PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Kikutek
23-01-2009, 11:52
Suspencer - dzięki

Aha, odezwał się pan z nikola i uszczegółówił trochę ofertę :lol:

chase
23-01-2009, 15:59
Witam,

to i ja dorzucę swoją wycenę:

RENOVENT HR Large (max 400 m3/h przy 150 Pa) centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, z automatycznym by-passem - 7650 zł
Regulator obrotów i wskaźnik zabrudzenia filtrów - 240 zł
Instalacja kanałowa z nawiewnikami/wywiewnikami (materiały) - 5730 zł
Montaż (robocizna) - 4400 zł

Wszystkie powyższe kwoty netto. Razem 18 020 zł netto.

Sterowanie wydajnością wentylatorów - regulator naścienny (z programatorem, wyświetlaczem LCD)

System kanałów głównych (SPIRO - sztywne, izolowane otuliną typu Slevee 25 mm wełna) oraz rozprowadzających i podłączenia przy centrali (przewody ISO-POLY - elastyczne, izolowane 25 mm wełna).

Nawiew powietrza "świeżego" do pokoi mieszkalnych – zaworami sufitowymi (typ K-N): parter 3 szt., poddasze 3 szt.
Wywiew powietrza "zużytego" z kuchni/łazienki/wc/garderoby - zaworami sufitowymi (typ K-W): parter 2 szt., poddasze 4 szt.

Domek 211 m2 użytkowej, kubatura 800m3.

Gosc_gość
23-01-2009, 18:24
Sterowanie wydajnością wentylatorów - regulator naścienny (z programatorem, wyświetlaczem LCD)



A co to za sterowanie ?? Masz jakieś więcej szczegółów ??
bo najczęściej jest regulator 3 stopniowy :roll:

chase
23-01-2009, 18:45
Sterowanie wydajnością wentylatorów - regulator naścienny (z programatorem, wyświetlaczem LCD)



A co to za sterowanie ?? Masz jakieś więcej szczegółów ??
bo najczęściej jest regulator 3 stopniowy :roll:
Tak, chodzi o regulator 3 stopniowy + wskaźnik zabrudzenia filtra.

malaaga
24-01-2009, 10:30
Witam,

Zamierzam budować dom wg projektu Codzienny c117a

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=414&IdKolekcji=

W projekcie są ścian 2 warstwowe (ceramika 24+12) - ja jednak rozważam jednowarstwowe (Ytong 40) - lub ew. jeśli 2 warstwowe to BK.

Ogrzewanie planujemy gaz lub ekogroszek (decyzja nie zapadła - czekamy na opinię z gazowni z sprawie przyłączenia gazu) + kominek z rozprowadzeniem ciepła. Planowana temp. w domu 22-25 st - jestem ciepłolubna:)

W związku z tym mam pytanie - czy przy ścianach jednowarstwowych rekuperator ma sens? Czytałam opinie że raczej sprawdzi się przy domach "termosach".

SUSPENSER
24-01-2009, 22:47
W związku z tym mam pytanie - czy przy ścianach jednowarstwowych rekuperator ma sens? Czytałam opinie że raczej sprawdzi się przy domach "termosach".

Wg mnie ma sens, bo ta ściana 1-warstwowa musi mieć odpowiednią izolacyjność termiczną (inaczej nie nagrzałabyś domu).
Główne zadanie reku to odzyskanie ciepła traconego przez wentylację, która musi być w każdym domu - dzięki niemu łatwiej i mniejszym nakładem energii nagrzejesz dom.
Kolejna korzyść to zawsze świeże powietrze w środku (możesz też wybrać grawitacyjną z nasadami kominowymi lub mechaniczną bez reku, lecz te będą wyrzucać nagrzane powietrze z domu wdmuchując zimne z dworu).

Podsumowując: każdy dom musi mieć wentylację, więc masz wybór czy chcesz przez nią tracić ciepło, czy nie.

7tonik
25-01-2009, 09:42
Czy stosowanie zmniejszania obrotów wentylatora powoduje mniejsze zużycie prądu? Gdzieś kiedyś czytałem, że nie. Podobno, aby uzyskać efekt oszczęści wentylator musi posiadać kilka uzwojeć, a regulator przełącza na odpowiednie uzwojenie. Jeśli tak jest, to jaki jest sens stosować regulatory tradycyjne?

Piczman
25-01-2009, 10:00
Czy stosowanie zmniejszania obrotów wentylatora powoduje mniejsze zużycie prądu? Gdzieś kiedyś czytałem, że nie.

U mnie jest tak :
100% - 142 W
75 % - 95 W
50 % - 43 W

Wydajność max 250 m3/h , Dospel Economic !

Czyli zmniejszając prędkość went. zmniejsza się zużycie, znacznie ,,,

Woju76
25-01-2009, 11:08
Witam,

Poszukuje sprawdzonej, przystępnej cenowo ekipy do wykonania kompletnego systemu wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym w okolicach W/wy. Proszę o info na ogóle bądź priv.

Potrzebuję ludzi MYŚLĄCYCH, z którymi można konstruktywnie podyskutować, a nie takich którzy zjedli wszystkie mądrości świata i nie przyjmują jakichkolwiek argumentów.... chyba wiecie o co mi chodzi:)

himlaje
27-01-2009, 02:20
Po przeczytaniu wątku o rekuperacji zaczałem się bardziej interesować tym tematem pod katem mojego domku. Odwiedziłem dzisiaj (a raczej wczoraj) dwie firmy celem zaczęrpnięcia kompetentnej informacji. No i... zrobiono mi pranie mózgu. W pierwszej firmie, która okazało że skupia się bardziej na wentylacji obiektów przemysłowych więc poradzono mi szukać firmy która zajmuje się stricte rekuperacją/wentylacją domków jednorodzinnych, ale że sprzedawca sam jest na etapie budowy domu to sobie porozmawialiśmy, i... ...i się przestraszyłem bo naświetlił mi taki obraz, że rekuperację jest sens robić jeśli dom jest bardzo dobrze izolowany termicznie, i to od podłogi, przez ściany, aż po sufit, i jeśli któryś z tych elementów nie będzie wykonany niemalże perfekcyjnie to inwestowanie w rekuperacje jest bez sensu. Ponadto, chcąc robić wentylację powinnem mieć dokładny projekt tejże wentylacji z uwzględnieniem wszystkich tych czynników jak ściaany, podłogi, dach pod kątem ich izolacyjności cieplnej, a tym samym juz teraz powinienem wiedzieć z jakich materiałów i jakiej grubości (i wiedzieć dlaczego takie a nie inne) będe miał wykonana izolację podłogi, ścian, sufitu. Reasumując, dowiedziałem się że by budowadac dom należy mieć wszystko zaplanowane w każdym milimetrze, sekundzie, znać każdy krok zanim zacznie się budowę, a najlepiej to być doświadczonym inżynierem budownictwa bo inaczej taki dom nie ma najmniejszego sensu :o . Od razu pomyslałem sobie to kto do cholery buduje te wszystkie domy, sami inzynierowie...?
Jestem raczej realizstą i zdaje sobie sprawe, że ani nie dopilnuje każdego etapu budowy, każdego wykonawcy, każdego kroku na budowie i każdy dom będzie miał jakieś mniejsze lub większe błedy, niedoróbki lub wpadki i zapewne każdy wybudowany dom takowe posiada a mimo to ludzie w nich mieszkaja i są całkiem szczęsliwi. :-?

Potem przypadkiem zobaczyłem druga firmę (szyld REKUPERATORY) i tu dopiero się dowiedziałem...
1. Robienie projektu wentylacji nie ma najmniejszego sensu bo taki projekt i tak będzie zły. Tu pierwsze zdziwienie :o
2. Wycena mojej rekuperacji była błyskawiczna. Ta wycena nawet nie była roniona "na kolanie". Panu nawet kolano nie było potrzebne poprostu "strzelił" z głowy cene i tyle, nie bawiąc sie w dogłebnie w wyceny czy też jakieś marketingowe końcówki ,99. Cena jest taka i tyle. Padło tylko pytanie jaka powierzchnia domu i w odpowiedzi ułsyszałem: "wypasiony" rekuperator (z odzyskiem 100%) z instalacją 18tys (jakaś norweska firma FLEXI), a wersja najtańsza 15 tys (więc komentarz sprzadwcy tez natychmiastowy, że ta tańsza wersja się nie opłaca). GWC 3 tys.
3. ponadto, instalacja CO jest zła i robić się jej nie powinno. W każdym miejscu gdzie jest odbiór wody powinno się robić mały zasobnik z wodą zamiast jednego centralnego. W uzasadnieniu usłyszałem, że na rurkach rozprowadzających wodę jest największa utrata ciepła (tez bodajże 100% :o ).
4.Tak więc ogrzewanie gazowe jest także do d..py bo jedyne słuszne jest ogrzeanie elektryczne, tym bardziej, że dom z rekuperatorem za 18k zł ma 100% odzysku ciepła i praktycznie ogrzewanie wogóle nie jest potrzebne a jedynie jako sporadyczne uzupełnienie - dogrzanie.
5. jeśli ocieplenie ścian to tylko od wewnątrz. Stosowanie styropianu-ocieplenia na zewnątrz muru także jest bez sensu.
To taki skrócony dekalog tegoż sprzedawcy

Tak, więc po takim praniu mózgu jestem w punkcie wyjścia w temacie wentylacji. Swoja droga nie wiedziałem, że ta cała wentylacja z rekuperatorem jest taka droga. Dodatkowo chciałem zrobić GWC i okazuje się, że koszt takiej instalacji dla mojego domku to pzredział cenowy 20-30 tys. Zwłaszcza dziwi mniej taki wysoki koszt samego rekuperatora, ok 8-10tys. skoro koszt wszystkich części z jakich się składa rekuperator to, jak to ktos pisał na forum ok 2-4 tys. Kombinuje czy może jest ktoś, jakaś mała firma która robi takie tańsze rekuperatory, które może będą miały parametry trochę gorsze od tych wypasionych za 8-10 tys ale będa za to 2-3 krotnie tańsze i w ten sposób ich rentowność będzie większa. Czy ktos słyszał o takich chałupniczych firmach...?
Od razu zerknąłem na allegro i znalazłem jakis tańszy
http://www.allegro.pl/item529244342_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_ super_cena.html
Czy może ktoś wyjasnić czym ten tańszy będzie gorszy od takich rekuperatorów za 8-10 tys. Jest ok 3 x tańszy ale czy on jest też 3 razy gorszy od tamtych? A może to jakiś skrajny szmelc? Chętnie posłucham argumentów bardzej doświadczonych budowniczych niz ja
Pozdrawiam

el_hogar
27-01-2009, 07:02
Do "himaleje":

czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o tym światowej klasy sprzedawcy rekuperatorów?
Zapewne namawiał Cię też do baterii bezdotykowych :wink:
Z jednej strony to dobrze (dla Ciebie), że chłodno oceniłeś ofertę, lecz z drugiej fajnie by było mieć opinię kogoś kto poszedł w te nowatorskie rozwiązania. Odzyski powyżej 100 % są bardzo atrakcyjne i jest szansa na kolejną nominację do nagrody Nobla :lol:
Niestety w dziedzinie nonsensu jeszcze nie przyznają ...

pozdrawiam,

Zbyszek

piwopijca
27-01-2009, 07:03
hehehe....
Widze ze o tym samym "sprzedawcy" myslimy :lol: :lol: :lol: :wink:

Pzdr.

HenoK
27-01-2009, 07:46
czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o tym światowej klasy sprzedawcy rekuperatorów?
Zapewne namawiał Cię też do baterii bezdotykowych :wink:
Z jednej strony to dobrze (dla Ciebie), że chłodno oceniłeś ofertę, lecz z drugiej fajnie by było mieć opinię kogoś kto poszedł w te nowatorskie rozwiązania. Odzyski powyżej 100 % są bardzo atrakcyjne i jest szansa na kolejną nominację do nagrody Nobla :lol:
Niestety w dziedzinie nonsensu jeszcze nie przyznają ...
Najłatwiej jest każde inne niż przyjęte powszechnie rozwiązanie wyśmiać, nawet przesadzając w drugą stronę (czy himaleje pisał coś o sprawności rekuperatora powyżej 100%?).
Ja też domyślam się do jakiego sprzedawcy trafił himaleje, tylko w odróżnieniu od Ciebie, w jego działaniach widzę pewien sens. Może brak mu wykształcenia, ale ma wieloletnie doświadczenie. Korzystając z niego może bez większego problemu powiedzieć ile będzie kosztowała instalacja wentylacji w domu jednorodzinnym (albo inaczej, za jaką kwotę jest gotowy taką instalację wykonać). Do zrobienia wentylacji mechanicznej domu jednorodzinnego doświadczonemu wykonawcy projekt nie jest potrzebny. Pewne rzeczy obliczy, inne oszacuje i taka wentylacja wcale nie musi działąć gorzej niż ta wykonana na podstawie projektu przez wykonawce bez żadnego doświadczenia.
Można się wyśmiewać z miejscowego przygotowywania ciepłej wody, z baterii bezdotykowych, z ocieplania ścian od środka.
Jeżeli na Forum pojawiłby się "kogoś kto poszedł w te nowatorskie rozwiązania", to zostałby zakrzyczany tak samo jak wgregor. Najprościej wtedy nazwać go kolejną kopią TB.

KrzysztofLis2
27-01-2009, 08:00
Można się wyśmiewać z miejscowego przygotowywania ciepłej wody, z baterii bezdotykowych, z ocieplania ścian od środka.
Ale jak można się nie śmiać ze 100% odzysku ciepła przez rekuperator?

TS147
27-01-2009, 08:17
Mam pytanie i prośbę o poradę - na dniach zamawiam w końcu wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Opcje są 3:

1. Centrala ComfoAir 550
2. Centrala ComfoAir 550 VV z nagrzewnicą elektryczną wstępną wbudowaną w rekuperator - cena: + 1500zł w porównianiu z opcją 1.
3. Centrala ComfoAir 550 ERV z wymiennikiem entalpicznym umożliwiającym utrzymanie wilgotności wewnątrz budynku) - cena: + 2900zł w porównaniu z opcją 1.

Co radzicie? Jest sens iść w koszta i brać droższą centralę, czy to tylko bardziej gadżet i wersja 1 jest ok?

Czy orientujecie się może, czy sterownik ComfoControl EASY z rekuperatorów.pl ma te same funkcje co ComfoControl (dotykowy)? Nie muszę mieć panelu dotykowego, ale chciałbym mieć możliwość konfiguracji działania (dzień, noc, uruchamianie o konkretnej godzinie, etc).

Pzdr
TS

HenoK
27-01-2009, 08:21
Ale jak można się nie śmiać ze 100% odzysku ciepła przez rekuperator?Po prostu biorę poprawkę na relację himaleje ;).
Napisał on też :

ponadto, instalacja CO jest zła i robić się jej nie powinno. W każdym miejscu gdzie jest odbiór wody powinno się robić mały zasobnik z wodą zamiast jednego centralnego. W uzasadnieniu usłyszałem, że na rurkach rozprowadzających wodę jest największa utrata ciepła (tez bodajże 100% ). Nie sądzę, żeby to była dokładna relacja :).

KrzysztofLis2
27-01-2009, 08:26
Nie sądzę, żeby to była dokładna relacja :).
Też mam wrażenie, że chodziło o instalację cwu.

Woju76
27-01-2009, 10:34
HIMLAJE

Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: do czego służyć ma rekuperator. Jeżeli ma być głównym źródłem ogrzewania to krzyżyk na drogę: instalacja wtedy faktycznie musi być wypasiona... a i jej koszt będzie z pewnością duży nie mówiąc już o rachunkach za prąd....

Jeżeli ma służyć do prawidłowej wentylacji pomieszczeń.... to już inny temat....

Co do kosztów:
Można kupić rekuperator za 3tys, można i za 20tys....

Ja wykonałem cały system samodzielnie..... kosztowało mnie to z rekuperatorem DOSPEL Economic 120 mniej niż 10 tys.... dodatkowo wpiąłem sobie w nadmuch rek. wylot ciepłego powietrza z kominka (wspomagany turbiną), tak ze podczas palenia w kominku troszkę ciepła trafia takze na pokoje.... i oczywiście wielu "fachowców" mnie skrytykowało że to kiepski rekuperator... głośny... niewydajny i w ogóle... ja tam jestem zadowolony... może jest nie najcichszy (może sobie zamontuje tłumik...) ale komfort jest ogromny.....a że spełnia swoją funkcje świadczy fakt że kilkudniowe jego nieużywanie spowodowało że wilgoć (dom niewysezonowany) skraplała się na oknach aż lało się ciurkiem po ramach..... dwa dni działania rekuperatora i wszystko wróciło do normy:)

Kikutek
27-01-2009, 11:29
Czy orientujecie się może, czy sterownik ComfoControl EASY z rekuperatorów.pl ma te same funkcje co ComfoControl (dotykowy)? Nie muszę mieć panelu dotykowego, ale chciałbym mieć możliwość konfiguracji działania (dzień, noc, uruchamianie o konkretnej godzinie, etc).


te dwie wersje róznią się. Pytałam naszego (przyszłego) inastalatora i chodzi ogólenie rzecz ujmując o to, że easy ma 4 programy, które on (instalator) programuje, np. "dzień", "noc", "party", "letni". ComfoControl jest bardziej wypasiony i daje teoretycznie więcej możliwości. Zresztą w materiałach z oferty jest:

ComfoControl
posiada unikatowy panel dotykowy. Panel wyposaony jest w szereg wskazników informujacych o dacie, godzinie, temperaturze, aktualnym trybie pracy urzadzenia, stanie otwarcia przepustnicy GWC i bypassu oraz posiadajacy szereg programów automatycznych, których wybór nastepuje po dotknieciu odpowiedniej ikony. Urzadzenie może pracowac w trybie pracy recznej, trybie dziennym, nocnym, trybie szybkiego wietrzenia, trybie nieobecnosci domowników,trybie oszczednym, trybie party, pozwala równie na wybór pracy letniej i zimowej. Posiada 8 biegów predkosci wentylatorów
(bieg "0" plus 7 predkosci pracy), dzieki czemu spełnione sa oczekiwania najbardziej wybrednych użytkowników.

ComfoControl Easy
Panel wyposażony jest w szereg wskazników informujacych o dacie, godzinie, temperaturze, aktualnym trybie pracy urzadzenia, stanie otwarcia przepustnicy GWC i bypassu. Urzadzenie posiada 4 biegi predkosci wentylatorów ustawiane indywidualnie.

Jaka u ciebie jest róznica w cenie miedzy tymi dwoma rodzajami sterowania? My bierzemy easy, bo aż taki wypas nam niepotrzebny :D

himlaje
27-01-2009, 14:10
Zapewne namawiał Cię też do baterii bezdotykowych :wink:

BINGO!!!

Widzę, że ten sprzedawca jest powszechnie znany :lol:
Co do negacji "instalacji centralnej", bo bodajże takiego zwrotu uzywał sprzedawca, to faktycznie zapewne chodziło mu o CWU a nie CO- to zapewne było moje dopowiedzenie.

Skuteczność rekuperatora 100% była podana przez sprzedawce - tutaj nic nie dopowiedziałem od siebie. Sprzedawca kilkakrotnie podkreślał: "przecież ten rekuperator ma odzysk 100%!".

Co do jego "patentów" wewnętznej izolacji, zasobników w każdym pomieszczeniu a nie centralnie, itd to cóż mogę powiedzieć... są to rozwiązania niepowszechne dlatego ja również podchodze do nich sceptycznie. Nie jestem specjalistą i kieruje się raczej zasadą "stada" - jak robią inni tak i ja robie. Nie mam odpowiedniej wiedzy, kompetencji i doświadczenia by powiedzieć, że jest to kompletna bzdura albo epokowe odkrycie. Może "coś" w tym jest ale ja tego nie wiem.
Sprzedawca faktycznie chwalił się że rekuperacją i wentylacją zajmuje się od lat i nawet ma jakieś czasopisma w których się wypowiadał, jako fachowiec (domyslam się że każdemu z Was te czasopisma pokazywał bo zapewne to jest stały element jego prezentacji :lol: ). Fakt faktem, że wg mnie rekuperator i cała instalacja nie jest aż tak nieziemsko trudnym przedsięwzięciem, że wymaga nadludzkiej wiedzy a takie wrażenie chyba stwarza lobby rekuperatorskie, dlatego może i w wycenie z głowy nie ma nic złego tylko obecnie przywykło się do innych standardów.
To czy "ten" sprzedawca kończył pięć kierunków studiów w zakresie budownictwa a jeszcze lepiej wentylacji czy ma tylko "podstawówke" ale ma kilkunatsoletnie doświadczenie z wentyalcją smykałke do tego i "czuje temat" to mnie to nie interesuje. Mnie interesuje by zrobił mi (potencjalnie) dobrą wentylację za rozsądne pieniądze. Choć tenże sprzedawca w standardach obsługi i prezentacji odbiega od lobby rekuperatorskiego to w kwestii cen już dużo mniej, które sa zbliżone do innych firm.

W kwestii przeznaczenia rekuperatora to ja nigdy nie pisałem, że ma słuzyc mi do ogrzewania domu. Jego funkcją jest wentylacja tylko tyle, że z odzyskiem ciepła i do tego własnei ma służyć.

A co sądzicie nt tego rekuperatora co link do niego umieściłem?
http://www.allegro.pl/item529244342_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_ super_cena.html

KrzysztofLis2
27-01-2009, 14:14
powrzechnie
Usuń tę bzdurę z podpisu. :P

HenoK
27-01-2009, 14:21
A co sądzicie nt tego rekuperatora co link do niego umieściłem?
http://www.allegro.pl/item529244342_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_ super_cena.html
Więcej na jego temat znajdziesz na stronie :
http://www.zawex.pl/sklep/?p=p_28&sName=rekuperatory
Zauważ, że nic nie piszą o jego głośności :(.

coulignon
27-01-2009, 14:52
to nie jest Tywent? Jeśli tak to jest dośc głośny. Może nie tak jak Ursus C330 ale podobno niewiele cichszy :wink:

Gosc_gość
27-01-2009, 14:56
to nie jest Tywent? Jeśli tak to jest dośc głośny. Może nie tak jak Ursus C330 ale podobno niewiele cichszy :wink:

To sobie taki kupię, bo mam sentyment do C330 :lol:
najeździłem się za młodu takim 8)

himlaje
27-01-2009, 14:57
A co sądzicie nt tego rekuperatora co link do niego umieściłem?
http://www.allegro.pl/item529244342_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_ super_cena.html
Więcej na jego temat znajdziesz na stronie :
http://www.zawex.pl/sklep/?p=p_28&sName=rekuperatory
Zauważ, że nic nie piszą o jego głośności :(.

Widziałem tą strone, tylko narazie te wszystkie parametry mi niewiele mówią. Dziękie że zwróciłeś uwage na jego głośność. Czy to jego jedyna niewiadoma lub wada? U mnie rekuperator będzie na strychu nad poddaszem użytkowym więc jego ewentualna nadmierna głośność może mniej przeszkadzać (choć nie mówie, że wogóle). Obecnie skłaniam się ku takim własnie tańszym rekuperatorom bo nawet jesli miałby być głośniejszy (nie wiem o ile głośneijszy) to chyba i tak się go bardziej opłaca (jeżeli nie ma innych fundamentalnych wad) kupić niż taki 2-3 krotnie droższy, chyba że ktoś mnie przekona dlaczego te jedne są 2,3 razy tańsze od drugich a te drugie 2,3 razy droższe od pierwszych.

coulignon
27-01-2009, 15:03
to nie jest Tywent? Jeśli tak to jest dośc głośny. Może nie tak jak Ursus C330 ale podobno niewiele cichszy :wink:

To sobie taki kupię, bo mam sentyment do C330 :lol:
najeździłem się za młodu takim 8)

Takim?

http://traktorpolska.wm.pl/gals/20071024175038DSC05164.JPG

czy czerwonym?

wyobraź sobie że masz coś takiego na stychu.... :lol: :lol: :lol:

himlaje
27-01-2009, 15:13
to nie jest Tywent? Jeśli tak to jest dośc głośny. Może nie tak jak Ursus C330 ale podobno niewiele cichszy :wink:

Jednak Tywent :-? Trochę o nim czytałem na tym forum i niewiele dobrego. A czy ktoś może zna jakieś inne niż Tywent rekuperatory w przedziale cenowym 2-4 tys z wydajnościa +/- 500m3/h? Są takie?

coulignon
27-01-2009, 15:24
jan gaz?
http://jangaz.netmark.pl/

adam_mk
27-01-2009, 15:36
" chyba że ktoś mnie przekona dlaczego te jedne są 2,3 razy tańsze od drugich a te drugie 2,3 razy droższe od pierwszych."

Mówisz - masz! :lol: :lol: :lol:

Budujesz - jak nam tu piszesz... :roll:
To pewnie też masz klucze do tego, co sobie budujesz...
A żeś chłop, to jak Cię namówię na nocną wycieczkę, tak koło godziny duchów, do Twojego własnego domu, co go budujesz - to nie stchórzysz...
A jak już tam będziesz to znajdź sobie dwa pomieszczenia "po przekątnej" chałupy. W jednym rzuć w kąt jaki zegarek elektroniczny z budzikiem ustawionym na "za minutę" i idź se pooglądać dom. Jak ten budzik wystartuje, to zobacz GDZIE go nie słychać!!!
Pamiętaj, że on się wydziera skończony czas, więc jak go przestaniesz słyszeć, to znaczy że ON przestał, a nie że Ty znalazłeś...

A potem sobie poczytaj gdzieś jaki to był poziom w dB. Pomyśl, że chcesz sobie zafundować coś tak z 5 razy głośniejszego - ale taniutkie!
I - spokojnych snów!
(prywatnie Ci powiem, że masz remont i wymianę urządzeń lub rozwód!)

Wiesz KIEDY jest dobrze?
Jak w identycznych warunkach wchodząc do tego domu MUSISZ zobaczyć lampkę, aby stwierdzić czy wentylacja działa czy nie....

No, i żeby NAPRAWDĘ tak było, to się trzeba spocić przy myśleniu co do czego, i byle czego nie zamontować!

JA wiem o tym wielokrotnie lepiej niż Ty :lol: :lol: :lol: (testowane klinicznie! :lol: )
Adam M.

Jak będziesz miał najmniejsze wątpliwości, to zaproś śliczną i zamień zegarek na elektryczną maszynkę do mięsa. Ponów test i powiedz, że TO cenowo Ci robi...
(za skutki nie odpowiadam!)

himlaje
27-01-2009, 17:55
Do adam_mk
Nie no, jeżeli ten najtańszy jest kilkakrotnie głosniejszy od tego droższego to to jest argument za tym droższym. Domyslam się teraz że te najtańsze naprawde robią sporo hałasu, zwłaszcza słyszalengo w nocy gdy jest wokół cisza, ale... czy te za 8-10 tys w nocy sa faktycznie wogóle niesłyszalne, i by je w nocy usłyszeć trzeba się specjlanie wsłuchiwac a i tak bęzie sie miało wątpliwości czy działają



No, i żeby NAPRAWDĘ tak było, to się trzeba spocić przy myśleniu co do czego, i byle czego nie zamontować!


To tym samym, twierdzisz że ów sprzedawca, którego częściowo wzięto pod obrone, co powiedział, że "robienie jakiegokolwiek projektu wentylacji z rekuperatorem jest bez sensu bo i tak ten projekt będzie zły bo dobrego projektu zrobić się nie da" nie miał absolutnie racji!



JA wiem o tym wielokrotnie lepiej niż Ty :lol: :lol: :lol: (testowane klinicznie! :lol: )
Adam M.


Zajmujesz się zawodowo wentylacją/rekuperacją? Dobrze byłoby wiedzieć, to zawsze możnaby się zwrócić po jakąś dobrą rade :P

Chciałbym znaleźć jakiś złoty środek. Jeśli możesz to napisz na co warto szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora, jakie jego właściwości są szczególnie istotne (już wiem :D że ważna jest jego głośność)
A co sądzisz o tym reku i tej firmie JAN-GAZ, wspominanym przez coulignon?
http://www.allegro.pl/item539595502_centrala_rekuperator_nowy_350_m3_h_2 600zl.html

coulignon
27-01-2009, 18:31
ej, ej ! ja go nie polecam bo go nie znam. Wiem tylko że jest jednym z tańszych reku i był polecany w jednym wątku ale ja go na oczy nie widziałem...

Gosc_gość
27-01-2009, 19:29
Takim?

http://traktorpolska.wm.pl/gals/20071024175038DSC05164.JPG

czy czerwonym?

wyobraź sobie że masz coś takiego na stychu.... :lol: :lol: :lol:

Rany, toż to cudeńko :lol: :lol: łezka się w oku kręci.

Kolor ten sam, ale kabina była bardziej old-skulowa - taka z grubego czarnego materiału (nie wiem nawet co to był za materiał) na ramie z rurek 8)
A jak to zasuwało na 5-biegu szosowym, ech wiatr we włosach :lol: :lol:

Ale już OT, bo nas zaraz moderator wytnie :wink:

SUSPENSER
27-01-2009, 21:23
Nie no, jeżeli ten najtańszy jest kilkakrotnie głosniejszy od tego droższego to to jest argument za tym droższym. Domyslam się teraz że te najtańsze naprawde robią sporo hałasu, zwłaszcza słyszalengo w nocy gdy jest wokół cisza, ale... czy te za 8-10 tys w nocy sa faktycznie wogóle niesłyszalne, i by je w nocy usłyszeć trzeba się specjlanie wsłuchiwac a i tak bęzie sie miało wątpliwości czy działają


U mnie jest Nikol w garażu i cicho tam działa - za drzwiami nigdy go nie słychać, a w środku ledwo co :D
Co do nocnych hałasów to najgłośniejszy jest podajnik pieca i jego wentylator - ledwo słyszalne w pokojach na poddaszu.

adam_mk
27-01-2009, 22:22
himlaje
:cry: :cry: :cry:
Tak! Robię to! Działa! Tak jak opisałem!
Może być kilka linków?
Toż tu ze trzy lata burzliwe dyskusje o detalach z wyliczeniami sto razy leciały!!!
Zaczynać jeszcze raz?! :o
Za co? No, za co?! :o :cry:
Samej lektury jest na sto dni i nocy...
Fotki z realizacji, wrażenia... no, wszystko jest!
http://forum.muratordom.pl/rekuperator,t2602.htm?highlight=rekuperator
http://forum.muratordom.pl/kto-ma-rekuperator-ktory-juz-dziala,t24396.htm?highlight=rekuperator
http://forum.muratordom.pl/rekuperator-tymi-recami-robiony,t70942.htm?highlight=rekuperator%20r%EAcam i
To też warto obejrzec...
http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm?highlight=rekuperator%20r%EAca mi
Adam M.

Zdanek
28-01-2009, 14:51
Planuję wykonać wentylację mechaniczną, a więc nie buduję komina w kotłowni bo żródłem CO i CWU będzie pompa ciepła :). Dom 220m2 + garaż

Patrząc na ceny rekuperatorów zastanawiam się czy nie można by wykonać całej instalacji łącznie z GWC bez rekuperatora, a potem ewentualnie dokupić sam rekuperator. Przy tak tanim ogrzewaniu rekupeartor chyba się nie opłaca ?

Jest możliwe aby ta instalacja była tak zrobiona aby poźniej dokładając rekuperator za bardzo jej nie zmieniać ??

I pytanie, czy robić przepusty w fundamencie dla rury GWC ??
Z dyskusji zrozumiałem że raczej nie bo i tak rura od GWC idzie pod fundamentem, tylko jak fundament trochę osiądzie to nie uszkodzi tej rury ??

Pytanie tez jak poprowadzić kanały powietrzne przy domu z użytkowym podaszem i ogrzewaniu podłogowym. Chyba propozycje Adama o rozprowadzeniu parteru w podłodze odpadają przy podłogówce ??
Ktoś wie jak to rozwiązać ? :)

adam_mk
28-01-2009, 15:38
A Ty już, oczywiście, ze cztery takie domy postawiłeś - to masz pewność, że odpada... :o

Na podłodze piętra w warstwie technicznej (ten styropian 5cm) układa się te kanały. Podłogowe potem, na nich.
Adam M.

adrianna33
29-01-2009, 00:38
P. Adamie proszę o odpowiedź na emilkę ode mnie.... zapraszam do Torunia (Toronto) ;)

sethan
29-01-2009, 08:44
Planuję wykonać wentylację mechaniczną, a więc nie buduję komina w kotłowni bo żródłem CO i CWU będzie pompa ciepła :). Dom 220m2 + garaż

Patrząc na ceny rekuperatorów zastanawiam się czy nie można by wykonać całej instalacji łącznie z GWC bez rekuperatora, a potem ewentualnie dokupić sam rekuperator. Przy tak tanim ogrzewaniu rekupeartor chyba się nie opłaca ?

Jest możliwe aby ta instalacja była tak zrobiona aby poźniej dokładając rekuperator za bardzo jej nie zmieniać ??

I pytanie, czy robić przepusty w fundamencie dla rury GWC ??
Z dyskusji zrozumiałem że raczej nie bo i tak rura od GWC idzie pod fundamentem, tylko jak fundament trochę osiądzie to nie uszkodzi tej rury ??

Pytanie tez jak poprowadzić kanały powietrzne przy domu z użytkowym podaszem i ogrzewaniu podłogowym. Chyba propozycje Adama o rozprowadzeniu parteru w podłodze odpadają przy podłogówce ??
Ktoś wie jak to rozwiązać ? :)

Zawsze możesz dokupić potem rekuperator- ale przecież wentylacja musi działać żebyś mógł zamieszkać- więc nie bardzo rozumiem...

Do rur GWC: ja zrobiłem pod fundamentem (jakieś 1,4 metra)- ława fundament- nie osiądzie jeżeli dobrze zbudowany:)

Podłogowe ogrzewanie i płaskie kanały rozprowadzające nie przeszkadzają- -pogadaj z instalatorami -najwyżej innaczej ułożą rurki do podłogówki a w styropianie kanały się spokojnie zmieszczą.

Tak BTW robię identyczne rozwiązanie- PC +reku dom 170m. Co do opłacalności reku, gdy stwierdziłem że bardziej zależy mi na stworzeniu komfortowych warunków w domu (wilgoć, kurz itd.) Pan Adam stwierdził że reku nie służy do tego i lepiej żebym kupił sobie imadło:) - więc serdecznie podziekowałem za rady zblazowanego teoretyka gawędziarza - może i ma wiedzę ale jeżeli chce się z ludzi nabijać - to może niech zmieni tytuł z doradcy na prześmiewce albo bardziej dosadne...

--
A

adam_mk
29-01-2009, 09:15
:lol:
Mam, myślę, poczucie humoru i jakie takie - logiki.
Nie jestem tylko teoretykiem. :lol:

Nic nie zmieni faktu, że wentylacja nie dostarcza wprost powietrza do oddychania! To sposób kontrolowania wilgotności.
Rekuperator to wymiennik powietrze-powietrze i ogranicza koszt utrzymania domu.

Klimatyzacja w pełnym zestawie oferuje komfort i luksusy ale za naprawdę spory wkład finansowy na jej utrzymywanie.

Co w tym , co piszę, jest "nie tak"? :lol:
Adam M.

Gosc_gość
29-01-2009, 09:17
Pan Adam stwierdził że reku nie służy do tego i lepiej żebym kupił sobie imadło:) - więc serdecznie podziekowałem za rady zblazowanego teoretyka gawędziarza - może i ma wiedzę ale jeżeli chce się z ludzi nabijać - to może niech zmieni tytuł z doradcy na prześmiewce albo bardziej dosadne...

--
A

Ty się nie dziw Panu Adamowi, już się mocno przysłużył wielu forumowiczom.

Ja nie jestem fachowcem w tej dziedzinie tylko zwykłym inwestorem, który buduje sobie domek.

Mi również ręce opadają jak czytam niektóre pytania, np. takie o dioksynach w powietrzu, które wydobywają się z komina sąsiada oddalonego o 150 m, bo sąsiad do pieca różne śmieci wrzuca i jakieś folie zdarzy mu się spalić.
I jaki to ma wpływ na powietrze w domu jak przejdzie przez rekuperator.

Po prostu czasem brak słów :roll:

Zdanek
29-01-2009, 09:26
A Ty już, oczywiście, ze cztery takie domy postawiłeś - to masz pewność, że odpada... :o

Na podłodze piętra w warstwie technicznej (ten styropian 5cm) układa się te kanały. Podłogowe potem, na nich.
Adam M.

A gdzie napisałem że postawiłem 4 domy i gdzie napisałem że mam pewność że odpada ?? :o

Napisałem że chyba się nie da tego zrobić i prosiłem o poradę.

Nie znam się na wentylacji i rekuperacji i dlatego korzystam z tego forum, ale Twój ton wpisów napewno nie zasługuje na tytuł najleprzego doradcy, raczej przemądrzalca, lub ważniaka :) - choć wiedzy i fachowości Ci nie brakuje.

Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam

ps. Ja pytałem o parter a Ty mi o kanałach na piętrze piszesz :(

Zdanek
29-01-2009, 09:37
Zawsze możesz dokupić potem rekuperator- ale przecież wentylacja musi działać żebyś mógł zamieszkać- więc nie bardzo rozumiem...

Do rur GWC: ja zrobiłem pod fundamentem (jakieś 1,4 metra)- ława fundament- nie osiądzie jeżeli dobrze zbudowany:)

Podłogowe ogrzewanie i płaskie kanały rozprowadzające nie przeszkadzają- -pogadaj z instalatorami -najwyżej innaczej ułożą rurki do podłogówki a w styropianie kanały się spokojnie zmieszczą.

Tak BTW robię identyczne rozwiązanie- PC +reku dom 170m. Co do opłacalności reku, gdy stwierdziłem że bardziej zależy mi na stworzeniu komfortowych warunków w domu (wilgoć, kurz itd.) Pan Adam stwierdził że reku nie służy do tego i lepiej żebym kupił sobie imadło:) - więc serdecznie podziekowałem za rady zblazowanego teoretyka gawędziarza - może i ma wiedzę ale jeżeli chce się z ludzi nabijać - to może niech zmieni tytuł z doradcy na prześmiewce albo bardziej dosadne...

--
A

Dzięki za odpowiedź, czyli rury do GWC i od pompy pod fundament, tak też myślałem zrobić :)

Co do rekuperatora, to bardziej myślałem że może on się składa z elementów odpowiedzialnych za odzysk ciepła i wentylatorów i może dałoby się zamontować same wentyaltory a element rekuperacyjny poźniej, ale widzę że to zły pomysł, chyba poprostu lepiej zrobić wyjście pod GWC a sam GWC zrobić później i tu zaoszczędzić trochę kasy.

Kanały wentylacjyjne w steropianie ? To w tych miejscach będą mostki termiczne - sam nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Dokładnie w której warstwie się te kanały robi ? Jak rozumiem to najpierw jest 30 cm syropianu potem chudziak a potem z 5 cm styropianu pod podłogówkę ? Jesli w tym steropianie z podłogówki to byłoby niezłe rozwiązanie, bo od rurek CO grzało by się powietrze nawiewane do domu. Ciekawe czy da się to tak zrobić aby nie robić oddzielnego GWC wodnego tylko ogrzewać to powietrze samą pompą - teoretycznie wystarczy odpowiednio rozprowadzić kanały tak aby zdążyły się ogrzać przed wpuszczeniem powietrza do pokojów :)

adam_mk
29-01-2009, 09:47
Uwagę przyjmuję z pokorą...
Może rzeczywiście już czas na jaką chwilę refleksji.

Pytania jakie stale padają czasem po prostu powalają.
Tematy dyżurne, sezonowe, wałkowane są po tysiąc razy.
Często w jednocześnie ciągniętych, identycznych w wymowie wątkach.
Są już doświadczalnie potwierdzone prawdy nowoczesnego budowania, które ja napotykam tu na każdym kroku. Forumowicze opisują co się dzieje po przyjęciu takiego czy innego rozwiązania.
Stale jednak powtarzają się teksty: - parkiet na podłogowym jest niemożliwy! Podłogówka w sypialni - zabija! Rekuperator zapewnia superkomfort i 107% oszczędności na ogrzewaniu...
Kratka wywiewna - nawiewa. Pomocy!
Czemu?

Staram się stale od nowa tłumaczyć oczywistości.
Czasem nie zerknę na ilość napisanych postów przez pytającego - i wychodzi nie planowana nieuprzejmość.
Jest taki dział - najczęściej zadawane pytania.
"Nowi" jakoś tam chyba nie zaglądają, bo by nie było tego, co jest.
A tu naprawdę już wszystko po 100 razy było.

Najtrudniej jest, jak się trafi na wątek: Jest fatalnie! Co robić! Pomocy!
Zostawisz, to jest wpis: "Nikt nic nie wie? Same nieuprzejme gbury?"
Odpowiesz - to się tak wymądrzasz, teoretyzujesz, ględzisz językiem tak hermetycznym, że .... :evil:

Wina za to leży po obu stronach. Też, zresztą, już było i to dyskutowane.

Bez urazy. Chętnie dzielę się wiedzą.
Pozdrawiam Adam M.

adam_mk
29-01-2009, 09:51
"ps. Ja pytałem o parter a Ty mi o kanałach na piętrze piszesz"

No, właśnie...
Kanały wentylacji parteru wygodnie jest ułożyć właśnie NA PIĘTRZE. Na podłodze piętra. To praca na wysokości własnych kostek. I wcale nie trudna.
Spora dowolność wyboru tras. Mieści się w technicznej warstwie styropianu 5cm.
Dopiero na tym "technicznym" a nie termoizolującym styropianie układamy płytę podłogowego i parkiet czy co trzeba.

Adam M.

I też było z kilkanaście razy. ze zdjęciami...

Zdanek
29-01-2009, 10:16
"ps. Ja pytałem o parter a Ty mi o kanałach na piętrze piszesz"

No, właśnie...
Kanały wentylacji parteru wygodnie jest ułożyć właśnie NA PIĘTRZE. Na podłodze piętra. To praca na wysokości własnych kostek. I wcale nie trudna.
Spora dowolność wyboru tras. Mieści się w technicznej warstwie styropianu 5cm.
Dopiero na tym "technicznym" a nie termoizolującym styropianie układamy płytę podłogowego i parkiet czy co trzeba.

Adam M.

I też było z kilkanaście razy. ze zdjęciami...

Dzięki za refleksję i wyjaśnienia. Po części rozumiem twoją irytację tym samymi pytaniami, ale mistrz yoda zawsze umiał się pochamowac ;)
W gwoli ścisłości to może mało pisze ale forum czytam juz ponad pół roku i wątki o reku, pompach ciepła, Twoj o wentylacji, podłogówkach mam już całe przeczytane. Nawet pamiętam to zdjęcie o kanała wentylacyjnych umiesczonych w podłodze tylko mi umknęło że one były na piętrze jak piszesz a nie na parterze :)

Pamiętam też pisałeś o tym aby wloty świeżego powietrza były na dole przy podłodze a wyciągi na górze. Jakoś mi to nie pasuje z rozprowadzeniem nawiewów dla parteru w podłodze piętra.

I jak myślisz podłogówka ogrzeje wstępnie powietrze i umozliwi rezygnację z GWC ? - poprostu wezmę trochę mocniejszą pompę cieplą (tego patentu jeszcze chyba nie było ? :) )

ps. Musisz wiedzieć że w potoku postów cięzko jest wszystko dobrze wyłowić i dokładnie zapamiętać i stąd powtarzające się pytania. Dlatego tym bardziej szacun dla Ciebie za kompleksowy wątek o wentylacj :D

am76
29-01-2009, 10:26
Witam,

Producent pewnego rekuperatora podaje Poziom szumów Lw(A) dla kolejnych trzech wydajności centralki wentylacyjnej: "Ciśnienie statyczne [Pa] 40 80 240" w taki sposób:

Emisja od obudowy [dB(A)] - 34 46 54
Kanał „Wywiew” [dB(A)] - 32 40 47
Kanał „Nawiew” [dB(A)] - 52 62 69

Powiedzcie mi proszę - czy ta centralka jest cicha czy głośna? Liczby te kompletnie nic mi nie mówią. Z czym mogę porównać np. takie 62dB w kanale nawiewnym na środkowym biegu?

Z góry dzięki, pozdrawiam
AM

adam_mk
29-01-2009, 10:33
:lol:
Nie ma dwóch identycznych domów.
Nie ma więc uniwersalnego rozwiązania.

Z pompą ciepła nie przesadzałbym. Dobiera się ją "na styk" głównie dlatego, aby nie zgubić przez przewymiarowanie jej zalet. Przewymiarowana pracuje nie optymalnie.

Ogrzanie TEJ ilości powietrza potrzebuje poszczególnych watów.
To nie ten problem. Umieszczenie kanałów akurat tu, w podłodze piętra, sprawia, że nigdy nie nastąpią w nich takie przemiany cieplne, które prowadzą do wykraplania się wilgoci. W nawiewach to, czego braknie tej strudze powietrza, dołoży płyta podłogowego. Same zalety.

GWC to zupełnie inna grupa zagadnień.
Jak je masz - to NIGDY nie masz mroźnej zimy! Dla Ciebie wszystkie zimy są łagodne, w okolicy "zera" zewnętrznego.
Im zimniej na dworze tym więcej gratisowego wkładu daje GWC.
Musisz dogrzać wlatujące powietrze od +3 czy +5 do +20 a nie do -20 do +20
To oznacza połowę potrzeb!
A jak masz rekuperator? To z +naście do +20 - czyli jeszcze dużo mniej.

Adam M.

Jak masz GWC i do TAKIEGO układu dobierasz PC to otrzymujesz naprawdę bardzo elastyczny układ, który pracuje wyłącznie z największą sprawnością.
A.M.

adam_mk
29-01-2009, 10:50
http://neur.am.put.poznan.pl/wa/3.1.pdf

Poziom 0 decybeli oznacza próg słyszalności. Przykładowe poziomy odpowiadające danym dźwiękom to np.
• 10 dB to szept
• 45 dB - przeciętna rozmowa
• 60 dB - odkurzacz
• 90 dB - dźwięk budzika
• 110 dB - hałas panujący na ruchliwej ulicy w godzinach szczytu
• 120 dB - poziom natężenia dźwięku w dyskotece
• 130 dB - granica bólu.
0- szept ledwie słyszalny- próg słyszalności
10- szelest liści
20- szept
40- normalna rozmowa
50- 60 głosy zwierząt
60- 70 głośna rozmowa
70- froterka elektryczna
80- rozpędzony pociąg
90- ruch uliczny o dużym natężeniu
100- młot pneumatyczny
110- wielka orkiestra symfoniczna, grająca fortissimo
120- grzmot nad głową, koncert muzyki rockowej
130- startujący odrzutowiec
140- start samolotu ponaddźwiękowego- próg bólu
180- startująca rakieta


A.M.

am76
29-01-2009, 11:09
A więc to:
Kanał „Nawiew” [dB(A)] - 52 62 69
nie wygląda zbyt dobrze.
Ciekawe jak się to przekłada na dB kilka metrów dalej, po przejściu przez kanał i nawiewnik?

adam_mk
29-01-2009, 11:13
Kanał to rura głosowa.... :roll:

To są cholerne problemy...
Ja staram się je rozwiązywać tak, że stosuję wentylatory jak najmniejszej mocy, najwolniejsze jakie znajdę (dla danych potrzeb), przewymiarowuję kanały i - jest cisza.

Celowo podczas montażu nie informuję inwestora, że załączyłem system.
Zawsze mam ten sam ubaw.
- Załączamy?
- Co?
- No, wentylację!
- Po co?
- ??? No, żeby działała!!!
- Ale ona już z pół godziny działa.... :lol:

A.M.

sSiwy12
29-01-2009, 11:43
Dopowiem;
- podane wartości są dla odległości 1m od "emitera", a im dalej tym ciszej - ale "bez przesady",
- wpływ ma równiez materiał z jakiego wykonano kanały - "sztywny" bardziej przenosi dźwięk,
- zbyt mały przekrój kanału powoduje, że powietrze zaczyna "gadać" i może to być głośniejsze od pracy wentylatora :lol:
- również sposób samego ułożenia kanałów ("twardy", lub "miękki") też ma wpływ na głosność systemu wentylacyjnego,
- źle dobrane anemostaty, też mogą być źródłem dźwięku,
- itd.

Reasumując, zależy to nie tylko od centrali

am76
29-01-2009, 11:58
Szkoda że producenci nie podają w jakiś unormowany sposób tych wartości tak aby można było cokolwiek porównywać. Np jedni podają takie coś:

Poziom ciśnienia akustycznego: do 45 dB(A)/1m
(i co to niby jest? gdzie? w kanale? obok centrali?)

inni takie:

Głośność (pomiar 1 m od obudowy): 37,3 dB(A)
(i jakie to ma znaczenie? centralkę można zamknąć na strychu i po sprawie)

I znalazł się jakiś uczciciwy który podał dla trzech wydajności coś więcej:
Emisja od obudowy [dB(A)] - 34 46 54
Kanał „Wywiew” [dB(A)] - 32 40 47
Kanał „Nawiew” [dB(A)] - 52 62 69

i na dobre mu to nie wyszło bo te 62dB na 2gim biegu to poziom głośnej rozmowy :(

Zdanek
29-01-2009, 12:36
Jak masz GWC i do TAKIEGO układu dobierasz PC to otrzymujesz naprawdę bardzo elastyczny układ, który pracuje wyłącznie z największą sprawnością.
A.M.

Adamie dzięki za odpowiedź. Dodam tylko że myślę o pompie NIBE Fighter 1140 i do tego myślałem o module pasywnego chłodzenia PKM, ale cena tego modułu jest niemal identyczna z modułem klimatyzacji HPAC i można ją załączyć w formie tylko pasywnej a więc wybiorę chyba HPAC.

Jest tam też moduł FLM moduł wentylacji z odzyskiem ciepła do współpracy z pompą ale jest to tylo wentylacja mechaniczna wywiewna i jakoś mało mnie przekonuje rekuperacja powietrza wywiewanego na CO.
Myślę że leprzym rozwiązaniem będzie zrobienie oddzielnie wentylacji z reku i GWC. ?

adam_mk
29-01-2009, 17:28
Wydaje mi się, że wentylacja i rekuperacja oddzielona od systemu grzewczego jest jakby "przyjaźniejsza".
Łatwiej zapanować nad tym.
Adam M.

glowac
30-01-2009, 09:18
zmienię trochę temat - napiszcie jak się ma reku a w zasadzie cyrkulacja powietrza w budynku do drzwi wewnętrznych????
czy macie podcięte drzwi, czy tuleje?
co jest lepsze 0- tylko nie piszcie że gołe futryny:)

nie wiem czy mam robić podcięcia w drzwiach, czy moze nic nie zmieniać....

Jurek_Z
30-01-2009, 12:18
1 cm przerwy pod drzwiami to 90 cm2 porównaj to z powierzchnią czynną anemostatu. Wystarczy, że nie masz progów w drzwiach i nie ma problemu.

SUSPENSER
01-02-2009, 14:28
U siebie mam podcięcia drzwi na 1-2 cm i jest ok (zrobił je stolarz od tych drzwi).

Natomiast u znajomych sa takie firmowe podcięcia (drzwi Entra) na 3 cm na około 60 cm długości skrzydeł drzwi (na środku długości skrzydeł) i wygląda to dość dziwnie - wolę moje rozwiązanie (ani mysz się nie przeciśnie, ani kot łap tam nie wsadza gdy go nie wpuszczę :wink: ).

Zdanek
03-02-2009, 11:48
Słuchajcie mam pytanie. W przypadku wentylacji mechanicznej czy muszę budować kominy wentylacyjne w kuchni i łazience ??

Mam jeszcze w kotłowni - ten likwiduję (będzie pompa ciepła) i w salonie do kominka - tam zostawić tylko komin na dym a kanaly wentylacyjne usunąć ??

Z góry dzięki za info

adam_mk
03-02-2009, 12:40
Budowanie tych kanałów, jak będą zamurowane na sztywno (bo wentylacji mechanicznej z grawitacyjną mieszać nie wolno) jest rozrzutnością i zbędnym trudem.
Zostawić konieczne dymowe a wentylacyjnych nie stawiać.
Zaoszczędzone pieniądze wcisnąć w dobrej klasy urządzenia do wentylacji mechanicznej.
Adam M.

Zdanek
03-02-2009, 13:09
Budowanie tych kanałów, jak będą zamurowane na sztywno (bo wentylacji mechanicznej z grawitacyjną mieszać nie wolno) jest rozrzutnością i zbędnym trudem.
Zostawić konieczne dymowe a wentylacyjnych nie stawiać.
Zaoszczędzone pieniądze wcisnąć w dobrej klasy urządzenia do wentylacji mechanicznej.
Adam M.

Tak mam tą świadomość. Rozumiem że powinienem mieć tylko 1 komin dymowy do kominka i żadnych wentylacyjnych ?? Myślałem że może w kuchni jest komin dymowy

Jestem przed adaptacją projektu i upewniam się czy mogę z czystym sumieniem usunąć wszystkie kominy wentylacyjne.

edde
03-02-2009, 14:05
Budowanie tych kanałów, jak będą zamurowane na sztywno (bo wentylacji mechanicznej z grawitacyjną mieszać nie wolno) jest rozrzutnością i zbędnym trudem.
Zostawić konieczne dymowe a wentylacyjnych nie stawiać.
Zaoszczędzone pieniądze wcisnąć w dobrej klasy urządzenia do wentylacji mechanicznej.
Adam M.

a czy takie już istniejące kanały można wykorzystać jako:

a) część (pionowa) kanału doprowadzającego powietrze z GWC do reku nad poddaszem?

b) część (pionowa) kanału rozprowadzającego powietrze od reku do nawiewów na parterze

kanały z keramzytu, wewnątrz budynku więc chyba nie powinno być problemu z brakiem izolacji cieplnej?

adam_mk
03-02-2009, 17:14
Jeżeli tylko ich średnice są odpowiednie to przeszkód nie ma. Są w temperaturze całego wnętrza budynku.
Adam M.

MCB
03-02-2009, 18:34
Ja zostawiłem kanał wentylacyjny przy kominie kominka.
Na wypadek 20 stopnia zasilania :D

MCB

TS147
03-02-2009, 18:41
Witam,

mam pytanie - zaproponowano mi zamiast Rekuperatora StokeAir 550, rekuperator firmy FlaktWoods (Szwedzka firma) RDAB-02. Czy ktoś z Was spotkał się z rekuperatorami tej firmy? Warto iść w taką opcję? Poniżej kilka danych z folderu:

http://img4.imageshack.us/img4/6974/61680905it4.jpg (http://imageshack.us)

Pzdr,
TS

JK102
03-02-2009, 19:12
Jestem przed adaptacją projektu i upewniam się czy mogę z czystym sumieniem usunąć wszystkie kominy wentylacyjne.

Jeżeli masz projekt wentylacji mechanicznej, to możesz spokojnie usunąć kanały wentyl. grawitacyjnej. Ja złożyłam projekt do starostwa z wykreslonymi kanałami wentylacji grawitacyjnej i chyba głupio zrobiłam, bo teraz czekam na Pnb i obawiam się, że każą mi dołączyć ten projekt wentlacji( bagatela 1500 zł ). W projekcie jest adnotacja, że w domu będzie wentylacja mechaniczna z reku. Wykreślić kanały wentylacyjne można wpisem w dzienniku budowy. Nedawno był ten wątek na forum.

Zdanek
04-02-2009, 15:01
Jeżeli masz projekt wentylacji mechanicznej, to możesz spokojnie usunąć kanały wentyl. grawitacyjnej. Ja złożyłam projekt do starostwa z wykreslonymi kanałami wentylacji grawitacyjnej i chyba głupio zrobiłam, bo teraz czekam na Pnb i obawiam się, że każą mi dołączyć ten projekt wentlacji( bagatela 1500 zł ). W projekcie jest adnotacja, że w domu będzie wentylacja mechaniczna z reku. Wykreślić kanały wentylacyjne można wpisem w dzienniku budowy. Nedawno był ten wątek na forum.

Nie mam projektu mechanicznej, to w takim razie zostawie w projekcie grawitacje i zalatwie to wpisem w dzieniku. A komin w kotlowni tez moge wpisem w dzieniku usunąć ? :)

monikaa13
04-02-2009, 16:06
A co z okapem w kuchni. My będziemy mieć wentylację mechaniczną i do tego komin wentylacyjny w kuchni tylko do okapu - czy to źle?
Do tego będziemy mieli piec na ekogroszek i w kotłowni chyba musi być wentylacja grawitacyjna, coć mi sie kojarzy??

adam_mk
04-02-2009, 18:53
Kotłownia - drzwi uszczelkowe i wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja mechaniczna czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem?
Jaka by nie była - to jak mechaniczna to BEZ kanału pod okap. TEGO SIĘ NIE MIESZA!!!
Adam M.

monikaa13
04-02-2009, 19:33
Wentylacja normalna bez odzysku. Właśnie coś mi z tym okapem nie pasowało ale przecież gdzieś powietrze z okapu musi uciekać? Jak to rozwiązać?

SUSPENSER
04-02-2009, 22:23
Okap to jest problem - ja założyłem wkład filtracyjny z węglem aktywowanym, ale niewiele to daje i "zapachy" i tak lecą na korytarz, gdzie jest wyciąg wentylacji :-?

Piczman
05-02-2009, 07:38
Okap to jest problem - ja założyłem wkład filtracyjny z węglem aktywowanym, ale niewiele to daje i "zapachy" i tak lecą na korytarz, gdzie jest wyciąg wentylacji :-?

To nie masz wyciągu w kuchni ? :o

Powinien być w kuchni, do tego o większym wydatku niż ten w korytarzu !!!

j-j
05-02-2009, 07:55
Okap to jest problem - ja założyłem wkład filtracyjny z węglem aktywowanym, ale niewiele to daje i "zapachy" i tak lecą na korytarz, gdzie jest wyciąg wentylacji :-?

To nie masz wyciągu w kuchni ? :o

Powinien być w kuchni, do tego o większym wydatku niż ten w korytarzu !!!

No właśnie, w korytarz leci z kuchnii??

pzdr

JK102
05-02-2009, 11:03
Nie mam projektu mechanicznej, to w takim razie zostawie w projekcie grawitacje i zalatwie to wpisem w dzieniku. A komin w kotlowni tez moge wpisem w dzieniku usunąć ? :)

Ja komin dymowy zlikwidowałam na etapie adaptacji projektu przed Pnb. W domu będzie pompa ciepła, więc komin dymowy nie jest potrzebny ( aczkolwiek zglosiłam ogrzewanie elektryczne - bo urzędasy nie wiedziały jak ugryźć problem pc - znowu wymagały jakiś projektów instalacji) :evil: Został tylko komin do kominka i do okapu w kuchni.

Zdanek
05-02-2009, 15:36
Został tylko komin do kominka i do okapu w kuchni.

A wentylację masz mechaniczną ??? Jesli tak to po co komin do okapu w kuchni ?? Zamiast komina wyrzutnia powietrza do reku i już :)

TypeR
05-02-2009, 17:02
Witam,
powinienem dodatkowo docieplić sztywne kanały rekuperacji czy wystarczy wełna docieplająca poddasze? Będzie 20 cm między krokiwie + 10 na stelażu?
Panowie od instalacji twierdzą że nie trzeba......

http://www.karocd.pl/d/reku.jpg

Pozdrawiam - Daniel

adam_mk
05-02-2009, 17:54
Jeżeli w tych rurkach temperatura będzie bardzo różna od otoczenia - to wywoła ruch powietrza w tym ociepleniu. Ruch w "niewłaściwą stronę" może spowodować przekraczanie punktu rosy i będzie mokro.
Wcale tak być nie musi, ale tam, gdzie by mogło wystąpić, to uwięziłbym powietrze w wełnie owijając ją folią stretch.
Adam M.

monikaa13
05-02-2009, 18:09
Słuchajcie i co z tym kominem do okapu w kuchni. My na razie nie planujemy rekuperatora (finanse) może później więc chyba taki komin musi być?

TypeR
05-02-2009, 18:54
Jeżeli w tych rurkach temperatura będzie bardzo różna od otoczenia - to wywoła ruch powietrza w tym ociepleniu. Ruch w "niewłaściwą stronę" może spowodować przekraczanie punktu rosy i będzie mokro.
Wcale tak być nie musi, ale tam, gdzie by mogło wystąpić, to uwięziłbym powietrze w wełnie owijając ją folią stretch.
Adam M.

Witam,
czyli cieną wełną owinąć rurkę i na to folia stretch?
Daniel

j-j
05-02-2009, 19:18
Witam,
powinienem dodatkowo docieplić sztywne kanały rekuperacji czy wystarczy wełna docieplająca poddasze? Będzie 20 cm między krokiwie + 10 na stelażu?
Panowie od instalacji twierdzą że nie trzeba......


Pozdrawiam - Daniel

Ja nie ocieplałem dodatkowo.
Zakładam że skoro ocieplam strop i w tym ociepleniu będa rury to po to aby ta wełna stanowiła izolator więc jest tam uwięzione powietrze.
Podobnie jest gdy owiniesz wełną rury tez tam jest uwięzione powietrze bo to ono izoluje.
Pytanie tylko czy tak dokladnie udało mi sie ocieplić że między wełnę nie dostanie się świeże powietrze i czy tak uda się Tobie też zrobić.

pzdr

Woju76
06-02-2009, 07:35
Słuchajcie i co z tym kominem do okapu w kuchni. My na razie nie planujemy rekuperatora (finanse) może później więc chyba taki komin musi być?

Jeżeli jest kuchenka gazowa to jakiś wyciąg być musi... jeżeli elektryczna... to niekonieczne... ja podpiąłem sobie wyciąg z kuchni pod rekuperator...mimo kuchenki gazowej... wiem że to niezgodne z przepisami ale znam niejedną instalację tak zrobioną ...która sie sprawdza... jedynie przy odbiorze budynku mogę mieć kłopoty..... pożyjemy zobaczymy:)

monikaa13
06-02-2009, 07:58
Kuchnia elektryczna. Ale jak to podpiąć? Tzn.nie robić komina wentylacyjnego? Hmm architekt mi mówi jak tak zrobię to przy wylocie będę miała ciągle brudne od powietrza z okapu. A jeżeli zrobię komin wentylacyjny to czy okap może chodzić jednocześnie przy włączonej wentylacji?

Zdanek
06-02-2009, 08:48
Kuchnia elektryczna. Ale jak to podpiąć? Tzn.nie robić komina wentylacyjnego? Hmm architekt mi mówi jak tak zrobię to przy wylocie będę miała ciągle brudne od powietrza z okapu. A jeżeli zrobię komin wentylacyjny to czy okap może chodzić jednocześnie przy włączonej wentylacji?

Moim zdaniem nie robić komina wentylacyjnego a okap podłączyć to wyciągu powietrza który idzie do rekuperatora, reku odzyska energię cieplną i wyrzuci to zuzyte smierdzace powietrze na zewnątrz :)
Niech Ci Adam jeszcze potwierdzi czy na pewno dobrze rozumuję

Ja też będę miał elektryczną kuchnię i myślę tak zrobić. Obecnie w domu okap mam nie podłączony do niczego tylko założony filtr węglowy i nie polecam tego rozwiązania. To jest nieskuteczne a dodatkowo w lato można się ugotwać w kuchni razem z potrawą :)

Gosc_gość
06-02-2009, 08:50
Kuchnia elektryczna. Ale jak to podpiąć? Tzn.nie robić komina wentylacyjnego? Hmm architekt mi mówi jak tak zrobię to przy wylocie będę miała ciągle brudne od powietrza z okapu. A jeżeli zrobię komin wentylacyjny to czy okap może chodzić jednocześnie przy włączonej wentylacji?

Ja będę miał w kuchni okap, który będzie pracował w trybie pochłaniacza, a wyciąg wentylacji centralnie w kuchni.
"Grubszy Syf" z gotowania będzie filtrowany przez pochłaniacz a zapachy i zużyte powietrze przez wyciąg wentylacji.
Takie rozwiązanie zaproponował mój architekt, a instalator nie wyraził sprzeciwu, żeby było coś nie halo.

Zdanek
06-02-2009, 10:01
Ja będę miał w kuchni okap, który będzie pracował w trybie pochłaniacza, a wyciąg wentylacji centralnie w kuchni.
"Grubszy Syf" z gotowania będzie filtrowany przez pochłaniacz a zapachy i zużyte powietrze przez wyciąg wentylacji.
Takie rozwiązanie zaproponował mój architekt, a instalator nie wyraził sprzeciwu, żeby było coś nie halo.

Nie jest to złe rozwiązanie ale będziesz musiał kupować filtry do okapu aby oczyscić powietrze które i tak wyrzucisz, moim zdaniem marnotrastwo.

W lato gorące powietrze z gotowania bedzie czyszczone z zapachów przez pochłaniacza ale jego temperatura pozozstanie ta sama - efekt gorąco w kuchni i niestety dużo wilgoci, te pochłaniacze nie działają rewelacyjnie.

Moim zdaniem moja propozycja opisana wyżej jest znacznie lepsza.

adam_mk
06-02-2009, 10:14
"Moim zdaniem moja propozycja opisana wyżej jest znacznie lepsza."

Moim też!
Adam M.

Gosc_gość
06-02-2009, 10:15
Ja będę miał w kuchni okap, który będzie pracował w trybie pochłaniacza, a wyciąg wentylacji centralnie w kuchni.
"Grubszy Syf" z gotowania będzie filtrowany przez pochłaniacz a zapachy i zużyte powietrze przez wyciąg wentylacji.
Takie rozwiązanie zaproponował mój architekt, a instalator nie wyraził sprzeciwu, żeby było coś nie halo.

Nie jest to złe rozwiązanie ale będziesz musiał kupować filtry do okapu aby oczyscić powietrze które i tak wyrzucisz, moim zdaniem marnotrastwo.

W lato gorące powietrze z gotowania bedzie czyszczone z zapachów przez pochłaniacza ale jego temperatura pozozstanie ta sama - efekt gorąco w kuchni i niestety dużo wilgoci, te pochłaniacze nie działają rewelacyjnie.

Moim zdaniem moja propozycja opisana wyżej jest znacznie lepsza.

No to do tego pochłaniacza może dać dodatkowy kanał wyciągowy od wentylacji oprócz standardowego wyciągu ze środka kuchni ? :roll:
Wtedy filtr węglowy odfiltruje największy syf a wyciąg wyciągnie ciepłe powietrze na zewnątrz.
Dobrze myślę ? :P

Zdanek
06-02-2009, 10:41
No to do tego pochłaniacza może dać dodatkowy kanał wyciągowy od wentylacji oprócz standardowego wyciągu ze środka kuchni ? :roll:
Wtedy filtr węglowy odfiltruje największy syf a wyciąg wyciągnie ciepłe powietrze na zewnątrz.
Dobrze myślę ? :P

To już lepsze rozwiązanie od Twojej poprzedniej propozycji :)
Tylko po co to robić ?? Jesteś jakimś maniakiem pochłaniaczy zapachów ?? :o Przyjdz do mnie posłuchaj jak to badziewie chuczy i nie wiele daje.

Po co chcesz oczyszczać z zapachów powietrze które i tak wyrzucasz z domu ??
Żeby rekuperator nie narzekał że mu pachnie schabowym ?? :)

Gosc_gość
06-02-2009, 11:19
No to do tego pochłaniacza może dać dodatkowy kanał wyciągowy od wentylacji oprócz standardowego wyciągu ze środka kuchni ? :roll:
Wtedy filtr węglowy odfiltruje największy syf a wyciąg wyciągnie ciepłe powietrze na zewnątrz.
Dobrze myślę ? :P

To już lepsze rozwiązanie od Twojej poprzedniej propozycji :)
Tylko po co to robić ?? Jesteś jakimś maniakiem pochłaniaczy zapachów ?? :o Przyjdz do mnie posłuchaj jak to badziewie chuczy i nie wiele daje.

Po co chcesz oczyszczać z zapachów powietrze które i tak wyrzucasz z domu ??
Żeby rekuperator nie narzekał że mu pachnie schabowym ?? :)
pochłaniacz po to, żeby tłuste opary nie wpuszczać w kanały wentylacji

monikaa13
06-02-2009, 11:31
Adama zdanie jest święte i wiem, że jak on coś napisze to tak trzeba zrobić :) ale czy wyrzucane powietrze z okapu nie będzie bardzo brudziło ściany na zewnątrz?
No i czy to wszystko będzie działać bez reku bo my na razie myślimy tylko o wentylacji a jak pieniązki pozwolą to kupimy sobie rekuperator.

adam_mk
06-02-2009, 11:32
"pochłaniacz po to, żeby tłuste opary nie wpuszczać w kanały wentylacji"

Do tego celu to kowadło byłoby lepsze.... :roll:

A filtr przeciwtłuszczowy to nie łaska założyć?
Prostsze. Taka sobie siateczka, ale się sprawdza.
Adam M.

Woju76
06-02-2009, 11:42
Adama zdanie jest święte i wiem, że jak on coś napisze to tak trzeba zrobić :) ale czy wyrzucane powietrze z okapu nie będzie bardzo brudziło ściany na zewnątrz?
No i czy to wszystko będzie działać bez reku bo my na razie myślimy tylko o wentylacji a jak pieniązki pozwolą to kupimy sobie rekuperator.

W waszym wypadku jest faktycznie problem... jeżeli jesteście pewni że zrobicie kiedyś rekuperator możecie sprobować pokusić się o jakąś prowizorkę np jakiś kanał (np rura spiro z ocynku) wyrzucająca powietrze z okapu gdzieś na zewnątrz... w momencie założenia reku po prostu przepinacie instalacje i już.... jeżeli jednak nie jesteście na 100% pewni że będziecie mieli w ogóle reku... pozostaje wybudować komin went z prawdziwego zdarzenia.... i zgadzam się z przedmówcami że okap z samymi filtrami a bez wyrzutu powietrza na zewnątrz kompletnie sie nie sprawdza i nic nie daje....

monikaa13
06-02-2009, 11:52
Dziękuję wam bardzo za rozjaśnienie. Ja to kobieta jestem i w tych sprawach zupełnie zielona :D
Wyrzut na zewnątrz musi być. Też do mnie te pochłaniacze nie przemawiają. Czy będziemy mieli reku? Hmm tego nikt nie wie :) zalezy na ile nam wycenią takie cudo i czy wystarczy kasy. Choć nie wykluczone, że kiedyś tam może będzie.
Czyli jak nie wiadomo jednak komin będzie lepszy. Zresztą pustaki wentylacyjne już mamy kupione :)

adam_mk
06-02-2009, 12:27
Trzeba by sobie zadać pytanie - PO CO KOMU TEN OKAP!!!

Ja tu jakiś owczy pęd dostrzegam! :o :o :o

Jeżeli okap ma za zadanie zbieranie NORMALNEGO nadmiaru pary znad garnka czy patelni, to wystarczy jak będzie napędzany przez system wentylacji mechanicznej.
Ta delikatna siateczka to filtr przeciwtłuszczowy, który się zdejmuje i czasem myje. Tłuszcze w porównaniu z wodą, mają tak małe ciepło właściwe, że byle się o co otrą to już się zestalają, osiadają. Ta siateczka dobrze się sprawdza.
Za nią jest rura prowadząca wprost do filtra EU3 na którym siada cała reszta oprócz zapachów.
Ale...
Jeżeli zostawimy w okapie cały ten kombajn z wentylatorem i będziemy go załączali na najniższe biegi, to możemy zintensyfikować wymianę powietrze poprzez kuchnię (okap) w porównaniu ze stanem "normalnym".
Załączenie tego wentylatora na bieg maksymalny, który oznacza często 500-800m3/godz (porównajcie tę wielkość z kubaturą domu a potem samej kuchni!) powoduje, że w rurze wywiewu stworzy się nadciśnienie!
Upust będzie we wszystkich wywiewach!
Można temu przeciwdziałać tak, że wstawia się trójnik z zaworem klapowym w jednej jego odnodze, prowadzącej wprost na zewnątrz.
Dopóki biegi wentylatora okapowego są niskie to bez zakłóceń działa wentylacja mechaniczna. Przy biegach naprawdę wysokich nadmiar ciśnienia ulatuje upustem podnosząc klapę tego zaworka zwrotnego. Wentylacja dalej działa poprawnie.

Odkąd pamiętam nawołuję, aby ujawnił się ktoś, kto czyścił/ widział czyszczenie rur wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym!!!
Na razie - NIC!
Nie ma takiego, choć wielu panicznie boi się tej operacji!
Ponawiam wezwanie!
Niech się jaki czyściciel ujawni i co opowie!!!
Adam M.

Tylko wtedy, gdy smażymy frytki lub rybę to generujemy wybuchowo parę wodną! Wrzucamy wtedy wodę do tłuszczu o temperaturze sporo ponad 100stC. Ale to nieliczne przypadki.
Bez okapu w domu frytki też się udają!
A.M.

Gosc_gość
06-02-2009, 12:49
Na okap się wszyscy uparli, bo okap w kuchni jest elementem dekoracyjnym i ładnie kuchnia z fajnym okapem wygląda :wink:
A jest taki okap bez tego "kombajnu" w środku, żeby można było podłączyć pod wyciąg wentylacji ?

monikaa13
06-02-2009, 12:53
Okap ładnie wygląda - fakt. I jakoś tak trudno uwierzyć, że bez okapu nie będzie wilgoci.
A co do frytek to ja akurat lubię i wszystkie inne rzeczy z frytkownicy więc u nas się trochę tego robi :D

Woju76
06-02-2009, 13:59
Na okap się wszyscy uparli, bo okap w kuchni jest elementem dekoracyjnym i ładnie kuchnia z fajnym okapem wygląda :wink:
A jest taki okap bez tego "kombajnu" w środku, żeby można było podłączyć pod wyciąg wentylacji ?

jak najbardziej tak... wtedy cykl pracy rekuperatora nie będzie zaburzony przez wentylator okapowy...
Zgadzam się z przedmówcą że przy max biegu wentylatora z kuchni tworzy się podciśnienie i przenoszenie zapachu frytek np do łazienki...

Mając więc okap z silnym wentylatorem podłączony do reku należy albo zrobić trójnik o czym już przed chwilą pisano... albo z głową używać okazpu (nie nastawiać na max. biegi)....

Co do samej wentylacji w kuchni.... i samego okapu.... to gdzie jak gdzie ale w tym pomieszczeniu jest ona wg mnie NIEZBęDNNA, bez niej wilgoć wyłazi wszędzie...szczególnie to widać po zaparowanych oknach....

Johnadias
06-02-2009, 14:22
Odkąd pamiętam nawołuję, aby ujawnił się ktoś, kto czyścił/ widział czyszczenie rur wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym!!!
Na razie - NIC!
Nie ma takiego, choć wielu panicznie boi się tej operacji!
Ponawiam wezwanie!
Niech się jaki czyściciel ujawni i co opowie!!!
Adam M.

Na BUDMIE to samo pytanie zadałem na konferencji poświęconej Wentylacji Mechanicznej w domu jednorodzinnym.
"Przedstawiciel rekuperatory.pl powiedział: Kanały wentylacyjne powinno się czyścić co ok 10 lat."
Na moje pytanie: "W jaki sposób?" Odpowiedział: "Używa się do tego wirujące szczotki które wprowadza się do odcinka kanału wentylacyjnego, na przeciwnym końcu umieszcza się "odkurzacz" który wciąga brud."
Zaraz też dodał: "Dlatego nasza firma instaluje sztywne kanały spiro zamiast flexów, które nie przeżyją czyszczenia szczotką obrotową".
Na moje kolejne pytanie: "To w takim razie tworząc sieć kanałów wentylacyjnych trzeba przewidzieć umiejscowienie otworów rewizyjnych przez które można wprowadzić wspomniane szczotki"
Odpowiedział: " Tak oczywiście!"

I to właściwie tyle...
Pytanie czy to ściema, czy faktycznie coś w tym jest?... "wirujące szczotki" :roll: ???, "otwory rewizyjne" :roll: O czymś takim jeszcze nie słyszałem... :-?

Woju76
06-02-2009, 14:40
Odkąd pamiętam nawołuję, aby ujawnił się ktoś, kto czyścił/ widział czyszczenie rur wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym!!!
Na razie - NIC!
Nie ma takiego, choć wielu panicznie boi się tej operacji!
Ponawiam wezwanie!
Niech się jaki czyściciel ujawni i co opowie!!!
Adam M.

Na BUDMIE to samo pytanie zadałem na konferencji poświęconej Wentylacji Mechanicznej w domu jednorodzinnym.
"Przedstawiciel rekuperatory.pl powiedział: Kanały wentylacyjne powinno się czyścić co ok 10 lat."
Na moje pytanie: "W jaki sposób?" Odpowiedział: "Używa się do tego wirujące szczotki które wprowadza się do odcinka kanału wentylacyjnego, na przeciwnym końcu umieszcza się "odkurzacz" który wciąga brud."
Zaraz też dodał: "Dlatego nasza firma instaluje sztywne kanały spiro zamiast flexów, które nie przeżyją czyszczenia szczotką obrotową".
Na moje kolejne pytanie: "To w takim razie tworząc sieć kanałów wentylacyjnych trzeba przewidzieć umiejscowienie otworów rewizyjnych przez które można wprowadzić wspomniane szczotki"
Odpowiedział: " Tak oczywiście!"

I to właściwie tyle...
Pytanie czy to ściema, czy faktycznie coś w tym jest?... "wirujące szczotki" :roll: ???, "otwory rewizyjne" :roll: O czymś takim jeszcze nie słyszałem... :-?

Widzę tu pewną niszę do zagospodarowania:)

sSiwy12
06-02-2009, 14:55
"otwory rewizyjne" :roll: O czymś takim jeszcze nie słyszałem... :-?
Otwory rewizyjne zawsze były wymagane "ustawowo", jeśli nie bylo innego dostępu do przewodów wentylacyjnych - np. zabudowanych w scianie, lub o konstrukcji takiej, która uniemozliwia ich rozłączenie.

SUSPENSER
06-02-2009, 17:41
Okap to jest problem - ja założyłem wkład filtracyjny z węglem aktywowanym, ale niewiele to daje i "zapachy" i tak lecą na korytarz, gdzie jest wyciąg wentylacji :-?

To nie masz wyciągu w kuchni ? :o

Powinien być w kuchni, do tego o większym wydatku niż ten w korytarzu !!!

Mam, ale nie daje rady wyciągnąć wszystkiego przy smażeniu zwłaszcza, że jest 2 metry od kuchenki.

Zapachy niestety czuć nawet na korytarzu na piętrze, ale na szczęście w pokojach nie :-?

monikaa13
06-02-2009, 19:16
To pytam dalej :)

Piszecie, że jak będę chciała kiedyś kupić reku to teraz komina wentylacyjnego w kuchni nie warto robić tylko wyprowadzić gdzieś rurę z okapu, a jak kupię reku to podlączyć ją do niego. No i tak z mężem myślimy i zastanawia nas do czego w sumie potrzebny jest w tym wypadku reku??? Czy jak nie będziemy mieli reku to już komin went. jest obowiązkowy.
Pod "reku" my rozumiemy urządzenie, które tylko odzyskuje ciepło, a nie wentyluje więc chyba w moim przypadku nie ma znaczenia czy będzie reku czy nie.
Tu ważna jest wentylacja mechaniczna, która będzie na pewno.
I pytani eczy robić ten nieszczęsny komin do okapu czy nie? Czy wystarczy dać tylko rurę i okap bez "kombajnu". Tak jak to wyżej ktoś opisał.

Mały
07-02-2009, 10:04
Jeśli to okap z wyciagiem to spokojnie rura na zewnątrz (sam tak miałem).
Jeśli okap bez wyciągu to rura na zewnątrz nic nie da.

Lookita
07-02-2009, 10:19
Co do zapachow-u mnie okap robi swoje,daje do reku,a swoja droga ,to co pojdzie poza okap,wyciagaja mi anemo wywiewne,zapach jest tam,gdzie idzie struga wyciagowa....zapach jest,znika,chwil kilkanascie po wylaczeniu patelni :-)Wiem,ze wm dziala,zapach idzie out,wiem,gdzie jest wyciagany,a w salonie,pokojach,nie ma smrodku...kolo domku,jak sie idzie,wiadomo ,co sie gotuje :-)

monikaa13
08-02-2009, 00:02
Witam,

moja żona śpi więc ja spróbuję zapytać w inny sposób.
A mianowicie co to jest rekuperator (pytanie retoryczne) i dlaczego wszyscy na tym forum utożsamiają go z wentylacją mechaniczną. Przecież chyba jest możliwość instalacji wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła, jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
No i wyprzedzając odpowiedź, czy nie można podłączyć wyciągu z okapu do przewodu wywiewnego wentylacji, reku w takim wypadku nie jest chyba do niczego potrzebny (poza oczywiście ewentualnym odzyskaniem ciepła z wyziewów kuchennych)?

adam_mk
08-02-2009, 01:13
Skrót myślowy. Inercja umysłowa.
Także wpływ marketingowej terminologii.
Zobacz może tu:
http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm
Adam M.

himlaje
09-02-2009, 04:11
Gdzieś niedawno czytałem (nie pamietam co to był za wątek) że można podłaczyć kominek do wentylacji mechanicznej/rekuperatora po to by w razie palenia w kominku ciepło (gorące powietrze) z kominka ogrzewało nie tylko salon, czyli miejsce gdzie jest kominek ale także cały dom. Nie wiem czy to jest jakieś racjonalne rozwiązanie. Czy może taki system ma coś wspólnego z DGP? Czy mając w domu wentylację mechaniczną i chcąc zrobic kominek z DGP to musze robić dwie niezalezne instalację nawiewne (jedną wentylacyjna a drugą z gorącym powietrzem z kominka)?
Kombinuje nad takim rozwiązaniem dlatego, że chce zrobić z kominka rezerwowy system ogrzewania domu. Generalnie chciałbym miec ogrzewanie gazowe a kominek ma służyć głównie jako dekoracja oraz kilka razy w roku do rekreacyjnego rozpalenia w nim ognia. Jednak chce wykorzystać kominek także jako rezerwowe żródło ogrzewania na wypadek przerw w ogrzewaniu gazowym (np. problemy z dostawami gazu, awaria pieca gzowego, itp)
Jakby była jakaś możliwość podpięcia pod wentylację mechaniczną kominka by ten mógł ogrzewać dom byłoby fajno - o ile takie rozwiązanie ma sens, ale tak jak wspomniałem na początku, jakiś forumowicz pisał, że właśnie zrobił sobie takie "podpięcie".

Woju76
09-02-2009, 07:37
Gdzieś niedawno czytałem (nie pamietam co to był za wątek) że można podłaczyć kominek do wentylacji mechanicznej/rekuperatora po to by w razie palenia w kominku ciepło (gorące powietrze) z kominka ogrzewało nie tylko salon, czyli miejsce gdzie jest kominek ale także cały dom. Nie wiem czy to jest jakieś racjonalne rozwiązanie. Czy może taki system ma coś wspólnego z DGP? Czy mając w domu wentylację mechaniczną i chcąc zrobic kominek z DGP to musze robić dwie niezalezne instalację nawiewne (jedną wentylacyjna a drugą z gorącym powietrzem z kominka)?
Kombinuje nad takim rozwiązaniem dlatego, że chce zrobić z kominka rezerwowy system ogrzewania domu. Generalnie chciałbym miec ogrzewanie gazowe a kominek ma służyć głównie jako dekoracja oraz kilka razy w roku do rekreacyjnego rozpalenia w nim ognia. Jednak chce wykorzystać kominek także jako rezerwowe żródło ogrzewania na wypadek przerw w ogrzewaniu gazowym (np. problemy z dostawami gazu, awaria pieca gzowego, itp)
Jakby była jakaś możliwość podpięcia pod wentylację mechaniczną kominka by ten mógł ogrzewać dom byłoby fajno - o ile takie rozwiązanie ma sens, ale tak jak wspomniałem na początku, jakiś forumowicz pisał, że właśnie zrobił sobie takie "podpięcie".

Ja coś takiego sobie właśnie zrobiłem, co prawda kilku "specjalistów" odradzało mi takie rozwiązanie twierdząc ze rozprowadzanie powietrza z kominka i system wentylacji z rekuperatorem to dwa oddzielne tematy i nie powinno się tego łączyć a zrobić dwie oddzielne instalacje. Jasne tylko raz że koszty, dwa miejsce a trzy ... jakoś mnie nie przekonali panowie dlaczego nie można tych systemów połączyć.

A więc co do samej instalacji, zrobiłem wyjście z kominka z wentylatorem kominkowym (coby wspomóc nawiew ciepłego powietrza) i wpiąłem to w nawiew (za rekuperatorem przed pierwszym nawiewanym pomieszczeniem). Pomiędzy rekuperatorem a wejściem powietrza z kominka umieściłem zawór zwrotny aby w momencie wyłączenia rekuperatora gorące powietrze z kominka nie poszło do rekuperatora. Podczas palenia w kominku moc nawiewu gorącego powietrza reguluję sobie regulatorem wentylatora kominkowego oraz samym regulatorem rekuperatora. Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze ....

krzyk123
09-02-2009, 08:11
Pomiędzy rekuperatorem a wejściem powietrza z kominka umieściłem zawór zwrotny aby w momencie wyłączenia rekuperatora gorące powietrze z kominka nie poszło do rekuperatora. Podczas palenia w kominku moc nawiewu gorącego powietrza reguluję sobie regulatorem wentylatora kominkowego oraz samym regulatorem rekuperatora. Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze ....

A czy nie powinien być jeszcze jeden zawór zwrotny w miejscu podłączenia wylotu ciepłego powietrza z kominka do instalacji za reku? Przecież jeżeli reku normalnie pracuje a kominek jest wygaszony to bez takiego zabezpieczenia ciepłe powietrze z rekuperatora jest chyba wtłaczana do kominka???

Pzdr
Krzych

Woju76
09-02-2009, 09:19
Pomiędzy rekuperatorem a wejściem powietrza z kominka umieściłem zawór zwrotny aby w momencie wyłączenia rekuperatora gorące powietrze z kominka nie poszło do rekuperatora. Podczas palenia w kominku moc nawiewu gorącego powietrza reguluję sobie regulatorem wentylatora kominkowego oraz samym regulatorem rekuperatora. Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze ....

A czy nie powinien być jeszcze jeden zawór zwrotny w miejscu podłączenia wylotu ciepłego powietrza z kominka do instalacji za reku? Przecież jeżeli reku normalnie pracuje a kominek jest wygaszony to bez takiego zabezpieczenia ciepłe powietrze z rekuperatora jest chyba wtłaczana do kominka???

Pzdr
Krzych

Jasne rura z kominka też ma zawór zwrotny... dokładnie jak to opisałeś:)

adam_mk
09-02-2009, 11:22
Można też zebrać czapę gorącego powietrza z sufitu salonu/okolicy kominka do kanału wywiewnego (z przepustnicą lub bez) i po uśrednieniu w rekuperatorze tego strumienia ciepła roznieść je nawiewami po domu.
Działa.
Adam M.

krzyk123
09-02-2009, 12:07
Można też zebrać czapę gorącego powietrza z sufitu salonu/okolicy kominka do kanału wywiewnego (z przepustnicą lub bez) i po uśrednieniu w rekuperatorze tego strumienia ciepła roznieść je nawiewami po domu.
Działa.
Adam M.

To chyba najprostszy i najtańszy sposób dystrybucji gorącego powietrza z kominka (oczywiście posiadając rekuperator) Sam myślę o zastosowaniu tego wariantu u siebie. Ale sprawność tego rozwiązania na pewno będzie mniejsza niż u kolegi Woja (ogranicza nas sprawność samego rekuperatora).

Pzdr
Krzych

MCB
09-02-2009, 12:29
Ja tak mam u siebie.

Bezpośrednio do pomieszczeń: sypialnia, łazienka, łazienka piętro, sypialnia piętro, korytarz piętro rozprowadziłem kanały z kominka (bez wentylatora) a dodatkowo dałem powrót rekuperacji nad kominkiem.

Gdy działa rekuperacja ciepełko rozprowadzane jest na 3 sposoby jednocześnie:

1. Bezpośrednio wyżej opisanymi kanałami - do wybranych pomieszczeń.
2. Poprzez rekuperację - do wszystkich pomieszczeń.
3. Poprzez wymuszoną cyrkulację powietrza: pomieszczenia czyste-brudne.

Gdy nie ma prądu na 2 sposoby:

1. Bezpośrednio wyżej opisanymi kanałami - do wybranych pomieszczeń.
2. Poprzez cyrkulację powietrza z pomieszczenia kominkowego do pozostałych (w niewielkim stopniu) .

Mam nadzieję, że to się sprawdzi. Na razie nie mam jeszcze pewności bo nie obudowałem kominka i kanały DGP nie są "bezpośrednio" połączone z kominkiem tylko zwisają z sufitu w okolicy powrotu do reku.

W czasie pracy WM ciepełko dość dobrze jest rozprowadzane.
Przy wylotach DGP czuć wyraźnie ciepło. Po podłączeniu do obudowy kominka będzie lepiej.
Dom jeszcze w budowie, nierozgrzany, grzeję sporadycznie. Podczas pracy WM temp. w pokoju kominkowym 18-22st, w najdalszych 10st.
Po wyłączeniu WM temp. w pokoju kominkowym skoczyła do 28st.

MCB

monikaa13
09-02-2009, 18:12
Co lepsze:
1.Okrągłe rury w suficie podwieszanym parteru
2. Płaskie rury w podłodze poddasza

adam_mk
09-02-2009, 19:32
Lepiej mi się układa kanały jak podwiesza te rury.
Łatwiej jest. (i podwieszanego sufitu nie trzeba)
Adam M.

monikaa13
09-02-2009, 19:45
Łatwiej jest. (i podwieszanego sufitu nie trzeba)

No tak :) a jak to wygląda od strony technicznej :) Mąż będzie rury kładł sam. Czy np. przy płaskich jest ciszej? a może głośniej? a może coś innego, bo jak nie ma to zupełnie znaczenia to robimy płaskie i po kłopocie.

himlaje
09-02-2009, 20:10
A więc co do samej instalacji, zrobiłem wyjście z kominka z wentylatorem kominkowym (coby wspomóc nawiew ciepłego powietrza) i wpiąłem to w nawiew (za rekuperatorem przed pierwszym nawiewanym pomieszczeniem). Pomiędzy rekuperatorem a wejściem powietrza z kominka umieściłem zawór zwrotny aby w momencie wyłączenia rekuperatora gorące powietrze z kominka nie poszło do rekuperatora. Podczas palenia w kominku moc nawiewu gorącego powietrza reguluję sobie regulatorem wentylatora kominkowego oraz samym regulatorem rekuperatora. Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze ....

Woju76 -dzieki! To ja sobie też sastosuje takie rozwiązanie. Wykorzystam kanały nawiewne wentylacji mechanicznej do DGP. Mysle, że takie rozwiązanie ma duzo zalet, głównie to brak konieczności robienia dodatkowej instalacji (kanałów) nawiewnej do DGP, które i zajmuja miejsce i potem jeszcze trzeba je zabudowywać. To rozwiązanie jest tańsze a i bardziej estetyczne.
Chyba, że ktoś widzi jakies wady takiego systemu, to oświećcie mnie...
Woju76 a czy Ci specjaliści co odradzali Ci takie rozwiązanie podawali jakieś konkretne powody i argumenty by przeciw temu rozwiązaniu, oprócz zwykłego "nie powinno"?



adam_mk , czy płaskie rury moga byc tylko nawiewne czy moga tez być wywiewne. Jak rozmawiałem z jedna firmą to powiedzieli, że nawiewne (ze świezym powietrzem) moga zrobić plaskie - prostokatne i rozprowadzić w podlodze piętra (tak, że anemostat wystawał by z sufitu parteru) ale wywiewne to robia tylko okrągle, że wywiewnych prostokątnych, ukladanych po podłodze się nie stosuje. Wg mnie wygodniejsze, pod kątem aranżacji wnętrza, są te rury prostokatne bo nie musze ich "ciągnąć po ścianach i potem zabudowywać tylko są ukrytew podłodze. Czy kanały (rury) okrągłe mają jakies (wyraźnie) lepsze właściwości (ciszej działają, mniejszy opór, itp)?
Mój dom będzie z poddaszem użytkowym a montaz rekuperatora planuje na strychu nad tym poddaszem. Czy schodząc ze strychu kanałami prostokatnymi/płaskimi mozna je umieścić w ścianie, dokładnie w ściance działowej (wkomponować w ściane czyli w tym miejscu zostawić przerwe w cegłach) czy przy ścianie - czyli ściana w pełni, bez żadnych przerw, normalnie postawiona a kanał "przylepiony" do niej.

adam_mk
09-02-2009, 20:11
Głośność instalacji zależy od łoskotu wentylatorów i prędkości strugi.
Jak kompresorem zasilisz rurki od długopisów i wepchasz w nie z 10 at to też wydajność będzie. Ciszy - nie!
Ale jak łatwo ułożyć!
Adam M.

adam_mk
09-02-2009, 20:16
" ale wywiewne to robia tylko okrągle, że wywiewnych prostokątnych, ukladanych po podłodze się nie stosuje."

"się" to znaczy - KTO?
I - CZEMU? :o
Wyjaśnili?

Piony strych - podłoga piętra trzeba gdzieś przytulić i zabudować. Ich kształt większego znaczenia nie ma jak będą przewymiarowane (ta cisza przy pracy).
Adam M.


Chyba wiem!
Problem mijania się kanałów!
Narysuj na jakiej kartce nawiewy. Potem wywiewy.
Jak się krzyżują i trzeba kuć pod mijankę, to "przejdź na drugą stronę kartki" - czyli pod ten strop - i problem zniknie.
Im zniknie...
A.M.

himlaje
09-02-2009, 20:43
Wyjaśnili?
Nie, nie wyjaśnili. Powiedzieli, że wywiewy robia okrągłe a nawiewy moga zrobić płaskie, w podłodze, by nie było potzreby zabudowy rur. Ja tak od razu nie załapalem i nie dopytałem czy wywiewnych też nie mozna płaskich, ale "spec" z firmy rekuperatorskiej, zreszta polecanej na forum, wogóle takiej koncepcji płaskich wywiewnych, nie uwzględniał a miał świadomość - bo mu mówiłem- że wole takie rozwiązanie własnie z powodów łatwiejszego zejścia ze strycju na parter i łatwiejszej aranżacji wnętrza (brak zabudowanych rur).


Piony strych - podłoga piętra trzeba gdzieś przytulić i zabudować. Ich kształt większego znaczenia nie ma jak będą przewymiarowane (ta cisza przy pracy).
Czyli nie ma możliwości wkomponowania w ściane - szkoda :(


Chyba wiem!
Problem mijania się kanałów!
Narysuj na jakiej kartce nawiewy. Potem wywiewy.
Jak się krzyżują i trzeba kuć pod mijankę, to "przejdź na drugą stronę kartki" - czyli pod ten strop - i problem zniknie.
Im zniknie...
A.M.
Chyba takiego problemu nie będe miał bo mam w miarę zwarta bryłe budynku i akurat taki układ, że na parterze pomieszczenia czyste/nawiewne sa po jednej stronie, a brudne/wywiewne po drugiej stronie i prawdopodobnie wogóle ze sobą nie będa kolidować. Taki szczęsliwy układ :D Z poddaszem problemu tez nie powinno być bo rury będa rozprowadzone po strychu.

Woju76
10-02-2009, 07:16
[quote=Woju76]A więc co do samej instalacji, zrobiłem wyjście z kominka z wentylatorem kominkowym (coby wspomóc nawiew ciepłego powietrza) i wpiąłem to w nawiew (za rekuperatorem przed pierwszym nawiewanym pomieszczeniem). Pomiędzy rekuperatorem a wejściem powietrza z kominka umieściłem zawór zwrotny aby w momencie wyłączenia rekuperatora gorące powietrze z kominka nie poszło do rekuperatora. Podczas palenia w kominku moc nawiewu gorącego powietrza reguluję sobie regulatorem wentylatora kominkowego oraz samym regulatorem rekuperatora. Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze ....

Woju76 -dzieki! To ja sobie też sastosuje takie rozwiązanie. Wykorzystam kanały nawiewne wentylacji mechanicznej do DGP. Mysle, że takie rozwiązanie ma duzo zalet, głównie to brak konieczności robienia dodatkowej instalacji (kanałów) nawiewnej do DGP, które i zajmuja miejsce i potem jeszcze trzeba je zabudowywać. To rozwiązanie jest tańsze a i bardziej estetyczne.
Chyba, że ktoś widzi jakies wady takiego systemu, to oświećcie mnie...
Woju76 a czy Ci specjaliści co odradzali Ci takie rozwiązanie podawali jakieś konkretne powody i argumenty by przeciw temu rozwiązaniu, oprócz zwykłego "nie powinno"?


Właśnie dlatego że nikt mnie nie przekonał racjonalnymi argumentami że takie wpięcie jest złe ... postanowiłem zastosować w/w rozwiązanie

Zdanek
10-02-2009, 10:26
Właśnie dlatego że nikt mnie nie przekonał racjonalnymi argumentami że takie wpięcie jest złe ... postanowiłem zastosować w/w rozwiązanie

Ja też jestem ciekaw czy nie ma żadnych przeciwskazań do rozprowadzenia DGP kanałami wentylacyjnymi tym bardziej że pewnie bede robił tymi samymymi rurami co rozprowadzają DGP.

Adamie może ty powiesz nam ze swojego doświadczenie czy tak można zrobić ?

adam_mk
10-02-2009, 11:07
Można wszystko!
Nie wszystko ma sens.
O tym co sens ma decyduje inwestor.

Wpięcie w wywiew reku powoduje, że aromaty palonego kurzu (zbieranego całe lato) wędrują na zewnątrz a nie na salony.
Strata na reku (dobrym!) jest symboliczna a uśrednienie duże.
Jak się pcha wprost, to temperaturą na wylocie "widać", tylko po co?
To i tak ten sam strumień ciepła.
Adam M.

himlaje
10-02-2009, 11:13
A czy takie podpięcie kominka pod te same kanały co went. mechaniczna nie ma ujemnych skutków dla tychże kanałów?

Woju76
10-02-2009, 11:21
Można wszystko!
Nie wszystko ma sens.
O tym co sens ma decyduje inwestor.

Wpięcie w wywiew reku powoduje, że aromaty palonego kurzu (zbieranego całe lato) wędrują na zewnątrz a nie na salony.
Strata na reku (dobrym!) jest symboliczna a uśrednienie duże.
Jak się pcha wprost, to temperaturą na wylocie "widać", tylko po co?
To i tak ten sam strumień ciepła.
Adam M.

Być może... ja miałem prościej wpiąć się w nawiew i tyle.... jedyną ewentualną wadę (drobiazg) jaką zauważyłem jest możliwość zassania niewielkiej ilości dymu do układu np podczas rozpalania kominka przy zimnym kominie....zawsze przy otwarciu wkładu coś tam dymu na zewnątrz się wydostanie.... a dalej poprzez wentylator kominkowy na pokoje.... ale to naprawdę drobiazg i raczej szukanie dziury w całym.....

MCB
10-02-2009, 11:29
Zwróćcie uwagę, że przy rozprowadzeniu ciepłego powietrza z kominka przy pomocy turbiny wymuszamy przepływ co umożliwia dostarczanie powietrza o niższej temperaturze a także jego filtrowanie.
Rozprowadzanie bez turbiny nie ma tych zalet.
Z drugiej strony nie zdecydowałem się na instalację turbiny i wykonałem niezależne od WM rozprowadzenia, aby umożliwić dogrzewanie pomieszczeń w przypadku braku prądu.
Na co dzień zamierzam ciepło z kominka rozprowadzać głównie za pomoca instalacji reku zbierając powietrze znad kominka.

Z boku obudowy kominka umieszczę kratkę z możliwością częściowego (!) zamykania. Na co dzień będzie otwarta na 100% dzięki czemu większość ciepłego powietrza pójdzie "najkrótszą" drogą pod sufit (kanały DGP będą stawiały większy opór) i zostanie wessana do reku.

W przypadku braku prądu przymknę kratkę na kominku (ze względów bezpieczeństwa nie całkowicie) co zwiększy przepływ poprzez kanały DGP.

Na razie to teoria, którą mam zamiar już wkrótce zweryfikować.

MCB

Zdanek
10-02-2009, 12:19
A czy takie podpięcie kominka pod te same kanały co went. mechaniczna nie ma ujemnych skutków dla tychże kanałów?

Hm jak zrobisz to w kanałach plastikowych to ma.

Ale jak zrobisz tak jak ja myślę czyli w przewodach izolowanych termicznie (tych samych którymi rozprowadza się DGP) to nie widzę problemu.

Sam się zastanawiam czy jak to będzie najbardziej efektywnie ale skłaniam sie nad rozwiązaniem wpięcia DGP do kanału wyrzucanego powietrza i odzysk ciepła przez reku.

Zalety:
- Kurz z kominka i szczątkowy dym nie jest nawiewany do pomieszczeń
- Powietrze nawiewane jest bardziej czyste a więc z czasem nie zabrudzi ścian tak jak to się może zdażyć przy DGP

Wady:
- Gorsza sprawność, zależna od reku, hmm ile to rzeczywiście wyjdzie ?? 90 % ? (w przypadku tłoczenia do domu 100%)
- Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)

Zdanek
10-02-2009, 12:23
W przypadku braku prądu przymknę kratkę na kominku (ze względów bezpieczeństwa nie całkowicie) co zwiększy przepływ poprzez kanały DGP.
MCB

Za dużo kombinujecie z tym brakiem prądu. Awarie zdarzają się rzadko a do pociągnięcia wentylatora i reku wystarczy porządny UPS. W ostateczności generator na paliwo rozwiąże problem :)

MCB
10-02-2009, 12:29
W przypadku braku prądu przymknę kratkę na kominku (ze względów bezpieczeństwa nie całkowicie) co zwiększy przepływ poprzez kanały DGP.
MCB

Za dużo kombinujecie z tym brakiem prądu. Awarie zdarzają się rzadko a do pociągnięcia wentylatora i reku wystarczy porządny UPS. W ostateczności generator na paliwo rozwiąże problem :)

U mnie się zdarzały. Kupiłem agregat.
Chcę się jednak jakoś zabezpieczyć na wypadek długotrwałej awarii.
Jak dotąd najdłuższa trwała ok. 2 dni.

MCB

Zdanek
10-02-2009, 13:04
U mnie się zdarzały. Kupiłem agregat.
Chcę się jednak jakoś zabezpieczyć na wypadek długotrwałej awarii.
Jak dotąd najdłuższa trwała ok. 2 dni.

MCB

Nie rozumiem, przecież jesteś zabezpieczony. Jak nie ma prądu odpalasz agregat i wszystko działa :)

No chyba że chcesz profesjonalnie to wtedy system akumulatorów, agregat i sterowanie. Jak wyłączają prąd to do czasu autamtycznego załączenia agregaatu prąd masz z akumulatorów. Takie systemy mają chociażby centrale telefoniczne.Tylko koszty niewspółmierne.

Jednak UPSy lub akumulatorownie pozwolę Ci w przyszłości na gromadzenie energi z wiatraka lub ogniw fotowoltaicznych nowej generacji(jak już będą te technologie opłacalne)

MCB
10-02-2009, 13:11
Kilka godzin na agregacie mogę sobie wyobrazić, ale kilka dni?

Agregat (2Kw) ma wystarczyć na kilka żarówek, otwarcie bramy, rolet, podtrzymanie alarmu, podładowanie komputerów, zasilanie pompy kanalizacji, lodówkę itp.

UPS też odpada ze względu na małe pojemności - duży koszt akumulatorów.

MCB

przemi
10-02-2009, 13:15
To i jak pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze w temacie.
W planach miałem podobnie jak MCB robić dwie instalacje 1.reku 2.DGP, jako kolejną alternatywę rozważałem możliwość umieszczenia w czopuchu kominka anemostatu wywiewnego z powodów opisanych przez Adam_mk
Skończyło się na instalacji reku i kominek bez żadnego DP i bez zasysania gorącego powietrza do reku, a dlaczego?
1. mój reku ma wymienni plastikowy bałem się zassania zbyt gorącego powietrza i uszkodzenia wymiennika - trzeba by zastosować jakiś szyber że jak się rozpali za mocno była możliwość regulacji, ale ile przymknąć żeby było w sam raz? :)
Rozwiązanie MCB czyli wywiew przy regulowanej kratce a nie wewnątrz czopucha uważam za b. dobry. I po użytkowaniu reku przez tą zimę mogę powiedzieć że żałuję, że tego tak właśnie nie zrobiłem.
2. Oddzielna instalacja DGP podraża znacznie koszty a zysk energetyczny w porównaniu z rozwiązaniem "kratkowym" wydaje mi się minimalne.
3. Ludzik od reku zresztą bardzo rzeczowy, fachowy i miły choć młody człowiek również zwracał uwagę na nieekonomiczność takiego rozwiązania, gdyż system nawiewno-wywiewny i tak rozprowadza powietrze po całym domu, nawet jeśli kominek stoi w salonie to ciepłe powietrze jest rozrzucane po domu.

Jak to u mnie wygląda w praktyce - jak palę w kominku to siłą rzeczy w salonie gdzie jest źródło ciepła jest ok. 23-24C w pokojach u góry (trzech) średnio 21,5 - 22C przy otwartych do nich drzwiach. Po wygaśnięciu kominka kiedy nie jest już wyraźnie gorący temp. dość szybko wyrównuje się w całym domu, różnice pomiędzy pomieszczeniami sięgają 0,2-0,3C.

Reasumując gdybym robił to jeszcze raz zamontował bym jeden "zasysacz" możliwie blisko kominka, na pewno nie zdecydowałbym się na dodatkową instalację DGP jako ekonomicznie nie uzasadnianą.
Pozdrawiam rekuperatowców :)

Zdanek
10-02-2009, 13:51
1. mój reku ma wymienni plastikowy bałem się zassania zbyt gorącego powietrza i uszkodzenia wymiennika

Ale chyba są z wymienikiem metalowym i wtedy nie byłoby tego problemu ?? Ale słuszna uwaga.



2. Oddzielna instalacja DGP podraża znacznie koszty

Zgadzam się, szczególnie jesli mamy rozprowadzoną wentylację tymi samymi rurarmi co robilibyśmy DGP (oczywiście po to aby nie stracić po drodze ciepełka z GWC)



3. Ludzik od reku zresztą bardzo rzeczowy, fachowy i miły choć młody człowiek również zwracał uwagę na nieekonomiczność takiego rozwiązania, gdyż system nawiewno-wywiewny i tak rozprowadza powietrze po całym domu, nawet jeśli kominek stoi w salonie to ciepłe powietrze jest rozrzucane po domu.

No tak ale w zwykłym kominku o ile się nie mylę większość ciepła idzie do góry poprostu w komin, nie wiele tego po drodze oddasz budynkowi. Wadą tego rozwiązania jest fakt iż nawiewasz kurz do salonu i będziesz zawsze miał przegrzany salon względem innych pomieszczeń.

Mi nadal najbardziej podoba się rozwiązanie puszczenie DGP w kanały wywiewne i odzysk przez reku. Czy ktoś ma jeszcze jakieś argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu ??

piwopijca
10-02-2009, 16:11
Nie bedzie za goraco w salonie bo powietrze jest nawiewane z salonu do reszty domu (wywiewow). Inaczej jest gdy mamy grawitacyjna, wowczas w salonie jest zazwyczaj za goraco.
Cieple powietrze jest rozprowadzane po calym domu, ale o nizszej temperaturze niz mialo by to miejsce w dgp. Nie mamy wowczas problemu z przesuszeniem powietrza w domu. Jesli nawet nie cale cieplo zostanie przetransportowane do innych pomieszczen to reszte zalatwi wymiennik.
Cieple powietrze powinno byc rozprowadzane dolem a nie gora -taka mala dygresja.

Pzdr.

adam_mk
10-02-2009, 17:25
" Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)"

Masz naprawdę spore braki teoretyczne!
Te systemy, jak mają być dobre, to tanie nie są!
Doszkol się, bo zasilisz rzeszę malkontentów
Adam M.

kazik76
10-02-2009, 18:36
…Sam się zastanawiam czy jak to będzie najbardziej efektywnie ale skłaniam sie nad rozwiązaniem wpięcia DGP do kanału wyrzucanego powietrza i odzysk ciepła przez reku.

Zalety:
- Kurz z kominka i szczątkowy dym nie jest nawiewany do pomieszczeń
- Powietrze nawiewane jest bardziej czyste a więc z czasem nie zabrudzi ścian tak jak to się może zdażyć przy DGP

Wady:
- Gorsza sprawność, zależna od reku, hmm ile to rzeczywiście wyjdzie ?? 90 % ? (w przypadku tłoczenia do domu 100%)
- Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)

Witam!
Zdanek myślę że centrala wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwana dalej „reku”( a dokładnie jej wentylator wywiewny) zużyje więcej prądu ale można zaoszczędzić część energii potrzebnej do ochrony rekuperatora przed zamarzaniem.

Też mam w planie kominek, „reku” i podłogówkę : http://forum.muratordom.pl/post2984601.htm#2984601
I w obawie przed ,„sauną” w salonie (kilka godzin palenia z max sprawnością+ bezwładność podłogówki
myślałem o:

1) http://img232.imageshack.us/img232/8452/wzradjatoremdx7.png

2)...inny pomysł na wykorzystanie około 2kw z otoczenia kominka. Zamiast radiatora miedziana karbowana wężownica +3drogowy zawór mieszający +siłownik + czujnik temperatury w kominie (odległość około1m od np. http://polmar.net.pl/ ) + sterowanie (myślę że taki układ może też zapewnić optymalną siłę ciągu). To wszystko połączone (jeszcze nie wiem jak) z układem ładowania bufora. W ten sposób ta energia trafi do bufora a stamtąd przez np: rozdzielacz podłogówki do nagrzewnicy umieszczonej między czerpnią a centralą (reku).
Trzeba by było to wszystko dobrze przemyśleć i policzyć żeby nie prze kombinować

3)…a może zaizolować sam wkład przystosowana wełną…

Co raz częściej myślę o pomyśle nr.1
Co radzicie???

kazik76
10-02-2009, 19:01
...o widzę że "KTOŚ" mnie ubiegł :)
Panie Adamie a co Pan myśli o tych schematach...
Do Woju76 i MCB Panowie "nie idzcie tą drogą" WM to WM a DGP to DGP... a razem same - -
Do przemi nie skreślaj pomysłu nr.1 ...po wymieszaniu (uśrednieniu) może okazać się że temperatura powietrza będzie bezpieczna dla "reku"
...centrala Brinka którą planuje... też ma "plastika" :(

MCB
10-02-2009, 19:33
Do Woju76 i MCB Panowie "nie idzcie tą drogą" WM to WM a DGP to DGP... a razem same - -

Dlatego też mam 2 niezależne instalacje.
Jedyna istotna decyzja to rezygnacja z turbiny DGP. W "normalnych" warunkach WM rozprowadzi ciepło w wystarczającym stopniu. Dobra turbina DGP kosztuje a cały system zbytnio się komplikuje. No i w razie braku zasilania na nic się nie przyda.

Nie podłączam kominka bezpośrednio do WM bo obawiam się trochę o temperaturę - w instrukcji/gwarancji rekuperatora jest zapis o maksymalnej temperaturze na powrocie do wymiennika (50st).

MCB

MCB
10-02-2009, 19:36
- Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)
Witam!
Myślę że „reku” (wentylator wywiewny) zużyje więcej prądu ale można zaoszczędzić część energii potrzebnej do ochrony rekuperatora przed zamarzaniem.


W jaki sposób wzrost temperatury na powrocie wymiennika może wpłynąć na zwiększenie zużycia prądu przez wentylatory rekuperatora :o

MCB

adam_mk
10-02-2009, 21:33
:o :roll:
Też się nad tym kiwam - i nie wiem....
Ale może ja nie wiem wszystkiego...
Adam M.

przemi
10-02-2009, 21:39
...
Do przemi nie skreślaj pomysłu nr.1 ...po wymieszaniu (uśrednieniu) może okazać się że temperatura powietrza będzie bezpieczna dla "reku"
...centrala Brinka którą planuje... też ma "plastika" :(

He He o 1 rok za późno mój brink już tyle pracuje.
Z tego co pamiętam to ani mechesy od reku, ani ja sam nie znalazłem nigdzie ile C wytrzymuje ten plastikowy wymiennik i dlatego odpuściłem czerpnie z samego czopucha - wolę spokój niż ciągłe nerwy czy żona nie "dołożyła do pieca" zbyt solidnie. A wkład kominkowy Jotula mam dość duży i potrafi dać taki power że nie jestem w stanie zbliżyć ręki do kratki wywiewnej. Natomiast pomysł z czerpnią w bezpośrednim sąsiedztwie kominka jak najbardziej. Błędem było że się na to nie zdecydowałem. Chłopaki od reku też zalecali takie rozwiązanie jako jedyne rozsądne jeśli idzie o ożenienie kominka z reku, a pomysłów parę im przedstawiłem, między innymi komin dymowy od kominka w części strychu gdzie jest reku wykonany jako rura dwupłaszczowa, gdzie w płaszczu zewnętrznym przeciwprądowo do spalin miało by iść powietrze zużyte wyciągane z domu przed wejściem do reku, taki - ale ten plastikowy wymiennik. Zastanawiałem się też nad kominem systemowym Shiedla takim komin+kanał wentylacyjny i tym wentylacyjnym puścić powietrze zużyte przed wejściem do reku. Przy sprawności reku rzędu 80% efekt murowany.

przemi
10-02-2009, 21:40
:o :roll:
Też się nad tym kiwam - i nie wiem....
Ale może ja nie wiem wszystkiego...
Adam M.

To uważaj, bo od kiwania się nad tym problemem możesz zostać kiwaczkiem :lol:

kazik76
10-02-2009, 22:13
Do Woju76 i MCB Panowie "nie idzcie tą drogą" WM to WM a DGP to DGP... a razem same - -


Dlatego też mam 2 niezależne instalacje.

Są niezależne gdy korzystasz tylko z jednej np.: 1)działa WM a kominek nie 2)niema prądu palisz w kominku.

Jedyna istotna decyzja to rezygnacja z turbiny DGP.

I masz DGP grawitacyjne…

W "normalnych" warunkach WM rozprowadzi ciepło w wystarczającym stopniu.
Bez DGP grawitacyjnego będzie jej(WM) łatwiej
-dla czego zabrania sie WM i WGraw...jednocześnie???
–WM i DGPgra. działające razem się zakłócają


Dobra turbina DGP kosztuje a cały system zbytnio się komplikuje. No i w razie braku zasilania na nic się nie przyda.

...to prawda…


Nie podłączam kominka bezpośrednio do WM bo obawiam się trochę o temperaturę - w instrukcji/gwarancji rekuperatora jest zapis o maksymalnej temperaturze na powrocie do wymiennika (50st).
Bez przewymiarowanych kanałów lub turbiny będzie trudno osiągnąć te (50st) w razie „W” są przepustnice…
Podłączenie kominka bezpośrednio „reku” (centrali w.) w Twoim przypadku( instrukcjia/gwarancjia) mogło by być niebezpieczne…
MCB Podsumowując:
moim zdaniem niepotrzebnie...ale to Twój dom i twoja kasa

kazik76
10-02-2009, 22:56
Faktycznie... :oops: Zle zacytowałem -wyrwałem z kontekstu.





- Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)
Witam!
Myślę że „reku” (wentylator wywiewny) zużyje więcej prądu ale można zaoszczędzić część energii potrzebnej do ochrony rekuperatora przed zamarzaniem.


W jaki sposób wzrost temperatury na powrocie wymiennika może wpłynąć na zwiększenie zużycia prądu przez wentylatory rekuperatora :o
Nie oto chodziło ale jest: ->rozszerzalność cieplna-> tarcie-> opory toczenia-> wzrost zużycia energii –wiem że te ilości są... :D
MCB
...użyłem też za dużego skrótu myślowego. :oops:
Jak się da to prze edytuję tamten post

kazik76
10-02-2009, 23:46
" Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)"

Masz naprawdę spore braki teoretyczne!
Te systemy, jak mają być dobre, to tanie nie są!
Doszkol się, bo zasilisz rzeszę malkontentów
Adam M. ...no nie wiem :-? ... bo jak wyraz Reku to:

Skrót myślowy. Inercja umysłowa.
Także wpływ marketingowej terminologii.
Zobacz może tu:
http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm
Adam M.
i biorąc pod uwagę kontekst wypowiedzi Zdanek-a z postu którego fragment jest tu cytowany.
To chyba niesprawiedliwa ocena...
mogę się mylić niestety w młodości "rzucałem kamieniami na szkołę" :oops:

adam_mk
11-02-2009, 01:14
Ponownie spróbuję łopatą...

Wentylacja - proces polegający na częściowej (w danej jednostce czasu) wymianie powietrza w danym wnętrzu w celu utrzymania jego stałej wilgotności.
I NIC WIĘCEJ!!!
Nie ma w tym ani jednego słowa o tym czy się kto nie udusi.
Bo tego problemu nie ma. Nie istnieje taki problem.

Rekuperacja - proces odzysku ciepła odpadowego, wentylacyjnego przez zawracanie jego strumienia do strugi nawiewanej ze strugi wywiewanej w wymienniku ciepła powietrze-powietrze nazywanym REKUPERATOREM.

Czy naprawdę tak trudno stosować poprawne nazewnictwo aby dobrze się porozumiewać?
"rekuperator" dla znakomitej większości to urządzenie typu skrzynka, które nie wiadomo czemu tyle kosztuje i nie wiadomo czemu tak mało daje za tę kupę kasy. Do tego wymaga zgłębiania jakichś tajników wiedzy tajemnej...
Przychodzi magik, mówi jak to będzie pięknie, stawia cenę, która stawia włos na głowie i trzeba decydować!
SKANDAL!!!
Żebysz to jeszcze było widać, słychać czy natychmiast czuć - że to działa!!!
Ale - NIE!
Podobno dobry ma pełną gamę objawów urządzenia spier.dolonego!
Nie widać że działa!
Nie słychać wcale!
Nie czuć miłego zefirka! Ba! Każda próba podkręcenia tego co dali wywołuje kupę oburzenia!
ZA CO TU TYLE PŁACIĆ?!!!
Za to , że ten idiotyczny hygrometr sobie stoi na 50%?!
A nie lepiej rzucić nim za jakim psem i mieć spokój?!

No to się dziwię jak to możliwe, że przepływające po dwóch stronach jakiejś "kartki" (przepony) powietrze może różnie "pożerać prąd" w zależności od tego jak bardzo ciepłe czy zimne będzie to powietrze.
A takie argumenty padają!

Adam M.

adam_mk
11-02-2009, 01:26
Może jeszcze kilka terminów, które wywołują stale chęć ucierania du.py szkłem!

Wentylacja - wentyluje.
System grzewczy - ogrzewa. Kominek NIE JEST systemem grzewczym! Nie zasadniczym!
System chłodzący chłodzi.
Klimatyzacja grzeje, chłodzi lub osusza czy nawilża, jak tak potrzeba.
A takie systemy w domach się buduje.
Jak kto bogatszy to bardziej "wypaśne" oferujące mniejszą "obsługowość" i większy komfort.

Można z wyczuciem, delikatnie, łączyć częściowo takie systemy, ale nie jest to proste i nigdy tanie!

Połączenie łyżki z dyszlem to ani łyżka ani dyszel!
Adam M.

himlaje
11-02-2009, 03:55
Odnośnie wykorzystania ciepła do ogrzania domu to chyba pójde sladem Woju76 czyli gorące powietrze tłoczyć do głównego kanału nawiewnego (już i tuż za reku) i dalej tą drogą rozprowadzać po pomieszczeniach. Narazie to rozwiązanie mi się najbrdziej podoba i jest chyba najprostsze. Wolę nie podpinać pod kanał wywiewny dochodzący do reku bo i mam ograniczona wiarę wysoką skutecznośc odzysku ciepła przez reku, i omijając reku pozbywam się wszelkich obaw, że jak zbytnio dołoże w kominku i go za bardzo rozgrzeje to moge coś uszkodzić w reku (wymienniku).

Na marginesie dodam, że w swojej wentylacji raczej pominę GWC (przynajmniej narazie nie uważam by jej wykonanie było racjonalnie i ekonomicznie uzasadnione) chyba, że się gdzieś myle i zaraz mnie oświecicie - za co będe wdzięczny. Koszt wykonania GWC wg wycen kilku firm to od 3000 zł - wykonane ze zwykłej rury kanalizacyjnej (wiąże się z dużym ryzykiem pojawiania się w tych rurach różnych bakterii i innych niepożądanych zjawisk), poprzez ok 15000 wykonane z rur Rechau (mam nadzieje, że dobrze napisałem) - tych antybakteryjnych, do nawet 20000 żwirowe. U siebie wykonam "przygotowanie" pod GWC, tzn puszcze rurę z kotłowni, i wyprowadzę pod domem na zewnątrz i zaslepioną zakopie, tak by kiedyś - może za kilka lat- móc ewentualnie do tej idei powrócić jak ceny spadną bo stanie się to powszechniejsze i ekonomicznie bardziej uzasadnione. Wg mnie GWC ma największy sens przy dużych mrozach, a tych przez ostatnie kilka zim nie bardzo widać, oraz przy dużych upałach. Jeżeli przez przeważający okres zminy, a takie ostatnio mamy, temperatury na zewnątrz utrzymują się w okolicach "0" stopni to GWC podając powietrze o temperaturze ok +5 stopni daje już niewielkie oszczędności w domu z WM i reku i te wydane kilkanaście tys się nigdy nie zwróci.
Zauważyłem, że sprzedawcy instalacji GWC przekonują obecnie, (chyba w związku z tym, że zimy ostatnio mamy takie jakie mamy czyli ciepłe) że główny cel i sens instalacji GWC to jest nie zima a lato - choć we wszystkich materiałach o GWC jakie czytałem to zima była przedstawiana jako główne przeznaczenie GWC a lato przy okazji - dając "darmową" (jeśli zapomnimy o tych wydanych 15-20 tys to faktycznie darmową) klimatyzację. Jako alternatywę dla letniego przeznaczenia GWC myślę - całkiem poważnie - nad przygotowaniem miejsca na ścianie w salonie pod klimatyzację, która będzie kosztowała 1/4 GWC. Oczywiście eksploatacja klimatyzacji będzie kosztowała więcej (prąd) niż GWC ale myślę, że ta różnica w koszcie wykonania między GWC i klimatyzacji starczy mi na baaardzo długie pokrywanie droższej eksploatacji klimy. Odnośnie klimy, to by nie schładzała tylko salonu (gdzie będzie umieszczona), można zastosować podobne rozwiązaniej jak z kominkiem, czyli podłączyć ją (umieszczając w pobliżu anemostat wyciągowy) pod system WM i w ten sposób zrobić coś w stylu DZP :lol: (Dystrybucja Zimnego Powietrza).
Co sądzicie o celowości wykonywnia GWC i o klimatyzacji częściowo współpracującej z WM?
Pozdrawiam

MCB
11-02-2009, 06:19
Są niezależne gdy korzystasz tylko z jednej np.: 1)działa WM a kominek nie 2)niema prądu palisz w kominku.

Są niezależne. Nie spinam bezpośrednio obu instalacji.


I masz DGP grawitacyjne…

Właśnie o tym piszę.


dla czego zabrania sie WM i WGraw...jednocześnie???

Nigdzie o wentylacji grawitacyjnej nie pisałem. Nie mieszaj tematów.


Podsumowując:
moim zdaniem niepotrzebnie...ale to Twój dom i twoja kasa

Co niepotrzebne? Jaka kasa? Przecież zaoszczędziłem na turbinie w kominku i zabezpieczyłem się przed możliwością zniszczenia rekuperatora.

MCB

Woju76
11-02-2009, 07:26
Himlaje ja przede wszystkim wpiąłem nawiew z kominka w wywiew reku bo po prostu było mi bliżej... co do koncepcji wpinania w wyciąg do reku to miałem pewne obiekcje co do możliwości zniszczenia reku gorącym strumieniem powietrza..... Co do samej wydajności takiego ogrzewania...to system służy tylko jako nieznaczne dogrzewanie.... ale z drugiej strony szkoda tego nie wykorzystać.... i pozwolić by ciepło u"uciekało" w komin....
Co do GWC to fajny temat ale u mnie ze względu na bardzo podmokłe tereny praktycznie niemożliwy do wykonania... no i co by nie mówić dość kosztowny... a klimy nie lubię..... grzyby itd...
Z drugiej strony system wentylacji mechanicznej (nawet bez GWC) przy dobrze zaizolowanym domu zapewnia w miarę przyzwoity "chłodek" w upalne letnie dni....

KrzysztofLis2
11-02-2009, 07:52
No to się dziwię jak to możliwe, że przepływające po dwóch stronach jakiejś "kartki" (przepony) powietrze może różnie "pożerać prąd" w zależności od tego jak bardzo ciepłe czy zimne będzie to powietrze.
A takie argumenty padają!
Jak ono jest ciepłe, to jest bardziej rozrzedzone i kilogram tego powietrza mieści się w większej objętości. Więc wentylatorek musi dłużej (albo szybciej) pomachać łopatkami, żeby ten kilogram wydmuchnąć.

Tyle tylko, że to jest raczej pomijalne. ;)


Co sądzicie o celowości wykonywnia GWC i o klimatyzacji częściowo współpracującej z WM?

Też o tym myślałem, ale na razie nie mam koncepcji jak to tanim sposobem pożenić jedno z drugim. Myślałem o tym, żeby po prostu w jednym z pokoi (tym, w którym będę spędzać najwięcej czasu) zamontować klimatyzator typu split (i zrobić to własnoręcznie, są takie fajne, w których węże montuje się na szybkozłączki jak ten od podlewania w ogrodzie) o mocy ze dwa - trzy razy większej, niż zapotrzebowanie tego pokoju na chłód. I żeby potem ten chłód rozprowadzać tak, jak dyskutowane tu ciepłe powietrze z kominka -- "rozcieńczony" w strumieniu powietrza wybieranego z domu.

Ale wcale niekoniecznie pobierałbym ten chłód kratką wylotową z pokoju z kominkiem (i klimatyzatorem). Nawet lepiej byłoby go pobierać kratką z łazienki czy kuchni, bo w tym czasie zdąży już pół domu ochłodzić.

A taki klimatyzator to i dobry pomysł na alternatywne urządzenie do ogrzewania domu w okresie przejściowym.

MCB
11-02-2009, 08:13
Myślałem o tym, żeby po prostu w jednym z pokoi (tym, w którym będę spędzać najwięcej czasu) zamontować klimatyzator typu split [...] o mocy ze dwa - trzy razy większej, niż zapotrzebowanie tego pokoju na chłód.

:D :o

KrzysztofLis2
11-02-2009, 08:24
No moc musi mieć większą, jeśli miałbym chcieć wykorzystać go do chłodzenia całego domu. ;)

MCB
11-02-2009, 08:49
Takie pomieszczenie to się nazywa chłodnia :wink:

Zdanek
11-02-2009, 11:16
" Reku zużeje więcej prądu bo więcej energii cieplnej musi odzyskać ?? (ktoś się orientuje jak to jest)"

Masz naprawdę spore braki teoretyczne!
Te systemy, jak mają być dobre, to tanie nie są!
Doszkol się, bo zasilisz rzeszę malkontentów
Adam M.

Adamie umiesz czytać w języku polskim ?? Jak na końcu zdania stawiam znak zapytania to oznacza że tak nie twierdzę a tylko pytam czy tak jest, bo mam wątpliwości.

Twój komentarz o moich brakach teoretycznych nic nie wniósł do dyskusji, nie rozwiał moich wątplowości a tylko znów podkreślił Twoją manierę ważniaka :)

Ja specjalizuję się w innej dziedzinie i nie pouczam w taki sposób ludzi którzy o niej nie mają pojecia.

Zdanek
11-02-2009, 11:28
No to się dziwię jak to możliwe, że przepływające po dwóch stronach jakiejś "kartki" (przepony) powietrze może różnie "pożerać prąd" w zależności od tego jak bardzo ciepłe czy zimne będzie to powietrze.
A takie argumenty padają!
Jak ono jest ciepłe, to jest bardziej rozrzedzone i kilogram tego powietrza mieści się w większej objętości. Więc wentylatorek musi dłużej (albo szybciej) pomachać łopatkami, żeby ten kilogram wydmuchnąć.

Tyle tylko, że to jest raczej pomijalne. ;)

Producenci nie podają wpływu temperatury wywiewanego powietrza na zużycie pradu rekuperatora więc masz rację nie ma co zawracać sobie tym głowy.

Podają natomiast max temp powietrze wywiewanego +50 stopni, z tego względu chyba jednak zdecyduję się na tłoczenie powietrze z kominka do kanałów nawiewnych wentylacji mechanicznej. Oczywiście za rekuperatorem.

adam_mk
11-02-2009, 14:09
Zdanek
Ja umiem czytać w języku polskim i jeszcze w kilku innych.
Umiem też czytać ze zrozumieniem tekstu.

Przeważnie pod nickiem jest u początkujących tak napisane : zanim zapytasz poszukaj odpowiedzi...
To bardzo mądra rada , ale niezbyt często stosowana.
Powielasz brednie już wielokrotnie tu omówione!
A wystarczy tylko trochę poczytać to forum, aby tego nie robić.

Zrozum, że to naprawdę męczące, jak w tym samym czasie lecą ze trzy tematy identyczne założone przez trzy różne osoby.

Uważasz, że ja tu jestem od rozwiewania Twoich personalnie wątpliwości? :o
Albo że ktokolwiek tu zagląda z tego powodu?
Staram się dzielić doświadczeniem z każdym, kto tego potrzebuje.
Ze mną też dzielą się wiedzą.

Stawiasz zarzut: "tylko pytam czy tak jest, bo mam wątpliwości. "
A szukałeś odpowiedzi , która tu jest podana na 1000 sposobów i z komentarzami?

Adam M.

SideInfo
11-02-2009, 14:48
adam_mk: Niestety, ale musze przyznac troche racji zadanekowi...
adam_mk, czasami przesadzasz z mataforami, porownaniami oraz zachetami to "tworczego myslenia".
Wentylacja to czystka fizyka z matematyka - wiec po co wyzywac sie nad tekstem oraz czytelnikami jak sam Andam Mickiewicz mial w zwyczaju to robic. Wystarcza fakty, fakty i jeszcze raz fakty.

adam_mk, prosze sie nie gniewac, ale z Twoich wypowiedzi wieje wyzszoscia...a mi sie wydaje, ze powinnismy sie rowno traktowac...

oczywiscie doceniam Twoja szeroka wiedze na temat wentylacji - sam z niej korzystam, ale pamietaj, ze prawdziwych medrcow i profesorow poznaje sie po podejsciu do jego uczniow :)

BTW. Wiedza, ktora zgromadziles na tym i kilku jeszcze innych watkach pozwolila mi "zaprojektowac" samemu wentylacje :)

A oto bardzo skrocona wersja projektu:
"
Obliczylem kubature dla mojego projektu i wyszlo:

- kubatura 484m^3
- ilosc powietrza usuwanego Vu=180m^3/h
- ilosc pow. usuwanego max. Vumax=Vu*50%=270m^3/h

-ilosc powietrza nawiewanego Vn=270m^3/h (po zsumowaniu pomieszczen z nawiewem... az dzine, ze wyszlo tyle samo co Vumax... no, ale tak wyszlo..)

Sprawdzenie krotnosci wymiany = Vn/Vdomu = 0,57l/h (OK)

Z obliczen wyszlo, ze powinnismy wybrac centrale o Vmax = 270m^3/h. Takie parametry spelnia juz centrala np. Mistral 250, ja jednak dobralem Mistral 400, aby pracowala na dolnych partiach przeplywowych centrali (czyli standardowo na "1" biegu, gdzie najmniej energii elektrycznej jest pobierane).

Ponadto, w salonie bedzie znajdowal sie dodatkowy "duzy" nawiew (fi 160), zalaczany tylko w prtzypadku koniecznosci (np. goscie), otwierany automatycznie przepustnica z silownikiem (koszt 100PLN).

Dodatkowo trzeba obliczyc sprez maksymalny dla przewodow - chodzi o to, aby kanaly wentylacyjne tak poprowadzic, aby spadek cisnienia na najdalszym odcinku przewodow byl jak najmniejszy. Mi wyszlo okolo 140 Pa - niestety troszke za duzo... musze zejsc do okolo 100Pa - mysle, ze jest to mozliwe, po dokladnym opracowaniu poprowadzenia kanalow.

Sterowanie mam zamiar zrobic na podzespolach dostepnych na stronie telematika, bedzie to maly komputer przemyslowy z programem, kilka czujnikow temperatury... moze nawet czujnik wilgotnosci...zamiast "firmowego" sterowania wykonam swoje (lacznie z programami, typu "w pracy", "goscie", "szybkie wietrzenie", "program tygodniowy", itp.... i jeszcze wysteruje tym rolety:)"

Do tego zastosuje kilka zasad zgromadzonych na forum i wentylacja powinna dzialac :) (na razie bez GWC)


To jeszcze szacunkowe koszty (ZGRUBNE):

Mistral 400 - 4 680,00 PLN
Nagrzewnica wodna - 840,00 PLN

Przewody wentylacyjne gietkie typu SOUNDECT fi 160 izolowany termicznie 50mb - 700,00 PLN
Przewody wentylacyjne gietkie typu SOUNDECT fi 100 izolowany termicznie 25mb - 250,00 PLN
Wyrzutnia - 105,00 PLN
Czerpnia - 110,00 PLN
Anemostaty nawiewne 7szt. - 210,00 PLN
Anemostaty wywiewne 6szt. - 180,00 PLN
Trojniki, laczniki, itp. - 500,00 PLN

SUMA 7 575,00 PLN
----------------------------------------------------
Vallox 130 z nagrzewnica wodna - 7 990,00 PLN

Rura grob fi 160 50mb - 125,00 PLN
Rura grob fi 100 25mb - 54,00 PLN
Ocieplenie (welna z tasma przylepna) - 75,00 PLN

Anemostaty nawiewne 7szt. - 210,00 PLN
Anemostaty wywiewne 6szt. - 180,00 PLN
Wyrzutnia - 105,00 PLN
Czerpnia - 110,00 PLN
Laczniki, trojniki, itp. - 500,00 PLN

SUMA 9 349,00 PLN


Do kazdej wersji nalezy doliczyc uklad sterowania ok. 1000PLN zrobiony np. z PLC AF-20MR-E.

Wykonalem cenniki dla dwoch roznych wersji - roznych central i roznych przewodow wentylacyjnych. W pierwszym sa to przewody gietkie juz izolowane. W drugim sa to przewody sztywne, ktore nalezy samemu izolowac (jest dostepna welna do tego - "samoprzylepna" )

Moim zdaniem mozna w zupelnosci nsamemu sobie poradzic... dodatkowo mysle, ze przy zakupie centrali sprzedawca moze jeszcze "rzucic okiem" na nasz projekt.


Aha... zapomnialem dodac po co to zrobilem... otoz zainspirowala mnie do tego wycena wykonana przez dwie frimy... wentylacja zaprojektowana i wykonana przez "profesjonalistow" w jednym przypadku kosztowala by mnie 26.000PLN a w drugim 29.000PLN (projekt+materialy+wykonanie).

Zdanek
11-02-2009, 15:08
Powielasz brednie już wielokrotnie tu omówione!
Adam M.

Prosze przytocz tu brednie które ja powielam.
Tylko nie mów mi że pytanie oznacza postawienie tezy i stwierdzenie że ja tak uważam.
Oj łatwo coś manipulujesz cudzymi wypowiedziami. Z mojego pytania zrobiłeś już mój pogląd :D Nieźle.

przemi
11-02-2009, 17:53
Aha... zapomnialem dodac po co to zrobilem... otoz zainspirowala mnie do tego wycena wykonana przez dwie frimy... wentylacja zaprojektowana i wykonana przez "profesjonalistow" w jednym przypadku kosztowala by mnie 26.000PLN a w drugim 29.000PLN (projekt+materialy+wykonanie).

No to nieźle, ja z brinkiem zapłaciłem 50% Twojej niższej wyceny.
Ten anemostat nawiewny w pokoju otwierany siłownikiem to ma działać tak, że jak jest zamknięty to przez pozostałe jest większy przepływ, a jak otwarty to on przejmuje na siebie trochę i przez pozostałe daje mniejszym szwungiem? Szczerze mówiąc to nie wiem jak duży masz salon, a;e wydaje mi się, że i tak powinieneś tam dać dwa nawiewniki działające "normalnie". Ja z przyczyn technicznych mam 1 nawiewnik w salonie i jedynie jak na razie dużo osób to było jedynie na świętach i miałem ustawioną wymianę na poziomie średnim i było zupełnie OK. Nie wydaje mi się ze względów użytkowych na uzasadnione takie komplikowanie i podrażanie instalacji, ale to jedynie moja opinia użytkownika :)

adam_mk
11-02-2009, 21:30
SideInfo
Z przyjemnością prześledziłem to, co opisujesz.
Wydaje się, że z pełnym przeświadczeniem, że możesz osobiście osiągnąć ten cel zabrałeś się do dzieła. Policzyłeś , oszacowałeś i dostałeś wynik.
SAM piszesz, że po chwili lektury tego forum to się udało.
O to właśnie mi chodzi.
A że przesadzam czasem?
A jak potraktować inaczej 1001 rozpaczliwy post - "Pizga mi zimnem z kratki! Ratunku! Wie ktoś co robić?!"
A przecież to tylko prosta fizyka... I do tego tutaj ze sto razy na tysiąc sposobów omówiona...

Zwiększenie różnic temperatur wywiewu i nawiewu wymusza wielki koszt utrzymania wentylatorów...
Kanały za filtrem EU3 trzeba regularnie i za wielką kasę czyścić.
Wentylacja mechaniczna zawsze głośno buczy...
Wentylacja mechaniczna odcina człowieka od zapachów, świata, zabrania otwierania okien...
Wentylacja mechaniczna kosztuje w budowie drugie tyle ile stan surowy...

Ile razy można "tego" się naczytać?
Ja po 768 razie trochę wysiadam (za co przepraszam).

Adam M.

SUSPENSER
11-02-2009, 22:25
Hmm u mnie ostatnio higrometr stoi na 36% i zastanawiam się nad jakimś nawilżaczem do sypialni - a może lepiej zmniejszyć wydajność wentylacji ?

Co do GWC to ja mam rurowy (6 rur fi 125 o długości 25 m każda) i podoba mi się to, że za darmo podgrzewa mi powietrze do +5 przy mrozach.
Kosztował w sumie 3 tys, ale można zrobić samemu z rur takich jak drenażowe żółte tyle, że bez dziurek (nie wiem skąd brał je mój wykonawca GWC, ale pewnie zamówił u jednego z wielu producentów) - jest to łatwe, szybkie i wygodne w układaniu.

Poza tym przy czerpni planuję pasadzić ładnie pachnący krzew i będę miał naturalnie piękny zapach w domu - ciekawe co z tego wyjdzie.

Co do bakterii w GWC to jest tam stały przepływ powietrza, więc nie są to dla nich dobre warunki - kiedyś brałem udział w czyszczeniu dużych kanałów wentylacyjnych w Hali Ludowej we Wrocławiu.
Były tam tony kurzu i ludzie je czyszczący sporo się go nawdychali pomimo masek i nikt się nie rozchorował przez ponad miesiąc trwania prac.

djanya
11-02-2009, 23:56
Drodzy forumowicze :D Dostałam wycene z rekuperatorów no i lipa- reku z prawdziwego zdarzenia sobie daruje (najtansza wycena 20 tys do domku 95 m2 :o ) Maz poszperał w necie i znalazł cos takiego
http://www.allegro.pl/item547719379_rekuperator_mitsubishi_lossnay_vl_10 0u_e.html
czy ktos cos o czyms takim słyszał? Założenie jest takie, ze kupimy takie 2 a moze i 3.- jedno na dół (salon, kuchnia) i na gore. Czy juzl lepiej nic nie robic?

odaro
12-02-2009, 07:15
Drodzy forumowicze :D Dostałam wycene z rekuperatorów no i lipa- reku z prawdziwego zdarzenia sobie daruje (najtansza wycena 20 tys do domku 95 m2 :o ) Maz poszperał w necie i znalazł cos takiego
http://www.allegro.pl/item547719379_rekuperator_mitsubishi_lossnay_vl_10 0u_e.html
czy ktos cos o czyms takim słyszał? Założenie jest takie, ze kupimy takie 2 a moze i 3.- jedno na dół (salon, kuchnia) i na gore. Czy juzl lepiej nic nie robic?

No żartujesz 20 tys dla tak małego domku :o a może podać firmę i co oferuje za te 20 tys.

SideInfo
12-02-2009, 07:26
No to nieźle, ja z brinkiem zapłaciłem 50% Twojej niższej wyceny.
Ten anemostat nawiewny w pokoju otwierany siłownikiem to ma działać tak, że jak jest zamknięty to przez pozostałe jest większy przepływ, a jak otwarty to on przejmuje na siebie trochę i przez pozostałe daje mniejszym szwungiem? Szczerze mówiąc to nie wiem jak duży masz salon, a;e wydaje mi się, że i tak powinieneś tam dać dwa nawiewniki działające "normalnie". Ja z przyczyn technicznych mam 1 nawiewnik w salonie i jedynie jak na razie dużo osób to było jedynie na świętach i miałem ustawioną wymianę na poziomie średnim i było zupełnie OK. Nie wydaje mi się ze względów użytkowych na uzasadnione takie komplikowanie i podrażanie instalacji, ale to jedynie moja opinia użytkownika

przemi: Twoja propozycja jest godna przemyslenia. Faktycznie wydaje mi sie, ze salon (35m^2) to musialby miec 2 nawiewniki zawsze otwarte :) I tez masz racje z tym komplikowaniem projektu - im bardziej prosty, tym lepszy :)

No i najwazniejsze dla mnie: Ty juz masz dzialajacy!! wiec ocena uzytkownika jest bezcenna:)

Dzieki!!

adam_mk:Doskonale rozumiem Twoja irytacje :) czasami faktycznie pojawia sie "glupie" pytania... a wystarczy usiasc i pomyslec :)

Ja szczerze mowiac jestem zdeterminowany do wykonania samodzielnego wentylacji. Tym bardziej, ze uwialbiam "majsterkowac" i cieszyc sie wlasna budowa :) na dzien dzisiejszy zaczyna przeradzac sie to w prawdziwa pasje :)

KrzysztofLis2
12-02-2009, 07:29
Założenie jest takie, ze kupimy takie 2 a moze i 3.- jedno na dół (salon, kuchnia) i na gore. Czy juzl lepiej nic nie robic?
Wentylacja rozproszona (zdecentralizowana) z rekuperatorem nie jest wcale taka głupia. Artykuł na ten temat znajdziesz na przykład tutaj (http://blog-budowniczy.pl/wentylacja-zdecentralizowana-z-rekuperacja/).

Ale ja bym jednak zamiast tego zbudował własnoręcznie układ wentylacji w oparciu o to:
http://www.allegro.pl/item548000168_rekuperator_odzysk_ciepla_wymiennik_ 300m3_h.html .

Przynajmniej ja tak będę robić. :)

KINX
13-02-2009, 14:55
dobryklimat.pl; interm-mach; linkair
Czy ktoś korzystał z powyższych firm i może coś na ich temat powiedzieć ????

coulignon
13-02-2009, 18:04
Linair - moi znajomi właśnie z nimi współpracują. Raczej nieszczęście. Czują się olewani na każdym kroku.

ppiszc
16-02-2009, 13:58
Odnosnie okapu:

A gdyby tak podlaczyc okap do rekuperatora w ponizszy sposob:

okap
||
||
||
| === rekuperator
||
||
|./.| przepustnica zamykajaca
||
||
||
anemostat nawiewno-wywiewny

w takim ukladzie przepustnica bylaby otwierana elektrycznie w momencie gdy w okapie bylby wlaczany silnik. Czyli gdy silnik w okapie nie dziala to przepustnica jest zamknieta i rekuperator ciagnie powietrze poprzez okap. W momencie wlaczenia silnika w okapie nastepuje otwarcie przepustnicy i wywiewanie nadmiaru powietrza poprzez anemostat.
Adam_mk - licze na twoje cenne uwagi odnosnie tego pomyslu!

Pzdr,
ppiszc

przemi
16-02-2009, 14:03
:o :o :o

adam_mk
16-02-2009, 20:52
Nie cudowałbym.
Ten wentylator jest raczej od święta.
Co najwyżej rura upustowa z klapą zwrotną.
Adam M.

ppiszc
16-02-2009, 21:53
Nie cudowałbym.
Ten wentylator jest raczej od święta.
Co najwyżej rura upustowa z klapą zwrotną.
Adam M.

no tez myslalem nad klapa zwrotna (przepustnica zwrotna) ale nie mam pojecia jaka roznica cisnien wywoluje otwarcie takiej klapy.

Pzdr,
ppiszc

adam_mk
17-02-2009, 14:15
"Klapa" to płatek 0,7mm alu.
Waga żadna.
Niewielkie nadciśnienia już uchylają. I o to chodzi.
W sporym zakresie chodzi to proporcjonalnie.
Adam M.

Sadurski
17-02-2009, 20:16
Ale ja bym jednak zamiast tego zbudował własnoręcznie układ wentylacji w oparciu o to:
http://www.allegro.pl/item548000168_rekuperator_odzysk_ciepla_wymiennik_ 300m3_h.html .

Przynajmniej ja tak będę robić. :)

Bardzo fajna rzecz, ale wydaje mi się, że wymaga b.dużego sprężu. Jak dojdą jeszcze kanały wentylacyjne i ich opory...

Sadurski

KrzysztofLis2
17-02-2009, 20:21
Można na sprężu oszczędzić montując wersję dla 600m^3.

Sadurski
17-02-2009, 20:26
Odnosnie okapu:
.
.
ppiszc

Ostatnio robiłem rozeznanie w tym temacie.
Przepustnica z siłownikiem ze spręzyną zwrotną fi 125 - 760 pln netto :evil:
Zrezygnowałem z tego.
Sadurski

Sadurski
17-02-2009, 20:35
KrzysztofLis2

Szkoda, że na www nie ma jego danych. No i cena już inna :roll:
A jak odprowadzisz skropliny?
Nie czepiam się, jestem ciekaw, bo idea oszczędzania jest mi bliska.
Pzdr
Sadurski

KrzysztofLis2
17-02-2009, 21:01
Szkoda, że na www nie ma jego danych. No i cena już inna :roll:
Niestety. :(


A jak odprowadzisz skropliny?
Myślę, że postawię wymiennik pionowo i zamiast kolanka na dole wstawię trójnik. I popchnę przepływ tak, żeby skraplało się raczej u dołu (czyli wlot świeżego od dołu) niż u góry.

Sadurski
18-02-2009, 07:26
Do dzieła. Tylko go zasyfonuj.

Sadurski

KrzysztofLis2
18-02-2009, 08:08
Do dzieła. Tylko go zasyfonuj.
Dzięki za pomysł z syfonem, bo właśnie nie miałem pomysłu jak te skropliny mądrze odprowadzić z wymiennika. :D

Szkoda, że dom będę budować nie wcześniej jak w przyszłym roku, pewnie do tego czasu zapomnę.

ppiszc
18-02-2009, 09:27
Odnosnie okapu:
.
.
ppiszc

Ostatnio robiłem rozeznanie w tym temacie.
Przepustnica z siłownikiem ze spręzyną zwrotną fi 125 - 760 pln netto :evil:
Zrezygnowałem z tego.
Sadurski

Hmm,

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_26/products_id/42

jedynie trzeba samemu uszczelnic....

Pzdr,
ppiszc

Sadurski
18-02-2009, 10:40
No i nie ma sprężyny zwrotnej.
Skłaniam się do rozwiązania Adama M.

ppiszc
18-02-2009, 12:04
No i nie ma sprężyny zwrotnej.
Skłaniam się do rozwiązania Adama M.

Silnik obraca przepustnice w obydwie strony - mozna tak zakombinowac ze jak uruchamia sie silnik okapu to otwiera sie przepustnica (i otwiera kanal), jak silnik w okapie wylaczamy to przepustnica zamyka kanal. Jak wylacza prad to wogole nie ma problemu bo wentylacja jak i okap nie dzialaja.
Oczywiscie przy takim podlaczeniu trzeba sie podlaczyc do sterowania okapu (mozna stracic gwarancje).

Pzdr,
ppiszc

ppiszc
18-02-2009, 12:11
A inne pytanie odnosnie okapu:
Gdzies na forum muratora znalazlem wypowiedz ze w normie PN83/B03430
jest zapis ze kratka wywiewna ma byc przy suficie (http://forum.muratordom.pl/kratki-wentylacyjne-w-suficie-czy-to-prawidlowe,t146246.htm)
Jak to sie ma do okapu ktory w przypadku podlaczenia do wentylacji mechanicznej bedzie dzialal jako kratka wywiewna?
Nie mam dostepu do tej normy wiec nie moge potwierdzic - spotkaliscie sie z takim problemem? - Adam_mk znowu musze ciebie poprosic o komentarz: Jak kominiarze podchodza do sprawy okapu jako kratki wentylacyjnej biorac pod uwage wymieniona norme? (moze juz spotkales jakiegos kominiarza ktory jest "obcykany" w normach...)

Pzdr,
ppiszc

PS. Moze ma ktos jakiegos kominiarza w rodzinie albo kominiarza dobrego znajomego aby podpytac??

adam_mk
20-02-2009, 08:50
Żaden kominiarz nie jest "obcykany" w normach. Mało jest wentylacji mechanicznej. Wszyscy te normy gdzieś mają na jakiejś półce. Wszyscy twierdzą, że je "obcykali". Połowa ich nie kuma.
Rada taka, że zajrzeć do ich cechu i pogadać jak to widzą.
Zrobi się "burza mózgów" i będzie wynik, który daje papier.

Okap , technicznie, może robić za kratkę, bo stale usuwa określoną strugę powietrza, które turbulentnie do kuchni napływa.
Nie generuje to , raczej, zagrożeń. Nie ma możliwości warstwowego gromadzenia się tam różnych gazów, ze względu na te turbulencje.
Adam M.

himlaje
01-03-2009, 17:21
Czytam, czytam i czytam, zgodnie z zasadą, którą ktoś wczesniej podał: "Im więcej czytam, tym mniej wiem, wiec jeszcze więcej czytam..."
Dołaczam sie do grupy inwestorów, którzy mają ambicje sami zaprojektować i pewnie wykonać wentylacje mechaniczną a moze i potem reku i gwc wodny1.

To rzut parteru mojego domku. Domek ma także poddasze uzytkowe.
http://images43.fotosik.pl/73/2e2a29446dcd1b36med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Mam pytanie jak wentylować kotłownie. Zamierzam tam mieć piec gazowy (kondensat lub tradycyjny - tego jeszcze nie wiem) z zamkniętą komorą spalania.
Czy podłączyć ja do systemu WM robiąc w niej wywiew (i wtedy szczelina w drzwiach) a może (bo tak mi jeden spec sugerował) wywiew i nawiew (i wtedy szczelne drzwi) by to pomieszczenie się samo bilansowało.
W kotłowni będzie też doprowadzony jako rezerwowy kanał grawitacyjny, kóry mogę zaślepić (zamknąć żaluzją) lub własnie używac go do wentylacji kotłowni. Ale jak wentylacja grawitacyjna to i należy jakoś tam to powietrze świerze dostarczać. Kotłownia nie jest przy żadnej ścianie zewnętrzenej tylko otaczają ją inne pomieszczenia, więc zrobienie zwykłej kratki odpada. Może zrobić w takiej sytuacji rure pod łazienką doprowadzającą to świerze powietrze do kotłowni i rure zakończyć "zetką" na zewnętrznej ścianie łazienki. Jak będzie właściwiej, WM czy grawitacyjna w kotłowni?

Chciałbym by ciepło z kominka słuzyło jako alternatywne lub uzupełniające żródło ciepła. Chciałbym je podłaczyć pod WM - choć nie wiem czy do końca słusznie bo ktoś mi doradzał, bo jako, że mój kominek jest mniej-więcej po środku domu to mogę łatwo doprowadzić ciepło do górnych pokoi, kanałami w posadzce poddasza i kratkami przy podłodze, robiąc niewielkie grawitacyjne DGP. Jeszcze nad tym myśle bo takie rozwiązanie ma kilka zalet ale i wad.
Bardziej skłąniam się do podłaczenia kominka do WM. I tu jest kilka opcji.
Można zrobić, jak zaleca Adam_mk, anemostat wywiewny przy kominku, otwierany tylko podczas palenia w nim, który zbierałby czape gorącego powietrza spod sufitu przy kominku i poprzez częściowy odzysk przez reku rozprowadałby to cielo na cały dom.
Można, i do tego się bardziej skłaniam, cieło z kominka puścić do głównej rury nawiewnej tuz za reku i to gorące powietrze bezposrednio rozprowadzić przez kanały nawiewne WM. Tylko nie wiem w tej sytuacji skąd kominek ma pobierać to powietrze które będzie ogrzewał. Czy powinno sie doprowadzić kanał z powietrzem, które wychodziło by z reku i zanim sie je puści w kanały nawiwowe to to powoetrze przepuścić przez kominek by je dodatkowo podgrzało? Nie wiem czy nie jest to przekombinowane rozwiązanie i "skórka warta wyprawki" bo trzeba by robic kanał sprowadzający powietrze ze struchu (nad poddaszem gdzie będzie czerpnia i centralka), do kominka i następnie drugi kanał prowadzący juz podgrzane powietrze spowrotem na poddasze do głównego kanału nawiewowego.
Druga opcja to taka, że powietrze które ma ogrzewać kominek doprowadzać bezpośrednio z zewnątrz, np. robiąc pod chudziakiem dwie rury obok siebie doprowadzajace powietrze do kominka - jedna rura (fi 110 albo lepiej 160) doprowadzałaby powietrze do komory spalania w komink, a druga rura (fi ???) doprowadzająca powietrze do kominka, który by je podgrzał i następnie to powietrze wprowadzić do głównego kanału nawiewowego WM tuz za reku?
Poradźcie co zrobić bo nie wiem czy to ma sens cz nie przekombinowałem z tymi sposobami.

Będe wdzięczny za wskazówki :wink:

himlaje
02-03-2009, 07:02
Czytam, czytam i czytam, zgodnie z zasadą, którą ktoś wczesniej podał: "Im więcej czytam, tym mniej wiem, wiec jeszcze więcej czytam..."
Dołaczam sie do grupy inwestorów, którzy mają ambicje sami zaprojektować i pewnie wykonać wentylacje mechaniczną a moze i potem reku i gwc wodny1.

To rzut parteru mojego domku. Domek ma także poddasze uzytkowe.
http://images43.fotosik.pl/73/2e2a29446dcd1b36med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Mam pytanie jak wentylować kotłownie. Zamierzam tam mieć piec gazowy (kondensat lub tradycyjny - tego jeszcze nie wiem) z zamkniętą komorą spalania.
Czy podłączyć ja do systemu WM robiąc w niej wywiew (i wtedy szczelina w drzwiach) a może (bo tak mi jeden spec sugerował) wywiew i nawiew (i wtedy szczelne drzwi) by to pomieszczenie się samo bilansowało.
W kotłowni będzie też doprowadzony jako rezerwowy kanał grawitacyjny, kóry mogę zaślepić (zamknąć żaluzją) lub własnie używac go do wentylacji kotłowni. Ale jak wentylacja grawitacyjna to i należy jakoś tam to powietrze świerze dostarczać. Kotłownia nie jest przy żadnej ścianie zewnętrzenej tylko otaczają ją inne pomieszczenia, więc zrobienie zwykłej kratki odpada. Może zrobić w takiej sytuacji rure pod łazienką doprowadzającą to świerze powietrze do kotłowni i rure zakończyć "zetką" na zewnętrznej ścianie łazienki. Jak będzie właściwiej, WM czy grawitacyjna w kotłowni?

Chciałbym by ciepło z kominka słuzyło jako alternatywne lub uzupełniające żródło ciepła. Chciałbym je podłaczyć pod WM - choć nie wiem czy do końca słusznie bo ktoś mi doradzał, bo jako, że mój kominek jest mniej-więcej po środku domu to mogę łatwo doprowadzić ciepło do górnych pokoi, kanałami w posadzce poddasza i kratkami przy podłodze, robiąc niewielkie grawitacyjne DGP. Jeszcze nad tym myśle bo takie rozwiązanie ma kilka zalet ale i wad.
Bardziej skłąniam się do podłaczenia kominka do WM. I tu jest kilka opcji.
Można zrobić, jak zaleca Adam_mk, anemostat wywiewny przy kominku, otwierany tylko podczas palenia w nim, który zbierałby czape gorącego powietrza spod sufitu przy kominku i poprzez częściowy odzysk przez reku rozprowadałby to cielo na cały dom.
Można, i do tego się bardziej skłaniam, cieło z kominka puścić do głównej rury nawiewnej tuz za reku i to gorące powietrze bezposrednio rozprowadzić przez kanały nawiewne WM. Tylko nie wiem w tej sytuacji skąd kominek ma pobierać to powietrze które będzie ogrzewał. Czy powinno sie doprowadzić kanał z powietrzem, które wychodziło by z reku i zanim sie je puści w kanały nawiwowe to to powoetrze przepuścić przez kominek by je dodatkowo podgrzało? Nie wiem czy nie jest to przekombinowane rozwiązanie i "skórka warta wyprawki" bo trzeba by robic kanał sprowadzający powietrze ze struchu (nad poddaszem gdzie będzie czerpnia i centralka), do kominka i następnie drugi kanał prowadzący juz podgrzane powietrze spowrotem na poddasze do głównego kanału nawiewowego.
Druga opcja to taka, że powietrze które ma ogrzewać kominek doprowadzać bezpośrednio z zewnątrz, np. robiąc pod chudziakiem dwie rury obok siebie doprowadzajace powietrze do kominka - jedna rura (fi 110 albo lepiej 160) doprowadzałaby powietrze do komory spalania w komink, a druga rura (fi ???) doprowadzająca powietrze do kominka, który by je podgrzał i następnie to powietrze wprowadzić do głównego kanału nawiewowego WM tuz za reku?
Poradźcie co zrobić bo nie wiem czy to ma sens cz nie przekombinowałem z tymi sposobami.

Będe wdzięczny za wskazówki :wink:

Nikt się nie wypowie i nie doradzi? Spradza jest pilna bo jutro lub w środe przychodzi hydraulik i będzie mi rozprowadzał rury pod chudziaka.
Naprawde czekam na Waszą pomoc, bo jak nawet te sprawy były juz poruszane i wyjaśniane to ja mam już tak mózg zlasowany że nic nie wiemi nie pamiętam :-?

ppiszc
02-03-2009, 09:29
Nikt się nie wypowie i nie doradzi? Spradza jest pilna bo jutro lub w środe przychodzi hydraulik i będzie mi rozprowadzał rury pod chudziaka.
Naprawde czekam na Waszą pomoc, bo jak nawet te sprawy były juz poruszane i wyjaśniane to ja mam już tak mózg zlasowany że nic nie wiemi nie pamiętam :-?

Ja poszedlem w gwc wodny tylko wlasnie z powodu wysokiego poziomu wod gruntowych (balem sie ze bedzie mi zalewac gwc). Mam rozlozone ~200m rury ale jeszcze calosci nie uruchamialem (jeszcze skladam rekuperator - duzo dlubaniny przy tym).
Ogolnie to gwc wodny jest drozszy (dodatkowa pompka i wymmiennik) za to nie trzeba kupowac przepustnicy sterowanej bo jak chcesz wylaczyc gwc to wylaczasz po prostu pompke.

Pzdr,
ppiszc

e-go-rad
02-03-2009, 12:04
Witam, proszę o poradę na temat wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, ponieważ chciałbym założyć właśnie takie rozwiązanie w domu, a po przeczytaniu całego tematu na forum chyba jeszcze mniej wiem niż wiedziałem do tej pory.

Dom znajduje się w ok. Myszkowa (k/Częstochowy) ma kształt kostki (piwnica, parter, piętro) o ok.160 m2 pow.użytkowej (nie wliczając klatki schodowej, holów). Do tego: poddasze w formie strychu (ok.35m2) i piwnica (ok. 80m2). Do CO planuje kocioł z podajnikiem (groszek + biomasa).

1. Czy założenie takiego systemu wentylacji w tego typu budynku ma sens i czy jest opłacalne (z/w na oszczędności w wydatkach na ogrzewanie)?
2. Mniej więcej ile obecnie trzeba zapłacić za projekt + materiał (rury, kształtki, nie wliczając rekuperatora)? Jeśli miałby ktoś namiary na dobrą, w miarę tanią i sprawdzoną firmę wykonującą taki projekt również proszę o poradę.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
RADEK

himlaje
02-03-2009, 14:31
Ja poszedlem w gwc wodny tylko wlasnie z powodu wysokiego poziomu wod gruntowych (balem sie ze bedzie mi zalewac gwc). Mam rozlozone ~200m rury ale jeszcze calosci nie uruchamialem (jeszcze skladam rekuperator - duzo dlubaniny przy tym).
Ogolnie to gwc wodny jest drozszy (dodatkowa pompka i wymmiennik) za to nie trzeba kupowac przepustnicy sterowanej bo jak chcesz wylaczyc gwc to wylaczasz po prostu pompke.

Pzdr,
ppiszc
Dzięki za info, z tym, że ja akurat w tym poście pytałem o wentylacje kotłowni i mozliwośc podłączenia kominka do WM ;)
A w temacie GWC to napisz czy na jakiej głebokości robiles przejście w ścianie fundamentowej? Zakladając, że rury z glikolem od GWC rozłozysz na głebokości 1,5 m to czy na tej samej glebokości robiles przepust w ścianie czy może na niższej głebokości puszczając rurę do budynku pod skosem (podobnie jak się robi przy zwykłym rurowcu). Nie wiem czy to ma znaczenie czy nie, na jakiej glebokości "wejde" do budynku.

ppiszc
02-03-2009, 16:13
Ja poszedlem w gwc wodny tylko wlasnie z powodu wysokiego poziomu wod gruntowych (balem sie ze bedzie mi zalewac gwc). Mam rozlozone ~200m rury ale jeszcze calosci nie uruchamialem (jeszcze skladam rekuperator - duzo dlubaniny przy tym).
Ogolnie to gwc wodny jest drozszy (dodatkowa pompka i wymmiennik) za to nie trzeba kupowac przepustnicy sterowanej bo jak chcesz wylaczyc gwc to wylaczasz po prostu pompke.

Pzdr,
ppiszc
Dzięki za info, z tym, że ja akurat w tym poście pytałem o wentylacje kotłowni i mozliwośc podłączenia kominka do WM ;)
A w temacie GWC to napisz czy na jakiej głebokości robiles przejście w ścianie fundamentowej? Zakladając, że rury z glikolem od GWC rozłozysz na głebokości 1,5 m to czy na tej samej glebokości robiles przepust w ścianie czy może na niższej głebokości puszczając rurę do budynku pod skosem (podobnie jak się robi przy zwykłym rurowcu). Nie wiem czy to ma znaczenie czy nie, na jakiej glebokości "wejde" do budynku.

Poniewaz dzialke mam zajeta przez kolektor pompy ciepla to gwc umiescilem pod domem tak z okolo 1,2m od poziomu chudziaka (z powodu wysokich wod budynek zostal troche wyniesiony do gory). Konce rur wystawilem ponad chudziak (trzeba pamietac aby zaopatrzyc rurki na koncu w jakas izolacje aby nie popekaly w miejscu przechodzenia przez chudziak (ja dalem taka gabke - izolacje ocieplajaca). W przypadku przejscia przez sciane fundamentowa mozna wstawic/wmurowac w sciane taka wieksza rurke PCV ale nalezy pamietac zeby grunt byl dobrze zawibrowany w okolicach tego przepustu przez sciane fundamentowa jeszcze przed umieszczeniem kolektora, bo inaczej napierajacy grunt bedzie scinac rurki gwc.
Aha i najlepiej aby koniec kolektora byl rowno albo i nizej niz poczatek - kolektor nie bedzie sie zapowietrzac.

Pzdr,
ppiszc

himlaje
02-03-2009, 17:10
W przypadku przejscia przez sciane fundamentowa mozna wstawic/wmurowac w sciane taka wieksza rurke PCV
Jakiej średnicy rure oslonowa polecasz? Ja narazie włoże tylko rure oslonową bo samo GWC będe robił później więc i rurki od GWC włoże później. W środe będą mi rozkladac rury a w czwartek zalewam chudziakiem. Poczatkowo chcialem dać rure fi 200 ale wtedy myslałem o GWC rurowym. Nie wiem czy jest sens robic aż taka szeroka rure oslonową. Rurki od GWC będązapewnw fi 32 więc może wystarczy rura oslonowa fi 110 a może jeszcze mniejsza...


Aha i najlepiej aby koniec kolektora byl rowno albo i nizej niz poczatek - kolektor nie bedzie sie zapowietrzac.
nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Rura wchodząca do budynku powinna być na tym samym poziomie albo pod skosem w dół? Ja myślałem, że własnie lepiej by rury dochodzacąc do ściany fundamentowej i dalej w głąb budynku powinny iśc pod skosem ale w góre. Możesz to potwierdzić?

ppiszc
02-03-2009, 21:08
W przypadku przejscia przez sciane fundamentowa mozna wstawic/wmurowac w sciane taka wieksza rurke PCV
Jakiej średnicy rure oslonowa polecasz? Ja narazie włoże tylko rure oslonową bo samo GWC będe robił później więc i rurki od GWC włoże później. W środe będą mi rozkladac rury a w czwartek zalewam chudziakiem. Poczatkowo chcialem dać rure fi 200 ale wtedy myslałem o GWC rurowym. Nie wiem czy jest sens robic aż taka szeroka rure oslonową. Rurki od GWC będązapewnw fi 32 więc może wystarczy rura oslonowa fi 110 a może jeszcze mniejsza...


Aha i najlepiej aby koniec kolektora byl rowno albo i nizej niz poczatek - kolektor nie bedzie sie zapowietrzac.
nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Rura wchodząca do budynku powinna być na tym samym poziomie albo pod skosem w dół? Ja myślałem, że własnie lepiej by rury dochodzacąc do ściany fundamentowej i dalej w głąb budynku powinny iśc pod skosem ale w góre. Możesz to potwierdzić?


Z ta rura oslonowa to przede wszystkim unikaj kolanka pod katem prostym! - nie uda ci sie przez takie cos przepchnac rury (zreszta mozesz zdobyc kawalek rury i przecwiczyc to na sucho). Popatrz za 2 zagieciami po 45 stopni, ale i na takim zgieciu moze byc ciezko.

Odnosnie polozenia konca kolektora to cos mnie przycmilo i napisalem niezbyt jasno: koncowki maja byc wyzej a srodek kolektora nizej (czyli tak jak piszesz).

Pzdr,
ppiszc

himlaje
02-03-2009, 21:53
ppiszc dzieki za info w temacie GWC.
A jak rozwiązujecie wentylację kotlowni jesli w domu macie WM? Podłączacie tez i kotlownie pod WM dając w nim nawiew i wywiew czy raczej wentylujecie ja grawitacyjnie?

manieq82
02-03-2009, 22:51
Większość garaż i kotłownię daje na wentylacji grawitacyjnej

himlaje
02-03-2009, 22:59
Większość garaż i kotłownię daje na wentylacji grawitacyjnej
No własnie ja tez tak mysle, że tak bedzie lepiej w przypadku kotlownie. Robienie w niej WM to dodatkowy koszt, komplikowanie instalacji a efekty chyba niewspółmierne do nakładów. To skoro grawitacyjna to zuzyte powietrze wyrzucasz kanalem w kominie, a skąd bierzesz świerze powietrze? Z kratki na ścianie? Chyba tak się robi. U mnie kotlownia jest otoczona innymi pomieszczeniami więc bezposrednio kratka na ścianie kotłowni odpada. W takiej sytuacji powinienem chyba zrobić rure (pod chudziakiem) łączącą kotłownie ze ścianą zewnętzrną budynku na której zrobie kratkę (zetkę) i w ten sposób bede do kotlowni dostarczał świerze powietrze. Czy dobrze mysle?

manieq82
03-03-2009, 08:25
Tak, Nie wiem jak z gazowym ale z piecem na paliwo stałe i gazowce z otwartą komorą koniecznie doprowadzenie powietrza rurą chyba conajmniej fi 80 (tak strzelam coś mi się kojarzy),

Tylko jak u Ciebie jest w środku, hmm można dać pod chudziakiem,
można i dać wm nawiew i wyciąg

większość robi (jak i ja) z powodu że garaż kotłownia są nieogrzewane (lub lekko dogrzewane) i doklejone do budynku i to najlepsze rozwiązanie

może niech się bardziej doświadczenie wypowiedzą

himlaje
03-03-2009, 08:46
Ja chyba kotłowni nie będe ogrzewał bo mam niewielką i mysle, że nie ma sensu, za to garaż troche napewno dogrzeje. Piec będe mial gazowy kondensat lub tradycyjny ale napewno z zamknieta komora spalania. Słyszalem, że przy takim piecu nie potrzena robić dodatkowego kanalu grawitacyjnego ale ja sobie jeden taki kanał w kominie zostawiam jako rezerwowy, gdybym za 10-15 lat chciał zmienic sposob ogrzewania to żebym wtedy komina nie musiał dostawiać. Dlatego chyba taka rura pod chydziakiem dostarczająca powietrze do kotłowni to chyba dobre rozwiązanie w mojej sytuacji.
Jakoś wszyscy spece od WM milczą a tak liczyłem na ich wiedze...

Sadurski
05-03-2009, 20:30
Spece pracują :lol:
Akurat w wolnej chwili odpowiem. Ja w takiej kotłowni wykonałbym nawiew i wywiew wm. Dlaczego? Bo wentylacja grawitacyjna działa zimową porą. Bo kotłownię masz otoczoną innymi pomieszczeniami i nie można jej przewietrzyć np. przez otwarcie okna. Bo i tak robisz wm w swoim domu, więc dwa anemostaty wiecej to już nieduży koszt.
Pozdrawiam :P

himlaje
05-03-2009, 21:31
Wczoraj mi rozkładali instalacje poziome (całe orurowanie) i przygotowałem sobie kotłownie pod went. grawitacyjną, czyli doprowadziłem rure ze świerzym powietrzem do kotłowni (pod łazienką). To jeszcze nie przesądza oczywiscie że będe tego używał. Jak będe projektował rozkład WM to pomysle na zrobieniem nawiewu i wywiewu w kotłowni - zależy jak to skomplikuje cały system. Jak niewiele to pewnie podłącze kotłownie pod WM. A przy okazji zapytam, czy powietrze nawiewane i wywiewane powinno się bilansować w całym budynku czy także na każdym poziomie (parter i poddasze). Bo u mnie wstępnie wygląda tak, że na parterze będzie więcej nawiewało i tą nadwyżke mogę zniwelować większym wywiewem na poddaszu, wtedy będzie efekt pchania do góry idąc pod schodach - jak to pisał Adam_mk :lol:

Sadurski
05-03-2009, 22:17
Teoretycznie powinno się bilansować na każdym poziomie.
W praktyce wychodzi różnie. W takich przypadkach teoretycznie powinno pchać do góry po schodach :lol: , a w praktyce nie chce :roll: . Ważne, aby na górze w łazienkach nie ciągnęło za mocno po nogach. :lol: :lol:
Sadurski

SUSPENSER
07-03-2009, 11:34
Dlatego chyba taka rura pod chydziakiem dostarczająca powietrze do kotłowni to chyba dobre rozwiązanie w mojej sytuacji.
Jakoś wszyscy spece od WM milczą a tak liczyłem na ich wiedze...

Specjalistą od WM jeszcze nie jestem, ale co tam poaspiruję sobie trochę do tego miana.

Polecam ci wypuścić rurę doprowadzającą powietrze poza dom - wtedy nie będziesz musiał robić dziury w ścianie, tylko dasz sobie na zewnątrz domu np. przy ogrodzeniu małą czerpnię powietrza.
Dodatkowo jeśli rura przejdzie poniżej fundamentu wtedy na pewno nie będzie ci w zimie dmuchać do środka wiatr, a nawet powietrze powinno się trochę podgrzać pod ziemią (jak w GWC rurowym) :wink:

Co do przekroju rury to u mnie jest spiro fi 150 dostarczająca powietrze do pieca 18 kW i went. grawit. malutkiej kotłowni - kominiarze przy odbiorze po pomiarach marudzili, że powinienem zrobić jeszcze jedną, małą kratkę z rurą fi 100 - chyba ich poje...
Powiedziałem, że tak, tak na pewno zrobię i jak dali odbiór to olałem to bzdurne zalecenie :evil:

Ciąg jest bardzo dobry, więc spokojnie fi 150 wystarcza, ale czy wystarczy fi 80 radziłbym spytać fachowca.

mercik
07-03-2009, 21:26
Adamie_mk,
któregoś razu pisałeś (nawet fotki były), że przepusty w terivie robisz z pomarańczowej 160. A później traktujesz je jako "rurę rozprężną". Możesz wyjaśnić, czy oznacza to, że kanały płaskie podłączasz do 160 i w suficie jest anemostat 160? Czy może w środek 160 wkładasz flexa 100? (Czym wtedy wypełnić przestrzeń flex/rura?) Ale gdzie wtedy rozprężenie? Możesz objaśnić?

adam_mk
08-03-2009, 09:18
Pomarańczowa rura fi 160 ma 150 wewnątrz.
Dokładnie tyle na zewnątrz mają typowe anemostaty.
Po prostu - jedno pasuje do drugiego.

Wymurowanie idealnie okrągłego kanału-przepustu w stropie jest trudne.
Wstawienie tam sztywnej rury IDEALNIE trzymającej potrzebny wymiar jest prostsze.

Wstawiamy odcinek rury fi 160 w wykuty otwór tak, że licujemy koniec rury z powierzchnią sufitu.
Z "tamtej strony", czyli na podłodze piętra, rura ta powinna sterczeć tak na około 5cm. Wycinamy w wystającym kawałku fragment na wprowadzenie do niej kanału płaskiego.
Są systemowe zakończenia "kółko-prostokąt" do tych kanałów.
Na koniec kanału zakładamy takie zakończenie (o potrzebnej wielkości - fi 100, 125 czy inne potrzebne) i wkładamy w ten sterczący kawałek rury (który stworzy kołnierz wokół kanału.).
Piankujemy szczelinę pomiędzy kanałem a rurą przepustu.
Mamy dobre połączenie kanału z podejściem pod anemostat i do tego puchę rozprężną.

http://img14.imageshack.us/img14/2707/przepusty.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/9643/przepust1.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/5889/przepust2.jpg

Tak jakoś to wychodzi...
Adam M.

lazik
08-03-2009, 09:47
http://img14.imageshack.us/img14/2707/przepusty.jpg
Identycznie robiłem przejścia w stropie. :wink:

Patos
08-03-2009, 19:13
FORUM WENTYLACJA - SALON KLIMATYZACJA 2009

Termin spotkania: 18-19 marca 2009r.
Miejsce spotkania: Warszawa, Centrum Kongresowo-Hotelowe GROMADA
ul. 17 Stycznia 32 (róg Al. Żwirki i Wigury)
http://forumwentylacja.pl/index.php
Informuję, przypominam i pytam, czy ktoś się tam wybiera?
Pozdrawiam
Patos

mercik
08-03-2009, 19:41
Wymurowanie idealnie okrągłego kanału-przepustu w stropie jest trudne. Wstawienie tam sztywnej rury IDEALNIE trzymającej potrzebny wymiar jest prostsze.

Piankujemy szczelinę pomiędzy kanałem a rurą przepustu.
Mamy dobre połączenie kanału z podejściem pod anemostat i do tego puchę rozprężną.

Dzięki
Kiedyś widziałem te twoje zdjęcia i dały mi wskazówkę co zrobić.

Wychodzi na to, że jest to klasyczny przepust. Kanał sobie przelatywa ;) przez pomarańczowa rurę, wchodzi w anemostat.

Gdzie tu powstaje ta pucha rozprężna? (bo właśnie to twoje dawne stwierdzenie spowodowało u mnie wątpliwości)

himlaje
08-03-2009, 21:40
Przymierzam się do zaprojektowania samemu WM. Dom z poddaszem uzytkowym. Kubatura powierzchni wentyowanej to ok 600m3. Centralke wentylacyjną (rekuperator) chce umieścić na strychu (nad poddaszem). Wyliczenia opieram po części na opisie jaki mi przygotowała jedna z firm od WM, która opiera się na wymogach higienicznych (30m3/osoba). Powiedzmy, że sie z tym zgadzam i pójde tym tropem, choć zasady Adama (1 wymiana/godzine) chyba bardziej do mnie trafiają.
Na salon/jadalnie przyjęto (w tejże firmie) wymagania dla 5 osób=150m3/h czyli więcej niż kubatura pomieszczenia (ok 115m3), choć początkowo w domu będzie mieszkać dwie osoby ale z czasem rodzina się pewnie rozrośnie do tych 5-ciu osób. :wink:
Sypialnia na dole o kubaturze ok 36m3 przeznaczona na dwie osoby, zgodnie z wymaganiami higienicznymi ma założenia wymiany 60m3 (czy to nie jest za duzo przewymiarowane???).
Zupełnie nie wiem jak rozwiązać kwestie kotłowni. Przygotowałem w niej kanały do went. grawitacyjnej ale nie wiem czy nie podłączyć jej do WM. W kotłowni będzie piec gazowy kondensat lub tradycyjny, ale napewno z zamkniętą komora spalania. Jeżeli w kotłowni WM to czy robić nawiew i wywiew, by to pomieszczenie się samo bilansowało, czy tylko zrobić wywiew...
Ogólna suma nawiewów na parterze (nie uwzględniając narazie kotłowni) to 210m3 a wywiewy to 135m3, więc wyraźne nadcisnienei. Nie wiem czy tak to zostawić czy zbilansować nawiew i wywiew już na poziomie parteru zmniejszając nawiew lub zwiększjac wywiew (?).
Powietrze na parter będzie doprowadzane/odprowadzane płaskimi kanałami w posadzce piętra. Nie wiem jeszcze jaki przekrój/wymiary będa miały te płaskie kanały ale nie wiem co jest odpowiedzialne za ewentalną głośność systemu czy wielkość tych płaskich kanałów czy średnica anemostatu. Narazie tam gdzie jest przewidziana większa szybkość nawiwy/wywiewu (salon/kuchnia/łazienka/...) przewiduje dać anomostaty 125mm.

http://images45.fotosik.pl/79/27d797f58e458cf9med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Na poddaszu nawiwy będa w pokojach, w każdym 30m3 (na jedną osobe) choć w większości oznacza to mniejsza wymiane niz 1 na godz. bo kubatura wszystkich pokoi przekracza 30m3. Czy tak ma być? Wywiew w łazience, hallu i pokoju gospodarczym (siłownia, suszarnia, garderoba)
http://images37.fotosik.pl/75/dcfd9f377af82b11med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Sumując dla całego budynku to nawiewy wyniosą 330m3 a wywiew 295m3. Dla całego budynku jest lekkie nadciśnienie. Moze tak być? A może wogóle powinienem zbilansować nawiew wywiem dla parteru i poddasza oddzielnie?
Wg opisu przygotowanego przez firme wyszło nawiew 330 a wywiew 424. Z tym, że te 424m wywiewu to im wyszły z tego, że obliczony wydatek 265m3 powiększyli o 60% jako "okresowe zwiększenie wydatku centrali".

Będe wdzięczny za pomoc i specjalistów od WM i do tych co juz sami zaprojektowali. Odkąd Adam podał mi kilka linków odnośnie rekuperacji i WM to czytałem, czytałem i czytałem i czasami nawet wydawąło mi się, że zaczynam "łapać" ale teraz znów wydaje mi sie że z moją wiedza jestem w punkcie wyjścia
Z góry dziękuje za pomoc
Mirek

adam_mk
09-03-2009, 08:38
Jest taki stary kawał o słowie pisanym....
Że jak się uwierzy we wszystko, co napisane - to drzazga może w łapę wejść! :lol:

Usiedli, przyjęli, założyli, policzyli, napisali - a Ty lecisz wierzyć!

W systemie zrównoważonym oba wentylatory (nawiewu i wywiewu) kręcone są tak samo.
Nie ma nadciśnienia ani podciśnienia, co jest bardzo ważne! Bardzo pozytywne!

Przyjmij, że będzie bardzo podobnie do tego, co policzyli.
To powietrze. Dawkowanie go z dokładnością w cm3 jest niepotrzebne, niecelowe i bardzo kosztowne!
Policzyli orientacyjny podział dysponowanej strugi i go wypisali.
Tak na to patrz.

Ta kotłownia.
Jak zamknięta komora - to i nawiew i wywiew i drzwi uszczelkowe, z progiem, szczelne...

Adam M.

himlaje
11-03-2009, 22:51
Z ta wiara we wszytsko co różnej maści specaliści pisza to jestem ostrozny, choc nie mówie, że to co mi akurat ta firma przygotowała jest złe, a wrecz przeciwnie, wydaje mi się że ma to ręce i nogi.
Niedawno rozmawiałem z jednym z takich co ma (ponoć) duże doświadczenie w WM z reku i on mi zarysowal szkic WM, na moje oko, mocno przesadzoną. W salonie przewidział 3 anemostaty (ale nad tym to akurat sam się zastanawiam, czy na ta powierzchnie nie lepiej byłoby dac 3 zamiast 2-co o tym myślicie?), w kuchni i lazience po 2. Na poddaszu tez w niektórych pomieszczeniach przewidział po 2 anemostaty. Wg mnie to troche przesada. Ba, co jeszcze, to te anemostaty nie były zlokalizowane w rogach pomieszczeń (po przekątnej od drzwi) tylko po środku :o . Tłumaczył, że anemostat ma kształt stozka i powietrze i tak bedzie się rozchodziło po całym pomieszczeniu. Wg mnie to nieźle by musiało dmuchać z tych anemostatów by ta teoria się sprawdziła, a przeciez taki "świst" powietrza to nie jest najlepsze rozwiązanie. Ta teoria najbardziej spowodowała spadek jego wiarygodności w moich oczach. Ceny za wykonanie takiej instalacji mi nie podał ale zapowiedział, że "jest to droga impreza" i mógł nawet cenowo pobić, bo tak sugerował, znane rekuperatory.pl :o które stanowczo do tanich nie należą.
Mam tez projekt WM wykonany przez Dospel (mozna go nabyć jako dodatek do projektów Archonu) i też różnymi parametrami, założeniami się różni (choc nie rażąco) od tego co mi przygotowała firma, jako opis, na której parametrach bazuje.
Z tym nadcisnieniem to masz racje, że jak oba wentylatory pracują tak samo to żadnego nad/podcisnienia nie powinno być. Tak to jest jak się za duzo czyta, a przeczytałem przez ostatni miesiąc wiele wątków o WM, reku, GWC. Dlatego mam juz w głowie taki mętlik, i nawet najprostsze sprawy moga stanowic dla mnie problem :( .
Mam pytanie, jakiej średnicy przepusty w stropie zostawić na anemostaty nawiewne/wywiewne do pomieszczen parteru? Gdzies czytałem, że w stopach z terrivy Adam wstawia kawałek rury fi 160. ja mam strop monolityczny. Czy niezaleznie od docelowej średnicy anomstatu zostawić przepust taki sam ok 150mm a ewentualne luzy potem likwidowac pianką? Ja raczej przepusty będe robił nie kawałkami rur tylko styropianowymi wstawkami. Czy ta ilośc i miejsce (ok 70cm od ścian) anomostatów sa ok ja na te pomieszcenia?
Będe wdzieczny za info
Pozdr

enickman
12-03-2009, 07:01
[quote=adam_mk]Wymurowanie idealnie okrągłego kanału-przepustu w stropie jest trudne. Wstawienie tam sztywnej rury IDEALNIE trzymającej potrzebny wymiar jest prostsze.

Piankujemy szczelinę pomiędzy kanałem a rurą przepustu.
Mamy dobre połączenie kanału z podejściem pod anemostat i do tego puchę rozprężną.

No dobrze - a jak odniesiesz się do takiego stwierdzenia z innego wątku o wentylacji - odnośnie rur z PCV:

z tworzywa - tego, co jest dostępne na naszym rynku nie polecam do niczego innego poza wyciagiem z łazienki, bo:
- PCV z którego są zwykle zrobione jednak ma swój zapach
- mają mała odpornosć na zmiany temperatury
- kiepsko się czyszczą
- elektryzuja się, co przyciaga kurz, ten z kolei gromadzi wilgoć, w której mieszkają sobie ładne grzybki itd.
- gromadzące sieladunki elektryczne mogą w ekstremalnych przypadkach powodować zakłócenia pracy np. wentylatorów, nie mówiąc już o elekryzowaniu np. kratek.

enickman
12-03-2009, 07:04
Witam,

Przeniosłem prośbę o poradę z innego wątku, bo poza "Wymianą doświadczeń" mało się dzieje i odzew był zerowy.

Do rzeczy:

Gdzie byście dali czerpnie, wyrzutnie i samo reku przy moim projekcie?:

http://img26.imageshack.us/img26/2914/elewacjempanfilowiczb.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=elewacjempanfilowiczb.jpg)

http://img26.imageshack.us/img26/3095/c114wnetrzezmiany.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=c114wnetrzezmiany.jpg)

http://img26.imageshack.us/img26/6334/rzutdachumpanfilowicz.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=rzutdachumpanfilowicz.jpg)

Jak widać dach jest kopertowy.
Na poddaszu jest jedno duże kwadratowe pomieszczenie na środku. Wokoło leci ścianka kolankowa mniej wiecej 2m od wieńca - mógłbym tam upchnąć przewody - tylko sporo tego wyjdzie tak na około.
W salonie też mam tylko jeden przepust (mój błąd), a jest tam monolit - muszę więc pomyśleć gdzie zrobić jeszcze jeden nawiew oprócz 3 sypialni i salonu.
Co do Reku to myślałem o poddaszu albo nad pomieszczeniem gosp. albo nad garażem, ew. w samym pomieszczeniu gosp. na parterze (tam mam rurę do ew. GWC, ale nie chcę go na razie robić)

Proszę o sugestię

Ew. jeżeli jest lepszy wątek - dajcie znać - przeniosę się[/i]

sledz98
12-03-2009, 07:05
Przepraszam, że tak się tak wtrące, ale dziś dzień W. Przyjeżdża do mnie firma AirComfort z Gdyni (reprezentant rekuperatory.pl) i zaczynają montaż wentylacji. Jestem bardzo przejęty. Na co zwracać uwagę przy montażu (mimo, że to fachowcy)?

Update.
Tak sobie dziś myślałem na pewnym patentem.
Ponieważ rura doprowadzająca świeże powietrze z zewnątrz będzie miała około 9m długości to pomyślałem sobie aby owinąć ją np. powrotem z podłogówki, lub jeszcze lepiej zrobić osobny obwód ogrzewania i puścić tam np. stałą temp. 20 st. Zawsze powinno to troszkę dogrzać powietrze wchodzące do reku. W drugą stronę też możnaby owinąć takie doprowadzenie zimną wodą na lato, dzięki czemu powietrze powinno się ochłodzić i klima jak nic.
Podejrzewam, że należałoby pomyśleć o systemie odporowadzanie skroplin z takiej rury.
Zanim zabiorę się za to, proszę o konstruktywne wypowiedzi.

justkaaa
17-03-2009, 12:01
Probujemy z mężem sami wykonać istanacle mechanicznej wentylacji. mam kilka pytań, które być moze i były juz zadawane i wyjasniane i może nawet o nich czytałam ale ostatnio tyle czytam na tym forum, że juz mogłam zapomnieć :oops: bierzemy się juz do roboty więc musze mieć pelna przejrzystosc sytuacji. Chodzi mi o część nawiwno-wywiewną parteru czyli ta która musimy sprowadzić ze strychu do posadzki poddasza.

1. Czy kanały rozprowadzone w warstwie posadzki idą w styropianie czy w warstwie wylewki?
2. Dom jest z poddaszem użytkowym a rekuperator bedzie na strychu. czy kanały okrągłe schodzące ze strychu do posadzki poddasza powinny byc ulokowane przy ściance pełnowmiarowej - bez skosów, czy mozna te kanały puścić w ukryte wartwie ocieplenia dachu (miedzy krokwiami) a dopiero po dojściu do scianki kolanakowej rura bu szła pionowo przy sciance i byłaby zabudowana k-g. Wolalabym to drugie rozwiązanie ale nie wiem czy nie ma to jakijś wad lub wogóle może tak się nie powinno robic.
3. czy lepiej struge powietrza nawiewanego lub wywiewanego która ma iśc ze strychu do wartwy posadzkowej lepiej rodzielac lub łaczyć (np. trójnikiem)w wartweie posadzkowej a ze strychu do posadzki doprowadzac tylko jeden kanał, czy lepiej te kanały rozdzielić na strychu jeszce jak sa okrągłe i każdy osobno "ściągać" na dół i w posadzce juz ich nie rodzielając doprowadzac do anemostatu. W wątku Adama_mk o wentylacji jest zdjęcie rozprowadzonych kanałów w posadzce i widac tam kilka podziałó lub połaczen strugi na kanałach płaksich. Sprowadzenie do posadzki jednym kanałem jest lepsze aranżacyjnie bo nie musze zabudowywac tyle kanałó okrągłych ale wydaje mi sie , że potem dzieląc struge w kanałach płaskich jest dużo trudniej taka instalację wyregulować. Może ktos mi to łopatologicznie wyjasnić
4. Czy robiąc przepust w śtropie lanym pod anemostat wywiewny w kuchni który bedzie podłaczony pod okap to powinnam teraz dokładnie wymierzyć, gdzie ten przepust a docelowo anemostat i okap dokładnie maja być by potem rura pionowa od wyciagu faktycznie szła w pionie a nie jakos ukosem czy może jeszcze inaczej?
pomóżcie biednej kobietce z aspiracjami bowolańca :P

7tonik
17-03-2009, 12:41
Dzięki
Kiedyś widziałem te twoje zdjęcia i dały mi wskazówkę co zrobić.

Wychodzi na to, że jest to klasyczny przepust. Kanał sobie przelatywa ;) przez pomarańczowa rurę, wchodzi w anemostat.

Gdzie tu powstaje ta pucha rozprężna? (bo właśnie to twoje dawne stwierdzenie spowodowało u mnie wątpliwości)
Myślę, że źle zrozumiałeś. Rura 160 ma być częścią kanału wentylacyjnego. Do pomieszczenia przykładowo dochodzi kanał fi100 (albo prostokątny), poprzez przejściówkę łaczy się z rurą kanalizacyjną fi160 (w tym momencie rura ta ma większą średnicę, więc następuje w niej rozprężenie powietrza). Do rury montujemy typowy anemostat 150. Reasumując, we wszystkich pomieszczeniach mamy anemostaty 150 niezalażnie od średnicy kanału wentylacyjnego. Ja tak to rozumiem. :) :) :)

tacim
17-03-2009, 20:14
Witam a kto robi instalacje reku w okolicy wrocka. Z góry dzieki.

cooler1979
18-03-2009, 07:33
Witam czy zakładał ktoś może bypass do daytona 250? Idzie ciepła wiosna i muszę się za tym zakręcić.

kospol
19-03-2009, 17:13
czy moze ktos robi gwc na podlasiu ? z checia bym podpatrzyl, z gory dzieki

Karas123
19-03-2009, 18:09
Mam pytanko :)

Czy do rozprowadzenia powietrza z rekuperatora można wykorzystać istniejące kanały w kominach?

Sadurski
19-03-2009, 20:11
Probujemy z mężem sami wykonać istanacle mechanicznej wentylacji. mam kilka pytań, ...
1. Czy kanały rozprowadzone w warstwie posadzki idą w styropianie czy w warstwie wylewki?
W warstwie styropianu

2. Dom jest z poddaszem użytkowym a rekuperator bedzie na strychu. czy kanały okrągłe schodzące ze strychu do posadzki poddasza powinny byc ulokowane przy ściance pełnowmiarowej - bez skosów, czy mozna te kanały puścić w ukryte wartwie ocieplenia dachu (miedzy krokwiami) a dopiero po dojściu do scianki kolanakowej rura bu szła pionowo przy sciance i byłaby zabudowana k-g. Wolalabym to drugie rozwiązanie ale nie wiem czy nie ma to jakijś wad lub wogóle może tak się nie powinno robic.
Jeżeli warstwa wełny w dachu ma grubość np 40 cm. :-? można kanały przeprowadzić w warstwie ocieplenia umieszczając je zaraz nad stelarzem. Chodzi o wychładzanie tych odcinków kanałów. Lepiej jest jednak unikać takiego rozwiązania.

3. czy lepiej struge powietrza nawiewanego lub wywiewanego która ma iśc ze strychu do wartwy posadzkowej lepiej rodzielac lub łaczyć (np. trójnikiem)w wartweie posadzkowej a ze strychu do posadzki doprowadzac tylko jeden kanał, czy lepiej te kanały rozdzielić na strychu jeszce jak sa okrągłe i każdy osobno "ściągać" na dół i w posadzce juz ich nie rodzielając doprowadzac do anemostatu. W wątku Adama_mk o wentylacji jest zdjęcie rozprowadzonych kanałów w posadzce i widac tam kilka podziałó lub połaczen strugi na kanałach płaksich. Sprowadzenie do posadzki jednym kanałem jest lepsze aranżacyjnie bo nie musze zabudowywac tyle kanałó okrągłych ale wydaje mi sie , że potem dzieląc struge w kanałach płaskich jest dużo trudniej taka instalację wyregulować.
Tok myślenia dobry. Nie ma idealnego rozwiązania.

4. Czy robiąc przepust w śtropie lanym pod anemostat wywiewny w kuchni który bedzie podłaczony pod okap to powinnam teraz dokładnie wymierzyć, gdzie ten przepust a docelowo anemostat i okap dokładnie maja być by potem rura pionowa od wyciagu faktycznie szła w pionie a nie jakos ukosem czy może jeszcze inaczej?
Jeżeli nie nie będzie sufitu podwieszanego to powinnaś dokładnie wymierzyć miejsce przepustu. A później nie zmieniac zdania odnośnie ustawienia kuchni i okapu :wink:
Sadurski

enickman
23-03-2009, 16:45
Witam,

Przeniosłem prośbę o poradę z innego wątku, bo poza "Wymianą doświadczeń" mało się dzieje i odzew był zerowy.

Do rzeczy:

Gdzie byście dali czerpnie, wyrzutnie i samo reku przy moim projekcie?:

http://img26.imageshack.us/img26/2914/elewacjempanfilowiczb.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=elewacjempanfilowiczb.jpg)

http://img26.imageshack.us/img26/3095/c114wnetrzezmiany.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=c114wnetrzezmiany.jpg)

http://img26.imageshack.us/img26/6334/rzutdachumpanfilowicz.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=rzutdachumpanfilowicz.jpg)

Jak widać dach jest kopertowy.
Na poddaszu jest jedno duże kwadratowe pomieszczenie na środku. Wokoło leci ścianka kolankowa mniej wiecej 2m od wieńca - mógłbym tam upchnąć przewody - tylko sporo tego wyjdzie tak na około.
W salonie też mam tylko jeden przepust (mój błąd), a jest tam monolit - muszę więc pomyśleć gdzie zrobić jeszcze jeden nawiew oprócz 3 sypialni i salonu.
Co do Reku to myślałem o poddaszu albo nad pomieszczeniem gosp. albo nad garażem, ew. w samym pomieszczeniu gosp. na parterze (tam mam rurę do ew. GWC, ale nie chcę go na razie robić)

Proszę o sugestię

Ew. jeżeli jest lepszy wątek - dajcie znać - przeniosę się[/i]

Witam ponownie - nikt nie pomoże?

piogron
23-03-2009, 18:03
Czy robienie wielu przpustów w stropie nie osłabia go? Czy trzeba mieć zgodę architekta na zrobienie ich na etapie adaptacji projketu domu?

7tonik
24-03-2009, 06:56
Czy robienie wielu przpustów w stropie nie osłabia go? Czy trzeba mieć zgodę architekta na zrobienie ich na etapie adaptacji projketu domu?
Robiąc przepusty w pustakach stropowych, tak jak było opisane powyżej, nie naruszasz elementów nośnych stropu.

Hagis
29-03-2009, 11:45
Witam

Czy ma ktoś sprawdzonego wykonawcę instalacji do rekuperatora z okolic Warszawy. Gdyby cos to bardzo proszę o info.

odaro
29-03-2009, 11:50
Witam

Czy ma ktoś sprawdzonego wykonawcę instalacji do rekuperatora z okolic Warszawy. Gdyby cos to bardzo proszę o info.

Jakby co to ja też poproszę

enickman
29-03-2009, 21:34
Czy robienie wielu przpustów w stropie nie osłabia go? Czy trzeba mieć zgodę architekta na zrobienie ich na etapie adaptacji projketu domu?
Robiąc przepusty w pustakach stropowych, tak jak było opisane powyżej, nie naruszasz elementów nośnych stropu.

w monolitycznym ciężko będzie takie zrobić :-)

MCB
30-03-2009, 07:02
W monolitycznym najlepiej wstawić rury PCV odpowiedniej średnicy przez wylaniem stropu :)

MCB

KaMaL
04-04-2009, 17:24
czas najwyzszy zaglebic sie w temat :lol:

phoenix*
19-04-2009, 19:19
witajcie

powiedzcie mi czy warto robic wywiew-nawiew w kazdym pomieszczeniu ?czy lepiej standardowo wyciagi tylko w kuchniach i lazienkach?
troche mnie wkurza ze obecnie przez szczeliny pod drzwiami (1-2cm) drzwi nie sa za bardzo "dzwiekoszczelne"
gdyby wywiew i nawiew byl osobny w kazdym pomieszczeniu to nie trzeba by takich szczelin zostawiac pod drzwiami

edde
19-04-2009, 20:17
witajcie

powiedzcie mi czy warto robic wywiew-nawiew w kazdym pomieszczeniu ?czy lepiej standardowo wyciagi tylko w kuchniach i lazienkach?
troche mnie wkurza ze obecnie przez szczeliny pod drzwiami (1-2cm) drzwi nie sa za bardzo "dzwiekoszczelne"
gdyby wywiew i nawiew byl osobny w kazdym pomieszczeniu to nie trzeba by takich szczelin zostawiac pod drzwiami

tzn. co? drzwi po podłodze miałyby jeździć (gdyby nie było 1cm szczeliny)? czy chcesz mieć progi z uszczelką w drzwiach?

phoenix*
20-04-2009, 12:04
no bez przesady 8)
ale chodzby szczelina 0,5 cm to juz duzo mniej niz 1-2cm
tak pytam poprostu bo mam wrazenei ze w bloku mialem nizej drzwi i halas tak nie przechodzil miedzy drzwiami

ale glownie mi chodzi o sama efektywnosc takeigo rozwiazanai nawiew-wywiew osobno dla kazdego pokoju bo widzialem takie projekty i sie pytam czy poprostu warto

am76
20-04-2009, 12:11
no bez przesady 8)
ale chodzby szczelina 0,5 cm to juz duzo mniej niz 1-2cm
tak pytam poprostu bo mam wrazenei ze w bloku mialem nizej drzwi i halas tak nie przechodzil miedzy drzwiami

ale glownie mi chodzi o sama efektywnosc takeigo rozwiazanai nawiew-wywiew osobno dla kazdego pokoju bo widzialem takie projekty i sie pytam czy poprostu warto

Chyba nie miałoby to sensu również ze względu na ilość powietrza wymienianego. Zwróć uwagę na to, że przy zwykłym podejściu (nawiew w czystych i wywiew w brudnych pomieszczeniach) powietrze nawiewane w pomieszczeniah czystych wentyluje również pomieszczenia brudne. To nad czym się zastanawiasz to konieczność o wiele większej wydajności całego układu.

adam_mk
20-04-2009, 19:18
Wydajności , ale nie układu!
Kieszeni...
Tych kanałów, których i tak jest zwykle sporo, trzeba by dwa razy tyle...
No, i jeszcze je ułożyć i zmieścić gdzieś w tej budzie...
Adam M.

phoenix*
21-04-2009, 07:45
no i wszystko jasne 8)
dzieki za komentarze

enickman
23-04-2009, 17:02
Witam,

Jestem prawie zdecydowany na Bartosza, ale mam jedną wątpliwość.
Czy nie będzie problemów z kondensatem - ew. korozji?
Myśl o tym, że oddycham rdzą trochę mnie zniechęca :-) (wymiennik jest zrobiony ze stopu aluminium i blachy ocynkowanej
Co o tym myślicie?

himlaje
24-04-2009, 00:34
Mam pytanie generalnie do adama, choc może inni tez mi moga pomóc. W watkach o WM nie spotkałem, albo przeoczyłem informację jaka średnice powinna mieć czerpnia/wyrzutni dla domu, gdzie wymieniane będzie ok 600m3.
Od poniedziałku ekipa murarska zacznie stawiac mi sciany poddasza, czyli kolankowa+szczytowe. Nie wiem czy otwory pod czerpnie/wyrzutnie zostawiac teraz podczas murowania czy wykuwac potem jak ściany będa postawione. szef ekipy murarskiej mówi, że lepiej teraz takie otwory w ścianie zostawić i może mi takie zrobić. Dla mnie takie rozwiązanie jest lepsze, bo całą WM mam ambicja zrobić sam a zbytnio nie dysponuje sprzetem do wykuwać potem odpowiednich otworów. Jak wy robicie, albo jak jest własciwiej czy otwory wykuwac czy podczas murowania ścian takie otwory porobić (i jaka średnica)?
Pozdrawiam

ravbc
24-04-2009, 07:17
Jak wy robicie, albo jak jest własciwiej czy otwory wykuwac czy podczas murowania ścian takie otwory porobić (i jaka średnica)?
Właściwiej jest tak jak jest wygodniej, szybciej, taniej (* - niepotrzebne skreślić) ;-) A poważniej: wsadź sobie kawałek styropianu w miejsce przewidywanej czerpni - wystarczy wielkości jednego bloczka, choć to zależy jeszcze z czego budujesz. Nawet jak by było za mało, to taki otwór łatwo już odrobinę powiększyć. Albo jak masz czas, to popatrz jakie wymiary mają czerpnie, które da się kupić (nawet jak sam chcesz robić) i zostaw nieco większy otwór ;-)
Generalnie czerpnia nie powinna mieć mniejszej średnicy niż rury instalacji (szczególnie te od czerpni do wentylatora). Dla 600 m3/h będziesz miał pewnie 250 lub nawet 200 mm średnicy.

adam_mk
24-04-2009, 07:29
Czerpnię i wyrzutnię zamawia się jako skrzynkę chowaną w ociepleniu.
To skrzynka o głębokości ocieplenia zamknięta typową kratką z siatką i skośnymi szczebelkami. Przez mur przechodzi tylko umocowana do niej rura.
Taka długa, żeby za murem dało się do niej jakie spiro dołączyć. Tak z 5 do 10cm wystarcza, jak z muru sterczy.
Dla tych 600m3 to bym widział fi 200.

Styropian w postaci krążka fi 225 można w trakcie murowania wstawić i będzie dobrze.
Adam M.

Depi
24-04-2009, 07:51
Czerpnia mogłaby być większa od króćca centrali - czyli ze 250 dla 600m3.

Ale ja o czymś innym miałem - robiliście kiedyś czerpnie i wyrzutnie w podbitce, tzn. skierowane pionowo w dół? Wydaję mi się to optymalnym rozwiązaniem przy rurach rozprowadzonych na nieużytkowym poddaszu domu piętrowego.

enickman
24-04-2009, 07:53
ja tak będę robił
ponawiam pytanie o Bartosza
nie znam się na tych wszystkich metalach - czy stop aluminium koroduje z wodą?
dużo będzie tego kondensatu?

MarcinIKS
24-04-2009, 07:58
Czerpnia mogłaby być większa od króćca centrali - czyli ze 250 dla 600m3.

Ale ja o czymś innym miałem - robiliście kiedyś czerpnie i wyrzutnie w podbitce, tzn. skierowane pionowo w dół? Wydaję mi się to optymalnym rozwiązaniem przy rurach rozprowadzonych na nieużytkowym poddaszu domu piętrowego.

He, i właśnie rozwiązałeś mój problem :)
Po co mam przebijać się przez strop do garażu, a potem kuć w ścianach jak mogę rury po podłodze nieużytkowego poddasza puścić. Przy okazji mniej zakrętów to dodatkowy plus.

ravbc
24-04-2009, 08:06
Ale ja o czymś innym miałem - robiliście kiedyś czerpnie i wyrzutnie w podbitce, tzn. skierowane pionowo w dół? Wydaję mi się to optymalnym rozwiązaniem przy rurach rozprowadzonych na nieużytkowym poddaszu domu piętrowego.
Ja widzę dwa potencjalne problemy:
- zapewnienie odpowiedniego przekroju kanału
- zapewnienie odpowiedniej izolacji ściany szczytowej w miejscu przechodzenia kanału
Oba mogą być wydumane, ale i tak "wolałbym" zrobić czerpnię i wyrzutnię w ścianach (choć sam ma zrobione jeszcze inaczej).

Depi
24-04-2009, 08:37
Ja widzę dwa potencjalne problemy:
- zapewnienie odpowiedniego przekroju kanału
- zapewnienie odpowiedniej izolacji ściany szczytowej w miejscu przechodzenia kanału
Oba mogą być wydumane, ale i tak "wolałbym" zrobić czerpnię i wyrzutnię w ścianach (choć sam ma zrobione jeszcze inaczej).

ad. 1 - planuję użyć sztywnych kanałów o przekroju 20x20 cm (kwadratowych)

ad. 2 - ściany szczytowej? Czyli czego? Bo nie ma tu czegoś takiego. Może murłaty? Wszędzie będzie opatulone wełną - może w tym miejscy nieco mniej, ale nie na tyle, żeby to miało znaczenie.

EDIT:

Na szybko maznąłem o co mi chodzi. Jeszcze nie sprawdziłem co prawda, czy to się wszystko tam zmieści :)

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/czerpnia.jpg

Depi
24-04-2009, 08:56
nie znam się na tych wszystkich metalach - czy stop aluminium koroduje z wodą?
dużo będzie tego kondensatu?

Dzisas - a widziałeś kiedyś zardzewiałe aluminium? Oczywiście, że nie.

Pare litrów może być - vide Heatex select. Na pewno za dużo, żeby podstawić miskę :)

enickman
24-04-2009, 09:28
zaśniedziałego też nie widziałem :) ale coś takiego jak korozja aluminium ogólnie występuje

adam_mk
24-04-2009, 09:32
Zależnie od składu - może kwitnąć! Bogato!
Takie białe narośle się tworzą.
Rdza na alu to Al2O3 - środek ścierny.
Twardy jak jasny gwint.

A wody - to w sezonie tak z wiadro dziennie.
Wszystko z pary! Policzcie sobie strumień ciepła potrzebny do odparowania wiadra!
Adam M.

Depi
24-04-2009, 09:46
Rdza na alu, czyli Al2O3 to tlenek glinu i dzięki tej cieniutkiej i niewidocznej właściwie warstwie aluminium nie koroduje dalej.

SUSPENSER
24-04-2009, 10:01
Witam,

Jestem prawie zdecydowany na Bartosza, ale mam jedną wątpliwość.
Czy nie będzie problemów z kondensatem - ew. korozji?
Myśl o tym, że oddycham rdzą trochę mnie zniechęca :-) (wymiennik jest zrobiony ze stopu aluminium i blachy ocynkowanej
Co o tym myślicie?

Jakiś czas temu pytałem o to producenta Nikola - odpowiedział, że z kilkuletnich doświadczeń montażysty ich central (Bartosz, Żubr, Nikol) wynika, że kondensat w ich przypadku nie występuje.

Wiedzą to, bo montowali na dole wymiennika króciec spustowy z wężykiem i zaworkiem i okazywało się, że przy sprawdzaniu podczas serwisowego wymieniania filtrów nic nie wylatywało.

Z tego powodu od pewnego czasu w ogóle nie montują w Nikolach tego króćca.

Nikol oparty jest na wymienniku zastosowanym w Bartoszu.

Depi
24-04-2009, 10:27
Jakiś czas temu pytałem o to producenta Nikola - odpowiedział, że z kilkuletnich doświadczeń montażysty ich central (Bartosz, Żubr, Nikol) wynika, że kondensat w ich przypadku nie występuje.


Ja pierd.... :o Ktoś właśnie wywrócił fizykę do góry nogami! :o

Jezier
24-04-2009, 11:23
Mam Bartosza i kondensat występuje. Jestem tego na 100% pewien.

enickman
24-04-2009, 13:01
Nikol był jednym z moich faworytów przy wyborze wentylacji.
Do wczoraj.
Temat wentylacji rozgryzłem w miarę dobrze, jednak nie będę robił jej sam, bo niestety mam 2 lewe ręce, przede wszystkim jednak nie mam na to czasu.

Dostałem kilka ofert, z których najsensowniejsze wydawały się 3: Nikol, Bartosz i Brink.
O ile jednak pozostałe firmy przysłały mi ofertę z rozpisaną instalacją, o tyle z firmy elmech dostałem tylko cenę.

Zadzwoniłem, żeby zapytać się o szczegóły i poprosiłem o schemat instalacji.

Miły pan powiedział, że nie będzie mnie uczyć jak robić instalację.
Powiedziałem mu, że robić to ja umiem, ale chciałem sprawdzić jego kompetencje.
Potem powiedział, że mogę kupić u nich projekt, na co ja, że nie chcę szczegółowego projektu tylko schemat (bo nie wiem czy ostatecznie to oni będą robić instalację) - on na to, że mu się nie chce tego robić.

No cóż - może mają obecnie dużo klientów i nic specjalnie nie muszą robić aby pozyskać kolejnych. Zobaczymy jak im pójdzie dalej.
Ew. zawsze można później zmienić nazwę z Nikol na Żubra