PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22

miki121
14-01-2012, 23:47
To masz firmę???

kerado28
14-01-2012, 23:50
Producenci w większości przypadków umywają ręce od usterek i rzucają serwis na instalatora...
więc firmy wybierają raczej sprzęt, który jest sprawdzony i się nie psuje.

grzeniu666
14-01-2012, 23:50
Panowie, a czy spiroflexy zakwalifikujecie do kanałów sztywnych (tfu, oksymoron, chodzi mi o pozostałe właściwości, jak opory itp)?
Co myślicie aby nad sufitem lekkim (między KG a wiązary) puścić kanały płaskie zamiast okrągłych (pomijając ceny narazie) - zawsze to niższa przerwa w izolacji na stropie (będzie zasypane 40-50cm)? EDIT: e, to chyba bez sensu, 5cm niżej a kłopotów więcej, nie było pytania ;)

Arturo72
14-01-2012, 23:51
To masz firmę???
Nie mam,ale zapotrzebowanie jest duże i myślałem coś w tym temacie :)

Powiem więcej :-)
Kup Lune, ja wyśle chłopaków i zamontują Ci to za 6k na flexach
Nie kupię Luny bo nie odpowiada mi sterownik :)
TB proponował przeróbke ale porzuciłem temat ;)

miki121
14-01-2012, 23:51
Producenci w większości przypadków umywają ręce od usterek i rzucają serwis na instalatora...
więc firmy wybierają raczej sprzęt, który jest sprawdzony i się nie psuje.

Tu masz rację.
Ale 5 lat temu odpaliłem parę daytonów dopsela i nadal latają )

miki121
14-01-2012, 23:52
Nie mam,ale zapotrzebowanie jest duże :)

Nie kupię Luny bo nie odpowiada mi sterownik :)
TB proponował przeróbke ale porzuciłem temat ;)

Wiem.
Sporo znajomych namawia mnie na to :)

Arturo72
14-01-2012, 23:54
Wiem.
Sporo znajomych namawia mnie na to :)
Samemu w jedym mieście ciężko dlatego narazie tylko myślę ;)

miki121
14-01-2012, 23:56
Samemu w jedym mieście ciężko dlatego narazie tylko myślę ;)

Kiedyś nawet wykupiłem domene w nazwie z rekuperatory i śląsk :)

Arturo72
15-01-2012, 00:08
Kiedyś nawet wykupiłem domene w nazwie z rekuperatory i śląsk :)
No to jedziem z koksem ;)

miki121
15-01-2012, 00:11
No to jedziem z koksem ;)

Łatwo się mówi :)
Ale już niewiele mi brakuje aby podjąć taką decyzję :)
W firmie obiecują podwyżki od roku ale ciągle brakuje na nie kasy.
Ale na nowe bryki dla szefów, chałupy itp nie...
Więc jak narazie jest około 80% decyzji ;)

f.5
15-01-2012, 00:30
Kiedyś nawet wykupiłem domene w nazwie z rekuperatory i śląsk :)
Widzisz a ja z Tychów a instalację robiła mi firma z za granicy czyli Sosnowca.
Panowie zakładajcie firmę , moze potraktujecie mnie jako zywą reklamę i zainstalujecie gratis rekuperator ?
czego się nie robi dla reklamy ?!?!

f.5
15-01-2012, 00:37
Łatwo się mówi :)
Ale już niewiele mi brakuje aby podjąć taką decyzję :)
W firmie obiecują podwyżki od roku ale ciągle brakuje na nie kasy.
Ale na nowe bryki dla szefów, chałupy itp nie...
Więc jak narazie jest około 80% decyzji ;)

Ach ci szefowie tylko by budowali i samochody zmieniali.
Fakt faktem ze marze na budowlance są jeszcze chyba wysokie, oby taki stan rzeczy był jak najdłużej jestem daleki od odbierania komus jesli potrafi ......
ale marzy mi się na przykład do zakupu parkietu montaż gratis
albo do instalacji piec gratis
do rekuperatora instalacja grati

do płytek w garażu klejenie gratis

a tak prowadząc firmę mam
- do pracownika chorobę gratis
-urząd skarbowy gratis
-zus gratis
-reklamację gratis
-4000 za prąd gratis miesiecznie
-oc za samochody i ac gratis
-opłaty za wieczyste gratis
-czynsz gratis

o czyms zapomniałem mimo pozniej pory ?

miki121
15-01-2012, 00:39
Widzisz a ja z Tychów a instalację robiła mi firma z za granicy czyli Sosnowca.
Panowie zakładajcie firmę , moze potraktujecie mnie jako zywą reklamę i zainstalujecie gratis rekuperator ?
czego się nie robi dla reklamy ?!?!

Gratis :)

Masz porządny kocioł...
Pełen szacun :)

miki121
15-01-2012, 00:42
Ach ci szefowie tylko by budowali i samochody zmieniali.
Fakt faktem ze marze na budowlance są jeszcze chyba wysokie, oby taki stan rzeczy był jak najdłużej jestem daleki od odbierania komus jesli potrafi ......
ale marzy mi się na przykład do zakupu parkietu montaż gratis
albo do instalacji piec gratis
do rekuperatora instalacja grati

do płytek w garażu klejenie gratis

a tak prowadząc firmę mam
- do pracownika chorobę gratis
-urząd skarbowy gratis
-zus gratis
-reklamację gratis
-4000 za prąd gratis miesiecznie
-oc za samochody i ac gratis
-opłaty za wieczyste gratis
-czynsz gratis

o czyms zapomniałem mimo pozniej pory ?

Masz rację :)
Spoko rozumiem ale po co obiecywać a potem kombinować :)

f.5
15-01-2012, 00:44
Musiałem miec porządny kocioł bo mam liche sciany z jakiegos szajsu marketingowego i centymetr styro :(
:) ale ze ta firma z zagranicy mi nie zrobiła instalacji do skroplin to jakis bubel firma.
dopiero teraz sobie o tym jakos przypomniałem przed płytkowaniem łazienki - moze nie za pozno jeszcze ?????

to robicie u mnie pierwszą instalację ?

miki121
15-01-2012, 00:47
Musiałem miec porządny kocioł bo mam liche sciany z jakiegos szajsu marketingowego i centymetr styro :(
:) ale ze ta firma z zagranicy mi nie zrobiła instalacji do skroplin to jakis bubel firma.
dopiero teraz sobie o tym jakos przypomniałem przed płytkowaniem łazienki - moze nie za pozno jeszcze ?????

to robicie u mnie pierwszą instalację ?

Podłączyć reku to żaden problem :)
Kwestia jaki i za ile :)
Może chcieli ci pożenić wynalazki z mitsubishi lub fujtisu one nie mają odprowadzenia skroplin :)

f.5
15-01-2012, 00:51
Gorzej ekozefir RK cos tam cos tam tylko całe szczęscie miałem jeszcze syf na budowie (w dalszym ciągu jeszcze go mam)
i dlatego montaż urządzenia nie nastąpił.

miki121
15-01-2012, 00:55
Gorzej ekozefir RK cos tam cos tam tylko całe szczęscie miałem jeszcze syf na budowie (w dalszym ciągu jeszcze go mam)
i dlatego montaż urządzenia nie nastąpił.

Ja jakoś preferuję 3 marki :
BRINK;
ZEHNDER;
DOSPEL - BERLUF;

Ogólnie pełen przekrój od drogiej do taniej :)

Piczman
15-01-2012, 07:42
@Arturo72

Mnie się wydaje że powinieneś najpierw zbudować ten dom a później tak odważnie pisać w wielu tematach.
Wiele spraw wydaje się prostych a może się okazać co innego.
Na takim etapie to powinieneś czytać i się uczyć od tych którzy mają już wiedzę praktyczną .

Tylko się nie obraź, powodzenia Ci życzę aby wszystko się spełniło .

Jacekss
15-01-2012, 20:23
@Arturo72

Mnie się wydaje że powinieneś najpierw zbudować ten dom a później tak odważnie pisać w wielu tematach.
Wiele spraw wydaje się prostych a może się okazać co innego.
Na takim etapie to powinieneś czytać i się uczyć od tych którzy mają już wiedzę praktyczną .

Tylko się nie obraź, powodzenia Ci życzę aby wszystko się spełniło .

To racja, budowa wiele uczy, potem inaczej patrzy sie na wiele spraw :)

miki121
19-01-2012, 21:53
Też myślałem o firmie,Ty masz dojścia i wiedzę,ja kontakty i wiedzę to działamy ;)

Oczywiście wykonawca ale nie widzę przeszkód,bo wykonawca ma gwarancję producenta.

Witaj Arturo72..
Klamka zapadła dzisiaj się zwolniłem z pracy :)
I jutro idę otworzyć firmę...
Mam nadzieję że popyt na rekuperację będzie..
Umówiłem się z kumplem z Dospel-a żeby się dogadać...
I z zehnderem i brinkiem...
Trochę obawy mam ale cóż narzędzia są, samochód jest doświadczenie prawie 15 lat jest :)
I głowa do góry...

Arturo72
19-01-2012, 22:05
Witaj Arturo72..
Klamka zapadła dzisiaj się zwolniłem z pracy :)
I jutro idę otworzyć firmę...
Mam nadzieję że popyt na rekuperację będzie..
Umówiłem się z kumplem z Dospel-a żeby się dogadać...
I z zehnderem i brinkiem...
Trochę obawy mam ale cóż narzędzia są, samochód jest doświadczenie prawie 15 lat jest :)
I głowa do góry...
Powodzenia życzę :)
Dasz radę,zapotrzebowanie jest.
Ale nie dam Ci zarobić na sobie,no może na Optimalu troszeczkę,no chyba,że mediuma będziesz miał w dobrej cenie to łyknę ;)

miki121
19-01-2012, 22:06
Powodzenia życzę :)
Dasz radę,zapotrzebowanie jest.
Ale nie dam Ci zarobić na sobie,no może na Optimalu troszeczkę ;)

Spoko nie oto chodzi...
;)

lujski
21-01-2012, 07:39
Witam , czy trzeba odprowadzac swieze powietrze do kazdego z pokoi na poddaszu, czy wystarczy do holu i wtedy jak ktos bedzie chcial przewietrzyc pokoj to otworzy drzwi a nie okno :):)

http://www.projektdlaciebie.pl/domy/274/Zgrabny-z-lukarnami/rzuty

aa i chce zrobic na patrerze,a aby wc i pralnia byla obok kuchni (po stronie kuchni) i reszta am byc salon, bez pokoiku, to czy wtedy tez wystarczy wyrzucac powietrze tylko do salonu ??

Piczman
21-01-2012, 08:48
Trzeba odprowadzić świeże powietrze do wszystkich pokoi na poddaszu oraz zrobić mocny wyciąg w łazience.
To co proponujesz sprawi że w pokojach nie będzie żadnego ruchu powietrza czyli brak wentylacji, wentylował byś tylko korytarz i łazienkę !

Co do parteru to w sypialni nie chcesz wentylacji , powodzenia więc z wysypianiem się w dusznościach .


Posłuchaj, WM działa tak żeby zapachy i wilgoć usuwać z domu uzupełniając to "brudne" powietrze świeżym z zewnątrz .

I tej wersji się trzymajmy :)

lujski
21-01-2012, 08:54
yy no na parterze napisalem ze bedzie tylko salon plus lazienka i kuchnia - bez tego pokoju co jest akurat w projekcie,
rekuperator moze byc w lazience na pietrze ?? i tam zrobic jakas czerpnie i wyrzutnie

Piczman
21-01-2012, 09:29
Przepraszam, niedoczytałem z tą sypialnią .

Centrala w łazience ?

Masz tam duże lepsze miejsca na parterze .

lujski
21-01-2012, 09:56
a zdradzisz mi jakie ??:P

Liwko
21-01-2012, 10:04
a zdradzisz mi jakie ??:P

pral/kotł, pomieszczenie gosp., garaż.

lujski
21-01-2012, 10:07
no pralnia z wc ma byc polaczona, jeszcze ma tam byc pompa ciepla ze zbiornikiem, nie wiem czy miejsca starczy :)

Liwko
21-01-2012, 11:06
no pralnia z wc ma byc polaczona,

Jeżu, po co???

leszekf
21-01-2012, 11:20
yy no na parterze napisalem ze bedzie tylko salon plus lazienka i kuchnia - bez tego pokoju co jest akurat w projekcie,
rekuperator moze byc w lazience na pietrze ?? i tam zrobic jakas czerpnie i wyrzutnie
A nie lepiej umieścić reku na strychu?

edit:
Mam na myśli tą przestrzeń nad główną częścią budynku, a nie nad garażem. Pewnie i tak podniesiesz ścianę kolankową o 20..30 cm, więc po ociepleniu i wykończeniu tej przestrzeni będziesz miał tam w najwyższym punkcie ok 150cm

lujski
21-01-2012, 12:44
hmm no wlasnie nie chcialbym robic jakichkolwiek włązów na "strych" :) - a podnosic tez nie planuje :) - wlasnie wydawalo mi sie zeby postawic reku w lazience na gorze zeby zrobic jak najkrotsze przewody - bez zbednej kombinacji i kosztów :)

Liwko
21-01-2012, 12:52
hmm no wlasnie nie chcialbym robic jakichkolwiek włązów na "strych" :) - a podnosic tez nie planuje :) - wlasnie wydawalo mi sie zeby postawic reku w lazience na gorze zeby zrobic jak najkrotsze przewody - bez zbednej kombinacji i kosztów :)

Przewody to najmniejszy koszt. Dlaczego chcesz połączyć łazienkę z pralnią?
Reku dobrze mieć pod ręką. Garaż albo kotłownia w twoim wypadku będzie najlepszym miejscem.

agreston
21-01-2012, 19:58
Mam działająca instalację z Aeris 550VV. Jako, że cały dom mam zdrowo oczujnikowany mam też czujki temperatury na wszystkich przyłączach rekuperatora i nie tylko. Doszedłęm do dosć miażdzących wniosków obserwując zachowanie się sprawności rekuperatora wynikającej z temperatur. Rekuperator po odpaleniu i pomiarach wykonanych przez serwis i wymianie filtrów miał prawidłowe parametry pracy mierzone anemometrem w pomieszczeniach i sprawność wahająca się od 78-85%. Jednakże po krókim czasie (1-2 tygodnie) sprawność zaczęła rosnąć w sposób dziwny. Przy 95% jeszcze jakoś znosiłem to ale jak doszedłem do 104%... czujki temperatury pewne, podłączenia (moduł temp. do sterownika Fatek, kompensacja rezystancji przewodów (pt1000) , wszystko przemierzyłem i sprawdziłem. Finalnie okazało się, że rutynowe czyszczenie filtrów sprowadziło sprawność do poziomu 90% (i tak za dużo). Niestety nie dorobiłem się lejka do anemometru nie umiem zmierzyć co jest na anemostatach. Ogólnie to szokuje mnie to że filtry wymagają czyszczenia niemal co tydzień (odkurzaczem) co znacząco poprawnia parametry. Zakładam, że wzrost sprawności jest wynikiem ograniczenie przepływu przez wymiennik, strumienie nawiewny i wywiewny nie są kompletnie równe a raczej różnią się nawet 5krotnie. Wyjęcie filtrów poprawia radykalnie przepływy i sprawność sprowadza na ziemię. Akuratnie przy serwisie miałem okazje to sprawdzać wymieniając filtry więc dane są dość pewne. Jak się to ma do proponowanych wymian filtrów. Dodam że mam seryjne EU3 a na nawiewie dałem EU7 testowo, dodatkowo mam filtr EU3 na kanale nawiewnym przed chłodnicą GWC glikolowego. GWC jeszcze nie pracuje, chłodnica wisi (swoją drogą samo przejście przez nią powietrza bez obiegu chłodnic to +3-4 stopnie. Wogóle to macie jakiegoś alternatywnego dostawcę filtrów do tych rekuperatorów bo cena ich jest absurdalna a znając ceny w fabryce to firmy mają tu gigantyczne marże liczone w setkach procent. Ogólnie to jestem w kropce bo to podważa niejako całą instalację, domyślam się, że mało kto ma to tak oczujnikowane i wątpie żeby ktoś czyścił filtry tak często. Mieszkam na śląsku (Rybnik) w domu nie sa prowadzone żadne prace, jest nowy, regularnie sprzątany. W reku padłą elektronika i została wymieniona ale pracuje już ok. Aeris sztywno trzyma obroty wentyli nie zwiększa ich aby utrzymać przepływ jak to bodaj robi Brink więc przy zapychaniu filtrów wymiana spada i to kilkukrotnie (dokładnie 4-5 razy tak wynika z pomiarów anemometrem). Co ja robię źle? To jakiś błąd mój, pomiarów, filtry są przesadzone czy jak?

grzeniu666
21-01-2012, 20:20
agreston, jaką powierzchnię mają te filtry?

Robiąc customa warto chyba zrobić spore, EU3 "na wagę" kosztuje raczej mało.

malux20
21-01-2012, 21:20
dziś byłem u ludzi -chałupa za milion
reku jakiś norwesko skandynawski a reku wyłączają na noc bo chodzi jak sieczkarka .

SUSPENSER
21-01-2012, 21:44
Ja mam filtry F5 zamówione na wymiar tu:

http://www.wfzd.pl/index.php?l=pl&p=kontakt

Zamówiłem jakiś czas temu spory zapas - ceny mieli bardzo dobre, docięli na wymiar co do cm, materiał jest idealnie taki jak chciałem [jak oryginalne wkłady producenta], więc polecam.

rwxw
21-01-2012, 22:00
macie jakiegoś alternatywnego dostawcę filtrów do tych rekuperatorów bo cena ich jest absurdalna
szukaj na aledrogo, np: http://allegro.pl/wloknina-filtracyjna-filtr-filtry-mata-i2045549863.html
Tniesz nożyczkami jak chcesz, przykładowe ceny:
EU3/G3 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 7,90 zł/mb (poliester)
EU3/G3 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,57 zł/mb (poliester)
EU4/G4 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,84 zł/mb (poliester)
EU4/G4 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 8,52 zł/mb (poliester)

agreston
21-01-2012, 22:07
agreston, jaką powierzchnię mają te filtry?
Robiąc customa warto chyba zrobić spore, EU3 "na wagę" kosztuje raczej mało.
http://www.rekuperatory.pl/zamowienia/zamawianie-filtrow G4 wielorazowy - wymiary tej ramki z natury to około 50x20cm.

rwxw
21-01-2012, 22:11
G4 wielorazowy - wymiary tej ramki z natury to około 50x20cm. Ten za 234,93 PLN ? Nieźle...

agreston
21-01-2012, 22:14
szukaj na aledrogo, np: http://allegro.pl/wloknina-filtracyjna-filtr-filtry-mata-i2045549863.html
Tniesz nożyczkami jak chcesz, przykładowe ceny:
EU3/G3 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 7,90 zł/mb (poliester)
EU3/G3 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,57 zł/mb (poliester)
EU4/G4 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,84 zł/mb (poliester)
EU4/G4 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 8,52 zł/mb (poliester)

Wow no i o to chodziło, dzięki wielkie, nie wiedziąłem kompletnie z czego to się skłąda. Wprawdzie te moje filtry są calkiem inne ale do mojeku reku są też i takie proste filtry oparte na takiej włókninie. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to że główny problem jaki opisałem to fakt iż filtry zapychają się niesłychanie szybko (1-2 tygodnie max). Wyjęcie filtrów sprawia że przepływy są prawidlowe, filtry oczyszczone ok ale po kilku dniach przepływ siada.

agreston
21-01-2012, 22:16
Ten za 234,93 PLN ? Nieźle...

No niezła bzdura nie? Dostałem takie z reku ale jak zobaczyłem cene to się przeraziłem. Tyle, że one składają się z takich harmonijek nie z tej tkaniny filtracyjnej, tą mam w filtrze nakanałowym przed GWC - prosta ramka z taką włókniną.

rwxw
21-01-2012, 22:36
Jeśli są to takie "papierowe" harmonijki jak w aucie, to mają po prostu duże opory i mogą się szybko zapychać, ale za to powinny być bardzo dokładne. Te włókninowe będą miały małe opory.

mk64
21-01-2012, 22:40
szukaj na aledrogo)
Znalazłem tam 2 rodzaje włókniny: g4 200g i g4 150g. Czy przy wyborze kierować się grubością ramki, czy brać tę "cięższą"?

rwxw
21-01-2012, 22:41
Nie wiem, poeksperymentuj.

SUSPENSER
22-01-2012, 17:08
szukaj na aledrogo, np: http://allegro.pl/wloknina-filtracyjna-filtr-filtry-mata-i2045549863.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fwlokn ina-filtracyjna-filtr-filtry-mata-i2045549863.html)
Tniesz nożyczkami jak chcesz, przykładowe ceny:
EU3/G3 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 7,90 zł/mb (poliester)
EU3/G3 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,57 zł/mb (poliester)
EU4/G4 – rozmiar: szerokość 0,72 x 1 metr bieżący – cena 3,84 zł/mb (poliester)
EU4/G4 – rozmiar: szerokość 1,60 x 1 metr bieżący – cena 8,52 zł/mb (poliester)

Kiedyś kupiłem u tego allegrowicza i się na tym przewiozłem.

Przysłana włóknina nie miała podanej grubości [zamiast 6+2 mm miała 3-4 mm, a cieńszej nie mogłem zamontować i leży do dzisiaj - kot na niej śpi :o].

Sprzedający uparcie twierdził, że to nie ma znaczenia i wszystko się zgadza oraz, że mam mierzyć przepuszczalność a nie grubość - nie obchodziło go, że cieńszej nie założę [to tak jakbym komuś sprzedał węgiel o deklarowanej kaloryczności, ale zamiast ekogroszek przysłał miał i twierdził, że to nie istotne].

Zwróćcie więc uwagę na grubość zamawianej włókniny, żeby dało się ją założyć i jeśli u niego kupujecie żądajcie najpierw potwierdzenia, że ta sprzedawana ma parametry jak w opisie.

bitter
22-01-2012, 18:15
Wskoczyłem tutaj znienacka i mam pytanie o umiejscowienie kanałów i ich długości. Zaznaczam, że jestem laikiem ale wydaje mi się, ze w projekcie (taki zamierzam zamówić) określona jest długość kanałów? Chodzi mi o to czy można dowolnie poprowadzić kanał z puntu a do b (np po prostej) czy musi iść wytyczoną droga. na mój chłopski rozum to musi sobie iść konkretną drogą i ważna jest długość bo od niej zależy tłumienie kanału. Ale co w przypadku kiedy np mamy dwa pomieszczenia o tym samym zapotrzebowaniu, jedno zaraz przy reku a drugie daleko? Prawdopodobnie w tym pierwszym i tak trzeba będzie zastosować przepustnicę ograniczającą przepływ więc długość tego drugiego kanału nie będzie miała żadnego znaczenia?

Piczman
22-01-2012, 18:19
Ale co w przypadku kiedy np mamy dwa pomieszczenia o tym samym zapotrzebowaniu, jedno zaraz przy reku a drugie daleko? Prawdopodobnie w tym pierwszym i tak trzeba będzie zastosować przepustnicę ograniczającą przepływ więc długość tego drugiego kanału nie będzie miała żadnego znaczenia?

Jeśli to jest nawiew to nie ma problemu .
Jeśli wywiew to trzeba kombinować, albo lecisz dalej i rozszczepiasz w odpowiednim miejscu albo przepustnica i dławienie przepływu .

budowlany_laik
30-01-2012, 06:53
Jak Wasze rekuperatory bez GWC radzą sobie z mrozem? Macie możliwość odczytu wielkości nawiewu i wywiewu (w m3/h)?

Liwko
30-01-2012, 07:27
Na zewnątrz -14, w domu 21, nawiew 11,5. Daytona 350, 20% mocy.

budowlany_laik
30-01-2012, 07:32
Ale reku jest w trybie przeciwzamrożeniowym u Ciebie? Nawiew jest mniejszy niż wywiew (w m3/h)? Masz możliwość odczytu?

swistak81
30-01-2012, 07:41
U mnie 90m3/h. Ochrona przeciwzamrozeniowa wył.
Przed GWC -14st, za GWC +3st, za reku +18,2st.
Z najgorszego anemostatu +15,8st. W domu ponad 21st.
Dane z wczoraj z dnia.
Dzisiaj rano było -21st. Nie wiem jak temperatury aktualnie. Sprawdzę jutro rano jak będzie podobnie.

Liwko
30-01-2012, 07:45
Ale reku jest w trybie przeciwzamrożeniowym u Ciebie? Nawiew jest mniejszy niż wywiew (w m3/h)? Masz możliwość odczytu?

Nie mam pojęcia. Mam ustawione małe nadciśnienie. Jak sobie reku radzi z mrozem to nawet nie wiem, nie chce mi się włazić na strych nad garażem. Może po południu tam wlezę. Ale skoro mam takie temperatury na anemostatach...

Liwko
30-01-2012, 07:46
U mnie 90m3/h. Ochrona przeciwzamrozeniowa wył.
Przed GWC -14st, za GWC +3st, za reku +18,2st.
Z najgorszego anemostatu +15,8st. W domu ponad 21st.
Dane z wczoraj z dnia.
Dzisiaj rano było -21st. Nie wiem jak temperatury aktualnie. Sprawdzę jutro rano jak będzie podobnie.

Kolejny dowód, że GWC i rekuperator, to tylko kilka stopni więcej. Jakieś 30-50zł rocznie oszczędności.

budowlany_laik
30-01-2012, 07:55
za GWC +3st, za reku +18,2st.
Te dane masz skąd? Z panelu Brinka? Bo wydaje mi się, że ta druga temp. na panelu to jest temp. z pomieszczeń (dolot do reku), a nie temp. do pomieszczeń (z reku).

Piczman
30-01-2012, 07:57
Kolejny dowód, że GWC i rekuperator, to tylko kilka stopni więcej. Jakieś 30-50zł rocznie oszczędności.

Jak już zaczniesz coś udowadniać to zajmij się tematem na poważnie bo póki co to nie masz pojęcia jak pracuje Twoja centrala !

Liwko
30-01-2012, 08:02
Jak już zaczniesz coś udowadniać to zajmij się tematem na poważnie bo póki co to nie masz pojęcia jak pracuje Twoja centrala !

I co z tego? Nawiewa +11,5 i ok. Nie mam do niej żadnych pytań.

Piczman
30-01-2012, 08:04
I co z tego? Nawiewa +11,5 i ok. Nie mam do niej żadnych pytań.

Zawsze ?
Czy co jakiś czas coś dmuchnie ?
Bo chyba nie twierdzisz ze pracuje płynnie ?

Liwko
30-01-2012, 08:06
Zawsze ?
Czy co jakiś czas coś dmuchnie ?
Bo chyba nie twierdzisz ze pracuje płynnie ?

Przysięgam Piczman, nigdy nie odczułem żadnego dmuchnięcia. Nigdy nic niepożądanego się nie wydarzyło.

Piczman
30-01-2012, 08:24
To posiedź przy anemostacie nawiewnym i sprawdź jak często czy on w ogóle coś nawiewa :D

firewall
30-01-2012, 08:40
Liwko: czy przy tych mrozach gdy reku musi sam rozmrażać swój wymiennik co jakiś czas odczuwasz jakąś zmianę na niekorzyść w powietrzu znajdującym się w domu? Chodzi mi czy pojawia się jakiś zaduch, niemiły zapach etc.?

Liwko
30-01-2012, 09:03
To posiedź przy anemostacie nawiewnym i sprawdź jak często czy on w ogóle coś nawiewa :D

Mam go w salonie niemal nad głową;)

swistak81
30-01-2012, 09:07
Te dane masz skąd? Z panelu Brinka? Bo wydaje mi się, że ta druga temp. na panelu to jest temp. z pomieszczeń (dolot do reku), a nie temp. do pomieszczeń (z reku).
Jedną jedyną temp odczytywaną z Brinka jest +3st na jego wejściu świeżego powietrza.
Resztę mierzę swoimi termometrami (wszystkie identyczne=brak błędów spowodowanych różnicami samych termometrów).
Liwko
1. Nie robiłem GWC dla generowania oszczędności w zimie.
2. Jak by mi wpadło -20st do reku to na 100% wymiennik zamarznie. I co wtedy się dzieje? Wiesz?
3. GWC to głównie zabezpieczenie reku. Ale jego duże zalety wyjdą też w lecie...
4. Gdybym ocieplił wszystkie rury w kotłowni lub podgrzał kotłownię do temp. pokojowej (teraz mam tam 15st, ale miałem tam swego czasu +20* więc wiem co to zmienia) to ze wspomnianego anemostatu leciałoby mi blisko 19st (z 21,5*)...

Liwko
30-01-2012, 09:09
Liwko: czy przy tych mrozach gdy reku musi sam rozmrażać swój wymiennik co jakiś czas odczuwasz jakąś zmianę na niekorzyść w powietrzu znajdującym się w domu? Chodzi mi czy pojawia się jakiś zaduch, niemiły zapach etc.?

Nie odczuwam żadnych niekorzystnych zmian. Zaduch odczuwam tylko w sytuacji chwilowego braku prądu. Centrala sama nie startuje, trzeba ją wtedy ręcznie na sterowniku załączyć. Wiem przynajmniej że wentylacja się sprawdza.

Liwko
30-01-2012, 09:14
2. Jak by mi wpadło -20st do reku to na 100% wymiennik zamarznie. I co wtedy się dzieje? Wiesz?


Wiem. Poprzednie dwie bardzo mroźne zimy mnie tylko upewniły, że nic złego się wtedy nie dzieje. Żadnych negatywnych skutków.


3. GWC to głównie zabezpieczenie reku. Ale jego duże zalety wyjdą też w lecie...

Nie licz na to że zadziała jak klima. Jeżeli masz spore przeszklenia od południa i żadnych osłon, to GWC ci nie pomoże.

swistak81
30-01-2012, 09:32
Nie liczę na klimę. Wiem jakie moce mogę uzyskać.
Mam duże przeszklenia. Mam rolety zewnętrzne. GWC więc pomoże.

szczukot
30-01-2012, 09:36
No moja teraz nawiewa 12 st. Wywiew mam niecale 16 st. Na strychu 8 st. Na dworze -8 st.

Fantom
ps. GWC to moze na wiosne odpale dopiero.

Liwko
30-01-2012, 09:44
Nie liczę na klimę. Wiem jakie moce mogę uzyskać.
Mam duże przeszklenia. Mam rolety zewnętrzne. GWC więc pomoże.

100 razy bardziej ci te rolety pomogą. Latem, przy działającym GWC podnieś je na chwilę to się przekonasz.

compi
30-01-2012, 09:53
Dzisiaj o 9-tej mamy -16 na Podlasiu. Polazłem do kotłowni(10stopni ciepła) zobaczyć temperaturę na wlocie z GWC. Wynik to 8 stopni i jest to chyba jakiś zajebisty rekord. Rura wystająca z podłogi to 0,5 odcinek pomarańczowej fi200. Jest po prostu chłodna, ale nie jakaś przerażliwie zimna, więc termometr raczej wskazuje dobrze.

swistak81
30-01-2012, 09:54
Ależ ja to doskonale wiem, że rolety bardziej pomogą.
Ale wspólnymi siłami (GWC+rolety+chwilami chłód z PPC) - efekt powinien być ciekawy.

Natomiast mnie bardziej zastanawia, dlaczego tobie nie zamarza wymiennik...

Liwko
30-01-2012, 09:57
Natomiast mnie bardziej zastanawia, dlaczego tobie nie zamarza wymiennik...

Nie wiem. Po południu zajrzę do niego dla świętego spokoju.

pawelpiwowarczyk
30-01-2012, 10:10
(...)Brink z tego co pamiętam zwiększa strugę wywiewanego powietrza i w ten sposób zapobiega zamarzaniu wymiennikaTyle że, jak mówią, nie ma darmowych obiadów.
W jakiś sposób ten deficyt będzie musiał być uzupełniony. Zimnym powietrzem, prosto z dworu, sączącym się nieszczelnościami?

Liwko
30-01-2012, 10:21
Tyle że, jak mówią, nie ma darmowych obiadów.
W jakiś sposób ten deficyt będzie musiał być uzupełniony. Zimnym powietrzem, prosto z dworu, sączącym się nieszczelnościami?

W takim wypadku po co w ogóle rekuperator? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłby sam GWC? Z tego co piszą osoby na forum, które tak mają, mają tylko o kilka stopni mniejsze temperatury niż z rekuperatorem. Rekuperator tani nie jest, a czas jego zwrotu nie nastąpi nigdy.

swistak81
30-01-2012, 10:22
Ale Liwko chyba ma inny reku. Nie Brink.
Ja opcję przeciwzamrożeniową właśnie dlatego wyłączyłem. Robi duże podciśnienie gdy zadziała.

leszekf
30-01-2012, 11:29
Mistral Duo300 bez GWC - w tych warunkach (-10...-18 ) sporadycznie następuje rozmrażanie (kilkanaście minut, co parę godzin). Inna sprawa, że budynek jest już suchy jak pieprz. Na pewno żadnych niemiłych efektów w rodzaju zaduchu nie stwierdziłem. Po wyłączeniu prądu i jego powrocie pracuje na ustawionej wcześniej wydajności.

k62
30-01-2012, 16:48
Czy jest ktoś, kto opomiarował rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
i robił pomiary ciągłe?
Tu ciągle bijecie pianę.
Opomiarowałem kiedyś reku Mistral 300duo,
pomiary i wnioski przedstawiałem.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KTÓRY-JU-DZIA-A!!&p=4580814&viewfull=1#post4580814
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KTÓRY-JU-DZIA-A!!&p=5070151&viewfull=1#post5070151
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KTÓRY-JU-DZIA-A!!&p=5023643&viewfull=1#post5023643

Liwko
30-01-2012, 17:45
Czy jest ktoś, kto opomiarował rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
i robił pomiary ciągłe?
Tu ciągle bijecie pianę.
Opomiarowałem kiedyś reku Mistral 300duo,
pomiary i wnioski przedstawiałem.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KTÓRY-JU-DZIA-A!!&p=4580814&viewfull=1#post4580814
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KTÓRY-JU-DZIA-A!!&p=5070151&viewfull=1#post5070151
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KTÓRY-JU-DZIA-A!!&p=5023643&viewfull=1#post5023643

To ja wam powiem tak. Rekuperator jest do dupy.
Rekuperatora potrzebujemy zimą, a zimą mu się jakoś nie chce jak widać poprawnie pracować.
Skoro do jego poprawnego działania trzeba wykonać GWC, to lepiej jest wykonać samo GWC i mieć w tyłku te kilkadziesiąt zł rocznie.

szczukot
30-01-2012, 17:46
No ja opomiarowalem swoj reku, ale ....
1) ostatni tydzien mnie nie bylo wiec wynikow nie ma za bardzo
2) nie mam pomiaru temp zewnetrznej :) jeszcze
3) nie mam publicznego IP aby wystawic w swiat wykresy on-line
4) Moj reku to krzyzowo-przeciwpradowy (ned-air).

Fantom

Liwko
30-01-2012, 17:48
Byłem dzisiaj przy reku ze 30min. Zmarzłem tylko i nic nie zaobserwowałem. Wiadro do połowy pełne.
Ma ktoś jeszcze Daytonę?

jasiek71
30-01-2012, 18:33
To ja wam powiem tak. Rekuperator jest do dupy.
Rekuperatora potrzebujemy zimą, a zimą mu się jakoś nie chce jak widać poprawnie pracować.
Skoro do jego poprawnego działania trzeba wykonać GWC, to lepiej jest wykonać samo GWC i mieć w tyłku te kilkadziesiąt zł rocznie.


co ty powiesz ;)
he he ...

compi
30-01-2012, 18:46
Tyle, że coby nie mówić o sposobie argumentowania Liwko, bilans energetyczny w takie mrozy może okazać się ujemny. Tym bardziej finansowy. To piszę ja, przyszły potencjalny nabywca reku z raczej górnej półki.

Liwko
30-01-2012, 18:46
co ty powiesz ;)
he he ...

Dokładnie. Mam już reku i pal licho, ale dzisiaj bym się nad sensem jego mocno zastanowił. Raczej zrobił bym sam GWC.

Liwko
30-01-2012, 18:48
Tyle, że coby nie mówić o sposobie argumentowania Liwko, bilans energetyczny w takie mrozy może okazać się ujemny. Tym bardziej finansowy. To piszę ja, przyszły potencjalny nabywca reku z raczej górnej półki.

Przy rekuperatorze z górnej półki to o GWC nawet nie myśl. No chyba, że do rozmrażania rekuperatora z górnej półki;)

compi
30-01-2012, 18:54
Ja GWC mam i tu nikomu nie pozwolę zanegować sensu jego montażu.

Liwko
30-01-2012, 18:57
Ze sterownikiem to ta Luna kosztuje 1600zł i jest raczej do małego domku. Mi przy pompie ciepła zwracała by się ze 100 lat:)

Liwko
30-01-2012, 19:01
Ja GWC mam i tu nikomu nie pozwolę zanegować sensu jego montażu.

Samo GWC jak najbardziej, sam rekuperator może być, ale razem to już jest przerost formy nad treścią.
Jak będziesz miał rekuperator z górnej półki, i zobaczysz o 1 stopień wyższą temperaturę na anemostacie to nie bądź zaskoczony.

compi
30-01-2012, 19:02
Ktoś kto montuje pompę ciepła, z zasady nienajtańszy system ogrzewania w montażu, raczej taniego reku szukał chyba nie będzie.

Liwko
30-01-2012, 19:07
Ktoś kto montuje pompę ciepła, z zasady nienajtańszy system ogrzewania w montażu, raczej taniego reku szukał chyba nie będzie.

Nie powinien. Ale sam się przekonasz, że to drogi interes bez szans zwrotu. Ja się pocieszam, że reku mam dla komfortu.

jasiek71
30-01-2012, 19:35
Dokładnie. Mam już reku i pal licho, ale dzisiaj bym się nad sensem jego mocno zastanowił. Raczej zrobił bym sam GWC.

ja przy budowie domu to byłem zafascynowany tymi wynalazkami
dzisiaj jak bym budował nowy dom to podszedł bym do tego zupełnie inaczej...
te wszystkie duperele w kupie to tylko wyciąganie kasy od naiwnych

Liwko
30-01-2012, 19:42
ja przy budowie domu to byłem zafascynowany tymi wynalazkami
dzisiaj jak bym budował nowy dom to podszedł bym do tego zupełnie inaczej...
te wszystkie duperele w kupie to tylko wyciąganie kasy od naiwnych

Mam kilka tych dupereli i jedne są ok, inne trochę mniej. Najlepsze co mam w domu to ogrzewanie podłogowe i WM. Dają najwyższy komfort. PC też jest ok bo daje niskie rachunki. Ale nad kilkoma rzeczami bym się przy następnej budowie mocno zastanowił.

pawelpiwowarczyk
30-01-2012, 20:09
Dokładnie. Mam już reku i pal licho, ale dzisiaj bym się nad sensem jego mocno zastanowił. Raczej zrobił bym sam GWC.+5 st.C wiejące z anemostatów?
A, jeśli nawet, jak byś to powietrze pompował do domu? Tak, czy siak, jakaś centralka, z dwoma wentylatorami i filtrami, będzie potrzebna. I robi się kwota.

bdan
30-01-2012, 20:13
dzisiaj jak bym budował nowy dom to podszedł bym do tego zupełnie inaczej...
te wszystkie duperele w kupie to tylko wyciąganie kasy od naiwnych

rozwiń proszę

jasiek71
30-01-2012, 20:13
odnośnie zamarzania wymiennika...
centrala Tywent
czerpnia -12,9*
do domu wlata 12,2*
z domu wylata na minusie (czujnik który mam nie pokazuje poniżej zera tylko XXX )
wentylacja na pierwszym biegu
przed chwilą wyciągnąłem wymiennik i....
ano nic ...
ani mokro , ani szronu ...
to w końcu kiedy tam ma coś zamarzać ???
w domu jest teraz 41% wilgotność

jasiek71
30-01-2012, 20:19
+5 st.C wiejące z anemostatów?

cały sezon grzewczy to nie tylko tu i teraz;)
GWC, kolektor powietrzny na ścianie jako czerpnia dzienna, nagrzewnica kanałowa...
w bilansie sezonu grzewczego nie ma szans nawet najlepsza i najdroższa centrala ...

Liwko
30-01-2012, 20:22
+5 st.C wiejące z anemostatów?
A, jeśli nawet, jak byś to powietrze pompował do domu? Tak, czy siak, jakaś centralka, z dwoma wentylatorami i filtrami, będzie potrzebna. I robi się kwota.

Groszowe sprawy.

miki121
30-01-2012, 20:32
Kurcze a ja myślałem że rekuperacja to:
- komfort;
- świeże powietrze;
- cyrkulacja powietrza;
- brak zaduchu;
No takie tam przede wszystkim :)

Jeżeli w ten sposób myślimy po co nasi pra pra pra przodkowie wychodzili z jaskiń??
Żadna inwestycja się nie zwróci nigdy :)
Bo zawsze będziemy potrzebować czymś grzać zimą :)
Bo zawsze trzeba będzie wietrzyć mieszkanie, dom..
Przecież tu chyba chodzi o zapewnienie maksymalnego komfortu przy jak najniższym koszcie eksplotatacji tych "cudów"
Można też powiedzieć po co nam lodówka przecież ona nigdy się nie zwróci :)
Wykopmy dół tam trzymajmy wszystko :)
A to że to kosztuje to fakt..
Zasada złota dobrać cenę do Naszego portfela - inwestor..
Rozsądna cena za dobrą jakość - instalator.
Te dwie rzeczy można zgrać i to wszystko..
Pozdrawiam

Liwko
30-01-2012, 20:39
Kurcze a ja myślałem że rekuperacja to:
- komfort;
- świeże powietrze;
- cyrkulacja powietrza;
- brak zaduchu;
No takie tam przede wszystkim :)



I masz racje. Wentylacja mechaniczna to niezaprzeczalnie to wszystko co wymieniłeś. Tylko, że można do nie podejść na kilka sposobów, i o tym ta dyskusja;)

miki121
30-01-2012, 20:53
I masz racje. Wentylacja mechaniczna to niezaprzeczalnie to wszystko co wymieniłeś. Tylko, że można do nie podejść na kilka sposobów, i o tym ta dyskusja;)

Ja podchodzę w jeden sposób - na lata eksploatacji - dom nie jest na rok czy dwa...
Maks komfortu..
Pozdrawiam

Liwko
30-01-2012, 20:58
Ja podchodzę w jeden sposób - na lata eksploatacji - dom nie jest na rok czy dwa...
Maks komfortu..
Pozdrawiam

Najtańsze, najmniej awaryjne, i porównywalne komfortowo jest GWC bez rekuperatora. Do domu trafia świeże powietrze tylko kilka stopni chłodniejsze niż z reku. To tylko podnosi rachunki roczne o kilkadziesiąt zł, ale komfort na tym nie traci. Latem reku nam nie jest potrzebne, prędzej GWC.

f.5
30-01-2012, 21:00
No tak Miki tylko Ty sprzedajesz rekuperatory dlatego te słowa :)
jesli ja klient kupuje reku plus piec plus kominek plus działke 2000 m2 wydaje melon gdzie mam komfort ?

komfort to mam w tej chwili w 50 metrowym mieszkaniu gdzie sprzątaczka co rano myje mi pod drzwiami - w duzym uproszczeniu oczywiscie :)
pozdrawiam jak firma ??? apropos ???

Liwko
30-01-2012, 21:03
A myślałem, że tłumaczę laikowi:D

f.5
30-01-2012, 21:10
nie nie nie majac dwa melony masz wiekszy wybor temu nie zaprzeczysz !?!
moja mama mowi dyrektor moze byc zawsze sprzątaczka - sprzątaczka juz nigdy dyrektorem.
obym nie musiał biegac z termometrami po anemostatach bo w tej chwili lezę sobie i wydaje mi sie ze mam wiekszy komfort :) takie mnie mysli nachodzą.

miki121
30-01-2012, 21:15
Miło ale to nie jest tak że sprzedaje zawsze uważam że czy robię klimę, wentylację czy pompę ciepła to nie po to aby było tylko dla komfortu klienta..
Jak mam coś robić dla sztuki to wole na żagle wyskoczyć i pouczyć dzieciaki żeglarstwa ..
A firma pomalutku małą łyżeczką i mam nadzieję że do przodu :)

Liwko
30-01-2012, 21:23
To uważaj, bo gadasz ze sternikiem jachtowym. W dodatku regatowcem;)
My żeglarze lubimy prosto z (po)mostu:)

compi
30-01-2012, 21:23
Miki, to biorąc mnie pod uwagę, gdzie zaczynają występować wątpliwości typu Liwko, zacznij może od dobrych wentylatorów. Bo jak trend sie odwróci i nieubłagana matematyka wstrzyma sprzedaż reku, to nie zostaniesz wtedy z magazynem pełnym drogich zabawek? : )

f.5
30-01-2012, 21:23
Klime tez robiłes ? nie mow ze miałes cos wspolnego z frigo pachem?

Liwko
30-01-2012, 21:30
Oj gdybym miał dwa melony to mam reku i pompę ciepła w złotej obudowie ;)
Oj przepraszam,piec elektryczny byłby obsadzany diamentami :)

Dla jednych to dużo, dla innych mało. Ale nikt nie wpada na takie pomysły jak twoje:D

miki121
30-01-2012, 21:38
Klime tez robiłes ? nie mow ze miałes cos wspolnego z frigo pachem?

Nie nie miałem :)
Ogólnie nieraz ktoś brał jakiegoś splita to się z dziesiąt sztuk w roku uzbierało :)

f.5
30-01-2012, 21:38
Oj gdybym miał dwa melony to mam reku i pompę ciepła w złotej obudowie ;)
Oj przepraszam,piec elektryczny byłby obsadzany diamentami :)

jak bys miał dwa melony to nie siedział bys na forum zapewniam Cię.

kiedys czytałem Twoje posty na temat kredytu kosztu i co lepsze dla Ciebie i tak dalej.
tak sie zastanawiałem kto ma racje bo dyskusja była znowy troszke napięta jak to u Ciebie bywa
i wiesz co wymysliłem ?

ano kupilem akcje Jsw . policz od tego dnia ile czasu upłyneło wejdz sobie na stope zwrotu spolki
nie zawsze Twoje metody są najtrafniejsze dla wszystkich nie probuj narzucac Twoich metod innym :) nie ma sensu
punk widzenia zalezy od punktu siedzenia

prąd jest fajny szczegolnie jak się ma w portfelu Pge :) moze drozeć do woli.

f.5
30-01-2012, 21:41
Nie nie miałem :)
Ogólnie nieraz ktoś brał jakiegoś splita to się z dziesiąt sztuk w roku uzbierało :)
ale znasz firmę ?
myslełem ze tam pracowałes ?
oni robią klimę maja wyłacznosc na stacje pewnego koncernu z tego co wiem.

miki121
30-01-2012, 21:42
Miki, to biorąc mnie pod uwagę, gdzie zaczynają występować wątpliwości typu Liwko, zacznij może od dobrych wentylatorów. Bo jak trend sie odwróci i nieubłagana matematyka wstrzyma sprzedaż reku, to nie zostaniesz wtedy z magazynem pełnym drogich zabawek? : )

Wątpliwości występują zawsze..
Jakby nie było to wydajesz kasę albo twoją na którą robiłeś albo banku na ta będziesz musiał robić :)
Ważne w całości to określenie Twoich głównych oczekiwań:)
Ile chce wydać, ile ma mnie kosztować utrzymanie tego - włącznie z eksploatacją i jaki komfort ma mi to zapewnić :)
Pozdrawiam

A jak minie trend na to to będzie trzeba też to serwisować więc małe autka narzędzia i też można łyżeczką się najeść :)

miki121
30-01-2012, 21:43
ale znasz firmę ?
myslełem ze tam pracowałes ?
oni robią klimę maja wyłacznosc na stacje pewnego koncernu z tego co wiem.

Ja robiłem w domkach przemysłówka mnie nie kręci :)

f.5
30-01-2012, 21:44
Oj gdybym miał dwa melony to mam reku i pompę ciepła w złotej obudowie ;)
Oj przepraszam,piec elektryczny byłby obsadzany diamentami :)

mam tez nadzieję ze swojej 2 połowie nie narzucasz koncepcji aranzacyjnych ? tylko dochodzicie razem do porozumienia ?
widzisz nie wszyscy tak dobrze mają, mimo setek pism ciągły metlik w głowiznie.
ale płytki do garazu sam wybierałem :) piątka z plusem dla mnie prawda ????????

miki121
30-01-2012, 21:45
To uważaj, bo gadasz ze sternikiem jachtowym. W dodatku regatowcem;)
My żeglarze lubimy prosto z (po)mostu:)

No z tym prosto to nieraz ciężko :)

Liwko
30-01-2012, 21:47
No z tym prosto to nieraz ciężko :)

No od razu widać żeś żeglarz:D

f.5
30-01-2012, 21:51
Ale mnie to nie interesuje,poza tym,że dzięki jsw nie będę miał dwóch melonów i pieca elektrycznego obsadzanego diamentami ;)
Chociaż ludzie się różnią,ja mając nawet dwa melony dalej bym siedział tutaj i dowiadywał się jakie rozwiązania są dla mnie najlepsze,żeby nie popełnić babola a potem go prostować :)

myslałem ze powiesz ze majac dwa melony to bys zaczął domki stawiać jako developer i jak bys to napisał to bym Ci przytaknął a tak ............pozostaje czytac i czytac. nie mowie ze zle ale ?

Liwko
30-01-2012, 21:51
Na tym kosimy wszystkich:)

https://lh3.googleusercontent.com/-mgRHmPSfeOk/TCRkIE_KIsI/AAAAAAAAAOI/5G7as0Ydhh8/s640/11.jpg

f.5
30-01-2012, 22:32
Mając dwa melony robiłbym dokładnie to samo co teraz ;)
Ja swoje mam,nie narzekam i nie jest mi źle,no może nową 159 3,2 bym se kupił :)
Resztę młodemu bym odłożył,jemu się kiedyś przyda :)
Niektórym ludziom odbija jak mają nagły przypływ dużej gotówki ;)
Znałem takich,byłych górników co dostawali odprawy,pół roku i po odprawie 80tys.zl i to większość takich była,nowe telewizory,laptopy,auta itp.a teraz po kuroniówkę stoją...

nie łapię te cyfry to jakis gryps nazwa domu ?
Ja natomiast znam osoby ktore moga sobie pozwolic dom w Hiszpanii a nie maja czasu go sobie kupić tez swego rodzju ewenement.

zam 10 lat temu jezdzilem seiczento na gaz bo inwestowałem rownowartosc 2 domow w urzadzenie - co ciekawe seiczeno pozostało u mnie jako pamiec o strych dobrych czasach i jako samochod do odlicznia podatku od paliwa w rzeczy samej.

nam taz człowieka ktory przyjezdzał nie tak dawno w gumowcach teraz jedzi panamerą - nie dostał lecz zapracował

to o czym ty piszesz ze ktos dostsał 80 tysiecy i bezsensownie wydał to ich sprawa :) nikt im nie kazał wydawac.

f.5
30-01-2012, 23:02
Radykalne masz poglądy dobrze ze nie napisałeć (spalić ich żywcem).
Pamietaj ze zycie pisze rozne scenariusze.

a co do samochodów hmmm wolę niemiecką technikę czterech kółek z silnikiem diesla
A na pewno rekuperator zakupię niemiecki :) nie włoski
jak bys widział kontrolę jakosci fiata alfy odechciało by Ci sie zakupu.
A WIEM CO PISZĘ NA 100%
Na pewno sie polepszyło ale do technologii niemieckiej duzo jeszcze brakuje

Jak by Włoch zrobił reku to własnie z zielonym paskien niczym Gucci.

Apropos to ja w dwulitrowym dieselku mam wiecej momentu niz ta alfa 3,2
przyspieszenie fakt o sekunde gorsze ale spalnie mieszcze sie w 7l
ot oszczednosc na ciezkie czasy

ps dane zassałem stąd moge sie mylic oczywiscie
http://www.autogaleria.pl/auto_test/alfa-romeo-159-sportwagon-3.2-v6-ti-q4,286.html

miki121
30-01-2012, 23:07
Radykalne masz poglądy dobrze ze nie napisałeć (spalić ich żywcem).
Pamietaj ze zycie pisze rozne scenariusze.

a co do samochodów hmmm wolę niemiecką technikę czterech kółek z silnikiem diesla
A na pewno rekuperator zakupię niemiecki :) nie włoski
jak bys widział kontrolę jakosci fiata alfy odechciało by Ci sie zakupu.
A WIEM CO PISZĘ NA 100%
Na pewno sie polepszyło ale do technologii niemieckiej duzo jeszcze brakuje

Jak by Włoch zrobił reku to własnie z zielonym paskien niczym Gucci.

Apropos to ja w dwulitrowym dieselku mam wiecej momentu niz ta alfa 3,2
przyspieszenie fakt o sekunde gorsze ale spalnie mieszcze sie w 7l
ot oszczednosc na ciezkie czasy

ps dane zassałem stąd moge sie mylic oczywiscie
http://www.autogaleria.pl/auto_test/alfa-romeo-159-sportwagon-3.2-v6-ti-q4,286.html

mój niemiec pali 4,8 latem a 5,7 zimą a jednak mały dostawczak to jest :)

f.5
30-01-2012, 23:14
mój niemiec pali 4,8 latem a 5,7 zimą a jednak mały dostawczak to jest :)
raz jak docierałem tyle spaliłem w drodze do słonecznej Italii nigy więcej nie udało mi sie tego wyniku powtorzyć.
Ale zkładam ze nie masz 2,0 170 ps tylko sdi 1,9 :) roznica mała ale jest

Troszke zeszła rozmowa na inne tory a admin śpi.
pozdrawiam

miki121
30-01-2012, 23:18
raz jak docierałem tyle spaliłem w drodze do słonecznej italii nigy więcej nie udało mi sie tego wyniku powtorzyć.
Ale zkładam ze nie masz 2,0 170 ps tylko sdi 1,9 :) roznica mała ale jest

troszke zeszła rozmowa na inne tory a admin śpi.
Pozdrawiam

2.0 sdi :)

jasiek71
30-01-2012, 23:29
2.0 sdi :)

ja mam auto z silnikiem F4R i też jeździ ...

wracając do tematu...
jak to w końcu jest z tym zamarzaniem rekuperatora ?
czy Tywent z wymiennikiem bezskroplinowym nie zamarza ?

miki121
31-01-2012, 00:04
Alfy mają jedno - duszę....

Liwko
31-01-2012, 06:49
Alfy mają jedno - duszę....

No, kolega miał alfę i też się można było przy niej udusić. Kopciła na potęgę:D. Wcisnął ją jakiemuś małolatowi i się cieszył jak dziecko jak jakiekolwiek pieniądze za nią zobaczył. Po tygodniu stała u mechanika... przez dobry miesiąc:D. Później widziałem ją tam jeszcze kilka razy. Przebieg miała dobry, więcej stała niż jeździła;)

kangaxx
31-01-2012, 07:00
no bo tak ma być, fura musi stać u mechanika, najlepiej autoryzowanego a jak postoi to na złom, człowiek wtedy poleci kupić drugi, i nie tylko alfa ma w dupie trwałość ale wszyscy samochodziarze, zrobić autko które zrobi milion bez zaglądania każdy koncern potrafi, tylko po co, gdzie zarobek?
to tak działa

Liwko
31-01-2012, 07:10
no bo tak ma być, fura musi stać u mechanika, najlepiej autoryzowanego a jak postoi to na złom, człowiek wtedy poleci kupić drugi, i nie tylko alfa ma w dupie trwałość ale wszyscy samochodziarze, zrobić autko które zrobi milion bez zaglądania każdy koncern potrafi, tylko po co, gdzie zarobek?
to tak działa

Smutne ale prawdziwe:(. Dobre samochody skończyły się na 124:( Na dobrym kacu jak nasikałeś do baku to się nawet nie skrzywił i jechał:D

salata123
01-02-2012, 21:10
Ja też ponawiam pytanie o zamarzanie reku, czy zabezpieczeniem przed zamarznięciem jest automatyczne przestawienie na tryb awaryjny i praca na max obrotach ( tak jest u mnie gdy temp nawiewu spada poniżej 15 stopni ) Teraz mam na wywiewie 26 ( mam dodatkową czerpnię przy kominku ) a na nawiewie ledwie 16 stopni ( na dworze - 20 ) Czy może w takie mrozy wyłączać reku, albo załączać tylko okresowo ?, na ustawieniach np. nawiew 30 % wywiew 45 % szybko temp spada poniżej 15 stopni i reku przechodzi w tryb awaryjny. Pozdrowienia i cieplejszych dni.

budowlany_laik
03-02-2012, 14:21
Liwko, przy tych mrozach zapewne dalej Twój reku chodzi bez żadnych problemów, prawda? Nie jest w trybie p-zamrożeniowym, a wydajność obu wentyli jest cały czas równa?
Od razu skomentuję Twój post, że jest to co najmniej dziwne, bowiem u większości użytkowników bez GWC, reku chodzi od ponad tygodnia w trybie rozmrażania.

Liwko
03-02-2012, 14:46
Liwko, przy tych mrozach zapewne dalej Twój reku chodzi bez żadnych problemów, prawda? Nie jest w trybie p-zamrożeniowym, a wydajność obu wentyli jest cały czas równa?
Od razu skomentuję Twój post, że jest to co najmniej dziwne, bowiem u większości użytkowników bez GWC, reku chodzi od ponad tygodnia w trybie rozmrażania.

Nie mam zielonego pojęcia. W domu mam świeże powietrze, niskie rachunki i to mnie cieszy. Wiem jedno, jeżeli reku potrzebuje GWC podczas mrozu do poprawnej pracy to o dupę taki reku rozbić. Zdecydowanie lepiej zrobić sam GWC i się nie przejmować kilkudziesięcioma watami.
Reku kupujemy dla oszczędności-nie możemy oszczędzać podczas mrozów jak nie mamy GWC-paranoja!!!

HAL9000
03-02-2012, 16:29
A 159 to Alfa Romeo 159 z silnikiem 3,2 ti Q4-boska :)
Boska to ona by była gdyby jej nie robili w Pomigliano d'Arco. Sorry za OT, ale byłem kiedyś w tej fabryce a w ostatnim roku dość głośno było o niej w kontekście pracowników sabotujących własny zakład pracy - sprawa oparła się o ichni Sąd Pracy.
Też kiedyś miałem Alfę, ale 155 1.8 TS. Fajnie szła, ale szczęśliwy byłem jak się jej pozbyłem :)

f.5
03-02-2012, 16:44
Miałem podobnie z Saabem coż za fantastyczny samochod
co tydzien w serwisie z pierdołą
20 litrow benzyny na 100 km bez rakietowych osiągów
serwis 70 km od miejsca zamieszkania
rachunki jak za mercedesa a na pewno drozej jak w audi

sprzedałem za 20 % ceny zakupu nigdy więcej nawet jak by był ze zlota to do Arturro :)

HAL9000
03-02-2012, 17:26
Miałem podobnie z Saabem coż za fantastyczny samochod
co tydzien w serwisie z pierdołą
Szwedzie rączki też potrafią spier..ć??? To dla mnie nowina, bo mój brat ma 9-3 7letniego i zagazowanego - auto śmiga jak marzenie. Może ten Twój przez szwedzkich maturzystów był robiony ;)

budowlany_laik
03-02-2012, 18:40
Wczoraj wieczorem usłyszałem zwiększony hałas wentylacji, choć przepływ jest teraz tylko na 70 m3/h. Rzut oka na wyświetlacz Brinka: ciśnienie nawiewu wzrosło z 15-20 Pa aż do 95 Pa.
Powodem była zaśnieżona czerpnia po zawiejach.

Liwko
05-02-2012, 19:43
W innym temacie toczymy bój o to, czy kanały nawiewne przy ciągle pracującej wentylacji mogą się od czegoś brudzić, a jeżeli tak to od czego. Pisano o kurzu, wilgoci i grzybach. Moim zdaniem nie ma na to szans, no ale mogę się mylić.
Czy ktoś ma WM pracującą (praca ciągła) już około 10 lat i może coś na ten temat powiedzieć?

budowlany_laik
08-02-2012, 07:50
Problem z oszronioną drobną siatką czerpni pojawił się po raz trzeci. Załączam zdjęcie. Wątpię czy poprzednio była zaśnieżona czy po prostu - jak na zdjęciu - oszroniona (prawdopodobnie jest to jednak szadź, a nie szron).
Czy ktoś tak ma również? Co robić?

Centrala pracuje wtedy głośniej, opór nawiewu rośnie z 15 Pa do 80-95 Pa (odczyt z wyświetlacza Brinka).

Piczman
08-02-2012, 07:57
Dziwne, Ja nigdy nie miałem na czerpni szronu .

swistak81
08-02-2012, 08:31
Ja na czerpni też nic nie mam. Czy to na pewno czerpnia? Bo prędzej okolice wyrzutni się oblodzą (ale okolice, nie sama wyrzutnia)...

budowlany_laik
08-02-2012, 08:53
Wyrzutnię mam na dachu w formie kominka Vilpe. Na zdjęciu powyżej jest czerpnia.

Rano była mgła. Mieszkam na zadupiu na samej górce osiedla. Siatkę na ogrodzeniu tymczasowym też mam całą w szadzi. Może to czysto przyrodnicze powody spowodowały ten stan na czerpni.

kerado28
08-02-2012, 11:27
A siatka to po cholerę na wyrzutni?

Liwko
08-02-2012, 11:35
A siatka to po cholerę na wyrzutni?

Przecież to czerpnia.

swistak81
08-02-2012, 11:42
A siatka to po cholerę na wyrzutni?
Jak to po cholerę. A jak reku chodzi na marnych 100m3/h - to taki rześki wiaterek zwierzakom nie przeszkadza (tym bardziej że to ciepły wiaterek jak mróz na zewnątrz)...
A jak okresowo reku zostanie wyłączony na np. wyjazd na wakacje...
Ja mam i uważam że potrzebna.

kerado28
08-02-2012, 17:54
A co to za różnica czy czerpnia czy wyrzutnia?
To że masz siatkę to się bardzo cieszę, ale czy jest ona tam potrzebna?

pawel_1024
08-02-2012, 19:24
To ja wam powiem tak. Rekuperator jest do dupy.
Rekuperatora potrzebujemy zimą, a zimą mu się jakoś nie chce jak widać poprawnie pracować.
Skoro do jego poprawnego działania trzeba wykonać GWC, to lepiej jest wykonać samo GWC i mieć w tyłku te kilkadziesiąt zł rocznie.

Witam,

Z całym szacunkiem do Twojego opisu "OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... " co Ty Liwko za głupoty opowiadasz. To już jest niesmaczny populizm po prostu. Jak to mu się nie chce poprawnie pracować?????????

Kupiłeś reku z najniższej półki z niskich dziadowskiego producenta, który robi reku od wczoraj i się na tym nie zna. Pracuje cholera wie z jakim wymiennikiem na pewnie chińskich silnikach i nawet nie stałego prądu. Berluf to szajs, a Dospel robi swoje nieudane sprzęty dosłownie od wczoraj. Wszystkie jego modele to lipa. Nie słyszałem o żadnym zadowolonym użytkowniku. Nie podaje żadnych tabel, wykresów, charakterystyki pracy. NIC!!! Napisać że ma sprawność do 95% to może każdy, bo sprawność 30-40% też się w tym mieści, a testy Daytony mniej więcej tak wypadają...

Powiem krótko - jak ktoś sobie kupi tandete to niech potem nie mówi o technologi że jest zła. Jak ktoś mówi że samo reku bez GWC da prawie tyle samo co samo GWC to nich to przetestuje a nie ploty sieje.

Pozdrawiam :)

pawel_1024
08-02-2012, 19:27
A siatka to po cholerę na wyrzutni?

... chociażby po to żeby Ci myszy nie weszły, robale czy jakieś inne cholerstwo. Przecież jak nie będzie prądu to nie będziesz stał i odganiał np. całą noc ;)
Po to samo co kratka w kominach dymowych...

Pozdrawiam.

Liwko
08-02-2012, 19:31
Witam,

Z całym szacunkiem do Twojego opisu "OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... " co Ty Liwko za głupoty opowiadasz. To już jest niesmaczny populizm po prostu. Jak to mu się nie chce poprawnie pracować?????????

Kupiłeś reku z najniższej półki z niskich dziadowskiego producenta, który robi reku od wczoraj i się na tym nie zna. Pracuje cholera wie z jakim wymiennikiem na pewnie chińskich silnikach i nawet nie stałego prądu. Berluf to szajs, a Dospel robi swoje nieudane sprzęty dosłownie od wczoraj. Wszystkie jego modele to lipa. Nie słyszałem o żadnym zadowolonym użytkowniku. Nie podaje żadnych tabel, wykresów, charakterystyki pracy. NIC!!! Napisać że ma sprawność do 95% to może każdy, bo sprawność 30-40% też się w tym mieści, a testy Daytony mniej więcej tak wypadają...

Powiem krótko - jak ktoś sobie kupi tandete to niech potem nie mówi o technologi że jest zła. Jak ktoś mówi że samo reku bez GWC da prawie tyle samo co samo GWC to nich to przetestuje a nie ploty sieje.

Pozdrawiam :)

Ile mądralo kosztuje według ciebie dobry reku?

Liwko
08-02-2012, 19:33
A co to za różnica czy czerpnia czy wyrzutnia?
To że masz siatkę to się bardzo cieszę, ale czy jest ona tam potrzebna?

Jak zobaczyłem po dwóch latach niemal całkowicie zalepioną siatkę swojej czerpni, to stwierdzam, że jest bardzo potrzebna.

jasiek71
08-02-2012, 19:33
Powiem krótko - jak ktoś sobie kupi tandete to niech potem nie mówi o technologi że jest zła. Jak ktoś mówi że samo reku bez GWC da prawie tyle samo co samo GWC to nich to przetestuje a nie ploty sieje.

Pozdrawiam :)

przecież to są tylko cyferki na papierze ...
samym GWC zrobisz 50% oszczędności na podgrzaniu powietrza wentylacyjnego...
super wydajną centralą 90%...
przeliczając na kasę to są tylko marne grosze oszczędności ( różnica między 50 a 90% )przy podgrzewaniu powietrza wentylacyjnego...
to samo dotyczy pierwszego lepszego zdechlaka o sprawności 60% za 1500 zł, a wypasioną centralą 90% za 8-10 tys.
żeby podjechać po bułki do sklepu to nie trzeba kupować SUV-a;)

Liwko
08-02-2012, 19:36
przecież to są tylko cyferki na papierze ...
samym GWC zrobisz 50% oszczędności na podgrzaniu powietrza wentylacyjnego...
super wydajną centralą 90%...
przeliczając na kasę to są tylko marne grosze oszczędności ( różnica między 50 a 90% )przy podgrzewaniu powietrza wentylacyjnego...
to samo dotyczy pierwszego lepszego zdechlaka o sprawności 60% za 1500 zł, a wypasioną centralą 90% za 8-10 tys.
żeby podjechać po bułki do sklepu to nie trzeba kupować SUV-a;)

Mało tego. Mając GWC i ewentualnie tani reku zamiast drogiego reku bez GWC, mamy jeszcze bonus latem.

jasiek71
08-02-2012, 19:42
... chociażby po to żeby Ci myszy nie weszły, robale czy jakieś inne cholerstwo. Przecież jak nie będzie prądu to nie będziesz stał i odganiał np. całą noc ;)
Po to samo co kratka w kominach dymowych...

Pozdrawiam.
robale po ciemku przez filtr w centrali ?
no chyba że jakie bakterie ...

jasiek71
08-02-2012, 19:45
Mało tego. Mając GWC i ewentualnie tani reku zamiast drogiego reku bez GWC, mamy jeszcze bonus latem.

montujesz wielką centralę a potem skręcasz ją na max-a bo sie chałupa przewentylowuje ...
na zimę ewentualnie to jaki cherlak typu Luna a na lato jakiś wydajny wentylator co by z GWC dał radę dużo....

Liwko
08-02-2012, 19:52
montujesz wielką centralę a potem skręcasz ją na max-a bo sie chałupa przewentylowuje ...
na zimę ewentualnie to jaki cherlak typu Luna a na lato jakiś wydajny wentylator co by z GWC dał radę dużo....

I z tym się zgadzam całkowicie.
Mój cherlak, sobie poradzi i z jednym i z drugim.

kerado28
08-02-2012, 20:23
... chociażby po to żeby Ci myszy nie weszły, robale czy jakieś inne cholerstwo. Przecież jak nie będzie prądu to nie będziesz stał i odganiał np. całą noc ;)
Po to samo co kratka w kominach dymowych...

Pozdrawiam.
Wszystko fajnie pięknie, jeśli masz czerpnie/wyrzutnie nisko - możesz zawsze sprzątnąć śmieci z siatki, a co jeśli czerpnia/wyrzutnia jest wysoko ?
Będziesz niczym alpinista?

Liwko
08-02-2012, 20:32
Wszystko fajnie pięknie, jeśli masz czerpnie/wyrzutnie nisko - możesz zawsze sprzątnąć śmieci z siatki, a co jeśli czerpnia/wyrzutnia jest wysoko ?
Będziesz niczym alpinista?

Ja korzystam z drabiny, wlot i wylot mam na około 3 metrach. Raz do roku w 10 minut.

kerado28
08-02-2012, 20:36
A 3 metry to wysoko ?
A co powiesz np. na 8 ?
Także radzisz z drabiny ?
Dlatego zachęcam do zdejmowania siatek.

Liwko
08-02-2012, 20:43
A 3 metry to wysoko ?
A co powiesz np. na 8 ?
Także radzisz z drabiny ?
Dlatego zachęcam do zdejmowania siatek.

Budowlany Laik ma prawie na dziewięciu i sięga do niej z okna;)
Ale masz rację, o wszystkim trzeba wcześniej pomyśleć.

bitter
08-02-2012, 21:30
A czy do rozmrożenia nie wystarczy np takie mini GWC w postaci rury np tylko kilku metrów? Na przykład od domu do płotu mam 4m, wypuścić rurę pod fundamentem potem pod ziemia do płotu i tam jakąś stojąca czerpnia?

szczukot
08-02-2012, 21:39
Nie zapomnimy. Masz zwykle solary do wody ? Ja mam. Jak jest slonce (nawet dzisiaj czy wczoraj) to na solarach mam z 30 stopni i wode dogrzeje tak do 15 st. Ale jak sa chmurki, to na solarach jest np -15 (tak jak dwa dni temu). I tak samo bedzie dzialal ten powietrzny GWC. A grunt niezaleznie od slonca da zawsze te pare stopni powyzej zera.

Fantom

miki121
08-02-2012, 21:41
jest to ciekawe :)
Chce kupić takie dwa i podpiąć pod nie lune :)
Pomierzyć opory i temperatury :)
Ciekaw jestem jak to będzie działać :)
Na pewno wypnę z tych solarów wentylatory bo spręż to ona mają do du...
Pomyślimy :)

Liwko
08-02-2012, 21:44
Nie musicie tego kupować, można podobny samemu zrobić. Poszukajcie na youtube.

miki121
08-02-2012, 21:46
spoko :)
można ale ja chce podłączyć to gotowe rozwiązanie do małego reku i zobaczyć co będzie przez zimę :)

Liwko
08-02-2012, 21:51
spoko :)
można ale ja chce podłączyć to gotowe rozwiązanie do małego reku i zobaczyć co będzie przez zimę :)

Gdy będzie słońce to zadziała i nie będzie zamarzał wymiennik, gdy słońca nie będzie to nic ci to nie da. Jeżeli też oczekujesz większych zysków przy słońcu, to muszę cię rozczarować. Rekuperator skutecznie je obniży. Przy tak małej wymianie zimą gra nie warta raczej świeczki.

Liwko
08-02-2012, 21:53
Jeszcze pamiętajcie o jednym. Zimą słońce jak jest to tylko przez kilka godzin. A co dalej?

miki121
08-02-2012, 21:53
Gdy będzie słońce to zadziała i nie będzie zamarzał wymiennik, gdy słońca nie będzie to nic ci to nie da. Jeżeli też oczekujesz większych zysków przy słońcu, to muszę cię rozczarować. Rekuperator skutecznie je obniży. Przy tak małej wymianie zimą gra nie warta raczej świeczki.

Chcę zobaczyć jak to będzie przy -20 w słoneczny dzień :)

miki121
08-02-2012, 21:56
A tak z nowości :)
To kto słyszał o rekuperatorze który ma odzysk do 127%
Ciekawe jak kocioł kondensacyjne kotły i ich 109,8%

szczukot
09-02-2012, 06:55
I jeszcze jedno. Taki powietrzny do reku, edzie sie przydawal tylko w okresach zimnych (i to maks kilka godzin na dobe). A co w lato ? Ma dogrzewac jeszcze ? :) Trzeba go odlaczyc i nie liczyc na zmniejszenie efektu nagrzewania domu.

Fanom

miki121
09-02-2012, 07:38
No tak samo jak w gwc mamy trójnik i albo puszczamy przez gwc albo przez czerpnie ścienną :)
To możemy albo solar powietrzny albo czerpnia :)
Dodatkowo mamy jeszcze wiosnę i wczesną jesień :)

psulek
09-02-2012, 09:32
A tak z nowości :)
To kto słyszał o rekuperatorze który ma odzysk do 127%
Ciekawe jak kocioł kondensacyjne kotły i ich 109,8%

Ja słyszałem i kupiłem taki (Mitsu). Tylko że to nie jest do końca tak jak piszą. Ponieważ większość rekuperatorów nie ma możliwości odzysku wilgoci, oblicza się tylko sprawność temperaturową. Przy sprawności temperaturowej rzędu 90% sprawność odzysku energii cieplnej jest na poziomie około 60%. Gdyby sprawność temperaturowa wymiennika tradycyjnego wynosiła 100%, jego sprawność energetyczna byłą by w okolicach 65%. W wymienniku entaliptycznym przy sprawności temperaturowej rzędu 88%, sprawność energetyczna jest na poziomie 82%. Wynika to z zasady jego działania. Z prostej proporcji wynika, że sprawność energetyczna jest na poziomie 126% teoretycznej maksymalnej możliwej do osiągnięcia sprawności energetycznej wymiennika tradycyjnego.

Podobnie w kotle kondensacyjnym. Problem wynika z tego, że sprawność kotła oblicza się względem wartości opałowej a nie ciepła spalania. 90% osób nie odróżnia tych dwóch wartości. Ciepło spalania = cała energia uwolniona w reakacji chemicznej. Wartość opałowa = (ciepło spalania) - (energia uwięziona w parze wodnej). Tradycyjne kotły nie potrafią odzyskać energii z pary zawartej w spalinach. Kiedyś uważano więc, że sprawność 100% oznacza odzysk energii z paliwa równy wartości opałowej. W chwili gdy pojawiły się kotły kondensacyjne, świat stanął na głowie, bo okazało się, że można mieć odzysk ciepła większy niż wynosi wartość opałowa. I tak właśnie powstało nasze perpetum mobile. Ciepło spalania gazu ziemnego - około 42MJ, wartość opałowa -około 32MJ. Sprawność kondensatu w sensie fizycznym (liczona wzgl. ciepła spalania) - 81,5%. Sprawność tradycyjnego kotła w sensie fizycznym - 67%. Sprawność obu liczona względem wartości opałowej - odpowiednio 107 i 88%.


Pozdrawiam

Piczman
09-02-2012, 10:06
Nie ma to jak liczyć na słońce które w naszej szerokości geograficznej robi nam niespodzianki nawet w Lipcu !
U nas dobrze sprawia się energia z gruntu, gliny mamy bardzo dużo!

I od jej kaprysu nie zależy efekt !

mk64
09-02-2012, 12:05
Ja bardzo chętnie bym z tego gruntu skorzystał, ale za późno zdecydowałem się na WM i zostałem bez gwc. Czy poza wątpliwymi korzyściami z zastosowania solara powietrznego jest dla mnie jeszcze jakaś nadzieja? :)

Piczman
09-02-2012, 12:14
Nagrzewnica kanałowa .
Elektryczna albo wodna zasilana jakimś innym źródłem ciepła .
Trawnik posiany ? :(

pawel_1024
09-02-2012, 14:39
Ile mądralo kosztuje według ciebie dobry reku?

Wklejam kawałek oferty od dystrybutora:
"Cena na rekuperator Stork 350 Luxe (ze sterownikiem CC Ease) to 7300 netto (z 8% VAT 7884,00zł)
Cena na rekuperator BRINK 400 Excellent (ze sterownikiem IB – Tron 3100FAN-BL-12V) to 6200 netto (z 8% VAT 6696,00zł)"

Stork to już właściwie najwyższa półka... Jest to odpowiedź na mojego maila, którego również wklejam:
"Witam,

znam już chyba wszystko na rynku - jest ze 30 marek + bezmarkowe... Szukam czegoś dobrego z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym żeby rzeczywista sprawność była powyżej 80%. W wymiennikachych krzyżowych wychodzi 50-60%, a Berluf pobił konkurencję i pisze takie głupoty w kartach, że aż ciarki po plecach przechodzą. Zawyżają parametry bardzo dużo, a wydajność rzeczywista modelu Daytona 350 przy zwykłych parametrch schodzi nawt poniżej 50%.

najbardziej myślę o:
1. Stork 350
http://allegro.pl/rekuperator-storkair-comfoair-350-luxe-na-raty-i1728054739.html
2. ITHO ECO 4
http://www.itho.co.uk/products/ventilation/mechanical-extract-ventilation-with-heat-recovery/hru-eco-4
3. Brink HR Large
http://www.brinkclimatesystems.nl/International/Ventilation/Products/Centraal-ventileren/Renovent-HR.aspx
4. Brink 400 Excellent
http://allegro.pl/rekuperator-renovent-brink-400-excellent-nowosc-i1739177129.html
5. Orcon
http://www.orconventilation.com/shop/en/professionals/woningbouw/eengezinswoning/balansventilatie-met-wtw/hrc-balansventilator-met-wtw/hrc-400-4bp-warmteterugwinunit-excl--frame

Najciekawsze jest to że na tym samym wymienniku co Stork 350 jest ITHO Eco4- model RS 160 firmy RECAIR:
http://www.recair.nl/nl/terugwinning-sensibele-warmte/rs160/
i też ma najlepsze silniki prądu stałego, więc jest dość ciekawym rozwiązaniem."

Ostatecznie kupiłem ITHO za 5100 PLN brutto.

budowlany_laik
09-02-2012, 14:51
Też rozważałem ITHO, ale pamiętam, że nie miał wyświetlacza i przez to możliwości ustawienia warunków otwarcia by-passu. Czy model, który masz, ma już to o czym piszę?

pawel_1024
09-02-2012, 15:19
przecież to są tylko cyferki na papierze ...
samym GWC zrobisz 50% oszczędności na podgrzaniu powietrza wentylacyjnego...
super wydajną centralą 90%...
przeliczając na kasę to są tylko marne grosze oszczędności ( różnica między 50 a 90% )przy podgrzewaniu powietrza wentylacyjnego...
to samo dotyczy pierwszego lepszego zdechlaka o sprawności 60% za 1500 zł, a wypasioną centralą 90% za 8-10 tys.
żeby podjechać po bułki do sklepu to nie trzeba kupować SUV-a;)

Witam,

samym GWC nie zrobisz 50%, bo przy temp. 5-10 stopni na jesieni GWC w ogóle nic nie da bo sam będzie miał z 8 stopni; potem przy np. -2 stopniach poda Ci temp. +6, przy -10 poda +4, przy -20-30 poda około +2 do -4 stopni, więc rola reku jest bardzo duża. Zaletą reku jest to że podaje temperature tylko kilka stopni niższą od wylatującej z pomieszczeń. GWC najwięcej daje przy dużych mrozach, a reku daje dużo w każdych warunkach i to jest różnica.

Samo GWC moim zdaniem to poniżej 30% i GWC można traktować jako dopełnienie reku zimą i super sprawa (niepotrzebna klimatyzacja) latem. Miedzy 30% i 90 % zrobi Ci się już wtedy 60% róznicy a to bardzo dużo.

"Zdechlak" za 1500zł to sąwłaśnie cyferki na papierze. Wydajność rzędu 30, może 40%; za mała wydajność, żeby wystarczająco wentylował, silniki prądu zmiennego pewnie bez regulacji z beznadziejną wydajnością (żrące prąd niesamowicie), a o wymienniku już nie wspomnę co to może być, skoro robią obudowę, silniki, wymiennik, sterowanie, Vat do tego. I ile myślisz to podziała? Uważasz że tyle samo co dobry markowy sprzęt?

Pozdrawiam, Paweł.

Liwko
09-02-2012, 15:25
Ostatecznie kupiłem ITHO za 5100 PLN brutto.

Ja za Daytone dałem 2800. Od -15 (chyba) zaczynają się problemy i musi się odmrażać. GWC będzie mnie kosztował około 1,5tyś (ze wszystkim)+chłodnica 1000zł. Całość wyjdzie około 5300.
Zimą będę miał ze 2-4 stopnie więcej i sprawność bardzo dobrego reku. Za to latem przełączę na DZ pompy ciepła i hulaj dusza piekła nie ma. Tak zrobię.
Ale budując się jeszcze raz poszukał bym jakiejś szczelnej rury i zrobił rurowca. Nad samym rekuperatorem bym się grubo zastanawiał.

sledz98
09-02-2012, 15:25
Ja też miałem wielką ochotę na Storka, ale niestety - przesadzają z ceną. Dlatego będę miał Brinka 400 Excellence.

szczukot
09-02-2012, 16:05
Za to latem przełączę na DZ pompy ciepła i hulaj dusza piekła nie ma..

Tak swoja droga, ile placi sie za prad za taka PC ? Bo rozmawialem niedawno z sasiadem, i usluszalem, ze za sam praqd do PC rocznie placi 8 tys zl ! To prawda, ze to moga byc wielkosci tego rzedu ?

Fantom

Liwko
09-02-2012, 16:08
Tak swoja droga, ile placi sie za prad za taka PC ? Bo rozmawialem niedawno z sasiadem, i usluszalem, ze za sam praqd do PC rocznie placi 8 tys zl ! To prawda, ze to moga byc wielkosci tego rzedu ?

Fantom

Wszystko zależy jaki to dom. Ja za cały rok zapłaciłem 3200zł, ale to za wszystko. CO, CWU i na wszystko inne. Na PC poszło z tego około 1600zł.

pawel_1024
09-02-2012, 16:53
Też rozważałem ITHO, ale pamiętam, że nie miał wyświetlacza i przez to możliwości ustawienia warunków otwarcia by-passu. Czy model, który masz, ma już to o czym piszę?

Witaj,
niestety to jego wada. W poprawnym w pełni automatycznym działaniu z GWC ma mi pomóc producent, bo albo reku współpracuje z GWC albo nie. Brink nie współpracuje, a Stork dużo droższy. Musi mi tylko w sofcie producent wprowadzić drobną zmianę i sam będzie się przełączał.

Ma jedynie odszranianie, 3 biegi i ich płynną regulację, funkcję przewietrzania po naciśnięciu przycisku na 10/20/30 minut na max obroty. To prosty model bez wodotrysków.

kangaxx
09-02-2012, 16:58
A tak z nowości :)
To kto słyszał o rekuperatorze który ma odzysk do 127%
Ciekawe jak kocioł kondensacyjne kotły i ich 109,8%

miki, no wstydziłbyś się...

pawel_1024
09-02-2012, 17:28
Ja za Daytone dałem 2800. Od -15 (chyba) zaczynają się problemy i musi się odmrażać. GWC będzie mnie kosztował około 1,5tyś (ze wszystkim)+chłodnica 1000zł. Całość wyjdzie około 5300.
Zimą będę miał ze 2-4 stopnie więcej i sprawność bardzo dobrego reku. Za to latem przełączę na DZ pompy ciepła i hulaj dusza piekła nie ma. Tak zrobię.
Ale budując się jeszcze raz poszukał bym jakiejś szczelnej rury i zrobił rurowca. Nad samym rekuperatorem bym się grubo zastanawiał.

Co do działania i niezawodności oraz trwałości Daytony, mam obawy, które potwierdzają testy, a nikt im nie zaprzeczył na razie. Oby chodził jak najdłużej. Ciekawy jestem co masz za GWC za takie pieniądze i skoro tylko za tyle, to również nie mam zaufania do jego wydajności. Z czegoś wynika niska cena. Na chłodzenie Pompą Ciepła też się skłaniałem ale kupić chłodnicę która nie skoroduje za chwilę, mieć kłopot ze skroplinami oraz badać na sobie efekt możliwości zagrzybienia jak w klimie samochodowej... też o tym myślałem. Tak naprawdę w każdej chwili mogę to zrobić.

Ja nad rurowcem się zastanawiałem, ale mam nisko wody gruntowe i dlatego mam żwirowy - zdrowszy, lepszy i tańszy. Rurowca jak zrobisz ze zwykłej kanalizacyjnej 200-tki to przy zwykłych warunkach pracy - zagrzybieje itp. Żeby tego nie było powinieneś zrobić go np. z odpowiedniej rury Rehau, ale wtedy koszt rury na 45mb to koszt 12 tys. zł.

Nie ma nic za darmo i coś jest kosztem czegoś... ;)

miki121
09-02-2012, 17:39
miki, no wstydziłbyś się...

no ale czego :)

pawel_1024
09-02-2012, 17:44
Tak swoja droga, ile placi sie za prad za taka PC ? Bo rozmawialem niedawno z sasiadem, i usluszalem, ze za sam praqd do PC rocznie placi 8 tys zl ! To prawda, ze to moga byc wielkosci tego rzedu ?

Fantom

Ten sąsiad to może ma coś wpólnego z Palikotem albo Lepperem...?? :)

Ja powiem krótko:
dobrze zrobiona PC bieże 1/4 prądu, 3/4 z gruntu; dobrze dobrana bieże prąd tylko z II taryfy, więc 2x taniej. To łatwo licząc grzejąc elektrycznie z pierwszej taryfy wyszłoby 8000zł x 4 x 2. to daje 64000zł!
No przy powietrznej PC 1/3 lub 1/2 to prąd, reszta z powietrza. Czyli 8000x2x2 czyli 32000zł.

Czy ten sąsiad to nie zapomniał okien wstawić ? A może ma dom bez dachu albo grzejniki z z zewnętrznej strony okien powiesił? :)
Oczywiście sobie żartuję, ale nie wiem czy da się aż tak tą instalację spieprzyć, żeby aż tyle płacić.

...A może ma dom z 800m2, bo o tym nie napisałeś? ;)

Ja zapłaciłem na razie jeden rachunak na taryfie G12 za 31 dni za grudzień około 30zł za CWU (z cyrkulacją 19/24h) + około 115zł ogrzewanie. Dom ciepły 140m2 +40m2 garaze.

Liwko
09-02-2012, 18:01
Co do działania i niezawodności oraz trwałości Daytony, mam obawy, które potwierdzają testy, a nikt im nie zaprzeczył na razie. Oby chodził jak najdłużej. Ciekawy jestem co masz za GWC za takie pieniądze i skoro tylko za tyle, to również nie mam zaufania do jego wydajności. Z czegoś wynika niska cena. Na chłodzenie Pompą Ciepła też się skłaniałem ale kupić chłodnicę która nie skoroduje za chwilę, mieć kłopot ze skroplinami oraz badać na sobie efekt możliwości zagrzybienia jak w klimie samochodowej... też o tym myślałem. Tak naprawdę w każdej chwili mogę to zrobić.

Ja nad rurowcem się zastanawiałem, ale mam nisko wody gruntowe i dlatego mam żwirowy - zdrowszy, lepszy i tańszy. Rurowca jak zrobisz ze zwykłej kanalizacyjnej 200-tki to przy zwykłych warunkach pracy - zagrzybieje itp. Żeby tego nie było powinieneś zrobić go np. z odpowiedniej rury Rehau, ale wtedy koszt rury na 45mb to koszt 12 tys. zł.

Nie ma nic za darmo i coś jest kosztem czegoś... ;)

A co może się w tej Daytonie popsuć? Przecież tam niemal nic nie ma:D Jest prosta jak budowa cepa i to jest właśnie duży jej plus. Plusem jest też płynna regulacja obrotów i łatwość obsługi. Minusy to, niezbyt jest cicha i brak automatycznego bypassa.
GWC glikolowe 2x75m rury fi 25 spokojnie można zrobić w tej cenie.
Rurę można co roku zdezynfekować i po problemie.

miki121
09-02-2012, 18:05
Te centralki ITHO są bardzo przyzwoicie wykonane i trzymają nawet parametry :)
Co do J.E. StorAir = AERIS = ZEHNDER to trochę z ceną przeginają :(
Wolę proponować Brink-a lub ME..
Może nie ma tylu bajerów czy takich sterowników ale szczerze mówiąc ile osób wykorzystuje w 100% sterownik dotykowy?
A Dospel może super nie jest ale jak zrobić ranking cena do jakości to dużo central wypada przy tym troszkę słabo :)
Trzeba zadać sobie pytanie na co mnie stać i co tracę kupując np. optimala za ok 4000 brutto a np. CA 350 za blisko 8000???

szczukot
09-02-2012, 18:16
A czasami ostatnio ned-air nie wykupil brinka lub odwrotnie ?

Fantom

kangaxx
09-02-2012, 18:19
no ale czego :)
trzycyfrowej sprawności

miki121
09-02-2012, 18:36
Ja ???
Ja nie piszę takich informacji na stronie internetowej :)
Ja tylko zadaje pytanie jak to jest że niedawno ledwo co 90% mogła odzyskać a dzisiaj już 120% przekroczyła ;)
Poczekam jeszcze rok i sam rekuperator ogrzeje nam dom :)

mk64
09-02-2012, 19:18
Trawnik posiany ? :(
Posiany, a czemu pytasz?

Piczman
09-02-2012, 19:47
Posiany, a czemu pytasz?

Chciałem Cię jeszcze namówić na wykopki ,,,

kerado28
09-02-2012, 20:35
A czasami ostatnio ned-air nie wykupil brinka lub odwrotnie ?

Fantom
Nie ostatnio...
Dawno, dawno :-)
Dlatego teraz jako instalator u mnie kupisz rekuperatory Renovent i Stork w lepszej cenie :-)

miki121
09-02-2012, 21:02
Nie ostatnio...
Dawno, dawno :-)
Dlatego teraz jako instalator u mnie kupisz rekuperatory Renovent i Stork w lepszej cenie :-)

A ja uważam że Mitsubishi nie jest złe i robi przyzwoite reku :)
A tak szczerze to może warto by było abyśmy jako instalatorzy polskie reku sprzedawali mocniej niż zachodnich :)

jasiek71
09-02-2012, 22:06
Witam,

samym GWC nie zrobisz 50%, bo przy temp. 5-10 stopni na jesieni GWC w ogóle nic nie da bo sam będzie miał z 8 stopni; potem przy np. -2 stopniach poda Ci temp. +6, przy -10 poda +4, przy -20-30 poda około +2 do -4 stopni, więc rola reku jest bardzo duża. Zaletą reku jest to że podaje temperature tylko kilka stopni niższą od wylatującej z pomieszczeń. GWC najwięcej daje przy dużych mrozach, a reku daje dużo w każdych warunkach i to jest różnica.

Samo GWC moim zdaniem to poniżej 30% i GWC można traktować jako dopełnienie reku zimą i super sprawa (niepotrzebna klimatyzacja) latem. Miedzy 30% i 90 % zrobi Ci się już wtedy 60% róznicy a to bardzo dużo.



Pozdrawiam, Paweł.

nie masz pojęcia o czym piszesz ;)

mk64
09-02-2012, 23:13
Chciałem Cię jeszcze namówić na wykopki ,,,
Te wykopki to miałyby być pod gwc? To jeszcze nie byłby wielki problem. Gorsza byłaby chyba demolka podłogi garażu i fundamentu...

Piczman
10-02-2012, 08:10
Te wykopki to miałyby być pod gwc? To jeszcze nie byłby wielki problem. Gorsza byłaby chyba demolka podłogi garażu i fundamentu...

Nie będzie demolki, wejdziemy przez ścianę, niewielki otwór tuż nad ściana fundamentową trzeba zrobić i uzupełnić część docieplenia ściany .
Jak by co pisz na prywatna pocztę lub na PW .
Będę wczesną wiosną w Rzeczenicy w pomorskim .

pawel_1024
10-02-2012, 08:50
nie masz pojęcia o czym piszesz ;)

Możesz to rozwinąć?

budowlany_laik
10-02-2012, 09:06
[...]u mnie kupisz rekuperatory Renovent i Stork [...]
Sprzedajesz Renovent'y?
Jeśli tak, to wyjaśnij mi co oznacza praca wentyli w trybie stałego ciśnienia: I10 w ustawieniach dla instalatora oraz związane z tym kody odczytu dla użytkownika C3 albo C6 (praca jednego z wentyli 'in constant pressure mode').

SUSPENSER
10-02-2012, 17:28
Co do działania i niezawodności oraz trwałości Daytony, mam obawy, które potwierdzają testy, a nikt im nie zaprzeczył na razie. Oby chodził jak najdłużej. Ciekawy jestem co masz za GWC za takie pieniądze i skoro tylko za tyle, to również nie mam zaufania do jego wydajności. Z czegoś wynika niska cena. Na chłodzenie Pompą Ciepła też się skłaniałem ale kupić chłodnicę która nie skoroduje za chwilę, mieć kłopot ze skroplinami oraz badać na sobie efekt możliwości zagrzybienia jak w klimie samochodowej... też o tym myślałem. Tak naprawdę w każdej chwili mogę to zrobić.

Ja nad rurowcem się zastanawiałem, ale mam nisko wody gruntowe i dlatego mam żwirowy - zdrowszy, lepszy i tańszy. Rurowca jak zrobisz ze zwykłej kanalizacyjnej 200-tki to przy zwykłych warunkach pracy - zagrzybieje itp. Żeby tego nie było powinieneś zrobić go np. z odpowiedniej rury Rehau, ale wtedy koszt rury na 45mb to koszt 12 tys. zł.

Nie ma nic za darmo i coś jest kosztem czegoś... ;)

U mnie GWC na rurach drenarskich [bez dziurek] działa od ponad 3 lat i grzyba nie zauważyłem [nawet po tym gdy latem skropliło mi się w tych rurach od schładzania powietrza około 100 litrów wody].

Kiedy więc "zagrzybieje" - za 10,50,100 lat ?

Oczywiście, że coś jest kosztem czegoś - np. niewiedza i lenistwo inwestora kosztuje go tyle ile zażąda ekipa fachowców za robociznę ;)

Liwko
10-02-2012, 17:40
U mnie GWC na rurach drenarskich [bez dziurek] działa od ponad 3 lat i grzyba nie zauważyłem [nawet po tym gdy latem skropliło mi się w tych rurach od schładzania powietrza około 100 litrów wody].

Kiedy więc "zagrzebieje" - za 10,50,100 lat ?

Oczywiście, że coś jest kosztem czegoś - np. niewiedza i lenistwo inwestora kosztuje go tyle ile zażąda ekipa fachowców za robociznę ;)

:yes:

Arturo72
10-02-2012, 19:04
U mnie GWC na rurach drenarskich [bez dziurek] działa od ponad 3 lat i grzyba nie zauważyłem
Będę miał podobnie :)

Oczywiście, że coś jest kosztem czegoś - np. niewiedza i lenistwo inwestora kosztuje go tyle ile zażąda ekipa fachowców za robociznę
I stąd np.glikolowe GWC pod gotowym trawnikiem ;)
U mnie koszt GWC (rur) to niecałe 600zł rozłożonych w wykopie pod płytą i jak słyszę koszt 5-15tys.zł to normalnie zastanawiam się o co chodzi :)

bitter
10-02-2012, 19:52
U mnie GWC na rurach drenarskich [bez dziurek] Jaka średnica i długość? A jak ci ta woda się skraplała to w tych karbach rury drenarskiej ugrzęzła zapewne i co - wyschła?

SUSPENSER
10-02-2012, 20:53
Jaka średnica i długość? A jak ci ta woda się skraplała to w tych karbach rury drenarskiej ugrzęzła zapewne i co - wyschła?

fi 125 sztuk 6 po 25 mb ułożonych równolegle

Wypompowałem ile dało rady [jest spadek w kierunku czerpni], a reszta wyschła [wieje tam jak diabli] ;)

kangaxx
10-02-2012, 21:55
żeby to się wszędzie tak dało...

ELIMA
13-02-2012, 17:40
Witam serdecznie,
Poszukuję doświadczonego, rzetelnego i sprawdzonego wykonawcy sytemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wykonawcę, który po zakończeniu prac dokona odpowiednich pomiarów i regulacji. Dom ok. 180m2, położony po wschodniej stronie Wrocławia. Próbowałem na stronie Grupy Wrocławskiej i dzięki jednemu z Forumowiczów znalazłem ten fachowy wątek. Na forum jest wymienianych kilka firm, ale jak jeden chwali to drugi gani. Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może pomóc? Pozdrawiam

pawel_1024
20-02-2012, 19:03
Witam serdecznie,
Poszukuję doświadczonego, rzetelnego i sprawdzonego wykonawcy sytemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wykonawcę, który po zakończeniu prac dokona odpowiednich pomiarów i regulacji. Dom ok. 180m2, położony po wschodniej stronie Wrocławia. Próbowałem na stronie Grupy Wrocławskiej i dzięki jednemu z Forumowiczów znalazłem ten fachowy wątek. Na forum jest wymienianych kilka firm, ale jak jeden chwali to drugi gani. Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może pomóc? Pozdrawiam

Jak bardzo ten wątek jest fachowy, to bym polemizował. Zerknij Elima nawet na tą stronę. Poczytaj ale z dystansem i własnym zastanowieniem, bo tak jak w necie na każdy temat jeden powie że super, a drugi że do d... Ja mam pompe ciepła i się ciesze. Dookoła większość osób jej nie ma ale wszyscy oni wiedzą jaka to ona droga i jaka nieopłacalna.
PS. Dzisiaj usłyszałem od mojego klienta: "Rozczarowanie spowodowane niską jakością pamięta się długo po tym, jak minie radość spowodowana niską ceną".
Polecam o tym pamiętać i nie brać niczego najtańszego i podejrzanego, ale i nie brać pierwszego rozwiązania, bo może być bardzo drogie i nie warte wysokiej ceny.

Pozdrawiam.

Piczman
20-02-2012, 19:39
Poszukuję doświadczonego, rzetelnego i sprawdzonego wykonawcy sytemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wykonawcę, który po zakończeniu prac dokona odpowiednich pomiarów i regulacji. Dom ok. 180m2, położony po wschodniej stronie Wrocławia. Próbowałem na stronie Grupy Wrocławskiej i dzięki jednemu z Forumowiczów znalazłem ten fachowy wątek. Na forum jest wymienianych kilka firm, ale jak jeden chwali to drugi gani. Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może pomóc?

Czy pomiar i regulacja da Ci pewność dobrze wykonanej instalacji ?
Jaka Twoim zdaniem powinna ona być ?
Naszpikowana wynalazkami, droga i ze znaczkiem firmowym ?

Zmień myślenie i poczytaj trochę bo Cię wydoją a Ty nawet nie będziesz o tym wiedzieć .

Ja robię instalacje połączone z wydajnymi Gruntowymi wymiennikami ciepła .
Dobrze to robię !
Ale Ja Ci papieru z pomiaru nie podbiję, znaczy odpadam :bash:

pawel_1024
20-02-2012, 20:13
Witam,

Czy pomiar i regulacja da Ci pewność dobrze wykonanej instalacji ?
Paweł: pomiary i regulację jest dobrze wykonać do sprawdzenia oraz ustawienia anemostatów, żeby optymalnie wszystko działało, żeby odpowiednio usuwać zużyte powietrze i nie przewietrzać za bardzo (tak w skrócie)
Jaka Twoim zdaniem powinna ona być ?
Paweł: odpowiednia biorąc pod uwagę, wielkość domu, funkcję pomieszczeń, dobrze zaprojektowana i posiadająca min 3 ustawienia dla sensu energooszczędności: 1. Jak wychodzicie wszyscy z domu/wyjeżdżacie na urlop, 2. Normalne użytowanie, 3. Przewietrzanie/impreza. Wykonana bez błędów budowlanych/projektowych/inżynierskich; tam gdzie trzeba ocieplona, wyciszona itd.
Naszpikowana wynalazkami, droga i ze znaczkiem firmowym ?
Paweł: Nie, nie, nie. Dobrej jakości materiały, dobry reku z wysoką sprawonością/dobrym wymiennikiem - potwierdzonym testami, najlepiej jakiejś jednostki badawczej, bo jak to się mówi: papier z kartą katalogową "wszystko przyjmie".
Zmień myślenie i poczytaj trochę bo Cię wydoją a Ty nawet nie będziesz o tym wiedzieć .
Jak najbardziej. Najlepsze i najdroższe można zrobić (szacuję na podstawie ofert z przed roku) od 18 do 45tys. zł. Dobre markowe od 8 do 16tys.
Ja robię instalacje połączone z wydajnymi Gruntowymi wymiennikami ciepła .
Paweł: To bardzo dobrze. Napisz jeszcze z jakimi.
Dobrze to robię !
Paweł: Bardzo subiektywana własna ocena. Wszyscy tak mówią.
Ale Ja Ci papieru z pomiaru nie podbiję, znaczy odpadam :bash:[/QUOTE]
Paweł: Ironiczny żart, a niepotrzebnie, bo koleżanka nie pisała o potrzebie podbijania papieru... i że odpadasz ;)

Pozdrawiam.

Liwko
20-02-2012, 20:21
paweł_1024, rekuperator powinien być dobierany stosunkiem ceny do sprawności. Skoro ja zużywam na CO przy pompie ciepła około 3500kWh rocznie, ze średniej klasy rekuperatorem i średniej sprawności, ale za to ponad dwa razy tańszym od 20% sprawniejszych, to po cholerę mi ten sprawniejszy ale za to dwa razy droższy?

Indiana_
20-02-2012, 20:37
Piczman: pomierzyć instalację możesz jak najbardziej i bez posiadania uprawnień budowlanych :-) Protokół też możesz sporządzić i podpisać, tyle że nie będzie on miał mocy urzędowej (czyli w ten sposób nie załatwisz odbioru np. apteki).

Co do reku: wysoka sprawność przydaje się do podwyższania komfortu - by nie wiało zimnem z nawiewników. Różnica sprawności rzędu 20% to również kilka stopni różnicy pomiędzy powietrzem nawiewanym - jak dla mnie ważny parametr. I nieważne, że dzięki np. pompie ciepła możemy tanio to ciepło uzupełnić - przy nawiewnikach będzie wiuchało zimnym, co nie jest przyjemne. A kombinowanie nagrzewnicy wtórnej jest znowu 2x droższe niż lepszy reku :-)

pawelpiwowarczyk
20-02-2012, 20:40
Czy pomiar i regulacja da Ci pewność dobrze wykonanej instalacji ?
Jaka Twoim zdaniem powinna ona być ?
(...)
Ale Ja Ci papieru z pomiaru nie podbiję, znaczy odpadam :bash:A dlaczego?
Łapiesz taką robotę, podając cenę o 500-1000zł wyższą od twojej zwyczajowej, a na pomiary wypożyczas coś porządnego lub kupujesz coś takiego: http://allegro.pl/anemometr-termoelektryczny-nowosc-i1990527951.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fanemo metr-termoelektryczny-nowosc-i1990527951.html) (wygląda cokolwiek badziewnie, ale może działa solidnie?)
Babka zadowolona, ty zadowolony, gość z Allegro sprzedający to cudo zadowolony, kurtyna, oklaski.

EDIT:
O! Podczas mojego pisania, Indiana napisał, w sumie, to samo.

Liwko
20-02-2012, 20:43
Co do reku: wysoka sprawność przydaje się do podwyższania komfortu - by nie wiało zimnem z nawiewników. Różnica sprawności rzędu 20% to również kilka stopni różnicy pomiędzy powietrzem nawiewanym - jak dla mnie ważny parametr. I nieważne, że dzięki np. pompie ciepła możemy tanio to ciepło uzupełnić - przy nawiewnikach będzie wiuchało zimnym, co nie jest przyjemne. A kombinowanie nagrzewnicy wtórnej jest znowu 2x droższe niż lepszy reku :-)

Ok, przy -20 czułem chłodniejsze podmuchy bo anemostat mam w salonie nad głową, ale po pierwsze ile mamy dni w roku z takimi temperaturami, a po drugie jakimi wydajnościami przy takich temperaturach operujemy? To jest zaledwie minimalny zefirek, a prędzej bryza:) Znam się na wiatrach;)

Indiana_
20-02-2012, 20:53
Niektórzy ludzie są zadziwiająco wrażliwi nawet na minimalne różnice temperatur - a ja z kolei tych różnic temperatury w ogóle nie odczuwam. Np. moja żona z kilometra wyczuje uchylone drzwi lub minimalnie niedomknięte okno. A robiąc trochę instalacji, wolę nie ryzykować późniejszych kombinacji i przeróbek :-)

Liwko
20-02-2012, 21:02
Niektórzy ludzie są zadziwiająco wrażliwi nawet na minimalne różnice temperatur - a ja z kolei tych różnic temperatury w ogóle nie odczuwam. Np. moja żona z kilometra wyczuje uchylone drzwi lub minimalnie niedomknięte okno. A robiąc trochę instalacji, wolę nie ryzykować późniejszych kombinacji i przeróbek :-)

Tys prawda bo dwa razy kichnąłem:D, ale u mnie wystarczyło by umieścić ten anemostat tylko w innym miejscu i by było po problemie. Przy innych nie ma tego problemu.

kangaxx
20-02-2012, 21:05
a ja i protokół z pieczątką mogę dać, tylko po co takie cuś w domku?

Piczman
21-02-2012, 06:01
a ja i protokół z pieczątką mogę dać, tylko po co takie cuś w domku?


No jak widać niektórzy muszą mieć 20 m3 z WC bo jak mają 40 to spać po nocach nie będą a co dopiero żyć w nieświadomości ;)

swistak81
21-02-2012, 06:54
a na pomiary wypożyczas coś porządnego lub kupujesz coś takiego: http://allegro.pl/anemometr-termoelektryczny-nowosc-i1990527951.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fanemo metr-termoelektryczny-nowosc-i1990527951.html) (wygląda cokolwiek badziewnie, ale może działa solidnie?)
Babka zadowolona, ty zadowolony, gość z Allegro sprzedający to cudo zadowolony, kurtyna, oklaski.

Ja taki mam, kupiony rok temu, użyty ze 3 razy (wyregulowany mój domek i kolegi).
Mogę sprzedać, mogę pożyczyć... :)
Piczman niedaleko masz do mnie :P

rpilski
21-02-2012, 11:46
a ja i protokół z pieczątką mogę dać, tylko po co takie cuś w domku?

Mój PNiB wymaga czegoś takiego do odbioru domu.

"Do wniosku należy dołączyć załączniki... wentylacji mechanicznej – badanie skuteczności i poziomu hałasu."

http://bip.pwz.pl/plik,1486,zawiadomienie-o-zakonczeniu-budowy-i-zamiarze-uzytkowania-budynku.pdf

swistak81
21-02-2012, 12:37
Mój PINB też. Ale tylko skuteczność (bez hałasu). To już w ogóle abstrakcja. Przecież to jest tak ciche że tego nawet nie ma co mierzyć...

Na dodatek sami nie wiedzą czego wymagają.
Skuteczność - to coś, co określi jak WM uzupełnia braki powietrza o nominalnym składzie, a usuwa to z CO2.
A jeżeli już, to powinni wymagać pomiaru WYDAJNOŚCI (bo robimy projekt do wydajności, nie skuteczności)...
Normy budowlane też określają wydajności wentylacji, nie skuteczności...

szczukot
21-02-2012, 12:58
A ja mam zwykle kominym i dalem po prostu papiery od kominarza. WM nie zglaszalem nigdzie.

Fantom

MCB
21-02-2012, 13:17
Mój PNiB wymaga czegoś takiego do odbioru domu.

"Do wniosku należy dołączyć załączniki... wentylacji mechanicznej – badanie skuteczności i poziomu hałasu."

http://bip.pwz.pl/plik,1486,zawiadomienie-o-zakonczeniu-budowy-i-zamiarze-uzytkowania-budynku.pdf

W papierach do wypełnienia też miałem taką pozycję.
Przy oddawaniu panienka z okienka powiedziała cytuję: " w domach jednorodzinnych WM nie ma" i wykreśliła informacje o dołączonych dokumentach.

Straciłem tylko czas na załatwianie papierków.

SUSPENSER
21-02-2012, 19:48
Ja taki mam, kupiony rok temu, użyty ze 3 razy (wyregulowany mój domek i kolegi).
Mogę sprzedać, mogę pożyczyć... :)
Piczman niedaleko masz do mnie :P

Jak to cudo działa bo mam pewne obawy - przecież prędkość przepływu jest różna w zależności od położenia czujnika [inna przy ściance niż w środku rury] ?

miki121
21-02-2012, 19:56
Ja używam sprzęcik Testo 417 z rękawem...
Dzięki temu można lepiej wyregulować instalację..

Taki maluch tutaj:

http://www.testo.com.pl/online/abaxx-?$part=PORTAL.POL.ContentDesk&$event=show-from-menu&categoryid=4704348

swistak81
22-02-2012, 05:59
Jak to cudo działa bo mam pewne obawy - przecież prędkość przepływu jest różna w zależności od położenia czujnika [inna przy ściance niż w środku rury] ?
Ja zrobiłem sobie tekturową rurę fi100 ze stożkiem (poszerzeniem) w górnej części, bym mógł założyć na każdy użyty przeze mnie anemostat (mam fi 100 i fi125 jak większość). Długość rury ok 70cm.
20cm przed końcem zrobiłem otworek w ściance, gdzie wkładam sondę. Jest ona wkładana tyle, aby czujnik był na środku strugi.
Taki pomiar jest prawidłowy i daje dobre wyniki. Mając prędkość zakłada się ją oczywiście w całym przekroju (co nieco mija się z prawdą, ale dla nas wystarczy).
A potem to już tylko matematyka.

SUSPENSER
22-02-2012, 12:43
Ja zrobiłem sobie tekturową rurę fi100 ze stożkiem (poszerzeniem) w górnej części, bym mógł założyć na każdy użyty przeze mnie anemostat (mam fi 100 i fi125 jak większość). Długość rury ok 70cm.
20cm przed końcem zrobiłem otworek w ściance, gdzie wkładam sondę. Jest ona wkładana tyle, aby czujnik był na środku strugi.
Taki pomiar jest prawidłowy i daje dobre wyniki. Mając prędkość zakłada się ją oczywiście w całym przekroju (co nieco mija się z prawdą, ale dla nas wystarczy).
A potem to już tylko matematyka.

Ciekawa metoda :)

Mam jednak pytanie - co to znaczy "dobre wyniki" ?

Jaki jest szacunkowy błąd takiego pomiaru [1,10,20 %] ?

Czy bierzesz pod uwagę w wyliczeniach wpływ "rękawu pomiarowego" na wydajność anemostatu [po przytłumieniu mierzonego reszta dmucha bardziej] - sprawdzałeś czy suma wydajności anemostatów pokrywała się z pomiarem wydajności centrali ?

Piczman
22-02-2012, 12:56
Kupię sobie anemometr ale jak już to tylko dla zabawy .

Świstak, puść mi dzwonka bo nie zapisałem sobie tel. ostatnio .Może się dogadamy :)

swistak81
22-02-2012, 13:07
Nie brałem pod uwagę wpływu dodatkowego rękawa. A dlaczego? Bo sprawdziłem prędkość strugi na początku tej rury i przy jej końcu.
Różnica była niemierzalna. To przecież ta sama średnica (fi100) co rury z anemostatem.
Ponadto powiedzmy - centrala ma 150Pa przy pewnej wydajności. U mnie najdalszy odcinek to ok. 25m. Daje to 6Pa/mb (pomijając wszelkie kolanka itp).
Więc jak to co przykładam daje opór z okolic 3-4Pa to chyba problemu nie zrobi.
Suma wydatków MUSIAŁA się pokryć z centralą, bo do tego przecież dążyłem (i tak ustawiałem przecież).

A do przemyśleń. Piszesz o tłumieniu. A co się stanie jak poprzymykacie drzwi? I co wówczas się dzieje z wydatkami poszczególnych anemostatów?
Jest większy sens ustawiać to wszystko precyzyjnie z dokładnością powiedzmy 10%?

Piczman
22-02-2012, 13:10
Drzwi powinny spełniać wymogi wentylacyjne .
Ja zamawiałem z podcięciem, mimo że kiepsko to wygląda .

swistak81
22-02-2012, 13:28
Ja też mam podcięcie w każdym skrzydle.
Ale jest różnica, gdy masz prześwit podcięcia +szpara (jakieś 200cm2) a otwarte drzwi (16000cm2)...

Liwko
22-02-2012, 14:05
Zapraszam do ciekawej dyskusji odnośnie potrzeby czyszczenia kanałów wentylacji mechanicznej.
W skrócie. Kolega Pyxis nie zrobił w swoim domu takowej, bo twierdzi, że w kanałach nawiewnych za rekuperatorem rosną grzyby i zbiera się mnóstwo kurzu i dlatego trzeba je co jakiś czas czyścić bo inaczej rodzina zejdzie szybciej z tego świata. Ja natomiast twierdzę, że przy ciągłej pracy wentylacji i dbaniu o filtry i wymiennik nie ma takiej potrzeby.
(temat jest kontynuacją z innego wątku, z którego nas wywalono:D)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194979-Wady-wentylacji-mechanicznej-nawiewno-wywiewnej-z-odzyskiem-ciep%C5%82a/page2

pawelpiwowarczyk
22-02-2012, 14:18
Czy bierzesz pod uwagę w wyliczeniach wpływ "rękawu pomiarowego" na wydajność anemostatu [po przytłumieniu mierzonego reszta dmucha bardziej] - sprawdzałeś czy suma wydajności anemostatów pokrywała się z pomiarem wydajności centrali ?I mnie wydawało się, że każdy tego typu pomiar wprowadzi zakłócenia, które istotnie wpłyną na wynik, ale - po przemyśleniu - doszedłem do wniosku, że nawet przyrządem wprowadzającym znaczne zakłócenia można dokonać poprawnego pomiaru.
Zmierzę, sposobem Świstaka, prędkość strugi w jej środku, na każdym anemostacie. Otrzymam wyniki zafałszowane, ale wszystkie zafałszowane w tym samym stopniu. Proporcje poszczególnych strug będą zachowane.
Sumuję prędkości strug na wszystkich anemostatach i przyjmuję, że ta suma to 100% strugi i odpowiada aktualnej wydajności centralki (którą odczytuję ze sterownika rekuperatora).
Następnie, ze wzoru:
[prędkość powietrza płynącego z konkretnego anemostatu] podzielona przez [sumę prędkości ze wszystkich anemostatów] razy [aktualna wydajność rekuperatora],
otrzymam wydajność poszczególnych anemostatów.
Mieszam tu prędkość powietrza z objętością powietrza, ale zakładam, ze stosunek objętości do prędkości jest stały (przy stałej średnicy tuby, którą używam do pomiaru prędkości powietrza). We wzorze jednostki ładnie się uproszczą i otrzymam wynik w jednostkach w których mierzę aktualną wydajność rekuperatora.

orko
22-02-2012, 16:53
I mnie wydawało się, że każdy tego typu pomiar wprowadzi zakłócenia, które istotnie wpłyną na wynik, ale - po przemyśleniu - doszedłem do wniosku, że nawet przyrządem wprowadzającym znaczne zakłócenia można dokonać poprawnego pomiaru.
Zmierzę, sposobem Świstaka, prędkość strugi w jej środku, na każdym anemostacie. Otrzymam wyniki zafałszowane, ale wszystkie zafałszowane w tym samym stopniu. Proporcje poszczególnych strug będą zachowane.
Sumuję prędkości strug na wszystkich anemostatach i przyjmuję, że ta suma to 100% strugi i odpowiada aktualnej wydajności centralki (którą odczytuję ze sterownika rekuperatora).
Ależ skąd ci wyszło te 100% przecież każdy pomiar będzie zafałszowany więc i ich suma też. Aktualną całkowitą wydajność możesz zmierzyć tylko na czerpni i wyrzutni.
Tak czy inaczej pomiary jakie wykonasz będą jedynie służyły lepszemu samopoczuciu.
Wsadź do domu kilka higrometrów i jeśli utrzymasz około 50% to w zupełności wystarczy.

pawelpiwowarczyk
22-02-2012, 17:11
Ponieważ myślę nie rozpatrywać wartości bezwzględnej każdego pomiaru, ale stosunek pomiaru do sumy pomiarów na wszystkich anemostatach.

Pomiar na każdym anemostacie będzie zafałszowany, ale na każdym anemostacie w takim samym stopniu (to jest clou pomysłu).
Jeżeli z jednego anemostatu wypływa powietrze z szybkością (zafałszowaną obecnością anemomertu) równą jednej jednostce, a z drugiego z szybkością (również zafałszowaną obecnością anemomertu) dwóch jednostek, to oznacza, że rzeczywisty stosunek strug, niezafałszowany obecnością anemometru będzie wynosił 33% do 66%. Jeśli znam chwilową wydajność rekuperatora, przemnożę ją przez 0,33 i uzyskam rzeczywistą wydajność pierwszego anemostatu oraz przemnożę przez 0,66 i uzyskam rzeczywistą wydajność drugiego anemostatu.

Jak sądzicie? Będzie tak, czy Adam napisze mi, że mam włączyć myślenie?

Indiana_
22-02-2012, 19:11
Sam mierzę dzwonem o średnicy 160 mm, z rura odchodzącą fi 125, własnej konstrukcji. Na końcu rury mierzę przepływ anemometrem z sondą o średnicy 80mm, więc wpływ pomiaru na opory jest dość nieznaczny. Pomiary są powtarzalne i dość dokładne - sprawdzałem ze sprzętem i kalibrowanymi dzwonami za kilkanaście k. Nie chodzi o to, czy tutaj wieje 45 czy 55 m3/h, ale czy zachowane są proporcje.
Edit
Wy tu widzę o termicznym dyskutujecie, sam używam zwykłego turbinkowego. Ten termiczny raczej nie przypadł mi do gustu, z uwagi na niejednorodną prędkość w kanale - według mnie należałoby najpierw wykonać lub kupić dzwon pomiarowy z zamocowanym na stałe tego typu czujnikiem, a następnie skalibrować to przy pomocy precyzyjnego anemometru.

miki121
22-02-2012, 19:26
Ja właśnie dostałem za w miarę normalną kasę i chyba co dwa lata muszę robić kalibrację :)

miki121
22-02-2012, 19:27
Zapraszam do ciekawej dyskusji odnośnie potrzeby czyszczenia kanałów wentylacji mechanicznej.
W skrócie. Kolega Pyxis nie zrobił w swoim domu takowej, bo twierdzi, że w kanałach nawiewnych za rekuperatorem rosną grzyby i zbiera się mnóstwo kurzu i dlatego trzeba je co jakiś czas czyścić bo inaczej rodzina zejdzie szybciej z tego świata. Ja natomiast twierdzę, że przy ciągłej pracy wentylacji i dbaniu o filtry i wymiennik nie ma takiej potrzeby.
(temat jest kontynuacją z innego wątku, z którego nas wywalono:D)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194979-Wady-wentylacji-mechanicznej-nawiewno-wywiewnej-z-odzyskiem-ciep%C5%82a/page2

Oglądałem te zdjęcia ale to wszystko raczej się tyczy przemysłowych rozwiązań :)

Liwko
22-02-2012, 19:31
Oglądałem te zdjęcia ale to wszystko raczej się tyczy przemysłowych rozwiązań :)

Ale jak pamiętam ty też mówiłeś o potrzebie czyszczenia. To jak to jest, trzeba czyścić te kanały przy ciągłej pracy wentylacji czy nie?

miki121
22-02-2012, 19:34
Wypada:)
Ale tak rzadko wyglądają w domkach
Ale w domu to tak może co 10 latek :)

Liwko
22-02-2012, 19:38
Wypada:)
Ale tak rzadko wyglądają w domkach
Ale w domu to tak może co 10 latek :)

Ok, przypominaj mi co roku, będę robił zdjęcia i test chusteczkowy. Zrobię na wiosnę też badanie na obecność grzybów.
Ja nie wierzę, że za 5-7 lat coś się w tych kanałach nawiewnych zmieni.

miki121
22-02-2012, 19:39
A w wyciągowych też ???

Liwko
22-02-2012, 19:43
A w wyciągowych też ???

Wyciągowe na bank będą coraz brudniejsze (muszę do nich zajrzeć), ale skoro wentylacja pracuje cały czas to co mnie ten bród może obchodzić? Bakterie raczej nie zapierdalają pod wiatr;)

miki121
22-02-2012, 19:45
A widziałeś kiedyś szczelny wymiennik i centrale w 100%

Liwko
22-02-2012, 19:49
A widziałeś kiedyś szczelny wymiennik i centrale w 100%

Czekaj czekaj, twierdzisz że część powietrza wywiewanego wraca z powrotem do domu???
Jeżeli tak, to ile tego jest w %.

miki121
22-02-2012, 19:53
śladowe ilości np przy wymiennikach obrotowych do 3% a w innych przypadkach to też jest kwestia złożenia centrali :)
kiedyś po wyciągnięciu wymiennika z centrali na tylnej ścianie znalazłem sporą warstwę kurzu :)
i trzeba było po producencie poprawić uszczelnienie ;)

Liwko
22-02-2012, 20:04
Uff... Już myślałem, że będę musiał wywalać mechaniczną i przejść na grawitacyjną:P:)

pawel_1024
22-02-2012, 21:42
paweł_1024, rekuperator powinien być dobierany stosunkiem ceny do sprawności. Skoro ja zużywam na CO przy pompie ciepła około 3500kWh rocznie, ze średniej klasy rekuperatorem i średniej sprawności, ale za to ponad dwa razy tańszym od 20% sprawniejszych, to po cholerę mi ten sprawniejszy ale za to dwa razy droższy?

I tak i nie. Zgadzam się że stosunek ceny do sprawności jest ważny. Po co przepłacać lub inwestować w coś co się nie zwróci. Tu się w 100% zgadzam. Z tego powodu ja nie robilem kolektorów, bo jak mi wychodzi koło 30zł za prąd na CWU z cyrkulacją, to po 20 latach mam 7200zł. Przy pompie ciepła kolektory są bez sensu. Natomiast nie wspominasz o jakości. Ja mam silniki prądu stałego mało że energooszczędne (o 40% mniejsze zużycie prądu),to jeszcze bardzo dobrego producenta ze średnią żywotnością 20-25 lat, wymiennik z tworzywa z żywotnością podobną oraz sprawnością około 90% (z nawiewników leci prawie normalne powietrze w duże mrozy), czyli na sprawności mamy więcej niż 20% różnicy. Myślę że zliczając koszty z ręką na sercu po 15-20 latach taniej mnie wyniesie mój rekuperator. Porównując reku trzeba brać pod uwagę też wydajność, którą ja mam 325m3/h, więc nie mogę go porównywać np. z 250m3/h innego producenta.

Tu już każdy sam decyduje co chce. Ja starałem się wybierać do domu wszystko mało awaryjne i ergonomiczne oraz dopasowane do moich potrzeb, a głównie dla świętego spokoju. Ja w weekendy mam co robić z dziećmi i żoną i chcę mieć dla nich czas, a jak najmniej robić przy domu. Wiekszość uważa że mając dom zawsze jest dużo pracy, a ja uważam że to kwestia rozwiązań i zastosowanych materiałów i urządzeń.

Pozdrawiam.

pawel_1024
22-02-2012, 22:19
Wyciągowe na bank będą coraz brudniejsze (muszę do nich zajrzeć), ale skoro wentylacja pracuje cały czas to co mnie ten bród może obchodzić? Bakterie raczej nie zapierdalają pod wiatr;)

Dobre :) Tym mnie rozbawiłeś. Masz w zupełności rację.

Jak czytam te brednie o grzybach i bakteriach w wentylacji mechanicznej to się zastanawiam skąd i jak ludzie na to wpadają. Wentylacja nie została wynaleziona wczoraj i wszystko na ten temat wiadomo. Jakoś nie ma zdjęć na necie ani nigdzie z instalacji które by ktoś czyścił po 10, czy 20 latach albo o zapchanych kanałach wentylacyjnych. To są głupoty i domysły pisane przez osoby które nie mają ani wiedzy teoretycznej ani praktycznej. Im się tak wydaje i tak sobie wysnuli.
Podobnie jest z grzybami i bakteriami. Jeżeli ktoś ma działającą wentylację grawitacyjną to nie ma grzyba. Jeżeli ma mechaniczną to traci możliwości wyhodowania czegokolwiek, a co dopiero w kanale gdzie wieje non-stop. Przecież grzyby potrzebują odpowiedniego klimatu. wilgoci, braku przewiewu, ciepła. Przecież to jest dokładnie odwrotne środowisko.
PS. Pranie mi schnie momentalnie, prysznic schnie w 3-4 godziny, a tam gdzie przeciąg mają być bakterie i grzyby?? Może niech sobie poczytają najpierw o tym jakie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni, bakterii. Warunki w kanałach wentylacyjnych raczej do takich nie należą pod żadnym względem. Chyba jedynie jest tam ciemno :), ale to za mało, bo ciemno mam nawet w obudowie komputera a nikomu na świecie raczej nie zapleśniał :)

Pozdrawiam.

Liwko
22-02-2012, 22:20
Rekuperator to dwa wentylatory, wymiennik i sterownik. Może się popsuć wentylator i sterownik. Mój sterownik kosztuje około 400-500zł, a twój? Mój wentylator kosztuje około 200-250zł, a twój? W razie awarii po gwarancji wezwiesz serwis czy naprawisz sam?

Piczman
23-02-2012, 08:43
W razie awarii po gwarancji wezwiesz serwis czy naprawisz sam?

I dlatego polecam Jan-gaz.
Pudło wyglądające topornie, kompletny brak marketingu .
Wymiana wentylatora to pikuś dla 12-latka .
Wentylatory mają z najnowszej linii produkcyjnej EBM .
Myślę że pochodzą ponad 20 lat .
Potem wymiana, oczywiście bez serwisanta .
Poza tym, całą elektronikę ma na zewnątrz !!!
Centrale mające to w środku niestety są bardziej narażone na usterkę elektroniki .
No ale jak to w reklamówce wygląda, taka niezgrabna puszka przykręcona do wielkiego i kanciastego pudła !
Nikt by tego nie kupił ;)

SUSPENSER
23-02-2012, 10:24
Jak czytam te brednie o grzybach i bakteriach w wentylacji mechanicznej to się zastanawiam skąd i jak ludzie na to wpadają. Wentylacja nie została wynaleziona wczoraj i wszystko na ten temat wiadomo. Jakoś nie ma zdjęć na necie ani nigdzie z instalacji które by ktoś czyścił po 10, czy 20 latach albo o zapchanych kanałach wentylacyjnych. To są głupoty i domysły pisane przez osoby które nie mają ani wiedzy teoretycznej ani praktycznej. Im się tak wydaje i tak sobie wysnuli.
Podobnie jest z grzybami i bakteriami.

Zgadza się.

Dodam od siebie, że kilkanaście lat temu miałem okazję być przy czyszczeniu kanałów wentylacyjnych w Hali Stulecia we Wrocławiu [dawna Hala Ludowa].
Kanały nie były czyszczone kilkadziesiąt lat,warstwa kurzu na dnie 20-30 cm, a grzybów ani śladu !