PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Liwko
03-11-2010, 07:41
Nie mam pojęcia jak się sprawdzają te z odzyskiem wilgoci ale myślę że warto tym tematem też się zająć bo sam mam trochę za małą. A opary z gotowania wywalam na zewnątrz. Gotujemy raczej sporadycznie.
Pzdr

piwopijca
03-11-2010, 08:12
Ja lece przez GWC zwirowe non-stop i wilgotnosc mam na poziomie 45% - 50% wiec jest OK.
Latem przy otwartych oknach wilgotnosc powietrza byla zbyt wysoka, no ale wiecie zona chciala otwarte okna wiec ...
Na szczescie teraz jest juz za zimno na otwieranie okien i wreszcie da sie regulowac wilgotnosc. Nie mialem problemu z przesuszeniem, ale gdyby byl bede musial "zrosic" GWC.

Ja mam kuchnie otwarta na reszte domu a wilgoci z gotowania nie wyrzucam na zewnatrz -szkoda ciepelka. Moze min. dlatego nie mam przesuszonego powietrza w domu

Pzdr.

Liwko
03-11-2010, 08:21
Gotujemy raczej sporadycznie ale mostek ciepła jest na pewno. Są tylko dwie klapki samo otwierające się podczas pracy okapu. Ale miałem kiedyś pochłaniacz i nigdy więcej.

SUSPENSER
03-11-2010, 15:59
Przede wszystkim automatyczny bypass. Strasznie upierdliwe jest wymienianie wkładu na letni. Bardzo ważna jest głośność jak i płynna zmiana obrotów. Nie za bardzo jesteś w stanie określić sprawności bo te liczby podawane przez producentów to w domu nigdy nie osiągniesz.

Ja bez problemu osiągam w moim Nikol "liczby" podawane przez producenta, ale potem są pewne straty w instalacji, więc zależy jak i co mierzyłeś.

U mnie sprawność obliczona na podstawie pomiarów temperatur w komorach rekuperatora przekracza spokojnie 90%.

SUSPENSER
03-11-2010, 16:19
jak to jest z tym przesuszaniem powietrza??

czy pompy z odzyskiem wilgoci (bez odprowadzania skroplin) to ściema?? Taki nawet Mitsubishi lub Samsung (skąd inad nie lubiany za bardzo)

jak najlepiej rozwiązać okap?? wywalić na zewnątrz czy jednak szkoda tej energii i rozszczelnienia budynku i po prostu filtry od tłuszczu ala pochłaniacz zamontować?

O wymienniku entalpicznym możesz poczytać tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103614-Rekuperator-z-wymiennikiem-entalpicznym-opinie

http://www.klimatyzacja.biz/index.php?id=ar2&id_a=2110

W przypadku rekuperatorów Nikol oraz Bartosz podłączonymi na stałe do GWC skropliny nie występują w centrali went. tylko okresowo w GWC (w tym roku u mnie pojawiły się w większej ilości 2 krotnie latem, a w zeszłym w ogóle nie).

Ja mam okap Gorenje DKF 600 M - niestety wybrałem "na szybko" i jest głośny, więc rzadko go używamy [ tłuszcz zatrzymuje i ma nawet wkład z węglem aktywnym, ale ten hałas :-( ]

Dzisiaj wybrałbym inny pochłaniacz - cichszy, ale także wysuwany.

Liwko
03-11-2010, 16:33
Ja bez problemu osiągam w moim Nikol "liczby" podawane przez producenta, ale potem są pewne straty w instalacji, więc zależy jak i co mierzyłeś.

U mnie sprawność obliczona na podstawie pomiarów temperatur w komorach rekuperatora przekracza spokojnie 90%.
No chodziło mi o całą instalację. U mnie Daytona 350 wyciska "rewelacyjne" 50%. Robię GWC, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Fakt, reku stoi w nieogrzewanym garażu, w dodatku dopiero teraz będzie ocieplony dach więc tu jest dla reku myślę duże pole do popisu. jak zostanie jeszcze wełny to wlezę jeszcze na nieużytkowe poddasze i podocieplam rury. Ten sezon będzie bardziej wiarygodny. Pożyjemy zobaczymy.

kangaxx
03-11-2010, 21:48
jedynie wiarygodne wykresy podaje nikol i bartosz, reszta firm to marketing, przeciwprądowe wymienniki będą mogły z nimi konkurować jeśli osiągną tą samą wielkośc

suspenser potwierdził nikola a ja tak samo bartosza, deklarowane % spokojnie widać na czujnikach temperatury ale jeden i drugi to ta sama konstrukcja

piwopijca
04-11-2010, 06:43
... Nawet cienka warstwa izolacji sporo daje - przykładem jest np. tapicerka podłogi w samochodzie.

Nie wiem co autor mial na mysli, jaki samochod no i z jakiego okresu produkcyjnego -roczniki?
Przeciez w wiekszosci obecnych aut izolacja podlogi to min. kilka centymatrow materialu izolacyjengo. :)
To nie jest tylko wierzchnia "szmata" ale pod spodem dodatkowo cos w rodzaju lekko "utwardzonej pianki".

BTW: Nie sama sprawnoscia mierzy sie centrale rekuperacyjne, nalezy pamietac rowniez o kosztach tej sprawnosci. Czasem nie oplaca sie miec sprawnosci >90% bo koszty uzyskania zniwecza caly "plan" oszczednosciowy.

Pzdr.

kangaxx
04-11-2010, 16:08
koszty stałe to jedynie prądzik do wentyli i układu sterowania, wyżej dupy nie podskoczysz więc niezależnie od centrali te wielkości masz uzależnione od zastosowanych wentyli a nie sprawności wymiennika, więc centrala z większym sprężem służy do wentylowania większych domów a nie większych sprawności

SUSPENSER
04-11-2010, 19:01
Nie wiem co autor mial na mysli, jaki samochod no i z jakiego okresu produkcyjnego -roczniki?
Przeciez w wiekszosci obecnych aut izolacja podlogi to min. kilka centymatrow materialu izolacyjengo. :)
To nie jest tylko wierzchnia "szmata" ale pod spodem dodatkowo cos w rodzaju lekko "utwardzonej pianki".

BTW: Nie sama sprawnoscia mierzy sie centrale rekuperacyjne, nalezy pamietac rowniez o kosztach tej sprawnosci. Czasem nie oplaca sie miec sprawnosci >90% bo koszty uzyskania zniwecza caly "plan" oszczednosciowy.

Pzdr.

O to właśnie mi chodzi z autami "te kilka cm" to zwykle 2-3 cm w sumie.

Co do sprawności to zależy ona od wymiennika centrali dużo bardziej niż ilości prądu pobieranej przez jego wentyle.

Zresztą kangaxx czytelnie napisał już co i jak.

piwopijca
05-11-2010, 07:21
koszty stałe to jedynie prądzik do wentyli i układu sterowania, wyżej dupy nie podskoczysz więc niezależnie od centrali te wielkości masz uzależnione od zastosowanych wentyli a nie sprawności wymiennika, więc centrala z większym sprężem służy do wentylowania większych domów a nie większych sprawności

Gdziez Ty "poligloto" doczytales w mojej wypowiedzi ze sprawnosc wymiannika zalezy od "pradu"?
Moze zamiast aroganckich tekstow naucz sie czytac ze zrozumieniem?

@SUSPENSER
Wkleiles cytat mojej wypowiedzi ale najwyrazniej nie przeczytales do konca, zosales w miejscu z samochodem !!!!

Zamast tak bez zastanowienia sie przytakiwac @kangaxx jeszcze raz przeczytaj to co wkleiles, ale tym razem ze zrozumieniem.

Napisalem tylko to, ze kupujac centrale bierzemy pod uwage rowniez jej pobor pradu potrzebny do pracy a nie sama sprawnosc -mam nadzieje ze teraz jest to bardziej czytelne.
W wypowiedzi napisalem rowniez o centrali rekuperacyjnej a nie samym wymienniku, dostepne centrale nie sa idealne. Pewnie ze wysoka sprawnoscia i minimalnym poborem pradu centrala byla by nieoplacalna dla inwestora - cena raczej by nie zachecala do jej zakupu wiec jakis kompromis jest.

Pzdr.

SUSPENSER
05-11-2010, 16:55
@SUSPENSER
Wkleiles cytat mojej wypowiedzi ale najwyrazniej nie przeczytales do konca, zosales w miejscu z samochodem !!!!

Zamast tak bez zastanowienia sie przytakiwac @kangaxx jeszcze raz przeczytaj to co wkleiles, ale tym razem ze zrozumieniem.

Napisalem tylko to, ze kupujac centrale bierzemy pod uwage rowniez jej pobor pradu potrzebny do pracy a nie sama sprawnosc -mam nadzieje ze teraz jest to bardziej czytelne.
W wypowiedzi napisalem rowniez o centrali rekuperacyjnej a nie samym wymienniku, dostepne centrale nie sa idealne. Pewnie ze wysoka sprawnoscia i minimalnym poborem pradu centrala byla by nieoplacalna dla inwestora - cena raczej by nie zachecala do jej zakupu wiec jakis kompromis jest.
.

Naprawdę nie wiem o co Ci chodzi - czy istotne jest dla Ciebie w jakich autach jaka jest izolacja (czy może odebrałeś podane przeze mnie 2-3 cm jako grubość "szmaty") ?

Ja mam centralę o wysokiej sprawności i małym poborze prądu - no chyba, że chodzi Ci o technologie "kosmiczne", ale to bez sensu w tym przypadku.

Co oznacza dla Ciebie "mały" pobór prądu (ile W przy jakiej wydajności) i czy widziałeś centrale z takimi ?

Teoretycznie filozofować można zawsze tylko czasem szkoda na to czasu ;-)

kangaxx
05-11-2010, 20:37
piwosz, jeśli ja nie napisałem w temacie i suspenser też to może z twoim tekstem było coś nie tak hę?


... Nie sama sprawnoscia mierzy sie centrale rekuperacyjne, nalezy pamietac rowniez o kosztach tej sprawnosci....

w tym miejscu doczytałem, "erudyto"...

sjk
08-11-2010, 16:40
panowie jeśli można przerwać osobiste sprzeczki to chciałbym z Wami się podzielić moim dylematem. Otóż planowałem rekuperator samsunga lub mitsubishi. Oba w sumie podobne. Odzysk wilgoci z czego zdążyłem się zorientować po wypowiedziach to ściema?? Całe te centrali to ściema według większości opinii jak widzę, czy źle interpretuje ?
Jak by nie było to podawane na ulotkach 80-90 % odzysku jest mało realne w praktyce. Mam nadzieje, że auto by-pass na którym mi zależy chociaż działa?? nie wiem czy ktoś ma i używa i może to potwierdzić co napisałem powyżej ?? Ogólnie podobały mi się w nich również sterowniki (wiadomo nie sa najważniejsze ale zawsze też coś wnoszą zwłaszcza przy auto by-passi i możliwości wykorzystania ich programatora do załączanie glikolowego GWC). No i obie w granicach 350 m3/h to koszt ok 5000.

Ale jeśli są takie słabe a naprawdę wydajny bartosz lub nikol zbliża się cenowo do 10.000 to się zastanawiam czy nie warto zostawić wentulacju naweiewno - wywiewnej z samym glikolowym GWC i dodać tylko wentylatorki. Powinno to zapewnić temperaturę nawiewu w każdych warunkach na poziomie ok 5 stopni. To lepiej niż jeden z moich reku jeżeli w rzeczywistości ma mieć sprawność 50% jeżeli na zewnątrz jest -20. Czy ktoś się kiedyś zastanawiał czy te ok 8000 różnicy w cenie za centralkę kiedykolwiek się zwróci przy założeniu, że i tak mam GWC i co najlepsze ochładzane powietrze nawiewne latem ??

CityMatic
08-11-2010, 17:33
Czy ktoś się kiedyś zastanawiał czy te ok 8000 różnicy w cenie za centralkę kiedykolwiek się zwróci przy założeniu, że i tak mam GWC i co najlepsze ochładzane powietrze nawiewne latem ??

Ja zastanawiałem się nim podjąłem działanie w celu montażu i instalacji rekuperatora(który jeszcze nie działa).
O zwrocie nie masz co marzyć bo to nie o to chodzi(wakacje w górach też się nie zwrócą. To raczej chodzi o komfort i zdrowie :)
Ja postawiłem w rekuperatorze na jakość i zużycie energii elektrycznej,(jak najlepsza jakość wykonania i serwis, niskie zużycie energii,dobra automatyka) myślę ze zainwestowanie w GWC jest super pomysłem właśnie z racji tego chłodnego powietrza w lecie.(to tak jak klima w aucie)
Stawiaj na to a będziemy zadowoleni wszak każda wentylacja jest lepsza od żadnej
Pozdrawiam

sjk
08-11-2010, 18:43
no ale właśnie chodzi mi o to , że mając wentylacje mechaniczną nawiewno wywiewną z GWC powiedzmy glikolowym to właściwie mamy już te wszystkie bonusy co mówią ZA montażem WM z REKUPERATOREM nawet jeżeli wstawimy tam same wiatraki a nie centralkę wentylacyjną 5000-10000 pln. Dzięki reku mamy dodatkowo zaoszczędzić ciepło uciekające z wentylacji ale ile żeby się opłacało wydać ten szmal?

CityMatic
08-11-2010, 19:01
ale ile żeby się opłacało wydać ten szmal?

Trzeba przyjąć, że w najbardziej optymistycznym liczeniu przez wentylację grawitacyjną tracimy ok 30 % a przy najmniej ekonomicznym 15 % ciepła.
Skoro na ogrzewanie w standardowym okresie grzewczym wydajemy licząc od połowy października do połowy marca czyli 5 miesięcy po 400 zł/mc co daje 2000,- czyli od 300 do 600 zł wychodzi, że wentylacja mechaniczna zwróci się po 10 latach.
Jeśli przyjmiemy, że na ogrzewanie rocznie wydamy więcej, dłuższy będzie w danym roku sezon grzewczy to w takim przypadku - czas zwrotu będzie szybszy.
Pomijam tu wzrost cen energii elektrycznej na zasilanie rekuperatora rekompensowany wzrostem cen za paliwo do ogrzewania.

Liwko
08-11-2010, 19:09
Trzeba też pamiętać, że dzięki rekuperatorowi powietrze na nawiewach będzie dużo cieplejsze więc i bardziej przyjemne. Odczułem to przy największych mrozach zeszłej zimy gdzie do domu wpadało 0oC i to już było mało fajne a co dopiero powiedzieć o dużo niższym bez reku? Sam GWC nic tu nie załatwi.

piwopijca
09-11-2010, 07:48
GWC przydaje sie i zima i latem :) -sprawdzone

Podczas mrozow przy -27*C z GWC dawalo mi z GWC 0*C i teraz 80% odzysku (podobno wiecej, ale nie szalejmy) z wywiewanego powietrza o temp. 20*C daje nam obliczeniowo 16*C.
Bez GWC mialbym obliczeniowo nawiew do domu o temp. 10,6*C.
Oczywiscie zmienia sie to wraz ze wzrostem temperatur zewnetrznych, roznica jest mniejsza.
Przy -20*C na zewnatrz mamy nawiew 12*C a z GWC uzyskamy podobnie jak w poprzednim przypadku, ok. 16*C.
Pamietajmy ze te roznice trzeba pokryc ogrzewaniem a kazdy 1*C juz kosztuje.

Wspomniane nieprzyjemne zimno nie wystepuje tutaj a i oszczednosci sa raczej realne.

Wentylacja w moim przypadku pracuje non-stop, glownie na I biegu (100m3/h) i tylko czasami przelaczam na wyzszy bieg (glownie latem)

Pzdr.

makawel
26-11-2010, 07:17
Witam
Mam pytanie do znawców tematu. Jestem w trakcie budowy domu oraz wentylacji mechanicznej i zastanawia mnie jedna rzecz czy czerpnia została zamontowana w dobrym miejscu? jest to na tarasie gdzie w lato bardzo często będziemy spędzali czas sami oraz z przyjaciółmi którzy niestety palą.
i tu moje pytanie czy nie będzie się to dostawać do wentylacji a później do całego domu? (instalator powiedział ze może w tym miejscu zrobić wyrzutnie a po drugiej stronie czerpnie)
na fotce widać czerpnie

http://img502.imageshack.us/img502/1286/pict0907.jpg

pod tym tarasem
http://img502.imageshack.us/img502/2568/pict0904.jpg

szczukot
26-11-2010, 07:33
W sumie sam sobie odpowiedziales. JAsne, ze czerpnia powinna byc daleko od miejsc z ktorych nie chcemy pobierac powietrza (np komin dymny/spalinowy, odpowietrzenie kanalizy itp)

Fantom

Jani_63
26-11-2010, 11:56
Zamieniaj, zamieniaj.
Jeden warunek. Jeśli czerpnia będzie od frontu to dom nie powinien znajdować się blisko ulicy, no i oczywiście nie powinna być w okolicach garażu.
Chyba że masz samochód hybrydowy i będziesz go wyprowadzał z garażu korzystając z napędu elektrycznego. :)

kangaxx
29-11-2010, 17:21
dla ciekawych odpowiedzi na pytanie postawione w temacie przytoczę tu cytat ze stronki firmy rekuperatory.pl, zakładka "cała prawda o rekuperatorze entalpicznym"

"Według bilansu energetycznego opracowanego w Niemczech dla tego typu wymiennika sprawność termiczna (oparta na zmierzonej temperaturze) wyniesie około 80-85%, będzie więc niższa niż sprawność termiczna analogicznego wymiennika przeciwprądowego. Jednakże dzięki przekazaniu dodatkowej energii wraz z wilgocią obliczona całkowita sprawność energetyczna takiego wymiennika sięga nawet 127%, czego nie zapewni jakikolwiek wymiennik krzyżowy czy przeciwprądowy. Mimo, iż sprawność większa niż 100% na pierwszy rzut oka wydaje się być wartością nieprawdziwą, warto zauważyć, że podobnego typu obliczenia wykonuje się dla pieców CO, posiadających dzięki efektowi kondensacji sprawności powyżej 100%, co często podają producenci tychże."

a faktycznie sprawa ma się tak: entalpiczny bez odzysku ciepła utajonego nawet nie będzie miał szans zbliżyć się do podanych 80-85%, ta dodatkowa energia to właśnie ciepło utajone przekazane bezpośrednio wraz z wilgotnością, w ich cudownym urządzeniu następuje pomnożenie tej energii i dlatego mamy 127%, mówi nam to wyraźnie i jednoznacznie że z powietrza o temperaturze 10stC uzyskamy temperaturę 12,7stC i to na dodatek wilgotnego, świadczy to dobitnie że we firmie tej nie ma nikogo kto potrafi myśleć, są tylko automaty od marketingu które z braku własnego myślenia kopiują debilizmy wymyślone gdzie indziej by sprzedać jeszcze większe gówno zapakowane w bardziej kolorowy papierek, niestety instalacje przez nich wykonane mają się podobnie


a więc częściowa (bo dotycząca jednej firmy) odpowiedź na pytanie postawione w temacie jest taka, jeśli mamy kupić rekuperator i używać go w domu to od firmy tej trzeba trzymać się z daleka

nie oceniam tu reku entalpicznego, on ma robić to do czego jest przeznaczony, lepiej albo gorzej w zależności jak zrobiony, o pomstę woła sposób w jaki firma ta chce takie coś sprzedawać,

ja sam wolę jednak wymiennik aluminiowy od papierowego, nawet gdy wysusza...

7tonik
30-11-2010, 10:06
Jak macie rozwiązana wyrzutnię z went. mechanicznej. Ja mam rurę z kratką skierowaną na pompę ciepła powietrze-woda. Niestety wczoraj, gdy mroźny wiatr był skierowany prosto na wyrzutnię, temp. po odzysku na rekuperatorze spadła o 3 stopnie. Gdy włączyła się pompa ciepła, to temp. wzrosła o 1 stopień. Wygląda na to, że wiatr pod prąd wpychał chłód do rekuperatora.

Tomi78__
12-12-2010, 09:18
Panie i Panowie to moze pokusimy sie o taki ranking rekuperatorow?
Napiszcie wasza pierwsza trojke najlepszych reku Waszym zdaniem i dlaczego - cena zakupu nie gra roli.

Zapraszam do glosowania :)

CityMatic
13-12-2010, 08:52
Brink
Wydajność, wykonanie niskie zużycie energii, silniki prądu stałego, łatwość regulacji mnogość opcji podłączeń rozprowadzeń.

SUSPENSER
13-12-2010, 19:58
Nikol
Sprawność [spiralny wymiennik przeciwprądowy], niski pobór prądu, sterowanie, wykonanie, duże powierzchnie wkładów filtracyjnych, brak skroplin przy połączeniu z GWC.

Bartosz
Wymiennik jak w Nikol tyle, że w dużej obudowie.

Brink

Ceny jednak brałem troszkę pod uwagę, bo są zachodnie bardzo drogie konstrukcje ale nie wnikam w nie bo i po co skoro nie dają nic więcej.

kangaxx
14-12-2010, 07:09
suspenser, ze zużyciem prądu się nie zgodzę, wymienniki spiralne mają swoje zalety ale opory przepływu do nich nie należą, każdy nikol czy bartosz by osiągnąć wymagany spręż będzie potrzebował trochę mocniejszych wentyli

Tomi78__
14-12-2010, 08:50
no i trzeba sie zastanowic czy lepszy odzysk bartosza pokrywa ewentualne straty na mocniejszych silnikach?

kangaxx
14-12-2010, 12:57
nie ma rzeczy idealnych...

odpowiadając na pytanie, nie pokryje,
ale brak zamarzania pokryje z nawiązką

(na pewno zaraz będzie gadanie ze zamarzają)

SUSPENSER
14-12-2010, 18:25
suspenser, ze zużyciem prądu się nie zgodzę, wymienniki spiralne mają swoje zalety ale opory przepływu do nich nie należą, każdy nikol czy bartosz by osiągnąć wymagany spręż będzie potrzebował trochę mocniejszych wentyli

Podaję więc konkretne dane: przy 320 m3/godz pobór prądu przez Nikol 320 to 2x65 W (2 wentyle) - podaj proszę te dane przy innych centralach to porównamy.

Tom33Gdynia
14-12-2010, 18:36
Wolf
jakość wykonania, sprawność 95%, wymiennik polimerowy, wnętrze twardy styropian (cichość, brak strat temp), świetne rury w pakiecie instalacyjnym (7,5cm system pozwalający na łatwe i skuteczne czyszczenie oraz dezynfekcje przewodów wentylacyjnych, wentylatory w technologii Constant Flow utrzymują przepływ powietrza na stałym poziomie przy każdej wybranej liczbie obrotów wentylatora. Dzięki temu stale osiąga się wysoką skuteczność działania, a regulacja ograniczona jest do minimum)

Tom33Gdynia
14-12-2010, 18:43
witam.chciałbym podpytać w temacie reku (właśnie montuję wentylacje mechaniczną wg projektu). Jak wentylujecie kotłownie - grawitacją czy podłączacie nawiew - wywiew?
dzięki za odpowiedź

szczukot
14-12-2010, 18:50
Ja grawitacyjnie. I z tego co wiem to nie mozna legalnie inaczej (przynajmniej gazowej)

Fantom

kangaxx
14-12-2010, 21:51
Podaję więc konkretne dane: przy 320 m3/godz pobór prądu przez Nikol 320 to 2x65 W (2 wentyle) - podaj proszę te dane przy innych centralach to porównamy.

więc uważasz, że ta centralka w pełnym obciążeniu ciągnie 130 W?

KrzysztofLis2
15-12-2010, 06:18
świetne rury w pakiecie instalacyjnym (7,5cm system pozwalający na łatwe i skuteczne czyszczenie oraz dezynfekcje przewodów wentylacyjnych
A po co czyścić kanały wentylacyjne?

Tomi78__
15-12-2010, 08:00
Zeby byly czyste :)

Tak naprawde tez uwazam ze za jakis czas jakos trzeba je bedzie zdezynfekowac, wyczyscic lub to i to ale nie predzej niz po 10 latach..

KrzysztofLis2
15-12-2010, 18:55
Ale one będą czyste i bez czyszczenia. :)

kangaxx
15-12-2010, 19:39
a niech pryska, jego instalacja i prawo :)

SUSPENSER
15-12-2010, 20:46
Wolf
jakość wykonania, sprawność 95%, wymiennik polimerowy, wnętrze twardy styropian (cichość, brak strat temp), świetne rury w pakiecie instalacyjnym (7,5cm system pozwalający na łatwe i skuteczne czyszczenie oraz dezynfekcje przewodów wentylacyjnych, wentylatory w technologii Constant Flow utrzymują przepływ powietrza na stałym poziomie przy każdej wybranej liczbie obrotów wentylatora. Dzięki temu stale osiąga się wysoką skuteczność działania, a regulacja ograniczona jest do minimum)

Jednak pobiera on sporo prądu - 174 W przy 300 m3/godz

Nikol też ma wentyle w technologii Constant Flow.

SUSPENSER
15-12-2010, 20:48
więc uważasz, że ta centralka w pełnym obciążeniu ciągnie 130 W?

Tak twierdzi producent i tyle wyszło mi z pomiarów legalizowanym licznikiem kWh.

Co ciekawe przy 75% wydajności pobiera tylko 2x32 W i dlatego to moja preferowana maksymalna wydajność.

Tomi78__
16-12-2010, 10:44
Jak tam nasz ranking? Jaki najlepszy reku?

Lookita
16-12-2010, 21:07
JA uzytkuje Mistrala geo 400,nie powiem,ze najlepszy,ale tanszy,dziala sprawnie,bez rewelacji,cenowo korzystny,3 lata pracy,jak dla mnie robi swoje,jak moze i jakim go zrobiono.

piwopijca
17-12-2010, 06:52
Ja uzytkuje od roku Brinka Renovent Large (max do 400m3/h) z by-pass'em.
Wiekszosc jego "zycia" to robota na 100 m3/h.

Stany podlicznika:
14/12/2010 - 241,8 kWh
15/12/2010 - 242,4 kWh
16/12/2010 - 243,0 kWh
17/12/2010 - 243,5 kWh
Sprawdzane mniej-wiecej o tej samej porze (roznica do godziny), wychodzi srednio 0,6 kWh (600 W/h) na dobe i pracuje non-stop z GWC zwirowym.
600 Wh / 24 h = 25 W - nie jest najgorzej :)

Pzdr.

HenoK
17-12-2010, 08:40
Sprawdzane mniej-wiecej o tej samej porze (roznica do godziny), wychodzi srednio 0,6 kWh (600 Wh) na dobe i pracuje non-stop z GWC zwirowym.
600 Wh / 24 h = 25 W - nie jest najgorzej :)
:)

HenoK
17-12-2010, 08:57
Witam,

Mam prośbę do "szczęśliwych" posiadaczy reku żeby napisali jakie są przybliżone koszty zakupu i instalacji reku oraz co bardzo ważne eksploatacji. Czyli zużycie prądu, serwis, odkażanie... Nikt tego nie podaje tylko wyliczenia ile jest w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu... a przecież wentylator chodzi na okrągło i pobiera prąd. Na pewno po jakims czasie się też zuzyje i będzie trzeba go wymienić. Nie jestem głęboko w temacie reku ale urządzenie chodzi przez caly rok?? Czy latem się wyłancza? Co z halasem nawiewanego/wywiewanego powietrza? Nie jest słyszalne?

Pozdrawiam,
Odpowiedź o koszty eksploatacji masz powyżej. Ja co prawda nie monitorowałem zużycia energii przez moją centralę wentylacyjną, ale z tego co wiem to zużywa ona podobne ilości energii. Do kosztów eksploatacji należą koszty filtrów. Nie widzę potrzeby odkażania kanałów.

piwopijca
17-12-2010, 10:41
Za filtry (w rulonie 6mbx1,2mb) zaplacilem chyba 85 zl - do dwoch central identycznych wystarczy nam to na co najmniej 2 lata przy wymianie co 3 miesiace :) - nalezy co jakis czas sprawdzac stan filtrow i jesli sa juz brudne wymieniac je -zmniejsza to rowniez opory a co za tym idzie koszty uzytkowania, nie wspominam juz o aspekcie higienicznym.
Mam kasety i sam docinam i wymieniam wklady filtracyjne.

Pzdr.

Tom33Gdynia
17-12-2010, 18:07
...Nie widzę potrzeby odkażania kanałów.

nawet nawiewowych kanałów? uważasz że żadne ustrojstwo nie osiądzie na rurach?
Pytam ponieważ nie dawało mi to spokoju i zdecydowałem się na kanały, które można oczyścić

Jani_63
17-12-2010, 18:48
Przecież czerpnie też można zabezpieczyć filtrem.

kangaxx
17-12-2010, 18:48
to właśnie nawiewne są najczyściejsze...

Liwko
18-12-2010, 09:24
to właśnie nawiewne są najczyściejsze...

Dokładnie. Jeżeli się jakieś mają zabrudzić to z pewnością wywiewne ale jeśli wentylacja pracuje tak jak powinna czyli ciągle to żaden syf nie ma prawa z tego kanału przedostać się do domu.

pandzik
20-12-2010, 09:53
Witam,
Wątek jest obszerny, powoli sie z nim zaznajamiam. Jednak obecnie chciałbym uzyskać informacje w takiej sprawie.

Projektuje niewielki dom piętrowy(~130m2) na rzucie prostokąta, z dachem o małym spadku, ścianie Max"30" plus 15styro, podłoga 15styro, ogrzewanie gazowe (kocioł-zamknięta komora spalania), grzejnikowe. Zasilanie kuchenki - gaz. Chciałbym zastąpić wentylację grawitacyjną pomieszczeń mokrych, kuchni itd. wentylacją mechaniczną(?) właśnie.
Raz, grawitacyjna nie jest wydajna. Dwa chciałbym nie musieć budować kominów wentylacyjnych.

Może wystarczającym (możliwym do wykonania) będzie wentylacja grawitacyjna z wykorzystaniem przewodów z tworzywa i dachówek z "kominkami". Tylko czy ma to sens?

Piczman
20-12-2010, 10:11
Zaprojektuj i zbuduj ten dom najlepiej jak można.
Nie kombinuj bo to się nie opłaca.
Albo grawitacja i jej wady i zalety albo mechaniczna.
Zmiana na mechaniczną daje Ci gwarancję dobrej wymiany powietrza o każdej porze roku przy jednoczesnym zaoszczędzeniu sporej ilości energii.
No bo jak już wstawisz 2 wentylatory to rekuperator aż się prosi.

salata123
21-12-2010, 22:52
Na pewno już to było ale jakie macie temperatury nawiew/wywiew i przy jakich temp zewnętrznych, proszę bez GWC. Z góry dzięki i Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Pozdrowienia.

kangaxx
22-12-2010, 08:48
przy tych samych temperaturach wewnętrznych i zewnętrznych i szybkości strugi będą inne wyniki gdy siedzisz przed telewizorem lub rodzinka odprawia wieczorne kąpiele :D

RL
29-12-2010, 15:21
Witam,

chciałbym się poradzic szanownych forumowiczów. Mianowicie na nawiewie i wywiewie do pomieszczeń mam założone tłumiki przy rekuperatorze, natomiast to co mnie martwi to to, że odprowadzenie powietrza na zewnatrz jest wykonane z elastycznej nieocieplonej rury a doprowadzenie powietrza z zewnatrz do rekuperatora to nawet nie rura tylko ocieplenie rury (sreberko z welna) zwiniete w rulon. Czy jest to akceptowalne rozwiazanie czy mam scigac wykonawcow i wzywac do poprawy?

Czy sa jakies przypadki kiedy trzeba odlaczac rury od rekuperatora w celu czyszczenia czy nigdy sie raczej tego nie robi?

szczukot
31-01-2011, 11:03
Troche wyciagne temat, bo ciagle nurtuje mnie pytanko : czy obslugiwac w jakis sposob dzialanie okapu kuchennego i odkurzcza centralnego. Sa to takie dwa typowe urzadzonka, ktore wyciagaja powietrze z domu nic nie dajac w zamina. Odkurzacz moze ciagnac z 200 m3/h, Okap nawet z 600 m3/h. I sa to dosc dlugie prace tych urzadzen - przynajmniej te kilkanascie minut. No i sa trzy rozwiazania :
1) olac to i nic z tym nie robic
2) zwiekszyc na maksa nawiew
3) wylaczyc wywiew

Pierwsze najprostsze :) Drugie chyba najskuteczniejsze ?

Fantom

CityMatic
31-01-2011, 17:40
No i sa trzy rozwiazania :
1) olac to i nic z tym nie robic
2) zwiekszyc na maksa nawiew
3) wylaczyc wywiew

Pierwsze najprostsze :) Drugie chyba najskuteczniejsze ?

Fantom

Wyłączyć rekuperator- powietrze i tak zostanie wessane przez kanały wentylacyjne - natomiast silniki i układ odpocznie i na pewno nikt sie nie podusi i nic się nie stanie.
Układ prosty do wykonania w formie przekaźnika sterowanego bądź z okapu bądź z odkurzacza centralnego który jest w obwodzie zasilania/sterowania rekuperatorem

szczukot
31-01-2011, 18:25
No w sumie to 4 rozwiazanie :)
Ale drugie tak samo mozna zrealizowac - odcinajac wentylator nawiewny.

Jakie kanaly masz na mysli ? Ktoredy bedzie wciagniete powietrze do domu ?

Fantom

CityMatic
31-01-2011, 18:27
No w sumie to 4 rozwiazanie :)
Ale drugie tak samo mozna zrealizowac - odcinajac wentylator nawiewny.

Fantom

Oczywiście tylko to już jest ingerencja wewnątrz rekuperator bo z panela sterowania nie da się wyłączyć tylko nawiewu

szczukot
31-01-2011, 18:43
No przegladnalem instrukcje do swojego. Jedyne co bez ingerencji mozna zrobic to wylaczyc nawiew. A trzeba wylaczyc wywiew :(

Fantom

SUSPENSER
31-01-2011, 19:24
Oczywiście tylko to już jest ingerencja wewnątrz rekuperator bo z panela sterowania nie da się wyłączyć tylko nawiewu

W moim Nikol da się nie tylko wyłączyć, ale i regulować niezależnie nawiew i wywiew ;-)

szczukot
31-01-2011, 19:32
Jakbym wzial drozsza elektronike do swojego to te by sie dalo :( Ale to bez sensu. Samemu mozna to samo zrealizowac o wiele taniej niz proponuje te sterowniki (mam ned-aira)

Fantom

kangaxx
31-01-2011, 20:50
a ja bym olał, działanie owszem zakłóca ale ile % czasu w skali tygodnia?

szczukot
31-01-2011, 21:01
Na pewno nie duzo - moze lacznie z 3 godzny tygodniowo ? Jezlei mozna by to zrobic tanio to zrobie - jak bede komplikacje to pomine temat.

Fantom

Jani_63
02-02-2011, 14:10
Wariant dla matematyków :D
Jeśli strugi są podobne to wyciągnąć średnią temperaturę wywiewu (około18 st).
Jeśli diametralnie różne to dochodzi zabawa z procentami dla średniej temp. wywiewu jak ma być bardzo dokładnie
Wariant dla leniwych :D
Najprościej zmierzyć temperaturę na wejściu do reku.
Reszta ze wzoru
n = (Tn-Tz)/(Tw-Tz) x100 [%]

Tw- temp. wewnętrzna
Tn - temp. powietrza nawiewanego do pomieszczenia
Tz - temp. zewnętrzna

Jak będziesz mierzył temperatury zaraz za rekuperatorem wyjdzie Ci sprawność samej rekuperacji,
jak na anemostatach, uzyskasz sprawność dla układu wentylacji.

Jani_63
02-02-2011, 19:20
:D Ty sobie zrób dobrego drinka i zapal cygaro zwycięstwa.
Sprawność dla całego układu na poziomie 80-88% to wynik bardzo, ale to bardzo przyzwoity ;)

kangaxx
02-02-2011, 20:38
tak mierzysz sprawność całego układu a nie tylko reku, chyba masz dobrze zaizolowane kanały

Podolak
10-02-2011, 12:17
Ja dysze Lechler kupowałem w www.makprojekt.pl.

budowlany_laik
13-02-2011, 14:47
Zainstalowano u mnie Renovent Brink HR 300 Medium. Mam GWC glikolowe 75m rury wodnej 32mm z nagrzewnicą Promont 40cmx40cm 4-rzędową. Do GWC podpięta pompka WILO 4W.
Wczoraj zaobserwowałem na folii paroizolacyjnej na suficie podciśnienie (dom parterowy - folia mocowana zszywkami i taśmami butylowymi do stężenia z płyt OSB). Ku memu przerażeniu okazało się, że podciśnienie spowodowało rozszczelnienie i oderwanie w wielu miejscach folii.

Dziś rano wczytałem się w instrukcję i poniżej wyniki z odczytu:
- nawiew 174 m3/h
- wywiew 260 m3/h
- ciśnienie wentylatora nawiewnego 47Pa
- ciśnienie went. wywiewnego 321Pa (!)

Instalator po wczytaniu się w instrukcję, stwierdził, że przyczyną różnicy w wydajnościach wentylatorów jest zadziałanie zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego, które zmniejszyło nawiew (do 174 m3/h) - stąd podciśnienie.

Po ustawieniu opcji, że zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe nie będzie wpływać na zmniejszenie nawiewu, podciśnienia brak, a odczyty jak poniżej (ustawiona dysproporcja +30 m3/h):
- nawiew 150 m3/h
- wywiew 120 m3/h
- ciśnienie wentylatora nawiewnego 35Pa
- ciśnienie went. wywiewnego 36Pa

albo

- nawiew 250 m3/h
- wywiew 220 m3/h
- ciśnienie wentylatora nawiewnego 62Pa
- ciśnienie went. wywiewnego 96Pa

1. Jak zinterpretować początkowe ciśnienie 321Pa?
2. Jakie Wy macie przykładowe wartości ciśnień i jak one są w ogole mierzone (jaka jest ich interpretacja - czy jako opór na instalacji?)
3. Skoro załączyło się zabezpieczenie p-zamrożeniowe, to GWC nie daje rady? Jak prosto ocenić jego wydajność? Czy ta pompka 4W może w ogole dawać radę? Czujniki temperatury za nagrzewnicą i na czerpni dają niestety zafalszowane wyniki (potrzeba kalibracji).

kangaxx
14-02-2011, 09:41
gwc może dawać rade, tylko nagrzewnica nie musi, to jest najsłabszy punkt glikolowca

szczukot
14-02-2011, 10:12
No bez pomiarow temp przed i za nagrzewica to nie da sie tego stwierdzic. Dopiero majac spadek temp na nagrzewnicy mozna wyliczyc ile daje mocy i czy jest to wystarczajace do podgrzania aktualnej strugi.

Fantom

Jani_63
14-02-2011, 10:56
Albo masz bardzo dobre warunki gruntowe dla swojego glkolowca, albo ta rura jest zdecydowanie za krótka, choć uważam że i tak jest za krótka, chyba że leży w praktycznie samej wodzie.
No i moc pompki. Ile takie "maleństwo" może przetłoczyć tego glikolu?
Nie ma odpowiedniego przepływu, nie będzie też odpowiedniego oddawania ciepła przez nagrzewnicę.
Dla III strefy klimatycznej przy obecnym poziomie wentylacji (150m3/h), obliczeniowo nagrzewnica powinna móc przekazać 1,1kW energii cieplnej.
Jak spadnie temperatura zmierz jakimś termometrem temperaturę zasilania i powrotu nagrzewnicy.
Tu różnice powinny być na poziomie 2-3K, a coś mi się wydaje że ten warunek u Ciebie nie jste spełniony.

budowlany_laik
14-02-2011, 20:31
Charakterystyka pracy mojej pompki:

http://www.wilo.pl/cps/p/productsImages/00314657_0_rdax_300x192.jpg

GWC w gruncie gliniastym z domieszką piasku. Projektowana moc do wyciągnięcia: 15W/mb. 75m GWC x 15W/mb=1,12 kW (w teorii).

Jutro być może pomierzę temperatury.

Jani_63
14-02-2011, 23:23
Zanim podasz wyniki pomiarów temperatury wejście/wyjście już można powiedzieć że trochę za bardzo przyoszczędziłeś. ;)
Pompa cyrkulacyjna, choć oszczędnością w poborze prądu może kusić, kompletnie się nie nadaje.
Zdecydowanie za mały przepływ.
Wstaw normalną, obiegową 25-40.
Moc Twojego GWC obliczeniowo teoretycznie pokrywa zapotrzebowanie na energię, ale przy pracy ciągłej (sezonowej) grunt nie wydoli.
Przepływ strumienia ciepła w gruncie nie jest aż tak szybki ;)
Dla ratowania tego układu, najmniej inwazyjne wydaje się dołożenie drugiej pętli o podobnej długości i spięcie tego jakimś "rozdzielaczem" z możliwością odcięcia poszczególnych pętli celem prawidłowego odpowietrzenia.
Na obecna chwilę jedynie dobrze dobranym elementem jest nagrzewnica, która jako czterorzędowa 40x40 jest wstanie przekazać odpowiednią ilość ciepła powietrzu, pod warunkiem że ma skąd je wziąć.
A za ten fragment gry odpowiada pospołu pompa obiegowa i wymiennik gruntowy.

budowlany_laik
15-02-2011, 16:42
Jani_63, dobrze prawisz :-)
Spadek temperatury glikolu przed i za nagrzewnicą: 6-7 K :-( Temperatura powietrza za nagrzewnicą: -2 st. C przy -12 st. C na zewnątrz i przepływie ok. 120 m3/h :-(
Pompka była na próbę (zakupiona do cyrkulacji), ale jak widać powyzej - nie przeszla jej. Wepnę w uklad obiegową 25-40.
Ale kopać i dokladać kolejną pętlę - za bardzo nie uśmiecha mi się :-(

szczukot
27-02-2011, 20:16
Pytanko : czy w rekuperatorach sa montowane przepustnice zwrotne ? Nie moge nic znalezc na ten temat w swoim (nedair) chyba, ze go rozbiore.
Zastanawaim sie tylko. Czy jak rekuperator jest calkowicie wylaczony, to "wlacza sie" wentylacja grawitacyjna przez niego czy jest to w 99% szczelne.

Fantom

CityMatic
27-02-2011, 20:42
Pytanko : czy w rekuperatorach sa montowane przepustnice zwrotne ?
Nie, nie są montowane przynajmniej ja nigdy się nie spotkałem z takim przypadkiem.

Jani_63
27-02-2011, 21:25
Aleś pazerny. Chciałbyś mieć w jednej cenie dwie wentylacje :D
A poważnie.
Grawitacja tu nic nie pociągnie. Sam wymiennik stawia zbyt duże opory, o reszcie instalacji nie wspominając

szczukot
28-02-2011, 07:29
To cos mi dom za duzo wigloci ciagnie. Chcialem go troche nawilzyc i wylewam litry wody na podloge (ogrzewanie), ona paruje a wilgotnosc ciagle 25 % :( nie mieszkam wiec sam wody nie generuje. BAlem sie wiec, ze moze mi duzo ucieka przez te kanaly z reku. Ale jak sa one faktycznie zbyt dlugi itp aby dzialaly jak grawitacja, wynika, ze sciany itp chlona mi ta wilgoc. Musza byc niezle wysuszone.
Dla pewnosci zrobie jeszcze "test gromnicowy" przy anemostatach

Fantom

Liwko
28-02-2011, 07:33
To cos mi dom za duzo wigloci ciagnie. Chcialem go troche nawilzyc i wylewam litry wody na podloge (ogrzewanie), ona paruje a wilgotnosc ciagle 25 % :( nie mieszkam wiec sam wody nie generuje. BAlem sie wiec, ze moze mi duzo ucieka przez te kanaly z reku. Ale jak sa one faktycznie zbyt dlugi itp aby dzialaly jak grawitacja, wynika, ze sciany itp chlona mi ta wilgoc. Musza byc niezle wysuszone.
Dla pewnosci zrobie jeszcze "test gromnicowy" przy anemostatach

Fantom

Czy masz kominek albo okap z wyrzutem na zewnątrz?

szczukot
28-02-2011, 07:45
kominek mam, ale jeszcze bez wycietych dziur na kratki. Rura od okapu sterczy, ale przykladjac reke nie czulem tam ruchu powietrza. Wlasnie dlatego musze jakas swieczke uzyc aby zobaczyc dokladnie ile tam mi tego ucieka.

Fantom

Liwko
28-02-2011, 07:53
Moim zdaniem znalazłeś przyczynę.

HenoK
28-02-2011, 08:09
kominek mam, ale jeszcze bez wycietych dziur na kratki. Rura od okapu sterczy, ale przykladjac reke nie czulem tam ruchu powietrza. Wlasnie dlatego musze jakas swieczke uzyc aby zobaczyc dokladnie ile tam mi tego ucieka.
To nie przez ten okap wilgoć Ci ucieka, tylko przez komin. Jak masz rozwiązany nawiew powietrza do kominka?
Umiejscowienie go tuż przy kominku ograniczy wysuszanie powietrza, ale go całkowicie nie zatrzyma.
Zresztą wystarczy niewielki brak zrównoważenie wentylacji mechanicznej (np. większe opory na kanałach nawiewnych) i powietrze będzie skutecznie omijało rekuperator - większość powietrza zewnętrznego będzie dochodziło przez nawiew do kominka.

szczukot
28-02-2011, 08:21
powietrze do kominka pobierane jest z zewnatrz. Rekuperator jeszcze nie uruchomiony

Fantom

HenoK
28-02-2011, 08:31
powietrze do kominka pobierane jest z zewnatrz. Rekuperator jeszcze nie uruchomiony

Czy jest ono doprowadzone bezpośrednio do komory spalania kominka?
Jaki masz wkład kominkowy?

szczukot
28-02-2011, 08:35
Tak - doprowadzony bezposrednio do komory (rura od dolu). Kominek Arysto. Przeroiony do rekuperacji - zadnego polaczenia z powietzrem z domu.

Fantom

Liwko
28-02-2011, 09:06
Tak - doprowadzony bezposrednio do komory (rura od dolu). Kominek Arysto. Przeroiony do rekuperacji - zadnego polaczenia z powietzrem z domu.

Fantom

Hmm, skoro tak masz to kominek nie powinien mieć wpływu na to co piszesz. Przyjrzyj się temu okapowi.

HenoK
28-02-2011, 09:14
Tak - doprowadzony bezposrednio do komory (rura od dolu). Kominek Arysto. Przeroiony do rekuperacji - zadnego polaczenia z powietzrem z domu.

Z tego co wiem, to nie ma idealnie szczelnych wkładów kominkowych. Prawdopodobnie w tym przypadku jest podobnie.
A kominków Arysto jest sporo : http://www.arysto.com.pl/pl/produkty.html , tak więc niewiele mi to mówi :(.

szczukot
28-02-2011, 09:41
Arysto ma ten plus, ze robi dokaldnie taki kominek jaki sie chce :) Czy to wymiarem czy wyposazeniem itp. Wiec w sumie nie mam zadnego z tych ze strony. Ale ogolnie to jest zwykla wersja 10, uszczelniona. Wlasnie tak, ze caly pobor jest z zewnatrz (nadmuch na szybe itp tez).

Nawet jakby gdzies tam na uszczelkach puszczalo czy cos to nie na tyle aby mi dom wyysuszalo :( Sprawdze dokladnie ta dziure od okapu. Choc to w sumie tez tylko jeden kanal fi 200. Moze takim jednym kanalem tak wysuszac ?

Fantom

Liwko
28-02-2011, 09:47
Sprawdze dokladnie ta dziure od okapu. Choc to w sumie tez tylko jeden kanal fi 200. Moze takim jednym kanalem tak wysuszac ?

To jest ogromy otwór w domu:( Klapki niewiele dają. Ja na wiosnę wywalam swój i wstawiam pochłaniacz.

szczukot
28-02-2011, 09:53
Znaczy sie docelowo mam tam juz przygotowana "silniejsza" przepustnice zwrotna. Bedzie otwarta ta "dziura" tylko podczas pracy okapu. W druga strone nigdy nie zawieje. Do tego calosc mam jakby przeprowadzona na strychu. Bo ciagle nie wiem czy nie podlacze tego jakos przez reku (i dodatkowy filtr np). To temat na przyszlosc.
A tak dla ciekaowsic jeszcze podam, ze na testowo (na sugestie elektryka) wywalilem z okapu turbine, kupilem mocniejsza i wstawiam ja na strychu :) Dzieki temu zwiekszam moc wywiewu okapu dodajac cisze w domu :)

Fantom

Liwko
28-02-2011, 10:03
A ja myślę że ta wilgoć z gotowania jest na tyle bezcenna że szkoda ją wywalać na zewnątrz;)

szczukot
28-02-2011, 10:11
Tylko ta wilgosc z gotowania to w duzej czesci nie tylko wilgoc a tluszcz i smrod :(
No i jeszcze temperatura. Dlatego mysle, ze mimo wielu "anty" kiedys pokusze sie o wpiecie tego do reku.
Fantom

Liwko
28-02-2011, 10:34
Tylko ta wilgosc z gotowania to w duzej czesci nie tylko wilgoc a tluszcz i smrod :(

Fantom

adiqq, jak to wygląda u ciebie?

Liwko
28-02-2011, 11:13
łapie to do pochłaniacza, a jakiś 1m-1,5m od wylotu z pochłaniacza mam wywiew z reku

Ja mam jakieś 2m więc tłuszczyk nie powinien tam dolecieć. Wywalam i wstawiam pochłaniacz. Na cieple pewnie zaoszczędzę tyle co wydam na filtry ale za to wilgotność powinna wzrosnąć.

Liwko
28-02-2011, 11:22
zmierzyłem, tez mam w sumie 2m...filtry do pochłaniacza nie powinny być drogie...

No w sumie kosztują grosze, więc i z ciepełka powinien być zysk:) Jak często się je wymienia, co ile gotowań (mniej więcej)?

Liwko
28-02-2011, 11:34
a skąd mam wiedzieć, za krótko mieszkam ;)

Muszę znaleźć jakiś temat gdzie kobitki się kręcą a nie facetowi zawracam gitarę jakimiś filtrami od pochłaniacza:D

Piczman
28-02-2011, 11:35
Ja nie mam okapu ani pochłaniacza.
Co się wykropli lata sobie po kuchni.
Nie mam problemu z wilgocią !
Jak zacznę mieć to coś wymyśle, ale póki co kompletnie nie potrzebuje innych wynalazków oprócz wentylacji mechanicznej.

Liwko
28-02-2011, 11:57
Ja nie mam okapu ani pochłaniacza.
Co się wykropli lata sobie po kuchni.
Nie mam problemu z wilgocią !
Jak zacznę mieć to coś wymyśle, ale póki co kompletnie nie potrzebuje innych wynalazków oprócz wentylacji mechanicznej.

Piczman, ja już widziałem takie filtry po jakimś czasie. To jest masakra. Nie chcę tego ani na ścianach ani w kanałach. Taki pochłaniacz kosztuje 150-200zł.

Piczman
28-02-2011, 12:07
Taki pochłaniacz kosztuje 150-200zł.

Taki jak chcę 1500 zł, na razie mnie nie stać ;)

bdan
28-02-2011, 12:08
Muszę znaleźć jakiś temat gdzie kobitki się kręcą a nie facetowi zawracam gitarę jakimiś filtrami od pochłaniacza:D

no jak chcesz znależć kogoś, kto urzeduje w kuchni to myślę, że adiqq jest własciwą osobą:yes:

Liwko
28-02-2011, 12:18
Taki jak chcę 1500 zł, na razie mnie nie stać ;)

Żeby moja czasem tego nie przeczytała, ona wie o sumie 150zł:D
Fajną obudowę sam sobie zmajstruje ze starego wyciągowego.

Piczman
28-02-2011, 12:34
W sumie można by to zrobić jako szafkę , obudować ładnie itd.
Pomysł dobry, godny zastanowienia :)

aadamuss24
28-02-2011, 12:36
Też się czaję na taki pochłaniacz, czy te tańsze mają ciche wentylatory ? pozdr adam

Liwko
28-02-2011, 12:48
Też się czaję na taki pochłaniacz, czy te tańsze mają ciche wentylatory ? pozdr adam

Poszukałem kilku i większość tych tanich i drogich ma w okolicach 50dB na najwyższym biegu.

szczukot
28-02-2011, 13:03
Ten co kupilem ma 52dB przy wydajnosci 700m3/h i pozera 100 W

Fantom

kangaxx
28-02-2011, 16:35
panowie, dzisiaj zdemontowałem okap w kuchni bo mi tam silnik padł, okap był podpięty do wm ze wspomaganiem tymże silniczkiem przez jakieś 2 lata, filtry w okapie myłem 2 razy woku, wentylatora ani kanału nie dotykałem, zrobiłem fotki aby rozwiać wątpliwości tylko jak je tu wkleić?

Liwko
28-02-2011, 16:40
Musisz je przenieść do internetu. Do np. takiego albumu jak ten drugi link pod spodem albo fotosik.pl
Dalej już pójdzie łatwo.

Jani_63
28-02-2011, 17:48
Możesz wklejać prosto z kompa.
Nad polem w którym piszesz jest pasek narzędziowy.
Klikasz na "kwadracik z drzewkiem" i później w/g instrukcji :)

Liwko
28-02-2011, 17:59
Możesz wklejać prosto z kompa.
Nad polem w którym piszesz jest pasek narzędziowy.
Klikasz na "kwadracik z drzewkiem" i później w/g instrukcji :)

No tak, o tym zapomniałem. Musisz mieć jednak odpowiedni rozmiar zdjęcia.

SUSPENSER
28-02-2011, 22:04
Ciekaw jestem co powiecie o sytuacji u mnie:

- wilgotność spada nawet do 20% i często włączam nawilżacz ultradźwiękowy na cały dzień (aż jest mgła w domu) - wtedy pogodynka pokazuje wzrost do 30%

- nie mam kominka, went. mech włączam rotacyjnie na minimum (Nikol 320, kubatura budynku 600 m3) - tzn. w godz. 8-16 nie działa w ogóle

- powietrze minimalnie może się wymieniać z garażem przez niedomknięte drzwi


Co do pochłaniacza to mam taki tani (Gorenje) z siatką która wyłapuje tłuszcz i filtrem węglowym - działa jak trzeba, tylko głośne cholerstwo przez co jest rzadko używany, póki co po 2,5 roku mieszkania jeszcze nie wymagał czyszczenia.

kangaxx
01-03-2011, 00:10
strasznie sucho u ciebie, ja mam jakieś 500m3 i vene 4, chodzi na 20% non stop, dwa razy na dobę rano i wieczorem przez godzinę na 80%, nie jest sucho

SUSPENSER
01-03-2011, 06:24
strasznie sucho u ciebie, ja mam jakieś 500m3 i vene 4, chodzi na 20% non stop, dwa razy na dobę rano i wieczorem przez godzinę na 80%, nie jest sucho

No właśnie nie wiem dlaczego - aż mi się porobiły szczeliny w elementach drewnianych (drzwi, stolik z blatem z desek, a nawet na łączeniach paneli).

A może ten higrometr w pogodynce jest jakiś do kitu ?

PS mieszkamy w 2 osoby, więc mało jest "naturalnych emiterów wilgoci".

Liwko
01-03-2011, 07:20
No właśnie nie wiem dlaczego - aż mi się porobiły szczeliny w elementach drewnianych (drzwi, stolik z blatem z desek, a nawet na łączeniach paneli).

A może ten higrometr w pogodynce jest jakiś do kitu ?

PS mieszkamy w 2 osoby, więc mało jest "naturalnych emiterów wilgoci".

Skoro ci się porobiły szczeliny w drewnie to raczej ta pogodynka nie kłamie. Ja na twoim miejscu zrobił bym badanie kamerą termowizyjną bo ewidentnie gdzieś masz ucieczkę powietrza z domu.

kangaxx
01-03-2011, 08:42
suspenser, a weź ty wyłącz tego nikola w ogóle na jakiś czas i zobacz co sie bedzie działo z powietrzem

Piczman
01-03-2011, 08:55
Jak wyłączy to wilgotność wzrośnie ale woda z okien popłynie.

SUSPENSER
01-03-2011, 19:27
suspenser, a weź ty wyłącz tego nikola w ogóle na jakiś czas i zobacz co sie bedzie działo z powietrzem

Już próbowałem kiedyś i żona otworzyła okno w sypialni, bo jej się duszno zrobiło (za dużo CO2 w powietrzu).

SUSPENSER
01-03-2011, 19:29
Skoro ci się porobiły szczeliny w drewnie to raczej ta pogodynka nie kłamie. Ja na twoim miejscu zrobił bym badanie kamerą termowizyjną bo ewidentnie gdzieś masz ucieczkę powietrza z domu.

Zrobiłem "obrzęd gromniczny" wg wskazówek Adama_mk i nic poważnego nie wykryłem :-(

Chyba czas zrobić ponownie, dokładny.

Termowizja jednak sporo kosztuje i nie wiem czy warto.

kangaxx
01-03-2011, 19:38
jesli duszno to i szczelnie ot zagadka upierdliwa...

szczukot
01-03-2011, 19:49
Już próbowałem kiedyś i żona otworzyła okno w sypialni, bo jej się duszno zrobiło (za dużo CO2 w powietrzu).

To chyba nie za duzo CO w powietrzu tylko w glowie. Czlowiek w nocy "zuzywa" moze 3 litry na minute. Na godzine jest to wiec powiedzmy 0,2 m3. Dwie osoby to bedzie 0,4 m3. 8 godzin w nocy to bedzie 3,2 m3........ jaka masz kubature domu ? Starczy ci tego powietrza na 200 nocy.

Fantom

Indiana_
01-03-2011, 21:03
A może warto pomyśleć o zmianie reku na obrotówkę z odzyskiem wilgoci? Dom jest szczelny, skoro robi się duszno.
Używanego Nikola możesz sprzedać za dobre pieniądze, dopłacić ze 2k i wstawić lepiej dostosowany rekuperator. W dużym domu przy dwóch osobach jakakolwiek sensownie działająca wentylacja z krzyżówką lub przeciwprądem spowoduje przesuszenie powietrza. A ciągłe nawilżanie przy jednoczesnym osuszaniem reku jest niekorzystne dla zdrowia i portfela.

Liwko
01-03-2011, 21:06
Termowizja jednak sporo kosztuje i nie wiem czy warto.

W mojej okolicy około 300zł. Czasami się w jedną zimę zwróci;)

SUSPENSER
02-03-2011, 21:43
Dziękuję wszystkim za porady :-)

Zrobiłem dzisiaj ponownie dokładny "obrzęd gromniczny" i okazało się, że mam uszkodzony zamek wyłazu dachowego przez co nie dociska się on do uszczelek i ciepłe powietrze ucieka z nim na strych a potem na zewnątrz.
Wlot zimnego powietrza z zewnątrz jest w bramie garażowej (na jednej z krawędzi jest 2 cm szpara pomiędzy uszczelkami), potem przez garaż i jego drzwi (które są domykane siłowniczkiem olejowym, ale nie do końca - zostaje szpara na dole, żeby koty mogły je otwierać i kursować do kuwet).

Planuję kupić nowy zamek wyłazu oraz uszczelkę miotełkową do drzwi garażu, bramy nie uszczelniam, bo jest tam chociaż minimalna went grawitacyjna przez tą nieszczelność (innej nie ma wcale) - a może wg Was jednak trzebaby ją jakoś uszczelnić ?

Liwko - jak znalazłeś tą tanią termowizję ?

SUSPENSER
02-03-2011, 21:45
To chyba nie za duzo CO w powietrzu tylko w glowie. Czlowiek w nocy "zuzywa" moze 3 litry na minute. Na godzine jest to wiec powiedzmy 0,2 m3. Dwie osoby to bedzie 0,4 m3. 8 godzin w nocy to bedzie 3,2 m3........ jaka masz kubature domu ? Starczy ci tego powietrza na 200 nocy.

Fantom

Też mi się tak wydaje, że jej się wydaje, ale weź tu babie wytłumacz ;-)

kangaxx
03-03-2011, 06:22
a nic nie tłumacz tylko cichaczem wyłącz, nie będzie wiedziała to i cisza będzie

HenoK
03-03-2011, 06:34
To chyba nie za duzo CO w powietrzu tylko w glowie. Czlowiek w nocy "zuzywa" moze 3 litry na minute. Na godzine jest to wiec powiedzmy 0,2 m3. Dwie osoby to bedzie 0,4 m3. 8 godzin w nocy to bedzie 3,2 m3........ jaka masz kubature domu ? Starczy ci tego powietrza na 200 nocy.
To ciekawe, dlaczego zalecana wydajność wentylacji jest 10 krotnie większa (20m3/h na osobę) ?
Metoda liczenia, którą podałeś doskonale się sprawdza np. podczas nurkowania.
Jeżeli założysz sobie podczas snu taką maskę jak do nurkowania, to zapewne podana przez ciebie ilość świeżego powietrza wystarczy ;).

Liwko
03-03-2011, 07:58
Liwko - jak znalazłeś tą tanią termowizję ?

Szukałem w necie.

szczukot
03-03-2011, 08:12
To ciekawe, dlaczego zalecana wydajność wentylacji jest 10 krotnie większa (20m3/h na osobę) ?
Metoda liczenia, którą podałeś doskonale się sprawdza np. podczas nurkowania.
Jeżeli założysz sobie podczas snu taką maskę jak do nurkowania, to zapewne podana przez ciebie ilość świeżego powietrza wystarczy ;).

Oczywiscie, ze tego typu wyliczenie jest typowo teoretyczne. Ale chodzi o skale "problemu". Tak naprawde, to nigdy nie wentylujac by sie czlowiek w domu nie udusil. NAwet po wiecej niz tych 200 nocach. Bo po pierwsze dom nie jest w 100 % szczelny. A po drugie np wychodzac do pracy i wracajac (otwierajac drzwi) juz robimy kolejna mala wymiane.
Chodzilo mi o to, ze wylaczenie rekuperatora NIE MA PRAWA byc odczuwane jako brak powietrza. To nawet ciezko by chyba czujnikami wykryc roznice po kilku godzinach. NA 99% musi to byc odczucie psychiczne (wylaczony rekuperator jest przeciez ! panika ) a nie braku tlenu.

Fantom

HenoK
03-03-2011, 08:43
Chodzilo mi o to, ze wylaczenie rekuperatora NIE MA PRAWA byc odczuwane jako brak powietrza. To nawet ciezko by chyba czujnikami wykryc roznice po kilku godzinach. NA 99% musi to byc odczucie psychiczne (wylaczony rekuperator jest przeciez ! panika ) a nie braku tlenu.
Nie chodzi o brak tlenu, tylko rosnące stężenie dwutlenku węgla.

szczukot
03-03-2011, 08:49
I twierdzisz, ze nawet w zamknietej i szczelnej sypialni, i nawet po 8 h, bedzie ci To stezenie przeszkadzalo ?? Przestan. A biorac po uwage, ze to normalny otwarty dom, a kobieta juz wieczorem otwiera to okno, to na 100 % jest to dzialanie psychologiczne a nie fizyczne wylaczonego reku. Ale jak twierdzisz inaczej ....
Kiedys pozycze sprzet do badania CO2 jak bee mial wene. Ale musi byc bardzo dokladny bo mam watpliwosc czy cos sie zmieni po godzinei po wylaczeniu reku.

Fantom

HenoK
03-03-2011, 09:33
I twierdzisz, ze nawet w zamknietej i szczelnej sypialni, i nawet po 8 h, bedzie ci To stezenie przeszkadzalo ?? Przestan.
Tu masz wiecej informacji na ten temat : http://www.label.pl/po/pomiar_co2.html
Na szybko przeliczyłem. W sypialni o kubaturze 30m3 po godzinie stężenie CO2 wzrośnie o 0,05%. Po 8h będzie to już 0,4%, czyli wielokrotnie przewyższy zalecaną wartość 0,15%.

szczukot
03-03-2011, 10:17
Mozesz wskazac jak liczyles ? Mi wychodzi ianczej :(

Fantom

SUSPENSER
03-03-2011, 13:07
a nic nie tłumacz tylko cichaczem wyłącz, nie będzie wiedziała to i cisza będzie

Nic jej nie mówiłem, że wyłączyłem - jakaś taka czuła ta moja kobieta jest ...

szczukot
03-03-2011, 13:10
Mozesz jej zamontowac wykrywacz CO2 i podlaczyc pod centralke ;)

Zastanawiam sie, jak tego typu osoby mogly mieszkac z wentylacja grawitacyjna.

Fantom

budowlany_laik
03-03-2011, 13:16
szczukot, nie czułeś nigdy w życiu tzw. 'zaduchu'? Aktualnie mieszkam w domu, w ktorym jest wentylacja grawitacyjna i po nocy przy zamkniętych drzwiach i oknach czuć wyraźnie, że pokój wymaga wietrzenia. Pomaga rozszczelnienie okna na całą noc, co w zimie wiąże sie niestety z efektem 'zimnego nosa' :-) Jestem pewien, że 'zaduch' to wlasnie zbyt wysokie steżenie CO2. Naukowo - wplywa to niekorzystnie na sen - po calej nocy nie czujesz sie wypoczety.

Także wg mnie świeżego powietrza w zamkniętym pokoju nie starczy na 200 nocy - nie starczy go nawet na jedną noc, jak pisze HenoK :-)

szczukot
03-03-2011, 13:28
te 200 nocy to bylo o calym domu a nie pokoju :) I powietrza by starczylo - o komforcie nie wspomne bo "milo" by nie bylo.
Co do mieszkania "w pokoju" to raczej watpie aby dwie osoby zamykaly drzwi do sypialni na noc. Wiec raczej korzystaja z "calego" powietrza.
Moze ktos potwierdzic wyliczenie HenoKa dla tych 30m3 ? Mi jakos nie wychodzi :(

Fantom

kangaxx
03-03-2011, 14:12
Nic jej nie mówiłem, że wyłączyłem - jakaś taka czuła ta moja kobieta jest ...
o skubana...
jak one to robią? całkiem jak moja tylko w innej kwestii :D

edde
03-03-2011, 20:19
W mojej okolicy około 300zł. Czasami się w jedną zimę zwróci;)

w mojej też, standardowe badanie wewnątrz i zewnątrz, z fotkami na cd, 300-400zł, chyba, ze wypasiony raport z opisami itp to wtedy drożej, mi wystarczył ten tańszy wariant, na fotkach wystarczająco wszystko widać

SUSPENSER
04-03-2011, 21:20
te 200 nocy to bylo o calym domu a nie pokoju :) I powietrza by starczylo - o komforcie nie wspomne bo "milo" by nie bylo.
Co do mieszkania "w pokoju" to raczej watpie aby dwie osoby zamykaly drzwi do sypialni na noc. Wiec raczej korzystaja z "calego" powietrza.
Moze ktos potwierdzic wyliczenie HenoKa dla tych 30m3 ? Mi jakos nie wychodzi :(

Fantom

Zamykamy drzwi, bo inaczej kotki zaczynają robić pobudkę o 4 rano gdy zachce im się łazić po łóżku ...

Co do termowizji to poszukam, bo za takie pieniądze warto - tylko czy już nie za późno, bo mróz jest już niewielki i to tylko rano ?

HenoK
04-03-2011, 22:02
Moze ktos potwierdzic wyliczenie HenoKa dla tych 30m3 ? Mi jakos nie wychodzi :(


Człowiek w procesie oddychania pobiera z powietrza tlen, a wydziela dwutlenek węgla. W spoczynku zdrowy człowiek oddycha około 16 razy na minutę. W czasie jednego oddechu, wdycha i wydycha ok. 500 cm3 powietrza, co nazywane jest objętością oddechową TV (ang. tidal volume). Wynika z tego, że wentylacja minutowa płuc równa jest 8 dm3/min. Zatem w ciągu minuty, 250 cm3 O2 przechodzi do organizmu, a wydalane jest 200 cm3 CO2.
Link do tego co cytuje podawałem wcześniej.
200cm3 CO2 na minutę, to 12 000cm3 na godzinę. 12 000 cm3 = 0,012m3.
0,012 m3 / 30m3 = 0,0004 = 0,04%.
O tyle wzrośnie stężenie CO2 w niewietrzonym pokoju po godzinie, w wyniku oddychania odpoczywającego zdrowego człowieka.
Tu masz poglądowy wpływ stężenia CO2 na samopoczucie i zdrowie człowieka.
http://www.auraton.pl/media/Image/ppm/wykresppm01.png
0,04% = 400ppm (ang. parts per million)
Po 8h poziom CO2 osiągnie 3200ppm.
Tu znajdziesz trochę więcej informacji na ten temat : http://www.auraton.pl/index.php/pl/page/311

Liwko
05-03-2011, 07:09
Co do termowizji to poszukam, bo za takie pieniądze warto - tylko czy już nie za późno, bo mróz jest już niewielki i to tylko rano ?

Dlatego najlepiej jest to zrobić wcześnie rano zanim słońce oświetli dom. Postaraj się wcześniej nieco bardziej nahajcować w domu to fotki wyjdą wyraźniejsze.
Pzdr

HenoK
05-03-2011, 15:00
w regionie znalazłem najtaniej od 300-500zł - podstawowe bez wykonywania raportu...
W moim regionie można znaleźć za 300zł z raportem. Raport się przydaje - niektóre zdjęcia trzeba umieć zinterpretować (to prawie tak jak ze zdjęciem rentgenowskim - trzeba wiedzieć jak je odczytać :)).

kangaxx
06-03-2011, 08:50
szkoda że kamera tyle kosztuje...

HenoK
06-03-2011, 09:41
szkoda że kamera tyle kosztuje...
To może warto ja kupić i świadczyć usługi.
Ponieważ kamera najlepiej sprawdza się wieczorem i wczesnym rankiem i to dodatkowo w zimie, może to być sposób na dodatkowy zarobek (nie będzie kolidował z pracą na etacie) :).

Liwko
06-03-2011, 09:46
To może warto ja kupić i świadczyć usługi.

Tylko najpierw trzeba sprzedać dom:D

HenoK
06-03-2011, 09:57
Tylko najpierw trzeba sprzedać dom:D
Bez przesady. Ceny zaczynają się od 10 tys. zł. Tyle można na takiej usłudze zarobić w 2 miesiące.

kerado28
06-03-2011, 11:09
Przymierzamy się zakupić kamerę termowizyjną.
Markowa oraz z przydatnymi funkcjami kosztuje ok. 36k netto.
Są oczywiście i tańsze.... Wszystko uzależnione do czego ma służyć to urządzenie i na jak długo.

szczukot
06-03-2011, 21:30
Link do tego co cytuje podawałem wcześniej.
Po 8h poziom CO2 osiągnie 3200ppm.


Aha. Ja liczylem dla "sobie znanych" danych. Czyli, ze czlowiek wydycha 2 % CO2 i zuzywa podczas snu 6 l powietrza. Z tego wychodzi niecale 2000ppm. Ale faktycznie wg danych, to jest i tak za duzo. A mi sie wydawalo, ze to takie male liczby .... Choc zakladam, ze nikt nie spi w sypialni po 12 m2 w domku :) No i do tego trzeba by sprawdzic jak wyglada "mieszalnosc" tego CO2 z pozostalym powietrzem w domu (przez szczeliny pod drzwiami itp)

Fantom

SUSPENSER
07-03-2011, 07:07
Aha. Ja liczylem dla "sobie znanych" danych. Czyli, ze czlowiek wydycha 2 % CO2 i zuzywa podczas snu 6 l powietrza. Z tego wychodzi niecale 2000ppm. Ale faktycznie wg danych, to jest i tak za duzo. A mi sie wydawalo, ze to takie male liczby .... Choc zakladam, ze nikt nie spi w sypialni po 12 m2 w domku :) No i do tego trzeba by sprawdzic jak wyglada "mieszalnosc" tego CO2 z pozostalym powietrzem w domu (przez szczeliny pod drzwiami itp)

Fantom

Z danych wklejonych przez HenoK wynika, że przy 50m3 (tyle w przybliżeniu ma moja sypialnia 18m2 użytkowej po odliczeniu skosu, po podłogach 21,1 m2) i 2 osobach wygląda to tak:

2x200cm3 CO2 na minutę, to 24 000cm3 na godzinę. 24 000 cm3 = 0,024m3.
0,024 m3 / 50m3 = 0,00048 = 480 ppm/godz x 6,5 godz = 3 120 ppm

Czyli w moim przypadku wypadałoby mieć w nocy wentylację co najmniej na poziomie 1 wymiany co 2 godziny.

Gdy dołożę do tego jeszcze "fikołki" to już w ogóle robi się ciekawie.

Chyba czas przyznać rację żonie, kupić miernik zawartości CO2 i wyregulować wentylację.

carolinka
28-04-2011, 20:14
witam, obecnie jestem na etapie koncepcji budynku - zamierzam zainstalować wentylację mechaniczna czy ktoś mógłby polecić przywzoitą firmę z wrocławia lub okolic?
Pozdrawiam!

SUSPENSER
28-04-2011, 20:44
witam, obecnie jestem na etapie koncepcji budynku - zamierzam zainstalować wentylację mechaniczna czy ktoś mógłby polecić przywzoitą firmę z wrocławia lub okolic?
Pozdrawiam!

Witaj,

Spróbuj tu:
http://www.elmech-nikol.pl/przedstawiciele/dolnoslaskie (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elmech-nikol.pl%2Fprzedstawiciele%2Fdolnoslaskie)

Jak mechaniczna to polecam także GWC rurowy ;)

photos
29-04-2011, 13:44
Niedawno przywieźli do mnie rekuperator Viessmann. Jak to Polak...ja tez jestem ciekawy...otworzyłem boczne drzwiczki i moim oczom ukazał się środek urządzenia. A mówiąc dokładniej kilka wyprofilowanych płyt styropianowych, dwie turbinki, jakaś płytka elektroniczna, 3 filtry i wymiennik. Tak się zastanawiam Dlaczego to kosztuje takie ciężkie pieniądze. Już nie ważne czy to Bartosz Viessmann, Luna itd. Przecież to wszystko zebrane do kupy nie zasługuje na cenę powyżej 1 tys zł. Chyba za pomysł się płaci. No u mnie jest jeszcze sterownik na ścianę z tygodniowym programem, silniczek i klapka czyli tzw automatyczny bypass - profesjonalniej brzmi więc trzeba zapłacić za bypass a nie za silniczek i klapkę :)

Jani_63
29-04-2011, 16:48
Za tauzend na dobrych komponentach tego nie poskładasz. Tak bliżej 4-5tyś
Z elektronika zaś jest tak że potrafi być cenniejsza niż złoto ze względu na to co eferuje odpowiednio skonfigurowana.
W rzeczach użytkowych jej wartość jest z kolei wprost proporcjonalna do tego ile rynek jest wstanie zapłacić za to co oferuje.

kangaxx
29-04-2011, 17:33
kosztuje tyle bo się viesman nazywa, zdziwiłbyś się gdybyś wiedział ile kosztuje w norwegii wykonanie wm z materiałami i też nic tam nie ma co by tyle kosztowało

Indiana_
01-05-2011, 21:13
Z ciekawości - ile kosztuje WM w Norwegii?

kangaxx
02-05-2011, 09:39
na tych samych materiałach co u nas np i obrotowcu bo taki tam głównie idą cena u nas powiedzmy 20k a tam co najmniej x2 :)

tyle że oni więcej niż x2 zarabiają

ewa__77
02-05-2011, 17:54
Witam,
mam pytanie do uzytkowników wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Czy posiadacie też klimatyzację. Zastanawiam sie nad jej zainstalowaniem. Dom mam dobrze ocieplony 20, a miejscami i 30cm styro plus 35cm wełny na dachu - dach płaski, wiec ciepło też tak szybko do środka nie wtargnie. Jednak od południa i zachodu mam znaczne przszklenia, ale może wystarczą żaluzje... co o tym sądzicie?

SUSPENSER
02-05-2011, 21:23
Witam,
mam pytanie do uzytkowników wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Czy posiadacie też klimatyzację. Zastanawiam sie nad jej zainstalowaniem. Dom mam dobrze ocieplony 20, a miejscami i 30cm styro plus 35cm wełny na dachu - dach płaski, wiec ciepło też tak szybko do środka nie wtargnie. Jednak od południa i zachodu mam znaczne przszklenia, ale może wystarczą żaluzje... co o tym sądzicie?

W zeszłym roku zastanawiałem się nad klimatyzacją, ale okazało się, że wystarczyło włączyć wentylację na maksa i w połączeniu z GWC spokojnie dała radę wychładzać dom [a prądu bierze dużo mniej od klimy].

Okna też przesłaniałem zasłonami bo mam ich sporo.

Sama wentylacja na pewno nie pomoże, ale z dobrym GWC da radę i nie będziesz potrzebować klimatyzacji która jest dużo droższa w montażu i użytkowaniu.

kangaxx
02-05-2011, 22:41
żaluzje jak najbardziej, na lato lepsze zewnętrzne,
klimę kanałową odradzam, będzie śmierdziało po jakimś czasie, chyba że zamontuje ci całość ktoś kto ma pojęcie jak to zrobić, lepiej zainstaluj sobie odrębne jednostki, działają inaczej i sprawiają mniej kłopotu,
co do gwc to święta prawda co suspenser napisał, w przeciwieństwie do zimy to latem cała jego moc trafia nam do domu więc nawet za duży nie jest za duży :)

karuzel2
04-05-2011, 21:20
witam, czy moglbys SUSPENSER napisac ile placisz za ogrzewanie swojego 180metrowego domku? zakladam ze masz gaz, jestem ciekawy jak wygladaja oplaty przy WM i dobrze zaizolowanym budynku.

SUSPENSER
04-05-2011, 23:24
witam, czy moglbys SUSPENSER napisac ile placisz za ogrzewanie swojego 180metrowego domku? zakladam ze masz gaz, jestem ciekawy jak wygladaja oplaty przy WM i dobrze zaizolowanym budynku.

Mam kocioł na ekogroszek - rocznie zużywam około 3 ton po 840 zł/tonę na CO i CWU.

mimblau
05-05-2011, 11:57
Jestem na etapie projektu i w tej chwili robi się rekuperator. Zapaliła mi się taka lampka- Czy ktoś zastanawiał się nad dwiema czerpniami? typu od południa na zimę(słońce wtedy mile widziane) i od północy na lato(wieczny cień).

Czy to może całkowicie bez sensu. Przełączanie kanału pewnie nie byłoby problemem, czy ktoś się pochylał nad tym?

Piczman
05-05-2011, 12:01
Bez sensu, przynajmniej ekonomicznie :)

mimblau
05-05-2011, 12:47
ekonomicznie, tzn. koszt wykonania(pociągnięcia jednego kanału)? U mnie to w sumie 10m ekstra, ale tak sobie myślę na na prostą logikę, różnice temperatur w zimie/lecie w słońcu/cieniu są istotne. Czy ta temp wejściowa do rekuperatora nie zwiększy mu sprawności?

Przy jednej czerpni nominalnie mam ją położoną od północy, zmieniać?

Piczman
05-05-2011, 12:58
Żeby skutecznie wykorzystać 2 miejsca poboru powietrza musiałbyś to wysterować czyli przepustnice zwrotne jakiś siłownik a to są już koszty.
Sterownik musiał by widzieć czujniki z obu czerpni .
Zostaw na północy, tak jest dobrze .

kangaxx
05-05-2011, 20:03
...Czy ta temp wejściowa do rekuperatora nie zwiększy mu sprawności?

zwiększanie temperatury wejściowej nie zwiększa tylko zmniejsza efektywność odzysku

Liwko
05-05-2011, 21:26
zwiększanie temperatury wejściowej nie zwiększa tylko zmniejsza efektywność odzysku

Oczywiście, ale wiemy o co mu chodzi;)

plawgo
15-05-2011, 11:21
Witaj,

Spróbuj tu:
http://www.elmech-nikol.pl/przedstawiciele/dolnoslaskie (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elmech-nikol.pl%2Fprzedstawiciele%2Fdolnoslaskie)

Jak mechaniczna to polecam także GWC rurowy ;)

Witam!
Mam do Ciebie pytanie odnośnie reku Nikola.Dostałem wycenę centrali 450 EC wraz GWC . Autoryzowany przedstawiciel każe mi się zastanowić nad montażem GWC( cena ok. 15-16 tys.-instalacja rurowa Ground-Therm lub GWC MAX netto), gdyż jak pisze:"reku nie wymaga dogrzewania powietrza czerpanego lub stosowania gwc w okresie zimowym ".Wiem ,że Ty masz GWC rurowy. Czy warto montować GWC i czy ta cena jest do przyjęcia?

SUSPENSER
15-05-2011, 11:37
Witam!
Mam do Ciebie pytanie odnośnie reku Nikola.Dostałem wycenę centrali 450 EC wraz GWC . Autoryzowany przedstawiciel każe mi się zastanowić nad montażem GWC( cena ok. 15-16 tys.-instalacja rurowa Ground-Therm lub GWC MAX netto), gdyż jak pisze:"reku nie wymaga dogrzewania powietrza czerpanego lub stosowania gwc w okresie zimowym ".Wiem ,że Ty masz GWC rurowy. Czy warto montować GWC i czy ta cena jest do przyjęcia?

GWC warto wykonać, ale nie za takie ogromne pieniądze - u mnie do Nikol 320 kosztował ok. 3 tys zł wykonany przez firmę - sam zrobiłbym teraz taki za ok. 1 tys zł - Twój musiałby być większy, więc szacuję koszt własnego wykonania na ok. 1,5 tys zł lub przez firmę 4-5 tys zł.
Można oczywiście zrobić to drożej na jakichś specjalnych rurach tylko po co ?

GWC przydaje się zimą, ale jeszcze bardziej latem gdy pracuje jako bardzo tania [koszt prądu do centrali went.] w eksploatacji "klimatyzacja".

Z moich doświadczeń na pewno warto montować GWC, ale za rozsądne pieniądze.

plawgo
16-05-2011, 12:29
GWC warto wykonać, ale nie za takie ogromne pieniądze - u mnie do Nikol 320 kosztował ok. 3 tys zł wykonany przez firmę - sam zrobiłbym teraz taki za ok. 1 tys zł - Twój musiałby być większy, więc szacuję koszt własnego wykonania na ok. 1,5 tys zł lub przez firmę 4-5 tys zł.
Można oczywiście zrobić to drożej na jakichś specjalnych rurach tylko po co ?

GWC przydaje się zimą, ale jeszcze bardziej latem gdy pracuje jako bardzo tania [koszt prądu do centrali went.] w eksploatacji "klimatyzacja".

Z moich doświadczeń na pewno warto montować GWC, ale za rozsądne pieniądze.

Dzięki za szybką odpowiedź!Cena GWC też mnie powaliła.W sumie instalacja reku Nikola + GWC + montaż wyniósłby > 35 tys.

kangaxx
16-05-2011, 14:10
w gwc nie ma niczego co miałoby tyle kosztować, najdroższe sa wykopki :)

Piczman
16-05-2011, 14:38
chłodnice zaczynają się robić drogie.
40x40 5 rzędowa o mocy 3,2 KW zaprojektowana do 400 m3 kosztuje w Juwencie 1635 zł Brutto :(

SUSPENSER
16-05-2011, 20:48
w gwc nie ma niczego co miałoby tyle kosztować, najdroższe sa wykopki :)

U mnie najdroższe były rury ;)

kangaxx
16-05-2011, 23:17
co ty rehała masz ?

HenoK
18-05-2011, 10:01
chłodnice zaczynają się robić drogie.
40x40 5 rzędowa o mocy 3,2 KW zaprojektowana do 400 m3 kosztuje w Juwencie 1635 zł Brutto :(
Chcesz coś tańszego ? Zobacz na tą aukcję : http://allegro.pl/klimakonwektor-aux-kanalowy-fancoil-i1582805913.html
Gotowy wymiennik kanałowy z tacką ociekową. 3 rzędy do chłodzenia, jedna do grzania, ale (chyba) nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je równolegle.
Wentylator możesz wykorzystać lub odłączyć :).
Niektórzy poszli jeszcze dalej i zrobili z tego ... rekuperator : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4733263&viewfull=1#post4733263 :).

Piczman
18-05-2011, 10:11
Tu jest coś więcej :

http://www.serwer.agdex.com/opisy/aux_klimatyzatory/fancoil.pdf

Za geste te lamele, nie podają oporów po stronie powietrza.
No ale cena rzeczywiście lux :)

HenoK
18-05-2011, 10:16
Za geste te lamele, nie podają oporów po stronie powietrza.

Podają - na 4 stronie - 70Pa przy 680m3/h

rafalmix
18-05-2011, 10:17
Witam.
Tak mi się poukładało, że mam możliwość usadowienia czerpin powietrza bardzo blisko rekuperatora ok 1 - 1.5 m. Czy jest jakaś minimalna długość przewodu, ktora musi być spełniona.
Rekuperator BRINK RENOVENT MEDIUM
Pozdrawiam
Rafał

Piczman
18-05-2011, 10:19
Tak mi się poukładało, że mam możliwość usadowienia czerpin powietrza bardzo blisko rekuperatora ok 1 - 1.5 m. Czy jest jakaś minimalna długość przewodu, ktora musi być spełniona.

Ja mam podobnie .
Wyrzutnie też mam tak blisko, jakieś 0,5 m od centrali .

HenoK
18-05-2011, 10:32
Czy jest jakaś minimalna długość przewodu, ktora musi być spełniona.
Rekuperator BRINK RENOVENT MEDIUM
Zalecane jest zastosowane odcinka elastycznego ok. 1m pomiędzy centralą a kanałami sztywnymi.
Chodzi o eleminację ewentualnych drgań centrali.

Piczman
18-05-2011, 10:38
Do wyrzutni mam kanał elastyczny.
Czerpnie jednak mam zamontowaną na sztywno wraz z nagrzewnicą ale nie widzę problemu .

PS. 1 wentylator mi pada, 3 lata od uruchomienia mam 300 zł koszt wymiany , podobno dospel zaczął montować chińczyki , mnie się chyba taki trafił :(

SUSPENSER
18-05-2011, 11:59
co ty rehała masz ?

Mam karbowane, drenażowe bez dziurek.

Czy coś poza rurami może dużo kosztować gdy wynajmiesz koparkę i ułożysz je z 2 kolegami lub szwagrami ?

Jani_63
18-05-2011, 12:16
Może ale nie musi... czerpnia do GWC

rafalmix
18-05-2011, 15:08
Jak się sprawuję te rury drenarskie, jak z skroplinami?
Sam się kiedyś nad takimi zastanawiałem wychodzi tanio i bez połączeń.

SUSPENSER
18-05-2011, 17:23
Jak się sprawuję te rury drenarskie, jak z skroplinami?
Sam się kiedyś nad takimi zastanawiałem wychodzi tanio i bez połączeń.

Sprawują się bardzo dobrze.

Skropliny pojawiły się raz zeszłego lata [w 3 sezonie] gdy wentylacja chłodziła maksymalnie dom przez dłuższy czas i było wilgotno [padało] - zaczęło chlupać w rurach [zrobił się tam filtr wodny].
Podłączyłem pompę ogrodową i wypompowałem ze 150 litrów wody w sumie z 6 rur [wrzucałem kolejno wąż ogrodowy do każdej i wyciągałem wodę].

rafalmix
18-05-2011, 19:30
Możę takie zastosuję, mam zrobione przejście przez dom z rury kanalizacyjnej 200 i do tego chciałem podłączyć GWC z 200 ale te rury drenarskie mnie kuszą, np dwie równolegle położone 100.

k62
18-05-2011, 22:02
dwie równolegle położone 100.
Raczej cztery!!!

średnica powierzchnia przekroju
cm cm2
10 78,54
16 201,06
20 314,16

rafalmix
19-05-2011, 11:54
Jak je masz połączone w całość od strony czerpni i wejścia do reku jeśłi masz więcej położonych rownolegle.

SUSPENSER
19-05-2011, 13:51
Możę takie zastosuję, mam zrobione przejście przez dom z rury kanalizacyjnej 200 i do tego chciałem podłączyć GWC z 200 ale te rury drenarskie mnie kuszą, np dwie równolegle położone 100.

Do rekuperatora 300 m3/godz to raczej 6 lub 8 po 25 mb - wtedy będziesz miał efekt - rury są tanie więc warto.
Rury w wykopie rozkładasz co ok. 20 cm ze spadkiem w stronę czerpni [w razie potrzeby tam odpompujesz wodę latem].

Połączysz je składając je w "pęczek" na początku i końcu i wsadzając w 1-2 metrowy odcinek rury fi 600 którą z jednej strony zatykasz redukcją na fi 200 a z drugiej zatka ją ziemia którą ją zasypiesz, na drugim końcu rur robisz podobnie i wyprowadzasz na powierzchnię fi 600 po czym nakładasz "grzybek" z matą filtracyjną.

edde
19-05-2011, 17:59
nie przesadzasz z tym fi600? 6 szt powinno się w 315 zmieścić

rafalmix
20-05-2011, 07:58
Witam.
U mnie z tą studzienką to nie jest tak prosto.
Rura z GWC musi mieć spad pk 3% ale u mnie działka w kierunka układania rur idzie pod górkę i też ok 3%, po 25 - 30 m
koniec by mi wyszedł za głęboko dletego myślę aby GWC układać z + "spadkiem" a studzienkę zrobić przy przejściu rury do domu (studzienka oczywiście zebezpieczona i ocieplona), takie mam warunki na działce.
Pomysł jest taki, kupić studzienkę odpowiednich rozmiarów podłączyć do niej rurę co mi wydzodzi z domu fi 200 no i te drenarskie. Szukałem takich bez otworów i max znalazłem 100 a szkoda bo są też 200 ale dziurkowane.
Pozdrawiam.
Rafał

SUSPENSER
20-05-2011, 13:00
nie przesadzasz z tym fi600? 6 szt powinno się w 315 zmieścić

Napisałem jak to wygląda u mnie - może da się to zrobić taniej, ale nie "przetrenowałem" tego ;)

edde
20-05-2011, 21:20
w sumie nawet nie chodzi o to, ze 315 tańsza od 600 będzie (choć pewnie będzie i to niemało) ale o wygodę pracy, mniejsze gabaryty itp, tak na oko wydaje sie ze 60cm rura dla 6szt setek wydaje się być jak armata na komara ;)

SUSPENSER
21-05-2011, 17:03
w sumie nawet nie chodzi o to, ze 315 tańsza od 600 będzie (choć pewnie będzie i to niemało) ale o wygodę pracy, mniejsze gabaryty itp, tak na oko wydaje sie ze 60cm rura dla 6szt setek wydaje się być jak armata na komara ;)

Tak się wydaje, ale wygodniej te rurki włożyć w grubszą [jest więcej luzu], choć pewnie 600 dostałem bo takie mieli i do takich mieli "grzybki" oraz redukcje.

rafalmix
21-05-2011, 17:24
Może wiecie czy robią rury drenarskie 200 bez otworów bo mnie by taka najlepiej pasowała jeden wąski wykop a miejsca mam za tyle jeśli chodzi o długość.

rafalmix
23-05-2011, 08:45
FF-drän
http://www.polyteam.pl/ftp/katalogi/drenaz_g.pdf
str.5 :)

Dzięki za linka.
Postaram się tam zadzwonić i dowiedzieć ceny za taką 200 bez otworów.

SUSPENSER
23-05-2011, 14:27
Wczoraj zmierzyłem temperatury i jest jakaś straszna lipa - coś mi się chyba spierniczyło bo w zeszłym roku było dużo chłodniej w domu nawet przy wyższych temp. na zewnątrz i z GWC - zobaczcie sami:

Na zewnątrz 28 st, w salonie 23,6-24,0 st, na poddaszu 26,0-26,4 st.

We z GWC 13,4 st, wy z reku 13,7 st.

Anemostaty:

- salon [południe] – 21,2 st
- salon [wschód] – 20,6 st
- gabinet [północny-wschód] – 17,7 st
- nad garażem [zachód] – 21,8 st
- poddasze [północ] – 16,4 st
- poddasze [południe] – 17,6 st
poddasze [południowy-zachód] – 18,1 st

Jak to wygląda u Was ?

kangaxx
23-05-2011, 15:12
no to uzyski na kanałach nawiewnych masz nie małe...

SUSPENSER
23-05-2011, 19:16
no to uzyski na kanałach nawiewnych masz nie małe...

Niestety :-(

Kanały są z Termoflex z izolacją 25 mm, dodatkowo te na strychu są owinięte 5 cm wełny, skosy strychu ocieplone 15 cm wełny, więc jest tam maks 30 st.
Jakaś masakra z tymi kanałami - ile tam tej wełny musi być, żeby to działało ?

Już zacząłem na poważnie się zastanawiać na założeniem trójnika z przepustnicą przy reku i puszczeniem jednego kanału przez ścianę garażu wprost pod schody na korytarzu i nawiewanie powietrza tylko nim - wtedy będę miał 14 st wlatujące do domu.
Musiałbym tylko wywalić dziurę w ścianie i zamontować płaskie kanały [2 mb] na suficie [mam tylko 10 cm na drzwiami].

Mogę także zrobić dziurę w drzwiach stalowych i w nie wstawić kolanko 180 stopni z kratką a z drugiej strony do ściany przyczepić kolanko 90 stopni i do niego podłączyć rurę z reku [wyjście z niego na dom jest 50 cm od drzwi].
Wtedy zamykając drzwi kolanko 180 st wchodziłoby w to 90 st a, że drzwi do garażu mam zwykle zamknięte powinno to działać o ile znajdę jakiś patent na uszczelnienie tych kolanek - może ktoś z Was ma na to pomysł ?

Na razie na próbę odłączę przewód od centrali i puszczę wywiew do garażu - zobaczę jak będzie chłodził.

HenoK
23-05-2011, 20:31
Mogę także zrobić dziurę w drzwiach stalowych i w nie wstawić kolanko 180 stopni z kratką a z drugiej strony do ściany przyczepić kolanko 90 stopni i do niego podłączyć rurę z reku [wyjście z niego na dom jest 50 cm od drzwi].
Wtedy zamykając drzwi kolanko 180 st wchodziłoby w to 90 st a, że drzwi do garażu mam zwykle zamknięte powinno to działać o ile znajdę jakiś patent na uszczelnienie tych kolanek - może ktoś z Was ma na to pomysł ?
Jakoś nie mogę sobie tych kolanek 180 st. wyobrazić :(.
Możesz to jakoś naszkicować ?

k62
23-05-2011, 22:36
Jakoś nie mogę sobie tych kolanek 180 st. wyobrazić :(.
Bo to takie proste kolano, znaczy prosta rura :)

Liwko
24-05-2011, 06:59
Bo to takie proste kolano, znaczy prosta rura :)

Prosta? A nie taka "U"

kangaxx
24-05-2011, 07:03
ja też wymiękłem :)

SUSPENSER
24-05-2011, 21:45
Jakoś nie mogę sobie tych kolanek 180 st. wyobrazić :(.
Możesz to jakoś naszkicować ?

Chodziło oczywiście o 2 kolanka 90 stopni złożone ze sobą co daje kształt "u" - widzę, że Liwko się domyślił :)

Dzisiaj wziąłem się za ujarzmianie bestii.

Po odłączeniu przewodu wychodzącego z rekuperatora i zmierzeniu temperatury okazało się, że z rekuperatora wylatuje 19,6 st pomimo otwartego Bypassu i temp. na wlocie z GWC 12,5 st !!!

Po wyłączeniu wentyla wyciągowego temp. spadła powoli do 14,9 st - czyli bypass kiepsko działał i masa powietrza leciała przez wymiennik pomimo jego otwarcia.

Z pomocą żony [moja 3 i 4 ręka ;)] na kanaliki wymiennika od strony wlotu z GWC nałożyłem folię i zamocowałem ją szczelnie taśmą aluminiową [taką do przewodów spiro] - efekt:

przy wlocie z GWC 12,9 st na wyjściu z centrali 14,4 st przy wyłączonym wentylu wyciągowym, przy pracy wyciągu na 35% 15,2 st, przy 85% 15,5 st [czyli o ponad 4 st mniej niż na początku].

Wszystkie pomiary przy mocy wentyla nawiewnego 95%.

Co jest ciekawe wcześniej mierzyłem temp. wylotu z rekuperatora zawieszając czujnik w ćwiartce wychodzącej na dom z centrali przed wentylatorem - dlatego nie sumowało mi się ciepło z wymiennika i samego wentyla.


Jutro zmierzę temperatury na wylotach anemostatów i będę wiedział jakie są faktycznie straty w instalacji.

HenoK
25-05-2011, 06:22
Chodziło oczywiście o 2 kolanka 90 stopni złożone ze sobą co daje kształt "u" - widzę, że Liwko się domyślił :)
To nadal nie wychodzi 180 st. :(. Raczej 0 st. lub jak wolisz 360 st. ;).
Podaj jakiś szkic, to pomyślimy nad uszczelnieniem tego.

Ja także wziąłem się za moją centralę wentylacyjną. U mnie zadanie było trudniejsze, bo Daytona 250 nie ma bypassu. Trzeba go było zrobić. Wyciąłem w ściance rekuperatora na wprost wentylatora otwór o średnicy ~12cm, podobny otwór powstał w pokrywie. W ten sposób mam dostęp do komory wentylatora nawiewu z pominięciem wymiennika. Otwór ten przy pomocy kilku kształtek wentylacyjnych połączyłem ze zwrotnicą powietrza przed centralą. Zwrotnica kieruje powietrze na wymiennik lub na wykonany bypass. Zwrotnica jest napędzana siłownikiem (obrót o 90 st.).
Pozostało sterowanie bypassem (obecnie odbywa się ono ręcznie). Wykorzystam albo gotowy sterownik np. MSR-12 (http://www.alres.pl/pub/Instrukcja_n.pdf) z firmy ALRES (czekam na ofertę cenową :) ), albo za pomocą sterownika dwukanałowego, np. RTSZ-6 firmy Szkoper Elektronik. Pierwsza opcja bardziej mi pasuje ponieważ jest tam też możliwość sterowania GWC, dodatkowy programator tygodniowy i parę innych możliwości, ale zadecyduje tu cena.

Liwko
25-05-2011, 07:05
Ja także wziąłem się za moją centralę wentylacyjną. U mnie zadanie było trudniejsze, bo Daytona 250 nie ma bypassu. Trzeba go było zrobić. Wyciąłem w ściance rekuperatora na wprost wentylatora otwór o średnicy ~12cm, podobny otwór powstał w pokrywie. W ten sposób mam dostęp do komory wentylatora nawiewu z pominięciem wymiennika. Otwór ten przy pomocy kilku kształtek wentylacyjnych połączyłem ze zwrotnicą powietrza przed centralą. Zwrotnica kieruje powietrze na wymiennik lub na wykonany bypass. Zwrotnica jest napędzana siłownikiem (obrót o 90 st.).
Pozostało sterowanie bypassem (obecnie odbywa się ono ręcznie). Wykorzystam albo gotowy sterownik np. MSR-12 (http://www.alres.pl/pub/Instrukcja_n.pdf) z firmy ALRES (czekam na ofertę cenową :) ), albo za pomocą sterownika dwukanałowego, np. RTSZ-6 firmy Szkoper Elektronik. Pierwsza opcja bardziej mi pasuje ponieważ jest tam też możliwość sterowania GWC, dodatkowy programator tygodniowy i parę innych możliwości, ale zadecyduje tu cena.

Jak byś mógł to pokaż jakieś zdjęcia jak to zrobiłeś. Mam Daytonę 350 i dokupiłem kasetkę letnią, ale średnio mi się to podoba.

HenoK
25-05-2011, 07:32
Jak byś mógł to pokaż jakieś zdjęcia jak to zrobiłeś. Mam Daytonę 350 i dokupiłem kasetkę letnią, ale średnio mi się to podoba.Jeszcze nie wszystko skończone. Jak skończę to zrobię i pokażę zdjęcia. Oczywiście taka przeróbka oznacza koniec gwarancji producenta, więc warto nad nią zastanowić dopiero po upływie gwarancji.

szczukot
25-05-2011, 07:48
Ja mam jakiegos nedaira z automatycznym bypasem. Jeszcze sie nim nie bawilem (pracuje u mnie moze z miesiac). Pytanie : w jakiej sytuacji powinien wlaczac sie bypass ? Co powinno byc mierzone i jakie decyzje na ten temat podjete w sprzecie ?

Fantom

budowlany_laik
25-05-2011, 08:09
szczukot, też nad tym myślę. Moje przemyślenia (wg instrukcji Brink Renovent): temp. wewn. > np. od 22 st.C, a temp. zewn. niższa od wewn., ale wyższa niż ustawiony próg (np. 10 st.C).

Będzie to miało miejsce podczas lata w nocy, ale też latem (podczas upałów) w dzień, jeśli mamy GWC. Czy mam rację? Bo np. podczas temp. zewn. > 24 st.C, za GWC będzie np. 18 st.C i wtedy otwarcie bypassu będzie korzystne dla chłodzenia wnętrza.

Niech mnie ktoś ew. naprostuje :-)

Piczman
25-05-2011, 08:10
Wątpię żeby automatyczny bypass wiedział ile jest w danej chwili z GWC i do tego się dopasowywał.
Jak już to ma z góry ustalony przedział, albo jest na stałe albo można kalibrować.
Zależy od centrali .

szczukot
25-05-2011, 08:41
No to znalazlem wlasnie jak to jest u mnie domyslnie. Te temperatury widzialem mozna lekko zmieniac na potencjometrach :
Bypass otwiera sie gdy
temp wew > 20 i temp zew < temp wew i temp zew > 15

Bypas zamyka sie gdy
temp zew > temp wew lub temp zew < 15 lub temp wew < 20

Chyba tak powinno byc ?

Fantom

budowlany_laik
25-05-2011, 08:47
Piczman, moje reku (Brink z automatycznym bypassem) ma czujnik temp. przed wejściem do reku i czujnik temp. wewnętrznej. Skoro GWC jest przed reku, to wszystko powinno działać zgodnie z tym co napisałem... Latem w upały zmierzy temp. za GWC (np. 18 st.C) i otworzy bypass (jeśli warunki temperaturowe będą spełnione).

Piczman
25-05-2011, 08:53
To masz dobrze.
To jest czujnik temp. zewnętrznej a dla Ciebie właśnie ta za GWC jest zewnętrzną.
Wystarczy jednak trochę niewiedzy i czujnik ląduje w puszce razem z kolega od pogodówki i wtedy jest źle .

tomek131
25-05-2011, 15:07
A jakby wentylacja była tradycyjna to jedyny problem do rozwiązania to otwarcie lub rozszczelnienie okna :)żadnych komplikacji

Piczman
25-05-2011, 15:36
A jakby wentylacja była tradycyjna to jedyny problem do rozwiązania to otwarcie lub rozszczelnienie okna :)żadnych komplikacji

A jaki konkretnie problem rozwiązuje otwarcie okna ?
I którego, w kuchni czy w salonie ?

:)

tomek131
25-05-2011, 18:27
Wszystkie opisywane w wielu setkach postów.Zwyczajnie żadnych problemów,tak jak od setek lat

budowlany_laik
25-05-2011, 20:52
tomek131, a poruszasz się może samochodem, czy pieszo? Bo przecież z autem same kłopoty: naprawy, przeglądy, myjnie, koszty paliwa...

kangaxx
25-05-2011, 21:06
a jakąś toaletę w chacie masz? w sumie nie potrzebna bo zdjęcie gaci rozwiązuje problem od tysięcy lat

Piczman
26-05-2011, 08:32
Wy tu o samochodach i sraczach a o wentylacji miało byc.

tomek131

Czyli uważasz że nic w sprawie technologii budowania się nie zmieniło od setek lat ?
Umiesz oszukać fizykę ? umiesz zrobić ciąg kominowy niezależnie od szczelności domu, temp. i gęstości powietrza ?
Mnie się wydaje że jesteś z tych którzy budują kominy wentylacyjne żeby spełnić wymogi, jak byś nie MUSIAŁ to pewnie parę złotych zostało by w kieszeni :)
Niewiedza to coś co można naprawić, ale trzeba chcieć a nie sie obrażać na tych którzy mają to cudo.
Z niewiedzy też ludzie stawiają tyle kominów ile pomieszczeń.
Ale jakie jest ich zdziwienie jak mimo tego "przepychu" jakoś tak kulawo działa ,,,

WM nie została wymyślona dla "widzi mi się " !!!

SUSPENSER
26-05-2011, 23:10
http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=4741736#post4741736)
Chodziło oczywiście o 2 kolanka 90 stopni złożone ze sobą co daje kształt "u" - widzę, że Liwko się domyślił :)




To nadal nie wychodzi 180 st. :(. Raczej 0 st. lub jak wolisz 360 st. ;).
Podaj jakiś szkic, to pomyślimy nad uszczelnieniem tego.
.

Hmm 2x90=180 ;)

Rysunek poglądowy w załączniku:

rafalmix
27-05-2011, 10:16
FF-drän
http://www.polyteam.pl/ftp/katalogi/drenaz_g.pdf
str.5 :)

Witam
Dla zainteresowanych cena za metr rury drenarskiej bez otworów wynosi 2.84 eur. Zwoje 45 m.
Pozdrawiam.

szczukot
24-06-2011, 08:21
Pytanko : zawsze jest mowa o doceplaniu rur czy rekuperatora welna. Z czego to wynika ? Czy moge to wykonac styropiname czy bedzie z tego powodu jakis problem ? Pomijam temat ukladania - akurat mam tak rury, ze wlasnie tylko je musze przykryc na plasko, wiec styropian mi pasuje.

Fantom

Piczman
24-06-2011, 08:32
Skoro bardziej Ci pasuje styropian to jak najbardziej, tylko szczelnie ma być !

orko
27-06-2011, 13:14
Jak WM to pewnie na stryszku, ale wówczas ocieplanie styropianem może rodzić problemy z wilgocią. Jest to pierwszy powód dla którego ociepla się rury wełną.
Jest też jeszcze jeden o którym niektórzy miłośnicy styropianu przekonają się po uruchomieniu wentylacji :)

szczukot
27-06-2011, 13:17
Jaki jest ten drugi ?

Fantom

orko
27-06-2011, 13:33
wełna tłumi hałas - styropian jakoś nie chce

szczukot
27-06-2011, 14:12
Ale gdzie ma tlumic ten halas ?

Fantom

orko
27-06-2011, 15:20
To co hałasuje niestety słychać dopiero po uruchomieniu instalacji. Na ogól są to wentylatory ale mogą to być też rezonujące rury czy też odgłosy z sąsiedniej ulicy :). Tak czy inaczej hałas propaguje się rurami. Więc lepiej nie żałować wełny niż być posiadaczem zabytku muzealnego jakim staje się WM, której nie uruchamia się ze względu na hałas.

szczukot
27-06-2011, 20:05
Ale welna ktora owiniete sa rury halasu raczej nie tlumi ?!? Chyba, ze w jakims minimalnym stopniu. Tak naprawde, wazny jest pierwszy tlumik za reku.

Fantom

edde
27-06-2011, 21:01
A propos wełny na rurach i owiniętej folią. Czy wtedy w wełnie nie wykrapla się para? Pytam bo nie wiem
zakładając że jest szczelnie owinięta to nie bo nie ma dostępu powietrza i wilgoć (para wodna) nie ma sie z czego wykroplić

orko
28-06-2011, 07:51
Nie traci zwłaszcza jak przykryjesz instalację półmetrową warstwą wełny. - Ja wełny nie żałowałem mam jej po 50 cm nad instalacją :)

orko
28-06-2011, 12:52
Zwłaszcza rekuperator

Liwko
28-06-2011, 16:23
No nieźle, nieźle. Daytona nie tylko sprzedawana jest pod marką Dospel
http://www.berluf.com/hat_pl.php
Ciekawe o co tu lotto...

Liwko
28-06-2011, 19:14
Ale czy wełna ściśnięta folią nie traci swych właściwości izolujących.

Nie ściśnięta, szczelnie owinięta. A to nie to samo;)

Tomek B..
28-06-2011, 20:03
Witam. Czy ktos ma może u siebie zainstalowaną centralę Berluff Selen 500?

Lottta
30-06-2011, 09:37
witam wszystkich - bduję teraz dom z124 - 140 m2 użytkowej i 190 całkowitej, chciałabym rekuperator tani a dobry - może ktoś by mi coś polecił:)?bo ni mam nawet punktu zaczepienia - z góry dziękuję

rafalmix
30-06-2011, 10:00
Napisz może ile masz zamiar przeznaczyć na reku i instalację wtedy napewno coś się wybierze.

orko
30-06-2011, 13:42
witam wszystkich - bduję teraz dom z124 - 140 m2 użytkowej i 190 całkowitej, chciałabym rekuperator tani a dobry - może ktoś by mi coś polecił:)?bo ni mam nawet punktu zaczepienia - z góry dziękuję

Jak tanio to Luna, ale czy to dobry reku? Jak każda zabawka ma swoich fanów.
Sporo lepsze mogą być samoróbki, ale jeśli twój partner raczej nie para się majsterkowaniem to opcja ta odpada.
A wtedy pozostaje płakać i płacić tak 10-15 tys za całość WM bo jak sądzę chcesz instalować całą WM a nie jedynie reku?

SUSPENSER
30-06-2011, 16:37
witam wszystkich - bduję teraz dom z124 - 140 m2 użytkowej i 190 całkowitej, chciałabym rekuperator tani a dobry - może ktoś by mi coś polecił:)?bo ni mam nawet punktu zaczepienia - z góry dziękuję

Jan-gaz ma bardzo dobre urządzenia w średnich cenach.

SUSPENSER
30-06-2011, 21:03
Gdyby jeszcze ten sterownik był atrakcyjniejszy ;)

Chodzi Ci o ten z wyświetlaczem i programatorem ?

Mam chyba podobny w Nikol i faktycznie trochę uciążliwe jest regulowanie stref czasowych, na szczęście bardzo rzadko się to robi.

kerado28
30-06-2011, 21:32
No nieźle, nieźle. Daytona nie tylko sprzedawana jest pod marką Dospel
http://www.berluf.com/hat_pl.php
Ciekawe o co tu lotto...
Bo to jest to samo :-)

Tomek B..
30-06-2011, 21:41
Nikol też ma fajne centralki tylko nad sterownikami mogliby popracować.
Berluf z kolei dobre centrale i sterowanie.

kerado28
30-06-2011, 22:10
A co masz do sterowników Nikoli ?

szczukot
01-07-2011, 07:22
Tak swoja droga, mozecie pokazac jakies zdjecia z zainzolowanego wlasnymi recami welna rekuperatora ?
Jaos ciezko mi sie za to zabrac, tak aby bylo dobrze, estetycznie i z dostepem do filtrow itp

Fantom

HenoK
01-07-2011, 07:32
Tak swoja droga, mozecie pokazac jakies zdjecia z zainzolowanego wlasnymi recami welna rekuperatora ?

Pewnie to znasz, ale dla przypomnienia - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146761-M%C3%B3j-dom-pasywny-(-)-w-praktyce-ju%C5%BC-go-u%C5%BCytkuj%C4%99&p=3616245&viewfull=1#post3616245
http://www.holdthatpic.com/photos/5085/57436.jpg

szczukot
01-07-2011, 07:45
Jakbym tak obudowal reku to zona by mnie zabila :)
U mnie strych raczej uzytkowy, wiec bedzie trzymane tam sporo dupereli gdzie bedzie sie chodzilo czesto. Wiec musi byc jakos estetyczniej i "niepylaco".

Fantom

Lottta
01-07-2011, 09:56
czy do 10 tys zł uda mi się zainstalować rekuperacje? (tak ze wszystkim co jest niezbędne)

mk64
01-07-2011, 10:35
U mnie całość wyniosła właśnie prawie 10 tyś. zł.

Liwko
01-07-2011, 10:39
U mnie całość wyniosła właśnie prawie 10 tyś. zł.

U mnie podobnie;)