PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

kangaxx
02-07-2011, 20:27
razem z gwc ?

mk64
02-07-2011, 22:21
U mnie - bez.

szczukot
03-07-2011, 10:17
Mi sie nie udalo zmiescic w tej kwocie, ale tylko dlatego, ze nie przewidzialem wczesiej reku w domu. I musialem klasc drogie rury od nedaira (8 cm srednicy) w posadzkach itp.

Fantom

autorus
03-07-2011, 10:27
Pewnie to znasz, ale dla przypomnienia - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146761-M%C3%B3j-dom-pasywny-(-)-w-praktyce-ju%C5%BC-go-u%C5%BCytkuj%C4%99&p=3616245&viewfull=1#post3616245
http://www.holdthatpic.com/photos/5085/57436.jpg

Te zdjęcie jest tak poglądowe ze powinno być jako wstęp do tematu :)

Choc u mnie nie będzie to wyglądało tak bo reku będzie w ogrzewanym pomieszczeniu.

stefmat
03-07-2011, 22:24
A ja tak chcę zmontować: powietrzna bateria słoneczna (2-3 panele) podłączona do powietrznej pompy ciepła (patrz: Hevalex 3,8 KW) oraz rekuperator (tymi ręcami). Obecnie mam tylko kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza (rury spiro plus 5 cm wełny szklanej) oraz elektryczny bojler Elektrolux 150litrów. Rezerwowe kaloryfery grzane elektryczna grzałką 9KW oraz podłogówka wodna też grzana grzałką elektryczną 9KW. Jeżeli postawię wymiennik ok. 300-litrowy na dwie spirale (koszt ok. 3 300zł), to wreszcie będę mógł tę podłogówkę wykorzystywać wiosną i jesienią. Do kopania w gruncie , to finansowo nie dorastam, a samodzielnie wiekowo już przerosłem. Przed zimą wymieniam rury spiro (- co raz słabiej ciągną) na 110 rurę ocynkowaną obłożoną gąbką do tego wymiaru oraz zabezpieczone w rurze pcv 150. Co da dodatkową jeszcze jedną warstwę powietrzną do izolacji ciepła i zabezpieczy przed zniszczeniem przez gryzonie oraz prze zgnieceniem. Do tego da się chyba dołączyć rekuperator. Czy to będzie chodzić i zmieści się w 10 tys. złociszy?

Majkunia
04-07-2011, 21:09
Witam wszystkich :) Jestem rekuperacyjnym łosiem i dopiero zapoznaję się z tym tematem, ale może mi ktoś doradzi czy można zamontować rekuperator z gwc i do tego mieć kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie będzie gazem z sieci. Nie chciałabym zbankrutować, więc może ktoś zna firmę która mi takie coś zrobi? pierwsze wyceny na reku z gwc dostałam na 50 tys. - a to jest masssakra :( Z góry dziękuję za pomoc i sorry jeśli już o tym było a nie zauważyłam ;) !

Jani_63
04-07-2011, 23:02
Te 50 klocków to na pewno firma na "R"... nikt inny rur w tej cenie nie robi.

autorus
05-07-2011, 05:27
A może GWC jakieś ogromne ;)

Nie napisałeś jakie masz warunki, jaki dom itd. Całość jednak powinna się zmieścić w 15tys, chyba ze będziesz montować sam wiec by wyszło ok 10tys :).

forumuser
05-07-2011, 08:21
Pytanie z innej beczki: jakie macie czerpnie ścienne? Czy do nawiewu fi 200 zrobić okrągłą o takiej samej średnicy czy lepiej prostokątną (nie ukrywam że bardziej by mi sie podobała, ale jak to połączyć?) w dodatku wiekszą (300x300). Słyszałem opinie że lepiej nawiew kratke nawiewu powiekszyć bo wówczas jest większa powierzchnia/mniejsza predkość i wolniej się zakleja siatka na czerpni? Możecie wrzucić jakieś fotki swoich czerpni?

Piczman
05-07-2011, 08:26
Im większa tym lepiej, ale bez przesady ;)

kerado28
05-07-2011, 09:20
Siatkę z czerpni powinno się wyciągnąć
Jeśli masz dom parterowy nie ma z tym kłopotu, a co jeśli piętrowy....
Wielkość kratki ze względu na jej opory powinno się zwiększać.
Jeśli masz fi200 - to kratka fi 250

Majkunia
05-07-2011, 11:06
Można,żadnych przeciwskazań nie widzę.
Co do cen,rekuperator ok.4-7tys.zł,kanały wentylacyjne 1-2tys.zł,rury do GWC (rurowy czy glikolowy zależy od Twojego gruntu)1-3tys.zł.
Czyli za materiały max.12tys.zł.Instalacja reku+kanałów to żadna filozofia,GWC również.
Teraz od Ciebie zależy czy dasz firmie zarobić majątek czy jednak podszkolisz się i chcesz zaoszczędzisz kupę kasy robiąc to własnym sumptem.

Dzięki! Sama nie zrobię, choćby nie wiem co :( muszę znaleźć fachowa i z gwarancją i serwisem najlepiej. Tylko za mniejszą kasę - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

autorus
05-07-2011, 11:34
mysle ze to nie chodzi o to czy do jest pietrowy czy nie bo czerpnia powinna byc zainstalowana nisko a wyrzut wysoko.
Takie usytuowanie pomaga wzmocnic ciag co za tym idzie odciaza reku. No ale czasami jest trudno.

autorus
05-07-2011, 11:37
ja bym proponowal abys znalazl fachowca za sensowna cene, bo takiego za najnizsza to moze potem bardzo drogo kosztowac. Wiem z wlasnego doswiadczenia.

Piczman
05-07-2011, 11:44
Dzięki! Sama nie zrobię, choćby nie wiem co :( muszę znaleźć fachowa i z gwarancją i serwisem najlepiej. Tylko za mniejszą kasę - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Na urządzenia gwarancję i serwis będziesz mieć, same kanały rozprowadzić to nie problem.
Mnie to by się chciało za te 10 kafli poczytać i zlecić jakimś młodzikom wykonanie, taki weźmie 100 zł za dniówkę a tych dniówek raptem kilka ;)

autorus
05-07-2011, 12:24
Mój projekt jest za to w kółko golony wiec tez muszę wziąć firmę.

Vocatio
05-07-2011, 15:04
Na początek jak to w pierwszym poście bywa witam wszystkich
A pytanie z troszeczkę innego wątku, spotkałem się z twierdzeniem, że do montażu instalacji wentylacyjnej i rekuperatora należy mieć wymagane przez prawo wykształcenie i kwalifikacje instalatorskie, lub inaczej ujęte że montaż musi być wykonany za pośrednictwem wykwalifikowanych instalatorów.
Czy gdzieś w prawie znajdziemy jakieś wytyczne co do uprawnień?

Indiana_
05-07-2011, 15:47
Nigdzie w prawie nie ma wymogu, by instalację w domu prywatnym robiła osoba z uprawnieniami. Co innego w budynkach użyteczności publicznej i większych budowach, ale tym się tutaj nie zajmujemy.
Natomiast wentylacja to nie woda i musi zostać starannie zaprojektowana i wykonana - jest masa błędów, w wyniku których instalacja po prostu głośno chodzi, albo zamiast nawiewać wyciąga itp. Są to zwykle błędy nienaprawialne, i praktycznie nikt nie chce się podjąć tego naprawić (bo zwykle cała instalacja kwalifikuje się tylko do wymiany). Sam również nie podejmuję się już tego typu zleceń, kilka razy próbowałem ale wniosek j.w. - instalacja w całości do demontażu, lub trzeba przyzwyczaić się że będzie wyło następne kilkadziesiąt lat, i już :-)
Dlatego zdecydowanie radzę, mimo braku takiego wymogu, postępować zdroworozsądkowo i wykonanie zlecić doświadczonej firmie. Dostaje się wtedy gwarancję, a instalacja jest zaprojektowana i wykonana przez ludzi mającymi pojęcie o wentylacji, a nie przez pana Józka, co wczoraj lał fundamenty, a dzisiaj kanały skręca za 100 zł za dniówkę :-)

Jani_63
05-07-2011, 16:06
mysle ze to nie chodzi o to czy do jest pietrowy czy nie bo czerpnia powinna byc zainstalowana nisko a wyrzut wysoko.
Takie usytuowanie pomaga wzmocnic ciag co za tym idzie odciaza reku. No ale czasami jest trudno.
To taki trochę mit , podobnie jak usytuowanie względem stron świata, bo ustawodawca przewidział minimalna odległość czerpni od gruntu, więc w budynkach zabudowy indywidualnej tkz. "cug" praktycznie nie będzie występował, bo opory przepływy samych kanałów pewnie będą większe, o wkładzie rekuperatora nie wspominając.

3. Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m

kangaxx
05-07-2011, 16:48
majkunia, taka instalacja z gwc to statystycznie wyniesie max 15000,- z fakturą i gwarancją, kominek z jakimkolwiek płaszczem to odrębny system robiący zupełnie co innego tak wiec nie ma żadnych przeciwwskazań z wyjątkiem jednego, kominek nie może zakłócać pracy wentylacji pobierając powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia w którym stoi, montaż byle jakiego kominka zaowocuje właśnie zakłóceniami i problemami z kominiarzem,
musi to być kominek z zamknięta komorą spalania, czyli taki do którego powietrze do spalania dostarczane jest odrębnym kanałem bezpośrednio z zewnątrz i kanał ten powinien być dobrze zaizolowany gdyby biegł gdzieś wewnątrz domu

szczukot
05-07-2011, 16:50
Czy ktos jakos "zautomatyzowal" polaczenie kominka z rekuperacja ?
Czyli tak jakos, aby np po otwarciu kominka, wlaczal sie nadmuch reku na maksa, a wyciag wylaczal. To ma sens czy bladze ?

Fantom

Jani_63
05-07-2011, 17:01
Adam kiedyś opisywał takie rozwiązanie (wyłączenie wywiewu) realizowane przy pomocy kontaktronu.
Osobiście uważam że ma to sens, tym bardziej że to prosty układ jak cep.

szczukot
05-07-2011, 17:05
Kurcze, nie mam zadnego kabelka przy koniku juz :(
A jak kontrakton na goracej obudowie ?

Fantom

Jani_63
05-07-2011, 17:26
Szczerze powiem że jeszcze nie analizowałem aż tak dokładnie miejsca montażu.
Trzeba by się pochylić nad tym dokładniej.
Dolna część obudowy nagrzewa się np. maksymalnie do 110oC przy paleniu nax (na czopuchu 800oC) ... dane znalezione w necie (pomiary pirometrem).
Może jakiś wyłącznik migowy ze ślizgaczem odsunięty od obudowy, albo ręcznie przy pomocy wyłącznika przerywającego obwód.
Musisz pokombinować przy Twojej konstrukcji. ;)

SUSPENSER
05-07-2011, 20:08
Witam wszystkich :) Jestem rekuperacyjnym łosiem i dopiero zapoznaję się z tym tematem, ale może mi ktoś doradzi czy można zamontować rekuperator z gwc i do tego mieć kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie będzie gazem z sieci. Nie chciałabym zbankrutować, więc może ktoś zna firmę która mi takie coś zrobi? pierwsze wyceny na reku z gwc dostałam na 50 tys. - a to jest masssakra :( Z góry dziękuję za pomoc i sorry jeśli już o tym było a nie zauważyłam ;) !

Moja rada - skoro chcesz gotowca spytaj któregoś z polecanych instalatorów producenta rekuperatorów Jan-Gaz o cene instalacji oraz reku [ewentualnie GWC glikolowy lub rurowy opisywane tu na forum].

W jakiej części kraju budujesz dom ?

Majkunia
06-07-2011, 08:33
Mazowieckie. powiat Mińsk Mazowiecki. Słuchajcie Państwo - jeśli znacie sprawdzonego instalatora rekup z gwc to chętnie przyjmę namiar :) jak czytam, że to powinno kosztować ok. 15 no max 20 tys. to mi się nóż w kieszenie otwiera na te firmy! ja rozumiem, że "marka" ma znaczenie, ale nie róbcie z nas ......... nie 50 tysi ;) Pozdrawiam serdecznie i łączę słowa podziwu dla samobudujcych. Swoją drogą czekam na wycenę od ww. Jan-Gaza. :)

orko
06-07-2011, 09:37
Temat wątku "wymiana doświadczeń" zobowiązuje, więc opisuję swoje ostatnie:

o ile zimą GWC dużo dawał i ciepłe powietrze leciało z anemostatów o tyle ostatnio sprawdziłem jak działa to latem i trochę się zawiodłem.

Zmierzyłem temperatury przy 31 st na zewnątrz i z GWC wlatywało 17 st, ale z centrali wylatywało już 20, a z anemostatów na poddaszu 23, a na parterze 25.

Pomyślałem, że o ile na traty chłodu w instalacji raczej nie wpłynę o tyle mogę zmniejszyć ja w samej centrali, gdzie są one spore pomimo to, że stoi w chłodnym garażu i by-pass jest otwarty.
Do tej pory miałem nastawione nawiew na 70%, a wywiew na 60% (celowo lekkie nadciśnienie, żeby ewentualnymi nieszczelnościami wywiewać trochę powietrza, a nie nawiewać zewnętrznego) - teraz zmniejszyłem wywiew na 30% (minimum to 25%, a potem wentyl staje).

Rano zmierzyłem co to dało i okazało się, że z GWC wlatuje 16, z centrali wylatuje 18, a na poddaszu z anemostatów wylatuje 21 st.

Nie mam pomysłu co jeszcze mógłbym zrobić, żeby faktycznie zmniejszyć straty chłodu i uzyskać jak najlepszy efekt chłodzenia domu - może macie jakieś pomysły ?

Strych, gdzie są rozdzielacze i rury jest obłożony na skosach wełną 15 cm, podłoga OSB i wełna 15+5 cm.
To bardzo zły wynik jak dla mnie.
Takie temperatury można osiągnąć nie stosując GWC a jedynie wykorzystując reku do odzysku chłodu.

orko
06-07-2011, 09:43
23 C to temperatura w salonie.
Z anemostatu 18-21 C nawiewa, mierzyłem tylko na jednym, najdalej oddalonym od centrali.
Ale rewelacje - ale każdy ma jak lubi.
U mnie w salonie 20oC na poddaszu 21 WM działa w dzień bez baypasu bez GWC w nocy uchylam okna.

orko
06-07-2011, 09:49
W zimie jest jeszcze większa korzyść z GWC - masz darmowe ciepło !

Jedyna korzyść zimą z GWC to filtrowanie powietrza oraz brak problemów z zamarzającym wymiennikiem gorszej jakości (te lepsze radzą sobie ze szronem)
Do reku co prawda nawiewa cieplejsze powietrze ale co z tego skoro reku ma wówczas gorszą sprawność - suma sumarum zysku energetycznego brak.

szczukot
06-07-2011, 09:55
Hmmm - wymieklem
Czyl wg Ciebie , jak dasz na wlocie do reku - 20 st, lub 0 st, to do domu bedzie nawiane tyle samo ? Rewelacja.
Sprawnosc REKUPERATORA sie obnizy, ale sprawnosc CALEGO UKLADU (reku + gwc) wzrosnie.

Fantom

kerado28
06-07-2011, 10:16
Mazowieckie. powiat Mińsk Mazowiecki. Słuchajcie Państwo - jeśli znacie sprawdzonego instalatora rekup z gwc to chętnie przyjmę namiar :) jak czytam, że to powinno kosztować ok. 15 no max 20 tys. to mi się nóż w kieszenie otwiera na te firmy! ja rozumiem, że "marka" ma znaczenie, ale nie róbcie z nas ......... nie 50 tysi ;) Pozdrawiam serdecznie i łączę słowa podziwu dla samobudujcych. Swoją drogą czekam na wycenę od ww. Jan-Gaza. :)
Większość firm stosuje kanały sztywne, więc wycena za całą instalację wraz z rekuperatorem na poziomie 10k, jest niemożliwa... skoro sam rekuperator np. Brink kosztuje ok. 7,3k. z 8% Vatem, koszt kanałów sztywnych, kalan itp to ok. 5,5k-6,5k

autorus
06-07-2011, 10:33
Dokładnie się zgadzam. A ze jest darmowe ciepło można włożyć między bajki. Nie ma czegoś takiego jak darmowe ciepło. Je trzeba przetransportować do domu, są dodatkowe opory. Dla tego ja początkowo miałem zamiar robić GWC a teraz zmieniłem zdanie.

jasiek71
06-07-2011, 10:39
Jedyna korzyść zimą z GWC to filtrowanie powietrza oraz brak problemów z zamarzającym wymiennikiem gorszej jakości (te lepsze radzą sobie ze szronem)
Do reku co prawda nawiewa cieplejsze powietrze ale co z tego skoro reku ma wówczas gorszą sprawność - suma sumarum zysku energetycznego brak.

witam, jeżeli reku będzie miało dużą sprawność... to to co tu jest napisane jest samą prawdą:D
GWC wbrew wszystkim pozorom ma bardzo niewielką moc:( przy kiepskiej sprawności rekuperatora podbije nam kilka stopni i podniesie sprawność całego układu.

autorus
06-07-2011, 10:42
Dla mnie najważniejsze było gdy myślałem o GWC aby mi nie zamarzał reku. I dla tego zrezygnowałem.

malachio
06-07-2011, 10:54
Większość firm stosuje kanały sztywne, więc wycena za całą instalację wraz z rekuperatorem na poziomie 10k, jest niemożliwa... skoro sam rekuperator np. Brink kosztuje ok. 7,3k. z 8% Vatem, koszt kanałów sztywnych, kalan itp to ok. 5,5k-6,5k

Taa, Brink medium 5300 z 8% vat, kanały sztywne spiro, nieocieplane + kolana na uszczelkach, przepustnice i dwie skrzynki rozprężne/rozdzielcze, + czerpnia + wyrzutnia + anemostaty około 3500 zł, robocizna ( instalacja zrobiona przez człowieka który w tym robi, z moją pomocą) 350 zł dom 130 m2 powierzchni użytkowej Parter+poddasze. Zrobiliśmy instalację w kilka popołudni, więcej czasu zajęło kompletowanie materiałów i przymiarki. Firma to powinna zrobić w jeden dzień i nie powinno to kosztować więcej jak 2-3 tys zł (koszt bez wykonania otworów w stropie i ścianach) Ocieplenie kanałów wełną i styropianem co mi zostały po ociepleniu reszty domu.
Pozdrawiam.

autorus
06-07-2011, 10:58
W sumie się zgadzam ale jak to w zyciu bywa zawsze się znajdzie na budowie coś nieoczekiwanie i sie robota przeciąga :(
Kolega z poprzedniego wątku pewnie myślał o brink large. Ja tez się właśnie nad nim zastanawiałem.

Tomek B..
06-07-2011, 15:17
Zacznijmy od tego w jaki to sposób te niby nowsze i doskonalsze rekuperatory radzą sobie z mrozem. Z chwilą, gdy temperatura na wymienniku spada do 0 i zaczyna pojawiać się szron, czujnik zwalnia obroty wentylatora nawiewnego utrzymując niezmienione obroty wentylatora wywiewnego, ciepło z powietrza wywiewanego zamiast odzysku jest tracone na wymienniku ( aby utrzymać go w temperaturze powyżej zera). Tak naprawdę tak rozwiązany problem zakłóca tylko wentylację zrównoważoną. Straty, których nie potrafimy określić zaniżają nam dodatkowo sprawność rekuperatora, z testowych 95% sprawność spada do 50%.
Do rekuperatora nie może wpadać powietrze poniżej 0 st.
Naszym zdaniem rekuperator pracuje świetnie ale nie wiemy nic o tym w jakich proporcjach dobiera sobie powietrze, robi to tak aby pracował jak najlepiej....kosztem powietrza ogrzanego przez źródło ciepła.
Zakłócenie wentylacji zrównoważonej skutkuje efektem niedociśnienia w budynku, które wiadomymi prawami musi się wyrównać, chociażby zwykłym otwarciem drzwi wejściowych.
W początkach ery wentylacji mechanicznej z rekuperacją w domach jednorodzinnych stosowano wstępne nagrzewnice elektryczne o mocach rzędu 2000W, stosowano wtedy tylko wymienniki krzyżowe o sprawnościach 60%; brak takiej nagrzewnicy skutkował brakiem sensu stosowania takiego rekuperatora. Okazało sie potem, że dogrzewanie grzałką elektryczną mija sie z celem ekonomicznym przede wszystkim i zaczęto kombinować z nagrzewnicami wodnymi wpiętymi w obieg c.o., aż w końcu pojawiły się rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi i obrotowymi i zaczęto majstrować przy prędkościach przepływu powietrza.

Piczman
06-07-2011, 15:36
U mnie w salonie 20oC na poddaszu 21 WM działa w dzień bez baypasu bez GWC w nocy uchylam okna.

Ja wolałem opcję bez otwierania okien na całą noc.
Każdy ma to co lubi ,,,

orko
06-07-2011, 16:27
Hmmm - wymieklem
Czyl wg Ciebie , jak dasz na wlocie do reku - 20 st, lub 0 st, to do domu bedzie nawiane tyle samo ?

W praktyce tak o ile mówimy o wymiennikach przeciwprądowych jak u bartosza czy nikola.
A skoro lubisz liczyć i masz WM to sprawdź może jaką sprawność ma wymiennik przeciwprądowy przy 30oC na zewnątrz i 20-22 wewnątrz



Sprawnosc REKUPERATORA sie obnizy, ale sprawnosc CALEGO UKLADU (reku + gwc) wzrosnie.
Fantom
Możesz mieć rację ale tylko przy np. krzyżowych wymiennikach, przy przeciwprądowych jest dużo gorzej niż ci się wydaje.

orko
06-07-2011, 16:32
Do rekuperatora nie może wpadać powietrze poniżej 0 st.

Do kiepskiego np z wymiennikiem krzyżowym a i owszem. Tyle,że ja mówię o dobrych wymiennikach a więc przeciwprądowych takich jak u bartosza czy siwickiego.

k62
06-07-2011, 17:34
Do kiepskiego np z wymiennikiem krzyżowym a i owszem. Tyle,że ja mówię o dobrych wymiennikach a więc przeciwprądowych takich jak u bartosza czy siwickiego.
To poczytaj poniższy wątek
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170050-Rekuperator-BARTOSZ-opinie

szczukot
06-07-2011, 17:38
W praktyce tak o ile mówimy o wymiennikach przeciwprądowych jak u bartosza czy nikola.
A skoro lubisz liczyć i masz WM to sprawdź może jaką sprawność ma wymiennik przeciwprądowy przy 30oC na zewnątrz i 20-22 wewnątrz


Możesz mieć rację ale tylko przy np. krzyżowych wymiennikach, przy przeciwprądowych jest dużo gorzej niż ci się wydaje.

Posiadam krzyzowo-przeciwpradowy :)
Co do samych uzyskow, to dam znac w trakcie zimy - pracuje u mnie dopiero 2 miechy.

Fantom

Jani_63
06-07-2011, 17:45
Zacznijmy od tego w jaki to sposób te niby nowsze i doskonalsze rekuperatory radzą sobie z mrozem. (...)
Okazało sie potem, że dogrzewanie grzałką elektryczną mija sie z celem ekonomicznym przede wszystkim i zaczęto kombinować z nagrzewnicami wodnymi wpiętymi w obieg c.o., aż w końcu pojawiły się rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi i obrotowymi i zaczęto majstrować przy prędkościach przepływu powietrza.
Nic dodać.
Przy równoległych stałych przepływach nie ma mozliwości żeby nie przymarzał

Do kiepskiego np z wymiennikiem krzyżowym a i owszem. Tyle,że ja mówię o dobrych wymiennikach a więc przeciwprądowych takich jak u bartosza czy siwickiego.
Czy ten Siwickiego taki doskonały?
Sprawdzałeś kartę katalogową?
Dużo ludzi z niego zrezygnowało przy konstrukcjach "tymi recami" ze względu na opory wewnętrzne.
Co z tego że parametry odzysku ma wysokie, jak generuje duże zużycie prądu na wentylach żeby to powietrze przez niego przepchać.

Tomek B..
06-07-2011, 18:01
Najfajniejsze jest kiedy słyszę: ''u mnie dziś -20 ale reku świetnie sobie radzi, nawiew na anemostatach 18 stopni"
Czy to cuda jakieś?
Wpada tyle samo powietrza ile wylatuje.
Gradient wynosi 38 stopni
Od powietrza wywiewanego o temperaturze 21 st, powietrze zewnętrzne o temp. -20 st nagrzewa się do 18 st. Przy 100% odzysku rekuperatora, nie wychodzi mniej ani więcej jak 1 stopień, skąd aż 18 na nawiewie?
A łyżka na to niemożliwe?

jasiek71
06-07-2011, 18:23
Najfajniejsze jest kiedy słyszę: ''u mnie dziś -20 ale reku świetnie sobie radzi, nawiew na anemostatach 18 stopni"
Czy to cuda jakieś?
Wpada tyle samo powietrza ile wylatuje.
Gradient wynosi 38 stopni
Od powietrza wywiewanego o temperaturze 21 st, powietrze zewnętrzne o temp. -20 st nagrzewa się do 18 st. Przy 100% odzysku rekuperatora, nie wychodzi mniej ani więcej jak 1 stopień, skąd aż 18 na nawiewie?
A łyżka na to niemożliwe?
witam, czy ty wiesz co to są uzyski i co to są straty?
rura z ciepłym powietrzem idzie przez zimny strych, to są...
rura z zimnym powietrzem idzie przez ciepły strych, to są...
średnio mamy 18*, nic ci to nie mówi?
w dzień mamy 32*, w nocy mamy 20*, w domu mamy 26*, dalej nic ci to nie mówi ?
mniej teorii a więcej praktyki proszę:yes:

Tomek B..
06-07-2011, 18:34
witam, czy ty wiesz co to są uzyski i co to są straty?
rura z ciepłym powietrzem idzie przez zimny strych, to są...
rura z zimnym powietrzem idzie przez ciepły strych, to są...
średnio mamy 18*, nic ci to nie mówi?
w dzień mamy 32*, w nocy mamy 20*, w domu mamy 26*, dalej nic ci to nie mówi ?
mniej teorii a więcej praktyki proszę:yes:

Powietrze poniżej 0 st. wpada do rekuperatora, co dzieje się dalej ?....

jasiek71
06-07-2011, 18:47
Powietrze poniżej 0 st. wpada do rekuperatora, co dzieje się dalej ?....

jak znacznie poniżej to sobie zamarza , no chyba że sobie zainstalujesz "tanią" odmrażarkę... GWC lub grzałkę kanałową:yes:
jest jeszcze grawitacja, ta nie zamarznie:D

Tomek B..
06-07-2011, 18:56
jak znacznie poniżej to sobie zamarza , no chyba że sobie zainstalujesz "tanią" odmrażarkę... GWC lub grzałkę kanałową:yes:
jest jeszcze grawitacja, ta nie zamarznie:D
Więc jedziemy dalej....co dzieje się kiedy nie ma tej odmrażarki. Zamarza i co dzieje się dalej?
Wymiennik zaszroniony. Patrzymy w karcie katalogowej naszego rekuperatora jaką powierzchnię ma nasz wymiennik, 15m2 (skromnie)? Ile potrzebujemy dostarczyć energii aby pozbyć się szronu z 15m2?

kerado28
06-07-2011, 18:59
Nikt nie pisałem, że WM jest lekarstwem na wszystko...

jasiek71
06-07-2011, 23:04
Więc jedziemy dalej....co dzieje się kiedy nie ma tej odmrażarki. Zamarza i co dzieje się dalej?
Wymiennik zaszroniony. Patrzymy w karcie katalogowej naszego rekuperatora jaką powierzchnię ma nasz wymiennik, 15m2 (skromnie)? Ile potrzebujemy dostarczyć energii aby pozbyć się szronu z 15m2?
trochę wcześniej w twoim "referacie" jest odpowiedź co zrobić aby nie zamarzał;)
jak chcesz wykład na temat zmiany skupienia to męcz adama:yes:
pewnie jak by dobrze policzyć to większość rekuperatorów robi więcej straty niż zysku.

Tomek B..
06-07-2011, 23:58
trochę wcześniej w twoim "referacie" jest odpowiedź co zrobić aby nie zamarzał;)
jak chcesz wykład na temat zmiany skupienia to męcz adama:yes:
pewnie jak by dobrze policzyć to większość rekuperatorów robi więcej straty niż zysku.
Zdrowa wymiana powietrza przynosi przede wszystkim zysk dla mieszkańców. Nie możemy tylko patrzeć w aspektach ekonomicznych, które tak czy inaczej są wymierne.
P.S. Cały czas intryguje mnie powietrzny kolektor słoneczny:yes:

orko
07-07-2011, 15:36
Czy ten Siwickiego taki doskonały?
Sprawdzałeś kartę katalogową?
Dużo ludzi z niego zrezygnowało przy konstrukcjach "tymi recami" ze względu na opory wewnętrzne.
Co z tego że parametry odzysku ma wysokie, jak generuje duże zużycie prądu na wentylach żeby to powietrze przez niego przepchać.
Czy Siwicki dobry jeszcze nie wiem - pierwsza zima przede mną.
Mogę wypowiedzieć się w temacie zużycia energii.
Wówczas gdy przymierzałem się do zakupu wymiennika za Bartosza dla 300 m^3 chcieli 5000, podwójnego Siwickiego (w sumie na 600 m^3) mam za 3400. Gabarytowo podejrzewam, że podwójny Siwicki jest jednak większy.
A teraz o zużyciu energii.
Zainstalowałem dwa EBMy 175AF19. Na potencjometrach mam podziałki 1-10.
Wentylatory startują od 4
Zużycie energii obydwóch wentylatorów w funkcji ustawienia na potencjometrach:
4-8W
5-11W
6-16W
7-25W
8-55W
Obecnie wykorzystuję 7.
Wczesną wiosną korzystałem z 4. Było trochę za głośno na innych biegach. Teraz nawet przy 7 można spać :)
Jak widać z tymi oporami nie jest tak źle :)
Jakie wydajności odpowiadają ustawieniom 1-10 na potencjometrach.
Niestety nie wiem.
Coś jednakże już wiem:
Przy 4 i temperaturach z marca wilgoć w łazienkach znikała po paru godzinach.
Higrometry wskazywały 55% wilgotności przy 2 dorosłych osobach i dziecku.
Mam wrażenie,że powyższe dość skromne informacje mogą wystarczyć do oszacowania wydajności, ale z obliczeniami poczekam do zimy.

kerado28
07-07-2011, 18:27
Jak mieszkasz obok to podjadę i sprawdzimy wydajności

leniin
07-07-2011, 19:42
Zna ktoś firme pro-vent i czy ktos montowal WM z tej firmy?
Prosze o opinie.

Tomek B..
07-07-2011, 22:13
Zna ktoś firme pro-vent i czy ktos montowal WM z tej firmy?
Prosze o opinie.
Skubią jak wszyscy ''fachowcy''. Lepiej sam zdecyduj co chcesz mieć w domu. Wentylacja ma działać dobrze i nie ważne jakiej będzie firmy. Zwykły Marian, który się na tym zna zrobi to na pewno najlepiej.

stefmat
08-07-2011, 11:36
Zdrowa wymiana powietrza przynosi przede wszystkim zysk dla mieszkańców. Nie możemy tylko patrzeć w aspektach ekonomicznych, które tak czy inaczej są wymierne.
P.S. Cały czas intryguje mnie powietrzny kolektor słoneczny:yes:
Niestety mojego wpisu z zapytaniem na ten temat z odpowiedzią nikt nie zauważył. Na elektrodzie ten wątek jest trochę szerzej rozwinięty, ale planuję szerszym frontem: powietrzna bateria słoneczna z przejściem na rekuperator i powietrzną pompę cieplną.
Powietrzna bateria słoneczna powinna wspomagać i rekuperator i pompę cieplną, nawet zastępując GWC. Ale jaka jest prawda? Ciepło pozdrawiam

autorus
08-07-2011, 11:59
ja to bym wolał nie kumulować systemów i połączeń bo to jest wszystko pięknie dopóki pomysłodawca jest na miejscu. A jak tylko wyjedziemy na jakiś czas ewentualnie wylądujemy w szpitalu czy takie tam to sie zaczyna w domu robić nieciekawie. Mała awaria i nie wiadomo co robić. Mam tak ze sprzętem audio który przekombinowałem :(

jasiek71
08-07-2011, 12:14
ja to bym wolał nie kumulować systemów i połączeń bo to jest wszystko pięknie dopóki pomysłodawca jest na miejscu. A jak tylko wyjedziemy na jakiś czas ewentualnie wylądujemy w szpitalu czy takie tam to sie zaczyna w domu robić nieciekawie. Mała awaria i nie wiadomo co robić. Mam tak ze sprzętem audio który przekombinowałem :(
witam, ja mam cały system ogarnięty jednym sterownikiem i działa bez problemu.
dla chcącego nic trudnego.

jasiek71
08-07-2011, 12:27
Niestety mojego wpisu z zapytaniem na ten temat z odpowiedzią nikt nie zauważył. Na elektrodzie ten wątek jest trochę szerzej rozwinięty, ale planuję szerszym frontem: powietrzna bateria słoneczna z przejściem na rekuperator i powietrzną pompę cieplną.
Powietrzna bateria słoneczna powinna wspomagać i rekuperator i pompę cieplną, nawet zastępując GWC. Ale jaka jest prawda? Ciepło pozdrawiam

w tamtym zapytaniu trochę mocno namotałeś, ciężko to ogarnąć.
"ale jaka jest prawda" ??? jeżeli chodzi ci o to czy zadziała, to niestety raczej nie znajdziesz kogoś kto coś takiego ma(chyba że siedzą cichaczem)
ja jestem w trakcie dłubania przy takim solarze na znaczną część ściany, te parę paneli w twoim wydaniu w zimie niewiele zwojuje.

Tomek B..
08-07-2011, 13:46
Natomiast ja trzymam się cały czas tego, że najlepiej sprawdzą się powietrzne kolektory na południowej ścianie lub dachu w postaci wymiany powietrza między domem a kolektorem. Kiedy nie będzie słońca i temp. poniżej zera, wtedy musimy polegać tylko na gwc, lub innym elemencie podgrzewającym powietrze na wejściu do reku.
Pompa powietrzna także będzie dobrze działała, ale oczywiście tylko wtedy kiedy będzie słoneczko.
Kolektory możemy potraktować jako wspomaganie dzienne. Bezpośrednie nagrzewanie powietrza wewnątrz budynku + nagrzewanie zbiornika buforowego poprzez powietrzną pompę ciepła na potrzeby ogrzewania w godzinach wieczornych i nocnych.

SUSPENSER
08-07-2011, 21:10
Dokładnie się zgadzam. A ze jest darmowe ciepło można włożyć między bajki. Nie ma czegoś takiego jak darmowe ciepło. Je trzeba przetransportować do domu, są dodatkowe opory. Dla tego ja początkowo miałem zamiar robić GWC a teraz zmieniłem zdanie.

Spróbuj wyjaśnić to użytkownikom pomp ciepła np. takiemu Liwko :P

SUSPENSER
08-07-2011, 21:12
To bardzo zły wynik jak dla mnie.
Takie temperatury można osiągnąć nie stosując GWC a jedynie wykorzystując reku do odzysku chłodu.

To ciekawe - jakim cudem rekuperator obniży temperaturę powietrza skoro zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest wyższa niż ta nawiewana z anemostatów gdy mam GWC ?

jasiek71
08-07-2011, 22:22
witam, jak już jesteśmy przy temperaturach, czy mógł by ktoś lub ktosie:D podać jakie temperatury miał na reku w zimie i teraz.
np. na zewnątrz... przed reku... za reku... na anemostatach... za GWC... itp.

k62
09-07-2011, 10:27
Jest taki wątek
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153216-temperatura-za-GWC

stefmat
10-07-2011, 07:39
Ooooo.... ożywiło się . dziękuję.
Nawiązując do postów Jasiek71 oraz Tomek B.. ; to od strony teoretycznej taki system ma być niezależny od potrzeby interwencji mojej żony. Tak będzie dla niej i dla całego domu bezpieczniej.
Jeżeli powietrzne baterie słoneczne nie wydolą (zima), to pompa cieplna powietrzna będzie chodzić z niższym współczynnikiem sprawności, ale będzie grzało.
Natomiast dla mnie podstawowa trudność - to znalezienie ekonomicznego z mojego punktu widzenia producenta powietrznych baterii. Znalazłem jednego w Cieszynie, ale cenowo przeskakuje nawet słoneczny panel prózniowy. Co powala na kolana. W Hevalexie robią płaskie za 999 zł, to myślałem - że powietrzne mogą zrobić za ok. 500 zł - przy produkcji seryjnej. Ale uzyskałem odpowiedź, że wszystkiego robić nie mogą i nie są zainteresowani.
W USA można znaleść ciekawe propozycje, ale ze względu na ilość do zakupu - transportowo zupełnie nieopłacalne.
Czy może coś w Unii Europejskiej jest bliżej?
Kaskadowe ustawienie systemu: powietrzne baterie słoneczne - powietrzna pompa ciepła - rekuperator zwiększa poczucie bezpieczeństwa (moim zdaniem), a jednocześnie oddala potrzebę interwencji osób drugich (np. mojej małżonki).
Garaż z dachem od strony południowej daje możliwość zamontowania szeregu paneli, natomiast jedynym miejscem na bufor ciepłego powietrza byłoby poddasze zaizolowane 20 cm. wełny mineralej, ale nieużytkowane. Ciepło pozdrawiam

HenoK
10-07-2011, 10:35
Znalazłem jednego w Cieszynie, ale cenowo przeskakuje nawet słoneczny panel prózniowy. Co powala na kolana. W Hevalexie robią płaskie za 999 zł, to myślałem - że powietrzne mogą zrobić za ok. 500 zł - przy produkcji seryjnej. Ale uzyskałem odpowiedź, że wszystkiego robić nie mogą i nie są zainteresowani.
Czemu Twoim zdaniem kolektory słoneczne miałyby być o połowę tańsze od cieczowych?
Pod względem ilości potrzebnych materiałów i ich jakości są to zbliżone konstrukcje.
Ceny kolektorów powietrznych są wysokie głównie ze względu na mały popyt na nie. Mały popyt zaś wynika z wysokich cen ... i kółko się zamyka.
Pozostaje "Zrób to sam", np. tak jak tutaj http://energia.odnawialna.info/kolektory-powietrzne/ :).

Liwko
10-07-2011, 11:52
Spróbuj wyjaśnić to użytkownikom pomp ciepła np. takiemu Liwko :P

Nie rozumiem. Możesz rozszerzyć?

kazjan
10-07-2011, 13:55
Niestety mojego wpisu z zapytaniem na ten temat z odpowiedzią nikt nie zauważył. Na elektrodzie ten wątek jest trochę szerzej rozwinięty, ale planuję szerszym frontem: powietrzna bateria słoneczna z przejściem na rekuperator i powietrzną pompę cieplną.
Powietrzna bateria słoneczna powinna wspomagać i rekuperator i pompę cieplną, nawet zastępując GWC. Ale jaka jest prawda? Ciepło pozdrawiam

To jest bardzo dobre rozwiązanie, niektórzy fachmani z dużą ilości wpisów że tak pewni swojej wiedzy, że gubi ich zwykła rutyna! Pytałem już o to na wątku trochę niefortunnie nazwanym ustawienie GWC za rekuperatorem? Nie znam wątku z elektrody ale "z pewnym Marianem" wydaje że mamy to rozpracowane!
Nie znam jednak producentów i nie mam możliwości zakupu powietrznego kolektora słonecznego wiem jednak jakie zastosować rozwiązanie. I wbrew opinii Jaśka74 jest kilka podobnych rozwiązań w wykorzystaniem poddasza do umieszczenia PKS(powietrznego kolektora słonecznego).
Kazjan :yes: :p

kazjan
10-07-2011, 13:59
Niestety mojego wpisu z zapytaniem na ten temat z odpowiedzią nikt nie zauważył. Na elektrodzie ten wątek jest trochę szerzej rozwinięty, ale planuję szerszym frontem: powietrzna bateria słoneczna z przejściem na rekuperator i powietrzną pompę cieplną.
Powietrzna bateria słoneczna powinna wspomagać i rekuperator i pompę cieplną, nawet zastępując GWC. Ale jaka jest prawda? Ciepło pozdrawiam

To jest bardzo dobre rozwiązanie, niektórzy fachmani z dużą ilości wpisów są tak pewni swojej wiedzy, że gubi ich zwykła rutyna! Pytałem już o to na wątku trochę niefortunnie nazwanym ustawienie GWC za rekuperatorem? Nie znam wątku z elektrody ale "z pewnym Marianem" wydaje że mamy to rozpracowane!
Nie znam jednak producentów i nie mam możliwości zakupu powietrznego kolektora słonecznego wiem jednak jakie zastosować rozwiązanie. I wbrew opinii Jaśka74 jest kilka podobnych rozwiązań w wykorzystaniem poddasza do umieszczenia PKS(powietrznego kolektora słonecznego).
Kazjan :yes: :p

SUSPENSER
10-07-2011, 20:56
Nie rozumiem. Możesz rozszerzyć?

Chodzi o to, że na tyle dobrze rozpracowałeś temat PC, że "kitu" Ci nie wciśnie ;)

Napisał on, że:

"A ze jest darmowe ciepło można włożyć między bajki. Nie ma czegoś takiego jak darmowe ciepło. Je trzeba przetransportować do domu, są dodatkowe opory. Dla tego ja początkowo miałem zamiar robić GWC a teraz zmieniłem zdanie."

Używasz darmowego ciepła do ogrzania domu, w czym ani jego transport ani "dodatkowe opory" nie przeszkadzają.

Liwko
11-07-2011, 09:37
Ale on ma poniekąd rację, a ja nigdy nie twierdziłem, że mam darmowe ciepło. Ciepło z PC kosztuje jak każde inne, tyle że w innych proporcjach;)
Ciepło czy chłód z GWC też nie jest za darmo. Raz, że trzeba to GWC zbudować, a dwa, że jak napisał to autorus, trzeba tą energię przetransportować. Opłacalność GWC jak i rekuperatora jest mocno dyskusyjna i tutaj skupił bym się raczej na komforcie z tym związanym. Po prostu, mając WM fajnie mieć do tego GWC;)

szczukot
11-07-2011, 09:41
Ja powiem tak : mam GGWC (nieksonczone) za jakies 2,5 tys zl docelowo. Mam rekuperator i WM jest po prostu super ! Cale zycie mieszkalem z wentylacja "grawitacyjna". Teraz w koncu moge sie rano obudzic i miec normalne powietrze w pokoju. Jak ktos nie chce robic reku to niech nie robi. Ale WM jest super ! A GGWC to takie hooby i jak skoncze zobacze czy cos daje.

Fantom

kwiatollo
11-07-2011, 12:44
Witam. Właśnie stoję przed wyborem reku, wstępnie wybrałem Brinka 400, ale zastanawiam się nad Berluf Selen 500 (w tym przypadku podoba mi sie rozbudowany sterownik). Instalacje chce robić samemu ..no może z pomącą znajomego ;)
Którą z tych centralek byście wybrali? Dodam tylko dom 160 m2

Tomek B..
11-07-2011, 17:30
Witam. Właśnie stoję przed wyborem reku, wstępnie wybrałem Brinka 400, ale zastanawiam się nad Berluf Selen 500 (w tym przypadku podoba mi sie rozbudowany sterownik). Instalacje chce robić samemu ..no może z pomącą znajomego ;)
Którą z tych centralek byście wybrali? Dodam tylko dom 160 m2
Bez zastanowienia wybieraj Berluf Selen 500, tym bardziej jeśli planujesz GWC. Berluf ma płynną regulację + dodatkowe opcje w sterowniku do wykorzystania.

Tomek B..
11-07-2011, 17:46
Ja powiem tak : mam GGWC (nieksonczone) za jakies 2,5 tys zl docelowo. Mam rekuperator i WM jest po prostu super ! Cale zycie mieszkalem z wentylacja "grawitacyjna". Teraz w koncu moge sie rano obudzic i miec normalne powietrze w pokoju. Jak ktos nie chce robic reku to niech nie robi. Ale WM jest super ! A GGWC to takie hooby i jak skoncze zobacze czy cos daje.

Fantom
Aż tak bardzo rypiesz?

szczukot
11-07-2011, 17:51
Nie wiem czy az tak bardzo rypie, ale dwutlenek wegla wydychany robi swoje. Poszukaj z ciekawosic na forum (chyba nawet w tym watku) z dwa miechy temi liczone bylo ile sie wydycha dwutlenku wegla itp. Sam nie wierzylem. Ale wychodzilo (jak dobrze pamietam), ze jedna osoba w 30m3 w ciagu nocy przekroczy norme.
I dlatego w malych mieszkankach, z wentylacjami "grawitacyjnymi" rano jest zaduch i "boli glowa".

Fantom

Fantom

kwiatollo
11-07-2011, 18:11
Bez zastanowienia wybieraj Berluf Selen 500, tym bardziej jeśli planujesz GWC. Berluf ma płynną regulację + dodatkowe opcje w sterowniku do wykorzystania.

Jeśli chodzi o GWC to nie myślałem o tym...przynajmniej w tej chwili. Nie przekonuje mnie to jakoś, ale nie mówię nie. Chodziło mi bardziej o samą centralę, brink wypada taniej i sporo osób ma go u siebie założonego. Co do Berlufa to przemawia za nim dotykowy panel z dużą ilością funkcji i jak mi powiedział Pan przedstawiciel jest bardzo cichy.

Tomek B..
11-07-2011, 18:33
Jeśli chodzi o GWC to nie myślałem o tym...przynajmniej w tej chwili. Nie przekonuje mnie to jakoś, ale nie mówię nie. Chodziło mi bardziej o samą centralę, brink wypada taniej i sporo osób ma go u siebie założonego. Co do Berlufa to przemawia za nim dotykowy panel z dużą ilością funkcji i jak mi powiedział Pan przedstawiciel jest bardzo cichy.

Ma także mniejsze opory przepływu i większą powierzchnię wymiany na wymiennikach. Jeśli chcesz mieć rekuperator to musisz coś zainstalować na jego wejściu, jeśli nie gwc to jakaś nagrzewnicą c.o. bądź elektryczna.

kazjan
11-07-2011, 18:41
Jeśli chodzi o GWC to nie myślałem o tym...przynajmniej w tej chwili. Nie przekonuje mnie to jakoś, ale nie mówię nie. Chodziło mi bardziej o samą centralę, brink wypada taniej i sporo osób ma go u siebie założonego. Co do Berlufa to przemawia za nim dotykowy panel z dużą ilością funkcji i jak mi powiedział Pan przedstawiciel jest bardzo cichy.

Nie wiem na jakim jesteś etapie budowy, ale ja podchodzę do zagadnienia kompleksowo - tak mi się przynajmniej wydaje!?!
Jeżeli chodzi o wentylację to dla mnie najważniejszym plusem WM jest zdrowe świeże powietrze w dużych ilościach dla zdrowego samopoczucia i dla zdrowia ogólnie! Jeżeli wentyluję mechanicznie to ekonomicznie wydawałoby odzyskać ciepło dlatego reku, ale żeby reku dobrze działało i nie zamarzało w zimie (lub bardzo niska sprawność przy grzałkach odmrażających lub innych sposobach ogrzewania) potrzebny jest GWC. GWC w lecie to rześki chłód bez klimatyzacji.
Największą wartością jest komfort świeżego powietrza bez straty ciepła!!! :yes:
Kazjan

Liwko
11-07-2011, 18:52
A nie słyszeliście o zabezpieczeniu przed zamarzaniem w postaci chwilowego wyłączania wentylatora nawiewnego??? Tutaj nie potrzeba ani grzałek ani GWC!!!

Tomek B..
11-07-2011, 19:18
A nie słyszeliście o zabezpieczeniu przed zamarzaniem w postaci chwilowego wyłączania wentylatora nawiewnego??? Tutaj nie potrzeba ani grzałek ani GWC!!!
Tak jasne słyszeliśmy, wentylator wywiewny ciepłym powietrzem z domu odmraża wymiennik, zakłóca przy tym wentylację zrównoważoną, która jest jednym z podstawowych kryteriów prawidłowej wentylacji mechanicznej.
Sprawdź w karcie technicznej ile m2 ma wymiennik w Twoim rekuperatorze a potem pomyśl ile potrzeba energii aby odmrozić taki wymiennik.

Liwko
11-07-2011, 20:06
Ale nie piszcie że tylko nagrzewnica lub GWC jest sposobem na niedopuszczenie do zamarznięcia reku. Oczywiście że nie jest to najlepsze z rozwiązań. Najlepszym jest GWC.

HenoK
11-07-2011, 20:09
I dlatego w malych mieszkankach, z wentylacjami "grawitacyjnymi" rano jest zaduch i "boli glowa".
Oczywiście dotyczy to sezonu grzewczego, kiedy z "oszczędności" szczelnie zamyka się okna jedynie na krótko wietrząc pomieszczenia.
Latem tego problemu nie ma. Wystarczy uchylić okna, które dostarczą nawet więcej świeżego powietrza niż wentylacja mechaniczna. Wtedy jednak wentylacja mechaniczna ma tę zaletę, że może działać w sposób ciągły (podczas nieobecności domowników zostawienie uchylonych okien może być niebezpieczne), a także dostarcza powietrza przefiltrowanego (na ile to ważne, widać przy okresowej wymianie filtrów).

HenoK
11-07-2011, 20:12
Sprawdź w karcie technicznej ile m2 ma wymiennik w Twoim rekuperatorze a potem pomyśl ile potrzeba energii aby odmrozić taki wymiennik.To zależy nie tyle od powierzchni wymiennika, co od ilości zgromadzonego na nim szronu. Ta z kolei zależy od wilgotności usuwanego z domu powietrza.

autorus
11-07-2011, 20:13
Panowie, a czy ktoś sprawdzał reku pod względem poboru prądu? Przecież to cholerstwo chodzi jak lodówka, 24 na dobę.
Wydaje mi się ze to jest ważniejsze info niż czy ma panel taki czy owaki.

Liwko
11-07-2011, 20:16
Sprawdzałem. Koszt w moim wypadku to około 10zł miesięcznie;)

autorus
11-07-2011, 20:19
A jaki masz, sorki nie doczytałem. Czy to co w karcie zgadzało się z rzeczywistością? Ilw ciągnie na pierwszym biegu?

Liwko
11-07-2011, 20:26
Daytona 350. Max 120W. Regulacja płynna a średnia wychodzi około 30-40W

kazjan
11-07-2011, 20:45
A nie słyszeliście o zabezpieczeniu przed zamarzaniem w postaci chwilowego wyłączania wentylatora nawiewnego??? Tutaj nie potrzeba ani grzałek ani GWC!!!

Nie słyszałem, bo od niedawna się tym interesuję, o może mi wyjaśnisz jak to działa lub wskażesz link lub wątek i ile ta chwila trwa przy -25 C na zewnątrz :o
Kazjan

Liwko
11-07-2011, 20:53
Działa to w ten sposób, że w momencie zamarzania wymiennika czujnik wyłącza na odpowiedni czas (jaki?) wentylator nawiewny. Ciepło z powietrza wywiewanego odmraża rekuperator.

Ile trwa to zacytuję HenoKa


To zależy nie tyle od powierzchni wymiennika, co od ilości zgromadzonego na nim szronu. Ta z kolei zależy od wilgotności usuwanego z domu powietrza.

k62
11-07-2011, 21:49
Kazjan, poszukaj postów z moimi pomiarami
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KTÓRY-JUŻ-DZIAŁA!!&p=4580814&viewfull=1#post4580814

Tomek B..
11-07-2011, 21:56
Taki sposób rozwiązania problemu zamarzania wymiennika poddaje dyskusji sens stosowania rekuperatora. Energia odzyskana wcześniej jest tracona na wymienniku poprzez odmrażanie, więc to najzwyklejszy złodziej ciepła.
Do rekuperatora nie może wpływać powietrze o temperaturze poniżej 0st. Jeśli nie ma GWC to trzeba ustawić teściową, która będzie dobrze chuchać na czerpnię a przy okazji może wymodli ocieplenie od Rosji - 1000 kufajek.

Liwko
11-07-2011, 22:07
Do rekuperatora nie może wpływać powietrze o temperaturze poniżej 0st.

A kto to tobie powiedział? Jesteś tego pewien?

Liwko
11-07-2011, 22:11
A i jeszcze jedno. Jesteś pewien, że mając GWC temperatura powietrza wpadającego do rekuperatora będzie zawsze dodatnia?

Tomek B..
11-07-2011, 22:17
A kto to tobie powiedział? Jesteś tego pewien?
Tak jestem tego pewien. Jeśli policzysz średniomiesięczne sprawności w temp poniżej 0st i powyżej 0st, przejrzysz na oczy i będziesz wiedział dlaczego. Jeśli wiesz, że do reku będzie wpadało powietrze poniżej 0st, po prostu dokonaj zakupu najtańszego rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym albo nawet bez.

Tomek B..
11-07-2011, 22:20
A i jeszcze jedno. Jesteś pewien, że mając GWC temperatura powietrza wpadającego do rekuperatora będzie zawsze dodatnia?

Jeśli masz GWC i nie masz z niego temp. minimum 0 w okresie grzewczym, to znaczy, że GWC nie jest odpowiednio zwymiarowany na zapas.
Pytanie, czy robić GWC raz czy dwa razy.

Jani_63
12-07-2011, 00:15
... po prostu dokonaj zakupu najtańszego rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym albo nawet bez.
A jaki to rekuperator jest bez wymiennika? Pierwsze słyszę

HenoK
12-07-2011, 05:14
A jaki to rekuperator jest bez wymiennika? Pierwsze słyszę
Np. taki z kasetą letnią, chociaż trudno to wtedy nazwać rekuperatorem.

piwopijca
12-07-2011, 06:30
Kaseta letnia to nie wymiennik ciepla wiec i nie moze nazywac sie rekuperatorem.
To chyba taki "bypass" zeby nie odzyskiwac ciepla latem, czyli jest "zwykla" centrala wentylacji mechanicznej.

Pzdr.

Liwko
12-07-2011, 07:44
Próbuję mu tylko uświadomić, że ujemne temperatury wpadające do rekuperatora wcale jeszcze nie oznaczają, że mamy za mały GWC i nie oznaczają też, że wymiennik zacznie zamarzać.

Tomek B..
12-07-2011, 09:56
A jaki to rekuperator jest bez wymiennika? Pierwsze słyszę
To był element dygresji dotyczącej sprawności rekuperatora, z wskazówką zastosowania zwykłego pudła z 2 wentylatorami.

autorus
12-07-2011, 09:58
Kolego Tomku a jaki masz reku?

W ogóle to mam do Ciebie niedaleko a za rok to normalnie będę jechał ekspresówką :) Skierniewice pozdrawiają :)

Tomek B..
12-07-2011, 09:59
Próbuję mu tylko uświadomić, że ujemne temperatury wpadające do rekuperatora wcale jeszcze nie oznaczają, że mamy za mały GWC i nie oznaczają też, że wymiennik zacznie zamarzać.
Skoro przyjmujesz takie założenia, to takie pudło i tylko takie sprawdzi się najlepiej w takich warunkach.

Tomek B..
12-07-2011, 10:04
Kolego Tomku a jaki masz reku?

W ogóle to mam do Ciebie niedaleko a za rok to normalnie będę jechał ekspresówką :) Skierniewice pozdrawiają :)

Jeszcze nie mam.... ale monitoruje cały czas taki jeden...
Dobrze, że chociaż ekspresówkę 8 nam budują, A1 2020, S12 2030
Ahoj kapitanie iglo.

Liwko
12-07-2011, 10:08
GWC ma za zadanie wstępnie podgrzać powietrze wpadające do rekuperatora i wcale nie musi mieć ono dodatniej temperatury. Nawet jak będzie ono miało -20oC to wcale jeszcze nie oznacza zamarzania wymiennika. Wszystko jeszcze zależy od tego, ile tego ciepła reku odzyska z powietrza wywiewanego. Jeżeli suma tych temperatur będzie powyżej 0°C to nie ma mowy o zamarzaniu. Teoretycznie mając GWC reku nam nigdy nie przymarznie, ale tylko teoretycznie.

Tomek B..
12-07-2011, 10:14
GWC ma za zadanie wstępnie podgrzać powietrze wpadające do rekuperatora i wcale nie musi mieć ono dodatniej temperatury. Nawet jak będzie ono miało -20oC to wcale jeszcze nie oznacza zamarzania wymiennika. Wszystko jeszcze zależy od tego, ile tego ciepła reku odzyska z powietrza wywiewanego. Jeżeli suma tych temperatur będzie powyżej 0°C to nie ma mowy o zamarzaniu. Teoretycznie mając GWC reku nam nigdy nie przymarznie, ale tylko teoretycznie.
Tak dokładnie, ale nie po to wydajemy tyle grubych tysiaków na reku aby nam kradł tyle watów.

Liwko
12-07-2011, 10:22
Słuchaj Tomek B.. Jak na razie nie mam skończonego swojego glikolowego GWC. Mieszkam już dwa lata. Jeżeli następowało przymarzanie reku to podejrzewam, że dopiero poniżej -15°C. Tych dni nie ma aż tak szczególnie dużo, więc i energii na rozmrażanie też tak dużo nie poszło, zwłaszcza że zimą reku pracuje na minimalnych obrotach. Dyskomfortu z tym związanego w domu w żaden sposób nie odczułem;)

Piczman
12-07-2011, 10:24
Trudno tu wysnuć jeden zgodny wniosek czy robić GWC czy też nie bo jak zwykle chodzi o koszt budowy i nie dojdziemy do porozumienia.
Jeden sobie zbuduje sam a drugi musi zapłacić kilkanaście tyś za to samo.

PS. Glikolowe ma ten plus że nagrzewnicę dobiera się tak aby za nią zawsze było minimum 0 C .
Tu akurat da się to policzyć programami doboru jakie maja producenci nagrzewnic .

Liwko
12-07-2011, 10:28
PS. Glikolowe ma ten plus że nagrzewnicę dobiera się tak aby za nią zawsze było minimum 0 C .
Tu akurat da się to policzyć programami doboru jakie maja producenci nagrzewnic .

Dodaj, że dla określonej temperatury zewnętrznej. A co będzie jeśli spadnie poniżej? Będzie poniżej zera, co nie jest żadnym problemem.

Tomek B..
12-07-2011, 10:30
Słuchaj Tomek B.. Jak na razie nie mam skończonego swojego glikolowego GWC. Mieszkam już dwa lata. Jeżeli następowało przymarzanie reku to podejrzewam, że dopiero poniżej -15°C. Tych dni nie ma aż tak szczególnie dużo, więc i energii na rozmrażanie też tak dużo nie poszło, zwłaszcza że zimą reku pracuje na minimalnych obrotach. Dyskomfortu z tym związanego w domu w żaden sposób nie odczułem;)
Mam na myśli tylko to, że odzysk ciepła powinien być cały czas ( pomijając okresy pracy by-pass ). Wszystko co tracone na stabilizację temperatury wymiennika oraz jego odmrażanie, trzeba doliczyć to kosztów zakupu reku.
Jeśli Twój reku przy -15 nie zamarza to chyba jakieś perpetum mobile. Pewnie jeszcze na nawiewie masz wtedy 19 st.
Istnieją 2 identyczne przepływy powietrza, pierwszy -20, drugi +20. Jaką temperaturę będzie miało powietrze przy 100% odzysku?

Liwko
12-07-2011, 10:38
Nie, nie, na nawiewie mam wtedy niewiele powyżej zera co i tak jest lepsze niż -15 przy wentylacji grawitacyjnej:)

Jani_63
12-07-2011, 10:40
To był element dygresji dotyczącej sprawności rekuperatora, z wskazówką zastosowania zwykłego pudła z 2 wentylatorami.
Tylko wtedy to nie jest rekuperator tylko centrala wentylacyjna (jak razem te wentyle)... jak oddzielnie to WM nawiewno-wywiewna :D

budowlany_laik
12-07-2011, 10:42
Jeżeli następowało przymarzanie reku to podejrzewam, że dopiero poniżej -15°C. Tych dni nie ma aż tak szczególnie dużo, więc i energii na rozmrażanie też tak dużo nie poszło, zwłaszcza że zimą reku pracuje na minimalnych obrotach. Dyskomfortu z tym związanego w domu w żaden sposób nie odczułem;)
A ja odczułem :-(

Start reku u mnie to tegoroczna zima. Złożyło się to w czasie z wentylowaniem po wykonaniu tynków (a więc spora wydajność reku).
Złożyło się także tak, że pompka od GWC glikolowego była za mała (zbyt mały przepływ).

Wchodzę sobie do domu rankiem, a tu na suficie... naderwana w wielu miejscach folia paroizolacyjna. Krótkie śledźtwo w panelu reku i diagnoza: pompa od GWC nie dała rady, w nocy ok. -20st. C i wymiennik zaczął zamarzać. Co zrobił rekuperator? Była włączona opcja ochrony p-zamrożeniowej i zmniejszył obroty nawiewu. Stworzyło się podciśnienie rzędu kilkudziesięciu m3/h, co spowodowało oberwanie folii (kasa, praca, nerwy).

Także: opcja ochrony p-zamrożeniowej u mnie nigdy nie będzie włączana. Nie dość tego, mam lekką przewagę nawiewu nad wywiewem.
I, osobiście, nie wyobrażam sobie reku bez GWC. Przykład miałem zimą, natomiast druga korzyść, wiadomo, to chłodzenie latem.

Jani_63
12-07-2011, 10:43
Dodaj, że dla określonej temperatury zewnętrznej. A co będzie jeśli spadnie poniżej? Będzie poniżej zera, co nie jest żadnym problemem.
Moc nagrzewnicy dobiera się do temperatur obliczeniowych dla danej strefy klimatycznej.
Przypadki spadku temperatury poniżej tej wartości są tak sporadyczne, że możemy je pominąć,... albo dmuchając na zimne lekko przewymiarować GWC i moc nagrzewnicy.

Tomek B..
12-07-2011, 10:45
Nie, nie, na nawiewie mam wtedy niewiele powyżej zera co i tak jest lepsze niż -15 przy wentylacji grawitacyjnej:)
Ale zawsze masz na nawiewie powyżej 14, skąd aż tyle? I jakie podciśnienie w domu? Drzwi wejściowe to najbardziej wrażliwa część domu.
Zmierzam do istoty działania i wydatkowania grubych tysiaków na reku. Po co nam taki, który po prostu woła jeść aby pracować tak jak powinien.

Tomek B..
12-07-2011, 10:52
Tylko wtedy to nie jest rekuperator tylko centrala wentylacyjna (jak razem te wentyle)... jak oddzielnie to WM nawiewno-wywiewna :D
Wentyle razem ale na chłopski rozum pudło podzielone jest na pół.

Liwko
12-07-2011, 10:56
Po za tym. Mam PC, ogrzewanie kosztuje mnie 1200-1300zł rocznie. Kupując rekuperator i zakładając WM dobrze wiedziałem, że ta inwestycja raczej nigdy mi się nie zwróci. Zależało mi na komforcie świeżego powietrza przy zamkniętych oknach nie zależnie od pory roku. Co chciałem, to osiągnąłem. Teraz jestem w trakcie wykonania GWC i myślę tu raczej o nie dopuszczeniu do szybkiego nagrzewania się domu latem niż o zyskach zimą.

Liwko
12-07-2011, 11:01
Ale zawsze masz na nawiewie powyżej 14, skąd aż tyle?

Nie rozumiem. Przy temperaturze -15 na zewnątrz do domu przez anemostaty wpada mi niewiele powyżej 0. Bez GWC.

Tomek B..
12-07-2011, 11:02
Po za tym. Mam PC, ogrzewanie kosztuje mnie 1200-1300zł rocznie. Kupując rekuperator i zakładając WM dobrze wiedziałem, że ta inwestycja raczej nigdy mi się nie zwróci. Zależało mi na komforcie świeżego powietrza przy zamkniętych oknach nie zależnie od pory roku. Co chciałem, to osiągnąłem. Teraz jestem w trakcie wykonania GWC i myślę tu raczej o nie dopuszczeniu do szybkiego nagrzewania się domu latem niż o zyskach zimą.
Na pewno pozytywnie odbije się to na rachunkach za prąd.
Ale mam nadzieję, że kozę trzymasz w kącie na w razie czego, w końcu jeść nie woła.

Liwko
12-07-2011, 11:03
Na pewno pozytywnie odbije się to na rachunkach za prąd.
Ale mam nadzieję, że kozę trzymasz w kącie na w razie czego, w końcu jeść nie woła.

Tego to już kompletnie nie rozumiem. Proszę jaśniej.

Tomek B..
12-07-2011, 11:09
Nie rozumiem. Przy temperaturze -15 na zewnątrz do domu przez anemostaty wpada mi niewiele powyżej 0. Bez GWC.

Spece od rekuperatorów wymyślili juz opcję komfortowej temperatury. Tak dopasowuje sobie przepływy, że temp na anemostatach jest taka jaką sobie zażyczymy. Myslałem, że masz już ten specjalistyczny sprzęt:D.

Tomek B..
12-07-2011, 11:17
Tego to już kompletnie nie rozumiem. Proszę jaśniej.
We wcześniejszych postach przewidujesz ekstremalne temperatury, kiedy GWC nie da rady, to chyba będzie co najmniej -30. Do -30 wytrzymują izolatory na słupach wysokiego napięcia.

Liwko
12-07-2011, 11:33
Nie przesadzaj. Napisałeś, że jedynymi sposobami by wymiennik nie zamarzał jest albo grzałka albo GWC. Ja podałem ci trzeci, który wcale więcej energii nie zużywa od pozostałych. Najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest GWC. Dobrze samemu wykonany kosztuje niewiele. Za komfort czasami warto zapłacić.
Podałem również, że mając PC zbytnio nie interesują mnie oszczędności na grzaniu. Podejrzewam, że zrównoważą się z kosztami pracy reku i GWC, zależy mi bardziej na jgo pracy latem.

Tomek B..
12-07-2011, 11:44
Nie przesadzaj. Napisałeś, że jedynymi sposobami by wymiennik nie zamarzał jest albo grzałka albo GWC. Ja podałem ci trzeci, który wcale więcej energii nie zużywa od pozostałych. Najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest GWC. Dobrze samemu wykonany kosztuje niewiele. Za komfort czasami warto zapłacić.
Podałem również, że mając PC zbytnio nie interesują mnie oszczędności na grzaniu. Podejrzewam, że zrównoważą się z kosztami pracy reku i GWC, zależy mi bardziej na jgo pracy latem.
Każdy sposób jest dobry, aby tylko był tani w eksploatacji. Także uważam, że GWC to najlepszy sposób. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na efektach w lecie, przyjmuj założenia dla tego właśnie okresu. Idealny dla lata będzie perfekcyjny w zimie. Na lato mógłbyś zrobić by-pass z dolnego źródła pompy ciepła, oczywiście jeśli zużywasz sporo ciepłej wody.

Jani_63
12-07-2011, 11:47
Jeśli wyliczysz to GWC na potrzeby chłodzenia latem, to zima na 100% spełni swoje zadanie.
Schładzanie gorącego, wilgotnego powietrza wymaga więcej energii niż podgrzanie suchego.
Tym bardziej że latem jakby przepływy inne.

Liwko
12-07-2011, 11:56
Jeśli wyliczysz to GWC na potrzeby chłodzenia latem, to zima na 100% spełni swoje zadanie.
Schładzanie gorącego, wilgotnego powietrza wymaga więcej energii niż podgrzanie suchego.
Tym bardziej że latem jakby przepływy inne.

Dokładnie. Dlatego planuję i GWC i DZ z PC latem podpiąć pod chłodnicę. Zimą będę korzystał tylko z GWC.

autorus
12-07-2011, 12:01
Nie rozumiem. Przy temperaturze -15 na zewnątrz do domu przez anemostaty wpada mi niewiele powyżej 0. Bez GWC.

hm, na pewno dobrze sprawdziłeś?

Liwko
12-07-2011, 12:03
hm, na pewno dobrze sprawdziłeś?

:yes:

Mając w domu 22oC, nawet przy słabej 50% wydajności reku do domu wpada powietrze o temp. 3,5oC.

kazjan
12-07-2011, 20:08
Tego to już kompletnie nie rozumiem. Proszę jaśniej.

Liwko z Tomkiem po co te złośliwości - w zasadzie powinien się włączyć moderator sprowadzić temat do meritum.
Chodzi o to aby w profesjonalny sposób wysterować współpracą WM z rekuperatorem i GWC, a według mojego rozeznania także z powietrznym kolektorem słonecznym (PKS). Próbowałem to rozwinąć w wątku który nazywa się "ustawienie GWC za rekuperatorem" nie wiem dlaczego? Po namyśle uważam te 3 urządzenia powinny nieć autonomiczne sterowanie z wyznaczonym priorytetem - nie wiem jeszcze jaki parametr powietrza powinien być priorytetowy?
Kazjan

Tomek B..
12-07-2011, 21:26
Nie było żadnej złośliwości

Liwko
12-07-2011, 21:32
Oczywiście ze nie:)

jasiek71
12-07-2011, 21:38
Liwko z Tomkiem po co te złośliwości - w zasadzie powinien się włączyć moderator sprowadzić temat do meritum.
Chodzi o to aby w profesjonalny sposób wysterować współpracą WM z rekuperatorem i GWC, a według mojego rozeznania także z powietrznym kolektorem słonecznym (PKS). Próbowałem to rozwinąć w wątku który nazywa się "ustawienie GWC za rekuperatorem" nie wiem dlaczego? Po namyśle uważam te 3 urządzenia powinny nieć autonomiczne sterowanie z wyznaczonym priorytetem - nie wiem jeszcze jaki parametr powietrza powinien być priorytetowy?
Kazjan

witam, mam u siebie sterownik który ogarnia to wszystko ( i nie tylko), odniesieniem jest temp. wewnętrzna.

Tomek B..
12-07-2011, 21:53
witam, mam u siebie sterownik który ogarnia to wszystko ( i nie tylko), odniesieniem jest temp. wewnętrzna.
Ale czy warto np. kiedy jest słoneczko korzystać tylko z kolektora, wtedy gwc nie działa, reku na bypasie z pominięciem wymiennika. Moim zdaniem wszystko powinno wspomagać ogrzewanie domu jednocześnie.
1. GWC podgrzewanie wstępne powietrza wentylacyjnego
2. Odzysk poprzez rekuperator
3. Uzupełnianie strat poprzez PKS za pomocą cyrkulacji powietrza z domu poprzez kolektor
Sterowanie kolektora słonecznego - wewnętrzny termostat np. załączanie kiedy temp. w kolektorze osiągnie 40 st.
Sterowanie GWC ma już większość dobrych central rekuperacyjnych.

jasiek71
12-07-2011, 21:58
Ooooo.... ożywiło się . dziękuję.
Nawiązując do postów Jasiek71 oraz Tomek B.. ; to od strony teoretycznej taki system ma być niezależny od potrzeby interwencji mojej żony. Tak będzie dla niej i dla całego domu bezpieczniej.
Jeżeli powietrzne baterie słoneczne nie wydolą (zima), to pompa cieplna powietrzna będzie chodzić z niższym współczynnikiem sprawności, ale będzie grzało.
Natomiast dla mnie podstawowa trudność - to znalezienie ekonomicznego z mojego punktu widzenia producenta powietrznych baterii. Znalazłem jednego w Cieszynie, ale cenowo przeskakuje nawet słoneczny panel prózniowy. Co powala na kolana. W Hevalexie robią płaskie za 999 zł, to myślałem - że powietrzne mogą zrobić za ok. 500 zł - przy produkcji seryjnej. Ale uzyskałem odpowiedź, że wszystkiego robić nie mogą i nie są zainteresowani.
W USA można znaleść ciekawe propozycje, ale ze względu na ilość do zakupu - transportowo zupełnie nieopłacalne.
Czy może coś w Unii Europejskiej jest bliżej?
Kaskadowe ustawienie systemu: powietrzne baterie słoneczne - powietrzna pompa ciepła - rekuperator zwiększa poczucie bezpieczeństwa (moim zdaniem), a jednocześnie oddala potrzebę interwencji osób drugich (np. mojej małżonki).
Garaż z dachem od strony południowej daje możliwość zamontowania szeregu paneli, natomiast jedynym miejscem na bufor ciepłego powietrza byłoby poddasze zaizolowane 20 cm. wełny mineralej, ale nieużytkowane. Ciepło pozdrawiam

witam, może lepiej wybudować na ścianie lub części dachu jakiś "projekt autorski",zamiast szukać gotowych paneli powietrznych.

jasiek71
12-07-2011, 22:07
Ale czy warto np. kiedy jest słoneczko korzystać tylko z kolektora, wtedy gwc nie działa, reku na bypasie z pominięciem wymiennika. Moim zdaniem wszystko powinno wspomagać ogrzewanie domu jednocześnie.
1. GWC podgrzewanie wstępne powietrza wentylacyjnego
2. Odzysk poprzez rekuperator
3. Uzupełnianie strat poprzez PKS za pomocą cyrkulacji powietrza z domu poprzez kolektor
Sterowanie kolektora słonecznego - wewnętrzny termostat np. załączanie kiedy temp. w kolektorze osiągnie 40 st.
Sterowanie GWC ma już większość dobrych central rekuperacyjnych.
jak z powietrzem wentylacyjnym wlatuje ci do domu 30* to co chcesz odzyskiwać?
sterownik ogarnia całą centralę went. z GWC i kolektorem.

Tomek B..
12-07-2011, 22:11
Kolektor powietrzny to najprostszy w budowie ze wszystkich kolektorów, można sobie samemu wykonać o wiele mniejszym kosztem a wyglądem także będzie ekstra.
Przygotowuję sobie w wolnych chwilach własny patent na kolektor powietrzny.
Co najważniejsze samemu zrobimy sobie taki kolektor na wymiar jaki potrzebujemy.

jasiek71
12-07-2011, 22:17
Kolektor powietrzny to najprostszy w budowie ze wszystkich kolektorów, można sobie samemu wykonać o wiele mniejszym kosztem a wyglądem także będzie ekstra.
Przygotowuję sobie w wolnych chwilach własny patent na kolektor powietrzny.
Co najważniejsze samemu zrobimy sobie taki kolektor na wymiar jaki potrzebujemy.
kolektor taki można ( nawet należy) zabudować jako integralna część ściany lub dachu, a nie element doczepiony który ma znacznie gorsze parametry izolacyjne.

stefmat
13-07-2011, 08:21
Moja wizja powietrznego kolektora słonecznego, to na aluminiwej ramie włożony poliwęglan z profilem rurki prostopadłościanu (nie wiem czy dobrze opisuję) pomalowany na czarno .Na podkładzie 5 cm płyta steropianowa. Na górze i na dole zbiorczy przewód na powietrz z dwoma wentylatorkami. Obawa - jak to będzie się trzymać przy upałach? Czy trzeba będzie ganiać na dach i zasłaniać? Jeżeli położę na dachu garażu - wymiar panelu mniej więcej 2 m x 1 m; to wejdzie mi takich paneli pięć. Przed samym garażem jest zadaszenie 5-metrowe z płaskiego, przezroczystego poliwęglanu, to zmniejszy zawiewanie. No i oczywiście jak to wprowadzić bez strat (lub jak najmniejszych) na poddasze? Ciepło pozdrawiam

kwiatollo
14-07-2011, 12:25
Ok, a powiedzcie mi ile kosztuje dobre GWC? Jeśli zdecyduje sie na reku Berluf Selen 500 jest tu możliwość współpracy z systemem berluf GWC-MAX 200. Tylko cena katalogowa takiego systemu to 8900 netto + 1zł za rury, które bedą za 1 zł jak wezmę komplet. czy warto wchodzić w ten system?
Trochę to kosztuje więc chciałbym mieć pewność, że dobrze zainwestuje pieniądze.
Kazjan[/QUOTE]

szczukot
14-07-2011, 12:41
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

itp itd

Wydajac 9000 zl netto na pewno nie "zainwestujesz dobrze".
Ale promocja na rury :) Niezla podpucha - i widac, ze ludzie sie nabieraja.

Fantom

kwiatollo
14-07-2011, 16:11
To na początek pytanie,co to znaczy "dobre" GWC i jakie jest "nie dobre" ? ;)
Jeśli dobre znaczy drogie to GWC-MAX 200 może być :)

Chodzi o to, że czytam godzinami różnego rodzaju fora i inne artykuły związane z GWC i widze, że można to zrobic samemu za przyzwoite pieniądze. Lecz rozmawiając z gościem, od którego chce zakupić reku i słyszę 9000 zł netto trochę się w tym gubię. Domyślam się, że jest to nabijanie kasy tak samo jak instalacja reku z rurami itp za 10 zł (bez reku) to akurat zrobię sam. Interesuje mnie tylko czy będzie jakaś różnica miedzy systemem proponowanym przez firme a takim zrobionym samodzielnie.

SUSPENSER
14-07-2011, 21:07
Chodzi o to, że czytam godzinami różnego rodzaju fora i inne artykuły związane z GWC i widze, że można to zrobic samemu za przyzwoite pieniądze. Lecz rozmawiając z gościem, od którego chce zakupić reku i słyszę 9000 zł netto trochę się w tym gubię. Domyślam się, że jest to nabijanie kasy tak samo jak instalacja reku z rurami itp za 10 zł (bez reku) to akurat zrobię sam. Interesuje mnie tylko czy będzie jakaś różnica miedzy systemem proponowanym przez firme a takim zrobionym samodzielnie.

Sam zrobisz porządny GWC za 900 zł netto, więc różnica będzie w cenie i ... satysfakcji ;-)

kangaxx
15-07-2011, 06:43
jeśli boisz się kanałów drenarskich bo nie mają odpowiednich papierów np na ilość uwalnianych aldehydów albo masz wątpliwości co do samodzielnego uszczelnienia kanałów w ziemi zrób sobie glikolowca, cena nie wiele większa za to montaż tak prosty że spaprać ciężko

kwiatollo
15-07-2011, 09:20
jeśli boisz się kanałów drenarskich bo nie mają odpowiednich papierów np na ilość uwalnianych aldehydów albo masz wątpliwości co do samodzielnego uszczelnienia kanałów w ziemi zrób sobie glikolowca, cena nie wiele większa za to montaż tak prosty że spaprać ciężko

Będę musiał się nad tym poważnie zastanowić. Widze, że te 9000zł to niezła kasa, którą można zainwestować w coś innego.

SUSPENSER
15-07-2011, 09:26
jeśli boisz się kanałów drenarskich bo nie mają odpowiednich papierów np na ilość uwalnianych aldehydów albo masz wątpliwości co do samodzielnego uszczelnienia kanałów w ziemi zrób sobie glikolowca, cena nie wiele większa za to montaż tak prosty że spaprać ciężko

Dodam, że ma tą zaletę nad rurowcem, że nie zbierze cię w rurkach woda przy intensywnym chłodzeniu domu latem po deszczu [raz w ciągu 3 lat miałem u siebie taką sytuacje i musiałem ją wypompować pompą ogrodową], natomiast minusem jest pobór prądu do pompki i trochę bardziej skomplikowana budowa.

Liwko
15-07-2011, 09:33
No dobra, co się nadaje do napełnienia zamkniętego układu GWC "glikolowego"? Oczywiście roztwór glikolu, szpirytus. Co jeszcze? Może płyn do spryskiwaczy:)?

szczukot
15-07-2011, 09:46
Liwko, dawaj na temat o gwc glikolowy a nie na rekuperator - to dwa rozne watki.

Fantom

Liwko
15-07-2011, 09:48
Może i racja...

orko
19-07-2011, 08:13
To ciekawe - jakim cudem rekuperator obniży temperaturę powietrza skoro zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest wyższa niż ta nawiewana z anemostatów gdy mam GWC ?
Napisałeś, że wylatuje z twoich anemostatów 23 stopnie na parterze i 25 na poddaszu. U mnie brak GWC a nie zauważyłem tak wysokich temperatur.
Skoro jednak takie temperatury są niższe u ciebie niż wewnątrz. To mogę stwierdzić jedno - przegrzałeś dom i masz problem. W takiej sytuacji jakoś nie wiedzę zysku z zastosowania GWC.

Piczman
19-07-2011, 08:56
U mnie brak GWC a nie zauważyłem tak wysokich temperatur..

U Ciebie to w ogóle jakoś tak dziwnie jest, twierdzisz że bez GWC w upały masz tyle że Ja bym musiał włączyć ogrzewanie.
Widzę w Twoich wypowiedziach absurd i brak obiektywizmy w temacie GWC .
Chyba nie tylko Ja !?

SUSPENSER
19-07-2011, 18:46
Napisałeś, że wylatuje z twoich anemostatów 23 stopnie na parterze i 25 na poddaszu. U mnie brak GWC a nie zauważyłem tak wysokich temperatur.
Skoro jednak takie temperatury są niższe u ciebie niż wewnątrz. To mogę stwierdzić jedno - przegrzałeś dom i masz problem. W takiej sytuacji jakoś nie wiedzę zysku z zastosowania GWC.

Może wrzuć cytat całości wypowiedzi zamiast wymyślać dziwne teorie ok ?

Po pierwsze niedawno poprawiłem ustawienia centrali i zaślepiłem wlot od strony czerpni do wymiennika w centrali bo powietrze leciało nim równolegle z bypassem.
Po drugie praktycznie wyłączyłem went wywiewu, żeby powietrze z domu nie nagrzewało mi wymiennika.
Po trzecie okazało się, że na odcinku 4 m rury z centrali na poddasze i z powrotem patałach kładący wełnę na poddaszu zostawił ułożone bezpośrednio pod dachem zamiast pod wełną i tam są spore straty [poprawię to gdy będę miał urlop].

Nawet przy 32 st na zewnątrz temp. w domu nie przekracza u mnie 25 st więc jest całkiem w porządku, a gdy poprawię to "trzecie" będzie jeszcze lepiej.

Skoro nie widzisz zysku gdy przy 32 st na zewnątrz mam nawiew z GWC 18 st to Twój problem bo mi z tym całkiem dobrze :yes:

orko
21-07-2011, 16:45
18oC z anemostatów to całkiem nieźle z tym, że sam pisałeś o 23-25oC wcześniej więc jak to w końcu jest masz te 18oC z anemostatów czy też nie?

orko
21-07-2011, 16:58
U Ciebie to w ogóle jakoś tak dziwnie jest, twierdzisz że bez GWC w upały masz tyle że Ja bym musiał włączyć ogrzewanie.
Widzę w Twoich wypowiedziach absurd i brak obiektywizmy w temacie GWC .
Chyba nie tylko Ja !?
Co chwila trafiam na posty typu mam GWC i nawiewa mi z anemostatów do domu 23-25oC. U mnie nie ma GWC i nawiewa 23-24 przy 30oC na zewnątrz i 21-22 w domu, więc się pytam gdzie tu zysk. Jeśli przy pomocy GWC nie da się wprowadzić do domu powietrza o temperaturze niższej niż wewnątrz to najwyraźniej peany na temat GWC są przesadzone.
I naprawdę nie ma to aż tak wielkiego znaczenia fakt, że na wylocie z GWC jest 18oC.
Piczman - skoro masz jakieś ale to sprecyzuj te "absurdy" wtedy będę mógł odpowiedzieć a tak trudno się odnieść do braku konkretów i czyjegoś widzimisię.

HenoK
21-07-2011, 17:27
U mnie nie ma GWC i nawiewa 23-24 przy 30oC na zewnątrz i 21-22 w domu
Jaką masz centralę wentylacyjną? Masz bypass, kasetę letnią, czy tylko sam wymiennik?

jasiek71
21-07-2011, 18:42
orko;
co to za chatę masz że utrzymuje 21-22* w upały bez chłodzenia?
jaką to super centralę zastosowałeś i jaką super izolacją zaizolowane są kanały oraz jaką masz wydajność tej centrali?

szczukot
21-07-2011, 18:48
Malo tego : naweiwa 23-24 a w domu jest 21-22 ! PerpetumMobile

Fantom

jasiek71
21-07-2011, 18:59
nie wiem jak wielka musiała by być akumulacja tego domu żeby w upały nie chciała się podnosić temperatura.

Tomek B..
21-07-2011, 20:08
A u mnie jak dmuchnęło, niekoniecznie z anemostatów, to kilkanaście domów dachy straciło, o drzewach już nie wspomnę i przez kilka godzin w całym mieście zasilania nie było.

budowlany_laik
21-07-2011, 21:15
U mnie dom jeszcze nie zamieszkany, brak zysków bytowych.
Temperatura wewnątrz nie przekroczyła od początku tego lata 20,7 st.C.

jasiek71
21-07-2011, 21:40
Ja na przykład już zastanawiałem się nad roletami zewnętrznymi na okna południowe - ale wiem że to nie ma sensu...bo teraz mam rolety zewnętrzne i są cału czas odsłaniane....to jak zabawa w chowanego, ja zasłaniam, żona z teściową odsłaniają, więc nie ma sensu....a potem mi narzekają że im ciepło...

i jeszcze była u koleżanki co też ma WM (nie wiem czy z gwc czy bez) i opowiada, że my chyba mamy coś nie tak, bo u tej koleżanki nie było tak ciepło....cierpliwość czasami trzeba mieć anielską....

moja jest lepsza...
wentylacja z GWC chodzi cały dzień (380m3h), ta ledwo przyjedzie wieczorem z pracy od razu chce otwierać okna bo jej duszno..., a na zewnątrz większa temp. niż w środku:D

jasiek71
21-07-2011, 22:05
Byłem na wakacjach w domku drewnianym, w którym nie było żadnej wentylacji, poza nieszczelnymi oknami/drzwiami itp. Nawet kratki w łazience nie było, nic....przyjechałem do domu....a tu.....
z czasem zapominamy, że kiedyś mieszkaliśmy w zupełnie innych warunkach(wentylacja grawitacyjna lub brak wentylacji) i też nam to nie preszkadzało...
z tą WM to trochę takie błędne koło...
generalnie system wymyślony został do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło w zimie.
no ale niestety wszyscy na siłe wietrzą cały rok na okrągło czy jest ktoś w domu czy nie.
ogólnie w zimie troszkę oszczędzimy, a od wiosny do jesieni część tych oszczędności roztrwonimy na wentylatory itp. zamiast uchylać okna (bo co w tym złego) i zaoszczędzić trochę kwh.

autorus
21-07-2011, 22:13
Nie widzę sensu otwierania okien przy wm. Choc są ludzie którzy wyłączają reku na noc tego tez nie rozumiem.

Jak sie wychodzi z domu to można zmniejszyć prędkość jednak po powrocie trzeba ustawić na szybszy bieg i dopiero po kilkunastu minutach zejście do standardowej prędkości.

jasiek71
21-07-2011, 22:18
Nie widzę sensu otwierania okien przy wm. Choc są ludzie którzy wyłączają reku na noc tego tez nie rozumiem.

Jak sie wychodzi z domu to można zmniejszyć prędkość jednak po powrocie trzeba ustawić na szybszy bieg i dopiero po kilkunastu minutach zejście do standardowej prędkości.

ja jestem "ludziem " u którego WM chodzi wtedy kiedy jest taka potrzeba...
powiedz jaki jest sens wietrzenia domu w ciągu dnia jak nikogo w nim nie ma (nie mówię tu o sytuacji kiedy jest gorąco bo wtedy WM włącza się automatycznie żeby chłodzić przez GWC)

arwent
22-07-2011, 02:42
Polecam rekuperatory firmy "Aeris" co prawda są drogie ale bardzo solidne, wykonane z trwałych elementów, które podczas pracy nie zwiększają akustyki centrali wentylacyjnej. pozdrawiam

Piczman
22-07-2011, 09:34
ja jestem "ludziem " u którego WM chodzi wtedy kiedy jest taka potrzeba...
powiedz jaki jest sens wietrzenia domu w ciągu dnia jak nikogo w nim nie ma (nie mówię tu o sytuacji kiedy jest gorąco bo wtedy WM włącza się automatycznie żeby chłodzić przez GWC)

Utrzymanie w domu odpowiedniej i stałej wilgotności to proces powolny i tak powinno się to rozumieć.
A rozumieć ten problem to wentylować STALE , sterowanie wydajnością dzień/noc lub wyłączanie okresowe jest dla mnie przekombinowaniem i to zupełnie niepotrzebnym.
No ale każdy ma prawo robić w swoim domu co chce, jeden zbuduje dobrze a drugi źle, czasem ten co zbuduje dobrze nie rozumie tego co zbudował i komplikuje sobie Życie LUB ma kaprys.

Moje zdanie na ten temat to :

1. Wentylacja całodobowo przez cały rok + zmiana wydajności w zależności od pory roku
2. GWC

Punkt 2 głównie po to aby spełnić warunek 1 ale i nie tylko .

autorus
22-07-2011, 09:38
Nie pozostaje mi nic innego jak się podpiąć i zgodzić z przedmówcą.

orko
22-07-2011, 13:54
Prawdę mówiąc nie wiem co was tak bardzo dziwi.
Domek piętrowy 110 m^2 ocieplony ciut lepiej niż standardowo 20+30+50 i więcej. WM (podwójny wymiennik Siwickiego przeznaczony na 600 m^3) uruchomiona cały czas bez baypasu bez GWC i bez klimatyzacji. Jeśli chodzi o akumulacyjność: ściany z maxa 30 cm, podłoga na gruncie: legary wypełnione wełną. Strop bez izolacji. Nie wiem z jaką wydajnością działa WM, podejrzewam, że coś koło 150 m^3 a więc 0.5 wymiany. Na czterech z pięciu okien dachowych mam folie przeciwsłoneczne oraz markizy (gdy na zewnątrz temperatura wyższa niż w środku). Okna na południowy wschód przysłaniam roletami wewnętrznymi. Od południowego zachodu zacienione dachem. Gdy temperatura spada poniżej tego co w domu otwieram okna. Stąd temperatury 21-22 wewnątrz. Miałem 20-21 ale żonie jest za zimno i musiałem nieco ograniczyć ilość uchylanych okien.
Przy dużym nasłonecznieniu w dwóch pokojach około południa czasami temperatura dochodzi do 24oC, ale potem gdy okna mam już całkowicie zacienione zaczyna spadać temperatura powietrza.
Przy zamkniętych oknach jest czasami lekki zaduch zwłaszcza w małych pokojach. Moim zdaniem wytłumaczenie jest takie:
Świeże powietrze którego temperaturę obniża wymiennik ma temperaturę wyższą niż powietrze wewnątrz stąd płynie sobie górą z anemostatów nawiewnych do wywiewnych. Sytuację mogłoby poprawić zastosowanie GWC o ile można uzyskać temperatury niższe niż wewnątrz na anemostatach rzecz jasna.
Jak dla mnie to osoby, które mają u siebie temperaturę 23-25oC doprowadziły zwyczajnie do przegrzania domu. A to czym to jest to spowodowane to już inna bajka.
Np dzisiaj na zewnątrz jest 18oC w dzień więc jeśli ktoś ślepo wierzy, że GWC schłodzi mu dom lepiej niż "kosmiczna technologia" jaką jest uchylenie okien to może się srodze rozczarować.

Piczman
22-07-2011, 14:04
Np dzisiaj na zewnątrz jest 18oC w dzień więc jeśli ktoś ślepo wierzy, że GWC schłodzi mu dom lepiej niż "kosmiczna technologia" jaką jest uchylenie okien to może się srodze rozczarować.

Dzisiaj to i Ja okna otworzę jak wrócę z pracy.
Tyle ile się da bo tak jak napisałeś GWC nie ma szans z ogromna wymianą powietrza przy dzisiejszej temp. dzięki wentylacji naturalnej .
A więc kolejny raz przydaje się wiedza o tym co się buduje i jak co działa.
Nie wszyscy wiedzą że przez uchylenie kilku okien mamy kilkanaście wymian powietrza na godzinę ;)

jasiek71
22-07-2011, 14:14
Utrzymanie w domu odpowiedniej i stałej wilgotności to proces powolny i tak powinno się to rozumieć.
A rozumieć ten problem to wentylować STALE , sterowanie wydajnością dzień/noc lub wyłączanie okresowe jest dla mnie przekombinowaniem i to zupełnie niepotrzebnym.
No ale każdy ma prawo robić w swoim domu co chce, jeden zbuduje dobrze a drugi źle, czasem ten co zbuduje dobrze nie rozumie tego co zbudował i komplikuje sobie Życie LUB ma kaprys.

Moje zdanie na ten temat to :

1. Wentylacja całodobowo przez cały rok + zmiana wydajności w zależności od pory roku
2. GWC

Punkt 2 głównie po to aby spełnić warunek 1 ale i nie tylko .

ja nie mam problemu z nadmiarem wilgoci, a raczej z jej niedoborem...
więc wytłumacz mi po co mam wietrzyć na siłę nawet jak nikogo nie ma i pogarszać tylko sytuację z tą wilgotnością.
zaczynamy powoli wpadać w jakieś skrajności z tą wentylacją, pierwsze pakujemy kasę żeby było ekonomiczniej z ogrzewaniem, potem mielimy na siłę powietrze cały rok na okrągło żeby nabić jak najwięcej kosztów ( prąd na wentyle, częściej filtry do wymiany, remont centrali też będzie szybciej)
rozumiem jak najbardziej sens stosowania w okresie grzewczym i w upały jak mamy GWC i coś tam poprawi nam komfort w naszym domu.
ale wszyscy raczej chcemy żeby to było jak najbardziej ekonomicznie, więc jaki jest problem z uchyleniem okien kiedy nie ma upałów a jest poza sezonem grzewczym.
czy świeże powietrze z za okna to już nie jest komfort, kurz nam przeszkadza..., matka natura nas przystosowała do takiego otoczenia...

jasiek71
22-07-2011, 14:23
orko;
jeżeli mam w domu 25* to wytłumacz mi ciemnemu jak nie doprowadzić do przegrzania skoro budynek mam dobrze zaizolowany, żadnego okna od południa, wszystkie okna pozasłaniane, WM z gwc nawiewa mi 380m3h powietrza o temp . ok. 18.5*, zysków bytowych bardzo mało bo przez cały dzien nikogo nie ma, na noc uchylam okna a niżej nie da się zejść....
piczman kiedyś żartował że pewnie ogrzewania nie wyłączyłem...

Liwko
22-07-2011, 14:27
Ja bym może i uchylał, ale strasznie nie lubię jak mi w nocy coś nad uchem brzęczy!

jasiek71
22-07-2011, 14:28
ja mam u siebie pozakładane moskitiery i nic nie brzęczy...

Tomek B..
22-07-2011, 14:31
ja nie mam problemu z nadmiarem wilgoci, a raczej z jej niedoborem...
więc wytłumacz mi po co mam wietrzyć na siłę nawet jak nikogo nie ma i pogarszać tylko sytuację z tą wilgotnością.
zaczynamy powoli wpadać w jakieś skrajności z tą wentylacją, pierwsze pakujemy kasę żeby było ekonomiczniej z ogrzewaniem, potem mielimy na siłę powietrze cały rok na okrągło żeby nabić jak najwięcej kosztów ( prąd na wentyle, częściej filtry do wymiany, remont centrali też będzie szybciej)
rozumiem jak najbardziej sens stosowania w okresie grzewczym i w upały jak mamy GWC i coś tam poprawi nam komfort w naszym domu.
ale wszyscy raczej chcemy żeby to było jak najbardziej ekonomicznie, więc jaki jest problem z uchyleniem okien kiedy nie ma upałów a jest poza sezonem grzewczym.
czy świeże powietrze z za okna to już nie jest komfort, kurz nam przeszkadza..., matka natura nas przystosowała do takiego otoczenia...
Wielkość wymiany powietrza zależy przede wszystkim od liczby osób znajdujacych się w domu, to mieszkańcy produkują wilgoć, dlatego konieczne jest jej odprowadzenie. Dla co niektórych, wystarczjący jest okienny przeciąg, z kurzem, muchami, komarami i szczekającymi dupami krowami, dla pozostałych, tych z głowami na karku z prostymi kręgosłupami konieczna jest wentylacja mechaniczna całodobowa całoroczna sterowana jednym przyciskiem (może dwoma).

Tomek B..
22-07-2011, 14:36
ja mam u siebie pozakładane moskitiery i nic nie brzęczy...
Pytałem sie o okno z moskitierem, to dodatkowy koszt około 200zł dla każdego okna. Można co prawda sobie ''wtykać'' takie tymi ręcami robione, ale ani to poręczne ani praktyczne.

jasiek71
22-07-2011, 14:37
Wielkość wymiany powietrza zależy przede wszystkim od liczby osób znajdujacych się w domu, to mieszkańcy produkują wilgoć, dlatego konieczne jest jej odprowadzenie. Dla co niektórych, wystarczjący jest okienny przeciąg, z kurzem, muchami, komarami i szczekającymi dupami krowami, dla pozostałych, tych z głowami na karku z prostymi kręgosłupami konieczna jest wentylacja mechaniczna całodobowa całoroczna sterowana jednym przyciskiem (może dwoma).

do mojej wentylacji nie potrzeba przycisków, system sam wie kiedy trzeba wietrzyć, ale co kto lubi...
ciekawe gdzie do tej pory mieszkali ci z prostymi kręgosłupami...;)

HenoK
22-07-2011, 14:40
Dla co niektórych, wystarczjący jest okienny przeciąg, z kurzem, muchami, komarami i szczekającymi dupami krowami, dla pozostałych, tych z głowami na karku z prostymi kręgosłupami konieczna jest wentylacja mechaniczna całodobowa całoroczna sterowana jednym przyciskiem (może dwoma).Jak już ten dom wybudujesz, to przekonasz się, że lekceważone przez ciebie przeciągi okienne nie są wcale takim złym wynalazkiem.
W wielu wypadkach wentylacja mechaniczna nie jest w stanie ich zastąpić, bo :

Nie wszyscy wiedzą, że przez uchylenie kilku okien mamy kilkanaście wymian powietrza na godzinę ;)

Liwko
22-07-2011, 14:41
ja mam u siebie pozakładane moskitiery i nic nie brzęczy...

No ale jak ktoś ma pod nosem autostradę A-coś tam, lub śląską magistralę kolejową to i tak będzie brzęczeć:D

jasiek71
22-07-2011, 14:43
No ale jak ktoś ma pod nosem autostradę A-coś tam, lub śląską magistralę kolejową to i tak będzie brzęczeć:D

no wiesz... w takich przypadkach WM jest jak najbardziej uzasadniona:D

Tomek B..
22-07-2011, 14:43
Jak już ten dom wybudujesz, to przekonasz się, że lekceważone przez ciebie przeciągi okienne nie są wcale takim złym wynalazkiem.
W wielu wypadkach wentylacja mechaniczna nie jest w stanie ich zastąpić, bo :
Pewnie tak, ale wiem co mogą znaczyć przeciągi dla małych dzieci.

jasiek71
22-07-2011, 14:47
Pewnie tak, ale wiem co mogą znaczyć przeciągi dla małych dzieci.

jak sobie rozszczelnisz okna to dzieci na pewno nie zauważą a jeszcze na lizaki dla nich zaoszczędzisz...
no a potem wydasz na dentystę..., równowaga musi być:P

Tomek B..
22-07-2011, 14:52
jak sobie rozszczelnisz okna to dzieci na pewno nie zauważą a jeszcze na lizaki dla nich zaoszczędzisz...
no a potem wydasz na dentystę..., równowaga musi być:P
Nie chcę już sie wypowiadać o tych co grzeją samym prądem a oszczędzają wyłączjąc wentylację mechaniczną i rozszczelniając okna.

jasiek71
22-07-2011, 14:57
Nie chcę już sie wypowiadać o tych co grzeją samym prądem a oszczędzają wyłączjąc wentylację mechaniczną i rozszczelniając okna.

porozmawiamy jak już skończysz ten swój dom, a kręgosłup ci się wygnie od zap.... na jego utrzymanie:yes:
i nie mówię tego ze złośliwości:D
w zimie to ja nie rozszczelniam okien:yes: bo od tego jest moja WM:D

aadamuss24
22-07-2011, 15:00
U mnie przy upałach i gwc nie jestem w stanie zejść poniżej 24-25 stopni w domu. Z gwc przylatuje ok 18 stopni ale temp. jeszcze wzrasta w reku i na kanałach - nie mierzyłem ile wylatuje z anemostatów. Otwarcie dwóch okien i mały przeciąg w nocy dużo skuteczniej wychładza pomieszczenia. Przez ostatnie kilka zimnych dni i ciągle otwartych oknach temp. spadła raptem do 22,8 czyli i tak dosyć długo budynek trzyma ciepło. Może zyskałbym trochę gdybym miała zewnętrzną czerpnię do reku ale tu już chyba nie za wiele będzie do zyskania. Reku chodzi prawie cały czas na 100m3/h. pozdr adam

Liwko
22-07-2011, 15:00
porozmawiamy jak już skończysz ten swój dom, a kręgosłup ci się wygnie od zap.... na jego utrzymanie:yes:
i nie mówię tego ze złośliwości:D
w zimie to ja nie rozszczelniam okien:yes: bo od tego jest moja WM:D

Eee tam, nie przesadzaj, jeżeli chodzi o rachunki to są na poziomie mieszkania w bloku, co innego ogarnąć całość zagrody:)

jasiek71
22-07-2011, 15:04
U mnie przy upałach i gwc nie jestem w stanie zejść poniżej 24-25 stopni w domu. Z gwc przylatuje ok 18 stopni ale temp. jeszcze wzrasta w reku i na kanałach - nie mierzyłem ile wylatuje z anemostatów. Otwarcie dwóch okien i mały przeciąg w nocy dużo skuteczniej wychładza pomieszczenia. Przez ostatnie kilka zimnych dni i ciągle otwartych oknach temp. spadła raptem do 22,8 czyli i tak dosyć długo budynek trzyma ciepło. Może zyskałbym trochę gdybym miała zewnętrzną czerpnię do reku ale tu już chyba nie za wiele będzie do zyskania. Reku chodzi prawie cały czas na 100m3/h. pozdr adam
no... przynajmniej jedna osoba przytoczyła jakieś sensowne dane( dzięki) a nie bije pianę jaki to ma super dom.:cool:

Liwko
22-07-2011, 15:05
Zbierajcie to ciepło, zbierajcie. Sezon grzewczy zaczniecie w grudniu:D

jasiek71
22-07-2011, 15:09
Eee tam, nie przesadzaj, jeżeli chodzi o rachunki to są na poziomie mieszkania w bloku, co innego ogarnąć całość zagrody:)

bardziej chodziło mi o to że pozakładasz tych super technologii przez super firmy, a potem resztę życia ryjesz na spłatę tego komfortu..., bo raczej niewielu jest co za gotóweczkę domek..., ci tutaj raczej nie zaglądają bo ich rachunki nie interesują;)

arwent
22-07-2011, 15:15
GWC w 75% przypadków nie daje takiej jakości jaką ktoś by chciał. bardziej opłacalne jest połączenie wentylacji mechanicznej z klimatyzacją. Porównywalny koszt a wyniki o dużo lepsze.

jasiek71
22-07-2011, 15:19
GWC w 75% przypadków nie daje takiej jakości jaką ktoś by chciał. bardziej opłacalne jest połączenie wentylacji mechanicznej z klimatyzacją. Porównywalny koszt a wyniki o dużo lepsze.

GWC zostało wymyślone dla zimy, jakieś próby w lecie to tak przy okazji...

arwent
22-07-2011, 15:22
Nie mówie żeby wentylację i klimayzację scalić ze sobą, tylko klimatyzacja dostarcza daną temperaturę do domu a rekuperacja powoduje znacznie mniejszą stratę na dostarczaniu powietrza przez klime.

Liwko
22-07-2011, 15:28
GWC w 75% przypadków nie daje takiej jakości jaką ktoś by chciał. bardziej opłacalne jest połączenie wentylacji mechanicznej z klimatyzacją. Porównywalny koszt a wyniki o dużo lepsze.

Z ty że klima wysusza powietrze, a z moim gardełkiem to bardzo nie wskazane.

Tomek B..
22-07-2011, 15:28
Eee tam, nie przesadzaj, jeżeli chodzi o rachunki to są na poziomie mieszkania w bloku, co innego ogarnąć całość zagrody:)
No właśnie, co niektórzy nie wiedzą jakie są koszty mieszkania w bloku. Pierwsze co zrobiłem przed rozpoczęciem budowy to wiercenie studni głębinowej.

jasiek71
22-07-2011, 15:30
walczymy o te kilka stopni, a ile właściwie jest tych gorących dni w roku...

Tomek B..
22-07-2011, 15:31
bardziej chodziło mi o to że pozakładasz tych super technologii przez super firmy, a potem resztę życia ryjesz na spłatę tego komfortu..., bo raczej niewielu jest co za gotóweczkę domek..., ci tutaj raczej nie zaglądają bo ich rachunki nie interesują;)

Buduję systemem gospodarczym bez kredytów, te bierze się super ale gorzej się spłaca. Po co budować dom na kredyt, jesli tak jest to tak naprawdę w ogóle nie powinniśmy ryzykować.

Liwko
22-07-2011, 15:32
No właśnie, co niektórzy nie wiedzą jakie są koszty mieszkania w bloku. Pierwsze co zrobiłem przed rozpoczęciem budowy to wiercenie studni głębinowej.

Studnię też mam, ale do podlewania ogrodu, którego de facto jeszcze nie mam:D Mam tak zażelazioną wodę, ze armaturę musiałbym wymieniać raz na sezon, albo zainstalować jakieś drogie uzdatniacze:(

Tomek B..
22-07-2011, 15:47
Studnię też mam, ale do podlewania ogrodu, którego de facto jeszcze nie mam:D Mam tak zażelazioną wodę, ze armaturę musiałbym wymieniać raz na sezon, albo zainstalować jakieś drogie uzdatniacze:(
Mam budowę w okolicy gdzie znajdują się, studnie które zasilają całe miasto i woda jest super, praktycznie 20 metrów dolnego pokładu to biały piasek. Wodę po badaniu zakwalifikowali do I klasy czystości. A na ile wywierciłem to nie powiem bo nie mogę.

Liwko
22-07-2011, 16:10
A na ile wywierciłem to nie powiem bo nie mogę.

No to właśnie powiedziałeś:D

Tomek B..
22-07-2011, 16:28
Hmmm 20 metrów to bardzo płytko.

arwent
22-07-2011, 16:44
to po to jest rekuperacja żeby ciągle była wymiana na świeże powietrze!

Liwko
22-07-2011, 16:48
Hmmm 20 metrów to bardzo płytko.

Jasne, jasne:)

Tomek B..
22-07-2011, 17:21
to po to jest rekuperacja żeby ciągle była wymiana na świeże powietrze!
Na świeże i przede wszystkim mniej wilgotne.

orko
22-07-2011, 17:48
orko;
jeżeli mam w domu 25* to wytłumacz mi ciemnemu jak nie doprowadzić do przegrzania skoro budynek mam dobrze zaizolowany, żadnego okna od południa, wszystkie okna pozasłaniane, WM z gwc nawiewa mi 380m3h powietrza o temp . ok. 18.5*, zysków bytowych bardzo mało bo przez cały dzien nikogo nie ma, na noc uchylam okna a niżej nie da się zejść....
piczman kiedyś żartował że pewnie ogrzewania nie wyłączyłem...

Żądasz rzeczy niemożliwych wróżką nie jestem. Kto wie może ty masz tam w nocy przedszkole i dlatego nie możesz zejść z temperaturą niżej.
:)

orko
22-07-2011, 17:55
Na świeże i przede wszystkim mniej wilgotne.
Zbudujesz dom i się zdziwisz.
Świeże - zazwyczaj tak, mniej wilgotne niekoniecznie.

arwent
22-07-2011, 18:07
Dlatego są rekuperatory z odprowadzeniem wilgoci

Tomek B..
22-07-2011, 18:35
Zbudujesz dom i się zdziwisz.
Świeże - zazwyczaj tak, mniej wilgotne niekoniecznie.
Spytaj się Piczmana ile wiader wody wylewał latem, kiedy jeszcze nie miał podłączenia z chłodnicy lamelowej do kanalizy.

orko
22-07-2011, 19:34
Spytaj się Piczmana ile wiader wody wylewał latem, kiedy jeszcze nie miał podłączenia z chłodnicy lamelowej do kanalizy.
Piczman zbudował już dom więc to i owo wie.

orko
22-07-2011, 19:38
... mam w domu 25*
Tak sobie myślę, że skoro w chwili obecnej utrzymujesz temperaturę w równowadze, to nie masz szans na niższą temperaturę o ile nie dostarczysz do domu odpowiedniej ilości chłodu tak aby równowaga utrzymywała się przy niższych temperaturach. Dom ma swoją pojemność więc nie jest to proste. Jednorazowe wietrzenie nie wystarczy.

jasiek71
22-07-2011, 20:09
Tak sobie myślę, że skoro w chwili obecnej utrzymujesz temperaturę w równowadze, to nie masz szans na niższą temperaturę o ile nie dostarczysz do domu odpowiedniej ilości chłodu tak aby równowaga utrzymywała się przy niższych temperaturach. Dom ma swoją pojemność więc nie jest to proste. Jednorazowe wietrzenie nie wystarczy.

nie wiem czy zauważyłeś że ja do swojego domu dostarczam znacznie więcej chłodu niż ty.
w chwili obecnej to mam23,6* na zewnątrz jest 15,2* , mam pouchylane okna

orko
22-07-2011, 20:40
Problem polega na tym, że trzeba wychłodzić ściany, strop, podłogę, meble .... a nie tylko powietrze.
Np U mnie bywało o 6 rano 20oC a niedługo po zamknięciu okien temperatura podnosiła się do 21-22oC.
Zresztą to mnie specjalnie nie dziwiło badałem bowiem ściany pirometrem i taką temperaturę - 21-22 właśnie miały.

SUSPENSER
22-07-2011, 21:11
Co chwila trafiam na posty typu mam GWC i nawiewa mi z anemostatów do domu 23-25oC.

Albo trafiasz "przypadkiem" ciągle na mój jeden wpis i dociera do Ciebie tylko jego fragment albo podaj nam linki do tych wszystkich postów na które "co chwila trafiasz".

SUSPENSER
22-07-2011, 21:15
Nie mówie żeby wentylację i klimayzację scalić ze sobą, tylko klimatyzacja dostarcza daną temperaturę do domu a rekuperacja powoduje znacznie mniejszą stratę na dostarczaniu powietrza przez klime.

Tylko, że używanie GWC kosztuje znikome pieniądze, a za klimę trzeba sporo płacić [za prąd].

Może lepiej podłączyć PPC do reku to wtedy będzie podwójna korzyść a koszt instalacji porównywalny z klimą.

SUSPENSER
22-07-2011, 21:23
18oC z anemostatów to całkiem nieźle z tym, że sam pisałeś o 23-25oC wcześniej więc jak to w końcu jest masz te 18oC z anemostatów czy też nie?

Czyli nic nie zrozumiałeś z mojego wpisu ... szkoda.

Ale ale za chwilę napisałeś to:
"I naprawdę nie ma to aż tak wielkiego znaczenia fakt, że na wylocie z GWC jest 18oC."
czyli jednak coś dotarło ...

orko
22-07-2011, 21:42
SUSPENSER:
Ależ zrozumiałem, że na wylocie GWC masz 18oC. To akurat jest typowy wynik. Powyżej są wpisy kilku osób które mają również 18-18,5 na wylocie z GWC.
O wiele "ciekawsze" są jednak wpisy związane z temperaturą powietrza na wylocie z anemostatów a te są już dużo mniej optymistyczne:
23-25oC na wylocie z anemostatów to brzmi w tej sytuacji jak antyreklama GWC.
Tak na dobrą sprawę nie dziwi mnie to wcale.
Prawdopodobnie optymalizowałeś GWC do pracy zimą:
Gruba rura z GWC którą trudno dobrze ocieplić bo stałaby się koszmarnie gruba idzie sobie gdzieś na poddasze tam zanurzone np w 10 cm wełny idą rury do anemostatów w pokojach. I wszystko jest bardzo dobrze zimą. Latem najwyraźniej nie jest tak różowo gdyż latem cały dom podgrzewa te rury i cały zysk z GWC jest marnowany na chłodzenie konstrukcji domu a nie powietrza w nim. A jak wiemy GWC to nie klimatyzacja więc i wydajność nie ta co potrzebna.
Chciałbym zaznaczyć - nie jestem przeciwnikiem GWC.
Usiłuję się dowiedzieć dlaczego chłód z GWC jest w gruncie rzeczy marnowany.

arwent
22-07-2011, 21:54
Są różne rozwiązania, ja osobiście zamontowałbym klime. nie działa ona 24h, lecz gdy jest taka potrzeba. Oczywiście patrząc na aktualne ceny energii elektrycznej i patrząc w przyszłość nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale jedno z wielu, które coraz częściej jest spotykane.

orko
22-07-2011, 21:59
arwent:
wiem wiem wiem bo czytałem już kilka takich twoich postów powyżej, choć pewnie jeszcze kilka się pojawi. :)
SUSPENSER:
link o który się dopominasz:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1728-rekuperator&p=4822760&viewfull=1#post4822760

Jani_63
22-07-2011, 23:41
SUSPENSER:
O wiele "ciekawsze" są jednak wpisy związane z temperaturą powietrza na wylocie z anemostatów a te są już dużo mniej optymistyczne:
23-25oC na wylocie z anemostatów to brzmi w tej sytuacji jak antyreklama GWC.

Tylko jedno z drugim ma bardzo mało wspólnego.
W dalszej części swojego postu sam odpowiedziałeś gdzie jest pies pogrzebany.
Źle ocieplone kanały nawiewne są przyczyna strat "na chłodzie" a nie bogu ducha winne GWC.
Nawet gdyby było perfekcyjnie wykonane, posadowione w idealnych warunkach gruntowych, dające po przejściu powietrza w największe upały 15oC... to nic to nie da jeśli kanały nawiewne będą zbierać ciepło z poddasza albo spod skosów.
Za te straty odpowiada dystrybucja schłodzonego powietrza, a nie sama schładzarka - GWC.

jasiek71
23-07-2011, 08:28
witam;
mam znowu zadanie domowe...
proszę wyliczcie mi proszę jaką grubością izolacji trzeba pokryć kanał wentylacyjny fi 160 o długości 10m z przepływem 250m3h,aby na wylocie z tego kanału było tylko jeden stopień więcej?
temp. na wlocie 15*
temp. pomieszczenia przez które biegnie ten kanał 25*

HenoK
23-07-2011, 09:37
witam;
mam znowu zadanie domowe...
proszę wyliczcie mi proszę jaką grubością izolacji trzeba pokryć kanał wentylacyjny fi 160 o długości 10m z przepływem 250m3h,aby na wylocie z tego kanału było tylko jeden stopień więcej?
temp. na wlocie 15*
temp. pomieszczenia przez które biegnie ten kanał 25*Przy izolacji z lambdą 0,04W/(m*K), ok. 3cm izolacji.

Liwko
23-07-2011, 09:39
witam;
mam znowu zadanie domowe...
proszę wyliczcie mi proszę jaką grubością izolacji trzeba pokryć kanał wentylacyjny fi 160 o długości 10m z przepływem 250m3h,aby na wylocie z tego kanału było tylko jeden stopień więcej?
temp. na wlocie 15*
temp. pomieszczenia przez które biegnie ten kanał 25*

No co ty? Mamy wakacje!

orko
23-07-2011, 11:30
jest tak jak pisze Jani, winę ponosi spartolone wykonanie instalacji WM a nie GWC samo w sobie

A jednak chciałbym zobaczyć jakiś post który poparłby taką tezę.
A więc jakież to temperatury uzyskujecie dzięki GWC (jaki to rodzaj GWC? - wodne chyba łatwiej zaizolować) na anemostatach w porównaniu z temperaturami zewnętrznymi/wewnętrznymi?

jasiek71
23-07-2011, 19:51
Przy izolacji z lambdą 0,04W/(m*K), ok. 3cm izolacji.

czyli kilka stopni na kanałach prowadzonych strychem to normalka.

pawelpiwowarczyk
23-07-2011, 21:05
Wprowadzę wątek poboczny.

Jestem obecnie na etapie ustalania trasy dla rur odkurzacza centralnego. Na samą jednostkę centralną nas nie stać, ale rurki sobie założymy. A co?

Czy można (pewnie, że można, kto napalonemu zabroni?) i czy będzie to miało sens, podłączenie wylotu z odkurzacza do centrali rekuperacyjnej, do wyciągu z pomieszczeń?
Moim zdaniem ma to sens.
Raz - odkurzacz, z osobnym wylotem na zewnątrz, zaburza równowagę pomiędzy ilością powietrza wwiewanego i wywiewanego, a takie rozwiązanie przywróci w pewnym sensie tę równowagę,
dwa - wywiewane powietrze będzie miało podwyższoną temperaturę i szkoda byłoby utracić to ciepło.
Pozostaje kwestia kurzu wytrącającego się na filtrze rekuperatora.

Czy ktoś rozważał takie rozwiązanie?
Co o tym sądzicie?

Indiana_
23-07-2011, 21:06
Zdecydowanie odradzam montaż GWC, z uwagi na totalny bezsens ekonomiczny i praktyczny jego pracy. Te kilkadziesiąt m3/h chłodniejszego powietrza nie są w stanie ochłodzić pomieszczenia, zresztą przy coraz wyższych stopniach odzysku rekuperatorów GWC nie ma sensu również zimą. Zamiast wyrzucać w błoto kilka (przy wykonaniu z byle czego) do kilkunastu kafli (rury antybakteryjne), lepiej wstawić sobie zwykły split dobrej firmy za ok. 2 tysiące. Efekt końcowy o niebo lepszy. Również WM może być prawidłowo zaprojektowana i wykonana, a nie z rur 400 z doprowadzeniami do pokojów 125 :-))))))))))

Wyjaśnię jeszcze, dlaczego niektórym GWC "chłodzi" - jeśli dom jest prawidłowo zaprojektowany, to największe okna południowe, z dużymi zyskami ciepła, są po prostu przysłonięte znajdującymi się nad nimi elementami architektury, np. balkonem czy wystającym dachem. W ten sposób latem nie dociera promieniowanie bezpośrednie do pomieszczeń, i "jest super bo GWC chłodzi". Tymczasem bez GWC byłoby dokładnie tak samo.... te marne kilkadziesiąt do 300W chłodu, nie są w stanie odebrać nawet ciepła od przebywających w pomieszczeniach 2-3 osób, nie wspominając o schłodzeniu jakiegoś gotowania czy oglądania TV.

Jak już chcemy koniecznie wydać kilkanaście tysiaków na chłodzenie pasywne, to są znacznie lepsze i o niebo wydajniejsze sposoby, bo można uzyskać wiele kW prawdziwego chłodu zasilając nimi np. instalację grzewczo/chłodzącą sufitową. Ale jak zwykle, takie "nowoczesne rozwiązania", zaczną się pojawiać, gdy na świecie będą już nowsze rozwiązania :-)

Na razie więc jesteśmy na etapie montowania GWC :-)))))))))) Bo chłodzi latem - około 300 kWh chłodu za cały rok :-))), i grzeje zimą - tu nawet 500 kWh ciepła udało się raz uzyskać w trakcie badań :-)) Imponujące wyniki :-)))))


RE Pawełpiwowarczyk
Na pewno jak połączysz w ten sposób, chata nie wyleci w powietrze, ale przygotuj się jednak na spore wydatki :-)

pawelpiwowarczyk
23-07-2011, 21:14
No i k...wa moje pytanie utonie w dyskusji z Indianąninem (mogę tak pisać, bo właśnie wino sobie z żonką sączymy).

Przedpiścy nie odpowiem, choć uważam że nie ma racji, acz nie odmówię sobie dobrej rady pod jego adresem, by pierw poznał różnicę pomiędzy watami, czyli jednostką mocy, a watogodzinami, będącymi miarą energii. To, wbrew pozorom, Szerloku nie to samo.

pawelpiwowarczyk
23-07-2011, 21:52
Sprawdziłem przepływ powietrza przez jednostkę centralną (padło na Electroluksa) i wynosi ona 50l/s (czyli 180m3/h). A to oznacza, że jeśli centralka będzie ustawiona na niższą wydajność, niż 180m3/h (a będzie), wówczas brudne powietrze powracać będzie anemostatami wywiewnymi. Klops.

orko
23-07-2011, 22:00
jedyny sposób, to zrobić pomiary na anemostatach przy włączonym GWC i wyłączonym GWC....ja niestety nie mam GWC jeszcze więc się nie kwalifkuję....
Czyżbyś nagle stracił pewność siebie?
Chwilę wcześniej zarzekałeś się, że winę ponosi WM.
Zaczynam odnosić wrażenie, że Indiana_ trafił w sedno. Tego nie da się dobrze zrobić ... przy pomocy GWC!

surgi22
23-07-2011, 22:07
Ja również planuję rekuperację z centralnym odkurzaczem, aby nie wyrzucać w zmie ciepła z budynku bedę wyrzucał powietrze do nieogrzewanego garażu a na wylocie bedzie flitr. PS. w garażu w bryle budynku wentylacja grawitacyjna.

Jani_63
23-07-2011, 22:36
Wprowadzę wątek poboczny.

Jestem obecnie na etapie ustalania trasy dla rur odkurzacza centralnego.
Nie za szczęśliwy pomysł... różnice w wydajnościach i ciśnieniu.
Ale jeśli chcesz cześć tego ciepełka z prac porządkowych złapać to idź w ślad aadamuss24 (http://forum.muratordom.pl/member.php?99045-aadamuss24) i wywalaj powietrze do garażu.
Zawsze jakaś świadomość odzysku częściowego ciepła jest zanim uleci całkowicie na zewnątrz. ;-)


Zdecydowanie odradzam montaż GWC, z uwagi na totalny bezsens ekonomiczny i praktyczny jego pracy. Te kilkadziesiąt m3/h chłodniejszego powietrza nie są w stanie ochłodzić pomieszczenia, zresztą przy coraz wyższych stopniach odzysku rekuperatorów GWC nie ma sensu również zimą. Zamiast wyrzucać w błoto kilka (przy wykonaniu z byle czego) do kilkunastu kafli (rury antybakteryjne), lepiej wstawić sobie zwykły split dobrej firmy za ok. 2 tysiące. Efekt końcowy o niebo lepszy. Również WM może być prawidłowo zaprojektowana i wykonana, a nie z rur 400 z doprowadzeniami do pokojów 125 :-))))))))))

Wyjaśnię jeszcze, dlaczego niektórym GWC "chłodzi" - jeśli dom jest prawidłowo zaprojektowany, to największe okna południowe, z dużymi zyskami ciepła, są po prostu przysłonięte znajdującymi się nad nimi elementami architektury, np. balkonem czy wystającym dachem. W ten sposób latem nie dociera promieniowanie bezpośrednie do pomieszczeń, i "jest super bo GWC chłodzi". Tymczasem bez GWC byłoby dokładnie tak samo.... te marne kilkadziesiąt do 300W chłodu, nie są w stanie odebrać nawet ciepła od przebywających w pomieszczeniach 2-3 osób, nie wspominając o schłodzeniu jakiegoś gotowania czy oglądania TV.

Jak już chcemy koniecznie wydać kilkanaście tysiaków na chłodzenie pasywne, to są znacznie lepsze i o niebo wydajniejsze sposoby, bo można uzyskać wiele kW prawdziwego chłodu zasilając nimi np. instalację grzewczo/chłodzącą sufitową. Ale jak zwykle, takie "nowoczesne rozwiązania", zaczną się pojawiać, gdy na świecie będą już nowsze rozwiązania :-)

Na razie więc jesteśmy na etapie montowania GWC :-)))))))))) Bo chłodzi latem - około 300 kWh chłodu za cały rok :-))), i grzeje zimą - tu nawet 500 kWh ciepła udało się raz uzyskać w trakcie badań :-)) Imponujące wyniki :-)))))


RE Pawełpiwowarczyk
Na pewno jak połączysz w ten sposób, chata nie wyleci w powietrze, ale przygotuj się jednak na spore wydatki :-)
Nie chce się za bardzo rozwodzić nad "mądrościami" zawartymi w Twoim poście, ale
- czemu akurat 300W Ci wyszło mocy chłodniczej?
- no i oczywiście to te instalacje sufitowe są za darmo, bo jeśli nie to ... kasa na GWC bebe, ale instalację jak najbardziej... zajmujesz się dystrybucją tego rozwiązania?

SUSPENSER
23-07-2011, 22:45
SUSPENSER:
link o który się dopominasz:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1728-rekuperator&p=4822760&viewfull=1#post4822760

Cytuję więc co jest pod linkiem:
"U mnie przy upałach i gwc nie jestem w stanie zejść poniżej 24-25 stopni w domu. Z gwc przylatuje ok 18 stopni ale temp. jeszcze wzrasta w reku i na kanałach - nie mierzyłem ile wylatuje z anemostatów."

Czy widzisz różnice między tym wpisem a :
http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał orko http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=4821178#post4821178)
Co chwila trafiam na posty typu mam GWC i nawiewa mi z anemostatów do domu 23-25oC. ???

Czy temperaturę w domu odróżniasz od tej na wylocie z anemostatów ?

SUSPENSER
23-07-2011, 22:54
Te kilkadziesiąt m3/h chłodniejszego powietrza nie są w stanie ochłodzić pomieszczenia, zresztą przy coraz wyższych stopniach odzysku rekuperatorów GWC nie ma sensu również zimą.

A kilkaset m3/h np. 320 da radę i warto wtedy budować GWC ?

Ile da to mocy chłodniczej ?

SUSPENSER
23-07-2011, 23:07
SUSPENSER:
O wiele "ciekawsze" są jednak wpisy związane z temperaturą powietrza na wylocie z anemostatów a te są już dużo mniej optymistyczne:
23-25oC na wylocie z anemostatów to brzmi w tej sytuacji jak antyreklama GWC.
Tak na dobrą sprawę nie dziwi mnie to wcale.

Pokaż więc do diabła te wpisy [poza jednym moim] bo ja takich nie zauważyłem :evil:



Prawdopodobnie optymalizowałeś GWC do pracy zimą:
Gruba rura z GWC którą trudno dobrze ocieplić bo stałaby się koszmarnie gruba idzie sobie gdzieś na poddasze tam zanurzone np w 10 cm wełny idą rury do anemostatów w pokojach. I wszystko jest bardzo dobrze zimą. Latem najwyraźniej nie jest tak różowo gdyż latem cały dom podgrzewa te rury i cały zysk z GWC jest marnowany na chłodzenie konstrukcji domu a nie powietrza w nim. A jak wiemy GWC to nie klimatyzacja więc i wydajność nie ta co potrzebna.
Chciałbym zaznaczyć - nie jestem przeciwnikiem GWC.
Usiłuję się dowiedzieć dlaczego chłód z GWC jest w gruncie rzeczy marnowany.

A guzik - nie zgadłeś :P

Wyjście z GWC mam w garażu tuż obok centrali wentylacyjnej z której rury izolowane wychodzą na strych [ocieplony].

Ja już napisałem we wcześniejszym wpisie gdzie u mnie są straty chłodu [w 3 punktach].

pawelpiwowarczyk
24-07-2011, 07:01
Nie za szczęśliwy pomysł... różnice w wydajnościach i ciśnieniu.
Ale jeśli chcesz cześć tego ciepełka z prac porządkowych złapać to idź w ślad aadamuss24 (http://forum.muratordom.pl/member.php?99045-aadamuss24) i wywalaj powietrze do garażu.
Zawsze jakaś świadomość odzysku częściowego ciepła jest zanim uleci całkowicie na zewnątrz.
Sęk w tym, że nie mam garażu.
Zastanawia mnie jedno. Jeśli taki odkurzacz wyciąga 180m3/h powietrza (wartość odczytana z katalogu jednego producentów) i wyrzuca je poza układ, to w trakcie jego działania nawiew i wywiew powietrza do i z domu są kolosalnie niezrównoważone.
Zastanawiam się czym to grozi i jak sobie z tym poradzić? Wyłączać, na czas odkurzania, wentylator wyciągowy w reku?

autorus
24-07-2011, 07:38
A pomyśl sobie o okapie który tez ciągnie 700-900m3/h :) Przynajmniej katalogowo.

jasiek71
24-07-2011, 08:32
Zdecydowanie odradzam montaż GWC, z uwagi na totalny bezsens ekonomiczny i praktyczny jego pracy. Te kilkadziesiąt m3/h chłodniejszego powietrza nie są w stanie ochłodzić pomieszczenia, zresztą przy coraz wyższych stopniach odzysku rekuperatorów GWC nie ma sensu również zimą. Zamiast wyrzucać w błoto kilka (przy wykonaniu z byle czego) do kilkunastu kafli (rury antybakteryjne), lepiej wstawić sobie zwykły split dobrej firmy za ok. 2 tysiące. Efekt końcowy o niebo lepszy. Również WM może być prawidłowo zaprojektowana i wykonana, a nie z rur 400 z doprowadzeniami do pokojów 125 :-))))))))))

Wyjaśnię jeszcze, dlaczego niektórym GWC "chłodzi" - jeśli dom jest prawidłowo zaprojektowany, to największe okna południowe, z dużymi zyskami ciepła, są po prostu przysłonięte znajdującymi się nad nimi elementami architektury, np. balkonem czy wystającym dachem. W ten sposób latem nie dociera promieniowanie bezpośrednie do pomieszczeń, i "jest super bo GWC chłodzi". Tymczasem bez GWC byłoby dokładnie tak samo.... te marne kilkadziesiąt do 300W chłodu, nie są w stanie odebrać nawet ciepła od przebywających w pomieszczeniach 2-3 osób, nie wspominając o schłodzeniu jakiegoś gotowania czy oglądania TV.

Jak już chcemy koniecznie wydać kilkanaście tysiaków na chłodzenie pasywne, to są znacznie lepsze i o niebo wydajniejsze sposoby, bo można uzyskać wiele kW prawdziwego chłodu zasilając nimi np. instalację grzewczo/chłodzącą sufitową. Ale jak zwykle, takie "nowoczesne rozwiązania", zaczną się pojawiać, gdy na świecie będą już nowsze rozwiązania :-)

Na razie więc jesteśmy na etapie montowania GWC :-)))))))))) Bo chłodzi latem - około 300 kWh chłodu za cały rok :-))), i grzeje zimą - tu nawet 500 kWh ciepła udało się raz uzyskać w trakcie badań :-)) Imponujące wyniki :-)))))


RE Pawełpiwowarczyk
Na pewno jak połączysz w ten sposób, chata nie wyleci w powietrze, ale przygotuj się jednak na spore wydatki :-)
dzięki że to napisałeś...
bo według mnie i moich obserwacji jest właśnie tak jak piszesz, ale nie chciałem się za bardzo "wymądrzać" bo co nie którzy i tak już mnie mają za fantastę.

jasiek71
24-07-2011, 09:09
to zależy jak kto ma instalację zrobioną.bo u mnie jest te wspomniane 3cm izolacji na kanałach i dodatkowo rury idą w warstwie izolacji nad sufitem z poddasza. Czyli te 3cm to mam wszędzie poza strychem. A tak z ciekawości zrobię serię pomiarów....
jak słoneczko hula to w tej warstwie ocieplenia jest znacznie wyższa temp. niż te 25*

jasiek71
24-07-2011, 09:16
nie wiem jak to jest z tą izolacją, bo u mnie na odcinku 12m ( rura 200 w kanale zasypanym granulatem styropianowym) temperatura podnosi się o 3,3* przy przepływie 380m3h
ciekawostką jest to że jak ten kanał nie był zasypany tym styropianem to było tylko o 0,3* więcej.

orko
24-07-2011, 09:19
Cytuję więc co jest pod linkiem:
"U mnie przy upałach i gwc nie jestem w stanie zejść poniżej 24-25 stopni w domu. Z gwc przylatuje ok 18 stopni ale temp. jeszcze wzrasta w reku i na kanałach - nie mierzyłem ile wylatuje z anemostatów."

Czy widzisz różnice między tym wpisem a :
http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał orko http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=4821178#post4821178)
Co chwila trafiam na posty typu mam GWC i nawiewa mi z anemostatów do domu 23-25oC. ???

Czy temperaturę w domu odróżniasz od tej na wylocie z anemostatów ?

Coś mi się zdaje że się zwyczajnie czepiasz.
Napisałem, że chciałbym zobaczyć wyniki pomiarów temperatury na anemostatach w porównaniu z temperaturami wewnętrznymi/zewnętrznymi.
I ... uzyskałem odpowiedź Indinay_, który pisze o bezzasadności wykorzystania GWC latem. Zresztą i twoje odpowiedzi są wymijające.
Dałem ci przykład wypowiedzi aadamussa24, który ma GWC i ma problemy z wysokimi temperaturami w domu. I z pewnością nie jest to spowodowane przyjemnym chłodkiem jaki uzyskuje z GWC (dodam chłodkiem przyjemnym dla rur i rekuperatora bo do mieszkańców wiele nie dochodzi)
A teraz weźmy na tapetę wypowiedzi SUSPENSERA:
Owszem twierdzi, że poprawi jeszcze to i tamto i będzie git, ale pisze też że dobrze byłoby pomyśleć o małej PC i dopiero wtedy będzie git - dowcipniś z Ciebie.
Za chwilę okaże się że PC będzie za mało.

orko
24-07-2011, 09:23
Sęk w tym, że nie mam garażu.
No i Twoje szczęście bo pomysł wyrzucania wilgotnego powietrza do garażu do najszczęśliwszych nie należy.

jasiek71
24-07-2011, 09:32
Gwoli wyjaśnienia - rekuperator mam piwnicy, idą piony z piwnicy na strych i potem są rozprowadzone na poddasze i schodzą w rogach budynku do pokoi na parterze. Więc trochę tych metrów jest. Wziąłem do pomiarów 2 anemostaty nawiewne na parterze(najdłuższe kanały)
Rekuperator Brink HR400 z bypassem, nastawione 150m3/h
Temperatura zewnętrzna - około 20,5C
temperatura wewnętrzna około 23,5C
wyniki pomiarów:
T1 parter:20-20,5C
T2 parter:20-20,5C
pomiary trzeba powtórzyć jak będzie upał, bo teraz to upałów nie ma i może szybko nie być...

jaka była temp. na strychu i w piwnicy w trakcie robienia tych pomiarów ??

orko
24-07-2011, 10:37
Kilka moich pomiarów:
Zewnątrz: 19,8
Wewnątrz: 22,5
Anemostat na parterze:22,5
Anemostat na piętrze: 22,5
Temperatura na stryszku (ocieplonym 20 cm wełny) (tam jest WM): 20,5
Pomiar na anemostatach pirometrem (na rurze wewnętrznej)
Pozostałe pomiary czujnikami stacji Bioterm
Okna zamknięte.
Na dachu mam blachę, rury WM przykryte co najmniej 30 cm wełny (nie owijałem a jedynie przykryłem).Między WM i częścią mieszkalną jest jeszcze 50 cm wełny.
(Nie mam GWC baypasu ani kasety letniej, WM z podwójnym Siwickim pracuje na 150 m^3)

autorus
24-07-2011, 10:54
dzięki że to napisałeś...
bo według mnie i moich obserwacji jest właśnie tak jak piszesz, ale nie chciałem się za bardzo "wymądrzać" bo co nie którzy i tak już mnie mają za fantastę.

Ja np mam tego świadomość o czym koledzy piszą i nie ma zamiaru robić sobie klimatyzacji.

Chodzi mi tylko o to ze jak zrobię gwc wodne 2 gdzie mam studnię , a potrzebuje wkopać jeszcze 15mb rur jest to żaden koszt. A jest szansa ze będzie trochę więcej wilgoci w domciu. Na wszelki jednak wypadek zrobię dodatkowo wyjście awaryjne przed studnia w górę. Ostatecznie oleje to i zrobię dziurę w ścianie. Ja nie patrzeć jestem zabezpieczony.

A i tak nie ma to jak dobry o wysokiej sprawności reku.

Jani_63
24-07-2011, 11:20
No i Twoje szczęście bo pomysł wyrzucania wilgotnego powietrza do garażu do najszczęśliwszych nie należy.
Ale tu mowa o powietrzu wydalanym przez odkurzacz, a nie przez WM.

orko
24-07-2011, 11:41
Fakt myślałem raczej o WM, w przypadku centralnego odkurzacza powietrze też będzie wilgotne bo wewnętrzne ale będzie go mniej.

autorus
24-07-2011, 11:46
Chwilka wywiew z odkurzacza do garażu. A czy garaż jest ogrzewany? Czy jest podłączony do reku?

Ja dowiadywałem się jakiś czas odnośnie okapu kuchennego i w firmie sprzedającej te okapy można zamówić opcje bez silnika właśnie podłączana pod reku. I w taki pomysł celuję. Z tym ze zasysanie w kuchni byłoby w tym wypadku z dwóch anemostatów czyli okap i dodatkowy anemostat.

Indiana_
24-07-2011, 12:07
Re Jani 63
Nie jestem dystrybutorem ogrzewań sufitowych, jestem właścicielem firmy projektującej i wykonującej wszelkie instalacje sanitarne, w tym również WM, ogrzewanie, wodę, itp. Z racji tego, że jestem czynnym audytorem energetycznym, bardzo zależy mi na jak najwyższej efektywności energetycznej pracy instalacji. Dlatego eksperymentuję, mierzę i wyciągam wnioski.

System ogrzewania/chłodzenia sufitowego, jako jedyny normalny system nadający się do montażu w domu umożliwia wykorzystanie chłodzenia pasywnego o mocy kilku kW, czyli 10-cio krotnie większej niż moc chłodnicza GWC na wentylacji. Jest to droższe rozwiązanie od ogrzewania podłogowego (dochodzi sterowanie temperaturą sufitów, uwzględniające zapobieganie punktowi rosy na powierzchni), ale za to zapewnia moc chłodniczą taką jak klimatyzacja, przy czym nie ma powiewów zimnego powietrza i jest całkowicie darmowe w eksploatacji (no, jedynie jakieś grosze za pracę pomp obiegowych). Jest to standard montowany w pasywnych budynkach użyteczności publicznej na Zachodzie. U nas na razie całkowita nowość.....

SUSPENSER
24-07-2011, 13:07
Coś mi się zdaje że się zwyczajnie czepiasz.
Napisałem, że chciałbym zobaczyć wyniki pomiarów temperatury na anemostatach w porównaniu z temperaturami wewnętrznymi/zewnętrznymi.


Wystarczy pisać prawdę a nie będę "się czepiał" ;)

Proszę oto moje wyniki pomiarów z 22.05.2011:

We z GWC 13,4 st, wy z centrali went. 13,7 st.

Na zewnątrz 28 st, w salonie 24 st, na poddaszu 26 st.

Anemostaty:

- salon [południe] – 21,2 st
- salon [wschód] – 20,6 st
- gabinet [północ-wschód] -
- nad garażem [zachód] – 20,4 st
- poddasze [północ] – 16,4 st
- poddasze [południe] – 17,6 st
poddasze [południe-zachód] – 18, st

Widać z nich, że w instalacji są spore straty - dlatego znajomym poleciłem kanały z izolacją 6 cm wełny [u mnie są tylko 3 cm].
Gdy poprawię izolację rur biegnących z centrali do i ze strychu oraz będzie ciepło i słonecznie zrobię i zamieszczę kolejne wyniki pomiarów.



I ... uzyskałem odpowiedź Indinay_, który pisze o bezzasadności wykorzystania GWC latem. Zresztą i twoje odpowiedzi są wymijające.

Zacytuj te moje wymijające odpowiedzi bo czepiasz się bezpodstawnie, a ja nie zamierzam udowadniać, że "nie jestem wielbłądem".
Indiana promuje nowe, drogie rozwiązania tępiąc wszelkie inne - gdy będę zarabiał w EURO tyle co w zł [jak ci z zachodu] lub ceny instalacji chłodzenia sufitowego mocno spadną [kwestia 2-3 lat - patrz ceny pomp ciepła] wtedy budując kolejny dom wezmę pod uwagę to rozwiązanie ;)



Dałem ci przykład wypowiedzi aadamussa24, który ma GWC i ma problemy z wysokimi temperaturami w domu. I z pewnością nie jest to spowodowane przyjemnym chłodkiem jaki uzyskuje z GWC (dodam chłodkiem przyjemnym dla rur i rekuperatora bo do mieszkańców wiele nie dochodzi)

Czy przeszło Ci przez myśl, że aadamuss24 podobnie jak większość nie ma 50 cm wełny nad poddaszem + 20 cm na strychu oraz ma sporo okien przez które słońce nagrzewa wnętrza i gdyby nie GWC miałby jeszcze wyższe temp. wewnątrz ?



A teraz weźmy na tapetę wypowiedzi SUSPENSERA:
Owszem twierdzi, że poprawi jeszcze to i tamto i będzie git, ale pisze też że dobrze byłoby pomyśleć o małej PC i dopiero wtedy będzie git - dowcipniś z Ciebie.
Za chwilę okaże się że PC będzie za mało.

Jak to mówią "dobrego nigdy nie za wiele" ;)

Mała PC jest o tyle ciekawa, że pozwala na bardzo tanie podgrzewanie CWU i mógłbym całkowicie wyłączać kocioł na lato [a może także na okresy przejściowe gdybym np. w nocy wodę z CWU puścił w obieg grzewczy], przy okazji wspomogła by GWC, żeby wentylacja jeszcze lepiej schładzała pomieszczenia [np. do 23 st gdy na zewnątrz będzie 33 st przez kilka kolejnych dni] - u Ciebie pewnie jest tak bez chłodzenia, ale ja w "magicznym domu" nie mieszkam ;)

SUSPENSER
24-07-2011, 13:08
Kilka moich pomiarów:
Zewnątrz: 19,8
Wewnątrz: 22,5
Anemostat na parterze:22,5
Anemostat na piętrze: 22,5
Temperatura na stryszku (ocieplonym 20 cm wełny) (tam jest WM): 20,5
Pomiar na anemostatach pirometrem (na rurze wewnętrznej)
Pozostałe pomiary czujnikami stacji Bioterm
Okna zamknięte.
Na dachu mam blachę, rury WM przykryte co najmniej 30 cm wełny (nie owijałem a jedynie przykryłem).Między WM i częścią mieszkalną jest jeszcze 50 cm wełny.
(Nie mam GWC baypasu ani kasety letniej, WM z podwójnym Siwickim pracuje na 150 m^3)

Jestem bardzo ciekaw tych pomiarów gdy przez kilka dni będzie w południe po 30 st i słonecznie ...

Dodam jeszcze, że koszt wełny którą położyłeś [50 cm] w porównaniu z np. 25 cm u mnie w pewnym stopniu skompensuje mój wydatek na GWC, a ile mniej miejsca zajmuje w domu to już moje [gdybym dał 50 cm w skosy poddasza to pomieszczenia zmniejszyły by się bardzo].

SUSPENSER
24-07-2011, 13:10
Re Jani 63
Nie jestem dystrybutorem ogrzewań sufitowych, jestem właścicielem firmy projektującej i wykonującej wszelkie instalacje sanitarne, w tym również WM, ogrzewanie, wodę, itp. Z racji tego, że jestem czynnym audytorem energetycznym, bardzo zależy mi na jak najwyższej efektywności energetycznej pracy instalacji. Dlatego eksperymentuję, mierzę i wyciągam wnioski.


Czy możesz nam napisać w jaki sposób ogrzewasz/chłodzisz własny dom i dlaczego ?

orko
24-07-2011, 14:18
Jestem bardzo ciekaw tych pomiarów gdy przez kilka dni będzie w południe po 30 st i słonecznie ...

Dodam jeszcze, że koszt wełny którą położyłeś [50 cm] w porównaniu z np. 25 cm u mnie w pewnym stopniu skompensuje mój wydatek na GWC, a ile mniej miejsca zajmuje w domu to już moje [gdybym dał 50 cm w skosy poddasza to pomieszczenia zmniejszyły by się bardzo].
Problemu miał nie będę o ile w nocy będzie nie więcej jak 18.
Jeśli jednak nie uda mi się schłodzić nocą domu w dni słoneczne to po tygodniu będzie pewnie nieciekawie - sam jestem ciekaw jak bardzo.
W skosach mam "jedynie" 40 cm, za to na stryszku mam tylko tyle miejsca aby wymienić filtry. Zdecydowałem się jak i inni inwestorzy uczynić ze stryszku taki składzik na odpady .... wełniane :). Na GWC nie mogłem sobie pozwolić ze względu na drzewa oraz niezbyt miły zapach rozkładających się roślin na jaki trafiłem w trakcie wykonywania fundamentów. Koszt GWC jakoś mnie nie przeraża a Twoje informacje o temperaturach rzędu 16-18 na anemostatach są bardzo ciekawe i dobrze rokują.

surgi22
24-07-2011, 14:58
Fakt myślałem raczej o WM, w przypadku centralnego odkurzacza powietrze też będzie wilgotne bo wewnętrzne ale będzie go mniej.
Straszne ciepłe i wilgotne powietrze z domu może uszkodzić wrażliwy samochód ( zwłaszcza zimą gdy jak wiemy wilgotność w domu jest b.b.duża )