PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22

photos
19-06-2013, 19:13
Ja tam na wentylacji sie nie znam..wiem że moj reku pracuje na najniżym poziomie i jest to dla mnie wystarczajace. Atutem jest to ze wiem iz mam zapas i w czasie spotkan, rodzinnych itp moge przyspiszyc, na maxa nie chodzil chyba nigdy

Rotan
19-06-2013, 23:00
Będziesz mieszkał sam (nie życzę oczywiście) i również będziesz dom wentylował wg wielkości kubatury?

Wentyluję jak mi potrzeba. Po to mam wentylatory komutowane elektronicznie i w związku z tym płynną regulację.

compi
20-06-2013, 05:10
Wentyluję jak mi potrzeba. Po to mam wentylatory komutowane elektronicznie i w związku z tym płynną regulację.

No to załóżmy że jednak mieszkasz sam, ale masz kaprys i Twój dom to sporej wielkości budynek. Ile Ci "potrzeba" tych wymian w domu o kubaturze 1000m3 gdy wyjedziesz rano do pracy i wrócisz np. o 17-tej?

batix
20-06-2013, 12:08
Aircycle 1.2 LCD + BYPASS użytkuje ktoś taki rekuperator?

Rotan
21-06-2013, 23:35
No to załóżmy że jednak mieszkasz sam, ale masz kaprys i Twój dom to sporej wielkości budynek. Ile Ci "potrzeba" tych wymian w domu o kubaturze 1000m3 gdy wyjedziesz rano do pracy i wrócisz np. o 17-tej?

Nie mieszkam sam. jest nas od 2 do 6 osób. Mam wolny zawówd , większość czasu spędzam w domu. Mam 600m3 i miałem dospela 400. Wywaliłem go i mam inny z wentylami EBM na ok. 800m3.

Rotan
21-06-2013, 23:56
To teraz wywal tego z EBM-ami na 800m3/h i wróć do 400m3/h :)
Ale skoro adam_mk doradzał Ci taką wydajność do takiej kubatury i ilości osób to nie mam pytań do adama_mk ;)
Grunt to kasa...własna ;)

Jedyny raz odpiszę na twój post.

Twoja buta bierze się skąd?
Ostatnie wydarzenia w twoim życiu nie nauczyły cię niczego? Nas, czytelników FM nauczyły wiele.
Do adama_mk brakuje ci bardzo wiele.
Co do kasy: ile wtopiłeś własnej na miki'm???

Rotan
22-06-2013, 00:01
Dla reszty, moje pytanie do jody było jedno i brzmiało: czy przewymiarowanie wymiennika przeciwprądowego przełoży się na lepszą jego wydajność.

Rotan
22-06-2013, 00:13
Q...wa,. miałem nie odpisywać. Czy ty wstydu nie masz ? Sam chciałeś niedawno naganiać klientów na Atlantic'i.

Rotan
22-06-2013, 00:47
Podnieś lewą rękę, a prawą połóż na sercu i przysięgnij. Tyle razy zmieniałeś zdanie że nie uwierzę w ani jedno twoje słowo.

Indiana_
22-06-2013, 04:52
U mnie w domu jest sucho i przyjemnie, zapachy są dobrze usuwane przy średniej wydajności ok. 150m3/h, tak idzie okrągły rok, nie zmniejszam zimą. U klientów montuję najczęściej centrale dostosowane do ilości pomieszczeń, na pokój ma być np. 50m3/h itp. Skąd centrala ma wiedzieć, że dziś ktoś śpi w tym pokoju, a jutro nie?
I zaczynam montować coraz większe centrale, do nieco większych domów >500 m3 daję już 500-tki, gdyż miałem dwóch klientów, gdzie wydajność była normowa z zapasem, ale kubatura większa, i narzekają na 350-tkę. Inna sprawa, to typowe podejście klientów:
Klient mówi:
-Panie Andrzeju, centrala coś mi słabo wentyluje.
-A na jakiej wydajności chodzi?
-1-2 bieg, czyli 30-40%
-To może zwiększyć wydajność dla danych biegów, i zrobić 60-80%?
-No niby tak, ale gdyby była 500-tka, to na 1-2 biegu i 30-40% byłoby OK :-)

Na wszelki wypadek montuję więc teraz większe, i takie sytuacje się nie zdażają :-) Centralę z silnikami prądu stałego możne przecież skręcić na 10-20% i jest dobrze, jak dla mnie szkoda tego tysiaka więcej, ale też klientów mam wyłącznie z poleceń więc nie może być tak, że ktoś narzeka na zbyt słabe centrale...

compi
22-06-2013, 05:22
Nie mieszkam sam. jest nas od 2 do 6 osób. Mam wolny zawówd , większość czasu spędzam w domu. Mam 600m3 i miałem dospela 400. Wywaliłem go i mam inny z wentylami EBM na ok. 800m3.

Zadałem pytanie i gdybyś na nie odpowiedział, być może spróbowałbyś zrozumieć przekaz dotyczący bezsensownego wentylowania pustostanu.

compi
22-06-2013, 05:28
U mnie w domu jest sucho i przyjemnie, zapachy są dobrze usuwane przy średniej wydajności ok. 150m3/h, tak idzie okrągły rok, nie zmniejszam zimą. U klientów montuję najczęściej centrale dostosowane do ilości pomieszczeń, na pokój ma być np. 50m3/h itp. Skąd centrala ma wiedzieć, że dziś ktoś śpi w tym pokoju, a jutro nie?
I zaczynam montować coraz większe centrale, do nieco większych domów >500 m3 daję już 500-tki, gdyż miałem dwóch klientów, gdzie wydajność była normowa z zapasem, ale kubatura większa, i narzekają na 350-tkę. Inna sprawa, to typowe podejście klientów:
Klient mówi:
-Panie Andrzeju, centrala coś mi słabo wentyluje.
-A na jakiej wydajności chodzi?
-1-2 bieg, czyli 30-40%
-To może zwiększyć wydajność dla danych biegów, i zrobić 60-80%?
-No niby tak, ale gdyby była 500-tka, to na 1-2 biegu i 30-40% byłoby OK :-)

Na wszelki wypadek montuję więc teraz większe, i takie sytuacje się nie zdażają :-) Centralę z silnikami prądu stałego możne przecież skręcić na 10-20% i jest dobrze, jak dla mnie szkoda tego tysiaka więcej, ale też klientów mam wyłącznie z poleceń więc nie może być tak, że ktoś narzeka na zbyt słabe centrale...

No popatrz. U Twoich klientów jest odwrotnie do tego co można często przeczytać, szczególnie zimą na forum, gdy ludzie minimalizują obroty. Ci z 500-tkami zimą chyba całkiem by je okresowo wyłączali?

mar1973
22-06-2013, 05:44
U mnie w domu jest sucho i przyjemnie, zapachy są dobrze usuwane przy średniej wydajności ok. 150m3/h, tak idzie okrągły rok, nie zmniejszam zimą. U klientów montuję najczęściej centrale dostosowane do ilości pomieszczeń, na pokój ma być np. 50m3/h itp. Skąd centrala ma wiedzieć, że dziś ktoś śpi w tym pokoju, a jutro nie?
I zaczynam montować coraz większe centrale, do nieco większych domów >500 m3 daję już 500-tki, gdyż miałem dwóch klientów, gdzie wydajność była normowa z zapasem, ale kubatura większa, i narzekają na 350-tkę. Inna sprawa, to typowe podejście klientów:
Klient mówi:
-Panie Andrzeju, centrala coś mi słabo wentyluje.
-A na jakiej wydajności chodzi?
-1-2 bieg, czyli 30-40%
-To może zwiększyć wydajność dla danych biegów, i zrobić 60-80%?
-No niby tak, ale gdyby była 500-tka, to na 1-2 biegu i 30-40% byłoby OK :-)

Na wszelki wypadek montuję więc teraz większe, i takie sytuacje się nie zdażają :-) Centralę z silnikami prądu stałego możne przecież skręcić na 10-20% i jest dobrze, jak dla mnie szkoda tego tysiaka więcej, ale też klientów mam wyłącznie z poleceń więc nie może być tak, że ktoś narzeka na zbyt słabe centrale...

witam

a co będzie, kiedy klient który ma tak dobraną centralę powie: "Panie Andrzeju, centrala coś mi słabo wentyluje"?
idąc zgodnie z twoim tokiem postępowania, pewnie jeszcze raz przewymiarujesz:)
pozdrawiam

sailah
22-06-2013, 15:11
Rotan,

mnie tez interesuja takie dane, ale nie sa bezposrednio dostepne, albo nie umiem szukac.

Jeden wykres znalazlem tu:

http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/A-J-Rekuperatory-LARIA%C2%AE-400-i-LARIA%C2%AE-600-54331.html

wyglada to jak ladnie podrasowane trendy, a nie rzeczywiste wyniki pomiarowe, ale i tak plus za te informacje.


Najpierw sie zdziwilem, ze sprawnosc rosnie przy zmniejszaniu przeplywu, bo czesto widzialem wypowiedzi na forum, ze sprawnosc spada..
patrzac na krzywa szronienia jest to jednak logiczne, bo jaki sens zwiekszac sprawnosc, na wyzszym zakresie kiedy potem trzeba odszraniac.. poza tym, mniejszy przeplyw -> mniejsza predkosc -> wiecej czasu na wymiane ciepla

przy bardzo ujemnych temp. bedzie tak jak forumowa wiesc niesie, czyli wyzsza sprawnosc, przy nieco wiekszych przeplywach, bo jeszcze bez odszraniania. Tylko, ze im zimniej tym mniej chcemy wentylowac, ze wzgledu na wilgotnosc. no wiec tak zwana d..pa


Mowiac lakonicznie: im blizej mieszkasz I strefy klimatycznej i im mniej potrzebujesz wentylowac (liczba osob, kubatura,..), tym wyzsza sprawnosc zima - nie patrzac na koszty inwestycyjne. Tylko samo to niewiele Ci powie, bo:
- im mniejszy przeplyw tym mniejszy bezwzgledny odzysk (odnosnie zwrotu "inwestycji")
- sprawnosc ogranicza krzywa szronienia
- Jan-Gaz np. uczciwie podaje, ze min. potrzebujesz 100m3/h, zeby liczyc na jakis odzysk, bo ponizej przeplyw laminarny (zatem mala jednostka moze byc zaprojektowana na przeplyw burzliwy przy mniejszym strumieniu)


A odpowiadajac bezposrednio na twoje pytanie, to, w duzym uproszczeniu, zwiekszajac jednostke (wielkosc wymiennika) zwiekszasz powierzchnie wymiany, zatem pewnie i sprawnosc (temperaturowa, bez uwzgledniania strat silnikow) dla tego samego przeplywu. Co nie musi byc prawda dla malych przeplywow. Na 2 wykresach sprawnosci temperaturowej, ktore znalazlem do tej pory nie ma danych ponizej 100m3/h mimo, ze na pierwszym biegu podaja mniejsze przeplywy. Musza tam sie dziac jakies osobliwosci.. np. ozdysk ciepla i tak zaden, a na sciance robi sie lod?? ;p

autorus
22-06-2013, 16:38
w jangaz np 420 i 500 to same bebechy , ta sama cena tylko ograniczenie oprogramowania.

lujski
23-06-2013, 13:23
WItam - potrzebuje neidrogi rekuperator - domek okolo120m2 - pietrowy - kubatura jakeis 400 - czy ten rekuperator bedzie dla mnei wystarczajacy ..??

http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-h-300-mini-regulator-lublin-i3315224187.html

niepotrzebuje zbednych wodotryskow typu czujniki co2 itp. bo poprostu mnie na to niestac ..:)

Rotan
23-06-2013, 23:40
WItam - potrzebuje neidrogi rekuperator - domek okolo120m2 - pietrowy - kubatura jakeis 400 - czy ten rekuperator bedzie dla mnei wystarczajacy ..??

http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-h-300-mini-regulator-lublin-i3315224187.html

niepotrzebuje zbednych wodotryskow typu czujniki co2 itp. bo poprostu mnie na to niestac ..:)

Zaletą jest cena. Czy są inne? Nie sądzę.

Rotan
24-06-2013, 01:49
Zadałem pytanie i gdybyś na nie odpowiedział, być może spróbowałbyś zrozumieć przekaz dotyczący bezsensownego wentylowania pustostanu.

Co do pustostanu to nie mam nic do powiedzenia.
A o co tobie chodzi?

P.S.
Ja też mieszkam.

compi
24-06-2013, 06:13
Nie wiem jak długo czytasz wątki dotyczące wentylowania domu, ale były tu nawet tematy dotyczące montażu osprzętu pozwalającego pozamykać, choćby częściowo, kanały do niektórych pomieszczeń z jednoczesnym zmniejszeniem wydajności centrali. A wszystko to było wynikiem obserwacji, że centrale w domach są bardzo często mocno przewymiarowane. Inni oprócz wilgotności mierzą nawet stężenie dwutlenku węgla i aby osiągnąć porządane dla komfortu efekty wcale nie trzeba młócić powietrza w takich ilościach jak podajesz. Teraz już wiesz o co mi chodzi?

autorus
24-06-2013, 09:37
Ogólnie widzę niezły rozjazd poglądów. Tutaj ktoś chce przewymiarować a na drugim forum ktoś wyłącza reku na noc. Ile ludzi tyle pomysłów. :p

Jacekss
24-06-2013, 12:31
jak to się mówi każdemu wg potrzeb ;))
jednemu w nocy z WM za bardzo wieje a dla innego 1,2 bieg to za mało i jest duszno, więc potrzebuje x razy więcej powietrza ;)

miloszenko
24-06-2013, 13:50
jak to się mówi każdemu wg potrzeb ;))
jednemu w nocy z WM za bardzo wieje a dla innego 1,2 bieg to za mało i jest duszno, więc potrzebuje x razy więcej powietrza ;)

To "duszno" juz kiedys na forum bylo opisane, jak kwestia przyzwyczajen do ciaglych przeciagow. Mam tak po rodzinie, ze nawet jak w domu wilgotnosci ponizej 30% to przyjdzie ktos i mowi, ze mu duszno.

Kazdy, kto mieszka/mieszkal w bloku dobrze wie o czym mowie, ciagle czuje sie mocny przewiew, i gdy go brakuje wydaje nam sie, ze sie podusimy :P

Na nic nie zdaja sie tlumaczenia, ze tam maszyna na strychu pilnuje zeby duszno nie bylo :)

U mnie przy 3 osobach caly rok dmucham 50m3/h, kubatura 330 m3.

Pozdrawiam

SUSPENSER
24-06-2013, 15:01
WItam - potrzebuje neidrogi rekuperator - domek okolo120m2 - pietrowy - kubatura jakeis 400 - czy ten rekuperator bedzie dla mnei wystarczajacy ..??

http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-h-300-mini-regulator-lublin-i3315224187.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Frekup erator-vents-vut-h-300-mini-regulator-lublin-i3315224187.html)

niepotrzebuje zbednych wodotryskow typu czujniki co2 itp. bo poprostu mnie na to niestac ..:)

Jeśli ma moc 116 W, a nie kW jak podali ;) to będzie wystarczający ...

SUSPENSER
24-06-2013, 15:02
Ogólnie widzę niezły rozjazd poglądów. Tutaj ktoś chce przewymiarować a na drugim forum ktoś wyłącza reku na noc. Ile ludzi tyle pomysłów. :p

Na tym forum i to ja wyłączałem okresowo bo nie nadążałem nawilżać, a mam ok. 600 m3 [185 m2 po podłogach] i 2+1 mieszkańców.

compi
24-06-2013, 16:43
Na tym forum i to ja wyłączałem okresowo bo nie nadążałem nawilżać, a mam ok. 600 m3 [185 m2 po podłogach] i 2+1 mieszkańców.
U mnie zimą gdy w domu nikogo nie ma pilnujemy wyłączania. Kiedyś pewnie wentyle pod alarm podepnę.

autorus
24-06-2013, 18:04
HIHI :) dla tego dobór reku wcale nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać :)

mar1973
24-06-2013, 18:28
HIHI :) dla tego dobór reku wcale nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać :)

witam

dobór nie jest prosty ale wielu, którzy tutaj piszą lubią wszystko komplikować
są zasady trzeba się do nich stosować

pozdrawiam

kangaxx
24-06-2013, 21:11
u siebie w domu mam bartosza pięćsetkę i jest to jakieś 130% kubatury, wentyle się kręcą, powietrze z anemostatów idzie i jakoś za sucho nie mam, nie używam nawilżaczy i innych wynalazków tylko programatora

autorus
25-06-2013, 05:05
a czy w prosty sposób można w jangaz w 420 odblokować pełna moc na 500 czy to może zrobić tylko producent?

jasiek71
25-06-2013, 07:18
a czy w prosty sposób można w jangaz w 420 odblokować pełna moc na 500 czy to może zrobić tylko producent?

widzę że "zafixowałeś" się na tej centrali ...:yes:
może poszukaj czegoś bardziej wydajnego ...

autorus
25-06-2013, 07:27
jeszcze bardzie wydajnego? :)

jasiek71
25-06-2013, 07:40
jeszcze bardzie wydajnego? :)
to po kiego chcesz podkręcać mniejszą centralę ...?
aby żarła ogrom energii w stosunku do wydajności ...?

obstawiam że te twoje "kulki" będą dość szczelne a masz w nich z tego co pamiętam dużo pomieszczeń, więc zapomnij o najniższych wydajnościach centrali bo na jedno pomieszczenie wypadnie za mało powietrza...
no chyba że ktoś lubi takie klimaty ...:cool:

SUSPENSER
25-06-2013, 10:21
u siebie w domu mam bartosza pięćsetkę i jest to jakieś 130% kubatury, wentyle się kręcą, powietrze z anemostatów idzie i jakoś za sucho nie mam, nie używam nawilżaczy i innych wynalazków tylko programatora

Zimą przy -20 też nie nawilżasz ?

To jaką masz wtedy wydajność tego Bartosza i wilgotność wewnątrz ?

autorus
25-06-2013, 13:25
bo czy to 420 czy 500 i tak są te same wentylatory tylko przykręcone programowo.

Jak się okaże , że ja mam rację to będą chodziły na 420, jak się okaże , że ty to dam 500. Nie będę musiał zmieniać reku. :cool:


to po kiego chcesz podkręcać mniejszą centralę ...?
aby żarła ogrom energii w stosunku do wydajności ...?

obstawiam że te twoje "kulki" będą dość szczelne a masz w nich z tego co pamiętam dużo pomieszczeń, więc zapomnij o najniższych wydajnościach centrali bo na jedno pomieszczenie wypadnie za mało powietrza...
no chyba że ktoś lubi takie klimaty ...:cool:

kangaxx
25-06-2013, 21:28
...Nie będę musiał zmieniać reku. :cool:
pogadasz jest to do zrobienia


Zimą przy -20 też nie nawilżasz ?
To jaką masz wtedy wydajność tego Bartosza i wilgotność wewnątrz ?
nie nawilżam bo nie odczuwam potrzeby, nie mam czujnika więc też nie wiem jaka wilgotność i mało mnie to obchodzi, ustawiam do wygody a nie wartości mierzonej, zaprogramowanie maszynki to podstawa i spoczywa na barkach właściciela domu

compi
26-06-2013, 05:34
Ty to jesteś gość. Nie odczuwasz zimą suszy w domu przy nieskręconych obrotach. Zazdroszczę. Mnie gdy po łapach iskry naparzają, choćby przy podchodzeniu do kominka, to od razu wiem, że pranie trzeba robić i wentyle wyregulować : ).

kangaxx
26-06-2013, 21:42
jak to nie skręconych?
przeca programator głównie to majstruje przy obrotach, wystarczy tylko ustawić by grały z trybem życia w domu, ja sobie tak zrobiłem i dopiero dlatego jestem gość :)

compi
26-06-2013, 22:09
Jeśli nie mierzysz parametru wilgotności to regulujesz wg czego? Obecności ludzi na pokładzie? To by pasowało. Rotan młóci cały czas.

Rotan
26-06-2013, 22:15
Rotan młóci cały czas.

Co żeś się mnie tak uczepił?
Nigdzie nie pisałem że jadę na pełnych obrotach.
Po prostu mam pełen komfort. Normalnie jadę na 20%. Jak jest imprezka, Przypalą się kotlety albo dzieci wyjaraja skręta w kibelku to wtedy młócę i ratuję im skórę ;)

compi
27-06-2013, 05:37
Już się nie "czepiam". Jeśli tak to odbierałeś to przepraszam. Po prostu zastanawiam się głośno i próbuję dociec czy powody przewymiarowania centrali i wymiennika nie są błędem, tak finansowym jak i technicznym. Uważam że zimą nie wykorzystasz zbyt mocno centrali bo przesuszysz dom, wiosna i lato to to co właśnie mamy za oknem(może ja tylko mam), a więc wilgotność na zewnątrz większą niż w domu, chociaż ta i tak jest wysoka(ponad 60%). Wtedy jej nie zbijesz, zresztą niektórzy w ogóle omijają wtedy wymiennik. Jeśli często są goście to tutaj zgoda. Jeśli do tego dzieci opalą się w wc-cie to już wszystko rozumiem : ).

katrina205
27-06-2013, 11:44
Witam,
Jestem w trakcie doboru rekuperatora zastanawiam się nad centralką z wymiennikiem entalpicznym badz obrotowym. Co doradzacie?? Jkieś sugesie??

SUSPENSER
27-06-2013, 13:06
Witam,
Jestem w trakcie doboru rekuperatora zastanawiam się nad centralką z wymiennikiem entalpicznym badz obrotowym. Co doradzacie?? Jkieś sugesie??

Obrotowy to dobry raczej do fabryki i nie daje całkowitego oddzielenia powietrza wywiewanego i nawiewanego.

Entalpiczny brzmi ciekawie, tylko nie wiem jak się zachowuje po kilku latach - czy ten materiał trzeba wymieniać i ile tak naprawdę wilgoci się odzyskuje.

Poszukaj wpisów użytkowników entalpicznych bo to wg mnie lepsza propozycja z tych dwóch, albo klasycznego przeciwprądowca.

katrina205
27-06-2013, 13:13
wemę pod uwagę ALNOR HRU-ERGO z wymiennikiem entalpicznym przeciwprądowym tylko te centralki podobno są nowością. Wiecie coś na ten temat??????Może ktoś ma już u siebie ten Rekuperator?i jest zadowolony???????

autorus
27-06-2013, 13:45
entalpiczny ma jeden kolega z forum, dopytywałem się i powiedział abym dał sobie spokój. Ot, reku kosztował ok 12tys.

kangaxx
27-06-2013, 14:10
wszystkie są entalpiczne, odzysk wilgoci bardziej podchodzi pod określenie "wymiennik regeneracyjny" a w tym wypadki ja wolałbym obrotowy w aplikacji solo a z gwc to krzyżowy z membraną zamiast plastiku

katrina205
28-06-2013, 11:14
No to jak obrotowy to moze komfovent Rego???

kangaxx
28-06-2013, 22:40
jeśli ci cena smakuje to może być

stasiu 1976
11-07-2013, 19:34
WItam - potrzebuje neidrogi rekuperator - domek okolo120m2 - pietrowy - kubatura jakeis 400 - czy ten rekuperator bedzie dla mnei wystarczajacy ..??

http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-h-300-mini-regulator-lublin-i3315224187.html

niepotrzebuje zbednych wodotryskow typu czujniki co2 itp. bo poprostu mnie na to niestac ..:)

Od niedawna jestem użytkownikiem centralki Optimal Dospel i jestem z niej zadowolony. Jak na razie nie mama z nią żadnych problemów to dopracowana centralka ma dobre silniki i jest cicha. No i przede wszystkim cena czyni cuda.

mar1973
12-07-2013, 14:39
witam

czy ktoś montował albo ma zamontowaną jednostkę chłodzącą ARTIC do rekuperatora AERIS/J.E.STORKAIR/ZEHNDER?

pozdrawiam

irek_73
12-07-2013, 22:32
Witam, tak nie do końca w temacie ale chciałbym Was ostrzec przed instalatorem Michałem Pięknym, żeby nie być gołosłownym przedstawiam sposób połączenia dwoch rur 125 mm pod kątem 90 stopni. Dla malo spostrzegawczych - brak trojnika, rura dołozona do rury i zamaskowana welną. Ja się pytam - jak to mogło działać? Całość instalacji na strychu wraz z pionami musialem rozebrać.200423

gentoonx
13-07-2013, 00:43
ale diaksem za to operuje artystycznie :lol:

To tylko jedno takie miejsce miałeś, czy więcej takich kwiatków? pewnie mu trójnika zabrakło, a do sklepu daleko było.

firewall
13-07-2013, 05:48
Irku nie pisz o MP, bo Redakcja cię zbanuje za to że podważasz jego kompetencje i szkalujesz jego dobre imię na FM.W końcu to osoba najbardziej chroniona na tym forum przez Redakcję.

compi
13-07-2013, 06:26
Jeśli samiwieciekto wykonuje również w ten sposób instalacje w miedzi, np. kotłownię .....

irek_73
13-07-2013, 08:59
Niestety (dla mnie) wszystkie połączenia są wykonane w ten sposób. Całość instalacji rozebrałem i może ją Pan Michał sobie zabrać po zwrocie kwoty jaką za nie zapłaciłem. nie zamierzam nikogo szkalować czy pomawiać takie są fakty.

firewall
13-07-2013, 09:04
Irku, wątki o samwieszkim były najbardziej wycinanymi wątkami w historii forum Muratora. A duża liczba osób zarobiła w związku z tym bana. Gdybyś czytał te wątki to raczej byś nie liczył na zwrot kosztów.
Ale zawsze możesz wrzucić jeszcze kilka zdjęć takich kwiatków - ku przestrodze dla przyszłych inwestorów zatrudniających firmy-klony tego pana.

SUSPENSER
13-07-2013, 09:24
Witam, tak nie do końca w temacie ale chciałbym Was ostrzec przed instalatorem Michałem Pięknym, żeby nie być gołosłownym przedstawiam sposób połączenia dwoch rur 125 mm pod kątem 90 stopni. Dla malo spostrzegawczych - brak trojnika, rura dołozona do rury i zamaskowana welną. Ja się pytam - jak to mogło działać? Całość instalacji na strychu wraz z pionami musialem rozebrać.200423

Ja pierdzielę ale "fachowiec" - jeden z "czołówki" partaczy opisanych na tym forum - zamiast "graj piękny cyganie" powinno się śpiewać "mów piękny Michale" ;-)

kangaxx
13-07-2013, 10:38
dla obrony można powiedzieć że chyba widzę tam trójnik siodłoey wiec nie jest to rura do rury, do tego możliwe ze chciał wstawić dalej redukcję (nie wiem po co) wiec zamiast wstawiac wyciął okienko :), zawsze pare złotych zaoszczędził

oxxy
13-07-2013, 16:02
Dla jasności nie wykonałem tego połączenie.
A montaż u Pana wykonywało dwóch monterów z czego jeden autoryzowany r.pl :(
Ale cóż wychodzi na to że to prawda że jeżeli czegoś nie zrobisz samemu to musisz patrzeć na ręce i stać nad każdym.
A połączenie nie jest wykonane z dwóch rur dołączonych do siebie ale przy użyciu trójnika siodłowego.200468

Przynajmniej takowe znajdowały się w kartonie z kształtkami jakie do Pana pojechały.

compi
13-07-2013, 16:19
Dla jasności nie wykonałem tego połączenie.
A montaż u Pana wykonywało dwóch monterów z czego jeden autoryzowany r.pl :(
Ale cóż wychodzi na to że to prawda że jeżeli czegoś nie zrobisz samemu to musisz patrzeć na ręce i stać nad każdym.
A połączenie nie jest wykonane z dwóch rur dołączonych do siebie ale przy użyciu trójnika siodłowego.200468

Przynajmniej takowe znajdowały się w kartonie z kształtkami jakie do Pana pojechały.

A kasę kto brał? Pewnie ten nieautoryzowany, ale żaden z nich nie potrafi wykonać okrągłego otworu flexem.

oxxy
13-07-2013, 16:33
Ja go nie bronię ani nie zarzucam kłamstwa Panu Irkowi.
Jeżeli ktoś pracuje przy wentylacji 6 lat z czego jeden z Panów miał i ma firmę to chyba oczywiste jest że obsadzenie trójnika siodłowego nie powinno być rzeczą wymagającą specjalnego dozoru.

firewall
13-07-2013, 17:19
Czy na FM można występować pod różnymi nickami? Bo zdaje mi się że tu mamy do czynienia z niejakim miki121 występującym jako oxxy

oxxy
13-07-2013, 17:21
nie na moją prośbę usunięto miki 121 a zalogowałem się tylko po to aby wyjaśnić...

compi
13-07-2013, 17:23
Wrzuci stówkę na reklamę i będzie wszystko ok.

compi
13-07-2013, 17:34
nie na moją prośbę usunięto miki 121 a zalogowałem się tylko po to aby wyjaśnić...

No to teraz już jest wszystko w porządku.

kangaxx
13-07-2013, 22:49
...A montaż u Pana wykonywało dwóch monterów z czego jeden autoryzowany r.pl... to też trochę wyjaśnia :)

irek_73
14-07-2013, 07:43
Dla jasności nie wykonałem tego połączenie.
A montaż u Pana wykonywało dwóch monterów z czego jeden autoryzowany r.pl :(
Ale cóż wychodzi na to że to prawda że jeżeli czegoś nie zrobisz samemu to musisz patrzeć na ręce i stać nad każdym.
A połączenie nie jest wykonane z dwóch rur dołączonych do siebie ale przy użyciu trójnika siodłowego.200468

Przynajmniej takowe znajdowały się w kartonie z kształtkami jakie do Pana pojechały.

Nie jak montowalem, nie ja kupiłem, nie ja myślałem ... Ale to z Panem była podpisana umowa. Takie tłumaczenie pozostawiam bez komentarza. A ten drugi z monterów pewnie wykonał to połaczenie. Otwór na trójniku siodłowym bardziej centralnie wycięty.200544

oxxy
14-07-2013, 10:12
I ma Pan rację.
Co nie zmienia faktu że jednak czego człowiek sam nie zrobi to nigdy nie będzie pewny pracownika.
Jestem pewny tylko tego co zrobiłem sam..

grzeniu666
14-07-2013, 11:17
h
I ma Pan rację.
Co nie zmienia faktu że jednak czego człowiek sam nie zrobi to nigdy nie będzie pewny pracownika.
Jestem pewny tylko tego co zrobiłem sam..

Miki, to chyba nie do końca tak, chyba można z podwykonawcą podpisać bardziej rygorystyczną umowę, wymóg wykonania "zgodnie ze sztuką", czy "na wysokim standardzie", kary finansowe ze niewywiązanie itp. Pewności nie da ale zwiększy szanse (i podniesie koszt od podwykonawcy?). Pozdrawiam (a tak wbrew forumowej modzie, bo nauczyłem się conieco o went z twojego pisarstwa na fm).

kangaxx
14-07-2013, 22:27
miki poszukaj innych podwykonawców, ten co to robił to typowo na "odwal się"

irek_73
14-07-2013, 23:04
Ja go nie bronię ani nie zarzucam kłamstwa Panu Irkowi.
Jeżeli ktoś pracuje przy wentylacji 6 lat z czego jeden z Panów miał i ma firmę to chyba oczywiste jest że obsadzenie trójnika siodłowego nie powinno być rzeczą wymagającą specjalnego dozoru.

Taaa, i to pewnie panowie sobie wymyślili - ułożenie rur na samym środeczku strychu. Zero przejścia (w szcycie 180cm), aż mi się harcerskie czasy przypomniały. Człowiek się nie zna na wszystkim, myslałem tak ma być
200753

A po kilku ładnych miesiącach ktoś to zrobił dobrze i bez ułańskiej fantazji zrobił tak jak być powinno
200754

Ludzie uważajcie prosze na tego "instalatora" Z tego co sam pisze bierze ludzi co nie mają o niczym - przepraszam o rekuperacji, pojęcia.

compi
15-07-2013, 05:30
Bo to już najwidoczniej nie rzemiosło, a hurtowe łapanie klienta. Nic się nie z mieniło i tak się dzisiaj kasę szybko robi.

zbiq
17-07-2013, 09:20
Witam,

Czy ktoś słyszał, użytkuje WM Vallox Digit2 SE.
Zastanawiam się nad zastosowaniem w/w WM do budynku z kubaturą ogrzewaną budynku VH:595,4 m3

pomoże ktoś ?

PLayer2001
18-07-2013, 16:15
Witam,
Jaki reku polecacie do domu 205m2, 800 m3? Projektant wyliczył 600m3 wlot i wylot. Będzie żwirowy GWC. Ogrzewanie PC.
Czy te 600m3 to nie za dużo? Mieszkać będzie 4-6 osób. Dom z użytkowym poddaszem. Zamierzam zainstalować wszystko samemu.
Dzięki wielkie z góry za pomoc :)
I jeszcze jedno. W projekcie wyloty, wloty z reku mają 250mm średnicy. Czy są takie centrale dostępne? Wstępnie szukałem i nie znalazłem :(
Cena jako-tako gra rolę.

mar1973
18-07-2013, 17:51
Witam,
Jaki reku polecacie do domu 205m2, 800 m3? Projektant wyliczył 600m3 wlot i wylot. Będzie żwirowy GWC. Ogrzewanie PC.
Czy te 600m3 to nie za dużo? Mieszkać będzie 4-6 osób. Dom z użytkowym poddaszem. Zamierzam zainstalować wszystko samemu.
Dzięki wielkie z góry za pomoc :)
I jeszcze jedno. W projekcie wyloty, wloty z reku mają 250mm średnicy. Czy są takie centrale dostępne? Wstępnie szukałem i nie znalazłem :(
Cena jako-tako gra rolę.

witam

jakiż to rekuperator został przez projektanta "wpisany" w projekt?

pozdrawiam

kangaxx
18-07-2013, 18:51
są centralki z takimi średnicami kanałów

SUSPENSER
18-07-2013, 20:33
Witam,
Jaki reku polecacie do domu 205m2, 800 m3? Projektant wyliczył 600m3 wlot i wylot. Będzie żwirowy GWC. Ogrzewanie PC.
Czy te 600m3 to nie za dużo? Mieszkać będzie 4-6 osób. Dom z użytkowym poddaszem. Zamierzam zainstalować wszystko samemu.
Dzięki wielkie z góry za pomoc :)
I jeszcze jedno. W projekcie wyloty, wloty z reku mają 250mm średnicy. Czy są takie centrale dostępne? Wstępnie szukałem i nie znalazłem :(
Cena jako-tako gra rolę.

U mnie przy 150 m2 i 600 m3 wentylowanych centralka 320 M3/godz jest za mocna zimą i jedynie latem wykorzystuję pełną wydajność.

PLayer2001
18-07-2013, 20:35
witam

jakiż to rekuperator został przez projektanta "wpisany" w projekt?

pozdrawiam

Posprawdzałem dokumentację i w opisie znalazłem, że bazował na: SAVE VTC 700 firmy Systemair.
Na tym forum znalazłem opinię, że jest dość głośna, prądożerna i droga. Czy możecie polecić alternatywę? No chyba, że jest naprawdę dobra, choć wolałbym z silnikami DC.

mar1973
19-07-2013, 08:44
Posprawdzałem dokumentację i w opisie znalazłem, że bazował na: SAVE VTC 700 firmy Systemair.
Na tym forum znalazłem opinię, że jest dość głośna, prądożerna i droga. Czy możecie polecić alternatywę? No chyba, że jest naprawdę dobra, choć wolałbym z silnikami DC.

witam

popatrz na rekuperator PRO-VENT MISTRAL PRO 600 EC

pozdrawiam

kangaxx
19-07-2013, 20:35
nie patrz, popatrz na inne

kangaxx
19-07-2013, 20:37
za drogi, są tańsze

matabane
21-07-2013, 17:27
Chyba jest jeszcze niedrogi Berluf selen 500 , który ma króćce 250 , produkowany przez Dospela. Jest z zewnątrz brzydki, ale ma dobre parametry i automatykę.
W promocji podobno 6500zeta

jandom
21-07-2013, 17:37
Wydaje mi się, że berluf selen 500 nie jest dobrym wyjściem kosztuje dużo , powiedzmy sobie szczęże dobry to on nie jest.

kangaxx
22-07-2013, 22:54
a dlaczego nie jest?

mest
23-07-2013, 18:47
Ja powoli też zaczynam się rozglądać za jakimś sensownym rekuperatorem. Mam domek 100m2 i jestem ciekaw co można dobrego do niego wsadzić:) z jaką kwotą muszę się liczyć za wszystko z montażem. 10-12 tys starczy? Może coś taniej? Liczę na podpowiedzi.

kangaxx
24-07-2013, 21:17
starczy

belek12
25-07-2013, 09:04
Witam wszystkich użytkowników wentylacji mechanicznej.
Przyszedł czas instalować u mnie w budynku rekuperator i zastanawiam się który wybrać. Widzę, że jest na forum sporo ludzi znających się na rzeczy, więc może ktoś doradzi który rekuperator kupić. W kosztorysie mam Bartosza Vene Compact, ale ze względu na opinie i koszty zastanawiam się czy nie lepszym wyjściem będzie kupno sprawdzonego Brinka Renovent Excellent. Co sądzicie ?

kangaxx
26-07-2013, 12:55
bartosza w opcji compact sobie odpuść bo jego główna zaleta czyli odporność na zamarzanie jest znacznie zredukowana, przy długości wymiennika 65 cm odporność wychodzi prawie tak samo jak jakiegoś zwykłego pp o podobnej długości, jedną opcją która tu niejako odmraża wymiennik jest kierunek odpływu skroplin, przyrody nie da się oszukać i jest to okupione mniejsza sprawnością a ta z kolei jest zwiększona poprzez spiralny, dłuższy przepływ powietrza przez wymiennik, wiec jeśli bartosz przy tych samych wydajnościach jest droższy to odpuść go, chyba ze ma lepszy sterownik, bartosz jest dobry ale w opcji pełnowymiarowej

matabane
26-07-2013, 20:23
dla mnie istotnym kryterium są filtry (ich powierzchnia) Brink excellent np. ma małej powierzchni filtry; a np. Dospel oraz Aeris mają pełnowymiarowe filtry;
drugim kryterium jest możliwość regulacji : Brink ma trzystopniową, np Danfoss płynną bezprzewodową, Dospel Optimal płynną przewodową.

SUSPENSER
26-07-2013, 20:43
dla mnie istotnym kryterium są filtry (ich powierzchnia) Brink excellent np. ma małej powierzchni filtry; a np. Dospel oraz Aeris mają pełnowymiarowe filtry;
drugim kryterium jest możliwość regulacji : Brink ma trzystopniową, np Danfoss płynną bezprzewodową, Dospel Optimal płynną przewodową.

Nikol ma duże filtry i regulację od 1 do 100%, do tego porządny wymiennik spiralny przeciwprądowy.

SYNEK12
28-07-2013, 09:23
posiadam Selenke 2 w części komercyjnej budynku. W cenie zakupu masz sterownik, regulacja od 10%-99% płynna, 5 czujników temperatur, możliwość ustawienia różnych szybkości wentylatorów do chyba max 20% różnicy, 5 programów na dzień 7 dni w tygodniu auto by-pass, sterowanie zewnetrzną nagrzewnica, filtry w przystępnej cenie 44 zeta/szt wymieniłem dopiero po 6 miesiącach ponieważ urządzenie już nie wystartowało. Jest zaprogramowany żeby co około 30 -45 dni dokładnie nie sprawdzałem zmienić filtr ale wykonuje się tzw. reset poprzez otwarcie centrali i dalej hula. Jeśli są już bardzo zanieczyszczone to tylko wymiana. Max pobór prądu 200 W. Instalacje wykonałem sam na sztywnych rurach. W części mieszkalnej ( na razie nie mieszkam) jeszcze nie mam centrali ale będzie Brink. Miałem przedstawicieli z ta centrala. Sterownik dodatkowo płatny tygodniowy w Berlufie w cenie. Sprawdziłem pobór prądu przy nich przy max wydajności ale centrala nie była wpięta w układ 140 W.Z tego co pamiętam nie ma płynnej regulacji. Instalacje wykonałem sam na flexach z 5 cm wełny. Zastosowałem przepustnice soczewkowe do wykonanej na zamówienie skrzynki rozpreżnej. wszystko elegancko można sobie wyregulować-POLECAM. Projekty miałem zrobione.

JerzyR
29-07-2013, 08:05
Może ktoś słyszał o rekuperatorze VASCO D400-EP z systemem kanałów easy flow (takie płaskie). Ponoć wchodzi na rynek w Polsce z dobrymi cenami. Instalatorzy mnie namawiają. W sieci trudno znaleźć jakiekolwiek info. Bardzo ładne anemostaty.

Znalazłem dane techniczne: http://www.sklep.hts.net.pl/vasco/rekuperator_d300_d400_d500.html
Czy te dane są ok. Znalazłem też info, że D400-EP ma Certified Passive House Component wydany przez Passive House Institute Dr. Wolfgang Feist 64283 Darmstadt.

Wydaje się OK?

fotohobby
30-07-2013, 08:39
A jakie to te "dobre ceny" ?

szegad
08-08-2013, 11:11
Moi Drodzy Rekuperatorowicze,

Chałupa 130m2 pow.użytkowej, rekuperator na poddaszu ocieplonym.
Jakie reku brać ze średniej półki?
Instalator kocha się w Bartoszach i proponuje Vena Optima, ja się skłaniam ku Frapol Onyx Dream 400. Może coś jeszcze?
Ten Onyx Dream ma jakieś zauważalne i denerwujące wady?

Pozdrawiam w upalny dzień!

rumpelek
09-08-2013, 10:13
no właśnie :) ja rónież myślałem o ONYX... potem polecano mi DOSPEL OPTIMAL 400 z auto bypass...

W chwili obecnej zaczynam skłaniać się do zamówienia obudowy z wymiennikiem i zamontowania sobie własnych wentylatorów ekonomicznych ;)
http://barbor.biz/shop/produkt/21/71/Wymienniki/Wymiennik_Krzyzowy_w_obudowie/Wymiennik_Krzyzowy_Aluminiowy/blacha_stalowa_z_powloka_OCYNKOWANA/490x490x305/Wymiennik_krzyzowy_w_obudowie_490x490x305.html

pewnie porywam się z motyką na słońce, ale w takim razie polećcie coś przyzwoitego ... w cenie do 3-6tyś. dom 120m

batix
09-08-2013, 10:31
Ja kupiłem ostatnio onyxa dream 400 - za 5,3 tyś. Chodzi przeważnie na 30% i wtedy praktycznie go nie słychać. Musze jakoś sprawdzić tą moja instalacje bo coś na górze słabo dmucha ( rekuperator w piwnicy).
W instrukcji napisana, że minimalnie rekuperator może pracować na 10 % ja próbowałem ustawić 25 % i wtedy nie startują wentylatory. Nie wiem czy tak ma być czy jakaś wada.

rumpelek
09-08-2013, 11:21
gdzie kupowałeś ? :)

szegad
09-08-2013, 12:12
gdzie kupowałeś ? :)
Dołączam się do pytania, może być na priv ;). Z tego co widziałem to ceny minimalne oscylują trochę ponad 7000 zł z montażem (8% vat).
Pozdrawiam!

mar1973
09-08-2013, 12:39
Dołączam się do pytania, może być na priv ;). Z tego co widziałem to ceny minimalne oscylują trochę ponad 7000 zł z montażem (8% vat).
Pozdrawiam!

witam

mam do sprzedaży 2 rekuperatory ONYX DREAM w cenie 6.500 zł brutto - w tym VAT 23%
cena: 5.300 kosmiczna:yes:

pozdrawiam

szegad
09-08-2013, 21:45
Mar, a instalowałeś te cudeńka? Dają radę, czy sprzedajesz bo nikt tego nie chce :P
Cena bardzo spoko z tym vatem.

Pozdrawiam!

mar1973
09-08-2013, 22:01
Mar, a instalowałeś te cudeńka? Dają radę, czy sprzedajesz bo nikt tego nie chce :P
Cena bardzo spoko z tym vatem.

Pozdrawiam!

witam

"cudeńka" sprawdzone, dobrze sobie radzą
a sprzedaję, bo zakupiłem większą ilość - lepsza cena wytargowana
rekuperatory ONYX - b. polecam

pozdrawiam

batix
13-08-2013, 07:00
witam

mam do sprzedaży 2 rekuperatory ONYX DREAM w cenie 6.500 zł brutto - w tym VAT 23%
cena: 5.300 kosmiczna:yes:

pozdrawiam

Jaka kosmiczna - cena netto 4830 pln i do tego 8 % VAt + koszty dostawy i do tego miałem 3 firmy co mi chciały w tej cenie sprzedać.

mar1973
13-08-2013, 07:16
Jaka kosmiczna - cena netto 4830 pln i do tego 8 % VAt + koszty dostawy i do tego miałem 3 firmy co mi chciały w tej cenie sprzedać.

witam

jak dostałeś takie oferty to chyba miałeś farta
ja niestety dla mnie nawet w takich kosmicznych cenach nie kupuję

pozdrawiam

f.5
13-08-2013, 14:34
witam

jak dostałeś takie oferty to chyba miałeś farta
ja niestety dla mnie nawet w takich kosmicznych cenach nie kupuję

pozdrawiam
z innej beczki pytanie
czy jak mam juz instalację wykonaną to był 1 etap
czy montując rekuperator tez moge liczyc na 8 % vat ?

mar1973
13-08-2013, 14:52
z innej beczki pytanie
czy jak mam juz instalację wykonaną to był 1 etap
czy montując rekuperator tez moge liczyc na 8 % vat ?

witam

myślę, że jak firma dostarczająca ci rekuperator zamontuje i uruchomi to wystawi ci fv ze stawką 8%
ja nie widzę tutaj żadnego problemu

pozdrawiam

waldekk69
09-09-2013, 18:01
Witam

Moze mi ktos polecic firme z Bydgoszczy i okolic do wykonania wentylacjii mechanicznej z rekuperatorem?
Domek maly 70 m

Pzdr!

plawgo
15-09-2013, 14:53
Witam!
Mam do Was pytanie a chodzi o moją " rozgrzebaną " wentylację przez znanego tutaj miki121 !Od 2 miesięcy brak jakiegokolwiek kontaktu z nim! Niestety nie zostawił mi projektu...bo po co?!
Chcę dokończyć wentylację-mam zrobione "przebicia" w stropie.Pozostał montaż reku i poprowadzenie wentylacji na poddaszu. Co "autor " miał na myśli montując coś takiego212412-skrzynka rozumiem, ale ta rura? to nie wiem ( poprosiłem autoryzowanego instalatora o opinię na ten temat i też nie wie co to jest !). Jest ona wyprowadzona na strych , a w środku jest pusta.212413,212414.
Jeszcze jedno - anemostatów mam na dole 12, a rur w skrzynce 10, gdzie się podziały pozostałe?! ( aha 6 wywiewowych a 6 nawiewowych - podobno powinny być jakoś wydzielone w skrzynkach?) . Samo wykonanie ... no cóż - sami oceńcie!!!212415.

Tomasz Brzęczkowski
16-09-2013, 08:38
To kanał 63mm wewnątrz - przy prędkości 2m/sek mamy 22m3/h przy 5m/sek - 55m3/h ) - co to za dom i centrala że tak dużo powietrza?

plawgo
16-09-2013, 09:25
To kanał 63mm wewnątrz - przy prędkości 2m/sek mamy 22m3/h przy 5m/sek - 55m3/h ) - co to za dom i centrala że tak dużo powietrza?


Dom duży ok 1100 m3 kubatury, 280m2 wentylowane.

Tomasz Brzęczkowski
16-09-2013, 09:56
Dom duży ok 1100 m3 kubatury, 280m2 wentylowane. Gdzie to jest? I jaka centrala?

plawgo
16-09-2013, 10:06
Gdzie to jest? I jaka centrala?

Małopolska. Miał być zhender comfoair 550.

Tomaszs131
24-12-2013, 14:49
Widze, ze watek troche podupadl. Mam nadzieje, ze ktos odniesie sie do moich watpliwosci?

Mam pytanie, czy jednostke rekuperatora mozna umiescic na strychu? Dom mam z poddaszem uzytkowym, garazem i piwnica.
Czy nie bedzie troche za glosno w sypialniach i czy wibracje jednostki nie beda zbyt uciazliwe.
Zycze wszystkim forumowiczom Wesolych Swiat Bozego Narodzenia ;)

autorus
24-12-2013, 17:45
Wiele osób ma na strychu :) kwestia dobrze zrobionej instalacji i będzie cicho.

Indiana_
26-12-2013, 21:33
Re Plawgo:
- wydaje się, że wszystko jest wykonane prawidłowo. Masz 12 anemostatów na dole, ale od tej skrzynki idzie 10 rur dlatego, że są z niej zasilane albo anemostaty nawiewne, albo wywiewne (do 2 idzie pojedyncza rura, a do 4 podwójna). Masz gdzieś (pewnie w suficie podwieszanym) schowaną drugą skrzynkę rozdzielczą, do której prowadzi ta druga rura. Wykonanie otworów (na ostatnim zdjęciu) jest zrobione jak najbardziej prawidłowo, tylko wykonawca nie zgrał się z ekipą wykonującą tynki / malowanie - przed w/w czynnościami należało zamontować przedłużki i zamocować podstawki anemostatów, i dopiero wtedy obrabiać i malować :-)
Ogólnie masz instalację wykonaną w 40%, a nie jak myślisz w 90%, i jeszcze sporo roboty zostało aby to dokończyć.....
Pozdrawiam

plawgo
26-12-2013, 23:10
Re Plawgo:
- wydaje się, że wszystko jest wykonane prawidłowo. Masz 12 anemostatów na dole, ale od tej skrzynki idzie 10 rur dlatego, że są z niej zasilane albo anemostaty nawiewne, albo wywiewne (do 2 idzie pojedyncza rura, a do 4 podwójna). Masz gdzieś (pewnie w suficie podwieszanym) schowaną drugą skrzynkę rozdzielczą, do której prowadzi ta druga rura. Wykonanie otworów (na ostatnim zdjęciu) jest zrobione jak najbardziej prawidłowo, tylko wykonawca nie zgrał się z ekipą wykonującą tynki / malowanie - przed w/w czynnościami należało zamontować przedłużki i zamocować podstawki anemostatów, i dopiero wtedy obrabiać i malować :-)
Ogólnie masz instalację wykonaną w 40%, a nie jak myślisz w 90%, i jeszcze sporo roboty zostało aby to dokończyć.....
Pozdrawiam

Witam!
Dzięki za odpowiedź... nieco trochę spóźnioną...Wentylację mam dokończoną ( zamontowane reku, anemostaty) i sprawdzoną przez firmę instalatorską tj . przepływy. Wszystko działa na szczęście OK.
Na dniach się wprowadzam...
Pozdrawiam

rpilski
27-12-2013, 08:06
Widze, ze watek troche podupadl. Mam nadzieje, ze ktos odniesie sie do moich watpliwosci?

Mam pytanie, czy jednostke rekuperatora mozna umiescic na strychu? Dom mam z poddaszem uzytkowym, garazem i piwnica.
Czy nie bedzie troche za glosno w sypialniach i czy wibracje jednostki nie beda zbyt uciazliwe.
Zycze wszystkim forumowiczom Wesolych Swiat Bozego Narodzenia ;)

Nad sypialnią to raczej jednostki centralnej nie planuj. Nie znam projektu twojego domu , ale moim zdaniem lepiej nie ryzykować, że będziesz potem wieczorem (gdy jest najbardziej cicho w domu) słyszał odgłos centrali dochodzący ze strychu. A może być tak, że latem będziesz chciał właśnie na noc włączyć najwyższy bieg centrali.

Tomasz Brzęczkowski
27-12-2013, 08:34
Nad sypialnią to raczej jednostki centralnej nie planuj. Nie znam projektu twojego domu , ale moim zdaniem lepiej nie ryzykować, że będziesz potem wieczorem (gdy jest najbardziej cicho w domu) słyszał odgłos centrali dochodzący ze strychu. A może być tak, że latem będziesz chciał właśnie na noc włączyć najwyższy bieg centrali.
Nie ma to znaczenia - bo wentylacja domowa nie może być słyszalna.
Natomiast faktem jest, że nad sypialnią odprowadzenia wody może być kłopotliwe.

Tomaszs131
27-12-2013, 15:11
Nad sypialnią to raczej jednostki centralnej nie planuj. Nie znam projektu twojego domu , ale moim zdaniem lepiej nie ryzykować, że będziesz potem wieczorem (gdy jest najbardziej cicho w domu) słyszał odgłos centrali dochodzący ze strychu. A może być tak, że latem będziesz chciał właśnie na noc włączyć najwyższy bieg centrali.
Dziekuje bardzo za odpowiedz.
Po rozmowie z innym instalatorem zdecydowalem sie umiescic jednostke centralna w piwnicy.

noc
27-12-2013, 21:21
Bardzo dobra decyzja.
Jak ktoś napisał instalacja powinna być niesłyszalna, jednak nie zawsze to się udaje. Szczególnie jeśli to jest "Twój pierwszy raz".
Do tego żaden kłopot z odprowadzeniem skroplin.

Tomasz Brzęczkowski
28-12-2013, 02:12
Bardzo dobra decyzja.
Jak ktoś napisał instalacja powinna być niesłyszalna, jednak nie zawsze to się udaje. Szczególnie jeśli to jest "Twój pierwszy raz".
Do tego żaden kłopot z odprowadzeniem skroplin.
To nie ciasto, że się może nie udać!
- Wystarczy posłuchać central przed zakupem a kanały dobrać średnicami, by się powietrze w nich nie za mocno nie rozprężało.
Że wentylację słychać - dowiadujemy się najczęściej, gdy już jest za późno na zmianę kanałów i za drogo na zmianę centrali.

rpilski
31-12-2013, 07:33
To nie ciasto, że się może nie udać!
- Wystarczy posłuchać central przed zakupem a kanały dobrać średnicami, by się powietrze w nich nie za mocno nie rozprężało.
Że wentylację słychać - dowiadujemy się najczęściej, gdy już jest za późno na zmianę kanałów i za drogo na zmianę centrali.
No właśnie. Trzeba sobie zakupić albo wypożyczyć kilka central. Przywieźć je do domu. Ustawić w miejscu gdzie mają być zamontowane i posłuchać, której nie słychać w nocy np. w sypialni (trzeba zaczekać do późna, żeby "szum tła" np. przejeżdżające samochody nie zakłócił sprawdzania). Oczywiście trzeba to robić w warunkach docelowych, czyli po wykończeniu i przy wstawionych drzwiach oraz najlepiej meblach. Po takim teście wybór centrali i miejsca jej zainstalowania będzie oczywisty.

autorus
31-12-2013, 07:45
Ten opis bardziej mi pasuje do odsluchu kolumn glosnikowych :)

SUSPENSER
31-12-2013, 11:07
Ten opis bardziej mi pasuje do odsluchu kolumn glosnikowych :)

Zgadza się, ale wiesz - ludzie lubią różnych rzeczy słuchać ;)

autorus
31-12-2013, 11:44
Bo wiecie jak jest. Najgorzej w paść w przesadę. :cool: odsłuch central do tego zaliczam :D No chyba że ktoś ma słuch absolutny. Ja nie mam.

gentoonx
31-12-2013, 13:23
... :D No chyba że ktoś ma słuch absolutny. Ja nie mam.

A ja mam - ABSOLUTNIE nic nie słyszę :lol:

Indiana_
31-12-2013, 15:24
Cicha wentylacja ma też swoje wady - już dwa razy jeździłem niepotrzebnie z reklamacjami, bo niby rekuperator nie działa :-)
Dopiero postawienie drabinki i przyłożenie ręki do anemostatu pokazuje, że coś ciągnie, a pomiar anemometrem pokazuje dodatkowo, że tak jak należy :-)
U niektórych klientów montuję tylko rekuperatory do wykonanych samodzielnie czy przez inną firmę instalacji (zwykle na rurach spiro), to różnica w słyszalności jest zasadnicza - tutaj nikt nie ma problemów ze stwierdzeniem, czy wentylacja działa :-)

autorus
31-12-2013, 15:33
:lol2::lol2::lol2::lol2:

noc
31-12-2013, 19:09
Tak jak potwierdził Indiana, bezgłośna instalacja nie zawsze się udaje, szczególnie gdy to jest "czyjś pierwszy raz". Tak więc lepiej gdy wymiennik znajduje się daleko od sypialni.
Oczywiście dobrze policzona i wykonana powinna być bezgłośna przy mniejszych i średnich wydatkach powietrza. Jednak nie tylko materiały i projekt, ale także wykonanie ma znaczenie.
Moja instalacja tak do ok.100m3 jest niesłyszalna, ale już przy 200m3 w nocy słyszę ją doskonale, choć nie jest hałas, raczej jak samolot lecący gdzieś w oddali. Przy 300m3 to słychać ją już w dzień przy wyłączonym sprzęcie audio. Telewizor nawet niezbyt głośno włączony nie pozwala usłyszeć najwyższego biegu(300m3). Centrala to Renovent Excellent large.
Ogólnie jestem zadowolony zarówno z wymiennika jak i z drobnymi zastrzeżeniami z wykonania instalacji.

maciekp
31-03-2014, 09:14
Witam,

Potrzebuje rady (oraz wykonawcy) na rekuperacje w domu 250m2 uzytkowej, 1100m3 kubatury
(parter+pietro z poddaszem w tym duzy salon z otwarta przestrzenia - projekt Doskonaly EN pracowni www.projektyzwizja.pl, troche powiekszony tj wydluzony o 1,5m + dobudowany garaz)

Zaproponowano mi:
a) Provent MISTRAL 600 GEO + wymiennik plytowy GWC
b) Vasco Silent D400EP+Przełącznik EasyClick RF + system Easyflow
c) BRINK RENOVENT 300 SKY (nie za maly?)
d) AirBerg RX500
e) Brink Renovent Excellent 400

myslalem o GWC ale w opcja b-e nie mam go jeszcze w wycenie.
Czy nadal GWC jest oplacalane i popularne?

Bede OGROMNIE wdzieczny za wszelkie porady i sugestie

genezyp
31-03-2014, 09:32
Dla tej pracowni projekty robi firma comfortis. To jej projekt można kupić razem z projektem domu. Nie myślałeś o takim rozwiązaniu? Mogą CI zrobić projekt na materiałach jakich chcesz i sam to poskładasz do kupy.

Tomasz Brzęczkowski
31-03-2014, 12:00
Tak jak potwierdził Indiana, bezgłośna instalacja nie zawsze się udaje, szczególnie gdy to jest "czyjś pierwszy raz". Tak więc lepiej gdy wymiennik znajduje się daleko od sypialni.
Oczywiście dobrze policzona i wykonana powinna być bezgłośna przy mniejszych i średnich wydatkach powietrza. Jednak nie tylko materiały i projekt, ale także wykonanie ma znaczenie.
Moja instalacja tak do ok.100m3 jest niesłyszalna, ale już przy 200m3 w nocy słyszę ją doskonale, choć nie jest hałas, raczej jak samolot lecący gdzieś w oddali. Przy 300m3 to słychać ją już w dzień przy wyłączonym sprzęcie audio. Telewizor nawet niezbyt głośno włączony nie pozwala usłyszeć najwyższego biegu(300m3). Centrala to Renovent Excellent large.
Ogólnie jestem zadowolony zarówno z wymiennika jak i z drobnymi zastrzeżeniami z wykonania instalacji.
To jedna z głośniejszych central, dlatego producent zaleca robić ja na miękkich izolowanych kanałach. http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/48/ 48 str

ci_d
31-03-2014, 17:15
Szukam firmy do wykonania systemu rekuperacji. Lokalizacja budowy to okolice Poznania. Dom parter + poddasze urzytkowe około 160 m2, trzy osoby, dwie łazienki, jedna kuchnia, Zainteresowanych proszę o kontakt

Rotan
01-04-2014, 01:59
Wkurza mnie mój D. Optimal 400 (jeden z pierwszych).
Sterownik po zaniku zasilania wyłącza się. Można dać mu jakieś podtrzymanie?
Może są jakieś zamienniki?
Nie ma mnie po kilka dni w domu. Jak jest jakaś przerwa w dostawie, to jest kiszka. Prawdopodobnie wystarcza króciutka przerwa, bo alarm mnie nie informuje, a dospel się wyłącza.
Macie jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu?

autorus
01-04-2014, 06:31
Ups:)

kerado28
01-04-2014, 07:24
To jedna z głośniejszych central, dlatego producent zaleca robić ja na miękkich izolowanych kanałach. http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/48/ 48 str


Hehe
To jest oferta handlowa :-) !!!! - niech Pan najpierw poczyta, a później pisze - NIGDY ODWROTNIE.

Dla wyjaśnienia:
Rekuperatory firmy Brink nie mają podłączenia fi 125, a w ofercie posiadają - CUD !

Tomasz Brzęczkowski
01-04-2014, 10:05
Hehe
To jest oferta handlowa :-) !!!! - niech Pan najpierw poczyta, a później pisze - NIGDY ODWROTNIE.

Dla wyjaśnienia:
Rekuperatory firmy Brink nie mają podłączenia fi 125, a w ofercie posiadają - CUD !
Wie Pan dlaczego wentylacji nie wykonuje się na blaszanych kanałach ?
Dlaczego, jeżeli kanał jest blaszany, (jak tu )252263 czy tu 252264?


Kołowe i prostokątne przewody z wewnętrzną izolacją z wełny mineralnej pokrytej welonem jedwabno-szklanym lub z maty kauczukowej. Dodatkowo wełna może być zabezpieczona blachą perforowaną lub siatką.

rumpelek
04-04-2014, 09:34
witam, wracając do tematu wyboru central to mam problem:

Dospel Optimal 400 By-Pass - 4400zł brutto (sterownik w cenie)
lBrink Renovent Excellent 300 - 5600zł brutto (dodatkowo 300zł sterownik)

różnica w cenie ogromna... a w osiągach ?

domek 120m2 kubatura to niecałe 300m3 chciałbym coś co by mi posłużyło na ocieplonym poddaszu, ale nie zamarzało zimą itd. elektryczną nagrzewnicę wstępną wolałbym ominąć... chyba, że się nie da...

co byście wybrali, ewentualnie co innego polecacie ?! Wicie koniec budowy i każda złotówka jest oglądana 10 razy...

miloszenko
04-04-2014, 10:18
witam, wracając do tematu wyboru central to mam problem:

Dospel Optimal 400 By-Pass - 4400zł brutto (sterownik w cenie)
lBrink Renovent Excellent 300 - 5600zł brutto (dodatkowo 300zł sterownik)

różnica w cenie ogromna... a w osiągach ?

domek 120m2 kubatura to niecałe 300m3 chciałbym coś co by mi posłużyło na ocieplonym poddaszu, ale nie zamarzało zimą itd. elektryczną nagrzewnicę wstępną wolałbym ominąć... chyba, że się nie da...

co byście wybrali, ewentualnie co innego polecacie ?! Wicie koniec budowy i każda złotówka jest oglądana 10 razy...

Takim zestawieniem obraziles Brinka :P

Mozesz sie ewentualnie pochylic na polskimi reku VENTSa, za 3 tys juz dostaniesz co trzeba...

Bezwzglednie wart swojej ceny, pozatym jesli chodzi o sterownik to poszukac na stronie Insbudu, ja bralem za jakies 180 zl...

Tomasz Brzęczkowski
04-04-2014, 10:51
Zapraszam - można posłuchać obu, zobaczyć montaż. Dospel zaczął robić dobre centrale. Nie jestem pewien, czy Brink się obrazi. Tu sporo ludzi ma wątpliwości, czy np. że kanały polecane przez brinka http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fstatic.brinkclimat esystems.nl%2Fpdf%2Fcatalogus-zp%2Findex.html%23%2F48%2F miękkie izolowane są dobre. Ja uważam, że bardzo dobre.
Co ma Pan do zarzucenia nowemu Opimalowi z silnikami prądu stałego?

kerado28
04-04-2014, 16:14
Taką cenę masz z montażem, czy sam montujesz?

Tomaszs131
05-04-2014, 21:14
Panowie z jakiego material najlepiej miec zrobione wrzutnie I wyrzutnie? Ze stali nierdzenej, czy moze ze stali ocynkowanej pomlowanej proszkowo?
Moze mogbyscie podeslac linka do sklepu z takim asortymentem?
Ostatnio slyszalem. ze wyrzutnie ze stali nierdzewnej jednej z firm maja siatke ochronna zrobiona ze zwyklego metalu :(
Skutekiem zbednego oszczedzania sa rdzawe zacieki na elewacj :(

Tomasz Brzęczkowski
06-04-2014, 04:11
Najlepiej to z tego co pokrywa dach. Producent dachówek ma na ogół wyrzutnie w ofercie.

Crisiano
06-04-2014, 09:05
Producent dachówek ma na ogół wyrzutnie w ofercie.
W tym temacie to krucho z wyrzutniami. Przyklad Braas.

Liwko
06-04-2014, 11:10
Skutekiem zbednego oszczedzania sa rdzawe zacieki na elewacj :(

Zrób z czego chcesz, tylko pamiętaj że wyrzutnia niesie wilgoć i powinno ją się odsunąć od elewacji. Wiem coś na ten temat bo sam ma sknocone:bash:
Na szczęście nie mam jeszcze tynku.

Tomaszs131
06-04-2014, 12:35
Dzieki Liwko
Czyli musze ja zamontwa na jakiejs przedluzce?
Sorry za off top, Liwko tak z ciekawosci dlaczego nie zrobiles jeszcze elewacji? Czy to ma jakis zwiazek z dluzszym okresem schniecia kleju?

Liwko
06-04-2014, 12:56
Dzieki Liwko
Czyli musze ja zamontwa na jakiejs przedluzce?
Sorry za off top, Liwko tak z ciekawosci dlaczego nie zrobiles jeszcze elewacji? Czy to ma jakis zwiazek z dluzszym okresem schniecia kleju?

Tak, najlepiej na przedłużce.
Przyczyna prozaiczna, koniec funduszy ;)

surgi22
07-04-2014, 22:12
No ale nie stały tylko czasowy, dasz radę :bye:

Liwko
08-04-2014, 07:09
No ale nie stały tylko czasowy, dasz radę :bye:

Ja nie dam, ja nie dam? :D
Nie pali mi się ;)

rumpelek
08-04-2014, 08:45
no to dostałem odpowiedź!!!! Koledzy... koleżanki upraszam o pomoc, a nie dywagacje... szukam rekuperatora już kolejny dzień i mi mózg się kompletnie zlasował! już prawie się zdecysowałem na ONYX DREAM 400 ale się okazało, że wymiennik ma z tworzywa sztucznego tak jak zresztą Dospel Optimal 400... a z tego co wyczytałem to mam szukać wymiennika z amelinimum :) Dajcie konkretne propozycje ! 300m3 do 7 tyś. brutto.

Liwko
08-04-2014, 09:19
no to dostałem odpowiedź!!!! Koledzy... koleżanki upraszam o pomoc, a nie dywagacje... szukam rekuperatora już kolejny dzień i mi mózg się kompletnie zlasował! już prawie się zdecysowałem na ONYX DREAM 400 ale się okazało, że wymiennik ma z tworzywa sztucznego tak jak zresztą Dospel Optimal 400... a z tego co wyczytałem to mam szukać wymiennika z amelinimum :) Dajcie konkretne propozycje ! 300m3 do 7 tyś. brutto.

Mam jeden ze wszystkimi jego zaletami i wadami, także nie pomogę
Zalety Optimy 350
-cena
-płynna regulacja obrotów
-śmieszna cena filtrów

Wady
-głośny
-brak automatycznego bypassa

rumpelek
08-04-2014, 09:24
wady są poważne... zwłaszcza ta głośność... czy jak chodzi na pierwszym biegu... a raczej na około 30% mocy to go słychać w nocy ?

Liwko
08-04-2014, 10:58
wady są poważne... zwłaszcza ta głośność... czy jak chodzi na pierwszym biegu... a raczej na około 30% mocy to go słychać w nocy ?

U syna w pokoju (3m od reku) słychać ale nigdy nie marudził (przyzwyczajony), dalej słychać dopiero przy około 50% mocy. Ale musi być wtedy idealnie cicho.

rumpelek
08-04-2014, 11:12
nikt nic innego nie poleci ?

Indiana_
08-04-2014, 16:18
Zdecydowaną większość instalacji robię na Jan-Gazie - ma aluminiowy wymiennik szwedzkiej produkcji, bardzo dobre silniki prądu stałego, w standardzie automatyczny bypass i programator tygodniowy, filtry które kosztują grosze, no i najważniejsze jest produkowany w Polsce, a nie w Holandii czy Chinach.
Jeśli kupisz sobie z montażem przez firmę instalacyjną z 8% VAT, to kosztuje nieco ponad 6000zł.

rumpelek
10-04-2014, 10:16
znalazłem jeszcze coś takiego jak HESTOR DELUXE 4 - http://www.hestor.pl/index.php/pl/wentylacja/hestor-deluxe.html

czy ktoś to montował widział ?!

kangaxx
10-04-2014, 10:19
bajpas w janku jest z dopłatą a nie w standardzie ale nie warto oszczędzać tych dwóch stówek a zakup z montażem wyjdzie taniej bo 8 a nie 23

imrahil
12-04-2014, 22:14
sporo problemów było z jan-gazem na forum, z tego co pamiętam. ja też już byłem (albo nadal jestem) zdecydowany na Onyx Dream 400, ale teraz sam już nie wiem. jeszcze ostatnio sobie zdałem sprawę z tego, że jak podepnę rekuperator do rurowego GWC to mi się zrobi podciśnienie w domu. żeby tego uniknąć, trzeba by mieć oddzielnie sterowane wentylatory :(

Tomasz Brzęczkowski
14-04-2014, 06:05
sporo problemów było z jan-gazem na forum, z tego co pamiętam. ja też już byłem (albo nadal jestem) zdecydowany na Onyx Dream 400, ale teraz sam już nie wiem. jeszcze ostatnio sobie zdałem sprawę z tego, że jak podepnę rekuperator do rurowego GWC to mi się zrobi podciśnienie w domu. żeby tego uniknąć, trzeba by mieć oddzielnie sterowane wentylatory :( Do gwc lepsza jet 550 ( daje ponad 700m3/h ) i bardzo cicho chodzi przy dużych oporach. Onyxy mają super dobre wentylatory.

rumpelek
14-04-2014, 08:53
Nooo... Zdecydowałem się na 99% na APOwent AEC 300. Aluminiowy wymiennik... wentylatory EC EBM'a... cena atrakcyjna.

Liwko
14-04-2014, 09:09
Nooo... Zdecydowałem się na 99% na APOwent AEC 300. Aluminiowy wymiennik... wentylatory EC EBM'a... cena atrakcyjna.

Sprawdź ile będą cię kosztować filtry.

rumpelek
14-04-2014, 09:25
sprawdziłem... 30-40zł... tragedi nie ma...

Liwko
14-04-2014, 09:28
sprawdziłem... 30-40zł... tragedi nie ma...

Jednorazowo???
Mnie filtry kosztują kilka złotych rocznie.

Tomaszs131
16-04-2014, 21:05
Wlasne sie dowiedzalem, ze Stork Air stosuje w swoich jednostkach wymienik z tworzywa. Stad nasuwa sie pytanie.
Ktore sa lepsze te z tworzywa czy aluminium? Jak jest przewaga jednych nad drugim?

Liwko
17-04-2014, 06:52
Wlasne sie dowiedzalem, ze Stork Air stosuje w swoich jednostkach wymienik z tworzywa. Stad nasuwa sie pytanie.
Ktore sa lepsze te z tworzywa czy aluminium? Jak jest przewaga jednych nad drugim?

Tworzywo jest na pewno tańsze.
Nie mam z tworzywa i nie robiłem badań, jednak z chłopskiego doświadczenia wiem, że jak stanę gołą stopą na metalu to szybciej oddaję ciepło niż jakbym stanął na plastiku :)

Tomasz Brzęczkowski
17-04-2014, 07:29
Nooo... Zdecydowałem się na 99% na APOwent AEC 300. Aluminiowy wymiennik... wentylatory EC EBM'a... cena atrakcyjna.
Oszczędniejsze są wentylatory DC a wymienniki Al też już wyparła nowa technologia

Tomasz Brzęczkowski
17-04-2014, 07:40
Wlasne sie dowiedzalem, ze Stork Air stosuje w swoich jednostkach wymienik z tworzywa. Stad nasuwa sie pytanie.
Ktore sa lepsze te z tworzywa czy aluminium? Jak jest przewaga jednych nad drugim? Stork ( i wiele innych firm ) dają wymienniki RECAIR - Wyparły one praktycznie zupełnie z domowych central szwedzkiego heatex -a
Technologia tworzyw sztucznych jest niesamowita. Ich główną zaletą w tego typu wymiennikach jest "grubość" Membrana w lamelach RS160 jest ponad 100x cieńsza od blachy Al dlatego znacznie lepiej przewodzi. Taki RS 160 ma 35m2!

rumpelek
17-04-2014, 07:44
nowa technologia ?! jaka ?! PET ?! to ciekaw jestem jaka jest wyższość PET na amelinium... Póki co 234 strony tego forum czytałem, że amelinium lepsze... więc się zdecydujcie :D który się popsuje jak zamarznie ?

Liwko
17-04-2014, 08:02
nowa technologia ?! jaka ?! PET ?! to ciekaw jestem jaka jest wyższość PET na amelinium... Póki co 234 strony tego forum czytałem, że amelinium lepsze... więc się zdecydujcie :D który się popsuje jak zamarznie ?

Mało jest jachtów z aluminium (za drogie), jednak tam gdzie potrzebna jest mała waga i wytrzymałość (maszty, bomy) nikt nawet nie próbuje robić ich z plastiku. Owszem, robią je jeszcze z karbonu, ale my nie o tym ;)

Tomasz Brzęczkowski
17-04-2014, 08:50
nowa technologia ?! jaka ?! PET ?! to ciekaw jestem jaka jest wyższość PET na amelinium... Póki co 234 strony tego forum czytałem, że amelinium lepsze... więc się zdecydujcie :D który się popsuje jak zamarznie ? Jak coś ma 2 x większy opór cieplny ale jest 100x cieńsze - to lepsza będzie wymiana i mniejszy opór przepływu?
Poza tym - nic nie jest stałe! Technologia sprawia, że coś co było najlepsze 5 lat temu - dziś takie nie musi być! Weźmy choćby pompy ciepła z gruntowym dolnym źródłem - dziś to kompletny bezsens. Czy zaprzęganie pompy ciepła do pośredniego ogrzewania - wzrasta cena, spada sprawność I NIE MA KLIMY! - Technologia powoduje pewne zmiany i trzeba się z tym pogodzić !

Liwko
17-04-2014, 08:57
Weźmy choćby pompy ciepła z gruntowym dolnym źródłem - dziś to kompletny bezsens.

Tym bardziej, że często wychodzą taniej niż powietrzne, pracują na w miarę równych parametrach, stoją w łaskawym środowisku i zapewniają niższe rachunki :bash:
Na szczęście mało kto poważnie traktuje cię na tym forum.

mest
22-04-2014, 13:10
Miałem kupić reku Brinka 300, ale bez nagrzewnicy a tu dzisiaj przeglądam i widzę, że tamten produkt chyba został wycofany prawda?? Nie chcę reku z nagrzewnicą. Jeśli uda mi się znaleźć tamtego Brinka to jak z częściami jeśli coś się stanie?? Ma ktoś może jakieś info??

mar1973
22-04-2014, 13:27
Miałem kupić reku Brinka 300, ale bez nagrzewnicy a tu dzisiaj przeglądam i widzę, że tamten produkt chyba został wycofany prawda?? Nie chcę reku z nagrzewnicą. Jeśli uda mi się znaleźć tamtego Brinka to jak z częściami jeśli coś się stanie?? Ma ktoś może jakieś info??

witam

dlaczego się tak boisz nagrzewnicy wstępnej w rekuperatorze :)

pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
22-04-2014, 13:32
Na szczęście mało kto poważnie traktuje cię na tym forum. Nigdzie nie pisałem, że większość jest myśląca. Spotykałem takich co pod jedną pompą czy kotłownią mieli ogrzewanie domu i cwu!! Spotykałem takich co mieli pompę ciepła bez podstawowej funkcji klimatyzacji ! Spotykałem takich co dawali 20 cm styropianu od gruntu i nazywali to izolacją!
Nigdzie Szanowny Panie Liwko nie pisałem, że większość jest myśląca! Nie zabiegam o poparcie większości. Wolę myślącą mniejszość.

mest
22-04-2014, 13:49
witam

dlaczego się tak boisz nagrzewnicy wstępnej w rekuperatorze :)

pozdrawiam

Bo poczytałem parę tematów na temat dużego pobierania prądu przez nią. Nie wiem czy wtedy ludzie są przeczuleni i nawet gdyby nie mieli nagrzewnicy płaciliby wysokie rachunki za prąd, czy jest to prawda. Boję się rachunków.

mar1973
22-04-2014, 15:56
Bo poczytałem parę tematów na temat dużego pobierania prądu przez nią. Nie wiem czy wtedy ludzie są przeczuleni i nawet gdyby nie mieli nagrzewnicy płaciliby wysokie rachunki za prąd, czy jest to prawda. Boję się rachunków.

witam

pisałem już o tym wcześniej


nagrzewnica wstępna załączana jest tylko podczas dużych mrozów i nie pracuje wtedy cały czas, tylko okresowo - jej zadaniem jest niedoprowadzenie do zamarznięcia pary wodnej w wymienniku rekuperatora (...)
średni koszt za prąd zużyty przez nagrzewnicę wstępną podczas "zwykłej" zimy - nie takiej jak obecna - to kilkadziesiąt złotych!!!

w czasie ostatniej zimy u wielu użytkowników nagrzewnica wstępna nie załączyła się ani na chwilę:yes:

pozdrawiam

mest
22-04-2014, 16:18
mar1973 nie czytałem wszystkich postów bo byłem na innym etapie budowy:) też posiadasz rekuperator z nagrzewnicą wstępną?? Jak się ona sprawuje u Ciebie i w jakim rekuperatorze??

mar1973
22-04-2014, 16:30
mar1973 nie czytałem wszystkich postów bo byłem na innym etapie budowy:) też posiadasz rekuperator z nagrzewnicą wstępną?? Jak się ona sprawuje u Ciebie i w jakim rekuperatorze??

witam

mam polskiego Onyxa Dreama 400
oczywiście wyposażony w nagrzewnicę wstępną
tej zimy chyba się nie załączyła

Onyxy mają podwójny system antyzamrożeniowy:
1) temperatura po odzysku za wymiennikiem spada do 3'C - wentylator nawiewny zwalnia o 1% co 1 minutę
2) temperatura po odzysku za wymiennikiem spada do 1'C - uruchamia się grzałka zabezpieczająca


zadam Ci pytanie - jak będą duże mrozy i zacznie zamarzać wymiennik w rekuperatorze to jak go rozmrozisz?

pozdrawiam

sebamed4
02-05-2014, 21:28
Witam wszystkich.Jak pewnie większość szukam od A do Z firmy która wykona instalację w domku-powierzchnia parter (juz zrobiona bo taki domek kupiłem) 96 metrów kwadratowych i góra którą będę budował tez około 80-90 metrów.Na górze czyli poddaszu użytkowym wydzielić chcę pomieszczenie techniczne na rekuperator
Teraz prośba do kolegów -dom okolice Poznania proszę o namiary na firmę która to zrobi od A do Z tak,żeby w nocy nie budził hałas,w dzień nie wciągnęło w kanały wylotowe dziecka:bye:
Pozdrawiam sebamed4

CzarnyIwan
06-05-2014, 10:19
Podobnie jak sebamed4 szukam firmy od A-Z z zał z końca postu ;). Dom w okolicach Pruszkowa. 140m do wentylowania, parterowy, pkt.nawiewowych - 6, pkt.wyciągowych - 6szt Zależy mi na systemie opartym na rekuperatorach. Onyx dream 400, Aeris 350 Luxe lub Renovent Excellent 400. System na rurach typu peflex / greenflex ew spiro ze skrzynkami rozprężnymi itd. Zna ktoś godnego polecenia wykonawcę z tych okolic za rozsądne $ ?

50086
09-05-2014, 13:08
Witam,
czy warto inwestować w rekuperator Zehnder 550 czy szukać(możecie polecić?) cos tańszego?pozdrawiam

50086
09-05-2014, 13:11
No i jeszcze zapomniałem zapytać, czy warto inwestować w kanały z jonami srebra, czy to tylko chwyt marketingowy i robić ze zwykłego alu? Bo zgłębiając temat, nie wiem jak inni producenci, ale rehau nie był w stanie odpowiedzieć jednoznacznie jaka jest trwałość owych jonów srebra.

Liwko
09-05-2014, 13:35
No i jeszcze zapomniałem zapytać, czy warto inwestować w kanały z jonami srebra, czy to tylko chwyt marketingowy i robić ze zwykłego alu? Bo zgłębiając temat, nie wiem jak inni producenci, ale rehau nie był w stanie odpowiedzieć jednoznacznie jaka jest trwałość owych jonów srebra.


Jak to z jonami? Kanały robi się całe ze srebra! Ty wiesz co tam się dzieje po kilku latach? Grzyb, smród i zwierzęta. Bez maski p-gaz nie podchodź :D

Tomasz Brzęczkowski
09-05-2014, 13:39
No i jeszcze zapomniałem zapytać, czy warto inwestować w kanały z jonami srebra, czy to tylko chwyt marketingowy i robić ze zwykłego alu? Bo zgłębiając temat, nie wiem jak inni producenci, ale rehau nie był w stanie odpowiedzieć jednoznacznie jaka jest trwałość owych jonów srebra.
Rehau - to gruntowy wymiennik ciepła, tam wilgoć może być, w kanałach nawiewnych nie ma wilgoci!

czy warto inwestować w ... reklamę? To zależy. Są ludzie co się lepiej czują jak kupują tego typu produkty, a dobre samopoczucie jest najważniejsze.

JejoX
17-05-2014, 14:33
Stoje przed wyborem rekuperatora:

- przewody elastyczne PEFLEX

- rekuperator umiejscowiony bedzie w garazu nieogrzewanym

- zapotrzebowanie wyliczone to ok 310m3

- automatyczny baypass

Zależy ma najlepszym stosunku ceny/jakosci , bezproblemowym użytkowaniu, dobrym serwisie.

Polecono mi rekuperatory marki jan-gaz, żubr oraz frapol onyx 400

mar1973
17-05-2014, 16:16
Stoje przed wyborem rekuperatora:

- przewody elastyczne PEFLEX

- rekuperator umiejscowiony bedzie w garazu nieogrzewanym

- zapotrzebowanie wyliczone to ok 310m3

- automatyczny baypass

Zależy ma najlepszym stosunku ceny/jakosci , bezproblemowym użytkowaniu, dobrym serwisie.

Polecono mi rekuperatory marki jan-gaz, żubr oraz frapol onyx 400

witam

Onyx Dream 400 to b. dobry wybór - b. ciche, oszczędne - na 1 biegu dla 40% - tylko 22W
dodatkowo od dwóch tygodni wszystkie rekuperatory Onyx są/mogą zostać wyposażone w nowy sterownik z panelem LCD 3,2"

rekuperator może być zamontowany w nieogrzewanym garażu, jeżeli temperatura nie będzie tam spadała poniżej 5oC - tyczy się to każdego reku

pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
18-05-2014, 03:06
witam

Onyx Dream 400 to b. dobry wybór - b. ciche, oszczędne - na 1 biegu dla 40% - tylko 22W
dodatkowo od dwóch tygodni wszystkie rekuperatory Onyx są/mogą zostać wyposażone w nowy sterownik z panelem LCD 3,2"

rekuperator może być zamontowany w nieogrzewanym garażu, jeżeli temperatura nie będzie tam spadała poniżej 5oC - tyczy się to każdego reku

pozdrawiam Panele są montowane w centralach dla domów pasywnych 260790
Tak naprawdę to nie +5 a poniżej zera. Chodzi głównie o odprowadzanie kondensatu. Nie dotyczy to, więc rotorów a z onyxów - wersji premium.

woocash.c
18-05-2014, 18:00
witam
zamierzamy kupic kompletny system : kociol + rekuperator z Vaillanta...
prosze o opinie w sprawie rekuperatora...bo w sieci jest totalny brak opini o tym rekuperatorze...
interesuje nas 350/3
czy ktos ma / uzywa...
jak halas???
PS
drugie pytanie to czy jest sens dodawac wentylator wyciagowy w lazience przy wentylacji mechanicznej w calym domu - chodzi mi glownie o pozbycie sie zapachów..

Tomasz Brzęczkowski
18-05-2014, 18:50
witam
zamierzamy kupic kompletny system : kociol + rekuperator z Vaillanta...
prosze o opinie w sprawie rekuperatora...bo w sieci jest totalny brak opini o tym rekuperatorze...
interesuje nas 350/3
czy ktos ma / uzywa...
jak halas???
PS
drugie pytanie to czy jest sens dodawac wentylator wyciagowy w lazience przy wentylacji mechanicznej w calym domu - chodzi mi glownie o pozbycie sie zapachów.. Rekuperację wymyślono po to, by nie instalować kotłów . Więc to dość dziwny układ.
Warto ustalić czyj to produkt jest ze znaczkiem V...

woocash.c
18-05-2014, 19:07
jaki dziwny uklad???

a co ma kociol gazowy do rekuperacji???
pytam czy ma ktos doswiadzcenia z rekuperatorami vaillanta..i czy jest sens instalowac dodatkowy wentylator w lazienkach..aby szybko pozbyc sie nieprzyjemnych zapachów...

rumpelek
18-05-2014, 21:09
kolego vailanta to tu nie widziałem... ale znajomy ma i tyle może ci o nim powiedzieć, że go ma! :) jak każdy kto ma rekuperator :D bo się go kupuje i potem zapomina... prawie :D ja osobiście kupiłem JanGaz'a polskiego... ale poza ceną i BEBECHAMI na których mi zależało... to to jest chałupnicza robota... z tym, że dobrze zrobiona... w miarę dobrze ;D co do wentylatora w łazience... jak wolisz... generalnie brzydkie zapachy szybciutko uciekają z kibelków... znacznie szybciej niż przy grawitacji... w końcu w łazience instaluajesz wyciągi więc po domu się zapach nie niesie ! zatem jak bym zrezygnował z takiego rozwiązania - tzn. nie mam takiego i takiej potrzeby nie potrzebuję. Więcej mój sterownik w rekuperatorze przewiduje, że mogę dać przycisk w łazience (takiej zasady jak dzwonkowy) i po naciśnięciu spowoduje to, że rekuperator będzie pracował na 100% przez 5 min. Póki co to nie instalowałem tego, ale zrobię to jedynie po to by wywalić wilgoć po kąpieli...

generalnie mieszkam w domu dopiero 3 dzień :) i takie są moje spostrzeżenia... :) instalacja pracująca na 75% jest niesłyszalna... dopiero na 100% słychać, jakby za oknem był wiatr...

jasiek71
18-05-2014, 21:19
generalnie mieszkam w domu dopiero 3 dzień :) i takie są moje spostrzeżenia... :)
o to masz naprawdę dużo tych spostrzeżeń ...:cool:

Liwko
18-05-2014, 21:22
Zapewniam cię, że na nadmiar wilgoci nie będziesz narzekał :)

f.5
18-05-2014, 21:32
i takiej potrzeby nie potrzebuję. .
szczęsciarz

woocash.c
19-05-2014, 07:06
dzieki za odpowiedzi ale pytanie pozostaje : co z rekuperatorem Vaillanta...??
czemu go nikt nie zna / uzywa / komentuje :)

Liwko
19-05-2014, 07:47
dzieki za odpowiedzi ale pytanie pozostaje : co z rekuperatorem Vaillanta...??
czemu go nikt nie zna / uzywa / komentuje :)

Może nikt go nie zna/używa to i nie komentuje. :)

Tomasz Brzęczkowski
19-05-2014, 07:55
Po prostu, mało kto kupuje coś w firmie która się na tym nie zna. Przykład ze strony www

Wydajność Wysoka sprawność odzysku ciepła: do 95%.

Walory ekonomiczne Ograniczenie ogrzewania budynków średnio o 20%.
-Sprawność to nie wydajność.
- Wentylacja dla rodzinnego domu jest dość ściśle określona i zupełnie niezależna od izolacji domu . Przykładowo, przy strumieniu minimalnym 130m3/h - ogrzanie tego od 0 do +20 to 4000kWh w sezonie grzewczym. czyli odzyskujemy 3600kWh - gdyby dom 150m2 był słabo, ale izolowany - to zużywałby na ogrzewanie do 4500kWh .
Obniżenie kosztów odzyskiem ciepła z wentylacji o 20% jest możliwe wyłącznie w durszlaku nie domu!

woocash.c
19-05-2014, 08:06
no i widzisz...tu sie z toba nie zgodze...bo na forach zagranicznych jest sporo informacji na jego temat... a nie ma zadnych na temat np BARTOSZ..:)
u nas króluje firma rekuperatory.pl i to co oni maja jest popularne...i tyle...

Liwko
19-05-2014, 08:22
u nas króluje firma rekuperatory.pl

A kysz, a kysz :lol:

Tomasz Brzęczkowski
19-05-2014, 08:35
Króluje... w czym? Dopuszczają kanały blaszane do robienia wentylacji! !!!. Przewymiarowują wentylację. Najpierw polecali provent potem... Kupił ich Zehnder to polecają Zehndera!
O cenach nie piszę - bo to indywidualna polityka firm.

woocash.c
19-05-2014, 09:02
ale byli najbardziej znana firma...i jedna z pierwszych duzych konsumenckich..ale ok nie o tym ten temat - jakby ktos mial doswiadczenia o reku Vaillanta to prosze o info

Tomasz Brzęczkowski
19-05-2014, 09:38
ale byli najbardziej znana firma...i jedna z pierwszych duzych konsumenckich..ale ok nie o tym ten temat - jakby ktos mial doswiadczenia o reku Vaillanta to prosze o info Mciek Kosowski założył reku... w 2000 roku!!! Także do pierwszych to 10 lat brakuje!
Co do centrali... nie chwalą się jaki (producent ) jest wymiennik, jakie (producent i typ) wentylatory ( po łopatkach widać, że dość wiekowy model) . Parametry bardzo dobre, ale w tym temacie wiele firm mija się z prawdą nie bez udziału świadomości.
Ważna też jest cena... tego typu reku do 400m3/h nie powinien kosztować ponad 5000 netto.

mardor1971
19-05-2014, 12:49
Cuda piszecie a przecież najważniejszą żeczą jest użytkowanie. Czyli rachunki za prąd i koszt filtrów. Mój brink wymieniam filtry sam bo je szyję a wymienić łatwo. awaryjność tych sprzętów przecież jest niewielka bo nie ma co się tam psuć. Czyz nie mam racji. Namówiono mnie na rozbudowany sterownik którego w ogóle nie używam, a do zimnego (zamarzniętego) na strychu reku wchodzę wymienić filtry. Nie wiem co to podgrzewanie bo mi nie zamarza. I nie wiem co musiałbym zrobic aby reku zamarzł

Tomasz Brzęczkowski
19-05-2014, 12:54
A dlaczego nie polski? Największe doświadczenie i najbardziej dopasowanie do warunków. Połowę mniej prądu i filtry nie trzeba szyć tylko 3 zł kosztują (G4) a G7 10zł

autorus
19-05-2014, 13:47
Cuda piszecie a przecież najważniejszą żeczą jest użytkowanie. Czyli rachunki za prąd i koszt filtrów. Mój brink wymieniam filtry sam bo je szyję a wymienić łatwo. awaryjność tych sprzętów przecież jest niewielka bo nie ma co się tam psuć. Czyz nie mam racji. Namówiono mnie na rozbudowany sterownik którego w ogóle nie używam, a do zimnego (zamarzniętego) na strychu reku wchodzę wymienić filtry. Nie wiem co to podgrzewanie bo mi nie zamarza. I nie wiem co musiałbym zrobic aby reku zamarzł

Całkowicie sie z kolegą zgadzam. Rekuperator to bardzo proste urządzenie w którym za bardzo nie ma sie co zepsuć. Z funkcjami tez jest tak, że najpierw się chce mieć je jak najwięcej a potem i tak używa sie tylko kilku.

mardor1971
23-05-2014, 10:09
A dlaczego nie polski? Największe doświadczenie i najbardziej dopasowanie do warunków. Połowę mniej prądu i filtry nie trzeba szyć tylko 3 zł kosztują (G4) a G7 10zł

Polskie o takich samych parametrach i w tej samej cenie to jakie?.
Uprzejmie proszę o odpowiedź

Tomasz Brzęczkowski
23-05-2014, 10:24
ONYX, AIRpack Optimal. Jan Gaz Euros Laria

woocash.c
23-05-2014, 12:12
ok...odeszlismy od tematu ..ja bede mial vaillanta...:)...i dalej jakby ktos mial jakies doświadczenia to prosze o kontakt

Tomasz Brzęczkowski
23-05-2014, 12:29
ok...odeszlismy od tematu ..ja bede mial vaillanta...:)...i dalej jakby ktos mial jakies doświadczenia to prosze o kontakt
Jak Pan "będzie miał" to po co się pytać? Przekaże Pan Swoje doświadczenia. Cena instalacji (komplet) faktyczny pobór prądu (bo dość leciwe wentylatory) i czy nie słychać wentylacji w nocy.

woocash.c
23-05-2014, 12:49
bo moge sie jeszcze wycofac...

gentoonx
23-05-2014, 13:14
To się wycofuj i bazuj na egzemplarzach opisywanych na forum, a nie uparcie ciągniesz temat V....

woocash.c
23-05-2014, 13:21
to daj jeszcze jeden konkretny powod...bo ja na razie nie widze...

autorus
23-05-2014, 13:23
Choćby taki ze nikt na forum tego nie ma. Powinno ci to dać do myślenia.

woocash.c
23-05-2014, 13:33
malo konstruktywny temat sie zrobil....w niemczech maja i nie narzekaja...pytalem kto zna i uzywa...a temat uciekl w beletrystyke...
gdybym chcial inny to nie pytalbym o Vaillanta..wiec nie piszcie prosze wez inny bo ten jest do dupy bo tak...albo ze zdjecia tak wynika :)
nabijacie sobie posty i tyle...do tematu to nic nie wnosi.

Tomasz Brzęczkowski
23-05-2014, 14:58
malo konstruktywny temat sie zrobil....w niemczech maja i nie narzekaja...pytalem kto zna i uzywa...a temat uciekl w beletrystyke...
gdybym chcial inny to nie pytalbym o Vaillanta..wiec nie piszcie prosze wez inny bo ten jest do dupy bo tak...albo ze zdjecia tak wynika :)
nabijacie sobie posty i tyle...do tematu to nic nie wnosi.
O co Panu chodzi? Nigdzie nie narzekają ci co reku mają . A Vail... tego zapewne nie robi tylko znaczek nakleja. na zdjęciu tylko widać, że wentylatory starego typu. Kanały też daleko odbiegające od dzisiejszych, ale zapewne bardzo drogie. Podobnie mało popularne są reku Jun,,, Viess... Danfo... to firmy od ogrzewania a odzysk ciepła jak jakby przecie ogrzewaniu.
myśli pan, ze ORLEN wziąłby się za sprzedaż dobrych aut z napędem elektrycznym ?

bartus01
23-05-2014, 15:17
Witam, Czy może ktoś napisać coś o centrali polskiego producenta Ekozefir?
Ma ktoś doświadczenia z tym reku ?

autorus
23-05-2014, 15:18
Panie Tomaszu, może to po prostu nieudolna próba reklamy. Nie pierwsza i nie ostatnia przecież.

woocash.c
23-05-2014, 15:26
Nobto moze inaczej ... Jesli zrezygnuje z vaillanta ti co mam kupic?? Jeden konkretny model i dlaczego :)))

woocash.c
23-05-2014, 15:27
:))) instalator proponuje mi komplet z vaillanta i tyle

Tomasz Brzęczkowski
23-05-2014, 15:36
Nobto moze inaczej ... Jesli zrezygnuje z vaillanta ti co mam kupic?? Jeden konkretny model i dlaczego :)))
Airpack - są najbardziej przemyślane, bo nowa firma i doświadczeni ludzie, poza tym baaardzo wąska specjalizacja. Mam nadzieje, że narozrabiają na rynku.
Poza tym ONYX EUROS LARIA

Tomasz Brzęczkowski
23-05-2014, 15:38
:))) instalator proponuje mi komplet z vaillanta i tyle Duża cena , duży rabat... dlaczego ma nie proponować, na innym pewnie tyle nie zarobi, bo współpracuje z Va... a jest w "wentylacji" bardzo krótko.
Daje gwarancję niesłyszalności?
I można wiedzieć, za ile komplet?

woocash.c
23-05-2014, 16:12
[QUOTE=Tomasz Brzęczkowski;6493850]Duża cena , duży rabat... dlaczego ma nie proponować, na innym pewnie tyle nie zarobi, bo współpracuje z Va... a jest w "wentylacji" bardzo krótko.
Daje gwarancję niesłyszalności?
I można wiedzieć, za ile komplet?[/QUOTE
Za komplet ok 15... Przeslijcie jak mozecie gdzie na gornym slasku udezyc zeby bylo dobrze i za rozsadne pieniadze..i jak moge prosic przeslijcie konkeetne modele to moze zamienie 1:1 centrale a reszta zostanie bo orurowanie ma byc z zehndera

Tomasz Brzęczkowski
23-05-2014, 17:02
Te 15000. To cena brutto z wykonaniem i gwarancją niesłyszalności. To drogo, ale do przyjęcia.
Co do kanałów Zehnder mają wysoka cenę zamiast jonów srebra. 261745 Po prawej kanał antybakteryjny z jonami srebra po lewej , wentylacyjny higieniczny .

woocash.c
23-05-2014, 17:50
[QUOTE=Tomasz Brzęczkowski;6493850]Duża cena , duży rabat... dlaczego ma nie proponować, na innym pewnie tyle nie zarobi, bo współpracuje z Va... a jest w "wentylacji" bardzo krótko.
Daje gwarancję niesłyszalności?
I można wiedzieć, za ile komplet?[/QUOTE
Za komplet ok 15... Przeslijcie jak mozecie gdzie na gornym slasku udezyc zeby bylo dobrze i za rozsadne pieniadze..i jak moge prosic przeslijcie konkeetne modele to moze zamienie 1:1 centrale a reszta zostanie bo orurowanie ma byc z zehndera
No to poleccie kogos kto zrobi to lepiej i taniej... Oraz dajcie konkretny model centrali :)

Arturo72
23-05-2014, 17:55
No to poleccie kogos kto zrobi to lepiej i taniej... Oraz dajcie konkretny model centrali :)
Samemu,rozłożenie kanałów,szczególnie PE jest proste jak drut :)
Centrale już TB Ci polecał.

autorus
23-05-2014, 18:05
Kangaxx jest z Rzeszowa. Tylko czy znajdzie termin.

gentoonx
23-05-2014, 18:38
Airpack - są najbardziej przemyślane, bo nowa firma i doświadczeni ludzie, poza tym baaardzo wąska specjalizacja. ...

To ta nowa produkcja, o której Pan donosił?

można jakiś link żeby poczytać o produktach, bo na hasło Airpack wujek google wypluwa hurtownie opakowań :lol:

Tomasz Brzęczkowski
23-05-2014, 18:46
http://www.thesslagreen.com/produkty.html

Tomasz Brzęczkowski
24-05-2014, 10:10
Interesuje Pana co nowego będzie w środku?

gentoonx
25-05-2014, 20:56
Poczytam w wolnej chwili i będę pytał jakby co

dziękuję za link

Tomasz Brzęczkowski
25-05-2014, 23:26
Poczytam w wolnej chwili i będę pytał jakby co

dziękuję za link
Zawsze lepiej posłuchać i zobaczyć - w "pisane" dawno nie wierzę.

rumpelek
27-05-2014, 08:41
z innej beczki... tak się zastanawiam, bo mam na strychu reku i obok reku biegnie rura spalinowa od pieca gazowego... w ziemie będzie ona ciepła... mimo, że to kondensat to zawsze będzie miała coś tam na plusie... ;) więc zastanawiam się jak można odzyskać jeszcze trochę ciepła z tych spalin... najchętniej wpiąłbym wylot z pieca do wylotu zurzytego powietrza przed rekuperatorem (wywiew z pomieszczeń), ale ze względów bezpieczeństwa tego robić nie będę :D macie jakieś pomysły jak to zrobić rozsądnie ?! i bezpiecznie?!

Tomasz Brzęczkowski
27-05-2014, 08:55
z innej beczki... tak się zastanawiam, bo mam na strychu reku i obok reku biegnie rura spalinowa od pieca gazowego... w ziemie będzie ona ciepła... mimo, że to kondensat to zawsze będzie miała coś tam na plusie... ;) więc zastanawiam się jak można odzyskać jeszcze trochę ciepła z tych spalin... najchętniej wpiąłbym wylot z pieca do wylotu zurzytego powietrza przed rekuperatorem (wywiew z pomieszczeń), ale ze względów bezpieczeństwa tego robić nie będę :D macie jakieś pomysły jak to zrobić rozsądnie ?! i bezpiecznie?! Jaka centrala będzie?

rumpelek
27-05-2014, 09:14
centrala już jest... jan-gaz...

Tomasz Brzęczkowski
27-05-2014, 09:36
To dlaczego Pan chce się pozbyć wentylacji? Nie można dogrzewać powietrza wentylacyjnego z centralach o sprawności ponad 70%.

rumpelek
27-05-2014, 09:48
żle się zrozumieliśmy... chciałem podgrzać powietrze wywiewane z pomieszczeń które normalnie ma około 20 stopni w zimie... , żeby było cieplejsze, bo jak bedzie ono miało np. 25 stopni... to bardziej nagrzeje zimne powietrze z zewnątrz... czyli powietrze z czerpni które np. ma 0 stopni...

plusfoto
27-05-2014, 10:50
żle się zrozumieliśmy... chciałem podgrzać powietrze wywiewane z pomieszczeń które normalnie ma około 20 stopni w zimie... , żeby było cieplejsze, bo jak bedzie ono miało np. 25 stopni... to bardziej nagrzeje zimne powietrze z zewnątrz... czyli powietrze z czerpni które np. ma 0 stopni...
A znasz skład tego co leci przez komin? Jak znam życie to rozpierniczysz reku w miesiąc.

Tomasz Brzęczkowski
27-05-2014, 11:04
żle się zrozumieliśmy... chciałem podgrzać powietrze wywiewane z pomieszczeń które normalnie ma około 20 stopni w zimie... , żeby było cieplejsze, bo jak bedzie ono miało np. 25 stopni... to bardziej nagrzeje zimne powietrze z zewnątrz... czyli powietrze z czerpni które np. ma 0 stopni...
A jeżeli teraz, powietrze nawiewane do pokoju będzie o 1 czy 2 stopnie cieplejsze od tego w pokoju, to świeże pójdzie sobie pod sufitem do kuchni i łazienek a Pan w chłodniejszym i niezbyt świeżym bliżej podłogi? Po co?

lesz
27-05-2014, 11:16
wpiecie wylotu spalin kondensata (kwasne skropliny) moze sie nieciekawie skonczyc dla wymiennika/reku
jedyne co moglbys zrobic, to na jakims odcinku puscic przewody obok siebie - polczone bokiem (albo system rura w rurze) - by w ten sposob odzyskac czesc ciepla. tylko czy komplikacja systemu (odpowiednia dlugosc/powierzchnia wymiennika) nie zrobi wiekszego balaganu niz "zyski"... kalkulatorek i do dziela ;)

tomekwa
30-05-2014, 13:44
bajpas w janku jest z dopłatą a nie w standardzie ale nie warto oszczędzać tych dwóch stówek

Mam pytanie dotyczące Jan-Gaz.
Mam taką zaplanowaną kolejność:
1.Instaluję wentylację
2.W przyszłym roku instaluję samo urządzenie i uruchamiam
3.Kolejny krok to wykonanie rurowego lub glikolowego GWC i wpięcie tego w instalację.
Czy do WNW0500PBAE5EC z automatycznym by-passem da się podpiąć GWC, co będę musiał dokupić i dołożyć?

W opcji mam Mistral 600 Pro.

pioos
30-05-2014, 22:11
Poddaje pod ocenę nowy produkt na rynku
http://apowent.pl
Zbudowany bez kompromisów jeśli chodzi o podzespoły i ich dobór
Wentylatory EBM EC RadiCal, wymiennik Klingenburg, wbudowany aluminiowy by-pass na siłowniku Belimo
reszta do doczytania na stronie

Arturo72
30-05-2014, 22:17
Poddaje pod ocenę nowy produkt na rynku
http://apowent.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fapowent.pl)
Zbudowany bez kompromisów jeśli chodzi o podzespoły i ich dobór
Wentylatory EBM EC RadiCal, wymiennik Klingenburg, wbudowany aluminiowy by-pass na siłowniku Belimo
reszta do doczytania na stronie
Cena także rozsądna
Za trzysetkę 6000zł+1000zł za sterownik dla wchodzącego produktu to cena na dzień dobry skazująca produkt na schodzenie a nie wchodzenie ;)
A prawie 8000zł za czterystapięćdziesiątkę to odwaga nieziemska ;)

Nie sądzę,żeby marzenia właściciela firmy o nowej S klasie w ciągu miesiąca się ziściły ;)

Indiana_
30-05-2014, 22:40
Re Tomekwa
Sterownik E5 ma w standardzie obsługę GWC. Można tam podłączyć zarówno przepustnicę GWC/czerpnia jak i pompę do GWC glikolowego i dowolnie ustawiać temperatury załączenia.

jasiek71
31-05-2014, 19:36
może lepiej darujmy sobie ten cud techniki jakim jest E5 ...
no ale wiadomo..., instalator wie najlepiej ...;)

jasiek71
31-05-2014, 20:43
Poddaje pod ocenę nowy produkt na rynku
http://apowent.pl
Zbudowany bez kompromisów jeśli chodzi o podzespoły i ich dobór
Wentylatory EBM EC RadiCal, wymiennik Klingenburg, wbudowany aluminiowy by-pass na siłowniku Belimo
reszta do doczytania na stronie
najlepszy to jest ten kolorowy dotykowy wyświetlacz...;)
proponuję od razu zarezerwować mu centralne miejsce w salonie, najlepiej zamiast telewizora ...:P

mar1973
31-05-2014, 20:44
może lepiej darujmy sobie ten cud techniki jakim jest E5 ...
no ale wiadomo..., instalator wie najlepiej ...;)

witam

ładny nie jest ale dobrze służy:)

pozdrawiam

jasiek71
31-05-2014, 20:57
witam

ładny nie jest ale dobrze służy:)

pozdrawiam
taki system sterowania ( większość takich układów...) jest dobry dla styropianowego pudła bez zysków słonecznych i bytowych a nie domu który rządzi się swoimi prawami ...:yes:

Arturo72
01-06-2014, 01:18
taki system sterowania ( większość takich układów...) jest dobry dla styropianowego pudła bez zysków słonecznych i bytowych a nie domu który rządzi się swoimi prawami ...:yes:
Głupoty waść pleciesz,wentylacja to nie system grzewczy i nie ma wpływać na ilość strat czy zysków energii,wentylacja ma za za zadanie tylko i wyłącznie utrzymywać wilgotność w domu na odpowiednim poziomie.

mar1973
01-06-2014, 07:22
witam

:jawdrop:

pozdrawiam


taki system sterowania ( większość takich układów...) jest dobry dla styropianowego pudła bez zysków słonecznych i bytowych a nie domu który rządzi się swoimi prawami ...:yes:

plusfoto
01-06-2014, 11:01
wentylacja ma za za zadanie tylko i wyłącznie utrzymywać wilgotność w domu na odpowiednim poziomie.
:jawdrop:
Ty na serio to napisałeś?

Indiana_
01-06-2014, 12:57
A co niby ma robić sterownik rekuperatora poza przełączeniem wydajności reku o zaprogramowanych godzinach i włączaniem/wyłączaniem GWC i automatycznego bypasu według progów temperatury? Gdy temperatura w domu od zysków słonecznych rośnie, to reku wyłącza odzysk ciepła i włącza GWC, jak jest. To co miałby więcej robić?

gentoonx
01-06-2014, 15:38
zaśpiewać, zatańczyć, może zagrać na mandolinie jaki kawałek ;)