PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22

mar1973
24-06-2014, 22:30
A kiedy mógł , być nieładny?

witam

z roku na rok ładne rzeczy zastępowane są przez ładniejsze :)

pozdrawiam

witek_myslowice
27-06-2014, 09:00
a to sobie "Uważaj" dalej...;)
ja uważam inaczej ...:P

To jest nas dwóch;)
Jeżeli chodzi o laczenie wentylacji z ogrzewaniem i chlodzeniem to jest nas czterech.

Miec klimatyzację całego małego domu mocą max 200W.
Split tradycyjnej klimatyzacji ciągle miesza w kółko ty samym brudnym powietrzem. Więc o wentylacji nie ma mowy.
Ja to rozwiazalem jak niżej
Z GWC napływa ciągle świeże powietrze zewnetrzne o takiej temperaturze i wydajności żeby zapewnic w cały domu rożnice temperatur w stosunku do zewnętrznej nie wiecej niż 6-8C.
Dodatkowo żwirowy GWC obniża wilgotność.
Jak to sie robi zimą i latem jest wyjasnione na dolaczonym schemacie. Przy okazji wymiany wkładu letniego przełacza sie recznie przepustnice i wyłącza rekuperator. Majac na mysli automatykę - to np może być automatyczny bypas rekuperatora który przełacza przepustnice i latem wyłącza rekuperator a jego funkcje przejmuje wentylator kanalowy. Jego obroty decyduja czy ma byc letnia wentylacja czy klimatyzacja - jego pełna moc np 200W dla domu o powierzchni uzytkowej max 200m2

Tomasz Brzęczkowski
27-06-2014, 09:36
Z GWC napływa ciągle świeże powietrze zewnetrzne o takiej temperaturze żeby zapewnic w cały domu rożnice temperatur w stosunku do zewnętrznej nie wiecej niż 6-8C. Może Pan podać moc chłodniczą gwc i jaki to dom, że 6-8 stopni chłodniej można?

zieli
09-07-2014, 01:58
Mam szybkie pytanie chce zamontowac rekuperator na strychu ale wczesniej nie przemyslałem odpływu skroplin czy moge podłaczyc sie pod rure odpowietrzajaca kanalizacje czy sa ku temu jakies przeciwwskazania ?

Tomasz Brzęczkowski
09-07-2014, 04:26
Tak się to najczęściej robi. Najlepiej przez syfon z kulką . I jak może być mróz, to kabel samoregulujący.

zieli
09-07-2014, 14:51
Czyli wszystko jasne dzieki za szybka odpowiedz

flisiu
12-07-2014, 19:32
Witam, wlasnie skonczylem robic u siebie w domu wentylacje mechaniczna z reku Onyx classic 550. uruchomilem reku, sprawdzilem czy dziala i wylaczylem system. jednak w dokumentacji reku pisze ze jezeli planowany jest postoj dluzszy niz 2h w pracy rekuperatora nalezy zabezpieczyc kanaly przed wentylacja grawitacyjna ze wzgl. na kondesacje pary wodnej . moje pytanie czy rzeczywiscie moze sie cos stac z centrala ?? dom oczywiscie jeszcze niezamieszkaly i nawet bez okapu wiec mam ciagly przewiew wiec bezsensu zeby reku caly czas chodzilo. moge go po prostu wylaczyc czy trzeba jakos kanaly zabezpieczac ?

Tomasz Brzęczkowski
12-07-2014, 20:44
Witam, wlasnie skonczylem robic u siebie w domu wentylacje mechaniczna z reku Onyx classic 550. uruchomilem reku, sprawdzilem czy dziala i wylaczylem system. jednak w dokumentacji reku pisze ze jezeli planowany jest postoj dluzszy niz 2h w pracy rekuperatora nalezy zabezpieczyc kanaly przed wentylacja grawitacyjna ze wzgl. na kondesacje pary wodnej . moje pytanie czy rzeczywiscie moze sie cos stac z centrala ?? dom oczywiscie jeszcze niezamieszkaly i nawet bez okapu wiec mam ciagly przewiew wiec bezsensu zeby reku caly czas chodzilo. moge go po prostu wylaczyc czy trzeba jakos kanaly zabezpieczac ?
Latem nic się nie stanie, ale dlaczego reku ma nie chodzić? To na 30% pobiera 18W!

flisiu
12-07-2014, 20:48
wiem ze pobiera 18W ale pytanie po co ma chodzic, nawet te 18W jak dom otwarty i jest ciagly przewiew ?

Tomasz Brzęczkowski
13-07-2014, 05:16
wiem ze pobiera 18W ale pytanie po co ma chodzic, nawet te 18W jak dom otwarty i jest ciagly przewiew ?
By się coś nie zalęgło w kanałach nawiewnych. Wieczorem się okna zamyka, by zapalić światło (komary), wyjmowanie i wkładanie zatyczek jest dość kłopotliwe, 30 zł ka kilka miesięcy lata to niewiele. Chce się Panu bawić, nie ma najmniejszego problemu.
Pozdrawiam! I gratuluję centrali.

Tomaszs131
05-09-2014, 09:55
Przede mna pierwszy sezon grzewczy w niezamieszkalym jeszcze domu. Zastanawiam sie czy po odpaleniu pompy ciepla powinienem zakupic jednostke centralna WM i rowniez ja uruchomic? Co o tym myslicie?
P.S.
Zamierzam wprowadzic sie w lecie w nastepnym roku.

tomekwa
05-09-2014, 11:45
Ja uruchamiam ogrzewanie bez WM.

autorus
05-09-2014, 12:30
Tez mnie ciekawi ten temat.

Tomasz Brzęczkowski
05-09-2014, 19:44
witam

ach te przyzwyczajenia :)
czasy się zmieniają - telefon nie służy już tylko do telefonowania

pozdrawiam Co ma jedno do drugiego ? W dobrych centralach, konfiguracja wszelakich parametrów jest na wyświetlaczu centrali nie sterowniku. Tak jest mniej awaryjnie i prościej .

mar1973
05-09-2014, 20:05
Co ma jedno do drugiego ? W dobrych centralach, konfiguracja wszelakich parametrów jest na wyświetlaczu centrali nie sterowniku. Tak jest mniej awaryjnie i prościej .

witam

co ma piernik do wiatraka

pozdrawiam

f.5
07-09-2014, 01:27
witam

co ma piernik do wiatraka

pozdrawiam
Pisałeś kiedys o rekuperatorze do którego mozna podłączyć okap.
mozna prosic o informację na priv

gentoonx
07-09-2014, 20:21
Pisałeś kiedys o rekuperatorze do którego mozna podłączyć okap.
mozna prosic o informację na priv

a co to za układy "zamknięte"? co to za klika? :)

też chętnie poznamy model

Tomasz Brzęczkowski
08-09-2014, 04:54
http://www.flexit.no/hjelp/filmer/Flexit-SPIRIT-K2R/ Okap jest podpięty do centrali ! Nie do rekuperatora. Po prostu przechodzi przez nią.

gentoonx
08-09-2014, 18:43
no - to norweskie cudo. Oni to produkują, czy markują tylko? jaki tam wymiennik? ile to kosztuje?

Tomasz Brzęczkowski
09-09-2014, 02:41
no - to norweskie cudo. Oni to produkują, czy markują tylko? jaki tam wymiennik? ile to kosztuje? W Polsce sprzedają od 1997. Jako ciekawostka... jednym z pierwszych który to założył u siebie był ówczesny redaktor naczelny Muratora.
Ze względu, na warunki klimatyczne ( duże mrozy) i przepisy wykluczające GWC flexit robi dziś wyłącznie rotory. cena koło 10000zł

gentoonx
09-09-2014, 14:40
jak za rotor to jeszcze całkiem, całkiem cena

Tomasz Brzęczkowski
09-09-2014, 15:59
jak za rotor to jeszcze całkiem, całkiem cena W wersji szafkowej (bez okapu ) kosztuje 8000zł brutto 23% http://www.flexit.no/en/products/air-handling-units/air-handing-units-300-700/UNI2/

autorus
09-09-2014, 16:07
Tyle ze rotor ma czesci mechaniczne jak sama nazwa wskazuje. Panie Tomaszu ma Pan u siebie jakikolwiek rotor zeby go zobaczyc i posluchać ?
Co prawda odrzucilem tą opcje ale wiadomo ze dopóki reku nie zawiśnie na ścianie to wiele sie może jeszcze zmienić.

Tomasz Brzęczkowski
09-09-2014, 16:15
Tyle ze rotor ma czesci mechaniczne jak sama nazwa wskazuje. Panie Tomaszu ma Pan u siebie jakikolwiek rotor zeby go zobaczyc i posluchać ?
Co prawda odrzucilem tą opcje ale wiadomo ze dopóki reku nie zawiśnie na ścianie to wiele sie może jeszcze zmienić. Nie polecam rotorów w naszym klimacie ( tak dla jasności) . Mam rotory flexita tyle, że w Ursusie, zapakowane. Dajemy je do "zadań specjalnych" tam gdzie wymienniki RS 160 nie zdadzą egzaminu a RE 400 są za drogie.
Na dziś najlepsze są najnowsze "zabawki" Airpack Onyx Passiv czy premium.

girek
11-09-2014, 20:07
Witam

Czy może zacne grono się wypowiedzieć na temat reku Vent-Axia Kinetic Plus - szukam niezbyt drogiego reku do ok 200m2 powierzchni użytkowej na nieocieplone poddasze/stryszek.
Wszystkie uwagi mile widziane - może jakieś inne/lepsze cudo w podobnej cenie?

gentoonx
11-09-2014, 22:55
a może taki:
http://thesslagreen.com/produkty.html

girek
11-09-2014, 23:34
a może taki:
http://thesslagreen.com/produkty.html

tylko martwi mnie zawsze ta nagrzewnica ...

girek
11-09-2014, 23:37
no i czy warto wydać te ok 3tys więcej?

Tomasz Brzęczkowski
12-09-2014, 02:38
no i czy warto wydać te ok 3tys więcej? Po wieloletnich próbach, wyszło, za jako zabezpieczenie dla skrajnych mrozów, nagrzewnica jest najlepsza.
- prąd już od dawna jest najtańszym ogrzewaniem w domach z reku.
-część ciepła i tak idzie do domu
-w dobrych centralach zamarzanie może nastąpić przy naprawdę dużych mrozach
-nie obniża ciśnienia

Co oznacza tajemnicze 3000zł ? Dołożyć? Do czego?

girek
12-09-2014, 07:31
Po wieloletnich próbach, wyszło, za jako zabezpieczenie dla skrajnych mrozów, nagrzewnica jest najlepsza.
- prąd już od dawna jest najtańszym ogrzewaniem w domach z reku.
-część ciepła i tak idzie do domu
-w dobrych centralach zamarzanie może nastąpić przy naprawdę dużych mrozach
-nie obniża ciśnienia

Co oznacza tajemnicze 3000zł ? Dołożyć? Do czego?

to różnica w cenie zakupu - przynajmniej mnie się taką udało zauważyć
venta-axia Kinetic Plus za 5500 a Thessla Green AirPack 400 za 8044

Tomasz Brzęczkowski
12-09-2014, 08:41
to różnica w cenie zakupu - przynajmniej mnie się taką udało zauważyć
venta-axia Kinetic Plus za 5500 a Thessla Green AirPack 400 za 8044
Jeżeli robiłby Pan wentylację na wyspach, zdecydowanie poleciłbym Kinetic. U nas się nie bardzo nadaje . Druga sprawa... Jak Pan porównuje ceny, to należy to robić solidnie, a nie jedną katalogową brutto 23 % z drugą z allegro bez VAT.
Poza centralą są jeszcze skrzynki, kanały anemostaty. Najlepiej jest przymierzać się do całości systemu. Kupowanie elementów jest drogie i może być głośne.
Ile Pan raczył przeznaczyć na wentylację?

girek
12-09-2014, 12:52
Jeżeli robiłby Pan wentylację na wyspach, zdecydowanie poleciłbym Kinetic. U nas się nie bardzo nadaje . Druga sprawa... Jak Pan porównuje ceny, to należy to robić solidnie, a nie jedną katalogową brutto 23 % z drugą z allegro bez VAT.
Poza centralą są jeszcze skrzynki, kanały anemostaty. Najlepiej jest przymierzać się do całości systemu. Kupowanie elementów jest drogie i może być głośne.
Ile Pan raczył przeznaczyć na wentylację?

zacznę od końca
chciałbym na samo urządzenie wydać +/- 5 tys - resztę już mam
co do "drugiej" sprawy - rozróżniam ceny netto/brutto i podane przeze mnie ceny są brutto z 23% vat
kinetic w cenie 5,5 jest tutaj http://domwent.pl/pl/c/kinetic/285

_John
12-09-2014, 13:51
Ze względu, na warunki klimatyczne ( duże mrozy) i przepisy wykluczające GWC flexit robi dziś wyłącznie rotory. cena koło 10000zł
Na pewno mrozy i przepisy?
99% ludności norweskiej mieszka nad morzem, w klimacie ciepłym morskim. Zimy średnio do -7 stC.

Przyczyny takiego stanu rzeczy szukał bym w innej technologi budownictwa. Lekkie domy szkieletowe, ogrzewane prądem z podłogi.
Wymienniki przeponowe nie są pożądane z powodu braku odzysku wilgoci.
Stąd najczęściej montuje się Swegon CASA i Flexit.

Cóż takiego jest niedobrego w wymienniku obrotowym, że nie zaleca go Pan w naszym klimacie? Poza tym, że swoje kosztuje.

Tomasz Brzęczkowski
12-09-2014, 14:25
zacznę od końca
chciałbym na samo urządzenie wydać +/- 5 tys - resztę już mam
co do "drugiej" sprawy - rozróżniam ceny netto/brutto i podane przeze mnie ceny są brutto z 23% vat
kinetic w cenie 5,5 jest tutaj http://domwent.pl/pl/c/kinetic/285 To nie lepiej optimala 400 za 4200? Przecież u nas są mrozy, na Wyspach nie za bardzo. Ja Vent- axie wyprzedawałem po 2000 kilka lat temu . Zatrzyma się Panu przy mrozach.

Tomasz Brzęczkowski
12-09-2014, 14:29
Na pewno mrozy i przepisy?
99% ludności norweskiej mieszka nad morzem, w klimacie ciepłym morskim. Zimy średnio do -7 stC.

Przyczyny takiego stanu rzeczy szukał bym w innej technologi budownictwa. Lekkie domy szkieletowe, ogrzewane prądem z podłogi.
Wymienniki przeponowe nie są pożądane z powodu braku odzysku wilgoci.
Stąd najczęściej montuje się Swegon CASA i Flexit.

Cóż takiego jest niedobrego w wymienniku obrotowym, że nie zaleca go Pan w naszym klimacie? Poza tym, że swoje kosztuje.
To, że są lepsze centrale a tańsze, nie jest równoznaczne z tym, że nie zalecam. A wady - droższy, głośniejszy, mniej trwały, część smrodów wraca, więcej prądu pobiera.

girek
12-09-2014, 19:36
To nie lepiej optimala 400 za 4200? Przecież u nas są mrozy, na Wyspach nie za bardzo. Ja Vent- axie wyprzedawałem po 2000 kilka lat temu . Zatrzyma się Panu przy mrozach.

A może jakieś inne propozycje?( tak do porównania/wyboru) :)

fotohobby
12-09-2014, 19:41
To nie lepiej optimala 400 za 4200? Przecież u nas są mrozy, na Wyspach nie za bardzo. Ja Vent- axie wyprzedawałem po 2000 kilka lat temu . Zatrzyma się Panu przy mrozach.

Nagrzewnica kosztuje trzysta złotych, sterowanie pewnie jakąs stówkę.
Na te kilkanaście dni z temperatuą poniżej -10C wystarczy

girek
13-09-2014, 09:55
Może inaczej ...

Gdybym chciał zakupić reku w dobrej konfiguracji cena/jakość, do domu ok 200m2 powierzchni użytkowej na nieocieplone poddasze/stryszek to co byście polecili?

dino777
13-09-2014, 10:30
Też przyłączam się do pytania

girek
13-09-2014, 21:09
hmm
czyżby w weekend Nikt nie miał nic ciekawego do zaproponowania?

Tomasz Brzęczkowski
14-09-2014, 05:26
Nagrzewnica kosztuje trzysta złotych, sterowanie pewnie jakąs stówkę.
Na te kilkanaście dni z temperatuą poniżej -10C wystarczy Pan jest poważny? Elektryczną nagrzewnicę (tanią) z tanią automatyką w wentylacji? Jeszcze do plastikowo styropianowej centrali? Życie rodziny powierzać termostatowi za stówkę? Ludzie myślcie trochę!

Tomasz Brzęczkowski
14-09-2014, 05:30
Może inaczej ...

Gdybym chciał zakupić reku w dobrej konfiguracji cena/jakość, do domu ok 200m2 powierzchni użytkowej na nieocieplone poddasze/stryszek to co byście polecili?
Przy 11000 -12000 brutto 23% to Thessle z opcją rozmrażania wężyka z kondensatem, przy 15000-16000 Flexit .
( Przy kanałach PE 75/63mm)

SUSPENSER
14-09-2014, 09:31
Może inaczej ...

Gdybym chciał zakupić reku w dobrej konfiguracji cena/jakość, do domu ok 200m2 powierzchni użytkowej na nieocieplone poddasze/stryszek to co byście polecili?

http://www.jan-gaz.ipr.pl/

fotohobby
14-09-2014, 10:42
Pan jest poważny? Elektryczną nagrzewnicę (tanią) z tanią automatyką w wentylacji? Jeszcze do plastikowo styropianowej centrali? Życie rodziny powierzać termostatowi za stówkę? Ludzie myślcie trochę!

Proszę o informację, o zniszczeniach rekuperatorów wywołanych przez nagrzewnice elektryczne. Ewentualnie także o pożarach domów itp...
Wiem, że żeby sprzedać produkt droższy, trzeba się bardziej nagimnastykować, ale cyniczne granie strachem uważam za żenujące.

szkutnik
25-09-2014, 10:34
Instalacja do WM prawie zrobiona , pozostał zakup i montaż rekuperatora.
Trochę danych: dom 160 m2 , 3 osoby, kubatura ok 400m3 , instalacja na spiro i spiroflexach , anemostaty fi 10, 5 nawiewów i 4 wywiewy.
Podejrzewam że reku o wydajności 300m3/h wystarczy i w związku z tym nasuwa się pytanie jaki model jakiej firmy.
Wolałbym nie wydawać majątku, myśle że 3500-4000 to max ile chcę na to przeznaczyć.
W związku z powyższym pytanie to zorientowanych, co polecacie?

Tomasz Brzęczkowski
25-09-2014, 10:39
Instalacja do WM prawie zrobiona , pozostał zakup i montaż rekuperatora.
Trochę danych: dom 160 m2 , 3 osoby, kubatura ok 400m3 , instalacja na spiro i spiroflexach , anemostaty fi 10, 5 nawiewów i 4 wywiewy.
Podejrzewam że reku o wydajności 300m3/h wystarczy i w związku z tym nasuwa się pytanie jaki model jakiej firmy.
Wolałbym nie wydawać majątku, myśle że 3500-4000 to max ile chcę na to przeznaczyć.
W związku z powyższym pytanie to zorientowanych, co polecacie? 300-tka ma wyjście 125mm czyli nawiewy, by powietrze się niezbyt rozprężało, powinny być 60mm (5 x 28 cm2) - skąd Pan wziął takie spiro?

szkutnik
25-09-2014, 10:52
Wiem że powinna być mniejsza średnica, ale instalacje robiłem już jakiś czas temu i do tego na raty także mleko się rozlało i nie mam zamiaru przerabiać. Teraz muszę dobrać rekuperator.

Tomasz Brzęczkowski
25-09-2014, 11:37
To musi być cholernie cichy, lub większy, żeby był jak najmniej słyszalny. Wyjścia ma mieć do góry ( centrala w domu) czy na boki (centrala na poddaszu)?

szkutnik
25-09-2014, 11:56
Ma być na strychu nieużytkowym, dowolność umiejscowienia.
Tak teraz myślę że w ostateczności mógłbym zmniejszyć średnicę nawiewów poprzez wsadzenia do przewodu fi 10 cm, węższego, tylko nie wiem jak by to akustycznie było i czy dało by się to do anemostatów 10cm zamontować (czy są jakieś przejściówki)

autorus
25-09-2014, 12:15
pytanko, widziałem przystawkę do reku a'la klima. Niestety teraz nie mogę tego reku znaleźć. Ktoś ma z takim systemem doczynienia i jak to sie sprawdza?

MatixL
25-09-2014, 12:26
pytanko, widziałem przystawkę do reku a'la klima. Niestety teraz nie mogę tego reku znaleźć. Ktoś ma z takim systemem doczynienia i jak to sie sprawdza?

od kilku dni wlasnie o tym czytam

przykładem takiego reku jest np
http://www.aeris.pl/produkty/jedn-chlodnicza-artic.html

rozmawiałem z jedną firmą która to instaluje i powiedzieli mi że takie instalacje potrafią zbić temperaturę nawiewu o około 7-10 stopni w dół.
oczywiście odczuwalna w domu będzie inna - różne warunki np nasłonecznienie pokoi , wysokości itp.

ale widać że tematy z tym związane idą do przodu.

Tomasz Brzęczkowski
25-09-2014, 13:32
Ma być na strychu nieużytkowym, dowolność umiejscowienia.
Tak teraz myślę że w ostateczności mógłbym zmniejszyć średnicę nawiewów poprzez wsadzenia do przewodu fi 10 cm, węższego, tylko nie wiem jak by to akustycznie było i czy dało by się to do anemostatów 10cm zamontować (czy są jakieś przejściówki)
Na razie nie ma co się martwić. Z rezonansem i falą dźwiękową różnie bywa. Może być taka częstotliwość co Pan jej nie będzie słyszał.
Do 4000 na poddaszu z wentylatorami DC to tylko OPTIMAL 400.

Tomasz Brzęczkowski
25-09-2014, 13:36
od kilku dni wlasnie o tym czytam

przykładem takiego reku jest np
http://www.aeris.pl/produkty/jedn-chlodnicza-artic.html

rozmawiałem z jedną firmą która to instaluje i powiedzieli mi że takie instalacje potrafią zbić temperaturę nawiewu o około 7-10 stopni w dół.
oczywiście odczuwalna w domu będzie inna - różne warunki np nasłonecznienie pokoi , wysokości itp.

ale widać że tematy z tym związane idą do przodu.

W przy pompie ciepła wkładają do central wymienniki z celulozy, które jak są suche izolują. Czyli zaczynają działać poniżej poniżej 0. Wystarczy sprawdzić na stronie rekuperatory.pl tam chodzi taki 281537

Tomasz Brzęczkowski
25-09-2014, 13:38
pytanko, widziałem przystawkę do reku a'la klima. Niestety teraz nie mogę tego reku znaleźć. Ktoś ma z takim systemem doczynienia i jak to sie sprawdza?

Lepiej nie łączyć ogrzewania czy chłodzenia z wentylacją. Nie ten strumień i nie ten parametr do sterowania. Nie wszystkie pomieszczenia potrzebują równo ciepła/chłodu a wszystkie równo wentylacji.

szkutnik
25-09-2014, 13:40
Na razie nie ma co się martwić. Z rezonansem i falą dźwiękową różnie bywa. Może być taka częstotliwość co Pan jej nie będzie słyszał.
Do 4000 na poddaszu z wentylatorami DC to tylko OPTIMAL 400.

ok dzięki

limancjusz
29-09-2014, 21:37
Muszę kupić reku, podajcie proszę jakieś rozsądne propozycje. Nie chodzi o najlepszy rekuperator a o zbiór takich które po prostu się sprawdzają i są w miarę ok.

Myślałem na
- Jak-Gaz
- Aeris 350
- Frapol Onyx dream 400
- któryś Bartosza

budżet ~7000.

pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2014, 22:42
Muszę kupić reku, podajcie proszę jakieś rozsądne propozycje. Nie chodzi o najlepszy rekuperator a o zbiór takich które po prostu się sprawdzają i są w miarę ok.

Myślałem na
- Jak-Gaz
- Aeris 350
- Frapol Onyx dream 400
- któryś Bartosza

budżet ~7000.

pozdrawiam
7000 komplet z kanałami skrzynkami itp.

limancjusz
30-09-2014, 16:03
Nie rozumiem jaki komplet...
Chodzi mi o sam rekuperator. Jeżeli onyx 400 kosztuje sam 6000 to jak komplet ma kosztować 7k?


Proszę o szczegóły.
Instalacje już mam, potrzebuje centrali.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2014, 16:22
Komplet to komplet. Ale jak już instalacja jest to komplet nie potrzebny. Po prostu, w komplecie jest najtaniej i wszystko dopasowane.
-Czy będzie gwc?
-Czy będzie klimatyzacja?
-Czy centrala na poddaszu czy na dole?
-jakie średnice kanałów i jakie kanały?
-Ile osób i jaki dom (m2)

plusfoto
30-09-2014, 16:45
-Czy centrala na poddaszu czy na dole?

Czy to ma istotne znaczenie?

limancjusz
30-09-2014, 17:15
Centrala w kotłowni, kanały pe 63/75, bez gwc i klimy, 4 osoby, dom 160m2. Kanały od skrzynek do reku 160. W projekcie mam Aerisa 350m3.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2014, 17:24
Czy to ma istotne znaczenie? Tak. By uniknąć takich historii
282296 To bardzo tłumi.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2014, 17:25
Centrala w kotłowni, kanały pe 63/75, bez gwc i klimy, 4 osoby, dom 160m2. Kanały od skrzynek do reku 160. W projekcie mam Aerisa 350m3.
Może najnowsze cacuszko Airpack 400V

limancjusz
30-09-2014, 17:49
Poproszę o linka do centrali.
Jeszcze jakieś propozycje? Fajnie by było mieć kilka central do wyboru.

pioos
01-10-2014, 15:39
Zobacz jeszcze takie centrale APOwent (http://www.apowent.pl)

szkutnik
26-10-2014, 15:47
300-tka ma wyjście 125mm czyli nawiewy, by powietrze się niezbyt rozprężało, powinny być 60mm (5 x 28 cm2) - skąd Pan wziął takie spiro?


Zdecydowałem że jednak wymienię te kanały na mniejszą średnicę, instalacja musi być bezgłośna bo jestem przeczulony na wszelkie hałasy. Na razie mam zrobione wyjścia na strychu. Tak jak pisałem mam 5 nawiewów i 4 wywiewy. Przewody o mniejszej średnicy wsunę do tych 10 cm aluminiowych floksów a na strychu już podłączę do rozdzielaczy. Dodatkowym plusem będzie mniejszy rekuperator i większy ich wybór w przyzwoitej cenie. W związku z tym kilka pytań do zorientowanych.
-jakie rury , firma , średnica rozumiem że 60 mm wewnątrz?
-jakie rozdzielacze (rozumiem że 2 tj wywiew (4 x 60mm +160mm) oraz nawiew (5x60mm+160mm)
- jakie anemostaty , czy dało by się te węższe przewody podłączyć do tych co mam tzn. 100mm przez jakąś redukcje?
- Czy coś jeszcze potrzeba?
Plusem tego rozwiązania jest to że będzie prostsza instalacja i nie będę miał tylu przewodów na strychu.

szkutnik
27-10-2014, 17:25
Zgłębiłem dzisiaj troszkę temat i mam kilka zmian
Instalacja będzie na systemie pe flex rozprowadzona rurkami fi 64 (zew75), z rozdzielaczami
A więc
Nawiewy
- pokój 15m2 jedna rurka
-pokój 13m2 jedna rurka
-pokój 21m2 dwie rurki
-salon 30m2 dwie rurki
- korytarz 1 rurka
Razem 7 rurek o powierzchni przekroju 218cm2 (zastanawiam się czy w pokoju 21m2 nie dać jednej)
Wywiewy
Łazienka 2x
Kuchnia 2x
Garderoba 1 x
Spiżarka 1 x
A jakbym nie rezygnowała z jednego przewodu w pokoju 21m2 to dołożyłbym jedną do łazienki żeby było po równo
Rekuperator o wyjściu fi 160 co da 21cm2 pole przekroju
Prędkość przy połowie wydajności ok 3ms a więc teoretycznie ok.
Teraz pytanie czy w przypadku jak idzie jeden przewód do anemostatu to dawać skrzynkę rozprężną czy wystarczy redukcja z 75 na 100mm?
Czy lepiej po 6 nawiewów i wywiewów (suma przekrojów mniejsza niż przyłącza do reku (sr 160mm) czy może może 7 (powierzchnia troszkę większa).

Tomasz Brzęczkowski
27-10-2014, 17:54
Zgłębiłem dzisiaj troszkę temat i mam kilka zmian
Instalacja będzie na systemie pe flex rozprowadzona rurkami fi 64 (zew75), z rozdzielaczami
A więc
Nawiewy
- pokój 15m2 jedna rurka
-pokój 13m2 jedna rurka
-pokój 21m2 dwie rurki
-salon 30m2 dwie rurki
- korytarz 1 rurka
Razem 7 rurek o powierzchni przekroju 218cm2 (zastanawiam się czy w pokoju 21m2 nie dać jednej)
Wywiewy
Łazienka 2x
Kuchnia 2x
Garderoba 1 x
Spiżarka 1 x
A jakbym nie rezygnowała z jednego przewodu w pokoju 21m2 to dołożyłbym jedną do łazienki żeby było po równo
Rekuperator o wyjściu fi 160 co da 21cm2 pole przekroju
Prędkość przy połowie wydajności ok 3ms a więc teoretycznie ok.
Teraz pytanie czy w przypadku jak idzie jeden przewód do anemostatu to dawać skrzynkę rozprężną czy wystarczy redukcja z 75 na 100mm?
Czy lepiej po 6 nawiewów i wywiewów (suma przekrojów mniejsza niż przyłącza do reku (sr 160mm) czy może może 7 (powierzchnia troszkę większa). W korytarzu nie ma anemostatów!
garderoba czy spiżarka albo nic albo nawiew!!
Jedna jest łazienka?

szkutnik
27-10-2014, 18:27
źle się wyraziłem ten korytarz to tak bardziej otwarte pomieszczenie z boku . Łazienka jest jedna.
Garderoba to też magazynek na pranie i stąd wywiew,a spiżarka to takie coś 2m2 gdzie jest wszystko:) i temperatura jest taka jak w domu.

Tomasz Brzęczkowski
27-10-2014, 20:32
źle się wyraziłem ten korytarz to tak bardziej otwarte pomieszczenie z boku . Łazienka jest jedna.
Garderoba to też magazynek na pranie i stąd wywiew,a spiżarka to takie coś 2m2 gdzie jest wszystko:) i temperatura jest taka jak w domu.
Jak najmniej anemostatów wywiewnych, nie osłabiać wentylacji łazienek. Wentylacja jest dla ludzi a w spiżarni nikogo nie będzie.

szkutnik
28-10-2014, 07:52
ok tak więc likwidujemy wywiew ze spiżarki i dokładam 1 do łazienki.
Spotkałem się z opinią że skrzynki rozprężne nie działają zbyt dobrze w związku z tym mam pytanie czym je zastąpić, jak połączyć dwa przewody fi 63 z anemostatem 100 lub 125mm? Maże są jakieś trójniki?

fotohobby
28-10-2014, 08:10
A co konkretnie oznacza, że "nie działają zbyt dobrze" ?

szkutnik
28-10-2014, 08:21
Spotkałem się z opinią że są głośne.

fotohobby
28-10-2014, 08:28
Nie zauważyłem ;)
Przy tej prędkosci i ilosci przepływajacego przez nie powietrza, jakoś nie wyobrażam sobie, żeby generowały hałas

Tomasz Brzęczkowski
28-10-2014, 08:40
Spotkałem się z opinią że są głośne.
Rozprężanie się powietrza w kanale może powodować powstanie fali dźwiękowej, ale ja nie spotkałem by ktoś stosował skrzynki rozprężne w domowych wentylacjach.

szkutnik
28-10-2014, 08:56
ok. rozumie że mogę to podłączyć przez trójniki (tam gdzie przyjdą dwa przewody i przez kolanka redukcyjne (tam gdzie jest jeden przewód) Pewnie będzie taniej niż skrzynki rozprężne :)

misiupl
28-10-2014, 10:09
Rozprężanie się powietrza w kanale może powodować powstanie fali dźwiękowej, ale ja nie spotkałem by ktoś stosował skrzynki rozprężne w domowych wentylacjach.
a skrzynka, która z 1 czy 2 kanałów 75mm daje wyprowadzenie na anemostat 125mm jak się nazywa?
286549
w sklepach internetowych nazywa się puszka rozprężna

szkutnik
28-10-2014, 10:26
A do pojedynczej rurki/anemostatu nie byłoby sensowniej zastosować jakiejś redukcji?

perm
28-10-2014, 12:32
Rozprężanie się powietrza w kanale może powodować powstanie fali dźwiękowej, ale ja nie spotkałem by ktoś stosował skrzynki rozprężne w domowych wentylacjach.:D:D:D. Dawaj misiu!

szkutnik
28-10-2014, 12:39
a mnie interesuje jak podłączyć najtaniej i najlepiej przewód o średnicy 75mm do anemostatu 100mm , skrzynki rozprężne pewnie są ok ale założę się że jest jakieś tańsze i równie dobre rozwiązanie.

Tomasz Brzęczkowski
28-10-2014, 12:59
a skrzynka, która z 1 czy 2 kanałów 75mm daje wyprowadzenie na anemostat 125mm jak się nazywa?
286549
w sklepach internetowych nazywa się puszka rozprężna

286571 to są redukcje, lub skrzynki rozdzielcze! Rozdzielanie nie musi a nawet nie powinno być rozprężaniem, bo może być słychać. 286572 To jest skrzynka rozdzielcza do zalewania w stropie czyli 90' a tak wygląda przelotowa 286573

Tomasz Brzęczkowski
28-10-2014, 13:02
A do pojedynczej rurki/anemostatu nie byłoby sensowniej zastosować jakiejś redukcji?

286574 można, ale czy będzie taniej? 286575 Tu nic nie trzeba przedłużać, uciąć i wstawić anemostat.

fotohobby
28-10-2014, 13:10
To powinno być tanie:
http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod/1195/th220/tycner-redukcja-75-x-50-mm-43347423.jpg

;)

szkutnik
28-10-2014, 14:00
286574 można, ale czy będzie taniej? 286575 Tu nic nie trzeba przedłużać, uciąć i wstawić anemostat.


ok dzięki za pomoc, na piętrze pewnie zastosuje te skrzynki po prawej, ale na parterze muszę coś innego wymyślić bo kanał idzie pionowo przez całe pierwsze piętro (instalacja jest rozprowadzona na strychu).
A panom od kanalizacji i sprzętu audio dziękuje za pomoc i proszę o nie zaśmiecanie wątku,

giman
04-11-2014, 12:17
Ja rozumiem, że WM+reku nie robi się po to żeby się "zwróciło" (jakkolwiek by tego nie rozumieć) tylko dla komfortu.
Przez analogie do biznesu WM+reku nie musi zarabiać ale fajnie jakby wyszło na zero.
To znaczy pytanie jest takie czy odzysk energii zrównoważy/przewyższy pobór energii przez WM (wentylatory, elektronika, itp.) ?

Tomasz Brzęczkowski
04-11-2014, 12:29
Ja rozumiem, że WM+reku nie robi się po to żeby się "zwróciło" (jakkolwiek by tego nie rozumieć) tylko dla komfortu.
Przez analogie do biznesu WM+reku nie musi zarabiać ale fajnie jakby wyszło na zero.
To znaczy pytanie jest takie czy odzysk energii zrównoważy/przewyższy pobór energii przez WM (wentylatory, elektronika, itp.) ?

Wentylacja to podstawa w domu. A że nic tańszego i równie skutecznego niż kanały i wentylator nie wymyślono, to robi się WM. Wentylacja "grawitacyjna" spełniająca wymóg 130m3/h w sposób ciągły, byłaby droższa w wykonaniu ( jeżeli wykonanie w ogóle jest możliwe)
Co do bilansu energetycznego. Centrala na podstawowym biegu 130m3/h pobiera od 15 do 20W . i odzyskuje 90% ciepła.
Ogrzanie 130m3/h od 0 st.C do +20 st.C to 1kWh czyli 24kWh/dobę.
Wymiana filtrów to 3 do 5 zł.

giman
06-11-2014, 14:13
Dzięki za odpowiedź.
Raz na min biegu raz na wyższym, załóżmy pobór 40W.
Czyli koszt eksploatacyjny WM+reku to:
- prąd: 40*24*365/1000*0,6 ~= 210 PLN
- filtry: (nie wiem ile razy na rok) ~40 PLN
SUMA: 250 PLN eksploatacja

Czy to się zgadza, mógłby jakiś codzienny użytkownik WM+reku to zweryfikować?

Tomasz Brzęczkowski
06-11-2014, 15:31
Dzięki za odpowiedź.
Raz na min biegu raz na wyższym, załóżmy pobór 40W.
Czyli koszt eksploatacyjny WM+reku to:
- prąd: 40*24*365/1000*0,6 ~= 210 PLN
- filtry: (nie wiem ile razy na rok) ~40 PLN
SUMA: 250 PLN eksploatacja

Czy to się zgadza, mógłby jakiś codzienny użytkownik WM+reku to zweryfikować?

Na wyższych obrotach chodzi klika % czasu, z wymianą filtrów to raczej 100zł. Odzyskuje około 4000kWh

szkutnik
08-11-2014, 15:27
Czy można poprowadzić kanał wentylacyjny wywiewny starym kanałem murowanym ?(nie wkładając nic to środka bo bym musiał rozkuwać)

sherif
11-11-2014, 21:45
Witam !

Za ok dwa tygodnie planuje zakup rekuperatora i w sumie mam niezły mętlik. Kubatura domu to ok 730m3, pow ogrzewana 170m2, 4 osoby. Reku będzie zamontowany w garażu, mam też GWC.
Projekt wentylacji zakłada Aeris 350, ale chyba jest trochę za mały. Już niemal zdecydowałem się na Air Pack 600V, ale .. trochę mnie odstrasza to, że reku z takim wymiennikiem nie odzyskuje wilgoci, co zapewne latem ma plus, ale zimą może doprowadzić do przesuszenia wnętrz. Firma instalująca zaproponowała więc Rego 450, może jest on mniej wydajny ale odzyskuje wilgoć.
Co więc wybrać ?
Czy warto przejmować się kwestią wilgoci przy rekuperacji ?

SUSPENSER
11-11-2014, 22:09
Witam !

Za ok dwa tygodnie planuje zakup rekuperatora i w sumie mam niezły mętlik. Kubatura domu to ok 730m3, pow ogrzewana 170m2, 4 osoby. Reku będzie zamontowany w garażu, mam też GWC.
Projekt wentylacji zakłada Aeris 350, ale chyba jest trochę za mały. Już niemal zdecydowałem się na Air Pack 600V, ale .. trochę mnie odstrasza to, że reku z takim wymiennikiem nie odzyskuje wilgoci, co zapewne latem ma plus, ale zimą może doprowadzić do przesuszenia wnętrz. Firma instalująca zaproponowała więc Rego 450, może jest on mniej wydajny ale odzyskuje wilgoć.
Co więc wybrać ?
Czy warto przejmować się kwestią wilgoci przy rekuperacji ?

U mnie na 650 m3 wystarcza z zapasem Nikol 320.

Nawilżać i tak zimą będzie trzeba ...

Piotr 28
11-11-2014, 22:42
Też chcę zastosować rekuperator. Już położyłem wszystkie kanały rozprowadzające powietrze – wyjścia powietrza umieściłem za grzejnikami. Rekuperator będę miał na poddaszu w garderobie. Czerpnie świeżego powietrza umieściłem na stronie południowej domu oraz dodatkowo wyprowadziłem jeden kanał do gruntu w przyszłości chcę wykonać wymiennik gruntowy.

z tego co czytam i analizuje przykładowe projekty czerpnia powinna być od północy . nawiewy za grzejnikami sprytne ciekawe jak to zadziała ?

sherif
11-11-2014, 23:09
U mnie na 650 m3 wystarcza z zapasem Nikol 320.

Nawilżać i tak zimą będzie trzeba ...

piszesz o tym obrotowym ?

bo jeżeli i tak trzeba to besensu, imho wtedy kwestia odp regulacji, bez przesuszania wnętrz + nawilżacz w sypialni rozwiąże sprawę.

Tomasz Brzęczkowski
12-11-2014, 01:59
Witam !

Za ok dwa tygodnie planuje zakup rekuperatora i w sumie mam niezły mętlik. Kubatura domu to ok 730m3, pow ogrzewana 170m2, 4 osoby. Reku będzie zamontowany w garażu, mam też GWC.
Projekt wentylacji zakłada Aeris 350, ale chyba jest trochę za mały. Już niemal zdecydowałem się na Air Pack 600V, ale .. trochę mnie odstrasza to, że reku z takim wymiennikiem nie odzyskuje wilgoci, co zapewne latem ma plus, ale zimą może doprowadzić do przesuszenia wnętrz. Firma instalująca zaproponowała więc Rego 450, może jest on mniej wydajny ale odzyskuje wilgoć.
Co więc wybrać ?
Czy warto przejmować się kwestią wilgoci przy rekuperacji ? Odzyskiwanie wilgoci w to raczej wada. Wentylacja ma odprowadzać jej nadmiar. Jak jest za sucho to też wina wentylacji, jest przewymiarowana. Zaś do gwc musi być minimum 400m3/h faktycznie czyli centrala większa.
- airpack to dobre rozwiązanie, ma najlepszą automatykę
-lepsze rozwiązanie to wyrzucić gwc i założyć taniej inwertor i kanałówkę

SUSPENSER
12-11-2014, 19:38
Odzyskiwanie wilgoci w to raczej wada. Wentylacja ma odprowadzać jej nadmiar. Jak jest za sucho to też wina wentylacji, jest przewymiarowana. Zaś do gwc musi być minimum 400m3/h faktycznie czyli centrala większa.
- airpack to dobre rozwiązanie, ma najlepszą automatykę
-lepsze rozwiązanie to wyrzucić gwc i założyć taniej inwertor i kanałówkę

Czyli moja 320 m3/godz. pracując na wydajności 100 m3/godz. jest przewymiarowana przy domu o kubaturze wentylowanej ponad 600 m3 ?

Od GWC taniej inwerter i kanałówka - to ja poproszę o link do takich za w sumie 3 000 zł z montażem bo tyle mnie GWC kosztował.

Tomasz Brzęczkowski
12-11-2014, 22:03
Czyli moja 320 m3/godz. pracując na wydajności 100 m3/godz. jest przewymiarowana przy domu o kubaturze wentylowanej ponad 600 m3 ?

Od GWC taniej inwerter i kanałówka - to ja poproszę o link do takich za w sumie 3 000 zł z montażem bo tyle mnie GWC kosztował.
Nie ma gwc za 3000zł o mocy 2 kW.
Do gwc musi być ventrala 500m3/h przy 200Pa

Mało to klim za 2000zł? I mają 2kW?

sherif
12-11-2014, 23:27
Odzyskiwanie wilgoci w to raczej wada. Wentylacja ma odprowadzać jej nadmiar. Jak jest za sucho to też wina wentylacji, jest przewymiarowana. Zaś do gwc musi być minimum 400m3/h faktycznie czyli centrala większa.
- airpack to dobre rozwiązanie, ma najlepszą automatykę
-lepsze rozwiązanie to wyrzucić gwc i założyć taniej inwertor i kanałówkę

Wada latem, ale większa zaleta zimą. Piszesz, że zbyt sucho to wina wentylacji, a co mają powiedzieć przeciętni mieszkańcy w blokach, gdzie wentylacja praktycznie nie działa (pokoje, sypialnie) a CO powoduje, że wilgotność spada pon 15% ?
Ja to widzę tak, że WM usunie zimą z łazienek wilgotność co jest oczywiście +, ale nie spowoduje też wzrostu wilgotności w suchych (od CO) pozostałych pomieszczeniach.

GWC + kubatura pow 7003 zgoszę się że 400m3/h to min, ale imho 600 to dużo ..
wyrzucić gwc ? Równie dobrze można nie robić WM a wstawić wentylatory w ścianach jak w sklepach PSS, jak piszesz będzie tanio !

Tomasz Brzęczkowski
13-11-2014, 04:04
Wada latem, ale większa zaleta zimą. Piszesz, że zbyt sucho to wina wentylacji, a co mają powiedzieć przeciętni mieszkańcy w blokach, gdzie wentylacja praktycznie nie działa (pokoje, sypialnie) a CO powoduje, że wilgotność spada pon 15% ?
Ja to widzę tak, że WM usunie zimą z łazienek wilgotność co jest oczywiście +, ale nie spowoduje też wzrostu wilgotności w suchych (od CO) pozostałych pomieszczeniach.

GWC + kubatura pow 7003 zgoszę się że 400m3/h to min, ale imho 600 to dużo ..
wyrzucić gwc ? Równie dobrze można nie robić WM a wstawić wentylatory w ścianach jak w sklepach PSS, jak piszesz będzie tanio !
Napisałem o wentylacji z odzyskiem ciepła, nie o wentylacji naturalnej. Pisałem o wentylacji z regulacją. Centrala ma odprowadzać nadmiar wody. NADMIAR - może Szanowny Pan tego nie doczytał. Jak odprowadza za dużo, to wentylacja jest za silna.
A ta centrala nie ma odprowadzenia wody, bo robi to klimatyzacja.


gdzie wentylacja praktycznie nie działa (pokoje, sypialnie) a CO powoduje, że wilgotność spada pon 15% ? Nie zna się Pan na temacie, przy braku wentylacji CO nie odprowadzi wody. Przyspieszy zagrzybienie.

funky_koval
13-11-2014, 08:45
Wada latem, ale większa zaleta zimą. Piszesz, że zbyt sucho to wina wentylacji, a co mają powiedzieć przeciętni mieszkańcy w blokach, gdzie wentylacja praktycznie nie działa (pokoje, sypialnie) a CO powoduje, że wilgotność spada pon 15% ?
Ja to widzę tak, że WM usunie zimą z łazienek wilgotność co jest oczywiście +, ale nie spowoduje też wzrostu wilgotności w suchych (od CO) pozostałych pomieszczeniach.

GWC + kubatura pow 7003 zgoszę się że 400m3/h to min, ale imho 600 to dużo ..
wyrzucić gwc ? Równie dobrze można nie robić WM a wstawić wentylatory w ścianach jak w sklepach PSS, jak piszesz będzie tanio !

W blokach wentylacja działa doskonale (długie piony) stąd te 15%.

SUSPENSER
14-11-2014, 09:42
Nie ma gwc za 3000zł o mocy 2 kW.
Do gwc musi być ventrala 500m3/h przy 200Pa

Mało to klim za 2000zł? I mają 2kW?

Dlaczego musi ?
U mnie ma 320 I dziala.

Prosze o link do klimy kanałowej za 2000 zł bo o takiej Pan pisał .

SUSPENSER
14-11-2014, 09:45
Napisałem o wentylacji z odzyskiem ciepła, nie o wentylacji naturalnej. Pisałem o wentylacji z regulacją. Centrala ma odprowadzać nadmiar wody. NADMIAR - może Szanowny Pan tego nie doczytał. Jak odprowadza za dużo, to wentylacja jest za silna.
A ta centrala nie ma odprowadzenia wody, bo robi to klimatyzacja.
Nie zna się Pan na temacie, przy braku wentylacji CO nie odprowadzi wody. Przyspieszy zagrzybienie.

Czyli gdy zimą wilgotność spada poniżej 30% pomimo pracy centrali na minimum to co mam robić ?

Tomasz Brzęczkowski
14-11-2014, 10:04
Czyli gdy zimą wilgotność spada poniżej 30% pomimo pracy centrali na minimum to co mam robić ? Znaczy, że to minimum jest za duże, centrala jest przewymiarowana, lub "mało nowoczesna" .
Podam jak przykład z innego podwórka. Centrala Duolix przeznaczona do 7 pomieszczeń nawiew i 5 wywiew, miała przez 15 lat 155m3/h max a obecnie 220m3/h.
Nowoczesne wentylatory mogą z 600m3/h zejść do 50m3/h i przepchać to przez kanały. Wentylatory DC steruje się 10V - można w konfiguracji zrobić 5V i z 400-tki mamy centralę 200m3/h przy dobrym sprężu.

Tomasz Brzęczkowski
14-11-2014, 10:07
Dlaczego musi ?
U mnie ma 320 I dziala.

Prosze o link do klimy kanałowej za 2000 zł bo o takiej Pan pisał .

300m3/h - przeniesie z gwc przy dużym upale 1.5kW. i rozdzieli to na wszystkie pomieszczenia, choć nie wszystkie wymagają chłodzenia.
Pan sprawdzi LG Samsung YORK -

danielw
14-11-2014, 12:10
Znaczy, że to minimum jest za duże, centrala jest przewymiarowana, lub "mało nowoczesna" .
Podam jak przykład z innego podwórka. Centrala Duolix przeznaczona do 7 pomieszczeń nawiew i 5 wywiew, miała przez 15 lat 155m3/h max a obecnie 220m3/h.
Nowoczesne wentylatory mogą z 600m3/h zejść do 50m3/h i przepchać to przez kanały. Wentylatory DC steruje się 10V - można w konfiguracji zrobić 5V i z 400-tki mamy centralę 200m3/h przy dobrym sprężu.

Może i za duża... albo dom zbyt dziurawy.

Tomasz Brzęczkowski
14-11-2014, 15:08
Może i za duża... albo dom zbyt dziurawy. To łatwo sprawdzić. Jak durszlak to zużycie przy reku przekracza 30kWh/m2.

SUSPENSER
15-11-2014, 20:47
Znaczy, że to minimum jest za duże, centrala jest przewymiarowana, lub "mało nowoczesna" .
Podam jak przykład z innego podwórka. Centrala Duolix przeznaczona do 7 pomieszczeń nawiew i 5 wywiew, miała przez 15 lat 155m3/h max a obecnie 220m3/h.
Nowoczesne wentylatory mogą z 600m3/h zejść do 50m3/h i przepchać to przez kanały. Wentylatory DC steruje się 10V - można w konfiguracji zrobić 5V i z 400-tki mamy centralę 200m3/h przy dobrym sprężu.

Centrala Nikol 320, wentyle EBM PAPST DC.


"
Może i za duża... albo dom zbyt dziurawy."


A czy nie jest tak, że oprócz wilgoci wentylacja ma także wymieniać CO2 na tlen dla mieszkańców ?



Co do wilgotności zimą proponuję obu adwersarzom przemyślenie tematu analizując dane z wykresu:

http://docs.engineeringtoolbox.com/documents/27/AirPsychrometricChart.gif

SUSPENSER
15-11-2014, 20:55
To łatwo sprawdzić. Jak durszlak to zużycie przy reku przekracza 30kWh/m2.

Sprawdziłem to w inny sposób, lecz pouczać fachowca przecież nie będę ;)

Tomaszs131
15-11-2014, 21:04
A takich jak ja i mnie podobnych laikow?

SUSPENSER
16-11-2014, 11:27
A takich jak ja i mnie podobnych laikow?

Dajmy pierwszeństwo fachowcowi - pewnie ma swoje sposoby , potem napiszę jak sprawdziłem to jako amator :-)

zieli
17-11-2014, 22:00
Chciałbym wymienic filtry w rekuperatorze o jakiej gramaturze kupic włoknine, bo sa rozne rodzaje ( G3,G4,F5, a może jeszcze coś innego) a nie wiem ktora bedzie najlepsza ?

Tomasz Brzęczkowski
18-11-2014, 06:51
G3 i G4

mest
18-11-2014, 07:29
Mam rekuperator na poddaszu nieużytkowym, jest to Brink Renovent 300 z nagrzewnicą i mam pytanie odnośnie ujemnych temperatur. Odpływ mam w otulinach i teraz jeśli będzie na poddaszu -10 no nic się nie stanie z elektroniką tego rekuperatora?
Kolejne pytanie na jakim biegu go trzymać na co dzień, mam tam jakby 4 biegi na wyświetlaczu ale pierwsza "kreska" to chyba nie jest pierwszy bieg, pełni to inną rolę, tam jest przepływ chyba 50m3. Jest sens to wgl stosować np. w nocy?

danielw
18-11-2014, 07:35
Dajmy pierwszeństwo fachowcowi - pewnie ma swoje sposoby , potem napiszę jak sprawdziłem to jako amator :-)
SUSPENSER Pan T.B. narazie nie zdradził swojej metody , czy możesz podać wersje amatora?

Tomasz Brzęczkowski
18-11-2014, 07:36
Mam rekuperator na poddaszu nieużytkowym, jest to Brink Renovent 300 z nagrzewnicą i mam pytanie odnośnie ujemnych temperatur. Odpływ mam w otulinach i teraz jeśli będzie na poddaszu -10 no nic się nie stanie z elektroniką tego rekuperatora?
Kolejne pytanie na jakim biegu go trzymać na co dzień, mam tam jakby 4 biegi na wyświetlaczu ale pierwsza "kreska" to chyba nie jest pierwszy bieg, pełni to inną rolę, tam jest przepływ chyba 50m3. Jest sens to wgl stosować np. w nocy?
Odpływ musi być drożny. Jak jest w strefie ujemnych temperatur trzeba mu dołożyć przewód samoregulujący.
Minimum to 20m3/h na osobę. Wentylację należy sobie tak ustawić, by wilgotność względna w pokojach nie spadała poniżej 40%.

Tomasz Brzęczkowski
18-11-2014, 07:40
SUSPENSER Pan T.B. narazie nie zdradził swojej metody , czy możesz podać wersje amatora?

Metoda obliczania ile kWh poszło na ogrzewanie 1m2 jest dość prosta. Najlepiej posłużyć się licznikiem, można też odczytać zużycie z rachunków.

mest
18-11-2014, 07:43
Mam podłączony normalnym przewodem, to co teraz? Skrócić normalny i przyłączyć samoregulujący czy jak?

Tomasz Brzęczkowski
18-11-2014, 07:46
Mam podłączony normalnym przewodem, to co teraz? Skrócić normalny i przyłączyć samoregulujący czy jak? Samoregulujący przewód grzewczy powinien być przypięty do wężyka z kondensatem.

mest
18-11-2014, 07:59
Czyli rozumiem po to żeby kondensat nie zamarzł w rurce, ale czy ujemna temperatura ma wpływ na samą elektronikę urządzenia? Bo rozumiem, ze ten przewód nie spowoduje uzyskania ciepła dla urządzenia tylko dla rurki? Nie jestem w tym biegły stąd moje pytania. Wszystko to jest dla mnie nowością.

Tomasz Brzęczkowski
18-11-2014, 08:32
Czyli rozumiem po to żeby kondensat nie zamarzł w rurce, ale czy ujemna temperatura ma wpływ na samą elektronikę urządzenia? Bo rozumiem, ze ten przewód nie spowoduje uzyskania ciepła dla urządzenia tylko dla rurki? Nie jestem w tym biegły stąd moje pytania. Wszystko to jest dla mnie nowością.

Tak jest to konstruowane, by nie miała wpływu.

Jarszcz
18-11-2014, 08:46
Mam rekuperator na poddaszu nieużytkowym, jest to Brink Renovent 300 z nagrzewnicą i mam pytanie odnośnie ujemnych temperatur. Odpływ mam w otulinach i teraz jeśli będzie na poddaszu -10 no nic się nie stanie z elektroniką tego rekuperatora?
Kolejne pytanie na jakim biegu go trzymać na co dzień, mam tam jakby 4 biegi na wyświetlaczu ale pierwsza "kreska" to chyba nie jest pierwszy bieg, pełni to inną rolę, tam jest przepływ chyba 50m3. Jest sens to wgl stosować np. w nocy?

To jest raczej opcja kiedy nie ma nikogo w domu, aby utrzymać ruch powietrza. Zdecydowanie za słaby nawiew dla domowników.

SUSPENSER
18-11-2014, 11:58
Metoda obliczania ile kWh poszło na ogrzewanie 1m2 jest dość prosta. Najlepiej posłużyć się licznikiem, można też odczytać zużycie z rachunków.

Chodziło raczej o sprawdzenie czy dom to "durszlak" w kontekście wydajność wentylacji a wilgotność w domu.

SUSPENSER
18-11-2014, 11:59
Chciałbym wymienic filtry w rekuperatorze o jakiej gramaturze kupic włoknine, bo sa rozne rodzaje ( G3,G4,F5, a może jeszcze coś innego) a nie wiem ktora bedzie najlepsza ?

Ja mam F5

SUSPENSER
18-11-2014, 12:28
.

A czy nie jest tak, że oprócz wilgoci wentylacja ma także wymieniać CO2 na tlen dla mieszkańców ?


Panie Tomaszu proszę o odpowiedź na pytanie powyżej oraz odniesienie się do tego co poniżej, żeby ustalić jak to jest z tą wilgotnością i koniecznością nawilżania zimą ...


Co do wilgotności zimą proponuję obu adwersarzom przemyślenie tematu analizując dane z wykresu:

http://docs.engineeringtoolbox.com/d...etricChart.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdocs.engineeringto olbox.com%2Fdocuments%2F27%2FAirPsychrometricChart .gif)

Tomasz Brzęczkowski
18-11-2014, 12:40
A czy nie jest tak, że oprócz wilgoci wentylacja ma także wymieniać CO2 na tlen dla mieszkańców ?


Panie Tomaszu proszę o odpowiedź na pytanie powyżej oraz odniesienie się do tego co poniżej, żeby ustalić jak to jest z tą wilgotnością i koniecznością nawilżania zimą ...


Co do wilgotności zimą proponuję obu adwersarzom przemyślenie tematu analizując dane z wykresu:

http://docs.engineeringtoolbox.com/d...etricChart.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdocs.engineeringto olbox.com%2Fdocuments%2F27%2FAirPsychrometricChart .gif)

Wentylacja ma usuwać nadmiar CO2 i wilgoci. Przy czym, przewymiarowanie ( za silna wentylacja) w przypadku CO2 nie doprowadzi do zejścia poniżej 350ppm, więc nie jest, nazwijmy to, mało komfortowa. To w przypadku wilgoci, może doprowadzić do zejścia poniżej... no 35%, co jest już dyskomfortem.
Dlatego wentylacja powinna być dopasowana do naszych potrzeb i bardziej bym się jednak skupił na wilgoci.
Po to jest regulacja w wentylacji, by nie nawilżać powietrza.

SUSPENSER
18-11-2014, 19:42
Wentylacja ma usuwać nadmiar CO2 i wilgoci. Przy czym, przewymiarowanie ( za silna wentylacja) w przypadku CO2 nie doprowadzi do zejścia poniżej 350ppm, więc nie jest, nazwijmy to, mało komfortowa. To w przypadku wilgoci, może doprowadzić do zejścia poniżej... no 35%, co jest już dyskomfortem.
Dlatego wentylacja powinna być dopasowana do naszych potrzeb i bardziej bym się jednak skupił na wilgoci.
Po to jest regulacja w wentylacji, by nie nawilżać powietrza.

Jaka ma być wydajność wentylacji gdy przebywam w domu sam, na dworze jest -20*C a kubatura domu to 650 m3, żeby wilgotność nie spadła poniżej 35% i bym nie musiał nawilżać ?

Jaka ma być gdy w godzinach 7-17 nikogo nie ma w domu ?

Tomasz Brzęczkowski
19-11-2014, 06:44
Ćwierć wieku robię WM z odzyskiem ciepła i nie spotkałem, by ktoś nawilżał!
A jaka wydajność? Nie wiem. Nie da się zmierzyć strumienia w instalacji na rozdzielaczu. Tylko po co mierzyć? Jest regulacja i ustawia Pan Sobie ten strumień. Jest za sucho - zmniejszyć, są zaparowane okna - zwiększyć. PO TO JEST REGULACJA.

SUSPENSER
19-11-2014, 15:03
Ćwierć wieku robię WM z odzyskiem ciepła i nie spotkałem, by ktoś nawilżał!
A jaka wydajność? Nie wiem. Nie da się zmierzyć strumienia w instalacji na rozdzielaczu. Tylko po co mierzyć? Jest regulacja i ustawia Pan Sobie ten strumień. Jest za sucho - zmniejszyć, są zaparowane okna - zwiększyć. PO TO JEST REGULACJA.

Czyli gdy pomimo zmniejszenia na minimum jest za sucho wtedy wyłączyć ?

compi
19-11-2014, 17:35
I drzwi zbyt gwałtownie nie otwierać :)

Tomasz Brzęczkowski
20-11-2014, 07:10
Czyli gdy pomimo zmniejszenia na minimum jest za sucho wtedy wyłączyć ? Taka sytuacja ma miejsce, gdy odcięta jest woda do budynku i nikt w nim nie mieszka, lub wszyscy są martwi. Tak Szanowny Panie, w takiej sytuacji nie ma większego znaczenia, wentylacja i może ją Pan wyłączyć.
Pan chyba ogrzewa się paliwami stałymi. Mylę się?

mar1982kaz
20-11-2014, 07:28
Jaka ma być wydajność wentylacji gdy przebywam w domu sam, na dworze jest -20*C a kubatura domu to 650 m3, żeby wilgotność nie spadła poniżej 35% i bym nie musiał nawilżać ?

Jaka ma być gdy w godzinach 7-17 nikogo nie ma w domu ?

Mam brinka 300 exellent, .... w domu dwie osoby dorosłe + dziecko, dom 120m2, jak dla mnie to nawet jak mam ustawione na najniższy bieg (50m3/h) to jest i tak rewelacja w porównaniu z wentylacją grawitacyjną,

mar1982kaz
20-11-2014, 07:36
Mam rekuperator na poddaszu nieużytkowym, jest to Brink Renovent 300 z nagrzewnicą i mam pytanie odnośnie ujemnych temperatur. Odpływ mam w otulinach i teraz jeśli będzie na poddaszu -10 no nic się nie stanie z elektroniką tego rekuperatora?
Kolejne pytanie na jakim biegu go trzymać na co dzień, mam tam jakby 4 biegi na wyświetlaczu ale pierwsza "kreska" to chyba nie jest pierwszy bieg, pełni to inną rolę, tam jest przepływ chyba 50m3. Jest sens to wgl stosować np. w nocy?

też mam brinka 300 na nieogrzewanym poddaszu, pamiętaj żebyś go dobrze docieplil, ja swojego obudowałem styropianem, dałem 20cm z każdej strony, od spodu 30cm, żeby uzyskać spadek na skropliny które u mnie wlatują do pojemnika (20L) który jakby zabudowałem styro. razem z całym rekuperatorem, zrobiłem to tak żeby był do niego łatwy dostęp i opróżniam co jakiś czas. Swojego brinka trzymam teraz na 100m3/h ale 50m3 też w zupełności wystarczy, wyższe biegi używam tylko podczas intensywnego gotowania lub jakiejs imprezy ewentualnie gdy jest ciepło na zewnątrz to wtedy trzymam na 150-200m3.

Tomasz Brzęczkowski
20-11-2014, 07:50
też mam brinka 300 na nieogrzewanym poddaszu, pamiętaj żebyś go dobrze docieplil, ja swojego obudowałem styropianem, dałem 20cm z każdej strony, od spodu 30cm, żeby uzyskać spadek na skropliny które u mnie wlatują do pojemnika (20L) który jakby zabudowałem styro. razem z całym rekuperatorem, zrobiłem to tak żeby był do niego łatwy dostęp i opróżniam co jakiś czas. Swojego brinka trzymam teraz na 100m3/h ale 50m3 też w zupełności wystarczy, wyższe biegi używam tylko podczas intensywnego gotowania lub jakiejs imprezy ewentualnie gdy jest ciepło na zewnątrz to wtedy trzymam na 150-200m3.

Brink nie ma wersji z wyjściami na boki! Tak się nie montuje central: 290084290085

SUSPENSER
20-11-2014, 08:56
Taka sytuacja ma miejsce, gdy odcięta jest woda do budynku i nikt w nim nie mieszka, lub wszyscy są martwi. Tak Szanowny Panie, w takiej sytuacji nie ma większego znaczenia, wentylacja i może ją Pan wyłączyć.
Pan chyba ogrzewa się paliwami stałymi. Mylę się?

Dobrze - sprawdzę tej zimy czy bez nawilżania się obejdzie.

Dom ogrzewam ekogroszkiem.

SUSPENSER
20-11-2014, 08:59
A takich jak ja i mnie podobnych laikow?

Opis sprawdzenia szczelności domu opisał Adam_mk

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126535-Obrz%C4%99d-gromniczny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-wykonany

Tomasz Brzęczkowski
20-11-2014, 09:01
Dobrze - sprawdzę tej zimy czy bez nawilżania się obejdzie.

Dom ogrzewam ekogroszkiem.

Zawsze mnie zastanawia co zmusza ludzi, do założenia drogiej instalacji, by duuużo więcej płacić i jeszcze to obsługiwać? Masochizm? Jak to wytłumaczyć?

autorus
20-11-2014, 09:19
Panie Tomku to uwaga nie na ten wątek.

Tomasz Brzęczkowski
20-11-2014, 09:45
Panie Tomku to uwaga nie na ten wątek.

Dlaczego? Przecież ideą rekuperacji, było to by nie robić centralnego ogrzewania. Ciekawi mnie co zmusza ludzi do tego by obniżyć komfort większym kosztem?

perm
20-11-2014, 09:48
Panie Tomku to uwaga nie na ten wątek."Szanowny Tomaszu" ma to gdzieś.

mar1982kaz
20-11-2014, 13:08
Brink nie ma wersji z wyjściami na boki! Tak się nie montuje central: 290084290085

Wiem, u mnie są od góry!

SUSPENSER
20-11-2014, 20:02
Zawsze mnie zastanawia co zmusza ludzi, do założenia drogiej instalacji, by duuużo więcej płacić i jeszcze to obsługiwać? Masochizm? Jak to wytłumaczyć?

Może jakieś przykłady popierające tezę warto podać ?

perm
20-11-2014, 20:08
Może jakieś przykłady popierające tezę warto podać ?Daj spokój. Znowu będzie zamieszczał te śmieszne rysunki i linki do stron których nie rozumie.

Tomasz Brzęczkowski
20-11-2014, 20:46
Może jakieś przykłady popierające tezę warto podać ?
Nie bardzo rozumiem! Zapytałem bo nie mogę zrozumieć dlaczego ktoś zdrowy na umyśle wydaje więcej kasy, by więcej płacić za ogrzewanie, obsługiwać to i nie mieć klimatyzacji?
Gdzie tu teza? To zwykłe pytanie>

Crisiano
20-11-2014, 21:54
Może jakieś przykłady popierające tezę warto podać ?

Pomijając dwukrotnie większy koszt materiałów izolacyjnych oraz dwukrotnie droższą robociznę wynika, że dom bez kotłowni na ekogroszek jest tańszy niż z kotłownią na ekogroszek.

Tomasz Brzęczkowski
21-11-2014, 02:40
Pomijając dwukrotnie większy koszt materiałów izolacyjnych oraz dwukrotnie droższą robociznę wynika, że dom bez kotłowni na ekogroszek jest tańszy niż z kotłownią na ekogroszek.
Nic nie pisałem o izolowaniu!
Inwestycja w izolację taka sama! Inwestycja w instalację mniejsza, opłaty mniejsze i komfort większy.
Spytałem tylko o powód! Czy palenie jest dla Pana SUSPENSERA aż taką przyjemnością, że warto dołożyć na wstępie i później więcej płacić?

itra
21-11-2014, 14:40
Witam serdecznie wszystkich.
Z góry przepraszam że się wcinam w wątek ale jestem przed decyzją podpisania umowy na wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem Vallox 110 E i szukając o nim informacji nie wiele znalazłem. Proszę więc wszystkich o przekazanie posiadanych informacji na temat tego urządzenia: wady , zalety, ogólnie czy polecacie...
Instalator sugeruje montaż na rurach bluesky. Co WY na to?
Z góry dzięki za wszystkie pomocne wpisy.
Pozdrawiam.

Tomasz Brzęczkowski
21-11-2014, 14:49
Witam serdecznie wszystkich.
Z góry przepraszam że się wcinam w wątek ale jestem przed decyzją podpisania umowy na wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem Vallox 110 E i szukając o nim informacji nie wiele znalazłem. Proszę więc wszystkich o przekazanie posiadanych informacji na temat tego urządzenia: wady , zalety, ogólnie czy polecacie...
Instalator sugeruje montaż na rurach bluesky. Co WY na to?
Z góry dzięki za wszystkie pomocne wpisy.
Pozdrawiam.

To kwestia za ile. Dom 150m2 - materiał 7000-8000zł montaż 3000-4000 brutto

Tomasz Brzęczkowski
21-11-2014, 14:51
No właśnie o cenę pytam! Co Pan podkusiło wydać więcej, by więcej płacić i jeszcze obsługiwać!

Kalkulacje, już chyba się znudziły. Ale ok.
1 - Ile ma Pan izolacji
2- Jaką wentylację i za ile
3- Ile kosztowała kotłownia - komplet z odbiorami pomieszczeniem i instalacją wewnętrzną
4 -cwu
5 - zużycie roczne ( może niekoniecznie ostatni rok, bo było 14 dni ogrzewania. )

Może przenieśmy naszą psychologiczną dyskusję?

SUSPENSER
21-11-2014, 15:10
Może przenieśmy naszą psychologiczną dyskusję?


Ok podaję link dla zainteresowanych:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232317-Czy-warto-Do-Szanownego-Pan-SUSPENSERA

krystianN
22-11-2014, 19:21
Szukam rekuperatora - powierzchnia całkowita 160m2, kubatura netto 493m3 - można prosić o jakieś pomysły?
Mam już projekt budynku i wstępną propozycje rozwiązania montażu - mogę podesłać do wyceny.
Proszę na priva również podesłać.

SUSPENSER
22-11-2014, 21:32
Szukam rekuperatora - powierzchnia całkowita 160m2, kubatura netto 493m3 - można prosić o jakieś pomysły?
Mam już projekt budynku i wstępną propozycje rozwiązania montażu - mogę podesłać do wyceny.
Proszę na priva również podesłać.

Proponuję Jan-gaz.

marcin.sto1
23-11-2014, 22:55
To może coś z innej beczki:


Jeśli zastosuję w domu reku, wyciąg z WC, łazienki i kuchnia, nawiew salon pokoje, to jak odbije się to na temperaturze w tych pomieszczeniach przy ogrzewaniu podłogowym?
Czy w łazience nie będzie problemu z ciągle za niską temperaturą a w pokojach problemu z jej krótkotrwałym obniżeniem zimą ? (brak regulacji w poszczególnych pomieszczeniach przez ciągle mieszające się powietrze)

Druga sprawa-jak rozwiązać kwestię wyciągu przez okap kuchenny? Podłączyć go pod wywiew czy zrezygnować wogóle?

Tomasz Brzęczkowski
24-11-2014, 09:25
To może coś z innej beczki:


Jeśli zastosuję w domu reku, wyciąg z WC, łazienki i kuchnia, nawiew salon pokoje, to jak odbije się to na temperaturze w tych pomieszczeniach przy ogrzewaniu podłogowym?
Czy w łazience nie będzie problemu z ciągle za niską temperaturą a w pokojach problemu z jej krótkotrwałym obniżeniem zimą ? (brak regulacji w poszczególnych pomieszczeniach przez ciągle mieszające się powietrze)

Druga sprawa-jak rozwiązać kwestię wyciągu przez okap kuchenny? Podłączyć go pod wywiew czy zrezygnować wogóle?

Wentylacja to 130m3/h nawiewanego powietrza. Chyba lepiej jak wejdzie +20 niż -10!

Co do okapu, nie rezygnować i nie podłączać. Tylko kanał na zewnątrz z zastawką.

marcin.sto1
24-11-2014, 14:13
Wentylacja to 130m3/h nawiewanego powietrza. Chyba lepiej jak wejdzie +20 niż -10!

Co do okapu, nie rezygnować i nie podłączać. Tylko kanał na zewnątrz z zastawką.


OK, dziękuję Panie Tomaszu

plusfoto
24-11-2014, 15:13
Tylko kanał na zewnątrz z zastawką.
Po to montujemy szczelne i szczelnie okna, reku i kombinujemy aby nam nic lewego do domu nie wchodziło aby potem zrobić dziurę w ścianie i podłączyć okap. Już widzę tą ścianę jak nie poprowadzisz rury dalej nad dach po roku użytkowania.

Tomasz Brzęczkowski
24-11-2014, 16:24
Po to montujemy szczelne i szczelnie okna, reku i kombinujemy aby nam nic lewego do domu nie wchodziło aby potem zrobić dziurę w ścianie i podłączyć okap. Już widzę tą ścianę jak nie poprowadzisz rury dalej nad dach po roku użytkowania.

Mogę wstawić zdjęcia po 15 latach. Mogę też Pana zapewnić, że widziałem wiele błędów w wentylacji, ale zamontowany odwrotnie okap jeszcze się nie trafił.

autorus
24-11-2014, 16:37
tez mi się takie podłączenie nie podoba. Bo mam.

Teraz. jedynie sensowne rozwiązanie to okap w funkcji pochłaniacza.

plusfoto
24-11-2014, 16:41
ale zamontowany odwrotnie okap jeszcze się nie trafił.

Ale o co chodzi. ?????????

Tomasz Brzęczkowski
24-11-2014, 16:45
Ale o co chodzi. ????????? a to
aby nam nic lewego do domu nie wchodziło

Tomasz Brzęczkowski
24-11-2014, 16:47
tez mi się takie podłączenie nie podoba. Bo mam.

Teraz. jedynie sensowne rozwiązanie to okap w funkcji pochłaniacza.

Dopiero by Pan narzekał. Co dwa trzy dni filtry wymieniać. Wilgoć, tłuszcz i ciepło. Bardzo fajna kompozycja w domu!

autorus
24-11-2014, 16:56
Wiec będę narzekał. Mój okap nie ma innych możliwości podłączenia.

plusfoto
24-11-2014, 18:26
a to
Nie mówimy i nie myślimy o robalach tylko powietrzu i mostku.

marcin.sto1
24-11-2014, 23:37
A więc najprostsze rozwiązanie przy WM to podłączenie okapu do pionu wentylacji grawitacyjnej (??)

Tomasz Brzęczkowski
25-11-2014, 05:55
A więc najprostsze rozwiązanie przy WM to podłączenie okapu do pionu wentylacji grawitacyjnej (??) Dokładnie. Okap niech zostanie jak był. Należy tylko sprawdzić szczelność zastawki. Można też ją zaizolować lekkim styropianem od góry.

grzesiek123
27-11-2014, 09:09
Witam wszystkich zainteresowanych reku i mam pewien pomysł a gdyby podłączyć nawiew świeżego powietrza (częściowo, nie wszystkie kanały) do instalacji dystrybucji ciepłego powietrza z kominka ? chodzi mi jedynie o wentylację z odzyskiem bez klimy gwc i innych cudów mam mały dom ok 80 mkw ponieważ dysponuję tylko parterem i piwnicą i czy jest sensowne instalowanie MW do tak małej kubatury bo nie bardzo można znaleźć reku na takie parametry

autorus
27-11-2014, 09:17
Oczywiście ze jest sens. Reku instaluje się nie na m2 tylko na ludzi :)

grzesiek123
27-11-2014, 10:44
jedna osoba jak na razie, co do włączenia w system DGP kieruję się tym iż widziałem kozę z zamontowaną turbinką w środku która rozdmuchuję ciepłe powietrze , efekt jest rewelacyjny taka niewielka koza równomiernie ogrzewa powierzchnię 100m2 i gdyby podłączyć jeden przewód np. 75 mm z przepustnicą do bufora w kominku żeby sobie tam dmuchało trochę to jaki będzie efekt ? a co do wywiewu zużytego powietrza to mogę to wpiąć do doprowadzenia powietrza z zewnątrz do spalania ?

Tomasz Brzęczkowski
27-11-2014, 14:02
Witam wszystkich zainteresowanych reku i mam pewien pomysł a gdyby podłączyć nawiew świeżego powietrza (częściowo, nie wszystkie kanały) do instalacji dystrybucji ciepłego powietrza z kominka ? chodzi mi jedynie o wentylację z odzyskiem bez klimy gwc i innych cudów mam mały dom ok 80 mkw ponieważ dysponuję tylko parterem i piwnicą i czy jest sensowne instalowanie MW do tak małej kubatury bo nie bardzo można znaleźć reku na takie parametry

Po co ciepłe powietrze pod sufitem?
Straci Szanowny Pan wentylację i będzie za sucho. Poza tym nie ma regulacji. Same wady.

mest
28-11-2014, 12:08
Muszę wymienić u siebie filtry w reku. Wiem, że są jakieś oryginały, ale pewnie da się coś taniej zrobić. Jakąś włókninę? Jaki rodzaj? Czy te kasety co mam nadal mają zostać czy coś innego kombinować?

Jarszcz
28-11-2014, 12:51
Muszę wymienić u siebie filtry w reku. Wiem, że są jakieś oryginały, ale pewnie da się coś taniej zrobić. Jakąś włókninę? Jaki rodzaj? Czy te kasety co mam nadal mają zostać czy coś innego kombinować?

A jaką masz centralę?
Filtry można samemu zrobić, prosta szufladka, w której scisniety jest materiał.
Kupujesz rolkę włókniny G4 i przycinasz.

_John
28-11-2014, 13:12
Muszę wymienić u siebie filtry w reku. Wiem, że są jakieś oryginały, ale pewnie da się coś taniej zrobić. Jakąś włókninę? Jaki rodzaj? Czy te kasety co mam nadal mają zostać czy coś innego kombinować?
Ja się tak zastanawiam. po co są filtry wg Was?

Cały rok centrala filtruje wszelkie nieczystości by tego nie wdychać, a później ludzie aplikują sobie prace z tym całym syfem, wymieniając włókninę w ramkach. Tylko po to by zaoszczędzić 50 zł rocznie.

Jarszcz
28-11-2014, 13:36
Ja się tak zastanawiam. po co są filtry wg Was?
Do filtrowania powietrza i żeby "cały syf" nie osadzał się na wymienniku, wentylatorach, nagrzewnicy.
Chciałbyś żeby na nagrzewnicy palił Ci się kurz?Będziesz raz w miesiącu myć wymiennik i wymieniać zapaskudzone wentylatory?


Cały rok centrala filtruje wszelkie nieczystości by tego nie wdychać, a później ludzie aplikują sobie prace z tym całym syfem
Filtry wymienia się średnio 3 razy w roku.
Korona z głowy nie spadnie, jak wyciągniesz dwie ramki i wymienisz materiał.
Gdyby ktoś chciał podeslę zdjęcia brudnych filtrów.
Jeden nawiewny z kurzem (jak worek od odkurzacza), drugi wywiewny z owadami, kurzem, pyłem, sadzą.

Tomasz Brzęczkowski
28-11-2014, 13:56
wszelkie nieczystości by tego nie wdychać, a później ludzie aplikują sobie prace z tym całym syfem, Czyli wystarczy wyjąć filtr i włożyć? Ja się wszystko zaaplikuje, to będzie jak nowy!
Ja wyjąłem syf z ramki i wyrzuciłem do śmieci, może szkoda 2 zł?

grzesiek123
29-11-2014, 00:01
Po co ciepłe powietrze pod sufitem?
Straci Szanowny Pan wentylację i będzie za sucho. Poza tym nie ma regulacji. Same wady.

wracając do rekuperacji jeśli mój pomysł nie nadaje się więc wszyscy co posiadają mechaniczne rozprowadzenie ciepła z kominka niebawem umrą z suchoty , a właściwie niech mi ktoś wytłumaczy po co mam wymieniać całe powietrze w domu w ciągu godziny skoro 2/3 doby mnie nie ma w tym domu i czy siedzac oglądając tv potrzebuję 200-400 m3 powietrza na godz. ? ja w ciągu doby tyle nie zużyję !!! mam specjalnie robić sobie mechaniczne przeciągi w domu żeby mieć suche powietrze ? więc proszę tych naukowców co to wymyślili aby mi wytłumaczyli jaki to ma cel prócz pompowania z ludzi kasy na pseudo zdrowym powietrzu ?

Tomasz Brzęczkowski
29-11-2014, 06:18
Po co ciepłe powietrze pod sufitem?
Straci Szanowny Pan wentylację i będzie za sucho. Poza tym nie ma regulacji. Same wady.

wracając do rekuperacji jeśli mój pomysł nie nadaje się więc wszyscy co posiadają mechaniczne rozprowadzenie ciepła z kominka niebawem umrą z suchoty , a właściwie niech mi ktoś wytłumaczy po co mam wymieniać całe powietrze w domu w ciągu godziny skoro 2/3 doby mnie nie ma w tym domu i czy siedzac oglądając tv potrzebuję 200-400 m3 powietrza na godz. ? ja w ciągu doby tyle nie zużyję !!! mam specjalnie robić sobie mechaniczne przeciągi w domu żeby mieć suche powietrze ? więc proszę tych naukowców co to wymyślili aby mi wytłumaczyli jaki to ma cel prócz pompowania z ludzi kasy na pseudo zdrowym powietrzu ?

Rozprowadzenie ciepłego powietrza to recyrkulacja nie wentylacja.

grzesiek123
29-11-2014, 09:03
Rozprowadzenie ciepłego powietrza to recyrkulacja nie wentylacja.

nie widzę różnicy ! czy jak użyję do tego powietrza z zewnątrz to przestanie działać ? i jedno i drugie działa z wentylatorem . Reasumując jeśli recyrkulacja gania ciepłe powietrze po domu a w tym samym czasie rekuperacja robi to ze świeżym powietrzem to jest ok ? a te powietrze wcale sie nie miesza i przez chwilę oddychasz świeżym zdrowym tlenem a za chwilę powietrzem o wilgotności 30 %. Co do tej świeżości powietrza też mam pytanie mieszkam w aglomeracji miejskiej gdzie domek stoi na domku i każdy pali w piecu jak wychodzę z domu to nic nie widzę przez dym nie wspomnę że nie mam czym oddychać więc jaki stopień filtracji z dwutlenku węgla ma taki reku ?

fotohobby
29-11-2014, 09:08
Potrzebujesz 120m3 i to na trzy-cztery osoby. I na tyle sobie wentylację ustawisz.

Tomasz Brzęczkowski
29-11-2014, 09:12
nie widzę różnicy Recyrkulacja nie ma wpływu na wilgotność względną powietrza, wentylacja w okresie grzewczym, ma ogromny wpływ. Rekuperacja TO NIE WENTYLACJA.
Rekuperacja, w tym przypadku, to odzysk ciepła z wentylacji, też nie ma wpływu na wilgotność względną. Rekuperacja nic nie gania, to bardzo statyczny proces odbywający się na ogół w bardzo statycznym wymienniku ciepła.

surgi22
29-11-2014, 21:29
Czyli w/g pana TB np. wymiennik entalpiczny w reku nie wpływa na wilgotność względną ?? Ciekawe .

Tomasz Brzęczkowski
30-11-2014, 02:43
Czyli w/g pana TB np. wymiennik entalpiczny w reku nie wpływa na wilgotność względną ?? Ciekawe . Wszystkie wymienniki są entalpiczne w rekuperatorach. Może Pan jaśniej się o jaki typ Panu chodzi?

surgi22
01-12-2014, 15:14
Wszystkie wymienniki są entalpiczne w rekuperatorach. Może Pan jaśniej się o jaki typ Panu chodzi?

Według Pana TB wszystkie wymienniki w rekuperatorach są entalpiczne, czesciowo to prawda ale ważna jest ilość wody która pozostaje w nawiewanym powietrzu a nie jest wyrzucana na zewnątrz.

Tomasz Brzęczkowski
01-12-2014, 16:48
Według Pana TB wszystkie wymienniki w rekuperatorach są entalpiczne, czesciowo to prawda ale ważna jest ilość wody która pozostaje w nawiewanym powietrzu a nie jest wyrzucana na zewnątrz.

Część wody wraca rotorem i wymiennikiem regeneracyjnym np. recair RE400
natomiast tanie papierowe wymienniki są stosowane w bardzo tanich centralach do współpracy z klimatyzacją, która to wodę odprowadza. Nikt kto wie coś o wentylacji samych papierzaków nie montuje.
naprawdę nie warto nawet przy klimie tego montować.

mest
01-12-2014, 17:51
U mnie na najniższym biegu w brinku 300 mam wilgotność 38% jak dla mnie za mało bo mam już sucho w nosie. Co robić?

Tomasz Brzęczkowski
01-12-2014, 17:56
U mnie na najniższym biegu w brinku 300 mam wilgotność 38% jak dla mnie za mało bo mam już sucho w nosie. Co robić?
Dowiedzieć się jak można zmniejszyć wentylację . Może przejść na 5 czy8 V sterowania.

mest
01-12-2014, 18:04
Dowiedzieć się jak można zmniejszyć wentylację . Może przejść na 5 czy8 V sterowania.

Co oznacza 5 czy 8V sterowania?

Tomasz Brzęczkowski
01-12-2014, 18:08
Co oznacza 5 czy 8V sterowania? Jakie są wentylatory ?

mar1173
04-12-2014, 21:28
U mnie na najniższym biegu w brinku 300 mam wilgotność 38% jak dla mnie za mało bo mam już sucho w nosie. Co robić?

Też tak mam przy 50m3/h teraz zwiększyłem na 70 ale cyklicznie w godz. 22-00 ,3-5 i 11-17 po części ze względu na suchoty a przede wszystkim na kopcących sąsiadów. Po kilku dniach od wymiany filtrów nawiewny capi jak popielnik mimo że zrobiłem taką ,,kanapkę" z filtrów węglowych do okapów. Po 17 lepiej z domu nie wychodzić.

PliP
09-12-2014, 20:45
Problem zakupu oraz podłączenia reku z każdym dniem jest dla mnie bliższy.
Temat ten rozciąga się na przestrzeni 12 lat i nie łatwo go przeczytać w krótkim czasie...
W czym tkwi problem!
Dom mam pokryty blachodachówką w kolorze grafitowym matowym. Jeden ze spadów skierowany jest idealnie na południe. Zastanawia mnie jak można wykorzystać ciepło które gromadzi się pomiędzy blachodachówką, a ociepleniem?
Rozmyślam o 2 czerpniach i właśnie ta jedna miałaby pobierać to ciepłe, a nawet gorące powietrze w okresie wiosennym oraz jesiennym, a nawet zimowym. To ciepełko pchane byłoby bezpośrednio do pomieszczeń. Tak się składa, że nawet do maja trzeba czasami w domu przepalić i od września podobnie. Czy ten temat był już gdzieś przerabiany?
W okresie lata powietrze pobierałbym z czerpni po stronie wschodniej.

Sala
10-12-2014, 12:01
U mnie na najniższym biegu w brinku 300 mam wilgotność 38% jak dla mnie za mało bo mam już sucho w nosie. Co robić?

U mnie był ten sam problem z wilgotnością. Reku, ogrzewanie podłogowe i do tego kominek a wilgotność w domu poniżej 30%.
Jedyne co pomogło to nawilżacz powietrza!!
Wilgotność teraz to około 45% i to mi wystarczy, oddycha się dużo lepiej i powietrze jakby świeższe.:)

Piotr Wawa
10-12-2014, 18:47
Hej,
mam pytanie do osób które już to mają za sobą i mają troche wiedzy i doświadczenia:) Ile powinienem zapłacić za montaż i materiały/sprzęt systemu went mech z reku w domu z poddaszem o powierzchni użytkowej niecałe 160m2. Dostałem wycenę za zastaw Rekuperator AERIS 350 VV LUXE ze sterownikiem COMFO SENS + rury R-VENT Flex 63 + robocizna na prawie 32k PLN z Vat. Powiem szczerze jestem przerażony i nie wiem czy mój budżet to udźwignie :/

Sqeez
10-12-2014, 21:29
Hej,
mam pytanie do osób które już to mają za sobą i mają troche wiedzy i doświadczenia:) Ile powinienem zapłacić za montaż i materiały/sprzęt systemu went mech z reku w domu z poddaszem o powierzchni użytkowej niecałe 160m2. Dostałem wycenę za zastaw Rekuperator AERIS 350 VV LUXE ze sterownikiem COMFO SENS + rury R-VENT Flex 63 + robocizna na prawie 32k PLN z Vat. Powiem szczerze jestem przerażony i nie wiem czy mój budżet to udźwignie :/
Zrób jeszcze jedna wycene.. u kogos innego... rynek jest duzy i mozna wybierac... mnie osobiscie wydaje sie ze dosc duzo Ci policzyli... nie wiem jaka cena jest rekuperatora i sterownika.. ja dostalem wycene na troszke wiekszy metraż budynku na smartflex'ach z robocizna (bez rekuperatora) 12k PLN.. do tego reku za jakies 8k to mam nadzieje ze w 20k sie zmieszcze...

Piotr Wawa
10-12-2014, 21:43
Może ktoś polecić jakieś dobre firmy zajmujące się rekuperacją w okolicach Warszawy?

plusfoto
11-12-2014, 09:15
Dobre reku to 6-8K do tego kanału złączki i kolanka około 4 - 5K max. Wszystko powyżej to opłata za robociznę. Przy typowym budynku dla dwóch osób około 2 dni roboty.

kangaxx
11-12-2014, 18:14
Hej,
mam pytanie do osób które już to mają za sobą i mają troche wiedzy i doświadczenia:) Ile powinienem zapłacić za montaż i materiały/sprzęt systemu went mech z reku w domu z poddaszem o powierzchni użytkowej niecałe 160m2. Dostałem wycenę za zastaw Rekuperator AERIS 350 VV LUXE ze sterownikiem COMFO SENS + rury R-VENT Flex 63 + robocizna na prawie 32k PLN z Vat. Powiem szczerze jestem przerażony i nie wiem czy mój budżet to udźwignie :/
zdecydowanie zapytaj innej firmy bo ci co aerisy sprzedają zawsze tak z ceną startują, spytaj o cenę i materiały z jakich robią, bo dwie takie same ceny instalacji nie oznaczają takich samych instalacji

Indiana_
11-12-2014, 18:39
Może w Wawie takie ceny, u nas w Małopolsce / Śląsku za taką kasę robi się dwa domki na wysokiej jakości kanałach, i wszyscy zadowoleni :-)

Tomasz Brzęczkowski
11-12-2014, 18:53
Może w Wawie takie ceny, u nas w Małopolsce / Śląsku za taką kasę robi się dwa domki na wysokiej jakości kanałach, i wszyscy zadowoleni :-)
Przecież to
AERIS 350 VV LUXE ze sterownikiem COMFO SENS + rury R-VENT Flex 63 + robocizna na prawie 32k PLN z Vat.
Nikt z W-wy . A jak w tym jest VAT8% to trzy takie domy.

Tomaszs131
11-12-2014, 18:55
Może w Wawie takie ceny, u nas w Małopolsce / Śląsku za taką kasę robi się dwa domki na wysokiej jakości kanałach, i wszyscy zadowoleni :-)
A jakie to sa wysokiej jakosci kanaly? Moze jakies zdjecie lub link. Z gory dziekuje.

Piotr Wawa
11-12-2014, 20:59
Dzięki za info, tak podejrzewałem, że ktoś chce mnie wydymać, firma ogólnopolska dość dobrze znana:) Ktoś ma jakąś godną polecenia firmę która robi went.mech na rurach PE, prośba o kontakt na Priv

Tomasz Brzęczkowski
12-12-2014, 06:59
A jakie to sa wysokiej jakosci kanaly? Moze jakies zdjecie lub link. Z gory dziekuje.

293731

Indiana_
13-12-2014, 14:35
Robię na systemie Termokontrol, czyli produkowane w Polsce kanały PE-Flex oraz skrzynki rozdzielcze i rozprężne ze stali nierdzewnej. Kanały Termokontrolu nie są robione z recyklingu, tylko z nowego tworzywa - to bardzo ważne dla zdrowia. Stal nierdzewna - to chyba wiadomo :-)
Do tego przewody elastyczne DEC, czyli najlepsze.

Piotr 28
13-12-2014, 15:56
Robię na systemie Termokontrol, czyli produkowane w Polsce kanały PE-Flex oraz skrzynki rozdzielcze i rozprężne ze stali nierdzewnej. Kanały Termokontrolu nie są robione z recyklingu, tylko z nowego tworzywa - to bardzo ważne dla zdrowia. Stal nierdzewna - to chyba wiadomo :-)
Do tego przewody elastyczne DEC, czyli najlepsze.

stal nierdzewna a po co ?

Indiana_
13-12-2014, 16:24
Stal nierdzewna jest po to, by w ciągu kilku godzin wykonać najbardziej wymyślne kształty skrzynek - wyloty dowolnej średnicy z dowolnego boku, według rysunku jaki prześlę. Jest to bardzo ważne, gdyż może w 10% budów wykorzystuje się typowe skrzynki typu 10 wylotów w rzędzie i rura zasilająca fi200.
Z tworzywa sztucznego nie da się wykonać takich skrzynek w rozsądnej cenie ani czasie. Drukarki 3D jeszcze żadna firma do tego nie zatrudniła, więc póki co jest wybór pomiędzy systemami ze stali ocynkowanej lub nierdzewki. Ponieważ daję 10 lat gwarancji, rdzewiejące po niedługim czasie skrzynki z ocynku odpadają i zostaje nierdzewka. No i wygląd, bez porównania lepiej prezentuje się stal nierdzewna :-)

mileski
13-12-2014, 20:20
A miedzy skrzynkami rozdzielczymi a centralą i dalej do czerpni/wyrzutni calość z elastycznycznych czy spiro również?

grzeniu666
13-12-2014, 20:27
Dom mam pokryty blachodachówką w kolorze grafitowym matowym. Jeden ze spadów skierowany jest idealnie na południe. Zastanawia mnie jak można wykorzystać ciepło które gromadzi się pomiędzy blachodachówką, a ociepleniem?... Czy ten temat był już gdzieś przerabiany?

Tak, chyba w tym temacie Jasiek o tym pisał:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-ja%C5%9Bkowe-quot-wynalazki-quot

PliP
13-12-2014, 22:10
Tak, chyba w tym temacie Jasiek o tym pisał:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-ja%C5%9Bkowe-quot-wynalazki-quot


Dzięki Wielkie - dokładnie o takie coś mi chodziło - czyli jednak można :)

cazp3r
16-12-2014, 18:43
witam
Mam pytanie odnośnie połączenia reku z wywiewem. Czy opłaca się i czy można użyć do tego celu komina z kanałem spalinowym i wentylacyjnym? Czy lepiej zrobić wyrzutnie w ścianie/dachu?

Tomasz Brzęczkowski
16-12-2014, 19:55
witam
Mam pytanie odnośnie połączenia reku z wywiewem. Czy opłaca się i czy można użyć do tego celu komina z kanałem spalinowym i wentylacyjnym? Czy lepiej zrobić wyrzutnie w ścianie/dachu?

Przecież to wentylacja! Warto tak ryzykować?

cazp3r
16-12-2014, 20:05
Przecież to wentylacja! Warto tak ryzykować?

Źle się chyba wyraziłem. W domu planuję tylko WM plus kominek (zatem niezbędny jest komin). Zauważyłem, że kominy spalinowe występują też z kanałem wentylacyjnym i właśnie o niego zapytuję czy warto dopłacić do komina i mieć ten kanał aby go użyć np w tym celu co powyżej?

Tomasz Brzęczkowski
16-12-2014, 20:08
Źle się chyba wyraziłem. W domu planuję tylko WM plus kominek (zatem niezbędny jest komin). Zauważyłem, że kominy spalinowe występują też z kanałem wentylacyjnym i właśnie o niego zapytuję czy warto dopłacić do komina i mieć ten kanał aby go użyć np w tym celu co powyżej?
Naprawdę? Stać Pana na najdroższe ogrzewanie i nie stać lepszą centralę? pomijam już, że robiąc kotłownię z salonu, zabierze Pan kominkowi główną zaletę - urok.

cazp3r
16-12-2014, 20:35
Naprawdę? Stać Pana na najdroższe ogrzewanie i nie stać lepszą centralę? pomijam już, że robiąc kotłownię z salonu, zabierze Pan kominkowi główną zaletę - urok.

Rozumiem, że każdy ma inne podejście do rzeczy ważnych i ważniejszych...o gustach nie dyskutujmy :)
Chcę zainwestować w dobre ocieplenie zatem "drogość" ogrzewania powinien spaść.
Coś jak spalanie w autach i cena paliw... Gdy auto żużywa 4l ON a 8 PB to jest większa różnica niż gdyby zużywało 1l ON a 2PB. Niby nadal 50% różnicy ale już do akceptacji kosztem wygody. I o tę wygodę a raczej mozliwośc wyboru mi chodzi...Chce mi się palić obsługuję kominek, nie mam czasu włączam konwektor.

Tomasz Brzęczkowski
16-12-2014, 20:44
Im lepsza izolacja tym ważniejsze sterownie ogrzewaniem i chłodzeniem.
A przykładu nie rozumiem, inwerter z rozprowadzeniem kosztuje taniej niż z kominka i mniej zużywa zł.

misiupl
16-12-2014, 21:10
Ja użyję kanału wentylacji grawitacyjnej jako wyrzutni, na pionowym kanale założę coś takiego: http://www.wirplast.pl/files/produkty/kominki_i_nasady/nasada_okragla_alfawent/pustak_podkladka_kominek_f%20copy.png
kanał 150, światło nasady jest OK, ew można podciąć lamele dla zwiększenia światła

kangaxx
16-12-2014, 21:23
A miedzy skrzynkami rozdzielczymi a centralą i dalej do czerpni/wyrzutni calość z elastycznycznych czy spiro również?

wedle uznania, ale flexy lepsze

cazp3r
16-12-2014, 21:24
[QUOTE=Tomasz Brzęczkowski;6707803A przykładu nie rozumiem....[/QUOTE] może zagmatwałem ale pobieżnie bez zbędnych wyliczeń: Dom słabo ocieplony i powiedzmy koszt ogrzewania 4tys np gazem i 8tys prądem (dla mnie wtedy cena prądu nie do przyjęcia)...ale przy lepszym ociepleniu czyli zachowując % różnicę będziemy mieć 1tys gazem i 2tys prądem....co jest już dla mnie zaletą ogrzewania prądowego zdecentralizowanego. Czyli ktoś powie że nadal prąd jest najdroższy ale już akceptowalny zważywszy na koszt serwisowania i stworzenia tego typu ogrzewania..

cazp3r
16-12-2014, 21:27
Ja użyję kanału wentylacji grawitacyjnej jako wyrzutni, na pionowym kanale założę coś takiego: http://www.wirplast.pl/files/produkty/kominki_i_nasady/nasada_okragla_alfawent/pustak_podkladka_kominek_f%20copy.png
kanał 150, światło nasady jest OK, ew można podciąć lamele dla zwiększenia światła

Czy taki komin też musi mieć wyczystkę? Jeśli tak to czy nie będzie zaciągał przez nią powietrza z pomieszczenia w którym stoi?

misiupl
17-12-2014, 07:40
Wyczystkę mają kanały spalinowe, tutaj nie widzę potrzeby.

mileski
18-12-2014, 10:19
wedle uznania, ale flexy lepsze

Przymierzam się do samodzielnego wykonania instalacji wentylacji i do tej pory przekonany byłem do wykonania odcinków czerpnia/wyrzutnia do centrali i dalej do skrzynek rozdzielczych ze spiro + klimafix. Po prostu flexy, które kiedyś widziałem, były słabej jakości (po rozciągnięciu było chyba więcej powietrza niż wełny w warstwie izolacji). Czy flexy DECa są lepsze pod tym względem? I jak często trzeba je mocować, aby się nie obwieszały (centralę będę miał w pomieszczeniu technicznym na parterze, czerpnię i wyrzutnię też, skrzynki rozdzielcze będą leżały na stropie parteru)? W necie widziałem DECe z izolacją 25 mm, czy są takie z 50mm?

duck
18-12-2014, 11:02
Wszystkie wymienniki są entalpiczne w rekuperatorach. Może Pan jaśniej się o jaki typ Panu chodzi?


Pan Tomasz ma rację: wszystkie wymienniki służące do odzysku ciepła są wymiennikami odzyskującymi entalpię. U nas na rynku ktoś marketingowo po prostu nazwał rekuperatory odzyskujące wodę z powietrza wywiewanego entalpicznymi, a o sprawności odzysku entalpii mówimy także, gdy nie ma odzysku wilgoci.

http://centrale-rekuperacyjne.pl/sprawnosc-rekuperatora-kalkulator/

I dla uporządkowania pojęć:
rekuperator - wymiennik ciepła,
na forach potocznie rekuperatorami nazywa się centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

kangaxx
27-12-2014, 23:22
Przymierzam się do samodzielnego wykonania instalacji wentylacji i do tej pory przekonany byłem do wykonania odcinków czerpnia/wyrzutnia do centrali i dalej do skrzynek rozdzielczych ze spiro + klimafix. Po prostu flexy, które kiedyś widziałem, były słabej jakości (po rozciągnięciu było chyba więcej powietrza niż wełny w warstwie izolacji). Czy flexy DECa są lepsze pod tym względem? I jak często trzeba je mocować, aby się nie obwieszały (centralę będę miał w pomieszczeniu technicznym na parterze, czerpnię i wyrzutnię też, skrzynki rozdzielcze będą leżały na stropie parteru)? W necie widziałem DECe z izolacją 25 mm, czy są takie z 50mm?

izolatorem jest powietrze a nie jakieś nitki przędzy kamiennej, szklanej czy innej gównianej :)

decy sam używam bo są wg mnie najlepsze w swojej klasie, czyli w kategoriach do jakich się je stosuje

Tomaszs131
21-01-2015, 15:27
Ponoc ceny wentylacji od Lutego poszybuja w gore- nie duzo ale zawsze dobrze cos zaoszczedzic, musze sie spieszyc z zakupem mojego. Stoje przed dylematem czy doplacic 1,5 K do wymiennika eltalpicznego czy moze przeznaczyc te pieniadze na cos innego.
kangaxx moglbys mi pomoc w podjeciu decyzji? W folderach jest napisane, ze owy wymiennik ma zdolnosc do przechwytywania 60% wilgoci z powietrza.
Moze ktos z forumowiczow uzytkuje WM z takim wymiennikiem i ma jakies na jego temat spostrzezenia.
Z gory dziekuje za odpowiedz.

fotohobby
21-01-2015, 15:46
Ale z czego do czego chcesz dopłacać ?

Tomaszs131
21-01-2015, 15:58
Moj instalator namawia mnie na reku z wymiennikiem entalpicznym, ktore byloby drozsze o 1.5k od zwyklego reku.
Pytanie brzmi czy warto?

romano78
21-01-2015, 17:34
Moj instalator namawia mnie na reku z wymiennikiem entalpicznym, ktore byloby drozsze o 1.5k od zwyklego reku.
Pytanie brzmi czy warto?
Sam się zastanawiałem nad takim wymiennikiem na pewno komfort lepszy w zimie ale jak z trwałością takiego wymiennika co to za wymiennik i jakie reku ?

Tomaszs131
21-01-2015, 17:49
Sam się zastanawiałem nad takim wymiennikiem na pewno komfort lepszy w zimie ale jak z trwałością takiego wymiennika co to za wymiennik i jakie reku ?
Stork-air, jesli chodzi o wymiennik to nie wiem, nie pytalem.
Trwalosc samego wymiennika jest tez istotna.

Liwko
21-01-2015, 18:02
Koniecznie sprawdź ile kosztują filtry. Czy są to jakieś specjalne, czy można je zastąpić włókniną za parę złotych na rok. Dedykowane filtry potrafią kosztować po kilkadziesiąt złotych od sztuki (wymienia się dwie). Ja filtry wymieniam 5-6 razy do roku.

gubik
21-01-2015, 18:26
Była wzmianka na forum o tych wymiennikach.
Temat umarł śmiercią naturalną, więc może szału nie ma lub przyszedł czas na "odgrzanie kotleta".
Chyba za dużo czytam.

fotohobby
21-01-2015, 18:53
Moj instalator namawia mnie na reku z wymiennikiem entalpicznym, ktore byloby drozsze o 1.5k od zwyklego reku.
Pytanie brzmi czy warto?

Jeszcze raz ponawiam pytanie:
Z czego do czego chcesz dopłacać ?
Marka, model - dla ulatwienia.

Tomaszs131
21-01-2015, 19:21
Jeszcze raz ponawiam pytanie:
Z czego do czego chcesz dopłacać ?
Marka, model - dla ulatwienia.

StorkAir Comfo 550 Luxe na StorAir Comfo 550 Entalpiczny.

romano78
21-01-2015, 20:58
Stork-air, jesli chodzi o wymiennik to nie wiem, nie pytalem.
Trwalosc samego wymiennika jest tez istotna.
Tam chyba jest wymiennik recair z tego co kiedys czytałem to pamiętam że tych wymienników nie można myc.

rudy 102
18-03-2015, 22:37
Witam
A polecicie dobą firmę w okolicy Legnicy która zamontuje rekuperator.

Błaszyki
19-03-2015, 05:27
Ja tez szukam firmy, która założy reku ale z okolic Poznania. Poleci ktoś kogoś solidnego?

Tomasz Brzęczkowski
19-03-2015, 05:33
A spróbować własną ekipą?

Błaszyki
19-03-2015, 20:27
własną ekipą? Dom zbudowałem sam, zamontować też dałbym radę ale doświadczenia nie mam i przydałby się ktoś kto się na tym zna

Tomasz Brzęczkowski
20-03-2015, 07:10
To się składa jak klocki lego. W 1989 nie było central, internetu, nawet kanałów w sklepach i nikt tego nie robił, a też się złożyło i działa.
Można nawet, robić z tego sztukę nowoczesną309392309393

kamihi
20-03-2015, 07:52
Ja tez szukam firmy, która założy reku ale z okolic Poznania. Poleci ktoś kogoś solidnego?

Dasz radę Błaszyki (warto)

rudy 102
20-03-2015, 20:56
Witam
Czy ktoś miał kontakt z tą firmą i może coś na jej temat powiedzieć.
COMFORTIS Konrad Czerw Trzebnica

CZARNY.
01-07-2015, 19:41
Macie już jakieś konkrety jeżeli chodzi o wiarygodność firmy Comfortis Konrad Czerw ?

Tomaszs131
04-01-2016, 17:06
Witam, mam w domu reku Zehnder 550 Luxe, rano po zimnej nocy (-18oC ) na wyświetlaczu jednostki pojawił się komunikat AA7.
Po rozmowie z instalatorem okazało się, że grzałka nie podołała niskiej temp. Mam ustawioną pracę ręku na pierwszym biegu w godzinach wieczornych i nocnych. Instalator twierdzi, że coś jest nie tak i grzałka powinna dać radę, z reklamacją postanowiliśmy poczekać do następnego razu. Jak myślicie czy coś z tą grzałą faktycznie może być nie tak, czy może ten typ tak ma i przy prawie -20 porostu się poddaje?

rgal
24-02-2016, 13:19
Cześć

Najwyższa pora kupić rekuperator - wstępnie planowałem wybrać Airpack180 ale zastanawiam się czy jest jakaś sensowna alternatywa.
Moje główne założenia : wydajność ok 180, średnica króćców ok 160, automatyczny bypass, sensowny sytem rozmrażania (zapewne nagrzewnica). Dodatkowo problemem jest kształt - miejsce montażu (między wiązarami w garażu) wymusza nie wymagający dużej przestrzeni sposób wymiany filtrów.
Macie jakieś pomysły na co jeszcze mogę popatrzeć?

kangaxx
04-03-2016, 19:05
wymiennik poziomo czy pionowo, krzyż czy pp ?

Konsultant marki Junkers
25-03-2016, 09:46
Witam,
Jeżeli szukają Państwo sprawdzonej firmy wykonującej instalacje z rekuperatorem, polecam wybór jednego z autoryzowanych instalatorów marki Junkers. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów, których można znaleźć w wielu miastach. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 600 801.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

plusfoto
25-03-2016, 10:05
Ceny jak na Junkersa przystało no cóż ale naklejka kosztuje. 350 za 13700 netto - no no no.

arztin2
25-03-2016, 10:08
plusfoto

no i zagadka płatnego profilu rozwiązana

:D

Tomaszs131
25-03-2016, 14:02
[QUOTE=plusfoto;7111288]Ceny jak na Junkersa przysta

Wow, to o wiele drożej od 550 Zehnder-a.

MadziulaPM
14-07-2016, 11:51
Poszukuję redukcji do rur 75x100 czy ktoś gdzieś widział? - zimą był dostępne teraz gdy potrzeba nigdzie trafić nie możemy

kamihi
14-07-2016, 13:21
Może PVC 75/110 zapodaj . Ja mam na to patent z uszczelką do okien i silikonem . Bo o trochę za duże

MadziulaPM
14-07-2016, 13:45
Kamihi, mógłbyś pokazać jak Ci to wyszło? wszystko 75x110 a na 100 nigdzie niczego nie ma.

Właśnie jedyne co znalazłam to kanalizacyjne, ale obawiam się, ze one są z najgorszych odrzutów robione i jednak może się cos tam ulatniać do wentylacji- nie chcielibyśmy rodzinki tym truć.

kamihi
14-07-2016, 14:05
Jak będę miał dostęp do swojego kąpa to ci wyślę.

Tomaszs131
30-11-2016, 13:12
Czy może ktoś instalował lub ma w domu zainstalowany produkt polskiej firmy Wanas?
Ponoć całkiem dobre reku, na markowych podzespołach?

Tomaszs131
19-02-2017, 15:28
Witam
Nie wiem czy jest się czym martwić ale rekuperator w trakcie pracy brzmi dosyć dziwnie. Wcześniej działał o wiele ciszej i to przy większej modulacji na 1 biegu.

https://youtu.be/S7W2Xuvv_us

Liwko
19-02-2017, 15:32
Możesz mieć któryś wentylator do wymiany.