PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22

jasiek71
31-05-2012, 20:58
ziarnko do ziarnka jasiek i miarka się zbiera, w namiocie działanie tego bajpasu nie odczujesz ale w domu pasywnym jak najbardziej ot i cały sens, aptekarskie ilości i można machać na to ręką mówisz?

ile z domów które mają centrale z by passem jest w okolicy pasywnych ...?
wiem wiem wszystko dla idei...;)

miloszenko
31-05-2012, 21:04
Papier i marketing na wiele pozwala.



Skąd wiesz że ten Brink jest taki świetny ? Od sprzedawcy ? Rozbierałeś go i wiesz jak jest zbudowany ? Znasz jego pobór mocy , jaki jest wymienik , jakiego producenta wentylatory ?



No tak sie sklada, ze go od 2 lat uzywam, i jest tu na forum watek, gdzie jest znaczna grupa jego uzytkownikow, ba, nawet sami instalatorzy tu sie wypowiadajacy raczej nic tej maszynie nie zarzucaja. To, ze Ty sie na czyms przejechales (kupujac notabene najnaszy reku na rynku wiec nie wiem czego sie spodziewales) to nie znaczy, ze wszyscy musza skonczyc tak samo. Widzialem rozne reku na wlasne oczy i na Brinka zlego slowa nie powiem, o minimalnym zuzyciu pradu nie wspomne: do 30W na 1 biegu: 80 m3/h.

Pozdrawiam

miloszenko
31-05-2012, 21:07
Inaczej powiem: wanna ma pojemnosc 500 litrow. Jak do niej nalejesz wody i ja ubrudzisz (nasze brudne powietrze) i zastapisz ja kolejnymi 500 litrami nowej czystej wody (nasz wentyl wdmuchuje tyle czystego powietrza) to laczna wymiana medium w tym przypadku wody wynosi 500 czy 1000 litrow ?

Pozdrawiam

basia_z_lasu
31-05-2012, 21:24
ile z domów które mają centrale z by passem jest w okolicy pasywnych ...?
wiem wiem wszystko dla idei...;)
Mam centralę z bypassem automatycznym bez GWC i bardzo sobie chwalę. W lecie w upały mamy ok. 24 stopnie. Dom nie jest pasywny, ale dobrze docieplony i okna 3-szybowe. Fakt, że centrala ma 550 m3/h przy kubaturze 600 m3- może w nocy dobrze przedmuchać chłodniejszym powietrzem i ma wysoki odzysk ciepła/zimna. Nie wiem jak można by to osiągnąć bez bypassu.
Tak więc kolego nie wiem skąd się wzięły twoje (silne) przekonania...

jasiek71
31-05-2012, 21:43
Mam centralę z bypassem automatycznym bez GWC i bardzo sobie chwalę. W lecie w upały mamy ok. 24 stopnie. Dom nie jest pasywny, ale dobrze docieplony i okna 3-szybowe. Fakt, że centrala ma 550 m3/h przy kubaturze 600 m3- może w nocy dobrze przedmuchać chłodniejszym powietrzem i ma wysoki odzysk ciepła/zimna. Nie wiem jak można by to osiągnąć bez bypassu.
Tak więc kolego nie wiem skąd się wzięły twoje (silne) przekonania...
ciekawe czyja to zasługa...
konstrukcji budynku...
czy by passu...

jak to osiągnąć bez obejścia... ?
po prostu go wyłączyć ...;)

jasiek71
31-05-2012, 22:06
Dla GWC nie są potrzebne jakieś gigantyczne moce "grzewcze"!
jak nie ma mocy "grzewczej" to także chłodniczej...;)


Nie zgadzam się z opinią, że automatyczny bypass nie ma sensu.
Otóż ma SZCZEGÓLNIE W NASZYCH WARUNKACH KLIMATYCZNYCH
gdzie temperatura jest bardzo zmienna zarówno ciągu doby [ po upalnym dniu przychodzi chłodna noc]
jak i w dłuższym czasie [ upały są przeplatane dniami z "gorszą" pogodą.

Nie wyobrażam sobie Klientów biegających na strych i co chwilę zmieniających wymiennik na kasetę letnią i odwrotnie
dla zachowania stabilnej i komfortowej temperatury.
dla stabilnej i komfortowej temperatury wystarczy aby centrala pracowała cały czas na wymienniku...
bezwładność budynku zrobi resztę ...

jasiek71
31-05-2012, 22:10
Inaczej powiem: wanna ma pojemnosc 500 litrow. Jak do niej nalejesz wody i ja ubrudzisz (nasze brudne powietrze) i zastapisz ja kolejnymi 500 litrami nowej czystej wody (nasz wentyl wdmuchuje tyle czystego powietrza) to laczna wymiana medium w tym przypadku wody wynosi 500 czy 1000 litrow ?

Pozdrawiam

no ale w wannie masz nadal 500 ...

miloszenko
31-05-2012, 22:17
To jak ja mam to inaczej opisac ? Jesli reku usuwa z domu 300 m3 i zakladam, ze pracuje w rownowadzie nawiew/wywiew to nawieje tez 300. Reku 300 m3 to bylby wtedy, kiedy mialby 1 wentylator, np wywiewny i te 300 m3 usuwal. A tak typowy zrownowazony uklad przerzuci lacznie 600 m3 powietrza: zabierze 300 brudnego i wrzuci 300 czystego. Uwzialem sie na to bo jakos trzeba wytlumaczyc logicznie sytuacje w domach, gdzie tak jak np u mnie reku chodzi na 50 m3 w domu o kubaturze 350 m3 i jakos duszno nie jest...

Pozdrawiam

jasiek71
31-05-2012, 22:30
a co za różnica czy nawiejesz do domu 300m3/h a to co było ucieknie nieszczelnościami...
czy jak jednym nawiejesz a drugim wyciągniesz...

miloszenko
31-05-2012, 22:32
No ja sie o roznice w nazewnictwie kloce a nie o zasade dzialania :) W wiekszosci przypadkow inwestor zamontuje za namowa instalatora reku, ktore ogarnia kubature domu zupelnie bez zwiazku z iloscia mieszkancow czy brudnych pomieszczen, a taki system jest z reguly przewymiarowany.

Pozdrawiam

jasiek71
31-05-2012, 22:36
No ja sie o roznice w nazewnictwie kloce a nie o zasade dzialania :) W wiekszosci przypadkow inwestor zamontuje za namowa instalatora reku, ktore ogarnia kubature domu zupelnie bez zwiazku z iloscia mieszkancow czy brudnych pomieszczen, a taki system jest z reguly przewymiarowany.

Pozdrawiam
no ...
żebyś mógł sobie przewietrzyć mocniej w razie "W" ...:P

grzeniu666
31-05-2012, 22:37
To jak ja mam to inaczej opisac ? Jesli reku usuwa z domu 300 m3 i zakladam, ze pracuje w rownowadzie nawiew/wywiew to nawieje tez 300. Reku 300 m3 to bylby wtedy, kiedy mialby 1 wentylator, np wywiewny i te 300 m3 usuwal. A tak typowy zrownowazony uklad przerzuci lacznie 600 m3 powietrza: zabierze 300 brudnego i wrzuci 300 czystego. Uwzialem sie na to bo jakos trzeba wytlumaczyc logicznie sytuacje w domach, gdzie tak jak np u mnie reku chodzi na 50 m3 w domu o kubaturze 350 m3 i jakos duszno nie jest...

Pozdrawiam

Jeśli wymiana to 300 m3 to wiadomo że przy nawiewno-wywiewnej pracują dwa wentyle (jeden wyciąga drugi nawiewa), przy tylko wyciągu jeden wentyl obskoczył by oba zadania (zassa przez szczeliny wypcha przez kanały). Jakbyś sobie przy naw-wyw podzielił oba strumienie na jeszcze np. 2 osobne umowne pododcinki albo wstawił 4 wentyle (po dwa na kierunek) to by Ci wyszedł przepływ 1200 (?) tylko co z tego skoro ważna jest wymiana czyli ile "starego" powietrze zastępowanego jest świeżym. Duszno nie masz bo taki efekt daje Ci wymiana 50 (bez względu na jej realizację). Po co komplikować? :)

SUSPENSER
31-05-2012, 23:31
jaki reku poradzicie na ok 750m3 wydajności?

Taki:
http://www.bartosz.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=152&Itemid=228

michal_ludwin
01-06-2012, 06:13
trzeba wytlumaczyc logicznie

Centrala nawiewa i wyciąga powietrze jednocześnie tworząc
tzw. strumień powietrza wentylacyjnego.
Strumień ten jest taki jak wydajność centrali w danym momencie [ minus ewentualne straty i opory]
Centrala o wydajności 380 m3/h @150 Pa generuje strumień max. 380 m3/h @ 150 Pa
Według założeń że uklad przerzuci lacznie 600 m3
by było:
jak naleję do szklanki wodę i ją wypiję to przerzuciłem teoretycznie dwie szklanki wody, ale wypiłem szklankę wody czy dwie szklanki?

michal_ludwin
01-06-2012, 06:24
dla stabilnej i komfortowej temperatury wystarczy aby centrala pracowała cały czas na wymienniku..

Nie jest to prawda!
Robiliśmy eksperyment, w którym centrala pracowała cały czas na wymienniku. Normalny dom, żaden pasywny.
Podczas upałów temperatura w budynku rosła i nie bardzo spadała w nocy, mimo, że było chłodniej.
owszem, temperatura przestała w końcu rosnąć - ale ustaliła się na mało komfortowym poziome ponad 26-27 stopni w nocy!

Po włączeniu bypass spadła do 23-24 w dzień, a w nocy 22 stopnie jak było ustawione na sterowniku.

Rozważamy sobie teoretycznie, i masz rację, że w zależności od ocieplenia budynku itd.
temperatura będzie stabilna zarówno z bypass jak i bez bypass.
Problem w tym, że bez bypass [odzysk energii cały czas włączony] temperatura szybko osiągnie poziom przy którym nie można mówić o komforcie i ten poziom będzie się utrzymywał.

owp
01-06-2012, 06:28
[

w urządzeniach COMAIR działa to tak:
zakładamy, że ustawimy temperaturę komfortową na +22,0 C i do tej temperatury będzie dążyła centrala wentylacyjna.
upalny dzień, godzina 12.00 w południe , temperatura na zewnątrz + 30,0 C
klapa bypass zamknieta, następuje odzysk chłodu,
godzina 20.00 temparatura na zewnątrz +23,0 C
klapa bypass otworzy się jeżeli w pomieszczeniach będzie temperatura wyższa niż +23,0 C
tak, aby ewentualnie obniżyć temperaturę.
godzina 22.00 temperatura na zewnątrz +21,0 C
klapa bypass otworzy się jeżeli w pomieszczeniach będzie temperatura wyższa niż +22,0 C
i pozostanie otwarta tak długo, aż temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej ustawionych +22,0 C

godzina 5.00 rano temperatura na zewnątrz + 15,0 C
klapa bypass zamknięta, tak aby nie wychładzac nadmiernie pomieszczeń.

No ale latem to chyba się najbardziej poluje na te 15st poranne... Można ustawić, żeby bypass się włączał zawsze, gdy na zewnątrz jest niższa temperatura niż wewnątrz?

michal_ludwin
01-06-2012, 11:02
No ale latem to chyba się najbardziej poluje na te 15st poranne... Można ustawić, żeby bypass się włączał zawsze, gdy na zewnątrz jest niższa temperatura niż wewnątrz?

to działa cały czas!
jeżeli temperatura wewnątrz jest wyższa od ustawionej jako komfortowej, a na zewnątrz jest temperatura niższa niż wewnątrz
to bypass się otwiera nawet o 5 rano! w opisie jest jako przykład :-) = nie trzeba dalej chłodzić to się klapa zamyka.

W wypadku automatyki COMAIR wystarczy ustawić na lato np. 20 stopni jako temperaturę komfortową - wtedy klapa bypass będzie otwarta dłużej!

kangaxx
01-06-2012, 22:41
Inaczej powiem: wanna ma pojemnosc 500 litrow. Jak do niej nalejesz wody i ja ubrudzisz (nasze brudne powietrze) i zastapisz ja kolejnymi 500 litrami nowej czystej wody (nasz wentyl wdmuchuje tyle czystego powietrza) to laczna wymiana medium w tym przypadku wody wynosi 500 czy 1000 litrow ?

Pozdrawiam
a ile masz dziur którymi spływa woda z tej wanny, jedną czy dwie?
dla znacznego uproszczenia sprawy panu prezydentowi, wentyle pracujące szeregowo (jak w centrali) uzyskują ten sam przepływ przy wyższym sprężu, wentyle pracujące równolegle mają większy przepływ przy tym samym sprężu, jak sie to ma do twojej teorii?

jasiek71
01-06-2012, 22:46
ale ustaliła się na mało komfortowym poziome ponad 26-27 stopni w nocy!
po dłuższych upałach tyle samo osiąga dom z reku, by passem i GWC...


Po włączeniu bypass spadła do 23-24 w dzień, a w nocy 22 stopnie jak było ustawione na sterowniku.
a to są tylko pobożne życzenia ...

jak sobie policzysz ile energii przyjmuje na siebie budynek w ciągu jednego upalnego dnia to przekonasz się jak niewielką cześć usuwasz poprzez wentylację...
nie przyszło ci kiedyś na myśl dlaczego większość budynków stabilizuje się w okolicach tych 26* po dłuższych upałach ?
i dlaczego tak się dzieje niezależnie czy budynek ma WM z GWC czy zwykłą grawitacyjną / otwierane okna nocą
oczywiście rozmawiamy o "normalnym domu, żadnym pasywnym"...

to że podczas ostatnich ( majowych ) upałach gwc coś dawało to tylko dlatego że wcześniej było chłodno i budynki nie miały z akumulowanej większej ilości energii a grunt był wychłodzony po zimie...
przy takiej samej sytuacji w sierpniu już nie będzie tak kolorowo...

compi
02-06-2012, 06:07
Dywagowanie nad skutecznością prób zwentylowania danego domu bez oceny jego konstrukcji, jakości izolacji, zacienienia itp, nie ma sensu. Wystarczy mieć poddasze ze standardowo ocieplonym dachem i oknami dachowymi, aby takie porównanie przegrać wobec zwykłej parterówki. Czynników jest zbyt wiele.

kalio
03-06-2012, 20:35
Dobra to poradźcie mi brink czy Jan-gaz oba 400m3 co ma który i jaki lepszy ??

michal_ludwin
03-06-2012, 20:55
a to są tylko pobożne życzenia ...
zrobiliśmy ten eksperyment, żeby się przekonać.
I spadło! - Oczywiście można dywagować, że nic nie jest pewne, bo każdy budynek jest inny
[chociażby ze względu na usytuowanie].

Ja widzę swoje zadanie tak:
dostarczam Klientom rozwiązania możliwie najlepiej realizujące ich oczekiwania.
I uczciwie informuję o ograniczeniach.
Dlatego upieram się, że bypass jest dobrym rozwiązaniem - pomoże więcej lub mniej.
Podobnie GWC.

kaarool
04-06-2012, 12:14
Proszę o pomoc przy wyborze centrali. Na polu bitwy zostały już tylko dwa egzemplarze:
Brink Renovent 400 Excellent Plus
http://www.reku.net.pl/rekuperator-renovent-excellent.html
oraz
Berluf SELEN II 500 DC
http://www.berluf.com/hat_pl.php?prod=02
Centrala ma zapewnić komfort w domku o kubaturze 310 m3 oraz współpracować z GWC żwirowym.
Z góry dziękuję za obiektywne i fachowe komentarze. pozdr.

miki121
04-06-2012, 19:13
Ja bym wybrał BRINKA :)

kaszpir007
04-06-2012, 22:43
Uff ...

Właśnie wróciłem z Warszawy i przywiozłem sobie rekuperator ...
Rekuperator kupiłem wraz z osprzętem (rury , anemostaty , skrzynka rozdzielcza) u Pana Brzęczkowskiego ...
Jako jedyny bezinteresownie pomógł mi dobrać przekroje rur i itd ...
Facet ma naprawdę olbrzymią wiedzę ...

Wybrałem dla siebie rekuperator Sentinel Kinetic B.
Dostałem dobrą cenę na wszystko i zapłaciłem 3000zł. Duża zniżka na rekuperator bo był z "wystawki" ...

Miałem też możliwość obejrzenia , odsłuchania innych rekuperatorów ...

Najbardziej zszokował mnie rekuperator Mistral ... Cały czas byłem pewien że rekuperator ten ma aluminiowy wymiennik bo sam producent to podkreśla ...
Okazało się wymiennik ma ramkę aluminiowa a ożebrowanie jest z papieru !!!
Ciekawy jestem jak ten wymiennik się zachowuje jak dostanie wilgoci (oczywiście pytanie retoryczne ..)
Miałem też możliwośc obejrzenia Brookventa. Co do rekuperatora. Jest oszczędny (sprawdzałem miernikiem) , dość cichy , ładnie wykonany , ma dobry wymiennik (taki sam jak Sentinel) , dobre wentylatory ale no właśnie ... obudowa jest ze styropianu i ... rekuperator wprowadza niesamowite wibracje ... Zapewne ona pójdą potem rurami ...
Widziałem też rekuperator polski chyba bartosz (taka długi walec). Trochę nie rozumiem budowy tego wymiennika . Wszyscy robią wymiennik krzyżowy a Bartosz jakiś okragły ?
Największe wrażenie zrobił na mnie Onyx Sky. Piękne wykonanie , bardzo solidna obudowa i naprawdę cichy ...
Gdyby nie to że Onyx Sky jest wieszany i większy (cięższy) od Sentinela to zapewne kupiłbym go ...

Jestem zszokowany jak producenci oszukują klientów. Wymiennik aluminiowy który nie jest aluminiowy , albo tak jak w przypadku Luny po cichutku zmieniono wymiennik i wentylatory ale klienta już o tym nie poinformowano ...

Dodatkowo widać że producentom chyba nie zależy aby ich produkty były trwałe , bo jak można inaczej nazwać stosowanie w wymiennikach wkładów z papieru i folii ?
Szkoda że producenci nie podają specyfikacji jakiego producenta jest wymiennik / wentylatory , ale z drugiej strony ich rozumię bo klient jeśli by to wiedział mógłby kupić inny produkt na takich samych elementach ale np. z lepszym sterowaniem lub obudową ..

A dlaczego wziąłem Sentinela ?

Za nim przemawiało:

- możliwość montażu rur pionowo lub poziomo (to dla mnie ważne , bo rekuperator będzie w kotłowni a rury będą szły górą , więc wyjście pionowe mocno pomoże)
- wymiary
- masa
- możliowośc montażu na ścianie a nawet w szafce kuchennej ...
- silniki na prąd stały
- bardzo dobry wymiennik
- cicha praca
- fajne sterowanie i kilka bajerów (

Za kilka dni zapewne czeka mnie montaż i już nie mogę sie doczekać ...

Najgorsze że mam jeszcze inne rzeczy do zrobienia (ogród) i zapewne reku będzie musiał poczekać :-<

compi
04-06-2012, 23:38
Wymiennik papierowy to również poprawa wilgotności?

orzechot
05-06-2012, 07:47
Widziałem też rekuperator polski chyba bartosz (taka długi walec). Trochę nie rozumiem budowy tego wymiennika . Wszyscy robią wymiennik krzyżowy a Bartosz jakiś okragły ?


A wiesz co to wymienniki przeciwprądowe?

piwopijca
05-06-2012, 08:18
Uff ...

Właśnie wróciłem z Warszawy i przywiozłem sobie rekuperator ...
Rekuperator kupiłem wraz z osprzętem (rury , anemostaty , skrzynka rozdzielcza) u Pana Brzęczkowskiego ...
Jako jedyny bezinteresownie pomógł mi dobrać przekroje rur i itd ...

Nie no, bez jaj. Facet opchnal Ci caly komplet a Ty mowisz ze bezinteresownie?



Miałem też możliwośc obejrzenia Brinka. Co do rekuperatora. Jest oszczędny (sprawdzałem miernikiem) , dość cichy , ładnie wykonany , ma dobry wymiennik (taki sam jak Sentinel) , dobre wentylatory ale no właśnie ... obudowa jest ze styropianu i ... rekuperator wprowadza niesamowite wibracje ... Zapewne ona pójdą potem rurami ...

Jakiego Brinka Ty ogladales?
Ja mam Renovent HR Large i "styropianem" jest wylozony od srodka-izolacje a nie wykonany z niego. Obudowa jest blaszana w calosci, krocce podlaczeniowe mam od gory. Nie zauwazylem zadnych drgan na obudowie czy rurach nawet na najwyzszym III biegu - nie wiem co masz na mysli piszac o tym?

becker
05-06-2012, 08:46
Witam,

miałbym wielką prośbę o zamieszczenie lub zalinkowanie zdjęć anemostatów. Google wyrzuca bardzo różne zdjęcia (niektóre anemostaty są... okropne).

Chodzi mi w tej chwili o aspekt estetyczny - jak "to" w ogóle wygląda w praktyce? I czy muszę przygotować małżonkę na stałą obecność niezbyt miłych dla oka elementów wizualnych?

Pozdrawiam.

kaszpir007
05-06-2012, 09:30
Nie no, bez jaj. Facet opchnal Ci caly komplet a Ty mowisz ze bezinteresownie?

Jakiego Brinka Ty ogladales?
Ja mam Renovent HR Large i "styropianem" jest wylozony od srodka-izolacje a nie wykonany z niego. Obudowa jest blaszana w calosci, krocce podlaczeniowe mam od gory. Nie zauwazylem zadnych drgan na obudowie czy rurach nawet na najwyzszym III biegu - nie wiem co masz na mysli piszac o tym?

Na początku rozmawiałem z nim i pomógł mi wyliczyć jakich średnic mają być rury i itd. Nie było mowie o żadnych zakupach u niego.
Pomógł na co zwracać uwagę i itd , naprawdę facet jest składnicą wiedzy o rekuperatorach ...
Na początku chciałem Lunę ale dobrze że mi ją wybił z głowy ...
Tak naprawdę to ja "naciskałem" że jakby coś się trafiło to aby dał znać ...

Nie liczyłem że coś się uda załatwić , raczej zależało mi na ustaleniu jakiej średnicy mają być rury i itd ...
Masz rację walnąłem się nie był to Brink a Brookvent.

Już poprawiam.

kalio
05-06-2012, 22:33
Dobra to poradźcie mi brink czy Jan-gaz oba 400m3 co ma który i jaki lepszy ??

To jak ?? nikt nie pomoże ???

ew inne sugestie

kangaxx
05-06-2012, 22:40
pan tb ma kawał wiedzy tylko czasem ma kłopoty by z niej wyciągnąć wnioski, umie liczyć średnice i nie da sobie wbić do głowy że instalacje na trójnikach też można dobrze zrobić :), ale reku który wymyślił i skonstruował jest całkiem całkiem

kangaxx
05-06-2012, 22:41
To jak ?? nikt nie pomoże ???

ew inne sugestie
ja nie powiem bo to bedzie reklama :)

miki121
06-06-2012, 06:33
@kaszpir007

Czytam o tych strasznych wibracjach o których kolega pisze i szczerze mówiąc zastanawiam się na jakiej podstawie kolega stwierdza że urządzenie przenosi drgania-wibracje na instalacje :)
Ja akurat montuje BROOKVENT-y na codzień i nigdy nie miałem problemu z wibracjami na instalacji.
Ale niestety w sprawach drgań to każda źle wykonana instalacja ma możliwość przenoszenia drgań...

miki121
06-06-2012, 06:34
To jak ?? nikt nie pomoże ???

ew inne sugestie

Kup sobie kolego BRINKA już raz to tobie napisałem ;)

kalio
06-06-2012, 06:40
Kup sobie kolego BRINKA już raz to tobie napisałem ;)

a jakieś argumenty ???

miki121
06-06-2012, 06:50
Jest ich wiele na tak :)
Sprawdzona prosta i trwała konstrukcja,
Cena do jakość;
Fajne - dobre sterowanie;
Liczba niezadowolonych klientów z użytkowania tych urządzeń jest śladowa która wynika w większości przypadków ze złej instalacji a nie urządzenia;
Jedno z urządzeń które może pochwalić się w Polsce co najmniej 5 zimami za sobą ;)
Mała awaryjność;
Dopracowane rozwiązanie;
Prosty serwis;
Niskie koszty eksploatacji - filtry itp.

kaszpir007
06-06-2012, 07:33
@kaszpir007

Czytam o tych strasznych wibracjach o których kolega pisze i szczerze mówiąc zastanawiam się na jakiej podstawie kolega stwierdza że urządzenie przenosi drgania-wibracje na instalacje :)
Ja akurat montuje BROOKVENT-y na codzień i nigdy nie miałem problemu z wibracjami na instalacji.
Ale niestety w sprawach drgań to każda źle wykonana instalacja ma możliwość przenoszenia drgań...

Widziałem na żywo ...
Odpaliliśmy centralę zamontowaną na ścianie , fakt ścianka z płyty drewnianej i widać było wibracje na ścianie. Wiem że ściana nie była jakaś pancerna , ale dzięki temu było widać wibracje ...
Jeśli obudowa powoduje takie wibracje to wibracje zapewne przeniosą się po rurach , choć sądzę że jak zastosuje się rury "miękkie" to może uzytkownik tych wibracji nie odczuje

orzechot
06-06-2012, 07:58
Jeśli obudowa powoduje takie wibracje to wibracje zapewne przeniosą się po rurach , choć sądzę że jak zastosuje się rury "miękkie" to może uzytkownik tych wibracji nie odczuje

Specem nie jestem, ale wydaje mi się normalne, że jeśli instalacja jest na spiro, to przy centrali i anemostatach połączenia robi się fleksami.

kaszpir007
06-06-2012, 09:01
Specem nie jestem, ale wydaje mi się normalne, że jeśli instalacja jest na spiro, to przy centrali i anemostatach połączenia robi się fleksami.

Co nie zmienia faktu że niezbyt dobrze to świadczy o producencie że sprzedaje rekuperator z taką beznadzieją obudową tym bardziej że nie jest to najtańszy rekuperator. Lunie za 1300zł brutto można to jeszcze wybaczyć bo jest najtańsza na rynku. Obudowa nie powinna wpadać w wibracje bo negatywnie wpływa to na poziom hałasu jak i jest ryzyko że wibracje zostaną przeniesione przez rury ...

miki121
06-06-2012, 09:51
Co nie zmienia faktu że niezbyt dobrze to świadczy o producencie że sprzedaje rekuperator z taką beznadzieją obudową tym bardziej że nie jest to najtańszy rekuperator. Lunie za 1300zł brutto można to jeszcze wybaczyć bo jest najtańsza na rynku. Obudowa nie powinna wpadać w wibracje bo negatywnie wpływa to na poziom hałasu jak i jest ryzyko że wibracje zostaną przeniesione przez rury ...

A co jest w tej obudowie beznadziejnego?
Ja zazwyczaj montuje je na betonie i jakoś nie drży.
Każde urzadzenie zamontowane na ścianie cienkiej jakieś atrapie ma prawo wprowadzić na nią drgania.
Dlatego stosuje sie amortyzatory dystansowe na obudowie.
Ale widzę ze kolega stał sie już ekspertem w sprawie rekuperatorow.
Ale cóż skoro koledze coś wchodzi w wibracje to zapraszam na slask przejdziemy sie do 5-6 domków aby kolega mógł na działającej instalacji pokazać mi te wibracje.

miki121
06-06-2012, 09:52
Specem nie jestem, ale wydaje mi się normalne, że jeśli instalacja jest na spiro, to przy centrali i anemostatach połączenia robi się fleksami.

Albo innym elastycznych elementem polaczeniowym

kaszpir007
06-06-2012, 10:39
A co jest w tej obudowie beznadziejnego?
Ja zazwyczaj montuje je na betonie i jakoś nie drży.
Każde urzadzenie zamontowane na ścianie cienkiej jakieś atrapie ma prawo wprowadzić na nią drgania.
Dlatego stosuje sie amortyzatory dystansowe na obudowie.
Ale widzę ze kolega stał sie już ekspertem w sprawie rekuperatorow.
Ale cóż skoro koledze coś wchodzi w wibracje to zapraszam na slask przejdziemy sie do 5-6 domków aby kolega mógł na działającej instalacji pokazać mi te wibracje.

Nie jestem ekspertem. Jestem zwykłym klientem który miał możliwość odsłuchania/zobaczenia w akcji kilku rekuperatorów oraz zaczął się tym tematem interesować i ... czytać. Takie było moje prywatne odczucie i obserwacje.
Na mnie ten rekuperator nie zrobił dobrego wrażenia , ale to nie oznacza że ten rekuperator jest zły ...
Osobiście uważam za nietakt oferować rekuperator za kilka tysięcy w obudowie ze styropianu ...

szczukot
06-06-2012, 10:42
Ja tam nie znam zadnego z nich (mam ned-air), ale obudowa ze styropianu to chyba nie jest az takie zle. Przeciez to dobry izolator, a o to chodzi. I to chyba nie obudowa jest ze styro, a tylko izolacja w srodku ?

Fantom

miki121
06-06-2012, 12:49
Brookvent po to zrobił obudowie ze spienionego PE aby zminimalizować wagę i zrobić obudowe która nie jest jednym wielkim mostkiem.
I jest to bardzo dobre rozwiazanie.
A co do drgan każda centrala ktora jest zle zamontowana może przenosić drgania.

kaszpir007
06-06-2012, 13:30
Brookvent po to zrobił obudowie ze spienionego PE aby zminimalizować wagę i zrobić obudowe która nie jest jednym wielkim mostkiem.
I jest to bardzo dobre rozwiazanie.
A co do drgan każda centrala ktora jest zle zamontowana może przenosić drgania.

EDIT:

A co w tym jestem takiego dobrego ?
Każdy rekuperator ma warstwę ocieplenia , albo chociaż powinien posiadać. Mój też jest obudowany styropianem (albo jak to ładnie się marketingowo nazywa spienionym PE) oraz dodatkowo jest zwykła obudowa ...
Styropian nie jest dobrym materiałem na obudowę. Nie jest ani wytrzymały ani odporny na chemię i wyższą temperaturę.

Po co aż tak bardzo minimalizować wagę ? Rekuperator to nie urządzenie przenośne przecież. Dodatkowo duża masywna obudowa jest mniej podatna na drgania i wibracje.
Tu nie chodzi o redukcję wagi a o redukcję kosztów ...

miki121
06-06-2012, 13:36
A co w tym jestem takiego dobrego ?
Każdy rekuperator ma warstwę ocieplenia , albo chociaż powinien posiadać. Mój też jest obudowany styropianem (albo jak to ładnie się marketingowo nazywa spienionym PE) oraz dodatkowo jest zwykła obudowa ...
Styropian nie jest dobrym materiałem na obudowę. Nie jest ani wytrzymały ani odporny na chemię i wyższą temperaturę.

A co rozumiesz przez wyższe temperatury????
I o jakiej chemii mówimy ???

kalio
06-06-2012, 15:41
dostałem od forumowicza jakaś reklamę ale nie wiem co z nia zrobić - bo spalić się jej nie da

"http://www.energent.com.pl/zasadydzialania.htm
Warto "posłuchać" nowej generacji central - Pan zapyta Kaszpira - był i słuchał!"

Wiec pytam co to takiego

michal_ludwin
06-06-2012, 18:07
ENERGENT zasługuje na szczególną uwagę ze względu na unikalny sposób rozwiązania, zapewniający najwyższą ze znanych sprawność urządzenia przy udziale 100% świeżego powietrza.

od razu ostry marketing - wymienniki regeneracyjne mają przecież także inne firmy :-)

kaszpir007
06-06-2012, 23:17
dostałem od forumowicza jakaś reklamę ale nie wiem co z nia zrobić - bo spalić się jej nie da

"http://www.energent.com.pl/zasadydzialania.htm
Warto "posłuchać" nowej generacji central - Pan zapyta Kaszpira - był i słuchał!"

Wiec pytam co to takiego

Szczerze mówiąc nie wiem ...
Rekuperatorów widziałem w sklepie sporo , część oglądałem , słuchałem i itd , ale szczerze mówiąc interesowałem się głównie tym co było w mojej sferze zainteresowania i w moim powiedzmy pułapie cenowym , więc na nich głównie skierowałem uwagę i większe zainteresowanie ...
Nie jestem alfą i omegą , ani nawet fachowcem w tej dziedzinie ...
Sądzę że osoby bardziej w temacie i z większą wiedzą odpowiedzą ....

Ja powoli montuję swoją instalację , choć trochę to zajmie bo mało czasu a dużo innych zajęć ...

kaszpir007
08-06-2012, 07:00
Takie małe pytanka do posiadaczy rekuperatorów lub instalatorów :)

1. Ile średnio kondensatu "produkuje" rekuperator ? Tam gdzie u mnie będzie stał rekuperator nie mam odpływu do kanalizacji , więc chce dać w tym miejscu jakiś większy baniak i jego zawartość co kilka dni (kilkanaście ?) wylewać. Czy na początku kondensatu jest więcej a później jego ilość maleje czy raczej utrzymuje się na podobnym poziomie ?

2. Czy czerpnia/wyrzutnia musi spełniać jakieś wymagania. Chodzi o budowę. Chce zamocować jakąś plastikową wyrzutnię/czerpnię (nie zamarza) i nie wiem czy mogą być zwykłe kratki wentylacyjne czy jakieś "specjalne". Czy może nie ma to żadnego znaczenia

Liwko
08-06-2012, 09:41
Mój reku wisi na stryszku nad garażem i też nie mam odpływu. Mam pod nim zwykłe wiadro. Pierwszej zimy wylałem 2-3 wiadra, a tej nawet jedno się nie napełniło. Gdy nie ma punktu rosy to z wiadra samo odparowuje. Nie mam z tym problemu.
Kratki należy raz do roku czyścić, ponieważ zbiera się na nich syf.

szczukot
08-06-2012, 09:54
JA tez mam na strychu, a rure do kanalizy puscilem w kominie wentylacyjnym :)

Fantom

f.5
08-06-2012, 09:57
To ja pozwolę sobie zabrać głos własnie robimy gorną łazienkę i taka instalacja własnie powstała.
http://images39.fotosik.pl/1456/d92b4008a81a8a80med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Jednak zapomniałem o kablu do sterowania. :(
gdzie macie sterownik w holu , pokoju na dole czy gorze?
jaki kabel użyc ilu żyłowy?

orzechot
08-06-2012, 10:07
Jednak zapomniałem o kablu do sterowania. :(
gdzie macie sterownik w holu , pokoju na dole czy gorze?
jaki kabel użyc ilu żyłowy?

U mnie: w kuchni.
Kabel chyba zależy od sterownika. U mnie: para do zasilania, para dla RS-485.

michal_ludwin
08-06-2012, 13:11
zwykłe kratki wentylacyjne czy jakieś "specjalne". Czy może nie ma to żadnego znaczenia

ma znaczenie i to duże , bo czerpnia to stały opór dla strumienia powietrza.
1. czerpnia powinna być odpowiedniej wielkości/średnicy - pamiętajmy, ze nie wystarczy "zatkać" rury byle czym
2. czerpnia nie powinna zbierać zbyt dużo kurzu- zatyka się momentalnie - zwykłe kratki wentylacyjne, szczególnie to z siatką przeciwko owadom nie są projektowane do takich ilości powietrza jakie zasysa centrala.
3. czerpnia powinna dać się oczyścić - będą się na niej zbierały np. liście, owady i inne większe zanieczyszczenia
4. czerpnia powinna chronić przed wodą deszczową, woda nie może spływać po ścianie bo będą zacieki

Conrad&Beata
11-06-2012, 10:56
a ja mam pytanko, co powiedzie na temat takiego sprzętu jak poniżej, niestety cena mnie ogranicza i szukam czegoś do max 3000 zl.
http://www.vents-group.pl/wentylacja-profesjonalna/centrale-wentylacyjne/vutv-mini-vuth-mini
na plus:
wentylatory emb
wymiennik aluminiowy
regulacja obrotów,
system rozmrażania ( co prawda przez podciśnienie ale zawsze to coś)
może ktoś miał do czynienia z ta maszyną?

miki121
11-06-2012, 18:40
Trochę szkoda że krzyżowy wymiennik ale rzeczywiście 3000 to bardzo ograniczony budżet.
Można by pokusić się o urządzenia Tywent-u podobna cena ale troszkę lepiej wykonane:)

Albo np. coś takiego:

http://sklep.flopsystem.pl/rekuperatory/1891-rekuperator-kanalowy-reku400.html

zieli
11-06-2012, 19:01
troche nie na temat ale czy moze mi ktos pomodz jakie sa
wymiary takiego trojnika
http://allegro.pl/trojnik-160-100-45-st-ocynk-rura-spiro-termoflex-i2382045132.html
chce zrobic przepusty w stropie ale chcialem wiedziec jak blisko
scianki kolankowej moge to zrobic, czyli musial bym znac szerokosc trojnika
nigdzie nie moge tego znalezc

qlesh
14-06-2012, 16:38
To ja też z prośbą o pomoc w doborze rekuperatora:

domek 220 m2 powierzchni użytkowej parter z użytkowym poddaszem. Jaki rekuperator mogę rozważać ?? Własnie zadzwoniłam do jednej z miejscowych firm i powiedziano mi 5000 zł robocizna z materiałem i od 7000 do 12000 zł za samą jednostkę. To chyba sporo prawda ??

Dzięki

leniin
14-06-2012, 22:27
Cena za robocizne z materialem dobra (tylko niech ci podadz na czym robia)

michal_ludwin
18-06-2012, 16:03
tak na szybko licząc przyda się centrala o wydajności ok 450 m3/h
liczę 220m2*2.7m [wysokość pom.]*0,8 [krotnośc wymiany]

w tej sytuacji dobrą opcją będzie nasza COMAIR HRUC 450 najlepiej w wersji FULL (http://www.comair.pl/produkty-centrale-hruc.htm) -

proszę o maila na [email protected] ([email protected])

marconi_piaseczno
21-06-2012, 10:00
Witam,

Po długich rozmowach wybrałem w końcu firmę, która zrobi mi WM z reku + GGWC. Zaproponowali schemat takiej instalacji jak w załączniku. Czy ktoś może to zweryfikować? Lepiej chuchać na zimne bo sporo kasy w to wkładam i wolę mieć pewność w 100%, ze to jest najlepsze rozwiązanie z możliwych.

Wykonawcy płacę tylko kasę za robociznę. Wszystkie materiały kupuję we własnym zakresie. Rekuperator już kupiłem, teraz mam kupić"
- płytowy wymiennik ciepła z przyłączem 1" minimum 5 kW
- chłodnicę powietrza na rurę wentylacyjną na rurę fi 200.
- sterownik do Reku Mitsubishi z opcją sterowania urządzeniami peryferyjnymi.

Czy możecie coś polecić sprawdzonego?

SUSPENSER
21-06-2012, 19:26
Na tym schemacie nic nie widać - wrzuć go w większym rozmiarze/rozdzielczości na imageshack.us i podaj link ...

marconi_piaseczno
22-06-2012, 08:33
http://imageshack.us/photo/my-images/804/201206220923242030001.png/

SUSPENSER
23-06-2012, 12:17
http://imageshack.us/photo/my-images/804/201206220923242030001.png/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F804%2F201206220923242030001.png%2F)

Czy wyjście i wejście zaworu 4d od strony instalacji będzie połączone rurą bez żadnego zaworu ?

Po co dodatkowa gałąź z zaworem [lewy, dolny róg schematu] - chcesz tam coś podłączyć w przyszłości np. PPC ?

marconi_piaseczno
25-06-2012, 11:14
Poprawiony schemat bo coś tam było sknocone. nowy link: http://imageshack.us/photo/my-images/838/schematco.jpg/

Co do zaworu przed i za 4 drogowym to nie wiem ale jeśli zajdzie taka konieczność to każę go zamontować.

Dodatkowa gałąź z zaworem to instalacja GGWC.

Pytanie czy czerpnia i wyrzutnie mogą być zainstalowane na tej samej ścianie. Jeśli tak to w jakiej odległości od siebie?

mostek
25-06-2012, 18:59
witam, czy jak bede mial piec na ekogroszek (domek okolo 110m2) w kotłowni to w tej samej kotłowni moge postawic rekuperator .. ??? i czy ewentualnie "filtrowac" przez rekuperator tą kotłownie .. ???

Arturo72
25-06-2012, 19:14
witam, czy jak bede mial piec na ekogroszek (domek okolo 110m2) w kotłowni to w tej samej kotłowni moge postawic rekuperator .. ??? i czy ewentualnie "filtrowac" przez rekuperator tą kotłownie .. ???
Ad1.możesz
Ad.2 absolutnie
Ad.3 zagotujesz dom takim kotłem !
3-4kW przy -20st.C i Ty chcesz kocioł na ekogroszek ?
Przeczytaj sobie jakie są skutki przewymiarowania kotła w domu...

Kombinujesz jak koń pod górę ;)
Najtaniej w Twoim przypadku bo za 4tys.zł masz ogrzewanie prądem lub trochę drożej za 15tys.zł ogrzewanie pompą ciepła powietrzną.
W obu przypadkach oszczedzasz kupę kasy na kominie.

pawelpiwowarczyk
25-06-2012, 20:25
Właśnie zastanawiałem się niedawno (czysto teoretycznie, u mnie za późno już na takie rozważania), jak bym wyszedł gdybym zrezygnował z gazu i do ogrzewania i gotowania używał jedynie prądu? Przy założeniu, że zaoszczędzoną na kotle i instalacji wodnej kasę przeznaczyłbym na izolację. Wyszło mi, że jednak , przynajmniej w moim przypadku, zamiana taka byłaby nieopłacalna. Ale liczyłem mocno "po łebkach".
A sprowokował mnie do tego kolejny rachunek za... prąd. 145zł z czego 10zł to faktycznie zużyty prąd. Podejrzewam, że rachunki z gazowni będą wyglądały podobnie. Im więcej mediów, tym więcej opłat stałych :(

wisienka10
26-06-2012, 10:11
Witam,

potrzebuję pomocy - mamy 2 dni na położenie rur do reku na stropie - przed położeniem stropianu i zalaniem posadzek. Budujemy dom projekt emanuela 2 czy ktoś może pomóc jak rozplanować rury i no i jakie rury! Jak to obliczyć?
Cze ktoś na szybkiego jest w stanie pomóc?
Reku też nie wybrany- chcemy wydać ok 5-6tyś.

miki121
26-06-2012, 10:50
Witam,

potrzebuję pomocy - mamy 2 dni na położenie rur do reku na stropie - przed położeniem stropianu i zalaniem posadzek. Budujemy dom projekt emanuela 2 czy ktoś może pomóc jak rozplanować rury i no i jakie rury! Jak to obliczyć?
Cze ktoś na szybkiego jest w stanie pomóc?
Reku też nie wybrany- chcemy wydać ok 5-6tyś.

Rzuć rzuty budynku na meila [email protected]

Postaram się tobie zrobić szkic montażowy i zestawienie materiałów :)

marconi_piaseczno
26-06-2012, 11:16
Ponawiam moje pytanie do montażystów. Czy czerpnia i wyrzutnia może być umieszczona na tej samej ścianie, Jeśli tak to w jakiej odległości minimalnej powinny się od siebie znaleźć rury. Będę wdzięczny za odpowiedź.

michal_ludwin
29-06-2012, 06:47
czerpnia i wyrzutnia może być umieszczona na tej samej ścianie budynku pod warunkiem zachowania
odpowiednich odległości:
między innymi:
Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
a) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,
b) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m,
c) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni – co najmniej 2 m,
d) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

marconi_piaseczno
29-06-2012, 09:48
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

fotohobby
29-06-2012, 20:03
Prosze o informację "z życia wziętą".
Jaką macie w praktyce ustawioną krotność wymiany powietrza ?
tego co widzę (czytam) wielu kupuje reku z wydajnością odpowiadającej wymianie jednej kubatury na godzinę, a potem chodzą te reku na 1/3 mocy.

Mam 286 m3, myślę o reku Mitsubishi.
Zastanawiam się, czy brać model 250, czy wystarczy150 ?

R&K
29-06-2012, 21:00
to ze reku chodzi na niskiej wydajności nie oznacza ze trzeba kupować mniejsze
przyjdzie co do czego i nie da rady
poza tym silniki w wielu przypadkach pracując na niższych obrotach mniej się zużywają, ciszej pracują i mniej pobierają prądu

kangaxx
29-06-2012, 21:08
zmniejszyć wymianę jest łatwo, zwiększyć ciężko :)

pawelpiwowarczyk
30-06-2012, 06:45
Z jednej strony - takie rozumowanie wydaje się być zdroworozsądkowe.
Z drugiej strony - nie ma to zbyt wiele wspólnego ze zasadą optymalnego wykorzystywania swoich (ograniczonych) zasobów...

kangaxx
30-06-2012, 07:11
jeżeli ten optymalizm nakazuje montaż zbyt małej maszyny to też nie ma sensu

Liwko
30-06-2012, 09:06
Mam 286 m3, myślę o reku Mitsubishi.
Zastanawiam się, czy brać model 250, czy wystarczy150 ?

Bierz 250. Czasami potrzebne jest mocniejsze pierdnięcie.

KrzysztofLis2
30-06-2012, 15:18
Jeśli to czasami ma być wietrzeniem po imprezie raz w roku, to bym chyba odpuścił zakup droższego urządzenia o większej wydajności i wietrzył otwieraniem okien.

R&K
30-06-2012, 18:11
wszystko zależy od rożnicy w cenie i zastosowania
jesli WM ma byc bez zadnych innych ukladow i sterownikow faktycznie moze byc to nieoplacalne
ale w wielu przypadkow sterowniki plynnie wybieraja obroty i czas dzialania centrali - przydaje sie w przypadku GWC czy innych ukladow powiazanych do odzysku ciepla / ogrzewania wody etc

crono
01-07-2012, 09:21
Witam,

Lipiec 2012 to rozpoczęcie budowy domu 189 m2 plus garaż 2 stanowiskowy. Obecnie etap uzyskania pozwolenia na budowę.
Powiat warszawski zachodni.
W projekcie wentylacja grawitacyjna, planowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W projekcie 3 kominy:
1. kominek z płaszczem wodnym
2. komin od pieca na gaz ziemny
3. Komin wentylacyjny z łazienki na poddaszu.

Zależy mi na centrali z automatyką sterowania, możliwość podłączenia pod system alarmowy, instalację sterowania ogrzewaniem, różnica potencjałów lub inne formy sterowania.
Mam wybraną wstępnie centralę, zależy mi na wyborze rozwiązania obejmującego organizację wywiewu z okapu kuchennego(różne firmy-różne rozwiązania oraz zimowy napływ powietrza przez czerpnie do rekuperatora(wymiennik obrotowy, wymiennik krzyżowy, wymiennik płytowy)

Chciałbym zaplanować projekt przed wylaniem fundamentów i monolitycznych stropów.

Jeżeli forumowicze mogą mi polecić "sprawy" ważne, na co zwrócić uwagę, będę bardzo wdzięczny. Uważam, że na forum jest zapisane bardzo dużo informacji.

Proszę o kontakt lub oferty firmy instalacyjne lub dystrybutorów z możliwością instalacji.

Wszelkie niezbędne informacje, skany projektu - zapraszam do kontaktu.

kaszpir007
05-07-2012, 22:37
No i rekuperator (Sentinel Kinetic 250) zamontowany :)

123989 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg209.imageshack. us%2Fimg209%2F1015%2Freku1.jpg)

Jak widać wszystkie połączenia izolowane (idą na poddasze) a jedynie podłączenie do wrzutni nie jest izolowane. Wykonane jest z rury spiro i z założenia dzięki temu że rura ma około 5m i jest w najcieplejszym pomieszczeniu w domu mam nadzieję że w zimę powietrze zostanie trochę podgrzane co wpłynie na mniejsze straty ciepła i większe zyski ciepła i ochronę przed zamrożeniem centrali , choć ona ma zabezpieczenia ...

Jak okaże się że ten pomysł jednak nie był dobry to centrala zostanie przeniesiona na poddasze a doprowadzenie do wrzutni będzie na rurze izolowanej ...


Rozmieszczenie na poddaszu (obecnienie użytkowym) służy jako strych)

Widoczna centrala rozdzielcza na 5 nawiewów:

123990 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg209.imageshack. us%2Fimg209%2F1015%2Freku1.jpg)

Widoczna centrala rozdzielcza na 3 wywiewy (kuchnia , wiatrołap i łazienka).

123991 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg209.imageshack. us%2Fimg209%2F1015%2Freku1.jpg)
Zostało mi jeszcze trochę poprawek i poprawienie wyjścia na wyrzutni.
Centrala jednak już działa ...


Robiłem testy na 30% mocy , 50% mocy i 100% mocy i szum powietrza z anemostatów jest całkowicie niesłyszalny.
Centrala nawet na 100% mocy też nie jest słyszalna w sypialniach , choć czym bliżej kotłowni tym bardziej ją słychać (centralę).

Jestem zadowolony :)

jasiek71
05-07-2012, 22:45
a na tym strychu "piekiełko"...

a ta nie izolowana rura ma se "kapać" w mrozy ?

Indiana_
05-07-2012, 23:39
Pomyśl logicznie - skąd wytrzasnąłeś mniejsze straty?? Przecież rura czerpni będzie mocno wychładzać kotłownię, a jednocześnie zwiększona temperatura z czerpni spowoduje wyższą temperaturę wyrzutu, co w sumie sprowadza się do wyniku, że całe ciepło pobrane przez kanał czerpni zostanie wywalone przez wyrzutnię - wyrzut będzie miał wyższą temperaturę. W skrócie oznacza to, że dom jako całość będzie mocno wychładzany, a Ty nie uzyskasz nic.

Więc dla własnej oszczędności zaizoluj ten kanał czym prędzej :-) Oczywiście lanie się z tego zimą, jak już napisał Jasiek, masz jak w banku.

Jest to podobna sprawa, jak ciągle przesuwany w górę poziom montażu GWC pod sklepami wielkopowioerzchniowymi :-)
Ktoś tam (nie będę podawał nazw firm) zauważył, że im płycej pod posadzką biegną rury, tym szybciej grunt się "regeneruje" i podnosi się temperatura powietrza wlotowego. I firma - producent GWC obniża zalecane głębokości układania rur! Przypomnę, że duże sklepy nie mają żadnej izolacji termicznej pod podłogą - nie ma takiej potrzeby.
Kiedyś na spotkaniu nie wytrzymałem, roześmiałem się i zaproponowałem, żeby w ogóle nie robić ściemy z kopaniem rowów i komplikacji z przepustami pod ławami i puścić GWC pod sufitem - efekt będzie jeszcze lepszy niż GWC 50cm pod posadzką (tak, tyle dają!), bo powietrze na wyjściu będzie miało prawie temperaturę otoczenia :-)

kaszpir007
06-07-2012, 08:10
No cóż myślałem że to dobry pomysł by wykorzystać ciepło w kotłowni. Zdaje mi się Indiana że ty też tak miałeś podłączony wlot powietrza w swojej Lunie.

Kotłownia w zimę jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu. W kotłowni jest wlot powietrza (kratka w ścianie) która jest wymagana przez przepisy dla pieca na paliwo stałe.
Wątpie aby rura mocniej wychłodziła więc pomieszczenie niż dziura w ścianie :)

No cóż nie ukrywam ze mnie zmartwiliście z tym skraplaniem :(
Myślałem że to dobry pomysł aby wykorzystać ciepło w kotłowni i dlatego tam zamontowałem rekuperator.

Jeśli jednak ten pomysł z niezaizolowaną rurą był nietrafiony i ma się to skraplać to czeka mnie przeniesienie rekuperatora na strych.
Miejsce rekuperatora w kotłowni zostalo wybrane ze względu na ciepło jakie w nim panuje i miałem nadzieję że wykorzystanie tego ciepła będzie dobrym pomysłem ...
Jeśli jednak to zły pomysł to przeniosę rekuperator na strych. Głównie z powodu hałasu jaki generuje. Nie jest on wielki , ale jeśli jest szansa go zmniejszyć to czemu nie ...

miki121
06-07-2012, 16:47
To że masz wyrzut nieizolowany to mały pikuś :)
Spokojnie zaizolujesz to.
Ale te rury flex z cienką wełenką i i nieizolowane skrzynki rozdzielające to już raczej nie mały pikuś...
Weź kup wełnę w balocie np. 20-30cm i przykryj ją rury dokładnie jak kołderką...
W innym wypadku zimą w duże mrozy możesz mieć problemy z kapaniem z anemostatów, i gromadzenie się w przewodach dodatkowo straty temperatury będą też znaczne.

Ja w strefie ciepłej daje minimalnie 20-30mm wełny na rury a na poddaszu nieizolowany można instalacje przykryć wełenką i zrób to przed zimą :)

Indiana_
06-07-2012, 17:27
Mam nadzieję, że to co Miki napisał to oczywista oczywistość, a pokazałeś nam po prostu zdjęcia kanałów przed zakryciem ich grubą warstwą wełny :-)

miki121
06-07-2012, 17:58
ja też tak myślę :)

kaszpir007
06-07-2012, 21:41
Przecież pisałem że nie wszystko jest jeszcze dokończone ...
Skrzynki będą ocieplone to oczywiste ...

Wyrzut mam izolowany. Nie izolowany mam wrzut który w 100% znajduje się w kotłowni.

Co do dodatkowego ocieplania przewodów to nie widzę potrzeby. Jeśli taka potrzeba zajdzie to oczywiście zostaną nakryte grubszą warstwą ocieplenia.

Naprawdę nie wiem skąd ma się pojawić ta woda ? Przecież przewody są izolowane a dodatkowo mają folię aluminiową. Wykraplanie występuje w przypadku całkowitego braku izolacji i przy odpowiednich warunkach.
W zimę wilgotność jest minimalna. Powietrze jest bardzo suche.

Przecież właśnie w zimę najlepiej się oszusza domy jak i np. na zewnątrz suszy sie drewno opałowe .

Jak to mówią. Poczekamy , zobaczymy ...

Jeśli pomysł na na takie "pseudo GWC" czy wstępne dogrzanie powietrza wlatującego nie sprawdzi się to wymienię rurę na izolowaną. Nie jest to wielki koszt ani zbyt dużo pracy.
Ale jeśli okaże się że nie był to zły pomysł to zyskam na tym że wlatujące do pomieszczeń powietrze będzie trochę cieplejsze a co za tym idzie potrzeba będzie mniej energii na nagrzanie pomieszczeń a więc dodatkowy zysk energetyczny ...

W "lejące" się anemostaty nie wierzę. Skąd ta woda ? Skąd ta wilgoć ? Przewody są izolowane. Fakt nie są zbyt rewelacyjnie izolowane , ale wełna mimo że ma tylko 2,5 grubości ma dośc dobre parametry. Dodatkowo przewody są zabezpieczone folią aluminiową.
Przewody te można stosować od -30 stopni ...

Zobaczymy jaK to będzie.
Jak będzie za "zimno" to kupię rolkę wełny i położę.


Na razie czeka mnie jeszcze zaizolowanie skrzynek i zaizolowanie od strony wewnętrznej anemostatów , tak aby wszystkie połączenia były szczelne.

miki121
06-07-2012, 22:14
Wiesz lepiej więc Twoja decyzja ;)
Ale wspomnisz moje słowa po pierwszej zimie...
POWODZENIA

kaszpir007
06-07-2012, 22:49
Wiesz lepiej więc Twoja decyzja ;)
Ale wspomnisz moje słowa po pierwszej zimie...
POWODZENIA

Spokojnie :)

Przewody zostaną zapewne nakryte kołderką z wełny . Nie wiem czy jaką grubą , ale na pewno nie cieńszą niż 5cm.
Z tego co wyczytałem na stronie producenta Vent-Axis starczy 5cm izolacji jeśli jest to pomieszczenie nieogrzewane.
U mnie są małej średnicy rury i małe przepływy , więc i straty będą niższe niż na dużej średnicy rurach i dużych przepływach.

Na razie nie wszystko jest skończone.

Indiana_
07-07-2012, 14:49
W zeszłym roku pomagałem kolegom z młodej firmy wentylacyjnej w Krakowie rozwiązać problem wody lejącej się z anemostatów - tak samo mieli ułożone fleksy jak Ty. Naprawdę nikt Cię tu nie chce wpuszczać w maliny i koszty, po prostu fakt, że kanały trzeba zakryć przynajmniej 10cm warstwą wełny wynika i z fizyki, i z praktyki. Strony by brakło na wytłumaczenie dlaczego, a powodów jest masa.... Tak ma być, tak piszą wszyscy instalatorzy, więc nie kombinuj :-)

kaszpir007
07-07-2012, 22:16
W zeszłym roku pomagałem kolegom z młodej firmy wentylacyjnej w Krakowie rozwiązać problem wody lejącej się z anemostatów - tak samo mieli ułożone fleksy jak Ty. Naprawdę nikt Cię tu nie chce wpuszczać w maliny i koszty, po prostu fakt, że kanały trzeba zakryć przynajmniej 10cm warstwą wełny wynika i z fizyki, i z praktyki. Strony by brakło na wytłumaczenie dlaczego, a powodów jest masa.... Tak ma być, tak piszą wszyscy instalatorzy, więc nie kombinuj :-)

Ja nie neguję tego co piszesz. Wiem że muszę zaizolować i to zrobię.
Na razie tak jak już pisałem nie wszystko jest jeszcze dokończone.
Przewody na poddaszu zostaną dodatkowo zabezpieczone przez zimnem.

PS. Zastanawiam się jednak skąd ta woda. U mnie w domu w łazience miałem tzw "grzybek" wentylacyjny , czyli taką specjalną dachówkę z wystającą wentylację. Pech chciał że grzybek był poniżej kalenicy i zimne powietrze były wdmuchiwane (ciąg wsteczny). Efekt taki że w łazience lodowato w zimę , bo kratka wentylacyjna w łazience (w suficie) zamiast wyciągać powietrze je wdmuchiwała.

Jednak w zimę nie było żadnej wody i NIC się nie lało , a przecież rura szła przez nieogrzewany strych. Rura to zwykła rura spiro owinięta folią aluminiową z takimi bąbelkami ...

Powinno się więc lać z kratki a tak nie było , więc dlaczego sądzisz że z anemostatów by się lało ?

mostek
08-07-2012, 06:39
Witam co sadzicie o tych rekuperatorach z odzyskiem wilgoci ..??? podobno (teoretyczna) spranosc bardzo wysoka, ale sie tak zastanawiam po coo odzyskiwac wilgoc skoro wentyluje sie min. aby sie tej wilgoci pozbyc .... ???
ktos stusuje moze taki reku ..???

compi
08-07-2012, 08:09
Reku przede wszystkim ma walczyć zimą o odzysk ciepła. Zima ma to dosiebie, że powietrze jest suche i dobrze zwentylowany dom ma wilgotność często poniżej 40%, co komfortowe nie jest. Dla tego ciągle kombinuje się jak tu zorganizować nawilżanie poprzez centralę. Słyszałem o wymiennikach papierowych czy czymś w tym stylu.

mostek
08-07-2012, 08:17
jakby te wymienniki byly wyciagane na czas poza zimowym to jeszcze rozumiem - bo po co mi odzysk wilgoci jak wilgotnosc powietrza 80-90% :P

compi
08-07-2012, 08:23
Poza zimą wymiennik faktycznie nie jest potrzebny. Potrzebne są same wentyle. Ale odpowiedź na pytanie po co jest odzysk wilgoci uzyskałeś.

mostek
08-07-2012, 08:40
tak sobie przegladam rekuperatory na allegro i widze ze jedne pobieraja mnostwo prądu np.100w, a inne np.20w - przy podobnej wydajnosci - i mam pytanie, ktore sa najtansze z tych malo pobierajacych prąd .. na allegro nie musza byc wszystkie reku..

mostek
08-07-2012, 08:52
hmmm sadzilem ze jest cos tanszego od Brink i on pobiera okolo16w na najnizszym biegu

mostek
08-07-2012, 09:17
hmmm tak bylo napisane na jakies z aukcji - ale pewnie powinno byc 2x16 na najnizszym biegu w zaokrągleniu 40 w :) - to tutaj sie zgadzam, pobór mocy podobny - ale ten brookvent drozszy - przynajmniej na aukcjach

cruz
08-07-2012, 18:05
Reku przede wszystkim ma walczyć zimą o odzysk ciepła. Zima ma to dosiebie, że powietrze jest suche i dobrze zwentylowany dom ma wilgotność często poniżej 40%, co komfortowe nie jest. Dla tego ciągle kombinuje się jak tu zorganizować nawilżanie poprzez centralę. Słyszałem o wymiennikach papierowych czy czymś w tym stylu.

Więc po co chcesz wentylować więcej czyli gorzej lub ja Ty to piszesz "dobrze"?
Wentyluje się tyle by było dobrze, a nie po to żeby było dużo wymian a potem się to leczy prowizorkami.

Zbyt wiele wymian powietrza w domu - pryszcz.
Nawilżacz powietrza lub papierowy wkład w reku to puder.
Zmniejszenie wydajności powietrza do prawidłowego poziomu - woda z mydłem.
Czyli nam wychodzi leczenie pryszcza pudrem. Oczywiście można ale po co. Prawidłowe leczenie pryszcza to woda z mydłem.

compi
08-07-2012, 18:41
Oj chłopie, gdy mi spada wilgotność to skręcam obroty WM, więc nie pisz co chcę uzyskać i jak to robię. Gdy kupujesz reku to pytasz się jaką będziesz miał wilgotność w domu? Zazwyczaj producent centrali i handlowiec ma to głęboko w d...., a ostatnie propozycje z nawilżaniem to odpowiedź na oczekiwania rynku. Jeśli zaczniesz rozpatrywać każdy drobiazg to zaczniesz dochodzić do wniosku, że wydatek na rekuperację się nie opłaca. Ja tak mam od jakiegoś czasu, gdy z braku kasy pod wykonaną instalację podpiąłem dwa niedrogie wentylatory osiowe. Kompromis jest potrzebny na każdym kroku i niestety nie wszyscy o tym wiedzą. Potrafią się cieszyć z zajebistego odzysku ciepła i jednocześnie wstawać w nocy, żeby suche gardło przepłukać.

kaszpir007
09-07-2012, 07:11
Mój Sentinel przy 30% wydajności (około 120-130 m3/h) pobiera 33W. Gdybym podłączył inaczej rury (poziomo a nie pionowo) to pobór mocy byłby trochę niższy (tak chociaż wynika z instrukcji).

Tak z ciekawości używacie rekuperatora także w lato ?
Zastanawia mnie sens stosowanie go w lato. Ja rozumiem jeszcze tych co mają GWC bo wtedy reku działa trochę jak klima , ale bez GWC ?
Przy normalnej pracy jedynie jeszcze bardziej nagrzeje dom a przy trybie letnim coś tam wieje ale i tak efektywność tego "wiania" jest delikatnie mówiąc słabiutka w porównaniu do pootwieranych okien ...

U mnie obecnie rekuperator po kilku dniach działania jest wyłączony a okna standardowo nonstop pootwierane :)

kaszpir007
09-07-2012, 09:34
Ja tam bunkra nie chce mieć ;)
Lubię słoneczko i ... świeże powietrze ...

Osobiście uważam że reku w zimę/jesień gdy jest sezon grzewczy ma sens bo zależy nam na odzysku ciepła i na oszczędnościach a dodatkowo na tym okresie czasu był napływ świeżego powietrza nonstop , ale w lato ?
W lato nie zależy na odzysku ciepła a nawet odzysk ciepła jest niewskazany bo może powodować dodatkowe nagrzewanie domu.

Ja jednak wolę mieć pootwierane okna i słychać śpiew ptaków i itd , niż siedzieć szczelnie zamknięty i korzystać z tego co zapewnia WM. Ona zapewnia dopływ powietrza ale w mocno ograniczonym zakresie. Pootwierane okna dadzą nieporównywalnie więcej świeżego powietrza. Tyle świeżego powietrza nie dostarczy żadna WM (domowa)..

Jedyny sens jak dla mnie to opcja wywiewu.

Szkoda jednak że u mnie nie da się całkowicie wyłączyć nawiewu. Było by mniejsze zużycie prądu i niższe koszty utrzymania ...

No chyba że ktoś mieszka przy ruchliwej drodze lub otworzenie okna powoduje większy hałas to wtedy najlepiej dla niego aby cały rok miał wszystko szczelnie pozamykane.

mostek
20-07-2012, 04:40
Witam, mam pytanko - jaki wybrac rekuperator dla domku ok,120m2 (powierzchni uzytkowej - domek pietrowy) - chodzi mi raczej o niedrogie urzadzenie
czy taki wystarczy ..??
http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-200-v-mini-200m3-h-centrala-i2481556842.html
widzalem tez na allegro lune, ale czy ma ona jakies plusy ..?? i ewentualnie oprocz ceny cos przemawia za tym zeby ja kupic .. ?? co ze skroplinami ..??

Pozdrawiam

SUSPENSER
20-07-2012, 18:00
Cytat z Allegro:



Pobór prądu wentylatora (A)
2 szt. x 62


Całkowita moc urządzenia (kW)
116



:rotfl:




Dowiedz się jakiej wielkości są filtry i czy można wkłady wyciąć sobie samemu z włókniny [taniej].

Obudowa jest ze stopu magnezowo cynkowego - chyba ze stali ocynkowanej tylko ktoś coś źle przetłumaczył ?

Mikolaj5
21-07-2012, 15:16
Pytanko, jak się ma WM do kuchenki gazowej? Trzeba robić jakąś dodatkową wentylację? Dla mnie idealny byłby okap z filtrem węglowym.

orko
21-07-2012, 16:18
... gdy z braku kasy pod wykonaną instalację podpiąłem dwa niedrogie wentylatory osiowe. Kompromis jest potrzebny na każdym kroku i niestety nie wszyscy o tym wiedzą. ...
No proszę i wyjaśniło się dlaczego reku latem nie jest potrzebny - nigdy go nie miałeś ot i tyle!
U mnie wentylacja cały czas chodzi przez wymiennik. Ot pewnie taki kaprys!

compi
21-07-2012, 23:47
No proszę i wyjaśniło się dlaczego reku latem nie jest potrzebny - nigdy go nie miałeś ot i tyle!
U mnie wentylacja cały czas chodzi przez wymiennik. Ot pewnie taki kaprys!

No tak, ale u mnie zimą nigdy(!) na nawiewie temperatura nie spadła poniżej 8 stopni na plusie, ponieważ mam , jak się okazało wydajne, rurowe GWC. Zazwyczaj było powyżej 10 stopni liczone zaraz nad podłogą w kotłowni gdzie wchodzi ruracz z systemu. Teraz pytanie kiedy się zwróci reku za 6-8 tysięcy przy takich wartościach?

jasiek71
22-07-2012, 08:45
No tak, ale u mnie zimą nigdy(!) na nawiewie temperatura nie spadła poniżej 8 stopni na plusie, ponieważ mam , jak się okazało wydajne, rurowe GWC. Zazwyczaj było powyżej 10 stopni liczone zaraz nad podłogą w kotłowni gdzie wchodzi ruracz z systemu. Teraz pytanie kiedy się zwróci reku za 6-8 tysięcy przy takich wartościach?
zgadza się ...
przy dobrym GWC nie ma sensu bawić się w wypasione centrale wentylacyjne

mostek
22-07-2012, 08:50
a mogłbys przyblizyc swoj GWC ... ?? - jaki długi?? z czego i jaki grunt .. ???

Pozdrawiam

jasiek71
22-07-2012, 09:05
a mogłbys przyblizyc swoj GWC ... ?? - jaki długi?? z czego i jaki grunt .. ???

Pozdrawiam

67mb kanalizy 200 ułożone w wężownicę z kolanami 90*
zakopane na ok. 2,5m
grunt żwirowo gliniasty

na początku sezonu grzewczego( październik ) mam ok. 14*, a na końcu (marzec ) ok.8* nie zależnie od warunków zewnętrznych
taka temperaturę pokazuje sonda umieszczona w wymienniku, temp. nawiewowa w domu jest o ok. 3* wyższa gdyż rura doprowadzająca przechodzi pod częścią budynku

mostek
22-07-2012, 13:14
a o jakiej njmniejszej powierzchni powinien byc GWC - mam w planie kupic rekuperator Brink medium - domek - okolo 110-120-m2 - mysle raczej o niedurzym GWC z powodu beaku miejsca na dzialce ..;;/ a super by bylo jakby powietrze zima pobierane nie spadalo ponizej 0 stopni

compi
22-07-2012, 14:47
Bo GWC nalezy pod domem robić na etapie stanu zero. Wtedy mieścisz się, nie musisz dawać pomarańczowych, droższych rur i chyba zyskujesz te kilka stopni więcej w największe mrozy.

jasiek71
22-07-2012, 14:56
Bo GWC nalezy pod domem robić na etapie stanu zero. Wtedy mieścisz się, nie musisz dawać pomarańczowych, droższych rur i chyba zyskujesz te kilka stopni więcej w największe mrozy.

tak się zastanawiam czy taki sposób ułożenia wymiennika nie ma wpływu na temperaturę gruntu pod domem...
żeby sie nie okazało że cześć z tych kilku stopni wypompowujemy sobie najpierw z chałupy a potem wdmuchujemy przez wentylację...;)

nydar
22-07-2012, 15:05
Dokładnie jest jak piszesz .Coś kosztem czegoś.Dlatego GWC pod domem musi mieć system regeneracji temperatury.Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pod chudziakiem wężownicy z peksa ,zasilanej nadmiarem ciepła z kolektora słonecznego.Przy okazji rozwiązuje to problem przegrzewania kolektora w okresie wakacyjnym.

jasiek71
22-07-2012, 15:11
nydar
jak ten twój pomysł sie sprawuje ?
jaką masz obecnie temperaturę gruntu z ta wężownicą... ?

compi
22-07-2012, 15:14
Tez nad tym myślałem. Znaczenie ma tu głębokość posadowienia i nawet jeśli zysku energetycznego nie ma to jednak teren zyskaliśmy : ).

jasiek71
22-07-2012, 15:28
Tez nad tym myślałem. Znaczenie ma tu głębokość posadowienia i nawet jeśli zysku energetycznego nie ma to jednak teren zyskaliśmy : ).

jakoś mnie nie przekonuje zrobienie wielkiego wykopu
ułożenie rur, częściowe zasypanie, ubicie...
a dopiero na tym robienie ław fundamentowych...

z kolei zrobić pomiędzy fundamentami, czyli dość płytko pod posadzką to jest wypompowywanie ciepła z domu...
tak trochę robić aby robić...

nydar
22-07-2012, 15:39
Na dzień dzisiejszy jest 23oC,ale za to 250 ton wilgotnego piachu.Na ile to starczy ,to okaże się tej zimy.

jasiek71
22-07-2012, 15:44
Na dzień dzisiejszy jest 23oC,ale za to 250 ton wilgotnego piachu.Na ile to starczy ,to okaże się tej zimy.

a ile do tej pory połknęła (kwh) pompka obiegowa... ?

nydar
22-07-2012, 16:18
Pompka obsługuje kolektor,bufor ciepła i wężownicę gruntową.Od 10.04.11 czyli od dnia uruchomienia przepompowała ok.1200kWh energii cieplnej,pobierając ok.12kW.Mogło być mniej ale przegiąłem z długością pętli w kolektorze słonecznym.

compi
22-07-2012, 16:18
Mój system zmieścił się pod salonem, a więc ponad 40mb rury w układzie Tichelmanna. Nie było z tym większych kłopotów. A pomysł na oddanie nadmiaru ciepła do GWC nie pasuje mi latem, gdy chcemy ochłodzić dom, a nie go ogrzewać.

jasiek71
22-07-2012, 16:25
Mój system zmieścił się pod salonem, a więc ponad 40mb rury w układzie Tichelmanna.

jak głęboko masz to zakopane ?
(względem podłogi )

compi
22-07-2012, 17:38
Od poziomu gruntu 2m plus dwa bloczki po 14cm i płyta podłogowa zbrojona 14. Razem +- 236cm bo spadki są. 20cm podłogowego styro w tym się mieści, więc piachu mam tam 216cm.

SUSPENSER
22-07-2012, 19:17
Pytanko, jak się ma WM do kuchenki gazowej? Trzeba robić jakąś dodatkową wentylację? Dla mnie idealny byłby okap z filtrem węglowym.

Mam okap z węglowym i to nam wystarcza.

zbynek001
04-08-2012, 15:03
Ma ktoś doświadczenia z rekuperatorem firmy Frapol Onyx Dream 400 ?

Conrad&Beata
06-08-2012, 11:36
Ma ktoś doświadczenia z rekuperatorem firmy Frapol Onyx Dream 400 ?

Oglądałem ten sprzęt, co prawda, nie podłączony do instalacji, na moje niedoświadczone oko + to co piszą w specyfikacji, sprzęt całkiem ok, jednak cena go dyskwalifikuje..

Meggi56
12-08-2012, 14:20
Witam
Co sądzicie o rekuperatorze "COMFOAIR 350 LUXE VV do domu parterowego o powierzchni około 130 metrów?

kerado28
12-08-2012, 20:44
Jakość - dobra
Cena - zbyt wysoka

mkmiecik
14-08-2012, 19:38
COMFOAIR 350 LUXE VV ma wysoki poziom hałasu.
Przy wydajności ok. 400 m3/h na wyrzutni masz ok. 61,1dB. Dla porównania Mistral 400 PRO (http://www.pro-vent.pl/mistral-pro400Ec,0.html) ma wtedy 48,5dB. Wzrost hałasu o 10dB odbierany jest przez człowieka jako dwukrotny wzrost hałasu.

Meggi56
14-08-2012, 20:38
Hałas to nie problem, rekuperator zamontowany jest w garażu, a pomiędzy garażem, a kuchnią mamy jeszcze spiżarnię. Interesuje mnie jakość i sprawność tego urządzenia.

kerado28
14-08-2012, 20:55
Sprawność do 95%







Sprawność do 95%... (labolatoryjnie) :-)

mkmiecik
16-08-2012, 09:50
No właśnie. Laboratoryjnie to słowo klucz.
Sprawność powinna być podawana jako wykres. Rekuperatory, które były wymyślone kilka lat temu jeszcze w opisach mają charakterystyki sprawności (http://www.infowentylacja.pl/wybor-rekuperatora#spraw). Czyli sprawność w zależności od przepływu (wydajności / biegu wentylatora), wilgotności powietrza (suche, wilgotne).
Teraz nawet solidni producenci, którzy do tej pory podawali wykresy, dla nowych urządzeń podają sprawność bez wykresu bo nie dają rady konkurować z liczbami typu 99%. Klient patrzy tylko na jedną liczbę i można go przekonywać.

kerado28
16-08-2012, 19:29
Aż tak tragicznie nie jest :-)
Policz 85-87% - będzie dobrze.

miki121
16-08-2012, 20:00
Ja zawsze informuję klientów że jeżeli producent używa magicznego słowa "do" to niech przyjmę dla przeciwprądowego około 80% ...
A opowiadanie ludziom że reku ma 99% wydajności to trzeba zadać sobie pytanie przy jakich parametrach bo na pewno nie jest to możliwe przez cały czas pracy rekuperatora ;)

KrzysztofLis2
17-08-2012, 07:04
No i jeszcze pytanie, jak jest ta sprawność liczona, bo temperaturowo to ona sobie może wynieść 99%, ale to jeszcze nie oznacza, że się odzyskuje 99% ciepła ze strumienia powietrza.

nydar
17-08-2012, 07:41
Liczona jest na skróty.Twórcy rekuperatorów twierdzą ,że w powietrzu jest 100% powietrza,a para wodna to tylko imaginacja.Skoro nie widać to nie ma.

miki121
17-08-2012, 08:03
Częściej twórcy i ich pomysły są ciekawe :)
Ale bardziej bałbym się dystrybutorów i ich handlowców...
Ostatnio miałem przyjemność rozmowy z jednym takim Panem i szczerze mówiąc ubawił mnie na maksa...
W jego teorii nie dość że odzyskam wszystko z powietrza to jeszcze dołoży mi 27% odzyskanego jak to powiedział ".... z pary wodnej ..... "
Wynikowa tego taka że nie dość że odzyskam to jeszcze dogrzeje powietrze do wyższej temperatury :)
I to się nazywa pomysłowość i kreatywność...

kerado28
17-08-2012, 18:07
To go fantazja poniosła :-)
Należało się spytać, że jeśli masz w domu 20 stopni, to czy będzie nawiewało 20 stopni + 27% :-)
Byłoby super...
Po co montować wtedy pompy ciepła ?

miki121
17-08-2012, 18:55
No właśnie..
Ale tacy właśnie pseudo doradcy klientów - instalatorów robią bałagan na rynku i wodę z mózgu normalnemu Kowalskiemu...
Szkoda gadać :(

f.5
17-08-2012, 19:29
Miki pytanie czy klimą też sie zajmujecie ?

miki121
17-08-2012, 19:31
Miki pytanie czy klimą też sie zajmujecie ?

Tak jak coś chcesz to pisze na priva :)

kerado28
17-08-2012, 20:15
A tak z licz :-
0
20 stopni + 27% =25,4 stopnia
Jak na mój gust to stanowczo za dużo :-)
Byłoby w domku za ciepło...
hehe

niedowiarek
19-08-2012, 18:06
Witam
Co sądzicie o rekuperatorze "COMFOAIR 350 LUXE VV do domu parterowego o powierzchni około 130 metrów?

Mam taką centralę i mogę powiedzieć, że urządzenie ogólnie o.k. Natomiast usługa (kompleksowa) dostawy i montażu przez firmę r********** stanowczo poniżej krytyki. Na szczęście wyłączność na te centrale na terenie kraju już nie obowiązuje i firma ta już nie może dyktować swoich marnych standardów w połączeniu z wątpliwą jakością montażu. Widać nawet producent zrezygnował z wyłączności tego przedstawiciela na Polskę udostępniając swój produkt innym dystrybutorom. To chyba o czymś świadczy..... Jeżeli masz wątpliwości to zapytaj o możliwość włączenia sterowania w automatykę budynkową. Idę o zakład, że wszystko jest możliwe pod warunkiem, że nie zapytasz o pierwszy lepszy szczegół. Nawet protokół komunikacyjny automatyki centrali jest tajemnicą strzeżoną jak twierdza!!!! Dystrybutor r**************.pl nie potrafi uzyskać od producenta nawet tak podstawowych informacji, jak lista zmiennych sterownikowych czy protokołu komunikacyjnego, który (ponoć) pozwala na komunikację przez port szeregowy. Ogólnie centrala w miarę przyzwoita, oferta na Polskę - pod psem.

miki121
19-08-2012, 18:27
ja kupuje je w Polsce od małej firmy z pomorza i na pewno nie kupię tego od r.pl :)

niedowiarek
19-08-2012, 18:55
ja kupuje je w Polsce od małej firmy z pomorza i na pewno nie kupię tego od r.pl :)

Żadna firma nie będzie gorsza. A już z całą pewnością droższa......

SUSPENSER
19-08-2012, 19:09
Częściej twórcy i ich pomysły są ciekawe :)
Ale bardziej bałbym się dystrybutorów i ich handlowców...
Ostatnio miałem przyjemność rozmowy z jednym takim Panem i szczerze mówiąc ubawił mnie na maksa...
W jego teorii nie dość że odzyskam wszystko z powietrza to jeszcze dołoży mi 27% odzyskanego jak to powiedział ".... z pary wodnej ..... "
Wynikowa tego taka że nie dość że odzyskam to jeszcze dogrzeje powietrze do wyższej temperatury :)
I to się nazywa pomysłowość i kreatywność...

Z kotłami na gaz im wyszło i teraz niektóre mają po 109% - sic !

kangaxx
20-08-2012, 20:25
"...gwarantujących sprawność odzysku ciepła wynoszącą do 98 % a w przypadku urządzeń odzyskujących ciepło z entalpii do 127 %..."

miki na jakiej stronie ja to znalazłem?

miki121
20-08-2012, 20:39
Dzięki że mi przypomniałeś :)
Bo sam o tym zapomniałem.....
:)

Liwko
20-08-2012, 20:40
He he :D

miki121
20-08-2012, 20:44
Przy tworzeniu nowej strony muszę bardziej pobawić się w cenzora :)

modena
21-08-2012, 11:34
Witam .:bye:
Chłopaki mam pytanko ( może już o tym było , ale od czytania już mam mroczki przed oczami) , a Wy tu będziecie wiedzieć takie rzeczy:yes:
Mianowicie budynek będzie projektowany lada moment przez architekta ( proj. indywidualny) a my chcemy wentylację mechaniczną z rekuperatorem i nie chcemy żadnych kominów ( nawet do kominka) a ogrzewanie ma być gazowe kocioł kondensat z rurą koncentryczną w ścianie . W związku z tym jak to się robi do PNB- czy musi być dołączony projekt wentylacji mechanicznej , czy jak . Rozmawialiśmy z architektem i on stwierdził że zaprojektuje kominy wentylacyjne ( a po jakiego grzyba:confused::sick:) a my w trakcie budowy mamy sobie zrobić WM i że to jest zmiana nie istotna. Czy to prawda ? Jakoś takie rozwiązanie nie budzi naszego zaufania.
Jak to powinno być poprawnie rozwiązane?
Pozdrawiam:D

grzeniu666
21-08-2012, 11:51
...W związku z tym jak to się robi do PNB- czy musi być dołączony projekt wentylacji mechanicznej , czy jak . Rozmawialiśmy z architektem i on stwierdził że zaprojektuje kominy wentylacyjne ( a po jakiego grzyba:confused::sick:) a my w trakcie budowy mamy sobie zrobić WM i że to jest zmiana nie istotna. Czy to prawda ?...

O ile wiem projekt WM możecie sobie zamówić później i kiero może tę zmianę wpisać do DB. Nie mam pewności co gdy projekt robicie sami i nie macie ładnej pieczątki. Jak tak mam i sam jestem ciekaw jak co będzie :) Projektant może nie chcieć dokładać WM bez dopłaty, a i "zy" jak nie jest oblatany w temacie może się bać.

Liwko
21-08-2012, 12:06
Do mnie przyszedł kominiarz, przyłożył wiatraczek do nawiewu i wyciągu, podbił pieczątkę i sobie poszedł. Tyle miałem formalności z WM :)
W papierach chyba została grawitacyjna, muszę sprawdzić...

plusfoto
21-08-2012, 14:04
Pieczątka pieczątką ale jak zaprojektuje grawitacyjną to będą kominy i kanały wentylacyjne. A wywalenie komina to niestety zmiana chyba istotna. U mnie projektant wszystkie kominy i kanały powywalał z projektu a w tabelce umieścił zapis że wentylacja będzie indywidualna mechaniczna. Jeśli masz garaż to niestety tam mały kominek wentylacyjny musisz zachować.

modena
21-08-2012, 19:23
Pieczątka pieczątką ale jak zaprojektuje grawitacyjną to będą kominy i kanały wentylacyjne. A wywalenie komina to niestety zmiana chyba istotna. U mnie projektant wszystkie kominy i kanały powywalał z projektu a w tabelce umieścił zapis że wentylacja będzie indywidualna mechaniczna. Jeśli masz garaż to niestety tam mały kominek wentylacyjny musisz zachować.
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi:yes: .Jeśli ktoś jeszcze coś wie ,to proszę podzielcie się swoją wiedzą:yes:
W garażu z pewnych względów będzie jeden komin wentylacyjny:yes:
Pozdrawiam

kaszpir007
23-08-2012, 07:37
Zmiany w instalacji WM z rekuperatorem ...

Witam !

Zaczynam przerabiać poddasze na poddasze użytkowe. W związku z tym muszę przerobić instalację :(
Trochę szkoda bo znów trzeba będzie kombinować z przeniesieniem centrali (obecnie jest na poddaszu) ale zapewne wróci o kotłowni bo nie ma obecnie na niej innego miejsca a aby ją przenieść go garażu trzeba by zbyt mocno kuć ściany aby przenieść całe orurowanie a kucie ścian chcę to ograniczyć do do minimum. Rekuperator w kotłowni będzie schowany w szafce i mam nadzieję że dzieki temu troche go wyciszy :)

Obecnie instalcja tak wygląda , choć są lekkie zmiany np. (anemostaty nawiewne są fi80).
Zmiany jakie zajdą to wstawienie w salonie schodów (w kształcie litery L) , naniesione już na rysunku.
Jeden anemostat będzie więc dokładnie nad schodami.

132666

Po wejściu na poddasze będzie taki rozkład pomieszczeń.
Ze zdjęć wynika że będę miał 4 wywiewy (obecnie mam 3) i aż 7 nawiewów (obecnie mam 5).

Jednakże zastanawiam się nad sensownością zwiększenia nawiewów.

Moje pytania brzmią :)

Czy nawiew którzy znajduje się na parterze w salonie nad schodami można go tam zostawić czy można spokojnie go przenieść na poddasze do jednego z pokoi ?
Wtedy w salonie pozostał by tylko jeden nawiew. Czy nie było by to stanowczo za mało ?
Pytam bo w salonie nad schodami byłby nawiew a z metr wyżej (na poddaszu) wywiew więc chyba trochę bez sensu ?

Planujemy także w najbliższej przyszłości połączyć dwa pokoje na parterze. Obecnie oba mają po 1 anemostacie nawiewnym. Pomyślałem zatem aby także zabrać z tamtąd jeden anemostat. Na razie pokój jeden byłby bez wentylacji , ale jest to obecnie pokój nie zamieszkały i sporadycznie użytkowany więc chyba brak wentylacji nie byłby problemem , zawsze mogą być otwarte drzwi do tego pokoju i jakoś by się wentylował.
Połączone z najbliższej przyszłości mają być położone za salonem 2 pokoje w jeden duży. Ma być tam duża sypialnia a na końcu pokoju ma być zabudowa (szafy). Takie są pomysły ;)

Pytam bo nie wiem czy warto zmieniać centralę na 7 wyjściową , tym bardziej że tak centrala była by wykonana na specjalne zamówienie i nie jest ona tania , bo nie jest to standardowa centrala :)
Dlatego pomyślałem aby zmienić rozmieszczenie anemostatów nawiewnych i dzięki temu pozostawić obecną skrzynkę rozdzielczą nawiewną, ale jeśli nie jest to pożądane to trudno zamówię nową skrzynkę ...
Wywiewną i tak muszę wymienić , bo potrzebny jest jeszcze jeden wywiew ...

CO sądzicie o tym zmianach ?

132667

Bastek1
24-08-2012, 06:24
witam po raz pierwszy w tym dziale

czytam , sledzę wątki - i nasuwa mi sie pytanie
czemu prawie nikt nie pisze o mistralach? czasem się przwewinie coś o serii duo-że porażka. a zwykłe? a pro ?

jest wiele wypowiedzi o drogich, o tanich....

becker
24-08-2012, 14:45
W przypadku rekuperatora bez GWC, jaką temperaturę może mieć powietrze nawiewane w ostrą zimę (np. -15 stopni na zewnątrz) do sypialni ?

Słyszałem opinię od pewnego użytkownika, że powietrze jest dużo za zimne i konieczne jest... wyłączenie systemu.

Czy to może być prawda?

compi
24-08-2012, 15:27
Jak sypialnia ma 2,3 wysokości i anemostat wisi nad głową to po wystawieniu tyłka spod kołdry można chyba wyczuć zimny powiew ; ). A tak na poważnie to sypialnia jest chyba najbardziej wymagającym pomieszczeniem pod względem wyboru ustawienia nawiewu.

Liwko
24-08-2012, 15:34
W przypadku rekuperatora bez GWC, jaką temperaturę może mieć powietrze nawiewane w ostrą zimę (np. -15 stopni na zewnątrz) do sypialni ?

Słyszałem opinię od pewnego użytkownika, że powietrze jest dużo za zimne i konieczne jest... wyłączenie systemu.

Czy to może być prawda?

Mam WM z reku bez GWC. Zimą działa ona na minimalnej wydajności (chodzi o nieprzesuszenie domu) i jeżeli nie będziesz miał anemostatu nad głową to nic nie odczujesz. Ja mam ze 2 metry w bok od głowy.

kangaxx
24-08-2012, 16:33
z innej beczki
jakoś niezbyt cenię sobie myśl techniczną proventa to ich przedstawiciele też ni lepsi, np nowy model wymiennika, takiego jeszcze nie widziałem ale chyba się czepiam :)

http://www.geo-went.pl/cennik-central-z-wymiennikiem-przeciwprondowym-cennik-12.html

Liwko
24-08-2012, 16:52
z innej beczki
jakoś niezbyt cenię sobie myśl techniczną proventa to ich przedstawiciele też ni lepsi, np nowy model wymiennika, takiego jeszcze nie widziałem ale chyba się czepiam :)

http://www.geo-went.pl/cennik-central-z-wymiennikiem-przeciwprondowym-cennik-12.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.geo-went.pl%2Fcennik-central-z-wymiennikiem-przeciwprondowym-cennik-12.html)

Który?

kangaxx
24-08-2012, 19:46
nie zatrybiłeś chyba :)

Liwko
24-08-2012, 22:09
Pewnie nie tylko ja.

Irek.K
24-08-2012, 22:19
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi:yes: .Jeśli ktoś jeszcze coś wie ,to proszę podzielcie się swoją wiedzą:yes:
W garażu z pewnych względów będzie jeden komin wentylacyjny:yes:
Pozdrawiam

Niech projektant zrobi te kominy, zaoszczędzisz na projekcie wentylacji. Miałem niestety wykreślone kominy i musiałem kupić projekt wentylacji z uzgodnieniami (ok. 1000 zł), gdybym miał kominy to projekt WM bym miał darmo a kierownik budowy by tylko zrobił odpowiedni wpis w dzienniku budowy.


Rozmawialiśmy z architektem i on stwierdził że zaprojektuje kominy wentylacyjne ( a po jakiego grzyba) a my w trakcie budowy mamy sobie zrobić WM i że to jest zmiana nie istotna. Czy to prawda ?...
Kominy musi na razie zrobić bo inaczej projekt nie przejdzie.

plusfoto
24-08-2012, 23:00
Kominy musi na razie zrobić bo inaczej projekt nie przejdzie.
Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd

kangaxx
25-08-2012, 08:22
nowy przeciwprondowy vs tradycyjny przeciwprądowy

Irek.K
25-08-2012, 11:32
Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd

To znaczy, że przejdzie projekt bez wentylacji i informacji o tym że wentylacja będzie zaprojektowana odrębnie?

plusfoto
25-08-2012, 12:35
To znaczy, że przejdzie projekt bez wentylacji i informacji o tym że wentylacja będzie zaprojektowana odrębnie?

Przeczytaj mój poprzedni post #4269 na tej stronie.
A ty napisałeś dokładnie - Kominy musi na razie zrobić bo inaczej projekt nie przejdzie.

pawelpiwowarczyk
25-08-2012, 18:00
Pewnie nie tylko ja.Prond pronda prondem pogania. Ładne zdanie?

Irek.K
25-08-2012, 21:08
Przeczytaj mój poprzedni post #4269 na tej stronie.
A ty napisałeś dokładnie - Kominy musi na razie zrobić bo inaczej projekt nie przejdzie.

Przeczytaj mój post #4280 w całości. Chyba dosyć wyraźnie napisałem, że jest to możliwe ale naraża na dodatkowe koszty związane z odrębnym projektem WM?
Jeżeli nie to doprecyzuję. Aby uniknąć kosztów projektu WM lepiej w projekcie mieć kominy a w trakcie budowy "za pomocą" wpisu kierownika budowy do dziennika budowy zmienić na WM.

plusfoto
26-08-2012, 09:28
Jeszcze raz ci tłumaczę. Kominów nie musi robić wystarczy że w części opisowej umieści zapis - Wentylacja mechaniczna w/g indywidualnego projektu. Dokładnie mniej więcej tak samo jak ze schodami - wystarczy zapis n.p. schody samonośne w/g indywidualnego projektu. Widziałeś aby ktoś w takim przypadku dołączał projekt schodów do projektu aby otrzymać pozwolenie na budowę. Tak samo jest z wentylacją. A projekt wentylacji i tak będziesz chyba robił ( oczywiście w późniejszym terminie ) chyba że zrobisz ją na oko, ale wtedy życzę ci powodzenia i szczęścia jeśli ona będzie sprawna.

Irek.K
26-08-2012, 10:16
Ja ci tłumaczył już nie będę, bo chyba jaśniej się nie da.

rpilski
27-08-2012, 05:41
Jeszcze raz ci tłumaczę. Kominów nie musi robić wystarczy że w części opisowej umieści zapis - Wentylacja mechaniczna w/g indywidualnego projektu. ...
Najlepiej zapytać w wydziale architektury we własnym starostwie. U mnie tak przeszło, ale niestety, mimo tego, że prawo jest jedno to każdy wydział architektury ma swoje wymagania.

modena
30-08-2012, 11:16
Najlepiej zapytać w wydziale architektury we własnym starostwie. U mnie tak przeszło, ale niestety, mimo tego, że prawo jest jedno to każdy wydział architektury ma swoje wymagania.
Tak zrobię:yes:

Serdecznie Wam wszystkim dziękuję za wszelkie informacje:yes:
Pozdrawiam

Indiana_
30-08-2012, 15:55
Witam.
Najczęściej trafiają do mnie inwestorzy na etapie lania fundamentów, więc od razu ustalamy że wywalamy wszystkie kominy z wyj. do kominka i do kotła. Potem kierownik budowy robi wpis w dzienniku i wszystko OK. Nigdy w życiu nie było później żadnych problemów. To już są kpiny, i przerost administracji, żeby człowiekowi we własnym domu jakiś małpiszon z urzędu decydował, ile ma mieć kominów, albo jaką wentylację czy ogrzewanie :-)
Jak będziemy pozwalać urzędasom na panoszenie się po własnej budowie, to daleko nie zajedziemy... Może nowelizacja Prawa Budowlanego coś zmieni na lepsze, zobaczymy. Podobno ma być prościej i szybciej :-)

plusfoto
30-08-2012, 15:58
. Podobno ma być prościej i szybciej :-)
Z naciskiem na PODOBNO:yes:

niedowiarek
31-08-2012, 20:49
Podobno ma być prościej i szybciej :-)

Prościej to już było. Prawo budowlane po "uproszczeniu" podobno pozwala na wykonanie przyłączy bez PNB. Okazuje się jednak, że nie dotyczy to np. przyłącza z domu do garażu, bo wg urzędasa jest to instalacja, czyli coś innego niż przyłącz i rząda PNB. Podobnie z oczyszczalnią przydomową - jak chcesz ją wybudować, to urzędas ci wymyśli, że na studnię chłonną potrzebujesz nie tylko PNB, ale jeszcze powolenie wodno prawne, bo wg urzędasa oczyszczalnia się kończy na osadniku wtórnym. A inwestor może spełnić chore ambicje urzędasa lub zrezygnować z budowy. Jak ktoś twierdzi, że będzie kolejne ułatwienie, to mi skóra cierpnie na myśl, ile mnie czeka dodatkowych formalności i kosztów związanytch z tymi 'ułatwieniami". Jedno jest pewne: urzędas zrobi wszystko, żeby zaznaczyć swoją wyższość i udowodnić, że jest potrzebny na swoim stanowisku. A robi to najczęściej z nudów. A urzędy puchną i pękają w szwach od tabunu coraz to nowych urzędasów....... Końca nie widać :(.

kangaxx
31-08-2012, 21:34
powinien być wprowadzony sezon polowań na polityków i urzędników :)

Zoko
01-09-2012, 09:34
Częściej twórcy i ich pomysły są ciekawe :)
Ale bardziej bałbym się dystrybutorów i ich handlowców...
Ostatnio miałem przyjemność rozmowy z jednym takim Panem i szczerze mówiąc ubawił mnie na maksa...
W jego teorii nie dość że odzyskam wszystko z powietrza to jeszcze dołoży mi 27% odzyskanego jak to powiedział ".... z pary wodnej ..... "
Wynikowa tego taka że nie dość że odzyskam to jeszcze dogrzeje powietrze do wyższej temperatury :)
I to się nazywa pomysłowość i kreatywność...

Każde urządzenie wytwarza ciepło. Mój rekuperator (BRINK) podgrzewa powietrze zaciągane z GWC o 5 stopni czyli działa jak dobry kaloryfer.
Na wejściu reku jest 16 stopni a na wyjściu 21.

pawelpiwowarczyk
01-09-2012, 14:16
Każde urządzenie wytwarza ciepło. Mój rekuperator (BRINK) podgrzewa powietrze zaciągane z GWC o 5 stopni czyli działa jak dobry kaloryfer.
Na wejściu reku jest 16 stopni a na wyjściu 21.Oj, to sporo. Użytkownicy rekuperatorów pisali że te podgżewają powietrze o około 1,5 st.C.
W których miejscach dokonujesz pomiaru? Bezpośrednio przed i za rekuperatorem?

jasiek71
01-09-2012, 19:28
Każde urządzenie wytwarza ciepło. Mój rekuperator (BRINK) podgrzewa powietrze zaciągane z GWC o 5 stopni czyli działa jak dobry kaloryfer.
Na wejściu reku jest 16 stopni a na wyjściu 21.

masz mało szczelną przepustnicę by-passu, część nawiewanego leci przez wymiennik

ivy17
06-09-2012, 09:49
witam niesmiało ...proszę o poradę i sugestie :) w domku który bedziemy miec chcemy zrobić rekuperację;)...czy może ktoś polecic firmę/fachowca z woj. mazowieckiego /okolice Warszawy który przygotowalby mi sensowny projekt rekuperacji a jednoczesnie nie puścił nas z torbami :) Myśleliśmy tez o samodzilnej realizcji ale całości nie damy rady...jeszcze zbyt mała wiedza :rolleyes:
Projektowana wentylacja znajdować się będzie w domu jednorodzinnym o powierzchni wentylowanej mechanicznie ok.165 m2 i kubaturze 420 m3.

kerado28
06-09-2012, 17:16
Napisz jaki masz projekt domu.

ivy17
06-09-2012, 18:10
http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=215 połówka blizniaka :-)

michal_l
07-09-2012, 18:26
proszę o maila na prv
chętnie pomogę w sprawie wentylacji z reku

flisiu
10-09-2012, 07:25
Witam, mam do Was pytanie odnosnie kosztow zalozenia rekuperacji. bylem ostatnio na spotkaniu w pewnej firmie ktora prawdopodobnie bedzie zakladac mi pompe ciepla powietrzna z cala instalacja. maja oni w swojej ofercie takze systemy wentylacyjne i namawiaja mnie na rekuperacje. znam zalety rekuperacji i do tej pory jednak bylem zdania ze jej nie bede zakladal ze wzgl. na dodatkowe koszty na ktore chyba sobie nie moge pozwolic. Firma ta podala mi cene ~19 tys za instalacje wentylacji mechanicznej razem z robota i rekuperatorem (firmy nie pamietam ale jakas holenderska). moje pytanie do Was czy to duzo czy nie - dom mam 170m2?? ile Wy zainwestowaliscie w reku i czy cena jest warta korzysci plynacych z uzytkowania takiej instalacji??przy rezygnacji z kominow wentylacyjnych ile wychodzi roznica miedzy grawitacja a mechaniczna?? za wszelkie sugestie z gory dziekuje.

Piczman
10-09-2012, 09:43
Historia z cyklu : "Kto bogatemu zabroni"

Zbuduj DOBRĄ i DZIAŁAJĄCĄ chociaż przez połowę roku WG i ciesz się życiem !

JESZCZE można te kominy stawiać, Ty masz wybór . Za kilka lat takiego wyboru nikt mieć nie będzie !

kangaxx
11-09-2012, 20:47
dobrze powiedziane picz :)

nie wiem flisiu czy te 19k to dużo, wszystko zależy co oni chcą ci tam pomontować, ale można taniej i o równie dobrej jak nie lepszej sprawności

flisiu
12-09-2012, 13:11
dobrze powiedziane picz :)

nie wiem flisiu czy te 19k to dużo, wszystko zależy co oni chcą ci tam pomontować, ale można taniej i o równie dobrej jak nie lepszej sprawności

Dobrze wiedziec :) to powiedzmy ile trzeba minimalnie liczyc za dobra instalacje razem z robocizna??

Liwko
12-09-2012, 15:21
Dobrze wiedziec :) to powiedzmy ile trzeba minimalnie liczyc za dobra instalacje razem z robocizna??

Rozdziel sobie na drobne
- ile kanały? (jakie kanały, ile robocizna)
-ile rekuperator? (jaki reku, ile montaż)
-ile GWC? (opcjonalnie) (jakie GWC, ile wykonanie)
To wszystko trzeba odnieść do konkretnego przypadku. Nie powinno się tego uogólniać. Ale jak ci napiszę, że powinieneś się zmieścić w 10 tyś (na miękkich kanałach)bez GWC, to chyba mnie nikt stąd nie pogoni:D

kangaxx
12-09-2012, 20:05
jeśli nie będziesz szalał z centralkami to się wyrobisz

zbynek001
23-09-2012, 20:36
mam właśnie zrobioną instalację w świeżo wybudowanym domu, mam zamiar zamieszkać dopiero wiosną przyszłego roku, czy rekuperator może stać przez zimę w nieogrzewanym domu ?

Liwko
23-09-2012, 20:37
mam właśnie zrobioną instalację w świeżo wybudowanym domu, mam zamiar zamieszkać dopiero wiosną przyszłego roku, czy rekuperator może stać przez zimę w nieogrzewanym domu ?

Nic mu się nie stanie;)

wibart
28-09-2012, 05:58
KOminek a WM

Wiem , ze to nie forum o kominkach, ale chciałbym uzyskać opinie od praktyków.
Jakie macie wkłady w kominku - wiem, ze musza miec dolot zew. Ale czy poza tym sa szczelne? Słyszałem, ze tylko nieliczne z dolotem sa szczelne a dokładniej tylko te droższe? Myslalem o Maja 12kw z kratki.pl lub KFD ilux 90 tez chyba 12 KW - ale podobno daleko im do szczelnosci i moga tworzyć podcisnienie w domu. Jak wygląda to u Was? Jakie macie doswiadczenia?
Mam reku Brink Medium.
Wibart

kaszpir007
28-09-2012, 07:04
Większość kominków ma dolot powietrza zrobiony jako dodatek lub jako opcje. Cięgle są dostępne inne sposoby dostarczenia powietrza. W większości przez popielnik i ... obudowę ...

Zapewne są szczelne kominki ale musiały by być one zaprojektowane tylko i wyłącznie do pracy z dolotem powietrza z zewnątrz ...

wibart
28-09-2012, 08:22
Większość kominków ma dolot powietrza zrobiony jako dodatek lub jako opcje. Cięgle są dostępne inne sposoby dostarczenia powietrza. W większości przez popielnik i ... obudowę ...

Zapewne są szczelne kominki ale musiały by być one zaprojektowane tylko i wyłącznie do pracy z dolotem powietrza z zewnątrz ...

dolot - wlasnie tego sie obawiam, ze pomimo ze ma dolot - nie jest szczelny.
Jaki według posiadaczy WM kominek jest szczelny - tzn powietrze dostarzcane jest tylko i wyłacznie przez dolot????
Nie stac mnie na kominki za 5-8 tys. Czy nie ma szczlnych w przedziale 2-3 tys?

wingerman
28-09-2012, 17:01
dolot - wlasnie tego sie obawiam, ze pomimo ze ma dolot - nie jest szczelny.
Jaki według posiadaczy WM kominek jest szczelny - tzn powietrze dostarzcane jest tylko i wyłacznie przez dolot????
Nie stac mnie na kominki za 5-8 tys. Czy nie ma szczlnych w przedziale 2-3 tys?
A może idzie doszczelnić sznurem czy innym materiałem ten nieszczęsny popielnik, lub w ogóle zakleić go jakimś klejem czy silikonem wysokotemperaturowym.

kerado28
29-09-2012, 06:41
mam właśnie zrobioną instalację w świeżo wybudowanym domu, mam zamiar zamieszkać dopiero wiosną przyszłego roku, czy rekuperator może stać przez zimę w nieogrzewanym domu ?
Może tylko po co?
Aby rekuperator działał poprawnie musi mieć także temperaturę minimalną !!

pawel_1024
16-10-2012, 12:16
Może tylko po co?
Aby rekuperator działał poprawnie musi mieć także temperaturę minimalną !!

Może warto go trochę podgrzewać żeby nie przemarzał? Skoro dopiero wybudowany, to ma w sobie sporo wilgoci i przemarzanie na zdrowie mu nie wyjdzie. Polecałbym go również wentylować reku przez całą zimę na małej chociaż wydajności np. 20-40 m3/h to będzie sechł, nie będzie śmierdział ani pleśniał itp. Przy takiej pracy sądzę że zapłacisz za zimę od 200 do 700 zł (zależnie od ocieplenia i innych czynników), a dom będziesz miał sporo wysuszony i nie wymrożony...
Przemyśl to bo nie tylko reku nie lubi przemarzać ;)

kalio
16-10-2012, 19:24
Witam

Przegladając ostatnio serwis drogo.pl natrafięlm na taki reku [link]http://allegro.pl/rekuperator-450m3-wklad-alu-heatex-wentylatoryebm-i2705402331.html[\link]

Czy ktoś miał już do czynienia z tym cudem ???

miki121
16-10-2012, 19:28
Toć to tylko badziewny tywent :(

kalio
18-10-2012, 05:09
tez to właśnie do mnie dotarło a mogło być tak pięknie

rayen
18-10-2012, 14:52
Witam serdecznie,

Mam do Was pytanie o rekuperator... ;)
Mam do wyboru:
1 Brink Renovent Excellent HR 400
2 Onyx Dream 400
3 Velu VHR Exc. 400 (identyczny jak Brink z pierwszej opcji)
4 Zehnder ComfoAir 350 VV

Bardzo dobrą cenę dostałem na Velu (4500 pln brutto po kursie 4.00 pln/eur, pozostałe ~7000) - pozycja 3 ale nikt z firm wentylacyjnych do których dzwoniłem nie zna tego produktu...
Pomimo tego skłaniam się właśnie ku niemu z uwagi na ...cenę. Nie chciałbym jednak kupować kota w worku stąd proszę Was o pomoc w tym temacie.
Link do strony VELU:
http://www.velu.nl/webwinkel/wtw_units/wtw-units_woningbouw_en_toebehoren_velu/wtw-units/wtw-unit_vhr_exc__400/_Artikelen/

Zna Ktoś tego producenta? Warto brać za taką cenę?
Na co zwrócić uwagę wybierając - w weekend jadę do Holandii i mogę przed zakupem dokładnie go obejrzeć...

Dzięki wielkie.

michal_l
18-10-2012, 17:48
porównaj zdjęcia i materiały BRINKA Excellenta z tym Velu
popatrz dokładnie ...... :) i wskaż szczegóły, którymi różnią się te urządzenia.
Jak nie ma różnicy to po co przepłacać ?
Velu to po prostu duża hurtownia.


Wolałbym kupić urzadzenie w Polsce bo w razie awarii będziesz miał gwarancję i serwis na miejscu.
Pogadaj poważnie z dystrybutorem brinka.

Skoro kupisz brinka albo velu [czyli też brinka] to nie kupujesz kota w worku.
Urządzenie jak najbardziej OK. Zwróc uwagę na wersję Prawa czy Lewa
i ewentualnie podłączenie z dołu jeżeli takie będzie Tobie potrzebne.

pawel_1024
25-10-2012, 21:17
porównaj zdjęcia i materiały BRINKA Excellenta z tym Velu
popatrz dokładnie ...... :) i wskaż szczegóły, którymi różnią się te urządzenia.
Jak nie ma różnicy to po co przepłacać ?
Velu to po prostu duża hurtownia.


Wolałbym kupić urzadzenie w Polsce bo w razie awarii będziesz miał gwarancję i serwis na miejscu.
Pogadaj poważnie z dystrybutorem brinka.

Skoro kupisz brinka albo velu [czyli też brinka] to nie kupujesz kota w worku.
Urządzenie jak najbardziej OK. Zwróc uwagę na wersję Prawa czy Lewa
i ewentualnie podłączenie z dołu jeżeli takie będzie Tobie potrzebne.

Nie jestem pewien, ale poważna rozmowa (bez przemocy ;)) może nie zbić ceny aż o 2500zł.

Druga sprawa - serwis to nie problem skoro są 1:1. Kupisz części z Brinka i tyle, a i z serwisem nie będzie problemu, a w okresie gwarancji to się chyba tylko dziadostwo psuje albo duuuuużego pecha trzeba mieć...

pawel_1024
26-10-2012, 23:24
A propos wydajności wentylacji, u mnie w tej chwili (godzina 0:24):
temp na zewnątrz -2
temp po żwirowym GWC 13,3
temp nawiewu do domu 20,7
temp wywiewu z domu 21,5
temp wylotu z domu 15,2

bluenet
27-10-2012, 05:55
Witam. Pytanie być może banalne. Planuję w nowo powstającym domu Rekuperator ONYX 550 ze żwirowym GWC. Proszę mi powiedzieć co z nawiewem do domu powietrza gdy zabraknie przez kilka dni prądu?

kangaxx
27-10-2012, 07:59
budujesz schron czy będą okna? :)

kerado28
27-10-2012, 08:00
Stosując ONYX 550 masz pewnie dom powyżej 220 mkw (choć nie jest to dokładny wskaźnik)
Zimową porą będziesz nawiewał ok. 130 m3, więc za bardzo nie odczujesz braku prądu.
Jedynie troszkę może śmierdzieć np. w sypialni :-)

bluenet
27-10-2012, 08:04
Dom parterowy z użytkowym poddaszem. Uzytkowa 145, całkowita 180 (z garażem w bryle i pomieszczeniem gospodarczym). Ogrzewanie kocioł gazowy kondensacyjny turbo + kominek z DGP.

kerado28
27-10-2012, 08:35
Potrzebujesz aż 550?
Jak na mój gust dużo za dużo..
Robisz sam, czy zlecasz komuś?
Jeśli sam, to możesz popełniać błędy, jeśli ktoś CI to zaprojektował to poproś o referencje z np. ostatnich 5 inwestycji.

pawelpiwowarczyk
27-10-2012, 08:50
A propos wydajności wentylacji, u mnie w tej chwili (godzina 0:24):
temp na zewnątrz -2
temp po żwirowym GWC 13,3
temp nawiewu do domu 20,7
temp wywiewu z domu 21,5
temp wylotu z domu 15,2Wyniki imponujące. Tylko należy pamiętać, że to sytuacja nietypowa - pierwsze przymrozki w sezonie. Zupełnie inna temperatura z GWC będzie przy temperaturze zewnętrznej -2st.C pod koniec sezonu, na przykład w lutym.
Wyszło mi, że rekuperator pracuje z wydajnością ok. 84% (założyłem, że "temp. nawiew do domu" i "temp. wylot z domu" są zawyżone o 0,5st.C przez wentylatory i wówczas wszystko ładnie się zbilansowało). Godny wynik.

bluenet
27-10-2012, 09:50
budujesz schron czy będą okna? :)

co to za pytanie? czy nie po to buduje się WM aby nie trzeba było otwierać okien i montować w nich wywietrzników?

dla wolniej myslących: nie buduję bunkra ani schronu i będą okna, bardzo dużo okien :D

BTW. Nie wiem czy wiesz, ale w każdym schronie czy bunkrze są systemy wentylacji.

bluenet
27-10-2012, 09:52
Potrzebujesz aż 550?
Jak na mój gust dużo za dużo..
Robisz sam, czy zlecasz komuś?
Jeśli sam, to możesz popełniać błędy, jeśli ktoś CI to zaprojektował to poproś o referencje z np. ostatnich 5 inwestycji.

Nie będę niczego robił sam. Dostałem taką ofertę od instalatora z firmy JAN-GAZ. Albo on jest kiepski i nie ma pojęcia co mi potrzeba albo Ty? Jak to ustalić?

R&K
27-10-2012, 10:04
Potrzebujesz aż 550?
Jak na mój gust dużo za dużo..

może i za dużo - ale warto jest mieć taki potencjał
1. centrala na co dzień będzie pracowała na najniższym biegu i będzie zużywała mniej prądu i ogólnie nie męczyła się / niej zużywała
2. 420 i 550 np w JG są w tej samej cenie - tylko 420 mają elektroniczną blokadę obrotów na wentylatorach i kosztują tyle samo
3. gdy masz imprezę na wile osób - duża wydajność przydaje się

bluenet - masz dom na pograniczy 350 i 420 - wiec wiadomo ze 420 i jeśli w tej samej cenie możesz mieć 550 - sam podejmij decyzje która wybrać

ja mam 550 i jestem zadowolony - dom podobny wielkościa to Twojego

kerado28
27-10-2012, 10:18
Nie będę niczego robił sam. Dostałem taką ofertę od instalatora z firmy JAN-GAZ. Albo on jest kiepski i nie ma pojęcia co mi potrzeba albo Ty? Jak to ustalić?
Jak pisałem wcześniej poproś instalatora o kilka ostatnich inwestycji.
Sam sobie wtedy odpowiesz na postawione pytanie.
Bo czy chodzi o to, aby rekuperator chodził na 10% mocy?
R&K - rozumiem, że wiesz ile powietrza jest potrzebne dla 1 osoby?
Chyba, że przebywa u Ciebie ciągle po 30 osób :-) - to wtedy zakup Onyx 550 jest w pełni uzasadniony :-)

kangaxx
27-10-2012, 14:05
co to za pytanie? czy nie po to buduje się WM aby nie trzeba było otwierać okien i montować w nich wywietrzników?

dla wolniej myslących: nie buduję bunkra ani schronu i będą okna, bardzo dużo okien :D

BTW. Nie wiem czy wiesz, ale w każdym schronie czy bunkrze są systemy wentylacji.

no właśnie dlatego pytam, co się robi w schronie jak zabraknie prądu? w domu sprawa jest prosta :)

jeśli centralka jest dc to przy rozumnym ustawieniu programatora nie przesuszysz domu a pozostaje ci dobra rezerwa, inna sprawa ze mniejsza centralka tez obskoczy i taniej wyjdzie

bluenet
27-10-2012, 14:07
no właśnie dlatego pytam, co się robi w schronie jak zabraknie prądu? w domu sprawa jest prosta :)

ja wiem co się robi w schronie. Ty mi powiedz co się robi w szczelnym domu (nie otwierając żadnych przegród)?

Liwko
27-10-2012, 14:53
ja wiem co się robi w schronie. Ty mi powiedz co się robi w szczelnym domu (nie otwierając żadnych przegród)?

Jeżeli zabraknie prądu na wiele godzin, to po prostu trzeba będzie wietrzyć. W czym problem? Chyba nie wyłączają wam prądu jak za komuny...

bluenet
27-10-2012, 15:24
Jeżeli zabraknie prądu na wiele godzin, to po prostu trzeba będzie wietrzyć. W czym problem? Chyba nie wyłączają wam prądu jak za komuny...

nam nie wyłączają, wyłączają innym. Poza tym byłem przekonany, że w wentylacji mechanicznej przy wyłączonych wentylatorach działają prawa fizyki...

f.5
27-10-2012, 17:37
Liwko jaki przewód rurę mam dać do okapu kuchennego?
Muszę przedłużyc o metr fi 100.
metal platik ? widziałem dzis w obi taką karbowaną srebrną ale ona wewnątrz ma pory.
Co bys zastosowal ?

kangaxx
28-10-2012, 00:03
nam nie wyłączają, wyłączają innym. Poza tym byłem przekonany, że w wentylacji mechanicznej przy wyłączonych wentylatorach działają prawa fizyki...

a działają, uchylisz okna i masz awaryjną wentylację, wm to też otwarta przegroda tyle warunki z obu stron pozostają rozdzielone, więc bez otwierania przegród nie obejdzie się, ale może wcale nie masz takiego termosu

bluenet
28-10-2012, 05:38
a działają, uchylisz okna i masz awaryjną wentylację, wm to też otwarta przegroda tyle warunki z obu stron pozostają rozdzielone, więc bez otwierania przegród nie obejdzie się, ale może wcale nie masz takiego termosu

zakładam hipotetycznie, dziękuję za odpowiedź:hug:

owp
28-10-2012, 07:27
Co to za fobia z tym prądem. UPS kosztuje kilkaset złotych i z dobrą konfiguracją starczy na 2 doby wentylacji na najniższym biegu.

bluenet
28-10-2012, 08:30
Co to za fobia z tym prądem. UPS kosztuje kilkaset złotych i z dobrą konfiguracją starczy na 2 doby wentylacji na najniższym biegu.

masz na myśli UPS do kompa za kilkaset złotych?

owp
28-10-2012, 08:39
Nie, np. ladowarka/przetwornica plus akumulator 120ah.
Zestaw dedykowany dla co.

Liwko
28-10-2012, 10:04
Liwko jaki przewód rurę mam dać do okapu kuchennego?
Muszę przedłużyc o metr fi 100.
metal platik ? widziałem dzis w obi taką karbowaną srebrną ale ona wewnątrz ma pory.
Co bys zastosowal ?

Ja nie mam podłączonego okapu do wentylacji.

malux20
28-10-2012, 10:11
to masz pochlaniacz ?

plusfoto
28-10-2012, 10:22
Okapu chyba raczej nie powinno się podłączać do reku.

f.5
28-10-2012, 10:37
Ja nie mam podłączonego okapu do wentylacji.
Też nie włączam okapu go do wentylacji.
wiem jaki syfek panuje w takim przewodzie bo kratki od okapu ja myję.
Pytam bo siedzicie w temacie rur a bede robił zabudowę kuchenną i muszę przedłużyc rurę.

W tym miejscu mialem jedną kratkę grawitacyjną na salon i kuchnię i pusciłem przez nią okap.
http://images39.fotosik.pl/1810/e473013c892b1563med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images45.fotosik.pl/1609/0f9e19607cc1a440med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Liwko
28-10-2012, 10:53
W pierwszym roku miałem okap z wyrzutem na zewnątrz, wymieniłem na pochłaniacz.

f.5
28-10-2012, 11:05
sugerujesz ze powietrze bedzie nawiewane do pomieszczenia?

okap ktory planuje zakupic moze byc jako okap i pochłaniacz.
ma w sobie jakąs zaslepkę i oczywiscie filtry węglowe.

z tego co wytyczałęm mam tez przepustnicę ale jak szczelą i czy mozna ja mechanicznie zamknąc tego juz nie piszą.

Liwko
28-10-2012, 11:07
sugerujesz ze powietrze bedzie nawiewane do pomieszczenia?

Wylot miałem od strony wschodniej i mimo dwóch klapek pizgało zimą niemiłosiernie. Nie polecam.

f.5
28-10-2012, 11:39
Przepustnica zwrotna pomoże ?
pytanie tylko kiedy ją tłuste powietrze oblepi i przestanie funkcjonować.
dodam ze wylot z okapu idzie na dach i jest usadowiony obok ze 20 cm od wylotu komina z kominka wspolny komin na dachu.
przy rekuperatorze i podcisnieniu mogą się robic jaja.
nie brałem takiego scenariusza pod uwagę

Liwko
28-10-2012, 11:44
Kup pochłaniacz i masz problem z głowy. Co zaoszczędzisz na ogrzewaniu wydasz na filtry;)

Piczman
28-10-2012, 11:46
A może by tak zaszaleć i bez okapu zamieszkać ?
Życie pokaże że jest zbędny, czy to w funkcji pochłaniacza czy w innej opcji ( tej gorszej) .

A co do tych filtrów węglowych to nie zdają egzaminu bo zbyt krótko pełnią swoją funkcję, to są filtry jednorazowe w dosłownym tego słowa znaczeniu a koszty wymian jest bardzo duży .
Filtr z kratką stalową złapie tłuszcz i powietrze z powrotem do kuchni, to będzie jedyna dobra opcja jak już chcecie mieć takie urządzenie w domu .

Liwko
28-10-2012, 11:50
No ja filtrów węglowych od dwóch lat nie wymieniałem:D
A kratki kilka razy do roku lądują w zmywarce.

bluenet
28-10-2012, 14:30
No ja filtrów węglowych od dwóch lat nie wymieniałem:D
A kratki kilka razy do roku lądują w zmywarce.

słyszałem o zlecaniu badań przez sanepid pod kątem zasyfienia instalacji. Co sadzisz o tym?

Liwko
28-10-2012, 14:31
słyszałem o zlecaniu badań przez sanepid pod kątem zasyfienia instalacji. Co sadzisz o tym?

Jakiej instalacji?

bluenet
28-10-2012, 14:46
Jakiej instalacji?

na przykład dolnego źródła PC

Liwko
28-10-2012, 14:48
na przykład dolnego źródła PC

Aaaa, to zapraszam.
O co ci chodzi, możesz powiedzieć?

kangaxx
28-10-2012, 14:48
Przepustnica zwrotna pomoże ?
pytanie tylko kiedy ją tłuste powietrze oblepi i przestanie funkcjonować.

chcesz tp daj klapkę, nic jej nie oblepi, tłuszcz skropli się na alu filtrze a co przeleci to siądzie na łopatkach wentylatora, kanał pozostanie czysty

bluenet
28-10-2012, 14:50
Aaaa, to zapraszam.
O co ci chodzi, możesz powiedzieć?

Wyczytałem w jednym z wątków, że wiara przeprowadza badania na zasyfienie instalacji. Z ciekawości pytam czy rozważałeś? To nic osobistego stary...:no:

kangaxx
28-10-2012, 14:51
bluenet, twierdzisz że:
1 d.z. od p.c. zasyfia instalację wentylacyjną *
2. sanepid zleca badania d.z. ?*

* niepotrzebne skreślić