PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22

surgi22
01-06-2014, 21:12
Może koszule wyprasuje??? :confused:

jasiek71
02-06-2014, 13:09
Głupoty waść pleciesz,wentylacja to nie system grzewczy i nie ma wpływać na ilość strat czy zysków energii,wentylacja ma za za zadanie tylko i wyłącznie utrzymywać wilgotność w domu na odpowiednim poziomie.
zrób sobie przerwę od FM to wszystkim na zdrowie wyjdzie...;)

jasiek71
02-06-2014, 13:15
A co niby ma robić sterownik rekuperatora poza przełączeniem wydajności reku o zaprogramowanych godzinach i włączaniem/wyłączaniem GWC i automatycznego bypasu według progów temperatury? Gdy temperatura w domu od zysków słonecznych rośnie, to reku wyłącza odzysk ciepła i włącza GWC, jak jest. To co miałby więcej robić?
wiemy ,wiemy...
foldery reklamowe robią sieczkę z mózgu no ale przecież trzeba jakoś wbić do łepetyny przeciętnemu inwestorowi że takie sterowanie jest mu niezbędne do życia ...:cool:

tomekwa
02-06-2014, 13:26
Re Tomekwa
Sterownik E5 ma w standardzie obsługę GWC. Można tam podłączyć zarówno przepustnicę GWC/czerpnia jak i pompę do GWC glikolowego i dowolnie ustawiać temperatury załączenia.
Czyli de'facto kupuję Rekuperator i instaluje bez GWC. Po wykonaniu GWC dokupuję przepustnicę i wszystko podłączam do istniejącej już instalacji?

jasiek71
02-06-2014, 13:30
Czyli de'facto kupuję Rekuperator i instaluje bez GWC. Po wykonaniu GWC dokupuję przepustnicę i wszystko podłączam do istniejącej już instalacji?
a co chcesz uzyskać doczepiając GWC do rekuperatora ...?

tomekwa
02-06-2014, 14:01
Chyba to co wszyscy wykonujący GWC:

latem schłodzenie powietrza wpadającego do systemu wentylacji
zimą uzyskanie powietrza cieplejszego niż wpadające bezpośrednio z otoczenia

Tomasz Brzęczkowski
02-06-2014, 14:24
Chyba to co wszyscy wykonujący GWC:

latem schłodzenie powietrza wpadającego do systemu wentylacji
zimą uzyskanie powietrza cieplejszego niż wpadające bezpośrednio z otoczenia

Zamieniłem kilka lat temu GWC na inverter
-podobny koszt
-podobne zużycie energii
-grzeje zimą
-skutecznie chłodzi.

gentoonx
02-06-2014, 14:40
Chyba to co wszyscy wykonujący GWC:

latem schłodzenie powietrza wpadającego do systemu wentylacji
zimą uzyskanie powietrza cieplejszego niż wpadające bezpośrednio z otoczenia


To prawda, ale opisz efekty jakie to ma przynieść u ciebie

tomekwa
02-06-2014, 14:52
To prawda, ale opisz efekty jakie to ma przynieść u ciebie
Możesz wyjaśnić o co chodzi w Twoim pytaniu?

gentoonx
02-06-2014, 15:09
bardzo chętnie

czy latem w Twoim domu wpadające powietrze po GWC przyniesie wymierne efekty w postaci odczuwalnego schłodzenia budynku? jeśli nie i musisz i tak instalować klimatyzator, to inwestycja w GWC nie ma większego sensu

czy zimą w Twoim domu wlot powietrza po GWC w znaczący sposób podniesie temperaturę nawiewu za rekuperatorem (w przeciwieństwie do wszystkich innych instalacji, w których tylko podnosi temperaturę na wyrzucie z domu)? jeśli nie to inwestycja w GWC nie ma większego sensu, bo temperatury które mogą spowodować zamarznięcie wymiennika req, to może 2 tygodnie zimą max i do zabezpieczenia przed tym req wystaczy 10mb rury w ziemi, ale te 10mb na lato nie nadaje się w ogóle, z kolei na zimę 50mb i więcej nie daje przy req nic

Tomasz Brzęczkowski
02-06-2014, 15:34
bardzo chętnie

czy latem w Twoim domu wpadające powietrze po GWC przyniesie wymierne efekty w postaci odczuwalnego schłodzenia budynku? jeśli nie i musisz i tak instalować klimatyzator, to inwestycja w GWC nie ma większego sensu

czy zimą w Twoim domu wlot powietrza po GWC w znaczący sposób podniesie temperaturę nawiewu za rekuperatorem (w przeciwieństwie do wszystkich innych instalacji, w których tylko podnosi temperaturę na wyrzucie z domu)? jeśli nie to inwestycja w GWC nie ma większego sensu, bo temperatury które mogą spowodować zamarznięcie wymiennika req, to może 2 tygodnie zimą max i do zabezpieczenia przed tym req wystaczy 10mb rury w ziemi, ale te 10mb na lato nie nadaje się w ogóle, z kolei na zimę 50mb i więcej nie daje przy req nic
Z największą przyjemnością zgodzę się z Szanownym Panem... dodając jeszcze - kłopoty z wykraplaniem się wody w gwc latem i na wyrzutni w mrozy.

tomekwa
03-06-2014, 09:48
bardzo chętnie
Właśnie taką funkcjonalność, przynajmniej częściowo chciałem uzyskać.
Jeżeli nie GWC to co w takim razie, poza klimatyzatorami w każdym pomieszczeniu? Latem wykorzystanie dolnego źródła PC?

Arturo72
03-06-2014, 10:17
Właśnie taką funkcjonalność, przynajmniej częściowo chciałem uzyskać.
Jeżeli nie GWC to co w takim razie, poza klimatyzatorami w każdym pomieszczeniu? Latem wykorzystanie dolnego źródła PC?
Przy wydajności nawet 1kubatury/h nie uzyskasz niczego jeśli chodzi o schlodzenie domu,nawet częściowo.
Również uważam,że GWC a tym bardziej GGWC jest wyrzuceniem kasy.
Jeśli już to niezbyt rozbudowany czyli GWC rurowy w celu nie zamarzania wymieniana w reku,chociaż grzalka być może byłaby tańsza.
Najlepszym sposobem na chłód w domu jest nie dopuszczenie do nagrzania.

witek_myslowice
03-06-2014, 12:46
Chyba to co wszyscy wykonujący GWC:

latem schłodzenie powietrza wpadającego do systemu wentylacji
zimą uzyskanie powietrza cieplejszego niż wpadające bezpośrednio z otoczenia

Parametry powietrza z zwirowego GWC:
Tu sa dane ekstremalnych temperarur powietrza przed i za GWC - dzięki nim mozna obliczyć, określić na podstawie audytu budynku ilość potrzebnych wymian powietrza dla osiągnięcia normatywnych lub wymaganych parametrów powietrza.
Powietrze po przejściu przez wymiennik gruntowy charakteryzuje się następującymi parametrami:
Lato:
- w końcu sierpnia przy temp. zewnętrznej +30C przy długotrwałych upałach powietrze po przejściu przez GWC będzie miało temp +20C ±2C. Do obliczeń proszę przyjąć 20C.
- Wilgotność bezwzględna spada z 15,8 do 12,7g/kg różnica entalpii 77do 51kJ/kg
Zima:
Pod koniec lutego przy temp. zewnętrznej na poziomie –20C powietrze po przejściu przez złoże żwirowe będzie miało temperaturę na poziomie -2C ±2C. Przy wyzszych temp. np -10C (na przełomie grudnia stycznia) temp powietrza z GWC będzie dodatnia.
Opór dla przepływu powietrza stwarzany przez Gruntowy Wymiennik Ciepła przy latem max wydajności wyniesie 120Pa, zimą do rekuperacji ok 50Pa.
Parametry te sa bardzo ostrożne, prosze przegladnac ankiety uzytkowników dobrze wykonanych GWC:
http://taniaklima.pl/files/ankieta1.jpg
http://taniaklima.pl/files/ankieta2.jpg
http://taniaklima.pl/files/ankieta3.jpg
http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg

Arturo72
03-06-2014, 12:56
Powietrze po przejściu przez wymiennik gruntowy charakteryzuje się następującymi parametrami:
Lato:
- w końcu sierpnia przy temp. zewnętrznej +30C przy długotrwałych upałach powietrze po przejściu przez GWC będzie miało temp +20C ±2C. Do obliczeń proszę przyjąć 20C.
- Wilgotność bezwzględna spada z 15,8 do 12,7g/kg różnica entalpii 77do 51kJ/kg
Zima:
Pod koniec lutego przy temp. zewnętrznej na poziomie –20C powietrze po przejściu przez złoże żwirowe będzie miało temperaturę na poziomie -2C ±2C. Przy wyzszych temp. np -10C (na przełomie grudnia stycznia) temp powietrza z GWC będzie dodatnia.

Ja mam podobne parametry przy GWC rurowym za 400zł pod płytą fundamentową no i ?
No i nic,domu przy zwykłej wydajności rekuparatora nie ochlodzi taka temperatura z GWC(18st.C),natomiast nie dopuszczenie słońca do domu powoduje przyjemną temperaturę w domu.

witek_myslowice
03-06-2014, 13:07
Ja mam podobne parametry przy GWC rurowym za 400zł pod płytą fundamentową no i ?
No i nic,domu przy zwykłej wydajności rekuparatora nie ochlodzi taka temperatura z GWC(18st.C),natomiast nie dopuszczenie słońca do domu powoduje przyjemną temperaturę w domu.
Twój GWC ma parametry takie jak wyżej wymieniłem czy takie jak osiągają użytkownicy w ankietach?
Kazdy GWC ma swoje zalety i wady. Na korzyść żwirowego jest to że jest bezobsługowy - można zapomnieć że się go ma. Świetnie czyści powietrze bez wysokiej klasy filtrów na jego czerpni - inna jego nazwa "Samoczyszczący filtr żwirowy"
Tu jest polemika nt rurowego i żwirowego GWC:
http://taniaklima.pl/?p=p_7&sName=rurowy-czy-zwirowy-co-wybrac

Arturo72
03-06-2014, 13:17
Twój GWC ma parametry takie jak wyżej wymieniłem czy takie jak osiągają użytkownicy w ankietach?
Kazdy GWC ma swoje zalety i wady. Na korzyść żwirowego jest to że jest bezobsługowy - można zapomnieć że się go ma. Świetnie czyści powietrze bez wysokiej klasy filtrów na jego czerpni - inna jego nazwa "Samoczyszczący filtr żwirowy"
Tu jest polemika nt rurowego i żwirowego GWC:
http://taniaklima.pl/?p=p_7&sName=rurowy-czy-zwirowy-co-wybrac
Nie interesują mnie Twoje "marketingowe" ankiety,inwestorów,którym wykonales GWC.
Opisuje wrażenia z działania mojego GWC,który osiąga wyższa temperaturę w zimie niż twój zwirowy bo przy -16st.C w styczniu było na wyjściu +6,4st.C a w lecie przy upalach +18st.C a mimo to uważam,że jakikolwiek GWC przy reku to bzdura.
Wilgotność w zimie przy 100m3/h nie spadła poniżej 36%.

tomekwa
04-06-2014, 07:29
Jak pisałem w sumie będę miał czas do namysłu. Najpierw instalacja wentylacji z rekuperacją a później ewentualna decyzja o GWC. Jednak rekuperator chce kupić uniwersalny.
W 3 pomieszczeniach najbardziej wystawionych na słońce przygotowana została instalacja pod klimatyzatory.

autorus
04-06-2014, 08:37
a co to jest rekuperator uniwersalny? O takim jeszcze nie słyszałem :)

Tomaszs131
04-06-2014, 09:35
a co to jest rekuperator uniwersalny? O takim jeszcze nie słyszałem :)

Pewnie taki z mozliwoscia podpiecia GWC.

tomekwa
04-06-2014, 10:16
Dokładnie taki dający możliwość ewentualnego podpięcia GWC bez konieczności wymiany samego urządzenia.

Arturo72
04-06-2014, 10:26
Dokładnie taki dający możliwość ewentualnego podpięcia GWC bez konieczności wymiany samego urządzenia.
Kto bogatemu zabroni ;)

gentoonx
04-06-2014, 13:44
Dokładnie taki dający możliwość ewentualnego podpięcia GWC bez konieczności wymiany samego urządzenia.

GWC podpinamy do instalacji, nie rekuperatora, każdy dobry, jeśli ma sterownik z oprogramowaniem do wysterowania przepustnicy GWC-zewnętrzna czerpnia

tomekwa
04-06-2014, 14:35
Takie też dostałem info z Pro-ventu. Między 650EC a 600 Pro EC różnica jest w:


Centrala M-650 EC posiada wymiennik krzyżowy a centrala M-Pro 600 posiada wymiennik przeciwprądowy.
Dodatkowo do centrali Pro możemy zastosować nagrzewnicę wstępną która będzie wbudowana w centrali.
Zalecana do GWC centrala to MISTRAL PRO z uwagi na lepszy odzysk ciepła w wymienniku przeciwprądowym.


Ale różnica w cenie tych rekuperatorów to ~3000 netto.
Mój wykonawca twierdzi, że jest zadowolony z Pro-ventu, a jak zawsze obawiam się, jak zlecę instalację rekuperatora innej firmy to przy ewentualnych problemach będzie spychologia (to nie nasza wina to wina tej drugiej firmy) :(

Arturo72
04-06-2014, 14:44
Takie też dostałem info z Pro-ventu. Między 650EC a 600 Pro EC różnica jest w:


Ale różnica w cenie tych rekuperatorów to ~3000 netto.
Mój wykonawca twierdzi, że jest zadowolony z Pro-ventu, a jak zawsze obawiam się, jak zlecę instalację rekuperatora innej firmy to przy ewentualnych problemach będzie spychologia (to nie nasza wina to wina tej drugiej firmy) :(
Tak jak pisałem,kto bogatemu zabroni ;)
Jak pisał gentoonx,gwc glikolowy podpinamy do instalacji,częścią ggwc jest nagrzewnica,którą z tego co widzę można dostać za ok.1000zł a ty taką nagrzewnicę będziesz miał wbudowaną w reku za 3000zł netto.

tomekwa
04-06-2014, 14:48
Centrala M-650 EC posiada wymiennik krzyżowy a centrala M-Pro 600 posiada wymiennik przeciwprądowy.
A czy ta różnica jest ważna?

plusfoto
04-06-2014, 15:06
A czy ta różnica jest ważna?
Z tego co pamiętam krzyżowy ma mniejszą sprawność.


Tak jak pisałem,kto bogatemu zabroni ;)
Jak pisał gentoonx,gwc glikolowy podpinamy do instalacji,częścią ggwc jest nagrzewnica,którą z tego co widzę można dostać za ok.1000zł a ty taką nagrzewnicę będziesz miał wbudowaną w reku za 3000zł netto.
Tam chodzi też o sterownik ten lichszy jest pozbawiony tej funkcji.
A swoją drogą gdzie widziałeś tą glikolową za tysiaka?

Arturo72
04-06-2014, 15:26
A swoją drogą gdzie widziałeś tą glikolową za tysiaka?
Osobiście nie ale taką cenę kojarze z wątku o gwc glikolowym,były polecane dwie firmy,które wykonują takie nagrzewnice,jedna droższa druga tańsza ale nazw nie pamiętam.

gentoonx
04-06-2014, 17:24
...
Mój wykonawca twierdzi, że jest zadowolony z Pro-ventu, ...(

skoro posiada i używa, to chyba nie będzie miał nic przeciwko temu, żebyś podjechał do niego do domu i ogólnie posłuchał działającej instalacji u niego, zawsze to pewniej że będziesz miał niesłyszalną

a jak pójdzie ci po taniości i zjebie twoją instalację to go zjebiesz :lol:

tomekwa
05-06-2014, 08:42
Reasumując czy różnica w tych 2 modelach (Mistral vs Mistral Pro) jest według Was warta dopłaty ~3000 zł (wyższa sprawność, automatyczny bypass, ewentualna możliwość podłączenia GWC)?

Tomasz Brzęczkowski
05-06-2014, 08:45
skoro posiada i używa, to chyba nie będzie miał nic przeciwko temu, żebyś podjechał do niego do domu i ogólnie posłuchał działającej instalacji u niego, zawsze to pewniej że będziesz miał niesłyszalną

a jak pójdzie ci po taniości i zjebie twoją instalację to go zjebiesz :lol: Będzie miał.

tomekwa
05-06-2014, 11:48
Znam instalację tego wykonawcy z Mistral 1100, więc to nie jest problem.

pioos
05-06-2014, 21:06
Reasumując czy różnica w tych 2 modelach (Mistral vs Mistral Pro) jest według Was warta dopłaty ~3000 zł (wyższa sprawność, automatyczny bypass, ewentualna możliwość podłączenia GWC)?

Sprawdź jeszcze tą centrale http://apowent.pl/index.php?p=2_3_apowent-aec-600

tomekwa
06-06-2014, 07:22
Na razie wstrzymałem zakup rekuperatora. Przestudiuje wątek i znajdę jakieś dobre urządzenie.

Brek1982
08-06-2014, 09:24
Witam. Potrzebuję porady. Jaki Rekuperator do domu 130 m2 Projekt Dom przy Cyprysowej 2 http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-2.html z lekko podniesionymi ścianami poddasza. Rekuperator chciałbym z wymiennikiem przeciwprądowym, silnikami prądu stałego automatycznym bypasem i możliwością sterowania/podłączenia ggwc. Urządzenie na 350 m3. Myślałem o Jangazie ale może jest coś tańszego podobnej jakości. Pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
08-06-2014, 10:05
W jakiej kasie z kanałami (komplet ) chce się szanowny Pan zmieścić?

Brek1982
08-06-2014, 10:23
Panie Tomaszu Rekuperator 5-6 tyś. (Jangaz jest troszkę droższy z sterownikiem tygodniowym :-( ) Cenami kanałów jeszcze się nie zajmowałem. Kanały wentylacji parteru muszę dać w podłodze poddasza więc skłaniam się za kanałami ventiflex lub uniflex plus. Ostatecznie kanały płaskie. Złożyć to do kupy planuję sam i zostać bohaterem w swoim domu:lol:

rumpelek
08-06-2014, 11:35
Jangaza mam i dziala ;)

Tomasz Brzęczkowski
08-06-2014, 13:45
Panie Tomaszu Rekuperator 5-6 tyś. (Jangaz jest troszkę droższy z sterownikiem tygodniowym :-( ) Cenami kanałów jeszcze się nie zajmowałem. Kanały wentylacji parteru muszę dać w podłodze poddasza więc skłaniam się za kanałami ventiflex lub uniflex plus. Ostatecznie kanały płaskie. Złożyć to do kupy planuję sam i zostać bohaterem w swoim domu:lol:
Pytałem o całość nie bez powodu. Często lepiej kupić taniej kanały a lepszą centralę . Do gwc w praktyce 400-tka jest za mała . Znowu większe centrale mają zbyt duży I bieg zimą i mogą być głośne . Kolejna sprawa, kanały powinny być dopasowane do centrali i domu.
Nie zawsze internet jest dobrym doradcą.

Tomasz Brzęczkowski
08-06-2014, 13:46
Jangaza mam i dziala ;)
A która centrala nie działa?

surgi22
08-06-2014, 17:50
Zepsuta ?? PS. Jakie pytanie taka odpowiedź. :bye:

Ralfii_VR
09-06-2014, 19:46
czytałem wcześniejsze posty i u mnie postawiam na system instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe z system dystrybucji powietrza Venti Flex, oraz GWC rurowy ok. 45 mb w oparciu o system Rehau wraz pełną automatyką i czerpnia terenową.
Cena nie mała, ale do czego zmierzam, ja zaoszczędziłem około 8tys na wykonawcy, bo taka była różnica miedzy dwoma firmami....

Tomasz Brzęczkowski
09-06-2014, 20:00
czytałem wcześniejsze posty i u mnie postawiam na system instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe z system dystrybucji powietrza Venti Flex, oraz GWC rurowy ok. 45 mb w oparciu o system Rehau wraz pełną automatyką i czerpnia terenową.
Cena nie mała, ale do czego zmierzam, ja zaoszczędziłem około 8tys na wykonawcy, bo taka była różnica miedzy dwoma firmami....
8000zł to przyzwoita cena za tę centralę i kanały . A dziś od gwc tańsza i efektywniejsza jest klima.

byry007
09-06-2014, 20:19
A ile klima wychodzi?? ze jest taniej niż gwc mam ggwc i nie raz sie zastanawiam nad klimą mieszkam dopiero 2 lata ale jak montujecie w domu klimy jak jest WM ?

Tomasz Brzęczkowski
09-06-2014, 20:22
A ile klima wychodzi?? ze jest taniej niż gwc mam ggwc i nie raz sie zastanawiam nad klimą mieszkam dopiero 2 lata ale jak montujecie w domu klimy jak jest WM ?
Dobra pompa ciepła z kanałówka to 7000zł - rozprowadzenie - 2000-3000 * na dom 150m2
Tańsze są po 3000-4000zł
No i poza chłodzeniem grzeje tanie niż weglem

lukasziza
09-06-2014, 20:42
witam, jaki reku wybrac - aeris 350 czy obrotowy rvent? obrotowy niby odzyskuje wilgoc wiec mnie suche powietrze w zimie... co radzicie?
bez gwc.
ewentualnie jakich innych firm reku polecacie?

Arturo72
09-06-2014, 21:04
8000zł to przyzwoita cena za tę centralę i kanały . A dziś od gwc tańsza i efektywniejsza jest klima.
Nie doczytał Pan,gość zaoszczędził 8 kawałków na firmie a nie,że zapłacił za ten zestaw ;)
Sądzę,że ten zestaw z GWC na rehale to ze 30 kosztował...
Cóż,teraz zamiast prawdziwie chłodzić prawdziwą klimą za połowę ceny trzeba będzie wyobrażać sobie,że się chłodzi ale za to w sreberkach antybakteryjnych w kosmicznej cenie ;)

gentoonx
09-06-2014, 22:25
czytałem wcześniejsze posty i u mnie postawiam na system instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem Zehnder ComfoAir 350 VV Luxe z system dystrybucji powietrza Venti Flex, oraz GWC rurowy ok. 45 mb w oparciu o system Rehau wraz pełną automatyką i czerpnia terenową.
Cena nie mała, ale do czego zmierzam, ja zaoszczędziłem około 8tys na wykonawcy, bo taka była różnica miedzy dwoma firmami....

aż strach oddychać takim "drogim" powietrzem :bash:

a podobno jeszcze za oddychanie się nie płaci??? ;)

Ralfii_VR
11-06-2014, 13:03
8000zł to przyzwoita cena za tę centralę i kanały . A dziś od gwc tańsza i efektywniejsza jest klima.

Centrala, kanały , kompletny GWC z czerpnią , robocizna, wszystko od A do Z, to kosztuje mnie 27tys, znana firma R.pl za to samo krzyknęła sobie 36tys,

co do klimy, to zawsze przy tym zestawie co będę miał mogę sobie dokupić jednostkę chłodzącą Artic która montuje się na rekuperatorze i będzie klima :rolleyes:

264966

Tomasz Brzęczkowski
11-06-2014, 13:07
Centrala, kanały , kompletny GWC z czerpnią , robocizna, wszystko od A do Z, to kosztuje mnie 27tys, znana firma R.pl za to samo krzyknęła sobie 36tys,

co do klimy, to zawsze przy tym zestawie co będę miał mogę sobie dokupić jednostkę chłodzącą Artic i bedzie klima :rolleyes:
27000 zł - rozumiem, że to cena brutto z pompą ciepła do grzania i chłodzenia domu.

Ralfii_VR
11-06-2014, 13:20
27000 zł - rozumiem, że to cena brutto z pompą ciepła do grzania i chłodzenia domu.

nie bez pompy ciepła, ceny brutto,

Tomasz Brzęczkowski
11-06-2014, 13:36
nie bez pompy ciepła, ceny brutto,
Ta instalacja
264971 rekuperator norweski flexit z rozprowadzeniem - grzanie i chłodzenie kanałówką Mitsubishi z rozprowadzeniem ( oddzielna instalacja) kanałówka zasilana z pompy ciepła 264972 oraz zasobnik 200l zintegrowany z pompą ciepłą Atlantic Exploer 264973 kosztowały z montażem 27000 zł na dom 145m2. I centrala z kontrolą wilgoci, ciężka nie styropianowa.

Ralfii_VR
11-06-2014, 16:12
aż strach oddychać takim "drogim" powietrzem :bash:

a podobno jeszcze za oddychanie się nie płaci??? ;)

to ty kolego jeszcze chyba mało wiesz, ...
nic nie jest za darmo, ale to chyba nie miejsce :offtopic:

Ralfii_VR
11-06-2014, 16:15
Ta instalacja
264971 rekuperator norweski flexit z rozprowadzeniem - grzanie i chłodzenie kanałówką Mitsubishi z rozprowadzeniem ( oddzielna instalacja) kanałówka zasilana z pompy ciepła 264972 oraz zasobnik 200l zintegrowany z pompą ciepłą Atlantic Exploer 264973 kosztowały z montażem 27000 zł na dom 145m2. I centrala z kontrolą wilgoci, ciężka nie styropianowa.

U nas w Galicji, te tematy dopiero się rozwija i nie ma skąd czerpać wzorców, fajny zestaw i cena bardzo ok

gorbag
11-06-2014, 16:40
U nas w Galicji, te tematy dopiero się rozwija i nie ma skąd czerpać wzorców
Chyba nie jest aż tak źle. W Galicji mamy popularne firmy Jan-Gaz, Tywent czy Frapol, z czego dwie masz w Rzeszowie. Chyba nigdzie nie ma tylu polskich producentów rekuperatorów co u nas.

Na forum jest kilku bardzo popularnych instalatorów z Galicji - indiana_, kangaxx, czy Piczman (nie wiem czy ostatni jeszcze działa w tym zakresie). Tu podobnie - chyba znikąd nie ma większej ilości forumowiczów, którzy są specjalistami od wentylacji. W sprawie wentylacji możesz też rozmawiać z asoltem - tak, to również Galicja.

Ralfii_VR
11-06-2014, 17:02
Chyba nie jest aż tak źle. W Galicji mamy popularne firmy Jan-Gaz, Tywent czy Frapol, z czego dwie masz w Rzeszowie. Chyba nigdzie nie ma tylu polskich producentów rekuperatorów co u nas.

Na forum jest kilku bardzo popularnych instalatorów z Galicji - indiana_, kangaxx, czy Piczman (nie wiem czy ostatni jeszcze działa w tym zakresie). Tu podobnie - chyba znikąd nie ma większej ilości forumowiczów, którzy są specjalistami od wentylacji. W sprawie wentylacji możesz też rozmawiać z asoltem - tak, to również Galicja.

:oops:, widocznie słabo szukałem, mam nadzieje że nikogo nie uraziłem, na ta chwile mam już spisaną umowę,
dziękuje za "oświecenie: w temacie

Arturo72
11-06-2014, 17:26
Centrala, kanały , kompletny GWC z czerpnią , robocizna, wszystko od A do Z, to kosztuje mnie 27tys, znana firma R.pl za to samo krzyknęła sobie 36tys,

:)
Nic tylko się uśmiechnąć jak ludziska potrafią być naiwni ;)
A przy okazji widać jak firmy łoją nie świadomych aczkolwiek majętnych inwestorów.

U nas w Galicji, te tematy dopiero się rozwija i nie ma skąd czerpać wzorców, fajny zestaw i cena bardzo ok
A w Galicji nie ma internetu ?

perm
11-06-2014, 17:58
U nas w Galicji, te tematy dopiero się rozwija i nie ma skąd czerpać wzorców, fajny zestaw i cena bardzo okBrzęczkowski... :) Raczej nie brałbym poważnie tego osobnika.

Ralfii_VR
11-06-2014, 18:19
Brzęczkowski... :) Raczej nie brałbym poważnie tego osobnika.

co konkretnie masz na myśli, to że wybrałem wg was droższe rozwiązania to już jestem upośledzony ???
fakt nie mam takiego jak wy doświadczenia, nie zbudowałem sam domu i brak czasu, powoduje że musze liczyć na podwykonawców,
ale hasło "nie brałbym tego osobnika na poważnie" nie jest na miejscu,
ale nie będę z tym polemizował,

tomekwa
11-06-2014, 18:22
To nie o Tobie lecz o Tomaszu B.

Ralfii_VR
11-06-2014, 19:52
To nie o Tobie lecz o Tomaszu B.

:oops: :oops: to przepraszam post do skasowania

tomekwa
11-06-2014, 19:55
Czasami trzeba do tego forum duzo dystansu ;)

Tomasz Brzęczkowski
11-06-2014, 20:26
co konkretnie masz na myśli, to że wybrałem wg was droższe rozwiązania to już jestem upośledzony ???Wybrał Pan tańsze rozwiązania za większe pieniądze .

byry007
11-06-2014, 21:36
Dobra pompa ciepła z kanałówka to 7000zł - rozprowadzenie - 2000-3000 * na dom 150m2
Tańsze są po 3000-4000zł
No i poza chłodzeniem grzeje tanie niż weglem

A jak to sie ma jak mam WM z rekuperatorem i ggwc ??

gentoonx
11-06-2014, 22:18
A jak to sie ma jak mam WM z rekuperatorem i ggwc ??

jak masz WM z req i GGWC,
to nie masz

Dobra pompa ciepła z kanałówka to 7000zł - rozprowadzenie - 2000-3000 * na dom 150m2
Tańsze są po 3000-4000zł
No i poza chłodzeniem grzeje tanie niż weglem

Tomasz Brzęczkowski
12-06-2014, 04:56
jak masz WM z req i GGWC,
to nie masz GWC praktycznie nie chłodzi i na pewno nie grzeje . Wentylacja z odzyskiem jest i przy ustawianiu temperatury pompą ciepła - to po prostu oddzielne instalacje

perm
12-06-2014, 05:37
co konkretnie masz na myśli, to że wybrałem wg was droższe rozwiązania to już jestem upośledzony ???
fakt nie mam takiego jak wy doświadczenia, nie zbudowałem sam domu i brak czasu, powoduje że musze liczyć na podwykonawców,
ale hasło "nie brałbym tego osobnika na poważnie" nie jest na miejscu,
ale nie będę z tym polemizował,Chodzi o Brzęczkowskiego, nie o ciebie. Wypisuje niestworzone rzeczy na forach. Musisz ostrożnie podchodzić do jego rewelacji. Nie ma wiedzy ale chęć do pisana za to ma bardzo dużą.

Tomasz Brzęczkowski
12-06-2014, 06:40
Nowe centrale na rynku. Na pewno najcichsze ( nawet od onyx-a) 265062265063
i sporo ciekawych rozwiązań.

mar1973
12-06-2014, 06:58
witam

zgadza się są b. ciche, "wybajerzone" - po prostu dobre
mają jeden minus - są znacznie droższe

pozdrawiam


Nowe centrale na rynku. Na pewno najcichsze ( nawet od onyx-a) 265062265063
i sporo ciekawych rozwiązań.

Tomasz Brzęczkowski
12-06-2014, 07:05
witam

zgadza się są b. ciche, "wybajerzone" - po prostu dobre
mają jeden minus - są znacznie droższe

pozdrawiam
Nie wydaje mi się, żeby ambicją wszystkich producentów miała być najniższa cena kosztem jakości i trwałości.
Poza tym - można konkretniej co wg Pan oznacza "znacznie droższe"
- od czego i o ile ? Można konkret?

mar1973
12-06-2014, 07:29
Nie wydaje mi się, żeby ambicją wszystkich producentów miała być najniższa cena kosztem jakości i trwałości.
Poza tym - można konkretniej co wg Pan oznacza "znacznie droższe"
- od czego i o ile ? Można konkret?

witam

b. proszę
są znacznie droższe od Onyxa

pozdrawiam

autorus
12-06-2014, 08:09
Fakt faktem ale za jakość zapłacić trzeba. Mam przykład barierek. Można by to zrobić za połowę ceny. Ale nie chce.

Arturo72
12-06-2014, 08:19
Fakt faktem ale za jakość zapłacić trzeba. Mam przykład barierek. Można by to zrobić za połowę ceny. Ale nie chce.
W większości przypadków cena nie przekłada się na jakość tylko podyktowana jest bardziej prestiżową naklejka na wyrobie.
Jeśli piszemy o rekuperatorach to i przykład,jest rekuperator,gdzie identyczny oferują różni producenci pod swoją marką i oczywiście ceny są zróżnicowane że względu jak pisałem.

miloszenko
12-06-2014, 09:34
W większości przypadków cena nie przekłada się na jakość tylko podyktowana jest bardziej prestiżową naklejka na wyrobie.
Jeśli piszemy o rekuperatorach to i przykład,jest rekuperator,gdzie identyczny oferują różni producenci pod swoją marką i oczywiście ceny są zróżnicowane że względu jak pisałem.

A mozecie polecic cos ponizej 4,5 tys brutto, na 350 m3, wentyle na DC, sprawnosc temp. w okolicy 90%, z jakims rozsadnym sterownikiem?

Arturo72
12-06-2014, 09:47
A mozecie polecic cos ponizej 4,5 tys brutto, na 350 m3, wentyle na DC, sprawnosc temp. w okolicy 90%, z jakims rozsadnym sterownikiem?
Przecież sprzedales swojego brinka bo był nie potrzebny ;)

miloszenko
12-06-2014, 09:52
Przecież sprzedales swojego brinka bo był nie potrzebny ;)

Nie szukam dla siebie, sobie to bym Ventsa za 2k wrzucil jak bym potrzebowal, ale to nie dla siebie szukam...

Tomasz Brzęczkowski
12-06-2014, 09:53
witam

b. proszę
są znacznie droższe od Onyxa

pozdrawiam czy 50 zł to znacznie? Zależy od kontekstu, przy budowie domu to raczej nie, gdy braknie na flaszkę - to tak.

Tomasz Brzęczkowski
12-06-2014, 09:57
W większości przypadków cena nie przekłada się na jakość tylko podyktowana jest bardziej prestiżową naklejka na wyrobie.
Jeśli piszemy o rekuperatorach to i przykład,jest rekuperator,gdzie identyczny oferują różni producenci pod swoją marką i oczywiście ceny są zróżnicowane że względu jak pisałem. Ale trudno tu pisać o "FIRMIE" w tym przypadku. Wolę zobaczyć montaż, porozmawiać z konstruktorem ( lubię takich z pasją) , posłuchać....

tomekwa
13-06-2014, 11:49
Dostałem ciekawą, wartą rozważenia, ofertę na Zehnder StorkAir WHR 950. Wszystkie oferty jakie miałem były reku na 500-600 (Jan-gaz WNW0500PBAE5EC, Provent Mistral 650 EC). Oferta cenowa dość intrygująca (holender w cenie rekuperatorów polskich). Czy zastanawiać się w ogóle nad tym urządzeniem, czy totalnie odpuścić?

Tomasz Brzęczkowski
13-06-2014, 15:09
Do Polski nie sprowadza się obecnie drogich reku, tylko bardzo tanie w produkcji. Inaczej by nie poszły.

surgi22
14-06-2014, 10:40
GWC praktycznie nie chłodzi i na pewno nie grzeje . Wentylacja z odzyskiem jest i przy ustawianiu temperatury pompą ciepła - to po prostu oddzielne instalacje

G...ik prawda. Panie TB to wytłumacz mi Pan dlaczego mam po przejściu przez wymiennik GGWC przy 38C na zewnątrz - 20-22C na nawiewie , a zimą przy -20C za GGWC mam 1-2C ?? - ( kanały od czerpni zaizolowane tak że różnica pomiędzy t zewnętrzną a temp przed GGWC max. 1-2 C ).
Panie TB proszę przestać kłamać .
PS. to że zarabia Pan na propagowaniu swoich rozwiązań nie upoważnia Pana do oszukiwania użytkowników forum.
TB KŁAMIE i OSZUKUJE ludzi dla pieniędzy.

Tomasz Brzęczkowski
14-06-2014, 10:56
G...ik prawda. Panie TB to wytłumacz mi Pan dlaczego mam po przejściu przez wymiennik GGWC przy 38C na zewnątrz - 20-22C na nawiewie , a zimą przy -20C za GGWC mam 1-2C ?? - ( kanały od czerpni zaizolowane tak że różnica pomiędzy t zewnętrzną a temp przed GGWC max. 1-2 C ).
Panie TB proszę przestać kłamać .
PS. to że zarabia Pan na propagowaniu swoich rozwiązań nie upoważnia Pana do oszukiwania użytkowników forum.
TB KŁAMIE i OSZUKUJE ludzi dla pieniędzy.
Szanowny Panie, Przy dzisiejszych reku, narobi Pan sobie tylko kłopotu z ciepłym i "mokrym" powietrzem na wyrzutni. Przy ponad 90 % odzysku - podgrzewanie powietrza przed reku to nieporozumienie.
Przecież GWC a zwłaszcza glikolowe to wentylacji to świadectwo braku wiedzy! Nic więcej.

surgi22
14-06-2014, 11:00
TB kłamie dla pieniędzy ;)

nydar
14-06-2014, 11:48
A nie jest tak Panie Szanowny,że przy sprawnym GWC , rekuperacja sensu nie ma? Jak by się zastanowił nad wartościami utraconymi w postaci ciepłego i wilgotnego zużytego powietrza i jego potencjałem w połączeniu z GWC dla PPC,to drżyjcie narody.
Rekuperator p-p to hamulcowy dla efektywnego odzysku energii odpadowej domu .

Szanowny zamiast jednego urządzenia w postaci PPC proponuje,rekuperator p-p,kable w posadzce 10kW/100m2, pc dla CO .A wszystko za przeszło 30kpln

ps. no i pv i mały wiatrak za 10kpln
Porażający system w sensie systemu,myślenia i ceny.

Liwko
14-06-2014, 11:52
A nie jest tak Panie Szanowny,że przy sprawnym GWC , rekuperacja sensu nie ma?


Jestem tego samego zdania. Albo jedno albo drugie.

imrahil
14-06-2014, 12:03
Jestem tego samego zdania. Albo jedno albo drugie.

i ja też. ale nad GWC się zastanawiam w celu zmniejszenie prawdopodobieństwa przegrzania domu. może jednak lepiej w tej sytuacji klimatyzator...

nydar
14-06-2014, 12:07
Dwóch to już banda:hug:
Była epoka reku,nadeszła ppc.
Były bryczki są samochody.
Życie

nydar
14-06-2014, 12:09
i ja też. ale nad GWC się zastanawiam w celu zmniejszenie prawdopodobieństwa przegrzania domu. może jednak lepiej w tej sytuacji klimatyzator...

Klimatyzator to konieczność w domu, cytując klasyka ,nieizolowanym.

Liwko
14-06-2014, 12:13
i ja też. ale nad GWC się zastanawiam w celu zmniejszenie prawdopodobieństwa przegrzania domu. może jednak lepiej w tej sytuacji klimatyzator...

Zapobiegać, a dopiero potem leczyć.

Do chłodzenia zdecydowanie lepsza klima.

nydar
14-06-2014, 12:19
Zapobiegać, a dopiero potem leczyć.

Do chłodzenia zdecydowanie lepsza klima.

Doopa. Dom dobrze zbudowany nie potrzebuje klimy. Wystarczy GWC . 150m3/h z 18-20oC.

surgi22
14-06-2014, 12:43
Zależy nydar od domu . Jak masz izolowany , 100m2 , bez dużych okien od południa i zachodu to sam GWC dla komfortu latem może wystarczy, może nie. Przy większym domku z większymi oknami zapomni, że samo GWC przy 35-38 C da radę aby w domu było 22-23C . ( nie mówię nic o gotowaniu i innych zyskach bytowych ). Sam mam GGWC i uważam że jest OK ( lepiej mieć nadmuchiwane 18-20 C niż 35-38 C) ale bez rolet i odpalenia przy t.zewn wyższych niż 32-34 C aktywnego chłodzenia PC PW byłaby kicha.
GWC działa ale do wydajności klimatyzacji sporo mu brakuje.

Tomasz Brzęczkowski
14-06-2014, 12:57
Zależy nydar od domu . Jak masz izolowany , 100m2 , bez dużych okien od południa i zachodu to sam GWC dla komfortu latem może wystarczy, może nie. Przy większym domku z większymi oknami zapomni, że samo GWC przy 35-38 C da radę aby w domu było 22-23C . ( nie mówię nic o gotowaniu i innych zyskach bytowych ). Sam mam GGWC i uważam że jest OK ( lepiej mieć nadmuchiwane 18-20 C niż 35-38 C) ale bez rolet i odpalenia przy t.zewn wyższych niż 32-34 C aktywnego chłodzenia PC PW byłaby kicha.
GWC działa ale do wydajności klimatyzacji sporo mu brakuje.
Jaką Pan ma centralę? Na jakiej gł rurki ? Chłodzenie wentylacją... ciekawe, a co z pokojami od północy gdzie nie potrzeba chłodzić?
A co do kichy... Mam pompę ciepła na czarnym dachu, pracuje więc w upały w nawet 50- paru stopniach.

surgi22
14-06-2014, 13:02
Centrala Zender comfort air 550 Luxe z GGWC ( działa OK ). Chłodzenie PC PW muszę załączać przy kilku dniach temp. powyżej 32-34 C, aby w domu było 22-23 C.

nydar
14-06-2014, 13:31
Cały sęk w tym że powyżej 30oC jest kilka dni w roku a potęga akumulacji niewyobrażalna. GWC przy takiej inercji wystarcza.
Tyle,że wiara w południowe okna zwodnicza.Stąd problemy.
Przy nadmiarze ciepła nieopisane walory ma wentylacja wyporowa. Ciepłe się unosi z wyjątkiem kowadła.

nydar
14-06-2014, 13:33
Jeszcze jedno. Różnica temp. miedzy domem a zewnętrznym powietrzem wieksza niż 4-5oC jest niezdrowa dla domu i mieszkańców.

autorus
14-06-2014, 13:42
To tak jak w samochodzie. Lepiej dłużej ale wyższa temp niż szybko i bardzo niska. Inna sprawa ze klima w ogóle nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale czasem wyboru nie ma.

gentoonx
14-06-2014, 13:47
Jeszcze jedno. Różnica temp. miedzy domem a zewnętrznym powietrzem wieksza niż 4-5oC jest niezdrowa dla domu i mieszkańców.

Tzn że całą zimę mieszkasz niezdrowo???

surgi22
14-06-2014, 13:47
Sorki nydar ale chyba tylko dla Ciebie - mam propozycję jak jedziesz samochodem nad morze przy 38 na zewnątrz ustaw klimę w aucie na 34 C ( bo niżej niezdrowo - opisz wrażenia ). W ubiegłym roku przez ponad 2 tygodnie mieliśmy upały do 35-38 C ( w domu miałem 23-24 C ) i nikt z rodziny nie chorował - jak bym powiedział że dla ich zdrowia mamy mieć w domu 33C to by mnie powiesili na najbliższej latarni.:lol2:

surgi22
14-06-2014, 13:50
Tzn że całą zimę mieszkasz niezdrowo???
Coś Ty gentonnx wiosną i jesienią też pilnuje żeby przy 10C na zewnątrz w środku max 14-15 C - bo wyżej niezdrowo :D

surgi22
14-06-2014, 13:51
To tak jak w samochodzie. Lepiej dłużej ale wyższa temp niż szybko i bardzo niska. Inna sprawa ze klima w ogóle nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale czasem wyboru nie ma.

Ale ja nie mam w domu klimy :no:

autorus
14-06-2014, 13:54
Przecież nie o to chodzi. Jeśli chcesz mieć w domu 22st to dostarcza powietrze o temp 5 st mniej.
A nie np +5 .

nydar
14-06-2014, 14:15
Chłopaki. Mówimy o lecie nie zimie. Ile dni w roku jest z temp. > 30oC.
Surgii 38oC ,to trochę przegiąłeś. Chyba w słońcu ,nie w cieniu.

Tomasz Brzęczkowski
14-06-2014, 15:46
Centrala Zender comfort air 550 Luxe z GGWC ( działa OK ). Chłodzenie PC PW muszę załączać przy kilku dniach temp. powyżej 32-34 C, aby w domu było 22-23 C. To wszystko wyjaśnia.

Indiana_
14-06-2014, 17:27
U siebie w domku parterowym 140 m2 zaprojektowałem wodne chłodzenie całej płyty żelbetowej nad parterem. Wodę do chłodzenia będę brał bezpośrednio ze studni (8'C), do tego dwie pompy (jedna zasilająca, druga cyrkulacyjna). Koszt instalacji mniejszy niż klimatyzacji, pracuje zupełnie bezgłośnie, bez przeciągów, przyjemny chłód, pobór mocy pomijalnie mały w stosunku do klimatyzacji. Sterowanie temperaturą przy pomocy prostej automatyki (nie można przekroczyć punktu rosy).

mistalova
14-06-2014, 18:37
Zmienie troche temat - co powiecie o reku Vents mini 200? Tani jak barszcz ale czy warty cos?

nydar
14-06-2014, 18:58
U siebie w domku parterowym 140 m2 zaprojektowałem wodne chłodzenie całej płyty żelbetowej nad parterem. Wodę do chłodzenia będę brał bezpośrednio ze studni (8'C), do tego dwie pompy (jedna zasilająca, druga cyrkulacyjna). Koszt instalacji mniejszy niż klimatyzacji, pracuje zupełnie bezgłośnie, bez przeciągów, przyjemny chłód, pobór mocy pomijalnie mały w stosunku do klimatyzacji. Sterowanie temperaturą przy pomocy prostej automatyki (nie można przekroczyć punktu rosy).

Gratuluję dobrego pomysłu.Skoro studzienna ma 8oC to obiegowa bezwzględnie konieczna. Rozumiem że jak osiągnie określoną temp. to następuje zrzut i nowa porcja zimnej ? Parter będzie chłodny,a co z piętrem ? Użytkujesz już ?

SUSPENSER
14-06-2014, 22:36
i ja też. ale nad GWC się zastanawiam w celu zmniejszenie prawdopodobieństwa przegrzania domu. może jednak lepiej w tej sytuacji klimatyzator...

To zależy od preferencji, zysków bytowych i budynku - u mnie GWC nawet wraz z PPC do CWU to za mało i dlatego planuję montaż klimatyzatora.

surgi22
14-06-2014, 23:01
Chłopaki. Mówimy o lecie nie zimie. Ile dni w roku jest z temp. > 30oC.
Surgii 38oC ,to trochę przegiąłeś. Chyba w słońcu ,nie w cieniu.

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/113194,wybierz-zjawisko-2013-roku-w-polsce
Ku pamięci jak było w sierpniu 2013 w Łódzkim

Indiana_
14-06-2014, 23:04
Re Nydar
To nie mój pomysł, to sprawdzone rozwiązane powszechnie stosowane w publicznych budynkach pasywnych na Zachodzie. Domek będzie parterowy, więc nie ma poddasza. Dla płyt gk nie da się zastosować tego systemu (kosmiczne koszty jak na nasze warunki płyt gk z rurkami w środku, aczkolwiek na Zachodzie często takie się stosuje).
Sterowanie temperaturą za pomocą sterownika z PID do tego typu chłodzenia - w obiegu będzie około 100 l wody, a płyta żelbetowa waży około 40 ton - więc nie ma problemu z przechłodzeniem płyty, są to nieporównywalne pojemności cieplne. Bezwładność będzie znacznie wyższa niż przy ogrzewaniu podłogowym. Woda więc będzie krążyć cały czas, a dolot świeżej zimnej wody będzie regulowany tak, aby utrzymać temperaturę płyty na poziomie wynikającym z krzywej chłodniczej, mniej więcej to samo co krzywa grzewcza tylko w drugą stronę. Prościej - sterowanie polega tylko na załączaniu i wyłączaniu pompy tłoczącej zimną wodę ze studni za pomocą odpowiedniego sterownika :-)
Przy przepływie 40l/minutę, mocy pompy 750W (jak dam pompę klasy A to jeszcze połowę mniej), różnicy temperatury wody świeżej i zrzucanej 10'C, moc chłodnicza wynosi około 28kW. Oznacza to że EER wynosi 37, czyli do uzyskania 1kW chłodu potrzeba 27W mocy elektrycznej - 10x mniej i taniej niż przy klimatyzacji :-)

gentoonx
15-06-2014, 00:54
Gratuluję dobrego pomysłu.Skoro studzienna ma 8oC to obiegowa bezwzględnie konieczna. Rozumiem że jak osiągnie określoną temp. to następuje zrzut i nowa porcja zimnej ? Parter będzie chłodny,a co z piętrem ? Użytkujesz już ?

Technologia stropów grzewczo-chłodzących jest szeroko znana. Ten akurat tylko chłodzący, ale zgodnie z technologią.

nydar
15-06-2014, 07:05
I co z tego że znana,skoro nie powszechna a tania w instalacji i eksploatacji. Klimatyzatory chyba bardziej rozpowszechnione.
Rozumiem,że te 2400L/h przy max. mocy ,wraca z powrotem do gleby.

miloszenko
15-06-2014, 08:25
Przy przepływie 40l/minutę, mocy pompy 750W (jak dam pompę klasy A to jeszcze połowę mniej), różnicy temperatury wody świeżej i zrzucanej 10'C, moc chłodnicza wynosi około 28kW. Oznacza to że EER wynosi 37, czyli do uzyskania 1kW chłodu potrzeba 27W mocy elektrycznej - 10x mniej i taniej niż przy klimatyzacji :-)

A ile stopni ma taka podloga? I czy da sie po niej chodzic na boso jesli sa polozone plytki? Bo ja najchetniej w ogole bym sie plytek z podlogi pozbyl, wiecznie dyskomfort w chodzeniu na boso czy w skarpetkach, a jakbym to mial jeszcze chlodzic to juz masakra...

Acha, ile trwa od czasu odpalenia tego clodzenia do czasu uzyskania temp w srodku o 3 stopni nizszej?

Bo takie chlodzenie to dobre ta, gdzie chlodzic trzeba caly czas, co jak w kwietniu na pol dnia wyjdzie slonce i chce pol godziny pochlodzic? Przeciez to nawet ne zdazy zareagowac...

witastwosz1
15-06-2014, 08:42
ale marzenia kolegi Indiana - 100 l wody i 10 km rurki fi 5 mm może da radę ????
różnica temperatury -przewodność betonu- także chyba studnia chłonna? bo to 100 l wody z wymiennikiem w studni tylko jakim ? no a w nocy jak spadnie temperatura to będziesz grzał tą wodę bo będzie za zimno? a tak jak dzisiaj wychłodzony beton a w kominku palimy.

narysowałem dla was schemat zasilania budynku który jest w realizacji z kolektorem membranowym chciałbym zwrócić uwagę że
najważniejsze nie tracić raz wyprodukowanej energii czyli rekuperacja !!!! nie tylko do 10 st wywiewanego powietrza bo tego też szkoda i tutaj jest zagospodarowane. No i ścieki najważniejsze pełny odzysk. Woda dostarczona do budynku wykorzystana podwójnie do mycia i kanalizacji a także do wytwarzania ciepła dolewając się codziennie do kolektora. 1500 kWh miesięcznie tylko tej energii ,po przemianie w lód powoduje nadwyżki energii dla budynku. Także zasilanie pompy ciepła z dwóch źródeł pozwala na oszczędności. Kolektory GWC dla wentylacji ograniczają znacznie zużycie energii.
Darmowy lód wytworzony w zbiorniku będzie chłodził w lecie przez nagrzewnicę wentylacyjną .


BUDYNEK 200 M2 4 OSOBY ENERGOOSZCZĘDNY 40 kWh/m2 WYPOSAŻONY W CENTRALĘ WENTYLACYJNĄ Z REKUPERATOREM I NAGRZEWNICĘ GWC. BRAK BUFORÓW CIEPŁA (KOSZTY),INSTALACJA OGRZEWANIA PREFEROWANA ŚCIENNA,PODŁOGOWA W ŁAZIENKACH I POMIESZCZENIACH W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PODŁOGI BETONOWE (KAFELKI) OGRANICZENIE KOSZTÓW OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO(JASTRYCHY). KANALIZACJA MIEJSKA.
POMPA CIEPŁA SOLANKA-WODA dodatkowo POWIETRZE


OGRZEWANIE :
POMPA CIEPŁA SOLANKA-WODA
INWERTEROWA MOC 5kW (PRACUJĄCA BEZ PRZERWY na co pozwala kolektor ,2- 3 KW WYKORZYSTYWANE 90% CZASU PRACY)
ZASILAJĄCA CO I CUW Z ZASOBNIKIEM 200 L
ZASILANIE
1. POWIETRZE - WYMIENNIK POWIETRZNY - dla pompy ciepła
2. KOLEKTOR MEMBRANOWY - zasilanie POMPA CIEPŁA
3. KOLEKTOR MEMBRANOWY - GWC zasilanie centrali wentylacyjnej
4. KOLEKTOR MEMBRANOWY - ŚCIEKI separator
5. GEOTERMIA - ZŁOŻE ŻWIROWO - WODNE

PRZEŁĄCZANIE ZASILANIA pompy ciepła NA POWIETRZE AUTOMATYCZNIE PRZY WZROŚCIE TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ POWYŻEJ TEMPERATURY
około 8 st C
265514
SCHEMAT ZASILANIA KOLEKTOREM MEMBRANOWYM W ZBIORNIKU 20m3 - 4st C i ZBIORNIKU DOGRZEWAJĄCYM 12m3 - 8st C ZBIORNIK ODZYSKU ENERGII ŚCIEKÓW IZOLOWANY 4 M3 15stC .NAPEŁNIENIE ZBIORNIKÓW WODĄ DESZCZOWĄ JEDNORAZOWE ,ZBIORNIKI ZABUDOWANE W ZŁOŻU ŻWIROWO-WODNYM GWC TWORZĄCE BUFOR ENERGII - WSPOMAGAJĄCE PRZEPŁYW ENERGII GEOTERMALNEJ
ODBIÓR ENERGII ODPADOWEJ Z ŚCIEKÓW I POZYSKANIE WODY OCZYSZCZONEJ W SEPARATORZE DO ZASILENIA ZBIORNIKA Z KOLEKTOREM DOGRZEWAJĄCYM A NASTĘPNIE LODOWYM. POZYSKANIE 12 m3 WODY MIESIĘCZNIE (3 m3 NA OSOBĘ)W ZUPEŁNOŚCI ZASPAKAJA POTRZEBY ENERGETYCZNE BUDYNKU.
ODBIÓR ENERGII ODPADOWEJ Z WENTYLACJI
ZBIORNIK LODOWY DLA KLIMATYZACJI W SEZONIE LETNIM ,ZASILANIE PRZEZ NAGRZEWNICĘ GWC
USUWANIE NADWYŻEK LODU (np. w przypadku awarii ) - DO KANALIZACJI PRZEZ POMPĘ ROZDRABNIAJĄCĄ , WYWÓZ BECZKOWOZEM.

WYTWORZENIE LODU WYMAGA WYCHŁODZENIA WODY W ZBIORNIKU I W ZŁOŻU ŻWIROWO -WODNYM .NIE JEST TO DZIAŁANIEM OCZYWISTYM GDYŻ PRZY TEJ POJEMNOŚCI ZBIORNIKÓW NASTĄPI TO DOPIERO PRZY DUŻYM ODBIORZE ENERGII ZE ZBIORNIKA, PRZY LEKKIEJ ZIMIE I NISKIM ZAPOTRZEBOWANIU NA ENERGIĘ CIEPLNĄ W KONSEKWENCJI NIE WYTWORZYMY ,NALEŻY W ODPOWIEDNIM CZASIE (NA WIOSNĘ) PRZEKIEROWAĆ ŚCIEKI BEZPOŚREDNIO DO KANALIZACJI CO UMOŻLIWI PRODUKCJĘ WYSTARCZAJĄCEJ ILOŚCI LODU NA SEZON LETNI.

nydar
15-06-2014, 08:55
A ile stopni ma taka podloga? I czy da sie po niej chodzic na boso jesli sa polozone plytki? Bo ja najchetniej w ogole bym sie plytek z podlogi pozbyl, wiecznie dyskomfort w chodzeniu na boso czy w skarpetkach, a jakbym to mial jeszcze chlodzic to juz masakra...

Acha, ile trwa od czasu odpalenia tego clodzenia do czasu uzyskania temp w srodku o 3 stopni nizszej?

Bo takie chlodzenie to dobre ta, gdzie chlodzic trzeba caly czas, co jak w kwietniu na pol dnia wyjdzie slonce i chce pol godziny pochlodzic? Przeciez to nawet ne zdazy zareagowac...

Drogi kolego nie posadzkę a strop w parterówce.

miloszenko
15-06-2014, 09:05
Drogi kolego nie posadzkę a strop w parterówce.

Ok,czyli czas reakcji jeszcze dluzszy, poza tym kto ma strop "akumulacyjny" w parterowce?

autorus
15-06-2014, 09:35
A jaka grubość to już kumulacyjny ? U mnie ogólnie jest wszytko akumulacyjne.

nydar
15-06-2014, 09:45
Ok,czyli czas reakcji jeszcze dluzszy, poza tym kto ma strop "akumulacyjny" w parterowce?

Każdy strop żelbetowy jest niezłym akumulatorem.Wystarczy utrzymywać go w zadanej temp. a powierzchnia wymiany spowoduje ,że zyski bytowe czy słoneczne nie będą uciążliwe. Tak tanie i tak proste że niewiarygodne by działało:D.

autorus
15-06-2014, 10:21
Z tym stropem to się zastanawiam. Bo .... na stopie zazwyczaj jest położony styropian i wylewka. A u mnie pod stropem jest sufit KG. Czyli jest dobrze zaizolowany.

nydar
15-06-2014, 11:06
Raczej niekorzystne jest chłodzić podłogą. Strop za to do chłodzenia parteru ,jak najbardziej. Myślę,że karton gips na suficie i uwięziona tam warstwa powietrza będzie stawiała opór ale chłodzenie powinno działać. Mniej sprawnie ale będzie.

Indiana_
16-06-2014, 15:50
Do chłodzenia sufitowego nie może być płyt gk, chyba że zastosujemy płyty gk z rurkami chłodzącymi - ale takie są bardzo drogie.
Widzę, że większość osób nie rozumie, o co w tym chłodzeniu sufitowym chodzi:
- wewnątrz płyty żelbetowej umieszcza się pętle rur fi16 lub fi18, identycznie jak przy ogrzewaniu podłogowym
- płyta nad parterem chłodzi wyłącznie parter, nie ma zupełnie nic wspólnego z chłodzeniem wyżej położonej kondygnacji (kondygnacja wyższa jest oddzielona min. 5cm styropianu i wylewką)
- płyta powinna być otynkowana od dołu, bez zabudowy gk, tak aby bez przeszkód odbierać ciepło
- efekt chłodniczy jest identyczny jak np. w starym kościele - przyjemna, niższa temperatura bez żadnych przeciągów
- chłodzenie to w okresie letnim działa w ten sposób, że utrzymuje temperaturę płyty na zadanym poziomie, np. 22'C, a dodatkowo może ją zmniejszyć w razie większych upałów - regulacją zajmuje się prosty sterownik z krzywą chłodniczą zależną od temperatury zewnętrznej. Dobrze opisał to Nydar - pojemność akumulacyjna oraz powierzchnia płyty jest tak duża, że komfort cieplny jest znacznie lepszy niż przy klimatyzacji - układ nie reaguje dopiero, gdy temperatura wewnątrz rośnie, on zapobiega wzrostowi temperatury
- 100l to pojemność wodna układu wodnego w płycie, co odpowiada około 900 m rury fi16 lub 670 m fi18, a nie jakieś 10km z kosmosu
- układ według mojego opisu sprawdza się bardzo dobrze w domkach parterowych - jaki buduję. W domkach z poddaszem nie ma większego sensu z uwagi na wysokie koszty płyt gk z wbudowanymi rurkami kapilarnymi i skomplikowanym sterowaniem

Najbardziej obawiam się rozkładania rur na zbrojeniu - to nie jest zbyt proste, nie można ich uszkodzić o ostre krawędzie. Na pewno będzie tu co najmniej 2x więcej roboty niż przy zwykłej podłogówce (która oczywiście będzie na 100% powierzchni, tym razem podłogi) :-)

Tomasz Brzęczkowski
16-06-2014, 16:00
Dlaczego Panie Andrzeju nie zrobi Pan też grzania podłogi podczerwienią. Robiłem w suficie rurki z powietrzem , zasilane z ppc. Pieknie chłodziło, ale i rewelacyjne grzało podłogę. I bardzo mało roboty.

Barth3z
16-06-2014, 16:37
- chłodzenie to w okresie letnim działa w ten sposób, że utrzymuje temperaturę płyty na zadanym poziomie, np. 22'C, a dodatkowo może ją zmniejszyć w razie większych upałów - regulacją zajmuje się prosty sterownik z krzywą chłodniczą zależną od temperatury zewnętrznej.

Nie wiem czy taki prosty... Co robi za bufor mieszający?, bo chyba nie pchasz wody studziennej bezpośrednio w sufit. Taki układ z buforem i pompą 750W tani nie jest. Nie lepiej (taniej) jest czerpać chłód spod podłogi np. ze 100-metrowego PEX'a zasypanego w pospółce i jedną pompką obiegową ? Nie tylko masz wtedy klimę, ale również ładujesz ciepło na zimę.

autorus
16-06-2014, 16:42
Myślę że Indiana juz to sobie dobrze Przemyślal.

Barth3z
16-06-2014, 16:59
Myślę że Indiana juz to sobie dobrze Przemyślal.

Mam nadzieję, bo pilnowanie punktu rosy to nie jest rozwiązanie. Wystarczy utrzymywać dużą wilgotność, na poziomie 90%, aby na suficie zaczęły pojawiać się czarne kropki (grzybek). nydar też gdzieś o tym pisał. Klima natomiast osusza nam powietrze, dlatego nie ma takiego problemu.
Załóżmy, że na zewnątrz jest 34oC i 45% wilgotności. Punkt rosy dla takiej temp. to ok 20oC, czyli dla 22oC powietrze będzie miało 90% wilgotności.
To już GWC jest lepszy, bo w nim wykropli się nadmiar wody, i powietrze wewnątrz domu będzie bardziej rześkie.

Indiana_
16-06-2014, 18:59
Chłodzenie/grzanie rurkami podwieszonymi pod sufitem jest to bardzo dobry pomysł, ale do hal przemysłowych - tam montujemy takie systemy, z powodzeniem sobie radzą.
Ale system taki kompletnie nie nadaje się do domu z uwagi na estetykę i zbieranie się tam kurzu.
Do sterowania chłodzeniem służy prosty sterownik PID i z wyliczaniem punktu rosy za około 700zł - nie jest to włącz/wyłącz za 60 zł :-)
Wodę będę tłoczył bezpośrednio ze studni w rury, będzie jedynie filtr siatkowy. Żadnych wymienników i buforów (mocno obniżają sprawność i podnoszą energochłonność instalacji), w razie potrzeby raz na 5 lat nie jest problemem ciśnieniowe przepłukanie instalacji i okresowe wyczyszczenie filtra. Warto zobaczyć, jaki syf płynie w przeciętnej instalacji CO, i jakoś wszystko działa. Woda w studni kryształ.

Barth3z
16-06-2014, 19:18
Wodę będę tłoczył bezpośrednio ze studni w rury, będzie jedynie filtr siatkowy. Żadnych wymienników i buforów (mocno obniżają sprawność i podnoszą energochłonność instalacji),

A jak prowadzisz pętle w tym żelbetowym stropie ? i jak taki sterownik wylicza punkt rosy. Gdzie robi pomiar ? Na początku wejścia w układ "sufitówki"?, bo tamto miejsce najbardziej będzie narażone na wykraplanie. Można by rzec, że tylko pierwsze metry tej sufitówki będą chłodziły, chyba że przepływ zwiększysz do maksimum, a to znów większy pobór.
W takim układzie, lepiej zatopić maty kapilarne, które układane są w układzie tichelmanna.

Tomasz Brzęczkowski
16-06-2014, 19:31
Chłodzenie/grzanie rurkami podwieszonymi pod sufitem jest to bardzo dobry pomysł, ale do hal przemysłowych - tam montujemy takie systemy, z powodzeniem sobie radzą.
Ale system taki kompletnie nie nadaje się do domu z uwagi na estetykę i zbieranie się tam kurzu.
Do sterowania chłodzeniem służy prosty sterownik PID i z wyliczaniem punktu rosy za około 700zł - nie jest to włącz/wyłącz za 60 zł :-)
Wodę będę tłoczył bezpośrednio ze studni w rury, będzie jedynie filtr siatkowy. Żadnych wymienników i buforów (mocno obniżają sprawność i podnoszą energochłonność instalacji), w razie potrzeby raz na 5 lat nie jest problemem ciśnieniowe przepłukanie instalacji i okresowe wyczyszczenie filtra. Warto zobaczyć, jaki syf płynie w przeciętnej instalacji CO, i jakoś wszystko działa. Woda w studni kryształ. Przecież gk nie jest przeźroczysty. A Ogrzewanie i chłodzenie bezpośrednie jest ekonomiczniejsze i bardzo proste w wykonaniu.

Tomaszs131
16-06-2014, 20:20
Aktualnie firma jest w trakcie rozkladania kanalow WM w moim domu. Zauwazylem jedna rzecz, ktora nie daje mi spokoju. Kanaly z pietra przebijaja strop, ida w dol poprzez parter, kolejny strop do piwnicy. Na parterze od sufitu do podlogi kanaly te biegna w odleglosci 25 cm od sciany- wisza luzem. Czy one nie powinny byc przytwierdzone do sciany? Czy powietrze biegnace od reku nie wprawi je w drgania?

mar1973
16-06-2014, 20:25
Aktualnie firma jest w trakcie rozkladania kanalow WM w moim domu. Zauwazylem jedna rzecz, ktora nie daje mi spokoju. Kanaly z pietra przebijaja strop, ida w dol poprzez parter, kolejny strop do piwnicy. Na parterze od sufitu do podlogi kanaly te biegna w odleglosci 25 cm od sciany- wisza luzem. Czy one nie powinny byc przytwierdzone do sciany? Czy powietrze biegnace od reku nie wprawi je w drgania?

witam

postaraj się je zamocować

pozdrawiam

Tomaszs131
16-06-2014, 20:39
A tak to wyglada,
http://images51.fotosik.pl/389/b3cd1a89905a3f04gen.jpg
Pozostaje mi tylko przywaiazac kanaly do stelaza od GK.

mar1973
16-06-2014, 20:43
A tak to wyglada,
http://images51.fotosik.pl/389/b3cd1a89905a3f04gen.jpg
Pozostaje mi tylko przywaiazac kanaly do stelaza od GK.

witam

ładnie wygląda
zostaw jako element dekoracyjny

pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 03:21
Niesamowite... Pan poda co to za firma!

Tomaszs131
17-06-2014, 06:59
Panowie zdaje sobie sprawe, ze dla wielu moje zdjecie to powod do smiechu. Powiedzcie prosze co z tym zrobic i jakie moglyby byc konsekwencje pozostawienia tak biegnscych kanalow?
Dodam, ze kanaly te maja byc ocieplone welna (30mm) w celu wygluszenia.

autorus
17-06-2014, 07:02
Ja kanałów nie wykluczam bo i po co ?

Tomasz Brzęczkowski
17-06-2014, 07:14
Panowie zdaje sobie sprawe, ze dla wielu moje zdjecie to powod do smiechu. Powiedzcie prosze co z tym zrobic i jakie moglyby byc konsekwencje pozostawienia tak biegnscych kanalow?
Dodam, ze kanaly te maja byc ocieplone welna (30mm) w celu wygluszenia.
Szanowny Panie może wyjaśnię. By wygłuszyć, chropowaty i miękki materiał daje się od wewnątrz http://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/izolacja-akustyczna-czyli-ciszy-na-ratunek_66510.html czy 265898 Natomiast jak chodzi o izolowanie - to rękawy do tych kanałów... tylko jak je teraz nasunąć???265899

Indiana_
17-06-2014, 15:33
Barth: pomiar będzie termometrem w stropie. Obojętne gdzie, ponieważ jeśli znasz zasady układania podłogówki, to nie ma problemów o jakich piszesz.... Delta T wynosi 2-4'C. Siłą rzeczy, jeśli rozumiesz jak działa ogrzewanie/chłodzenie płaszczyznowe, to również wiesz, że na całej powierzchni występuje praktycznie identyczna temperatura.

perm
17-06-2014, 17:01
Szanowny Panie może wyjaśnię. By wygłuszyć, chropowaty i miękki materiał daje się od wewnątrz http://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/izolacja-akustyczna-czyli-ciszy-na-ratunek_66510.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.muratorplus.pl %2Ftechnika%2Fizolacje%2Fizolacja-akustyczna-czyli-ciszy-na-ratunek_66510.html) ...Tam jest od zewnątrz, czego oczywiście nasz forumowy bęcwał zauważyć nie raczył.

nydar
17-06-2014, 17:43
Barth: pomiar będzie termometrem w stropie. Obojętne gdzie, ponieważ jeśli znasz zasady układania podłogówki, to nie ma problemów o jakich piszesz.... Delta T wynosi 2-4'C. Siłą rzeczy, jeśli rozumiesz jak działa ogrzewanie/chłodzenie płaszczyznowe, to również wiesz, że na całej powierzchni występuje praktycznie identyczna temperatura.

Cały urok tego rozwiązania polega na tym, że nie ma rur rozprowadzających chłodne powietrze ,nie ma miejsc mniej i bardziej chłodnych, nie ma szumów i przeciągów. Grawitacja wszystko bezszelestnie załatwia.
Powiedz Indiana jaki może być koszt rozprowadzenia chłodu w domu parterowym 140-150m2 (typowa klimatyzacja) a jaki z peksami w stropie?

Indiana_
18-06-2014, 16:55
Same kanały na rurach wyższej klasy Herz do podłogówki to ok. 50zł/m2 z rozłożeniem, do tego trzeba dokupić rozdzialacz (ok. 1500zł), pompę obiegową 500zł, pompę do studni ok. 1000zł, armatura, sterowanie i robota ok. 3000zł. Razem dla domu 150 m2 powinno się zmieścić w 13500zł + koszt kopania dwóch studni zależnie od regionu i głębokości. Około 20 000zł na gotowo ze wszystkimi robotami ziemnymi, studniami itp. Podobną lub wyższą kwotę trzeba wydać na montaż dobrej klasy klimatyzacji w pomieszczeniach narażonych na przegrzewanie (jeden split na dom wiele komfortu nie podniesie).
Natomiast zużycie prądu przez klimatyzację sięga kwoty >1000zł rocznie (bardzo zależy od wszystkiego, więc podaję średnie koszty uzyskane od osób użytkujących klimę). Chłodzenie wodne pobierze nie więcej niż 10% tej kwoty (często pracuje pompa cyrkulacyjna - tutaj tylko 20W trzeba liczyć, a od czasu do czasu mocniejsza 500-750W pompa ładująca. Dodatkowym plusem jest nieporównywalnie wyższy komfort cieplny - zupełny brak przeciągów, sam często śpiąc w południowych krajach przez godzinę spieram się z żoną jak ustawić klimę - ja nienawidzę chłodnych podmuchów i najchętniej bym ją wyłączył, a żona żeby nie wiało okrywa się kołdrą i daje 18'C. Chłodzenie sufitowe pod tym względem jest nie do pobicia.

nydar
18-06-2014, 18:10
Szczerze powiem ,że jestem porażony kosztem profesjonalnej klimatyzacji jak i tej sufitowej.

autorus
18-06-2014, 18:26
Nie osłabiają mnie. Czym tu można być porażonym? Raczej tanio.

nydar
18-06-2014, 20:40
Nie wiem czy ironizujesz,ale 20kPLN za niższe temp. przez 15-20dni w roku to dużo chyba

jasiek71
18-06-2014, 21:09
Nie wiem czy ironizujesz,ale 20kPLN za niższe temp. przez 15-20dni w roku to dużo chyba
ja tam się nie znam ale wystarczy założyć żagiel przeciwsłoneczny na najbardziej nasłonecznione okna i puścić wentylację na wyższych obrotach...
ale jak kogoś stać na takie wydatki co by było przez te dwa tygodnie kilka stopni mniej to nikt nie broni ...:cool:

miloszenko
18-06-2014, 22:27
Natomiast zużycie prądu przez klimatyzację sięga kwoty >1000zł rocznie (bardzo zależy od wszystkiego, więc podaję średnie koszty uzyskane od osób użytkujących klimę).

Nie wiem w jakich domach mieszkaja Ci, co im klima na chlodzenie zuzyla pradu za 1000 zl, moze to bylo za 30 lat chlodzenia? Albo rachunek za caly prad za caly rok?

U mnie za 15 dni chlodzenia poszlo okolo 40 kWh, ile jeszcze bedzie dni upalow:10/15/30? Dobije moze do 100 kWh, czyli 60 zl, troche daleko do 1000 a mam dom totalnie bezbronny wobec zyskow slonecznych...

nydar
18-06-2014, 23:04
Gdybyś miał WW to może?.Ale masz WM tradycyjną,to jakim cudem jednym klimatyzatorem ochładzasz cały dom ? Przecież w każdym pomieszczeniu dmucha z anemostatu nawiewnego.Nie bilansuje mi się.

gentoonx
18-06-2014, 23:31
...

U mnie za 15 dni chlodzenia poszlo okolo 40 kWh, ... a mam dom totalnie bezbronny wobec zyskow slonecznych...

po zużyciu wcale na taki nie wygląda :)

coś musi w tym byc

gentoonx
18-06-2014, 23:56
....

Teraz to już pewne

Ten to ma dopiero nawalone we łbie :bash:

a tu jeszcze lepiej


CWU ....to ... 4 osoby rodzina ,około 1500 kWh na miesiąc .
...

Naprawdę chłopaku musisz się ogarnąć, bo jesteś już drugim na tym forum, który zaczyna takie kity pociskać, że aż mi ziemniaki w piwnicy gniją :bash:

jakich to się musisz chłopaku manipulacji i kłamstw łapać, żeby aby cokolwiek wyszło z głupot pisanych

autorus
19-06-2014, 04:49
Nie wiem czy ironizujesz,ale 20kPLN za niższe temp. przez 15-20dni w roku to dużo chyba

To kwestia podejścia tylko. Ciagnę swoja budowę już trochę czasu i takie kwoty nie robią na mnie wrażenia. Bo to niestety kosztuje.

autorus
19-06-2014, 04:52
Gdybyś miał WW to może?.Ale masz WM tradycyjną,to jakim cudem jednym klimatyzatorem ochładzasz cały dom ? Przecież w każdym pomieszczeniu dmucha z anemostatu nawiewnego.Nie bilansuje mi się.

jednym klimatyzatorem się nie da. Chyba ze z rozprowadzeniem ale koszty będą +20tys.

Tomasz Brzęczkowski
19-06-2014, 05:45
1. Kolektor membranowy może polepszyć parametry działania każdej pompy ciepła ,chillera i GWC oraz sprawić że te urządzenia będą tańsze i mniejsze. Jakim cudem? Współczesne pompy trzymają stałe parametry obniżając ciśnienie, parowanie jest wtedy przy niższych temperaturach.

Tomasz Brzęczkowski
19-06-2014, 05:48
Nie wiem czy ironizujesz,ale 20kPLN za niższe temp. przez 15-20dni w roku to dużo chyba
Nie ma Pan racji ! 20 000 zł to podłogówka i pompa ciepła zasilająca kanałówkę.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe + chłodzenie i grzanie powietrza z ppc działa pięknie cały rok a nie 20 dni! Wysoki komfort i na grubej izolacji od gruntu, najwyższa efektywność energetyczna.

jednym klimatyzatorem się nie da. Chyba ze z rozprowadzeniem ale koszty będą +20tys. Da się266194266195 Tu dom 1000m2 na jednej jednostce Mitsubishi i ogrzewaniu podłogowym Elektra.

miloszenko
19-06-2014, 07:55
Gdybyś miał WW to może?.Ale masz WM tradycyjną,to jakim cudem jednym klimatyzatorem ochładzasz cały dom ? Przecież w każdym pomieszczeniu dmucha z anemostatu nawiewnego.Nie bilansuje mi się.

Mam 1 centralny nawiew na klatke schodowa i reszte wywiewy, ale bez GWC, tak wiec jesli to cos moze pomoc to pod wieczor, i jak juz to efekt jest jakis w okolicy klatki schodowej, w sypialniach czy salonie to nic nie da, za malo energii...

nydar
19-06-2014, 08:11
Zaraz ,zaraz bo nic nie rozumiem. To masz WW a pisałeś że do bani. A jedna klima pomaga czy nie bo zapętliłeś?

miloszenko
19-06-2014, 08:41
Zaraz ,zaraz bo nic nie rozumiem. To masz WW a pisałeś że do bani. A jedna klima pomaga czy nie bo zapętliłeś?

Nydar, moja "wersja" wentylacji to jest raczej wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z centralnym nawiewem :)

Pisalem jakis czase temu, ze na zime przywroce uklad z typowej WM bo wtedy wentylacja przestaje byc odczuwalna...

Mam 1 centralny nawiew i w jego okolicy jest odczuwalna roznica jak i znaczny ruch powietrza przy wiekszych predkosciach, mam tam wsadzony zwykly anemostat nawiewny fi160, byc moze nieco lepiej byloby przy takim kwadratowym 30x30, ale temperaturowo roznicy to nie zrobi.

Poza tym przy ogrzewaniu klima WM bedzie korzystniejsza bo czesc energii rozrzuci bo wszystkich pomieszczeniach, mysle, ze o jakies 20-30% szybicej bedzie mozna osiagnac zadana temp niz teraz, jako ze wentyl mam na 500-550 m3 (tyle dmucha przy mojej instalacji, gdzie nie ma oporow na wymienniku).

Jesli chodzi o sama idee WW to jesli ktos ma dzialajace GWC i moze dac przynajmniej 1 nawiew na pietro to czemu nie, u mnie musialbym nieco dom zdemolowac zeby tak miec, tylko na to chwile nie ma to sensu ekonomicznego, jesli ogrzewanie klima wyniesie 600-700 zl/seozn.

Arturo72
19-06-2014, 09:30
To kwestia podejścia tylko. Ciagnę swoja budowę już trochę czasu i takie kwoty nie robią na mnie wrażenia. Bo to niestety kosztuje.
To kwestia grubości portfela ;)
Jeśli ktoś nie patrzy na to ile z niego kasy wychodzi to 20tys.zl za klimę może być na tego kogoś niską kwotą,jeśli jednak komuś zależy na tym,żeby portfel nie za szybko się opróżnił a przy tym grubość tego portfela jest nie wielka to wybierze inne rozwiązanie :)
Nigdy w życiu nie wywaliłbym takiej kasy za klimę,no ale ja mam chudy portfel ;)

jednym klimatyzatorem się nie da. Chyba ze z rozprowadzeniem ale koszty będą +20tys.
Klimatyzator kanałowy i po sprawie,znacznie taniej niż 20tys.zl,ale jak wyżej pisałem,coś jest warte tyle ile ktoś jest w stanie za to zapłacić.

Tomasz Brzęczkowski
19-06-2014, 09:49
To kwestia grubości portfela ;)
Jeśli ktoś nie patrzy na to ile z niego kasy wychodzi to 20tys.zl za klimę może być na tego kogoś niską kwotą,jeśli jednak komuś zależy na tym,żeby portfel nie za szybko się opróżnił a przy tym grubość tego portfela jest nie wielka to wybierze inne rozwiązanie :)
Nigdy w życiu nie wywaliłbym takiej kasy za klimę,no ale ja mam chudy portfel ;)

Klimatyzator kanałowy i po sprawie,znacznie taniej niż 20tys.zl,ale jak wyżej pisałem,coś jest warte tyle ile ktoś jest w stanie za to zapłacić.
Dokładanie - to generowanie kosztów. Ale jakby od początku... podłogowe kable, kanałówka do temperatury powietrza, zasobnik z pompą do cwu... To by 20000 było za wszystko

surgi22
19-06-2014, 14:48
Kłamiesz panie TB - 20 tys za kable, Pc PP, PC PW do CWU z zasobnikiem ???? I może jeszcze z montażem, brutto ????
Daj to na piśmie z gwarancją i myślę że nie opędzisz się od klientów - no chyba że piszesz o budce dróżnika - 30m2

jasiek71
19-06-2014, 15:08
U mnie za 15 dni chlodzenia poszlo okolo 40 kWh, ile jeszcze bedzie dni upalow:10/15/30? Dobije moze do 100 kWh, czyli 60 zl, troche daleko do 1000 a mam dom totalnie bezbronny wobec zyskow slonecznych...
to twoje grzanie i chłodzenie klimatyzatorem trochę kupy się nie trzyma ale nie wnikam...:no:
z drugiej strony patrząc..., taką ilość energii jaką dostarcza twoje chłodzenie ( uwzględniając COP...) zapewni z nawiązką GWC a skoro wystarcza z klimy to i z wymiennika gruntowego też wystarczy ...:yes:

jasiek71
19-06-2014, 15:19
po zużyciu wcale na taki nie wygląda :)

coś musi w tym byc
tak swoją drogą to o jakich upałach piszecie ...?
poczekajmy może do sierpnia...:yes:

jasiek71
19-06-2014, 15:24
Klimatyzator kanałowy i po sprawie,znacznie taniej niż 20tys.zl
fajnie się pisze tyle że do tego klimatyzatora jakiś układ kanałów by się przydał...;)
i to raczej nie taki jak do WM...:stirthepot:

Arturo72
19-06-2014, 15:52
z drugiej strony patrząc..., taką ilość energii jaką dostarcza twoje chłodzenie ( uwzględniając COP...) zapewni z nawiązką GWC a skoro wystarcza z klimy to i z wymiennika gruntowego też wystarczy ...:yes:
Dzisiaj podziurawiłem swoje kanały i sprawdziłem dokładnie co i jak i wnioski mam mizerne,a więc:
temperatura na zewnątrz w trakcie mierzenia 26,5st.C,temperatura w domu 23,3st.C,temperatura z GWC 1m ponad wyjściem do domu 15,3st.C,temperatura z GWC przed wejściem do reku 18,7st.C,temperatura na wywiewie przy anemostacie 23,9st.C,temperatura na nawiewie przy anemostacie 24,3-24,8st.C (!),temperatura na wyrzutni 20,1st.C,reku na 280m3/h czyli ok.0,8kubatury/h,kanały termofleks z izolacją 2cm.
Wniosek,że zimno/ciepło ucieka nie wyobrażalnie przez nie zaizolowane kanały na poddaszu.
Wniosek II,muszę porządnie zaizolować kanały :)
Wniosek III,wymiennik ciepła w reku działa dobrze.

surgi22
19-06-2014, 17:20
Skąd masz na wyrzutni 21C ??? skoro na zewnątrz 26C , w domu 23 C . Chłodzisz latem wyrzucane powietrze ???? czy może pomylony nawiew z wyrzutnią ???

miloszenko
19-06-2014, 19:11
to twoje grzanie i chłodzenie klimatyzatorem trochę kupy się nie trzyma ale nie wnikam...:no:
z drugiej strony patrząc..., taką ilość energii jaką dostarcza twoje chłodzenie ( uwzględniając COP...) zapewni z nawiązką GWC a skoro wystarcza z klimy to i z wymiennika gruntowego też wystarczy ...:yes:

Jasiek, wpandij w wolnej chwili, zerkniesz na pobor na watomierzu, przejdziesz po parterze i poddaszu sam ocenisz, ja u CIebie bylem, widziale, potiwerdzilem, iz GWC u Ciebie w domu spokojnie daje rade chlodzic, tylko na nie mam dokonczonego GWC i mam w ciagu upalnego dnia ektra 20-30 kWh naslonecznienia do opanowania, wiec i chlodzenie musze miec odpowiednie.

Pamietaj, ze ta klima nie daje chlodu na nieskonczenie dlugo, zaraz po jej wylaczeniu temp zaczyna rosnac, za to kiedy pracuje, robi to z malym poborem pradu i utrzymuje tanio zadana temp.

Arturo72
19-06-2014, 19:16
Skąd masz na wyrzutni 21C ??? skoro na zewnątrz 26C , w domu 23 C . Chłodzisz latem wyrzucane powietrze ???? czy może pomylony nawiew z wyrzutnią ???
Brak bypassa,tak to sobie tłumaczę.
Wymiennik w jakimś stopniu zabiera chłód z GWC.

jasiek71
19-06-2014, 19:45
Brak bypassa,tak to sobie tłumaczę.
Wymiennik w jakimś stopniu zabiera chłód z GWC.
normalka ...:yes:

Tomasz Brzęczkowski
19-06-2014, 19:47
Kłamiesz panie TB - 20 tys za kable, Pc PP, PC PW do CWU z zasobnikiem ???? I może jeszcze z montażem, brutto ????
Daj to na piśmie z gwarancją i myślę że nie opędzisz się od klientów - no chyba że piszesz o budce dróżnika - 30m2 Nie dom na dom 150m2 - Może Pan chodzi po drogich sklepach, np allegro?

jasiek71
19-06-2014, 19:50
Pamietaj, ze ta klima nie daje chlodu na nieskonczenie dlugo, zaraz po jej wylaczeniu temp zaczyna rosnac, za to kiedy pracuje, robi to z malym poborem pradu i utrzymuje tanio zadana temp.
ja właśnie o tym ...;)
GWC pracuje na okrągło a jego wydajność chłodnicza jest regulowana przez zmianę wydajności wentylacji więc żadne skoki temp. nie występują bo taki układ dobrze współpracuje z bezwładnością budynku ...
inną sprawą jest to że dla wymiennika gruntowego inaczej liczy się wydajność a inaczej dla klimatyzatora ...:yes:
nawet zwykły mechaniczny układ wentylacyjny ma pewną moc chłodniczą pomimo braku GWC ...:)

miloszenko
19-06-2014, 20:31
ja właśnie o tym ...;)
GWC pracuje na okrągło a jego wydajność chłodnicza jest regulowana przez zmianę wydajności wentylacji więc żadne skoki temp. nie występują bo taki układ dobrze współpracuje z bezwładnością budynku ...
inną sprawą jest to że dla wymiennika gruntowego inaczej liczy się wydajność a inaczej dla klimatyzatora ...:yes:
nawet zwykły mechaniczny układ wentylacyjny ma pewną moc chłodniczą pomimo braku GWC ...:)

To jest chyba ta druga istotna roznica miedzy naszymi domami - ja mam maksymalnie akumulacyjny, Ty masz wersje z minimalna akumulacja, wiec to co u mnie sie w ciagu dnia moze odlozyc w scianach zostaje na dluzej...

Obaj pilnujemy, zeby utrzymywac odpowednia temp. w ciagu dnia i nie dopuscic do nagrzewania scian, tylko moje urzadzenie chlodnicze nie jest zwiazane z wentylacja i dodatkowo grzeje z COP :)

jasiek71
19-06-2014, 20:53
To jest chyba ta druga istotna roznica miedzy naszymi domami - ja mam maksymalnie akumulacyjny, Ty masz wersje z minimalna akumulacja, wiec to co u mnie sie w ciagu dnia moze odlozyc w scianach zostaje na dluzej...

Obaj pilnujemy, zeby utrzymywac odpowednia temp. w ciagu dnia i nie dopuscic do nagrzewania scian, tylko moje urzadzenie chlodnicze nie jest zwiazane z wentylacja i dodatkowo grzeje z COP :)
a z jakim COP grzeje powietrzny kolektor słoneczny wpięty w WM...?

właśnie realizuję u kolegi usprawnienie wentylacji "co by się chałupa mniej grzała"...
z moich ubiegłorocznych obserwacji ( dwie realizacje...) wynika że materiał budynku ma bardzo niewielkie znaczenie na jego "grzanie się", wystarczy wymusić odpowiedni przepływ powietrza aby znacznie poprawić warunki panujące na użytkowym poddaszu ...:yes:

cruz
19-06-2014, 21:03
a z jakim COP grzeje powietrzny kolektor słoneczny wpięty w WM...?:

Niby COP bliski nieskończoności ale jednak jak człowiek pomyśli to sprawia jakiś opór wentylatorom WM więc strzelam - 1000. (?)


właśnie realizuję u kolegi usprawnienie wentylacji "co by się chałupa mniej grzała"...
z moich ubiegłorocznych obserwacji ( dwie realizacje...) wynika że materiał budynku ma bardzo niewielkie znaczenie na jego "grzanie się", wystarczy wymusić odpowiedni przepływ powietrza aby znacznie poprawić warunki panujące na użytkowym poddaszu ...:yes:

Znaczy się chałupa wybudowana jak jaskinia (ściana kamień 4m) lub malbork grzeje się tak samo jak przyczepa kempingowa? Ten malbork i jaskinia oczywiście z dość dużym mostkiem term. do gruntu.

nydar
19-06-2014, 21:14
Niby COP bliski nieskończoności ale jednak jak człowiek pomyśli to sprawia jakiś opór wentylatorom WM więc strzelam - 1000. (?)



Znaczy się chałupa wybudowana jak jaskinia (ściana kamień 4m) lub malbork grzeje się tak samo jak przyczepa kempingowa? Ten malbork i jaskinia oczywiście z dość dużym mostkiem term. do gruntu.

Z tego 1000 odjął bym jedno zero ,co też powala na kolana.

jasiek71
19-06-2014, 21:18
Znaczy się chałupa wybudowana jak jaskinia (ściana kamień 4m) lub malbork grzeje się tak samo jak przyczepa kempingowa? Ten malbork i jaskinia oczywiście z dość dużym mostkiem term. do gruntu.
ale po co od razu te skrajności ...?
jak byś sobie przez cały rok pomierzył temperatury w obu przypadkach to średnia i tak była by taka sama ...:yes:
cały myk polega na tym aby jak najbardziej "uspokoić" skoki temp. w przeciętnym domu co by były jak najbliżej średniej dobowej / tygodniowej ...

byry007
20-06-2014, 14:13
Witam a jak u was pracuje gwc w upały ??ja mam ggwc i mam sterownik który uruchamia pompkę jak temp w czerpni jest 25 C i wyłącza jak temp spadnie po niżej 25 C latem i ostatni jak były upały i jak wieczorem spadła temp na dworze to momentalnie w domu z 23 ,5C zrobiło się 25 C i później tego nie dawało rady schłodzić następnego dnia i chatka sie przegrzała , mam pytanie czy jak będą upały to może włączyć ggwc na stałę żeby chłodziła no stop ale wiem że ggwc też straci swój chłodek po jakimś czasie .

Tomasz Brzęczkowski
20-06-2014, 14:24
Witam a jak u was pracuje gwc w upały ??ja mam ggwc i mam sterownik który uruchamia pompkę jak temp w czerpni jest 25 C i wyłącza jak temp spadnie po niżej 25 C latem i ostatni jak były upały i jak wieczorem spadła temp na dworze to momentalnie w domu z 23 ,5C zrobiło się 25 C i później tego nie dawało rady schłodzić następnego dnia i chatka sie przegrzała , mam pytanie czy jak będą upały to może włączyć ggwc na stałę żeby chłodziła no stop ale wiem że ggwc też straci swój chłodek po jakimś czasie . Przy centralach domowych ( tak do 700m3/h) nic "chłodku" nie straci. powinno chodzić te 500m3/h cały czas.

SUSPENSER
20-06-2014, 15:21
Witam a jak u was pracuje gwc w upały ??ja mam ggwc i mam sterownik który uruchamia pompkę jak temp w czerpni jest 25 C i wyłącza jak temp spadnie po niżej 25 C latem i ostatni jak były upały i jak wieczorem spadła temp na dworze to momentalnie w domu z 23 ,5C zrobiło się 25 C i później tego nie dawało rady schłodzić następnego dnia i chatka sie przegrzała , mam pytanie czy jak będą upały to może włączyć ggwc na stałę żeby chłodziła no stop ale wiem że ggwc też straci swój chłodek po jakimś czasie .

U mnie z tego co pamiętam powyżej 19*C z GWC rurowego nigdy nie leciało - nawet przy 35*C na zewnątrz i pracy non stop na 100% wydajności centrali 320 m3/godz.

Tomasz Brzęczkowski
20-06-2014, 17:27
U mnie z tego co pamiętam powyżej 19*C z GWC rurowego nigdy nie leciało - nawet przy 35*C na zewnątrz i pracy non stop na 100% wydajności centrali 320 m3/godz.
Z 30m rury fi 200 można wycisnąć nawet 3 kW mocy chłodniczej - dlatego do gwc lepiej robić centrale 500-600m3/h tak by mogły to przenieść.

SUSPENSER
20-06-2014, 18:28
Z 30m rury fi 200 można wycisnąć nawet 3 kW mocy chłodniczej - dlatego do gwc lepiej robić centrale 500-600m3/h tak by mogły to przenieść.

Mam 6x25 mb rur fi 125 wiec zapas jest spory :-)

Tomasz Brzęczkowski
20-06-2014, 18:57
Mam 6x25 mb rur fi 125 wiec zapas jest spory :-)
To kto Panu takie bździdło zamontował ? To bez sensu GWC powinien być akurat. za duży, To większe opory, za mały... jeszcze gorzej . z tego to Pan 5kW wyciągnie a nie 1.5

autorus
20-06-2014, 18:59
U mnie będzie 4x25mb rury fi 150. Nie wiem jeszcze gdzie zrobić czerpie.

Arturo72
20-06-2014, 19:07
To kto Panu takie bździdło zamontował ? To bez sensu GWC powinien być akurat. za duży
Widzę,że poglądy zmieniają się wraz z nowym towarem w ofercie ;)
Przypominam sobie teorię o GWC dł.10m,ciekawe,kto ją wygłaszał ;)
W praktyce zgadzam się z tą teorią,ponieważ tylko tyle wystarczy,żeby wymiennik nie zamarzał w rekuperatorach,które nie mają automatycznego zabezpieczenie przed zamarzaniem.

Dla mnie GWC,obojętnie jakie one by nie było,przy rekuperatorze jest całkowicie niepotrzebne,jełśi ktoś wydał na nie parę groszy to jeszcze ujdzie ale jeśli ktoś wydał tysiące zł na GWC,GGWC,GWC żiwirowy uważam,ze wyrzucił te tysiące w błoto,za GWC lub za rekuperator bo albo jedno albo drugie.

Tomasz Brzęczkowski
20-06-2014, 19:17
Widzę,że poglądy zmieniają się wraz z nowym towarem w ofercie ;)
Przypominam sobie teorię o GWC dł.10m,ciekawe,kto ją wygłaszał ;)
W praktyce zgadzam się z tą teorią,ponieważ tylko tyle wystarczy,żeby wymiennik nie zamarzał w rekuperatorach,które nie mają automatycznego zabezpieczenie przed zamarzaniem.

Dla mnie GWC,obojętnie jakie one by nie było,przy rekuperatorze jest całkowicie niepotrzebne,jełśi ktoś wydał na nie parę groszy to jeszcze ujdzie ale jeśli ktoś wydał tysiące zł na GWC,GGWC,GWC żiwirowy uważam,ze wyrzucił te tysiące w błoto,za GWC lub za rekuperator. GWC do ogrzewania nie ma sensu, zimą może służyć tylko antyzamrożeniowo, a więc i 10m do 100-130 m3/h wystarczy. Latem to co innego, do chłodzenia musi być spory strumień.
Nie jestem fanem gwc w dobie inwerterów,

byry007
20-06-2014, 19:20
Przy centralach domowych ( tak do 700m3/h) nic "chłodku" nie straci. powinno chodzić te 500m3/h cały czas.

Czyli jak mam jangaz 350 to na ilu procentach powinna chodzić centrala w upały tak jak jest 25C w górę ??

Arturo72
20-06-2014, 19:22
Latem to co innego, do chłodzenia musi być spory strumień.

To niech Pan doda,spory strumień przy małej kubaturze bo znowu,ktoś nie opatrznie zrozumie jak adama i będą szopy.
Dmuchanie latem 1kubatury/h czyli tyle na ile większość inwestorów ma zakupione rekuperatory nic nie daje przy temp.z GWC nawet 10st.C.

Tomasz Brzęczkowski
20-06-2014, 19:28
Czyli jak mam jangaz 350 to na ilu procentach powinna chodzić centrala w upały tak jak jest 25C w górę ?? Zawsze na maksa. Zimą mozemy przesuszyć powietrze, latem nie ma obawy. Jeżeli jest głośna wentylacja, zostawiajmy na maksa, w dzień gdy nikogo nie ma.
Z tym, że każde 100m3/h ochłodzone aż o 15 st.C ( w stosunku do temperatury w domu!!) to około 0.5 kW - 0.6kW mocy chłodniczej

jasiek71
20-06-2014, 21:04
Witam a jak u was pracuje gwc w upały ??ja mam ggwc i mam sterownik który uruchamia pompkę jak temp w czerpni jest 25 C i wyłącza jak temp spadnie po niżej 25 C latem i ostatni jak były upały i jak wieczorem spadła temp na dworze to momentalnie w domu z 23 ,5C zrobiło się 25 C i później tego nie dawało rady schłodzić następnego dnia i chatka sie przegrzała , mam pytanie czy jak będą upały to może włączyć ggwc na stałę żeby chłodziła no stop ale wiem że ggwc też straci swój chłodek po jakimś czasie .
jak chcesz coś wychłodzić przez GWC czy GGWC to trzeba mierzyć temp. wywiewaną z chałupy ale przed centralą ...
ja u siebie mam przerobiony sterownik od klimakonwektora który na podstawie temperatury wywiewanego powietrza zmienia wydajność wentylatorów a wentylacja jest non stop przez GWC ...
co by było ciekawiej taki sposób sterowania sprawdza sie nawet bez wymiennika gruntowego ...:yes:

jasiek71
20-06-2014, 21:08
Dmuchanie latem 1kubatury/h czyli tyle na ile większość inwestorów ma zakupione rekuperatory nic nie daje przy temp.z GWC nawet 10st.C.
piszesz głupoty ...:yes:
to że u ciebie nie działa to wiemy ...:D
jak chcesz aby działało to powietrze ma cały czas omijać wymiennik a nie jakieś tam sterowania ...

Arturo72
20-06-2014, 21:42
piszesz głupoty ...:yes:
to że u ciebie nie działa to wiemy ...:D
jak chcesz aby działało to powietrze ma cały czas omijać wymiennik a nie jakieś tam sterowania ...
bypass niczego tu nie zmieni,nawet niska temperatura nawiewu przy "zwykłej" wydajności reku nie ochłodzi nam domu.

jasiek71
20-06-2014, 21:53
bypass niczego tu nie zmieni,nawet niska temperatura nawiewu przy "zwykłej" wydajności reku nie ochłodzi nam domu.
a co to jest "zwykła wydajność" według ciebie...?
u mnie to jak są niskie temperatury jest zwykła wydajność, wzrost temp. wywiewu powoduje zwiększenie wydajności wentylacji i to działa...
jak ktoś ma problem z czytaniem to zapraszam do mnie do chałupy ...:)

byry007
20-06-2014, 22:26
jak chcesz coś wychłodzić przez GWC czy GGWC to trzeba mierzyć temp. wywiewaną z chałupy ale przed centralą ...
ja u siebie mam przerobiony sterownik od klimakonwektora który na podstawie temperatury wywiewanego powietrza zmienia wydajność wentylatorów a wentylacja jest non stop przez GWC ...
co by było ciekawiej taki sposób sterowania sprawdza sie nawet bez wymiennika gruntowego ...:yes:
Czyli chcesz powiedzieć że masz sterownik który steruje wentylatorami w centrali ??czyli jak rośnie temp wywiewanego powietrza w domu to co Ci robi ten sterownik że daje Ci zimniejsze powietrze do domu ?? ja moge tylko sterować mocą centrali i ręcznie pompką od ggwc mam chyba ustawioną na pierwszy bieg .

byry007
20-06-2014, 22:32
bypass mam ręczny

Arturo72
20-06-2014, 22:51
a co to jest "zwykła wydajność" według ciebie...?

:


Dmuchanie latem 1kubatury/h czyli tyle na ile większość inwestorów ma zakupione rekuperatory nic nie daje przy temp.z GWC nawet 10st.C.

Tomasz Brzęczkowski
21-06-2014, 04:19
Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
Dmuchanie latem 1kubatury/h czyli tyle na ile większość inwestorów ma zakupione rekuperatory nic nie daje przy temp.z GWC nawet 10st.C.
Jeżeli w domu jest +27 st,C a z gwc leci +17 st,C To każde 100m3/h ma maksymalnie do 0.4kW mocy chłodniczej, czyli przy 300m3/h 1.2 kW przy 600 2,4
Najmniejszy jaki jest, splity do jednego pokoju mają taką moc chłodniczą, jak 600m3/h powietrza przy temperaturze +17 st.C A jeszcze część tego tracimy na dystrybucji - split chłodzi bezpośrednio w pokoju.
Słońce grzeje 1000W/m2
Nie przesadzajmy, że GWC to klimatyzacja !! Mało tego, wraz ze spadkiem temperatury wewnątrz, delta T maleje i spada też moc chłodnicza GWC.

Arturo72
21-06-2014, 09:30
Jeżeli w domu jest +27 st,C a z gwc leci +17 st,C To każde 100m3/h ma maksymalnie do 0.4kW mocy chłodniczej, czyli przy 300m3/h 1.2 kW przy 600 2,4
Najmniejszy jaki jest, splity do jednego pokoju mają taką moc chłodniczą, jak 600m3/h powietrza przy temperaturze +17 st.C A jeszcze część tego tracimy na dystrybucji - split chłodzi bezpośrednio w pokoju.
Słońce grzeje 1000W/m2
Nie przesadzajmy, że GWC to klimatyzacja !! Mało tego, wraz ze spadkiem temperatury wewnątrz, delta T maleje i spada też moc chłodnicza GWC.
No własnie o tym piszę o dawna,ludziska traktują GWC jako coś co im ochłodzi dom a później zdziwko bo GWC nie działa.
I też od dawna piszę,żę GWC a tym bardziej glikolowe czy żwirowe przy rekuperatorze to jedynie kaprys bogatego inwestora.
Nikt przecież nie kupuje rekuperatorów z wydajnością 900m3/h do domu o kubaturze 300m3.

SUSPENSER
21-06-2014, 10:33
To kto Panu takie bździdło zamontował ? To bez sensu GWC powinien być akurat. za duży, To większe opory, za mały... jeszcze gorzej . z tego to Pan 5kW wyciągnie a nie 1.5

Zamontowali fachowcy od wentylacji, kosztowało 6 lat temu 3 tys zł a inne gwc I klima buoy wtedy duuuuzo drozsze niz dzisiaj.

Rury są ułożone równolegle więc opory są niewielkie i rekuperator spokojnie daje radę

Tomasz Brzęczkowski
21-06-2014, 10:34
No własnie o tym piszę o dawna,ludziska traktują GWC jako coś co im ochłodzi dom a później zdziwko bo GWC nie działa.
I też od dawna piszę,żę GWC a tym bardziej glikolowe czy żwirowe przy rekuperatorze to jedynie kaprys bogatego inwestora.
Nikt przecież nie kupuje rekuperatorów z wydajnością 900m3/h do domu o kubaturze 300m3.
Są specjalne wersje do domów pasywnych mające 600m3/h przy 200Pa ale można nimi ustawić i 50m3/h - przy okazji niesamowicie ciche.

266479

Tomasz Brzęczkowski
21-06-2014, 10:38
Zamontowali fachowcy od wentylacji, kosztowało 6 lat temu 3 tys zł a inne gwc I klima buoy wtedy duuuuzo drozsze niz dzisiaj.

Rury są ułożone równolegle więc opory są niewielkie i rekuperator spokojnie daje radę

Chodzi o to, że 300m3/h odbierze 2 x mniej ciepła z domu niż 600m3. a gwc jest na ponad 1000m3/h.
Co to za centrala? Może Pan podać typ?

SUSPENSER
21-06-2014, 10:58
Chodzi o to, że 300m3/h odbierze 2 x mniej ciepła z domu niż 600m3. a gwc jest na ponad 1000m3/h.
Co to za centrala? Może Pan podać typ?

Dzięki temu przewymiarowaniu gwc się nie "zagotuje" nawet przy długotrwałej pracy.

Centrala to Nikol 320

nydar
21-06-2014, 11:35
Jeżeli w domu jest +27 st,C a z gwc leci +17 st,C To każde 100m3/h ma maksymalnie do 0.4kW mocy chłodniczej, czyli przy 300m3/h 1.2 kW przy 600 2,4
Najmniejszy jaki jest, splity do jednego pokoju mają taką moc chłodniczą, jak 600m3/h powietrza przy temperaturze +17 st.C A jeszcze część tego tracimy na dystrybucji - split chłodzi bezpośrednio w pokoju.
Słońce grzeje 1000W/m2
Nie przesadzajmy, że GWC to klimatyzacja !! Mało tego, wraz ze spadkiem temperatury wewnątrz, delta T maleje i spada też moc chłodnicza GWC.

Jako zasłużony propagator izolowania ,wie Pan doskonalę że dom ideał wg . Pana 30+ nie wymaga tyle chłodu co te nieizolowane.
Dla domu 30+ klimatyzator-GWC jest wystarczająco wydajny.

Tomasz Brzęczkowski
21-06-2014, 12:23
Jako zasłużony propagator izolowania ,wie Pan doskonalę że dom ideał wg . Pana 30+ nie wymaga tyle chłodu co te nieizolowane.
Dla domu 30+ klimatyzator-GWC jest wystarczająco wydajny. Nie ma Pan racji... Termos do lodów i do kawy to te same urządzenia, to fakt, ale coraz więcej jest zysków bytowych. Po prostu, coraz więcej ludzi pracuje w domu. Ekspres do kawy, komputer, światło, osoba - to w domu izolowanym - spore kWh, które trzeba odprowadzić.
Kolejna sprawa, to przeszklenia. Jak tu 266487 a są całe ściny.
Poza tym, nie ma gwc. Nie mogę namawiać na nieatestowane materiały . A normalne gwc jest w cenie inwertora z rozprowadzeniem

Tomasz Brzęczkowski
21-06-2014, 12:23
GWC jest wystarczająco wydajny. Ile m3/h?

jasiek71
21-06-2014, 20:58
Mało tego, wraz ze spadkiem temperatury wewnątrz, delta T maleje i spada też moc chłodnicza GWC.
ale to dokładnie o to chodzi...
samo się reguluje...:P
a do czego ta wielka moc chłodnicza split-a skoro cały czas nie pracuje z pełną wydajnością ...:no:

jasiek71
21-06-2014, 21:03
Nikt przecież nie kupuje rekuperatorów z wydajnością 900m3/h do domu o kubaturze 300m3.
ale dodatkowo klimatyzator o takiej wydajności to już spoko ...:lol2:

jasiek71
21-06-2014, 21:19
ludziska traktują GWC jako coś co im ochłodzi dom a później zdziwko bo GWC nie działa.

powiedz mi jaka moc chłodnicza jest potrzebna aby ochłodzić rozgrzane pomieszczenie a jaka aby utrzymać komfort ...?

nydar
21-06-2014, 22:42
Jasiek powiedz kilka słów o sensie WW przy dobrze zrobionym GWC . A jeśli pozwolisz to będę to przytaczał oszołomom od jedynie słusznej wentylacji.
W końcu my ani rodzina ani krajanie .

autorus
21-06-2014, 23:04
powiedz mi jaka moc chłodnicza jest potrzebna aby ochłodzić rozgrzane pomieszczenie a jaka aby utrzymać komfort ...?

No właśnie, bo niektórzy zakładają , że w chałupie jest 35st i trzeba schłodzić do 21st :)

Tomasz Brzęczkowski
22-06-2014, 02:05
ale to dokładnie o to chodzi...
samo się reguluje...:P
a do czego ta wielka moc chłodnicza split-a skoro cały czas nie pracuje z pełną wydajnością ...:no: Pracuje z dużą wydajnością . aż schłodzi a potem wydajność spada by utrzymać temperaturę. W gwc moc chłodnicza spada od razu, To nie samoregulacja tylko wydłużanie czasu wykonania zadania, do nieskończoności.

autorus
22-06-2014, 14:14
Wszystko fajnie gdyby nie było przeciągów. Jak ktoś ma problemy z zatokami odradzam.

jasiek71
22-06-2014, 15:44
Pracuje z dużą wydajnością . aż schłodzi a potem wydajność spada by utrzymać temperaturę. W gwc moc chłodnicza spada od razu, To nie samoregulacja tylko wydłużanie czasu wykonania zadania, do nieskończoności.
ja jednak odnoszę wrażenie że ty jednak nic nie wiesz ...;)

ale po co schładzać rozgrzane skoro wystarczy nie dopuścić do nagromadzenia nadmiaru energii ...?
jakim cudem moc chłodnicza GWC spada od razu...?

byry007
22-06-2014, 22:11
ja jednak odnoszę wrażenie że ty jednak nic nie wiesz ...;)

ale po co schładzać rozgrzane skoro wystarczy nie dopuścić do nagromadzenia nadmiaru energii ...?
jakim cudem moc chłodnicza GWC spada od razu...?
Dobre hehe
GWC nie jest w stanie schłodzić nagrzanej chaty juz to przerabiałem w tym sezonie i w ubiegłym , sprawdze jak będą upały jak włączę pomkpe z rana jak juz bedzie ze 22C za oknem a wyłączę na noc zobaczymy jak to bedzie sie działo bo teraz tylko jest na automacie ale jak temp 25 C jest zasysana .

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 07:08
Dobre hehe
GWC nie jest w stanie schłodzić nagrzanej chaty... Oczywiście, że gwc nic nie chłodzi. Chłodzi powietrze schłodzone przez gwc. 100m3/h powietrza chłodniejszego od tego w domu o 10st.C to niecałe 0.4kW mocy chłodniczej. Ta moc jest częściowo ( trudno napisać ile, bo to kwestia wykonania instalacji ) jest tracona na dystrybucji. Dlatego nie ma sensu dawać do gwc central 300m3/h . 1.2kW rozbite na wszystkie pokoje, nie jest w stanie schłodzić .

byry007
23-06-2014, 12:42
Czyli że centrala jest za mała żeby rozprowadzić zimne powietrze z gwc ??czy musi być jakieś dużej pojemności gwc żeby wogóle coś działało ??

jasiek71
23-06-2014, 12:58
GWC nie jest w stanie schłodzić nagrzanej chaty juz to przerabiałem w tym sezonie i w ubiegłym , sprawdze jak będą upały jak włączę pomkpe z rana jak juz bedzie ze 22C za oknem a wyłączę na noc zobaczymy jak to bedzie sie działo bo teraz tylko jest na automacie ale jak temp 25 C jest zasysana .
jakie włączanie czy wyłączanie...?
jeżeli temperatura powietrza wywiewanego ma więcej niż np. 23* to pompka ( GWC ) ma pracować cały czas a obejście wymiennika ma być otwarte , całą ta automatykę JAN - GAZ-a mozna sobie w "d..." wsadzić...,układ ma spowalniać rozgrzewanie chałupy a nie walczyć z rozgrzaną jak piec ...

jasiek71
23-06-2014, 13:11
Oczywiście, że gwc nic nie chłodzi. Chłodzi powietrze schłodzone przez gwc. 100m3/h powietrza chłodniejszego od tego w domu o 10st.C to niecałe 0.4kW mocy chłodniczej. Ta moc jest częściowo ( trudno napisać ile, bo to kwestia wykonania instalacji ) jest tracona na dystrybucji. Dlatego nie ma sensu dawać do gwc central 300m3/h . 1.2kW rozbite na wszystkie pokoje, nie jest w stanie schłodzić .
"Tomuś" zapakuj swoje szanowne cztery litery do auta i przyjedź, pomacaj a nie pierdololo jakiś farmazony ...
jeżeli cała instalacja jest prowadzona wewnątrz strefy ogrzewanej czy chłodzonej to gdzie są te straty ...?
moja wentylacja pracuje automatycznie w zakresie 100-650m3/h i rzadko kiedy pracuje na maksymalnej wydajności bo nie ma takiej potrzeby, średnia temperatura pomiędzy powietrzem nawiewanym a wywiewanym to ok 7* więc jak sobie policzysz mam moc chłodniczą w zakresie od 231w do 1500w czyli od 5,5kwh do 36kwh na DOBĘ
taki przedział mocy chłodniczej w zupełności wystarcza dla utrzymania przyzwoitego komfortu w całym domu.

Arturo72
23-06-2014, 13:13
układ ma spowalniać rozgrzewanie chałupy a nie walczyć z rozgrzaną jak piec ...
I nawet tego nie jest w stanie zrobić,nie przy tych wydajnosciach rekuperatorow.
To nie jest dwuchawa jak w aucie co dmucha zimnym powietrzem w jedno pomieszczenie ani nie klima,która podobnie cisnie.
Nawiew do pomieszczenia 15m2 nawet 80m3/h jest kompletnie nie wyczuwalnym ruchem powietrza i nawet jak będzie wiało temp.10st.C to pomieszczenie tego nie odczuje.
Wentylacja ma za zadanie wentylowac a nie chlodzic czy bronić przed nagrzaniem.

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 13:20
Czyli że centrala jest za mała żeby rozprowadzić zimne powietrze z gwc ??czy musi być jakieś dużej pojemności gwc żeby wogóle coś działało ??
Najlepiej jest akurat. W czasach gdy stosowaliśmy gwc robiliśmy test gruntu. - kable grzewczy o mocy 50W/mb i czujnik NTC od termometru 10 cm i 50 cm od kabla . Po łączeniu, sprawdzenie czy temperatura na obu jest taka sama po dobie czy dwóch. Jeżeli tak, to dawaliśmy 8-10mb rury na każde 100m3/h.

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 13:23
"Tomuś" zapakuj swoje szanowne cztery litery do auta i przyjedź, pomacaj a nie pierdololo jakiś farmazony ... Sądząc po formie, to Pan się na tym nie zna i formą próbuje Pan udowodnić, że posiada jakąś wiedzę. To może działa na prymitywne a nie inteligentne jednostki.

jasiek71
23-06-2014, 13:28
Wentylacja ma za zadanie wentylowac a nie chlodzic czy bronić przed nagrzaniem.
he he...
mało tego moja już niedługo oprócz wentylowania i chłodzenia będzie jeszcze grzała ...;)

jasiek71
23-06-2014, 13:32
Sądząc po formie, to Pan się na tym nie zna i formą próbuje Pan udowodnić, że posiada jakąś wiedzę. To może działa na prymitywne a nie inteligentne jednostki.
różnica jest w tym że ty masz jakąś "wiedzę" a ja mam działającą instalację ...;)
tyle że ta instalacja nie pasuje do tej twojej "wiedzy"...:cool:

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 13:51
różnica jest w tym że ty masz jakąś "wiedzę" a ja mam działającą instalację ...;)
tyle że ta instalacja nie pasuje do tej twojej "wiedzy"...:cool: Przez 20 lat robiłem gwc. Można wiedzieć co to za instalacja?

compi
23-06-2014, 14:06
Przez 20 lat robiłem gwc.....

Chyba je izolowałeś pianką i piaskiem zasypywałeś.

20 lat robienia ludzi w ..... ?

Moje GWC rurowe również nie podaje wyższej temperatury niż 20 stopni latem i niższej niż 5 stopni zimą. Upałów przez ostatnie 3 lata wewnątrz domu nie zaobserwowałem. Maks to 24 stopnie gdy jeden jedyny raz zagotowałem GWC w pierwszym roku. Ale ja centrali nie mam, tylko wentylatory.

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 14:20
Można konkretnie? Jakie gwc i centrala?
Skąd tyle beletrystyki w technicznych tematach?

compi
23-06-2014, 15:31
Można konkretnie, ile tych niedziałających GWC przez 20 lat wykonano pod logiem T.B.?
U mnie rura fi 200, ponad 40m pod domem, reszta poza, układ Tichelmanna.

byry007
23-06-2014, 16:08
jakie włączanie czy wyłączanie...?
jeżeli temperatura powietrza wywiewanego ma więcej niż np. 23* to pompka ( GWC ) ma pracować cały czas a obejście wymiennika ma być otwarte , całą ta automatykę JAN - GAZ-a mozna sobie w "d..." wsadzić...,układ ma spowalniać rozgrzewanie chałupy a nie walczyć z rozgrzaną jak piec ...

Czy można założyć jakiś drugi czujnik na wyrzutnie? lub na lato wywalić ten mój bo on działa jak jest temp zasysana 25C a zimą jak jest 0C przez czerpnie , a gdzie tam mieszkasz jak gdzieś nie daleko może ja przyjadę po wiedzę :-) możesz dac w pw numer do siebie jak nie problem

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 16:16
Można konkretnie, ile tych niedziałających GWC przez 20 lat wykonano pod logiem T.B.?
U mnie rura fi 200, ponad 40m pod domem, reszta poza, układ Tichelmanna.
Pytałem o parametry... Wyjaśnię Panu, bo widzę, ze nie orientuje się Pan w temacie.
Chodzi o głębokość ( temperaturę gwc i centralę, czyli ile m3 będzie di tej temperatury schłodzone. Układ w poziomie ma znikome znaczenie.

compi
23-06-2014, 16:59
Pytałem o parametry... Wyjaśnię Panu, bo widzę, ze nie orientuje się Pan w temacie.
Chodzi o głębokość ( temperaturę gwc i centralę, czyli ile m3 będzie di tej temperatury schłodzone. Układ w poziomie ma znikome znaczenie.
Pan się nie orientuje co kto uzyskał u siebie w domu, tylko gdyba. Parametry mam wystarczające by różnica temperatur była odpowiednia dla komfortu. Jaki układ ma znaczenie? W pionie? Systemu u siebie nie wymyśliłem śpiąc w nocy, tylko czytając co inni osiągnęli stosując taki, a nie inny układ. 20 lat..... to się nakłamałeś chłopie przez ten czas.

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 17:07
Pan się nie orientuje co kto uzyskał u siebie w domu, tylko gdyba. Parametry mam wystarczające by różnica temperatur była odpowiednia dla komfortu. Jaki układ ma znaczenie? W pionie? Systemu u siebie nie wymyśliłem śpiąc w nocy, tylko czytając co inni osiągnęli stosując taki, a nie inny układ. 20 lat..... to się nakłamałeś chłopie przez ten czas. Tak jak sądziłem, nic Pan nie poda, tylko beletrystyka. Może na forum literackim...

jasiek71
23-06-2014, 20:01
Czy można założyć jakiś drugi czujnik na wyrzutnie? lub na lato wywalić ten mój bo on działa jak jest temp zasysana 25C a zimą jak jest 0C przez czerpnie , a gdzie tam mieszkasz jak gdzieś nie daleko może ja przyjadę po wiedzę :-) możesz dac w pw numer do siebie jak nie problem
można coś kombinować z czujnikami ale co z tego wyjdzie to nie wiem, swego czasu trochę "walczyłem" z taką centralą sterowaną przez E5 i nigdy więcej nie mam zamiaru...:mad:

jasiek71
23-06-2014, 20:15
Maks to 24 stopnie gdy jeden jedyny raz zagotowałem GWC w pierwszym roku. Ale ja centrali nie mam, tylko wentylatory.
z tego co zaobserwowałem GWC w pierwszym sezonie zawsze "szaleje" , potrzebuje 1-2 sezonów działania ( nie mylić z bezczynnym leżakowaniem...;) )aby się "ułożyć"...
akurat przy wymienniku gruntowym brak centrali jest zaletą ...:yes:

compi
23-06-2014, 20:19
Tak jak sądziłem, nic Pan nie poda, tylko beletrystyka. Może na forum literackim...

20 lat..... to dopiero literatura! Łgarstwa!
Badania geologiczne podać czy może zawartość iłu w glinie? Piaskiem i keramzytem rur nie obsypywałem, hehe.

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 20:29
.
akurat przy wymienniku gruntowym brak centrali jest zaletą ...:yes: Dokładnie! Ma Pan rację. Można to też powiedzieć tak:
Przy dobrej centrali gwc jest wadą!

jasiek71
23-06-2014, 20:34
Przy dobrej centrali gwc jest wadą!
daj mi tą dobrą centralę najlepiej z funkcją chłodzenia ...;)
tak wiem sprawności TEMPERATUROWE ponad 90% na papierze ...:D

Tomasz Brzęczkowski
23-06-2014, 20:52
daj mi tą dobrą centralę najlepiej z funkcją chłodzenia ...;)
tak wiem sprawności TEMPERATUROWE ponad 90% na papierze ...:D
Szanowny Panie ! Uważam za niedopuszczalne łączenie wentylacji z grzaniem czy chłodzeniem. Nie dam wiec Panu czegoś takiego. Wentylacja nie jest do chłodzenia czy grzania.
Chłodzenie realizuję pompą ciepła - w podobnej cenie i skuteczniej.

jasiek71
23-06-2014, 20:55
Szanowny Panie ! Uważam za niedopuszczalne łączenie wentylacji z grzaniem czy chłodzeniem. Nie dam wiec Panu czegoś takiego. Wentylacja nie jest do chłodzenia czy grzania.
Chłodzenie realizuję pompą ciepła - w podobnej cenie i skuteczniej.
a to sobie "Uważaj" dalej...;)
ja uważam inaczej ...:P

nydar
23-06-2014, 21:27
To jest nas dwóch;)

gentoonx
23-06-2014, 22:21
myślę, że jest nas znacznie więcej :)

Tomasz Brzęczkowski
24-06-2014, 06:40
W komfortowym układzie nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem czy chłodzeniem. Wynika to z roli jaką ma pełnić wentylacja. Wentylacja to niewielki i stały strumień powietrza, dopasowany do ilości osób. Chłodzenie i grzanie wymaga często znacznie większego strumienia i dotyczy poszczególnych pomieszczeń. Np. pokoje na parterze od północy, nie muszą być chłodzone, ale wentylowane tak.
Dotyczy to zwłaszcza budownictwa izolowanego, przy małych potrzebach precyzja sterowania, automatyka jest bardzo ważna a drogie choć, dość siermiężne gwc takowej nie posiada.

tomekwa
24-06-2014, 10:01
A tak odbiegając od tych ideologicznych przepychanek. Ciągle gdzieś odbiegamy od pytań dotyczących wyboru.
Do wyboru 3 rekuperatory:
Frapol Onyx 550
Jan-Gaz 500 (lub podobno robią 700kę)
Mistral 650 EC (lub Pro 600 EC ale tu cena +3000)

Na chwilę obecną bez GWC ale z rozważeniem wykonania i podłączenia.
Jakieś doświadczenia, opinie?

Tomasz Brzęczkowski
24-06-2014, 12:14
A tak odbiegając od tych ideologicznych przepychanek. Ciągle gdzieś odbiegamy od pytań dotyczących wyboru.
Do wyboru 3 rekuperatory:
Frapol Onyx 550
Jan-Gaz 500 (lub podobno robią 700kę)
Mistral 650 EC (lub Pro 600 EC ale tu cena +3000)

Na chwilę obecną bez GWC ale z rozważeniem wykonania i podłączenia.
Jakieś doświadczenia, opinie? Myśli Pan, że jest ktoś kto użytkował te trzy centrale? Zapraszam, można zobaczyć posłuchać.

tomekwa
24-06-2014, 12:33
Nie, ale może ktoś miał styczność: serwis, obsługa, koszty filtrów itp.

Tomasz Brzęczkowski
24-06-2014, 12:36
Nie, ale może ktoś miał styczność: serwis, obsługa, koszty filtrów itp.Najtańsze filtry, najcichsza praca, największy odzysk i najmniejszy pobór prądu ma onyx.

mar1973
24-06-2014, 14:51
Nie, ale może ktoś miał styczność: serwis, obsługa, koszty filtrów itp.

witam

montowałem wszystkie z nich - zdecydowanie najlepiej wypada Onyx Classic 550 - od ok. 2 miesięcy dostępny jest z nowym sterownikiem

pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
24-06-2014, 16:30
witam

montowałem wszystkie z nich - zdecydowanie najlepiej wypada Onyx Classic 550 - od ok. 2 miesięcy dostępny jest z nowym sterownikiem

pozdrawiam
267089 w wersji do domów pasywnych od dwóch lat jest ten sterownik.

mar1973
24-06-2014, 17:03
267089 w wersji do domów pasywnych od dwóch lat jest ten sterownik.

witam

Frapol to b. duży firma - produkuje m.in. różne rekuperatory
jakieś 2 miesiące temu tak jak pisałem powyżej wprowadził nowe lepsze sterowniki do rekuperatorów Onyx Dream 400, Classic 550.....

pozdrawiam

gentoonx
24-06-2014, 19:08
witam

Frapol to b. duży firma - produkuje m.in. różne rekuperatory
jakieś 2 miesiące temu tak jak pisałem powyżej wprowadził nowe lepsze sterowniki do rekuperatorów Onyx Dream 400, Classic 550.....

pozdrawiam

lepsze? czy ładniejsze?

co w nich lepszego w porównaniu ze starym?

mar1973
24-06-2014, 19:21
lepsze? czy ładniejsze?

co w nich lepszego w porównaniu ze starym?

witam

dla wielu najważniejsze, że "ładniejszy" :)

m.in. pełen podgląd temperatur w centrali:nawiew, wywiew, czerpnia, wyrzutnia
ale wiele, wiele innych
wyślij mejla to podeślę opis sterownika, instrukcję obsługi

pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
24-06-2014, 21:22
lepsze? czy ładniejsze?

co w nich lepszego w porównaniu ze starym? Osobiście najbardziej lubię gałkę 1/2/3... a wszelkie konfiguracje (jeżeli są konieczne ) na centrali. Ale moda... na to nie ma mocnych.

gentoonx
24-06-2014, 21:29
...

m.in. pełen podgląd temperatur w centrali:nawiew, wywiew, czerpnia, wyrzutnia
ale wiele, wiele innych
...
pozdrawiam

aaa, czyli nic ważnego, z punktu widzenia użytkownika ani nie podnosi efektywności odzysku, ani nie powoduje większej funkcjonalności, ale dobre do diagnozowania problemów

tylko kto buduje w domu instalacje żeby mieć problemy? ;)


że ładniejszy to fakt :)

mar1973
24-06-2014, 21:57
Osobiście najbardziej lubię gałkę 1/2/3... a wszelkie konfiguracje (jeżeli są konieczne ) na centrali. Ale moda... na to nie ma mocnych.

witam

ach te przyzwyczajenia :)
czasy się zmieniają - telefon nie służy już tylko do telefonowania

pozdrawiam

mar1973
24-06-2014, 22:00
aaa, czyli nic ważnego, z punktu widzenia użytkownika ani nie podnosi efektywności odzysku, ani nie powoduje większej funkcjonalności, ale dobre do diagnozowania problemów

tylko kto buduje w domu instalacje żeby mieć problemy? ;)


że ładniejszy to fakt :)

witam

napisałem m.in. :)
czasy się zmieniają - sterowniki też - teraz musi być ładny i już :)


pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
24-06-2014, 22:10
witam

napisałem m.in. :)
czasy się zmieniają - sterowniki też - teraz musi być ładny i już :)


pozdrawiam A kiedy mógł , być nieładny?