PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Bartt
14-03-2003, 21:28
Jak i za ile nawilżyć powietrze z rekuperatora?

14-03-2003, 22:15
ktoś kto ma akwarium i sporo kwiatów doniczkowych,
wie jak może to by przyjemne i ile wiaderek wody
tygodniowo się wlewa.
I tanio sprawa załatwiona !

22-03-2003, 10:05
Andzrej dzis i jutro na targach w Urani znajdziesz odpowiedz jest firma z rekuperatorem
Ps powaznie szukam użądzenia do kanału do nawilżania
Bogdan

23-03-2003, 18:39
kto używa rekuperatora i czy mu to coś dało

08-04-2003, 08:47
naczytałem się prawie całą noc i wiele nie rozumiem czy to się opłaca założyć czy nie mam nowy dom zwykły styropian z Redy i 12 cm styropianu po zimie w domu dopiero otwartym jest jak w piwnicy zimno i wilgotno a dopiero przedemną tynki i posadzki ale teraz mam dylemat ci od rekuperatora mówią że dobrze by było założyć rekuperator przed posadzkami i tynkowaniem bo usunie on wilgoć techniczną czy to prawda Bogdan

Bartt
08-04-2003, 11:50
musisz przemyśleć jak i którędy rozprowadzić rury i gdzie wyprowadzić anemostaty. Optymalnie jest to przewidzieć na etapie projektowania domu. Jeśli robisz to teraz, to najwyższy czas. Jeśli otynkujesz dom, a potem zaczniesz kuć dziury to trochę bez sensu :smile:.
P.S. Przy rekuperatorze musisz zasklepiś kanały wentylacji grawitacyjnej

DarekRz
08-04-2003, 11:58
Też się kiedyś naczytałem na ten temat. Na dzień dzisiejszy mam odczucie, że się nie opłaca stosować reku, jeśli ma się miejsce na GWC (gruntowy wymiennik ciepła). Koszty GWC są małe (sam robisz coś takiego), a znacznie oszczędza to wydatki na ogrzewanie. Zresztą po ułożeniu kanałów zawsze można reku dokupić. Mnie jest łatwo mówić, bo i tak będę miał kanały powietrzne - zastosuję ogrzewanie piecem nadmuchowym.
DarekRz

09-04-2003, 00:37
tam jest gazobeton i styropian dzięki Bart też tak myślę dzięki DarekRz myślę o GWC tylko po tych dyskusjach na forum nie jestem pewien który czy z rur czy z kamieni może jest ktoś z okolic trójmiasta co już coś takiego ma chętnie bym podjechał obejżał i pogadał a może ktoś już ma rekuperator wiele o tym myślałem ale ogrzewanie nadmuchowe to nie dla mnie teraz bo będę ogrzewał prądem myślę że w tym przypadku dopiero GWC i reku to oszczędność może ktoś pomoże a może jeszcze coś innego
czekam Bogdan

09-04-2003, 00:37
tam jest gazobeton i styropian dzięki Bart też tak myślę dzięki DarekRz myślę o GWC tylko po tych dyskusjach na forum nie jestem pewien który czy z rur czy z kamieni może jest ktoś z okolic trójmiasta co już coś takiego ma chętnie bym podjechał obejżał i pogadał a może ktoś już ma rekuperator wiele o tym myślałem ale ogrzewanie nadmuchowe to nie dla mnie teraz bo będę ogrzewał prądem myślę że w tym przypadku dopiero GWC i reku to oszczędność może ktoś pomoże a może jeszcze coś innego
czekam Bogdan

Maco
09-04-2003, 08:25
Jeszcze mam dwóch:
http://www.agagt.pl/start.htm
http://www.flopsystem.pl

10-04-2003, 07:19
Cześć Maco dzięki umówiłem się już do AGA zobaczę ich rekuperator mają podłączony może mi dadzą namiary na kogoś, kto już ma rekuperator nara Bogdan

Maco
10-04-2003, 07:40
AGA wydaje się być naprawdę dobra...
Napisz swoje wrażenia jak już zobaczysz !

gaga2
10-04-2003, 08:16
A co my myślicie o Mistralach ?
Podobno mają współdziałać z GWC...
My właśnie musimy w najbliższym czasie podjąc decyzję...
Pozdrawiam,
Gaga2

Bartt
10-04-2003, 09:25
Mistrale mają chyba najkorzystniejszy współczynnik cena jakość. Co do GWC to wybrałam 2 w 1 - rury od czerpni będą przebiegać pod domem (3*10m) i następnie do rekuperatora - koszty żadne, a pewien komfort powinno to zapewnić :smile:

10-04-2003, 23:05
Byłem i dotykałem rekuperator to taka rura 1,8 m wysoka mają podłączoną grzałkę rekuperator stoi wyłączony włączany jest dla demonstracji mają 4 termometry
Jak przyszedłem wszystkie wskazywały jedną temperaturę tak jak w pomieszczeniu 16 st. Po włączeniu grzałki temperatury ruszyły i ta co jest grzałka szła w górę a powoli za nią na wylocie i po pół godzinie jak się ustabilizowało temp. Na wlocie 42,5
A na wylocie 40,5 aż się nie chce wierzyć. Byliśmy też w domu w Jankowie tam jest już kilka ich wymienników widziałem akurat montowali w jednym domu to całkiem proste. Zobaczymy obiecali że w ciągu tygodnia zrobią za darmo projekt i wycenę oni współpracują z tanią klimą i mają też projekt GWC ale dopiero za miesiąc będzie do tego wszystkiego sterownik zobaczymy. a może ktoś widział coś jeszcze godnego zobaczenia. Może trochę chaosu w tym wszystkim ale muszę to jeszcze spokojnie przetrawić. A może ktoś widział coś jeszcze godnego zobaczenia.
Bogdan

gaga2
12-04-2003, 21:53
Czy można Was prosić o podpowiedź?
mam taki problem - jesteśmy właśnie po rozmowach z projektantem wentylacji - i on zaprojektował wywiany w niektórych pomieszczeniach rzędu 1,7 krotności na godzinę(salon). Dom ma powierzchnię ok. 190 m2 i wysokość kondygnacji 2,7 w jednej połowie i 2,9 m w drugiej połowie domu. Tymczasem zaproponowany rekuperator ma wydajność 1100 m3, i jeszcze jedno - sumarycznie przeciętna wymiana ma wynieść 650 m3/h, a w zaproponowanym rekuperatorze taka praca może się odbywać na najniższym biegu. Po przeczytaniu różnych wątków na forum zorientowałam się, że przeciętnie zakłada się wymiany rzędu 0,5 do 0,8, a rekuperatory o wydajności maks. 450 m3/h. W związku z tym nie podobają mi się założenia projektu - czy możecie mi podpowiedzieć - jak rozmawiać z projektantem, co ma poprawić itp? Niestety mój sprzeciw na zaproponowane rozwiązanie opiera się wyłącznie na wiedzy z Muratora i z forum i na pewnej intuicji.
Będę bardzo wdzęczna za wszelkie uwagi.
Pozdrawiam,
Gaga2

Bartt
13-04-2003, 11:07
Gaga2 - też zauważyłem, że projektanci mają skłonność do zawyżania wielkości wymiany/h. Bierze się to z kilku powodów:
1 - projektowali do niedawna instalacje wielkokubaturowe i 1000-5000m3/h jest im bliższe niż 400m3/h
2 - w zadymionych pubach i salach konferencyjnych wielkość wymiany musi być większa
3 - takie instalacje przewidują obecność wielu osób w pomieszczeniu
4 - im większy rekuperator ci sprzedadzą tym większy ich zysk

Minimalna wymiana zgodna z przepisami to 25m3/osobę/h co daje średnio ok. 100m3/h/domek jednorodzinny.
Tak więc 400m3/h powinno wystarczyć w zupełności i taki rekuperator też będzie chodzić na najniższym biegu :smile:. Też będę miał domek o podobnej wielkości i tylko z rozsądku wynikającego z wykresów sprawności rekuperatora dam wersję 400, a nie 250. 1100 ho,ho,ho :grin:
Nie daj się oczarować sperzedawcy - jego naczelne zadanie to ZAROBIĆ

14-04-2003, 21:48
mam dom 350 m2 czyli ok 900 – 1000 m3 kubatury doradzają mi zastosowanie wymiennika 2000m3/h co zapewni maksymalną wymianę powietrza na poziomie 2x na godzinę.Ja słyszałem że wystarczy 0,5 wymiany na godzinę a nawet w dużych domach 0,2 wymiany na godzinę. Norma higieniczna to 20 – 25 m3 na osobę na godzinę, zdrowotna to co najmniej 45 – 50 m3 na godzinę na osobę
więc jak to jest nie mam pojęcia

Bartt
15-04-2003, 09:08
Jeszcze jena uwaga. Obliczcie sobie kubaturę netto!!!
Projektanci podają zazwyczaj brutto - tzn pole podstawy domu razy wysokość kalenicy. Do celów wentylacji trzeba policzyć rzeczywistą = pole parteru * wysokość od wylewki do sufitu + poddasze pole podstawy * wysokość ścianki kolankowej, a to co powyżej to już zależy od ukształrowania dachu. Liczcie rzeczywistą wysokość do sufitu, a nie do kalenicy, odejmijcie też pomieszczenia niewentylowane rekuperatorem(np. kotłownia, garaż itd)
u mnie przy 760m3 brutto wyszło 480m3 do celów wentylacji :grin:

gaga2
15-04-2003, 16:30
Niestety, nadal mam wątpliwości. Próbowałam coś poczytać na http://www.wentylacja.com.pl ale to niewiele pomogło, bo wszyscy podają normy minimalne wymiany. A jak się wczytałam w mój projekt, to tam np. założono osobny wywiew policzony na prysznic (80 m3/h) niezależnie od łazienki. Może więc ze założone wymiany są OK (650 m3/h). Tylko dlaczego rekuperator 1100 m3/h - to już wychodzi bardzo droga inwestycja.
Może jeszcze coś podpowiecie? Dodam, że projekt jest przygotowywany w ramach projektu wykonawczego domu, a nie przez sprzedawcę (doradcę) konkretnego systemu, więc projektant nie jest osobiście zainteresowany sprzedażą jak największego i nadroższego urządzenia.
Pozdrawiam,
Gaga2

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: gaga2 dnia 2003-04-15 17:37 ]</font>

Bartt
15-04-2003, 20:19
gaga2
Wywiew tak podawany to wartości maksymalne jeśli je zsumujesz dla wszystkich pomieszczeń to wyjdzie ci górny zakres pracy rekuperatora. Musiała byś mieć zamek, żeby suma dała 1100 :smile:
Prysznic poza tym trwa 15 minut, potem zapotrzebowanie na wentylację (pozbywanie się wilgoci) spada.
PS dla łazienki to według moich danych 50, a nie 80 :smile:

Rekuperator możesz dobrać tak:
1 - zsumuj zapotrzebowanie nawiewu i osobno wywiewu dla wszystkich pomieszczeń
2 - oblicz największy spadek ciśnienia w zakładanej instalacji (na wymienionej stronie znajdziesz instrukcję od a do z)
3 - poszukaj na wykresach pracy rekuperatora takiego, który dla wyliczonej w pkt. 1 objętości (weź większą z dwóch) będzie miał spręż wyliczony w pkt. 2. Jeśli osiągnie to na drugim biegu to według mnie wystarczy (masz jeszcze zapas).
Tyle moich przemyśleń. :smile:

16-04-2003, 22:21
nudno tu nic nowego

24-04-2003, 15:35
Drożej za gaz i prąd
24.04.2003 08:37

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat więcej zapłacimy za gaz i prąd - wzrost cen postuluje ministerstwo gospodarki - pisze "Nasz Dziennik".

Resort tłumaczy, że klienci detaliczni płacą mniej niż odbiorcy przemysłowi, a podwyżka ma tę różnicę zniwelować. Tymczasem ceny energii elektrycznej w Polsce przy stosunkowo niższych zarobkach obywateli naszego kraju są porównywalne z jej cenami w państwach Europy Zachodniej - uważa dziennik.

Gazeta pisze, że za przeprowadzenie kolejnej reformy znów zapłacą ze swoich kieszeni przeciętni konsumenci, a energia elektryczna stanie się wkrótce dobrem luksusowym.

dalej nie opłaca się nic robić

PS pomocy -Kominiarz powiedział, że nie odbierze budynku bez kominów a tłumaczyli mi, że wentylacja wymuszona polega na tym, że bez wentylacji grawitacyjnej (kominów) będzie dobrze są na to jakieś przepisy
Bogdan

Bartt
24-04-2003, 19:17
Poszukaj w dzialePrawo i Pieniądze - gdzieś już ten problem poruszałem,
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. Nr 75, poz. 690)
§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Zwróć uwagę, że pkt. 1 powiedziano może, a nie musi, a pkt.2 wyklucza współdziałanie obu typów. Kominiarza musisz zasypać paragrafami :smile:

gaga2
25-04-2003, 17:47
Do Anonimowego - Bogdana.
Czy zdecydowałeś się na zakup rekuperatora AGA? Czy to prawda, że oni sprzedają jedynie części, z których składa się całość, która dopiero po złożeniu może być nazwana rekuperatorem? I czy sprawdzałeś może, czy rzeczywiście istnieje w ich produktach możliwość płynnej regulacji pracy wentylatorów?
Niestety ja mogę jedynie sprawdzać ich informacje na stronach www, ich oferta wydaje się kusząca, mam tylko wątpliwości natury praktycznej, i jeszcze ta odległość do Gdańska...
Pozdrawiam,
Gaga2

26-04-2003, 09:22
Do Anonimowego - Bogdana.
Czy zdecydowałeś się na zakup rekuperatora AGA? Czy to prawda, że oni sprzedają jedynie części, z których składa się całość, która dopiero po złożeniu może być nazwana rekuperatorem? I czy sprawdzałeś może, czy rzeczywiście istnieje w ich produktach możliwość płynnej regulacji pracy wentylatorów?
Niestety ja mogę jedynie sprawdzać ich informacje na stronach www, ich oferta wydaje się kusząca, mam tylko wątpliwości natury praktycznej, i jeszcze ta odległość do Gdańska...
Pozdrawiam,
Gaga2
Myślę że tak. To, co proponują to chyba rozsądne i działające byłem tam jaszcze dwa razy i przy różnych temperaturach ta sprawność wychodzi ok.91 do 93 % bez wilgoci ja sądziłem, że to może jakaś podpucha to na wystawie, bo w domu gdzie byliśmy ludzie mi powiedzieli, że jest gorzej, bo przy –16 na zewnątrz +21 w domu wlatywało im około 16 stopni, ale szef z Agi się zdenerwował i zawiózł mnie tam ponownie na budowę i pokazał oni rury poizolowali tylko 4 cm wełny a rury leżą na poddaszu nieocieplanym Bogdan

26-04-2003, 11:04
bartt podpowiedz bliżej gdzie o tym pisałeś ja szukam i nie mogę trafić a kiedyś to widziałem
Adam

Bartt
26-04-2003, 14:37
Adam - szukaj jednak w tym dziale - "kominek a rekuperator" Pozdrawiam :smile:

30-04-2003, 08:05
czy ktos z trójmiasta ma rekuperator z Lekopu
czy jeśli tak to czy mógłbym się spotkać i porozmawiać
Adam

endriu
01-05-2003, 10:57
a może mi ktoś pomoże ja już zamykam dom i też szukam rekuperatora rozmawiałem ze wszystkimi producentami wymienionymi powyżej ale każdy chwali swoje każdy ma sprawność ok 90 % pomóżcie wybrać dobry bo zostało mi tylko 2-3 tygodnie
Endriu

01-05-2003, 18:52
czy nikt z forumowiczów nie ma jeszcze rekuperatora słyszałem że można tu otrzymać pomoc i co nic

02-05-2003, 12:30
zobaczcie co znowu wypisuje tania klima na swojej stronie
nie wiem jak was ale mnei to juz drazni, kiedy ktos nie wie co pisze i jeszcze sprzedaje to cos innym
zobaczcie w watku jak pozenic rekuperator z GWC
pisza ze na rekuperatorze uzyskuja 300 watt na 100 m3 powietrza

czy ci ludzie nie maja litosci?

przeciez niedlugo beda sprzedawac prad na wiadra....

Bezdomny
02-05-2003, 18:44
Moi drodzy właśnie w fundamentach wykułem otwór pod rurę 150 mm co by mieć podejscie pod czerpnię gruntową i zastanawiam się czy wystarczy, wszyscy tu piszą czy warto mieć rekuperator, ja myślę że tak ale proszę o porady techniczne jakie przekroje, jakie materiały, niedłygo ruszą ściany, chciałbym zostawić zaślepione rury i czeka lepszych (finansowo) czasów spokojny, że drugi raz nie będę wycinał (ten otwór wyszedł precyzyjnie :smile:)

04-05-2003, 05:10
bezdomny średnica rury zalezy od wielkości domu i ilości potrzebnego powietrza najmniejsza średnica to 160 PCV pamiętaj aby ją dobrze zaizolować Jak byścoś nie wiedział jeszcze to pytaj
Bogdan

Bezdomny
05-05-2003, 14:21
Bogdan, dom ma mieć ok 135 m2 (bo nie liczę garażu), na razie zrobiłem sobie przepust w ścianie fundamentowej i wstawiłem takową 150 (wymiar wewnętrzny) typ kanalizacyjny, w sumie mogę jeszcze przed zalaniem podłogi w garażu powiększyć na 200, tylko czy to ma sens? O jakiej izolacji mówisz?

Bartt
05-05-2003, 15:37
Bogdanowi coś się pomyliło :wink:. Nie ma sensu izolować czerpni w gruncie - wręcz przeciwnie. W zimie da to cieplejsze, a latem przyjemne chłodniejsze powietrze w nawiewie coś ala mini GWC

05-05-2003, 16:57
bart masz rację ale ja mówię o izolacji w fundamencie i pod posadzką
Bogdan
bezdomny średnica powinna ci wystarczyć

05-05-2003, 18:47
ps izolacja nad rurą zawsze musi być i na zewnątrz conajmniej 1 m poza obrys GWC czy rury
Bogdan

Bartt
05-05-2003, 20:14
Bogdan - widzę to tak: zaizolowana p/wilgociowo i termicznie musi być podłoga na gruncie. Izolacja samej rury niezależnie czy biegnie pod podłogą i fundamentami, czy poza obrysem domu jest zbędna i niewskazana z powodów j.w. (wymiana ciepła między rurą i glebą, bądź budynkiem przez większość roku jest korzystna)
Jeżeli są jakieś przesłanki, o których nie wiem, to jestem otwarty jak zwykle na wiedzę :smile:

Bezdomny
06-05-2003, 16:26
Panowie PAX :smile: pomysł z ostatniej chwili - rura z nierdzewki, jak wiadomo metal ma dużo lepszą przenikalnosć cieplną, a nierdzewny nie zardzewieje i co Wy na to?, do Bogdana podpiszesz się pod tym że wystarczy 150? bo jak potem będę rozwalał podłogę to Cię bracie znajdę :smile:, a teść co tak pięknie otwór pod 150 wykonał powiedział, że drugi raz nie robi.

07-05-2003, 12:19
bezdomny jaki duży jest twój dom ile powietrza chcesz wymienić
ps co do izolacji rury to ja robię GWC pod domem więc powietrze dochodzące musze rure izolowac
Bogdan

07-05-2003, 12:30
a po co ta rura ma byc dobram przewodnikiem?
to nie ma znaczenia
PCV ma lambda 0,16
a stal nierdzewna okolo 50
ale to bez znaczenia bo gleba ma okolo 0,3

tak wiec zapewniam i uwierzcie na slowo przewodnosc samej rury nie ma znaczenia

januszek
07-05-2003, 12:59
oczywiście że materiał rury nie ma znaczenia ale, jej średnica tak, wraz z jej wzrostem zwieksza się powierzchnia wymiany ciepła i jednocześnie maleje prędkość przepływu co skutkuje dłuższym czasem przebywania tego powietrza w GWC
nie rozumiem co macie na myśli mówiąć że trzeba rurę izolować od czego od ziemi raczej nie izolować trzeba warstwę ziemi nad rurą aby warunki zewnątrzne nie miały większego wpływu na warunki termiczne w glebie.

Bezdomny
08-05-2003, 19:36
Troszkę się pogubiłem, bo rozmawiałem ostatnio z człowiekiem z Eko-Termu i sugerował, że pomysł z rurą z nierdzewki jest ok tylko za drogi i że wystarczy ocynk, jeśli powietrze ma się schładzać bądź ogrzewać (zależnie od pory roku) to jasne jest by materiał z którym będzie miało kontakt w ziemi miał jak najlepszą przenikalność cieplną, spowolnienie przepływu przez wzrost średnicy ma uzasadnienie ale przecież nie będę wkopywał w ziemię rury fi 500, może zamiast tego dam trójnik i np. trzy setki. Zapomniałem napisać jednak zmieniłem 150 na 200 (komentarza teścia nie wspomnę :smile:). Januszek zaglądasz czasem na priwa?

08-05-2003, 19:45
ten gosc co z nim gadales nie znal sie na wymianie ciepla

to ci mowi fachowiec
a co do spowalniania czasu to akurat w tym konkretnym przy<poadku ma to uzasadnienie
bo w innych przypadkach predkosc ma przeciez wplyw na alfa a alfa decyduje


w kazdym rtazie do laika ktory cos gadal o nierdzewce: zapomnij o tym
a temu co ci to poradzil powiedz zeby se zeby umyl

Bezdomny
09-05-2003, 16:49
Dużo słów mało treści Anonimowy podpisz się!A potem wytłumacz mi jak czterolatkowi - powietrze wchodzi przez czerpnię w ogrodzie, idzie odcinkiem 50 metrów pod ziemią na głębokości 1 metra - sugerujesz, ze nie ochłodzi się latem (bądź ogrzeje zimą) poprzez wyminę ciepła powietrze - rura (i tu jak najlepsza przenikalność czyli metal zamiast PCV) - ziemia? Jeśli się mylę to jak to się dzieje, że gdy chcę mieć schłodzony napój i włożę butelkę pod strumień zimnej wody to napój się ochładza?

Jaroma
10-05-2003, 07:55
Bardzo dużo teorii. Czy, ktoś ma już zamontowany rekuperator ?

Tanczacy z myslami
10-05-2003, 11:19
powiem ci to tak bezdomny....
obrazowo, zeby kazdy mogl zrozumiec ( przyklad akurat nie jest moj, tylko znalazlem kiedys na jakiejs stronie www)

wyobraz sobie litrowy pojemnik z goraca woda (powiedzmy 90 °C)

ktory stoi na stole.

teraz masz dwa warianty
1. pojemnik jest z miedzi (lambda okolo 400 W/mK)
2. pojemnik wykonano z PCV (lambda okolo 0,16 W/mK), czyli przewodzi 2500 razy gorzej niz miedz.

wymiary pojemnieka i jego grubosci sa w obu wypadkach takie same.

no a teraz zgadnij w ktorym pojemniku woda bedzie sie szybciej schladzac (pojemnik stoi w pokoju o temp 20 °C)

pewnie idac twoim tropem myslenia powiesz bez wahania ze w miedzianym, bo miedz duzo lepiej przewodzi cieplo...

Odpowiedz: nie stwierdza sie praktycznie zadnej roznicy w predkosci stygniecia wody.

dzieje sie tak dlatego, ze czynnikiem decydujacym w tym przypadku o szybkosci stygniecia jest wspolczynnik wnikania ciepla od pojemnika do otoczenia, ktory wynosi okolo 10 W/m2K

i jesli zastosujemy do tego problemu znane wzory na obliczanie wspolczynnika przenikania ciepla (U lub jak kto woli k) to dostaniemy (niezaleznie od tego z czego wykonany jest pojemnik)
ta sama wartosc bliska 10 W/m2K.


ta sama sytuacja dotyczy GWC, z ta roznica, ze tam czynnikiem limitujacym ilosc przekazywanej energii (k lub U) jest opor samej gleby ( cieplo czerpane jest z duzych odleglosci a lambda gleby nie jest wysokie( okolo 0,5 W/mK).

tak wiec rowniez w tym wypadku stosowanie stali o lambdzie okolo 50 zamiast PCV o lambdzie okolo 0,16 praktycznie niczego nam nie poprawi.

tak wiec jeszcze raz proponuje temu gosciowi, ktory tak doradzal z ta nierdzewka (albo co najmniej z blacha ocynkowana) zeby umyl sobie zeby

_________________
Tanczacy z myslami

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Tanczacy z myslami dnia 2003-05-10 12:22 ]</font>

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Tanczacy z myslami dnia 2003-05-11 13:35 ]</font>

11-05-2003, 13:07
Hej Tańczący... to po co są radiatory, ewentualnie radiatory możnaby robić z tworzywa byłby tańsze.

Tanczacy z myslami
11-05-2003, 13:20
w radiatorach chodzi o zwiekszenie powierzchni
stosowanie ich ma tylko wtedy sens gdy wystepuje duza roznica wspolczynnikow wnikania ciepla po obu stronach przegrody

np rura ktora plynie goraca woda:
leci sobie taka rura przez srodek naszego pokoju
a my chcemy zeby rura oddala wiecej ciepla(czyli ta sama idea co w kaloryferze) wewnatrz rury alfa wynosi w granicach 200 W/m2K
a na zewnatrz okolo 10- mamy wiec wyrazna roznice i w tym wypadku mozna zastosowac uzebrowanie, ktore zwiekszy powierzchnie
od strony zewnetrznej rury. radiatory takie musza byc dobrymi przewodnikam ciepla, bo ilosc ciepla oddawana przez nie do otoczenia musi najpierw przejsc przerz przewodzenie przekrojem poprzecznym radiatora, ktory jest o wiele mniejszy niz powierzchnia zewnetrzna.

sa tez rury z ozebrowaniem wewnetrznym, kiedy sytuacja sie odwraca i lepszy wspolczynik wnikania jest od zewnatrz- np kondensacja pary.

jesli chodzi o wymiane ciepla to trzeba sie troche na niej znac, zeby moc przewidywac, badz liczyc rozne warianty.
czesto problemy sa dosc skomplikowane i nie wystarcza zwykle wiadomosci na temat tego ktory material lepiej przewodzi cieplo, bo moze sie okazac, ze jest to bez znaczenia

jesli mowimy o gwc to opor lezy po stronie gleby i material rury na prawde jest bez znaczenia

to tak jakby sie martwic z jakiego materialu wykonac elewacje domu o grubosci 1mm
w sytuacji gdy dom jest ocieplony 20cm steropianu.
powiedzmy , ze zalezy nam zeby jak najwiecej ciepla przeszlo przez taka sciane
to teraz sobie policzcie jaki ma wplyw zastosowanie 1mm warstwy PVC albo 1 mm warstwy miedzi na pokrycie takiej sciany

policzcie sobie U
wzory znacie
idea jest ta sama co w GWC

ps niektorym sie wydaje, ze wiedza z podstawowki wystarcza do rozwiazania kazdego problemu...

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Tanczacy z myslami dnia 2003-05-11 14:28 ]</font>

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Tanczacy z myslami dnia 2003-05-11 14:30 ]</font>

11-05-2003, 13:42
to jak to jest w rekuperatorze w firmie KOS robią rekuperator z plastikowym wkładem a inni z aluminiowym czy to ma znaczenie

Tanczacy z myslami
11-05-2003, 14:05
jesli chodzi o rekuperatory to sam material nie ma tez wiekszego znaczenia.

policzcie sobie jakie macie tam wspolczynniki wnikania ciepla
mnie sie tego nie chce liczyc ale bez liczenia moge powiedziec, ze bedzie to kolo 20 W/m2K
przy takim alfa roznica jest kolo 5 % dla grubosci scianki 1mm
nie wiem jakie oni tam stosuja grube scianki
ale mysle ze moznaby spokojnie wykonac takie 0,5 mm wtedy jest to kolo 3 %
a jesli alfa jest mniejsze niz 20
a raczej jest to mniej wtedy jest to ojeszcze mneijszy wplyw

korzysci moga byc za to uzytkowe takie, iz tworzywo jest trwalsze
latwiej umyc taki wymiennik,-aluminium jest raczej nieodporne chemicznie, koroduje itd


szczerze mowiac gdybym mial wybierac to bym wybral tworzywo

Tanczacy z myslami
11-05-2003, 14:12
daj namiary na tego kosa
chetnie mu sie przyjrze

11-05-2003, 15:05
co wy na to?
zwolennicy rekuperatorow?
ktore rozwiazane byscie wybrali?
i gdzie jest anonim ktory gadal o KOSie???

11-05-2003, 18:58
http://www.koss.pl/

11-05-2003, 21:32
ludzie o czym wy rozmawiacie czy wy wiecie co to za pic ładnie opakowane nic poszukajcie czegoś co chodzi czy nie ma na forum kogoś co ma pracujący wymiennik ja już obleciałem prawie wszystkie i narazie co dobre to tylko 3 firmy mają porównywalne wyroby
Bogdan

12-05-2003, 07:11
no zajrzalem tam
mnie nie interesuje cala centrala
ja chce tylko sam wymiennik kupic
plastikowy by mi pasowal

Bartt
12-05-2003, 09:11
Dość interesujący jest tekst porównujący różne centrale - stronniczy, ale dla krytycznego czytelnika wartościowy. Po szczegółowym przejrzeniu oferty kossa cenowo wychodzi na to co Mistral.
Podobno mają jednak 500 krzyżowo-przeciwprądową w cenie ok 6000? - sprawnośc >90%. Umówiłem się z dilerem na oglądanie :smile:

13-05-2003, 09:50
Bart jak zobaczysz to napisz jak to sie ma

mudr
13-05-2003, 16:28
Moi drodzy, czy prawdą jest,że rekuperator wraz z instalacją nawiewno-wywiewna to około 20% wartości budynku?, jak usłyszałam ile za system, to zą zdębiałam!

13-05-2003, 16:36
gdzieś to usłyszał kto ci takie rozwiązanie zaproponował czy to ze złota
przecież jak się zastanowisz i policzysz to toaka instalacja jak zaczynasz budować to wychodzi za darmo

Bartt
13-05-2003, 23:35
Ja szacuję pełny koszt na ok 8tys. Nie postawisz nawet chatki za 40tys :grin:

M@M
14-05-2003, 06:46
Obliczylem, że wg. opinii mudr moja instalacja kosztowalaby
prawie 60000zl :smile:. No to chyba chlopaki musieliby zamontować kanaly powlekane 24 karatowym zlotem.

mudr
14-05-2003, 07:12
Dzięki, bardzo mnie pocieszyliście, że koszt wentylacji jest znacznie mniejszy, teraz muszę poszukać innej firmy!!Pozdrawiam mudr

14-05-2003, 09:49
to czy to sie oplaca co za to bedzie

14-05-2003, 09:57
o czym wy tu gadacie?
poziom rozmowy sie zanizyl...

zapraszam do tematu ogrzewanie sloncem

15-05-2003, 10:44
no o slonecznym cieple jest interesujace
trzeba tylko wymyslic odpowiedni spsob magazynowania nadwyzek tej energii i bedzie git

albo to jakos sprzac z grzaniem gazowym
tylko nie wiem, czy to ma sens
np takie wstepne grzanie sloneczne, a potem dogrzewanie gazowe
????
moze mozna by calkiem sie przezucic np na grzanie sloncem w ciagu dnia?

15-05-2003, 12:46
Na dachu zainstalowac typowe kolektory sloneczne. Dodatkowo połączyć je z sobą szeregowo rurami np spiro. Wentylator ciagnie powietrze przez kolektory i zagrzane tloczy do wymiennika gruntowego a wlasciwie do zasobnika gruntowego i grzeja tam zgromadzony żwir. Temperatura tego powietrza moze dochodzic do 80C. Czym się rozni od zwyklego GWC. Z wszystkich 4 stron jest izolowany 10cm styropianem. Polowa zimy moze byc z tego zasobnika cieple swieze powietrze.

Pablo_45
16-05-2003, 10:18
Witam HenoK
Pomysł znany i sprawdzony
Podobna instalacja pracuje w Groningen ( Holandia lub Dania - nie pamiętam dokłądnie teraz) i została opisana w Muratorze gdzieś w '97 roku.
Wyniki dla dużej instalacji (tam było to osiedle domków szeregowych. na dachach kolektory cieczowe łądujące gruntowy magazyn ciepła, mieszkań kilkadziesiąt) były chyba zadowalające tzn bilans im się lekko nie domknął i musieli wziąć ciepła z zewnątrz, w instalacji o mniejszej skali bilans cieplny może się bardziej nie domykać bo udziały strat będą proporcjonalnie większe :sad:

Pzdr

mkosowsk
16-05-2003, 20:06
Wojptak, najprawdopodobniej będziesz miał nielichy problem w przyszłości, jeśli wszystkie kanały dałeś o jednakowej średnicy. 55x110 mm to absolutne minimum w przypadku instalacji rekuperatora (hm... taki przekrój przewodu sprawdza się raczej w przypadku niewielkiego okapu kuchennego). Im bliżej rekuperatora, tym kanał powinien mieć większą średnicę, zapewniającą przepływ powietrza o prędkości nie przekraczającej 4-5 m/s. Powyżej tej prędkości powstaje słyszalny dla naszego ucha szum, który na pewno nie da ci spać. Jeśli nie robił Ci projektu instalacji wentylacyjnej człowiek z odpowiednim doświadczeniem - poszukaj takowego lub zajrzyj na http://www.rekuperatory.pl i spróbuj sam dobrać elementy instalacji do Twego domu na podstawie informacji tam zawartych.

Ponadto jeśli kanały dałeś nieizolowane niestety będziesz walczył z powstającymi na nich skroplinami. Chyba, że są w całości i w miare szczelnie schowane w warstwie izolacyjnej ściany lub sufitu.

Pozdrawiam


Maciej

19-05-2003, 09:41
jak izolować rury od rekuperatora

Bartt
19-05-2003, 14:28
Kupuje się te z izolacją :smile:

20-05-2003, 20:41
Bart jakie i gdzie

20-05-2003, 20:44
izolacja musi przedewszystkim miec mozliwosc oddychana
wiec nie przykrywaj tego w zadnym wyadku czyms szczelnym

czesto zapominamy jak wazna role pelni wentylacja w izolacji termicznej i tu jest nasz slaby punkt

20-05-2003, 21:09
a ja izolowałem styropianem

Karol_2
20-05-2003, 21:15
to pruj instalacje jesli sie jeszcze da

i szybko zastap szkodliwy steropian przez zwiewna welne
mam tylko nadzieje, ze nie jest za pozno...

Bartt
20-05-2003, 21:27
Rury kupisz w tej samej firmie co rekuperator ceny 10-25zł/mb

22-05-2003, 12:09
Niektóre rekuperatory mają nagrzewnicę wodną. Co sądzicie o pomyśle żeby latem puszczać tam zimną wodę i schładzać sobie powietrze. Ma to sens?
Włodek

22-05-2003, 12:17
Aha, mam jeszcze uwagę na temat Mr. Taniaklima. Ten Pan wprowadza w błąd na swojej stronie www. Fakt iż złożył w maju 2002 zgłoszenie patentowe dotyczące GWC nie daje mu żadnych praw do tego rozwiązania, więc pisanie o umowie licencyjnej i prawach patentowych to naciąganie. Takie prawa uzyskuje się po udzieleniu patentu. Na to natomiast nie ma żadnych szans, ponieważ, jak sam przyznaje na swojej stronie, jest to rozwiązanie znane i od dawna funkcjonujące (podaje nawet literaturę). Wynalazek natomiast musi być NOWY. Generalnie Taniaklima chce ponad 240 zł za zebrane do kupy ogólnie dostępne informacje.
Włodek

Karol_2
22-05-2003, 12:27
chcesz przez to powiedziec, ze jest oszustem?

nie wyciagalbym pochopnych wnioskow
ale jesli witek faktycznie nie ma patentu to powinni sie o tym dowiedziec wszyscy forumowicze, gdyz takie lgarstwo stawia pod znakiem zapytania rowniez inne informacje podawane nam przez pana Witolda Taniego klimatyzatora


Apel: Witoldzie podaj z laski twojej nr patentu wtedy mozna bedzie cie sprawdzic np w bibliotece politechniki Slaskiej mozna uzyskac informacje na temat wszystkich patentow

galazkiewicz
22-05-2003, 12:58
Nie może być jeszcze patentu, jest za wcześnie. Nr zgłoszenia to P-35420, zgłoszone 29 maja 2002. Publikacja jest po 18 miesiącach od zgłoszenia, udzielenie patentu (lub odmowa udzielenia) po upływie 3-5 lat. Praw można dochodzić dopiero po udzieleniu, ale ew. roszczenia będą dotyczyły okresu po publikacji lub pisemnym powiadomieniu naruszyciela. Ale jak już wspomniałem na pierwszy rzut oka widać, że patentu nie będzie. Jestem rzecznikiem patentowym.

25-05-2003, 21:20
Do wszystkich montujących sobie rekuperatory!
Jeśli dacie za wąskie kanały rozprowadzające powietrze, będzie ono świszczało i cała instalacja doprowadzi domowników w takim mieszkaniu do białej gorączki - nie da im spać!
Kanały 55x110 mm są stanowczo za wąskie (przy rekuperatorze o wydajności 250m3/h średnica kanału powinna mieć nie mniej niż 160 mm! Powierzchnia przekroju takiego kanału to ok. 200 cm2. Powierzcnia przekroju kanału 55x110 mm to 60,5 cm2. Więc tego typu dom będzie zachowywał się jak duże organy z solidnymi piszczałkami. Kochani Inwestorzy - myśliciele! Pomyślcie przed położeniem czegokolwiek w domu i zapytajcie sie specjalisty, jaki kanał położyc, zanim narazicie się na całkiem spore koszty związane z przeróbką takiej samodzielnie wymyślonej instalacji!
Co więcej - jeśli kanały 55x110 mm to standardowe kanały plastikowe dostępne w supermarketach i bez jakiejkolwiek izolacji, to nie dość, że będą głośne jak licho, to jeszcze spowodują powstanie dość dużej ilości skroplin - a od ich gnicia gipsów, za którymi będą schowane...

26-05-2003, 20:54
to co mam teraz zrobić kupiłem zapłaciłem i co w sumie nacioł mnie czyli oszust

05-06-2003, 18:44
dostałeś projekt idż i dostań dziś coś za darmo czemu masz pretensje mogłeś nie kupować

05-06-2003, 19:07
pilnie potrzebuję odpowiedzi w Agagt powiedzieli mi że ich wymiennik nie musi mieć grzałki do odmrażania na zimę czy to możliwe czy ktośto wie we wszystkich rekuperatorach które oglądałem jest grzałka proszę pilnie o pomoc bo muszę już montować a nie wiem czy dobrze wybiorę
żbyszek

Bartt
05-06-2003, 20:56
Tak, to prawda. Część rekuperatorów ma grzałkę, a część czujnik, który przy zamtorzeniu wymiennika odcina chwilowo nawiew, a ciepłe powietrze z wywiewu dokonuje autorozmrożenia
Tak mają np. Mistrale

05-06-2003, 21:29
a jaką sprawność mają mistrale

05-06-2003, 21:49
Co do zgłoszenia patentowego GWC Taniejklimy: autor nawet nie pofatygował się by zamieścić nowy rysunek GWC - po prostu przekopiował go z ogólniodostępnych materiałów konferencyjnych Katedry Ciepłownictwa i Klimatyzacji Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu. Ciekawe czy zapytał autorów o zgodę?

06-06-2003, 01:06
dajcie człowiekowi spokój każdy robi co umie a jak ktoś nie wie jak to musi się poradzić lub kupić a projekt kosztuje i papier i znaczki i telefony

Bartt
06-06-2003, 09:35
Sprawność mistrali jest taka jak innych krzyżowych - ok. 70%

06-06-2003, 11:01
Rozumiem że min średnica 150 mm dotyczy początkowego odcinka kanału. Przy rozdzieleniu na kilka nitek średnica może się zmiejszyć. Ja kupiłem w Jotulu taki rozdzielacz do którego wchodzi rura 160 mm i odchodzi 7 przewodów 125 mm. Rozwiązanie zapewnia równomierny rozrząd powietrza na wszystkie kanały (tak podaje producent) W praktyce jest zainstalowana zastawka, która rozprasza strumień powietrza na te 7 kanałów. Mam nadzieje, że sięto sprawdzić.
Duduś.

tdxls
06-06-2003, 12:23
Duduś
Gdzie dokładnie kupiłeś ten rozdzielacz i za ile?

06-06-2003, 13:14
Firma Jotul. www.jotul.com.pl. Oni to sprzedają do kominków. Ale sprawdzałem sam na stronie i tego tam nie ma. Jest sieć dystrybutorów i możesz tam popytać. Ile ten rozdzielacz kosztuje to muszę sprawdzić, ale dopiero jutro lub dzisiaj wieczorem. Są dwie wersje : wlot i siedem wylotów oraz wlot i pięć wylotów.
Jak w pobliżu Opola to mogę ci dać namiary na sprzedawcę.
Duduś

06-06-2003, 20:35
ludzie to bez sensu po co prowadzić kilka kanałów jak można jednym tylko coraz mniejszym

11-06-2003, 18:06
Bart skąd ty masz te 70% a może ktoś sprawdzał
Bogdan

Bartt
11-06-2003, 19:02
Z materiałów firmowych i wykresów sprawności podawanych przez producenta. Inne krzyżowe mają sprawność podobną :roll:

Bartt
11-06-2003, 21:02
Powiedzcie jak rozwiązaliście ocieplenie dachu przy rekuperatorze. Centralkę umieszczę nad sufitem poddasza.

1 - wełna aż do samej kalenicy między krokwiami
2 - j.w. tylko do sufitu, a potem ocieplenie po suficie poddasza

W rozwiązaniu pierwszym tracimy trochę na wyciszeniu, w drugim rozprowadzenie powietrza i centralkę chyba trzeba by dodatkowo zaizolować termicznie???

11-06-2003, 21:43
Rekuperator własnej budowy,

założyłem nowy wątek w dziale zrób to sam, do którego zapraszam osoby myślace o budowie własnego rekuperatora.

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=120712#120712

CZ.

januszek
12-06-2003, 08:10
Myślę że rozwiązanie 2 jest lepsze ze wzgledu na większe możliwości i mniejsze żużycie materiału na ocieplenie i wygłuszenie. :lol:

Szaruś
12-06-2003, 10:15
Czy jeżeli ktoś ma piwnicę (ocieplaną, nie ogrzewaną ale szczelną, więc wymagającą wietrzenia) to trzeba robić dwa systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej? Bo jeżeli zainstaluję jeden rekuperator i będę zbierał powietrze z chłodniejszej piwnicy (powiedzmy 10 stopni) i ciepłej części mieszkalnej (np. 21 stopni), po wymieszaniu będę miał np. 16 stopni. Czyli przepuszczam przez rekuperator to powietrze 16 stopniowe, to powietrze z zewnętrzne będzie się nagrzewało do niższej temperatury (niż gdybym przepuszczał powietrze o temperaturze 21 stopni).

Czyli generalnie, jak wietrzyć szczelne, acz nieogrzewane piwnice z najmniejszą stratą ciepła?

tom soyer
12-06-2003, 10:29
Czy jeżeli ktoś ma piwnicę (ocieplaną, nie ogrzewaną ale szczelną, więc wymagającą wietrzenia) to trzeba robić dwa systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej? Bo jeżeli zainstaluję jeden rekuperator i będę zbierał powietrze z chłodniejszej piwnicy (powiedzmy 10 stopni) i ciepłej części mieszkalnej (np. 21 stopni), po wymieszaniu będę miał np. 16 stopni. Czyli przepuszczam przez rekuperator to powietrze 16 stopniowe, to powietrze z zewnętrzne będzie się nagrzewało do niższej temperatury (niż gdybym przepuszczał powietrze o temperaturze 21 stopni).

Czyli generalnie, jak wietrzyć szczelne, acz nieogrzewane piwnice z najmniejszą stratą ciepła?

jesli masz rekuperator z wymiennikiem krzyzowym to (przy zalozeniu ze kuchnia i lazienki maja indywidualna wentylacje wywiewna) piwnice mozna zima "ogrzewac" zuzytym powietrzem z pomieszczen (z przed albo z za wymiennika). Latem natomiast piwnice mozna wykorzystac jako czerpnie chlodnego powietrza dla pomieszczen parteru i pietra.

tom soyer
12-06-2003, 10:32
ja co prawda nie mam rekuperatora ale wykorzystuje piwnice latem takze jako "agregat chlodniczy" (temeratura latem okolo 16°..18°) dla pokoi na parterze i poddaszu.

Szaruś
12-06-2003, 11:01
jesli masz rekuperator z wymiennikiem krzyzowym to (przy zalozeniu ze kuchnia i lazienki maja indywidualna wentylacje wywiewna) piwnice mozna zima "ogrzewac" zuzytym powietrzem z pomieszczen (z przed albo z za wymiennika). Latem natomiast piwnice mozna wykorzystac jako czerpnie chlodnego powietrza dla pomieszczen parteru i pietra.


To znaczy tak: pobieram powietrze z zewnatrz (moze byc przez GWC), przepuszczam przez rekuperator, wdmuchuje do pomieszczen mieszkalnych, zuzyte powietrze z pokoji idzie kanalami do piwnicy (wilgotne z lazienki i kuchni wyrzucam bezposrednio na zewnatrz - czyli trace iles tam ciepla) i co dalej? Powietrze z piwnicy idzie do rekuperatora? To on bedzie pracowal z mala wydajnoscia (mala roznica temperatur). Czy cos pokrecilem?

A to czy rekuperator krzyzowy czy inny to chyba nie gra roli, nie?

Szaruś

tom soyer
12-06-2003, 11:45
To znaczy tak: pobieram powietrze z zewnatrz (moze byc przez GWC),
jesli bedziesz powietrze przez piwnice to latem nie jest ci potrzebny GWC. zima owszem zyskasz troche ale inwestycja i serwis tez kosztuje troche



przepuszczam przez rekuperator, wdmuchuje do pomieszczen mieszkalnych, zuzyte powietrze z pokoji idzie kanalami do piwnicy (wilgotne z lazienki i kuchni wyrzucam bezposrednio na zewnatrz - czyli trace iles tam ciepla) i co dalej? Powietrze z piwnicy idzie do rekuperatora? To on bedzie pracowal z mala wydajnoscia (mala roznica temperatur). Czy cos pokrecilem?

wlasnie tak. nizsza sprawnosc rekuperacji (nie rekuperatora) ale "ogrzana" piwnica. musi ona miec tez mozliwosc wentylacji grawitacyjnej aby zima nie dochodzilo do duzego nadcisnienia a latem podcisnienia w piwnicy



A to czy rekuperator krzyzowy czy inny to chyba nie gra roli, nie?
Szaruś

Wymiennik krzyzowy nie pozwala na mieszanie sie powietrza zuzytego ze swiezym.

Bartt
12-06-2003, 12:05
Tom - trochę to przekombinowane. Jeśli masz sprawny GWC i dzięki niemu uzyskasz te 18-19*C w domu latem, to przepuszczanie ich przez piwnice (gdzie np. jest 17*C) a nastepnie kierowanie do rekuperatora gdzie powietrze z GWC ma 18-19*C ma niewielki sens.
Latem po to wstawia się wkład letni, by powietrze wywiewane (zazwyczaj cieplejsze) nie podgrzewao wlotowego - i moim zdaniem to wystarczy.

Rozwiązanie z piwnicą sprawi, że będziesz miał większe straty ciśnienia i zmusi cię do mocniejszych wentylatorów, pochłonie dodatkowe fundusze na orurowanie. Poza tym nie możesz mieć w jednym pomieszczeniu (nawet w piwnicy) wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej)

Szaruś
12-06-2003, 12:24
jesli bedziesz powietrze przez piwnice to latem nie jest ci potrzebny GWC. zima owszem zyskasz troche ale inwestycja i serwis tez kosztuje troche

Latem tez zyskam. Przy upalach 35 stopni przez 2 miesiace non-stop po dwoch tygodniach w piwnicy bym mial az za cieplo. A jak przejdzie przez GWC to bedzie trcohe chlodniejsze.




przepuszczam przez rekuperator, wdmuchuje do pomieszczen mieszkalnych, zuzyte powietrze z pokoji idzie kanalami do piwnicy (wilgotne z lazienki i kuchni wyrzucam bezposrednio na zewnatrz - czyli trace iles tam ciepla) i co dalej? Powietrze z piwnicy idzie do rekuperatora? To on bedzie pracowal z mala wydajnoscia (mala roznica temperatur). Czy cos pokrecilem?

wlasnie tak. nizsza sprawnosc rekuperacji (nie rekuperatora) ale "ogrzana" piwnica. musi ona miec tez mozliwosc wentylacji grawitacyjnej aby zima nie dochodzilo do duzego nadcisnienia a latem podcisnienia w piwnicy


Ale ja nie chce "ogrzewac" piwnicy. Chce ja tylko ocieplic i juz. I tak zawsze cos bedzie "przeciekac" z parteru, wiec taka ocieplona piwnica i tak sie troche "ogrzeje". Ja chce wietrzyc i parter i piwnice aby jak najmniej utracic ciepla, ale nie chce "ogrzewac" piwnicy.

Po prosty mam taka sutuacje:

na zewnatrz -5 stopni, w domu +21, w piwnicy iles tam (nie ogrzewam, ale szczelna i ocieplona), np 14 stopni. Musze wietrzyc i mieszkanie i piwnice (z jak najmniejsza strata ciepla). Mieszkanie chce ogrzewac, piwnice nie. Jak to zrobic?

Moge miec dwa rekuperatory: jeden do piwnicy, drugi do mieszkania i wtedy wszytsko jasne. Ale z jednym?

januszek
12-06-2003, 12:25
Moi drodzy
puszczając powietrze przez piwnicę niewiele zyskacie oprócz zapachu piwnicznego w pomieszczeniach mieszkalnych (na pewno będziecie tam trzymać ziemniaczki, jabłuszka, kapustkę, ) być może będzie fermentować winko :lol: ( nie wsponmę o pędzeniu księżycówki) :P wszystko to pójdzie na pokoje
moim skromnym zdaniem piwnica i poddasze nieużytkowe, garaż nie powinny być brane pod uwagę przy rekuperacji ciepła z pomieszczeń.
te pomieszczenia winnt mieć osobną wentylację i być zamykane szczelnie no w miarę szczelnie :wink:

tom soyer
12-06-2003, 12:43
Tom - trochę to przekombinowane. Jeśli masz sprawny GWC i dzięki niemu uzyskasz te 18-19*C w domu latem, to przepuszczanie ich przez piwnice (gdzie np. jest 17*C) a nastepnie kierowanie do rekuperatora gdzie powietrze z GWC ma 18-19*C ma niewielki sens.
Latem po to wstawia się wkład letni, by powietrze wywiewane (zazwyczaj cieplejsze) nie podgrzewao wlotowego - i moim zdaniem to wystarczy.

pomysl z piwnica obywa sie bez GWC. zrodlem "problemu" jest wentylacja piwnicy a nie "jak sensownie wykorzystac GWC".



Rozwiązanie z piwnicą sprawi, że będziesz miał większe straty ciśnienia i zmusi cię do mocniejszych wentylatorów, pochłonie dodatkowe fundusze na orurowanie.

bez przesady - na pewno wyjdzie taniej niz budowa GWC i instalacja mechanicznej wentylacji piwnicy nie mowiac juz o stratch ciepla na wentylacje zima



Poza tym nie możesz mieć w jednym pomieszczeniu (nawet w piwnicy) wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej)

dlaczego?
piwnica pelni wtedy role GWC tylko ze zima wykorzystuje dodatkowo cieplo ktore jest wydalane z budynku.

tom soyer
12-06-2003, 12:47
szarus
piwnicy nie ogrzejesz tylko zuzytym powietrzem z parteru :).
zyskasz w piwnicy moze 2..3° ale w ten sposob jednym systemem wentylacji wentylujesz takze piwnice bez strat cieplnych a dodatkowo podniesienie o kilka stopni temepratury w piwnicy obnizy straty ciepla przez przegrody.

Szaruś
12-06-2003, 12:51
Moi drodzy
puszczając powietrze przez piwnicę niewiele zyskacie oprócz zapachu piwnicznego w pomieszczeniach mieszkalnych (na pewno będziecie tam trzymać ziemniaczki, jabłuszka, kapustkę, ) być może będzie fermentować winko :lol: ( nie wsponmę o pędzeniu księżycówki) :P wszystko to pójdzie na pokoje
moim skromnym zdaniem piwnica i poddasze nieużytkowe, garaż nie powinny być brane pod uwagę przy rekuperacji ciepła z pomieszczeń.
te pomieszczenia winnt mieć osobną wentylację i być zamykane szczelnie no w miarę szczelnie :wink:

Ja tez mialem obawy, ze mi bedzie smierdziec (bo to i gar przeciez tez tam mam, i jakis kociol - to jakby mi gaz uciekal to bym sobie pikenie go wdmuchiwal do mieszkania).

Czyli jednym sposobem jest:

a) wentlyacja mechaniczna z rekuperatorem dla czesci meszkalnej
b) oddzielna wentlyacja (mechaniczna, grawitacyjna?) bez odzysku ciepla?

Czyli trzeb sie zgodzic no wychlodzenie piwnicy (bo bwentylacja bez odzysku ciepla). Czy tak to trzeba rozumiec?

tom soyer
12-06-2003, 12:55
a z GWC tez smierdzi w domu?

Szaruś
12-06-2003, 13:02
A ja piwnicy nie chce ogrzewac, tylko wietrzyc z jak najmniejsza starta ciepla.

januszek
12-06-2003, 13:03
kto powiedział że kapustka,ziemniaczki i księżycówka to smród, same przyjemności :lol: :P :D

a zapachy z GWC jakich się spodziewasz u mnie pachnie konwaliami 8)
lub inne zapachy natury (to zależy czy sąsiad akurat puścił ba...) :wink:

Szaruś
12-06-2003, 13:07
Kapusta to bardzo pienyz zapach, tylko pragne zeby w takim domku mieszkac, ale harza to juz nie

Bartt
12-06-2003, 19:46
Tom, różnica między piwnicą, a GWC jest taka, że to pierwsze jest poza instalacją rekuperatora (na wlocie), a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji.
Jeśli zaś zamierzasz z niej zrobić czerpnię, to stęchlizna rozniesię się na cały domek :(
PS 30-50 mb rury PCV zakopanej w ziemi to znowu nie jest taki straszny wydatek

Szaruś
13-06-2003, 07:37
Czyli wniosek jest taki, że rekuperator mam podłączyć tylko do części mieszkalnej. A w piwnicy pootwierać okna i wypuszczać moje drogocenne kW tylko ot tak sobie?

tom soyer
13-06-2003, 07:55
... a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji.

???
to ja chyba zle szarusia zrozumialem



Jeśli zaś zamierzasz z niej zrobić czerpnię, to stęchlizna rozniesię się na cały domek :(

a dlaczego stechlizna jest w piwnicy a w GWC jej nie ma?


PS 30-50 mb rury PCV zakopanej w ziemi to znowu nie jest taki straszny wydatek

no jasne ze nie ale do tego dochadza straty na wentylacje piwnicy, ktore zawsze beda - albo przez przegrody (stropy) albo nieuniknione strty wentylacyjne poza ukladem rekuperacji

Szaruś
13-06-2003, 08:12
... a piwnica w rozwiązaniu szarusia jest elementem wewnętrznej instalacji.

???
to ja chyba zle szarusia zrozumialem



No właśnie. Tom soyer ma rację. Mi nie zależy na tym, żeby piwnicę połączyć w jeden obieg z instalacją wentylacji z części mieszkalnej. Jestem tylko zainteresowany jak można wietrzyć piwnicę z jak najmniejszą stratą ciepła (skoro wydaję ileś tam na jej docieplenie i uszczelnienie - szczelne okna - to chciałbym też zminimalizować straty wynikające z jej wietrzenia).

tom soyer
13-06-2003, 08:24
szarus
jesli zastosujesz wentylacje wprost to twoja strata ciepla bedzie zawsze proporcjonalna do roznicy temperatur na w piwnicy i na zewntrz.
moj pomysl z wykorzystaniem rekuperatora (centralki wentylacyjnej) do wentylacji piwnicy sprowadza sie do tego ze zima usuwasz zuzyte powietrze do piwnicy (podobnie jak to sie dzieje z lazienka gdzie wentylator wywiewny w lazience sam zaciaga sobie powietrze z pomieszczen) i tym samym podniesienie temperatury w piiwnicy (czyli takze zmiejszenie strat cieplnych parteru przez przegrody/stropy). Nadcisnienie regulowane jest wtedy przez kratki samozamykajace w piwnicy. Zadnym smrodem wtedy nie ryzykujesz bo powietrze jest wtlaczane do piwnicy. Latem uklad moze dzialac tak samo (tzn powietrze do piwnicy jest wtlaczane z parteru) lub jesli warunki na to pozwalaja (tzn nie masz np bimbrowni w piwnicy) mozesz ja wykorzystac jako pewnego rodzaju GWC.
pozwolilem sobie jeszcze raz opisac moj pomysl bo wydaje mi sie ze do konca nie zrozumieliscie jego sensu. oczywiscie istnieje jeszcze wiec warunkow poprawnej realizacji tego pomyslu.

Szaruś
13-06-2003, 08:56
szarus
jesli zastosujesz wentylacje wprost to twoja strata ciepla bedzie zawsze proporcjonalna do roznicy temperatur na w piwnicy i na zewntrz.
moj pomysl z wykorzystaniem rekuperatora (centralki wentylacyjnej) do wentylacji piwnicy sprowadza sie do tego ze zima usuwasz zuzyte powietrze do piwnicy (podobnie jak to sie dzieje z lazienka gdzie wentylator wywiewny w lazience sam zaciaga sobie powietrze z pomieszczen) i tym samym podniesienie temperatury w piiwnicy (czyli takze zmiejszenie strat cieplnych parteru przez przegrody/stropy).

Wentylacja wprost to nie jest najlepszy pomysł, z tym się zgadzam. A opisaną propozycję niby rozumiem, tylko wtedy sprawność rekupracji spada (mam rozumieć, że przez rekuperator tłoczę powietrze z piwnicy - a więc chłodniejsze, niż z parteru. Czy masz jakieś konkrety ile strat się ponosi na spadku sprawności rekuperacji?

Czy ktoś ma taki system wietrzenia piwnicy u siebie?

tom soyer
13-06-2003, 09:18
[quote="Szaruś
Wentylacja wprost to nie jest najlepszy pomysł, z tym się zgadzam. A opisaną propozycję niby rozumiem, tylko wtedy sprawność rekupracji spada (mam rozumieć, że przez rekuperator tłoczę powietrze z piwnicy - a więc chłodniejsze, niż z parteru[/quote]
wszystko zalezy od tego co chcesz uzyskac. powietrze tloczone do piwnicy mozna wziac zza wymiennika a w piwnicy zamontowac jedynie kratki wywiewne - i uklad w ten sposob bedzie pracowal caly rok. Wymiennik i tak nie odzyska ci calosci ciepla ze zuzytego powietrza.

Szaruś
13-06-2003, 09:26
Teraz rozumiem. Muszę nad tym pospać. Masz coś takiego u siebie?

tom soyer
13-06-2003, 09:47
ja wykorzystuje piwnice jako czerpnie chlodnego powietrza latem dla pomieszczen parteru i poddasza.

Szaruś
13-06-2003, 10:32
ja wykorzystuje piwnice jako czerpnie chlodnego powietrza latem dla pomieszczen parteru i poddasza.

To znaczy masz piwnię czystą (nie ma garażu, bimbru, kapusty, itp)?

tom soyer
13-06-2003, 10:53
:)
nie, garaz byl kiedys
w piwnicy mam warsztacik, narzedzia ogrodnicze, owoce, itd .. jednym slowem zaplecze. powietrze cignie wentylatorek kanalowy przez filtr podstawowy powietrza podobny do tych stosowanych w centralach wentylacyjnych. mam jeszcze tylko nieszczelne drzwi w kotlowni, ktora tez jest w piwnicy i musze do zimy do poprawic. boje sie po prostu o prawidlowy ciag kominow.

Szaruś
13-06-2003, 11:03
A ja będę miał 1/3 piwnicy zajętą na garaż. To chyba będę musiał go szczelnie odgrodzić od pozostałej części, zanim zacznę tłoczyć powietrze na parter.

13-06-2003, 11:05
Pomimo 7 stron wypowiedzi można napewno powiedzieć że z g.......bata nie ukręci. Rekuperator.

tom soyer
13-06-2003, 11:07
jesli chcesz ciagnac powietrze z piwnicy to tak. Ale jesli chcesz wentylowac piwnice zuzytym powietrzem z pokoi to nie, bo garaz tez powinien byc wentylowany.

januszek
13-06-2003, 12:13
trochę się boję przy tym rozwiązaniu (ciągnięcie powietrza z piwnicy) o
wilgoć
jeżeli wyciągasz powietrze do poki z piwnicy to do tej piwnicy musi napłynąć świeże z zewnątrz masz upalny dzień 28st a w piwnicy ściany około 10 może 12 to jest mniej niż punkt rosy i wilgoć zacznie się wykraplać na scianach.
co z nią zrobić.
stąd przecież jest taki piwniczny zapach w tym pomieszczeniu.

tom soyer
13-06-2003, 13:13
trochę się boję przy tym rozwiązaniu (ciągnięcie powietrza z piwnicy) o wilgoć jeżeli wyciągasz powietrze do poki z piwnicy to do tej piwnicy musi napłynąć świeże z zewnątrz masz upalny dzień 28st a w piwnicy ściany około 10 może 12 to jest mniej niż punkt rosy i wilgoć zacznie się wykraplać na scianach.
co z nią zrobić.
stąd przecież jest taki piwniczny zapach w tym pomieszczeniu.

jesli nie bedziesz wentylowal pokoi to tez w nich bedzisz mial "piwniczny zapach". Latem zasysane cieple powietrze bedzie osuszac piwnice i nadmiar wilgoci z piwnicy przenosic do przegrzanych i przesuszonych pomieszczen parteru. Zakladamy ze sytuacja jest normalna (tzn w zadnym pomieszczeniu nie ma grzyba i wentylacja dziala poprawnie).
KLimatyzacja tez potrafi dmuchac 16°. Nawet jesli na zewnatrz bedzie 33° to zanim powietrze dotrze do scian piwnicy juz dawno sie schlodzi a i sciany piwnic popenym czasie podwyzsza swoja temperature. Ja mam w zimie w nieogrzewanej piwnicy 12° (latem 16..18°) wiec nie chce mi sie wierzyc ze twoje sa takie zimne.

januszek
13-06-2003, 14:00
mylisz dwa pojęcia
ciepło i wigotność
powietrze ciepłe wcale nie jest suche.
i na odwrót
ps:
czy są to Twoje przemyślenia czy tak masz zrobione i jak długo to działa czy Ty tam mieszkasz.

tom soyer
13-06-2003, 14:16
mylisz dwa pojęcia
ciepło i wigotność
powietrze ciepłe wcale nie jest suche.
i na odwrót
ps:
czy są to Twoje przemyślenia czy tak masz zrobione i jak długo to działa czy Ty tam mieszkasz.

zgadzam sie ze cieple nie oznacza suche ale i nie myle pojec.
powiedz mi w takim razie: gdzie szybciej wyschnie pranie w "Twojej" czy mojej piwnicy?
sam sobie odpowiedz dlaczego.

kilka postow wyzej opisalem jak to wyglada u mnie.

Szaruś
13-06-2003, 18:22
Ja to tak rozumiem, że latem ciągniemy powietrze z GWC do piwnicy (czystej, bez garaży - garaż wietrzymy jakoś inaczej, np. otwieramy okno), a następnie z piwnicy do pomieszczeń mieszkalnych (z pominięciem rekuperatora), skąd to powietrze wyrzucamy na zewnątrz.

Zimą przebieg powietrza taki:

GWC->rekuperator->mieszkanie->piwnica->rekuperator->podjazd_do_garażu (pomysł Januszka)->na zewnątrz

przy założeniu, że powietrze mokre (z łazienek) wyrzucamy bezpośrednio na zewnątrz -> tylko to chyba nie trzyma się kupy.

Latem to wszystko jest OK, ale z przebeigiem zimowym to by trzeba jeszcze coś pokombinować. :roll:

Co wy na to?

Szaruś
16-06-2003, 10:43
Na stronie Koss-a podają, że ich rekuperator to jest cacy i tani, a wszystkie inne są złe i drogie:

http://www.koss.pl/biuletyny_informac/analiz_cr1/analiza.htm

czy są na forum jacyś użytkownicy tych czy innych rekuperatorów co by mogli potwierdzić czy odrzucić tezy zawarte w tym artukule?

Szaruś
16-06-2003, 10:54
Co to znaczy "wkład letni" w rekuperatorze? No mój chłopski rozum, to po prostu latem rekuperatora nie używam (tylko tłoczę powietrze w te i wew te, ale z pominięciem rekupertora). Czy to nie tak?

I jak działają czujniki zabrudzenia filtra? Mierzą różnicę ciśnień przed filtrem i po filtrze? Czy też jakoś inaczej?

Szaruś
16-06-2003, 11:04
Podobno mają (Koss) jednak 500 krzyżowo-przeciwprądową w cenie ok 6000? - sprawnośc >90%. Umówiłem się z dilerem na oglądanie :smile:


No i co? Obejrzałeś? Ma to 90% jak obiecują? Napisz coś.

tom soyer
16-06-2003, 11:07
rekuperator tez potrafi odzyskiwac chlod pomieszczen z zamontowana oddzielna klimatyzacja.

czujniki zabrudzenia filtra dzialaja na zasadzie roznicy cisnien przed i za filtrem.

gaga2
16-06-2003, 18:18
Witam,
mam już gotowy projekt wykonawczy wentylacji. Po konsultacjach z projektantem zdecydoaliśmy się na rekuperator firmy Bartosz; mają własny patent na wymiennik spiralny przeciwprądowo - krzyżowy; sprawność średnia 85 - 92 %. otrzymali ostatnio nagrodę Lider Polskiej Ekologii. cena całej centali ze sterowaniem i płynną regulacją obrotów: ok. 7500 dla centrali 650 m3 (max. 1000 m3).
Pozdrawiam,
Gaga2

Bartt
16-06-2003, 21:42
Co do Kossa - w katalogu podają, że krzyżowa 500 kosztuje 2550-5900 (spr. max. 70%), a 500 o sprawności 96% 4050-7400. Dealer na sklepie nie ma żadnego, może pokazać w swoim domu :o, ale i tak ma chyba wersję pierwszą. Musisz poszukać u siebie :)

PS Kossy mają jedna istotną wadę - jako chyba jedyne regulację obrotów mają zamontowaną na obudowie, bez możliwości pociągnięcia jej np. do kuchni (trzeba kombinować we własnym zakresie :( )

tom soyer
17-06-2003, 07:46
plynna regulacja obrotow jest wazna w dwoch sytuacjach:
- kiedy dopasowujemy wydajnosc centrali do naszej kubatury (robi sie to raz i do tego raczej nie wraca)
- kiedy dopasowujemy obroty do jakosci powietrza (mierzonej np czujnikiem CO2)

jest jeszcze sytuacja awaryjna kiedy zmniejszamy obroty silnika bo za bardzo halasuje.

dlatego wydaje mi sie ze plynna komfortowa (np z falownikiem) regulacja predkosci jest w wielu przypadkach zbedna i mozna ja zastapic odp przekladnia pasowa.

Bartt
17-06-2003, 09:57
Nie mówiłem o płynnej, a o tradycyjnej 3 stopniowej. Nie przewidzieli, że nie lubię kilka razy na dobę włazić na strych :wink:

tom soyer
17-06-2003, 10:02
Nie mówiłem o płynnej, a o tradycyjnej 3 stopniowej. Nie przewidzieli, że nie lubię kilka razy na dobę włazić na strych


dlaczego kilka razy dziennie zmieniasz obroty?

Bartt
17-06-2003, 20:08
Bo w nocy chcę wentylować inaczej niż w dzień, bo gdy przyjdą goście chcę więcej, bo gdy wychodzę do pracy znowu mogę zmniejszyć wydajność, a jak coś przypalę w kuchni to znowu włączę na maksa ...
Powodów jest wiele i ważne bym mógł to zrobić z kuchni lub salonu :)

17-06-2003, 23:12
a może na lato wyciągać powietrze z piwnicy razem z powietrzem zużytym :lol:

tom soyer
18-06-2003, 08:06
Bo w nocy chcę wentylować inaczej niż w dzień, bo gdy przyjdą goście chcę więcej, bo gdy wychodzę do pracy znowu mogę zmniejszyć wydajność, a jak coś przypalę w kuchni to znowu włączę na maksa ...
Powodów jest wiele i ważne bym mógł to zrobić z kuchni lub salonu :)

rozumiem. I nie masz mozliwosci sterowania z kuchni albo z pokoju?

18-06-2003, 08:15
Płynną regulację może zapewnić zwykły potencjometr. Można go zamontować w dowolnym miejscu. Kwestia ułożenia kabla elektrycznego. Np centrala zainstalowana na strychu, a potencjometr w kuchni. Do tego można za niecałe 100 zł kupić sterownik czasowy. Ot cała filozowania sterowania rekuperatora za 200 zł. Przy GWC można sobie darować systemy przeciwszronieniu. To co pozostaje? Wymiennik i dwa wentylatory do tego filtry i wkład letni. Dlaczego to ma kosztować w całości jako rekuperator (jaka mądra nazwa) 3000-4000 zł ?
Przy takich załozenia polecam firmę TYWENT. Ja już się zdecydowałem. Kosztuje to w zależności od wersji 1300-1600 zł + VAT.
Waldek

Szaruś
18-06-2003, 08:20
Ale januszek pisał kiedyś, że Tywent nie jest najlepiej wykonany i ma jakieś problemy techniczne.

tom soyer
18-06-2003, 08:28
Płynną regulację może zapewnić zwykły potencjometr.
:o ?!?
o zgrozo!
jesli "zwykly" oznacza "100W" to moze i taki moze byc.
niektore sciemniacze potrafia przeniesc taka moc ale malo ktory nadaje sie do obciazen indukcyjnych.

januszek
18-06-2003, 08:35
Gościu Waldku
powiem krótko tere fere kuku 8)
po pierwsze nie potrzeba płynnej regulacji ale kilka stopni nie mniej niż 3
1 praca dzienna
2 praca nocna
3 wietrzenie (max)
sterowanie za pomocą potencjometru tego typu silnikami to raczej kiepski pomysł bo zbij 100V przy natężeniu 1 A widziałęś gdziś takie potencjometry? i jak je chłodzić. :o
Fakt cena 3000-4000 to wielka przesada :evil:
ale co do Tywentu to niestety nie masz racji jest to baaaaardzo kiepski wyrób i albo nie widzisz jego niedoróbek albo jesteś przedstawicielem TYWENTU.

Szaruś
18-06-2003, 08:42
A czy ktoś ma Kossa? Czy łatwo jest wymontować regulator z obudowy, pociągnąc kabeli i zamontować go np. w salonie?

tom soyer
18-06-2003, 09:13
wymontrowac mozna "wszystko" - pytanie co z gwarancja?
najlepiej kupic sama centrale bez zabezpieczen (latwiej tak kupic duze centrale) i zlecic reszte elektrykowi (mozna wtedy cale sterowanie i zabezpieczenia umiescic np w ogolnej szafie elektrycznej) i umiescic sobie przelacznik w kilku miejscach w domu w postaci klawisza jak do oswietlenia.

PawelP
18-06-2003, 09:49
Witam.
Wlasnie kupilem rekuperator formy dorsystem http://www.rekuperator.com.pl RH400 z bypassem + 5-stopniowy transformatorowy regulator mocy wentylatorow (chyba 120 zl) - producent jakass firma z lodzi (moge sprawdzic tel jak ktos sobie zyczy).
Co do opini o samym wyrobie to trudno mi sie na razie wypowiedziec bo jeszcze go nie podlaczylem, najwieksze moje zastrzezenie budzi ten 'manualny' bypass bo jest to po prostu plytka, ktora trzeba recznie przesowac wewnatrz rekuperatora - producent obietal mi jednak zamontowac jakis silownik slimakowy jak tylko to u siebie dokladnie przetestuja.
pozdrawiam, Pawel

januszek
18-06-2003, 09:55
Ten transformator to firmy BREWE z łodzi spisuje się całkiem nieźle też takowy byłem zmuszony kupić.

PawelP
18-06-2003, 09:59
Januszek a zastanawiales sie moze jak tu przerobic ten regulator zeby dzialal na pilota ? Chodzi mi to ciagle po glowie, sprobuje pogadac z jakims elektronikiem...
Pawel.

tom soyer
18-06-2003, 10:14
PawelP
poszukaj silownikow firmy Belimo (JohnsonControls sprzedaje silowniki tej firmy)

PawelP
18-06-2003, 10:25
ale ja nie chce sterowac silownikiem, chcialbym zeby pilotem mozna bylo przelaczac na odpowiedni zwoj transformatora, teraz mam taki galke a chialbym zeby to robil jakis przekaznik no i zeby byl odpowiedni pilot z 5 przyciskami, ktory draga radiowa by sterowal tym przekaznikiem, no i zeby to duzo nie kosztowalo :) , ...niewiem czy dobrze sie wyrazam sorry ale nie jestem fachowcem.

tom soyer
18-06-2003, 10:50
PawelP
poszukaj silownikow firmy Belimo (JohnsonControls sprzedaje silowniki tej firmy)
Pawel
chodzi mi o Twoj bypass (podmieszanie jesli dobrze wnioskuje z Twoje opisu)

co do radiowego sterowania jest ono drozsze niz standardowe na podczerwien - taniej wyjdzie np czujnik jakosci powietrza. Ale do poki producent nie ma w swoich urzadzeniach listwy pod ktroa mozna sie podpiac z zewnetrzym przelacznikiem, czujnikiem lub czyms podobnym to jest to ingerencja w urzadzenie i mozna stracic gwarancje. Zlecilbym to jedynie pewnemu elektrykowi ktory nieco zna sie na centralach wentylacyjnych i w razie czego moze sluzyc "zamiast" gwarancji. Nie sa to urzadzenia skomplikowane ale mimo wszystko choc troche trzeba wiedziec.

21-06-2003, 21:32
kos to to co tywent szajs

Jaroma
22-06-2003, 21:13
Co sądzicie o Mistralach, jak Wam wspólpracowało się z firmą sprzedającą te rekuperatory ?
Pozdrawiam
Ja

Szaruś
23-06-2003, 10:22
Znalazlem trzech producentow rekuperatorow z wymiennikami przeciwpradowymi:

http://www.agagt.pl
http://www.koss.pl
http://www.bartosz.com.pl

Czy kto

Szaruś
23-06-2003, 10:23
Znalazłem trzech producentów rekuperatorów z wymiennikami przeciwprądowymi:

http://www.agagt.pl
http://www.koss.pl
http://www.bartosz.com.pl

Czy znacie jakichś innych? I czy ktoś już ma taki wymiennik przeciwprądowy i mógłby się podzielić swoim doświadczeniami?

Szaruś
23-06-2003, 10:24
kos to to co tywent szajs

Mógłbyś rzucić jakieś konkrety dlaczego to szajs?

23-06-2003, 12:32
Mam założony wymiennik (rekuperator) Heatech z Rumi te wszystkie Mistrale, Kosy i inne oglądałem wybrałem Heatech jakość wykonania o dalszych losach napisze za moment bo w tej chwili jeszcze oglądam agagt i bartosz ps koss to nie jest przeciwprąd to krzyżowy wymiennik

Szaruś
23-06-2003, 13:06
Odnośnie Kossa chodziło mi o VX0500-96-ECE z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym z poliwęglanu. Ogłaszają się, że ma sprawność do 96%.

A chyba masz Heatex-a, nie Heatech?

januszek
23-06-2003, 13:25
nie wiem dlaczego upieracie się przy wymiennikach przeciwprądowych lub krzyżowo-przeciwprądowych :o
oczywiście rozumiem Wasze cele "uzyskać jak największą sprawność" tylko pytanie jakim kosztem? i ile to zajmuje miejsca i ile więcej zyskacie na oszczędnościach,
osobiście uważam że dobrym (i niedrogim) rozwiązaniem jest zastosowanie 2 wymienników krzyżowych
sprawność zestawu do 96% a cena za same wymienniki 900 zł :lol:

pozdrawiam.

Szaruś
23-06-2003, 13:57
Czy znasz jakieś namiary na gotową centralkę z dwoma wymiennikami krzyżowymi?

23-06-2003, 13:59
Nieśmiertelny temat

Patos
24-06-2003, 07:42
Januszek gdzie kupić sam wkład za 900zł ?
Szaruś W ostatnim Muratorze znajdziesz odp.

januszek
24-06-2003, 08:15
na pewno w tym wątku już pisałem ale powtórzę

to jest fragment listu z firmy HEATEX
"Ceny:
HA0200-0300-021-2A00-2-0-0-0300 cena 87 EURO /netto + 22%/
HA0200-0400-021-2A00-2-0-0-0400 cena 108 EURO /netto +22%/"


Z poważaniem

tdxls
24-06-2003, 08:20
Januszek motto super gratuluję pomysłu.
Wracając do tematu to chciałbym zapytać, czy ty masz budynek parterowy i piętrowy chodzi o mi rozprowadenie kanałów wentylacyjnych?
Czy w kuchni i łazience zrobiłeś nawiew i wywiew?
Leszek

januszek
24-06-2003, 08:43
budynek parterowy z poddaszem
rozprowadzenie kanałów :
reku w piwnicy, główny kanał na poddasze, tam rozdzielnica do pokoi na górze i dole, przewody do pokoi na dole prowadzone w stropie i w ściankach kolankowych, przewody do pokoi na górze w stropie.
nawiewu w kuchni i łazience nie mam, w tych pomieszczeniach tylko wywiew.

tdxls
24-06-2003, 08:47
Januszek czy z rodzielnicy pociągnąłeś po oddzielnym kanale do każdego pomieszczenia?

januszek
24-06-2003, 08:53
dokładnie tak
6 oddzielnych kanałów (względy regulacyjne i akustyczne) nawiew
z wywiewem jest nieco inaczej są rozdzielacze

tdxls
24-06-2003, 08:57
nawiewu w kuchni i łazience nie mam, w tych pomieszczeniach tylko wywiew.
Czyli w pozostałych pomieszczeniach nawiew/ wywiew?
A jak dostarczane jest powietrze do kuchni, łazienki?

januszek
24-06-2003, 09:08
szpara w drzwiach bez progów
to wystarcza

tdxls
24-06-2003, 09:14
To jeszcze jedno pytanko. Czy odprowadzenie powietrza z kuchni i łazienki bezposrednio na zewnątrz? Chodzi tu o zapachy i tłuszcz (kuchnia).

Arkadly
24-06-2003, 09:23
dokładnie tak
6 oddzielnych kanałów (względy regulacyjne i akustyczne) nawiew
z wywiewem jest nieco inaczej są rozdzielacze

Czy w takim razie z reku jest aż 6 wyjść nawiewnych? Czy po prostu za reku rozdzielasz kanały i dopiero od tego miejsca prowadzisz niezależnie? Jeśli tak to jak rozdzieliłeś powietrze, jakimś "sześciornikiem"?

januszek
24-06-2003, 09:36
myślę że rekuperator nie obrazi się na moje rury chociaż nie jest tu miejsce na nie.
odprowadzam powietrze z łazienki do rekuperatora, z kuchni poprzez filtr tłuszczowy do rekuperatora i z niego bezpośrednio na zewnątrz ,
a co!! niech sąsiedzi wiedzą że mam schabowego :lol:

z reku jest jedno wyjście 160 i takim przewodem ciągnę do góry tam jest rozdzielnica z jednym wejściem 160 i 6 wyjściami 80

Szaruś
24-06-2003, 11:06
A wyciąg kuchenny przez rekuperator to wystarcza? Znaczy zapaszki z kuchni nie rozchodzą się po domu, bo wszystkie sprawnie są wyciągane przez rekuperator?

Też się zastanawiam jak to u siebie rozwiązać, i chciałbym też wyciągać zapaszki z kuchni przez rekuperator (z filtrem tłuszczowym na wyciągu oczywiście), żeby zmniejszyć straty ciepła. Tylko słyszałem takie opinie, że takie rozwiązanie to za cieńkie (maksymaplny stopień wymiany w instalacjach nawiewno-wywienych to mniej więcej 1, a to podobno nie wystarcza, żeby efektywnie wyciągnąć zapaszki).

Jak to jest u ciebie?

Bartt
24-06-2003, 11:13
Januszek - masz jakiś specjalny filtr tłuszczowy przed anemostatem, czy jest to skrót myślowy i stosujesz w jego charakterze okap kuchenny, który nie jest podłączony do niczego (nie wiem jak to ubrać w słowa :-? )

29-06-2003, 19:12
Wszyscy producenci polecaja przewody wentylacyjne alufleksy, sonodukty, ewentualnie rury spiro a ja dostałem ofertę na Płyta z wełny szklanej o gęstości 85 kg/m3 od strony zewnętrznej pokryta wzmocnionym aluminium - 70 &m, od strony wewnętrznej aluminium mikro-perforowanym - 20 &m. Przeznaczona do wyrobu samonośnych przewodów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i grzewczych w warsztacie lub na miejscu budowy.
Płyta ta pozwala na produkcję przewodów lekkich, o bardzo dobrej wytrzymałości mechanicznej, doskonałych parametrach akustycznych i termicznych. Czy ktoś z tego robił, czy to naprawdę dobre, czy ktoś może coś więcej o tym wie

Szaruś
29-06-2003, 19:56
Masz jakieś linki na tę płytę?

$kneru$
29-06-2003, 23:30
Witam.
Mam kilka ptyań.
1. Z czego wybudować taki wymiennik (murowany, rury itp???
2. czy w środku nie zamieszkają goście (robactwo, grzyby, pleśnie ???
3. jakie wymiary powinien mieć (dł.szer.wys???

Bardzo mi się podoba sam pomysł. Kiedyś w muratorze był opisany dom z wymmiennikiem gruntowym ale brakowało dokładniejszych danych.

Bardzo proszę o podpowiedź, bo jeszcze w tym roku chciałbym zrobić nadmuch powietrza do domu

januszek
30-06-2003, 08:03
odpowiadam Szarusiowi
płyta super w super cenie http://www.bh-res.pl/
$kneru$
idź do wątku GWC inaczej tam jest opisany mój (ale przeczytaj całość).

Jezier
30-06-2003, 15:40
Ale co jest super w cenie tej płyty? Płyta kosztuje 50 zł za 1m2. Przecież to strasznie dużo. Poza tym trzeba jeszcze wykonać kanały z tych płyt.

januszek
01-07-2003, 07:16
no właśnie to jest super nie dość że cena to jeszcze robota dlatego też sprzedaż tego produktu jest prawie zerowa.

Szaruś
01-07-2003, 09:50
No faktycznie, cena jest super :lol:

Szaruś
01-07-2003, 09:54
A ja jeszcze do tego wyciągu z kuchni: czy to faktycznie wystarcza podłaczyć wyciąg z kuchni do instalacji wywiewnej, żeby zapachy z kuchni wyciągnąć?

Mnie instalator odradza, i proponuje zrobić niezależny (od instalacji wywiewna-nawiewenej) wentylatorek do wyciągu z kuchni. Ale mnie szkaoda kW, który ten wentylatorek wyciągnie razem z ciepłym powietrzem z kuchni.

tdxls
01-07-2003, 09:58
A ja mam pytanie z innej beczki może naiwne, ale mój poziom wiedzy jest na rzaie mizerny.
Czym różnią się kratki nawiewne i wywiewne od anemostatu?

Szaruś
01-07-2003, 10:18
W anemostacie może regulować "szparę" przez którą przeciska się powietrze (tym samym regulować w miarę precyzyjnie ilość powietrza nawiewanego/wywiewaniego).

A kratka to kratka to kratka (chociaż widziałem też takie kratki, gdzie można regulować szczeliny między kratkami).

tdxls
01-07-2003, 10:20
Czyli jeżeli dobrze rozumiem anemostat może być nawiewny i wywiewny?

Szaruś
01-07-2003, 10:27
Mogą być i nawiewene i wywiewne. O tym czy będziesz miał i taki i takie, czy też np. kratki nawiewne i anemostaty wywiewne decuduje projekt (zobacz np. tu (http://www.pro-vent.com.pl/html/wskaz.htm)

januszek
01-07-2003, 11:05
niestaty życie nie jest tak proste
kanal z okapu kuchennego jest oddzielnym przewodem na poczatku jest filtr przeciwtłuszczowy a na końcu przed trójnikiem do reku jest jeszcze jeden wentylator kanałowy (z regulatorem) i do tego całe sterowanie (w trakcie realizacji) jak włączę okap to automatycznie wentylator w reku przestawia się na max (tak jest w projekcie)
zobaczymy czy to zadziała?

Szaruś
01-07-2003, 11:20
To nie całkiem rozumiem. Masz w sumie trze wentylatory (dwa prze reku i jeden przed trójnikiem na kanale z okapu), czy tylko dwa? Chyba trzy.

To wyciągasz powietrze dwoma wentylatorami (ten na kanale z okapu i "normalny" prze reku)? I te dwa wentylatory tłoczą poweitrze na reku (czyli wywtwarzasz podciśnienie w domu, bo wentylator nawiewny przy reku nie będzie w stanie skompensować powietrza wywiewanego przez dwa wentylatory). Czy to dobrze to zrozumiałem?

januszek
01-07-2003, 11:38
wentylatory są trzy
dwa w reku i jeden z okapu
założenie jest takie że panuje cały czas nadciśnienie
kilka trybów pracy
praca dzienna 250m3 nawiew 200m3 wywiew
praca nocna 150m3 nawiew 120 wywiew
praca z okapem max nawiew i wywiew 300 (went z reku) + went z okapu trzeba wyregulować tak aby nie cofało powietrza z okapu do pomieszczeń pozostałych w których są kratki wyciągowe
jest jeszcze praca z kominkiem i cała reszta kombinacji w/w cykli.

złożone jest to trochę?

Bartt
01-07-2003, 11:50
No coś ty Januszek - jakie tam złożone - wszyscy tak mamy :lol:

Szaruś
01-07-2003, 11:56
Ta mam parę pytań:

1. Dlaczego robisz takie duże nadciśninie w pracy dziennej (250 m3 nawiew, 150 m3 wywiew). Ja też chcę mieć istalację z nadciśnieniem, ale nie za bardzo rozumiem dlaczego masz aż taką dużą różnicę (ja myślałem o jakimś max. 10% różnicy między wywiewem a nawiewem).

2. Przy pracy z okapem, jak rozumiem, wentylator nawiewny prze reku pracuje na 300 m3/h, wentylator wywiewny na 150 m3/h i wentylator przy okapie też na 150 m3/h?

3. Czy zwiększasz wydajność systemu po pojawieniu się pary w łazienkach?

januszek
01-07-2003, 13:14
po pierwsze to są założenia jeszcze wszystko nie funkcjonuje tak jak w tych założeniach
po drugie regulacje mam skokową i jestem w stanie ustawić 200m3 lub 300m3 i żadnych pośrednich wydatków
po trzecie wydatek to nie to samo co ciśnienie
po czwarte zmieniłem te wydatki zobacz wyżej
to są wydatki przybliżone jakie będą w rzeczywistości tego nie wiem.

przy pracy z okapem nawiewowy chodzi na max jakieś 450m3
wywiewowy z reku 300 a wywiewowy z okapu tego nie wiem (trzeba wyregulować)
nie zwiększam wydatku przy wzroście wilgotności
i tak jest to prosty system :wink: a jeszcze jakby doszły czujniki wilgoci stałby się jak bułka z masłem. :D

Szaruś
01-07-2003, 13:43
Z tym ciśnieniem i wydatkami to się przejęzyczyłem.

Ostatnie pytanie: masz suche łazienki? Bo mi projektant marudzi :evil: i mówi, że jak wilgotno to trzeba zwiększyć wydatek, bo inaczej to łazienki będą strasznie wolno wysychały. :lol:

januszek
01-07-2003, 13:54
jeśli będziesz miał GWC jakikolwiek to problemem będzie nie wilgoć a raczej suchość,
będziesz się zastanawiał jak powietrze nawilżyć (zwłaszcza zimą)
okresowe zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach takich jak łazienka nie jest problemem jeśli zastosujesz odpowiednie materiały i techologię do wykonania łazienek.

Szaruś
01-07-2003, 14:05
Dzięki za informacje

Szaruś
03-07-2003, 12:32
Tak coś nie mogłem spać po nocach i trochę rozmyślałem.

A może by tak wyciąg kuchenny rozwiązać inaczej (jeszcze prościej). Normalnie w domu mamy kilka punktów, z których jest wyciągane powietrze (np. 3 punkty: kuchnia i łazienka na parterze oraz łazienka na piętrze). Załóżmy, że mam wywiew 250m3/h a anemostaty wywiene są tak ustawione, że wyciągam z każdego punktu około 1/3 (czyli z kuchni np. 90 m3/h).

Jeżeli chcę zwiększyć wydatek z kuchni, to mogę po prostu zmniejszyć (na np. 30 minut, kiedy smażę frytki) wydatek z łazienek (zamnkąć, albo trochę "przymknąć" przepustnicę na kanale wywiewnym "łazienkowym"). Jeżeli wydatek "kuchenny" będę miał jeszcze nadal za mały, to mogę zwiększyć wydatek całego systemu (np. z 250 m3/h tp 350 m3/h).

Czy to ma sens? W takim rozwiązaniu potrzebuję tylko dwa wentylatory (przy reku) zamiast trzech, natomiast muszę mieć przepustnicę na kanale "łazienkowym", którą można "przymykać" (regulując tym samym stosunek powietrza wywiewanego z kuchni, do powietrza wywiewanego z łazienek). Ale tym sposobem nie ma żadnych problemów z cofaniem powietrza z kuchni do łazienek (bo tylko jeden wentylator ciągnie).

januszek
03-07-2003, 12:42
wiesz co wyśpij się i nie rozważaj tak intensywnie :wink:

oczywiście tego typu sterowanie jest dobre ale cena przepustnicy sterowanej elektrycznie to 600zł (alnor)
a dodatkowy wentylator to 200 zł (dospel)
i co dalej ? :D

Pozdrawiam myślicieli

Szaruś
03-07-2003, 12:44
No tak, ale nie muszę się nic martwić o cofanie się powietrza z kuchni.

Szaruś
03-07-2003, 12:46
No i mogę mieć przepustnicę ręczną (po prostu zamknę wywiew z łazienek na np. 30 minut - chyba nic im się nie stanie).

januszek
03-07-2003, 12:47
ja też nie
w końcu mam nadciśnienie w domu

Szaruś
03-07-2003, 12:57
A czy z wywiewem z odkurzacza centralnego też można coś pokombinować, czy wyrzucać te kW (z powietrzem) bezpośrednio na zewnątrz?

03-07-2003, 15:33
witam po przerwie

tom soyer
03-07-2003, 15:37
A czy z wywiewem z odkurzacza centralnego też można coś pokombinować, czy wyrzucać te kW (z powietrzem) bezpośrednio na zewnątrz?
oj Szarus - nie przesadzasz?
jeszcze troche to pierniecia bedziesz rekuperowal :D

powaznie: wydaje mi sie ze sprawnosc twojego rekuperatora powoduje wieksze straty niz te na centralne odkurzanie.

03-07-2003, 15:42
witam kurcze czytalem tu gdzies kiedys o takim nowym specyfiku do podlogi zamiast wykladziny PCV taki rodzaj wykladziny w plynie
ma ktos na takie cos jakies namiary?
potrzeuje tego srodka na okolo 3 m2 podlogi (na balkon)

03-07-2003, 17:42
No i mogę mieć przepustnicę ręczną (po prostu zamknę wywiew z łazienek na np. 30 minut - chyba nic im się nie stanie).

wbiegasz na piętro do łazienki i przymykasz anemostat,
biegniesz do łazienki na dół, hmmm, zajęta, czekasz,
wchodzisz do łazienki na dole, zamykasz anemostat,
idziesz do kuchni, włączasz reku na full,
30 minut, wywietrzone !
wbiegasz na piętro otworzyć ...

nie lepiej pobiegać po parku ?

Szaruś
04-07-2003, 08:38
witam po przerwie

Witam.
Kiedyś pisałeś, że masz jakieś wyliczenia (w excellu bodajże) odnośnie GWC w połączeniu z reku - mógłbyś mi je przesłać? ([email protected])

Bartt
04-07-2003, 08:51
Zastanówcie się jak często używacie okapu w kuchni?

U mnie chodzi chyba 2x/rok - jeśli u was jest podobnie, to chyba dzielimy włos na czworo :wink:

Szaruś
04-07-2003, 09:55
A czy z wywiewem z odkurzacza centralnego też można coś pokombinować, czy wyrzucać te kW (z powietrzem) bezpośrednio na zewnątrz?
oj Szarus - nie przesadzasz?
jeszcze troche to pierniecia bedziesz rekuperowal :D

powaznie: wydaje mi sie ze sprawnosc twojego rekuperatora powoduje wieksze straty niz te na centralne odkurzanie.

Kto pyta nie błądzi - przecież nie mówię, że to mam. A poza tym, to centralny odkurzacz powoduje dodatkowe straty (reku jakie ma takie ma)

Szaruś
04-07-2003, 10:00
No i mogę mieć przepustnicę ręczną (po prostu zamknę wywiew z łazienek na np. 30 minut - chyba nic im się nie stanie).

wbiegasz na piętro do łazienki i przymykasz anemostat,
biegniesz do łazienki na dół, hmmm, zajęta, czekasz,
wchodzisz do łazienki na dole, zamykasz anemostat,
idziesz do kuchni, włączasz reku na full,
30 minut, wywietrzone !
wbiegasz na piętro otworzyć ...

nie lepiej pobiegać po parku ?

Pisałem o przepustnicy, nie anemostacie. A kanały mogę sobie ułożyć tak, żeby przepustnica na kanale "łazienkowym" była w kuchni niedaleko okapu

Szaruś
04-07-2003, 10:01
Zastanówcie się jak często używacie okapu w kuchni?

U mnie chodzi chyba 2x/rok - jeśli u was jest podobnie, to chyba dzielimy włos na czworo :wink:

U mnie żona używa codziennie (przy gotowaniu każdego obiadu).

Szaruś
04-07-2003, 10:07
wentylatory są trzy
dwa w reku i jeden z okapu
(...)


Czyli jeden wentylator nawiewny i dwa wywiewne. Te dwa wywiewne to są połączone w układzie równoległym (nie szeregowym), mam rozumieć?

Maco
04-07-2003, 22:07
Ja mam teraz w mieszkaniu wyciąg kuchenny pracujący w obiegu zamkniętym (powietrze przechodzi przez filtr tłuszczowy i węglowy) z maksymalną mocą 600m3/h.

Bardzo żadko używamy maksymalnej mocy (3ci bieg) ale minimalnej (1szy bieg) to przy każdym gotowaniu.

Tak samo mam zamiar zrobić w domu. Nie mam wtedy problemu z korekcją ciśnień i wydatków.

Ale też pewnie fryteczki będzie lepiej czuć u mnie niż u Januszka.
Nam to nie przeszkadza teraz w małym mieszkaniu więc podejrzewam, że w dużym domu będzie jeszcze mniej. A jak będzie to wtedy będę podłączał i rozbudowywał instalację...

Jezier
04-07-2003, 22:23
Ja jeden z kanałów wyciągających powietrze będę miał zamontowany w okapie. Jak wentylatory ustawię na maksymalną moc to będzie mi wyciągał 200 m3/h znad kuchenki. Trochę niewiele ale chyba nie będę inwestował w kolejne wentylatory i jakąś automatykę do sterowania. Podobno są problemy z kupnem okapu bez wentylatora.

Szaruś
05-07-2003, 08:06
Jezier, to nie będziesz nic wyciągał z łazienek?

I właśnie, czy ktoś wie, gdzie można dostac okapy bez wentylatora?

Maco
05-07-2003, 08:10
Jeszcze nie szukałem ale czy nie można kupić od producenta i zaznaczyć ,żeby nie montowali wentylatora ?
Albo w najgorszym razie samemu go wymontować ?

Szaruś
05-07-2003, 08:11
Niby tak, tylko po co płacić za wentylator, jak się go nie chce?

Maco
05-07-2003, 08:26
Czasem standardowe rozwiązania ("z wentylatorem") mogąś okazać się tańsze niż nietypowe ("bez")...

A wentylator się gdzieś przyda (do warsztaciku, garażu,...)

05-07-2003, 10:21
Ludzie przeczytałem że lekop ma rekuperator o sprawności 96% czy ktoś o tym coś wie czy to tak jest czy tylko papier coś tu nieładnie pachnie

05-07-2003, 10:42
Ja widziałem rekuperator Bartosza i Agi to jest chyba to co najlepsze na rynku a oni mówią o 90%
Romek

05-07-2003, 14:40
tylko przeciwprądowy może mieć sprawność ponad 70%

Szaruś
05-07-2003, 19:00
Ale Bartosz i Agi to właśnie się reklamują, że mają przeciwprądowe.

Bartt
05-07-2003, 22:00
rekuperadory typu duo (2 wkłady jaden za drugim) też mają podaną taką sprawność

HenoK
06-07-2003, 06:31
rekuperadory typu duo (2 wkłady jaden za drugim) też mają podaną taką sprawność
O których rekuperatorach duo piszesz, bo np. dla Mistral Duo podają sprawność 84 - 77 % ( http://www.rekuperatory.pl/400duo.html ) ?

06-07-2003, 12:53
u mnie teoretycznie przy średniej wymianie 30% powietrza do kubatury budynku netto na godzinę :

straty na wentylację bez rekuperatora ok. 25% Q,
stratyna wentylację z rekuperatorem ok. 11% Q,
straty na wentylację z rekuperatorem DUO ok. 7% Q.

zyski z DUO 4% sezonowego zapotrzebowania na energię.
Sądzę, że u Was może być podobnie. A te 4% to konkretna kwota w zależności czym ogrzewacie. Czy warto decyzja należy do każego inwestora.

CZ.

Jezier
06-07-2003, 13:56
Jezier, to nie będziesz nic wyciągał z łazienek?

I właśnie, czy ktoś wie, gdzie można dostac okapy bez wentylatora?

Będę miał w sumie 6 kratek wywiewnych. O różnej wydajności. Tam gdzie trzeba więcej w innym miejscu mniej. Maksymalna moc wentylatora to ponad 600m3/h i akurat z kuchni będę mógł zabierać 200m3/h.

Bartt
06-07-2003, 15:20
HenoK - np. koss. Mistral ma w nazwie duo, ale z powodu mocniejszych wentylatorów, a nie 2 wkładów

HenoK
06-07-2003, 16:24
HenoK - np. koss. Mistral ma w nazwie duo, ale z powodu mocniejszych wentylatorów, a nie 2 wkładów
Z tego co widać na zdjęciu to są dwa wymienniki :lol:
http://www.rekuperatory.pl/duo_o.jpg
Chyba, że mnie wzrok już myli.

Bartt
06-07-2003, 16:34
Rzeczywiście - tego jeszcze nie widzaiłem :roll: musieli wprowadzić niedawno. Mea culpa :oops:

06-07-2003, 19:04
to i ak lipa zapytajcie ich o sprawność i niech się pod tym podpiszą a cena

HenoK
06-07-2003, 23:22
to i ak lipa zapytajcie ich o sprawność i niech się pod tym podpiszą a cena
Oni niestety z Ciebie biorą przykład i się nie podpisują :lol: .

Jezier
07-07-2003, 14:29
Które firmy podając sprawność swoich urządzeń podpierają się jakimiś konkretnymi wynikami? Mi np. wystarczyłby wykres sezonowy od powiedzmy listopada do kwietnia - dobowy o określonych godzinach temp zewnętrzna, wewnętrzna oraz temperatura nawiewu. Ktoś widział takie obliczenia? Oczywiście zakładając, że ilość powietrza usuwanego=nawiewanemu.

gaga2
08-07-2003, 15:16
Firma Bartosz w swoich oficjalnych publikacjach podaje wyniki badań przeprowadzonych przez Politechnikę Białostocką - Katedrę Ciepłownictwa. Mam tę publikację u siebie ("Spiralny wymiennik ciepła BARTOSZ. Wyniki pomiarów parametrów termodynamicznych i przepływowych") - chyba przesyłają takie materiały dla potencjalnych zainteresowanych.W tych badaniach są też m.in. wykresy efektywności spiralnego wymiennika; sprawność waha się od ok. 87% dla delta T 5 st. do 93% dla delta T 45 st.
Ostatecznie zdecydowaliśmy się na tego producenta (centralka CNWB 500/250 st),m chociaż poprzednio rozważaliśmy Mistrala i AgaGt.
Pozdrawiam,
Gaga2

Szaruś
08-07-2003, 15:24
Te sprawności to przy jakim wydatku? I powietrze wywiewane do nawiewanego jest 1:1?

empi
09-07-2003, 06:28
Ja widziałem to cudo w działaniu (egzemplarz pokazowy zamontowany w firmie - termometry na wejściach/wyjściach) sprawność dużo powyżej 90% i twierdzą, że grzałki nie są potrzebne a temperatura powietrza wyrzucanego -8,2 przy zasysanym -8,7 ale część przewodu przebiega przez komin. Stosunek nawiew/wywiew 1:1 Wydatek rzędu 400 m3 Tylko że to ogromne bydlę..... i dość głośne

09-07-2003, 08:58
ja mam taki zamontowany w bloku działa rewelacyjnie sprawność ok 93% nawet przy małych różnicach temperatur tylko jak zmniejszam wydajność to troszkę burczy
Damian

Szaruś
09-07-2003, 09:21
Wyniki badań przeprowadzonych przez Politechnikę Białostocką wymiennika Bratosza są tutaj (http://www.bartosz.com.pl/Download/Urzadzenia_wentylacyjne.zip) (około 3 MB, na stronie 57).

A to buczenie to nie można wyciszyć (obłożyć wełną całe ustrojstwo)? I czy to słychać a pokojach, jak wymiennik z wentylatorami stoi w piwnicy (no i oczywiście są tłumiki na kanałach)?

gaga2
09-07-2003, 14:01
No to zmartwiliście mnie tym hałasem...
Ciekawa jestem jak słychać będzie tę centralę na nieużytkowym poddaszu?
Pozdrawiam,
Gaga2

Szaruś
09-07-2003, 14:30
No właśnie, hałas mnie też martwi

Jezier
09-07-2003, 14:48
Za hałas odpowiedzialne są wentylatory. Powinny hałasować mniej na mniejszych obrotach. Byłem w siedzibie Bartosza w Warszawie i wg mnie hałasował słabo. A jeszcze jak będzie stał w piwnicy lub na struchu to prawie wcale nie powinno go być słychać. Zamiast tłumików będę montował kanały tłumiące dzwięki, a jeśli będzie mało to może dokupię tłumiki. Może gość ma popsuty wentylator?
A co z wynikami innych rekuperatorów. Czy poza bartoszem nikt nie bada swoich wymienników?

15-07-2003, 20:01
Byłem w Gdańsku zajechałem do AGA GT oglądałem te małe i duże wymienniki poprosiłem o badania pokazali mi badania wymiennika AGA HEX z 1990 r. to na wymiennik starszej generacji stoi na wystawie mają sprawność 86% badania wykonali na Politechnice Gdańskiej teraz badają każdy wyprodukowany i pokazali pierwszy z produkcji miał sprawność ok 92% Damian z Poznania

empi
21-07-2003, 12:56
Żeby nie zaczynać nowego wątku pytanie
Podłączyłem wentylator, żeby sprawdzć jak się zachowują kanały i
a/ nawiew OK
b/ wyciąg hałasuje w miejscu przejścia z okrągłego pionowego na płaski poziomy.
Fachowiec z Bartosza twierdzi, że bezpośrednio po przejściu powinienem wykonać zawijas na kanale płaskim (tak jest przy nawiewie).
Na ile to może pomóc lub ewentualnie inne koncepcje ?
Pliz bo mało czasu

Herne
21-07-2003, 13:46
Empi - czy mógłbyś sprecyzować co rozumiesz przez "zawijas"
Dzięki - będę rozkładał kanały i to byłoby dla mnie istotne. Przy okazji - jakiej firmy kształtki prostokątne stosujesz?

empi
21-07-2003, 13:58
Kanał nawiewny bezpośrednio po przejściu z pionu i zmianę na prostokątny (elastyczne kanały Domus) skręca o 180 stopni (myślałem, że to tu będzie hałasować a to odwrotnie)

wg
30-07-2003, 10:00
Słuchajcie, ten BARTOSZ to jakaś pomyłka jeśli chodzi o dobór centrali i projektowanie. Pan Onopa, z którym wymieniłem kilka e-maili i telefonów zsumował wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach – salon i jadalnia x2, pokoje x1, kuchnia i łazienki x4 – i na tej podstawie dobrał centralkę 700-1000m3/h :o
To chyba jakaś bzdura, tego nie można tak sumować – przy wentylacji zbilansowanej trzeba podzielić to przez 2 aby uzyskać nawiew albo wywiew. Czy ktoś to skomentuje?
Na moje stwierdzenie, że tak się tego chyba nie liczy stwierdził, że zasadniczo to każde pomieszczenie to powinno mieć i nawiew i wywiew, bo np. w łazience będzie takie podciśnienie, że drzwi nie otworzę :o :lol:
Moim zdaniem – zwykłe naciąganie na koszty!
Poza tym strasznie drogo wychodzi – najtańszy komplet (wymiennik, wentylatory, filtry itd.) kosztuje 4800 netto, a ta centralka, którą mi zaproponowali – 6500 NETTO.
Czy ktoś już wybrał konkretną ofertę i mógłby mi doradzić?
Włodek