWC (rurowego) mam zamiar odprowadzić z najniżej położonego punktu rurociągu do studni chłonnej za pomocą trójnika. Czy w takiej studni musi być dodatkowa pompa do usuwania skroplin, czy też wystarczy jak wysypię żwir na dno studni chłonnej?
2. Czy przy takim rozwiązaniu muszę dodatkowo zrobić odpływ skroplin z rekuperatora ? (będzie stał w garazu w domu bez piwnicy? Może wystarczy pochylić go tak, aby skopliny spływały do studni chłonnej w GWC?
3. Czytałem, że w GWC rurowym należy unikać kolan łącznikowych do rur pod kątem 90 stopni lub więcej. Jak zatem sugerujecie poprowadzić rury pod ławą fundamentową? Najłatwiej było by dać jedno kolanko 90 stopni skierowane w stronę garażu i po krzyku.... Ale te opory którymi tu wszyscy straszą? Proszę o radę.
4. Co do centrali, to zastanawiam się nad rekuperatorem FlexiLine 400 firmy Ned Air. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, gdzie mogę kupić ten rekuperator samodzielnie? Od centrali firmy się nie da (kierują do firm z którymi współpracują) ; na Allegro brak ofert. Da się tutaj zejść z kosztów?
5. A może zamiast FlexiLine 400 brać Nikol 450 z Elmech-u?

Pozdrawiam,
Humira

kangaxx
02-09-2010, 21:05
Odpowiem Ci tak:
1) tak jak ci 7tonik już napisał poniżej 20-30% nie ustawisz - praktycznie u mnie to jest 25% i w zimie to i tak za dużo - nawet czasowe wyłączanie nie pomaga - musiałem kupić nawilżacz bo miałem już 25% wilgotności
2) to jest argument za większą centralą czy odpowiednią instalacją ?
3) i 4) u mnie przy dużej wydajności było >90% odzysku (mierzyłem tylko temperatury) - czy uważasz, że większą centralą wycisnąłbym znacznie więcej (na tyle, że warto do niej dopłacić) ?

1 nie trzeba juz mniej ustawiać, dobrze że piszesz opierając się na autopsji ale i ja coś wiem w tym temacie i tak ekstremalnie niskiej wilgotności nie widziałem, może coś masz tam pomieszane z kanałami albo inny diabeł ale o ile instalacja jest prawidłowa to przyczyny może trzeba szukać gdzie indziej
2 za jednym i drugim byle bez przesady, rozum tu pomaga
3 nie wiem co ty masz tam zamontowane ale można to i tak ująć choć słowo "znacznie" nie jest tu właściwe, bardziej pasuje "trochę" wg mnie :) ale to jest kwestia ustaleń kiedy kończy się "trochę" a zaczyna "znacznie"



5. A może zamiast FlexiLine 400 brać Nikol 450 z Elmech-u?
Humira
to są zupełnie inne maszyny pod względem jakościowym i wydajnościowym

SUSPENSER
02-09-2010, 21:41
Witam,

Po przeczytaniu tego wątku pozazdrościłem niektórym, że potrafią sami "tymi ręcami" zrobić WM - też będę chciał spróbować - przynajmniej GWC. Mam w związku z tym parę pytań - może ktoś pomoże "zielonemu listkowi"


1. Jak masz odpowiedni grunt (np. piasek) to żwir na dnie wystarczy - tych skroplin jest niewiele - u mnie dopiero w tym roku pojawiła się potrzeba wypompowania - użyłem pompy ogrodowej - było ze 100 litrów.
2. Nie, bo nie będzie w nim skroplin jeśli będzie to Nikol - jego producent tak twierdzi, montażyści z wieloletnim doświadczeniem tez to potwierdzali i u mnie też nigdy żadnych skroplin w centrali nie było a używam jej już ponad 2 lata.
3. Rurowy zrób z rur drenarskich bez dziurek (zamów u producenta) to nie będziesz miał problemów z trójnikami i szczelnością a do tego będzie taniej - wiem bo sam mam taki ;-)
4 i 5. Ja polecam Nikol bo ma nowoczesny wymiennik spiralny i wiele praktycznych "szczegółów" które go wyróżniają - poza tym jest polskiej produkcji więc w razie potrzeby możesz porozmawiać nawet z jego konstruktorem.

Czy na pewno potrzebujesz aż tak dużej jednostki ?
Jaką masz kubaturę do wentylowania ?

kangaxx
03-09-2010, 20:42
a to ciekawe, nikol nie skrapla pary? nie wiedziałem...
a że dużo lepszy to fakt

Humira
03-09-2010, 21:22
1. Jak masz odpowiedni grunt (np. piasek) to żwir na dnie wystarczy - tych skroplin jest niewiele - u mnie dopiero w tym roku pojawiła się potrzeba wypompowania - użyłem pompy ogrodowej - było ze 100 litrów.
2. Nie, bo nie będzie w nim skroplin jeśli będzie to Nikol - jego producent tak twierdzi, montażyści z wieloletnim doświadczeniem tez to potwierdzali i u mnie też nigdy żadnych skroplin w centrali nie było a używam jej już ponad 2 lata.
3. Rurowy zrób z rur drenarskich bez dziurek (zamów u producenta) to nie będziesz miał problemów z trójnikami i szczelnością a do tego będzie taniej - wiem bo sam mam taki ;-)
4 i 5. Ja polecam Nikol bo ma nowoczesny wymiennik spiralny i wiele praktycznych "szczegółów" które go wyróżniają - poza tym jest polskiej produkcji więc w razie potrzeby możesz porozmawiać nawet z jego konstruktorem.

Czy na pewno potrzebujesz aż tak dużej jednostki ?
Jaką masz kubaturę do wentylowania ?

Suspenser - dziękuję!
Kubaturę po zmianach mam wyliczoną na 1019 M3 - od tego odejmę garaż i pomieszczenie techniczne( zostanie około 920 M3). Oryginalnie w projekcie zaproponowali StorkAir Aeris CA 350L - no ale ja Maybachem nie jeżdzę.
Co do rur drenarskich: mam pytanie - czy są z PCV czy z PP. Ja chciałem zastosować te drugie... Rehau w swoich materiałach daje rury z PP tuż ponizej swojego cacka Avadukt...
Pozdrawiam,
Humira

basia_z_lasu
03-09-2010, 23:45
Suspenser - dziękuję!
Kubaturę po zmianach mam wyliczoną na 1019 M3 - od tego odejmę garaż i pomieszczenie techniczne( zostanie około 920 M3). Oryginalnie w projekcie zaproponowali StorkAir Aeris CA 350L - no ale ja Maybachem nie jeżdzę.
Co do rur drenarskich: mam pytanie - czy są z PCV czy z PP. Ja chciałem zastosować te drugie... Rehau w swoich materiałach daje rury z PP tuż ponizej swojego cacka Avadukt...
Pozdrawiam,
Humira
AFAIK Nikol jest droższy od Storkaira przy porównywalnych wydajnościach, byłam zaskoczona, że ten polski produkt jest bardzo drogi....

SUSPENSER
04-09-2010, 08:02
AFAIK Nikol jest droższy od Storkaira przy porównywalnych wydajnościach, byłam zaskoczona, że ten polski produkt jest bardzo drogi....

Faktycznie zwłaszcza tu można tanio go kupić:
http://allegro.pl/rekuperator-stork-air-aeris-350-i1210200377.html

Nie pamiętam czy widziałem na żywo tego Storkaira, ale z tego co widzę na zdjęciach ma mniejszy wymiennik i filtry a z opisu wynika, że pobiera prawie 2 razy tylę prądu co Nikol.

Wybór należy do Was - osobiście gdybym wybierał teraz centralę chciałbym go zobaczyć i porównać, bo cena jest bardzo zachęcająca.

kangaxx
04-09-2010, 09:31
ten storkair to namiastka nikola,j akkolwiek inne centralki mogą nadganiać wentylatorami, wykonaniem, sterowaniem i innymi bajerami to konfrontacja z wymiennikiem jest raczej nokautująca

Humira
04-09-2010, 20:45
Faktycznie zwłaszcza tu można tanio go kupić:
http://allegro.pl/rekuperator-stork-air-aeris-350-i1210200377.html

Nie pamiętam czy widziałem na żywo tego Storkaira, ale z tego co widzę na zdjęciach ma mniejszy wymiennik i filtry a z opisu wynika, że pobiera prawie 2 razy tylę prądu co Nikol.

Wybór należy do Was - osobiście gdybym wybierał teraz centralę chciałbym go zobaczyć i porównać, bo cena jest bardzo zachęcająca.

Cena jest zachęcająca ale to "golec" - bez sterownika. Moja oferta z firmy rekuperatory opiewała w najtańszej wersji sterownika na 20 000 zł !!! (tyle że z montażem) - w tym orurowanie.

Nikol oferuje w cenie ca. 10 000 brutto centralę ze sterowaniem.

Jak zrozumiałem, Ned Air to niższa liga - jest ok. ale wymiennik ma przeciwprądowy a nie obrotowy. Samą centalę Ned Air zaoferowano mi za 6 500 zł do tego by- pass za 1500 zł i najprostrze sterowanie za 1500 zł + 7% VAT na wszystko w przypadku montażu.
Serdeczności - Humira

kangaxx
04-09-2010, 21:10
drogi ten sterownik jak na najprostszy...

redlum
05-09-2010, 07:04
przy kubaturze 920m3 - to bym brał rekuperator o większej wydajności. Ja mam 110m2 i kubaturę ok 300m3 - a zamawiam Nikol-a 320. Co do ceny brutto za nikola - to liczyłeś z vatem 22%? Mi firma która robi wentylacje sama kupi rekuperator bezpośrednio od producenta - wiec tez będę miał go na 7% razem z instalacją.

szczukot
05-09-2010, 08:38
Cena jest zachęcająca ale to "golec" - bez sterownika. Moja oferta z firmy rekuperatory opiewała w najtańszej wersji sterownika na 20 000 zł !!! (tyle że z montażem) - w tym orurowanie.

Nikol oferuje w cenie ca. 10 000 brutto centralę ze sterowaniem.

Jak zrozumiałem, Ned Air to niższa liga - jest ok. ale wymiennik ma przeciwprądowy a nie obrotowy.
Serdeczności - Humira

Ja biore Ned Aira - i prosze go nie obrazac ;)
A wymiennik ma krzyzowo-przeciwpradowy- czyli super.

Fantom

SUSPENSER
05-09-2010, 15:18
przy kubaturze 920m3 - to bym brał rekuperator o większej wydajności. Ja mam 110m2 i kubaturę ok 300m3 - a zamawiam Nikol-a 320. Co do ceny brutto za nikola - to liczyłeś z vatem 22%? Mi firma która robi wentylacje sama kupi rekuperator bezpośrednio od producenta - wiec tez będę miał go na 7% razem z instalacją.

Co tobą kierowało przy wyborze: praktyka w użytkowaniu, wiara w fachowca, który go dobrał czy coś innego ?

A może robisz duży GWC i chcesz mieć bardzo skuteczne chłodzenie latem ?

Ja mam Nikola 320 w domu o pow. 180m2 podłóg (600 m3 wentylowane) i gdybym nie miał GWC nigdy nie wykorzystywałbym więcej niż 50% jego wydajności - jak chcesz wiedzieć dlaczego przeczytaj moje wcześniejsze wpisy.

kangaxx
05-09-2010, 18:49
suspenser, zieje od ciebie pesymizmem, ja mam vene 4 i korzystam ze 100% wydajności w lecie nad ranem gdy na zewnątrz jest chłodniej i nie mam gwc, pozwól sobie uświadomić że wm rzadko osiąga takie ekstrema jak opisujesz a moja powierzchnia chatki to łącznie jakieś 170m kw czyli mniej do przewentylowania a centralę mam większą, dołożyć do tego mogę jeszcze kilka innych znanych mi aplikacji zachowujących się zgodnie z moimi przewidywaniami, nie zmienia to faktu że wm zmniejsza wilgotność powietrza ale dzieje sie to tylko w zimie a u ciebie dokłada się do tego chłodny gwc w lecie, swoją drogą ciekawe zagadnienie tam u ciebie

redlum
05-09-2010, 18:50
będę miał glikolowe GWC 200mb - w zimę to myślę, że będzie działać na 20-30% wydajności - ale w lato - to pewnie będzie chodzić na maxa. Poczytałem opinie osób i niektórzy w lato mają nawet 1,6 wymiany na godzinę.

szczukot
05-09-2010, 19:13
Powaznie ? To jakie maja kubatury i jakie rekuperatory ??

Fantom

Jani_63
05-09-2010, 19:40
szczukot dla Ciebie.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153216-temperatura-za-GWC&p=4267218&viewfull=1#post4267218

SUSPENSER
05-09-2010, 21:09
będę miał glikolowe GWC 200mb - w zimę to myślę, że będzie działać na 20-30% wydajności - ale w lato - to pewnie będzie chodzić na maxa. Poczytałem opinie osób i niektórzy w lato mają nawet 1,6 wymiany na godzinę.

Skoro tak to wszystko jasne.
Przy odpowiednio wydajnym GWC warto mieć wydajną centralę, żeby tanie chłodzenie mieć latem (bierze duuużo mniej prądu niż klima, a daje radę - u mnie było ok. 24 st przy 32-35 na zewnątrz).

Humira - na lato wydajność 450m3/godz będzie dawać radę tylko pamiętaj, że GWC musi być spory - u mnie jest 6x25 mb rur fi 125 dla 320 m3/godz i 600m3 kubatury i jest to dobrze dobrane.

Kangaxx - ja staram się ustrzec innych przed niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy niewspółmiernie dużych do potrzeb, a tak naprawdę przekonać do zbudowania GWC, bo warto ;-)
Koszt dla kubatury domu 600m3 to od 800 zł (rurowy robiony samemu) - wg mnie naprawdę warto !!!

Wtedy faktycznie warto także dopłacić do większej centrali ;-)

kangaxx
06-09-2010, 07:45
no gwc to fajna sprawa jest, nie zrobiłem tego u siebie bo podwórko z traweczką, tujami i innymi roślinami już współpracuje, dlatego ograniczyłem się tylko do wm, ja w starym domku mieszkam, ale budując nowy gwc na pewno bym zrobił

SUSPENSER
07-09-2010, 20:12
kangaxx - jednego nie rozumiem do końca - napisałeś:


ja mam vene 4 i korzystam ze 100% wydajności w lecie nad ranem gdy na zewnątrz jest chłodniej i nie mam gwc

Nie lepiej otworzyć okna ?

Ja latem uchylałem okna gdy na zewnątrz robiło się chłodniej niż w domu, czyli praktycznie około 23 a zamykałem dopiero rano zwykle przed 7 i na ten czas wyłączałem centralę.

SUSPENSER
07-09-2010, 20:15
no gwc to fajna sprawa jest, nie zrobiłem tego u siebie bo podwórko z traweczką, tujami i innymi roślinami już współpracuje, dlatego ograniczyłem się tylko do wm, ja w starym domku mieszkam, ale budując nowy gwc na pewno bym zrobił

No to wszystko jasne.

kangaxx
07-09-2010, 20:21
kangaxx - jednego nie rozumiem do końca - napisałeś:



Nie lepiej otworzyć okna ?

Ja latem uchylałem okna gdy na zewnątrz robiło się chłodniej niż w domu, czyli praktycznie około 23 a zamykałem dopiero rano zwykle przed 7 i na ten czas wyłączałem centralę.

no co ty, w tym roku to dyskwalifikacja, komary zeżarłyby mnie i rodzinkę w jedną noc, ale pomysł jest ok, poza komarami nic nie zawadza by nocą przewietrzać oknami, nawt taniej trochę to wychodzi :)

redlum
07-09-2010, 22:18
Tylko że wentylacja mechaniczna zawsze ci przewietrzy mieszkanie przez noc - zaś otwarcie okien - jak nie będzie ruchu powietrza to nic nie da - trochę tylko będzie chłodniej przy oknach.

SUSPENSER
08-09-2010, 20:15
Tylko że wentylacja mechaniczna zawsze ci przewietrzy mieszkanie przez noc - zaś otwarcie okien - jak nie będzie ruchu powietrza to nic nie da - trochę tylko będzie chłodniej przy oknach.

Praktycznie zawsze jest przewiew, nawet gdy nie czuć wiatru, bo przecież jest konwekcja - czy zimą gdy nie ma wiatru i otworzysz okno wychłodzi się tylko przy nim ?

KrzysztofLis2
08-09-2010, 21:17
Prądy konwekcyjne to są gdy jest różnica temperatur i wlot na dole a wylot na górze. Jak masz dom parterowy to tylko taka, jak między górną a dolną krawędzią okna, Ci się pojawi.

redlum
08-09-2010, 23:05
Praktycznie zawsze jest przewiew, nawet gdy nie czuć wiatru, bo przecież jest konwekcja - czy zimą gdy nie ma wiatru i otworzysz okno wychłodzi się tylko przy nim ?

nie mam porównania - bo jeszcze mieszkam w bloku gdzie mam wentylacje grawitacyjną - a jak wiadomo - w zimie działa całkiem nieźle. Zaś moje spostrzeżenie było do domów z WM - które przecież nie mają tych kanałów. No i przy różnicy temperatur (gdy latem w nocy jest np 18C) aż tyle przez konwencje nie zyskasz.

kangaxx
09-09-2010, 06:33
otwórz 2 okna po przeciwnych stronach chaty a pewnie i przeciąg się zrobi

redlum
09-09-2010, 11:35
zacytuje moją wcześniejsza wypowiedz

Tylko że wentylacja mechaniczna zawsze ci przewietrzy mieszkanie przez noc - zaś otwarcie okien - jak nie będzie ruchu powietrza to nic nie da - trochę tylko będzie chłodniej przy oknach.

Darkol
17-09-2010, 08:36
Witam,
Jestem zainteresowany instalacją rekuperatora i sprzężenie z Pompą Ciepła. W związku z tym poproszę o podpowiedzi.
Czy jest możliwość sprzężenia PC (np. Nibe 1145 lub 1245) z rekuperatorem (np. Nikol lub Dospel), gdzie dla rekuperatora czynnikiem chłodzącym byłoby DZ zamiast Gruntowego Wymiennika Ciepła. Czy w tym przypadku jest konieczne stosowanie Modułu Chłodzenia Pasywnego PCM42 i/lub Modułu wentylacyjnego FLM.
Pozdrawiam

kangaxx
17-09-2010, 11:28
fizyka, fizyka, fizyka...

nie mylić z marketingiem

Jani_63
17-09-2010, 15:02
Są klocki systemowe do takich działań, ale można przy zastosowaniu GWC glikolowego pożenić te funkcje.
Jest dokładnie tak jak kangaxx napisał.
Właśnie podobny problem jest rozważany w http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4304060&viewfull=1#post4304060

Darkol
18-09-2010, 06:18
Jani_65 i ProStaś dziękuję za podpowiedzi i namiary. Pozdrawiam

szczukot
19-09-2010, 15:56
Pytanko :
Mam na strychu (izolowany, nieogrzewany) idace rury do rekuperatora. Lacznie chyba jest to 7 + 8. Sa to rury turboflex, wiec z grubsza izolowane. Chcialbym je dodatkowo zaizolowac. Czy moge je po prostu polaczyc w takie peki (czyli po te 7 i 8 rur) i owinac do kupy welna ? Czy musze kazda z osobna ?
Czym potem ta welne skleic ? Po prostu tasmy klejace naokolo welny ? Czy jakas folie i to kleic ?

Fantom

Jani_63
19-09-2010, 17:12
Jeśli to będą wszystkie nawiewne lub wywiewne to myślę że tak.
Po obłożeniu wełną owiń to folią strecz.
Ładnie zabezpieczy wełnę i dodatkowo zamknie powietrze w wełnie.

szczukot
19-09-2010, 17:29
A jaka grubosc jest sens dawac ? z 5 cm ? Sa to juz wstepnie izolowane rury (turboflexy nedair)

Fantom

kangaxx
19-09-2010, 18:52
a jakie masz temperatury podczas mrozów na tym poddaszu?

powiem tak, izolacji cieplnej nigdy za dużo, granicę gdzie możesz powiedzieć
"wystarczy" wyznacza zasobność twojego portfela i rachunek ekonomiczny

szczukot
19-09-2010, 19:07
A kto to wie jaka tam bedzie temperatura. Budowa dopiero sie konczy, wiec to bedzie moja pierwsza zima. Na strychu nie ma ogrzewania. Od gory 15 cm welny, od dolu kolejne 25. Raczej wiec cieplo tam nie bedzie. Ale jak moge je zawinac do jednej kupy a nie kazda z osobna to moge wylozyc na grubsza welne :)

Fantom

Jani_63
19-09-2010, 19:08
No niekoniecznie.
Izolacja kanałow o przekroju okrągłym po przekroczeniu pewnego punktu przestaje być zasadna ze względu na zbyt dużą powierzchnię zewnętrzną samej izolacji w stosunku do średnicy samego kanału.
Po przekroczeniu tego punktu następuje nawet pogorszenie efektywności izolacji.
W przypadku kanałów wentylacyjnych 5cm izolacji to już coś, ale 10cm to już "coś+":)

kangaxx
19-09-2010, 21:48
10 cm na zimnym poddaszu to wg mnie sporo za mało, możesz pokusić się o małe uproszczenie, w warstwie izolacji poziomej na podłodze poddasza zrób miejsce na kanały, umieść je tam tylko zaizoluj albo kup gotowe tak na 2-5cm i niech leża bezpośrednio na podłodze na tej cienkiej izolacji, potem opatul je tą warstwą poziomą i z góry przywal wełną przynajmniej ze 20 cm,

Jani_63
20-09-2010, 02:23
Oczywiście masz rację że 10cm to dalej mało.
Chodziło mi raczej o to, że jeśli 5cm izolacji już coś daje to podwojenie tej grubości daje jeszcze więcej. ;)
Izolowanie wiązki kanałów grubszą wełną może też stwarzać problemy techniczne, ale można to zrobić warstwowo.
Sposób układania kanałów między warstwami izolacji poziomej na poddaszu jest jeśli nie najkorzystniejszym, to na pewno najpopularniejszym rozwiązaniem.
Piczman kiedyś zgłaszał swoje obawy co do możliwości ściśnięcia ich pod ciężarem wełny, ale Tuboflexy powinny raczej poradzić sobie z tym problemem.
Pozdrawiam.

szczukot
20-09-2010, 06:50
No to wchodze dzisiaj na strych i ogladam jakie mam mozliwosci. Ale w warstwie istniejacej izolacji na pewno ich nie wloze. Welne mam miedzy kleszczami i ponizej ich. Wiec najnizej jak moge polozyc rury to na kleszczach, czyli na istniejacej izolacji. Od gory moge przywalac smialo. Leza one z boku pod skosem, wiec problemem troche bedzie aby szczelnie je przykryc po tym skosie i na gorze - ciezki dostep. Dlatego wole je chyba owinaz dookola.
Ale oragnoleptycznie na strychu zobacze jakie mam mozliwosci.

Fantom

HenoK
20-09-2010, 07:08
ale Turboflexy powinny raczej poradzić sobie z tym problemem.
Turboflexy raczej nie : http://kominy-wentylacja.eu/sklep/details/57/5/wk%C5%82ady-kominowe/wk%C5%82ad-kominowy-nierdzewny/turboflex.html
ale Tuboflexy tak : http://wakabud.com/rekuperacja/tuboflex/
:-)

szczukot
20-09-2010, 07:13
Jeszcze jedno : czy jest jakis wiekszy wybor anemostatow niz te wszdzei stosowane okragle plastikowe i czasami stosowane z nierdzewki ? Moze jakas stronka www z duzym wyborem materialow, kolorow i ksztaltow ?
Szukam np drewnianych. Domyslam sie, ze pracuja w dziwnych warunkach i musi to byc dobre drewno itp, ale chyba istnieja inne rodzaje anemostatow niz te biale plastki (nie sa one zbyt eleganckie - raczej przemyslowe) ?

Fantom

Jani_63
20-09-2010, 13:23
Turboflexy raczej nie : http://kominy-wentylacja.eu/sklep/details/57/5/wk%C5%82ady-kominowe/wk%C5%82ad-kominowy-nierdzewny/turboflex.html
ale Tuboflexy tak : http://wakabud.com/rekuperacja/tuboflex/
:-)
Ach ta miłość do motoryzacji i silników doładowanych:)
Co innego człowiek myśli a co innego z pod palców wychodzi.
Już poprawiam literówkę.
Dzięki ;)

kangaxx
27-09-2010, 15:38
ta szara ze współczynnikiem 0,044 po 9 zł?

też kupiłem, robię właśnie stary strych do stanu takiego by dało się tam wejść i nie udusić od kurzu :)
nowa podłoga nad starą i krzywą, pomiędzy nimi ta wełna na ocieplenie i wygłuszenie, jeśli mało pyli to tylko mnie to cieszy

na razie wywalone stamtąd zostało 70 worków stuletniej słomy i kurzu, połowa za mną :)

kangaxx
28-09-2010, 16:55
następne 50 worów i czysto, ufff...

szczukot
12-10-2010, 21:53
Gdzie mozna umiescic higrometr ? Czy mniej wiecej przy rekuperacji w calym domu (z pominieciem lazienek itp) wilgotnosc rozklada sie rowno, czy tez moga byc bardzo duze roznice miedzy pomieszczeniami ?

Fantom
ps. Mam ochote zrobi sobie sterowniczek na higrometrze do rekuperatora, i nie mam pojecia gdzie go musze umiescic.

bartekgr
13-10-2010, 17:03
Witajcie. Proszę Was o opinię. Jedna z firm, od których otrzymałem oferty na wentylację mechaniczną proponuję zrobienie instalacji na rurach giętkich. Twierdzą, że nie mają wad, a ich podstawową zaletę w porównaniu ze sztywnymi jest to, że nie przenoszą dźwięku (rozmowy, telewizor itp.) pomiędzy pomieszczeniami. Prawda, czy fałsz?

MCB
13-10-2010, 18:19
Gdzie mozna umiescic higrometr ? Czy mniej wiecej przy rekuperacji w calym domu (z pominieciem lazienek itp) wilgotnosc rozklada sie rowno, czy tez moga byc bardzo duze roznice miedzy pomieszczeniami ?

Fantom
ps. Mam ochote zrobi sobie sterowniczek na higrometrze do rekuperatora, i nie mam pojecia gdzie go musze umiescic.

Ja mam Bartosza. Czujnik wilgoci jest umieszczony przy wymienniku na kanale powrotnym.

SUSPENSER
13-10-2010, 19:13
Witajcie. Proszę Was o opinię. Jedna z firm, od których otrzymałem oferty na wentylację mechaniczną proponuję zrobienie instalacji na rurach giętkich. Twierdzą, że nie mają wad, a ich podstawową zaletę w porównaniu ze sztywnymi jest to, że nie przenoszą dźwięku (rozmowy, telewizor itp.) pomiędzy pomieszczeniami. Prawda, czy fałsz?

Ja mam elastyczne tzw. spiroflex i są ok.

Wadą jest to, że nie ukryjesz ich w posadzce pomiędzy parterem a poddaszem i trzeba wyprowadzić nawiew na strych, rozgałęzić i sprowadzić na dół przez co w narożnikach pomieszczeń poddasza muszą być zasłonięte szachtami.

kangaxx
13-10-2010, 21:50
to jest wada każdego rodzaju kanałów o ile nie da się ich ukryć :)

redlum
14-10-2010, 13:51
ktoś mi wyjaśni - co to za rodzaj rury spiroflex? Zawsze myślałem - że jest rura flex - czyli miętka folia aluminiowa nawinięta na "sprężynę"; bądź spiro - czyli sztywna rura - pasek blachy zwinięty i zaspawany

SUSPENSER
14-10-2010, 18:30
ktoś mi wyjaśni - co to za rodzaj rury spiroflex? Zawsze myślałem - że jest rura flex - czyli miętka folia aluminiowa nawinięta na "sprężynę"; bądź spiro - czyli sztywna rura - pasek blachy zwinięty i zaspawany

Dzięki za zwrócenie uwagi - pomyliłem się - chodzi o termoflex.

SUSPENSER
14-10-2010, 18:32
to jest wada każdego rodzaju kanałów o ile nie da się ich ukryć :)

Tak, tylko, że sztywne mogą być szerokie i cienkie więc można je ułożyć w warstwie ocieplenia podłogi poddasza i wtedy nie będzie rur schodzących ze strychu na dół w szachtach w pokojach poddasza.

kangaxx
15-10-2010, 07:26
rury spiro są ok, tylko delikatne strasznie, najłatwiej i najtaniej na nich się robi tylko ostrożnie trzeba, patrz im na ręce ba dziurkę czymkolwiek można w tym robić, ja osobiście robiąc na tym materiale okręcam je jeszcze taśmą do pakowania po ułożeniu, to wzmacnia wydatnie, miejsca gdzie idą opaski okręcam izolacyjną bo opaska przetnie taką rurkę z biegiem czasu no i izolowanie ich jest upierdliwe ze względu na giętkość, fabrycznie izolowane są niedostatecznie

redlum
15-10-2010, 12:51
rura spiro - http://www.wentmarket.pl/files/rura-spiro-sr%5B1%5D.jpg
czy aż tak łatwo ja uszkodzić?

chyba mówisz o flex-ach?

Yarecky
15-10-2010, 12:53
Mylicie pojęcia ryry spiro/rury fleks.

bartekgr
15-10-2010, 16:32
Czyli podsumowując jaka rura jaka:
FLEX: rura giętka - rozciągana, np. http://allegro.pl/rura-flex-125-3-mb-alu-wentylacja-kominek-kratka-i1273437272.html
SPIRO: rura sztywna - zwijana, np. http://allegro.pl/rura-zwijana-spiro-100mm-walter-producent-9-35net-i1259375302.html

kangaxx
15-10-2010, 21:55
no tak, racja, mówiłem o flexach, spiro to swijane z blachy i sztywne, mój błąd

photos
21-10-2010, 14:14
Witam. Mam pytanie odnosnie izolacji. Mam dom z poddaszem uzytkowym i kanały wentylacji rekuperatora mam prowadzone w połaci dachowej. Jak juz wspólnie tu ustaliliści są to flexy - czyli nie z blachy ale z aluminium (chyba) na miedzianym drucie w srodku. Są one juz ocieplone około 4 cm wełny i owinięte kolejna wrastwą jakiegoś materiału, podobne do aluminium tyle ze takie plastyczne. Na rysunku przedstawię jak to idzie. Moje pytanie jest takie...jak uważacie czy taka iaolacja wystarczy?? wiem ze jakby było więcej to napewno lepiej ale fizycznie jest to niemozliwe, bo ocieplam dach 25cm wełny. Od dołu juz nie rysuje bo tam bedzie tylko płyta g-k, która przylegac będzie do kanału. Poddasze uzytkowe i oczywiście ogrzewane.
http://img834.imageshack.us/img834/7062/wena.png (http://img834.imageshack.us/i/wena.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

SUSPENSER
21-10-2010, 19:35
photos - masz termoflexy takie jak ja.

W skosach poddasza mam tak właśnie poprowadzone kanały schodzące na parter i też mam 15+10 cm wełny.

Straty ciepła od wylotu z centrali w garażu do wylotów z anemostatów mam na poziomie 2-3 stopni - jak dla mnie jest ok.

photos
21-10-2010, 19:48
photos - masz termoflexy takie jak ja.

W skosach poddasza mam tak właśnie poprowadzone kanały schodzące na parter i też mam 15+10 cm wełny.

Straty ciepła od wylotu z centrali w garażu do wylotów z anemostatów mam na poziomie 2-3 stopni - jak dla mnie jest ok.

czyli potwierdzasz że żadnego przemarzania nie powinno być?? Bo troszkę sie obawiam własnie jak to bedzie działać. w sumie jest to około 11 cm wełny i deska - tyle dzieli ten termoflex od blachodachówki. Większość tu pisze że ociepla kanały położone na stropie wełna 15 i jeszcze inne rzeczy wiec się zacząłem zastanawiać czy ten mo sposób jest aby napewno ok. Ale skoro U Ciebie się sprawdz to powinno byc dobrze. U mnie to bedzie gdzieś na odcinku 2-2,5 m. bo sciankę kolankową mam wciągniętą w środek budynku i dolatego wczesniej te termoflexy "wyłaniają" się z połaci

kangaxx
21-10-2010, 21:49
zawsze coś ciepła ci ucieknie ale przemarznąć nie ma prawa, przecież będziesz ten kanał ciągle ogrzewał ciepłym powietrzem

redlum
22-10-2010, 11:03
jak dla mnie prowadzenie tej rury w warstwie ocieplenia tworzy ci mostek cieplny

photos
22-10-2010, 12:55
jak dla mnie prowadzenie tej rury w warstwie ocieplenia tworzy ci mostek cieplny
No i masz znalazł sie taki co mi humor popsuł na weekend... :(
SUSPENSER masz mostki??

Inaczej ze strychu w kopercie nie da się tych kanałów poprowadzic...muszą połacią schodzić.
A robią mi to Twoi krajani Viessmann - Antom z Branickiego

Jani_63
22-10-2010, 13:06
Mostek będzie na 100%.
Przecież izolacja w miejscu prowadzenia kanału zamiast 25cm będzie miała łącznie z ociepleniem kanału 11cm.
Kwestią jest tylko jak wielki będzie ten mostek.
To trzeba by przeliczyć.
Ale weekendu z tego powodu nie przekreślaj. :D

photos
22-10-2010, 13:20
Ale weekendu z tego powodu nie przekreślaj. :D
Może nie będzie tak źle :)
Niestety nie znam sie na tych obliczeniach.
Czy t będą duże straty ciepła??
Tych kanałów jest chyba 6, ale nie widzę innej możliwości poprowadzenia od rekuperatora...bo niby jak w pomieszczeniu?? Chba wszyscy użytkownicy użytkowego poddasza mają ten pronblem...

MORHOT
22-10-2010, 13:42
Ja dojrzałem do opcji kanałów płaskich.
W stropie otwór, w otwór taka kształtka
http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/12/77/44/34/1277443480
następnie metr kanału po stropie w stronę ścianki kolankowej, (będzie schowany w styropianie akustycznym 45 mm i zalany wylewką 7-8 cm), w ściance kolankowej wykuta bruzda i kolanem 90 stopni
http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/12/77/44/35/1277443597
przejście na pion. Dalej kanałem płaskim do góry, potem kolanem 45 stopni
http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/12/69/96/58/1269965845
przejście na skos. Dalej kanał płaski na samym regipsie położony, (no właściwie to na profilu) żeby jak najmniej izolacji stracić (bo kanał ma 6 cm grubości). Następnie juz na strychu przejście na kanał okrągły
http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/12/77/44/36/1277443608
Dalej już normalne rury spiro (sztywne).
Są 2 typy tych kanałów 60x120 i 60x204 mm, co mniej-więcej odpowiada przekrojom kanałów okrągłych fi100 i 125 więc powinno wystarczyć do obsłużenia anemostatów. Co o tym myślicie?

SUSPENSER
22-10-2010, 20:48
SUSPENSER masz mostki??


Kamerą termowizyjną budynku nie sprawdzałem, ale po pierwsze nie zauważyłem problemów ze stratami ciepła w tych miejscach (obserwacja cienkiej warstwy zalegającego na dachu śniegu - to naprawdę sporo daje bo dzięki temu znalazłem jedno miejsce w którym wełna się zsunęła i śnieg się wytapiał), a po drugie jak już napisałem różnica temperatur pomiędzy centralą a anemostatami to maks. 2-3 stopnie co jak dla mnie jest akceptowalne.

MORHOT - kanały bardzo ciekawe, ale nie mają w ogóle żadnej izolacji - przydałoby się opatulenie ich chociaż 3 cm wełny lub styro - inaczej całą swoją powierzchnią będą oddawać (latem pobierać) ciepło od stropu i rigipsów, których będą dotykać.

photos - jest tak jak napisałeś - wszyscy z poddaszami użytkowymi mają ten problem, ja mam 2 spadowy i też mogę albo sprowadzać kanały pod połacią aż do ścianki kolankowej albo od strony wnętrza domu a potem pod posadzką kanałami płaskimi (w sumie byłyby co najmniej 2 razy dłuższe od tych idących pod połacią).

Dzisiaj budując na pewno dałbym najlepszą wełnę do ocieplenia połaci (a dałem standardową) oraz kanały płaskie obłożone 3 cm najlepszym styropianem w ściankach kolankowych i stropie, a pod połacią owinięte 5 cm najlepszej wełny [najlepsze tzn. o najlepszych parametrach izolacyjnych np. lambda = 0,033].

kangaxx
22-10-2010, 20:53
może zmień projekt instalacji, zamiast drzewka zrób krzaka :), będziesz miał o wiele mniejsze średnice kanałów a więc i zaizolowanie ich będzie lepsze , tak też się robi szczególnie gdy upchać rur nie ma gdzie za bardzo i muszą lecieć w izolacji, kłopot w tym że nie każda firma zdaje sobie z tego sprawę :)

aby zrobić coś takiego nie musisz liczyć spadków ciśnień (z resztą wogóle po co?) tylko objętości i pola powierzchni :)

szczukot
22-10-2010, 21:01
Co do welny tez mam 0,033 ale na rynku pojawila sie juz chyba 0,03 isovera

Fantom

redlum
22-10-2010, 21:35
MORHOT - kanały bardzo ciekawe, ale nie mają w ogóle żadnej izolacji - przydałoby się opatulenie ich chociaż 3 cm wełny lub styro - inaczej całą swoją powierzchnią będą oddawać (latem pobierać) ciepło od stropu i rigipsów, których będą dotykać.


u mnie będzie podobnie - płaskie kanały - ale tylko w posadce. Tak mi się wydaje - że brak izolacji raczej nie zaszkodzi. W zimie - powietrze będzie podgrzewane przez posadzkę, zaś w lato będzie oziębiane. A i tak mi się wydaje że te straty/zyski będą minimalne.

kangaxx
23-10-2010, 18:31
no człowiek uczy się całe życie, nie wiedziałem że posadzki chłodzą...

SUSPENSER
23-10-2010, 18:47
u mnie będzie podobnie - płaskie kanały - ale tylko w posadce. Tak mi się wydaje - że brak izolacji raczej nie zaszkodzi. W zimie - powietrze będzie podgrzewane przez posadzkę, zaś w lato będzie oziębiane. A i tak mi się wydaje że te straty/zyski będą minimalne.

Niestety właśnie zaszkodzi [ o ile zimą nie będzie problemu jeśli masz podłogówkę - jak nie masz to też będzie] o tyle latem na pewno będzie tracił chłód z GWC na chłodzenie stropu zamiast powietrza w pomieszczeniach.

W grzaniu i chłodzeniu głównie chodzi o temperaturę powietrza w domu a nie ścian, stropów, mebli itp.

Nawet cienka warstwa izolacji sporo daje - przykładem jest np. tapicerka podłogi w samochodzie.

redlum
23-10-2010, 23:22
a jaka temperaturę ma taki strop w lato? Chyba mniejszą niż powietrze z zewnątrz?

MORHOT
24-10-2010, 09:01
Ejże Pany!
Jaką temperaturę może mieć strop między pomieszczeniami o temperaturze 22 stopnie dół i 21 stopnie góra?
W jaki sposób może to zaszkodzić nawiewanemu powietrzu?

kangaxx
24-10-2010, 20:50
...o ile zimą nie będzie problemu jeśli masz podłogówkę - jak nie masz to też będzie] o tyle latem na pewno będzie tracił chłód z GWC na chłodzenie stropu zamiast powietrza w pomieszczeniach.

opisał chyba jasno

grigo
30-10-2010, 13:47
Witam.
Mam pytanko. Jakich rur powinno się używać do rekuperacji??
Dużo osób robi na tzw. Termoflexach. Myślałem że to jest ok. do póki nie przeczytałem że kanały powinno się czyścić co 5 lat.
Teoretycznie lepsze sztywne (chodzi o te metalowe) bo można je wyczyścić robotem ale jak się przejdzie na płaski pod wylewką to płaskiego już nie wyczyścimy okrągłą szczotką (tak się ponoć czyści). Najbliżej mi do Tuboflexów, łatwo się rozkłada są gładkie w środku, można czyścić.
Nie jestem jakimś pedantem i nie przejmuje się byle bakteriami ale za 10 lat może się chyba nieźle syfu nagromadzić a kanałów w większości przypadków nie wymienimy od tak.
Pozdrawiam

kangaxx
30-10-2010, 17:36
no wiesz, syfu się nagromadzi gdy sam go tam napchasz, w innym wypadku znajdziesz tam t/const poziom kurzu :)

Jani_63
30-10-2010, 22:10
Potrafisz sobie wyobrazić tego robota który jeździ po kanałach o średnicy 70mm bo tyle maja Tuboflexy? :)
Jeśli dbasz o filtry to żadnego syfu który mógłby Ci zagrozić w tych kanałach nie znajdziesz.
A że piszą ze trzeba czyścic.
No cóż, piszą o tym firmy zajmujące się tym zagadnieniem i dotyczy to kanałów wentylacyjnych dla budynków że tak powiem komercyjnych o zupełnie innej wydajności niż instalacje w domach jednorodzinnych.
Od X lat ten problem się pojawia cyklicznie, ale jeszcze na tym, ani na żadnym innym forum nie pojawił się wpis mówiący że ktoś taki zabieg wykonał.
Możesz sobie spokojnie ten problem odpuścić i skupić się na innych zagadnieniach. ;)

szczukot
31-10-2010, 09:36
W sumie, troche zaluje, ale moglem wprowadzic sobie piloty do swoich turboflexow. Nie wiem czy teraz po ulozeniu jeszcze sie da to jakos zrobic. I potem do takiego pilocika podczepic cos w styluwalcowatej gabki i ja przeciagnac. Oczywiscie z drugiej strony tez ciagnac nowego pilota. W sumie proste do wykonania i powinno zadzialac.

Fantom

Liwko
31-10-2010, 10:16
W sumie, troche zaluje, ale moglem wprowadzic sobie piloty do swoich turboflexow. Nie wiem czy teraz po ulozeniu jeszcze sie da to jakos zrobic. I potem do takiego pilocika podczepic cos w styluwalcowatej gabki i ja przeciagnac. Oczywiscie z drugiej strony tez ciagnac nowego pilota. W sumie proste do wykonania i powinno zadzialac.

Fantom

Ty tak na poważnie?

Lookita
31-10-2010, 10:44
A moze wycwiczona malpke????;-)Taka malutka,sa takie...
Apropos filtrow.Wczoraj wymienilem,znow uswiadomilo mi to,ile syfu wprowadzamy z zew. ile wdychamy,ile z domu ,mimo bariery na wejsciu,jednak wypada.Pokazalem Zonie.....znow pokiwala glowa.Tak wiec,polecam wymiane filterkow czestsza niz mowia,zwlaszcza u tych,ktorzy pala w kominkach,piecach,piecyczkach,kozkach itp....:-)

szczukot
31-10-2010, 11:03
Ty tak na poważnie?

Nie. Powaznie.
Wlasnie jako ciekawostke do sprawdzenia za kilka lat. Koszt zerowy (sporo sznurka). Czas wykonania "instalacji" - mysle ze rzad 3 godzin. Tylo nie wiem czy realne do wykonania teraz na zagietych juz rurach :( Trzeba by miec chyba gietkie dlugie wlokno szklane lub cos w tym stylu.

Fantom

Liwko
31-10-2010, 11:05
Macie może jakieś dobre namiary na włókninę filtracyjną? Był kiedyś ktoś na tym forum co pracował przy produkcji filtrów samochodowych i miał tego od cholery i sobie w ogródku zamiast geowłókniny kładł. Ma ktoś tego na zbyciu w nadmiarze?

Lookita
31-10-2010, 11:09
Ja na allegro znalazlem goscia,kupilem 2 rodz. wlokniny.Wyszlo taniej,niz w sklepie profesjonalnym,gdyz tamci,nie chcieli mi sprzedac mniej niz bele materialu :-)

HenoK
31-10-2010, 11:19
W sumie, troche zaluje, ale moglem wprowadzic sobie piloty do swoich turboflexow. Nie wiem czy teraz po ulozeniu jeszcze sie da to jakos zrobic. I potem do takiego pilocika podczepic cos w styluwalcowatej gabki i ja przeciagnac. Oczywiscie z drugiej strony tez ciagnac nowego pilota. W sumie proste do wykonania i powinno zadzialac.

Fantom
Przez TuboFlexy powinno się dać przeciągnąć tzw. "stalkę" : http://allegro.pl/stalka-linka-spirala-haupa-30m-do-wciagania-kabli-i1292759062.html

szczukot
31-10-2010, 14:49
Aha - czyli jednak dobrze myslalem, ze da sie czyms takim moze wlozyc pilota.

Fantom

hihip
02-11-2010, 07:49
Sytuacja wygląda tak:
Dom według tego projektu: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-borowkach-r2/m4bc2f373f11b9.
Zastanawiam się nad inwestycją w wentylacje + rekuperator.
Moje pytania są następujące:
Czy to w ogóle ma sens w tak małym domku (na razie wydaje mi się że ma :-) )
Czy ktoś może podrzucić namiar na firmę działającą na terenie Wrocławia, która wykonała by instalację ?

Z góry też dziękuję za wszelkie sugestie i uwagi.

Piczman
02-11-2010, 07:59
Patrz na komfort, wtedy zawsze się opłaci.
A domek nie taki mały ,,,

Liwko
02-11-2010, 08:02
Zawsze ma sens jeżeli chodzi o komfort, natomiast nie zawsze jest sens ekonomiczny. Mam taką wentylację i sobie ją bardzo chwalę (no może sam rekuperator wybrał bym dzisiaj inny). Niestety namiarów na firmę z Wrocka ci nie podam bo to troszkę ode mnie daleko.

Jani_63
02-11-2010, 17:03
:)
600m3 kubatury i to mam być mało?
Myślę że dla takiej pojemności domku nawet sens stricte ekonomiczny ma rację bytu, choć jak napisał Liwko warto to policzyć.
Ale, ale, jeśli wszystkie "za" i "przeciw" będą Ci się równoważyć to i tak jak napisali przedmówcy, komfort jest bezcenny.
W przypadku WM koszty nie tak trudno ograniczyć wykonując całość lub cześć prac własnoręcznie, czego przykładem są forumowicze którzy takie instalacje sami sobie postawili.
Fakt że wymaga to zdobycia pewnej wiedzy (dostępnej między innymi tu na forum), ale jak to mówią, "nie Święci garnki lepią" ;)

bartekgr
02-11-2010, 20:17
@Liwko - uchylisz rąbka tajemnicy i napiszesz, na jakie elementy rekuperatora zwracałbyś teraz baczniejszą uwagę?

Liwko
02-11-2010, 20:39
Przede wszystkim automatyczny bypass. Strasznie upierdliwe jest wymienianie wkładu na letni. Bardzo ważna jest głośność jak i płynna zmiana obrotów. Nie za bardzo jesteś w stanie określić sprawności bo te liczby podawane przez producentów to w domu nigdy nie osiągniesz.

sjk
03-11-2010, 01:54
jak to jest z tym przesuszaniem powietrza??

czy pompy z odzyskiem wilgoci (bez odprowadzania skroplin) to ściema?? Taki nawet Mitsubishi lub Samsung (skąd inad nie lubiany za bardzo)

jak najlepiej rozwiązać okap?? wywalić na zewnątrz czy jednak szkoda tej energii i rozszczelnienia budynku i po prostu filtry od tłuszczu ala pochłaniacz zamontować?