PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

HenoK
14-10-2007, 07:59
witam

planuje załozyc reku z GDP i GWC firmy Dospel, co sadzicie o ich produktach i parametrach? Centrala Economic II 300.
Witolo
Regulacja obrotów wentylatorów jest do bani.
A co sądzicie o nowej centrali wentylacyjnej Dospela DAYTONA 250:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=255936103
http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=252&Itemid=308
Czy jakość tego wyrobu odpowiada cenie (nawet tej promocyjnej na Allegro) ?

Mani
20-10-2007, 22:01
Ja też planuję Dospela 300, nie wiem tylko czy w standarcie czy II, czy te nagrzewnice elektryczne mają sens?

akte
21-10-2007, 13:38
Przy Dospelu mają znaczenie - sprawność tego urządzenia nie jest za wysoka. A jeżeli nie będziesz miał GWC to z pewnością lepiej będzie spisywał sie Economic II z zainstalowaną grzałką.

HenoK
21-10-2007, 14:13
Przy Dospelu mają znaczenie - sprawność tego urządzenia nie jest za wysoka.
W nowej centrali wentylacyjnej Dospela DAYTONA 250 (http://dospel-comfort.com/dospel/index.php?option=com_content&task=view&id=252&Itemid=308) sprawność dochodzi do 95%.

akte
21-10-2007, 14:27
Daytona 250 to nie to samo co ECONOMIC 300, a zatem inne parametry. Przede wszystkim inna konstrukcja wymiennika. Wymiennik przeciwprądowy zastąpiono hybrydą.

HenoK
21-10-2007, 14:30
Daytona 250 to nie to samo co ECONOMIC 300, a zatem inne parametry. Przede wszystkim inna konstrukcja wymiennika. Wymiennik przeciwprądowy zastąpiono hybrydą.
Wiesz coś więcej o osiągach i konstrukcji Daytona 250 ?

Mani
21-10-2007, 18:17
Mam już GWC, czy ten nowy Dospel jest dużo lepszy?

wasiek
24-10-2007, 06:59
Potrzebuje porady. W obecnej chwili instalują mi rekuperator Dospela Economic 300. Panowie instalatorzy wpadli na pomysł zrobienia wyciągu w kominku tzn chcą mi przekuc sie przez sufit i spuścić rurę w miejscu gdzie bedzie zabudowa kominka. Mówią, że juz tak robili i w ten sposób powstaje dodatkowy kanał, który podczas mojego palenia w kominku zabiera ciepło i rozprowadza po całym domku na zasadzie dgp. Czy to będzie dobrze? Czy nie zakłócicałej pracy reku? Nie znam się na tym zupełnie a dzisiaj mam im powiedzieć czy tak chcę.Logicznie myśląc, to wydaje mi się, że można w ten sposób pozyskać ciepło tylko jak to się ma do obliczeń robionych przez Dospela?
Bardzo proszę o fachową pomoc. Dziękuję bardzo

Rincewind
24-10-2007, 18:20
też jestem an etapie wyboru. Parametry Daytona 250 wygladaja na papierze bardzo dobrze ale z tego co sie dowiedzialem ten reku nie ma bypassu !
Troche to dziwne skoro reklamuja go w parze z GWC MAX to co sie dzieje latem ?
W zwiazku z tym zastanawiam sie czy nie lepiej wybrac jednak Economica 300 przynajmniej latem kaseta letnia i ma sens z GWC.

Jeż
24-10-2007, 20:00
wasiek
Fachowej pomocy nie udzielę, bo tego rozwiązania nie znam z praktyki. Słyszałem o nim tylko. Jeśli nie jest już za późno, to spytaj panów instalatorów jakie będą przy różnych biegach włączonych w rekuperatorze:
- przepływ w m3/h powietrza odbieranego z kominka do rekuperatora,
- temperatura powietrza odbieranego z kominka,
- temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń,
- moc z kominka odbierana w ten sposób przez rekuperator i rozprowadzana po domu.
Ciekaw jestem co dpowiedzą na te pytania.
Pozdrawiam
Jeż

AMP
24-10-2007, 21:20
Potrzebuje porady. ......

Ja tak robię u siebie, tyle że powietrze reku bedzie zaciągał z komory dekompresyjnej (oddziela ona komorę konwekcyją - tę w której znajduje się czopuch wkładu od sufitu - tak ok 50 cm) więc tam powietrze nie bedzie już tak gorące, dodatkowo będzie się mieszało z powietrzem z salonu które przez kratki będzie zasysane do komory dekompresyjnej - usprawni pracę reku doprowadzając cieplejsze powietrze, a nie uszkodzi (jeśli mówimy o wymienniku z tworzywa), kanały do dgp niepotrzebne, no i czyściej będzie bo filtry są po drodze.

Jeż
24-10-2007, 21:50
AMP
To co Ty masz, to nie to samo co panowie instalatorzy zaproponowali wasiekowi. Chodzi o kwestię mocy odbieranej przez reku z kominka. U Ciebie z komory dekompresyjnej reku odbiera może 1kW, może 2kW uwzględniając, że zasysa powietrze konwekcyjne, no może trochę więcej. A u wasieka ile reku miałoby odbierać znad wkładu, aby zastąpić DGP? No właśnie - nie wiadomo. I w zależności ile, to koncepcja jest dobra lub ....
Wielekroć na forum padają różne opinie na różne tematy z pominięciem liczb, ilości, wartości itd. Tak można dyskutować na etapie wstępnego poszukiwania koncepcji. Jednak w momencie przejścia do praktycznego zastosowania tych koncepcji, trzeba przejść do konkretów, a wtedy zawsze konieczne są jakieś szacunki, obliczenia itp.
Pozdrawiam
Jeż

AMP
24-10-2007, 22:11
Jeż'u
słusznie prawisz;
u mnie jest to na zasadzie - pomysł wydaje się dobry, zobaczymy jak wyjdzie (oczywiście nie ze wszystkim tak jest :wink: ) ale daleki jestem od przeprowadzania dokładnych wyliczeń.

Jeż
24-10-2007, 22:24
Jeż'u
słusznie prawisz;
u mnie jest to na zasadzie - pomysł wydaje się dobry, zobaczymy jak wyjdzie (oczywiście nie ze wszystkim tak jest :wink: ) ale daleki jestem od przeprowadzania dokładnych wyliczeń.
Nie chodzi o dokładne. Myślę tylko o przybliżonych np. czy będzie 1kW, czy 5kW, czy 10kW. I nie oczekuję ich od Ciebie. To co zrobiłeś ja przy moim niewielkim doświadczeniu też w ciemno bym zrobił gdybym miał reku niczego nie licząc. Mnie chodzi o wydobycie za pośrednictwem wasieka jakichś szacunkowych choćby danych od jego panów instalatorów. A i wasiekowi te dane pomogą w decyzji.
Pozdrawiam
Jeż

Martin555
06-07-2008, 18:44
Klamka zapadła właśnie dogadałem sie z agagt zobaczymy jak to dziala 15 robimy GWC żwirowy a potem zobaczymy

Asia i Robert
08-07-2008, 11:09
Witam!
Może ktoś z szanownych forumowiczów montował centralę wentylacyjną SYSTEMAIR VR 400 E

i współpracował z firmą KlimatSystem?

PitMar64
08-07-2008, 21:48
Witam
Dzisiaj odwiedził mnie pan zajmujacy się montażem rekuperatorów . I właściwie gdy już sie zdecydowałem na zakup zadałem pytanie czy gdy będę miał kuchenkę gazową w kuchni i piec z otwartą komorą spalania w kotłowni nic nie będzie stało na przeszkodzie żeby montować całe to ustrojstwo . I tu pan wpadł w zakłopotanie . Po chwili zaczął się plątać że niby można , ale właściwie to nie można , gdyż i piec i kuchenka powinny miec jednak wentylacje grawitacyjną i nie do końca wie czy np. kominiarz odbierze mi dom .
I w związku z tym czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie : mogę czy też nie moge mieć wentylacji mechanicznej aby być w zgodzie z przepisami

pozdrawiam
Piotr

adam_mk
08-07-2008, 22:28
Kotłownię to bym wydzielił z bryły drzwiami uszczelkowymi i zrobił tam wentylację grawitacyjną. Bardzo dużo powietrza pobiera taki piec.
Chodzi w automacie! Pilnuje tego termostat.
Z tą kuchnią....
Dobrze zrobioną mechaniczną nawiewno-wywiewną, zrównoważoną to jaki mistrz kominiarski odbierze. Byle partacz-czeladnik i przygłup będzie szukał kratki i bardzo marudził...
Kuchnię obsługują ludzie. Nie pracuje całodobowo i ciągle.

Adam M.

tres34
09-07-2008, 12:40
Z tego co widze pieknie kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem w waszych malutkich domkach. A przeciez jeszcze bedzie pobierac prad :lol: Za rownowartosc wydanej przez was kasy, robie sobie wlasnie podgrzewany basen. I kto tu jest frajerem? :P

piwopijca
09-07-2008, 12:49
Chciales zablysnac, czy moze pochwalic sie jak to duzy masz dom?
Jeju, alez mi zaimponowales ...hehehe... taka elokwencja i gracja wypowiedzi a skromnosc az bije po oczach - jesli chciales sie pochwalic swoimi inteligentnymi pomyslami to mysle ze zrobiles to, mozesz ju nic nie pisac

Pzdr.

Wgregor
09-07-2008, 13:19
Witam
Dzisiaj odwiedził mnie pan zajmujacy się montażem rekuperatorów . I właściwie gdy już sie zdecydowałem na zakup zadałem pytanie czy gdy będę miał kuchenkę gazową w kuchni i piec z otwartą komorą spalania w kotłowni nic nie będzie stało na przeszkodzie żeby montować całe to ustrojstwo . I tu pan wpadł w zakłopotanie . Po chwili zaczął się plątać że niby można , ale właściwie to nie można , gdyż i piec i kuchenka powinny miec jednak wentylacje grawitacyjną i nie do końca wie czy np. kominiarz odbierze mi dom .
I w związku z tym czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie : mogę czy też nie moge mieć wentylacji mechanicznej aby być w zgodzie z przepisami

pozdrawiam
Piotr

Znaczy "zakłopotany fachowiec" można montować rekuperator przy kuchni gazowej i starym piecu. Gdyby ktoś stwarzał problemy to dzwoń do kominiarzy "www.kominiarczyk.pl

sSiwy12
09-07-2008, 14:05
PitMar64
Zgodnie z przepisami w kuchni z kuchenka gazową może być zastosowana wentylacja mechaniczna, natomiast w pomieszczeniu w którym zainstalowano kocioł gazowy z otwarta komora spalania, stosowanie wentylacji mechanicznej jest zabronione.

Wgregor
09-07-2008, 14:51
To oczywięcie nieprawda! mechanicznej wyciągowej!

sSiwy12
09-07-2008, 15:57
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Ale:

§ 148.2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.
§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia, a takŜe odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niŜ 1.
2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3.

A przywołana Norma (PN-B-02431-1:1999) mówi:

Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu (przy gazie cięższym od powietrza następuje "zamiana" otworów wentylacyjnych.
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z pomieszczeń sąsiednich wyposażonych w wentylację naturalną nawiewną. Wymagane są wtedy otwory w ścianie lub kanał doprowadzający powietrze zewnętrzne

A skoro nie można stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej i nie wolno "mieszać" mechanicznej z grawitacyjną, to wniosek jasny.
Nawet z uwagi na bezpieczeństwo własne, mając na uwadze, fakt, ze wentylacja mechaniczna może "stanąć", to taka interpretacja - moim zdaniem - jest słuszna.

PitMar64
09-07-2008, 21:19
Kurczę czyli jednak nie mogę . I dopiero teraz to mam problem gdyż wentylacją mechaniczną próbowałem się ratować ze względu na to że grawitacyjna przez błąd pani architekt która komin zrobiła mi w złym miejscu ( idealnie na styku kilku krokwi ( najchętniej zabiłbym babę :oops: ) nie działa :evil: Najgorzej jest właśnie w kotłowni i właściwie najbardziej mi o nią chodziło ! Wprawdzie mam tam otwór w murze 15x20 trochę ponad podłogą , ale co z tego skoro jest nawiew a nie ma wywiewu . Może ktoś ma jakiś pomysł ?

HenoK
09-07-2008, 21:35
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Ale:

§ 148.2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.
§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia, a takŜe odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niŜ 1.
2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3.

A przywołana Norma (PN-B-02431-1:1999) mówi:

Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu (przy gazie cięższym od powietrza następuje "zamiana" otworów wentylacyjnych.
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z pomieszczeń sąsiednich wyposażonych w wentylację naturalną nawiewną. Wymagane są wtedy otwory w ścianie lub kanał doprowadzający powietrze zewnętrzne

A skoro nie można stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej i nie wolno "mieszać" mechanicznej z grawitacyjną, to wniosek jasny.
Nawet z uwagi na bezpieczeństwo własne, mając na uwadze, fakt, ze wentylacja mechaniczna może "stanąć", to taka interpretacja - moim zdaniem - jest słuszna.
Niby tak, ale :

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

W Normie, którą cytujesz nie dyskwalifikuje się wentylacji mechanicznej.

Wgregor
09-07-2008, 21:41
Możesz możesz. . wentylacja grawitacyjna jest podciśnieniowa, więc jako taka tylko może przeszkadzać spalaniu (jak mechaniczna wyciągowa) aktualne przepisy wykluczają łączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Masz jakis z tym problem to najlepszy gosciu w temacie to www.kominiarczyk.pl Janusz Rękas. Bardzo chetnie wszytko wyjasnia i przepisy ma w jednym palcu.

sSiwy12
10-07-2008, 08:32
To wszystko prawda i dlatego napisałem "moim zdaniem taka interpretacja jest słuszna". Wiem co potrafi gaz i dlatego sam nie zastosowałbym takiego rozwiązania w swoim domu. Fakt, może nie powinienem używać sformułowania "jest zabronione". :oops:

HenoK
10-07-2008, 10:00
To wszystko prawda i dlatego napisałem "moim zdaniem taka interpretacja jest słuszna". Wiem co potrafi gaz i dlatego sam nie zastosowałbym takiego rozwiązania w swoim domu. Fakt, może nie powinienem używać sformułowania "jest zabronione". :oops:Żadne rozwiązanie wentylacji nie zwalnia od myślenia i kontroli całej instalacji. Co z tego, że będziesz miał przepisową kratkę wentylacyjną w kotłowni, jak w kominie wentylacyjnym kawki urządzą sobie gniazdo ?

sSiwy12
10-07-2008, 10:02
"Tysz prawda" :lol:

Wgregor
10-07-2008, 10:26
Wiem co potrafi gaz i dlatego sam nie zastosowałbym takiego rozwiązania w swoim domu.. :oops:

ja też wykluczyłem... gaz. Różnice w koszcie kWh gaz/prąd ( narazie) z dużym zapasem pokryłem zdecydowanym zmniejszeniem potrzeb ciepła przez świetną izolacją termiczną i rekuperatorem. I wyszło, że nie dość , że mało płacę to jeszcze dom był tańszy w budowie , bo zwiększenie izolacji termicznej kosztowało mniej niż koszty doprowadzenie gazu, kotłowni i "rozprowadzenia"

Jareq
21-07-2008, 17:53
Witam wszystkich

Chciałbym wrócić do dyskusji o modelu Renovent HR
W jego opisie znalazłem to: http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=27&products_id=115

" Renovent HR posiadają wbudowany panel sterujący, na którym można zaprogramować miedzy innymi wydatki powietrza dla odpowiednich prędkości wentylatorów. Ustawiony wydatek powietrza jest utrzymywany na zadanym poziomie niezależnie od oporów w instalacji
(w określonym zakresie ciśnienia), zmniejszając ewentualne następstwa źle zaprojektowanej instalacji "


Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem, że ten rekuperator będzie starał się utrzymywać powietrze nawiewane i wywiewane na tym samym poziomie a w rezultacie uniknie się nad lub podciśnienia w domu?
Czyli bez względu na różnicę oporów powstałych na skutek innych długości kanałów wentylacyjnych nawiewu i wyciągu oraz co ważniejsze podczas przełączania poboru powietrza z GWC na czerpnię ścienną powinniśmy mieć zapewniony równy nawiew i wywiew powietrza?

pozdrawiam

Magus
23-07-2008, 17:27
Hej,

Mam pytanko, ktore swietnie pasuje do tego watku :)
Jaki bylby koszt zrobienia dwufazowego wymiennika ciepla dla reku?
Czy to sie oplaci? zasadniczo nie problem zrobic uklad 2 rury w zbiorniku z ciecza parujaca prz zadanej temp - 18-22.
Ale czy taka konstrukcja sie wogole sprawdzi w reku?

pozdrawiam wszystkich "slodowych" :D

Wgregor
23-07-2008, 18:59
Witam wszystkich

Chciałbym wrócić do dyskusji o modelu Renovent HR
W jego opisie znalazłem to: http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=27&products_id=115

" Renovent HR posiadają wbudowany panel sterujący, na którym można zaprogramować miedzy innymi wydatki powietrza dla odpowiednich prędkości wentylatorów. Ustawiony wydatek powietrza jest utrzymywany na zadanym poziomie niezależnie od oporów w instalacji
(w określonym zakresie ciśnienia), zmniejszając ewentualne następstwa źle zaprojektowanej instalacji "


Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem, że ten rekuperator będzie starał się utrzymywać powietrze nawiewane i wywiewane na tym samym poziomie a w rezultacie uniknie się nad lub podciśnienia w domu?
Czyli bez względu na różnicę oporów powstałych na skutek innych długości kanałów wentylacyjnych nawiewu i wyciągu oraz co ważniejsze podczas przełączania poboru powietrza z GWC na czerpnię ścienną powinniśmy mieć zapewniony równy nawiew i wywiew powietrza?

pozdrawiam

Tak naprawdę to zależy bardziej od dystrybucji powietrza za wentylatorem, czyli tego typu gadżet to tylko marketing. wystarczy, ze zrobi się instalację na trójnikach i już tego nie wyregulujesz. Nawiew świżego powietrza powinien być ze skrzynki rozdzielczej .

Jareq
23-07-2008, 19:52
Tak naprawdę to zależy bardziej od dystrybucji powietrza za wentylatorem, czyli tego typu gadżet to tylko marketing. wystarczy, ze zrobi się instalację na trójnikach i już tego nie wyregulujesz. Nawiew świżego powietrza powinien być ze skrzynki rozdzielczej .

Po pierwsze dzięki za odpowieź.


Ale czy mógłbyś trochę rozwinąć ?

Bardziej zainteresowało mnie to w związku z przełączaniem czerpni ściennej na GWC . Z tego co wyczytałem ( na forach ) przy przełączeniu zmieniają się opory ( zakładam że są inne w czerpni ściennej i GWC). Tak wiec i przepływ powietrza się zmieni na wentylatorze nawiewnym a na wywiewny pracuje w niezmienionych warunkach. Powstanie wiec różnica nawiew/wywiew i tu właśnie widziałem zastosowanie tego " marketingu "

zadam jeszcze jedno pytanie

Jak sterować przełączaniem czerpni GWC i ściennej.

Czy ktoś rozwiązał te kwestię. Jak " zaciągnąć " do pracy GWC wtedy kiedy trzeba - myślę o automatyce . Czyli jak w zimie temperatura w GWC jest wyższa niż powietrze na dworze. I odwrotnie jak w lecie chłodzić powietrze w domu.

Moim zdaniem potrzebne byłyby 3 czujniki i sterownik ( tylko jaki ? :-? )
1. czujnik na wlocie czerpni ściennej - mierzy temp. możliwą do uzyskania z dworu
2. czujnik na wlocie ( a może lepiej na wylocie lub w samym ) GWC - mierzy temp. możliwą do uzyskania z GWC
3. czujnik w domu - mierzy temp." optymalną" - taka jaka chcemy mieć w pomieszczeniach.

Problem ( przynajmniej dla mnie ) to sterownik który przetworzyłby te dane.
Czyli musiałby sobie policzyć skąd czerpać powietrze żeby było najlepsze do dążenia do zadanej do utrzymania w domu temperatury.

Jak było to gdzieś rozkminiane to dajcie proszę linka a jeżeli nie to może ktoś się nad tym pochyli i dokopie sie do takiego sterownika.

Pozdrawiam

adam_mk
24-07-2008, 08:27
"Jak sterować przełączaniem czerpni GWC i ściennej. "

Można dać pentium duo, quadro czy okto, napisać program, lub poszukać sterownika z odpowiednimi programami....
Można oprogramować byle jaki sterownik przemysłowy...
Ale...
Pod ziemią stale masz około 7-10stC (w zależności od tego gdzie mieszkasz).
To wiesz i tego parametru ciągle mierzyć nie trzeba.
Jeżeli zwykłym termostatem (lodówkowym) o zakresie 0-10stC zmierzysz temperaturę za oknem i na jego skali ustawisz punkt około 7stC, to po przekroczeniu w dowolną stronę zewnętrznej temperatury nastawionej, termostat poda lub zabierze sygnał sterujący przełączeniem.
Na lato dajesz drugi termostat. O zakresie 0-30stC.
Ustawiasz na jakie 25stC.
Spinasz równolegle i jest!

Jak dasz siłowniki na 230V to sygnał masz "wprost".

Pozdrawiam Adam M.

DeeM
24-07-2008, 08:32
zmniejszając ewentualne następstwa źle zaprojektowanej instalacji
To rzeczywiście bełkot marketingowy.
Wentylatory co prawda będą starać się utrzymywać stałe wydatki (zakładam, że są to EBM'y) ale nic poza tym. Nie podzielą powietrza w odpowiednich ilościach do odpowiednich pomieszczeń, nie wytłumią "przesłuchów" pomiędzy pomieszczeniami czy szumów kiedy prędkość przepływu jest zbyt wielka i nie zmniejszą oporów, gdy przewód zbyt cienki.

Wgregor
24-07-2008, 08:59
To zrób proste doświadczenie, lub zadzwoń do inż. technologa dospela (projektanta daytony), który to robił 697871275. na 20-to metrowym kanale założył 6 trójników na każdy założył anemometr. Puścił 100m3/h
Na ostatnim trójniku "wychodziło" 105m3! na pierwszym "podciągało"
---Co do tego mają wentylatory?
---Dlatego doświadczone firmy robią wentylację na skrzynce rozdzielczej!

Wgregor
24-07-2008, 09:06
Co do sterowników GWC / powietrze, produkuje je Brzęczkowski.

DeeM
24-07-2008, 09:24
---Dlatego doświadczone firmy robią wentylację na skrzynce rozdzielczej!
Produkowane pewnie też przez TB :wink:

Wgregor
24-07-2008, 09:28
a merytorycznie do doświadczenia i praktyki możesz się odnieść?

DeeM
24-07-2008, 10:16
Tak, u mnie na strychu jest "skrzynka rozdzielcza" zbudowana z dwóch szeregowo połączonych trójników - jak zwał tak zwał - działa dokładnie tak samo i masz rację że upraszcza całą instalację i ułatwia regulację.
Pozdrowienia

piwopijca
24-07-2008, 10:26
To zrób proste doświadczenie, lub zadzwoń do inż. technologa dospela (projektanta daytony), który to robił 697871275. na 20-to metrowym kanale założył 6 trójników na każdy założył anemometr. Puścił 100m3/h
Na ostatnim trójniku "wychodziło" 105m3! na pierwszym "podciągało"
---Co do tego mają wentylatory?
---Dlatego doświadczone firmy robią wentylację na skrzynce rozdzielczej!

Mozesz mi wytlumaczyc jakim cudem wyszlo wiecej niz wentylator mogl "wyslac"?
Skoro wentylator byl ustawiony na 100m3/h to jak to sie stalo, ze na wyjsciu bylo 105m3/h? Moze to bledy pomiarowe?
Moze cisnienie w pomieszczeniu/naczyniu pierwszym bylo wyzsze niz w rurach i "wdmuchalo" powietrze do nich?
Przyznam ze nie rozumiem tego, na koncu powinno raczej spadac niz rosnac?
Jestem najwyrazniej prostym czlekim, wytlumacz mi to dokladniej, czyzby oprocz cisnienia zmieniala sie tez wydajnosc (rosla) wentylatora? :o

Pzdr.

adam_mk
24-07-2008, 10:27
"Mam pytanko, ktore swietnie pasuje do tego watku
Jaki bylby koszt zrobienia dwufazowego wymiennika ciepla dla reku?
Czy to sie oplaci? zasadniczo nie problem zrobic uklad 2 rury w zbiorniku z ciecza parujaca prz zadanej temp - 18-22.
Ale czy taka konstrukcja sie wogole sprawdzi w reku? "

Pomysł ciekawy i ma prawo zadziałać!
Wielu ludzi zastanawiało sie tu nad zastosowaniem wody "szarej".
Można by tę szarą i ciepła z pralki i prysznica czy wanny "poodzyskiwać" termicznie...
Ale to może być fajna mała "fabryka"... No, i grawitacyjnie tę szarą tam trzeba by puszczać, więc miejsce instalacji dość nisko by wypadło...
Wprojektować w budę by to trzeba...
Adam M.

adam_mk
24-07-2008, 10:33
piwopijca
Mogło!
Poczytaj "dysza de Lavala" i "zwężka Venturiego".
Potem obejrzyj pistolet do piaskowania...
Nie ma tu cudu!
Sama fizyka!
Adam M.

piwopijca
24-07-2008, 10:44
Zaraz, przeciez gosciu polaczyl rury do wentylacji wiec o tej samej srednicy i tojniki o tej samej srednicy wewnetrznej wiec jakim cudem mialo by zadzialac w ten sposob?
Facet "badal" wentylacyjna instalacje a nie chcial wytwarzac podcisnienie etc...
Stad moje zdziwienie, skoro chcial sprawdzic wydajnosc przy trojnikach to chyba cos nie tak zmontowal skoro zadzialalo jak "Zwężka Venturiego" lub "Dysza de Lavala"?
Jak moze byc taki pomiar wiarygodny?
Moze tak sie robi, a ja po prostu nie wiem tego :cry: ?

adam_mk
24-07-2008, 10:48
Robi się systemy trójnikowe na rurach sztywnych, ale nie jest to łatwe!
Liczy się to, dobiera średnice i wydajności, trzeba się ostro trzymać poza zakresem podsysania...
Bardzo łatwo tu popełnić błąd...
Adam M.

piwopijca
24-07-2008, 10:53
Masz na mysli dobor srednic dla zaspokojenia roznego zapopotrzebowania poszczegolnych pomieszczen?

Pewnie lepsze sa skrzynki rozprezne i do nich podlaczanie rur wentylacyjnych?

Pzdr.

Wgregor
24-07-2008, 10:55
Podsysania się nie policzy, dodam dalej, że podłączono potem pod wyżej wymieniony układ 200m3/h i okazało się, że na ostatnim trójniku nic nie ma a na pierwszym dmucha najwięcej. . Jedyne pewne i bezpieczne rozwiązanie to skrzynka (np z darco)

adam_mk
24-07-2008, 14:44
Gwiazdka lub równomierny podział na 2 na 2 na 2 jest znacznie łatwiejsze i pewniejsze.
Układy liniowe są trudne...
Adam M.

am76
24-07-2008, 15:48
Robi się systemy trójnikowe na rurach sztywnych, ale nie jest to łatwe!
Liczy się to, dobiera średnice i wydajności, trzeba się ostro trzymać poza zakresem podsysania...
Bardzo łatwo tu popełnić błąd...

Czy to oznacza, że jednak skrzyna rozprężna górą? A na stronach poważnych i znanych instalatorów są przede wszystkim przykłady instalacji wykonanych na trójnikach. Chyba tylko u bursy są schamty na skrzynce ale oni za to mają jakieś takie małe te przekroje kanałów i jakąś starą, mało sprawną i prądożerną centralkę.


Gwiazdka lub równomierny podział na 2 na 2 na 2 jest znacznie łatwiejsze i pewniejsze.
Układy liniowe są trudne...

A co to jest ta gwiazdka? Czy to też skrzynka rozprężna?

A co do tych skrzynek to tak mi właśnie przyszło do głowy, że jak ją ustawimy w jakimś dostępnym miejscu to po 10-ciu latach można od niej odpiąć kanały i przeczyścić a z dostaniem się do wszystkich trójników może być pewien problem.

Wgregor
24-07-2008, 15:51
A to jakim cudem?

Układ trójników a skrzynka ( http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=15&pid=143#poz )

Ani w teorii a praktyce tego stwierdzenia nie udowodnisz

Wgregor
24-07-2008, 16:00
Adam, a wiesz gdzie tkwi niechęć do dobrych rozwiązań? W komputerze.
Programy nie mają w bibliotekach skrzynek tylko trójniki, więc projektanci co robią? Chrzanią i dorabiają filozofię by zarobić!

Wgregor
24-07-2008, 16:13
Robi się systemy trójnikowe na rurach sztywnych, ale nie jest to łatwe!
Liczy się to, dobiera średnice i wydajności, trzeba się ostro trzymać poza zakresem podsysania...
Bardzo łatwo tu popełnić błąd...

Czy to oznacza, że jednak skrzyna rozprężna górą? A na stronach poważnych i znanych instalatorów są przede wszystkim przykłady instalacji wykonanych na trójnikach. Chyba tylko u bursy są schamty na skrzynce ale oni za to mają jakieś takie małe te przekroje kanałów i jakąś starą, mało sprawną i prądożerną centralkę.


Gwiazdka lub równomierny podział na 2 na 2 na 2 jest znacznie łatwiejsze i pewniejsze.
Układy liniowe są trudne...

A co to jest ta gwiazdka? Czy to też skrzynka rozprężna?

A co do tych skrzynek to tak mi właśnie przyszło do głowy, że jak ją ustawimy w jakimś dostępnym miejscu to po 10-ciu latach można od niej odpiąć kanały i przeczyścić a z dostaniem się do wszystkich trójników może być pewien problem.

Bursa robi wentylacje od 1991 roku (zadzwoniłem do nich 0586221444) a przkroje rur i skrzynki są francuskie ELGE taka instrukcja , czy producent chciałby źle?
A przekroje są optymalne chodzi o szumy. W zbyt dużych kanałach powietrze płynie turbulentnie więc dudni (niskie częstotliwości) w zbyt wąskich może gwizdać (wysokie częstotliwości ) stąd złoty środek dla central o wydatku do 400m3/h średnice 60 i 80 mm.

Magus
24-07-2008, 19:15
Pomysł ciekawy i ma prawo zadziałać!
Wielu ludzi zastanawiało sie tu nad zastosowaniem wody "szarej".
Można by tę szarą i ciepła z pralki i prysznica czy wanny "poodzyskiwać" termicznie...
Ale to może być fajna mała "fabryka"... No, i grawitacyjnie tę szarą tam trzeba by puszczać, więc miejsce instalacji dość nisko by wypadło...
Wprojektować w budę by to trzeba...
Adam M.

Moj pomysl na dogrzewanie jest taki:

GWC, wentylator na poziomie gruntu, wymiennik na poddaszu.

W takim ukladzie spokojnie woda szara moznaby wstepnie dogrzac powietrze z GWC - poniewaz jest na poziomie gruntu wiec nie bedzie problemu z darmowym dostarczeniem plynow, ale... zasadniczo myslalem czy jest sens skozystac z przemiany fazowej w wymienniku -> rura ze zuzytym powietzrem ogrzewa plyn, ktory parujac swietnie odbiera energie cieplna oddajac ja na rurze z powietrzem swiezym. Wymiana ciepla jest znacznie efektywniejsza w ten sposob. Aczkowliek nie mam wiedzy aby dokladniej policzyc bilans cieplny i ew. rozmiary konstrukcji (zaleznie od materialu).

A z innej beczki: wymiennik tradycyjny (bez wykozsytania zmian fazowych).

Pytanie brzmi: jaka powinna byc powierzchnia wymiany w wymienniku przeciwpradowym dla 500m3/h. Zalozmy, ze grubosc blachy rozdzielajacej 0,1mm a wloty/wyloty maja fi=30cm. Konstrukcyjnie - wymiennik o przekroju podwojnej spirali (po przecieciu poprzecznym bedzie wygladal jak galaktyka dwuramienna, tudziez, jak litera "S", ktorej koncowki owijaja sie o "rdzen").
Odleglosc miedzy wartstwami - 1cm. Calosc da sie wykonac z 1 kawalka blachy + "denka" na kazdym koncu wraz z wlotami/wylotami.

Wydaje mi sie, ze tego typu konstrukcja powinna byc bardzo wydajna, a jednoczesnie nie jest skomplikowana (mzoe nawet da sie zrobic samemu).

piwopijca
25-07-2008, 05:27
Bursa robi wentylacje od 1991 roku (zadzwoniłem do nich 0586221444) a przkroje rur i skrzynki są francuskie ELGE taka instrukcja , czy producent chciałby źle?
A przekroje są optymalne chodzi o szumy. W zbyt dużych kanałach powietrze płynie turbulentnie więc dudni (niskie częstotliwości) w zbyt wąskich może gwizdać (wysokie częstotliwości ) stąd złoty środek dla central o wydatku do 400m3/h średnice 60 i 80 mm.

Ciekawe ze tak czesto i chetnie powolujesz sie na francuskie "doswiadczenia". Uwazasz ze francuscy producenci sa tak uczciwi ze robia wszystko doskonale?
Przyklad: Na calym swiecie zakazano stosowania jako najlepsze zrodlo ochrony odgromowej piorunochronow aktywnych. We francji jest ustawa, ktora stwierdza ze sa one lepsze od tradycyjnych (np.iglica B. Franklin'a) i jak najbardziej zezwala a nawet zaleca jej stosowanie. Cala unia walczy z tym zeby zlikwidowali ten przepis - no ale pewnie unia i swiat nie ma racji bo francuzcy producenci i sprzedawcy sa tak uczciwi, ze maja racje nawet wtedy gdy udowodniono im, ze to nie dziala

Pzdr.

Wgregor
25-07-2008, 07:43
Na swoje doświadczenie nie mogę się powoływać
Na doświadczenia Dospela też nie
Na Brzęczkowskiego brrrr Boże broń (od 1990 robi.)
Francuskie i szwedzkie też nie wchodzą w grę.
Czyje doświadczenie jest doświadczeniem?
Czy lepszy jest działający wymiennik, idealny model do badań, czy luźne dywagacje późniejszych użytkowników.

Przecież poza doświadczeniem gołym okiem widać, że przy skrzynce http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=15&pid=143#poz

(Na darco też się nie powoływać?) ciśnienie na każdy pokój będzie jednakowe, przy trójnikach NIE
Jak to można negować?

Dlaczego Bursa i Brzeczkowski przez tyle lat wypracowali taką technologię i ją stosują ? chcą by klient był niezadowolony? Czy to ma sens???

Pomyśl 3 razy zanim coś takiego napiszesz.

piwopijca
25-07-2008, 09:47
Moze dlatego ze im sie oplaca?

Proponuje Tobie najpierw pomyslec kilka razy zanim zaczniesz tak natretnie udowadniac wyzszosc "zagranicznych" firemek - pomysl jeszcze o tym, ze to nie sa bezplatne porady i pomoc tylko firmy, ktore maja zarabiac i to jak najwiecej.
Ja nie jestem zakochany w zadnym rozwiazaniu ani firmie -o Tobie tego niemozna powiedziec. Jak na czlowieka ktory z Brzeczkowskim nie ma nic wspolnego strasznie agresywnie bronisz jego teorii, wogole nie dopuszczasz innych propozycji i rozwiazan do glowy. Twoje (Brzeczkowskiego) sa jedynie sluszne a reszta to herezje - no coz kazdy podobno musi w cos wierzyc
Myslales kiedys o oltarzyku z nim? Przeczytaj sobie Swoje wypowiedzi to zrozumiesz dlaczego z taka ironia odpisuje
Ja chce miec dobrze, tanio w uzytkowaniu i w inwestycji i komfortowo. Co zasluguje to miano samo okresle, tutaj dzielimy sie spostrzezeniami, problemami etc. a Ty ciagle to samo "glosisz". Wszyscy znamy Twoje zdanie wiec moze dopusc innych i ich pomysly. Moze beda lepsze niz te Twoje i tansze a moze nie, my jako uzytkownicy to ocenimy w inwestycji i uzytkowaniu
Nie napisalem zeby nie powolywac sie wogole na innych ale robic to z umiarem i rozsadkiem no i chociaz odrobina krytycyzmu - nie tak slepo przyjmowac bo zagraniczne to dobre -stad przyklad piorunochronow
Za duzo nie na temat juz leci, czas wrocic do meritum :evil:

Pzdr.

Wgregor
25-07-2008, 10:37
Gdzie napisałem, że z Brzęczkowskim nie mam nic wspólnego. Przecież mam dom ogrzewany elektrycznie i rekuperator założony w 2000 roku. To kto inny by mi to założył. Przecież nawet piszę, że wysyłam posty, że daję przedruki.
A ciebie nie rozumiem, jak sie powołuję na nasze firmy to źle, jak na zagraniczne to jeszcze gorzej. Piszesz zarobić jak najwięcej... przecież całe moje pisanie to obniżenie kosztów!
- po co robić żwirowy wymiennik czy za długi rurowy do powietrza o znanym wcześniej strumieniu?
-po co robić wentylację na "głośniejszych" sztywnych kanałach?
-po co wkładać kupę kasy w ciepłe pompy , solary , kotłownie jak można taniej i skuteczniej osiągnąć większe efekty izolując?
-po co kupować i przyklejać tak izolację termiczną by nie była skuteczna?
-po co tak robić izolacje wodną by ściana musiała być mokra?

Chcesz mieć dom "trzy lirowy" czy nie na to pytanie sobie odpowiedz!

Jareq
25-07-2008, 18:09
Dzięki za odpowiedzi


"Jak sterować przełączaniem czerpni GWC i ściennej. "


Pod ziemią stale masz około 7-10stC (w zależności od tego gdzie mieszkasz).
To wiesz i tego parametru ciągle mierzyć nie trzeba.
Jeżeli zwykłym termostatem (lodówkowym) o zakresie 0-10stC zmierzysz temperaturę za oknem i na jego skali ustawisz punkt około 7stC, to po przekroczeniu w dowolną stronę zewnętrznej temperatury nastawionej, termostat poda lub zabierze sygnał sterujący przełączeniem.


Pozdrawiam Adam M.

Co do zimy to sprawa rzeczywiście prosta, jak temperatura spadnie poniżej możliwej do otrzymania z GWC to zawsze będziemy chcieli powietrze ogrzać i załączyć GWC.
Co do termostatu wydaje mi się że, taki termostat jaki opisujesz jest urządzeniem on/off i włączy lub wyłączy jedno urządzenie a tu trzeba by sterować dwiema przepustnicami wiec potrzebny jest sterownik przełączający pracę z czerpni ściennej na czerpnię GWC ( nadal nie wiem jaki byłby dobry )


"
Na lato dajesz drugi termostat. O zakresie 0-30stC.
Ustawiasz na jakie 25stC.


Pozdrawiam Adam M.

Z latem to sprawa nie jest chyba taka prosta.

Najważniejszą sprawą w lecie jest wybór czerpni w zależności od temperatury " optymalnej " jaką chcemy mieć w domu.

Zakładam że, by poss reku przełącza się przy temp. " optymalnej " 22 st. i taka temperaturę chcemy utrzymywać.

W domu jest 20 st. na dworze 26 st. - przy termostacie " letnim " ustawionym na 25 st. ( lub inną dowolną temp.) po przekroczeniu jej do domu będzie brane chłodne powietrze z GWC - czyli nie takie jak chcemy.

Drugi przykład może mało prawdopodobny ale możliwy

W domu ( jakimś cudem :o np. imprezka i mamy ciepełko :oops: co może nie być takie złe bo jest szansa na jakiś toples :lol: 8) ) mamy 26 stopni na dworze 24 st. i stamtąd bierze powietrze czyli praktycznie nie ma szans na odrobinę chłodnego powiewu a w GWC chłodzik czeka i czeka zbliża się wieczór i szanse na chłodny powiew maleją :( ale rosna na toplesik :D :o


Co o tym sądzicie i ty adam_mk - ie ?

Nadal szukam czegoś co z tym sobie poradzi ( chyba przy moich umiejętnościach majsterkowicza potrzebowałbym podanie konkretnego modelu )


Co do sterowników GWC / powietrze, produkuje je Brzęczkowski.

Można jakiś link lub opis

Dziękuję i pozdrawiam

Jareq
25-07-2008, 18:12
Co do skrzynki rozdzielczej.

Czy jej funkcje może przejąć obudowa kominka z której będą rozchodzić się kanały nawiewne ?



Pozdrawiam.

adam_mk
25-07-2008, 18:19
I bajpas i przełącznik czerpnia naścienna/GWC to trójniki z przełączaniem strugi.
Zazwyczaj takie.
Ja stosuję Belimo jako siłowniki w tych trójnikach.
Pobierają 1,5W i 230V
Podanie fazy stawia je w stanie "A"
Zabranie - w stanie "B".
Trzy termostaty załatwiają i bajpas i czerpnię i lato i zimę...
No, mnie załatwiają...
Można jakie pentium i superprogram...
Adam M.

Jareq
25-07-2008, 19:27
adam_mk

Wszedłem na stronę, patrzę i patrzę i nie kumam widzę siłowniku ale nie widzę siłowników z przepustnicami ( gotowych - połączonych ) pewnie trzeba to jakoś skleić tylko co i jak ? Jaki siłownik, jakie przepustnice?

Pewnie nadużywam Twojej cierpliwości ale może w wolnej chwili napiszesz co i jak ( model siłownika modele przepustnic - a może jest gotowiec ) - Tylko tak łopatą do głowy :roll:

Co do termostatów to chyba załapałem, popraw jeżeli źle to połączyłem.

Termostat 1 na dworze - (zima) podaje fazę przy temp. np. + 6 i przełącza na GWC
Termostat 2 na dworze - ( lato ) podaje fazę przy temp. np + 23 i przełącza na GWC
Termostat 3 w domu - ( jako zabezpieczenie " chłodzenia " w zimie lub innej porze roku ) przy przekroczeniu temp. " optymalnej" w domu podaje fazę na stycznik zamontowany na przewodzie Termostatu 2

Pozdrawiam

Wgregor
25-07-2008, 21:21
Co do skrzynki rozdzielczej.

Czy jej funkcje może przejąć obudowa kominka z której będą rozchodzić się kanały nawiewne ?



Pozdrawiam.

Skrzynka ta sama ale wentylacja to nie ogrzewanie.

Wgregor
25-07-2008, 21:27
I bajpas i przełącznik czerpnia naścienna/GWC to trójniki z przełączaniem strugi.
Zazwyczaj takie.
Ja stosuję Belimo jako siłowniki w tych trójnikach.
Pobierają 1,5W i 230V
Podanie fazy stawia je w stanie "A"
Zabranie - w stanie "B".
Trzy termostaty załatwiają i bajpas i czerpnię i lato i zimę...
No, mnie załatwiają...
Można jakie pentium i superprogram...
Adam M.
Zwróć się do Brzęczkowskiego on robi jedej termostat z zakresami do gwc wg własnego wyboru.

adam_mk
26-07-2008, 07:13
Acha!
Charytatywnie robi? Daje każdemu, kto poprosi?
bo widzisz....
Poza wszelkimi innymi moimi zaletami (cierpliwość, na przykład), to ja jestem też
"Mistrzem w wytwarzaniu i naprawie urządzeń elektrycznych i elektronicznych"
oraz
"Czeladnikiem zawodu radio i telewizja"
Od lat wiem gdzie bateryjka ma +
Mój zestaw jest bardzo niezawodny i w pełni nastawialny w/g upodobań użytkownika.
Adam M.

Wgregor
26-07-2008, 07:21
Cierpliwości to na 100% nie zabraknie, emerytura. Domniemuje, że ty automatykę rozdajęsz za darmo.

adam_mk
26-07-2008, 07:45
Nie!
Ale jak muszę, to nawet sterowniki przemysłowe projektuję, wykonuję i programuję, choć nie przepadam za tym.
Nie muszę latać za takimi zabawkami do nikogo.
Nie muszę kupować projektów..
Nie muszę zlecać projektowania PCB.
Nie muszę zlecać montażu i uruchamiania.

Adam M.

Wgregor
26-07-2008, 07:49
to czemu nie przeliczysz ile ciepła może zostawić w gwc każde 100m3/h i nie sprawdzisz jak się zachowuje ogrzewany grunt?

adam_mk
26-07-2008, 07:59
A co jest z tymi oporami rury fi 200?
Adam M.

Wgregor
26-07-2008, 08:16
Nie wiem. Ale zawsze w mniejszym wymienniku będą mniejsze.

adam_mk
26-07-2008, 08:34
to w takim zupełnie malutkim prawie zerowe?
Adam M.

Lopesjus
13-08-2008, 10:52
Za kilka dni zamierzam rozpocząć montaż wentylacji mechanicznej. W czasie ostatnich kilku miesięcy, kiedy to intensywnie przeglądałem wątki związane z tym procesem, naszło mnie wiele pytań. Odpowiedzi znalazłem wiele, są jednak pytania, na które odpowiedzi się nie pojawiły (od praktyków):
* alergicy - czu zauważyliście poprawę? Czy stosujecie dodatkowe filtry? Czy przebywanie w domu (dość sterylnym) a następnie wyjście na "niebezpieczny świat zewnętrzny" nie wywołuje efktu "jojo"?
* panie domu (ew. panowie) - czy sprzątanie jest łatwiejsze? Mniej kurzu itp... Czy ktoś może zamieścić zdjęcie filtra przed czyszczeniem/wymianą? Moze to wielu przekonać

Chętnie usłyszę Wasze opinie, niezaleznie od nich decyzji nie zmienię. Pozdrawiam

mery26
13-08-2008, 12:41
* panie domu (ew. panowie) - czy sprzątanie jest łatwiejsze? Mniej kurzu itp... Czy ktoś może zamieścić zdjęcie filtra przed czyszczeniem/wymianą?
ostatnio sprawdzałem filtry na reku-z ciekawości, nie potrzeby-i nie zauważyłem na nich znacznych śladów "wyłapania" nieczystości (kurzu). Oczywiście znajdzie się liść, robal latający na wlocie, kawałki wełny :o na wylocie ale filtr nie wygląda tak jak w aucie po paru m-cach. Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku.
W domu kurzy się jak zwykle-WM to nie odkurzacz!

HenoK
13-08-2008, 13:32
Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku.A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :).

mery26
13-08-2008, 13:48
Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku.A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :).
wtedy ja jestem w pracy :(

HenoK
13-08-2008, 14:09
Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku.A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :).
wtedy ja jestem w pracy :(No to współczuję !

hanejek
13-08-2008, 14:23
Wentylacja pracuje 6-8h na dobę od 0,5 roku.A co przez pozostałe 16-18h doby ?, No chyba, że jest to miejsce pracy :).
wtedy ja jestem w pracy :(

Możesz podzielić się czy jesteś zadowolony/a z reku? Może uda Ci się napisać trochę więcej. Wentylacja jest mało wykorzystywana. Czy warto było ją robić?
Jakie są plusy a jakie minusy?

mery26
13-08-2008, 14:49
tak patrząc na sprawe to c.o. też mam mało wykorzystywane :(
Jestem zadowolony, szczególnie w zimie. Przynajmniej mam kontrolę nad wymianą powietrza w domu. Czy warto? kwestia ta zbyt często jest na forum poruszana. Co można więcej napisać? Na szybach nie skrapla się woda, odwiedzający nie stwierdzają "zapachów" w domu. Jest i działa-kiedy mam na to ochote. jak wyjezdzam-wyłączam.
pozdr.

hanejek
13-08-2008, 14:53
Dziękuję za odpowiedź.

narciarz
16-08-2008, 02:52
Witam,

Rozważam montaż rekuperatora+gwc.
Po 3 miesiącach interesowania się tematem nadal mam wątpliwość czy wydane na ww. zestaw 33-35 tys nie będzie mnie irytować jesli nie będzie zauważalnej różnicy w stosunku do istniejącej wentylacji grawitacyjnej
(przeznaczona do wentylacji powierzchnia ma ok. 250m2 i objętość 600-650m3).

Prosiłbym uzytkowników o Wasze spostrzeżenia:
1. czy instalacja przy marszowej wielkości wymiany szumi w pokojach?
2. czy pojawia się dmuchanie na osoby przebywające pod nawiewami?
3. czy po kilku latach pracy rurowego gwc pojawia się zapach mogący świadczyć o zabrudzeniach wewnątrz gwc? (ew. czy jest sens instalacji rur antybakteryjnych?)
4. czy praca centrali będącej w pomieszczeniu gospodarczym oddzielonyym zwłykłymi drzwiami będzie słyszalna - do czego można porównać poziom natężenia dźwięku, np. odkurzacz, wiertarka (bez obciążenia) ?

Co do higienicznego rozwiązania gwc, czy ktoś jest użytkownikiem systemów opartych na rurkach z glikolem (Dospel, NedAir)? Nigdzie nie jest podawana sprawność przekazania ciepła z ogrzanego w gruncie glikolu do czerpanego powietrza poprzez rodzaj wymiennika/chłodnicy.

Ewentualnie prosiłbym o wszelkie inne spostrzeżenia w tym temacie.

Czy istnieje możliwość zobaczenia "na żywo" pracującej instalacji w domu użytkownika nie związanego z firmą instalacyjną?

Piczman
16-08-2008, 08:32
Po 3 miesiącach interesowania się tematem nadal mam wątpliwość czy wydane na ww. zestaw 33-35 tys nie będzie mnie irytować jesli nie będzie zauważalnej różnicy w stosunku do istniejącej wentylacji grawitacyjnej

Chcesz wydać 35 tyś na zmianę wentylacji ??? :o
Ludzie budując od podstaw czyli zaoszczędzając na budowie kominów went. mieli by wątpliwości ,,,
Ja też bym miał :lol:

Słyszałeś może o GWC Wodny 1 ?
Jak dobrze to przemyślisz to uda Ci się do 15 tyś to wszystko mieć !
Sprawnie działające ,,,
Pozdr.

manieq82
18-08-2008, 21:56
Witam,

Rozważam montaż rekuperatora+gwc.
Po 3 miesiącach interesowania się tematem nadal mam wątpliwość czy wydane na ww. zestaw 33-35 tys nie będzie mnie irytować

Z pewnościa będzie ponieważ ... większość wydaje połowę mniej !
I nie mówię już o adamie_mk i innych złotych rączkach którzy tutaj na forum pokazują cuda jak za niewielką kaskę zrobić dobrze działający system ale o tym że zamawiasz i Ktoś Ci to robi!

Mi wyszło tak:
Reku 7 tyś (np Bartosz)
Przewody i inne 3 tyś
GWC żwirowy - 5 tyś

Mamy 15 z własną pracą montując to
Oprócz GWC myślę że za 15 powinni ci to zrobić
Rozejrzyj sie jeszcze raz i wyślij więcej zapytań o kosztorysy albo - zakasaj rękawy i do pracy rodacy :)

Pozdrawiam

PS.
A co do pytań
Ad.1 Ludzie pisze że niesłyszalna do 3/4 mocy
Ad.2 Jak dasz faciatę do anemostatu to oczywiście że tak - przy normalnej pracy zakładam że nie będzie "wiało" po plecach
Ad.3 Pisali że za taką cenę jak te Rehau liczy - nie ma sensu ich kupować ale - bodajrze @Januszek posiada rurowy i nic nie pisze że grzyby zbiera w reku :D
Ad.4 A to zależy, raczej wiertarka czy inne są głośniejsze- w dokunetacji każdego reku jest głośność w db - porównaj z czymś. Jak pisali inni (sam nie widzaąłem na oczy jeszcze) nie są to wiatraki jak w samolocie ale troche szumią. Myślę że będzie OK.

Czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj - ja od pół roku lecę po wątkach i nie mogę skończyć.
Ciagle cholera coś dopisują :D:D

Pozdrówka again

narciarz
18-08-2008, 23:53
Wielkie Dzięki za wsparcie,
juz rozważałem, że szczytną ideę rekuperatora trzeba będzie porzucić ale jeszcze powalczę.
Co prawda oferty rzędu 15 tys. za instalację+centrala już mam, ale jak dokładają gwc, nie wiedzieć czemu od razu robi się ponad 30

SUSPENSER
19-08-2008, 22:20
Wielkie Dzięki za wsparcie,
juz rozważałem, że szczytną ideę rekuperatora trzeba będzie porzucić ale jeszcze powalczę.
Co prawda oferty rzędu 15 tys. za instalację+centrala już mam, ale jak dokładają gwc, nie wiedzieć czemu od razu robi się ponad 30

W takim razie sam zrób GWC.

Ja mam rurowy i widziałem jak proste było jego wykonanie (z materiałami kosztował 3 tys) - nawet opsałem to na forum :wink:

manieq82
22-08-2008, 05:47
Żwirowy jest cholernie drogi ze względu na cenę żwiru. Ja się roglądałem i przy złożu o powierzchni ok 30 m2 i grubości 0,6-0,7 potrzeba ok. 30 ton.
Po 120 zeta u mnie krzykneli za to za mniejszą frakcję, grubsza po 200. Na allegro znalazłem gościa który mi odpowienią przywiezie za 2500 transportem (ale musze zobaczyć co to za towar)

Także to plus rury plus kopanie - ja liczę ok. 4500 żwirowy przewymiarowany :D
z wkładem własnej pracy
Pozdrawiam

Aniutka i Roofi
27-08-2008, 13:39
A ja mam pytanie, na ile jest potrzebna nagrzewnica dla rekuperatora?

Dokladnie chodzi mi o model Renovent HR 300. W ofercie, którą dostałam napisano, że nagrzewnica współpracuje tylko z pełną automatyką, co naturalnie podwyższa koszty urządzenia i instalacji. Mogę jednak zrezygnować z montażu nagrzewnicy i sterować urządzeniem ręcznie (przełącznik 3-pozycyjny). Decyzja należy do mnie (o zgrozo!!!).

Ja się grzecznie pytam... muszę zgłębić tajemną wiedzę na każdy z tematów, który mnie w życiu spotka??? Dlaczego nie można zdać się na fachowców, którzy się tym zajmują? :(

Wytłumaczcie mi, proszę, jak ważna jest ta nagrzewnica... wiem, że reku sterowane ręcznie można przykręcić lekko na niższy bieg, aby nie zamarzało przy zbyt niskich temperaturach na zewnątrz. I tyle.
co jeszcze muszę wiedzieć?

Zazdroszczę wszystkim tym, którzy nie mają wątpliwości co do montażu, wyboru rekuperatorów, ba, nawet potrafią sobie je sami zrobić!! :D

A może kupić najtańszy reku na rynku, do tego tuboflexy i będzie dużo taniej?? :wink: A przecież wszystko musi działać! :D

A.

Piczman
02-09-2008, 22:44
Firma która wykonała mi projekt wentylacji ma w sprzedaży od niedawna REKUPERATOR KANAŁOWY MITSUBISHI !

http://allegro.pl/item422302558_rekuperator_kanalowy_mitsubishi_250m 3_h_wys_grat.html

Co o tym myślicie? Niby najcichsza centrala na rynku :wink:

Cenowo podobnie do Daytony 250 !

HenoK
03-09-2008, 07:08
Firma która wykonała mi projekt wentylacji ma w sprzedaży od niedawna REKUPERATOR KANAŁOWY MITSUBISHI !

http://allegro.pl/item422302558_rekuperator_kanalowy_mitsubishi_250m 3_h_wys_grat.html

Co o tym myślicie? Niby najcichsza centrala na rynku :wink:

Cenowo podobnie do Daytony 250 !

Główne zalety :

W urządzeniu typu Lossnay wlot i wylot powietrza po tej samej stronie razem z wymiennikiem krzyżowym odzyskują temperaturę i wilgoć z pokoju.
...
# Papierowy wymiennik krzyżowy dla wyższej sprawności
# Nie występuje zjawisko wykraplania się wody z powietrza (brak odpływu skroplin)
Więcej na jego temat :
http://www.aireco.pl/?lang=pl&p=3&b=4&d=&id=228
http://www.klimatyzacja.pl/pliki/rekuperacja/rekuperatory.jpg
Ten wymiennik ciepła ma dodatkową zaletę - nie będzie wysuszał powietrza, chociaż nie wiem czy to jest zawsze zaleta. Dla powierzchni do 100m2 może wystarczyć, chociaż produkują cały typoszereg tych central aż do 2000 m3/h (dla 800 m2 powierzchni).
Obejrzałbym go w działaniu i porównał z Daytoną :).

am76
03-09-2008, 07:52
Ten wymiennik ciepła ma dodatkową zaletę - nie będzie wysuszał powietrza, chociaż nie wiem czy to jest zawsze zaleta.

Marketing rekuperatorowy jest niesamowity. Za naprawdę sporą kasę sprzedają Ci pudełko w którym prawie nic nie ma a to po to, żeby:
1) oszczędzać energię, ale zaraz przecież tej energii zaoszczędzi się tak mało że to się nie opłaca
2) no ok to w takim razie po to żeby zapewnić komfort, odprowadzić wilgoć żeby nie było pleśni - OK super rekuperator jest w takim razie niezbędny bo bez niego nie będzie komfortu (zaduch, wilgoć, "pizganie" zimnym powietrzem, ...)

A te najnowsze rekuperatory to po co są skoro wilgoci nie usuwają?

Piczman
03-09-2008, 08:12
Dla mnie też kicha z tą wilgocią!
Fakt,,, w zimie nie przesusza powietrza ale w zimie się wentyluje jak najmniej i wtedy wilgotność nie stanowi problemu!

W lecie natomiast to może być problem,sam nie wiem!

Planuję po SSZ ocieplić szybko strop ( drewniany) aby zamknąć parter i podłączyć Reku żeby mi osuszał chałupę :wink:
W zimie zewnętrzne powietrze jest w mrozy suche i powinno dać efekt!

Jak wyjdzie zobaczymy,,,

Narazie dalej stawiam na Daytona 250 .

HenoK
03-09-2008, 10:08
Dla mnie też kicha z tą wilgocią!
Fakt,,, w zimie nie przesusza powietrza ale w zimie się wentyluje jak najmniej i wtedy wilgotność nie stanowi problemu!

W lecie natomiast to może być problem,sam nie wiem!

W katalogu http://www.aireco.pl/d/products/228/1.pdf piszą o możliwości pracy z odzyskiem ciepła lub bez niego. Jednak czy jest to rzeczywiście możliwe w tej centrali ?
W zimie przesuszenie powietrza może być rzeczywiście uciążliwe.

Odzysk wilgoci, to dodatkowy zysk energetyczny, ale musiałaby być nad tym jakaś kontrola.

ravbc
03-09-2008, 10:26
Dla mnie też kicha z tą wilgocią!
Fakt,,, w zimie nie przesusza powietrza ale w zimie się wentyluje jak najmniej i wtedy wilgotność nie stanowi problemu!

W lecie natomiast to może być problem,sam nie wiem!

W katalogu http://www.aireco.pl/d/products/228/1.pdf piszą o możliwości pracy z odzyskiem ciepła lub bez niego. Jednak czy jest to rzeczywiście możliwe w tej centrali ?
W zimie przesuszenie powietrza może być rzeczywiście uciążliwe.

Odzysk wilgoci, to dodatkowy zysk energetyczny, ale musiałaby być nad tym jakaś kontrola.

Przecież to chyba oczywiste, że poza sezonem grzewczym (no powiedzmy wtedy, gdy i bez tego jest dość ciepło w domu) odzysk ciepła, czyli praca rekuperatora jest bezcelowy. W tym okresie można zastosować najzwyklejszy bypass - omijamy rekuperator, więc i nie ma odzysku wilgoci, więc i nie ma problemu z jej nadmiarem. Niemniej mi się ten rekuperator nie podoba (i nie chodzi o "wrażenia wizualne"). ;-)

HenoK
03-09-2008, 11:56
Przecież to chyba oczywiste, że poza sezonem grzewczym (no powiedzmy wtedy, gdy i bez tego jest dość ciepło w domu) odzysk ciepła, czyli praca rekuperatora jest bezcelowy. W tym okresie można zastosować najzwyklejszy bypass - omijamy rekuperator, więc i nie ma odzysku wilgoci, więc i nie ma problemu z jej nadmiarem. Tylko jak wykonasz ten bypass, jak oba wentylatory są zabudowane w centrali ?

ravbc
03-09-2008, 12:09
Przecież to chyba oczywiste, że poza sezonem grzewczym (no powiedzmy wtedy, gdy i bez tego jest dość ciepło w domu) odzysk ciepła, czyli praca rekuperatora jest bezcelowy. W tym okresie można zastosować najzwyklejszy bypass - omijamy rekuperator, więc i nie ma odzysku wilgoci, więc i nie ma problemu z jej nadmiarem. Tylko jak wykonasz ten bypass, jak oba wentylatory są zabudowane w centrali ?
Słuszna uwaga. ;-) To kolejny element, który mi się w tym rekuperatorze nie podoba. Choć w sumie dziwne byłoby gdyby tego producent nie przewidział, zwłaszcza że z rysunku wygląda, że dorobienie "wkładu letniego" powinno być dość proste.

HenoK
03-09-2008, 13:24
Okazuje się, że jednak ten rekuperator ma bypass :
http://www.fr13.republika.pl/budowa/Lossnay.jpg
To daje mu jednak przewagę nad Daytoną 250.

Piczman
03-09-2008, 14:08
Mam kilka informacji,które uzyskałem od działu technicznego firmy Skala :

Podobno BARDZO cichy, gość jeszcze nie spotkał tak cichej pracy wentylatorów!
Spadła sprzedaż Daytony na rzecz właśnie tego urządzenia ,,,
Dostanę jeszcze dzisiaj dokładne dane techniczne i opis,,,
Wymiennika nie trzeba wyciągać,do bajpasu jest przekładnia,którą trzeba przystawić na odpowiednią pozycją :D
Nie wiem co to jest ten papierowy wymiennik,pewnie dodatkowy jakiś jednorazowy,,,
I najważniejsze! Nie ma za kwotę 4500 zł żadnego sterowania :evil:
Oczywiście można dokupić(a nawet trzeba), koszt to 140 Euro :o

A i jeszcze jedno,przy maksymalnej wydajności czyli 250 m3/h pożera tylko 104 W :D

Dla porównania Daytona 250 bierze 120 W !

PS. Dotyczy to wszystko modelu LOSSNAY LGH-25RX4 - 250m3/h !

HenoK
03-09-2008, 17:28
Planuję po SSZ ocieplić szybko strop ( drewniany) aby zamknąć parter i podłączyć Reku żeby mi osuszał chałupę :wink:
W zimie zewnętrzne powietrze jest w mrozy suche i powinno dać efekt!

Narazie dalej stawiam na Daytona 250 .
W instrukcji obsługi Daytony jest uwaga, że nie nadaje się ona do osuszania budynku.

sSiwy12
03-09-2008, 17:47
Ale w lecie z "bajem-pasem".... :roll:

HenoK
03-09-2008, 18:51
Ale w lecie z "bajem-pasem".... :roll:
Nie rozumiem ?
Daytona 250 nie ma baypassu :(.

Piczman
03-09-2008, 19:18
No właśnie,,,,
Nie pomyślałem że jeśli będę nawiewał mroźne powietrze to w domu będzie ujemna temperatura :roll:
To osuszanie odpada ???

HenoK
03-09-2008, 19:59
No właśnie,,,,
Nie pomyślałem że jeśli będę nawiewał mroźne powietrze to w domu będzie ujemna temperatura :roll:
To osuszanie odpada ???
Do osuszania najlepiej wykorzystać ... osuszacz.
Tego typu urządzenia zużywają stosunkowo mało energii, a potrafią zebrać nawet kilkanaście litrów wilgoci w ciągu doby, czyli w ciągu kilku dni doprowadzić poziom wilgotności do normy.
Trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić z tempem osuszania - niektóre technologię nie znoszą szybkiego schnięcia :(.

Aniutka i Roofi
03-09-2008, 20:32
Witam Panie i Panów
mam pytanie, ile może kosztować nagrzewnica do Renovent HR 300? Gdybym chciała jej nie montować? Czy mogę, biorąc pod uwagę, że pomieszczenie, w którym będzie znajdował się reku będzie miało ok 15 stopni c. A jeśli zechcę, czy mogę zamontować później???

pozdrawiam budujących
A.

Depi
03-09-2008, 22:48
A co na temperatura pomieszczenia do nagrzewnicy? Nagrzewnica ma nagrzewać powietrze nawiewane (z zewnątrz) a nie rekuperator! :lol:

HenoK
04-09-2008, 06:59
A co na temperatura pomieszczenia do nagrzewnicy? Nagrzewnica ma nagrzewać powietrze nawiewane (z zewnątrz) a nie rekuperator! :lol:
Możesz zainstalować ją nawet na zewnątrz, tylko wtedy przy okazji będziesz grzał powietrze zewnętrzne.
Nagrzewnica przed centralą wentylacyjną zapobiega zamarznięciu wymiennika.
Nagrzewnica za centralą wentylacyjną pozwala uzyskać odpowiednią temperaturę powietrza nawiewanego.
W pewnych sytuacja zarówno jedna jak i druga może być potrzebna :).

Aniutka i Roofi
04-09-2008, 07:16
Instalator powiedział mi, że nagrzewnica służy głównie wstępnemu ogrzaniu powietrza nawiewanego z zewnątrz i zapobiega (w zimie) "zamarzaniu" rekuperatora. W zimie jednak urządzenie pracuje na niższym biegu i jak stoi w ciepłym pomieszczeniu, nagrzewnica nie musi być instalowana (co jednocześnie obniża koszty oferty :D ).
Co o tym myślicie?

A.

Depi
04-09-2008, 07:52
Myślimy, że to bzdura. Ciepłe pomieszczenie nie ma nic do tego - myślisz, że się to powietrze ogrzeje przepływając przez metr kanału??? :o

Myślimy także, że nagrzewnica to zły pomysł - żre prąd jak młody kormoran ryby. Jako ochronę przeciwzamrożeniową proponujemy GWC.

adam_mk
04-09-2008, 08:43
:lol: :lol: :lol:
Sama prawda!!!
Adam M.

tres34
04-09-2008, 08:50
Nie chcialem miec reku i nie zalozylem.Za krytyke instalacji paru juz oplulo mnie jadem (polska specjalnosc, nie ma sie czym przejmac). Ostatnio robilem krotki rachunek kosztow. Przyjalem dla prostoty ze instalacja kosztuje 10tys pln, roczny koszt ogrzewania domu 3tys pln. Reku odzyskuje max 1/4 kosztow grzania, czyli 750pln/rok. Od tego odejmujemy filtry, ktore trzeba zmieniac co miesiac. Niech bedzie ze kosztuja 30pln, czyli 750-(12x30)= 390pln. Raz na rok trzeba zlecic firmie czyszczenie zeby instalacja nie siala plesni i grzybow, niech kosztuje to 100pln, czyli 390 -100=290pln. Pradu rocznie bierze min. za 250pln, czyli 290-250= 40pln. Przy koszcie instalacji 100tys pln reku zwraca sie po 250latach. "Swietna" inwestycja. A co jesli instalacja byla drozsza? O drobiazgach typu szum wentylatora nie wspomne.

MCB
04-09-2008, 08:54
tres34:

Po pierwsze nie 100tys.

Po drugie nie łącz kosztów rekuperacji i wentylacji mechanicznej. Policz jakie są zyski z rekuperacji i jaki jest koszt samego wymiennika.

Po trzecie po co czyścic co roku?

Po czwarte jaki szum wentylatorów?

MCB

HenoK
04-09-2008, 09:08
Myślimy, że to bzdura. Ciepłe pomieszczenie nie ma nic do tego - myślisz, że się to powietrze ogrzeje przepływając przez metr kanału??? :o

Myślimy także, że nagrzewnica to zły pomysł - żre prąd jak młody kormoran ryby. Jako ochronę przeciwzamrożeniową proponujemy GWC.
Są też rekuperatory pracujące bez problemów w temperaturach ujemnych, np.
REKUPERATOR KANAŁOWY MITSUBISHI LOSSNAY :
http://www.aireco.pl/?lang=pl&p=3&b=4&d=

adam_mk
04-09-2008, 09:12
tres34
Brak zadania domowego!!! Nie poczytałeś dostatecznie dobrze!
Polska specjalność to także "zjechać coś czego się nie ma/nie zna/ nie ma o tym pojęcia"

Posiewasz obiegowe bzdury. Nie jest tak, jak piszesz.

Nie zrobiłeś - i DOBRZE!!
TY tak chciałeś. Tak to zostawmy!

Solary masz? Też są "nieopłacalne".
Adam M.

Piczman
04-09-2008, 09:17
Nie chcialem miec reku i nie zalozylem.Za krytyke instalacji paru juz oplulo mnie jadem (polska specjalnosc, nie ma sie czym przejmac). Ostatnio robilem krotki rachunek kosztow. Przyjalem dla prostoty ze instalacja kosztuje 10tys pln, roczny koszt ogrzewania domu 3tys pln. Reku odzyskuje max 1/4 kosztow grzania, czyli 750pln/rok. Od tego odejmujemy filtry, ktore trzeba zmieniac co miesiac. Niech bedzie ze kosztuja 30pln, czyli 750-(12x30)= 390pln. Raz na rok trzeba zlecic firmie czyszczenie zeby instalacja nie siala plesni i grzybow, niech kosztuje to 100pln, czyli 390 -100=290pln. Pradu rocznie bierze min. za 250pln, czyli 290-250= 40pln. Przy koszcie instalacji 100tys pln reku zwraca sie po 250latach. "Swietna" inwestycja. A co jesli instalacja byla drozsza? O drobiazgach typu szum wentylatora nie wspomne.

I przeczyta to jakiś Laik i co ???
Za głowę się złapie i po temacie!

Nie wypisuj takich bzdur bo szkodzisz ,,,

Aniutka i Roofi
04-09-2008, 09:39
no to co ja mam zrobić z tą nagrzewnicą? :cry: :cry: Gwc nie wchodzi w grę, mam wysoko wodę gruntową, na rurowe-mało miejsca. Poza tym mam już chyba dosyć kosztów dodatkowych. Za GWC z montażem zapłacę znowu jakieś 8 tys. albo lepiej... sama niestety nie zrobię...

A.

Piczman
04-09-2008, 09:44
Zrób GWC glikolowe, w czym problem?
Mokra działka poprawia jego wydajność!

Poczytaj o GWC Wodny 1 !

Pozdr.

Aniutka i Roofi
04-09-2008, 10:36
Zrób GWC glikolowe, w czym problem?
Mokra działka poprawia jego wydajność!

Poczytaj o GWC Wodny 1 !

Pozdr.

ok, o takim nie czytałam. Wiesz może coś o kosztach? (dom 170m2, kubatura użytkowej bez garażu-ca.450m3, 4os. )

a wie ktoś może ile kosztuje nagrzewnica do mojego reku? (Renovent hr300)

tres34
04-09-2008, 10:50
Pojechaliscie sobie, czego sie spodziewalem. Ale moze jakis konkret, ze co zle niby policzone? I ze trzeba czyscic to nie sam sobie wymyslilem, ale murator. Macie chyba zaufanie do swojego pisma?

HenoK
04-09-2008, 11:01
Pojechaliscie sobie, czego sie spodziewalem. Ale moze jakis konkret, ze co zle niby policzone? I ze trzeba czyscic to nie sam sobie wymyslilem, ale murator. Macie chyba zaufanie do swojego pisma?Jak już tak chcesz porównywać, to przewody wentylacji grawitacyjnej również wymagają przeglądów i czyszczenia (Art. 62, ust. 1 pkt 1 c. ustawy Prawo budowlane). Bierzesz to pod uwagę w swoich kalkulacjach? Czy takie kontrole i czyszczenie są tańsze niż przy wentylacji mechanicznej ?

Piczman
04-09-2008, 11:13
ok, o takim nie czytałam. Wiesz może coś o kosztach? (dom 170m2, kubatura użytkowej bez garażu-ca.450m3, 4os. )


Poczytaj,pozapisuj najważniejsze rzeczy,najmij dobrego hydraulika i zgromadź materiały.A i jeszcze koparka koniecznie!
Koszty?
Koparka+rurka wodociągowa+nagrzewnica na zamówienie+pompa i sterownik+robocizna(hydraulik).
Na moje oko jakieś 4 tyś!
Można kupić gotowca czyli GWC MAX firmy Dospel za 9 tyś ,ale to tylko materiał więc drogo wyjdzie!Zasada działania ta sama!Poszukaj,są zestawy na Allegro.pl !

Wszystko znajdziesz w TYM WąTKU (http://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm)
Udanej lektury :D

Marek13
04-09-2008, 11:30
U mnie rekuperator działa już 8 rok. Instalacja trochę chałupnicza - po prostu kazałem ułożyć przewody wentylacyjne, a centralę sam połączyłem z przewodami.

Filtry - brudzą się i trzeba je wymieniać - to prawda. Moje filtry są jednak na tyle proste, że wykorzystuję włókninę do okapów kuchennych.

Szumy wentylatora - nie ma się co oszukiwać - słychać. Ale za to są zamknięte okna i nie słychać samochodów itp.

Grzałka - nie mam i rekuperator nigdy nie zamarzł. Fakt stoi na strychu, a tam jest minimum 8 stopni.

By-pass -musi być. Inaczej w lecie podgrzewamy sobie dodatkowo dom. Ja nie mam i musze dwa razy do roku przekładać kanały wentylacyjne.

Sterowanie wydajnością - mam bezstopniowy regulator. Nie wiem dlaczego niektórzy producenci upierają się przy 3 - 4 pozycjach.

Wszystko kosztuje - ale powiew ciepłego, świeżego powietrza w zimie, oraz czyste okna bez wilgoci - bezcenne :)

MCB
04-09-2008, 11:31
Pojechaliscie sobie, czego sie spodziewalem. Ale moze jakis konkret, ze co zle niby policzone? I ze trzeba czyscic to nie sam sobie wymyslilem, ale murator. Macie chyba zaufanie do swojego pisma?

Napisałem wyraźnie.

Raz piszesz o 10tys. a potem o 100tys. O co tu chodzi?

Nie potrafisz też rozdzielić kosztów wentylacji mechanicznej od rekuperacji.

To wentylacja mechaniczna kosztuje. Czasami nie mało, ale za to spełnia swoją rolę.
Tak samo prąd pobierany przez wentylatory zużywany jest głównie na potrzeby WM.

U siebie zdecydowałem się na WM ponieważ staram się zbudować dom energooszczędny i komfortowy. Energooszczędność mają zapełnić ciepłe okna (dużo fixów), szczelny dom i sterowalna wentylacja. Rekuperacja jest dodatkiem. Koszt tego dodatku zwróci się prędko i zarobi jeszcze na WM.

MCB

tres34
04-09-2008, 12:30
Sprostowanie: 10tys pln. Sorry. Nie rozdzielam kosztow WM od rekupertora bo to bez sensu inwestowac w niekompletna instalacje, w sensie braku odzysku energii. Poza tym ja zrobilem ogolne ale jednak oszacowanie kosztow. U was pojawiaja sie hasla typu "dom energooszczedny", "koszt zwroci sie predko". Czy 250lat to jest "predko" ? I jeszcze jedno, jak sobie nie wyczyszcze kanalow wentylacyjnych w grawitacyjnym, to mam nie wyczyszczone. W wentylacji mechanicznej plesn i grzyby rozsiewane sa po domu. A moze o tym nie wiedzieliscie?

MCB
04-09-2008, 12:38
Nie rozdzielam kosztow WM od rekupertora bo to bez sensu inwestowac w niekompletna instalacje, w sensie braku odzysku energii.

To po co robisz wentylację grawitacyjną? Nie mów, że nic nie kosztuje.



I jeszcze jedno, jak sobie nie wyczyszcze kanalow wentylacyjnych w grawitacyjnym, to mam nie wyczyszczone. W wentylacji mechanicznej plesn i grzyby rozsiewane sa po domu. A moze o tym nie wiedzieliscie?

Skąd ta pleśń i te grzyby? Przecież wydajesz 12x30PLN prawda?

MCB

HenoK
04-09-2008, 12:38
I jeszcze jedno, jak sobie nie wyczyszcze kanalow wentylacyjnych w grawitacyjnym, to mam nie wyczyszczone. W wentylacji mechanicznej plesn i grzyby rozsiewane sa po domu. A moze o tym nie wiedzieliscie?Gratuluję dobrego samopoczucia :), wynikającego z braku wiedzy :( .
Zastanawiałeś się może, w którą stronę powietrze w przewodach wentylacji grawitacyjnej wędruje latem ?
Widziałeś kiedyś wnętrze takiego przewodu po kilku latach użytkowania ?

HenoK
04-09-2008, 12:42
To po co robisz wentylację grawitacyjną? Nie mów, że nic nie kosztuje.Jasne, że nic nie kosztuje ;). Za co masz płacić? Za słup powietrza obmurowany z czterech stron cegłą? :lol: .

tres34
04-09-2008, 12:59
W ktora strone latem leci powietrze? Murator, producenci/dystrybutorzy WM powiedza ci ze odwrotnie niz powinno. Wydawalo mi sie to bez sensu i sobie sprawdzilem, w czasie deszczu, wiatru, spokojnej wyzowej pogody. Zawsze wyciagalo powietrze z pomieszczenia, chociaz z rozna sila. Nawet kiedy byl wyz (jak pewnie wiecie stan kiedy powietrze wali na wielkim obszarze z gory na dol). A dlaczego, bo gdy kanal wentylacyjny jest szczelny i odp. dlugi, panuje roznica cisnien na jego koncach. Cale to gadanie o braku wentylacji latem to stek bzdur. Inna kwestia, w kanale wentylacyjnym zawsze jest syf, bo wciaga tam wilgoc i kurz z pomieszczen. Skad w WM plesn i grzyby, skoro sa filtry? A skad w samochodowej klimie, skoro tez sa filtry? Mam nadzieje ze was nie zaskoczylem, skoro juz zaiwestowaliscie.





I jeszcze jedno, jak sobie nie wyczyszcze kanalow wentylacyjnych w grawitacyjnym, to mam nie wyczyszczone. W wentylacji mechanicznej plesn i grzyby rozsiewane sa po domu. A moze o tym nie wiedzieliscie?Gratuluję dobrego samopoczucia :), wynikającego z braku wiedzy :( .
Zastanawiałeś się może, w którą stronę powietrze w przewodach wentylacji grawitacyjnej wędruje latem ?
Widziałeś kiedyś wnętrze takiego przewodu po kilku latach użytkowania ?

MCB
04-09-2008, 13:06
W ktora strone latem leci powietrze? Murator, producenci/dystrybutorzy WM powiedza ci ze odwrotnie niz powinno. Wydawalo mi sie to bez sensu i sobie sprawdzilem, w czasie deszczu, wiatru, spokojnej wyzowej pogody. Zawsze wyciagalo powietrze z pomieszczenia, chociaz z rozna sila. Nawet kiedy byl wyz (jak pewnie wiecie stan kiedy powietrze wali na wielkim obszarze z gory na dol). A dlaczego, bo gdy kanal wentylacyjny jest szczelny i odp. dlugi, panuje roznica cisnien na jego koncach.

Też tak myślałem. Do wczoraj. Koledzy z forum mnie naprostowali i odrobiłem lekcje. Nie trzeba daleko szukać. Wystarczy poguglać.

Albo poeksperymentować.

Weź 5 metrową cienką rurkę szklaną. Wlej do niej wody. Poleciała do góry?
Nie? Dlaczego? Przecież jest szczelna i odp. długa.

MCB

tres34
04-09-2008, 13:28
Staralem sie pisac prostym jezykiem. Ale jak wytlumaczyc ludziom podstawowe prawa fizyki, kiedy ich to nie interesuje i zawsze zwiewali z lekcji? Jak naklonic kogos do policzenia czegos, jesli ma wstret do matmy? Nie da sie. Zrobmy tak: dalej bede sie cieszyl swoja grawitacyjna wentylacja, bo sie sprawdzila, spelnia moje potrzeby i jest tania. Wy bedziecie sie cieszyli WM/reku, bo uwazacie ze jest lepsza, bardziej komfortowa, energooszczedna itp. Wg mnie uczciwa propozycja.

HenoK
04-09-2008, 13:42
W ktora strone latem leci powietrze? Murator, producenci/dystrybutorzy WM powiedza ci ze odwrotnie niz powinno. Wydawalo mi sie to bez sensu i sobie sprawdzilem, w czasie deszczu, wiatru, spokojnej wyzowej pogody. Zawsze wyciagalo powietrze z pomieszczenia, chociaz z rozna sila. Nawet kiedy byl wyz (jak pewnie wiecie stan kiedy powietrze wali na wielkim obszarze z gory na dol). A dlaczego, bo gdy kanal wentylacyjny jest szczelny i odp. dlugi, panuje roznica cisnien na jego koncach. Cale to gadanie o braku wentylacji latem to stek bzdur. No to sprawdź sobie jeszcze wtedy, gdy na zewnątrz masz temperaturę wyższą niż wewnątrz. Tak dzieje się np. w czasie upałów. Jak już sprawdzisz, czy kratka wentylacyjna wyciąga w takiej sytuacji powietrze czy nawiewa do pomieszczenia, to możemy podyskutować dalej.
Jeśli zaś chodzi o to opluwanie, to jak na razie to Ty obrażasz innych :(.

tres34
04-09-2008, 13:52
No tak, groch o sciane. A co wczesniej pisalem? Nie ma po co dyskutowac dalej. Nikt nie musi mi wierzyc na sile. Moze np. isc do ksiegarni, kupic podrecznik VI klasy szkoly podst. Tam te rzeczy sa opisane. Opisane bardzo prosto. Siema.

HenoK
04-09-2008, 14:03
No tak, groch o sciane. A co wczesniej pisalem? Nie ma po co dyskutowac dalej. Nikt nie musi mi wierzyc na sile. Moze np. isc do ksiegarni, kupic podrecznik VI klasy szkoly podst. Tam te rzeczy sa opisane. Opisane bardzo prosto. Siema.Rozumiem, że Ty jesteś z tym podręcznikiem na bieżąco :lol: . Jak już opanujesz podstawówke, gimnazjum i liceum to wtedy pogadamy. Tylko nie rzucaj kamieniami w szkołę :lol: .
No chyba, że ze wiedza na poziomie VI klasy podstawówki to szczyt Twoich możliwości :(.

sSiwy12
04-09-2008, 14:11
Heniu - daj spokój. On mysli inaczej - zawsze :lol:

HenoK
04-09-2008, 14:14
Heniu - daj spokój. On mysli inaczej - zawsze :lol:
A może to TB, w innym wcieleniu :)?

sSiwy12
04-09-2008, 14:17
Chyba komuś pochlebiasz (albo odwrotnie) :roll:

mpudlo
04-09-2008, 14:27
Sluchajcie, odbiegnijmy troche od osobistych wycieczek, bo jest sprawa do wyjasnienia. Wentylacyjna. Otoz jestem juz tuz-tuz przed zamowieniem ekipy do wykonania reuperacji w moim domku - prosta konstrukcja parterowa, bez podpiwniczenia z nieuzytkowym poddaszem, czyli strychem. Rzeczony strych ma byc z zalozenia nieocieplony, a tylko na strop pojdzie 20 cm styropianu i szlichta (dobry pomysl?). Nie zamierzam ocieplac welna w dachu. Cala instalacja wentylacji (rekuperator i kanaly) maja biec po strychu. To chyba logiczne. I teraz jeden z kilkunastu instalatorow, z ktorymi do tej pory rozmawialem, podniosl problem, ze skoro nieocieplane poddasze, to latem bedzie tam 60 stopni C i w tej porze roku wentylacja bedzie tloczyc powietrze o wlasnie takiej temperaturze do wnetrza budynku. Kompletne nieporozumienie.

Czy rzeczywiscie jest to powazny problem i jak go skutecznie rozwiazac? Zabito mi niezlego cwieka... A kominow nie ma :wink:

sSiwy12
04-09-2008, 14:31
Zawsze należy ocieplać "rury" wentylacyjne.

st_x
04-09-2008, 14:35
Nie chcialem miec reku i nie zalozylem.Za krytyke instalacji paru juz oplulo mnie jadem (polska specjalnosc, nie ma sie czym przejmac). Ostatnio robilem krotki rachunek kosztow. Przyjalem dla prostoty ze instalacja kosztuje 10tys pln, roczny koszt ogrzewania domu 3tys pln. Reku odzyskuje max 1/4 kosztow grzania, czyli 750pln/rok. Od tego odejmujemy filtry, ktore trzeba zmieniac co miesiac. Niech bedzie ze kosztuja 30pln, czyli 750-(12x30)= 390pln. Raz na rok trzeba zlecic firmie czyszczenie zeby instalacja nie siala plesni i grzybow, niech kosztuje to 100pln, czyli 390 -100=290pln. Pradu rocznie bierze min. za 250pln, czyli 290-250= 40pln. Przy koszcie instalacji 100tys pln reku zwraca sie po 250latach. "Swietna" inwestycja. A co jesli instalacja byla drozsza? O drobiazgach typu szum wentylatora nie wspomne.

I przeczyta to jakiś Laik i co ???
Za głowę się złapie i po temacie!

Nie wypisuj takich bzdur bo szkodzisz ,,,

Witam

Poza literówką - te 100tys choć wiadmo że chodzi o 10tyś. to nie wiem o co cała pyskówka.
Opinia powyższa (główna) szkodzi - owszem - najbardziej producentom/dystrybutorom etc instalacji z reku.
Wentylacja grawitacyjne jest sprawdzona (wielolenie doswiadzczenia praktyczne) 8).
Mechaniczna z odzyskiem - trochę krócej.
Działanie wentylacji grawitacyjnej latem - nie wyobrazam sobie zamknietych okien i tarasu nawet w upalne letnie dni (wolę przewiew niż obniżona temperaturę i spanie np: przy zamknieętym oknie)
Działanie grawitacyjenj zimą - działa na tyle dobrze że raczej trzeba ją ograniczać :lol: .

P.S > Przykład z rurką i wodą jest absurdalny.
P.P.S > Co z wentylacją przy braku prądu ?? (wiem, że przerwy w dostawie wydają się nierealne na obecnym poziomie cywilizacyjnym ale ... pytanie pozostaje otwarte (podobniejak okno lub drzwi w takim przypadku :lol: ))

Na zakończnie:
Odsobiście GWC (które to wydaje mi się niezbędne) też budzi moje obawy (szczególnie co do jakości powietrza z długiej rury lub złoża żwirowego (po dłuższej eksploatacji)).
GWC z wymiennikiem - mniej.

Pozdrawiam.

cooky.gdynia
04-09-2008, 15:10
Nie chcialem miec reku i nie zalozylem.Za krytyke instalacji paru juz oplulo mnie jadem (polska specjalnosc, nie ma sie czym przejmac). Ostatnio robilem krotki rachunek kosztow. Przyjalem dla prostoty ze instalacja kosztuje 10tys pln, roczny koszt ogrzewania domu 3tys pln. Reku odzyskuje max 1/4 kosztow grzania, czyli 750pln/rok. Od tego odejmujemy filtry, ktore trzeba zmieniac co miesiac. Niech bedzie ze kosztuja 30pln, czyli 750-(12x30)= 390pln. Raz na rok trzeba zlecic firmie czyszczenie zeby instalacja nie siala plesni i grzybow, niech kosztuje to 100pln, czyli 390 -100=290pln. Pradu rocznie bierze min. za 250pln, czyli 290-250= 40pln. Przy koszcie instalacji 100tys pln reku zwraca sie po 250latach. "Swietna" inwestycja. A co jesli instalacja byla drozsza? O drobiazgach typu szum wentylatora nie wspomne.

I przeczyta to jakiś Laik i co ???
Za głowę się złapie i po temacie!

Nie wypisuj takich bzdur bo szkodzisz ,,,

Witam

Poza literówką - te 100tys choć wiadmo że chodzi o 10tyś. to nie wiem o co cała pyskówka.
Opinia powyższa (główna) szkodzi - owszem - najbardziej producentom/dystrybutorom etc instalacji z reku.
Wentylacja grawitacyjne jest sprawdzona (wielolenie doswiadzczenia praktyczne) 8).
Mechaniczna z odzyskiem - trochę krócej.
Działanie wentylacji grawitacyjnej latem - nie wyobrazam sobie zamknietych okien i tarasu nawet w upalne letnie dni (wolę przewiew niż obniżona temperaturę i spanie np: przy zamknieętym oknie)
Działanie grawitacyjenj zimą - działa na tyle dobrze że raczej trzeba ją ograniczać :lol: .

P.S > Przykład z rurką i wodą jest absurdalny.
P.P.S > Co z wentylacją przy braku prądu ?? (wiem, że przerwy w dostawie wydają się nierealne na obecnym poziomie cywilizacyjnym ale ... pytanie pozostaje otwarte (podobniejak okno lub drzwi w takim przypadku :lol: ))

Na zakończnie:
Odsobiście GWC (które to wydaje mi się niezbędne) też budzi moje obawy (szczególnie co do jakości powietrza z długiej rury lub złoża żwirowego (po dłuższej eksploatacji)).
GWC z wymiennikiem - mniej.

Pozdrawiam.

Ło rety !!!
Przy WM z reku MOŻNA OTWIERAĆ OKNA !!! Tak więc jak prądu zabraknie, nawet na wiele godzin, to można je po prostu otworzyć!!! Jak chcesz spać przy otwartym oknie, to kto Ci zabroni ? Ludu czytajcie na temat, na który chcecie sie wypowiadać ! Ja z fizyki nie uciekałam, przez matematykę kl. VI przebrnęłam i chociaż nie były to moje ulubione przedmioty, to went. grawitacyjnej sobie nie życzę. Panowie "niedowiarkowie" stańcie kiedyś przy wyciągu kuchennym zimą (jak Was żona dopuści), jak dmucha sobie zimny wiaterek i chociaż kominy będziecie mieć zgodne z normami to i tak "wychłodzi" Wam czółko. Znam to z autopsji !!! A zimą ograniczanie went. grawitacyjnej - toż śmiech mnie ogarnia - ZAKLEJANIE KRATEK ? A pleśnie i grzyby? Dżizys, w blokach jest tylko went. grawitacyjna i TACY GOŚCIE też tam zamieszkują !!!
Pozdrawiam, Mirella

Piczman
04-09-2008, 15:19
Co z wentylacją przy braku prądu ??

Uchylasz lekko okienka na te parę godzin ,,,,

Az miło dla odmiany czasem zmarnować trochę ciepełka :wink:

sSiwy12
04-09-2008, 15:23
Każda wentylacja zaprojektowana i wykonana prawidłowo będzie działała - przy czym tyko w przypadku wentylacji mechanicznej można mówić o "nastawach", bez względu na warunki zewnętrzne i wewnętrzne.
Każda wentylacja niesie za sobą koszty zarówno inwestycyjne jak i eksploatacyjne, bo ogrzewanie powietrza wentylacyjnego w każdym przypadku, też jest kosztem eksploatacyjnym.
Każda wentylacja ma swoje plusy i minusy.
Jedni lubią rybki, a drudzy ..... (akwarium).

Ps. st_x - przykład z wodą jest idealny, aby pokazać na jakiej zasadzie działa wentylacja grawitacyjna (choć prawidłowa nazwa powinna być "ciśnieniowa" lub "temperaturowa) - nie mylić z wentylacją naturalną :lol:

st_x
04-09-2008, 15:43
Co z wentylacją przy braku prądu ??

Uchylasz lekko okienka na te parę godzin ,,,,

Az miło dla odmiany czasem zmarnować trochę ciepełka :wink:

Witam

Zakładając ze zainwestowałes w otwieralne okienka :) - bo przecież one są gorsze (zimniejsze) niż nieotwieralne).

Argumenty w dyskusji mogą byc różne - jednak najbardyiej MERYTORYCZNA jest kasa 8).
Obecnie reku, tak jak i solary są za drogie i koniec. Jeżeli nie jest taniej to pewnie jest ekologiczniej/wygodniej/zdrowiej/modniej - do wyboru.
Jak ma być tanio "na emeryturę" to mnie osobscie bardziej odpowiada niemiecki model mieszkaniana Kanarach (za pieniądze zaozczedzne i zainwestowane np: podczas budowy).

P.S >> Do uwag o mieszkaniu w bloku i TAKICH GOŚCIACH nie będę się odnosił. Prawdą jest też że w naturze człowieka (szczególnie Polaka) jest bronienie swoich wyborów (szczególnie bolesnych finansowo) z przyczyn psychologicznie powszechnie znanych :lol: ).

Pozdrawiam

st_x
04-09-2008, 15:45
Ps. st_x - przykład z wodą jest idealny, aby pokazać na jakiej zasadzie działa wentylacja grawitacyjna (choć prawidłowa nazwa powinna być "ciśnieniowa" lub "temperaturowa) - nie mylić z wentylacją naturalną :lol:

patrz niżej (sorry :))

st_x
04-09-2008, 15:48
Ps. st_x - przykład z wodą jest idealny, aby pokazać na jakiej zasadzie działa wentylacja grawitacyjna (choć prawidłowa nazwa powinna być "ciśnieniowa" lub "temperaturowa) - nie mylić z wentylacją naturalną :lol:

Przykład z wodą nie byłby absurdalny gdyby rurka była zanurzona w cieczy (pięcio i półmetrowej beczce 8) ).
Zakładm (się) że woda nigdzie by się nie wylała - a doswiadczenie z nagrzewaniem odpowiednich warstw wody i obeserwowaniem przepływu (konwekcji) mogłoby dać JAKIEŚ wnioski.

- ale o takich warunkach nie ma ani słowa w poście -

P.S >> .. z dokładnością do WIATRU i ew. nasadek na kanałach wentylacyjnych..

Pozdrawiam

sSiwy12
04-09-2008, 16:06
Nie ma znaczenia czy w wodzie, czy nie, bo grawitacja zawsze działa w "dół", a nie do "góry", natomiast w przypadku powietrza, to jego ruch w "kominie" wywołuje bądź różnica ciśnień, bądź różnica temperatur, bądź oba czynniki jednocześnie. W zależności od "przyłożenia" tego czynnika, ruch powietrza w "kominie" może być w "górę", ale również może być w "dół", ale może też mieć stan "równowagi". A "grawitacja" w takim "kominie" może zadziałać tylko wtedy, kiedy powietrze na górze komina jest cięższe (bo zimniejsze, lub bardziej wilgotne) i pod wpływem (też) grawitacji zacznie opadać w "dół".
Zjawiska takie, te "wsteczne", są, lub mogą być, przypadłością budynków niskich - parterowych.
"Kominy" wentylacyjne "wynaleziono" dla potrzeb budownictwa wysokiego - wcześniej w niskich była wentylacja naturalna czyli przewietrzanie.
W chwili obecnej, niezbyt słusznie, utożsamia się wentylację naturalną z wentylacją grawitacyjną

st_x
04-09-2008, 16:23
Nie ma znaczenia czy w wodzie, czy nie, bo grawitacja zawsze działa w "dół", a nie do "góry"
To żeby tą część wąteku - "przyczepiłem się" do rurki z której wypływa woda, bo gdyby była zanurzona w wodzie (jak słup gazu w kominie w otaczającym powietrzeu)- to niekoniecznie byłoby to tak "oczywiste".
Powietrze z rurki z powietrzem zanurzonej w wodzie - pomimo grawitacji - jednak przemieści się "do góry" :lol: .i


, natomiast w przypadku powietrza, to jego ruch w "kominie" wywołuje bądź różnica ciśnień, bądź różnica temperatur, bądź oba czynniki jednocześnie

.. jednak TYLKO róznica ciśnień (CZASEM będąca wynikiem róznicy temperatur)


. W zależności od "przyłożenia" tego czynnika, ruch powietrza w "kominie" może być w "górę", ale również może być w "dół", ale może też mieć stan "równowagi". A "grawitacja" w takim "kominie" może zadziałać tylko wtedy, kiedy powietrze na górze komina jest cięższe (bo zimniejsze, lub bardziej wilgotne) i pod wpływem (też) grawitacji zacznie opadać w "dół"

.. ciepłe powietrze z domu "chce" do góry w takim wypadku ... - ale czasem oczywiśćie może "wiać" z kanału


.
Zjawiska takie, te "wsteczne", są, lub mogą być, przypadłością budynków niskich - parterowych.
"Kominy" wentylacyjne "wynaleziono" dla potrzeb budownictwa wysokiego - wcześniej w niskich była wentylacja naturalna czyli przewietrzanie.
W chwili obecnej, niezbyt słusznie, utożsamia się wentylację naturalną z wentylacją grawitacyjną
.. i tu się całkowicie zgadzam.
W babcinym domku (drewniany "szchulec" z drewnianymi (na zimę podwójnymi) oknami nie ma żadnego komina wentylacyjnego a mikroklimat jest godny pozazdroszczenia.
Koszty ogrzewania (piec i kuchnia weglowa) - też jest niższy niż w"naszych" super chatach.

Pozdrawiam
[/list]

MCB
04-09-2008, 16:47
Podaję za Wikipedią:

"Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego – zewnętrznego. Wynika z tego, że u podstawy komina w jego wnętrzu ciśnienie jest mniejsze niż na zewnątrz na tej samej wysokości. Ta różnica ciśnień wywołuje przepływ powietrza. Efekt jest tym większy im wyższy komin i większa różnica temperatur. Z tego powodu kominy są często ocieplane."

Proszę zwrócić uwagę na fragment, a ściślej 4 ostatnie słowa: "podstawy komina w jego wnętrzu ciśnienie jest mniejsze niż na zewnątrz na tej samej wysokości"

tres34 pisał o różnicy w samym kominie. Gdyby miał rację to cała atmosfera ziemska uleciała by w kosmos. Przecież im wyżej tym niższe ciśnienie.
Jak wspomniałem, do wczoraj też byłem w takim błędzie i nie przewidziałem konieczności zainstalowania wentylatora lub "komina słonecznego" w instalacji wentylującej spiżarnię.

Wyluzujmy trochę :wink:
Pozdrawiam,
MCB

sSiwy12
04-09-2008, 16:56
jednak TYLKO róznica ciśnień
Z wrodzonej skromności nie prostowałem :oops: - Tak mawiał mój profesor z wentylacji stawiajac "pałę" :lol:

st_x
04-09-2008, 17:03
Wyluzujmy trochę :wink:
Pozdrawiam,
MCB

.. proszę bardzo :lol: :lol: 8) .- jak działa komin już (wszyscy !!) wiemy - a dyskusja było o reku.

P.S>>
.. czytam i czasem zabieram "głos" na forum i ktoś stara się wyliczy opłacalność (udanie czy nie - inna sprawa) i spotyka się NATYCHMIAST z kontrą, że jest "niezbyt mondry" :roll: bo rekuu (kondensacyjny/podłogówka itd) jest the best - to się śmieję bo widomo że "the best" to mieszkać na Kanarach albo jakość podobnie i smiać się z tych styropianów, GWC, reku, PC, "lamda", kubełków (folia) itd., itd. !! 8) 8) .

Pozdrawiam[/code]

SUSPENSER
04-09-2008, 22:05
[quote=MCB]

P.S>>
.. czytam i czasem zabieram "głos" na forum i ktoś stara się wyliczy opłacalność (udanie czy nie - inna sprawa) i spotyka się NATYCHMIAST z kontrą, że jest "niezbyt mondry" :roll: bo rekuu (kondensacyjny/podłogówka itd) jest the best - to się śmieję bo widomo że "the best" to mieszkać na Kanarach albo jakość podobnie i smiać się z tych styropianów, GWC, reku, PC, "lamda", kubełków (folia) itd., itd. !! 8) 8) .

Pozdrawiam[/code]

Ja osobiście wolę mieszkać w Polsce niż na Kanarach, bo tu czuję się u siebie, świetnie rozumiem się z innymi i nie widzę siebie na Kanarach.

Jeśli uważasz, że Kanary są super to po co się "męczysz" w Polsce - przecież tam też znajdziesz pracę, wybudujesz dom itp. - szkoda życia - lepiej zamieszkaj tam, gdzie będziesz szczęśliwy, bo odkładanie na później to strata czasu.

Wracając do tematu reku to dlaczego wymiana filtrów co miesiąc - w mojej centrali Nikol jest zalecana co pół roku - w tym momencie zwrot z inwestycji jest już po 25 latach.
Poza tym tres34 założył, że instalacja kosztuje 10 tys - czy zostały uwzględnione nieponiesione koszty budowy kominów z cegły oraz robocizny ?

Na koniec mam pytanie - czy macie auta z klimatyzacją ?

Ci co mają niech wiedzą, że jest droga w zakupie, serwisowaniu, użytkowaniu i wysusza powietrze - a przecież wystarczy uchylić szybę w aucie (tylko nie elektryczną, bo też droga w zakupie, użytkowaniu itp.).

Ja mam klimę w każdym aucie i argumenty przeciw zostawiam dla lepszego samopoczucia tym ... których na nią nie stać.

tres34
05-09-2008, 07:37
Normalnie nie strzymalem i musialem sie napisac. MCB, co za glupoty cytujesz? Jakiegos nawiedzonego guru z kosciola scjentystow? Kazdy kto choc troche jarzy fizyke wie dlaczego atmosfera Ziemi nie ulatuje w kosmos. Dzieki grawitacji, ktora przyciaga kazda czastke powietrza (nadaje wektorowi predkosci czastki skladowa skierowana ku srodkowi Ziemi i od odp. duzej wartosci, przez co wypadkowa wektora predkosci nie jest skierowana w kosmos, ale ku Ziemi. Lec do swojego bylego nauczyciela, niech ci rozrysuje). Dzieki niej przy ziemi cisnienie jest najwyzsze i maleje z wysokoscia. W Wawie jest wyzsze niz Krakowie, ktory lezy wyzej. A maleje szybko z wysokoscia i pow. 3km ciezko sie oddycha. Na wys. 30km atmosfera jest tak rzadka, ze prawie rownowazna prozni. Ale za granice ziemskiej atmosfery przyjmuje sie wysokosc 100km.
Jesli stawiamy komin, ktory ma jedna dziure na wys. 2,65m (sufit), druga na wys. 6m, to panujaca roznica cisnien miedzy tymi dziurami powoduje przeplyw powietrza w kier. od wyzszego cisnienia do nizszego. Tak samo jakbys spuszczal powietrze z napompowanego kola samochodowego z tym ze tu sie przeplyw nie konczy, a w kole po jakims czasie tak. Czy dotarlo? Teraz prosze o wplate 50pln tytulem wykladu dla osiolka 8)

HenoK
05-09-2008, 07:53
Tak samo jakbys spuszczal powietrze z napompowanego kola samochodowego z tym ze tu sie przeplyw nie konczy, a w kole po jakims czasie tak. Brawo ! Udało Ci się wymyśleć mechanizm do perpetum mobile :).
Teraz tylko w kratkę wentylacyjną wystarczy włożyć turbinę z prądnicą i masz energię za darmo :lol: .
Jeszcze raz gratuluję gruntownej znajomości fizyku z klasy VI.
Tantiemy z tego patentu z pewnością wielokrotnie przewyższą wymienioną przez Ciebie kwotę :lol: .

sSiwy12
05-09-2008, 08:03
Jaki wykład, taka "kasa" :lol:

adam_mk
05-09-2008, 08:19
Koszt wentylacji grawitacyjnej jest wcale nie mały.

Kominy wentylacyjne się buduje - robocizna.
Kominy trzeba budować z jakichś materiałów - albo systemowe bloczki albo cegła.
Kominy wentylacyjne to również dziura w dachu i konieczność jej załatania - obróbki dachowe.
Taki komin to źródło zacieków i wiecznej walki o odpowiednie uszczelnienie tego "co znowu leje".
Samo istnienie zgrupowanych kanałów we wspólnym kominie, w jednym miejscu WYMUSZA na projektancie projektowanie z ograniczeniami układu pomieszczeń tak, aby dało się je wentylować. Wtedy często jest to układ nieoptymalny.
Wentylacja grawitacyjna jest kapryśna. Czasem za duża, czasem jej nie ma a czasem nawet działa odwrotnie - i wcale nie są to rzadkie przypadki! JEST sezonowa. Ściśle związana z sezonem grzewczym - który jest jej "napędem".
NIKT jej całymi latami nie ogląda, nie konserwuje i nie czyści regularnie, pomimo faktu, że należałoby!
Jest zbiornicą wszelkich odpadków, gałązek, niedogryzionych przez ptaszyska kostek, kawałków chleba, ptasich odchodów (guana pospolitego) i wszelkiego śmiecia!
Zbiornicą często zalewaną wodą deszczową. (ale tego przecież nie widać, a czego oczy nie widzą ...).

NIE OPOWIADAJCIE, ŻE WENTYLACJA MECHANICZNA NIC NIE KOSZTUJE!!!

Koszt jej budowy jest porównywalny z kosztem budowy WENTYLACJI mechanicznej!
Koszt budowy odzysku ciepła ze strugi wentylacyjnej (rekuperacja) podwaja ten wydatek (prawie podwaja).
Tyle.

A domy są większe i mniejsze. Tak jak koszt ich budowy...
Adam M.

HenoK
05-09-2008, 08:23
NIE OPOWIADAJCIE, ŻE WENTYLACJA MECHANICZNA NIC NIE KOSZTUJE!!!

Koszt jej budowy jest porównywalny z kosztem budowy WENTYLACJI mechanicznej!Trudno, żeby było inaczej :lol:

Lopesjus
05-09-2008, 08:53
dla mnie efekt ekonomicny ma drugorzędne znaczenie. Chcę miec przede wszystkim świeże powietrze i wstępnie oczyszczone (jestem alergikiem). Poza tym, mogę mieć zamknięte okna, co za tym idzie, nie słyszę hałasów z zewnątrz, nie wiem, co sąsiedzi mają na obiad, mniej się kurzy... Wentylacja grawitacyjna ma się do domu budowanego z nowoczesnych materiałów jak silnik parowy do współczesnego samochodu... Podważających efekt ekonomiczny chcę zapytać, czy np. rezygnują z napędu elektrycznego do bramy garażowej (da się bez tego żyć, a nie zwróci się nawet po 250 latach)

Depi
05-09-2008, 09:06
ktoś stara się wyliczy opłacalność (udanie czy nie - inna sprawa)


Właśnie problem w tym, że się stara i to zazwyczaj nieudolnie i głupawo a potem biega i krzyczy naokoło, że "udowodnione jest ponad wszelką wątpliwość, że reku się nie opłaca!!!".

Jak ja liczę, to się opłaca.

Depi
05-09-2008, 09:22
Lopesjus A skad wiesz, ze Ci sie nie oplaca? Policzyles to? Ja policzylem bardzo dokladnie w OZC dla MOJEGO domu, uwzgledniajac MOJE potrzeby i MOJE oczekiwania i wyszlo mi, ze mi sie oplaca.

Zreszta rachunki z domu, w ktorym mieszkam obecnie tym bardziej mnie w tym utwierdzaja.

Jak juz sie dom ociepli i ma sie dobre okna, to jedyny sposob aby ograniczyc ucieczke ciepla to reku. A ze przy okazji jest ciagle wymiana powietrza - cos, super!

Lopesjus
05-09-2008, 09:32
nie przekręcaj... nie napisałem, że się nie opłaca. W dłuzszym okresie na pewno się zwraca, jak do tej pory wyłożyłem ok 9000 na reku i osprzęt i sądzę, że odzyskam to za mojego życia. Napisałem tylko, że mam inne priorytety - dla mnie budowa went. mechanicznej jest na tej samej półce co budowa ścian...DEPI, ten avatar to Shakin' Stevens?? :lol:

tres34
05-09-2008, 10:09
I co my tu mamy. Gosciu mnie oplul nie podajac zadnych konkretow, zadnych danych, zadnych liczb. Nic. Czesto stosowana metoda przez tych ktorym nie chce sie pomyslec. A moze desperacka proba obrony, bo gdzies tli sie podejrzenie, ze moze kasa zostala wtopiona i lepiej o tym nie myslec?





Tak samo jakbys spuszczal powietrze z napompowanego kola samochodowego z tym ze tu sie przeplyw nie konczy, a w kole po jakims czasie tak. Brawo ! Udało Ci się wymyśleć mechanizm do perpetum mobile :).
Teraz tylko w kratkę wentylacyjną wystarczy włożyć turbinę z prądnicą i masz energię za darmo :lol: .
Jeszcze raz gratuluję gruntownej znajomości fizyku z klasy VI.
Tantiemy z tego patentu z pewnością wielokrotnie przewyższą wymienioną przez Ciebie kwotę :lol: .

Lopesjus
05-09-2008, 10:15
nalej wody do wanny. Wstaw kawałek rurki tak, aby była zanurzona ale nie dotykała dna. Zgodnie z Twoją teorią, na górze zauważysz wir powodowany siłą Coriolisa... A potem wedle uznania, jakaś turbinka i masz darmowa energię. A my się tu męczymy jak odzyskać ciepło z powietrza, a to takie proste jest...


I co my tu mamy. Gosciu mnie oplul nie podajac zadnych konkretow, zadnych danych, zadnych liczb. Nic. Czesto stosowana metoda przez tych ktorym nie chce sie pomyslec. A moze desperacka proba obrony, bo gdzies tli sie podejrzenie, ze moze kasa zostala wtopiona i lepiej o tym nie myslec?





Tak samo jakbys spuszczal powietrze z napompowanego kola samochodowego z tym ze tu sie przeplyw nie konczy, a w kole po jakims czasie tak. Brawo ! Udało Ci się wymyśleć mechanizm do perpetum mobile :).
Teraz tylko w kratkę wentylacyjną wystarczy włożyć turbinę z prądnicą i masz energię za darmo :lol: .
Jeszcze raz gratuluję gruntownej znajomości fizyku z klasy VI.
Tantiemy z tego patentu z pewnością wielokrotnie przewyższą wymienioną przez Ciebie kwotę :lol: .

st_x
05-09-2008, 10:31
....Dzieki niej przy ziemi cisnienie jest najwyzsze i maleje z wysokoscia. W Wawie jest wyzsze niz Krakowie, ktory lezy wyzej. A maleje szybko z wysokoscia i pow. 3km ciezko sie oddycha. Na wys. 30km atmosfera jest tak rzadka, ze prawie rownowazna prozni. Ale za granice ziemskiej atmosfery przyjmuje sie wysokosc 100km.... . Jesli stawiamy komin, ktory ma jedna dziure na wys. 2,65m (sufit), druga na wys. 6m, to panujaca roznica cisnien miedzy tymi dziurami powoduje przeplyw powietrza w kier. od wyzszego cisnienia do nizszego. ...

Witam

:o :o :o :o :roll: :roll: :roll:

...ależ to głupoty straszliwe ....(jeżli to "drugie" miałoby wynikac z tego "pierwszego".)

Sorry tres34 - ale na prawde powstrzymać się nie mogę (za to to faktycznie można troszkę po Tobie "pojechać" (pomysł na perpetum mobile jak się patrzy).

P.S >> CO do kosztów - to oczywiście że kominy (wentylacyjne) kosztują - ale prawda jest że penie ponad 80% domów z REKU je posiada (bez potrzeby 8) - zatkane ?? )


Pozdrawiam

[/list]

tres34
05-09-2008, 10:34
Teraz zajarzylem jaka droga chodzi wasza logika. Tylko ze ja opisuje inne zjawisko, a wy inne. Pytanie: skad ten upor zeby tak samo traktowac wode i powietrze? Przeciez to czastki o roznej masie. Rozny tez jest ich stopien swobody (gaz jest scisliwy, ciecz prawie nie). Inne zjawiska dominuja w tych osrodkach, jesli bada sie ich zachowanie pod katem temperatury, inne gdy badamy jak sie zachowuja w polu grawitacyjnym.




nalej wody do wanny. Wstaw kawałek rurki tak, aby była zanurzona ale nie dotykała dna. Zgodnie z Twoją teorią, na górze zauważysz wir powodowany siłą Coriolisa... A potem wedle uznania, jakaś turbinka i masz darmowa energię. A my się tu męczymy jak odzyskać ciepło z powietrza, a to takie proste jest...


I co my tu mamy. Gosciu mnie oplul nie podajac zadnych konkretow, zadnych danych, zadnych liczb. Nic. Czesto stosowana metoda przez tych ktorym nie chce sie pomyslec. A moze desperacka proba obrony, bo gdzies tli sie podejrzenie, ze moze kasa zostala wtopiona i lepiej o tym nie myslec?





Tak samo jakbys spuszczal powietrze z napompowanego kola samochodowego z tym ze tu sie przeplyw nie konczy, a w kole po jakims czasie tak. Brawo ! Udało Ci się wymyśleć mechanizm do perpetum mobile :).
Teraz tylko w kratkę wentylacyjną wystarczy włożyć turbinę z prądnicą i masz energię za darmo :lol: .
Jeszcze raz gratuluję gruntownej znajomości fizyku z klasy VI.
Tantiemy z tego patentu z pewnością wielokrotnie przewyższą wymienioną przez Ciebie kwotę :lol: .

gonzo93
05-09-2008, 10:40
P.S >> CO do kosztów - to oczywiście że kominy (wentylacyjne) kosztują - ale prawda jest że penie ponad 80% domów z REKU je posiada (bez potrzeby 8) - zatkane ?? )


Hmmm... u mnie nie ma kanałów grawitacyjnych, bo kazałem je zlikwidować na etapie projektu. Twardogłowa architektka, dokonująca adaptacji, sugerowała jednak, żeby zostawić "na wszelki wypadek" :evil: :evil: - szkoda gadać.

st_x
05-09-2008, 10:44
P.S >> CO do kosztów - to oczywiście że kominy (wentylacyjne) kosztują - ale prawda jest że penie ponad 80% domów z REKU je posiada (bez potrzeby 8) - zatkane ?? )


Hmmm... u mnie nie ma kanałów grawitacyjnych, bo kazałem je zlikwidować na etapie projektu. Twardogłowa architektka, dokonująca adaptacji, sugerowała jednak, żeby zostawić "na wszelki wypadek" :evil: :evil: - szkoda gadać.

Dokładnie - no bo jak to - dom BEZ WENTYLACJI (grawitacyjnej) .
Większość inwestrów ulegnie (albo nawet nie pomyśli) i pewnie zdarza się że ma działającą mechaniczną i "funkcjonalne inaczej" kanały grawitacyjne.

Krótka ANKIETA (dla posiadaczy REKU):
- Ilu z nas/was ma reku i dom z kanałami (kominami) wentylacyjnymi?

(bez rozważań i tłumaczenia dlaczego i jak to stało)

Pozdrawiam

DeeM
05-09-2008, 11:14
Krótka ANKIETA (dla posiadaczy REKU):
- Ilu z nas/was ma reku i dom z kanałami (kominami) wentylacyjnymi?

(bez rozważań i tłumaczenia dlaczego i jak to stało)

Pozdrawiam

Chyba prawie wszyscy mają... w kotłowni i garażu :) (ja tak mam)

Lopesjus
05-09-2008, 11:18
widzę, że i tak wiesz lepiej... mechanika cieczy jest podobna do mechaniki gazów. Róznica ciśnień w powietrzu występuje niezależnie od tego, czy postawisz komin, czy nie, dlaczego zatem w kominie ma się pojawić ten" boski wiatr"?? Nie przyszło Ci do głowy, że ta różnica ciśnień jest czymś spowodowana? Sam pisałeś o grawitacji, powietrze najbliżej ziemi jest po prostu gęstsze, jak rozumiem Twój komin dokonuje "cudownego" rozrzedzenia powietrza na dole. Nie pisz więcej takich herezji, strach pomyśleć że np. uczysz fizyki w jakiejś szkole...



Teraz zajarzylem jaka droga chodzi wasza logika. Tylko ze ja opisuje inne zjawisko, a wy inne. Pytanie: skad ten upor zeby tak samo traktowac wode i powietrze? Przeciez to czastki o roznej masie. Rozny tez jest ich stopien swobody (gaz jest scisliwy, ciecz prawie nie). Inne zjawiska dominuja w tych osrodkach, jesli bada sie ich zachowanie pod katem temperatury, inne gdy badamy jak sie zachowuja w polu grawitacyjnym.

tres34
05-09-2008, 11:54
Cudowne rozrzedzenie nie nastepuje: powietrze w atmosferze znajduje sie w obiegu, nieustannie dazac do osiagniecia stanu rownowagi.
Tak wiec milo sie rozmawialo, ale proponuje zapisac sie na jakis kurs czy czegos podobnego, bo widze kolega pasjonat, duzo chcialby powiedziec, a nie moze.
Do innego kolesia co mowi gratuluje wynalezienia perpetum mobile: to nie jest perpetum mobile, bo pobiera energie z ruchu powietrza. Wiatrak tez to robi. Koles byl co prawda na lekcji, jak mowiono o perpetum, jednak za szybko wyszedl i niedoumial sie wszystkiego. I tak to z wami jest :)




widzę, że i tak wiesz lepiej... mechanika cieczy jest podobna do mechaniki gazów. Róznica ciśnień w powietrzu występuje niezależnie od tego, czy postawisz komin, czy nie, dlaczego zatem w kominie ma się pojawić ten" boski wiatr"?? Nie przyszło Ci do głowy, że ta różnica ciśnień jest czymś spowodowana? Sam pisałeś o grawitacji, powietrze najbliżej ziemi jest po prostu gęstsze, jak rozumiem Twój komin dokonuje "cudownego" rozrzedzenia powietrza na dole. Nie pisz więcej takich herezji, strach pomyśleć że np. uczysz fizyki w jakiejś szkole...



Teraz zajarzylem jaka droga chodzi wasza logika. Tylko ze ja opisuje inne zjawisko, a wy inne. Pytanie: skad ten upor zeby tak samo traktowac wode i powietrze? Przeciez to czastki o roznej masie. Rozny tez jest ich stopien swobody (gaz jest scisliwy, ciecz prawie nie). Inne zjawiska dominuja w tych osrodkach, jesli bada sie ich zachowanie pod katem temperatury, inne gdy badamy jak sie zachowuja w polu grawitacyjnym.

st_x
05-09-2008, 12:04
Cudowne rozrzedzenie nie nastepuje: powietrze w atmosferze znajduje sie w obiegu, nieustannie dazac do osiagniecia stanu rownowagi.
Tak wiec milo sie rozmawialo, ale proponuje zapisac sie na jakis kurs czy czegos podobnego, bo widze kolega pasjonat, duzo chcialby powiedziec, a nie moze.
Do innego kolesia co mowi gratuluje wynalezienia perpetum mobile: to nie jest perpetum mobile, bo pobiera energie z ruchu powietrza. Wiatrak tez to robi. Koles byl co prawda na lekcji, jak mowiono o perpetum, jednak za szybko wyszedl i niedoumial sie wszystkiego. I tak to z wami jest :)



Czy Ty (tres34) NAPRAWDĘ upierasz się że w kominie/rurze/kanale umieszczonym pionowo (lub jakkolwiek inaczej) w powietrzu gaz będzie przemieszczał się ku górze tylko z tego powodu że ciśnienie "nisko" jest większe niż "wysoko" ????? :o :o :o :o

Lopesjus
05-09-2008, 12:19
Kolega tres34 przejawia mentorski ton w każdym wątku, w którym zabiera głos. Zna się na wszystkim. Zwyczajnie wie lepiej. Walczy o tytuł Najlepszego Doradcy Na Tym Forum. Pomóżmy mu! Kto powiedział, że prawa fizyki są niezmienne? Oczywiście że są, np. powietrze może krążyć w taki sposób, żeby ściśle pasować do teorii tres34 - raz podlega grawitacji, a raz nie... czyli początek już mamy.

Do tres34: No widzisz, same głąby na tym forum, tak to z nami jest... Może daj sobie już spokój, w towarzystwie takich głąbów to przecież obciach straszny. Tak trudno przyjąć, że nie ma się racji? Budowanie wentylacji mechanicznej jest uzasadnione ekonomicznie. Zwróci się. Prędzej, czy później. Mam wrażenie, że żałujesz, że jej nie masz i tyle



Cudowne rozrzedzenie nie nastepuje: powietrze w atmosferze znajduje sie w obiegu, nieustannie dazac do osiagniecia stanu rownowagi.
Tak wiec milo sie rozmawialo, ale proponuje zapisac sie na jakis kurs czy czegos podobnego, bo widze kolega pasjonat, duzo chcialby powiedziec, a nie moze.
Do innego kolesia co mowi gratuluje wynalezienia perpetum mobile: to nie jest perpetum mobile, bo pobiera energie z ruchu powietrza. Wiatrak tez to robi. Koles byl co prawda na lekcji, jak mowiono o perpetum, jednak za szybko wyszedl i niedoumial sie wszystkiego. I tak to z wami jest :)




widzę, że i tak wiesz lepiej... mechanika cieczy jest podobna do mechaniki gazów. Róznica ciśnień w powietrzu występuje niezależnie od tego, czy postawisz komin, czy nie, dlaczego zatem w kominie ma się pojawić ten" boski wiatr"?? Nie przyszło Ci do głowy, że ta różnica ciśnień jest czymś spowodowana? Sam pisałeś o grawitacji, powietrze najbliżej ziemi jest po prostu gęstsze, jak rozumiem Twój komin dokonuje "cudownego" rozrzedzenia powietrza na dole. Nie pisz więcej takich herezji, strach pomyśleć że np. uczysz fizyki w jakiejś szkole...



Teraz zajarzylem jaka droga chodzi wasza logika. Tylko ze ja opisuje inne zjawisko, a wy inne. Pytanie: skad ten upor zeby tak samo traktowac wode i powietrze? Przeciez to czastki o roznej masie. Rozny tez jest ich stopien swobody (gaz jest scisliwy, ciecz prawie nie). Inne zjawiska dominuja w tych osrodkach, jesli bada sie ich zachowanie pod katem temperatury, inne gdy badamy jak sie zachowuja w polu grawitacyjnym.

HenoK
05-09-2008, 12:35
Tak samo jakbys spuszczal powietrze z napompowanego kola samochodowego z tym ze tu sie przeplyw nie konczy, a w kole po jakims czasie tak. Brawo ! Udało Ci się wymyśleć mechanizm do perpetum mobile :).
Teraz tylko w kratkę wentylacyjną wystarczy włożyć turbinę z prądnicą i masz energię za darmo :lol: .
Jeszcze raz gratuluję gruntownej znajomości fizyku z klasy VI.
Tantiemy z tego patentu z pewnością wielokrotnie przewyższą wymienioną przez Ciebie kwotę :lol: .I co my tu mamy. Gosciu mnie oplul nie podajac zadnych konkretow, zadnych danych, zadnych liczb. Nic. Czesto stosowana metoda przez tych ktorym nie chce sie pomyslec. A moze desperacka proba obrony, bo gdzies tli sie podejrzenie, ze moze kasa zostala wtopiona i lepiej o tym nie myslec?


Liczyłem na to, że sam wpadniesz na to, gdzie popełniasz błąd w rozumowaniu.
Jednak przy Twoim podejściu (Ja wiem najlepiej) trudno o jakąkolwiek refleksję.
Skoro masz z tym problemy, to wyjaśnię Ci, gdzie tkwi błąd w Twoim rozumowaniu. Ruch powietrza w kominie powstaje na wskutek różnicy ciśnień pomiędzy ciepłym powietrzem na wlocie do komina a chłodnym powietrzem na zewnątrz (na tej samej wysokości - skoro lubisz liczby, niech to będzie 2,65m od poziomu podłogi :)). Ta różnica ciśnień, to z kolei wynik różnicy gęstości tych dwóch ośrodków. Właśnie dlatego wentylacja grawitacyjna najlepiej działa w zimie, przestaje działać w okresach przejściowych, a działa wadliwie w czasie lata.

Ciąg w kominie nie powstaje "za darmo". Jest on efektem wyższej temperatury wewnątrz budynku w porównaniu z temperaturą zewnętrzną. Wraz z wychłodzeniem budynku zmniejsza się ciąg. Zresztą, żeby ten ciąg powstał, do wnętrza domu musi dopływać chłodne powietrze w takiej samej ilości, jak powietrze z niego usuwane przez komin.

tres34
05-09-2008, 14:46
Bzdury, ale zescie humanisci to niech wam bedzie. Wiecej czasu na glupia dyskusje nie bede tracic. Bawcie sie dobrze.

jareko
05-09-2008, 15:01
Bzdury, ale zescie humanisci to niech wam bedzie. Wiecej czasu na glupia dyskusje nie bede tracic. Bawcie sie dobrze.??? bzdury? jejku - facet - opamiętaj sie i albo wróć do podstawówki i słuchaj uważnie nauczycieli albo spadaj do piaskownicy babki stawiać
Raaaanay ze tez takie trole wszędzie muszą sie zadomowić i nie ma na nich sily
A jeślis taki tępy to wydrukuj cały tekst HenoK'a i pójdź z nim do swego nauczyciela - wyłuszcz mu swoja teorie i niech on sie wypowie ;) Ruch powietrza w kominie powstaje na wskutek różnicy ciśnień pomiędzy ciepłym powietrzem na wlocie do komina a chłodnym powietrzem na zewnątrz (na tej samej wysokości - skoro lubisz liczby, niech to będzie 2,65m od poziomu podłogi ). Ta różnica ciśnień, to z kolei wynik różnicy gęstości tych dwóch ośrodków. Właśnie dlatego wentylacja grawitacyjna najlepiej działa w zimie, przestaje działać w okresach przejściowych, a działa wadliwie w czasie lata.
Ciąg w kominie nie powstaje "za darmo". Jest on efektem wyższej temperatury wewnątrz budynku w porównaniu z temperaturą zewnętrzną. Wraz z wychłodzeniem budynku zmniejsza się ciąg. Zresztą, żeby ten ciąg powstał, do wnętrza domu musi dopływać chłodne powietrze w takiej samej ilości, jak powietrze z niego usuwane przez komin.

jeśli w dalszym ciągu masz kłopoty z percepcja...a zresztą szkoda slow na gadanie o zjawiskach oczywistych

Dodałbym do tego co HenoK napisał podciśnienie wytwarzane przez wiatr, stad dość ważne jest usytuowanie komina względem kalenicy jak i sam kształt jego czapki.

jareko
05-09-2008, 15:04
jako ze zastanawiam sie nad REKU i GWC tak sobie myślę i myślę i o Wasza opinie sie zwracam
Jak zdążyłem sie zorientować największym problemem przy Reku i GWC nadmuch zimnego powierza, trzeba je grzać grzałka i koszta mogą byc powalające - a i tak ma sie normalne ogrzewanie wiec... może zamiast grzałki wstawić chodnice i zasilać ja woda z CO?
A konstrukcyjnie widziałbym to tak ze w jednym szeregu są trzy chłodnice od samochodu, w pierwszych dwu przepompowywany jest glikol z wężownicy zakopanej tuz obok lawy fundamentowej (a może można ja zalać betonem mocując rurki do zbrojenia? ) zaś przez ostatnia sterowany zaworem sterownym elektrycznie woda z obiegu CO. Na początku tego wszystkiego wolnobieżny wentylator

Mice
05-09-2008, 15:10
jako ze zastanawiam sie nad REKU i GWC tak sobie myślę i myślę i o Wasza opinie sie zwracam
Jak zdążyłem sie zorientować największym problemem przy Reku i GWC nadmuch zimnego powierza, trzeba je grzać grzałka i koszta mogą byc powalające - a i tak ma sie normalne ogrzewanie wiec... może zamiast grzałki wstawić chodnice i zasilać ja woda z CO?
A konstrukcyjnie widziałbym to tak ze w jednym szeregu są trzy chłodnice od samochodu, w pierwszych dwu przepompowywany jest glikol z wężownicy zakopanej tuz obok lawy fundamentowej (a może można ja zalać betonem mocując rurki do zbrojenia? ) zaś przez ostatnia sterowany zaworem sterownym elektrycznie woda z obiegu CO. Na początku tego wszystkiego wolnobieżny wentylator
Po pierwsze system wyłoży się na oporach instalacji bo te chłodnice samochodowe są dosyć "gęste" ...
Co do wpięca systemu c.o. do nagrzewnicy (nie chłodnicy sam.) też o tym myślałem ale po co dublować systemy albo gwc albo nagrzewnica. Przy takiej ilości powietrza m3/h, ogrzewania nadmuchowego z tego nie zrobisz

No i do wodnego to warunki glebowe powinny być odpowiednie.

jareko
05-09-2008, 15:13
oj chłodnica samochodowa robiłaby wtedy za nagrzewnice :) wszak to dość skuteczny wymiennik :)
ale chyba faktycznie opory ma za duże :(

Mice
05-09-2008, 15:20
oj chłodnica samochodowa robiłaby wtedy za nagrzewnice :) wszak to dość skuteczny wymiennik :)
ale chyba faktycznie opory ma za duże :(
jako nagrzewnicę miałem na myśli faktyczne urządzenie jakie robi np. Juwent (w sensie nie chłodnica samochodowa tylko dedykowane urządzenie do wentylacji)

HenoK
05-09-2008, 17:11
Dodałbym do tego co HenoK napisał podciśnienie wytwarzane przez wiatr, stad dość ważne jest usytuowanie komina względem kalenicy jak i sam kształt jego czapki.Po prostu nie chciałem już sprawy komplikować :). Jak widzisz, niektórzy nawet z tak uproszczonym modelem tego zjawiska mają problemy ... :(.

jareko
05-09-2008, 17:24
Dodałbym do tego co HenoK napisał podciśnienie wytwarzane przez wiatr, stad dość ważne jest usytuowanie komina względem kalenicy jak i sam kształt jego czapki.Po prostu nie chciałem już sprawy komplikować :). Jak widzisz, niektórzy nawet z tak uproszczonym modelem tego zjawiska mają problemy ... :(.fakt, zwoje by sie przegrzaly i nastapiloby albo zwarcie albo eksplozja :lol:

05-09-2008, 17:25
....Jesli stawiamy komin, ktory ma jedna dziure na wys. 2,65m (sufit), druga na wys. 6m, to panujaca roznica cisnien miedzy tymi dziurami powoduje przeplyw powietrza w kier. od wyzszego cisnienia do nizszego. Tak samo jakbys spuszczal powietrze z napompowanego kola samochodowego z tym ze tu sie przeplyw nie konczy, a w kole po jakims czasie tak.

Mylisz się.

Przykład z powietrzem w oponie jest całkowicie nieadekwatny bo do sprężenia powietrza w tejże oponie została wykonana praca. Natomiast to co Ty starasz się udowodnić pracuje bez dostarczania energii - co oczywiscie klasyfikuje ten cykl w pojęciu perpetum mobile ;).
Tak jak już ktoś wspomniał - gdyby to było realne to wystarczyłoby postawić sobie wysoką rurę, ustawic w środku wiatraczek i masz darmową energię do zasilenia komputera, albo przynajmniej lampki na biurku. A jak dasz więcej takich kominów, to .... żyć nie umierać, mozna na tym zarabiać, bo przecież wystarczy tylko różnica poziomów w nawierconych otworach w kominie ;).

Pierwsza sprawa: gazy i ciecze to są płyny i dlatego nie ma specjalnego znaczenia w tym przyapdku czy mowa jest o cieczy czy o gazie.

A to, że sie mylisz możesz sprawdzić osobiście na dostepnych ci układach, kóre być może posiadasz w domu. Zrób sobie różne doswiadczenia z kominami.
Dla uzmysłowienia sobie co powoduje ruch płynów zastanów się jak kiedyś pracowały instalacje grawitacyjne (zresztą nie tylko wodne). A nawet sprawdź sobie teraz na swojej istniejacej instalacji czy występuje ruch płynu w rurociągach gdy brak jest różnicy temperatur, a następnie podgrzej trochę wodę nie uruchamiając pompy i sprawdź co się będzie działo z instalacją.

Albo zastanów się jak rozkłada sie powietrze zimne i ciepłe w instalacji wentylacji w szczelnym pomieszczeniu. W internecie są dostępne nawet filmy z "kolorowym" powietrzem zimnym i ciepłym i widać dokładnie jak kształtuje się ruch powietrza. Zauważysz wtedy, że to nie różnica ciśnień między górną i dolną częścią pomieszczenia powoduje ruch powietrza, tylko temperatura tegoż powietrza i związana z tym jego gęstość. Jeśli powietrze jest zimne ("cięższe") - leci w dół, jesli ciepłe ("lżejsze") - w górę. I zwiazane jest to z gęstością tego powietrza, a nie różnicą ciśnień atmosferycznych. Gdybyś miał rację to powietrze zimne również leciałoby w górę. A niestety bez wykonanej pracy (wentylatora wywiewajacego w górę lub podgrzewania tegoż powietrza) nie bedzie to możliwe.
Ono poleci w górę, ale dopiero wtedy gdy dostarczona zostanie mu energia i np. nastąpi wzrost jego temperatury. Wtedy obniży się jego gęstosć i powietrze zostanie wyparte do góry przez powietrze zimniejsze - o więskzej gęstości.

Zastanów się jak działają balony.
Zastanów się też dlaczego w kominie może nastąpić ciag zwrotny i kiedy może nastąpić.
Zastanów sie dlaczego po wychłodzeniu komina cięzko go jest rozpalić i wymusić ciąg. Zgodnie z twoją teorią taki problem nie powienien występować.

Zastanów sie w jaki sposób tradycyjne grzejniki oddają ciepło - jak wygląda i czym jest spowodowany ruch powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu.
Czyżby bylo to wywołane różnicą ciśnienia między posadzką i stropem pomieszczenia? ;) Oczywiscie nie, bo wywołany jest temperturą i związaną z tym różną gęstością powietrza.

itd., itd.

Niepotrzebnie tak alergicznie reagujesz na to co ci ludzi tłumaczą.
To nie różnica ciśnień wywołana wysokością otwórów (jak sugerujesz) wywołuje ruchy płynu, tylko zmiana gęstosci tegoż płynu powoduje jego ruchy.

Depi
05-09-2008, 20:02
oj chłodnica samochodowa robiłaby wtedy za nagrzewnice :) wszak to dość skuteczny wymiennik :)
ale chyba faktycznie opory ma za duże :(

Jakieś opory pewnie będą, ale ogólnie moim zdaniem pomysł jest godny rozważenia. Nagrzewnica z zaworem termostatycznym zawsze te pare K dogrzeje, a koszt każdego kW dostarczonego tą droga jest równy każdemu innemu (czyli przez grzejniki czy podłogówkę), chyba, że coś pominąłem :)

Mice - to nie jest dublowanie, a "kaskada" albo układ szeregowy. GWC swoimi x kW podgrzewa powietrze o x1K, a nagrzewnica dorzuca jeszcze swoje y kW, podnosząc T o kolejne y1K.

Jak się uprzeć, to można wykorzystać ta samą chłodnico-nagrzewnice do chłodzenia latem.

PS. Trollowi tres34 już serdecznie dziękujemy.

Depi
05-09-2008, 20:04
nie przekręcaj... nie napisałem, że się nie opłaca. W dłuzszym okresie na pewno się zwraca, jak do tej pory wyłożyłem ok 9000 na reku i osprzęt i sądzę, że odzyskam to za mojego życia. Napisałem tylko, że mam inne priorytety - dla mnie budowa went. mechanicznej jest na tej samej półce co budowa ścian...DEPI, ten avatar to Shakin' Stevens?? :lol:

No to źle zrozumiałem - wybacz Waść ;)

Za to żartów z mojego idola prosze sobie nie stroić! Moje dzieciństwo upłynęł o w całkowitym powdziwie dla gościa... :lol:

jareko
06-09-2008, 08:41
... Nagrzewnica z zaworem termostatycznym zawsze te pare K dogrzeje, a koszt każdego kW dostarczonego tą droga jest równy każdemu innemu (czyli przez grzejniki czy podłogówkę), chyba, że coś pominąłem ...Chyba nie jeśli dobrze pamiętam fizykę i matematykę ale... ale grzałka wymusza od razu sposób wydatkowania później pieniędzy na eksploatacje - podpięcie sie pod CO daje więcej możliwości :) wszak będę myślał nad medium najtańszym :) - tak sobie główkuje teraz bo jak juz zacznę budowę to wszystko muszę mieć zapięte na ostatni guzik :lol:

HenoK
06-09-2008, 09:09
- tak sobie główkuje teraz bo jak juz zacznę budowę to wszystko muszę mieć zapięte na ostatni guzik :lol:To podstawa sukcesu budowy i ... niższych jej kosztów :).

jareko
06-09-2008, 09:19
To podstawa sukcesu budowy i ... niższych jej kosztów :).Wiem :) nauczony doświadczeniem pierwszego domu juz wiem :) I najważniejsze - budowa nie może trwać dłużej jak 12 miesięcy - jak juz sie za nią wezmę chce sie zmieścić w 6 wiec wszystko muszę mieć już przemyślane teraz

adam_mk
06-09-2008, 09:30
jareko
Zwróć uwagę, że temperatura wody opuszczającej tę chłodnicę/nagrzewnicę będzie nieomalże IDENTYCZNA z tą , która tam wpływa....

Cholera! Znowu sobie robię koło pióra.... :roll: :evil:

To problem uzyskania wysokiej SKUTECZNOŚCI działania (nie mylić ze sprawnością, bo ta będzie do du...!!!).
W takim przypadku nie uzyskamy lepszego ogrzewania (bo nie jest to system grzewczy, nadmuchowy) tylko to, że nigdy nie musimy rozważać problemu - zamarznie czy nie?

Kolejne. Zmniejszając przedział temperatur, w których działa reku, zmniejszamy jego sprawność, ale zwiększamy pewność działania.
Trzeba by się nad tym pokiwać.
Grzały w "słabych" konstrukcjach są. Służą temu, aby nie zamarzło...
Lepsze konstrukcje nie zamarzają....
Coś trzeba wybrać...
Adam M.

jareko
06-09-2008, 09:41
czyli nagrzewnica (ta zasilana z CO) jako ostatni element tego zestawu?

adam_mk
06-09-2008, 09:48
Wiedziałem! :roll:

NIE!
Po najzimniejszej stronie! Za otworem czerpni, żeby instalacja nie "widziała" mrozów.
Adam M.

jareko
06-09-2008, 09:50
wiec podstawowy problem to sama chłodnica samochodowa i opory przepływu powietrza? czy tak?
o ile tez dobrze zrozumiałem zbytnie podgrzanie powietrza wpadającego zmniejsza sprawność całego układu - tak na logikę tak powinno być - mniejsza różnica temperatur te sprawność obniża
hmmm....ale ciagle z lekka przeraza mnie mysl ze zima bedzie wpadac chlodne powietrze - a gdyby tak dac dwie nagrzewnice? jedna przed zdlawiona by zagwarantowala nam niezamarzanie systemu a druga za - na ful :) by ogrzewala juz to co wlatuje do pomieszczen?
I nie chodzi mi o to by byl to glowny system ogrzewania - bez przesady - tylko by komfort podniesc

adam_mk
06-09-2008, 09:56
I tak i nie!

Technicznie - nie problem!
Opory przy tak rozwiniętej powierzchni będą nikłe (trzeba to obudować). Chłodnica normalnie ma potężne wsparcie (wentylator o wielkim przepływie). Tu może się nie sprawdzić!
WOLAŁBYM tam wstawić specjalizowaną nagrzewnicę np. Juwentu.
Taką NLW trzyrzędową...

A nie lepiej zrobić czy kupić dobry reku i dodać mu GWC? (np. wodny 1)
To samo będzie, a lepiej i sprawniej.
Adam M.

jareko
06-09-2008, 09:59
I tak i nie!

Technicznie - nie problem!
Opory przy tak rozwiniętej powierzchni będą nikłe (trzeba to obudować). Chłodnica normalnie ma potężne wsparcie (wentylator o wielkim przepływie). Tu może się nie sprawdzić!
WOLAŁBYM tam wstawić specjalizowaną nagrzewnicę np. Juwentu.
Taką NLW trzyrzędową...

A nie lepiej zrobić czy kupić dobry reku i dodać mu GWC? (np. wodny 1)
To samo będzie, a lepiej i sprawniej.
Adam M.oczywiscie ze to tez biore pod uwage - jestem na etapie przymyslen - mam dwie prawe rece i wykonac to wlasnorecznie - czytaj Adam Slodowy (o ile ktos pamieta jeszcze kto to taki) to nie problem
skalkuleje sobie czy to sie polaca bo nie zawsze to co sie samemu robi wychdzi taniej badz zysk jest tak niewielki ze pomijalny a mozliwosc popelnienia bledu jest wiecej niz wykorzystanie istniejacych rozwiazan

Barbossa
06-09-2008, 10:11
siakoś tak cięzko mi się to czyta, ale
chodnica samochodowa nie przez przypadek jest z przodu samochodu i za coraz bardziej okazałym grilem
jak się zatrzymasz, wyłaczysz silnik, to i tak wentylator może nieźle zasuwać, aby jeszcze trochę powietrza dostarczyć

czyli skuteczność/sprawność takiej chłodnicy wzrasta z szybkością przepływu powietrza,
w wentylacji o jakich prędkościach można mówić?
no chyba, że potrzebujesz to powietrze zagrzać/schłodzić szybko, bez oglądania się na bilans energetyczny

sSiwy12
06-09-2008, 10:24
Tak może nie całkiem sceptycznie, ale mam wątpliwość :oops:
W pokazanym układzie dalej "funkcjonuje" woda z ogrzewania, a to zawsze stwarza możliwość jej zamarznięcia - np. w przypadku zaniku zasilania, lub bardziej prawdopodobne, w przypadku awarii pompy obiegowej glikolu.
I druga sprawa, to efektywność ekonomiczna takiego rozwiazania. W naszym klimacie mozliwość "zamarznięcia wymiennika" wystepuje stosunkowo w niewielkim okresie czasu. Czy jednak rozwiązanie z grzałką nie jest bardziej ekonomiczne i prostsze - wszak ogrzanie 1m3 powietrza o kilkanascie stopni, to jest między 5 a 10Wh.
To tylko takie watpliwości :oops:

Ivozyg
06-09-2008, 10:57
A nie lepiej zrobić czy kupić dobry reku i dodać mu GWC? (np. wodny 1)
To samo będzie, a lepiej i sprawniej.
Adam M.[/quote]

Witam. Mając dobre reku i GWC , powietrze nawiewane 18 C a w domu 20 C
czy można taką dodatkową nagrzewnicą uzyskac przynajmniej 2 C brakujace
do temperatury jaka jest w domu? Dom pasywny(no moze prawie).

am76
06-09-2008, 23:17
Na koniec mam pytanie - czy macie auta z klimatyzacją ?

Ci co mają niech wiedzą, że jest droga w zakupie, serwisowaniu, użytkowaniu i wysusza powietrze - a przecież wystarczy uchylić szybę w aucie (tylko nie elektryczną, bo też droga w zakupie, użytkowaniu itp.).

Złe porównaie. Klima w samochodzie jest potrzebna dla zapewnienia komfortu. Rekuperator w domu nie jest. Zapytaj 1000 przypadkowych osób spotkanych na ulicy czy rekuperator jest im potrzebny do zapewnienia kofortu albo czy mają w domu komfort nie mając rekuperatora.

HenoK
07-09-2008, 07:47
Złe porównaie. Klima w samochodzie jest potrzebna dla zapewnienia komfortu. Rekuperator w domu nie jest. Zapytaj 1000 przypadkowych osób spotkanych na ulicy czy rekuperator jest im potrzebny do zapewnienia kofortu albo czy mają w domu komfort nie mając rekuperatora.Złe porównanie :). Zakładasz, że te 1000 osób wie co to jest rekuperator i jaki komfort można osiągnąć przy jego użytkowaniu.
Spotykałem takie domy, gdzie podstawą komfortu była odpowiednia temperatura w domu, zapewniona przez dokładne jego uszczelnienie. Możesz sobie wyobrazić jaki tam panował zaduch ?
Zapytaj o to 1000 osób, które miały okazję użytkować dom z rekuperatorem i bez niego. Wtedy możesz liczyć na rzetelną odpowiedź.

am76
08-09-2008, 13:13
Złe porównaie. Klima w samochodzie jest potrzebna dla zapewnienia komfortu. Rekuperator w domu nie jest. Zapytaj 1000 przypadkowych osób spotkanych na ulicy czy rekuperator jest im potrzebny do zapewnienia kofortu albo czy mają w domu komfort nie mając rekuperatora.Złe porównanie :). Zakładasz, że te 1000 osób wie co to jest rekuperator i jaki komfort można osiągnąć przy jego użytkowaniu.
Spotykałem takie domy, gdzie podstawą komfortu była odpowiednia temperatura w domu, zapewniona przez dokładne jego uszczelnienie. Możesz sobie wyobrazić jaki tam panował zaduch ?
Zapytaj o to 1000 osób, które miały okazję użytkować dom z rekuperatorem i bez niego. Wtedy możesz liczyć na rzetelną odpowiedź.

Wsiadam do samochodu w upalny dzień, nie wiem jaki jest komfort w samochodzie z klimą ale wiem jaki jest dyskomfort w samochodzie bez klimy. Gorąco tak, że można paść.

Wchodzę do domu z wentylacją grawitacyjną, dobrze zrobioną. Jest OK. Nie wiem jaki jest komfort z wentylacją z rekuperatorem ale nie jest mi to potrzebne bo komfort z mojej dobrze zrobionej wentylacji grawitacyjnej jest dla mnie wystarczający.

Spotkałem takie pomieszczenia biurowe oraz pokoje hotelowe że od hałasu z wentylacji mechanicznej człowieka może trafić.

Z moich obserwacji i opinii innych osób wynika, że dobrze zrobiona wentylacja zapewnia dostateczny komfort. Nie musi być mechaniczna.

Z moich obserwacji i opinii innych osób wynika, że źle zrobiona wentylacja zapewnia dyskomfort. Nie musi być grawitacyjna.

HenoK
08-09-2008, 13:46
Z moich obserwacji i opinii innych osób wynika, że dobrze zrobiona wentylacja zapewnia dostateczny komfort. Nie musi być mechaniczna.

Z moich obserwacji i opinii innych osób wynika, że źle zrobiona wentylacja zapewnia dyskomfort. Nie musi być grawitacyjna.
Przy takim podejściu w pełni się z tobą zgadzam.
Należałoby tylko zastanowić ile kosztuje ten komfort w przypadku wentylacji mechanicznej, a ile w przypadku wentylacji grawitacyjnej.
W przypadku wentylacji mechanicznej należałoby też rozważyć dodatkowo jej wersję z odzyskiem ciepła (wyższe nakłady inwestycyjne, ale niższe koszty eksploatacji).
Dopiero takie podejście zapewni rzetelne porównanie obu sposobów wentylacji.

am76
08-09-2008, 14:02
Z moich obserwacji i opinii innych osób wynika, że dobrze zrobiona wentylacja zapewnia dostateczny komfort. Nie musi być mechaniczna.

Z moich obserwacji i opinii innych osób wynika, że źle zrobiona wentylacja zapewnia dyskomfort. Nie musi być grawitacyjna.
Przy takim podejściu w pełni się z tobą zgadzam.
Należałoby tylko zastanowić ile kosztuje ten komfort w przypadku wentylacji mechanicznej, a ile w przypadku wentylacji grawitacyjnej.
W przypadku wentylacji mechanicznej należałoby też rozważyć dodatkowo jej wersję z odzyskiem ciepła (wyższe nakłady inwestycyjne, ale niższe koszty eksploatacji).
Dopiero takie podejście zapewni rzetelne porównanie obu sposobów wentylacji.

Porównanie już było robione na forum. O ile w przypadku wentylacji mechanicznej koszt wynosi poprostu kilkanaście tyś zł. to w przypadku grawiacyjnej (ew. z wspomaganiem przez nasadę) może być bardzo zróżnicowany. Jeśli ktoś musi np. budować 3 kominy to przecież to jest ogromna kasa. Jeśli ktoś komin ma tak czy siak (i na dodatek z obróbkami blacharskimi :) ) i pomieszczenia "brudne" skupione wokół niego to cena grawiteacyjnej jest bardzo mała.

HenoK
08-09-2008, 14:08
Porównanie już było robione na forum. O ile w przypadku wentylacji mechanicznej koszt wynosi poprostu kilkanaście tyś zł. to w przypadku grawiacyjnej (ew. z wspomaganiem przez nasadę) może być bardzo zróżnicowany. Jeśli ktoś musi np. budować 3 kominy to przecież to jest ogromna kasa. Jeśli ktoś komin ma tak czy siak (i na dodatek z obróbkami blacharskimi :) ) i pomieszczenia "brudne" skupione wokół niego to cena grawiteacyjnej jest bardzo mała.
Piszemy tu o wentylacji zapewniającej komfort. Przy wentylacji grawitacyjnej oprócz kominów niebagatelnym wydatkiem będzie też koszt nawiewników (higrosterowanych ?).
Nie zapiminajmy też o kosztach eksploatacji (powietrze naiewane trzeba podgrzać :().

am76
08-09-2008, 16:35
Porównanie już było robione na forum. O ile w przypadku wentylacji mechanicznej koszt wynosi poprostu kilkanaście tyś zł. to w przypadku grawiacyjnej (ew. z wspomaganiem przez nasadę) może być bardzo zróżnicowany. Jeśli ktoś musi np. budować 3 kominy to przecież to jest ogromna kasa. Jeśli ktoś komin ma tak czy siak (i na dodatek z obróbkami blacharskimi :) ) i pomieszczenia "brudne" skupione wokół niego to cena grawiteacyjnej jest bardzo mała.
Piszemy tu o wentylacji zapewniającej komfort. Przy wentylacji grawitacyjnej oprócz kominów niebagatelnym wydatkiem będzie też koszt nawiewników (higrosterowanych ?).
Ja bym sie raczej nastawial na kontrole poprzez nasade kominowa. Jest ona i tak potrzebna do wentylacji w lecie. A nawiewniki w postaci dziur w oknie nie sa drogie.

Nie zapiminajmy też o kosztach eksploatacji (powietrze naiewane trzeba podgrzać :().
No oczywi

Lopesjus
09-09-2008, 09:20
Na moim terenie rekuperacja to gałąź czarnej magii, niby firmy zajmujące się wentylacją coś o tym słyszały, ale do roboty to niechętnie... Ceny z kosmosu (minimum 8000 zł za robociznę), więc wziąłem się za to sam:

http://images28.fotosik.pl/273/47e0a520f6c4c962.jpg (www.fotosik.pl)

Nie spiesząc się zajęło mi to dwa łikendy, zapewne są jakieś błędy, sporo pracy jeszcze zostało do zrobienia (anemostaty po wykończeniu, zaizolować reku i rozdzielacze, regulacja) ale już teraz działa sympatycznie (gdzie ma nawiewać - nawiewa, gdzie wyciągać - wyciąga). Na pierwszym biegu jest ledwie słyszalny, a jeszcze nie zabudowałem sufitu.

manieq82
09-09-2008, 20:08
też sobie powtarzam że nie święci garnki lepią i mam zamiar w wielu tematach zakasać rękawy - oby mi tylko czasu starczyło... w tym życiu :D

Pozdrawiam. :D

Ola_82
10-09-2008, 11:37
Specjalnie dla miłośników grawitacyjnej.
Mieszkanie w bloku 4 piętrowym, prawie 40letnim. A najlepsze, że były czyszczone kominy!
Wymieść mogę najwyżej ze swojej kratki i niedługo mieć to samo. Naprawdę ktoś jeszcze uważa, że filtry są kosztowne i niepraktyczne?

Tak, to nie cień, tylko syf...
http://img171.imageshack.us/img171/508/kratkadv8.th.jpg (http://img171.imageshack.us/my.php?image=kratkadv8.jpg)

am76
10-09-2008, 16:42
Ale o co chodzi? Żeby nie robić wentylacji mechanicznej? Przecież chyba nie myślisz że po 40tu latach w kanałach wentylacji mechanicznej będzie lepiej? Pal licho kanały wywiewne czy tam kominy ale co z kanałami nawiewnymi?

sSiwy12
10-09-2008, 16:52
Zwracam uwagę na zapis:

Naprawdę ktoś jeszcze uważa, że filtry są kosztowne i niepraktyczne?

I o to chodzi.

manieq82
10-09-2008, 16:52
Specjalnie dla miłośników grawitacyjnej.
Mieszkanie w bloku 4 piętrowym, prawie 40letnim. A najlepsze, że były czyszczone kominy!
Wymieść mogę najwyżej ze swojej kratki i niedługo mieć to samo. Naprawdę ktoś jeszcze uważa, że filtry są kosztowne i niepraktyczne?

Tak, to nie cień, tylko syf...
http://img171.imageshack.us/img171/508/kratkadv8.th.jpg (http://img171.imageshack.us/my.php?image=kratkadv8.jpg)

masakra, ale znam to. U moich rodziców kawki zrobiły swoje. Jak sie przebijaliśmy przez ich konstrukcję odważnikiem 5kg - wybieraliśmy i wybieraliśmy. W mechanicznej - co najwyżej można wymienić te rury - do większości będzie dostęp. A tu?

Ola_82
10-09-2008, 17:01
Ale o co chodzi?
Ale o to chodzi, że koszt wymiany filtrów to błogosławieństwo w porównaniu do braku filtrów w ogóle :wink:

adam_mk
11-09-2008, 06:47
"co z kanałami nawiewnymi?"

Czy wymiana myśli z osobami, dla których ZA filtrem EU3 MUSI osadzać się taki lub i gorszy syf - BO ONI TO WIEDZĄ!, to strata czasu?
Adam M.

am76
11-09-2008, 09:07
Zobaczcie co ma viessmann:
http://www.viessmann.pl/pl/products/Home-ventilation-systems/Vitovent_300_mit_Bypass-Schaltung.ProductTeaserDownloadlist.Single.downloa dlistitem.17147.FileRef.File.tmp/Viessmann_-_TopTechnik_-_Vitovent_2008'08.pdf

W szczególności zaciekawiła mnie "skrzynka rozdzielcza powietrza". Jak myślicie czy w niej jest coś co równomiernie rodziela powietrze czy poprostu jest sobie skrzynka? Czy to jest to samo co znana nam z dyskusji "skrzynka rozprężna"?

Jezier
12-09-2008, 00:08
Niektórzy na tym forum chwalą się, że wydali na instalację z reku tyle ile viessmann chce za tą skrzynkę :lol:

am76
12-09-2008, 08:49
Ich cana wygląda faktycznie na prawie x2 w porowaniu z cenami normalnymi. Ale nie w tym rzecz. Ciekawi mnie dlaczego takie a ni inne mają rozwiązanie. Inni producenci pokazują zazwyczaj instalację z trójnikami. Ciekawią mnie więc wady/zalety różnych rozwiązań.

adam_mk
12-09-2008, 09:16
Narysuj to sobie i przelicz....
Adam M.

Depi
12-09-2008, 10:01
am76 Możesz schować ten link na poprzedniej stronie i nie robić tego więcej? Rozpierniczyłeś całą stronę.

Jak nie umiesz i googla nie masz, to mogę Ci wytłumaczyć, jak uzywa się taga 'url'.

HenoK
12-09-2008, 10:17
am76 Możesz schować ten link na poprzedniej stronie i nie robić tego więcej? Rozpierniczyłeś całą stronę.

Jak nie umiesz i googla nie masz, to mogę Ci wytłumaczyć, jak uzywa się taga 'url'.Najlepiej pokaż jak to zrobić :). :lol: . Ciekawe, czy potrafisz to zrobić - oczywiście tak, żeby działało ;).

Depi
12-09-2008, 10:42
Proszę bardzo:

LINK (http://www.viessmann.pl/pl/products/Home-ventilation-systems/Vitovent_300_mit_Bypass-Schaltung.ProductTeaserDownloadlist.Single.downloa dlistitem.17147.FileRef.File.tmp/Viessmann_-_TopTechnik_-_Vitovent_200808.pdf)

Naprawiłem nawet linka, bo był niepoprawny.

Może jakieś szkolenia bym rozpoczął? :lol:

Depi
12-09-2008, 10:54
A tak nawiasem, to wygląda ten Vitovent na fajne urządzenie. Gdyby tylko nie ta kosmiczna cena... Ale słyszałem, że Viessmann ma super znizki dla instalatorów.

am76
12-09-2008, 11:15
Narysuj to sobie i przelicz....
Adam M.
??????
Ale liczenie wentylacji to mi wygląda na jakieś bardzo złoże zagadnienie numeryczne - przepływy, zawirowania, opory, .... To chyba temat raczej dla konstruktorów samochodów F1 niż dla mnie. Nie bardzo wiem co bym miał policzyć aby się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy:
- instalacja z główną rórą i odchodzącymi trójnikami
- instalacja drzewiasta zrównoważona (nie wiem czy zawsze da się wykonać)
- instalacja ze skrzynką
- mieszanka różnych podejść
Mnie ta sprawa wygląda raczej na robienie doktoratu z mechaniki czegoś tam.

..::M:D::..
12-09-2008, 11:41
A tak nawiasem, to wygląda ten Vitovent na fajne urządzenie. Gdyby tylko nie ta kosmiczna cena... Ale słyszałem, że Viessmann ma super znizki dla instalatorów.

ten Vitovent to podobno to samo co brink renovent tylko firmowany przez vieśka

sol
12-09-2008, 13:26
zamierzam założyć w moim budowanym domu wentylację mechaniczną z reku i gwc. czy warto już teraz na etapie budowania ścian i wylewania stropu zainstalować cały system? czy raczej spokojnie czekać do zakończenia stanu surowego?

w jednej firmie powiedziano mi, że jest za wcześnie, bo i tak mam ściany tylko 25 cm i nie zmieszczą się w nich przewody wentylacyjne do rekuperatora - będą musiały pójść na zewnątrz...

elieszetikej
12-09-2008, 14:11
Witam.

Mam pytanie do osob ktore maja u siebie wentylacje mechaniczna lub zajmuja sie jej montazem.

Konkretnie chodzi mi o to ze chce wybudowac dom parterowy, ktorego zalozeniem ma byc integracja z duzym ogrodem i sciana lasu, dom ten mimo ze jest malutki posiada duze okno balkonowe w salonie, zadaszony taras oraz wyjscie na taras z kuchni i wiem ze te okna beda w lecie bardzo czesto otwarte.
Czy w takim domu montaz wentylacji mechanicznej ma sens?

Z mojego wyobrazenia wychodzi ze moge ja sobie po prostu w lecie wylaczyc, tylko od czasu do czasu zalaczyc na pelna moc zeby przewietrzyc mieszkanie - jednak to wyobrazenia laika, ktory nigdy nie mial z taka wentylacja stycznosci, dlatego prosze o podpowiedz w tej kwestii.

Depi
12-09-2008, 14:29
Czy w takim domu montaz wentylacji mechanicznej ma sens?


Oczywiście, że ma. Nikt, wbrew głupotom powtarzanym do znudzenia na tym forum, nie zakazuje otwierania okien w domu z wentylacją mechaniczną. Czy to latem, czy to zimą - można otwierać do woli (zima oczywiście to troche bez sensu, ale jak kto lubi).

Co więcej - jak sie nie chce, to można wcale nie wyłączać WM - po prostu będzie sobie chodzić. Oczywiście wyłączenie da oszczędność w prądzie.

adam_mk
12-09-2008, 23:01
"Mnie ta sprawa wygląda raczej na robienie doktoratu z mechaniki czegoś tam."

PŁYNÓW...
:roll:
Eee tam! Proste rachunki...
Zacznij to pójdzie samo....
Adam M.

Wgregor
13-09-2008, 12:21
No i Vissmann sie coś nauczył, może niekoniecznie na własnych błędach.
Bardziej doświadczeni od dawna pisali , że bez skrzynki rodzielczej czy rozprężnej równo się powietrza nie rozprowadzi.

am76
13-09-2008, 17:29
Bardziej doświadczeni od dawna pisali , że bez skrzynki rodzielczej czy rozprężnej równo się powietrza nie rozprowadzi.
A czym się różni jedno od drugiego? Czy urządzenia te mają w środku cokolwiek czy to poprpostu skrzynki?

Kto to produkuje? Nic w necie nie znalazłem oprócz ewnetualnie skrzynek darco do celów DGP.

Lopesjus
13-09-2008, 18:26
www.kratki.pl
www.ozzone.com.pl

Kratki.pl - jeśli czegoś nie mają na magazynie, są w stanie wyprodukować w kilka dni
Ozzone polecam głównie z uwagi na niezłe ceny i błyskawiczne dostawy. Płaciłem rano i nastepnego dnia miałem towar u siebie

ekmir
14-09-2008, 00:01
Skropliny beda z pary wodnej zawartej w powietrzu i jej kondensacji w wyniku ochladzania powietrza doprowadzanego lub podgrzewania powietrza zimnego.
Odprowadzenie sprowadza sie do zrobienia odwodnienia (drenu) na koncu rur kanalu doprowadzajacego powietrze. Sama rura powinna byc zebrowana z PCVgora i bokiem a dno plaskie wlasnie do odprowadzenia skroplin.
Wymiennik gruntowo-powietrzny jest taki jak zwykly gruntowy tylko obok rury doprowadzajacej powietrze sa ulozone rury odprowadzajace zuzyte powietrze z domu (juz po przejsciu przez rekuperator). Pozwla to na ciagla prace gruntowego wymiennik ciepla, poniewaz cieple powietrze wydalane dociepla dodatkowo powietrze doprowadzane a zarazem regeneruje ciepla w ziemi dookola rury doprowadzajacej powietrze.
Tom Soyer:
1. filtry i tak powinny byc na wlocie kanalu (okresowo czyszczone),
2. przy rurach PCV duzego halasu nie ma
3. kanal wystarczy na glebokosci 1,0-1,2 m i od gory ocieplic styropianem nad kanalem. Wieksze glebokosci sa nieekonomiczne. Uwga na poziom wod gruntowych.


A jak wymiennik gruntowso-powietrzny pracuje latem ?

HenoK
14-09-2008, 07:51
Skropliny beda z pary wodnej zawartej w powietrzu i jej kondensacji w wyniku ochladzania powietrza doprowadzanego lub podgrzewania powietrza zimnego.
Odprowadzenie sprowadza sie do zrobienia odwodnienia (drenu) na koncu rur kanalu doprowadzajacego powietrze. Sama rura powinna byc zebrowana z PCVgora i bokiem a dno plaskie wlasnie do odprowadzenia skroplin.
Wymiennik gruntowo-powietrzny jest taki jak zwykly gruntowy tylko obok rury doprowadzajacej powietrze sa ulozone rury odprowadzajace zuzyte powietrze z domu (juz po przejsciu przez rekuperator). Pozwla to na ciagla prace gruntowego wymiennik ciepla, poniewaz cieple powietrze wydalane dociepla dodatkowo powietrze doprowadzane a zarazem regeneruje ciepla w ziemi dookola rury doprowadzajacej powietrze.
Tom Soyer:
1. filtry i tak powinny byc na wlocie kanalu (okresowo czyszczone),
2. przy rurach PCV duzego halasu nie ma
3. kanal wystarczy na glebokosci 1,0-1,2 m i od gory ocieplic styropianem nad kanalem. Wieksze glebokosci sa nieekonomiczne. Uwga na poziom wod gruntowych.


A jak wymiennik gruntowso-powietrzny pracuje latem ?
Wyciągnąłeś post sprzed ponad 6 lat (Wysłany: 28-Maj-2002 10:16:00).
Ciekawe, czy przez ten czas ktoś zrobił GWC wg tej koncepcji ?
Jeśli chdzi o pytanie, to latem powinien być dodatkowy bypass omijający wymiennik gruntowy - ten na wyrzutni powietrza.

elieszetikej
14-09-2008, 10:27
Oczywiście, że ma. Nikt, wbrew głupotom powtarzanym do znudzenia na tym forum, nie zakazuje otwierania okien w domu z wentylacją mechaniczną. Czy to latem, czy to zimą - można otwierać do woli (zima oczywiście to troche bez sensu, ale jak kto lubi).

Co więcej - jak sie nie chce, to można wcale nie wyłączać WM - po prostu będzie sobie chodzić. Oczywiście wyłączenie da oszczędność w prądzie.

Dzięki wielkie za odpowiedz, jedna wątpliwosc rozwiana;)

ekmir
14-09-2008, 11:21
[Wyciągnąłeś post sprzed ponad 6 lat (Wysłany: 28-Maj-2002 10:16:00).
Ciekawe, czy przez ten czas ktoś zrobił GWC wg tej koncepcji ?
Jeśli chdzi o pytanie, to latem powinien być dodatkowy bypass omijający wymiennik gruntowy - ten na wyrzutni powietrza.

A czy nie powinien on (GWC) chłodzić latem

HenoK
14-09-2008, 13:02
[Wyciągnąłeś post sprzed ponad 6 lat (Wysłany: 28-Maj-2002 10:16:00).
Ciekawe, czy przez ten czas ktoś zrobił GWC wg tej koncepcji ?
Jeśli chodzi o pytanie, to latem powinien być dodatkowy bypass omijający wymiennik gruntowy - ten na wyrzutni powietrza.

A czy nie powinien on (GWC) chłodzić latem Przeczytaj jeszcze raz post, który zacytowałeś, zwłaszcza ten fragment :

Wymiennik gruntowo-powietrzny jest taki jak zwykly gruntowy tylko obok rury doprowadzajacej powietrze sa ulozone rury odprowadzajace zuzyte powietrze z domu (juz po przejsciu przez rekuperator).
Ten wymiennik powinien być zaopatrzony w bypass. Jeżeli go nie będzie to GWC będzie przyjmowało niepotrzebne w tym momencie ciepło z domu.

ekmir
14-09-2008, 13:46
A jak oceniacie GWC glikolowe ?
Może udałoby się zrobić porównanie GWC rurowego i glikolowego.

derifter
06-10-2008, 14:14
A ja mam inny problem.
Filozofie i cel rekuperacji znam ale nie wiem jak go ustawiac.

Najlepiej na przykladzie:
Na dworze jest 10 stopni, temperature ogrzewania domu ustawiam na 15.
Na ile stopni ustawic rekuperator ?
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Jesli jest na 20 st - śpi i nic nie robi bo nijak z tych 15 wychodzacych z domu nie zrobi 20 dla powietrza wchodzacego.
Jesli ustawie na 12-14 - bede CHŁODZIŁ a nie odzyskiwal cieplo.

Narazie chodzi na recznym sterowaniu ale co robi nikt nie wie i czemu ja placilem za automatyke w takim razie ?

Juz nie mowie o rozwinieciu tematu - wentylacja latem:
Na dworze 30, w domu 25, ustawiam rek na 20.
CO SIE BEDZIE DZIALO ?

Wersja 2:
Ustawiam na 27 st. Co sie bedzie dzialo ?
---

Mice
06-10-2008, 14:27
z Twoich rozważań wynika dla mnie, że traktujesz system wentylacji z reku jako system chłodząco-ogrzewający ... przy takim podejściu zawsze będzie d..a.
rekuperator zmniejsza straty przez wentylację, a wentylacja dostarcza powietrze
Co innego jeśli masz GWC lub nagrzewnicę ale i tak jest to tylko zmniejszenie różnicy temperatur a nie system grzejny/chłodzący.

frykow
06-10-2008, 15:24
Na dworze jest 10 stopni, temperature ogrzewania domu ustawiam na 15.
Na ile stopni ustawic rekuperator ?
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
To jaki ty masz ten rekuperator? :o Nie jest to po prostu regulacja momentu włączenia bypassu?

derifter
07-10-2008, 10:07
To jaki ty masz ten rekuperator?
Wedlug informacji jest to 02_REGO400P z Centrum Klima (www.centrumklima.pl).
Wedlug instrukcji temperatura wyswietlana na displayu to temperatura nawiewanego powietrza.
Ja tylko chce zeby on dmuchal i przy tym mial najmniejsze straty. Jak dmucha - na displayu jest wykrzyknik. Jak czuwa - kropka. Znaczy ze wyliczyl ze teraz dmuchac nie powinien, ale na jakiej podstawie to wylicza ? Chwilowo macam go, zwieksze te temperature, zmniejsze, i obserwuje.
---

manieq82
07-10-2008, 12:21
Filozofie i cel rekuperacji znam.....


Proponuję jednak prześledzić zasady działania urządzenia jakim jest rekuperator.
Jest tu mnóstwo wątków o tym... a jak nie to goooogle
Reku to jednostka mająca odzyskać ciepło z wyrzucanego powietrza przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej -> która to powinna chodzić cały czas - wolniej szybciej ale nieprzerwanie - tak jest ekonomiczniej i prawidłowo
Jak to więc nie działa? Kropka i co nic nie wieje?

derifter
07-10-2008, 13:47
Proponuję jednak prześledzić zasady działania urządzenia jakim jest rekuperator.
Jest tu mnóstwo wątków o tym... a jak nie to goooogle
Reku to jednostka mająca odzyskać ciepło z wyrzucanego powietrza przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej -> która to powinna chodzić cały czas - wolniej szybciej ale nieprzerwanie - tak jest ekonomiczniej i prawidłowo
Jak to więc nie działa? Kropka i co nic nie wieje?
Czasem wieje, czasem nie, nie wiem od czego to zalezy.
Sledze, tylko nie rozumiem.
Po co mam ustawianie temperatury wchodzacego powietrza skoro tym i tak rządzi fizyka. Wchodzace powietrze NIE MOZE byc cieplejsze niz wychodzace, a studzic nie chce skoro mam oszczedzac cieplo to w koncu jak mam ustawiac te temperature wchodzacego ? Na tyle ile mam w mieszkaniu ?
---

Mice
07-10-2008, 14:00
Czasem wieje, czasem nie, nie wiem od czego to zalezy.
Sledze, tylko nie rozumiem.
Po co mam ustawianie temperatury wchodzacego powietrza skoro tym i tak rządzi fizyka. Wchodzace powietrze NIE MOZE byc cieplejsze niz wychodzace, a studzic nie chce skoro mam oszczedzac cieplo to w koncu jak mam ustawiac te temperature wchodzacego ? Na tyle ile mam w mieszkaniu ?
---
Zacznij od zakupu termometru za 5 zł i ustawiając poszczególne temp. w reg. sprawdzaj ile wieje z anemostatu.
Być może chodzi o to, że ustawiasz temp. wyjścia z reku. i jeśli centrala stwierdzi, że nie jest w stanie na tyle "dać" to się zamyka, żeby nie chłodzić.
Ale to jest bez sensu :| powinno działać z automatu na zasadzie prędkości obrotowej a nie wyłączenia się centrali bo nie potrafi tyle odzyskać.

sSiwy12
07-10-2008, 14:24
A nie jest przypadkiem tak, że ten "ręczny" programator temperatury steruje grzałką?
Natomiast z "automatu" dobiera prędkości (wydajności) w zależności od temperatury zewnętrznej i zadanej temperatury wewnętrznej.

Ps. Tam jest wymiennik rotacyjny.

Mice
07-10-2008, 14:31
też się zastanawiałem nad grzałką ale nic kolega o niej nie napisał a jakoś nie mam czasu szukania co to za reku (wyposażenie).
Jeśli to jest sterowanie nagrzewnicą to i tak nie tłumaczy dlaczego się wyłączyło :roll:
Najwyżej "grzała" powinna dawać na full mocy jak nie wydala przy najmnijeszej wydajności wentylatorów ale, żeby się wyłączyła cała centrala ?
Albo kolega czegoś nie doczytał w instrukcji albo coś jest nie tak z centralą.

majki
07-10-2008, 14:41
Cześć

Czy można w każdym pomieszczeniu wentylowanym dać anemostaty nawiewne i wywiewne ? Chodzi mi o fakt, że jedym jest nawiewane powietrze ciepłe-czyste, drugim odysane ciepłe-"brudne".
Na pewno więcej rur spiro ocieplanych, ale czy ma to sens ?

dzięki, pozdrawiam, majki

eldorado
07-10-2008, 14:59
Jestem na etapie murowania ścian nadziemia. Tak więc mam jeszcze trochę czasu na przemyślenie wentylacji. Na razie mam grawitacyjną z wentylatorami w łazienkach. Na etapie projektu myślałem na reku, ale smród wydobywający się z kominów sąsiadów mnie chyba wyleczył.
Jak instalacja reku sobie radzi z nieświeżym powietrzem sąsiedzkim.
Czy warto montować w kanałach wentylacji grawitacyjnej wentylatory wymuszające wymianę powietrza, np. w sypialniach na poddaszu ?

ravbc
07-10-2008, 15:16
Jestem na etapie murowania ścian nadziemia. Tak więc mam jeszcze trochę czasu na przemyślenie wentylacji. Na razie mam grawitacyjną z wentylatorami w łazienkach. Na etapie projektu myślałem na reku, ale smród wydobywający się z kominów sąsiadów mnie chyba wyleczył.
Jak instalacja reku sobie radzi z nieświeżym powietrzem sąsiedzkim.
Znacznie lepiej niż grawitacyjna, bo... da się założyć filtr na nawiewie. Jeśli faktycznie "śmierdzi Ci okolica", to wentylacja mechaniczna jest jedynym sensownym wyjściem.

Czy warto montować w kanałach wentylacji grawitacyjnej wentylatory wymuszające wymianę powietrza, np. w sypialniach na poddaszu ?
Raczej tak, tylko trzeba pamiętać o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza na poddasze, bo bez tego to tylko marnotrastwo prądu.

derifter
08-10-2008, 08:46
Albo kolega czegoś nie doczytał w instrukcji albo coś jest nie tak z centralą.
To z termometrem to jest jakis pomysl i w ogole zeby troche pomacac tu czy tam, nie ma jak to praktyka.
Kolega budowal dom przez telefon, nawet nie wiem czy w rekuperatorze cos jest czy tylko wyswietlacz temperatury (i świerszcz co cyka jak kiedys w zegarkach), podobnie z wielu innymi rzeczami. Instrukcja mowi tylko jak ustawiac ale nie po co i co z tego wyniknie ani czy w srodku jest grzalka, wszystko trzeba "googlowac". Czytania jest troche za duzo, musialbym zaczac od tego jak sie sprawdza czy beton jest 20-ka czy 15-ka, potem obliczyc przenikalnosc cieplna scian i w ogole przeliczyc caly projekt. Na tej samej zasadzie powinienem przeliczyc czy hamulce w moim wozie sa takie jak powinny.
Juz dawno doszedlem do tego ze jesli nacisne guzik i dziala to jest ok, a jak nie - to nie jest ok.
Mam jeszcze pare innych spraw do zalatwienia procz czytania instrukcji, np zaplacic za wszystko, ale jak sie czasem nudze nachodza mnie podstawowe pytania, zwlaszcza gdy maja zwiazek z pieniedzmi, a jesli reku wywiewa mi zlotowki za sciane - to to jest punkt nad ktorym warto sie zastanowic.

Jakub Wilkoński
08-10-2008, 09:53
Pytanie trochę z innej beczki

jakie macie zużycie prądu przez wentylacje mechaniczną ??
Ja mam od pół roku mistrala 400 w materiałach pro-ventu podana jest jego moc 135/160/185/270 W czyli jeśli u mnie chodzi głównie na 1 i 2 biegu to średnie zużycie dobowe powinno oscylować koło 3,5 kWh.
Mój licznik a w konsekwencji portfel twierdzi, że koło 7 kWh?!
Pytanie czy dane producenta są aż tak zafałszowane, czy walnięta jest jednostka czy sama instalacja ???

z drugiej beczki
z powodów estetyczno jakichśtam nawiewy w salonie są na wysokości 2 m nad podłogą co w połączeniu z jednym możliwym ustawieniem kanapy i foteli daje efekt lekkiego dyskonfortu cieplnego - trochę czuć chłodniejszy strumień powietrza !
czy jest sens zamontować nagrzewnicę wodną na wywiew jeśli w instalacji co mam temp około 50 stopni - czy to będzie efektywne, na stronie pro-ventu jest nagrzewnica wodna ale o temperaturze wejściowej 80 stopni !
tak się składa że mam doprowadzone na strych z kotłowni rurki, pierwotnie do solarów, które można by było łatwo wykorzystać.

Kuba

Depi
08-10-2008, 10:47
1. Może podają te wartości dla 1 wentylatora? (a są przecież 2)
2. Może łatwiej byłoby skierować ten strumien gdzie indziej? Nagrzewnica wodna była dyskutowana tu wielokrotnie. Ogólnie nie ma przeciwwskazań, ale skuteczność nie będzie zbyt duża.

majki
08-10-2008, 11:20
Cześć

Czy można w każdym pomieszczeniu wentylowanym dać anemostaty nawiewne i wywiewne ? Chodzi mi o fakt, że jedym jest nawiewane powietrze ciepłe-czyste, drugim odysane ciepłe-"brudne".
Na pewno więcej rur spiro ocieplanych, ale czy ma to sens ?

dzięki, pozdrawiam, majki

Mógłby ktoś się wypowiedzieć ... ? :oops: Z góry dzięki.

pozdrawiam, majki

Jakub Wilkoński
08-10-2008, 11:33
1. Może podają te wartości dla 1 wentylatora? (a są przecież 2)
2. Może łatwiej byłoby skierować ten strumien gdzie indziej? Nagrzewnica wodna była dyskutowana tu wielokrotnie. Ogólnie nie ma przeciwwskazań, ale skuteczność nie będzie zbyt duża.

ee nie raczej dla całości mowa jest o poborze mocy jednostki !!
zresztą na tabliczkach wentylatorów jest podane 170 W, rozumiem, że jest to wartość maksymalna

co do nagrzewnicy dane producenta:
Dane techniczne nagrzewnic wodnych:
Moc nagrzewnicy przy parametrach jak poniżej 3,27 kW Powietrze
Temperatura na wejściu: 10 oC
Wilgotność względna na wejściu: 80%
Temperatura na wyjściu : 34,16oC
Wilgotność względna na wyjściu: 18,21 %
Strata ciśnienia: 18,16 Pa

Czynnik-Woda
Temperatura wody na wejściu : 80oC
Temperatura wody na wyściu : 60oC
Strata ciśnienia całkowita: 1,0531 kPa
Strumień objętościowy: 0,1439 m3/h
Prędkość: 0,1859 m/s

jeśli zastosuję wodę na wejściu o temp 50 stopni to jaką temperaturę mam szanse uzyskać na wyjściu ??
pewnie jest jakiś wzór i jeśli ktoś pamięta od ręki to proszę podać
swoją drogą i tak się zabieram do szczególowej lektury wątku
dzięki

Mice
08-10-2008, 12:18
Cześć

Czy można w każdym pomieszczeniu wentylowanym dać anemostaty nawiewne i wywiewne ? Chodzi mi o fakt, że jedym jest nawiewane powietrze ciepłe-czyste, drugim odysane ciepłe-"brudne".
Na pewno więcej rur spiro ocieplanych, ale czy ma to sens ?

dzięki, pozdrawiam, majki

Mógłby ktoś się wypowiedzieć ... ? :oops: Z góry dzięki.

pozdrawiam, majki
Można, np w pomieszczeniu które wymaga z przepisów, zamkniętych szczelnie (drzwi bez szpar), oddalonych itp.
Jednak dawanie wszędzie to niepotrzebne koszty.

Depi
08-10-2008, 12:40
Strumień objętościowy: 0,1439 m3/h
Prędkość: 0,1859 m/s

jeśli zastosuję wodę na wejściu o temp 50 stopni to jaką temperaturę mam szanse uzyskać na wyjściu ??


Wzor to proste mnożenie, więc zalezność jest chyba liniowa. Delta T spadnie Ci z 70K do 40K, czyli będzie wynośić 57% pierwotnej i pewnie tyle będzie wynosiła moc przy tych parametrach (szczerze mówiąc jestem nieuk i tak tylko kombinuję - może ktoś mnie poprawi).

Ja bym się zastanowił nad tymi 2 wartościami, które zostawiłem powyżej w cytacie. Wydaje mi się to albo błedem, albo jakimiś absurdalnymi założeniami. W systemie wentylacyjnym przepływ będzie min 100 razy większy! 150m3/h to raczej niezbyt dużo - moja instalacja ma mieć do 4 razy więszką przepustowość szczytową. Co się stanie z oporami na takiej nagrzewnicy?

Tak tylko teoretyzuję oczywiście. Co to za nagrzewnica w ogóle?