PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

adam_mk
12-09-2009, 08:05
" też bedzie za darmo "

:roll: :roll: :roll:
Może ja już jaki stary się robię, ale jestem przekonany, że za darmo to i czasem nawet w pysk dostać się nie da....
Nie ma nic za darmo...
Zawsze są jakieś koszta....

Adam M.

JFlux
13-09-2009, 18:55
Witam bardzo serdecznie mam pytanie do bardziej mądrzejszych ode mnie oraz bardziej rozgarniętych w temacie.
Mam dom 215m2 piętrowy i chciałbym założyć rekuperator. Firma wraz z Rekuperatorem CA 550 projektem chce za całą inwestycje 30tys. Czy może ktoś się orientuje ja kto się ma do cen rynkowych czy jest ok czy bardzo zawyżone. :wink:

Lookita
13-09-2009, 18:59
Reku z gwc wraz z cena projektu,wykonania?Jaki reku i gwc?MNie te ceny by nie zdziwiliy,bo sam nie robilem,nie umialem,wiec na tym nie zaoszczedzilem.....z uplywem czasu,komfort mam bardzo duzy,cenie sobie go bardziej niz wydatek,mam spokoj Zony,Jej zadowolenie z ww. instalacji....:-)A pewnych rzeczy,nie da sie ocenic,wycenic.....

adam_mk
13-09-2009, 19:49
To może być i mało i dużo...
Zależy za co ma być te 30 tysięcy.
Jaki jest zakres koniecznych prac i jakiej klasy sprzęt ma tam być.

Adam M.

owp
20-09-2009, 08:50
Witam wszystkich.
Nie wiem, czy wybrałem dobry wątek, ale co tam... ;-)
Zastanawiam się nad instalacją rekuperatora w nowym domu (na razie faza - 'mam działkę'). Ponieważ mieszkam teraz w dość głośnym miejscu, zależy mi przede wszystkim na aspekcie hałasu - czy mając w nocy zamknięte okna (cholerne sroki) jest cicho - chodzi o wentylatory ? Chciałbym mieć taki komfort spania jak przy otwartym oknie jeśli chodzi o powietrze, a jeśli chodzi o hałas - ja przy zamkniętym :-)
Przy okazji - nawet nie chodzi mi o zwrot takiej inwestycji, ale czy oszczędności na ogrzewaniu przeważają nad kosztami eksploatacji (prąd, filtry, oczyszczanie) ?
Co z zapachami z zewnątrz (np. jak jakiś traktor mi stanie przed domem, albo sąsiad oborę będzie sprzątał :) ) ?
Czy jakiś alergik ma taki sprzęt - jak odczucia ? Podobno jeśli chodzi o kurz to dobre rozwiązanie, natomiast pyłki z zewnątrz (alergolodzy zalecają nie wietrzyć przesadnie w okresach pylenia), ewentualne pleśni, grzyby w rurach - co z nimi ?
Pozdrawiam
owp

Krzysztof_67
20-09-2009, 11:04
Czy można podłączyć kominek do instalacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem?

anzys
22-09-2009, 15:30
Witam bardzo serdecznie mam pytanie do bardziej mądrzejszych ode mnie oraz bardziej rozgarniętych w temacie.
Mam dom 215m2 piętrowy i chciałbym założyć rekuperator. Firma wraz z Rekuperatorem CA 550 projektem chce za całą inwestycje 30tys. Czy może ktoś się orientuje ja kto się ma do cen rynkowych czy jest ok czy bardzo zawyżone. :wink:

u mnie wycena materiałów bez rekuperatora to 4500zł
na razie jeszcze ją sprawdzam
reku - ok. 5500zł (też sprawdzam)
liczę że na powierzchnię na jakiej ma działać reku (185m2) wystarczy 10000zł
piwnica (110m2) będzie miała went. grawitacyjną

pozdrawiam
Andrzej

lakusz
23-09-2009, 10:57
flatronka - powietrze do domu chcecie pobierać z DGP czy tylko przepuścić tam niezaizolowany odcinek rury doprowadzającej powietrze do centrali wentylacyjnej ?


Świerze zimne powietrze bedziemy pobierali z dworu i przepuszczali w DGP w celu podgrzania, a później do reku. Wyglądało by to tak, że DGP zastąpiło by GWC. gwc daje darmowe pogrzanie, ale jakoś nie jesteśmy do tego przekonani. kominkiem mamy w planach palić cały czas jako źródło ogrzewania domu, czyli podgrzewanie powietrza kominkiem też bedzie za darmo :lol:

widzę że nie tylko ja taki szalony ;)

pomysł ma kilka wad, pytanie czy powietrze nie będzie za ciepłe, a w czasie kiedy nie będziesz palić w kominku to kominek będzie Ci schładzał (lekko) powietrze, bo kominek przez ciągłą cyrkulację powietrza jest w zimie bardzo chłodny :(

crazy_mary
24-09-2009, 08:04
hej,
mam do Was pytanie - zdecydowalismy na wentylacje mechaniczna z rekuperatorem i wzwiazku z tym chcemy zrezygnowac z komina w ktorym mialyby byc kanaly wentylacji grawitacyjnej i wywiewek dachowych, czy ktos z Was juz cos takiego robil i wie jak wyglada sprawa odbioru w urzedzie? Przepisy nie mowia o tym jednoznacznie wiec podejrzewam ze kazdy urzad moze to zinterpretowac po swojemu.
Ma ktos juz jakie doswiadczenia w tym temacie?

adrianna33
24-09-2009, 11:03
kominkiem mamy w planach palić cały czas jako źródło ogrzewania domu, czyli podgrzewanie powietrza kominkiem też bedzie za darmo :lol:

Dawno się tak nie uśmiałem :)

Pójdź o krok dalej i skoro codziennie masz w domu obiad to dawaj go wszystkim sąsiadom, oni będą mieli go za darmo, a Ty i tak przecież gotujesz :D

Tak jakoś podzielam zdanie P. Adama, że nie ma nic za darmo :)

mr6319
24-09-2009, 13:14
Witam wszystkich.
Jestem na etapie szukania wykonawcy Rekuperacji w moim domku. Dom 175m2 użytkowej. Mój wykonawca murarki i wszelkich konstrukcji polecił mi firmę Pana Tomasza Brzęczkowskiego ze stolicy. Nazwisko dość znane z różnych for budowlanych.
Czy ktoś zamawiał w tej firmie wykonanie rekuperacji?
A jeśli tak to jaką ma na jej temat opinię?

anzys
24-09-2009, 13:30
widzę że nie tylko ja taki szalony ;)

pomysł ma kilka wad, pytanie czy powietrze nie będzie za ciepłe, a w czasie kiedy nie będziesz palić w kominku to kominek będzie Ci schładzał (lekko) powietrze, bo kominek przez ciągłą cyrkulację powietrza jest w zimie bardzo chłodny :(

ja chyba zrobię tak że rurę od dgp wpuszczę do rury od went.mech. która pobiera powietrze z zewnątrz ale za rekuperatorem czyli powietrze z dgp od razu będzie wpadać do pokoi

dobrze by było zrobić też jakiś trójnik aby w lato powietrze z dgp puścić np do kanału wentylacyjnego (kominy mam, a kanały went. będą zaślepione). W końcu w lato też chciałoby się odpalić kominek bez robienia z domu piekarnika

SUSPENSER
24-09-2009, 17:34
hej,
mam do Was pytanie - zdecydowalismy na wentylacje mechaniczna z rekuperatorem i wzwiazku z tym chcemy zrezygnowac z komina w ktorym mialyby byc kanaly wentylacji grawitacyjnej i wywiewek dachowych, czy ktos z Was juz cos takiego robil i wie jak wyglada sprawa odbioru w urzedzie? Przepisy nie mowia o tym jednoznacznie wiec podejrzewam ze kazdy urzad moze to zinterpretowac po swojemu.
Ma ktos juz jakie doswiadczenia w tym temacie?


Z tego co pamiętam przed otrzymaniem PNB wykreśliłem z projektu wszystkie kominy wentylacyjne poza kotłownią, a kierbud wykreślił w opisie domu went grawit. i wpisał wentylację mechaniczną.

Potem papiery od centrali były potrzebne przy certyfikacie energetycznym.

Kominiarze sprawdzili tylko kotłownię.

Dom mam już odebrany i nikt później o to nawet nie pytał.

piwopijca
25-09-2009, 06:47
Witam wszystkich.
Jestem na etapie szukania wykonawcy Rekuperacji w moim domku. Dom 175m2 użytkowej. Mój wykonawca murarki i wszelkich konstrukcji polecił mi firmę Pana Tomasza Brzęczkowskiego ze stolicy. Nazwisko dość znane z różnych for budowlanych.
Czy ktoś zamawiał w tej firmie wykonanie rekuperacji?
A jeśli tak to jaką ma na jej temat opinię?

Ja robilem w ASK pod Krakowem ale fizyczne wykonanie bylo przez firme GOMAR z Radomia (p. Marek) - sztywne kanaly izolowane welna, regulacje etc... a sama centrala ze wspomnianego ASK Renovent HR Large z bypass'em. Podlaczyl mi rowniez do GWC zwirowego cala instalacje

Jesli chodzi o TB to rozne opinie mozesz znalezc w sieci, delikatnie mowiac ma niekonwencjonalne wypowiedzi a co nie spytasz to odpowiedz dostaniesz jedna - "izolacja to termos i ocieplaj od srodka welna". Sluszne stwierdzenie, ale jako odpowiedz na pytanie np. jak ulozyc szczelnie styropian na elewacji to juz chyba nieoniecznie sluszna odpowiedz :lol: :wink:
Oczywiscie troszke podkolorowalem zebys zrozumial co mam na mysli, ale niewiele minalem sie z prawda :wink:
Nie ocenie Jego wykonania, byc moze dobrze wykonuje swoja prace - ale takie wypowiedzi czasem sporo moga powiedziec o czlowieku

Pzdr.

adam_mk
25-09-2009, 08:36
Bardzo głęboko podrążyłbym ten temat na Twoim miejscu, abyś w pełni świadomie i ze zrozumieniem podejmował decyzje.
Powinieneś naprawdę dobrze rozumieć CO budujesz i CO Ci się proponuje.
Jest tu (na tym forum) co czytać.
Są wszelkie opinie.
Także użytkowników.

(Ja, jak większość, to zimą sweterek nakładam na siebie a nie połykam...)
(to o różnych podejściach do termoizolacji)
Adam M.

coulignon
25-09-2009, 08:52
Ale z drugiej strony jak zamówi tą wentylację u TB to bedziemy znali jego pierwszego (nie mówię że jedynego) klienta!!!

Panowie! Taka okazja!

adam_mk
25-09-2009, 09:05
To będą też opinie?! :o :o

Adam M.

HenoK
25-09-2009, 09:31
To będą też opinie?! :o :o
TB twierdzi, że nie ma opinii o jego usługach, bo ma samych zadowolonych klientów ;).

coulignon
25-09-2009, 10:01
Którzy tuż po zakupieniu instalacji:
1. ocieplają, tfu..... Izolują dom od środka.
2. montują krany dotykowe,
3. wylogowują się z forów internetowych, nie udzielają żadnych wywiadów polskim gazetom. Ich doswiadczenia są publikowane tylko w prasie skandynawskiej.
4. Raz do roku, po sezonie zimowych, spotykają siei odprawiają czrną mszę. Tam porównują rachunki za prąd i uroczyście katrupią za pomocą młota i własnych przekonań, grzejniki wodne i piece gazowe...

I wtedy wchodzi Brzęczkowski ..... Cały w bieli...

mr6319
25-09-2009, 12:08
No tak dzięki ludziska dzięki. Jak zauważyliście troszkę wypowiedzi Pana TB już na forach widziałem.
Dlatego własnie zastanowiło mnie, że mój wykonawca badź co bądź uznawany w okolicy za jednego z najlepszych poleca mi tego właśnie instalatora.
Tak więc pierwszej opinii raczej nie będzie...

coulignon
25-09-2009, 12:54
och nie przesadzajmy!
Moim zdaniem tezy TB dotyczące wentylacji są słuszne:
1. Zrobienie instalacji na skrzynkach rozpręznych a nie na trójnikach
2. 25 m3 powietrza na osobę
3. GWC z rur kanalizacyjnych a nie Rehau.

Dyskusyjnym pozostaje uporczywe promowanie rur o średnicy 80 i 60 mm.

HenoK
25-09-2009, 13:26
Dyskusyjnym pozostaje uporczywe promowanie rur o średnicy 80 i 60 mm.Można bazować na takich rurach, jeżeli nie przekracza się prędkości powietrza 3m/s, co oznacza max wydatek 30m3/h dla rury 60mm i ok. 50m3/h dla rury fi 80mm. W niektórych systemach, gdy jest potrzebny większy strumień powietrza daje się dwie rury równolegle podłączone do jednej kratki.

am76
25-09-2009, 15:52
Mam trochę dziwne pytanie - co by było gdyby przy wentylacji mechanicznej naw.-wyw. postawić w domu kozę? Wiem że potrzebuje ona jak każdy powietrza - ale może jakiś kanał odsuwany na okazję odpalania kozy?

Lookita
25-09-2009, 20:00
Czasami ,zastanawiam sie,jak dziala w takich warunkach odkurzacz centralny...NIe czuje roznicy,gdy dziala,a przeciez ciagnie pow. z wnetrza domu i wywala out...Pewnie trzeba by obliczy ilosc m3 pow. ,jakie zje koza,a jakie co....U mnie,nie wplywa to odczuwalnie na komfort wnetrza,ale pewnie zaburza caly uklad....mowie ,o co.....

lakusz
25-09-2009, 22:26
ja chyba zrobię tak że rurę od dgp wpuszczę do rury od went.mech. która pobiera powietrze z zewnątrz ale za rekuperatorem czyli powietrze z dgp od razu będzie wpadać do pokoi

dobrze by było zrobić też jakiś trójnik aby w lato powietrze z dgp puścić np do kanału wentylacyjnego (kominy mam, a kanały went. będą zaślepione). W końcu w lato też chciałoby się odpalić kominek bez robienia z domu piekarnika

w lecie kominek ? przy temperaturze +25, +26 st nawet mi to do głowy by nie przyszło :(

lakusz
25-09-2009, 22:27
hej,
mam do Was pytanie - zdecydowalismy na wentylacje mechaniczna z rekuperatorem i wzwiazku z tym chcemy zrezygnowac z komina w ktorym mialyby byc kanaly wentylacji grawitacyjnej i wywiewek dachowych, czy ktos z Was juz cos takiego robil i wie jak wyglada sprawa odbioru w urzedzie? Przepisy nie mowia o tym jednoznacznie wiec podejrzewam ze kazdy urzad moze to zinterpretowac po swojemu.
Ma ktos juz jakie doswiadczenia w tym temacie?

już o to pytałaś w innym wątku :) nie ma z tym najmniejszego problemu ! nie wierzysz to zadzwoń do swojego nadzoru budowlanego i zapytaj!

lakusz
25-09-2009, 22:30
Hej

Czy komuś udało się znaleźć materiał na filtry do reku, mi za niedługo się kończą wiec chciałbym sobie już sam wykroić ....

adam_mk
26-09-2009, 08:41
Szukaj "tkanina filtracyjna" (google)
Ktoś prowadzi, bo całe ary stosowane są powszechnie w wielu ciągach technologicznych.
W markecie nie będzie, bo to jakby bardziej specjalizowany rarytas...
Adam M.

SUSPENSER
26-09-2009, 20:35
Hej

Czy komuś udało się znaleźć materiał na filtry do reku, mi za niedługo się kończą wiec chciałbym sobie już sam wykroić ....

Na razie znalazłem tylko EU3 w firmie HTS w Warszawie w cenie 13 zł/m2.

Kolejny namiar to sklep Solis:

http://www.sklep.solis-filtry.pl/index.php?cPath=2_48

Włóknina klasy EU4 kosztuje 12 zł / m2 netto + przesyłka 15 zł kurierem.

Lookita
26-09-2009, 20:45
Szukam w roznych miejscach,np. tu :
http://www.allegro.pl/item738304663_filtr_filtry_wloknina_do_urzadzen_do mowych.html
Do HTS nie chce mi sie jechac....Filtron,odpowiedzial,ale olal reszte zamowienia....

kuciar
27-09-2009, 01:11
Jestem na etapie projektowania domu ,do ogrzewania i cwu chce wykorzystac źródła odnawialne czyli PC i reku z cieklym GWC ale gdzies wyczytalem ze


Przy zastosowaniu pompy ciepła oraz rekuperatora nie opłaca się gruntowy wymiennik ciepła – duży koszt, a ocieplone lekko powietrze, obniża sprawność rekuperacji – mniejsza różnica w temperaturach.

gdzies na forum byl watek o przewadze cieklego GWC nad zwirowym czy rurowym GWC ...poza tym czy to stwierdzenie o obnizeniu sprawnosci jest....

adam_mk
27-09-2009, 08:37
Masz wątpliwości - to dobrze! :lol:
Przymierzasz się do tych instalacji - też dobrze!

Obejrzyj sobie kilka różnych.
Szczególną uwagą zwróć na wielkość wymiennika.
Potem przypomnij sobie, że mogą w nim wystąpić gradienty rzędu 40stC i więcej.
Jak zapuścisz na to bardzo wilgotne powietrze - może wymiennik zamarznąć.
Oblodzi się migiem.
Co potem?
Nieekologiczna grzałka kilka kW pędzona prądem?
Zawracanie Wisły kijem? (zawracanie strugi).
Czy może stan, gdzie nie dopuszczasz do stanu, w którym mogłoby "to" zamarznąć?

To teraz dobrze zdecyduj.
Adam M.

manieq82
28-09-2009, 16:15
która jest lepsza EU3 czy EU4 znaczy zbiera więcej zanieczyszczeń?

am76
28-09-2009, 23:42
Mam trochę dziwne pytanie - co by było gdyby przy wentylacji mechanicznej naw.-wyw. postawić w domu kozę? Wiem że potrzebuje ona jak każdy powietrza - ale może jakiś kanał odsuwany na okazję odpalania kozy?


Czasami ,zastanawiam sie,jak dziala w takich warunkach odkurzacz centralny...NIe czuje roznicy,gdy dziala,a przeciez ciagnie pow. z wnetrza domu i wywala out...Pewnie trzeba by obliczy ilosc m3 pow. ,jakie zje koza,a jakie co....U mnie,nie wplywa to odczuwalnie na komfort wnetrza,ale pewnie zaburza caly uklad....mowie ,o co.....

Odkurzacz ze względu na swoje 2kW zapewne ciągnie wszelakimi szczelinami ile wlezie. Koza takiego ciągu mieć nie będzie :(. O komfort się nie martwię (pod warunkiem że nie będzie się dymić jak w chacie góralskiej.

To jak - czy może ktoś coś wie jak do sprawy podejść? Wiem że powinna być zamknięta komora spalania ale te wszelakie cuda, cudeńska, kominki, piece są poprostu duże, drogie i co najgorsze brzydkie. Bardzo mi pasuje mała żeliwna koza np jotul albo dovre albo jakaś ze staroci. Bedzie idelana na kwietnik oraz wystarczająca do odpalenia 10 razy w życiu.

Przychodzi mi do głowy coś takiego, że robię zasuwę do komina, robię zasuwę do rury doprowadzającej powietrze - czy są może takie szczelne zasuwy? W trakcie palenia zasuwy trzeba otworzyć - czy wtedy będzie się chciało palić?

Bardzo będę wdzięczny za opinie w tej sprawie
Pozdrawiam, AM

kuciar
29-09-2009, 05:59
Masz wątpliwości - to dobrze! :lol:
Przymierzasz się do tych instalacji - też dobrze!

Obejrzyj sobie kilka różnych.
Szczególną uwagą zwróć na wielkość wymiennika.
Potem przypomnij sobie, że mogą w nim wystąpić gradienty rzędu 40stC i więcej.
Jak zapuścisz na to bardzo wilgotne powietrze - może wymiennik zamarznąć.
Oblodzi się migiem.
Co potem?
Nieekologiczna grzałka kilka kW pędzona prądem?
Zawracanie Wisły kijem? (zawracanie strugi).
Czy może stan, gdzie nie dopuszczasz do stanu, w którym mogłoby "to" zamarznąć?

To teraz dobrze zdecyduj.
Adam M.

Pewnie ze sie zastanawiam, co temat i strona to inna opinia na ten temat ...poza tym wypowiedz typu:
Przy zastosowaniu pompy ciepła oraz rekuperatora nie opłaca się gruntowy wymiennik ciepła – duży koszt, a ocieplone lekko powietrze, obniża sprawność rekuperacji – mniejsza różnica w temperaturach.

dostalem od fachowcow z ecoway.pl
chetnie bym przeczytal jeszcze ta strone o cieklym GWC ale nie moge tego znalesc a mam ograniczony dostep do netu ....byl bym wdzieczny za podeslanie linka

Piczman
29-09-2009, 10:10
poza tym wypowiedz typu:
Przy zastosowaniu pompy ciepła oraz rekuperatora nie opłaca się gruntowy wymiennik ciepła – duży koszt, a ocieplone lekko powietrze, obniża sprawność rekuperacji – mniejsza różnica w temperaturach.

Ekonomia zastosowania gwc to jedno a ochrona wymiennika przed zamarznięciem to drugie. Dla mnie albo full opcja albo nic.
Zawsze można "tymi ręcami" zrobić i będzie tanio :wink:

Poczytaj jeśli o ten watek Ci chodzi :

http://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm

Pozdrawiam!

aniahubi
29-09-2009, 13:47
Mam trochę dziwne pytanie - co by było gdyby przy wentylacji mechanicznej naw.-wyw. postawić w domu kozę? Wiem że potrzebuje ona jak każdy powietrza - ale może jakiś kanał odsuwany na okazję odpalania kozy?


Czasami ,zastanawiam sie,jak dziala w takich warunkach odkurzacz centralny...NIe czuje roznicy,gdy dziala,a przeciez ciagnie pow. z wnetrza domu i wywala out...Pewnie trzeba by obliczy ilosc m3 pow. ,jakie zje koza,a jakie co....U mnie,nie wplywa to odczuwalnie na komfort wnetrza,ale pewnie zaburza caly uklad....mowie ,o co.....

Odkurzacz ze względu na swoje 2kW zapewne ciągnie wszelakimi szczelinami ile wlezie. Koza takiego ciągu mieć nie będzie :(. O komfort się nie martwię (pod warunkiem że nie będzie się dymić jak w chacie góralskiej.

To jak - czy może ktoś coś wie jak do sprawy podejść? Wiem że powinna być zamknięta komora spalania ale te wszelakie cuda, cudeńska, kominki, piece są poprostu duże, drogie i co najgorsze brzydkie. Bardzo mi pasuje mała żeliwna koza np jotul albo dovre albo jakaś ze staroci. Bedzie idelana na kwietnik oraz wystarczająca do odpalenia 10 razy w życiu.

Przychodzi mi do głowy coś takiego, że robię zasuwę do komina, robię zasuwę do rury doprowadzającej powietrze - czy są może takie szczelne zasuwy? W trakcie palenia zasuwy trzeba otworzyć - czy wtedy będzie się chciało palić?

Bardzo będę wdzięczny za opinie w tej sprawie
Pozdrawiam, AM
są kozy ze szczelnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz - zarówno Jotul, Dovre jak i parę innych (ale już droższych). Ja mam Dovre astro 3.

lakusz
29-09-2009, 17:49
Przychodzi mi do głowy coś takiego, że robię zasuwę do komina, robię zasuwę do rury doprowadzającej powietrze - czy są może takie szczelne zasuwy? W trakcie palenia zasuwy trzeba otworzyć - czy wtedy będzie się chciało palić?

Bardzo będę wdzięczny za opinie w tej sprawie
Pozdrawiam, AM

Na dojściu może być zwykła przepustnica wentylacyjna z uszczelką, ale na komin nic ciekawego nie znalazłem :(

Daj znać jak coś znajdziesz.

am76
29-09-2009, 20:28
są kozy ze szczelnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz - zarówno Jotul, Dovre jak i parę innych (ale już droższych). Ja mam Dovre astro 3.

Wiem, wiem ale tak jak pisałem - duże, drogie i co najgorsze ...
Szukam czegoś bardziej jak kwietnik, mały piecyk, np takie: wys. 65cm, szer 45cm, gł 35


Tutaj znalazłem coś ciekawego:
http://www.ewex.sk/?lg=4&s=1&c=2&p=10
ale niestety nie ma doprowadzenia powietrza.

Mały Mariusz
30-09-2009, 03:26
Hej

Czy komuś udało się znaleźć materiał na filtry do reku, mi za niedługo się kończą wiec chciałbym sobie już sam wykroić ....
Witam.
Mogę taki materiał odstąpić , akurat pracuję przy filtrach powietrza do samochodów i taki materiał mam w pracy duże ilości (materiał nie spełniający wymogów itp) mogę wziąść (nie ukraść :D ) za free.
Ja go układam pod kore wokół iglaków.
Jak coś to proszę pisać pw.

70waldek
04-10-2009, 14:32
Czy zmieniło się coś przez ponad pół roku w temacie rekuperatorów entalpicznych,bo do tej pory odradzano na tym forum żę drogie i nie sprawdzone.Czy ktoś może wypróbował taki reku ?Piczman przymierzał się do czegoś takiego

zebacz
08-10-2009, 12:18
[quote="flatronka"]witamy
Jakoś nie jestem przekonana do GWC mojemu przyszedł jeszcze jeden pomysł do głowy, tylko nie śmiejcie sie, może chłop ma rację. Mówił żeby przebić sie przez otwór w ścianie. Rurę podłączyć do DGP, ogrzane powietrze idzie rurą do reku no i później do ..... .
System ma swoje wady, reku bedzie podgrzewane, tylko wtedy kiedy bedzie nagrzane w kominku

[cut]

No cóż - przy wykonaniu takiego systemu sprawdziłbym jaką temperaturę maksymalną może wytrzymać rekuperator. Z tego co znalazłem na forum może być problem bo część wymienników w rekuperatorach jest wykonanych z plastiku i max dopuszczalna temp na taki wymiennik oscyluje w okolicach 50 st. C. Poza tym z tego co pamiętam ktoś pisał o innym patencie - wpięcie się z odprowadzeniem gorącego powietrza z kominka za rekuperatorem, natomiast ja rozważając podobny temat zastanawiałbym się nad pomysłem adama_mk który proponuje zebranie gorącego powietrza spod sufitu salonu za pomocą wywiewu i wrzucenie tego powietrza do rekuperatora - patent bezpieczny i myślę najrozsądniejszy (o ile go dobrze zrozumiałem). Pozostaje jedynie kwestia wyliczenia takiego wywiewu na salonie oraz jego wpływu (okresowego) na całą WM.

pozdr.
zebacz

rzirzi
08-10-2009, 12:45
Planuję właśnie u siebie zainstalowani reku, pisałem do rekuperatory.pl, ale albo mają za dużo pracy, albo im się nie chce, bo odpowiadają na jednego maila - kilka dni. Żenada. Możecie polecić jakąś solidną i uczciwą firmę, która zaprojektuje, sprzeda i zainstaluje cały system?

mr6319
08-10-2009, 14:02
U mnie bardzo szybki i treściwy kontakt dała Firma: Polski Komfort. NIestety nie wiem czy są w mairę kompetentni i czy robią jak należy. Narazie mam wstępną wycenę i jestem umówiony na spotkanie w realu.
Może ktoś ma wiedzę o ich realizacjach a co za tym idzie może dać im jakąś ocenę.
Polski komfort z Nadarzyna.

gniezniok
13-10-2009, 19:58
Witam
Wlasnie dostalem wycene z jednej firmy:
Reku Mitsubishi 350m3/h, materiały DEC, montaż - 15800 netto
lub na "innowacyjnym" orurowaniu Flexpipe Helios za 17300 netto

Dom 160m2 z poddaszem użytkowym. Czy to dobra cena?? Co wogole sadzicie o reku Mitsubishi?

pozdrawiam

piwopijca
14-10-2009, 14:17
Planuję właśnie u siebie zainstalowani reku, pisałem do rekuperatory.pl, ale albo mają za dużo pracy, albo im się nie chce, bo odpowiadają na jednego maila - kilka dni. Żenada. Możecie polecić jakąś solidną i uczciwą firmę, która zaprojektuje, sprzeda i zainstaluje cały system?

Mozesz uderzyc do ASK (http://www.ask-polska.com.pl) pod Krakowem -ja mialem ekipe montazowa polecona przez nich i centrale od nich.

Pzdr.

Eneash
16-10-2009, 23:22
Witam

Mieszkam od tygodnia w nowym domu
Mam rekuperator Bartosza Vena 3 z rozprowadzeniem ciepłego powietrza z kominka
Postaram się zeskanować schemat jak jest to u mnie podłączone.
Za całość zapłaciłem 16300
Przy rozprowadzeniu powietrza z kominka jest automatyczna przepustnica z czujką temperatury która otwiera się przy temp 25 stopni i zamyka przy temp 55 stopni Celsjusza. Nie można dać wyższej temperatury bo wentylatory wytrzymują 60 stopni.
Nie mam jeszcze centralnego bo czekam na gaz ale temperatura w domu jest w przedziale 18-22 stopnie. W dzień nie palimy bo pracjemy i nie ma nas w domku.
Na razie jestem bardzo zadowolony a komfort świeżego powietrza jest bezcenny.

Pozdrawiam

Piczman
17-10-2009, 08:42
adiqq, Pomieszczenie, w który będzie stał kocioł musisz odizolować "powietrznie" czyli wstawić drzwi z uszczelką i kanał wywiewny w kominie. Do tego zetka też powinna być!
Reszta może być z WM !

gniezniok
18-10-2009, 20:42
A czy prawda jest jak poinstrułował mnie pan kominiarz ze w kuchni MUSI byc wywietrznik jestli mamy kuchenke gazowa np. ?

Piczman
18-10-2009, 21:01
A co to jest ten "wywietrznik" ? :roll:

Jeśli w kuchni masz gaz to musi byc komin a w nim kanał wywiewny !
Ja mam płyte indukcyjną i problemu takiego nie mam :D

gniezniok
18-10-2009, 21:18
A wywietrznik to niby nie kanał wywiewny? Zdaje sie że tak sie potocznie mówi...
O to mi własnie chodzi - chcemy miec gaz a nie płyte wiec pytam...

Piczman
18-10-2009, 21:22
A reszta domu to będzie WM że pytasz ?
Jeśli tak to chyba drzwi uszczelkowe i rozszczelnione okno, do tego trzeba by uwzględnic w projekcie ogrzewania większe straty w tym pomieszczeniu!

gniezniok
18-10-2009, 21:48
Tak, planujemy rekuperator wiec zdziwilem sie choc wydaje sie to logiczne ze awaryjny wywietrznik musi byc dla kuchenki. Czyli jak w koncu? Trzeba bedzie ten komin od pietra ciagnąć? Mamy chate z uzytkowym poddaszem...

Piczman
18-10-2009, 21:55
Nie wiem na jakim etapie budowy jestes ale jesli nie masz jeszcze ścian to możesz taki kanał w ścianie schowac coby nie było widac że komin a nad poddaszem rurą spiro do kominka w dachu, chyba taniej będzie,,,

Tak, musisz zrobic wywiew, nie dla przepisów tylko dla własnego bezpieczeństwa !

romano78
19-10-2009, 08:33
Witam wszystkich mam pytanie czy wpinając kominek do głównego przewodu nawiewnego w wentylacji mechanicznej projektant powinien o tym wiedzieć ,czy mu to potrzebne do obliczeń.
Ps.Piczman dzięki za namiary :wink:

Piczman
19-10-2009, 08:36
wpinając kominek do głównego przewodu nawiewnego w wentylacji mechanicznej projektant powinien o tym wiedzieć ,czy mu to potrzebne do obliczeń.

Zależy co oblicza, jeśli WM to nie musi bo robi wentylację, nie mylić z ogrzewaniem :o

Zonzi
19-10-2009, 11:34
Powinien wiedziec projektant bo powinien wstawic przepustnice / zawor zwrotny jak tam zwal zeby temp z kominka nie poszla na reku. Inaczej pozegnaj sie z gwarancja.

Taka sama przepustnica powinna byc na dolocie z kominka.

Piczman
19-10-2009, 12:23
romano78 zastanów się jeszcze nad tym, użytkuje swój dom i widzę że jakiekolwiek dogrzewanie powietrza nawiewanego to zły pomysł .
Zaprojektuj ogrzewanie i wentylacje tak aby nie łączyć jednego i drugiego!
Strumień wentylowanego powietrza jest zbyt mały żeby mógł coś ogrzać!
Było !
Dogrzewać to można ale przed reku przy pomocy GWC, wtedy są duże korzyści !
Ewentualnie daj wywiew w pobliżu kominka ale to też wydaje mi się nie potrzebne!
Zrobisz jak uważasz, powodzenia !

piwopijca
19-10-2009, 12:32
Wystarczy ze w salonie bedzie wywiew a on juz zalatwi sprawe rozprowadzenia cieplego powietrza z kominka po domu
Nie bedzie to w zbyt duzym stopniu ale raczej liczylbym na duzy odzysk podczas usuwania owego ogrzanego powietrza z domu za pomoca rekuperatora

Pzdr.

SUSPENSER
19-10-2009, 20:30
Tak, planujemy rekuperator wiec zdziwilem sie choc wydaje sie to logiczne ze awaryjny wywietrznik musi byc dla kuchenki. Czyli jak w koncu? Trzeba bedzie ten komin od pietra ciagnąć? Mamy chate z uzytkowym poddaszem...

Ja mam płytę gazową zasilaną z butli i mam w kuchni wyciąg WM.

Kominiarze przy odbiorze sprawdzali tylko went. grawitacyjną w kotłowni i popatrzyli czy są anemostaty nawiewne i wyciągowe w reszcie pomieszczeń.

Najlepiej przedzwoń do lokalnej firmy kominiarskiej, bo to oni będą odbierać.

romano78
19-10-2009, 21:50
Rzeczywiście było gdzieś o tym o tz.czapie ciepłego powietrza nad kominkiem to w takim razie dam wywiew nad kominkiem lub obok zresztą kominkiem planuje grzać sporadycznie wieczorami dla nastroju i może będzie miał mniej watów niż powinien zeby nie przegrzewać bo będzie podłogówka w całym domu a jak wiadomo jest ona dosyć bezwładna.

Mam jeszcze jedno pytanie gdzie umieścić rekupurator od dawna planowałem na strychu ale czy w nocy nie będzie go słychać bo pod nim będą sypialnie a może w piwnicy mam taką małą pod kotłownią około 20m2 tylko ze w piwnicy będzie problem ze skroplinami trzeba by pompkę.

clontraf
20-10-2009, 10:12
Planuję właśnie u siebie zainstalowani reku, pisałem do rekuperatory.pl, ale albo mają za dużo pracy, albo im się nie chce, bo odpowiadają na jednego maila - kilka dni. Żenada. Możecie polecić jakąś solidną i uczciwą firmę, która zaprojektuje, sprzeda i zainstaluje cały system?

A gdzie budujesz? W jakim regionie?

Pozdrawiam

SUSPENSER
20-10-2009, 17:19
Mam jeszcze jedno pytanie gdzie umieścić rekupurator od dawna planowałem na strychu ale czy w nocy nie będzie go słychać bo pod nim będą sypialnie a może w piwnicy mam taką małą pod kotłownią około 20m2 tylko ze w piwnicy będzie problem ze skroplinami trzeba by pompkę.

Ja mam centralę w garażu i w nocy gdy nie domknę drzwi (Porta metalowe izolowane wełną) to słychać szum na korytarzu w całym domu, więc nad sypialnią raczej bym nie ryzykował, bo potem może się okazać, że będzie ją słychać.

Co do skroplin to zrób GWC i jeśli będzie dobry reku to nie będzie problemu ;-)

20 m2 to mała piwniczka :o ?

romano78
20-10-2009, 22:10
Naprawdę jest taka możliwość ze nie będzie skroplin :o gwc planuje glikolowe z niego też chyba będzie sporo skroplin?

robdk
21-10-2009, 07:24
Naprawdę jest taka możliwość ze nie będzie skroplin :o gwc planuje glikolowe z niego też chyba będzie sporo skroplin?

Skropliny zawsze będą. Jedynie przy GWC nie zamarzną na wymienniku ograniczając jego wydajność co jest dość kłopotliwe i mogące uszkodzić wymiennik.

mery26
21-10-2009, 07:28
Skropliny zawsze będą.
przy wymienniku np. obrotowym nie będą

robdk
21-10-2009, 08:06
Skropliny zawsze będą.
przy wymienniku np. obrotowym nie będą

Zawsze przy wymianie termicznej jest skraplana para wodna. Przy wymienniku obrotowym skropliny zostaną odwirowane i nie będą zalegać na lamelach, przez co nie ma zagrożenia ich zamarznięcia.
Niemniej jednak skropliny są.

Piczman
21-10-2009, 08:24
Skropli się na gwc a potem w reku !

Ja nie zrobiłem jeszcze odprowadzenia skroplin i wchodzę kiedyś a cała kotłownia zalana :-?
Jeśli temp. na zewnątrz jest niższa niż +6/+8 C to zaczyna się lać !Co będzie przy mrozach? Dojdzie gwc i wiadro dziennie jak nic!
Ale odprowadzić to chyba możesz te skropliny !?
Jaki masz strop powiedz, u mnie reku stoi na parterze,sypialnia jest co prawda w przeciwległym końcu domu ale nawet w kuchni ( 3m od kotłowni) nic nie słychać!
Jak już pisałem gdzieś słyszę każde załączenie sie lodówki a reku nie słychać !!!
I wcale nie mam super cichej i nowoczesnej centralki, to Dospel Economic 120 za 3 kafle :wink:

Zonzi
21-10-2009, 11:11
U mnie slychac centrale w sypialni przez 2 sciany z silki 8 cm i 5 cm welny ... Jakies takie rezonanse sie tworza ze slychac nawet na 2 biegu.
Reku Storkair 550 BFB

mery26
21-10-2009, 11:59
Przy wymienniku obrotowym skropliny zostaną odwirowane i nie będą zalegać na lamelach, przez co nie ma zagrożenia ich zamarznięcia.

nic tam nie jest odwirowane-wymiennik obraca się wolno celem skutecznego "przekazania energii"-to nie pralka.
faktycznie para wodna "osiądzie" na zimnej części wymiennika i wyparuje podczas ogrzewania powietrza nawiewanego. Zatem nie ma potrzeby odprowadzania kondensatu.
Nie mam GWC i nawet przy -22* reku pracował.

adam_mk
21-10-2009, 19:47
"nawet przy -22* reku pracował."
No!
Tylko JAK! :lol:

"wchodzę kiedyś a cała kotłownia zalana..."
"wiadro dziennie jak nic!"

No, to Ci humor poprawię! :lol:

SPRÓBUJ TO WIADRO ODPAROWAĆ!!!
WIESZ JAKI TO KOSZT?

No, to tyle właśnie zawróciło do domku...
Tyle co najmniej, było oszczędności...
Adam M.

romano78
21-10-2009, 20:25
Chcąc dać rekupurator w piwnicy muszę i tak puścić główne dwa przewody na strych , ze strychu dopiero muszę to poprowadzić pionami do poszczególnych pomieszczeń na parterze obok kominów i zabudować płytami gipsowymi innej możliwości nie ma bo dom już wytynkowany a nie chciałbym pruć za dużo
Jeśli chodzi o wyrzutnie i czerpnie to w piwnicy też byłby problem piwnica mała około15 m2 a te przewody za blisko siebie też raczej nie powinny być a najlepiej jeśli są co najmniej po przeciwnych stronach budynku a chcąc tak zrobić jeden przewód musiałbym puścić przez salon lub pokój.
jeśli dam rekupurator na strychu to czerpnia i wyrzutnia wyjdą w ścianach szczytowych po przeciwnych stronach w prostych odcinkach i bez żadnych kolanek jeśli chodzi o wyrzutnie to plus jeszcze taki ze będzie bardzo wysoko i nikt mi tam jakiegoś usypiacza nie wpuści ,rurę kanalizacyjną mam już na strychu tak więc problem skroplin też odpada strop na strychu mam z belek drewnianych między belkami bedzię wełna ewentualnie pod rekupuratorem i nagrzewnicą od gwc styropian w razie przecieku lub folia nad wełną
Sumując dając go na strychu mam plusy takie:

1)odpada około 16mb rury pewnie fi 160i co najmniej cztery kolanka90stopni
2)brak kolan na wyrzutni i czerpni
3)czerpnia bardzo wysoko
Minusy:
1)nagrzewnica glikolowa na strychu potrzebna mocniejsza pompka
2)hałas, to największy problem może czymś obłoże ten rekupurator

Tak więc zdecydowałem wszystko przemawia za strychem
Pozdrawiam i proszę o opinie :wink:

SUSPENSER
21-10-2009, 21:10
Jeśli chodzi o wyrzutnie i czerpnie to w piwnicy też byłby problem piwnica mała około15 m2 a te przewody za blisko siebie też raczej nie powinny być a najlepiej jeśli są co najmniej po przeciwnych stronach budynku a chcąc tak zrobić jeden przewód musiałbym puścić przez salon lub pokój.


Dlaczego nie mogą być te przewody blisko siebie - bo się ciepło między nimi wymieni czy co ?

U mnie na strych z centrali w garażu idą obok siebie i sobie nie przeszkadzają :wink:

Dlaczego chcesz koniecznie GWC glikolowy, a nie rurowy czy żwirowy (mniej awaryjne i dodatkowego prundu nie żrą) ?

Co do dyskusji o skroplinach to konstruktor Nikol uparcie twierdzi, że z ich kilkuletnich doświadczeń z Bartoszem i żubrem (Nikol to żubr pod inną nazwą) wynika, że przy GWC rurowym nie zbierały się żadne skropliny i dlatego przestali montować króćce spustowe w tym zestawie (mam nawet taki bo był w osprzęcie do centrali, ale ekipa go nie zamontowała bo twierdzili to samo co konstruktor).
Z tego co pamiętam to coś tam wspominali o parze przesuszonej.

A może ktoś z Was ma żubra lub Bartosza i GWC i sprawdzał czy pojawiają się skropliny do spuszczania ?

romano78
21-10-2009, 21:32
Żle mnie zrozumiałeś :lol: :lol: :lol:
Nie chodzi o przewody tylko o czerpnie i wyrzutnie na ścianie chodzi o to aby czerpnia nie zasysała powietrza z wyrzutni gdybym zrobił tak jak ty rekupurator w piwnicy i wszystkie cztery przewody poprowadził na strych to opory chyba by były z dwukrotnie większe Pozdrawiam :wink:

Eneash
21-10-2009, 21:34
SUSPENSER

Ja mam Bartosza Vena 3 i u mnie rzeczywiście jest dużo skroplin ok 10l na dwa dni.
Instalator twierdzi że to normalka przy nowym budynku i pewnie jeszcze mam dużo wilgoci technologicznej.

Co do hałasu to Bartosza można ustawiać co 10% przy maksymalnej pracy słychać szum a mam go nad poddaszem przy 50% nic nie słychać nawet w nocy, chociaż teraz ustawiam na 30%.

Eneash
21-10-2009, 21:36
Zapomniałem dodać ja nie mam gwc przynajmniej na razie :lol:

romano78
21-10-2009, 21:56
Jeśli chodzi o gwc to się obawiam ze jednak w rurowcu może się coś zagnieżdzić jeśli chodzi o nagrzewnicę to raczej nie ma takiej możliwości druga sprawa jeśli zrobię rurowca powiedzmy100m będą potrzebnę dwa kolanka 90stopni w domu bo trzeba go poprowadzić na strych a na zewnątrz to co najmniej kilka bo powierzchnia wolna która mi została to około 100m2 chyba że jakaś giętka rura tak czy siak opory spore wentylatory chyba będą żreć więcej prądu, przy nagrzewnicy chyba te opory są znikome tak więc bilans energetyczny chyba się wyrównuje. :wink:

gniezniok
21-10-2009, 22:09
Pytanko - jakich używacie kuchenek mając w domu reku? Gazowych czy płyt indukcyjnych? My chcielibysmy gazową jednak slyszalem ze trzeba zrobic wywiew nad nia...

pozdrawiam

SUSPENSER
22-10-2009, 06:06
Jeśli chodzi o gwc to się obawiam ze jednak w rurowcu może się coś zagnieżdzić jeśli chodzi o nagrzewnicę to raczej nie ma takiej możliwości druga sprawa jeśli zrobię rurowca powiedzmy100m będą potrzebnę dwa kolanka 90stopni w domu bo trzeba go poprowadzić na strych a na zewnątrz to co najmniej kilka bo powierzchnia wolna która mi została to około 100m2 chyba że jakaś giętka rura tak czy siak opory spore wentylatory chyba będą żreć więcej prądu, przy nagrzewnicy chyba te opory są znikome tak więc bilans energetyczny chyba się wyrównuje. :wink:

O zagnieżdżaniu było już kilka razy wałkowane - jeśli nie jesteś pewien przedzwoń do okolicznego montażysty central, który wykonuje rurowce i poproś o kontakt z jakimś użytkownikiem, który ma taki od kilku lat, po czym przekonaj się sam.

Na zewnątrz nie potrzebujesz kolanek jeśli zrobisz takiego rurowca jaki ja mam - patrz wcześniejsze posty - wtedy też z piwniczki na zewnątrz wypuszczasz tylko wyrzutnię.

Jak dasz tak jak jest u mnie 6 rur fi 125 równolegle to opory też będą znikome i na 100% układ glikolowy z pompką będzie brał dużo więcej prądu niż wentylatory z powodu dodatkowych Pa oporów, a poza tym jest droższy w budowie i bardziej awaryjny.

Gniezniok - ja mam płytę gazową na butlę a wywiew po drugiej stronie kuchni - tak wykonałą to firma z doświadczeniem, a kominiarze nie mieli uwag.

akarolak
22-10-2009, 08:43
Witam,
Mam pytanie odnośnie porównania/oceny ofert na reku- mam 2 oferty:
1- z centrala centrala (Mistral600GEO) 26 000
2- z centrala BERLÜF SELEN500) 24 000
3 - z centralą Aeris CA 550 ERV EASE 38000
do tego GWC płytowy za 15 000
ceny w szczególności GWC wydają mi się zawyżone? ponadto skąd różnica ponad 10 t. na centrali Aeris i Mistral- czy to sa faktycznie urządzenia innego standardu

tomek131
22-10-2009, 10:15
Prosiłem pewną znajomą z forum o wypowiedż w tym miejscu,bo jeśli dobrze zrozumiałem założyła rekuperator i nie widzi żadnych oszczędności.Wentylacja czy raczej wymiana powietrza w stosunku do went.grawitacyjnej jest zdecydowanie częstsza i całe oszczędności idą na częstą wymianę powietrza.Plus koszt prądu.Efekt żaden.Jeśli dobrze zrozumiałem.Nie zdziwiłbym się szczerze mówiąc- jest moda na energooszczędność są i produkty pod tą modę.Jak zawsze :lol:
A i komfortem to bym tego nie tłumaczył.Cały świat od setek lat ,żyje w oparciu o went grawitacyjną i żyję , nikt z tego powodu nie umarł.Wręcz przeciwnie.Ludzie dawniej byli zdrowsi niż obecnie.Jeśli ktoś chce dbać o zdrowy tryb życia to niech najpierw zajmie się produkcją żywności na wŁasne potrzeby(tu wpływ na zdrowie będzie setki razy większy) a póżniej zmieni wentylację grawitacyjną na wentylację mechaniczną.Porównanie do klimy w aucie też jest nietrafione.Tak więc tylko aspekt ekonomiczny chciałbym rozpatrzeć.Niby było , ale .....
P.S Dom znajomej to nowy dom Praefa plus Legalett

seba_x
22-10-2009, 10:23
P.S Dom znajomej to nowy dom Praefa plus Legalett

jeśli nowy to jakim cudem wie że nic nie oszczędza ? czy miała w tym domku najpierw went. grawitacyjną a potem reku ? jeśli tak to może nie zatkała kanałów od grawitacyjnej ?

piwopijca
22-10-2009, 11:35
Jesli zalozyla reku dopiero niedawno to raczej oszczednosci nie stwierdzi zbytnich :lol:
Jak wspomniano wczesniej, zeby stwierdzic oszczednosci wymierne trzeba by do czegos porownac. Jesli byl okres cieplejszy i wowczas pracowala grawitacyjna a w okresie zimnym juz mechaniczna i "koszty" wyszly podobne to oznacza ze sie oplacalo zakladac reku. Moze ma kiepska centrale albo na prad zmienny -pradozerna lub faktycznie nie zaslonila kanalow grawitacyjnych.

Pzdr.

Piczman
22-10-2009, 12:26
tomek131 piszesz jak byś tu wpadł na chwilę z innego forum !

Nic nie wiesz, nie rozumiesz a najgorsze jest to że nie chcesz zrozumieć !

Było ! :lol:

tomek131
22-10-2009, 15:26
Bardzo chcę zrozumieć bo miałem zamiar robić reku.Tylko to w mojej ocenie wygląda tak - nastała pewna moda (mam nawet taką teorię ,że następna hossa na gieldzie tak jak np kiedyś była internetowa tak teraz będzie związana z energią odnawialną,rozwiązaniami energooszczędnymi itp).Wszyscy chcą być energooszczędni,dbający o środowisko itp itd.Występuje nagle wielki popyt na tego rodzaju rozwiązania, a jako,że natura nie znosi próżni natychmiast pojawia się odpowiedz na ten popyt w postaci podaży solarów,pomp ciepła, rekuperatorów,odzysków ciepła ze wszystkiego, gwc itp , itd.Pytanie ile w tym sensu ekonomicznego a ile mody i marketingu.I wcale nie jest to takie oczywiste, bo czytałem tyleż wyliczeń udowadniających skuteczność solarów,pomp ciepła rekuperatorów i tym podobnych co i analiz zupełnie odwrotnych twierdzących ,że to nie zwróci się nigdy lub zanim się zwróci będzie wymagało wymiany na nowe i tak wkoło.
A dodatkowo ile kolejnych urządzeń do serwisowania , stwarzania problemów swym działaniem-nawet tutaj widać ile problemów ludzie mająw tym wypadku z rekuperatorami

Piczman
22-10-2009, 15:34
Ja nie chcę być ekologiczny tylko mieć tanio a to co nazywasz moda jest wynikiem rozwijającej sie technologii budowania !

A solary ? Mam takie samo zdanie co Ty! Identyczne :wink:

tomek131
22-10-2009, 21:10
Ja też chce mieć tanio.Argumenty-komfort,oddychanie itp mnie nie interesuje.Po prostu.Mój komfort , moje oddychanie (całe życie w grawitacji i mam się dobrze).Pytanie czy jest tanio.Jedni zapalczywie twierdzą ,że tak inni ,że nie

am76
22-10-2009, 22:10
Ludzie dawniej byli zdrowsi niż obecnie.
Ludzie zdrowi są teraz. Średnia życia cały czas rośnie a ostatnio nawet bardzo szybko rośnie. Ponoć za 50 lat mamy zyć średnio prawie 100lat.

mr6319
23-10-2009, 07:14
tomek131 napisał:

Ja też chce mieć tanio.Argumenty-komfort,oddychanie itp mnie nie interesuje.Po prostu.Mój komfort , moje oddychanie (całe życie w grawitacji i mam się dobrze).Pytanie czy jest tanio.Jedni zapalczywie twierdzą ,że tak inni ,że nie
I w tym momencie powinieneś zapomnieć o wszelkich rekuperacjach, GWC, solarach itp, itd.
Bo:
Rekuperator i GWC to komfort oddychania,
a cała reszta to ekologia - i ichodzi w tym o to, że nia ma ci się zwrócić ta inwestycja - bo na zwrot nie masz najmniejszych szans (oszczędności w użytkowaniu owszem).
Ta inwestycja ma spowodować, że będziesz mieszkańcem ziemii, który zużyje mniej elektrycznosci, pobierze mniej gazu, zużyje mniej węgla, drzewa, wody. Takie przykłady można by mnożyć.
Jeżeli nie chesz to tak jak wyżej - zapomnij i nie mąć innym w głowach.
Pozdrawiam serdecznie.

tomek131
23-10-2009, 08:09
I to jest dobra,szczera odpowiedz,nie ma szans na zwrot z inwestycji w postaci rekuperatora i went.mech.Komfort.Kumam

Piczman
23-10-2009, 08:20
Są jeszcze przypadki że reku z gwc są tańsze niż budowa i wykończenie kominów wentylacji grawitacyjnej !

U mnie koszt tych instalacji to ok. 8 tyś zł ! Oczywiście policzyłem,zaprojektowałem i wykonałem wszystko sam !Gdybym powierzył to firmie instalatorskiej to koszt przekroczył by 20 tyś zł !

Jeśli się ktoś czuje na siłach i ma chęć na dom energooszczędny za niewielkie pieniądze to chętnie doradzę :wink:

adam_mk
23-10-2009, 08:54
Oj tomek131 !
"nie ma szans na zwrot z inwestycji w postaci..."
WCALE nie masz racji! :lol:
Ale...
Prawdą jest, że nie każdy ma szansę na zwrot....

Dla mnie koszt wentylacji z odzyskiem ciepła dla 2 piętrowej budy, solarów w ilości 160m2, ze 3 pomp ciepła i własnej elektrowni to koszt materiałów.
Głównie z odzysku.
Grosze!
Za "klocki" do pompy ciepła dla tej budy na razie wydałem 600zł, a mam praktycznie komplet! :lol: :lol: :lol:

TO FORUM dowodzi, że jest wiele osób, które po dogłębnym poznaniu zasad, jakie rządzą tymi przemianami, podejmuje trud ich budowy "tymi recami" i wychodzi im często lepiej, niż przy zastosowaniu rozwiązań oferowanych komercyjnie!
Chwała Wam Forumowicze!
Nie jesteśmy skazani wyłącznie na to, co oferują nam w marketach czy hurtowniach.
To my podejmujemy decyzje!
Wolno nam!

Jedni sobie robią - a inni kupują.
Jak z autkiem. Znam ludzi, co jeżdżą "maluchem".
Kiedy się zwraca jakieś wypasione Subaru czy Leksus?

Adam M.

tomek131
23-10-2009, 15:26
Ale ja Adamie niestety ani czasu ani zdolności takich nie posiadam,tak więc musiałbym się zdać na kompletną instalację i rozumiem ,że wtedy rekuperacja się nie zwróci.Interesuje mnie aspekt wyłącznie ekonomiczny.

adam_mk
23-10-2009, 16:29
Mnie też :lol:
Piszę wyraźnie - mnie się zwróci w jakie 2 lata.
Wiem, że nie wszyscy tak mają.
Generalnie:
Koszt tego ewidentnego komfortu jest dla Ciebie nieakceptowalny przy posiadanych możliwościach.
Oczywiście, świadomie godzisz się na standart niższy...
Adam M.

tomek131
23-10-2009, 19:56
Akurat w tym wypadku nie specjalnie chodzi o możliwości,raczej o to żeby ktoś nie wcisnął mi drogiego kitu.Tak już mam.Może za dużo we mnie wyznania spiskowej teorii dziejów ,że uważam różne nowinki jako marketingową odpowiedz na daną modę sprzedawaną z 400procentowym narzutem.Podobne wątpliwości mam co do Legalettu i PRAEFY nad którymi się zastanawiam i pewnie paru wkurzam na tamtejszym wątku (chyba nawet Henoka ,którego szanuję za posiadaną wiedzę)ale nie znoszę marketingu, szczególnie na takich dobrych i pomocnych forach jak to

adam_mk
23-10-2009, 21:48
Widzisz, tylko ja sobie to sam policzyłem i robię, bo w pełni rozumiem, CO policzyłem.
To tylko fizyka. Proste przemiany jednej postaci energii w inną.
To nie moda czy marketing. To naprawdę jest, działa i da się zrobić DOBRZE.

Słoneczko realnie podsyła nam na 1m2 od kilku (nocą) do 1000W energii w postaci promieniowania (widzialne i podczerwień, nadfioletu tyle, co nic).
Takie roślinki, na ten przykład...
Zobacz jak sobie radzą! A do marketu nie latają po byle co...
Bywa, że po 100 lat sobie radzą albo i blisko 100 meterków sobie wyrastaja (sekwoje).
Policz sobie powierzchnię swojego dachu.
Masz darmowe X kW przez sporo godzin!
Zima tu nie ma nic do gadania! Liczy się tylko długość dnia.

JAK z tym bogactwem potrafisz sobie radzić? :lol: :lol: :lol:

Ja mam sporą budę i w takim stopnia, w jakim mi się uda podepnę ją pod to słoneczko...
Od byle zielonego badyla lepszy nie będę, ale najgorszy też nie! :lol:

Rozumiem, że nie chcesz brać drogo od szarlatana jakiegoś...
Zrób się "znajacym"! Wejdź w to!
Nie trudne to.
Spokojnie ocenisz CO usiłują Ci sprzedać i za ile.
TO Twoja potencjalna moc na tym rynku.

Adam M.

am76
23-10-2009, 22:04
Ale ja Adamie niestety ani czasu ani zdolności takich nie posiadam,tak więc musiałbym się zdać na kompletną instalację i rozumiem ,że wtedy rekuperacja się nie zwróci.Interesuje mnie aspekt wyłącznie ekonomiczny.

Policz jeszcze dokładnie to wszytko. Tradycyjna wentylacja też nie jest za darmo. Nawet za dziury w oknach trzeba przecież zapłacić. Może da się z jakiegoś komina/kominka zrezygnować. Możesz zmniejszyć moc swojego ogrzewania, prawdopodobnie o jakieś 2kW.

Pewne rzeczy są całkowicie zbyteczne - programatory, GWC, automatyczne coś tam .... wtedy cena bedzie bliższa 15 tyś a nie 20 tyś

Jak to wszystko uwzględnisz, a wentylatory bedą zjadać mało prądu to może Ci się to nawet po 10-ciu latach zwrócić.

No i te komary w lecie ...

Pozdr
AM

tomek131
24-10-2009, 19:35
Ja wszystko wiem , ale u mnie firma od a do z.Planuję budowę 120-130m parterówkę lub 130-140 z poddaszem

adam_mk
24-10-2009, 19:57
:roll:
Acha!
Kazałeś dom!
Teraz czekasz na to, co im wyjdzie? :o
:lol: :lol: :lol:
Adam M.

tomek131
24-10-2009, 22:05
Mówiłem o wentylacji ,że firma od a do z , ale w sumie daleki od prawdy nie jesteś bo od domu jako całości podobnie.Natomiast chce przygotować gotową koncepcję, wybrać wykonawce, przygotować kasę i niech się dzieje

gosciu01
24-10-2009, 22:38
Mówiłem o wentylacji ,że firma od a do z , ale w sumie daleki od prawdy nie jesteś bo od domu jako całości podobnie.Natomiast chce przygotować gotową koncepcję, wybrać wykonawce, przygotować kasę i niech się dzieje


Akurat w tym wypadku nie specjalnie chodzi o możliwości,raczej o to żeby ktoś nie wcisnął mi drogiego kitu.Tak już mam.Może za dużo we mnie wyznania spiskowej teorii dziejów ,że uważam różne nowinki jako marketingową odpowiedz na daną modę sprzedawaną z 400procentowym narzutem.Podobne wątpliwości mam co do Legalettu i PRAEFY nad którymi się zastanawiam i pewnie paru wkurzam na tamtejszym wątku (chyba nawet Henoka ,którego szanuję za posiadaną wiedzę)ale nie znoszę marketingu, szczególnie na takich dobrych i pomocnych forach jak to


W dzisiejszych czasach kapitalizmu ( eurosocjalistycznego ) wartość pracy wycenia rynek.
Dziwisz się, że chcą cię oskubać, m.in. marketingowcy.
Albo wiesz jak coś zrobić i robisz to sam, albo płacisz za czyjś wkład w Twoje przyszłe dobro.
Możesz ugotować kompot z jabłek z własnego sadu, albo kupić redbulla.


A Ty skąd bierzesz pieniądze, bo chyba ich nie drukujesz ? 8)

tomek131
25-10-2009, 09:27
Wszystkiego nie sposób samemu robić.Wszystko musi się kręcić niech więc każdy robi to co potrafi , ja tylko staram się zabezpieczyć,żeby nie zrobił mi ktoś czegoś czego zrobić nie potrafi bądż ktoś nie wcisnął mi czegoś z 400procentowym narzutem tylko dlatego ,że taka obecnie zrobiła się moda.I tyle.Nie każdy musi być murarzem ,żeby dobrze i za rozsądną cenę wybudować sobie dom i nie dać się nabrać

adam_mk
25-10-2009, 18:23
A cieszysz się, jak Ci się uda zrobić Twoją robotę z 400% narzutem?

No, to oni też! :lol:

Adam M.

zukow2
25-10-2009, 20:09
proszę o poradę:

mam rekuperator BRINK RENOVENT HR400.
Rozpoczynam dopiero uzytkowanie, jednak zanim włączyłem go zauważyłem ,że wokół anemostatu -wyciągu -widać jakiś przeciek.Okazało się , że kanał w środku jest wilgotny.Samo urządzenie ma suche filtry.Kanały są dobrze zaizolowane.

skąd może być ta wilgoć?

napisałem to w osobnym temacie ale tu więcej fachowców zagląda:)[/i]

perm
25-10-2009, 20:14
proszę o poradę:

mam rekuperator BRINK RENOVENT HR400.
Rozpoczynam dopiero uzytkowanie, jednak zanim włączyłem go zauważyłem ,że wokół anemostatu -wyciągu -widać jakiś przeciek.Okazało się , że kanał w środku jest wilgotny.Samo urządzenie ma suche filtry.Kanały są dobrze zaizolowane.

skąd może być ta wilgoć?

napisałem to w osobnym temacie ale tu więcej fachowców zagląda:)[/i]
Skrapla się wilgoć. Na czymś zimnym. Widocznie izolacja niezbyt dobra albo gdzieś niepełna.

gniezniok
25-10-2009, 22:28
Duża prośba
Firma nakłania mnie na centrale Mitsubishi (podobno najbardziej ekonomiczne, 5 lat gwarancji) - jak Wasza opinia o nich?
- orurowanie FlexPipe (niby w pełni do czyszczenia, jakas niemiecka rewelacja) - co to za ustrojstwo?

pozdrawiam

kazka007
29-10-2009, 08:29
Ja też kontaktowałam się z nimi i dostałam od razu pełną ofertę + co jakiś czas maile z kolejnymi propozycjami i promocjami, w momencie kiedy się nie odzywałam - może to kwestia handlowca (ja kontaktuję się z p.Sylwestrem)... A z tego co się dowiadywałam ich urządzenia są mimo wyższej ceny najbardziej energooszczędne w eksploatacji i mają największa rzeczywistą sprawność, więc chyba zdecyduję się na nich.



Planuję właśnie u siebie zainstalowani reku, pisałem do rekuperatory.pl, ale albo mają za dużo pracy, albo im się nie chce, bo odpowiadają na jednego maila - kilka dni. Żenada. Możecie polecić jakąś solidną i uczciwą firmę, która zaprojektuje, sprzeda i zainstaluje cały system?

A gdzie budujesz? W jakim regionie?

Pozdrawiam

kazka007
29-10-2009, 08:48
Dlaczego chcesz koniecznie GWC glikolowy, a nie rurowy czy żwirowy (mniej awaryjne i dodatkowego prundu nie żrą) ?


Też zastanawiam się nad glikolowym i handlowiec twierdzi, że przy rurowym czy żwirowym też potrzebna będzie pompa do zassania powietrza, co przy np. 70mb rury nie będzie zadaniem łatwym. Koszty poboru prądu przy glikolu:

Zużycie prądu przy pracy GWC ComfoFound 300 = 40 W

Średni koszt 1 kW = 0,34 zł

Okres pracy urządzenia to ok. 5 miesięcy w roku(150 dni czynnej pracy)

Daje to nam koszt ….niecałe 49 złotych rocznie...

kazka007
29-10-2009, 08:52
układ glikolowy z pompką będzie brał dużo więcej prądu niż wentylatory z powodu dodatkowych Pa oporów, a poza tym jest droższy w budowie i bardziej awaryjny

Co masz na myśli pisząc, że bardziej awaryjny?

kazka007
29-10-2009, 10:08
Wszystkiego nie sposób samemu robić.Wszystko musi się kręcić niech więc każdy robi to co potrafi , ja tylko staram się zabezpieczyć,żeby nie zrobił mi ktoś czegoś czego zrobić nie potrafi bądż ktoś nie wcisnął mi czegoś z 400procentowym narzutem tylko dlatego ,że taka obecnie zrobiła się moda.I tyle.Nie każdy musi być murarzem ,żeby dobrze i za rozsądną cenę wybudować sobie dom i nie dać się nabrać

Tomku, złote słowa, ja też tak próbuję tylko ręce mi opadają ile rzeczy trzeba się dowiedzieć w temacie budowy i wszystkich instalacji i rozwiązań, żeby podjąć właściwą decyzję - im więcej czytam na forach tym mniej wiem, bo każdy inaczej ocenia wykonawców/producentów sprzętu. No ale mam nadzieję,ze się uda - też chcę dom energooszczędny :)

SUSPENSER
29-10-2009, 15:17
A z tego co się dowiadywałam ich urządzenia są mimo wyższej ceny najbardziej energooszczędne w eksploatacji i mają największa rzeczywistą sprawność, więc chyba zdecyduję się na nich.


Podaj proszę szczegóły, bo jeszcze ktoś gotów pomyśleć, że jesteś ich handlowcem :wink:

Przy jakiej wydajności ile pobiera prądu i jaka ma wtedy sprawność (najlepiej wklej jakąś charakterystykę) ?


Też zastanawiam się nad glikolowym i handlowiec twierdzi, że przy rurowym czy żwirowym też potrzebna będzie pompa do zassania powietrza, co przy np. 70mb rury nie będzie zadaniem łatwym.

Odpowiedz mu, że bzdury gada, bo daje się np. 6 x 25 mb rur (tzn. 6 równolegle w odpowiednich odstępach).
70mb to chyba bym musiał połowę ogrodu rozkopać :lol:


Zużycie prądu przy pracy GWC ComfoFound 300 = 40 W
Średni koszt 1 kW = 0,34 zł

Qrcze u mnie licząc wszystkie składowe prąd jest po 0,48 zł za 1kWh - gdzie masz tak tanio ???


Okres pracy urządzenia to ok. 5 miesięcy w roku(150 dni czynnej pracy)
Daje to nam koszt ….niecałe 49 złotych rocznie...

Dlaczego tylko 5 miesięcy - u mnie pracuje na stałe, a praktycznie potrzebny jest przez co najmniej 10 miesięcy (a u mnie to już 140 zł - może niewiele, ale za co warto tu dodatkowo płacić ?).

Niech handlowiec poda Ci które to miesiące wg niego :wink:


Co masz na myśli pisząc, że bardziej awaryjny?

Jest w nim więcej części, które się zużywają i psują (np. pompa, wymiennik ciepła).
Może się też zdarzyć wyciek glikolu, trzeba go co jakiś czas wymieniać itp.

Napisz nam też ile kosztuje ten glikolowy z montażem i bez.

Pozdrawiam i życzę dobrych wyborów :wink:

KrzysztofLis2
29-10-2009, 17:42
Odpowiedz mu, że bzdury gada, bo daje się np. 6 x 25 mb rur (tzn. 6 równolegle w odpowiednich odstępach).
70mb to chyba bym musiał połowę ogrodu rozkopać :lol:
Ja bym, osobiście, wolał jedną nitkę 70 metrów niż sześć po 25. :) Szybciej koparkowemu pójdzie...

romano78
29-10-2009, 20:46
SUSPENSER napisał:
Odpowiedz mu, że bzdury gada, bo daje się np. 6 x 25 mb rur (tzn. 6 równolegle w odpowiednich odstępach).
70mb to chyba bym musiał połowę ogrodu rozkopać

A czy jest pewnośc ze powietrze popłynie wszystkimi rurami i czy za pare lat sie tam woda nie dostanie bo sporo łączeń tam widze?

SUSPENSER
29-10-2009, 21:09
Odpowiedz mu, że bzdury gada, bo daje się np. 6 x 25 mb rur (tzn. 6 równolegle w odpowiednich odstępach).
70mb to chyba bym musiał połowę ogrodu rozkopać :lol:
Ja bym, osobiście, wolał jedną nitkę 70 metrów niż sześć po 25. :) Szybciej koparkowemu pójdzie...

Szczerze wątpię, że szybciej, bo głębokość ta sama, a najeździ się biedny więcej - przy jednej rurze wykopie na 0,5 m szeroko (chyba, że znasz takiego, który węższą łyżką wykopie na 1,5 głęboko), a przy 6 na 1,5 m i ułoży się je równo na dnie wykopu.

romano78 - powietrze na pewno popłynie wszystkimi rurami (włóż do ust 6 słomek i dmuchnij, żeby sprawdzić), a gdzie widzisz łączenia nie mam pojęcia - poczytaj wcześniejsze posty - tam napisałem jak taki wykonać.

romano78
07-11-2009, 21:32
Witam właśnie dostałem projekt i wycenę rekupuracjii na przewodach spiro i miałbym kilka pytań
Czy warto przepłacać i robić na sztywnych, na fleksach było by około25%taniej
niby sztywne łatwiej wyczyścić nawet decyzje o zakupie zwierzaka domowego podjąłem dzięki rekupuracji żona chciała kota a ja psa ja za kotami zbytnio nie przepadam ale poszedłem jej na ręke pomyślałem sobie ze jak jej nie będzie w domu to od czasu do czasu będzie można go wpuścić przez anemostat żeby sobie tam polatał i przeczyścił troche instalacje mowa oczywiście o persie bo ma długą sierść ależ jakież było moje żdziwienie gdy zerknąłem w projekt a tam aż 11 przepustnic i z mojego planu kicha :evil: no ale chyba tyle ich musi być .

Koszt całkowity materiałów13750zł w tej cenie rekupurator brink400hr 7400zł ale jego sobie na razie odpuszczam czyli zostaje6300 z tej kwoty odliczę jeszcze chyba otulinę rur okrągłych 100mb koszt1100zł chyba będzie taniej ocieplić wełną co najmniej o połowę czyli zostaje suma około 6tys za wszystkie materiały chyba nie żle
Natomiast na fleksach było by to około 4tys i fleksy podobno lepiej wygłuszają wszelkie hałasy pochodzące z instalacji czy robić na fleksach?
I jeszcze jedno pytanie ile min.powinny być oddalone anemostaty od ściany nie chciałbym się za bardzo oddalać ponieważ nie chciałbym uszkodzić podłogówki przy przebijaniu się przez strop a zdjęć podłogówki niestety nie mam :cry: Pozdrawiam i proszę o opinie :wink:

Piczman
07-11-2009, 22:12
Instalacje zrób na flexach, czyszczeniem się nie martw a anemostaty to możesz jak najblizej ściany, byle by się zmieściły :D

romano78
07-11-2009, 22:21
Ale jeśli będą za blisko to czy powietrze nie będzie się ślizgało po ścianach i nie będzie ich brudziło? :roll:

coulignon
08-11-2009, 08:05
Ale jeśli będą za blisko to czy powietrze nie będzie się ślizgało po ścianach i nie będzie ich brudziło? :roll:


pół metra od sciany. Takie zalecenie przezczytałem przy jakimś anemostacie.

romano78
08-11-2009, 08:40
Ale jeśli będą za blisko to czy powietrze nie będzie się ślizgało po ścianach i nie będzie ich brudziło? :roll:


pół metra od sciany. Takie zalecenie przezczytałem przy jakimś anemostacie.
No przypuśćmy ze będą się brudziły to raczej przy wywiewach chyba :roll:

SUSPENSER
08-11-2009, 10:31
U mnie są 20 cm od ścian i po roku używania nie ma śladu zabrudzeń (a w filtrach zbiera się sporo syfu) :wink:

romano78
08-11-2009, 10:42
A czy ma ktoś może mniej niż20cm? ,w moim przypadku to trochę dużo

Lookita
08-11-2009, 11:37
U mnie odleglosc ok. 40-50 cm,w tej chwili z glowy pisze,ale zaden brud,z anemo mi nie wypada.Natomiast widze,jaki syf-kurz,jest zaciagany do anemo wywiwnych.Wymienilem w tym roku,zrobilem tez samodzielnie,filtry -wloknine pod wymiar kratek do wkladów filtracyjnych do reku,juz wczesniej krecilem glowa,ile syfu z zew. do domu wlazi i zostaje na filtrach,ale moje najsmielsze oczekiwania,przebil filtr pow. wyrzucanego z domu.Masa kurzu i syfu krazy w chalupce,nie tylko mojej,ale w kazdej.Nie zdajemy sobie sprawy ile,ile tego zostaje w naszych nosach i ukl. oddechowym.Dodam,ze pale w kominku ,wiec kominkarze,miejcie swiadomosc,ile niewidocznej sadzy,pylkow mamy dodatkowo....
Obecnie zalozylem wloknine kupiona w necie,EU7.Jest niby skuteczniejsza od EU 4,ale grubosc materialu wrecz kaze myslec,co innego...Ale potestuje,mam obie,gdyby cos....

romano78
08-11-2009, 14:08
Czyli wychodzi na to ze jeśli ma coś brudzić to chyba tylko wywiewy a ja mam je akurat w takich miejscach że może być problem tylko z jednym w kuchni.

Myślałem również aby puścić niektóre piony z piętra na parter w ścianie ściana z maxa 30cm po drugiej stronie muru jest 18cm styro (mostka nie powinno raczej być),trzeba było by wykuć bruzdę w ścianie kolankowej około 15na 15cm w sumie było by ich chyba cztery około 1m dł nastepnie przebić się przez strop i przedłużyć to bruzdę poniżej sufitu jakieś 30 cm plusem takiego rozwiązania jest to ze nie tracę żadnej przestrzeni a minus anemostat na ścianie i dodatkowe kolanko 90 stopni.
I jeszcze jedno pytanie czy w wiatrołapie dawać wywiew?

Lookita
08-11-2009, 14:10
NIe ma prawa cos brudzic,chyba,ze pogadaj z tymi,co reku lacza z kominkiem i kanaly wm traktuja,jako dgp,no moze nie az tak cieple.....

Piczman
08-11-2009, 14:27
I jeszcze jedno pytanie czy w wiatrołapie dawać wywiew?

Ja u Siebie mam !

Lookita
08-11-2009, 14:38
Jasne!!!!

Lookita
08-11-2009, 15:05
Wg. mnie ,to zaden problem,ale komfort duzo wiekszy.U mnie,nie dosc,ze ciagnie slicznie czesciowo pow. z hollu i salonu,pod szpara drzwi do wiatrolapu,nie dosc,ze ciagnie smrodki z bucikow i ubran,to jeszcze,zaciaga pow. z kotlowni,oddzielonej mebloscianka od wiatrolapu.Funkcja calosciowo,wg. mnie i umnie,bardzo przydatna.

romano78
08-11-2009, 15:25
No ja też mam w projekcie też mi się nogi pocą javascript:emoticon(':D') Ale projektant mi odradzał twierdził ze przy każdym otwarciu drzwi będzie zasysało zimne powietrze do reku przez co wydajność w tym momencie będzie spadać

Lookita
08-11-2009, 15:37
Od 1.5 roku dziala u mnie wm.Mam w wiatrolapie wyciag,mam kominek z pw,mialo nie dzialac,dmuchac,dymic,zaciagac i oslabiac wydajnosc,co wiecej,mam do reku wloczony okap kuchenny....i?Teoria ma troche racji,a w zyciu,bez stresu,komplikacji,wsz. dziala pieknie...:-)
Nie dajmy sie zwariowac.

Piczman
08-11-2009, 15:53
Nie dajmy sie zwariowac.

No właśnie 8)

Piczman
08-11-2009, 18:07
Tak też można, licz się z tym że tygodniowo wiaderko się nazbiera.

Lookita
08-11-2009, 18:07
Jakiego kondensatu?Z kotla kondensacyjnego,czy skroplin z reku?Troche tych drugich jest,a tych pierwszych-bardzo duzo :-)

SUSPENSER
08-11-2009, 18:54
Obecnie zalozylem wloknine kupiona w necie,EU7.Jest niby skuteczniejsza od EU 4,ale grubosc materialu wrecz kaze myslec,co innego...Ale potestuje,mam obie,gdyby cos....

EU7 odfiltruje na pewno mniejsze cząsteczki, ale jako że jest bardzo cienka (pewnie 2-4 mm) to ma małą pojemność i pewnie szybko się zapcha.

U mnie po 6 miesiącach wkładki EU5 grubości 24 mm są zabrudzone na wskroś - widać to rozwarstwiając materiał (po 3 miesiącach obracam je o 180 stopni, żeby powietrze trafiało na czystą część, bo brudzi się tylko miejsce styku z króćcem w centrali).

EU7 ma na pewno większe opory, ale gdy np. będę chciał kiedyś mieć filtr wyłapujący dym wtedy do EU5 dołożę sobie na wlocie warstwę EU9 :wink:

Lookita
08-11-2009, 20:11
Jest cienka,cos mnie tknelo i zajrzalem ponownie do maszyny,okazalo sie,ze wywiewalo mi we wkladkach wloknine w jednym z rogow....Musialem to poprawic,teraz po 1.5 tyg. zajrze znowu,zobacze....Powiem tylko tyle,nie warto plukac,prac tych filtrow.Nie warto kupowac ich u poducenta....Ale warto miec wm...:-)

Cezarr
09-11-2009, 08:31
A ja mam pytanie bo nie mogę się zdecydować (instalację wm byc może wykonam sam) czy jednostkę umieszczać na strychu nad poddaszem uźytkowym (poddaszem, z którego przez najbliższe lata będzie wykorzystywana połowa powierzchni) czy w garażu umieszczonego w bryle, skąd kanały rozeszły by się pod obniżonym sufitem. Dom raczej parterowy, część poddasza jedynie okazjonalnie (wyłączam ją z wm)

Piczman
09-11-2009, 10:41
To że komuś wygodniej będzie postawić centralkę na strychu nie oznacza że w twoim przypadku będzie podobnie!
Ja w parterówce mam reku w kotłowni na parterze i uważam że to lepsze rozwiązanie.
Tutaj liczą się problemy techniczne, obecność GWC ( jakie) , odprowadzenie skroplin, miejsce na czerpnię i wyrzutnie!
Lepiej będzie tam gdzie Tobie przysporzy mniej problemów teraz i w czasie użytkowania.

Pozdr.

Cezarr
09-11-2009, 11:50
No właśnie chyba wygodniej byłoby na ścianie garażu (ocieplony garaż, wymiennik też bym ocieplił dodatkowo styropianem). Układ domu jest taki, że w obnizonym suficie korytarza i łazienki kanały rozprowadziłbym do wszystkich pomieszczeń, przy tym wszystkie one byłyby w pomieszczeniach ogrzewanych (poza garażem, którego nie będę ogrzewał). Nie mam gwc, no i teraz się zastanawiam, czy nie zrobiłem błędy nie wpuszczając rury pod ławą, tak by go jednak mieć. Czy powiedzmy w 8 mio metrowym odcinku kanału prowadzonego w garażu z czerpni do wymiennika powietrze ogrzeje się trochę zanim do niego trafi?

Tomi78__
09-11-2009, 11:51
Ja planuje reku w piwnicy, bo nie zamarznie mi tam, bo skropliny, bo latwy dostep, bo stryszek malenki, jedynie trzeba bedzie wiecej przewodow puscic....

Piczman
09-11-2009, 12:25
Cezarr a nie masz jeszcze posadzki w garażu ?

Aby zwiększyć długość wymiennika i nie przesadzić z oporami możesz zastosować układ Tichelmana !

Uważam że warto zrobić takie 20-30 metrowe GWC , mimo że trochę wychłodzisz sobie garaż w mroźne dni , zamarznąć nie zamarznie :wink:

Cezarr
09-11-2009, 13:23
W garażu mam już chudziak, no i chcąć robić GWC musiałbym go kuć i kopać w piachu, by przejść pod ławą. Na rekuperator nie byłem jakoś zdecydowany, potem się przekonałem, ale do GWC jakoś nie (dodatkowe opory, skropliny,bakterie itp). Teraz trochę żałuję, że nie wpuściłem rury i moje reku niestety będzie chyba bez gwc, dlatego pytałem o mozliwość wydłużenia kanału nawiewnego, by podnieść nieco temp nawiewu juz w garażu, gdzie byłby wymiennik

Piczman
09-11-2009, 13:48
Teraz rozumiem, nie chciałeś kopać i dawać tych rur pod garażem ,,,
Chciałeś je podwiesić pod sufitem czy jak?
A jak byś dał je jako meandrynę na całej powierzchni garażu podwieszoną pod sufitem z rur spiro ?
Długość była by przyzwoita a i przewodzenie w takich rurach jest lepsze !

Ale mam istotne pytanie, masz styropian pod tym chudziakiem ? :roll:

Cezarr
09-11-2009, 14:07
Nie wiem , czy mnie zrozumiałeś. Dom jest w stanie surowym. Nie planowałem wcześniej GWC, więc wylałem chudziak i taki jest stan, styropian mam jedynie na ścianach domu i fundamentu. Nie robiłem jeszcze wylewek, więc w podłodze jeszcze go nie ma. GWC nie mam, a teraz sobie myslę, czy jednak nie powinienem go zrobić choćby w ubogiej wersji(kilkanaście metrów rury w glebie aby uniknąć zamarzania wymiennika) ale tu już muszę przejść pod ławą do garażu rurą o sporej średnicy, a to wymaga dodatkowej pracy (min. kucie chudziaka). Nie mam zamiaru robić spirali rur pod sufitem garażu, a chciałbym wiedzieć jak wstępnie podgrzać powietrze dostające się do reku i czy zamiast czerpni tuż przy reku nie dać kilku metrów zaizolowanego kanału, tylko jaka jego długość ma sens, aby zimne powietrze w nim transportowane mogło się podgrzać?

mp_krk
09-11-2009, 15:02
Czesc

Jaki reku byście wybrali, polecili:

HR Renovent Brink Large czy Beluf Selen500?

Tomi78__
09-11-2009, 15:14
Piczman Widzialem w Twoim dzienniku gwc glikolowe, czy masz gdzies je szerzej opisane bo domyslam sie ze sa to przewody zakopane w ziemi podobnie jak przy gruntowej PCI, tylko nie wiem ile i jak ulozon ei gdzie kupic taki wymiennik jak Ty masz, wyglada jak zwykla nagrzewnica.... napisz cos wiecej o tym..
Dzieki z gory.

Piczman
09-11-2009, 15:23
Było, nawet w kilku miejscach ale nawet ja sam nie pamiętam gdzie (oprócz Dziennika) więc napiszę w skrócie !
Kolektor to 90 mb poziomo ułożonej rurki wodociągowej ( niebieskiej) na działce wokół domu w linii "prostej" 1,5-2 m pod poziomem gruntu.
Wymiennik to nagrzewnica lamelowa robiona na zamówienie przez firmę Juwent .Obieg z glikolu w układzie otwartym i naczyniem przelewowym !

W sumie to tyle w skrócie, niedawno w wątku o GWC coś opisywałem i dawałem zdjęcia, warto poczytać przynajmniej dla zrozumienia problemu odpowietrzenia takiego układu ,,,

Tomi78__
09-11-2009, 15:26
ok poszukam tego, dzieki

Tomi78__
09-11-2009, 15:29
Piczman wrzuc, prosze link do tego tematu.

Piczman
09-11-2009, 15:37
:lol:
A MASZ (http://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm)

Teraz za karę 25 stron lecisz !
:lol:

Tomi78__
09-11-2009, 16:01
spoko :) jakos dam rade :)

Tomi78__
09-11-2009, 16:03
hehehehe zobacz jak mi szybko poszlo, na 23 stonce jest ,,GWC wodne 1,,

romano78
09-11-2009, 18:21
Nie wiem , czy mnie zrozumiałeś. Dom jest w stanie surowym. Nie planowałem wcześniej GWC, więc wylałem chudziak i taki jest stan, styropian mam jedynie na ścianach domu i fundamentu. Nie robiłem jeszcze wylewek, więc w podłodze jeszcze go nie ma. GWC nie mam, a teraz sobie myslę, czy jednak nie powinienem go zrobić choćby w ubogiej wersji(kilkanaście metrów rury w glebie aby uniknąć zamarzania wymiennika) ale tu już muszę przejść pod ławą do garażu rurą o sporej średnicy, a to wymaga dodatkowej pracy (min. kucie chudziaka). Nie mam zamiaru robić spirali rur pod sufitem garażu, a chciałbym wiedzieć jak wstępnie podgrzać powietrze dostające się do reku i czy zamiast czerpni tuż przy reku nie dać kilku metrów zaizolowanego kanału, tylko jaka jego długość ma sens, aby zimne powietrze w nim transportowane mogło się podgrzać?

Ja tu nie widzę żadnego problemu przecież nie musisz wkopywać się pod fundament wystarczy że dwa metry od budynku podnosisz się z nią w góre i wchodzisz w budynek ze 20cm poniżej gruntu tylko musisz ten dwu metrowy odcinek dobrze ocieplić ja tak będę robił tylko ze ja mam piwnice tak więc w środku nic nie muszę kuć myślałem też żeby się wkuć przy samej posadzce w piwnicy ale nie chcę już dziurawić fundamenty bo mam ocieplony i dobrze zabezpieczony przed wodą
Jeśli chodzi o gwc na suficie to też o tym kiedyś myślałem ale niepotrzebnie wychładzał bym sobie piwnice i trzeba było by dodatkowo jakieś rynny na skropliny a w ziemi jest w100% darmowe ciepło :wink:

riczus
09-11-2009, 20:44
Ruszę ponownie temat z 25 strony tego wątku - skrzynka rozprężna przy anemostatach - przejście w stropie

Strop mam monolityczny - płyta grubości 15 cm(h)
Mogę zrobić proponowaną rure PVC 16 cm
15 cm(h) strop + 5 cm(h) do góry i mam pojemność tej czesci 3500cm3

opcja druga mozliwa do wykonania wzorem typowych skrzynek rozpreżnych (budowlańcy mi bez problemu wyszaluja takie dziury w stropie) rura PVC 16 cm tylko 5 cm(h) od spodu (do montażu anemostatu) powyżej otwór 20x20cm - 10 cm(h) w stropie + potem obudowa 5 cm(h) na górze - 6900cm3 - dwa razy większa pojemność
zabawa tylko pozniej w dobudowanie metalowej skrzynki od góry

Czy warto robić tą większą skrzynkę??? Kanały powietrzne to będą w wiekszości fi 100 i może dwie fi 125

Bert49
10-11-2009, 16:19
Panowie

Mam kupiony projekt budynku w którym jest normalna wentylacja.
Chcę zamontowac wentylacje mechaniczną z rekuperatorem i mam pare pytań

- czy musze mieć projekt wentylacji zanim złożę dokumenty na pozwolenie na budowe ?
- z kąd wziąć taki projekt ( widziałem ze niektore firmy oferują projekt gratis przy zakupie reku ale reku bedę kupował za rok jak dobrze pujdzie)
- czy samemu zdziałać ( co w tedy z odbiorem przez kominiarza i rozbieżnością z projektem domu)
-czy może ktoś zrobi mi projekt tak na wyrost ?

Co radzicie ?

ravbc
10-11-2009, 16:51
Co radzicie ?
Po pierwsze zainstaluj sobie słownik ortograficzny ;-) a po drugie idź zapytaj w starostwie, a potem dopiero kombinuj. Całkiem często projekt wentylacji nie jest wymagany do pozwolenia na budowę, ale zależy to niestety od konkretnego urzędu, albo nawet urzędnika, czy też jego humoru...

Peter.Gd
18-11-2009, 22:17
Mam kupiony projekt budynku w którym jest normalna wentylacja.
Chcę zamontowac wentylacje mechaniczną z rekuperatorem i mam pare pytań
- czy musze mieć projekt wentylacji zanim złożę dokumenty na pozwolenie na budowe ?
Jezeli masz wentylacje grawitacyjna w projekcie to jakis projekt wentylacji juz masz wiec w gminie nie maja sie o co przyczepic. przynajmniej na razie :P. Zmiana na mechaniczna wpisem w dzienniku. Wiele osob tak robilo i bylo to juz opisywane na forum, bodajże nawet w tym temacie.


- z kąd wziąć taki projekt ( widziałem ze niektore firmy oferują projekt gratis przy zakupie reku ale reku bedę kupował za rok jak dobrze pujdzie)
Jak chcesz juz miec projekt to nawet na allegro znajdziesz koszt okolo 1000 zl. Jak sam nie zamierzasz wykonywac instalacji to firma ci sama zaprojektuje.


- czy samemu zdziałać ( co w tedy z odbiorem przez kominiarza i rozbieżnością z projektem domu)
Zastanów sie najpierw jak ma ta wentylacja wygladac. Moze bedziesz mogl zrezygnowac z kominów, ale nie wiemy jaki masz dom jakie ogrzeanie itd.

PROAT1
26-12-2009, 00:58
Cześć i czołem :D

Jestem na etapie wykańczania się i wpadł mi do głowy pomysł na rekuperator. Wiem że trochę to późno ale za błędy trzeba płacić. Chce dać rekuperator na stryszku i wyciągać powietrze z kuchni, łazienek i wiatrołapu i do tego mam jak zrobić kanały. Nie mam już niestety możliwości doprowadzenia kanałów do nawiewu świeżego powietrza. Mam natomiast 2 kominy i stado wolnych kanałów wentylacyjnych, do każdego pomieszczenia.

Czy mogę wykorzystać te kanały do świeżego powietrza? Jeżeli tak, to czy powietrze dmuchać w te kanały bezpośrednio, czy za pośrednictwem rur. Kanały z cegły, przekrój 14x14.

Drugie pytanie jest takie czy okap znad kuchenki podłącza się przez reku, czy bezpośrednio na zewnątrz. W okapie standardowo będą filtry.

pozdrawiam

marek.ha
26-12-2009, 09:46
Witam, proszę o radę co mam zmienić:
zamontowałem reku - z jego pracy jestem bardzo zadowolony, ale na kanale nawiewnym przy rekuperatorze pojawiają się skropliny - w jaki sposób mogę je wyeliminować?
Pozdrawiam

lolek30
26-12-2009, 10:02
Witam, proszę o radę co mam zmienić:
zamontowałem reku - z jego pracy jestem bardzo zadowolony, ale na kanale nawiewnym przy rekuperatorze pojawiają się skropliny - w jaki sposób mogę je wyeliminować?
Pozdrawiam

..to normalne zjawisko, które występuje w każdym rekuperatorze dlatego praktycznie każdy rekuperator powinien meć odprowadzenie kondensatu do kanalizacji... tak mi się wydaje ale niech się jeszcze posiadacze wypowiedzą.

marek.ha
26-12-2009, 10:28
Bartosz ma 2 króćce do odprowadzania kondensatu, a skropliny mam na kanale nawiewnym - oczywiście na króćcach także.

edde
26-12-2009, 11:56
Bartosz ma 2 króćce do odprowadzania kondensatu, a skropliny mam na kanale nawiewnym - oczywiście na króćcach także.

na zewnątrz kanału? a ten kanał z czego jest? czy i jak jest ocieplony? kanał doprowadzająy powietrze z czerpni czy za reku w stronę instalacji?

marek.ha
26-12-2009, 12:27
Bartosz ma 2 króćce do odprowadzania kondensatu, a skropliny mam na kanale nawiewnym - oczywiście na króćcach także.

na zewnątrz kanału? a ten kanał z czego jest? czy i jak jest ocieplony? kanał doprowadzająy powietrze z czerpni czy za reku w stronę instalacji?
Za rekuperatorem, instalacja zrobiona na rurach elastycznych izolowanych.
Skraplanie następuje za rekuperatorem w stronę nawiewu - wentylator oraz 10 cm za nim nie jest zaizolowane - w ciągu doby zebrało się w tym miejscu ok. 1-1,5L skroplin, a z kroćców ok. 0,3L?
Nawet jeśli zaizoluje ten kawałek (a miałem to zrobić po świętach) to chyba problem nie zniknie.

orko
26-12-2009, 14:29
Problem zniknie jeśli ... dobrze zaizolujesz. Duża ilość wełny opatulonej folią stretch.

edde
26-12-2009, 14:51
dokładnie, zaizoluj porządnie i powinno być po problemie

ravbc
27-12-2009, 22:35
Zaraz, zaraz. Jesteś pewien, że skrapliny masz na zewnątrz kanału nawiewnego i to na dodatek za rekuperatorem? Przecież powietrze w tym kanale powinno być już ciepłe, czyli kanał też, czyli nie powinno się na nim skraplać aż tyle (jeśli w ogóle). Masz ten reku w pralni, albo łazience, gdzie wilgotnośc przekracza 70% czy też reku ma tak małą sprawność, że w nawiewie masz nadal mocno zimne powietrze (masz tam jakiś termometr)?

marek.ha
27-12-2009, 23:38
Zaraz, zaraz. Jesteś pewien, że skrapliny masz na zewnątrz kanału nawiewnego i to na dodatek za rekuperatorem? Przecież powietrze w tym kanale powinno być już ciepłe, czyli kanał też, czyli nie powinno się na nim skraplać aż tyle (jeśli w ogóle). Masz ten reku w pralni, albo łazience, gdzie wilgotnośc przekracza 70% czy też reku ma tak małą sprawność, że w nawiewie masz nadal mocno zimne powietrze (masz tam jakiś termometr)?

Reku generalnie sprawdza się dobrze - stoi na strychu.
Na zew. +1 do reku dochodzi +4,8 przez GWC, w domu ok. 21, a na nawiewie 17,3 i dużo skroplin - tak było 2-3 dni temu....
Skropliny były na połączeniu rekuperatora z wentylatorem (takie elstyczne połączenie)- narazie nie jest jeszcze zaizolowane.
Teraz się troche zmieniło (nie wiem dlaczego) skroplin na nadmuchu BRAK, ale za to troszkę inne odczyty:
temp. zew. 0
temp. w domu 20,6
temp. na wejściu do reku przez GWC - od 4,9 do 3,6 w zależności od szybkości obrotów wentylatorów
temp. nawiewu od 16 do 17,9 w zależności od szybkości obrotów wentylatorów - im szybciej pracują wentylatory tym większy jest odzysk, czyli temp wzrasta.
Czy tak powinna wyglądać krzywa?

riczus
28-12-2009, 08:51
A podaj jakie masz parametry GWC - bo sam planuje a tutaj widze konkretne pomiary.

Co do wzrostu efektywnosci wymiany przy wiekszej predkosci to raczej dziwne powinno byc odwrotnie w koncu wiecej powietrza tloczysz wiec skracasz czas wymiany.

marek.ha
28-12-2009, 12:33
A podaj jakie masz parametry GWC - bo sam planuje a tutaj widze konkretne pomiary.

Co do wzrostu efektywnosci wymiany przy wiekszej predkosci to raczej dziwne powinno byc odwrotnie w koncu wiecej powietrza tloczysz wiec skracasz czas wymiany.
O to raczej się nie boję :P
Rura od GWC jest niezaizolowana i idzie na zew. budynku, więc stąd różnice, im szybciej pracują wentylatory tym powietrze (poprzez niezaizolowany) odcinek mniej się wychładza.

tuviste
16-01-2010, 17:04
Witam,
czy ktoś słyszał o reku firmy Enervent? Podobno firma skandynawska z tradycjami. Wykonawca z okolic Mielca firma Salklim www.salklim.pl proponuje centralke z wymiennikiem obrotowym LTR. :roll:

marek.ha
23-01-2010, 23:58
A jak teraz wam wychodzą pomiary?
U mnie spadło wilgotność do 35-38%
reszta:
na zew -16
w domu 20,5
nawiew 15,3

Przy temp. zew. -7 nawiewało mi ok. 17,2- 18 stopni - skąd taka różnica?

zientas
24-01-2010, 14:34
W którym miejscu zamontować rekuperator?
Projekt:
http://www.extradom.pl/StronaProjektu.aspx?projektID=4372&typ=&powierzchnia=&garaz=&nrStrony=4&lustro=true
Dałem do wyceny i już kilka firm dzwoniło i jedni przekonują że nad poddaszem użytkowym a inni że za garażem w kotłowni.
Ja chyba wolałbym za garażem bo może za jakiś czas doprowadzę do niego GWC.
A Wy co sądzicie?

tuviste
24-01-2010, 15:08
zamontuj tam, gdzie będzie pomieszczenie "cieplejsze", na poddaszu nieużytkowym centrala może być narażona na niskie temperatury.
dodatkowo łątwiej będzie centralę serwisować (filtry itp.) na dole w pomieszczeniu koło garażu.

k62
24-01-2010, 16:22
na zew -16
w domu 20,5
nawiew 15,3

Przy temp. zew. -7 nawiewało mi ok. 17,2- 18 stopni - skąd taka różnica?
Sprawności:
1. przy -7*C (17,6-(-7))/(20,5-(-7))*100 = 89,45%
2. przy -16*C (15,3-(-16))/(20,5-(-16))*100 = 85,75%

Sprawności podobne, ale to sprawność całego układu,
a nie reku, więc trudno tu wyciągać wnioski :roll:

SUSPENSER
24-01-2010, 17:20
W którym miejscu zamontować rekuperator?
Projekt:
http://www.extradom.pl/StronaProjektu.aspx?projektID=4372&typ=&powierzchnia=&garaz=&nrStrony=4&lustro=true
Dałem do wyceny i już kilka firm dzwoniło i jedni przekonują że nad poddaszem użytkowym a inni że za garażem w kotłowni.
Ja chyba wolałbym za garażem bo może za jakiś czas doprowadzę do niego GWC.
A Wy co sądzicie?

Ja dałbym w kotłowni jeśli się zmieści.

Będzie łatwiej doprowadzić GWC (na początek wystarczy zostawić w rogu 1x1 m nie zalane chudziakiem), łatwy serwis (filtry), będzie cieplej niż na poddaszu, szum nie będzie słyszalny w sypialni na 100%.

zientas
24-01-2010, 18:29
Temat był wałkowany nawet w tym wontku ale nie było jasnej odpowiedzi.
Okap nad kuchenką elektryczną w kuchni wyprowadzać na zewmątrz czy wystarczy wiltr przeciwtłuszczowy w okapie i powierze wyżucać pod sufit.
czy anemostaty nie będą się zatłuszczały, jak daleko odsunąć je od kuchenki?
czy przy tych anemostatach montuje sie jakieś dodatkowe filtry?
Dostałem jedną wycenę i powiedzieli że okap z nadkuchenki tylko na zewnątrz.
A jakie są wasze doświadczenia?
zientas

marek.ha
24-01-2010, 20:13
na zew -16
w domu 20,5
nawiew 15,3

Przy temp. zew. -7 nawiewało mi ok. 17,2- 18 stopni - skąd taka różnica?
Sprawności:
1. przy -7*C (17,6-(-7))/(20,5-(-7))*100 = 89,45%
2. przy -16*C (15,3-(-16))/(20,5-(-16))*100 = 85,75%

Sprawności podobne, ale to sprawność całego układu,
a nie reku, więc trudno tu wyciągać wnioski :roll:
To sprawność reku, gdyż termometry mam na wlocie i wylocie z reku. Na anemostatach nie patrzyłem.

Lookita
24-01-2010, 21:08
...to sprawdz,wyniki samego reku ,swiadcza o nim samym,ale masz jeszcze uklad kjanalow,ich przebieg....u mnie....wartosci sa odzwierciedleniem niby wylotow i wlotow reku,osiagam gorsze wyniki,wczesniej,gdy nie zaizolowalem kanalow na niezaizolowanym poddaszu,tracilem kilka stopni,jak pomierzylem,wiedzialem,gdzie trace...

k62
24-01-2010, 21:28
To sprawność reku, gdyż termometry mam na wlocie i wylocie z reku.
Na stronie Bartosza sprawność 85% ÷ 92%.
U Ciebie wyniki mieszczą się w tym zakresie, czyli OK.

Przy większym mrozie powietrze jest bardziej suche to i sprawność
urządzenia nieco niższa.
Zobacz to (http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Mity_i_fakty_rekuperacji)

marek.ha
25-01-2010, 13:15
...to sprawdz,wyniki samego reku ,swiadcza o nim samym,ale masz jeszcze uklad kjanalow,ich przebieg....u mnie....wartosci sa odzwierciedleniem niby wylotow i wlotow reku,osiagam gorsze wyniki,wczesniej,gdy nie zaizolowalem kanalow na niezaizolowanym poddaszu,tracilem kilka stopni,jak pomierzylem,wiedzialem,gdzie trace...
Czy miałeś kanały izolowane i dodatkowo jeszcze je zaizolowałeś?

SUSPENSER
25-01-2010, 17:37
Temat był wałkowany nawet w tym wontku ale nie było jasnej odpowiedzi.
Okap nad kuchenką elektryczną w kuchni wyprowadzać na zewmątrz czy wystarczy wiltr przeciwtłuszczowy w okapie i powierze wyżucać pod sufit.
czy anemostaty nie będą się zatłuszczały, jak daleko odsunąć je od kuchenki?
czy przy tych anemostatach montuje sie jakieś dodatkowe filtry?
Dostałem jedną wycenę i powiedzieli że okap z nadkuchenki tylko na zewnątrz.
A jakie są wasze doświadczenia?
zientas

Któryś z forumowiczów ciekawie rozwiązał ten problem - do wyciągu od pochłaniacza (z filtrem) podłączył rurę spiro, którą wypuścił ponad dach.
Na strychu w rurze zamontowany jest wentylator wyciągowy z klapką odcinającą przepływ powietrza gdy nie jest włączony.
Włącznik tego wentyla jest w wyciągu.
Tym sposobem ma ultra cichy pochłaniacz i wszystko wyrzuca na zewnątrz, a gdy nie jest włączony nie ma "lewego" powietrza w wentylacji.

Ciekawy jestem jak będzie to działać na dłuższą metę.

U mnie np. anemostat jest w przeciwległym rogu kuchni, a nad kuchenką mam zwykły pochłaniacz z filtrem węglowym (hałaśliwe cholerstwo, które niewiele daje, więc praktycznie nikt go nie używa) :-?

SUSPENSER
25-01-2010, 17:41
...to sprawdz,wyniki samego reku ,swiadcza o nim samym,ale masz jeszcze uklad kjanalow,ich przebieg....u mnie....wartosci sa odzwierciedleniem niby wylotow i wlotow reku,osiagam gorsze wyniki,wczesniej,gdy nie zaizolowalem kanalow na niezaizolowanym poddaszu,tracilem kilka stopni,jak pomierzylem,wiedzialem,gdzie trace...

Czy miałeś kanały izolowane i dodatkowo jeszcze je zaizolowałeś?

Ja ociepliłem skosy dachu i to sporo dało.
Ciągle mam jakieś nieodkryte straty w instalacji (tzn. domyślam się, ale nie mam tam możliwości dostępu) i ociepliłem dodatkowo 5 cm wełny kanały na strychu (orginalnie mają 2-3 cm) co niestety nic nie dało :-?

Lookita
25-01-2010, 17:46
Ja w sprawie tego ''lewego'' powietrza z okapu kuchennego.A czym sie to ''lewe''kuchenne powietrze rozni od powietrza ''tylnego'' z kibelka?Tylne-w sensie wydalania z organizmow....

zientas
25-01-2010, 21:25
Myślę że to "tylne" łatwiej kontrolować :D

SUSPENSER
26-01-2010, 15:10
Ja w sprawie tego ''lewego'' powietrza z okapu kuchennego.A czym sie to ''lewe''kuchenne powietrze rozni od powietrza ''tylnego'' z kibelka?Tylne-w sensie wydalania z organizmow....

Zawartością tłuszczu itp. - zobacz co jest na szafkach pod sufitem po roku używania kuchenki - ja wolę tego w kanałach went. nie mieć.

Co do pojęcia "lewe" chodziło mi o nieszczelność jaka byłaby bez ograniczenia przepływu powietrza gdy wyciąg nie działa.

70waldek
27-01-2010, 10:45
Widziałem schemat instalacji na stronie reku Ilto-mają niektóre modele możliwość podłączenia okapu ale tam był chyba dodatkowy wymiennik przez który powietrze znad kuchenki odprowadzane było wyciągiem na dach a w poprzek przez ten wymiennik przechodziła rura z powietrzem nawiewanym z rekuperatora i było dogrzewane a nie łączyło się jedno powietrze z drugim.
Też zastanawiam się jak rozwiązać problem ciepłego powietrza z okapu,myślałem,że wystarczy przepuścić je przez filtr taki jak w zwykłym pochłaniaczu i dalej do reku ale chyba to nie wystarczy.Może ktoś wymyśli coś lepszego?

krzyk123
27-01-2010, 11:56
Widziałem schemat instalacji na stronie reku Ilto-mają niektóre modele możliwość podłączenia okapu ale tam był chyba dodatkowy wymiennik przez który powietrze znad kuchenki odprowadzane było wyciągiem na dach a w poprzek przez ten wymiennik przechodziła rura z powietrzem nawiewanym z rekuperatora i było dogrzewane a nie łączyło się jedno powietrze z drugim.


To się wydaje jakieś takie przekombinowane (rekuperator w rekuperatorze ;-). A poza tym dalej jest problem z zakłóceniem bilansu ilości powietrza wewnątrz - tworzymy w domu duże podciśnienie.

anzys
27-01-2010, 18:24
wkrótce montuję rekuperator WOLF (RENOVENT) - czy ilość wywiewnych i nawiewnych anemostatów musi być taka sama czy nie? WG projektu wychodzi taka sama ilość ale chcę dołożyć jeszcze jeden wywiewny i nie wiem czy powinienem wtedy dodać też nawiewny?

krzyk123
27-01-2010, 21:43
wkrótce montuję rekuperator WOLF (RENOVENT) - czy ilość wywiewnych i nawiewnych anemostatów musi być taka sama czy nie? WG projektu wychodzi taka sama ilość ale chcę dołożyć jeszcze jeden wywiewny i nie wiem czy powinienem wtedy dodać też nawiewny?

Przecież to się samo zbilansuje (o ile nie będzie ustawiona dysproporcja na wentylatorach w rekuperatorze).

rafek11
27-01-2010, 22:59
Witam.
Zleciłem wycenę sytemu WM z rekuperatorem o wysokiej sprawności (pow.90%), ze wskazaniem na przeciwprądowy. Otrzymałem niepokojącą (finansowo) odpowiedź, że w moim domu niezbędne są dwa rekuperatory: 1 krzyżowy-do pomieszczenia nieustannie wilgotnego typu basen i sauna oraz 2 przeciwprądowy-na resztę domu. Pan doradca tłumaczył to złą pracą rekuperatora przeciwprądowego na wilgotnym powietrzu i możliwością jego uszkodzenia. Proszę starszyznę tegoż forum o odpowiedź czy pan doradca mówi szczerą prawdę czy mnie k...fon chce przekręcić na parę kilo pln.
Pozdrawiam wszyskich energooszczędnych.

SUSPENSER
28-01-2010, 07:52
Witam.
Zleciłem wycenę sytemu WM z rekuperatorem o wysokiej sprawności (pow.90%), ze wskazaniem na przeciwprądowy. Otrzymałem niepokojącą (finansowo) odpowiedź, że w moim domu niezbędne są dwa rekuperatory: 1 krzyżowy-do pomieszczenia nieustannie wilgotnego typu basen i sauna oraz 2 przeciwprądowy-na resztę domu. Pan doradca tłumaczył to złą pracą rekuperatora przeciwprądowego na wilgotnym powietrzu i możliwością jego uszkodzenia. Proszę starszyznę tegoż forum o odpowiedź czy pan doradca mówi szczerą prawdę czy mnie k...fon chce przekręcić na parę kilo pln.
Pozdrawiam wszyskich energooszczędnych.

Najlepiej zleć tą wycenę jeszcze kilku innym - polecam tego polskiego producenta:

http://www.elmech-nikol.pl/

Rozmawiałem na targach z ich projektantem i jako jeden z niewielu mówił z sensem i bez "bajerowania".

Zadaj to pytanie także w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/rekuperator-tymi-recami-robiony,t70942-2220.htm

Forumowicze budują tam sami centrale wentylacyjne, więc mają sporą wiedzę i praktyczne doświadczenie.

rafek11
28-01-2010, 16:01
Dzięki za reakcję. Zrobię jak Piszesz.

szczukot
09-02-2010, 16:48
Czy ktos sie orientuje, czy moge wywiewny anemostat umiescic w zabudowanym kominku z plaszczem wodnym, dodoajac na dole kratke wwiewna z pomieszczenia ?
Jaka temp tam bedzie pobierana ? Czy wytrzymaja to rury (plastki ned-air 8 cm) i rekuperator (ned-air) ?

Fantom

sepix
09-02-2010, 19:37
witam
Będę montował WM w mieszkaniu na poddaszu (oddzielne mieszkanie) powierzchnia ok 100m2 i mam pytanko bo wymyśliłem, żeby podłączyć jeden wyciąg normalnie z kuchni a drugi podłączyć do okapu ale po wcześniejszym wybebeszeniu z niego standardowego wentylatora, wtedy centrala będzie zaciągała po prostu powietrze jak przez anemostat tylko by były jeszcze filtry.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Mam jeszcze jedno pytanie
Mianowicie jak potrzebuje 160m3 świeżego powietrza a centrala ma ustawiane trzy pozycje 100,200 i 300m3 to co mi da stawianie na anemostatach tylko tyle że w jednym pokoju mam więcej to w drugim wieje mniej tak ? (instalacja na skrzynkach rozprężnych, 4 pokoje kuchnia, łazienka, spiżarnia 3m2, salon z jadalnią)
Więc albo mam za mało albo za dużo powietrza dobrze to rozumiem?
pozdrawiam

budowlany_laik
09-02-2010, 21:04
witam
Będę montował WM w mieszkaniu na poddaszu (oddzielne mieszkanie) powierzchnia ok 100m2 i mam pytanko bo wymyśliłem, żeby podłączyć jeden wyciąg normalnie z kuchni a drugi podłączyć do okapu ale po wcześniejszym wybebeszeniu z niego standardowego wentylatora, wtedy centrala będzie zaciągała po prostu powietrze jak przez anemostat tylko by były jeszcze filtry.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Tu masz rozwiązanie problemu przez dlugiego rufusa: http://forum.muratordom.pl/post2322475.htm#2322475

Ponoć ładnie działa. Też tak planuję.

glacjusz
10-02-2010, 07:45
Witam
Kupowalem projekt domu w pracowni archon, w pakiecie bylo m.in. projekt instalacji rekuperatora, projekt byl "dospelowski" I teraz mam pytanie: moze ktos z forumowiczow rowniez takowy projekt ma i pytanie nr 2: czy instalacja wg takiego projektu bedzie dzialala poprawnie? Dla zainteresowanych jestem w stanie wyslac w/w projekt celem oceny projektu jak i skutecznosci zadzialania instalacji

j-j
10-02-2010, 08:16
Witam
Kupowalem projekt domu w pracowni archon, w pakiecie bylo m.in. projekt instalacji rekuperatora, projekt byl "dospelowski" I teraz mam pytanie: moze ktos z forumowiczow rowniez takowy projekt ma i pytanie nr 2: czy instalacja wg takiego projektu bedzie dzialala poprawnie? Dla zainteresowanych jestem w stanie wyslac w/w projekt celem oceny projektu jak i skutecznosci zadzialania instalacji

Przecież tego projektu piekarz nie robił no chyba że piekarz magister po szkoleniu na ŚĘ ;).

sepix
10-02-2010, 12:04
witam

Mam jeszcze jedno pytanie
Mianowicie jak potrzebuje 160m3 świeżego powietrza a centrala ma ustawiane trzy pozycje 100,200 i 300m3 to co mi da stawianie na anemostatach tylko tyle że w jednym pokoju mam więcej to w drugim wieje mniej tak ? (instalacja na skrzynkach rozprężnych, 4 pokoje kuchnia, łazienka, spiżarnia 3m2, salon z jadalnią)
Więc albo mam za mało albo za dużo powietrza dobrze to rozumiem?
pozdrawiam

Kto mi to wytłumaczy ??

szczukot
10-02-2010, 13:31
Jeszcze jedno pytanko : jak rozwiazuje sie idee nawiewow i wyciagow na pietrze ? Najczesciej sa tam same sypialnie i lazienka. Wiec na logike np 4 nawiewy i jeden wyciag :)

Fantom

Piczman
10-02-2010, 13:46
sepix

Aleś trafił, najgorzej jak mogłeś :lol: :wink:

Myślisz dobrze ale niepotrzebnie się stresujesz.
Wydajność centrali i normy to jedno a warunki pogodowe i wilgotność w domu to drugie.
W mrozy te 100 m3 będzie za dużo a w deszczową jesień na 300 przestawisz a i tak może sobie nie poradzić.
Ja sobie skaczę codziennie inaczej, uczę się dobierać optymalnie wymianę.
Jak chcesz to możesz dać 2 bieg i zapomnieć.
A te 40 m3 na godzinę więcej nie zepsuje Ci samopoczucia !

sepix
10-02-2010, 14:32
Dzięki piczman za wyjaśnienie czyli nie ma co się rozczulać że potrzeba nam po 160m3 a mamy 200czy 230 a więc po co te dokładne obliczenia ile m3 itp. skoro i tak centrala da tyle albo tyle (chyba tylko po to żeby wiedzieć mniej więcej). Wiadomo spręż trzeba policzyć.

Piczman oglądałem twój dziennik budowy i widziałem że masz centralę ECONOMIC 120 II WATER jak się ona sprawuje?
Też zamierzam ja kupić i myślę czy ta nagrzewnica wodna zda egzamin przy mrozach (nie będę miał GWC)?
pozdrawiam

piwopijca
10-02-2010, 14:34
Widzisz, wiekszosc centralek wentylacyjnych ma wentylatory na prad staly i moza na kazdym biegu ustawic dowolna wydajnosc - tyle ile potrzebujesz z OBLICZEN

Pzdr.

Piczman
10-02-2010, 14:52
Ja to mam płynne sterowanie, takie pokrętło od 0 do 100 % :)

Jeśli dziś bym kupował to wybrałbym tą samą centralę ale bez automatyki przeciwzamrożeniowej i bez nagrzewnicy wodnej w środku.
Zaoszczędził bym 1 tyś zł, za to mógłbym sobie kupić większą nagrzewnicę do GWC lub drugiego kota :lol:
Jestem zadowolony, za tą kasę to dobra centrala.

Chyba mylisz się co do tej nagrzewnicy w środku, ona dogrzewa powietrze NAWIEWANE ZA REKUPERATOREM.
Na mrozy nie pomaga :wink:

sepix
10-02-2010, 15:27
A no to zonk :cry: nie wiem czemu myślałem że ona podgrzewa powietrze nawiewające.
Myślałem też o centrali Brink renovent HR. Jaką polecacie z dobrym systemem anty zamarzaniowym, a może nie ma takiej?

Piczman
10-02-2010, 15:36
Ta dospela się nada, choć u mnie ta ochrona nigdy nie zadziałała :)

Nie chcesz GWC ?

piwopijca
10-02-2010, 15:45
Pewnie obydwie nadadza sie dla Ciebie (kubatury Twojego domu).
Ja mam Brinka HR Large do 400m3/h, wieksza wydajnosc przyda sie latem, kiedy dobrze jest zwiekszyc wymiany w domu.
Jak zapytal Piczman, zastanow sie nad GWC, moze to bardziej oplacac sie niz dodatkowe nagrzewnice etc.

Pzdr.

sepix
10-02-2010, 17:01
no właśnie nie ma jak GWC zainstalować. Mieszkanie ma być odrębnością lokalową a reku. będzie stało ok 10m nad ziemią na poddaszu nieużytkowym. Chyba żeby zrobić coś ala Gwc czyli rozciągnąć rurę po poddaszu tak ze 20m poddasze ocieplić 15cm wełny między krokwie do samej kalenicy, tylko nie wiem jaka będzie temp. na tym poddaszu przy -20.

Piczman
10-02-2010, 17:07
GWC to instalacja, która musi skądś brać energię!

Na poddaszu nie ma skąd ,,,

SUSPENSER
11-02-2010, 17:13
Zaoszczędził bym 1 tyś zł, za to mógłbym sobie kupić większą nagrzewnicę do GWC lub drugiego kota :lol:


Hmm a co to jest nagrzewnica do GWC ? :o

sepix - ja mam centralę Nikol i jestem z niej bardzo zadowolony (zwłaszcza, że mam GWC) - zero skroplin, zamrożeń itp. atrakcji.

Piczman - jest skąd - ze strychu (poddasza) skoro jest nieużytkowy - pomimo odizolowania go wełną od dołu i tak sporo ciepła tam ucieka, więc warto z niego skorzystać :wink:
Za darmo nie będzie jak przy GWC, ale zawsze to jakieś rozwiązanie.

szczukot
11-02-2010, 18:35
Zaoszczędził bym 1 tyś zł, za to mógłbym sobie kupić większą nagrzewnicę do GWC lub drugiego kota :lol:


Hmm a co to jest nagrzewnica do GWC ? :o

sepix - ja mam centralę Nikol i jestem z niej bardzo zadowolony (zwłaszcza, że mam GWC) - zero skroplin, zamrożeń itp. atrakcji.

Piczman - jest skąd - ze strychu (poddasza) skoro jest nieużytkowy - pomimo odizolowania go wełną od dołu i tak sporo ciepła tam ucieka, więc warto z niego skorzystać :wink:
Za darmo nie będzie jak przy GWC, ale zawsze to jakieś rozwiązanie.

Nagrzewnica do GWC, to pompa woda--powietrze (do glikolowych) chyba.
Co do tego ciepla ze strychu to sie zastanow - to nie perpetummobile - nie bedzie tam zadnej energii ktora mozesz wykorzystac.

Fantom

SUSPENSER
11-02-2010, 19:11
Zaoszczędził bym 1 tyś zł, za to mógłbym sobie kupić większą nagrzewnicę do GWC lub drugiego kota :lol:


Hmm a co to jest nagrzewnica do GWC ? :o

sepix - ja mam centralę Nikol i jestem z niej bardzo zadowolony (zwłaszcza, że mam GWC) - zero skroplin, zamrożeń itp. atrakcji.

Piczman - jest skąd - ze strychu (poddasza) skoro jest nieużytkowy - pomimo odizolowania go wełną od dołu i tak sporo ciepła tam ucieka, więc warto z niego skorzystać :wink:
Za darmo nie będzie jak przy GWC, ale zawsze to jakieś rozwiązanie.

Nagrzewnica do GWC, to pompa woda--powietrze (do glikolowych) chyba.
Co do tego ciepla ze strychu to sie zastanow - to nie perpetummobile - nie bedzie tam zadnej energii ktora mozesz wykorzystac.

Fantom

Dlatego napisałem, że nie będzie darmowego ciepła jak przy GWC - będzie tylko to, które ucieka z domu do góry.

Jednak pewnie taniej i prościej będzie zrobić układ nagrzewnicy wodnej do wlotu powietrza z czerpni ściennej.

SUSPENSER
11-02-2010, 19:26
Zaoszczędził bym 1 tyś zł, za to mógłbym sobie kupić większą nagrzewnicę do GWC lub drugiego kota :lol:


Hmm a co to jest nagrzewnica do GWC ? :o

sepix - ja mam centralę Nikol i jestem z niej bardzo zadowolony (zwłaszcza, że mam GWC) - zero skroplin, zamrożeń itp. atrakcji.

Piczman - jest skąd - ze strychu (poddasza) skoro jest nieużytkowy - pomimo odizolowania go wełną od dołu i tak sporo ciepła tam ucieka, więc warto z niego skorzystać :wink:
Za darmo nie będzie jak przy GWC, ale zawsze to jakieś rozwiązanie.

Nagrzewnica do GWC, to pompa woda--powietrze (do glikolowych) chyba.
Co do tego ciepla ze strychu to sie zastanow - to nie perpetummobile - nie bedzie tam zadnej energii ktora mozesz wykorzystac.

Fantom

Dlatego napisałem, że nie będzie darmowego ciepła jak przy GWC - będzie tylko to, które ucieka z domu do góry (im więcej go zabierzemy ze strychu tym chłodniej tam będzie, a przy większej różnicy temp. więcej go ucieknie z domu na strych).

Jednak pewnie taniej i prościej będzie zrobić układ nagrzewnicy wodnej do wlotu powietrza z czerpni ściennej.

szczukot
11-02-2010, 19:54
Zaoszczędził bym 1 tyś zł, za to mógłbym sobie kupić większą nagrzewnicę do GWC lub drugiego kota :lol:


Hmm a co to jest nagrzewnica do GWC ? :o

sepix - ja mam centralę Nikol i jestem z niej bardzo zadowolony (zwłaszcza, że mam GWC) - zero skroplin, zamrożeń itp. atrakcji.

Piczman - jest skąd - ze strychu (poddasza) skoro jest nieużytkowy - pomimo odizolowania go wełną od dołu i tak sporo ciepła tam ucieka, więc warto z niego skorzystać :wink:
Za darmo nie będzie jak przy GWC, ale zawsze to jakieś rozwiązanie.

Nagrzewnica do GWC, to pompa woda--powietrze (do glikolowych) chyba.
Co do tego ciepla ze strychu to sie zastanow - to nie perpetummobile - nie bedzie tam zadnej energii ktora mozesz wykorzystac.

Fantom

Dlatego napisałem, że nie będzie darmowego ciepła jak przy GWC - będzie tylko to, które ucieka z domu do góry.

Jednak pewnie taniej i prościej będzie zrobić układ nagrzewnicy wodnej do wlotu powietrza z czerpni ściennej.

Zabierajac cieplo ze stryvchu automatycznie musisz to czzyms wypelnic. Roznica temp miedzy strychem a domem bedzie powodowala szybszy ubytek ciepla z domu na stryc - i tak w kolko.

Fantom

E&K
11-02-2010, 22:08
Witam,

Czy ktos z Panow Forumowiczow moze polecic jakas sprawdzona ekipe montujaca rekuperatory w okolicach Krakowa lub Bielska Bialej? Z gory dziekuje za pomoc...

Pozdrawiam,

piwopijca
12-02-2010, 06:39
Pod Karkowem jest ASK z Brinkiem, moze zadzwon i niech przygotuja Ci jakas oferte. Ja mam od nich centrale Renovent HR Large ale montowala mi instalacje firma Gomar z Radomia. Mysle ze u Ciebie tez beda miec jakiegos wykonawce.
Warto wziac oferty z kilku firm i porownac sobie na spokojnie.

Pzdr.

E&K
12-02-2010, 08:53
Witam,

Dzieki a jak ten Renovent sie sprawuje? On jest na prad staly? Jak z halasem i komfortem powietrza? Jest GWC?

Pozdr

piwopijca
12-02-2010, 10:00
Ja jeszcze nie mieszkam ale reku pracuje na I biegu 110m3 i z GWC zwirowym pod garazem.
Nie mam jeszcze drzwi wewnetrznych ale na III biegu slychac lekki szum w domu z anemostatow, no ale to jest przy 340m3 wydajnosci :lol:
Jest na prad staly, wszystkie trzy biegi sa ustawialne pod wzgledem wydajnosci.

Pzdr.

SUSPENSER
12-02-2010, 18:09
Zaoszczędził bym 1 tyś zł, za to mógłbym sobie kupić większą nagrzewnicę do GWC lub drugiego kota :lol:


Hmm a co to jest nagrzewnica do GWC ? :o

sepix - ja mam centralę Nikol i jestem z niej bardzo zadowolony (zwłaszcza, że mam GWC) - zero skroplin, zamrożeń itp. atrakcji.

Piczman - jest skąd - ze strychu (poddasza) skoro jest nieużytkowy - pomimo odizolowania go wełną od dołu i tak sporo ciepła tam ucieka, więc warto z niego skorzystać :wink:
Za darmo nie będzie jak przy GWC, ale zawsze to jakieś rozwiązanie.

Nagrzewnica do GWC, to pompa woda--powietrze (do glikolowych) chyba.
Co do tego ciepla ze strychu to sie zastanow - to nie perpetummobile - nie bedzie tam zadnej energii ktora mozesz wykorzystac.

Fantom

Dlatego napisałem, że nie będzie darmowego ciepła jak przy GWC - będzie tylko to, które ucieka z domu do góry.

Jednak pewnie taniej i prościej będzie zrobić układ nagrzewnicy wodnej do wlotu powietrza z czerpni ściennej.

Zabierajac cieplo ze stryvchu automatycznie musisz to czzyms wypelnic. Roznica temp miedzy strychem a domem bedzie powodowala szybszy ubytek ciepla z domu na stryc - i tak w kolko.

Fantom

O coś w tym stylu mi chodziło - jednak nie "całe" ciepło będzie trzeba uzupełniać, a tylko jego część (bo na strychu będzie chłodniej niż gdyby nie było tej instalacji - prawda ?).

sepix
12-02-2010, 18:36
dzięki panowie za odpowiedzi
A jaka może być na takim strychu temp po ociepleniu 15cm wełny przy -20. Gwc nie ma opcji za wysoko od ziemi, dodam jeszcze że przez strych przechodzi komi z piętra niżej i mój od kominka więc też jakoś będą oddawały ciepło.

Ps. Przy jakiej temp. na zewnątrz wymiennik zamarza, chodzi mi czy jest to -10 czy już przy -1 będzie się wentylator nawiewny wyłączał?

Mice
13-02-2010, 13:15
dzięki panowie za odpowiedzi
A jaka może być na takim strychu temp po ociepleniu 15cm wełny przy -20. Gwc nie ma opcji za wysoko od ziemi, dodam jeszcze że przez strych przechodzi komi z piętra niżej i mój od kominka więc też jakoś będą oddawały ciepło.
W zależności od strat z piętra przez strop może być 4-6stC.[/url]

sepix
14-02-2010, 09:28
Panowie a co powiece na takie urządzenie

http://sklepeko.ultehost.net/product_info.php?products_id=23&osCsid=833bcc5e90cbaf49f31c0546279b5fe5

cena zachęcająca.

szczukot
14-02-2010, 09:42
Panowie a co powiece na takie urządzenie

http://sklepeko.ultehost.net/product_info.php?products_id=23&osCsid=833bcc5e90cbaf49f31c0546279b5fe5

cena zachęcająca.

25 tys??

Fantom

Mice
14-02-2010, 11:26
Panowie a co powiece na takie urządzenie

http://sklepeko.ultehost.net/product_info.php?products_id=23&osCsid=833bcc5e90cbaf49f31c0546279b5fe5

cena zachęcająca.
Ty dla nich pracujesz i chcesz kogoś zachęcić ?
:wink:

25 tyś za reku + elementy montażowe :o
Dodam, że to cudo wg producenta ma wydajność do 180m3, jak sobie podzielisz przez wysokość pomieszczeń to otrzymasz dla jakiej powierzchni masz 1x wymianę ... 72m2 :lol:

Nie wiem czy bardziej śmieszno czy straszno. Do tego nie wiadomo czy to przeciwprądowiec co sugeruje 90% odzysku czy jakieś inne cudo ...

sepix
14-02-2010, 13:46
ło matko ja zobaczyłem że za urządzenie 2,5tysia a nie 25. Sorki nie było pytania :-?

SUSPENSER
14-02-2010, 14:18
Panowie a co powiece na takie urządzenie

http://sklepeko.ultehost.net/product_info.php?products_id=23&osCsid=833bcc5e90cbaf49f31c0546279b5fe5

cena zachęcająca.

Do czego ?

Chyba do ucieczki z ich strony :lol:

U mnie całkowity koszt (projekt, materiały, robocizna) wentylacji opartej na Nikol 320 bez GWC wynosił 15 tys brutto (dom 150 m2 wentylowanych) + 1 tys sterowanie rozszerzone + 3 tys GWC.

SUSPENSER
14-02-2010, 14:29
dzięki panowie za odpowiedzi
A jaka może być na takim strychu temp po ociepleniu 15cm wełny przy -20. Gwc nie ma opcji za wysoko od ziemi, dodam jeszcze że przez strych przechodzi komi z piętra niżej i mój od kominka więc też jakoś będą oddawały ciepło.
W zależności od strat z piętra przez strop może być 4-6stC.[/url]

Jeśli jest 4-6 st C to albo masz super hiper izolację albo spore mostki termiczne na strychu.

Ja to kiedyś zmierzyłem i u mnie na strychu było +12 stopni przy -20 na zewnątrz.

Na poddaszu użytkowym +22, izolacja stropu drewnianego 15+5 cm wełny, sufit z rigipsów, podłoga strychu OSB.
Skosy dachu, wyłaz na dach i ściany szczytowe strychu docieplone 15 cm wełną.

Najwięcej ciepła z domu na strych wylatuje wyłazem na strych pomimo, że jest ocieplony, ale co to jest 3 cm pianki - kpina - tam powinno być z 10 cm, ale nikt takich nie robi :evil:

Podobnie widzę, że większość nie zasłania wełną wyłazu na dach, a tam najczęściej jest pojedyncza szyba którą ciepło leeeci sobie w dal - ja wyciąłem wkładkę z 15 cm wełny, którą wyciągam gdy chcę wyjść na dach, a potem zakładam (trzyma się na wcisk i na sznurkach).

Mice
14-02-2010, 18:11
dzięki panowie za odpowiedzi
A jaka może być na takim strychu temp po ociepleniu 15cm wełny przy -20. Gwc nie ma opcji za wysoko od ziemi, dodam jeszcze że przez strych przechodzi komi z piętra niżej i mój od kominka więc też jakoś będą oddawały ciepło.
W zależności od strat z piętra przez strop może być 4-6stC.[/url]

Jeśli jest 4-6 st C to albo masz super hiper izolację albo spore mostki termiczne na strychu.

Ja to kiedyś zmierzyłem i u mnie na strychu było +12 stopni przy -20 na zewnątrz.

Toć napisałem o stratach, dach na strychu mam ocieplony 20cm wełny + paroizolacja, ściany szczytowe 15cm styropianiu.
nic nie pisałem o +12 :roll:

kbab
14-02-2010, 18:27
witam, mam pytanie do użytkowników rekuperatora, chodzi mi o różnicę temp powietrza wchodzącego z zewnątrz (świeżego) oraz wyrzucanego na zewnątrz (z wentylacji),zwłaszcza jaka jest temp powietrza wyrzucanego z rekuperatora??? Takich danych nigdzie nie znalazłem.
Za odpowiedź z góry dziękuję.

SUSPENSER
14-02-2010, 20:25
dzięki panowie za odpowiedzi
A jaka może być na takim strychu temp po ociepleniu 15cm wełny przy -20. Gwc nie ma opcji za wysoko od ziemi, dodam jeszcze że przez strych przechodzi komi z piętra niżej i mój od kominka więc też jakoś będą oddawały ciepło.
W zależności od strat z piętra przez strop może być 4-6stC.[/url]

Jeśli jest 4-6 st C to albo masz super hiper izolację albo spore mostki termiczne na strychu.

Ja to kiedyś zmierzyłem i u mnie na strychu było +12 stopni przy -20 na zewnątrz.

Toć napisałem o stratach, dach na strychu mam ocieplony 20cm wełny + paroizolacja, ściany szczytowe 15cm styropianiu.
nic nie pisałem o +12 :roll:

No to żeśmy się nie zrozumieli.

To jaką tam masz temperaturę przy -20 na zewnątrz i +22 w domu - czyżby +17 ?

Czy ja napisałem, że Ty pisałeś o +12 :o ???

U mnie dodatkowo (poza 15 cm styro na zewnątrz) w szczytowych 15 cm wełny wewnątrz (zostało mi trochę po ocieplaniu skosów to wykorzystałem).

kbab - u mnie wlot z GWC przy -20 na zewnątrz to około +5, a z reku wylatuje na zewnątrz około +7 (przy 22-23 wewnątrz domu).

kbab
14-02-2010, 20:42
kbab - u mnie wlot z GWC przy -20 na zewnątrz to około +5, a z reku wylatuje na zewnątrz około +7 (przy 22-23 wewnątrz domu).
dzięki, czyli reku dodaje 2stC na wylocie, ciekawe jak to wygląda bez GWC, może ktoś tak ma?

vega1
14-02-2010, 21:29
Jeszcze jedno pytanko : jak rozwiazuje sie idee nawiewow i wyciagow na pietrze ? Najczesciej sa tam same sypialnie i lazienka. Wiec na logike np 4 nawiewy i jeden wyciag :)

Fantom

podbijam to pytanie. Nigdzie się nie doczytałem, w żadnym temacie, co z pietrem w domu? Jak pogodzić parter i piętro aby niczego "nie skrzywdzić" ??

SUSPENSER
15-02-2010, 06:13
Jeszcze jedno pytanko : jak rozwiazuje sie idee nawiewow i wyciagow na pietrze ? Najczesciej sa tam same sypialnie i lazienka. Wiec na logike np 4 nawiewy i jeden wyciag :)

Fantom

podbijam to pytanie. Nigdzie się nie doczytałem, w żadnym temacie, co z pietrem w domu? Jak pogodzić parter i piętro aby niczego "nie skrzywdzić" ??

U mnie na piętrze wyciągi są 2 - jeden w łazience, a drugi na korytarzu.

piwopijca
15-02-2010, 06:31
Jeszcze jedno pytanko : jak rozwiazuje sie idee nawiewow i wyciagow na pietrze ? Najczesciej sa tam same sypialnie i lazienka. Wiec na logike np 4 nawiewy i jeden wyciag :)

Fantom

podbijam to pytanie. Nigdzie się nie doczytałem, w żadnym temacie, co z pietrem w domu? Jak pogodzić parter i piętro aby niczego "nie skrzywdzić" ??

Najpierw obliczasz zapotrzebowanie wywiewu dla lazienek, pralni a jesli masz jeszcze nadcisnienie (nadmiar nawiewu) to "kombinujesz" dodatkowe anemostaty wywiewne np. w korytarzu, garderobie itp. zeby doprowadzic do rownowagi nawiew i wywiew, czasami robi sie lekkie nadcisnienie, szczegolnie jesli wiemy o nieszczelnosciach domu -zebu nie zaciagala nam centrala powietrza z zewnatrz.
Ja mam ustawione lekkie nadcisnienie na parterze ze wzgledu na kominek -nie jest idealnie szczelny.

Pzdr.

Mice
15-02-2010, 07:17
dzięki panowie za odpowiedzi
A jaka może być na takim strychu temp po ociepleniu 15cm wełny przy -20. Gwc nie ma opcji za wysoko od ziemi, dodam jeszcze że przez strych przechodzi komi z piętra niżej i mój od kominka więc też jakoś będą oddawały ciepło.
W zależności od strat z piętra przez strop może być 4-6stC.[/url]

Jeśli jest 4-6 st C to albo masz super hiper izolację albo spore mostki termiczne na strychu.

Ja to kiedyś zmierzyłem i u mnie na strychu było +12 stopni przy -20 na zewnątrz.

Toć napisałem o stratach, dach na strychu mam ocieplony 20cm wełny + paroizolacja, ściany szczytowe 15cm styropianiu.
nic nie pisałem o +12 :roll:

No to żeśmy się nie zrozumieli.

To jaką tam masz temperaturę przy -20 na zewnątrz i +22 w domu - czyżby +17 ?

nie rozumiem co chcesz osiągnąć ... przecież tych 4-6stC nie brałem z kapelusza :roll:

Piczman
15-02-2010, 09:16
Ps. Przy jakiej temp. na zewnątrz wymiennik zamarza, chodzi mi czy jest to -10 czy już przy -1 będzie się wentylator nawiewny wyłączał?

Przy lekkim mrozie nie zamarza szybko,Ja się zastanawiam czy załączać gwc powyżej -5 C !
Kiedyś sprawdzę jak będzie taki mrozik i będę w domu cały dzień .

k62
15-02-2010, 10:37
Ja mam reku na strychu nieogrzewanym i nieocieplonym.
Rury leżące na podłodze przykryłem wełną 15cm.
Reku docieplony 5 cm styropianu oprócz ścianek szczytowych.

Zwykle do -3*C nie zamarza (nie zauważyłem na sterowniku).
Przy -10*C czasami na bardzo krótko załącza się rozmrażanie
(co 10 - 15 minut na 1 minutę),
a czasami bardzo długo trwa rozmrażanie
(10minut na 3 mininuty normalnej pracy).

Przy -20 na zewnątrz na strychu -6 (czujka stoi na reku).

Był taki dzień w styczniu, że przy -1 padał deszcz i zamarzał.
Wtedy co chwilę reku przechodził w "rozmrażanie".

SUSPENSER
15-02-2010, 18:17
dzięki panowie za odpowiedzi
A jaka może być na takim strychu temp po ociepleniu 15cm wełny przy -20. Gwc nie ma opcji za wysoko od ziemi, dodam jeszcze że przez strych przechodzi komi z piętra niżej i mój od kominka więc też jakoś będą oddawały ciepło.
W zależności od strat z piętra przez strop może być 4-6stC.[/url]

Jeśli jest 4-6 st C to albo masz super hiper izolację albo spore mostki termiczne na strychu.

Ja to kiedyś zmierzyłem i u mnie na strychu było +12 stopni przy -20 na zewnątrz.

Toć napisałem o stratach, dach na strychu mam ocieplony 20cm wełny + paroizolacja, ściany szczytowe 15cm styropianiu.
nic nie pisałem o +12 :roll:

No to żeśmy się nie zrozumieli.

To jaką tam masz temperaturę przy -20 na zewnątrz i +22 w domu - czyżby +17 ?

nie rozumiem co chcesz osiągnąć ... przecież tych 4-6stC nie brałem z kapelusza :roll:

Właśnie jestem ciekaw skąd je wziąłeś - z wyliczeń, książek czy z praktycznych pomiarów.
To jest dość istotne, bo życie nie raz weryfikuje teorie i obliczenia.

Jeśli z pomiarów to po prostu napisz jakie były wartości bo jest to cenna informacja.

Dzizas poczułem się jakbym się czepiał :roll: a ja jestem tylko zaciekawiony wynikami innych :wink:

dawor
19-02-2010, 12:09
zastanawiam się nad rekuperacją.. tematy już przejrzalem w tym temacie (tradycyjnie wiem mniej niż wiedziałem - laik jestem)

Moze ktoś mógłby mi ocenić ofertę jaką dostałem bo nie znam ani producentów (w tym temacie w sumie mało jest na temat jaka rekuperacja itp) ani cen.. a dostałem coś takiego:
- System rekuperacji – kształtki ocynkowane, anemostaty, izolacja, czerpnie powietrza, wyrzut powiuetrza - 2,5 netto
- Rekuperator DUPLEX 330 EC + regulator Rekuperator z płynną modulacją obrotów wentylatora i cyfrowym regulatorem stanu pracy
www.4vent.pl - cena 9,2 tys netto
lub też:
- Rekuperator DUPLEX 360 .Rekuperator z ręczną nastawą obrotów – załącz wyłącz -6 tys netto
robocizna- 2 tys

Będe silnie wdzieczny jeśli ktos mi powie czy :
- ceny sa w miarę ok
- czy to dobry sprzet czy nie
- no i czy opłaca się dopłacać 3 tys zł do droższej wersji rekuperatora

ravbc
19-02-2010, 12:35
dawor: tak,w sportowym skrócie:
- ceny są w miarę ok.
- sprzęt wygląda nienajgorzej
- a czy opłaca się dopłacać 3 tys zł do droższej wersji rekuperatora, to musisz zdecydować sam, ile warte jest dla Ciebie niższe zużycie prądu przez wentylatory i automatyka sterująca centralą (ja bym się potargował ;-) ).

Piczman
19-02-2010, 12:38
Ja bym brał bez automatyki !
Kosztuje tyle co moja centralka, nie dajcie sie zwariować !!!
Niektórzy za 3 tyś całej WM by nie zrobili bo krzyczą że drogo :wink:

Napisz co obejmuje ta automatyka !

ravbc
19-02-2010, 12:47
Rzecz w tym, że tutaj oprócz automatyki (czyli w sumie prostego sterownika), dostajesz za te 3 tysiące oszczędniejsze wentylatory i automatyczny bypass. To co prawda nie koniecznie musi być w sumie warte 3 tysięcy, ale i nie 3 stówy. ;-)

am76
19-02-2010, 13:36
- no i czy opłaca się dopłacać 3 tys zł do droższej wersji rekuperatora
Zaawansowane sterowanie do wentylacji nie jest potrzebne - wentylację włanczasz i ona poprostu działa. Ale jak wiadomo niektórzy nawet do pstryczków do żarówek muszą mieć sterowanie - inteligentne domy i takie tam inne ...

Wentylatory stałoprądowe powinny się szybko zwrócić. Jeśli np. różnica w mocy jednych i drugich będzei wynosić 100W to wtedy na rok masz:

0,1kWh * 24h * 365 * 0,55zł = 481zł

no może jednak nie tak szybko w twoim przypadku, faktem jest jednak to, że możesz być zaskoczony przy wentylatorach zmiennoprądowych że za prąd do wentylacji co miesiac trzeba tak dużo płacić

SUSPENSER
19-02-2010, 18:25
- Rekuperator DUPLEX 330 EC + regulator Rekuperator z płynną modulacją obrotów wentylatora i cyfrowym regulatorem stanu pracy
www.4vent.pl - cena 9,2 tys netto
lub też:
- Rekuperator DUPLEX 360 .Rekuperator z ręczną nastawą obrotów – załącz wyłącz -6 tys netto


Ja popieram polską produkcję - "kompletny zestaw rozszerzony" kosztuje 8,5 tys:

http://www.elmech-nikol.pl/nikol320.html

Mam system wentylacji oparty na tej centrali (opcja 3 najdroższa) - uważam, że 2 by spokojnie wystarczyła ;-)

basia228
19-02-2010, 20:34
A czy ktoś moze wypowiedzieć się na temat tego rekuperatora?
http://www.klimatyzacja-rekuperatory-solary.pl/REKUPERATOR_ComfoAir_350_EASE_AERIS_CA_350_EASE-251.html

szczukot
19-02-2010, 20:45
Z mojej wiedzy stork jest super

Fantom

kerado28
19-02-2010, 22:24
zastanawiam się nad rekuperacją.. tematy już przejrzalem w tym temacie (tradycyjnie wiem mniej niż wiedziałem - laik jestem)

Moze ktoś mógłby mi ocenić ofertę jaką dostałem bo nie znam ani producentów (w tym temacie w sumie mało jest na temat jaka rekuperacja itp) ani cen.. a dostałem coś takiego:
- System rekuperacji – kształtki ocynkowane, anemostaty, izolacja, czerpnie powietrza, wyrzut powiuetrza - 2,5 netto
- Rekuperator DUPLEX 330 EC + regulator Rekuperator z płynną modulacją obrotów wentylatora i cyfrowym regulatorem stanu pracy
www.4vent.pl - cena 9,2 tys netto
lub też:
- Rekuperator DUPLEX 360 .Rekuperator z ręczną nastawą obrotów – załącz wyłącz -6 tys netto
robocizna- 2 tys

Będe silnie wdzieczny jeśli ktos mi powie czy :
- ceny sa w miarę ok
- czy to dobry sprzet czy nie
- no i czy opłaca się dopłacać 3 tys zł do droższej wersji rekuperatora

Moim zdaniem za 9,2k to możesz kupić już troszkę lepsze reku...

JurekM
20-02-2010, 06:24
Witajcie!
Nie myślałem o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do czasu, aż znajomy powiedział, że nie jest to taka strasznie droga rzecz i będzie kosztowała max 15 tys brutto w moim przypadku (dom 215m2 z garażem 2st).
Teraz pytanie:
1. Czy rzeczywiście można się w tym wyrobić?
2. Czy można samemu ułożyć kanały wentylacyjne (czy to jest trudne)?
3. Jak zaplanować instalację?
4. Czy można zaplanować went mech, a rekuperator dodać później?
5. Czy można w przyszłości dodać GWC?
Muszę się wziąść do tematu.
Dzięki za odpowiedź

KrzysztofLis2
20-02-2010, 07:14
1. Czy rzeczywiście można się w tym wyrobić?
2. Czy można samemu ułożyć kanały wentylacyjne (czy to jest trudne)?
3. Jak zaplanować instalację?
4. Czy można zaplanować went mech, a rekuperator dodać później?
5. Czy można w przyszłości dodać GWC?
1. Tak, zwłaszcza w wariancie tymi ręcami.
2. Tak (nie).
3. Dobrze? ;) Nie wiem, na tym się nie znam.
4. Tak.
5. Tak.

Piczman
20-02-2010, 08:23
Nie ma to jak dobra motywacja :lol:

Uda się, czytaj dużo i uważaj żebyś nie zwariował :wink:

JurekM
20-02-2010, 09:52
Dziękuję za szybką odpowiedź.
To w takim razie rezygnuję z grawitacyjnej (oszczędzę na 5 z 6 dachówkach z kominkami, bo 1 musi zostać na wyrzut powietrza z mechanicznej).
Zawsze to z 700 pln ;)
Pozdrawiam

dawor
20-02-2010, 10:32
Moze ktoś mógłby mi ocenić ofertę jaką dostałem bo nie znam ani producentów (w tym temacie w sumie mało jest na temat jaka rekuperacja itp) ani cen.. a dostałem coś takiego:
- System rekuperacji – kształtki ocynkowane, anemostaty, izolacja, czerpnie powietrza, wyrzut powiuetrza - 2,5 netto
- Rekuperator DUPLEX 330 EC + regulator Rekuperator z płynną modulacją obrotów wentylatora i cyfrowym regulatorem stanu pracy
www.4vent.pl - cena 9,2 tys netto
lub też:
- Rekuperator DUPLEX 360 .Rekuperator z ręczną nastawą obrotów – załącz wyłącz -6 tys netto
robocizna- 2 tys



dobra, wiem co raz wiecej..
ale nie rozumiem jeszcze jednego..czym różni sie zaproponowany mi wyzej rekuperator od np:
http://www.allegro.pl/item903011552_pozbadz_sie_wilgoci_dospel_120nowa_r ekuperator.html

http://www.allegro.pl/item898170695_rekuperator_brink_renovent_400_large _auto_bypass.html

http://www.allegro.pl/item918765462_okazja_rekuperator_berluf_daytona_35 0_sterownik.html

generalnie duzo jest tańszych rekuperatorów..
NIe wiem po prostu co musi miec rekuperator aby był ok!!!

basia228
20-02-2010, 10:48
A ja jeszcze raz proszę znawców o wypowiedź na temat rekuperatora AERIS 350 EASE. Wkrótce muszę podjąć decyzję :)

http://www.klimatyzacja-rekuperatory-solary.pl/REKUPERATOR_ComfoAir_350_EASE_AERIS_CA_350_EASE-251.html