PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Jani_63
24-07-2011, 17:09
Chyba na odwrót surgi22


Re Jani 63
System ogrzewania/chłodzenia sufitowego, jako jedyny normalny system nadający się do montażu w domu umożliwia wykorzystanie chłodzenia pasywnego o mocy kilku kW, czyli 10-cio krotnie większej niż moc chłodnicza GWC na wentylacji. Jest to droższe rozwiązanie od ogrzewania podłogowego (dochodzi sterowanie temperaturą sufitów, uwzględniające zapobieganie punktowi rosy na powierzchni), ale za to zapewnia moc chłodniczą taką jak klimatyzacja, przy czym nie ma powiewów zimnego powietrza i jest całkowicie darmowe w eksploatacji (no, jedynie jakieś grosze za pracę pomp obiegowych). Jest to standard montowany w pasywnych budynkach użyteczności publicznej na Zachodzie. U nas na razie całkowita nowość.....
Chłodzenie sufitowe i owszem jest wydajne ze względu na swoja powierzchnie działania (analogia do ogrzewania podłogowego - grzanie), ale z kolei jako system grzewczy jest zdecydowanie mniej sprawne niż podłogówka.
Trudno połączyć w idealnie sprawny układ dwa całkowicie różne zadania.
Nie rozumiem skąd Ci się wzięła dziesięciokrotnie większa moc względem GWC... to na ile szacujesz moc chłodniczą GWC?... wcześniej napisałeś 300W, a tego właśnie nie rozumiem dlaczego akurat tyle.

autorus
24-07-2011, 17:34
Straszne ciepłe i wilgotne powietrze z domu może uszkodzić wrażliwy samochód ( zwłaszcza zimą gdy jak wiemy wilgotność w domu jest b.b.duża )

A to dla czego w zimie wilgoć w domu jest duża? Z tego co czytam to jest właśnie mała.

SUSPENSER
24-07-2011, 19:23
Straszne ciepłe i wilgotne powietrze z domu może uszkodzić wrażliwy samochód ( zwłaszcza zimą gdy jak wiemy wilgotność w domu jest b.b.duża )

Powiem więcej - ogromna :lol2: np. u mnie w pewnym momencie wynosiła "aż" 24%, a po zmniejszeniu wydajności centrali wentylacyjnej na minimum przekraczała 35%, w końcu po częstym stosowaniu nawilżacza i włączaniu wentylacji na minimalną wydajność tylko w określonych godzinach [w pozostałych całkowicie wyłączona] osiągnąłem 45%.

SUSPENSER
24-07-2011, 19:37
Problemu miał nie będę o ile w nocy będzie nie więcej jak 18.
Jeśli jednak nie uda mi się schłodzić nocą domu w dni słoneczne to po tygodniu będzie pewnie nieciekawie - sam jestem ciekaw jak bardzo.
W skosach mam "jedynie" 40 cm, za to na stryszku mam tylko tyle miejsca aby wymienić filtry. Zdecydowałem się jak i inni inwestorzy uczynić ze stryszku taki składzik na odpady .... wełniane :). Na GWC nie mogłem sobie pozwolić ze względu na drzewa oraz niezbyt miły zapach rozkładających się roślin na jaki trafiłem w trakcie wykonywania fundamentów. Koszt GWC jakoś mnie nie przeraża a Twoje informacje o temperaturach rzędu 16-18 na anemostatach są bardzo ciekawe i dobrze rokują.

Sporo się teraz wyjaśniło.
Cieszę się, że przekonują Cię doświadczenia praktyczne bo instalatorzy często mówiąc, że się nie opłaca nie dodają, że to im [instalatorom] się nie opłaca ich oferować [patrz wpis adiqq] :)

W Twojej sytuacji jeśli w przyszłości będzie potrzebne chłodzenie zawsze będziesz mógł pomyśleć na glikolowcem lub PPC.

surgi22
24-07-2011, 19:50
Powiem więcej - ogromna :lol2: np. u mnie w pewnym momencie wynosiła "aż" 24%, a po zmniejszeniu wydajności centrali wentylacyjnej na minimum przekraczała 35%, w końcu po częstym stosowaniu nawilżacza i włączaniu wentylacji na minimalną wydajność tylko w określonych godzinach [w pozostałych całkowicie wyłączona] osiągnąłem 45%.

Przepraszam że panowie nie potrafią wyczuć ironii mojej wypowiedzi ( chyba wyraźnie napisałem b.b.duzej wilgotnośici ), ale cóż skoro trzeba pisać powoli i DRUKOWANYMI to OK. Doskonale wiem iż wilgotność w zimie zarówno na zewnątrz i wewnątrz jest dużo niższa niż latem. Koledze SUSPENSOROWI proponuję zainwestować w entalpiczny wymiennik w rekuperatorze ( będzie miał więcej czasu na leczenie zmarszek od śmiechu bo nie będzie musiał biegac z nawilżaczem ). Jeśli kogoś uraziłem to Sorki ale nie mogłem się powstrzymać.

surgi22
24-07-2011, 19:58
A to dla czego w zimie wilgoć w domu jest duża? Z tego co czytam to jest właśnie mała.
OK, OK nie wszystkiewypowiedzi czya się wprost ( b.b.duża wilgotność w zmie TO IRONIA dotyczącza wypowiedzi przdmówcy obawiającej sie szkodliwego działania wilgoci wyrzucznej z domu przez centralny odkurzacz do garażu ).

pawelpiwowarczyk
24-07-2011, 20:13
Przepraszam że panowie nie potrafią wyczuć ironii mojej wypowiedzi ( chyba wyraźnie napisałem b.b.duzej wilgotnośici ), ale cóż skoro trzeba pisać powoli i DRUKOWANYMI to OK. Doskonale wiem iż wilgotność w zimie zarówno na zewnątrz i wewnątrz jest dużo niższa niż latem. Koledze SUSPENSOROWI proponuję zainwestować w entalpiczny wymiennik w rekuperatorze ( będzie miał więcej czasu na leczenie zmarszek od śmiechu bo nie będzie musiał biegac z nawilżaczem ). Jeśli kogoś uraziłem to Sorki ale nie mogłem się powstrzymać.
Wtrącę swój grosik, stwierdzając, że w zasadzie, wilgotność zimą jest taka sama jak latem. Raz większa, raz mniejsza. Ale wilgotność względna, liczona na zewnątrz. Wilgotność bezwzględna i wilgotność względna powietrza ogrzanego, są zimą oczywiście malutkie.

Surgi, ja kiedyś, by zaznaczyć podtekst, stosowałem emotikonki, ale zaniechałem tego procederu. Jak kto czyta za szybko i bez skupienia, to jego strata.

To jak z tym odkurzaczem i WM? Podłączyć (wyjście z odkurzacza centralnego do wywiewu przed rekuperatorem) czy nie? I jakiego efektu się mogę spodziewać?
Ja jutro mam zamiar zamawiać rury.

orko
24-07-2011, 21:18
OK, OK nie wszystkiewypowiedzi czya się wprost ( b.b.duża wilgotność w zmie TO IRONIA dotyczącza wypowiedzi przdmówcy obawiającej sie szkodliwego działania wilgoci wyrzucznej z domu przez centralny odkurzacz do garażu ).
A szkoda bo jedyny powód dla którego wilgotność w domach zimą nie jest duża jest migracja wilgoci na zewnątrz, dzięki nieszczelnościom lub WM.
Wrzucanie wilgoci bytowej do garażu nie wpłynie szkodliwie na samochód tylko dlatego, że odkurza się rzadko. Inaczej sprawa by się miała z wyrzutnią WM zainstalowaną w garażu.

Piczman
25-07-2011, 08:41
Zwróćcie uwagę na jeden ważny aspekt braku GWC .
Powietrze o temp. +30 C ( tyle przeważnie nawiewa w upały z anemostatu ) wpadając do wnętrz o temp. powiedzmy 22 C zostaje schłodzone.
Co się dzieje podczas tego procesu to wiadomo ( osuszanie) .
Gwałtownie rośnie wilgotność oraz temp. wewnątrz !!!
Ja mieszkam już 2 lata i jeśli chodzi o ten rok to praktycznie upałów nie było ale w poprzednie lato były 2 fale 3-tygodniowe wściekłych upałów kiedy to w nocy było ponad 20 C a w ciągu dnia 30-33 C!!!
Nie wyobrażam sobie co by było gdybym nie miał GWC.

Mogę tylko strzelać :
1-2 dni chłodno i do wytrzymania przy odpowiednim sterowaniu ( odzysk chłodu w rekuperatorze )
3-7 dni gorąco i wilgotno w domu + spanie przy wiatraku + otwarte okna całą noc ( komarów było tyle wtedy że ho ho )
8-21 dni ??????

Dopiero po 3 tygodniach przyszło ochłodzenie i deszcz więc i ulga.
W domu z grawitacją jest nieco lepiej bo wyłącza się ona samoczynnie wtedy kiedy jest za ciepło ;)
Pozostaje wtedy wietrzenie w nocy.
Tylko że nie zawsze nocą jest fajny chłodek !

Fakt, takie sytuacje mogą zdarzyć 1-2 miesiące w roku ale się zdarzają a jest to dodatkowa funkcja tego układu, podstawową jest rozmrażanie w zimie .
Argument coraz lepszych ( sprawnościowo) rekuperatorów do mnie nie trafia bo nie są one przystosowane do pracy w mrozy.

Co do samych mocy to wiecie jaki COP ma GWC ???

orko
25-07-2011, 10:44
Niestety problem polega jak zwykle na gdybaniu.
W upały przy 30oC z moich anemostatów wieje 23-24 przy 21-22 wewnątrz i wydajności 150m^3/h-a zatem WM nie ma u mnie większego wpływu na temperaturę!
Więcej niż 22 miałem owszem w domu przed instalacją osłon przeciwsłonecznych.
Więc poczekajmy cierpliwie na upały.
Moje zdanie jest takie:
Jeśli nie zadbacie o cień to GWC nie pomoże.
I nie liczyłbym tu na obniżenie temperatury w domu ale raczej na chłodny powiew powietrza.

Liwko
25-07-2011, 10:55
I znowu ci co mają glikolowe pompy ciepła są sprite:). Latem wykorzystując dolne źródło, nie dość że mają latem darmowy GWC (przy okazji) to jeszcze je od razu lepiej regenerują:)

autorus
25-07-2011, 11:04
Ale to żadna nowość, jak ktoś ma duże przeszklenia to niby jak gwc ma sobie poradzić?

U mnie dla prawie 300m2 przeszkleń jest ok 22m2. Nie liczyłem drzwi. Nie odejmowałem grubości profili.

Jani_63
25-07-2011, 12:30
Moje zdanie jest takie:
Jeśli nie zadbacie o cień to GWC nie pomoże.
I nie liczyłbym tu na obniżenie temperatury w domu ale raczej na chłodny powiew powietrza.
Bo zasada naczelna - dom to organizm.
Jedno rozwiązanie nie jest wstanie zastąpić drugiego... i na odwrót.
Połączenie ich daje jak napisałeś - chłodny powiew powietrza... powiew komfortu powiedziałbym.

A najwięcej racji jest w tym co napisał Liwko... DZ pompy ciepła przemyślane (przewymiarowane) na etapie wykonania jest wstanie jednocześnie pełnić rolę GWC wspólnie z zadaniem DZ dla PCi zimą i być wymiennikiem dla GWC latem o bardzo dużej mocy.

Liwko
25-07-2011, 12:41
A najwięcej racji jest w tym co napisał Liwko... DZ pompy ciepła przemyślane (przewymiarowane) na etapie wykonania jest wstanie jednocześnie pełnić rolę GWC wspólnie z zadaniem DZ dla PCi zimą i być wymiennikiem dla GWC latem o bardzo dużej mocy.

Latem to nawet nie musi być przewymiarowane;)
Jak wyjdę na prostą, to podłącze DZ do chłodnicy na okres letni, a na zimowy mam osobno zakopane 150m rury fi25. Wiem że można było przewymiarować od razu DZ, ale w ten sposób moim zdaniem uzyskam lepsze wyniki. Zobaczymy.

Jani_63
25-07-2011, 13:11
Konfiguracja tego układu już całkowicie dowolna.
W/g mnie ani lepsza, ani gorsza. Kwestia pospinania w tego całość jak najtańszym kosztem i w miarę bezobsługowo.
Znaczy się dwa razy do roku przełożenie wajchy to nie obsługa :D

Liwko
25-07-2011, 14:07
Znaczy się dwa razy do roku przełożenie wajchy to nie obsługa :D

O, o, o to lotto:)

autorus
25-07-2011, 17:35
To w końcu ile powinno być wymian powietrza w ciągu godziny? U mnie jest ok 1000m3.

lewarek
25-07-2011, 20:14
Ja mam taki rekuperator i jak na razie chodzi ok. http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/

Piczman
26-07-2011, 07:40
Na te kubaturę dałbym max 500 m3 .
Ostatnio dawałem na podobny dom 2 centrale i razem 850 m3/h ale to był budynek z przeznaczeniem do wynajmu studentom i ok. 20 ludziów !!!
Teraz tez robię taki spory i zainstaluję Jan-gaz z prądem stałym na 500 m3/h .
Tam kobieta z pieskiem będzie mieszkać, przynajmniej w najbliższej przyszłości .

Wiem że niektóre firmy polecają i 350 m3/h i pewnie by wystarczyło ale zapas się przydaje a cenowo niewiele drożej wychodzi .
Trzeba zwrócić uwagę jaki jest minimalny wydatek centrali, jeśli w okolicy 100 m3/h to nie powinno być problemu zimą .

autorus
26-07-2011, 07:43
Ja planuję 2 reku, czyli jeden będzie obsługiwał ok 450m3 a drugi 550m3. Jakoś tak.

Piczman
26-07-2011, 07:45
Ile osób będzie przebywało w domu ?

swistak81
26-07-2011, 08:08
Sęk w tym, że nie mam garażu.
Zastanawia mnie jedno. Jeśli taki odkurzacz wyciąga 180m3/h powietrza (wartość odczytana z katalogu jednego producentów) i wyrzuca je poza układ, to w trakcie jego działania nawiew i wywiew powietrza do i z domu są kolosalnie niezrównoważone.
Zastanawiam się czym to grozi i jak sobie z tym poradzić? Wyłączać, na czas odkurzania, wentylator wyciągowy w reku?

Ludzie! Czy wam się już w głowach poprzewracało?
Kolosalnie niezrównoważone? No i co z tego? Ile ten odkurzacz chodzi? 8h/dobę?
Ile czasu na dobę może działać średnio odkurzacz?
To jest nadgorliwość nad nadgorliwościami.
Czy kolega Paweł Piwowarczyk był w domu z rekuperatorem? Wie jako "mocno" dmuchają/ciągną anemostaty?
Zrozumcie - jest wiele innych, ważniejszych i dających więcej korzyści problemów niż ten "wasz" odkurzacz centralny.
Temat odkurzacza należy pominąć i uważać za NIEISTNIEJĄCY.
BTW: Mam i reku, i GWC, i odkurzacz centralny...

Piczman
26-07-2011, 08:10
Temat odkurzacza należy pominąć i uważać za NIEISTNIEJĄCY.

I potwierdzi to każdy praktyk, nawet ten co odkurzacza nie ma powinien się domysleć ;)

Trymi
26-07-2011, 08:20
Zrozumcie - jest wiele innych, ważniejszych i dających więcej korzyści problemów niż ten "wasz" odkurzacz centralny
Np. suszarka do włosów skierowana zadem (tylną częścią zasysającą) w stronę wyciągu WM w tejże łazience. Strzeżcie się suszarek. :)

budowlany_laik
26-07-2011, 08:29
Piczman, nie wiem czy jestem praktykiem, ale pisałem już dwa razy jakie to skutki spowodowało u mnie podciśnienie w domu. Zerwało w wielu miejscach folię paroizolacyjną na suficie. Widziałem na żywo jak na folię oddziałuje podciśnienie, a jak się zachowuje przy wentylacji zrównoważonej. Podciśnienie było rzędu ponad 100 m3/h (dokładnie nie pamiętam, ale mam gdzieś nagranie z odczytów reku).

Oczywiście zależy wszystko od konstrukcji stropu (u mnie wiązary i poddasze nieużytkowe).

Także nie wiem czy problem jest NIEISTNIEJĄCY...

Piczman
26-07-2011, 08:49
A drzwi miałeś już wstawione ?
Spełniamy normy wentylacyjne ?

budowlany_laik
26-07-2011, 08:53
Drzwi nie było.
Ale chyba nie oznacza to także, że na czas odkurzania wszystkie drzwi trzeba zamknąć :-)


Spełniamy normy wentylacyjne ? ???

swistak81
26-07-2011, 08:57
Zastanówmy się nad jednym.
Reku daje umówmy się (dla ujednolicenia) 150Pa przy swej maksymalnej wydajności.
Mówisz - różnica była 100m3/h. Daje to więc (z doświadczenia, odczytów z reku) ~50Pa różnicy. To jest ta siła, która może oderwać folię?
Puść reku na 100m3/h wydajności i przyłóż rękę do wyrzutni. A teraz wyobraź sobie, że wyrzutnią jest coś, co ma 150m2 powierzchni (jak dach).
Szczerze trudno mi w to uwierzyć, ale skoro kolega był świadkiem - myślę że problem mógł leżeć w ewentualnym montażu folii...

Trymi - suszarka jest wewnątrz instalacji WM (wlot i wylot, pod/nadciśnienia nie daje - nie o to więc chodzi (ale się uśmiałem z przykładu) :).

autorus
26-07-2011, 09:03
Ile osób będzie przebywało w domu ?

Kopuły są to takie jakby oddzielne organizmy. W jednej będzie ok 3 osób + wchodzący klienci. W drugiej rodzinka ok 5 osób ale dopiero w perspektywie kilku lat.

budowlany_laik
26-07-2011, 09:29
swistak81, 50Pa to tyle jak przy próbie szczelności n50.

Patrz post http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156296-Domek-nad-Odr%C4%85&p=4396660&viewfull=1#post4396660

"Badaliśmy domek nadciśnieniem. To znaczy, pompowaliśmy do wewnątrz powietrze, wytwarzając wewnątrz budynku nadciśnienie w stosunku do ciśnienia atmosferycznego. Niestety, z uwagi na brak regipsów na poddaszu, nie można było wykonać pomiaru na podciśnieniu, gdyż cała paroizolacja oderwałaby się od profili i byłby bałagan..."

Podaję swój przypadek jako podstawę do dyskusji i wyciągnięcia wspólnych wniosków dla wszystkich.
Podam później dokładną różnicę w przepływie (muszę znaleźć filmik).

EDIT: podciśnienie było rzędu 90 m3/h.

swistak81
26-07-2011, 09:47
To może troszkę inaczej. Bo to inny kaliber. (te 50Pa to dla granicznego przykładu było).
Co innego w takim razie niezrównoważenie samego reku, a co innego włączenie odkurzacza. Bo to o odkurzacz się rozchodzi.
Jaką on ma zdolność "produkowania" podciśnienia? (ja nie znam tej wartości).
Po drugie - może i mnie problem nie dotyczy (mam żelbetowy strop ze skosami, żadnej folii więc), ale czy ta folia jest tak słabo mocowana?
Nic jej tam mocniej nie trzyma?

Piczman
26-07-2011, 09:50
Kopuły są to takie jakby oddzielne organizmy. W jednej będzie ok 3 osób + wchodzący klienci. W drugiej rodzinka ok 5 osób ale dopiero w perspektywie kilku lat.

Dając 2 x 350 m3 będziesz miał sprawnie działającą wentylację i brak problemów z przesuszeniem powietrza w zimie .

Ale wieksze centrale błędem nie będą, tyle że trzeba nimi później staranniej sterować w zimie .
Myślę że masz wystarczającą wiedzę aby sobie z tym poradzić !?

HenoK
26-07-2011, 10:04
Daje to więc (z doświadczenia, odczytów z reku) ~50Pa różnicy. To jest ta siła, która może oderwać folię?
50Pa to tak jakbyś na każdy 1m2 folii przyczepionej do sufitu przyczepił ciężarek 5kg. Uważasz, że to tak mało?

HenoK
26-07-2011, 10:14
Co innego w takim razie niezrównoważenie samego reku, a co innego włączenie odkurzacza. Bo to o odkurzacz się rozchodzi.
Jaką on ma zdolność "produkowania" podciśnienia? (ja nie znam tej wartości).
To zależy od szczelności budynku. Mówi o tym właśnie wskaźnik n50. Określa on ilość wymian powietrza przez nieszczelności przy różnicy ciśnienia 50Pa.
Jeżeli np. masz dom parterowy 100m2 o wysokości pomieszczenia 2,5m to dla n50=0,6 (tyle max powinno być dla domu pasywnego) wychodzi 150m3/h.
Czyli odkurzacz, który daje taki przepływ może wytworzyć w domu podciśnienie 50Pa. Prawdopodobnie będzie to mniej, gdyż część powietrza napłynie poprzez nawiew wentylacji. Chociaż temu akurat może się sprzeciwić automatyka centrali wentylacyjnej.

aadamuss24
26-07-2011, 10:21
Temat się rozwija więc pomierzę dzisiaj temperatury na wylotach i jutro zdam relację z pomiarów :)
Większość dyskusji na temat opłacalności różnych instalacji mija się z celem bo każdy inaczej to kalkuluje i co innego lubi lub chce mieć. Po dłuższej wymianie zdań okaże się, że każdy ma rację w swoim przypadku.
Odkurzacz wyrzuca mi do nieogrzewanego garażu temp. ok 40 stopni, powietrze nie jest brudne ale do reku bym tego nie pchał. Wilgoć w garażu w gruncie i tak mam chyba większą niż to co wyrzuca odkurzacz. Myślę, że samochód średnio odczuwa co mu jest :) prędzej inne naprawy będą nieopłacalne niż zeżre rdza karasorię, na której rdza się pojawiła w trzyletnim aucie które nawet nie wiedziało, że jeszcze okurzacz na nie będzie dmuchał :)
Budowlany laik a może taką próbę lepiej robić po regipsach ?
pozdr adam

budowlany_laik
26-07-2011, 10:52
Nie, no właśnie próbę wykonaliśmy przed sufitami z regipsów by mozna było ew. coś poprawić i doszczelnić. A troszkę poprawek było.

Folia była mocowana zgodnie z projektem podwójnie taśmami butylowymi + zszywkami. Po incydencie z podciśnieniem, Kierownik zmienił sposób mocowania (taśma uszczelniająca + łaty w wąskim rozstawie).

swistak81
26-07-2011, 11:06
Jeżeli np. masz dom parterowy 100m2 o wysokości pomieszczenia 2,5m to dla n50=0,6 (tyle max powinno być dla domu pasywnego) wychodzi 150m3/h.
Czyli odkurzacz, który daje taki przepływ może wytworzyć w domu podciśnienie 50Pa.
Ale po jakim czasie?
Z jednym się zgodzę - w małym, szczelnym pokoju (bez wentylacji, drzwi szczelnie zamknięte) - pewnie po kilku minutach pojawiłby się problem.
Ale przy odkurzaniu powiedzmy 5minutowym - odkurzacz nie wyssie nam tyle powietrza, by zrobić jakąkolwiek szkodę wspomnianej folii.
Poza tym co oczywiste - wleci też więcej powietrza przez WM.
A teraz podsumowanie - Panowie! Podczas odkurzania lepiej uchylić okno! ;) (taka dygresja).

pawelpiwowarczyk
26-07-2011, 11:27
Chęć odzyskania ciepła z odkurzacza jest z jednej strony śmieszna.
Z drugiej, przewinęły się już na forum dyskusje, jak odzyskać ciepło z wody spod prysznica...
Z trzeciej strony wylot, tak czy siak, gdzieś muszę wyprowadzić. Robota dokładnie taka sama. Rury tyle samo. Kolanek tyle samo...

Jest to jedynie jeden z pomysłów. Może nietrafiony? Może udany? Właśnie, by poznać waszą opinię, zadałem takie pytanie na forum.
Tymczasem pośmialiśmy się z "przewracania w głowie" i "wydumanego problemu", pośmialiśmy się z przykładu ze suszarką (który nie był zbyt celny).

Co do braku równowagi systemu. Ja widzę to w ten sposób. Odkurzacz przez 15 minut pracy wyciągnie z domu 50m3 powietrza. Powstanie jakieś tam podciśnienie, które doprowadzi do zassania (abstrahuję od tego którędy) tych 50m3 z zewnątrz. Będzie tak? Nie będzie? Teraz - jednym ruchem mogę takiej sytuacji zapobiec. Tylko, czy nie napytam sobie przy okazji jeszcze większej biedy?

Inaczej. Odpowiedzcie mi:
Czy, waszym zdaniem, wykonując taką instalację będę narażony na znacznie częstszą wymianę filtra w centrali rekuperacyjnej?
Czy może pojawić się efekt wtłaczania do domu brudnego powietrza przez anemostaty wywiewne?

Moje okna, poza balkonowymi, mogę rozszczelnić tylko młotkiem (jednorazowo).

Indiana_
26-07-2011, 19:08
Odkurzacz centralny po to ma wylot na zewnątrz, że wylatują nim bardzo drobne cząstki pyłu i kurzu, drobne komórki naskórka na których rozmnażają się radośnie roztocza, i różne dziwne paści mające tendencję do polaryzowania się dodatnio, czyli niezdrowo. Dlatego ten syf wyrzuca się na zewnątrz, a nie do rekuperatora. Choć w sumie teoretycznie większość odkurzaczy ma wydajności rzędu 200 m3/h i każdy rekuperator przejmie to bez problemu, to jednak dla dodatkowych kilku W ciepła raz na tydzień dałbym sobie spokój z kombinowaniem.
W przypadku awarii silnika włączony przewód z odkurzacza spowoduje najpewniej nieuznanie gwarancji przez każdego serwisanta, o ile podjedzie na miejsce.

Przypomnę jeszcze uwagę Henoka, która chyba umknęła uwadze, a jest bardzo ważna dla całego tematu wentylacji - te głupie 50 Pa, które ledwo czuć po przyłożeniu ręki do wyrzutni, daje nacisk 5 kg na m2 powierzchni, co w przypadku 30m2 sufitu nad salonem daje siłę rwącą folię rzędu 150 kg na całości. I taką próbą powinny przejść właściwie wszystkie budynki chcące się nazywać energooszczędnymi, i również wszystkie w których montujemy WM. Bo lewe powietrze krążące po licznych dziurach po gniazdkach, łączeniach, narożach itp rozwala cały obieg powietrza w domu.
Pewnie za jakieś 5, 10 lat będzie to obowiązkowe badanie, na razie możemy tylko naciskać na inwestorów i gipsiarzy by bardzo starannie montowali folię pod WM.

SUSPENSER
26-07-2011, 20:10
Przepraszam że panowie nie potrafią wyczuć ironii mojej wypowiedzi ( chyba wyraźnie napisałem b.b.duzej wilgotnośici ), ale cóż skoro trzeba pisać powoli i DRUKOWANYMI to OK. Doskonale wiem iż wilgotność w zimie zarówno na zewnątrz i wewnątrz jest dużo niższa niż latem. Koledze SUSPENSOROWI proponuję zainwestować w entalpiczny wymiennik w rekuperatorze ( będzie miał więcej czasu na leczenie zmarszek od śmiechu bo nie będzie musiał biegac z nawilżaczem ). Jeśli kogoś uraziłem to Sorki ale nie mogłem się powstrzymać.

Skoro nikt nie wyczuł to może znaczyć, że to Tobie nie "wyszła" ironia ;-) Wymiennik entalpiczny niewiele daje, a z nawilżaczem się nie biega ;-) W przeciwieństwie do niektórych wolę zmarszczki od śmiechu niż od wiecznej zadumy i powagi.

SUSPENSER
26-07-2011, 20:17
Podaję swój przypadek jako podstawę do dyskusji i wyciągnięcia wspólnych wniosków dla wszystkich.
Podam później dokładną różnicę w przepływie (muszę znaleźć filmik).


Gdy na zewnątrz jest upał i chłodzę dom wentylacją z GWC wtedy mam ustawiony wentylator nawiewny na maksymalną wydajność [320 m3/godz], a wywiewny wyłączony - efekt jest taki, że po pewnym czasie na kilka sekund automatyka wyłącza wentylator nawiewny i nic więcej się nie dzieje [szyb z okien mi nie wypchnęło ani nikogo w środku ciśnienie nie zgniotło ;)].

SUSPENSER
26-07-2011, 20:20
Więcej niż 22 miałem owszem w domu przed instalacją osłon przeciwsłonecznych.


Jakie osłony zastosowałeś [z Twoich wpisów wynika, że są bardzo skuteczne] ?

pawelpiwowarczyk
26-07-2011, 21:23
W zasadzie, można by spróbować oszacować, jaka różnica ciśnień powstanie po wypompowaniu z domu 50m3.

50m3 powietrza waży 60kg -> 600N. Powierzchnia przegród zewnętrznych naszego domu to, bez podłogi (i pi razy oko) 350m2.
600N/350m2=1,7Pa
Czytając opis próby szczelności (tutaj (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ekopassive.pl% 2Fimages%2Fproba%2520szczelnosci_DE_04_09_str32-35.pdf)) dowiedziałem się, że norma dopuszcza różnicę ciśnień do 5Pa.

Czyli, zdaje się, rzeczywiście nie ma o co kruszyć kopii.
Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Może kiedyś (kiedy energia będzie kilkukrotnie droższa) powstanie zagadnienie "globalne zarządzanie powietrzem", teraz odkładam to ad acta.

Indiana_
26-07-2011, 22:23
Absolutnie tak się nie liczy podciśnienia. Ani w żaden zbliżony sposób!

Wypompowanie ze szczelnego naczynia o pojemności 500 m3 50 m3 powietrza wywoła podciśnienie względne rzędu 10kPa (przy założeniu, ze eksperymentujemy przy bezwzględnym ciśnieniu otoczenia rzędu 100 kPa, czyli atmosferycznym.
Czyli 10 000 Pa, a nie 1,7 Pa :-)

Jeśli podciśnienie w domu o objętości 1000 m3 wynosi wspomniane 50Pa, a załóżmy że pomiar na przyrządzie wskazuje np. 250 m3/h, to oznacza, że w budynku "brakuje" tylko około 0,5 m3 powietrza. Po nagłym zatrzymaniu wentylatora do środka musi wlecieć jeszcze 0,5 m3 zanim ciśnienie się wyrówna. W trakcie trwania pomiaru przez nieszczelności wlatuje ciągle 250 m3/h powietrza, ale opór stawiany przez małe szczeliny wywołuje to właśnie podciśnienie rzędu 50Pa. Tak więc strumień wyrzucanego powietrza ma tylko pośredni wpływ na wielkość podciśnienia - mając dwa domy o identycznej kubaturze 1000m3, z jednego trzeba wyrzucać 3000 m3/h aby uzyskać podciśnienie 50Pa, z drugiego 500 m3/h. W obu przypadkach uzyskane podciśnienie wynosi 50Pa.

orko
26-07-2011, 23:55
Jakie osłony zastosowałeś [z Twoich wpisów wynika, że są bardzo skuteczne] ?
Na oknach dachowych (zimą i tak marny z nich pożytek) mam zewnętrzne folie przeciwsłoneczne. Prawdopodobnie by wystarczyły, ale, że ciut późno je znalazłem więc mam też markizy. Na oknach elewacyjnych mam rolety wewnętrzne oraz cień dzięki wysuniętej części dachu.

pawelpiwowarczyk
27-07-2011, 00:49
Absolutnie tak się nie liczy podciśnienia. Ani w żaden zbliżony sposób!
Wypompowanie ze szczelnego naczynia o pojemności 500 m3 50 m3 powietrza wywoła podciśnienie względne rzędu 10kPa (przy założeniu, ze eksperymentujemy przy bezwzględnym ciśnieniu otoczenia rzędu 100 kPa, czyli atmosferycznym.
Czyli 10 000 Pa, a nie 1,7 Pa :-)
Jeśli podciśnienie w domu o objętości 1000 m3 wynosi wspomniane 50Pa, a załóżmy że pomiar na przyrządzie wskazuje np. 250 m3/h, to oznacza, że w budynku "brakuje" tylko około 0,5 m3 powietrza. Po nagłym zatrzymaniu wentylatora do środka musi wlecieć jeszcze 0,5 m3 zanim ciśnienie się wyrówna. W trakcie trwania pomiaru przez nieszczelności wlatuje ciągle 250 m3/h powietrza, ale opór stawiany przez małe szczeliny wywołuje to właśnie podciśnienie rzędu 50Pa. Tak więc strumień wyrzucanego powietrza ma tylko pośredni wpływ na wielkość podciśnienia - mając dwa domy o identycznej kubaturze 1000m3, z jednego trzeba wyrzucać 3000 m3/h aby uzyskać podciśnienie 50Pa, z drugiego 500 m3/h. W obu przypadkach uzyskane podciśnienie wynosi 50Pa.
To zabłysnąłem. Fizyka a la Piwowarczyk....
Dokształciłem się, może teraz będzie lepiej?

Równanie gazu doskonałego -> przy stałej objętości i temperaturze, ciśnienie jest wprost proporcjonalne do ilości gazu.

Oszacowanie nr 2:
kubatura 500m3, n50=1, przy 500m3/h podciśnienie 50Pa, przy 200m3/h (wytworzonych przez odkurzacz) podciśnienie nie przekroczy kilku Paskali (bo pewnie nie jest to zależność liniowa).

HenoK
27-07-2011, 05:38
Czytając opis próby szczelności (tutaj (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ekopassive.pl% 2Fimages%2Fproba%2520szczelnosci_DE_04_09_str32-35.pdf)) dowiedziałem się, że norma dopuszcza różnicę ciśnień do 5Pa.Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz :).
Te 5Pa dotyczy zupełnie czego innego.

pawelpiwowarczyk
27-07-2011, 08:14
Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz :).
Te 5Pa dotyczy zupełnie czego innego.
To był skrót myślowy.

Ja rozumiem to w ten sposób:
przy różnicy ciśnień większej niż 5Pa próba szczelności nie powinna być wykonywana i może wykazać nieprawidłowe wyniki.

Ale z takiego założenia pośrednio wynika, że w określonych warunkach może wystąpić różnica 5Pa i jest to sytuacja w jakiś sposób normalna i nieszkodliwa (dla użytkowania domu, nie dla wykonania próby szczelności).

Tak to rozumiem.

SUSPENSER
27-07-2011, 11:18
Na oknach dachowych (zimą i tak marny z nich pożytek) mam zewnętrzne folie przeciwsłoneczne. Prawdopodobnie by wystarczyły, ale, że ciut późno je znalazłem więc mam też markizy. Na oknach elewacyjnych mam rolety wewnętrzne oraz cień dzięki wysuniętej części dachu.

Na dachowych markizy zewnętrzne były za mało skuteczne [pytam bo sam się zastanawiam czy je kupić czy może od razu nakleić tańszą od nich folię] ?

Czy możesz mi dopisać w poniższym wątku [żeby nie robić offtopica w tym]:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?180004-co-zrobi%C4%87-aby-dom-si%C4%99-nie-nagrzewa%C5%82/page7

Indiana_
27-07-2011, 19:23
Re Pawelpiwopijaca
Zależność podciśnienia od przepływu nie jest liniowa, ale jest mniej więcej proporcjonalna do kwadratu przepływu. Jeśli więc przy przepływie 500 m3/h wywołamy w domu 50 Pa podciśnienia, to przy przepływie 250 m3/h podciśnienie wyniesie pi razy drzwi 12,5 Pa.
Przy 100m3/h będzie już 25 razy niższe, czyli niemierzalne.
Pozdrawiam

aadamuss24
28-07-2011, 13:42
Witam. Tak na szybko tylko wyniki pomiarów.
godz. 10.00
temp. zewn. 16,9
temp. wewn. 22,5
z gwc 17,1
z reku 19,0
z domu do reku 23,1
nawiew z rurami w posadzce - 21,1
nawiew z rurami w wełnie- 19,8
reku 100m3/h
Proszę o komentarze :) pozdr adam

budowlany_laik
28-07-2011, 13:50
Może ja czegoś nie rozumiem, ale po co załączasz GWC skoro na zewnątrz temperaturę masz niższą niż z GWC?

piwopijca
28-07-2011, 16:40
...a mnie to nie dziwi.
Ja mam non-stop podlaczone GWC do instalacji, moge przelaczyc na besposrednia czerpnie scienna ale to juz manualnie musze zmienic polozenie przepustnicy.

Pzdr.

aadamuss24
28-07-2011, 19:38
Witam. Do przełączania GWC musiałbym używać jakiegoś sterownika z jakąś histerezą i błędami, czyli musiałbym mieć ustawioną dość dużą tolerancję, co nie zawsze działałoby optymalnie. Dokładne przełączanie ręczne mnie nie isteresuje więc nie mam czerpni zewnętrznej tylko cały czas jadę z gwc. Jak do tej pory to raptem kilka razy w nocy było mniej niż mi leci z gwc (nie było mniej przy upałach a wtedy byłoby to najbardziej wskazane). Gdybym teraz brał powietrze z zewnątrz bez gwc to myślę, że za chwilę zrobiłoby mi się za zimno w domu do normalnego funkcjonowania :)
Jak będą upały to zrobię pomiar jeszcze raz. pozdr adam

piwopijca
29-07-2011, 06:23
Ja przezornie zrobilem czerpnie dodatkowa be zGWC poniewz istnieje ryzyko za zaleje mi kiedys mojego zwirowca i bede ciagnal smrod do domu. Dlatego zawsze moge przelaczyc sie na scienna i pozwolic osuszyc sie zwirowcowi i miec czas na jego wywietrzenie.
Ta "rofilaktyka" uzo nie kosztowala a uwazam ze warto bylo to zrobic, w koncu budujemy je na dluzszy czas :)

Pzdr.

budowlany_laik
29-07-2011, 09:21
Ja mam glikolowca, więc sterowanie, faktycznie, jest prostsze - sprowadza się do włączenia pompki obiegowej.

Pracuje u mnie sterownik dwukanałowy RTSZ-6 v 2.2 z czujnikiem temperatury, który umieszczony jest w czerpni (drugi kanał będzie sterował cyrkulacją CWU). Załącza obieg glikolu powyżej 22 st.C na zewnątrz oraz poniżej 0 st.C z histerezą 2 st.C.

Piczman
29-07-2011, 09:24
Pracuje u mnie sterownik dwukanałowy RTSZ-6 v 2.2 z czujnikiem temperatury, który umieszczony jest w czerpni (drugi kanał będzie sterował cyrkulacją CWU). Załącza obieg glikolu powyżej 22 st.C na zewnątrz oraz poniżej 0 st.C z histerezą 2 st.C.

Można zmieniać te ustawienia ?

budowlany_laik
29-07-2011, 09:39
Jasne, ustawiasz temperatury jakie chcesz. Ma też funkcje alarmów. A jak sprawuje się Twój sterownik?
Instrukcja do mojego: http://szkoper.pl/instrukcje/rtsz-6v22.pdf

Ze swojego doświadczenia, myślisz, że zakresy temperatur i histerezę mam ustawioną OK?

Piczman
29-07-2011, 09:41
Idealnie ;)

surgi22
31-07-2011, 17:16
Przepraszam jakiej firmy masz GGWC ?

budowlany_laik
31-07-2011, 19:55
Kogo pytasz? Moje skonstruował tzw. Adam Słodowy :-) Nagrzewnica Promont, całość złożona gospodarczo.

surgi22
31-07-2011, 20:11
Dzieki za odpowiedź pytałem Ciebie. A goscia chyba znam, mieszka obok :cool:
Ja planuję glikolowca zehndera ( tylko rurki z glikolem by Adam Słodowy ).

szczukot
08-08-2011, 10:19
Witam po urlopie.
Po przeczytaniu zaleglych postow, widze, ze zapomnailem o kolejnym "problemie" : WM + centralny odkurzacz. A ze wczesniej juz zastanawialem sie jak pogodzic WM + okap, tym bardziej jestem sklonny to jakos dokonczyc. Czyli po wlaczeniu okapu lub odkurzacza, cos tam sie zmieni w pracy rekuperatora. Biorac pod uwage wydajnosci odkurzacza czy okapu, najsensowniej to by bylo wlaczyc na maks nawiewew WM i odlaczyc wywiew. Ale w takim przypadku, bedzie sie do pomieszczen ciagnelo "niechciane" powietrze np z WC czy kuchni. To na start zrobie chyba maly wyciag i nawiew na maksa. JAk wymysle jak to poldaczyc i to zrealizuje to dam znac. Oczywiscie koszt wykonania musi byc minimalny aby mialo to sens.

Fantom

orko
08-08-2011, 16:24
Skoro chcesz koszt minimalny to można to zrobić w 4 krokach:
1) Otwierasz, (rozszczelniasz) okno
2) Włączasz odkurzacz,
3) Wyłączasz odkurzacz,
4) Zamykasz okno.

szczukot
08-08-2011, 16:34
Programista to nie jestes :) Zapomnailes o jednym pinkcie : petla na poczatku obejmujaca calosc. Czyli za kazdym razem jak chce cos gotowac lub odkurzac musze otwierac okno. Wole troche "techniki" zrobic.
a biorac pod uwage, ze okap docelowo przepuszcze przez reku, to dodatkowe straty energii.

Fantom

orko
08-08-2011, 16:43
Skoro uważasz się za programistę to pewnie słyszałeś o czymś takim, jak podprogram lub funkcja - a zatem pętla zbędna.
Chcesz odkurzać - włączasz podprogram czyli posyłasz żonę aby rozszczelniła okno
Następnie dziecko aby odkurzyło
W międzyczasie żona przygotowuje pozew rozwodowy i czeka na kolejne polecenie zamknięcia okna :)

szczukot
09-08-2011, 07:10
No wlasnie. I jako programista wiem, ze w czesto wywolyanej funkcji trzeba pokasowac zbedny kod :) A taki jest otwarcie i zamkniecie okna :) Do tego mozliwe bledy w tym kawalku kodu (nie wykonanie czasami tych czynnosci) moga skutkowac roznymi "access violation" ;)

Fantom

orko
11-08-2011, 06:52
I jak wszędzie gdzie elektroniki jest za dużo twoje cudo pochodzi bezawaryjnie z tydzień a żona przy sprzątaniu i tak otworzy okno bo tak będzie jej wygodniej :)

szczukot
11-08-2011, 07:28
Ale jakiej elektroniki. Jeszcze tego nie przemyslalem, ale da sie ro zrealizowac chyba tylko na jednym lub dwoch przekaznikach. Czyli mega prosty system elektryczno/mechaniczny.

Fantom

owoc
12-08-2011, 07:41
słyszałem, że wymienniki Barbor są dobre,
można go podlączyc do kanałów, sprzedają wersje w obudowie z filtrami i z krućcami przyłaczeniowymi

Liwko
12-08-2011, 08:07
słyszałem, że wymienniki Barbor są dobre,
można go podlączyc do kanałów, sprzedają wersje w obudowie z filtrami i z krućcami przyłaczeniowymi

I dziwnym trafem produkują je koło ciebie, i dziwnym trafem to jest twój pierwszy post. Takie reklamy to my wyczuwamy z daleka:D
Zapewne jest to badziewie jakich mało skoro nie stać was na reklamę:)

szczukot
12-08-2011, 08:10
Dokaldnie tak samo to odczytalem :)

Fantom

piogron
15-08-2011, 11:09
Planuje sam wykonać swoją instalację WM, chciałbym ocieplić kanały wentylacyjne taką piankę http://allegro.pl/super-termoizolacja-alu-pianka-alu-super-izolacja-i1769225886.html. Czy ktoś się może z nią spotkał, zastanwaiam się czy to prawda co piszą,że 0,5 cm zastępuje 7 cm wełny mineralnej. Może ktoś ma pomysł jak to sprawdzić, kupilbym jedną rolkę na próbę. Żeby się później nie okazało,że ocieplilem sobie kanaly 0,5 cm badziewia.

k62
15-08-2011, 13:07
Ta pianka to alufox
http://www.alufox.pl/

piogron
16-08-2011, 13:38
No tak to alufox,ale na stronie podają współczynnik przewodzenia ciepła (NBN B62-201) 0,034 W/mK, czyli mniej więcej tyle samo co wełna mineralna. Więc jak to możliwe,że jest kilkakrotnie cieplejsza?

k62
16-08-2011, 14:48
Poczytaj o podobnej "folii"
http://isobooster.pl/

Tu przynajmniej podają wyniki badań
http://isobooster.pl/certyfikaty.php

Indiana_
16-08-2011, 21:35
Trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do takich nowinek, niedawno uczeni z Politechniki Poznańska prowadzili badania na swoim doświadczalnym domku pasywnym z zastosowaniem super nowoczesnej izolacji próżniowej, o współczynniku lambda (rzeczywistym, potwierdzonym w badaniach) = 0,004 W/mK (czyli 10x mniej niż wełna czy styropian). Ale okazało się, że po roku, mimo starannego montażu izolacja utraciła swoje parametry. Ten materiał na Allegro jest opisany takim stekiem bzdur, że nawet nie doczytałem do końca - oczywistą oczywistością jest, że szukają frajerów.
Na logikę - jeśli coś jest spienionym polietylenem, który ma lambdę w okolicach 0,04, to jakim cudem na Allegro robi się z tego 10 x mniej :-) Dzięki dołożeniu folii aluminiowej, która kilkaset razy lepiej przewodzi ciepło :-)
Bzdety o "odbijaniu promieniowania" to można między bajki włożyć, ciekawe jakie promieniowanie działa jeśli warstwa takiej "superfolii" leży bezpośrednio na wełnie czy płycie g-k? W tym momencie całe ciepło idzie przez przewodzenie i konwekcję.
Taka pianka z folią teoretycznie miałaby lepsze parametry izolacyjne jedynie w pewnych specyficznych zastosowaniach - np. oddalonej od kominka osłony termicznej - przy wysokich temperaturach i braku styku rzeczywiście większość ciepła przenosi się przez promieniowanie (które folia dobrze odbija), ale znowu pianka polietylenowa topi się w około 100"C - więc nie da się jej zastosować tam, gdzie folia aluminiowa mogłaby się wykazać :-)

kangaxx
18-08-2011, 21:06
bajerek, ale ładniej wygląda niż jakieś żółte wełniane kołtuny no nie?

sepix
11-10-2011, 18:13
Witam
Panowie mam mały problem z reku Brink renovent 300. Mianowicie rok temu gdy podłączyłem reku przy ustawieniu 100m3 nic nie było słychać a teraz od jakiegoś czasu nawet przy ustawieniu na 50m3 dość wyraźnie słychać szum. Dzisiaj poszedłem do centrali i odczytałem prędkości i ciśnienia, a wiec przy ustawieniu na 50m3 wentylatory dmuchają 69m3 ,ciśnienie wyciągu 30Pa ,a nadmuchu 640 !!. Czego może być to wina filtry niedawno prane, a nawet jak wyjąłem całkowicie filtry to ciśnienie niewiele spadło. Proszę o pomoc dzięki.

pioos
03-11-2011, 18:06
Proponuje wyczyścić czerpnie na pewno jest cała zaklejona !!
Ja czyszczę dwa razy do roku i jest z czego

pawelpiwowarczyk
03-11-2011, 19:05
Trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do takich nowinek, niedawno uczeni z Politechniki Poznańska prowadzili badania na swoim doświadczalnym domku pasywnym z zastosowaniem super nowoczesnej izolacji próżniowej, o współczynniku lambda (rzeczywistym, potwierdzonym w badaniach) = 0,004 W/mK (czyli 10x mniej niż wełna czy styropian). Ale okazało się, że po roku, mimo starannego montażu izolacja utraciła swoje parametryIndiana, wiesz może, czy istnieje jakaś strona opisująca eksperymenty prowadzone w ramach owego domu?
Google nic ciekawego nie wypluwa.
Zawsze ciekawiło mnie, jakie nowinki oni tam testują.
Warto uczyć się od lepszych, czyli - wzorem Chińczyków - kopiować sprawdzone rozwiązania.

Indiana_
03-11-2011, 20:37
O wynikach tych badań czytałem w którymś z numerów Energia i Budynek, na necie tego raczej nie będzie, bo prawa autorskie itd. Około rok temu był taki artykuł.

pawelpiwowarczyk
05-11-2011, 21:30
O! Całkiem ciekawy periodyk. Szkoda, że nie udostępniają pełnych wersji artykułów na stronie.
Ale to stała tendencja. Jeszcze do niedawna można było pobierać archiwalne numery "Inżyniera budownictwa", teraz już nie ma takiej możliwości.

HenoK
06-11-2011, 10:00
Jeszcze do niedawna można było pobierać archiwalne numery "Inżyniera budownictwa", teraz już nie ma takiej możliwości.W takiej sytuacji pozostaje "chomikowanie" ;), np. http://chomikuj.pl/bob_budowlaniec/miesi*c4*99czniki/In*c5*bcynier+Budownictwa

tomek131
12-11-2011, 21:24
Indiana (inni zainteresowani rówież :) )ile mniej więcej wm i reku na taki domek (będzie wydłużony z przodu i z tyłu po jakieś 0.5-0.6m)
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amulet/
Lokalizacja- małopolska

kangaxx
13-11-2011, 13:25
zależy od maszyny, materiałów, ewentualnych dodatkowych opcji :)

tomek131
13-11-2011, 14:06
Rozsądny standard ,tak bym określił to co chcę.Ma dobrze działać,mieć przyzwoite parametry,dostępny serwis i nie kosztować 20tys,bo wtedy traktuje to jako bzdurę do kwadratu -przy tej kwocie nakładu.
Kanały takie żeby szło wyczyścić za 15 lat ,jak trzeba będzie.Pomijając już spór o to ,uważam ,że na bank będzie tam syf.Więc tak ,żeby dało radę jakoś to wyczyścić
I z grubsza tyle.
Aha- bez GWC.Zbędne bajery nie są potrzebne,ale jakiś hebel zupełny też odpada

Liwko
13-11-2011, 14:12
To kup suszarkę do włosów:D

kangaxx
13-11-2011, 17:10
no to spirówki, do tego tłumiki bo będzie huczało, luna styknie, nie wyjdzie drogo robiąc najprościej na trójnikach i redukcjach, w dyszce się zmieścisz, najwięcej kasy zeżrą kształtki do spirówek i robocizna, ale taka instalacja ze spirówek to trochę hebel :) lepiej działa na skrzynkach

tomek131
13-11-2011, 21:43
To na skrzynkach

Piczman
14-11-2011, 08:03
Jak chcesz aby to działało dobrze to GWC obowiązkowo, chyba że lubisz się bawić w sterowanie, naprawianie i wieczne sprawdzanie czy wszystko ok .

tomek131
14-11-2011, 08:10
GWC odpada zupełnie.NIe chcę powietrza w rurkach pod ziemią doprowadzonego do domu.Nawet za darmo nie chcę.

Piczman
14-11-2011, 08:38
Kolejny bardzo źle zorientowany niedoszły użytkownik GWC z powodu "nie bo nie" :)

To w takim razie radzę zbudować kominy, też da się z tym żyć a i problemów sobie mniej przysporzysz .

ALBO :

Wyobraź sobie czyste powietrze z zewnątrz które ma temp. 0-20 C ZAWSZE i które NIE BIEGNIE pod ziemią !
Wyobraź sobie system wentylacyjny idealnie działający wiele lat !
Wyobraź sobie że Ty to masz w swoim nowym pięknym domu !

Dlaczego nie chcesz zbudować dobrze i na lata ?
Ja swój dom budowałem najlepiej jak było to możliwe, teraz cieszę się z tego co zbudowałem każdego dnia zamiast się denerwować że miało być pięknie a nie jest .
Forum jest kilka miesięcy a Ty później będziesz musiał mieszkać w tym co zbudujesz na podstawie między innymi informacji tu zawartych.

Poczytaj jeszcze raz, może wiele się jeszcze wyjaśni :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=1241471&viewfull=1#post1241471

tomek131
14-11-2011, 15:43
165stron nie dam rady przez najbliższy miesiąc.Ale Ty wiesz .....:) Podziel się wiedzą ,ile by to kosztowało i jakie by miało być ,żeby powietrze do domu nie biegło przez rurki zakopane gdziekolwiek i w czymkolwiek.Wystarczy ryzyka,że będą przewody od WM i tamtędy powietrze zamiast wprost z dworu.
Za ile byś to zrobił u mnie i jak by w skrócie wyglądało

Piczman
14-11-2011, 15:54
Oferta poszła na PW ;)

arrow00
14-11-2011, 16:21
Jak chcesz aby to działało dobrze to GWC obowiązkowo, chyba że lubisz się bawić w sterowanie, naprawianie i wieczne sprawdzanie czy wszystko ok .

Piczman a dlaczego sam reku ma nie działać dobrze ?
Masz jakieś doświadczenia w tym względzie ?
Nie chodzi mi tu o to że reku plus GWC działa lepiej niż sam reku bo to jest dla mnie jasne.
Napisz tylko co się może stać z reku gdy będzie działał bez GWC ?

Pozdrawiam,

Tomek

tomek131
14-11-2011, 21:54
I będzie Piczman 20 koła w sumie wm z reku i ggwc,ale powietrze nie leci przez rurki ,tylko wpada świeże z pola i ogrzewa się na chłodnicy/wymienniku
Nawiasem mówiąc,Ty masz jakąs firmę instalatorską?
P.S Projekt ten http://www.domywstylu.pl/projekty/je...daszem/amulet/
Aha,a gdyby w tej sytuacji odpuścić reku?

redlum
14-11-2011, 22:47
tomek131 - jak nie chcesz aby powietrze biegło przez rurki pod ziemią - to zostaje ci GWC glikolowe

EDIT: ale jak się domyślam to właśnie Piczman doradził Ci na PW

Piczman
15-11-2011, 08:36
Napisz tylko co się może stać z reku gdy będzie działał bez GWC ?

To masz w instrukcji .

A teraz do wszystkich zainteresowanych :

Jeśli uważacie że automatyka przeciwzamrożeniowa to zbawienie dla centrali to się mylicie .
To zło konieczne, to coś dzięki czemu centrale się sprzedają .
Jak by jej nie było to producent dał by gwarancję na produkt pod warunkiem zapewnienia dodatniej temp. nawiewu .

Piczman
15-11-2011, 08:41
I będzie Piczman 20 koła w sumie wm z reku i ggwc,ale powietrze nie leci przez rurki ,tylko wpada świeże z pola i ogrzewa się na chłodnicy/wymienniku
Nawiasem mówiąc,Ty masz jakąs firmę instalatorską?
P.S Projekt ten http://www.domywstylu.pl/projekty/je...daszem/amulet/
Aha,a gdyby w tej sytuacji odpuścić reku?

Tak, mam firmę instalatorską i zamierzam się rozwijać w tym kierunku .

Popraw link lub podaj nazwę projektu, myślę że się w 15 tys zmieścisz .
Ostatnio dla domu 260m2 i centrali z prądem stałym oraz dużym GGWC wyszło 18 tyś brutto .

"a gdyby w tej sytuacji odpuścić reku"

To zaoszczędzisz koszt centrali czyli 5-6 tyś zł .

arrow00
15-11-2011, 11:59
To masz w instrukcji .

A teraz do wszystkich zainteresowanych :

Jeśli uważacie że automatyka przeciwzamrożeniowa to zbawienie dla centrali to się mylicie .
To zło konieczne, to coś dzięki czemu centrale się sprzedają .
Jak by jej nie było to producent dał by gwarancję na produkt pod warunkiem zapewnienia dodatniej temp. nawiewu .

Witaj,
chyba mnie nie zrozumiałeś :)
Nie mam GWC. Niestety nie miałem możliwości aby je wykonać choć planowałem GGWC - wzorując się na Twoim wykonaniu zresztą.
Okazało się że kupiłem dom już postawiony, do wykończenia i dorabianie GWC byłoby dla mnie zbyt kłopotliwe.
To jak reku działa przy minusowych temp bez GWC wiem i nie o to pytałem.
Pytałem o konsekwencje takiego działania.
Przypomnę Twój wcześniejszy wpis:
"Jak chcesz aby to działało dobrze to GWC obowiązkowo, chyba że lubisz się bawić w sterowanie, naprawianie i wieczne sprawdzanie czy wszystko ok . "
Co będę musiał naprawiać i wiecznie sprawdzać nie posiadając GWC ?
Reku mam na ogrzewanym poddaszu.
Twoja wypowiedź sugeruje (ja to przynajmniej tak odebrałem) że jeśli ktoś planuje wentylację mechaniczną z rekuperacją to tylko z GWC bo inaczej to nie ma sensu.
Moim zdaniem w obu przypadkach ma sens - tylko bez GWC są pewne ograniczenia i uciążliwości.
Ale nie ma jakiejś tragedii - tak mi się przynajmniej wydaje - choć jako laik mogę się mylić.
Nie traktuj tego wpisu personalnie bo nie taki był mój zamysł. Wiele się dowiedziałem dzięki Twojemu dziennikowi budowy i wpisom tam umieszczonym.

Pozdrawiam,

Tomek

miloszenko
15-11-2011, 12:04
Moim zdaniem w obu przypadkach ma sens - tylko bez GWC są pewne ograniczenia i uciążliwości.
Ale nie ma jakiejś tragedii - tak mi się przynajmniej wydaje - choć jako laik mogę się mylić.
Nie traktuj tego wpisu personalnie bo nie taki był mój zamysł. Wiele się dowiedziałem dzięki Twojemu dziennikowi budowy i wpisom tam umieszczonym.

Pozdrawiam,

Tomek

Bo o to wlasnie chodzi, aby to dzialalo wydajnie i bez zadnych uciazliwosci. Przyjda mrozy i sie bedziesz zastawial, czy reku akurat "stoi", czy za chwile nie stanie, przyjda goscie, odpalisz ma kaxa w mrozy i na bank bedzie mial przestoje/wlaczal grzalke (zalezy czym sobie radzi). Majac GWC takich problemow nie ma, i reku pracuje w przyjazniejszych warunkch co na pewno przeklada sie na jego zywotnosc.

Poza tym uzyskanie wyzszych/nizszych (zalezy od poru roku) temperatur na wlocie powoduje te zmiejszego kosztow ogrzewania zima/zwiekszenie komfortu latem przy upalach. Tego drugiego sie nie da wycenic, ale to jest przeskok z upierdliwosci systemu to nieocenionego komfortu uzytkownia:)

Pozdrawiam

arrow00
15-11-2011, 12:17
Bo o to wlasnie chodzi, aby to dzialalo wydajnie i bez zadnych uciazliwosci. Przyjda mrozy i sie bedziesz zastawial, czy reku akurat "stoi", czy za chwile nie stanie, przyjda goscie, odpalisz ma kaxa w mrozy i na bank bedzie mial przestoje/wlaczal grzalke (zalezy czym sobie radzi). Majac GWC takich problemow nie ma, i reku pracuje w przyjazniejszych warunkch co na pewno przeklada sie na jego zywotnosc.

Poza tym uzyskanie wyzszych/nizszych (zalezy od poru roku) temperatur na wlocie powoduje te zmiejszego kosztow ogrzewania zima/zwiekszenie komfortu latem przy upalach. Tego drugiego sie nie da wycenic, ale to jest przeskok z upierdliwosci systemu to nieocenionego komfortu uzytkownia:)

Pozdrawiam

Oczywiście masz rację. Ja tylko zrozumiałem wpis Piczmana (może źle) że jeśli nie ma możliwości zrobienia WM z reku z GWC to lepiej reku nie montować bo będą z tego same problemy. A z tym się nie zgadzam.

Pozdrawiam,

Tomek

miloszenko
15-11-2011, 12:20
Oczywiście masz rację. Ja tylko zrozumiałem wpis Piczmana (może źle) że jeśli nie ma możliwości zrobienia WM z reku z GWC to lepiej reku nie montować bo będą z tego same problemy. A z tym się nie zgadzam.

Pozdrawiam,

Tomek

Mozna brak GWC zastapic poprzez kupienie lepszego reku, np. Bartosza. Wtedy problem zamarzania praktycznie nie wystapuje, ale Bartosz ma swoja cene.

Pozdrawiam

Piczman
15-11-2011, 12:38
Zapominacie o zysku jaki daje GWC a nie jest on mały jesli bierzemy pod uwagę dom 3-5 litrowy.

Poza tym są tacy którzy kupują centralę wentylacyjną i włączają nie mając pojęcia o tym jak to cacko działa .
A awarie się zdarzają !!!
Zanim się taki użytkownik zorientuje że coś jest nie tak będzie po zawodach .
Chociaż wystarczy że Ja wyjechał bym na 2 dni i wtedy automatyka zawiedzie, wtedy nie pomogła by mi wiedza .
Bez GWC była by bieda !
Oczywiście może być tak że wszystko będzie ok nawet 10 czy 20 lat czego wszystkim posiadaczom życzę :)

Mnie osobiście nie podobają się rozwiązania niedopracowane i wybrakowane .

Piczman
15-11-2011, 13:31
U mnie budżet był sporym problemem, miałem 210 tyś i pomysł na dom.
Za to musiałem jeszcze kupić działkę ,,,

GWC zrobiłem zamiast drzwi wewnętrznych których jeszcze nie mam :(

swistak81
15-11-2011, 13:51
Podpowiedzcie mi.
Czy teraz, przy temp. zewnętrznej w okolicach 0st na nagrzewnicy GWC będzie się skraplać woda?
Czy jest to raczej kwestia lata (ochładzanie wilgotnego powietrza na "zimnym" wymienniku)?

Pytam, gdyż właśnie podłączyłem GWC i oczywiście teraz wyszło, że pasowało mi zamocować w taki sposób, iż przepływ powietrza jest pionowo.
Pozostało mi go lekko pochylić (jakieś 20st) aby pomóc skroplinom spłynąć po lamelkach. Dla aktualnych wydajności (80-120m3/h) raczej nie wystąpi "porywanie" tych ewentualnych kropelek w wejście wymiennika. Raczej...

Liwko
15-11-2011, 14:03
U mnie budżet był sporym problemem, miałem 210 tyś i pomysł na dom.
Za to musiałem jeszcze kupić działkę ,,,

GWC zrobiłem zamiast drzwi wewnętrznych których jeszcze nie mam :(

Z czasem GWC ci zarobi na te drzwi;)

Piczman
15-11-2011, 14:04
Z czasem GWC ci zarobi na te drzwi;)

Na zaliczkę już uskładałem i się robią :)

tomek131
15-11-2011, 17:04
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amulet/
To projekt o który pytałeś Piczman.1000kwh po 50gr to 500zł na rok dzięki GWC.
To może być zamiast reku ,czy już nie warto i trza pełny full?
Więc ile może wyjśc na mój dom Piczman?W sensie Wm i reku i GGWC
Nawiasem mówiąc robisz Wm i reku też w komplecie czy tylko GGWC

kangaxx
15-11-2011, 19:31
ggwc wcale nie musi być taki drogi, 150 mb rury 3/4, pompka najlepiej energooszczędna, nagrzewnica i zbysiu z koparką na pół dnia

te 150 metrów strzeliłem z czapki :)

budowlany_laik
15-11-2011, 20:10
ggwc wcale nie musi być taki drogi, 150 mb rury 3/4, pompka najlepiej energooszczędna, nagrzewnica i zbysiu z koparką na pół dnia
A może Franiu z łopatą zamiast koparki Zbysia? Będzie jeszcze taniej :-)

Nagrzewnica kosztuje ok. 800 zł, glikol też parę stówek. Pompka energooszczędna akurat nie daje rady, bo sam przerabiałem ten temat - miałem Wilo 4W - nie dawała odpowiedniego przepływu, dopiero Leszno obiegowa 24/40 sobie poradziła.

Mnie całość GWC glikolowego wyszła ok. 3.800 zł: dokładne zestawienie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KT%C3%93RY-JU%C5%BB-DZIA%C5%81A!!&p=4650507&viewfull=1#post4650507)

swistak81
15-11-2011, 20:51
To jak z tym kondensatem w nagrzewnicy? Wie ktoś?
Post z poprzedniej strony http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1728-rekuperator&p=5005003&viewfull=1#post5005003

Indiana_
15-11-2011, 21:33
Świstak - w GGWC w "funkcji grzania" (czyli zimą) nie ma prawa nic się wykraplać, tylko latem w "funkcji chłodzenia", a i to w specyficznych warunkach.

A teraz ciekawostka, dla ludzi z branży:
- właśnie czytam, bo wcześniej nie miałem czasu, październikowy numer "Polskiego Instalatora". Zaciekawił mnie oczywiście artykuł o wentylacji, o zaletach i wadach różnych rodzajów (hybrydowe, z odzyskiem, etc.), napisany m.in. przez panią doktor z Katedry Ciepłownictwa z Białegostoku. Jest tu przedstawiony do porównań projekt wentylacji dla zwykłego domku, w sumie 170 m2, gdzie wydajność wentylacji dobrano na - uwaga! - 2273 m3/h! Sprawdzam dalej, pewnie jakiś problem z przecinkiem, ale nie - jest centrala 3000 m3/h, i kanały prostokątne w układzie :-). Samo zużycie energii przez wentylatory - uwaga! - 11 839 zł rocznie, (he he). Nic dziwnego, że z analizy lepiej wyszedł układ bez odzysku, z centralą nawiewną, bo jeden wentylator zeżarł "tylko" 2953 zł :-) Szkoda że grawitacji nie porównali, bo tu już wyszłoby 15 k rocznie oszczędności w stosunku do WM :-)
No kurka, ręce opadają - jak my mamy się dokształcać ?! :-)

budowlany_laik
15-11-2011, 22:32
Mi się zimą na nagrzewnicy wykraplało i to sporo, póki nie została zrobiona jej zabudowa z izolacją wełną i paroizolacją (konstrukcja z G-K).

michal_mlody
16-11-2011, 05:23
A może Franiu z łopatą zamiast koparki Zbysia? Będzie jeszcze taniej :-)

[/URL]

No nie wiem czy to wyjdzie taniej:)

swistak81
16-11-2011, 06:02
Mi się zimą na nagrzewnicy wykraplało i to sporo, póki nie została zrobiona jej zabudowa z izolacją wełną i paroizolacją (konstrukcja z G-K).

A to chyba o czym innym piszesz. Ja pisałem o wykraplaniu się na lamelkach (czyli na lamelkach +10, powietrze powiedzmy 0st=grzanie).
Tobie wykraplało się na obudowie z tego co rozumiem, a to jest oczywiste (obudowa +1st, wokół +17st=chłodzenie).

Piczman
16-11-2011, 07:29
Więc ile może wyjśc na mój dom Piczman?W sensie Wm i reku i GGWC
Nawiasem mówiąc robisz Wm i reku też w komplecie czy tylko GGWC

15 tyś za całość z czego WM ok. 10 tyś + ok. 5 tyś za GGWC .

Mogę zrobić też sam GGWC .

Piczman
16-11-2011, 07:34
ggwc wcale nie musi być taki drogi, 150 mb rury 3/4, pompka najlepiej energooszczędna, nagrzewnica i zbysiu z koparką na pół dnia

te 150 metrów strzeliłem z czapki :)

Niby proste ale nie do końca.
Pompa ze średniej półki to 400-500 zł, china ok. 150 zł .
Sam glikol dla układu 400-500 zł.
Koparka 400 zł i więcej.
Nagrzewnica z Promontu 900 zł a z juwentu 1600 zł .
Przydało by się podzielić to na 2 obiegi i opomiarować a to dodatkowe zawory, termometry itd.

leszekf
16-11-2011, 07:57
A teraz ciekawostka, dla ludzi z branży:
- właśnie czytam, bo wcześniej nie miałem czasu, październikowy numer "Polskiego Instalatora". Zaciekawił mnie oczywiście artykuł o wentylacji, o zaletach i wadach różnych rodzajów (hybrydowe, z odzyskiem, etc.), napisany m.in. przez panią doktor z Katedry Ciepłownictwa z Białegostoku. Jest tu przedstawiony do porównań projekt wentylacji dla zwykłego domku, w sumie 170 m2, gdzie wydajność wentylacji dobrano na - uwaga! - 2273 m3/h! Sprawdzam dalej, pewnie jakiś problem z przecinkiem, ale nie - jest centrala 3000 m3/h, i kanały prostokątne w układzie :-). Samo zużycie energii przez wentylatory - uwaga! - 11 839 zł rocznie, (he he). Nic dziwnego, że z analizy lepiej wyszedł układ bez odzysku, z centralą nawiewną, bo jeden wentylator zeżarł "tylko" 2953 zł :-) Szkoda że grawitacji nie porównali, bo tu już wyszłoby 15 k rocznie oszczędności w stosunku do WM :-)
No kurka, ręce opadają - jak my mamy się dokształcać ?! :-)
Oj czepiasz się Pani Doktor. Przecież ogólnie wiadomo że wymagane są co najmniej 3 wymiany powietrza na godzinę ;) a standardowa wysokość pomieszczeń w domu to 4,5m.

autorus
16-11-2011, 08:00
W Białymstoku tęgie głowy mają :)

tomek131
16-11-2011, 08:11
hmmm Piczman ,ale co to by było ? Jakie centrale,jakie kanały .Szczegóły o których pisałeś typu - pompa ze średniej półki 400-500 czy china 150 ,nagrzewnica 900 czy 1600 itd.
Chodzi o średnią półkę,dziadostwa nie znoszę.Niepotrzebnego wydawania kasy na niby high-end o parametrach lepszych o 3% i w skali roku dających dodatkowe 50zł też nie znoszę.Może i bym wszedł w to...jakby na rozsądnych komponentach.Pamiętaj o kanałach -muszą dać się czyścić.Mtalowe
Mam tam w tym projekcie parę kłopotów -balkony,tarasy ,te okna narożne nie wiem np czy nie będzie problemu z dogrzaniem salonu bo ma takie 2.70 wysokie dwa duże okna,jedno będzie od południa (to z wyjściem na taras)ale drugie od wschodu itp

autorus
16-11-2011, 08:14
To może być problem, jak ci Piczman wymyśli takie kanały :)

rutino78
16-11-2011, 08:34
dzień dobry?
jako że stan surowy nabiera rumieńców i pochłania każdą ilość pieniędzy, moje wymagania względem WM stopniowo maleją :)
Pytanie pewnie wałkowane ale trudno mi się dokopać:
Czy warto dopłacić 300zł do mistrala 400EC względem mistrala 300DUO?
Chodzi mi o faktyczne zużycie prądu w czasie eksploatacji.
Zakładam, że ten mniejszy na pierwszym biegu będzie pożerał te sto wat z hakiem plus kilka wietrzeń w ciągu dnia (tak sobie to wyobrażam).
Czy ten prąd stały będzie na tyle oszczędniejszy, że te trzy stówki odzyskam w ciągu kilku lat?
Pytam bo spotkałem się z opinią, że jeśli centrala pracuje na wyższym biegu niż te reklamowane 30wat, to oszczędności są iluzoryczne.

rutino78
16-11-2011, 09:09
Dzięki za odpowiedź.
Tylko czy ten EC faktycznie "tak mało pali"?
Na naszym rybnickim forum chyba Adam coś pisał, że w normalnej eksploatacji ten EC i tak potrzebuje ponad sto wat, a oszczędności są tylko podczas symbolicznego wydatku.
I stąd moje pytanie.

leszekf
16-11-2011, 11:33
400 ma pobór:
Pobór mocy: 135/160/185/270 W
(...)
400EC - on ma pobór
Pobór mocy: 30-290 W
czyli 30W*24*365=263kwh=158zł
Jeden i drugi pompują od 250 do 400m3 na godzinę (specyfikacja). Zwracam Wam tylko uwagę na maksymalny pobór mocy... na niekorzyść 400EC. Można by wnioskować (w uproszczeniu), że przy maksymalnym przepływie, 400EC jest droższy w eksploatacji - jak to jest na prawdę można sprawdzić tylko porównując obie stojące obok siebie sztuki. Podejrzewam (mogę się mylić) że przy tm samym pompowanym strumieniu powietrza, oba pobierają zbliżoną ilość prądu.

Wyobraźcie sobie:
a. silnik musi pokonać opór powietrza - identyczne w obu wykonaniach
b. sterowanie silnikiem - sprawność jest porównywalna
c. sprawność silnika - lepsza o ok 10..15% dla silnika na prąd stały.

Innymi słowy, mój rekuperator z silnikami na prąd zmienny pobiera dziennie ok 2,4kWh energii (moc ok 100W). Uwzględniając lepszą sprawność silników prądu stałego o 15%, zużycie byłoby na poziomie 2,04kWh czyli różnica 0,36kWh/dobę czyli ok 130 kwh/rok.

Skąd ta większa moc maksymalna? Silniki prądu stałego ze stałym magnesem mają jedną cechę - sprawność jest lepsza od silników prądu zmiennego w zakresie mocy znamionowych... później spada, mocno spada (na max silnik pracuje powyżej mocy znamionowej?).

leszekf
16-11-2011, 11:57
Mamy dowolność... istnieje nastawa 0 :)

tomek131
16-11-2011, 16:29
hmmm Piczman ,ale co to by było ? Jakie centrale,jakie kanały .Szczegóły o których pisałeś typu - pompa ze średniej półki 400-500 czy china 150 ,nagrzewnica 900 czy 1600 itd.
Chodzi o średnią półkę,dziadostwa nie znoszę.Niepotrzebnego wydawania kasy na niby high-end o parametrach lepszych o 3% i w skali roku dających dodatkowe 50zł też nie znoszę.Może i bym wszedł w to...jakby na rozsądnych komponentach.Pamiętaj o kanałach -muszą dać się czyścić.Mtalowe
Mam tam w tym projekcie parę kłopotów -balkony,tarasy ,te okna narożne nie wiem np czy nie będzie problemu z dogrzaniem salonu bo ma takie 2.70 wysokie dwa duże okna,jedno będzie od południa (to z wyjściem na taras)ale drugie od wschodu itp

Jesteś Piczman?

kangaxx
16-11-2011, 19:25
te dane są podane na sucho, instalacje są różne to więc i pobór różny, wynik otrzymany na podstawie danych producenta to bardzo luźne przybliżenie, wyniki na podstawie pomiarów są realne ale w innym domu będą inne, prawidłowość jest taka ze im mocniej obciążone będą wentyle tym szybciej się zwróci różnica w cenie ale to w 3 lata i tak szans nie ma, w małych centralkach dc to bajerek i tyle

Tomek B..
22-11-2011, 20:40
Gwc już pod ziemią, udało się zakopać na ponad 2m głębokości w grubym pokładzie gliny. Rura 32mm, 170 metrów.

autorus
22-11-2011, 20:51
a fotki beda? :)

Tomek B..
22-11-2011, 22:03
Nie nie mam fotek i teraz żałuję że nie zrobiłem.
Teraz koszty:
Rura 32mm, 170m - 459 zł. Znalazłem w jednej hurtowni po 2.70zł/m, w najbliższej był po 3.60/m.
Koparka 1100zł - wykopanie, zasypanie + dodatkowo rozepchnięcie jednej ciężarówki humusu. Łyżka koparki o średnicy 120cm, minimalna głębokość wykopu 2 metry.

autorus
22-11-2011, 22:11
hm no to z tym zalowaniem jest nas wiecej :( to jak to dokladnie zrobiles? dlaczego 32mm a nie 100? Glebokosc 2m jest dla mnie nieosiagalna, zbyt wysoko stoi woda :(

Tomek B..
22-11-2011, 22:15
GWC glikolowe, więc dlatego rura 32 mm. U mnie także woda gruntowa zawsze stoi dość wysoko, tak suchej jesieni dawno nie było, trafiłem idealnie i dlatego dało się wykopać ponad 2 metry.

Tomek B..
22-11-2011, 22:22
Niedługo biorę się za instalowanie kanałów wentylacji mechanicznej w formie rozdzielaczowej. Kanały główne 250mm + skrzynki rozdzielcze na kanały 80mm.

kangaxx
24-11-2011, 08:31
...Rura 32mm...

niebieska?


hm no to z tym zalowaniem jest nas wiecej :( to jak to dokladnie zrobiles? dlaczego 32mm a nie 100? Glebokosc 2m jest dla mnie nieosiagalna, zbyt wysoko stoi woda :(

no i bardzo dobrze, kop i ryre wrzucaj w tą wode, mówie o glikolowcu rzecz jasna

michal_mlody
24-11-2011, 08:39
GWC glikolowe, więc dlatego rura 32 mm. U mnie także woda gruntowa zawsze stoi dość wysoko, tak suchej jesieni dawno nie było, trafiłem idealnie i dlatego dało się wykopać ponad 2 metry.
U mnie to samo. Woda obniżyła się o jakiś 1m w stosunku do lata.
Super okres na kopanie pod GGWC

Liwko
24-11-2011, 11:15
U mnie to samo. Woda obniżyła się o jakiś 1m w stosunku do lata.
Super okres na kopanie pod GGWC

W tym roku, bo w zeszłym było jesienią bardzo mokro.

Tomek B..
24-11-2011, 12:47
Tak dokładnie, jesień w tym roku jest wyjątkowa, nic tylko umieszczać wymiennik jak najgłębiej.

Tomek B..
24-11-2011, 13:02
Tak niebieska kangaxx.

kangaxx
24-11-2011, 22:27
i o to chodzi, najprostsze rzeczy działają najlepiej i najdłużej :)

Humira
28-11-2011, 21:32
Witam,

Proszę o poradę w następującej kwestii. Chciałbym podpiąć do rekuperatora z GWC pompę powietrzną do grzania wody użytkowej. Normalnie tego rodzaju pompa w lecie pobiera i wyrzuca powietrze na zewnątrz. W zimie należy korzystać z wbudowanych wężownic lub grzałki elektrycznej. Według firmy na "B" w zimie (i nie tylko) można czerpnię pompy powietrza podpiąć pod wylot powietrza z rekuperatora, a wylot z pompy wyprowadzić na zewnatrz budynku.
1. Jak rozwiązać problem okresowej pracy pompy do wody z niemal ciągłą pracą rekuperatora? (zapewnienie odpływu powietrza z rekuperatora mimo tego, że pompa do wody okresowo nie pracuje)
2. Może zimą zamiast powietrza wydmuchanego z rekuperatora użyć powietrza z GWC lub obu źródeł?
3. Jak tym rozsądnie sterować?

Pozdrawiam,

Humira

compi
29-11-2011, 10:56
Tez nad tym dumałem i wyszło, że pompa ciepła wychłodzi GWC w szybkim tempie, a zmontowanie rozdzielaczy nie będzie najtańsze. Wyrzut z reku zrób na garaż i stamtąd pobieraj powietrze do pompy. Mój sterownik nie ma funkcji powodującej przełączenie na grzałkę elektryczną w przypadku spadku temperatury poniżej 5 stopni. Pompa ciepła przechodzi wtedy w stan myślenia co z tym problemem począć ; ).

Tomek B..
29-11-2011, 11:11
Panowie ale zobaczcie sobie w karcie technicznej pompy ciepła ile ona potrzebuje powietrza na godzinę i mam nadzieję, że nie macie zamiaru takim przepływem wentylować zimą swoich domów?

compi
29-11-2011, 11:20
Ale pomysł miał polegac na odłączeniu chwilowym GWC od wentylacji i przekierowaniu go na pompę ciepła. Nasza pompa wentyluje teraz garaż, no może osusza : ).

Tomek B..
29-11-2011, 16:55
Dostałem wycenę z Juwentu na chłodnicę wentylacyjną 400x400 6 rzędowa 2230 PLN netto czyli 2742.90 PLN brutto.
Taki sam wymiennik w Promont 835.47 PLN netto czyli 1027.63 brutto.
Różnica między tymi wymiennikami polega na :
1) Cenie
2) Juwent wykonuje kształtki z rurek o grubości ścianek 1mm, Promont 0.5mm
3) Dostarczenie nagrzewnicy przez Juwent w cenie, w Promont dodatkowy koszt wysyłki lub odbiór osobisty
Czy warto zapłacić 2.5 raza więcej za wymiennik Juwent nawet jeśli technicznie będzie trwalszy od Promont?

szczukot
29-11-2011, 19:32
Ale zaczeli sie cenic. Przegiecie. Zaluje, ze nie kupilem z rok temu tylko dopiero sie szykuje.

Fantom

kangaxx
29-11-2011, 20:26
Witam,
Według firmy na "B" w zimie (i nie tylko) można czerpnię pompy powietrza podpiąć pod wylot powietrza z rekuperatora, a wylot z pompy wyprowadzić na zewnatrz budynku
firma na "b" bo gada bzdury, ilość ciepła na wyrzuyni z reku jest tak mała że pc darłaby prądu prawie tyle co grzałka a gwc do wm jest za mały by używać go do pc, kto tam pracuje?

Tomek B..
29-11-2011, 20:45
Ale zaczeli sie cenic. Przegiecie. Zaluje, ze nie kupilem z rok temu tylko dopiero sie szykuje.

Fantom
Będę jeszcze korespondował z Promontem, czy są w stanie za dopłatą zrobić chłodnicę z rurek o grubszych ściankach, zapewne to sprawa giętarek. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna to zamówię w Promoncie, jeśli nie to jeszcze przemyślę sprawę.

Tomek B..
29-11-2011, 20:55
Jest także bardzo ważna sprawa dla nas wszystkich stosujących gwc przed rekuperatorem. Sprawa baypasu automatycznego. Dla chłodzenia trzeba przeprowadzić małą modyfikację.

Tomek B..
29-11-2011, 21:26
firma na "b" bo gada bzdury, ilość ciepła na wyrzuyni z reku jest tak mała że pc darłaby prądu prawie tyle co grzałka a gwc do wm jest za mały by używać go do pc, kto tam pracuje?
Firma ''B'' to rodzaj działalności w stylu odpowiedź na każde nurtujące Pana pytanie, do tego zrobimy to dla Pana i będzie Pan zadowolony.

Humira
29-11-2011, 21:52
Ale pomysł miał polegac na odłączeniu chwilowym GWC od wentylacji i przekierowaniu go na pompę ciepła. Nasza pompa wentyluje teraz garaż, no może osusza : ).

Witaj,

Nie bardzo przekonuje mnie wypuszczanie powietrza z reku do garażu, pomieszczenia technicznego etc. Rozumiem, że grawitacja zadziała ale to jakoś tak mało elegancko...:) Pompa ciepła jak zaciągnie z wnętrza, to grawitacyjny wylot powietrza stanie się wlotem i cała zabawa z oszczędzaniem ciepła weźmie w łeb...

Pozdrawiam,

Humira

Humira
29-11-2011, 21:59
firma na "b" bo gada bzdury, ilość ciepła na wyrzuyni z reku jest tak mała że pc darłaby prądu prawie tyle co grzałka a gwc do wm jest za mały by używać go do pc, kto tam pracuje?


Witaj,

Czyli podsumowując radzisz dać sobie z tym spokój i zamontować klasycznie pompę do CWU (wylot i wlot powietrza na zewnątrz budynku)

Jak zatem ma się to do zapewnień większości producentów tych urzadzeń, że powietrze można czerpać z pomieszczeń a wyrzucać na zewnątrz? Czy nie zaburza to wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach technicznych?

Pozdrawiam,

Humira

Liwko
29-11-2011, 22:13
Witaj,

Czyli podsumowując radzisz dać sobie z tym spokój i zamontować klasycznie pompę do CWU (wylot i wlot powietrza na zewnątrz budynku)

Jak zatem ma się to do zapewnień większości producentów tych urzadzeń, że powietrze można czerpać z pomieszczeń a wyrzucać na zewnątrz? Czy nie zaburza to wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach technicznych?

Pozdrawiam,

Humira

Pogadaj na ten temat z ProStaś w tym temacie.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=5034311#post5034311
On taki system ma.

Yarecky
30-11-2011, 13:30
Czy ktoś miał stycznośc z tymi rekuperatoram:
http://www.neogeotherm.pl/reku/reku_nasze.html

kangaxx
30-11-2011, 19:44
Witaj,

Czyli podsumowując radzisz dać sobie z tym spokój i zamontować klasycznie pompę do CWU (wylot i wlot powietrza na zewnątrz budynku)

Jak zatem ma się to do zapewnień większości producentów tych urzadzeń, że powietrze można czerpać z pomieszczeń a wyrzucać na zewnątrz? Czy nie zaburza to wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach technicznych?
dokładnie tak, bo pc i wm operuje zupełnie innymi ilościami powietrza, można bawić się w łączenie pc i wm ale nie końcówek systemów czyli wyrzutni z pc lecz ich początki tzn pokusić się o wspólny gwc i na tym koniec w zasadzie wspólnych energetycznie obiegów

można natomiast w jakiś sposób ciepło z wyrzutni zapodać do pc ale jako dodatek do tego co pc potrzebuje w d.z.,w powietrzu czerpanym z pomieszczeń mieszkalnych ciepła jest więcej ale i wilgoci, nawiew tego prosto na bardzo zimny wymiennik pc jakoś mi się nie widzi by działał bez zakłóceń i ukrytych wynalazków (grzałek?) zabezpieczających ciągłą pracę pc a wymiennik tak zasilanej pc będzie zamarzał w mgnieniu oka

Humira
30-11-2011, 20:41
dokładnie tak, bo pc i wm operuje zupełnie innymi ilościami powietrza, można bawić się w łączenie pc i wm ale nie końcówek systemów czyli wyrzutni z pc lecz ich początki tzn pokusić się o wspólny gwc i na tym koniec w zasadzie wspólnych energetycznie obiegów

można natomiast w jakiś sposób ciepło z wyrzutni zapodać do pc ale jako dodatek do tego co pc potrzebuje w d.z.,w powietrzu czerpanym z pomieszczeń mieszkalnych ciepła jest więcej ale i wilgoci, nawiew tego prosto na bardzo zimny wymiennik pc jakoś mi się nie widzi by działał bez zakłóceń i ukrytych wynalazków (grzałek?) zabezpieczających ciągłą pracę pc a wymiennik tak zasilanej pc będzie zamarzał w mgnieniu oka

Witaj,

Dzięki za poradę. Szukam w miarę prostego rozwiązania do wykonania "tymi ręcami". Widzę, że z tym nie bedzie lekko.

Pozdrawiam,

Humira

Humira
30-11-2011, 20:46
Pogadaj na ten temat z ProStaś w tym temacie.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=5034311#post5034311
On taki system ma.

Witaj,

Tak zrobię. Jak dowiem się czegoś interesującego to tu wrócę.

Pozdrawiam,

Humira

malux20
02-12-2011, 06:02
witam dojechałem do momentu kiedy muszę zamawiać reku.
buduję parterówkę 123 m2 [salon 3 pokoje 2 łazienki]
facet do , którego mam jako takie zaufanie określił mi koszt 19 tyś zł komplet.
miałby być rekuperator zehnder, sztywna instalacja. twierdzi że trwale i porządnie nie da się taniej zrobić .
czy ten zehnder jest wart tych pieniędzy?
reku tak czy inaczej będzie.
jestem zwolennikiem polskich wyrobów-nie ukrywam że ja nastawiałem się na mniejszą kwotę , aha rodzina 3 osobowa kubatura 323 m3

malux20
02-12-2011, 06:42
sam tego nie założe.
dzięki za odpowiedż

Piczman
02-12-2011, 08:22
sam tego nie założe.

Te 19 tyś to rzeczywiście dużo ale wszystko zależy od materiałów.
Jaki strop masz w domu ?
Może coś wymyślimy i zostanie Ci na meble kuchenne ? ;)

malux20
02-12-2011, 09:17
strop to pas dolny wiązara -w to ma wejść 43b cm celulozy[wiem wiem na co mam uważać]

pedronx
02-12-2011, 22:36
Hmm, też będę miał celuloze, ale na co mam uważać to nie wiem...
Rozjaśnisz?

malux20
03-12-2011, 06:53
na ciężar

pedronx
03-12-2011, 07:02
Aaaa, jasne... przypodłogowy sufit Piczmana.... ;)

Piczman
03-12-2011, 09:21
Aaaa, jasne... przypodłogowy sufit Piczmana.... ;)

Jak widać niepowodzeniem też można zasłynąć :(
Na pocieszenie dodam ze reszta się dobrze trzyma i po ponad 2 latach nie mam ani jednego pęknięcia !

malux20
04-12-2011, 06:11
ja mam jakieś takie odczucie że polskie reku to dobry wybór.
w cuda typu-PANIE zagraniczny- jakoś nie wierzę tak bardzo.
czy ten gwc jest faktycznie niezbędny-rozumiem jego zalety- no ale staramy się znależć jakiś złoty środek w wydawaniu kasy.
czy bez tego gwc nie da się żyć.

Indiana_
04-12-2011, 14:52
Ostrożnie z Zehnderem, to bardzo dobra firma, ale ich podstawowe rekuperatory są do .... Lepszej klasy mają bardzo drogie, a koszt kanałów w ich wykonaniu to jakiś absurd. Tak więc na ich kanałach i lepszym reku spokojnie 19k wyjdzie, i wcale nie będzie w tym 10k robocizny :-)
Ale mając tyle miejsca na kanały, sam możesz to ułożyć w dowolnym systemie, a najprościej i dobrze na flexach ze skrzynkami rozdzielczymi (najpierw kilkanaście godzin czytania forum jak to zrobić :-) ), kupić dobre polskie reku i oszczędzisz przynajmniej 10k.
Tydzień roboty za 10k, według mnie warto :-)

SUSPENSER
04-12-2011, 18:40
ja mam jakieś takie odczucie że polskie reku to dobry wybór.
w cuda typu-PANIE zagraniczny- jakoś nie wierzę tak bardzo.
czy ten gwc jest faktycznie niezbędny-rozumiem jego zalety- no ale staramy się znależć jakiś złoty środek w wydawaniu kasy.
czy bez tego gwc nie da się żyć.

Masz dobre przeczucie - do wyboru: Jan-gaz, Tywent, Nikol.

Da się "żyć" bez GWC, ale co to za życie ;)

kangaxx
04-12-2011, 18:56
a każdy z nich lepszy w czym innym niż dwóch pozostałych :)

Tomek B..
04-12-2011, 20:17
Jeśli chodzi o rekuperatory, to najlepiej jeśli posiada wentylatory na prąd stały i wymiennik przeciwprądowy o dużej powierzchni wymiany. Dodatkowym atutem będzie płynna regulacja mocy wentylatorów.
A propos wymienników:
Wymienniki krzyżowe mają najlepszą sprawność przy dużym przepływie w funkcji czasu. Sprawność spada razem ze spadkiem wielkości przepływu.
Przeciwprądowe mają najlepszą sprawność przy minimalnym przepływie. Sprawność spada razem ze wzrostem wielkości przepływu.

malux20
04-12-2011, 20:43
no to jestem ciągle głupi z tym gwc.

Tomek B..
04-12-2011, 23:22
no to jestem ciągle głupi z tym gwc.
Jeśli planujesz w swoim domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła to wskazane jest zastosowanie gwc na wejściu do rekuperatora. Zapewni to jego optymalną pracę w okresach spadków temperatur zewnętrznych poniżej 0 stopni.

malux20
05-12-2011, 05:51
na jakie oszczędności można liczyć z tym gwc.

szczukot
05-12-2011, 07:11
Jakis czas temu pytalem o sterowniki do rekuperatorow, ale bez odpowiedzi. Moze ktos pomoc ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?187301-Szukam-sterownika-do-rekuperatora.

Fantom

Tomek B..
05-12-2011, 11:37
na jakie oszczędności można liczyć z tym gwc.
Wszystko zależy od temperatur zewnętrznych. Nie wliczjąc korzyści w okresie letnim to będzie kilkaset zł rocznie zaoszczędzonych na ogrzewaniu.

Liwko
05-12-2011, 11:42
na jakie oszczędności można liczyć z tym gwc.

Nie rozpatruj tego tylko w ten sposób. GWC to również komfort wpadającego cieplejszego powietrza zimą i chłodniejszego latem. Również chroni wymiennik przed zamarzaniem.

Tomek B..
05-12-2011, 12:57
Jakis czas temu pytalem o sterowniki do rekuperatorow, ale bez odpowiedzi. Moze ktos pomoc ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?187301-Szukam-sterownika-do-rekuperatora.

Fantom
Trudno mi coś doradzić, musisz się liczyć z wydatkiem co najmniej 1000zł, tyle kosztuje sterownik z płynną regulacją mocy i dodatkowymi funkcjami sterowania urządzeń dodatkowych.

szczukot
05-12-2011, 13:04
Zaraz sei wkurze i sam cos zrobie. NA logike wystrczy zaprzac do pracy maly systemk oparty na 1wire. Bedzie wtedy mozliwosc i odczytu roznych temepratur i sterowania wentylatorami itp. Do tego kontrola z komputera np lub na wyswietlaczu. I calosc maks z 300 zl powinna kosztowac.

Fantom

HenoK
05-12-2011, 13:57
Zaraz sei wkurze i sam cos zrobie. NA logike wystrczy zaprzac do pracy maly systemk oparty na 1wire. Bedzie wtedy mozliwosc i odczytu roznych temepratur i sterowania wentylatorami itp. Do tego kontrola z komputera np lub na wyswietlaczu. I calosc maks z 300 zl powinna kosztowac.

Fantom
No to się nawzajem szukacie :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=3334063&viewfull=1#post3334063 :).

szczukot
05-12-2011, 14:21
Dzieki. Musze sie przewalic przez ten watek i poszukac konkretow

Fantom

autorus
05-12-2011, 15:02
Hm jestem na etapie rozmowy z projektantką instalacji reku i hm to nie jest takie proste.

Wychodzi na to że takie parametry jak ilość powietrza i spręż dyskwalifikują jangaz Po prostu maja za słabe parametry.

I jeszcze pytanie o kanały elastyczne? czy to prawda że nie mogą mieć więcej niż 4m? Chodzi o przepisy przeciwpożarowe.

Tomek B..
05-12-2011, 16:43
Hm jestem na etapie rozmowy z projektantką instalacji reku i hm to nie jest takie proste.

Wychodzi na to że takie parametry jak ilość powietrza i spręż dyskwalifikują jangaz Po prostu maja za słabe parametry.

I jeszcze pytanie o kanały elastyczne? czy to prawda że nie mogą mieć więcej niż 4m? Chodzi o przepisy przeciwpożarowe.
To może wytłumacz Pani projektant, że to jest wentylacja mechaniczna a nie dystrybucja ciepła z kominka.
Co do rekuperatora to ja mam tylko jednego faworyta.

autorus
05-12-2011, 16:48
Dla 1 cześć wyszło 400m3 z wymiana 1,5 czyli ok 680, bo jeszcze w niektórych miejscach wymiana 2x.

Kobitka na pewno chce dobrze ale jakoś nie kapuję o co jej chodzi dostałem tabelki i teraz ślęczę nad nimi i je rozszyfrowuję.

orko
05-12-2011, 17:23
zażyczyłeś sobie 2 wymian to nic dziwnego, że większość reku odpadła.

autorus
05-12-2011, 17:55
To wynika z norm a nie z mojego widzimisie :(

szczukot
05-12-2011, 18:17
Jakich NORM ?? Jakas hale produkcyjna budujesz czy co ? Jakie normy ?

Fantom

Indiana_
05-12-2011, 19:11
No wiadomo, są różne normy, np. w ostatnim numerze Polskiego Instalatora jest artykuł, w którym pani doktor z Katedry Chłodnictwa udowodniła niezbicie, że WM z odzyskiem ciepła to zupełnie nieopłacalny i drogi szajs. Mianowicie wykonali przeliczenia domu mieszkalnego o powierzchni (nie pamiętam dokładnie, ale poniżej 200m2), gdzie dobrali "zgodnie z normami" (typu - łazienka 6 wymian/h, itp) instalację o wydajności powyżej 4000 m3/h :-)
Sam prąd do napędu potężnych wentylatorów wyniósł.... około 30 000 zł rocznie, więc wyszło, że jednak WM niezbyt się opłaca :-) Instalacja z montażem - ponad 40k - w końcu do przepchnięcia takiej ilości powietrza trzeba robić kanały prostokątne, okrągłymi nie da rady :-)

Tak więc trzeba bardzo ostrożnie dobierać projektantów, a jak któremuś Jan-Gaz "daje za mały spręż lub wydajność", to czerwone światło od razu :-) No chyba że użytkownik wymaga 1200 m3/h, to rzeczywiście Jan-Gaz nie wydoli, trzeba brać centralę przemysłową z nawilżaczem parowym 10kW :-) :-)

autorus
05-12-2011, 19:20
no ale załóżmy ze mamy kubaturę 500m3. Ile powinno być wymian na godzinę?

ProMyst
05-12-2011, 19:25
To zależy od pomieszczenia. Załóżmy że masz siłownie. Ćwiczysz w niej 3 razy w tyg. po godzinie. Wtedy WM powinna działać dobrze na przykład 2 wymiany powietrza na godzinę w tym pomieszczeniu. Zakładasz, że na czas ćwiczeń włączasz wyższy bieg. Pozostałe 99% czasu reku chodzi na niższych obrotach. Pamiętaj, że jeśli coś stale działa nawet na niskich parametrach jest dużo sprawniejsze niż niedziałająca wentylacja grawitacyjna która nigdy nie spełniała żadnych norm. Pozdrawiam

Indiana_
05-12-2011, 19:35
Wentylację dobiera się do ilości osób, nie do kubatury.
Poza tym krotność wymian dobiera się do pomieszczenia, nigdy do całej kubatury domu.
Np. załóżmy, że w domu o V=200 m3 są tylko dwa pomieszczenia, pokój 100 m3 i kibelek 100 m3. Wtłaczając do pokoju 100 m3/h i wyciągając z WC-ta 100 m3/h dla każdego pomieszczenia, masz 1 wym/h dla poszczególnych pomieszczeń. Tymczasem, dla całej kubatury domu, masz ledwo 0,5 wym/h.
Dobieranie reku po kubaturze to bzdura do kwadratu, liczy się osobno każde pomieszczenie, sumuje wymagane wydajności i stąd bierze się wydatek reku. Dla domów do 800 m3 aż za duży jest reku 350 m3/h.

autorus
05-12-2011, 19:35
tak wiem to jasne, tu chodzi o dom.

szczukot
05-12-2011, 19:39
no ale załóżmy ze mamy kubaturę 500m3. Ile powinno być wymian na godzinę?

Ja mam podobnie, a reku 350. Od pol roku, chyba dwa razy zwiekszylem ze 100 na wiecej. Cala prawda.....

Fantom

autorus
05-12-2011, 19:43
Wentylację dobiera się do ilości osób, nie do kubatury.
Poza tym krotność wymian dobiera się do pomieszczenia, nigdy do całej kubatury domu.
Np. załóżmy, że w domu o V=200 m3 są tylko dwa pomieszczenia, pokój 100 m3 i kibelek 100 m3. Wtłaczając do pokoju 100 m3/h i wyciągając z WC-ta 100 m3/h dla każdego pomieszczenia, masz 1 wym/h dla poszczególnych pomieszczeń. Tymczasem, dla całej kubatury domu, masz ledwo 0,5 wym/h.
Dobieranie reku po kubaturze to bzdura do kwadratu, liczy się osobno każde pomieszczenie, sumuje wymagane wydajności i stąd bierze się wydatek reku. Dla domów do 800 m3 aż za duży jest reku 350 m3/h.

No tak wydaje mi się jest. A mianowicie dla każdego pomieszczenia jest obliczona kubatura i inna krotność wymiany. Ale w większości wychodzi 1.
Z tym że ja rozumiem że 1 wymiana to jest szczytowa na najwyższym biegu. A realnie na 1 biegu to jakiś ułamek.

Dla uproszczenia mając centrale 500m3/h możemy obsłużyć max zsumowana kubaturę 500m3. CZy się mylę?

Indiana_
05-12-2011, 19:50
Spokojnie 350 wystarczy, i tak przy np. 5-ciu biegach przez 90% czasu chodzi na 1 albo 2, rzadko kiedy na 3, a już wcale na 4 i 5 :-)

A wracając do artykułu z październikowego Polskiego Instalatora, muszę sprostować, bo ciut się pomyliłem:
- dla domu 185 m2 dobrali centralę VTS o wydatku 3000 m3/h, roczne zużycie prądu do wentylatorów wyliczyli dokładnie na 11 395 zł, prąd do nagrzewnicy 2953 zł :-)
Wydajności wentylacji dobrali: dla salonu 800 m3/h, dla pokoju jednoosobowego 324 m3/h :-) Itp. :-)

kangaxx
05-12-2011, 20:09
Hm jestem na etapie rozmowy z projektantką instalacji...
odważny jesteś...

ilość powietrza i spręż dyskwalifikują jangaz Po prostu maja za słabe parametry.
wybacz jej albowiem nie wie co czyni :)

kerado28
05-12-2011, 20:32
Projektantka swoje, a życie swoje...

asolt
05-12-2011, 20:41
Wentylację dobiera się do ilości osób, nie do kubatury.
Poza tym krotność wymian dobiera się do pomieszczenia, nigdy do całej kubatury domu.
Np. załóżmy, że w domu o V=200 m3 są tylko dwa pomieszczenia, pokój 100 m3 i kibelek 100 m3. Wtłaczając do pokoju 100 m3/h i wyciągając z WC-ta 100 m3/h dla każdego pomieszczenia, masz 1 wym/h dla poszczególnych pomieszczeń. Tymczasem, dla całej kubatury domu, masz ledwo 0,5 wym/h.
Dobieranie reku po kubaturze to bzdura do kwadratu, liczy się osobno każde pomieszczenie, sumuje wymagane wydajności i stąd bierze się wydatek reku. Dla domów do 800 m3 aż za duży jest reku 350 m3/h.

Wszystko się zgadza tylko ze w pokoju mamy wymienione powietrze na "swieze" w WC mamy wymienione powietrze na te które przepłyneło z pokoju, ale nie jest ono "świeże"

autorus
05-12-2011, 20:51
Hm no to przecież na tym polega. A jakbyś chciał inaczej?

adam_mk
05-12-2011, 20:53
Poczytałem argumenty...
No.... Są!
Jednak, jak spełnicie swe chciejstwa, to nagle okaże się, że buda się rozlatuje!
:lol:
Bo się rozeschła do niemożliwości!

PYTANIE:
Ile trzeba wymieniać m3 na godzinę w opuszczonym, niezamieszkałym obiekcie o 1000m2 po podłogach?
Załóżmy, że są tam trzy kibelki, dwie łazienki i spora kuchnia!

Czekam na dedukcje!
Adam M.

Liwko
05-12-2011, 20:58
Poczytałem argumenty...
No.... Są!
Jednak, jak spełnicie swe chciejstwa, to nagle okaże się, że buda się rozlatuje!
:lol:
Bo się rozeschła do niemożliwości!

PYTANIE:
Ile trzeba wymieniać m3 na godzinę w opuszczonym, niezamieszkałym obiekcie o 1000m2 po podłogach?
Załóżmy, że są tam trzy kibelki, dwie łazienki i spora kuchnia!

Czekam na dedukcje!
Adam M.

A śmieci mają być śmietniku czy nie? I czy wodę w kibelku spuszczono a skarpetki wyprano?:)

SUSPENSER
05-12-2011, 20:58
Dla 1 cześć wyszło 400m3 z wymiana 1,5 czyli ok 680, bo jeszcze w niektórych miejscach wymiana 2x.

Kobitka na pewno chce dobrze ale jakoś nie kapuję o co jej chodzi dostałem tabelki i teraz ślęczę nad nimi i je rozszyfrowuję.

1,5-2 wymiany na godzinę :jawdrop:

Przy takim wietrzeniu szybko osiągniesz rekord w obniżaniu wilgotności w domu - może nawet z 10% dasz radę i wszyscy będą strzelać prądem po każdym ruchu :rotfl:

U mnie w nowym, szczelnym domu o kubaturze wentylowanej 650 m3 przy zastosowaniu reku o wydajności maks. 320 m3/godz, który pracuje na minimum i to tylko w określonych godzinach [praca przerywana] trudno utrzymać wilgotność powyżej 40% [pomaga w tym nawilżacz] i jest odpowiednio świeże powietrze.

Gdybym włączył na stałe pełną moc musiałbym faktycznie zainstalować nawilżacz przemysłowy, tylko po co ?

autorus
05-12-2011, 21:02
No a co z pytaniem Adama?

Kubatura to 2700m3 bo liczę h=2,7m

Liwko
05-12-2011, 21:05
No a co z pytaniem Adama?

Kubatura to 2700m3 bo liczę h=2,7m

Odpuść sobie liczenie, wynik to 0:)

Indiana_
05-12-2011, 21:09
:-)

jasiek71
05-12-2011, 21:10
Odpuść sobie liczenie, wynik to 0:)

i tu dochodzimy do sedna sprawy ...
czyli czasowym wyłączaniu centrali jak nie korzystamy z domu i wilgotność jest na dobrym poziomie

Indiana_
05-12-2011, 21:27
U mnie akurat centrala chodzi non-stop na wydajności około 130 m3/h, a od 13-15 i od 21-24 na 200 m3/h, i mam teraz około 45% wilgotności. Ale u mnie bardzo dużo się gotuje, dodatkowo mam stary dom z kamiennymi fundamentami, które mogą podciągać wodę i parując zwiększają wilgotność/ Tylko z drugiej strony, gdyby to fundamenty parowały, to wytrącająca się sól rozsadzała by mi tynki nad podłogą, a tu nic - wszędzie suchutko i nic się nie dzieje. U mnie w każdym bądź razie wyłączenie wentylacji nie wchodzi w grę - bo od razu rośnie wilgotność.

tomek131
06-12-2011, 10:38
Indiana ,trochę nie na temat .Znasz ,bo to twoje rejony taką firmę
http://housecenter.com.pl/firma.html
Nawiasem mówiąc,jakaś firma z Krakowa robi im WM ,nie wiem po co jak mają fachowca bliżej :) Może się zakręć z ofertą.
WIesz coś o nich,cokolwiek?

malux20
06-12-2011, 15:14
może mnie wyśmiejecie
reku będzie stało obok pompy ciepła
może dać gdzieś przy tym reku rurkę z ciepłą wodą żeby w tym reku nie zamarzały skropliny?

Liwko
06-12-2011, 15:20
może mnie wyśmiejecie
reku będzie stało obok pompy ciepła
może dać gdzieś przy tym reku rurkę z ciepłą wodą żeby w tym reku nie zamarzały skropliny?

Ja bym na twoim miejscu podłączył chłodnicę przed tym reku i podpiął do dolnego źródła. Zimą reku chodzi na minimalnych obrotach więc DZ nie wychłodzi, za to latem będziesz przy okazji bardzo wydajnie regenerował DZ.

Piczman
06-12-2011, 15:41
Zdaje się że to powietrzna ta pompa będzie ,,,

Liwko
06-12-2011, 15:44
Zdaje się że to powietrzna ta pompa będzie ,,,

Aśś...

rpilski
09-12-2011, 07:20
Przy montażu anemostatu na rurze flex czy wystarczy owinąć taśmą klejącą aluminiową czy dać też na to opaskę metalową? Montaż w suficie podwieszanym na poddaszu.

budowlany_laik
09-12-2011, 07:35
U mnie na taśmę od zewnątrz, a później patent z FM - mocowanie na żabki do gniazd wtykowych komputerowych albo zwykłe żabki z kontaktów - komputerowe lepsze, pasowały idealnie. Później taśma od wewnątrz. Nic tego nie ruszy. Żadnej opaski (nie ma miejsca).

Kołki odpadały (za blisko krawędzi).

Piczman
09-12-2011, 07:55
Taśmy aluminiowe są różne, jedne dobre a drugie kiepskie.
No ale One przecież zostały stworzone do zupełnie innych celów !!!

Kup taśmę szarą zbrojoną, zrób 2 kółka i ciągnij.
Założę się że urwiesz przewód a taśma zostanie nietknięta :)

rpilski
09-12-2011, 08:00
Dzięki za odpowiedzi. A u mnie fleksy są do skrzynek rozprężnych mocowane taśmą aluminiową. To co poprawiać to i owinąć jeszcze taśma naprawczą (tą zbrojoną włóknem - duct tape) ?

Piczman
09-12-2011, 08:17
Jak się trzyma to zostaw, nikt tego wyrywał chyba nie będzie.
Ale kup sobie taśmę szarą za 10 zł i porównaj z tą aluminiową a będziesz wiedział o co chodzi .

malux20
15-12-2011, 06:36
człowiek kombinuje , liczy
generalnie zauważyłem dwie tendencję albo firma robi instalację na miękkich przewodach albo na sztywnych-przy czym w rozmowie o instalacji okazuję się że końcówki nawiewów i wyjścia z centrali z reku robią na miękkich[u mnie przy małym domku to te końcówki są niebagatelne w długościach]
zachwalają że sztywne można wyczyścić [wiemy już że i tak całej instalacji nie wyczyścimy do końca z powodów podanych wyżej]
ok można czyścić no ale jak się pytam o koszt tej usługi uzyskuję odpowiedzi wybitnie wymijające
uczciwie przyznają się że nikt tego właściwie nie robi i nie wiadomo tak do końca jak to będzie wychodziło od strony technicznej i przede wszystkim finansowej .
no ale gdzieś między słowami padała kwota 1000-1500zł w za usługę .
to uwzględniając z 2-4 tyś droższą instalaćję plus te koszty za czyszczenie to lepiej robić to na miękkich izostawić sobie kasę na ewent. wymianę przewodów?

ardziu
15-12-2011, 07:01
Mam instalację już jakieś 5 czy 6 lat... w kanałach nawiewających jest idealnie czysto, w kanałach wywiewnych szary nalot.. Po co czyścić ? W kanałach od wentylacji grawitacyjnej po kilku latach zawsze są "koty" i nikt tego nie czyści, choć wielu osobom "pizga z kratek".

szczukot
15-12-2011, 07:31
Co do czyszczenia wentylacji, to ja kiedys sie tego podejme dla testow. Nie chodzi o to, czy sie da, tylko o to, ile brudu bedzie w srodku. Mam przewody nedair, 8 cm, na calej dlugosci, bez laczen itp. wiec stosunkowo prosto bedzie to zrobic. Wloze od gory jakies wlokno szklane, po wyjsciu w anemostacie zaloze jakas 'kulke szamtki' i wyciagne do gory. I bede wiedzial ile syfu po drodze zgarnela.
Ale zrobie to tak na wiosne/lato - czyli po 1 roku od uzytkowania.

Fantom

malux20
15-12-2011, 07:46
po roku będzie czysto pewnie

Piczman
15-12-2011, 07:56
Myślę że wyczyścić to się przyda centralę od środka po kilku latach, u mnie jest trochę kurzu wewnątrz.
W kanałach nie mam nic !

Ale zwróćcie uwagę że dużo też zależy od użytkowania bo wiele osób wyłącza okresowo wentylację co jest błędem !

szczukot
15-12-2011, 08:20
No ja wlasnie sie szykuje, aby ja czasowo wylaczac :)
Bledem to raczej nie jest. Syf z tego tytulu tez nie powinien wlazic do kanalow.

Fantom

Piczman
15-12-2011, 08:26
Podaj jeden sensowny powód wyłączania centrali !

pedronx
15-12-2011, 08:27
Ciekawd spostrzeżenie. Rozważam sztywne tylko na strychu, czyli tam gdzie można je zdeptać, bo ich nie widać pod warstwą ocieplenia.

szczukot
15-12-2011, 08:39
Podaj jeden sensowny powód wyłączania centrali !

Zbyt mala wilgotnosc w domu ? Dlugi wyjazd ?
Oba powyzsze smailo kwalifikuja do czasowych wylaczen (niekoniecznie na caly okres ale z przerwami)

Fantom

Piczman
15-12-2011, 08:51
Na czas wyjazdu możesz zmniejszyć wydajność centrali, ruch powietrza w kanałach i w domu jest wskazany niezależne od sytuacji !!!

Problem z niską wilgotnością - ograniczyć wentylację
Problem ze zbyt wysoką wilgotnością - zwiększyć wentylację

To takie proste a wciąż wiele osób ma z tym problem !

O ile rozumiem problem w domu "dziurawym" z kominami wysokimi na 8 m to w przypadku WM już nie bardzo :(

szczukot
15-12-2011, 09:03
No ale co znaczy 'zmniejszyc' ?? Ja na min moge sutawic jakies 100 m3/h a to juz duzo. Wiec czasowe wyalczenie to jedyne sluszne rozwiazanie. Kombinuje cos z nowym sterownikiem ale nie wiem czy mi cos wyjdzie. Nie wiem jeszcze ile te wentylatory wogole moga pracowac najwolniej.

Fantom

Piczman
15-12-2011, 09:11
Jaki masz dom - kubatura ?
Ilu mieszkańców ?
Jaką centralę postawiłeś ?

szczukot
15-12-2011, 09:12
jakies 500m3, 4 userow, nedair350.

Fantom

Piczman
15-12-2011, 09:25
OK.
Gdzie masz czerpnie i wyrzutnię ? Gdzie stoi centrala ? Parterówka, poddasze użytkowe czy piętrowy ?

Wyłącz centralę i sprawdź czy Ci grawitacyjnie kanały nie pomagają .
Jeśli tak to centrala ma lżej i możesz mieć znacznie większe wydatki .

Przy 100 m3 wilgotność i 4 osobach teraz powinieneś mieć w okolicy 50 % a w mrozy 40 % .

szczukot
15-12-2011, 09:27
No a czasami spada ponizej 40 i juz nie jest fajnie.
Grawitayjne kanaly mam tylko w garazu i w kotlowni (gaz). Wiec nie ma na co liczyc.

Fantom

miloszenko
15-12-2011, 10:33
No a czasami spada ponizej 40 i juz nie jest fajnie.
Grawitayjne kanaly mam tylko w garazu i w kotlowni (gaz). Wiec nie ma na co liczyc.

Fantom

Ja bym nie przesadzal ze lekkko ponizej 40 to "zle". Mierze w ieszkaniu w bloku i tam 40 to sie pojawia od swieta, z reguly jest miedzy 26-35%, a przeciag jest totalny (okna pouchylane). Zawsz lepiej jak juz troche za sucho niz za wilgotno, ale niewielkich wachniec bym nie demonizowal.

pozdrawiam

szczukot
15-12-2011, 10:44
Ale to nie chodzi o cyfry, a o samo odczucie. Powiesilem sobie wilgotnosciomierz tylko po to, bo zastanawialem sie czemu czasami jest 'nieprzyjemnie sucho'. No i sie dowiedzialem.

Fantom

Piczman
15-12-2011, 11:36
Grawitayjne kanaly mam tylko w garazu i w kotlowni (gaz). Wiec nie ma na co liczyc.

Mnie chodzi o ciąg grawitacyjny w kanałach WM .

szczukot
15-12-2011, 11:46
Tu chyba tez nei ma co liczyc. Duzo lezy w poziomie, dlugie odcinki, fi 80mm, male wloty na anemostatatch, opory na rekuperacji. Mysle, ze taki ruch jest prkatycznie zerowy.

Fantom

szczukot
15-12-2011, 12:06
No jedyny anenometr jaki mam to swieczka :)

Fantom

jasiek71
15-12-2011, 12:33
No jedyny anenometr jaki mam to swieczka :)

Fantom

wystarczy zbliżyć rękę lub twarz, na pewno wyczujesz...
u mnie GWC rurowe robi tak duży ciąg że czuć we wszystkich nawiewach, kombinuję jak zamykać ten kanał kiedy centrala nie pracuje

SUSPENSER
15-12-2011, 20:29
Jaki masz dom - kubatura ?
Ilu mieszkańców ?
Jaką centralę postawiłeś ?

Ja od dawna wyłączam okresowo [aktualnie pracuje na minimum w sumie z 10 godzin/dobę], ponieważ wilgotność spadała poniżej 40% pomimo codziennego używania nawilżacza.

Dom mam taki: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-paprociach-2/m410794850837b (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchon.pl%2Fgotowe-projekty-domow%2Fdom-w-paprociach-2%2Fm410794850837b) Kubatura wentylowana ok. 600 m3, mieszkańców 2 + niemowlak, centrala Nikol 320 + gwc rurowy [6 rur fi 125 po 25 mb każda].

Co proponujesz zamiast okresowego wyłączania wentylacji - może nawilżacz przemysłowy ;)

rpilski
15-12-2011, 22:14
Podaj jeden sensowny powód wyłączania centrali !
Akurat parę dni temu wpadł mi w ręce artykuł opisujący badanie skuteczności wentylacji z porównaniem:
ciągła wentylacja przy małej mocy vs. okresowa wentylacja o większej mocy. W przypadku gdy w pomieszczeniu istnieją strefy martwe, w których przy działającej przy małej mocy wentylacji występuje mała lub żadna wymiana powietrza z badań wynikło iż korzystniej jest wentylować okresowo z większą mocą - w czasie przerwy w wentylacji powietrze ze stref martwych miesza się ze świeżym. Niestety po przeczytaniu skasowałem plik, ale był to artykuł z bazy Science Direct, jeśli ktoś ma ochotę poszukać.

asolt
16-12-2011, 07:49
wystarczy zbliżyć rękę lub twarz, na pewno wyczujesz...
u mnie GWC rurowe robi tak duży ciąg że czuć we wszystkich nawiewach, kombinuję jak zamykać ten kanał kiedy centrala nie pracuje

Może zastosuj to

http://www.insbud.org/pl/produkty-8808744672819012608-1/Przepustnice-z-silownikiem.html

autorus
16-12-2011, 09:44
być może było ale nie znalazłem. Co z pionami kanalizacyjnymi? Nie chciałbym mieć kupę małych rurek na dachu.

szczukot
16-12-2011, 09:45
Ale o co chodzi z tymi rurkami na dachu ??

Fantom

swistak81
16-12-2011, 13:12
Może zastosuj to

http://www.insbud.org/pl/produkty-8808744672819012608-1/Przepustnice-z-silownikiem.html

A nie lepiej to?
http://www.wentylacjaklimatyzacja.pl/foto/produkty/27326e78915f2122e4df6252df4a86ad.JPG

Ja to mam przy czerpni i wyrzutni, by wiaterek nie nawiewał tego czego nie powinien gdy reku stoi.
Sprawdza się. Oporów dużych nie daje.
Sprawdzałem anemometrem elektronicznym - na anemostatach jest totalne zero.

pawelpiwowarczyk
16-12-2011, 14:36
A, jak już jesteśmy przy tym, gdzie kupowaliście trójnik z klapą, służący do wyboru źródła powietrza: czerpnia ścienna/GWC?
Nie mam dziś weny twórczej, ale chyba wiecie o co mi chodzi?

malux20
16-12-2011, 15:29
zaraz dostanę w mordę bo męczę znowu
pytanie do osób które mają reku.
co wam mówili instalatorzy o ewentualnym czyszczeniu instal..
zakładam że jak ktoś poleca sztywne to dokładnie wie jakie są koszty czyszczenia.

szczukot
16-12-2011, 15:31
Olej to :)
Nigdy nie slyszalem, aby ktos w domkach czyscil. Za to np w duzych obiektach (np. centra handlowe), czyzszczenie duzych rur jest tak drogie, ze domek musisz sprzedac.

Fantom

Liwko
16-12-2011, 15:32
zaraz dostanę w mordę bo męczę znowu
pytanie do osób które mają reku.
co wam mówili instalatorzy o ewentualnym czyszczeniu instal..
zakładam że jak ktoś poleca sztywne to dokładnie wie jakie są koszty czyszczenia.

Przez najbliższe 60 lat nie widzę takiej potrzeby. Później się coś wymyśli.

kszysiek20
17-12-2011, 12:33
Tu chyba tez nei ma co liczyc. Duzo lezy w poziomie, dlugie odcinki, fi 80mm, male wloty na anemostatatch, opory na rekuperacji. Mysle, ze taki ruch jest prkatycznie zerowy.

Fantom

Jak się sprawdza Twoja instalacja? Masz całość na elastycznych przewodach? Jakie są różnice w długości (najkrótszy i najdłuższy) przewodów? Nie było większych problemów w regulacji na anemostatach? Pozdrawiam,
Krzysiek

annndrzej
17-12-2011, 13:50
zaraz dostanę w mordę bo męczę znowu
pytanie do osób które mają reku.
co wam mówili instalatorzy o ewentualnym czyszczeniu instal..
zakładam że jak ktoś poleca sztywne to dokładnie wie jakie są koszty czyszczenia.
"Czyszczenie mechaniczno-rotacyjno-pneumatyczne" wklepujesz w Google i tarrrraaaaa!!! oczywiście jeśli wentylacja jest zrobiona w systemie rur ned air zehender helios uniflexplus itd.itp - jeśli flexy (sonoduct) to dupa - na filmiku niżej część do czyszczenia część do wymiany http://www.youtube.com/watch?v=NNbW2ZuIw68 - z tego co wiem wypożyczenie urządzenia 300zł