PDA

Zobacz pełną wersję : Podlogowka i rotametry-ustawienia



Strony : [1] 2 3

mike01
06-02-2011, 16:13
Mam pytanie do osob bardziej zaznajomionych w temacie niz ja.
Mam instalacje ogrzewania podlogowego wodnego i w skrzynce rozdzielczej na szynie zasilającej, instalator zamontował rotametry(przeplywomierze).
Ich zakres regulacji jest od 1 do 5.
Moj instalator ustawil je wszystkie tzn wszystkie obwody tak samo czyli na wartosci 2 i to mnie zastanawia bo:
-czemu wszystkie obwody sa ustawione tak samo?Instalator mowi ze poprzez te rotametry ustawia sie cisnienie na dany obwod grzewczy.Moze i ma racje ale ja to rozumie jako wartosc ustawionego przeplywu wody w danym obiegu.Dziwi mnie takie ustawienie bo czemu taka sama wartos ma byc dla obwodu w pokoju 10m2 i taka sama w pokoju 35m2?Skoro jest wieksza powierzchnia i wiekszy metraz do ogrzania to przeplyw/cisnienie powinno byc stosownie wieksze a wiec ustawiene np na 4.

Bardzo prosze o odpowiedz jak to faktycznie jest tak zebym wiedzial jak rozmawiac z moim instalatorem podając konkretne argumenty.

pozdro

sadm2
06-02-2011, 18:24
Biorąc temat regulacji przepływów na logikę widzę to następująco. Przepływomierzem ustawię przepływ w każdej pętli taki sam. Więc nie zawsze będzie to ta sama wartość dla na skali. Wiadomo, że np w łazience potrzebujemy troszkę wyższą temperaturę więc pętle rur są ułożone gęściej i wówczas przepływ w takim miejscu jest większy. Przepływomierz pracuje na powrocie. U mnie w domu nawet grzejniki mają rozdzielacze z przepływomierzami. Dlaczego? Ponieważ mają małą pojemność wodną a chcę dokładnie wyregulować przepływy w każdej pętli. Dopasowując również przepływ do potrzeb pomieszczenia.

mike01
06-02-2011, 18:38
Powiem tak.Jak mialem dla niektorych obiegow ustawione wyzsze wartosci na rotametrach 3 albo 4,5 to faktycznie w tych pokojach podloga byla cieplejsza.Odczuwalem to gola stopą-podloga byl doslownie cieplutka.Teraz jak dla tych samych obiegow sa ustawienia rotametrow na 2 podloga jest chlodna ale nie zimna a temperatura na wejscu jest taka sama.
Na podstawie tego wnioskuje ze ustawienie wartosci na rotametrze ma wplyw na grzanie danego obiegu.
Czy tak nie jest??

plamiak
06-02-2011, 18:42
Zgadza się, ale długa droga przed Tobą, ja kręciłem rotametrami jeszcze w drugim sezonie grzewczym więc nie oczekuj że hydraulik wyreguluje przepływy w jeden dzień.

mike01
06-02-2011, 18:46
Czyli nie powinienem miec wszystich rotametrow ustawionych na jednakowej wartosci??

plamiak
06-02-2011, 19:25
To nie jest wyznacznik, powinieneś mieć ustawione tak, aby osiagnąć komfort cieplny. Idealnie byłoby ustawić przepływ wyliczony w projekcie - ale tym się nie przejmuj...

odyseuszek
06-02-2011, 22:28
W oparciu o obliczenia w moim projekcie widzę taką zależność - im dłuższa pętla tym większy powinien być przepływ bo następuje większe wychładzanie wody, oczywiście przy prawidłowo dobranych długościach pętli, czyli nie wszędzie rozstaw 10 cm tylko zależny od zapotrzebowania. U mnie wygląda to tak:
- łazienka rozstaw co 10 cm, 53m i przepływ 0,9 l/min,
- kuchnia, hall rozstawy odpowiednio 15 i 10 cm, pętlach po 80 m, przepływ ok. 1,2 l/m,
- salon 2 pętle po 100 m i przepływ po ok. 1,6 l/min.
Generalnie zwiększając przepływ uzyskasz wzrost temp. w pomieszczeniu, zmniejszając obniżenie, pamiętaj że przy podłogówce bezwładność jest w dniach nie godzinach.

zieli
27-01-2014, 06:00
Ciekawe czy ktos jeszcze tu zaglada no nic sprawdzimy.
A wiec mam nastepujace pytanie jako ze całe zycie mieszkałem w bloku to teraz wiele spraw to dla mnie nowosci i to jest jedna z nich.
A wie jak sie reguluje przepływ w poszczegolnych petlach czy dobrze mysle ze powinienem zrobic to za pomoca tych zaworow ktore sa na dolnej belce podzaslepkami bo na gornej sa rotametry dzieki ktorym wiem jaki jest przepływ w petlach Czy moze ktos to potwierdzic lub wyprowadzic mnie z błedu. Druga sprawa to jak mocno tzn. o ile obrotu trzeba przekrecic zawor aby na rotametrze pokazało przepływ wiekszy np 1
Bede wdzieczny za wszelaka pomoc
237772237773

odyseuszek
27-01-2014, 06:51
Źle myślisz :-)
Regulację przeprowadzasz rotametrami - jeśli mają na przeźroczystym elemencie podejście pod klucz imbusowy to kręcąc kluczem, jeśli nie to pewnie pierścieniem poniżej (poszukaj w necie instrukcji do tego modelu). Na dolnej belce masz zawory do zamykania i odcinania przepływu.
Rozkręcasz rotametr (większy przepływ), temperatura w danym pomieszczeniu rośnie, skręcasz maleje. Jednak jeżeli odstępstwo od oczekiwanej temperatury jest duże może się okazać, że konieczne jest zwiększenie lub zmniejszenie temperatury na piecu.

fotohobby
27-01-2014, 07:56
Nie wszystkimi przepływomierzami można regulować przepływy.
Wtedy należy użyć zaworów z dolnej belki.

O ile należy przekręcic, by pokazazało przepływ >1 tego nikt nie powie, bo to imdywidualna cecha instalacji (długosci petli, rodzaju i biegu pompy itp...)

RadziejS
27-01-2014, 08:01
Źle myślisz :-) ...
Regulację przeprowadzasz rotametrami - .....

Niekoniecznie. Spokojnie możesz to regulować tymi zaworami. U mnie bałem się to robić rotametrami bo jakoś ciężko szło kręcenie tym plastikowym elementem przezroczystym, nie chciałem ich połamać. Tym zaworem z powodzeniem wyregulujesz przepływ. One mają trzpień, który wciskasz lub podnosisz, i w ten sposób dławisz lub uwalniasz przepływ w danej pętli.

zieli
27-01-2014, 12:40
Właśnie próbowałem to regulować tymi pierścieniami przy rotametrach ale zakres jest zbyt mały i nie mogę ustawić przepływu większego niż 2 (jeden z rotametrów nawet wykręciłem całkowicie i miałem mało powódź ) więc pomyślałem sobie że zapewne reguluje się to na dolnej belce.
Jeśli mogę to regulować na dolnej belce zaworami czy tam też może mnie spotkać przygoda że wykręcę zawór całkowicie i będzie się lała woda?:(
W sumie to najlepiej byłoby mieć instrukcję od tego rozdzielacza tylko nie wiem jak ją zdobyć nie ma na nim żadnych wskazówek.

RadziejS
27-01-2014, 14:33
Kręcąc dolnymi zaworami nic się nie stanie, może nawet całkowicie wykręcić tę nakręcaną zaślepkę (na Twoim zdjęciu jest ona właśnie odkręcona = zawór maksymalnie otwarty). Ona porusza jedynie trzpieniem zaworu. Dokładnie tak samo jak zawór termostatyczny grzejniku. Gdy zdejmiesz głowicę, widać trzpień, którym ona porusza.

zieli
27-01-2014, 21:22
Ok dzieki za pomoc

zwil
04-02-2014, 14:59
W oparciu o obliczenia w moim projekcie widzę taką zależność - im dłuższa pętla tym większy powinien być przepływ bo następuje większe wychładzanie wody, oczywiście przy prawidłowo dobranych długościach pętli, czyli nie wszędzie rozstaw 10 cm tylko zależny od zapotrzebowania. U mnie wygląda to tak:
- łazienka rozstaw co 10 cm, 53m i przepływ 0,9 l/min,
- kuchnia, hall rozstawy odpowiednio 15 i 10 cm, pętlach po 80 m, przepływ ok. 1,2 l/m,
- salon 2 pętle po 100 m i przepływ po ok. 1,6 l/min.
Generalnie zwiększając przepływ uzyskasz wzrost temp. w pomieszczeniu, zmniejszając obniżenie, pamiętaj że przy podłogówce bezwładność jest w dniach nie godzinach.

a wiąze się to z większym zużyciem gazu jeśli zwiększy się przepływy ? pewnie tak

gentoonx
04-02-2014, 15:25
a wiąze się to z większym zużyciem gazu jeśli zwiększy się przepływy ? pewnie tak

A to jak się ma podłogówke to chodzi o to by miec cieplo i komfortowo, czy żeby gazu nie spalać?
:bash:

ra__f__al
13-04-2014, 18:33
Witam,

troszkę odświeżę temat, gdyż wydaje mi się, że coś źle robię przy swoim rozdzielaczu. Mój rozdzielacz to http://www.e-heat.pl/rozdzielacz-mieszajacy-ogrzewania-podlogowego-eco-p-2111.html na 7 sekcji. Mam problem z regulacją rotametrami, gdyż obojętnie jak bardzo ich nie wykręcę to wskaźnik nie schodzi poniżej 1.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, co robię źle ?

Dziękuję.

ra__f__al
13-04-2014, 19:13
Temat nieaktualny :) właśnie mnie oświeciło, żeby sprawdzić w rozdzielaczu czy by-pass jest zamknięty do końca i okazało się że nie było i dla tego nie było przepływu.

mest
02-09-2014, 19:05
A ja zapytam dlaczego na rotametrze ten grzybek płynnie nie "przemieszcza się" w górę i w dół podczas kręcenia. Wszystkie pętle grzeją, ale mam podane dokładne przepływy, ale co z tego skoro nie mogę tego ustawić. Niektóre maksymalnie przesuwają się do 2l/min niektóre wcale nie drgną. Gdzie może być przyczyna?? Lub jeśli już tak jest jak zacząć ustawiać te rotametry, bo temp na sterowniku pokojowym mam 20 stopni i w łazience też, a powinno być 24. Skręciłem pętle gdzie znajduje się czujnik, ale dla mnie jak coś nie działa tak jak powinno to od razu pojawia się niepokój.

zyzolek
02-09-2014, 19:31
No to zacznij od tego, że odkręć wszystkie rotametry na maksa, pompa obiegowa też na maksa.
Po jakimś czasie będziesz widział gdzie skręcić.
No i wszystko zależy od temperatury zasilania OP.

mest
02-09-2014, 19:40
Od tego właśnie zacząłem i następnie skręcałem, gdzie mam ustawić tą pompę obiegową?? Po prostu moje myślenie było następujące, mam podane parametry przepływu, ustawiam sobie na rotametrach i koniec. Ewentualnie lekko koryguję, a nie, że muszę zgadywać ile pokazuje rotametr.

Mam rozdzielacz z nierdzewki Capricorna i mam odpowietrzanie automatyczne czy coś takiego, ale jak poszedłem odkręcić te "nakrętki" na nich to zaczęła pojawiać się woda. To dobra oznaka czy wgl nie powinno jej tam być??
Mam taki rozdzielacz jak w linku tylko na 12 obwodów. Muszę przed sezonem grzewczym wszystko poustawiać.
http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/rozdzielacz-inox-premium1-capricorn-6-obwodow.html?utm_medium=partner&utm_source=http%3A%2F%2Fwww.sklepy24.pl&utm_campaign=sklepy24

gentoonx
02-09-2014, 22:31
a podłogówka odpowietrzona, czy tak na żywioł jedziesz? Tam gdzie zapowietrzona pętla to choćbyś i 3 godziny kręcił to i tak Ci nie drgnie ;)

tylko mi nie pisz że masz odpowietrzniki na belkach i to ci załatwia sprawę, bo uwierz - NIE ZAŁATWIA.

zyzolek
02-09-2014, 22:50
Przed sezonem grzewczym raczej tego nie ustawisz. Zostaw to wszystko odkręcone na maksa.

mest
03-09-2014, 07:27
Wszystko miałem porobione przez instalatorów. Mówili, że odpowietrzone, no ale jeśli nie to jak odpowietrzyć pojedyncze pętle?? Pozamykać wszystkie i zostawić tylko jedną i niech pompa tylko ja przegoni i tak zrobić z każdą kolejną czy jakiś inny pomysł??

BrodowskiG
03-09-2014, 09:15
tak jak piszesz

mest
03-09-2014, 09:27
Jeśli zamykam wszystkie pętle i zostawiam otwartą jedną to grzybek w rotametrze pięknie daje się regulować. Tak jest z każdą pętlą, ale jak odkręce wszystko to grzybki się podnoszą i przepływ chyba automatycznie się zmniejsza, przynajmnie tak pokazują rotametry?? Co może być przyczyną?? Czy po prostu tak ma być?? Pompa za mało pompuje?? Przestawić ją??

BrodowskiG
03-09-2014, 09:49
jak potrzebujesz wieksze przepływy to przestaw

fotohobby
03-09-2014, 11:44
Jeśli zamykam wszystkie pętle i zostawiam otwartą jedną to grzybek w rotametrze pięknie daje się regulować. Tak jest z każdą pętlą, ale jak odkręce wszystko to grzybki się podnoszą i przepływ chyba automatycznie się zmniejsza, przynajmnie tak pokazują rotametry?? Co może być przyczyną?? Czy po prostu tak ma być?? Pompa za mało pompuje?? Przestawić ją??

A jak masz wyskalowane przepływomierze ?

mest
03-09-2014, 13:35
Od 0 do 5. Pompa jest obecnie na drugim biegu.

fotohobby
03-09-2014, 19:02
Odpowietrz, poczekaj do zimy, sprawdż jak grzeją poszczegolne pętle, jaka jest deltaT.
Teraz nie ma sensu sie tym zajmować.

mest
03-09-2014, 20:42
Odpowietrz, czyli masz na myśli puścić każdą pętlę pojedynczo tak?? ( bo prawie dla każdego odpowietrz znaczy co innego). Ile czasu trzymać każdą pętlę?? Nie wiem kiedy się odpowietrzy:)

gentoonx
03-09-2014, 22:52
Jeśli zamykam wszystkie pętle i zostawiam otwartą jedną to grzybek w rotametrze pięknie daje się regulować. Tak jest z każdą pętlą, ale jak odkręce wszystko to grzybki się podnoszą i przepływ chyba automatycznie się zmniejsza, przynajmnie tak pokazują rotametry?? Co może być przyczyną?? Czy po prostu tak ma być?? Pompa za mało pompuje?? Przestawić ją??

Wiesz, martwić należało by się jakby było inaczej

mest
04-09-2014, 16:49
Odpowietrz, poczekaj do zimy, sprawdż jak grzeją poszczegolne pętle, jaka jest deltaT.
Teraz nie ma sensu sie tym zajmować.

fotohobby po czym poznać na rozdzielaczu, że pętla jest zapowietrzona lub odpowietrzona?? Jak to najlepiej odpowietrzyć?

fotohobby
04-09-2014, 16:55
Zapowietrzona chyba w ogóle nie pokazuje przepływów. Jak odpowietrzyć już tu pisano.

Pyxis
04-09-2014, 22:56
Jeśli zamykam wszystkie pętle i zostawiam otwartą jedną to grzybek w rotametrze pięknie daje się regulować. Tak jest z każdą pętlą, ale jak odkręce wszystko to grzybki się podnoszą i przepływ chyba automatycznie się zmniejsza, przynajmnie tak pokazują rotametry?? Co może być przyczyną?? Czy po prostu tak ma być?? Pompa za mało pompuje?? Przestawić ją??

Przeciez przeplyw rozklada sie rownomiernie na kazda z petli. Jak masz na jednej petli 5l/min to otwierajac 5 petli ronoczesnie na kazdej bedzie w przyblizeniu po 1/min. To jest zgodne z logika i prawami fizyki, wiec sie nie przejmuj. Tak zawsze bedzie. Na obiegowce ustaw tak predkosc, zebys na kazdej z petli (jak wszystkie odkrecisz) mial nie mniej niz 1,0-1,5l/min. To bedzie dobra wyjsciowa baza do dalszych eksperymentow. :)

Pyxis
04-09-2014, 22:57
fotohobby po czym poznać na rozdzielaczu, że pętla jest zapowietrzona lub odpowietrzona?? Jak to najlepiej odpowietrzyć?

Odkrecaj po kolei petle pojedynczo. Uzbroj sie w cierpliwosc. Niech sobie obiegowka pracuje, a Ty ustaw sobie timer na powiedzmy 10 min. Lepiej zrobic to raz a dobrze.

mest
07-09-2014, 07:18
Wczoraj zacząłem odpowietrzanie instalacji, każda pętla osobno i tak:
-na pętli nr 1 mam grzejnik i... po odkręceniu zaworu na maxa grzybek schodzi może na 1l/min ( dla porównania z boku też odkręcona pętla i przepływ jakże różny). Odpowietrzałem grzejnik, ale leci już sama woda, nawet słychać w grzejniku jak krąży i jest ciepły, więc tutaj nie wiem co może być przyczyną
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/jrL6eS.jpg (https://imageshack.com/i/ipjrL6eSj)
-pętla nr 5 która jest do sypialni schodzi na 2,5-3l/min inne wyraźnie niżej
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/909/fr4seZ.jpg (https://imageshack.com/i/p9fr4seZj)
-w salonie mam dwie pętle i schodzą mniej więcej po równo na 3-3,5 l/min ale w jednym jakby wody nie ma do końca, a w drugim sa bąbelki, pętle przepuszczane około 20 min
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/909/xQQFBd.jpg (https://imageshack.com/i/p9xQQFBdj)

Jakie macie państwo uwagi:):)

Pyxis
07-09-2014, 10:09
Na grzejniku masz tez zawor na powrocie. Najczesciej na imbusa pod zakretka. Zobacz, czy nie jest tam dlawione.

Powietrzem w rotametrach sie nie przejmuj.

Jak odkrecisz wszystkie na raz, to sprawdz jakie sa ronice na przeplywach. Przeplyw w grzejniku raczej trzeba bedzie zdlawic, zeby byl powrownywalny z petlami w podlodze.

gentoonx
07-09-2014, 20:14
... Przeplyw w grzejniku raczej trzeba bedzie zdlawic, zeby byl powrownywalny z petlami w podlodze.

raczej nie.Nie pisz głupot

mest - co to znaczy, że słyszysz w grzejniku jak woda krąży - szumi? przy 1ltr/min?

Pyxis
07-09-2014, 20:18
raczej nie.Nie pisz głupot


To nie glupoty, tylko spojrzenie z perspektywy pompiarza. Kotlarze faktycznie moga to olac, jak i cala reszte instalacji. Jakos to dom zagrzeje. :)

mest
07-09-2014, 21:08
gentoonx coś tam słychać w grzejniku, więc albo rotametr źle pokazuje albo nie wiem co
Pyxis Nie można tego olać bo to mój domek, musicie pomóc:)

gentoonx
07-09-2014, 21:57
To nie glupoty, tylko spojrzenie z perspektywy pompiarza. Kotlarze faktycznie moga to olac, jak i cala reszte instalacji. Jakos to dom zagrzeje. :)

przepływy w grzejnikach to zupełnie inny przedział niz w płaszczyznowym

gentoonx
07-09-2014, 21:59
gentoonx coś tam słychać w grzejniku, więc albo rotametr źle pokazuje albo nie wiem co
...

Tedy pytam czy szumi, czy tak jakbyś wody do szklanki z butelki z wysokości nalewał

Pyxis
07-09-2014, 22:10
przepływy w grzejnikach to zupełnie inny przedział niz w płaszczyznowym

Widzisz, u mnie nieskryzowanie petli grzejnikowych do drabinek w lazience powoduje delikatny wzrost temperatury powrotu i zasilania. To jest niepozadane ze wzgledu na sprawnosc pompy ciepla.

mest
08-09-2014, 00:08
Raczej taki iednostajny szum jakbym przyłożył muszlę z nad morza do ucha, coś się tam po prostu dzieje.

mest
10-09-2014, 14:40
Odkręciłem zakrętkę na powrocie i moim oczom ukazał się taki "imbus"??
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/902/JeYmlM.jpg (https://imageshack.com/i/p2JeYmlMj)

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/kb0wC2.jpg (https://imageshack.com/i/f0kb0wC2j)
O to chodzi?? Dodam, że taki sam mam na wejściu jak na powrocie. Na razie nie ruszałem, wolę wcześniej zapytać, żeby przez przypadek nie zalać całej łazienki:) nim coś wyregulować??

Jak to wgl zrobić??

BrodowskiG
10-09-2014, 18:37
to jest zawór zamiast pokrętła jest imbus i tyle

mest
10-09-2014, 19:05
No to nie wiem jakiego imbusa szukac;) nie wiem czy coś takiego do regulacji wgl mam. Może być tak, że go nie ma?? To do czego służy ten zawór??

BrodowskiG
10-09-2014, 19:31
zwykły imbus
zawór...do zakręcenia wody, można wykorzystać do zdlawienia przeplywu

mest
10-09-2014, 20:16
No to właśnie o to mi chodzi czyli to jest to o czym pisał Pyxis parę postów wyżej, na wejściu mam to samo jak to wyregulować żeby mniej więcej przpływ był taki sam. Zacząć od powrotu czy równomiernie??

Pyxis
10-09-2014, 20:23
Tak, o ten zawor mi chodzilo.
Odkrec go o 2 obroty i zobacz czy wzrosl przeplyw. Ja na tym imbusie mam wyregulowany wstepnie a dokladnie sobie skrecam na belce i obserwuje na rotametrze, bo widze co reguluje. Mozesz to zrobic dowolnie.

gentoonx
10-09-2014, 21:38
Raczej taki iednostajny szum jakbym przyłożył muszlę z nad morza do ucha, coś się tam po prostu dzieje.

jak mocno szumi to za duży przepływ

te zawory powrotne na zdjęciach masz całkowicie otwarte jak widzę, więc to co Pyxis radzi, żeby odkręcać, raczej nie zadziała.Nie masz imbusa - użyj dużego śrubokręta, tak żeby sześciokąt złapał

mest
10-09-2014, 21:53
Mam imbusa i jutro zerknę co i jak, kurcze skoro przepływ jest duży to dlaczego na rotametrze tego nie widać. Musi być to widoczne, zobaczę też na wejściu. Jest jakieś ryzyko że to wykręcę całkowicie i woda mnie zaleje:) ??

Pyxis
10-09-2014, 22:36
Jak wykrecisz calkowicie, to wyciek oczywiscie bedzie, ale po co masz wykrecac calkowicie. :)

gentoonx
11-09-2014, 13:54
...Jest jakieś ryzyko że to wykręcę całkowicie i woda mnie zaleje:) ??

popatrz na swoje zdjęcia - to jest zabezpieczone zenerkami - nic Ci nie wypadnie i nie zalejesz się, odkręca się i czujesz opór - po prostu dalej się nie da :)

Pyxis
11-09-2014, 14:41
to jest zabezpieczone zenerkami

To jest pierscien SEGERA. ;)

Faktycznie ma zabezpieczone, wiec nie wykreci calkowicie. U mnie nie bylo i plytkarz skutecznie oproznil mi instalacje z wody. W grudniu. :D

gentoonx
11-09-2014, 16:40
To jest pierscien SEGERA. ;)

Faktycznie ma zabezpieczone, wiec nie wykreci calkowicie. U mnie nie bylo i plytkarz skutecznie oproznil mi instalacje z wody. W grudniu. :D

czuj duch :)

mest
18-09-2014, 14:26
To i się wziąłem za ten kaloryfer. Zacząłem odkręcać na powrocie ale na rotametrze nic nie drgnęło, dopiero jak popuściłem na wejściu ( bo jest taki sam "regulator") to się poruszyło. Teraz na rotametrze wskazuje 2,5 l/min i zostawiam grzejnik w spokoju teraz ewentualnie zdławię przy rozdzielaczu. Dzięki serdeczne za pomoc, ale jeszcze mi zostanie do wyregulowania cała instalacja, więc pewnie się odezwę. Na razie ciepło więc się w to nie bawię, są inne rzeczy do zrobienia.

ponds79
07-10-2014, 20:23
Panowie, widzę, że koledze udało się pomóc więc liczę, że i w moim temacie pomożecie. Zeszłej zimy nie starczyło czasu na regulację więc temat wrócił przy pierwszym ochłodzeniu parę dni temu. Wybaczcie jeżeli coś źle opiszę, cały czas się uczymy ;)

Problem taki: domek z dwoma kondygnacjami, tylko podłogówka zasilana PC. Mamy projekt wykonania, gdzie są wstępne nastawy oraz długości pętli, mamy też zdjęcia z realizacji. Problem jest taki, że nie do końca potrafimy wyregulować temp. w dwóch pomieszczeniach. Są dwa rozdzielacze (dół i piętro) ale nie mamy na nich rotametrów. Na powrocie mamy wszystko pootwierane.

Jak (i czy już teraz) regulować na rozdzielaczach aby uzyskać równe temp. w każdym pomieszczeniu? Dwa z nich mają znacznie zimniejszą podłegę i czuć, że jest w nich chłodniej. W zeszłym roku na każdej pętli lekko przykręcaliśmy (o 1/4 obrotu), pozostawiając pętle, które były zimniejsze. Dodatkowo zwiększaliśmy bieg pompki obiegowej... ale nie udało się... :) Jakieś wytyczne z Waszej strony?

Pyxis
07-10-2014, 20:40
Bez rotametrow to dzialanie po omacku.
Jesli chcesz skryzowac przeplyw, to poruszasz sie w obszarze tuz przy zamkneciu zaworu. To sa milimetrowe ruchy pokretlem. Zakrecenie o 1/4 obrotu moze zamknac przeplyw calkowicie, albo nie zmienic go wogole.

ponds79
07-10-2014, 20:51
Jeśli dobrze pamiętam, to na górnej belce jest około 5-6 pełnych obrotów od pełnego zamknięcia do otwarcia. W zeszłym roku przymykaliśmy o około 1 obrót więc jeszcze nibyc jest co przykręcić... ale to chodzenie we mgle.

A można na działającym układzie "domontować" rotametry?

Maher
07-10-2014, 21:41
Jeśli dobrze pamiętam, to na górnej belce jest około 5-6 pełnych obrotów od pełnego zamknięcia do otwarcia. W zeszłym roku przymykaliśmy o około 1 obrót więc jeszcze nibyc jest co przykręcić... ale to chodzenie we mgle.

A można na działającym układzie "domontować" rotametry?

Nie wiadomo jaki masz rozdzielacz (pewnie masz bez możliwości zamontowania przepływomierzy skoro ich nie ma, może dołącz zdjęcie) i zawsze trochę wody wypłynie jak będziesz coś rozkręcał, zawsze można dolną belkę wymienić na taką z rotametrami lub sterować dokopując siłowniki i sterownik tylko to droższe i gorsze rozwiązanie.

zyzolek
07-10-2014, 21:50
A może wystarczy odkręcenie wszystkich zaworów na maksa?
Jak nie masz rotametrów, to ktoś oszczędzał po całości.
A jak byś miał siłowniki, to byś zapomniał o rotametrach i regulowaniu czego kolwiek.
Tak to jest, przy PC, że wszystko ma mieć budowę cepa, a potem wychodzą takie kwiatki.

Pyxis
08-10-2014, 08:17
Kolezanka pisze, ze miala wg projektu robione i na max otwarciu powinno dzialac OK. Dlatego czesto polemizuje z ludzmi ktorzy bezgranicznie ufaja wyliczeniom, zamiast zagescic rurki i co najwyzej w razie potrzeby dlawic przeplyw na wybranej petli. Tutaj trzeba zdlawic caly dom, zeby 2 pomieszczenia zrobily sie cieplejsze.
Nic nie ma do rzeczy, ze grzane pompa ciepla. Bledem jest brak rotametrow. Jesli w tych pomieszczeniach jest zapowietrzona instalacja, to trudno bedzie to bez nich wykryc. O jakiejs regulacji przeplywow mozna zapomniec.
Silowniki to juz przy pompie calkowita bzdura i nieporozumienie.

ponds79
08-10-2014, 11:23
Sugerujecie zatem aby wszystkie zawory (te bez rotametrów) odkręcić maksymalnie i sprawdzić jak rozkłada się temperatura w pomieszczeniach?

asolt
08-10-2014, 11:30
A może wystarczy odkręcenie wszystkich zaworów na maksa?
Jak nie masz rotametrów, to ktoś oszczędzał po całości.
A jak byś miał siłowniki, to byś zapomniał o rotametrach i regulowaniu czego kolwiek.
Tak to jest, przy PC, że wszystko ma mieć budowę cepa, a potem wychodzą takie kwiatki.

Rotametry przy siłownikach i tak muszą byc bo trzeba wstępnie wyregulowach całą instalację hydraulicznie, cóz nam da siłownik jezeli rotametrem nie ustawimy załozonych przepływów, przy otwartych wszystkich silownikach moze sie zdarzyc ze nie które pętle nie bedą miały załozonego przepływu.

asolt
08-10-2014, 11:34
Kolezanka pisze, ze miala wg projektu robione i na max otwarciu powinno dzialac OK. Dlatego czesto polemizuje z ludzmi ktorzy bezgranicznie ufaja wyliczeniom, zamiast zagescic rurki i co najwyzej w razie potrzeby dlawic przeplyw na wybranej petli. Tutaj trzeba zdlawic caly dom, zeby 2 pomieszczenia zrobily sie cieplejsze.


To jest nadinterpretacja, kolezanka nigdzie nie napisała ze na max otwarciu powinno działac ok, napisała jedynie ze dla poszczegolnych petle były załozone okreslone przepływy, które mozna ustawic jedynie rotametrami

ponds79
08-10-2014, 12:16
Dla pewności załączam to jak było robione na etapie realizacji. Jak zdejmiemy te czerwone kapturki na górnej belce, to mamy możliwość zamykania / otwierania zaworów przy użyciu zwykłego imbusa.

Nigdy tych zaworów nie otwieraliśmy na maxa, a nastawy są tak jak pisze asolt różne dla różnych pętli.

Liwko
08-10-2014, 12:28
Dla pewności załączam to jak było robione na etapie realizacji. Jak zdejmiemy te czerwone kapturki na górnej belce, to mamy możliwość zamykania / otwierania zaworów przy użyciu zwykłego imbusa.

Nigdy tych zaworów nie otwieraliśmy na maxa, a nastawy są tak jak pisze asolt różne dla różnych pętli.

Bardzo ładny rozdzielacz. Mam podobny :D

1/4 obrotu, czy nawet jeden obrót to może być za mało.
Jeżeli jesteś pewna że układ jest odpowietrzony, to przykręcaj powoli wszystkie pętle tam gdzie temperatury są ok. Co dwa dni po pół obrotu.

ponds79
08-10-2014, 12:30
Dzękuję - podejmiemy zatem próbę. Przywrócimy ustawienia z projektu i zaczniemy przykręcanie.
Czy są zapowietrzone - tego nie wiem niestety :(

asolt
08-10-2014, 12:31
Dla pewności załączam to jak było robione na etapie realizacji. Jak zdejmiemy te czerwone kapturki na górnej belce, to mamy możliwość zamykania / otwierania zaworów przy użyciu zwykłego imbusa.

Nigdy tych zaworów nie otwieraliśmy na maxa, a nastawy są tak jak pisze asolt różne dla różnych pętli.

Instalacja wykonana zgodnie z projektem? Dlaczego chcecie przegrzewać okolice szafki z rodzielaczem?

ponds79
08-10-2014, 12:34
Instalacja wykonana zgodnie z projektem? Dlaczego chcecie przegrzewać okolice szafki z rodzielaczem?
Nie potrafię tego ocenić, a drugiego pytania nie rozumiem :(

asolt
08-10-2014, 12:38
Nie potrafię tego ocenić, a drugiego pytania nie rozumiem :(

Zagęszczenie petli przy rodzielaczu i dojscia do poszczegolnych pętli bez otuliny powodują ze w tym pomieszczeniu będzie nadwyzka mocy grzejnika podłgowego a tym samym wyzsza temperatura w stosunku do innych pomieszczeń

ponds79
08-10-2014, 12:49
Rozumiem, te pętle się tam od razu rozchodzą i nie zauważam tam wyższej temperatury.

Liwko
08-10-2014, 13:06
Dzękuję - podejmiemy zatem próbę. Przywrócimy ustawienia z projektu i zaczniemy przykręcanie.
Czy są zapowietrzone - tego nie wiem niestety :(

Nie przywracajcie ustawień z projektu, tylko dławcie pomału wszystkie pomieszczenia gdzie jest ok. Nie martw się, w nich nie spadnie temperatura ;)

Niech jakiś fachura opisze jej etapy odpowietrzania.

ponds79
08-10-2014, 13:14
Kolego Liwko :) Spróbujemy :)
Tak tylko aby zaspokoić ciekawość - skoro masz podobny rozdzielacz - to na ile obrotów masz pootwierane zawory?

Liwko
08-10-2014, 13:28
Kolego Liwko :) Spróbujemy :)
Tak tylko aby zaspokoić ciekawość - skoro masz podobny rozdzielacz - to na ile obrotów masz pootwierane zawory?

A ja tam wiem...? Przykręcałem (po trochu co dwa dni i to najlepiej przy mrozach) aż zrobiło się we wszystkich pomieszczeniach tak jak chciałem. Dwie pętle to mam prawie całkowicie odcięte.

Liwko
08-10-2014, 13:31
Dobrze by było przykleić do pętli od tych dwóch chłodniejszych pomieszczeń na powrocie jakiś termometr przylgowy i zobaczyć czy wzrasta temperatura. Jak nie będzie po kilku godzinach choć trochę wyższa, to znaczy że macie je zapowietrzone.

ponds79
08-10-2014, 13:32
Panowie, dziękuję za informacje. Zaczniemy testy jak zrobi się ponownie chłodniej.

ponds79
08-10-2014, 13:35
Liwko, masz może jakiś "sprawdzony" link do termometru?
Powiedz jeszcze - czy przykręcasz wszystkie pozostałe pętle poza "zimniejszymi"?

Liwko
08-10-2014, 13:41
Liwko, masz może jakiś "sprawdzony" link do termometru?
Powiedz jeszcze - czy przykręcasz wszystkie pozostałe pętle poza "zimniejszymi"?

Jeżeli reszta pomieszczeń jest ok, to przykręcaj po tyle samo wszystkie, oprócz zimnych pomieszczeń.

A choćby taki
http://allegro.pl/termometr-elektroniczny-lcd-z-sonda-sonda-50-70c-i4655987562.html

Pyxis
08-10-2014, 14:56
To jest nadinterpretacja, kolezanka nigdzie nie napisała ze na max otwarciu powinno działac ok, napisała jedynie ze dla poszczegolnych petle były załozone okreslone przepływy, które mozna ustawic jedynie rotametrami

No ale chyba w projekcie ustala sie calkowicie otwarte petle?

asolt
08-10-2014, 15:01
No ale chyba w projekcie ustala sie calkowicie otwarte petle?

W projekcie podane są przepływy dla poszczegolnych petli i muszą byc dławione przez rotametr

Liwko
08-10-2014, 15:07
W projekcie podane są przepływy dla poszczegolnych petli i muszą byc dławione przez rotametr

A dlaczego nie otwarte?

asolt
08-10-2014, 15:19
A dlaczego nie otwarte?

Dlatego ze przy małych oporach hydraulicznych (krotkie pętle) otrzymujemy za duzy przepływ (za duza moc)

Liwko
08-10-2014, 15:31
Dlatego ze przy małych oporach hydraulicznych (krotkie pętle) otrzymujemy za duzy przepływ (za duza moc)

Hmm...
To nie robisz projektów o podobnych długościach pętli?

Pyxis
08-10-2014, 16:39
W projekcie podane są przepływy dla poszczegolnych petli i muszą byc dławione przez rotametr

To o kant doopy rozbic taki "projekt".

Liwko
08-10-2014, 16:50
Niestety muszę się z tym zgodzić :(

asolt
08-10-2014, 16:51
Hmm...
To nie robisz projektów o podobnych długościach pętli?

Oczywiscie ze nie, nie ma takiej potrzeby i koniecznosci.

zyzolek
08-10-2014, 16:53
No ale chyba w projekcie ustala sie calkowicie otwarte petle?

Chyba w podręczniku obsługi PC;)

asolt
08-10-2014, 16:54
To o kant doopy rozbic taki "projekt".

Wniosek tyleż rzeczowy co uzasadniony merytorycznie, ale to moze ja sie nie znam, byc moze praktyka pokazuje ze pomieszczenia są niedogrzane lub przegrzane, moze brak choc jednej reklamacji nie jest zadnym argumentem, moze ...

asolt
08-10-2014, 16:55
Chyba w podręczniku obsługi PC;)

Rodzaj zródła grzewczego nie ma tym przypadku zadnego znaczenia

Liwko
08-10-2014, 17:33
Oczywiscie ze nie, nie ma takiej potrzeby i koniecznosci.

A po co pętla ma być dławiona, skoro może być krótsza, a tym samym tańsza? A co ze wzrostem oporów?

asolt
08-10-2014, 17:38
A po co pętla ma być dławiona, skoro może być krótsza, a tym samym tańsza? A co ze wzrostem oporów?

Krótsza pętla ma mniejsze opory hydrauliczne i musi byc tłumiona, ile tłumiona ? to jest uzaleznione od cisnienia pompy obiegowej które jest z kolei uzaleznione od oporów pętli o njwiekszym oporze. Im krótsza pętla tym silniej trzeba ją dlawić

Liwko
08-10-2014, 17:48
Ja dobry projekt rozumiem w ten sposób, że wszystkie pętle mam w przybliżonej długości i na 100% otwarte. Tam gdzie ma być wyższa temperatura rurki są gęściej położone a tam gdzie niższa rzadziej.
Ja rozumiem, że obliczenia obliczeniami a życie życiem, ale do tego powinno się moim zdaniem dążyć.

asolt
08-10-2014, 17:57
Ja dobry projekt rozumiem w ten sposób, że wszystkie pętle mam w przybliżonej długości i na 100% otwarte. Tam gdzie ma być wyższa temperatura rurki są gęściej położone a tam gdzie niższa rzadziej.
Ja rozumiem, że obliczenia obliczeniami a życie życiem, ale do tego powinno się moim zdaniem dążyć.

Twoje rozumienie "dobrego projektu" nie pokrywa sie z ogolnie przyjetymi i zalecanymi zasadami projektowania ogrzewania podłogowego. I to by było na tyle. Na forum kazdy moze wyrazac swoje zdanie, ale wątpię aby projektancie wzieli sobie Twoje zalecenia do serca i zaczeli je stosować

Liwko
08-10-2014, 18:01
Twoje rozumienie "dobrego projektu" nie pokrywa sie z ogolnie przyjetymi i zalecanymi zasadami projektowania ogrzewania podłogowego. I to by było na tyle.

Co takiego??? Pięknie mie spławiłeś asolt, nie ma co :P

Pyxio ma racje, do dupy z takim projektem. Ja bez projektu sam sobie podławiłem i wszystko hula. :P

asolt
08-10-2014, 18:08
Co takiego??? Pięknie mie spławiłeś asolt, nie ma co :P

Pyxio ma racje, do dupy z takim projektem. Ja bez projektu sam sobie podławiłem i wszystko hula. :P

W czym Ciebie obraziłem lub powiedziałem nieprawdę? Nie znam zasady stosowania pętli równej długości, jezeli to Twój autorski pomysł i to pomysł dobry, to moze by warto umiescic go w podrecznikach dla wydziałów ciepłownictwa lub instalacji sanitarnych.

Liwko
08-10-2014, 18:13
W czym Ciebie obraziłem lub powiedziałem nieprawdę? Nie znam zasady stosowania pętli równej długości, jezeli to Twój autorski pomysł i to pomysł dobry, to moze by warto umiescic go w podrecznikach dla wydziałów ciepłownictwa lub instalacji sanitarnych.

Wszyscy na forum trąbią żeby pętle były w przybliżonych długościach a ty tego nie znasz? Dla mnie to logiczne a dla ciebie nie?

Równe pętle to mniej materiału i mniejsze opory. Czy to nie jest dobrze????

asolt
08-10-2014, 18:19
Wszyscy na forum trąbią żeby pętle były w przybliżonych długościach a ty tego nie znasz? Dla mnie to logiczne a dla ciebie nie?

Równe pętle to mniej materiału i mniejsze opory. Czy to nie jest dobrze????

Miliony much nie mogą sie mylić. Wszystkie przylatują do gó..a. Moze uzasadnienie mniejszej ilosci materiału przy równej długosci pętli.

Liwko
08-10-2014, 18:25
Miliony much nie mogą sie mylić. Wszystkie przylatują do gó..a.

Znam też inne powiedzenie; "Głupi ten, co głupio robi" :P

Miałem cię za fachowca, ale człowiek bywa omylny. Już nigdy cię nikomu nie polecę, a raczej będę ostrzegał przed robieniem projektów podłogówki przez ciebie. Oby OZC były lepsze.

ponds79
08-10-2014, 18:29
To załączam jeszcze rzut z projektem poddasza gdzie widać długości pętli i zaprojektowanych nastawów. Problem jest pomieszczenie 2:3 (w lewym dolnym narożniku). Póki co zrobimy testy zaproponowane przez kolegę Liwko :)

Liwko
08-10-2014, 18:34
To załączam jeszcze rzut z projektem poddasza gdzie widać długości pętli i zaprojektowanych nastawów. Problem jest pomieszczenie 2:3 (w lewym dolnym narożniku). Póki co zrobimy testy zaproponowane przez kolegę Liwko :)

Moje zdanie jest takie, że w tym pomieszczeniu są dwa okna a do tego przylega do klatki schodowej bez ogrzewania. Powinno mieć gęściej pętle!

Ale zróbcie tak jak pisałem, powinno zadziałać.

asolt
08-10-2014, 18:37
Znam też inne powiedzenie; "Głupi ten, co głupio robi" :P

Miałem cię za fachowca, ale człowiek bywa omylny. Już nigdy cię nikomu nie polecę, a raczej będę ostrzegał przed robieniem projektów podłogówki przez ciebie. Oby OZC były lepsze.

Mówi sie trudno, musze sie przygotować na chude lata, przykro ze Ciebie zawiodłem (tzn osmieliłem sie miec inne zdanie).Nie jestem i nigdy nie bedę czyims klakierem. Zawsze stosuje sie do norm, rozporządzen i ogolnie przyjętych zasad projektowania. Zdanie forum nie jest ani ogolnie przyjętą zasadą, normą i rozporządzeniem. Co do OZC zakres błedu od 0 do 10% jest całkowicie wystarczający, ale jak sie chce psa uderzyc to kij zawsze sie znajdzie. Jezeli chodzi o projektowanie podłogowek to zarówo o d strony projektowej jak i wykonawczej nie miałem jeszcze zadnej reklamacji i to pomimo nie stosowania sie do zasad panujących na tym forum

Liwko
08-10-2014, 18:46
Sensownych argumentów też widzę nie przyjmujesz. Dyskusja z tobą nie ma żadnego sensu, dlatego proponuję założyć płatny profil, zamiast węszyć na forum w celu pozyskania klientów. Żałosne to trochę :)

asolt
08-10-2014, 18:48
Sensownych argumentów też widzę nie przyjmujesz. Dyskusja z tobą nie ma żadnego sensu, dlatego proponuję założyć płatny profil, zamiast węszyć na forum w celu pozyskania klientów. Żałosne to trochę :)

Jezeli sensownym argumentem ma byc nieomylne zdanie forum to faktycznie masz rację, nie przyjmuję takiego argumentu. A czy to forum to prywatne forum, a ten kto sie nie zgadza z Twoimi opiniami to taki który "węszy na forum"? czy ja mam zakaz wypowiadania swojego zdania na forum. Czyzby cenzura wracała?

BrodowskiG
08-10-2014, 19:18
to dlaczego lepiej zmiejaszać moc dławieniem przepływu niż zmniejszeniem długości rur? chodzi o zrównoważenie oporów?

Puławiak
08-10-2014, 19:20
Dobre !!! Okazje się że wszyscy projektanci instalacji sanitarnych są niedouczeni !!! Żeby tak wprost stosować regulację hydrauliczną instalacji ? Liwko powinieneś na politechnice prowadzić wykłady z prawidłowego projektowania podłogówki i równoważenia instalacji.

asolt
08-10-2014, 19:22
to dlaczego lepiej zmiejaszać moc dławieniem przepływu niż zmniejszeniem długości rur? chodzi o zrównoważenie oporów?

Nie wiem, trzeba pytać Liwka, on tu fachowcem

Liwko
08-10-2014, 19:30
Dobre !!! Okazje się że wszyscy projektanci instalacji sanitarnych są niedouczeni !!! Żeby tak wprost stosować regulację hydrauliczną instalacji ?

Dlaczego wszyscy? Czy asolt to wszyscy? asolt to tylko jeden z wielu i jak się okazuje nie najlepszy. Najlepszy zrobi projekt w ten sposób, by nie trzeba było niczego dławić, a rozkład temperatur powinien być jak sobie inwestor zażyczył.Tak powinno to wyglądać.
Jeszcze raz napiszę. Taki projekt jest bardzo trudny do zrobienia i wiem, że trzeba i tak później nieco podregulować, ale należy do niego dążyć!

Liwko
08-10-2014, 19:31
Nie wiem, trzeba pytać Liwka, on tu fachowcem

No przecież to ty tak twierdzisz! Nie pajacuj asolt :P

mobli
08-10-2014, 19:32
Dlaczego wszyscy? Czy asolt to wszyscy? asolt to tylko jeden z wielu i jak się okazuje nie najlepszy. Najlepszy zrobi projekt w ten sposób, by nie trzeba było niczego dławić, a rozkład temperatur powinien być jak sobie inwestor zażyczył.Tak powinno to wyglądać.
Jeszcze raz napiszę. Taki projekt jest bardzo trudny do zrobienia i wiem, że trzeba i tak później nieco podregulować, ale należy do niego dążyć!

To że wiesz to my wszyscy wiemy powiedz na czego NIE WIESZ będzie łatwiej.

zyzolek
08-10-2014, 19:37
Przedstawiam Wam Liwko,
nadworny PAJAC tego forum;)

asolt
08-10-2014, 19:43
Najlepszy zrobi projekt w ten sposób, by nie trzeba było niczego dławić, ....

Kolejna złota zasada projektowania? A ci głupi producenci nie wiadomo po co rotametry zakładają w rozdzielaczach.

Maher
08-10-2014, 19:56
Kolejna złota zasada projektowania? A ci głupi producenci nie wiadomo po co rotametry zakładają w rozdzielaczach.

To po co w ogóle projekt robić jechać wszystko co 15cm resztę załatwią rotametry i jak po odkręceniu się nie podniosą to mocniejsza pompa.

asolt
08-10-2014, 20:02
To po co w ogóle projekt robić jechać wszystko co 15cm resztę załatwią rotametry i jak po odkręceniu się nie podniosą to mocniejsza pompa.

Mozna i tak tylko co w przypadku gdy był potrzebny rozstaw 10 cm, wtedy jedziemy do góry z temeratura zasilania, dla kotła gazowego to nie problem, dla bufora tez nie, dla pompy równiez ale COP nieco spadnie.

Maher
08-10-2014, 20:18
Mozna i tak tylko co w przypadku gdy był potrzebny rozstaw 10 cm, wtedy jedziemy do góry z temeratura zasilania, dla kotła gazowego to nie problem, dla bufora tez nie, dla pompy równiez ale COP nieco spadnie.

To dla pompy ciepła co 10cm (starać się nie przekraczać 100m długości pętli bo pompa nie wyrobi) , dla innych źródeł co 15cm, i reszta tak jak wyżej.

Liwko
08-10-2014, 20:23
To po co w ogóle projekt robić jechać wszystko co 15cm resztę załatwią rotametry i jak po odkręceniu się nie podniosą to mocniejsza pompa.

Dokładnie. Tak mam zrobione (wszędzie co 15cm a w łazienkach co 10) i działa bardzo dobrze. Zresztą inni też tak mają i też są zadowoleni. To po grzyba projekt?
Może zyzolek nam wytłumaczy?

asolt
08-10-2014, 20:30
To dla pompy ciepła co 10cm (starać się nie przekraczać 100m długości pętli bo pompa nie wyrobi) , dla innych źródeł co 15cm, i reszta tak jak wyżej.

Tak moze być, ale po co ma byc wszedzie co 10 cm skoro są pomieszczenia gdzie i 30 cm za mało bo mogło byc wiecej ale nie przekracza sie rozstawu 30 cm ze wzgledu na nierównomiernosc temperatur podłogi. Im wiecej rozstawu 10 cm tym wiecej pętli, rury, rozdzialczy i robocizny. Parafrazując reklamę po co przepłacac jak nie widac róznicy?

Maher
08-10-2014, 20:34
Dokładnie. Tak mam zrobione (wszędzie co 15cm a w łazienkach co 10) i działa bardzo dobrze. Zresztą inni też tak mają i też są zadowoleni. To po grzyba projekt?
Może zyzolek nam wytłumaczy?

Właśnie do tego zmierzam, też uważałem że projekt będzie po to aby maksymalnie ograniczyć prace rotametrów (równe i krótkie odcinki), najmniej materiału (projekt po to aby nie przesadzić i nie zmarznąć w zimie) i pompę puścić na najmniejszym biegu.

Pyxis
08-10-2014, 21:26
Dobre !!! Okazje się że wszyscy projektanci instalacji sanitarnych są niedouczeni !!! Żeby tak wprost stosować regulację hydrauliczną instalacji ? Liwko powinieneś na politechnice prowadzić wykłady z prawidłowego projektowania podłogówki i równoważenia instalacji.

Niestaty zupelnie inaczej wyobrazalem sobie dzialanie zaprojektowanej instalacji ogrzewania podlogowego. Teraz po prostu wiem, ze nie bylo najmniejszego sensu wydawania nawet jakis paru stowek na taki projekt, bo bez niego mam tak samo, a nawet lepiej, bo dlawie tylko jedna petle w sypialni dzieciaka. Reszta odkrecona na maksa i stosunkowo niska Tz na pompie ciepla. O zrownowazenie instalacji zadbal prosty hydra robiac petle tej samej dlugosci. Czarodziej z niego jak widze teraz.;)

coulignon
11-10-2014, 11:57
Ja dobry projekt rozumiem w ten sposób, że wszystkie pętle mam w przybliżonej długości i na 100% otwarte. .



Ja bez projektu sam sobie podławiłem i wszystko hula. :P

Czyli co - jednak masz spapraną podłogówke skoro musiałeś dławić? Bo się pogubiłem.

Liwko
11-10-2014, 12:51
Czyli co - jednak masz spapraną podłogówke skoro musiałeś dławić? Bo się pogubiłem.

Tak, mam spapraną bo nie zrobiłem projektu. Ale jak się okazuje, gdybym zrobił, miałbym podobnie spapraną :D

fotohobby
11-10-2014, 19:32
Tak, mam spapraną bo nie zrobiłem projektu. Ale jak się okazuje, gdybym zrobił, miałbym podobnie spapraną :D

Zapominasz o swojej dekoracji w wylewce - o 150m rury, przez którą nic nie płynie.
Ile kosztuje 150m Wavina ? 350 zł ?

Jak masz projekt, to masz tez podane przepływy -czyli spogladasz na rotametry, ustawiasz i zapominasz.
Takie drobne ułatwienie w stosunku do: krecimy pol obrotu w lewo, czekamy dwa dni, potem ćwierć obrotu w prawo, czekamy dwa dni, potem....

Liwko
12-10-2014, 02:56
Zapominasz o swojej dekoracji w wylewce - o 150m rury, przez którą nic nie płynie.
Ile kosztuje 150m Wavina ? 350 zł ?

Jak masz projekt, to masz tez podane przepływy -czyli spogladasz na rotametry, ustawiasz i zapominasz.
Takie drobne ułatwienie w stosunku do: krecimy pol obrotu w lewo, czekamy dwa dni, potem ćwierć obrotu w prawo, czekamy dwa dni, potem....

Brawo! Czyli nareszcie się zgadzamy, że dławienie jest złe.
A to że z imbusem biegałem dwa pierwsze tygodnie po dwie minuty co dwa dni... :)Stary, ja nie pamiętam już co to rozdzielacz

fotohobby
12-10-2014, 09:28
Nie wiem, skad wysnułeś wniosek, ze sie zgadzamy, ze dlawienie jest zle.
Ty naprawdę nie rozumiesz tego, co czytasz....

Liwko
12-10-2014, 09:32
Zapominasz o swojej dekoracji w wylewce - o 150m rury, przez którą nic nie płynie.


Ona jest zdławiona wręcz idealnie :D
To źle czy dobrze? :)

fotohobby
12-10-2014, 09:46
Pytanie rozumiem, retoryczne.

Liwko
12-10-2014, 10:01
Pytanie rozumiem, retoryczne.

Dlaczego?
Skoro dławienie jest dobre, to gdzie jest granica dobrego dławienia? :)

Powiem wam tak, śmieszni jesteście w tym swoim głupim bronieniu asolta :yes:

fotohobby
12-10-2014, 10:11
Jeżeli uważasz, że zamknięcie dwoch obwodow zatopionych w wylewce, a lekkie przydlawienie paru petli dla wyrownania oporow hydraulicznych, czy uzyskania rezerwy to to samo, to dajesz popis swojego dyletanctwa.
Jako dyletant, smieszny jesteś w tym "ostrzeganiu" przed asoltem.

Liwko
12-10-2014, 10:27
A dlaczego twierdzisz że mam je zamknięte? Mam je zdławione, a to przecież chyba dobrze? :)

fotohobby
12-10-2014, 10:35
No tak, teraz pozostały Ci już tylko emotikonki i rżnięcie głupa.


A ja tam wiem...? Przykręcałem (po trochu co dwa dni i to najlepiej przy mrozach) aż zrobiło się we wszystkich pomieszczeniach tak jak chciałem. Dwie pętle to mam prawie całkowicie odcięte.

dla Ciebie "prawie odcięte", to to samo co przydlawione (cały czas pisze o ok.15%) ?

Liwko
12-10-2014, 10:45
A dlaczego nie 16%? A co się stanie jak z grubej, włochatej wykładziny w sypialni przejdę na płytki. Zdławię do 50%? To wtedy będzie dobrze czy nie?
Napisałem że dałem ciała, bo poddasze ma mniejszą kubaturę i dzisiaj dałbym mniej rurki. Ale to tylko 100-150zł więcej, więc nie widzę problemu. Ty widzisz?

Liwko
12-10-2014, 10:48
Zawsze cię fotohobby uważałem za rozsądnego, ale tu bronisz głupiej sprawy. Po pierwsze podłogówkę ciężko spartolić, a po drugie projekty asolta można o kant doopy rozbić :D
A zadufany w sobie narcyz... :D

fotohobby
12-10-2014, 11:03
Biorac pod uwagę to, ile masz poprzykrecane, to masz raczej wiecej niz 150zl niepotrzebnie utopione w wylewce.
Nie bronie głupiej sprawy, a po prostu wykazuję głupotę zakladającego temat "Ostrzegam..."- bo sam pojecie ma niewielkie, ale czuje sie na siłach, zeby pouczac innych.

NapIsz, dlaczego można je o "kant..." .

Liwko
12-10-2014, 11:15
NapIsz, dlaczego można je o "kant..." .

Bo nie wynika z nich nic wyjątkowego. Robisz, dławisz i hula. To jest po prostu prosta podłogówka :)

Ale gdyby wszystko szło na 100% otwartych pętlach.... Wtedy pełen szacun :yes:

Maher
12-10-2014, 11:36
Przed chwilą uruchomiłem ręcznie podłogówkę na chwilę aby sprawdzić czy wszytko jest OK przed sezonem i po drobnych przeróbkach (jeszcze automat jej nie włączył, bo temperatura w pomieszczeniach przekracza 22C). Pętli na parterze mam 7 od 45 do 95m i na drugim biegu pompy (11Wat) po regulacji rotametrami jest przepływ 1L/min, gdy przełączę na 3 bieg (22waty) przepływ skacze równo do 1,5L/min. Odkręciłem wszystkie rotametry na 2 biegu i przepływ waha się miedzy 0,5L/min do 2L/min.
Widać z tego że jakby zrobić więcej pętli równych po 45m to może pompa pociągła by to wszystko na 1 biegu (5Wat) na odkręconych wszystkich rotametrach lub mógłbym na drugim biegu pompy bez ograniczeniu przepływu wyciągnąć z 1.5L/min. Pompa jest elektroniczna 25/40. Ogólnie po odpaleniu podłogówki w zeszłym roku ustawiony był przepływ na drugim biegu na 1L/min na wszystkich pętlach i temperatura po za łazienką gdzie jest cieplej i dodatkowo grzeje ręcznikowiec była ustawiona na 22C i nie wahała się w ciągu całej zimy więcej niż 0,3C (tolerancja ustawiona na 0,2C) i różnica między pomieszczeniami nie była większa niż 0,2C.

Liwko
12-10-2014, 12:09
(cały czas pisze o ok.15%) ?

A no właśnie fotohobby. O jakich ty 15% piszesz??? Przecież to granica błędu :yes:

fotohobby
12-10-2014, 16:01
Bo nie wynika z nich nic wyjątkowego. Robisz, dławisz i hula. To jest po prostu prosta podłogówka :)



Ja widzę przynajmniej dwie różnice - nie trzeba latać dwa tygodnie z imbusem i można zaoszczedzić kilkaset złotych na rurach.
Czyli trochę inaczej, niż u Ciebie.

zyzolek
12-10-2014, 16:08
A jak chcecie włączyć samą łazienkę, to też latacie z imbusem i kręcicie zaworami w rozdzielaczu?

Pyxis
12-10-2014, 16:16
A jak chcecie włączyć samą łazienkę, to też latacie z imbusem i kręcicie zaworami w rozdzielaczu?

Naiwne pytanie, ale w Twoim stylu.

zyzolek
12-10-2014, 16:34
Naiwne pytanie, ale w Twoim stylu.

Czyli imbus masz przypięty do breloczka w spodniach i się z nim nie rozstajesz;)

Pyxis
12-10-2014, 17:22
Czyli imbus masz przypięty do breloczka w spodniach i się z nim nie rozstajesz;)

Tak zyzolek. Dokladnie jak opisales. :D

Liwko
12-10-2014, 17:35
Ja widzę przynajmniej dwie różnice - nie trzeba latać dwa tygodnie z imbusem i można zaoszczedzić kilkaset złotych na rurach.
Czyli trochę inaczej, niż u Ciebie.

Kilkaset złotych, czyli tyle ile asolt chce za projekt :)
Co do latania przez dwa tygodnie. Masz rację co drugi dzień po dwie minuty. Daje nam to całe 14 minut :D Argument nie ma co... :)

Odnośnie głupot zyzolka. Dlaczego nikt z moich oponentów nie komentuje jego głupot? Bo jest po waszej stronie? Budowlane Forum Wzajemnej Adoracji :)

coulignon
12-10-2014, 17:42
widocznie Twoja głupota w porównaniu do jego głupoty.... no wiesz. ;)

Liwko
12-10-2014, 19:10
widocznie Twoja głupota w porównaniu do jego głupoty.... no wiesz. ;)

No to teraz żeś posmyrał zyzolka po jajeczkach :)

A potrafisz się odnieść do jego postów?

coulignon
12-10-2014, 19:33
nie. Ale strasznie mnie bawicie:D

zyzolek
12-10-2014, 20:34
Moja żona latem w łazience włącza farelkę.
Nieważne, że na zewnątrz fala upałów i 36st.

Pyxis
12-10-2014, 21:46
Odnośnie głupot zyzolka. Dlaczego nikt z moich oponentów nie komentuje jego głupot? Bo jest po waszej stronie? Budowlane Forum Wzajemnej Adoracji :)

Mi juz sie znudzilo, bo facet jest "niezatapialny" i zaimpregnowany na wiedze. :D

zyzolek
12-10-2014, 22:02
Mi juz sie znudzilo, bo facet jest "niezatapialny" i zaimpregnowany na wiedze. :D

Odbijam piłeczkę rakietą tenisową i czekam na return

mest
15-10-2014, 11:59
Może wreszcie czas powrócić do tematu:) od dzisiaj zaczynam grzanie w domu, na zewnątrz coraz chłodniej a w domu tylko 18 stopni, więc od dzisiaj będę się starał w tym temacie opisywać co robię i liczył na pomoc z Waszej strony być może komuś się to kiedyś przyda.
Na sterowniku pokojowym ustawiam 20 stopni, na rotametrach poustawiałem przepływy tak jak mam w projekcie. Przynajmniej tak mi się wydaje, chociaż na samym początku zaczynam kręcić, ze 3 obroty i grzybek ani drgnie dopiero później idzie w dół, więc nie wiem czy przepływ liczy się od samego początku kręcenia czy dopiero od momentu jak opada grzybek? Wszędzie według projektu mam mieć 20 stopni w pomieszczeniach i 24 w łazience. Nie wiem czy w łazience jest to do osiągnięcia przy ustawieniu na sterowniku 20 stopni. Skręciłem trochę pętlę w holu tam gdzie jest sterownik, żeby tam za szybko nie doszło do 20 stopni i sterownik nie wyłączył kotła. Nie wiem ile czasu ma się podłogówka nagrzewać i po jakim czasie powinienem wprowadzić korektę w przepływach.
Jedyna rzecz, która mnie niepokoi to to, że na dwie pętle w salonie mogę maksymalnie ustawić 1,6 l/min a powinny mieć 1,79

map78
15-10-2014, 12:12
Jedyna rzecz, która mnie niepokoi to to, że na dwie pętle w salonie mogę maksymalnie ustawić 1,6 l/min a powinny mieć 1,79

Podłogówka to nie apteka - te 1,79 to może być i 1,6 znając precyzję pomiaru rotametru;) Poczekaj, zobaczysz czy jest OK. jak nie będzie to zwiększ bieg na pompie obiegowej.

mistalova
15-10-2014, 12:14
OP i sterowanie termostatem to nie do końca dobry pomysł.
Nie możesz sterować w czystej pogodówce?

mest
15-10-2014, 12:30
Celowo wziąłem termostat pokojowy bo od czasu do czasu będę również palił w kominku i po co wtedy mam zużywać gaz skoro kominek ogrzeje mi większość domu.

map78 nie wiem właśnie na który bieg ostatecznie ustawiłem, wydaje mi się, że na 3 czyli już więcej nie mam:( między 2 biegiem a 3 nie widzę wielkiej różnicy w przepływach. Mam kocioł Immergas tam są jeszcze jakieś ustawienia by passa koło pompy z tym wgl nie wiem o co chodzi i jak mam ustawione:(

map78
15-10-2014, 12:45
Celowo wziąłem termostat pokojowy bo od czasu do czasu będę również palił w kominku i po co wtedy mam zużywać gaz skoro kominek ogrzeje mi większość domu.

map78 nie wiem właśnie na który bieg ostatecznie ustawiłem, wydaje mi się, że na 3 czyli już więcej nie mam:( między 2 biegiem a 3 nie widzę wielkiej różnicy w przepływach. Mam kocioł Immergas tam są jeszcze jakieś ustawienia by passa koło pompy z tym wgl nie wiem o co chodzi i jak mam ustawione:(

Termostatem pokojowym bardzo dobrze można sterować podłogówką, z tymże poleciłbym takie dedykowane pod podłogówkę, które mają zainstalowane quasi inteligentne sterowanie, które "uczy się" pracy podłogówki. Mój Euroster 2026 ma np coś takiego. U mnie się nie sprawdza bo mam instalacje mieszaną, ale przy 100% podłogówki myślę, że działałoby to optymalnie.
Co do pompy - jeżeli nie da się już jej pogonić szybciej to będzie trzeba wymienić na mocniejszą, lub dołożyć druga, ale na razie spokojnie poczekaj, bo sam widzisz jak wygląda skala na rotametrze;) możesz też pokryzować lekko gdzie indziej żeby zwiększyć tam gdzie będzie potrzeba. Poczekaj, pomieszkaj i poobserwuj - podłogówka stabilizuje swoją pracę po kilku dniach, do tego przy takich temp zewnętrznych to też nie za bardzo jest miarodajne. Daj jej najpierw szansę zanim zaczniesz coś zmieniać:)

montixe
15-10-2014, 13:26
Mam kocioł Immergas tam są jeszcze jakieś ustawienia by passa koło pompy z tym wgl nie wiem o co chodzi i jak mam ustawione:(

jak byś uważnie przeczytał temat " Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady", to byś wiedział o co chodzi z tym by-passem :)

Bypass stosuje się w sytuacji, gdy sterowanie układu odbywa się wyłącznie za pomocą głowic termostatycznych na grzejnikach i pętlach (gdy Victrix nie ma podłączonego termostatu pokojowego, to pompa w kotle nie wyłącza się) . Wtedy trzeba mieć włączony By-Pass, aby uniknąć uszkodzenia pompy w przypadku, gdy wszystkie pętle i grzejniki są pozamykane - woda w kotle chodzi na krótkim obiegu (w kotle). Poza tym jak zerkniesz na wykres pompy w instr., to zauważysz, że załączenie by-pass'u skutkuje spadkiem wydajności pompy na każdym biegu.

K*herm
15-10-2014, 21:11
Ustawienia przepływów na rotametrach powinny być określone przez projektanta przy konkretnych, założonych temperaturach w pomieszczeniach, temp. wody zasilającej instalację OP, rozstawach rur, spadku temperatury (schłodzenia wody grzewczej) itd.

Raz ustawione na rozdzielaczu nie powinny być już zmieniane, chyba że zostały źle dobrane i korekta jest niezbędna.

Jeśli ktoś chciałby policzyć/określić we własnym zakresie wartości tych przepływów, bez konieczności wykonywania skomplikowanych obliczeń, zapraszam do skorzystania z programu KAN Quick Floor, wersja EXTENDED (wymaga wcześniejszej rejestracji): http://pl.kan-therm.com/kalkulator_inwestycji/quick_floor_free.html

Dobrze jest podać w programie jak najbardziej przybliżone do rzeczywistego zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń. program zlicza ilość i wartość materiałów do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego a przy okazji, na samo koniec obliczeń (przy zapisywaniu projektu) daje możliwość wglądu w tzw. hydraulikę każdej pętli/pomieszczenia - tam tez podawana jest ta najważniejsza informacja czyli przepływ przez daną pętlę.

mest
19-10-2014, 07:01
Podłogówka ładnie grzeje, ale nad temperaturami trzeba popracować:) szczególnie nad temp. w łazience. Muszę skręcić pętle w holu, tam jest też sterownik i moim zdaniem za szybko się nagrzewa. Sypialnie mają w miarę podobną temp. W każdym razie jest w nich ciepło, tak samo jest w salonie. Reszta jest do wyregulowania, żeby wszystko dokładnie sprawdzić i żeby było miarodajne potrzebuję niższych temperatur - niestety.

asolt
19-10-2014, 18:29
Jeśli to możliwe "wrzuć" swoją instalację wraz z konstrukcją podłogi i zapotrzebowaniem do programu KAN Quick Floor (wersja rozszerzona).

Sprawdzisz przynajmniej czy są spore różnice, czy jest zbliżony do obecnego projektu.

Projekt kol. mesta liczony był za pomocą audytora c.o. ver. 3.8
Korzystając z okazji proszę okreslic okreslic róznice miedzy programami Kan Quick Floor i Audytor CO ver 3.8 i w czym jest lepszy (dokładniejszy) program KAN skoro ma byc uzywany jako program referencyjny.
Czy są moze wyniki porównan róznych programów wspomagających projektowanie ogrzewania podłogowego, a jezeli są to proszę o publikację na forum

K*herm
21-10-2014, 21:15
Program KAN Quick Floor nie jest programem dokładniejszym od programów typu audytor c.o. czy inne wersje firmowe tego programu - niestety takie programy bywają uciążliwe w obsłudze dla osób które nie są fachowcami w projektowaniu instalacji grzewczych.

Program KAN Quick Floor jest bardzo prostym narzędziem które skierowane jest bardziej do osób nie związanych zbyt mocno z szeroko pojętą hydrauliką - dlatego został polecony w tym przypadku. Nie pierwszy już raz sam inwestor za pomocą tego prostego programu i możliwości określenia szacunkowych przepływów przez poszczególne pętle miał możliwość wyregulowanie instalacji ogrzewania podłogowego wykonanej przez pseudo hydraulika.

Jak dobrze pamiętam to szacunkowe rozbieżności pomiędzy wynikami uzyskanymi na programie KAN CO-graf 3.6 a programem KAN Quick Floor wyniosły około 15% (oczywiście na korzyść CO-grafa).

A ta apropos... skoro kolega miał wykonany projekt na tak profesjonalnym programie to co jest grane, projektant się nie sprawił?

asolt
21-10-2014, 21:32
A ta apropos... skoro kolega miał wykonany projekt na tak profesjonalnym programie to co jest grane, projektant się nie sprawił?

Nie sprawił sie... instalator, który nie wyregulował przepływów.

K*herm
22-10-2014, 19:11
Ciężka sprawa... często tak bywa.

W takim razie niech kolega po prostu ustawi wyliczone wartości.
Jeśli projekt jest OK oraz wykonanie zgodne z nim to nie powinno być problemów z uzyskaniem założonych temperatur i komfortu cieplnego.

mest
23-10-2014, 08:55
Projekt raczej jest ok, wykonanie zgodne z projektem, ale ustawienie wszystkiego tak jak jest napisane w projekcie jest trudne ponieważ nie mam dowolności regulacji na rotametrach, chciałbym zwiększyć przepływ ale już nie mogę. Pewnie pompa nie pozwala, gdyby od razu założyć, że musi być mocniejsza pompa wszystko pewnie byłoby o wiele łatwiejsze a tak teraz trzeba kombinować. Skręcić jedno żeby zwiększyć drugie. Zobaczymy jak sie budynek nagrzeje i zacznę mieszkać może jakoś to pójdzie.

fotohobby
23-10-2014, 12:58
A jakie masz przepływy na rotametrach przy wszystkich pętlach otwartych na maxa ?
I lle m rur w podłodze ?

K*herm
23-10-2014, 18:43
Tak z ciekawości,
jakiej marki masz rozdzielacz?
czy kierunek przepływu (podłączenie rozdzielacza) przez rotametry jest prawidłowy (zgodny z konstrukcją rotametru)?
w instalacji masz wodę czy może płyn antyzamarzaniowy?
jakiej marki i wielkości jest pompa?

mest
23-10-2014, 19:31
A jakie masz przepływy na rotametrach przy wszystkich pętlach otwartych na maxa ?
I lle m rur w podłodze ?
Mam różne przepływy na jednych 1,5 l/min na innych małych pętlach 2l/min ale większość jest poniżej 1,5l/min a na dwóch pętlach z salonu gdzie mam panele powinienem mieć nastawy 1,69l/min (według projektu) a tego osiągnąć nie mogę - niestety.
Rur mam około 650 m.

mest
23-10-2014, 19:48
Tak z ciekawości,
jakiej marki masz rozdzielacz?
czy kierunek przepływu (podłączenie rozdzielacza) przez rotametry jest prawidłowy (zgodny z konstrukcją rotametru)?
w instalacji masz wodę czy może płyn antyzamarzaniowy?
jakiej marki i wielkości jest pompa?
Rozdzielacz marki Capricorn z rotametrami nie wiem jak jest podłączony, dużej filozofii w podłączeniu chyba tego nie ma tym bardziej że Panowei trochę się znają na swojej robocie, ale... niczego nie jestem pewien. Gdy mam otwarte dwie pętle lub trzy to przepływ jest duży, wiadomo im więcej tym ciśnienie się rozkłada i maleje przepływ, więc chyba instalacja prawidłowa. Tutaj jest zdjęcie jak to wygląda http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212984-Z8-semka-Olci-I-Sebka-%29/page12
W instalacji jest woda, którą pędzi pompa z Victrixa X 12 chyba Grundfos, ale nie pamiętam oznaczeń.

pawko_
23-10-2014, 20:18
Tak z ciekawości,
w instalacji masz wodę czy może płyn antyzamarzaniowy?

Tak z ciekawości są jakieś przeciwwskazania do tego żeby w instalacji była woda zmieszana z glikolem ?

fotohobby
23-10-2014, 20:52
Mam różne przepływy na jednych 1,5 l/min na innych małych pętlach 2l/min ale większość jest poniżej 1,5l/min a na dwóch pętlach z salonu gdzie mam panele powinienem mieć nastawy 1,69l/min (według projektu) a tego osiągnąć nie mogę - niestety.
Rur mam około 650 m.

To dziwne - mam ten sam kocioł, tez okolo 650m rury, petle 68-80m i mam wszedzie przepływy 1.8-2 l/min.
Czym masz podłaczony rozdzielacz do kotla ?

mest
24-10-2014, 12:00
To dziwne - mam ten sam kocioł, tez okolo 650m rury, petle 68-80m i mam wszedzie przepływy 1.8-2 l/min.
Czym masz podłaczony rozdzielacz do kotla ?

Na którym biegu pompy osiągasz takie przepływy?

Poniżej zamieszczam zdjęcia z podłączenia kotłowni i przepływów.
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/661/Tc1OKY.jpg (https://imageshack.com/i/idTc1OKYj)

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/OMA8PK.jpg (https://imageshack.com/i/f0OMA8PKj)

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/qnSgtL.jpg (https://imageshack.com/i/f0qnSgtLj)

Rurką miedzianą połączony rozdzielacz z kotłem, nie wiem, mam jedno wolne miejsce do wkręcenia, ale nie wiem co tam powinno być. Jeśli te zdjęcia pomogą to proszę o radę, średnica rurek za mała? Wejście z prawej strony, wyjście z lewej.

fotohobby
24-10-2014, 13:12
W sumie nie wiem, na którym mam go biegu, ale kocioł podczas pracy pobiera ok 108W, a kiedy nie ma płomienia tylko pracuje obiegówka, około 80W, wiec sądzę, że to 3 bieg.
To wolne wejscie, to CHYBA spust wody z CO.
Z tego co widzę, to rury z CWU ( po lewej stronie kotła) są chyba grubsze od rur CO.
Zmierz srednice tych od CO.

mest
24-10-2014, 13:54
GTe po lewej są grubsze na pewno i zastanawiam się czy te także nie mogły być takich samych rozmiarów czy wejścia do kotła zarówno na cwu i co są takie same czy tu byly wezsze i dlatego zastosowali inne rurki, jesli nie to nie rozumiem tego a jak masz u siebie podlaczone?

Wejscie do kotle jest mniejsze ale widze ze rurki od rozdzielacza ktore ida poziomo sa grube dopiero pozniej jest redukacja i juz w pionie ida cienkie. Mozna bylo w pionie tez puscic grube i dopiero przy samym wejsciu dac redukcje na wezsze wejscie. Dobrze pisze, daloby to roznice w przeplywach??

fotohobby
24-10-2014, 20:02
U mnie średnice rur CWU i CO są równe - 22mm. Przy okazji przestawiłem pompę na drugi bieg, zuzycie prądu spadło o 20W, przeplywy mam 1.5 l/min na każdej pętli.

https://lh5.googleusercontent.com/-aJE0q_nEEbY/VEqhUVd1CNI/AAAAAAAABHc/TlNLl0C1U3o/s800/image.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-Z_KxfgO26sQ/VEqhUdgGq6I/AAAAAAAABHg/dRHXv0q0p-k/s800/image.jpg

mest
25-10-2014, 08:14
fotohobby ciężko mi ocenić z tego zdjęcia, ale do samego kotła masz wejście 3/4 cala czy już przy samym końcu redukcję? W instrukcji napisane jest, że 3/4 w przyszłym tygodniu mają być hydraulicy i poprawić jak dzwoniłem to aż nie wierzyli, że tak jest zrobione. Ja myślę, że się może pomylili bo do wody dali grubsze gdzie mogą być cieńsze.

fotohobby
25-10-2014, 09:27
Kształtki są 3/4 cala, rura miedziana fi22
U ciebie tez jest chyba 22. Zmierzyles to ?
Chyba nie strzeliliby takiego babola i nie daliby fi16....

asolt
25-10-2014, 09:38
Chyba nie strzeliliby takiego babola i nie daliby fi16....

Jezeli już fi18, nie ma kształtek fi 16, są 15 i 18.
A tak na marginesie, nie ma co oszczedzać na zasilaniu i powrocie do rozdzielaczy, identyczną instalację wykonywałem u kol. gorbaga (projekt domu i instalacji prawie taki sam), a tam zasilanie było z miedzi fi28 i fi22 za trójnikiem na drugi mniejszy rozdzielacz.

mest
25-10-2014, 09:39
No chyba właśnie strzelili bo mierzyłem i te grubsze mają fi 22 ta jest dla mnie zdecydowanie cieńsza a czy ma 16 czy 18 to już chyba nieistotne. Nie mam suwmiarki i tak trochę od dupy strony mierzyłem - metrówką drewnianą i wychodzi koło 16, 18 mm nie wiem jakie są kolejne mniejsze rurki od 22mm. Myślę, że jak to poprawią to powinno być ok. Jak sam się człowiek nie dowie, nie popyta to nie ma szans, ale jaja z tym masakra.

fotohobby
25-10-2014, 09:46
No tak, przed 22 jest oczywiscie 18mm...
22mm, to w przypadku takich instalacji, jak nasza minimum.
Tą 18-stkę masz wszędzie na wierzchu, czy np jest zalana w posadzce w drodze do rozdzielacza ?

asolt
25-10-2014, 09:48
N Jak sam się człowiek nie dowie, nie popyta to nie ma szans, ale jaja z tym masakra.

A mozna było zadzwonić do mnie i zapytać. Ale panowie instalatorzy sami decydują co lepsze.

mest
25-10-2014, 09:51
A mozna było zadzwonić do mnie i zapytać. Ale panowie instalatorzy sami decydują co lepsze.

asolt jasne, że można było tylko ja wcześniej na to uwagi nie zwróciłem, bo się nie znałem a dopiero wczoraj fotohobby zwrócił na to uwagę, bo jak się okazuje jest to dosyć oczywista rzecz, ale niestety nie dla wszystkich, czyli teraz pociągnąć od rozdzielacza do samego kotła 22mm? Wiecie co jest najlepsze, że ja od samego rozdzielacza mam 22m ale czemu później dali redukcję? Rury brakło? Nie mam zielonego pojęcia.

mest
25-10-2014, 09:52
No tak, przed 22 jest oczywiscie 18mm...
22mm, to w przypadku takich instalacji, jak nasza minimum.
Tą 18-stkę masz wszędzie na wierzchu, czy np jest zalana w posadzce w drodze do rozdzielacza ?

Ta 18 mm jest tylko w pionie tak jak widać na zdjęciu, później mam poziom do rozdzielacza 22m ale też jest na wierzchu, nic na szczęście nie jest zalane.

fotohobby
25-10-2014, 10:01
Jeśli dostarczali Ci takze mateial, to pewnie jakias resztowkę fi18 chcieli "zutylizować" :)
Ale, jesli wszystko masz na wierzchu, to nie ma problemu. Poprawią.

K*herm
26-10-2014, 12:36
Tak z ciekawości są jakieś przeciwwskazania do tego żeby w instalacji była woda zmieszana z glikolem ?

Przeciwskazań nie ma a w niektórych sytuacjach takie mieszaniny są nawet zalecane, ale należy bezwzględnie wziąć pod uwagę większe straty ciśnienia z uwagi na większą gęstość mieszaniny (w stosunku do wody czystej) oraz sprawa najważniejsza, sprawdzić czy przepływomierze mają dopuszczenie do pracy w instalacjach glikolowych (także z uwagi na większą gęstość mieszaniny i oddziaływanie na materiał konstrukcji, problemy z regulacją/prawidłową pracą przepływomierza), część producentów nie dopuszcza do takich zastosowań.

Ale jak dobrze pamiętam przepływomierze w rozdzielaczu Capr... mają takie dopuszczenie.

K*herm
26-10-2014, 13:09
Mam różne przepływy na jednych 1,5 l/min na innych małych pętlach 2l/min ale większość jest poniżej 1,5l/min a na dwóch pętlach z salonu gdzie mam panele powinienem mieć nastawy 1,69l/min (według projektu) a tego osiągnąć nie mogę - niestety.
Rur mam około 650 m.

Jak poprzednicy pisali, 22 mm to minimalna średnica podłączenia twojego rozdzielacza, oczywiście na cały odcinku kocioł-rozdzielacz.

Po drugie, moim zdaniem masz za duże przepływomierze na rozdzielaczach, 0-5 l/min.
W sytuacji gdzie twój największy przepływ to 2 l/min a rozpiętość regulacji masz od 1,0 l/min do 2,0 l/min, ustawienie ich w skali 0-5 l/min na pewno będzie trudne (choć nie niemożliwe).

W Twojej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie przepływomierzy o zakresie regulacji 0,6 - 2,4 l/min.
Mieliśmy kiedyś rozdzielacze z przepływomierzami 0-5 l/min, po zmianie na 0,6-2,4 l/min znacznie poprawiły się możliwości i dokładność regulacji hydraulicznej. Przepływomierze 0-5 l/min wykorzystywane są dla większych przepływów - zastosowania przemysłowe (hale, magazyny, lodowiska).

Przy okazji poprawek zapytaj fachowców czy jest możliwość zamiany rozdzielacza (na model z mniejszymi przepływomierzami).


Może się czepiam ale napisałeś też że "przepływy na jednych 1,5 l/min na innych małych pętlach 2l/min ale większość jest poniżej 1,5l/min a na dwóch pętlach z salonu gdzie mam panele powinienem mieć nastawy 1,69l/min"

Czy przypadkiem na małych pętlach te przepływy nie powinny być mniejsze, moim zdaniem tak - odzyskasz trochę ciśnienia.
Skonsultuj się z asolt-em.

fotohobby
26-10-2014, 15:50
U mnie w malych pomieszczeniach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło przeplywy powinny wynosić około 0.9-1.1 l/min, co pozwala uzyskac 2 l/min w łazience, która tego wymaga

grzech25
28-10-2014, 09:23
Tu podłącze pytanie:) Zakupiłem domek z podłogówką, więc nie mam pojęcia ile mają pętle. W każdym razie jest 5 obwodów (korytarz, przedpokój, kuchnia i łazienka) przedpokój jest długi więc myślę, że tam są dwa obwody. Rotametry mam poustawiane na ok 1,1 l/min. Problem z nią mam taki, że za mocno grzeje:( Jest na oddzielnej pompie niż kaloryfery i cwu. Nad pompką jest zawór (chyba 3-drożny) na którym jest zakres temperatury do 40 st. Chyba fotka będzie niezbędna do oceny tej instalacji?
W każdym razie moje pytanie jest takie - jak można realizować ustawienie temperatury dla podłogówki? Tylko regulatorem pokojowym? Niestety nie mam takowego - znaczy mam ale pozostały po poprzednim piecu - olejaku i nie wiem czy do mojego ekogroszkowego by pasował:(
Jak w wekend zakręciłem kaloryfery i włączyłem podłogówkę to mi się w domu 26 st. zrobiło i podłoga była wyraźnie ciepła pod nogami:

(286552

mest
28-10-2014, 09:43
Jak poprzednicy pisali, 22 mm to minimalna średnica podłączenia twojego rozdzielacza, oczywiście na cały odcinku kocioł-rozdzielacz.

Po drugie, moim zdaniem masz za duże przepływomierze na rozdzielaczach, 0-5 l/min.
W sytuacji gdzie twój największy przepływ to 2 l/min a rozpiętość regulacji masz od 1,0 l/min do 2,0 l/min, ustawienie ich w skali 0-5 l/min na pewno będzie trudne (choć nie niemożliwe).

W Twojej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie przepływomierzy o zakresie regulacji 0,6 - 2,4 l/min.
Mieliśmy kiedyś rozdzielacze z przepływomierzami 0-5 l/min, po zmianie na 0,6-2,4 l/min znacznie poprawiły się możliwości i dokładność regulacji hydraulicznej. Przepływomierze 0-5 l/min wykorzystywane są dla większych przepływów - zastosowania przemysłowe (hale, magazyny, lodowiska).

Przy okazji poprawek zapytaj fachowców czy jest możliwość zamiany rozdzielacza (na model z mniejszymi przepływomierzami).


Może się czepiam ale napisałeś też że "przepływy na jednych 1,5 l/min na innych małych pętlach 2l/min ale większość jest poniżej 1,5l/min a na dwóch pętlach z salonu gdzie mam panele powinienem mieć nastawy 1,69l/min"

Czy przypadkiem na małych pętlach te przepływy nie powinny być mniejsze, moim zdaniem tak - odzyskasz trochę ciśnienia.
Skonsultuj się z asolt-em.

Rozdzielacza nie wymienię bo kupowałem we własnym zakresie i było to około roku temu. Jeśli chodzi o przepływy to napisałem, że są takie jeśli otworzę przepływy na maxa, przy skręceniu małych pętli nadal przepływy w salonie są dla mnie nie osiągalne.

Liwko
28-10-2014, 10:02
Rozdzielacza nie wymienię bo kupowałem we własnym zakresie i było to około roku temu. Jeśli chodzi o przepływy to napisałem, że są takie jeśli otworzę przepływy na maxa, przy skręceniu małych pętli nadal przepływy w salonie są dla mnie nie osiągalne.

Przykręcaj w ten sposób.
Tam gdzie masz najcieplej przykręć o jeden obrót. (później będzie o pół obrotu i o ćwierć). Jeżeli po dwóch dniach temperatura w tym pomieszczeniu nie spadnie, przykręć ponownie. Jeżeli temperatura spadnie poniżej tej jaką chcesz mieć, podnieś temperaturę zasilania lub wydłuż czas grzania żeby temperatura w tym pomieszczeniu wróciła do żądanej. I tym sposobem powinno się udać.

fotohobby
28-10-2014, 10:48
Tu podłącze pytanie:) Zakupiłem domek z podłogówką, więc nie mam pojęcia ile mają pętle. W każdym razie jest 5 obwodów (korytarz, przedpokój, kuchnia i łazienka) przedpokój jest długi więc myślę, że tam są dwa obwody. Rotametry mam poustawiane na ok 1,1 l/min. Problem z nią mam taki, że za mocno grzeje:( Jest na oddzielnej pompie niż kaloryfery i cwu. Nad pompką jest zawór (chyba 3-drożny) na którym jest zakres temperatury do 40 st. Chyba fotka będzie niezbędna do oceny tej instalacji?
W każdym razie moje pytanie jest takie - jak można realizować ustawienie temperatury dla podłogówki? Tylko regulatorem pokojowym? Niestety nie mam takowego - znaczy mam ale pozostały po poprzednim piecu - olejaku i nie wiem czy do mojego ekogroszkowego by pasował:(
Jak w wekend zakręciłem kaloryfery i włączyłem podłogówkę to mi się w domu 26 st. zrobiło i podłoga była wyraźnie ciepła pod nogami:(


Zbyt wysoka temperatura wody zasilającej podłogówkę. Ustaw sobie niższą za pomocą zaworu 3-dr

mest
30-10-2014, 19:23
Byli dzisiaj hydraulicy poprawili na rure fi 22 i co?? I nic. Nadal tak samo, przeplywy wgl sie nie zmienily:( i gdzie teraz szukac? Czy ktos moze wkleic zdjecie jak wyglada nasz kociol od dolu bez podlaczenia czy ktos ma takie zdjecie. Chodzi mi jaki sa zlaczki od razu przy kotle bez zadnych dodatkowych zestawow podlaczeniowych.

K*herm
02-11-2014, 13:08
mest a co z temperaturami w pomieszczeniach, jakie są, jest ciepło? Pamiętaj że dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe powinno być nawet nie ciepłe a lekko ciepłe.

Czy zgłaszałeś ten problem hydraulikom, co powiedzieli?

Coraz bardziej zastanawiam się czy przypadkiem średnica 22 mm do zasilania Twojego 12-obwodowego rozdzielacza wystarcza - może tu jednak tracisz zbyt dużo ciśnienia?

Nie wiem jakie masz obciążenie cieplne pomieszczeń (parter + piętro) i jak długie są pętle.

Jaki rozmiar ma rozdzielacz 1", 5/4" a może 1,5"?

Z moich szybkich bardzo szacunkowych obliczeń wynika że do zasilenia takiego rozdzielacza najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie średnicy 28 mm a może nawet i 35 mm.

mest
03-11-2014, 13:22
W pomieszczeniach jest ok, przynajmniej na razie. Dałem teraz rurki 22mm bo fotohobby ma taki sam kocioł i długość rurek i jemu starcza na większe przepływy. Jasne, że mogłem dać 28mm, ale teraz nie będę kolejny raz przerabiał. Najgorsze przepływy mam na grzejniku w łazience i na pętlach w salonie, taki sobie jest na jednej sypialni, ale ogólnie temp wszędzie bardzo zbliżona. Jak mierzycie temperaturę w pokojach? Przy podłodze czy stawiacie gdzieś na meblach?

Pętle mają do 80 m. Ogólnie koło 650m. Gdyby fotohobby przy takich samych pętlach osiągał takie przepływy to ok, coś u nas dwóch nie gra, ale tak to chyba tylko u mnie. Nie wiem też ile ma podpiętych pętli, bo wystarczą dwie mniej i już jest inaczej.

K*herm
03-11-2014, 18:39
Czujniki temperatury powinny być montowane mniej więcej na wysokości głowy (około 1,5 - 1,8 m od powierzchni podłogi), w miejscu gdzie na czujnik nie będzie działać słońce (najlepiej w miejscu zacienionym ale otwartym), czujnik nie może być zakrywany przez meble i inne elementy wyposażenia pokoju, nie może też znajdować się w miejscach gdzie występują przeciągi.

Musi to być miejsce gdzie czujnik będzie swobodnie omywany przez powietrze znajdujące się w pomieszczeniu.

mest
15-11-2014, 07:33
K*therm jakoś uciekło mi pytanie o rozdzielacz. Mam 1". Różnica między pokojami a miejscem gdzie jest Car wynosi około 1 stopnia, może trochę mniej ( nie mam dokładnego termometru ze skalą po przecinku). Jak spada mi w pokojach to na Car jeszcze mam trochę czasu do grzania. Pętlę gdzi jest car skręciłem prawie do końca, jeśli nie na maxa. W innych pomieszczeniach mam ustawione przepływy takie jak w projekcie, no może oprócz salonu, gdzie trochę go brakuje. Zastanawiam się co dalej robić.

asolt
15-11-2014, 10:33
mest a co z temperaturami w pomieszczeniach, jakie są, jest ciepło? Pamiętaj że dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe powinno być nawet nie ciepłe a lekko ciepłe.

Czy zgłaszałeś ten problem hydraulikom, co powiedzieli?

Coraz bardziej zastanawiam się czy przypadkiem średnica 22 mm do zasilania Twojego 12-obwodowego rozdzielacza wystarcza - może tu jednak tracisz zbyt dużo ciśnienia?

Nie wiem jakie masz obciążenie cieplne pomieszczeń (parter + piętro) i jak długie są pętle.

Jaki rozmiar ma rozdzielacz 1", 5/4" a może 1,5"?

Z moich szybkich bardzo szacunkowych obliczeń wynika że do zasilenia takiego rozdzielacza najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie średnicy 28 mm a może nawet i 35 mm.

Nie przesadzaj, dom mesta jest identyczny jak gorbaga, projekty podłogówki w obu przypadkach są prawie identyczne. Powierzchnia grzelników podłogowych to ok 96 m2. Zasilanie rozdzielaczy u gorbaga wykonane jest miedzią 28 do wiekszego rozdzielacza i 22 do mniejszego, kocioł gazowy nie wiem czy ten sam typ. Instalację u gorbaga sam wykonywałem, u mesta lokalni hydraulicy. U gorbaga jest wszystko w porządku, u mesta nie. Sam nie wiem o co chodzi. Projektowe obciązenie cieplne domu mesta to 3792 W, rozdzielacz 12 obw. Suma przepływów 0,82 m3/h. Po co rozdzielacz 5/4 lub 6/4' i zasilanie 35. Nie popadajmy w paranoję.
Wystarczy go zasilic miedzią 28. Nie wiem tez czy były otuliny na dobiegach do poszczegolnych pętli. Moze kol. Sebastian (mysle ze sie obrazi ze podałem imie) wstawi zdjecia z wykonania podłogówki. Bedzie wtedy jaśniej i łatwiej pomóc. Co pomoze najlepszy projekt jezeli wykonawca jest mądrzejszy od projektanta i robi po swojemu, przykład z zasilaniem miedzią 18 rozdzielacza wrecz pokazowy.

mest
15-11-2014, 11:34
asolt pewnie, że się nie obrazi:) zaraz poszukam i wstawię zdjęcia. Chyba nawet gdzieś w dzienniku mam to prześlę link będzie łatwiej.

Cholera nie ma tam za dużo zdjęć http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212984-Z8-semka-Olci-I-Sebka-%29/page12&highlight=Olci+Sebka

asolt
15-11-2014, 12:16
asolt pewnie, że się nie obrazi:) zaraz poszukam i wstawię zdjęcia. Chyba nawet gdzieś w dzienniku mam to prześlę link będzie łatwiej.

Cholera nie ma tam za dużo zdjęć http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212984-Z8-semka-Olci-I-Sebka-%29/page12&highlight=Olci+Sebka

Jest tak jak mysłałem, juz raz miałem taki przypadek ze nie było otulin na dobiegach do poszczegolnych pętli ale na szczescie zauważyłem na zdjeciach z DB i zostało to poprawione, tu nie dojrzałem i hydraulik zrobił po swojemu, po co co czytac opis w projekcie jak sie jest samemu najmądrzejszym. Brak otulin w przypadku odległych pomieszczeń zwiekszeniem mocy grzewczej w korytarzu czyli tam gdzie to niepotrzebne a zmniejszeniem w tych konkretnych pomieszczeniach. Było to w opisie, było na rzucie (inny kolor). Byłem pod telefonem, nikt nie zadzwonił, a szkoda, byłoby mniej problemów. Jak widac i taką prostą instalację mając dokładny projekt mozna s..ć.
Cóż mozna teraz poprawic, zmniejszyc przepływ na pętli korytarza i pomieszczen o małych stratach zwiekszyc dla pomieszczeń o wiekszych stratach. Zestawienie tych strat w jest w projekcie.

mest
15-11-2014, 13:00
A no jak widać można:( ahh no czasami słów brak. Dałem projekt, powiedziałem, że ma być wszystko wedle projektu i nie dopilnowałem. Codziennie też nie mogłem być na budowie. No właśnie tutaj pojawia się problem, skręciłem w korytarzu prawie do końca pętle, ale już brakuje przepływu na salon, w północnym pokoju tez jest rotametr na maxa i choć chciałbym coś jeszcze popuścić to nie ma z czego. Tam przepływ wynosi coś koło 1,3 czy 1,4 nie ma mnie w domu teraz ale ustawione zgodnie z projektem bo tam jeszcze starczyło. Ogólnie klapa z tymi hydraulikami.

asolt
15-11-2014, 13:10
A no jak widać można:( ahh no czasami słów brak. Dałem projekt, powiedziałem, że ma być wszystko wedle projektu i nie dopilnowałem. Codziennie też nie mogłem być na budowie. No właśnie tutaj pojawia się problem, skręciłem w korytarzu prawie do końca pętle, ale już brakuje przepływu na salon, w północnym pokoju tez jest rotametr na maxa i choć chciałbym coś jeszcze popuścić to nie ma z czego. Tam przepływ wynosi coś koło 1,3 czy 1,4 nie ma mnie w domu teraz ale ustawione zgodnie z projektem bo tam jeszcze starczyło. Ogólnie klapa z tymi hydraulikami.

Na początek musi byc zasilanie rozdzielacza miedzią 28 lub pex 32 (chociaz to nie to samo), gdy to nie zwiekszy przepływów to trzeba zwiekszyc temp. zasilania. Na brak otulin nie poradzisz juz nic.

mest
25-11-2014, 20:26
Hmm powoli mam dosyć tego swojego ogrzewania. Mam sterownik w tej sypialni i nie mogę osiągnąć temp. 21,3 przecież to jest jakieś chore. Zasilanie na kotle 30 stopni. Czy to normalne? Kocioł chodzi cały dzień wcześniej była głównie temp 28 stopni. Przepływu zwiększyć już nie mogę jest na maxa, chyba że poskręcam inne pętle jesli to od tego zależy? Proszę o pomoc.

fotohobby
25-11-2014, 21:11
Zwiększ nachylenie krzywej, albo przesuń ja w górę.

mest
25-11-2014, 21:34
Zwiększ nachylenie krzywej, albo przesuń ja w górę.
Zwiększyłem temp. min. i już spokojnie doszło. Jak grzeje dłuższy czas z temp. 30 stopni jest ok,na razie dzisiaj chciałem dobić do zakładanej. Jutro zobaczę ile jej zajmie dobicie do zakładanej po wcześniejszym spadku o 0,3.

mest
27-11-2014, 06:43
Coś chyba zrobiłem z rotametrem bo mi jeden cieknie, może za mocno dokręciłem i coś uszkodziłem? Wiem, że jakoś to szkiełko jeszcze się odkręca, może je poluzowałem i dlatego cieknie? Co posprawdzać? Ewentualnie trudna jest wymiana takiego rotametra? Dużo zachodu? Kiedy człowiek zazna spokoju? ;)

montixe
27-11-2014, 08:02
szkiełko powinno być sztywno. Ja kiedyś chciałem wyczyścić nalot wewnątrz i zamiast wypłukać tylko wodą, to zrobiłem roztwór octowy i zanurzyłem wymontowany rotametr w zbyt gorącym roztworze i to szkiełko się rozwulkanizowało, zaczęło się obracać i ciec. Wymiana jest banalnie prosta. Musisz zamknąć zawory na belkach (najlepiej jeśli masz główne przed belkami) i dodatkowo dla pewności zamknij tą pętlę (na belce powrotnej) na której wymieniasz rotametr albo nawet zamknij wszystkie na powrocie

mest
27-11-2014, 08:25
W sumie sztywno jest, ale jak jest u mnie ta czarna osłona i na niej zamocowane jest szkiełko to cieknie lekko z tego miejsca gdzie jest ta jakby"siatka" (pionowe kreski) i stamtąd) wypływa woda. Może za mocno chciałem odkręcić przepływ i coś strzeliło? Sam nie wiem. Jutro się pobawię, bo też mam szkiełka tak "zarąbane" że szok. Żeby odkręcić szkiełko to w przeciwną do wskazówek zegara kręcę samo szkło a na dole to czarne pokrętło trzymam?

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/913/kDEr4R.jpg (https://imageshack.com/i/pdkDEr4Rj)

montixe
27-11-2014, 08:34
ja mam inne rotametry. Nie widziałem takich rozbieralnych, zawsze szkiełko było na stałe

mest
27-11-2014, 09:21
W instrukcji jest, że niby można ale boję się coś zepsuć, najbardziej boli mnie ten wyciek.

Montixe masz rację w moich nie można odkręcić szkiełka, nie tą instrukcję przeczytałem. Tym bardziej zastanawia wyciek i jak teraz ten rotametr wykręcić? Mam nadzieję, że tak jak pisał montixe i "stałe" szkiełko nic tu nie zmienia.

Ten jeden rotametr jest chyba do wymiany, najpierw nie cieknie, później cieknie, chyba wymienię i będzie spokój.
Na poniedziałek umówiłem się z innym hydraulikiem i ma popatrzyć z tą wymianą "zasilania " i "powrotu" na rurki 28mm. Asolt pisze, że to powinno rozwiązać problem, mam nadzieję, że tak się stanie i przepływ się zwiększy. byłoby naprawdę cudownie. Czekamy do poniedziałku

Teraz gdy mam sterownik w sypialni, czyli teoretycznie najzimniejszym pomieszczeniu wszystkie pomieszczenia się nagrzewają,ale... trwa to naprawdę długo muszę zwiększać temp. bo niestety nie mam odpowiednich przepływów, wszystko byłoby super gdyby nie to...że sypialnia najwolniej wytraca swoje ciepło i gdy tam zaczyna być 21,3 w innych pomieszczeniach jest już poniżej 21:( najlepszym rozwiązaniem pewnie byłyby dwa sterowniki. Liczę jak cholera, że jutro wymiana tych rurek da mi większe przepływy.

Byli dzisiaj z rana Panowie, popatrzyli i powiedzieli, że zmienią, ale gwarancji nie dają, że przepływ się zwiększy. Jeśli to nie pomoże to sugerowali dodatkową pompę, ale zobaczymy... skoro jest tak w projekcie to ktoś to obliczył i powinno chodzić.
Do kotła jest wejście 3/4 cala a rura 28mm ma już 1" tak? To od kotła rozumiem, że trzeba dać redukcję? To nie zaburzy przepływu skoro będzie przewężenie?


Rurki zmienione na 28mm na zasilaniu i powrocie od kotła do rozdzielacza i co? I to samo. Powiem szczerze, że nie widzę różnicy między przepływami przy rurkach 18mm a 28mm. Przepływy są takie same, nie wiem może rozdzielacz do dupy nie mam pojęcia. Zmęczony już tym wszystkim jestem. Inaczej to sobie wyobrażałem.

mest
03-12-2014, 10:48
Z jaką temp. grzejecie swoją podłogówkę (chodzi mi o temp. zasilania ) i przy jakiej temp. zewnętrznej?

tomekwa
03-12-2014, 11:17
O tym chyba decydują sterowniki w zależności od krzywej grzewczej i myślę, że ten parametr raczej ustawia się w zależności od potrzeb konkretnego budynku.
Dla ułatwienia regulowania krzywymi załączam znalezioną gdzieś instrukcję:
292410

I link do fajnego opisu Vaillanta (http://www.slideshare.net/eko-blog/eko-blog-53-krzywa-grzewcza-jak-ustawic-jaki-wzor)

Pyxis
03-12-2014, 11:24
Z jaką temp. grzejecie swoją podłogówkę (chodzi mi o temp. zasilania ) i przy jakiej temp. zewnętrznej?

U mnie po 1h pracy ogrzewania w podlege leci 32*C. T zew to -2*C.
Paradoksalnie w lutym przy takiej samej temperaturze na zewnatrz T zas jest w okolicach 30*C, bo DZ zimniejsze i pompa pracuje z mniejsza moca grzewcza.

mest
03-12-2014, 11:35
s
O tym chyba decydują sterowniki w zależności od krzywej grzewczej i myślę, że ten parametr raczej ustawia się w zależności od potrzeb konkretnego budynku.
Dla ułatwienia regulowania krzywymi załączam znalezioną gdzieś instrukcję:
292410

I link do fajnego opisu Vaillanta (http://www.slideshare.net/eko-blog/eko-blog-53-krzywa-grzewcza-jak-ustawic-jaki-wzor)

Decydują sterowniki, ale chyba krzywą sobie sam ustawiasz chyba, że masz włączoną autoadaptację ale i tak na kotle chyba jakąś temp wyświetla prawda? O te parametry mi właśnie chodzi. Jestem po prostu ciekaw jakie to są temp. żeby, np. nie przesadzić z ustawieniem u siebie.

tomekwa
03-12-2014, 12:23
Ale właśnie ten wybór krzywej zależy zapwene od bardzo wielu czynników:
- samej instalacji podłogówki (jeżeli zrobisz gęściej to będziesz potrzebował niższej temperatury)
- czy masz grzejniki
itp.

Ja ten sezon będę w fazie wykańczania i na razie próbuje ustalić jak ma się właśnie pogodówka do utrzymania temperatury wewnątrz. Mam sterowniki w każdym pomieszczeniu ale na chwile obecną sprawdzam jakie temperatury utrzymuje PC przy całkowicie otwartych obiegach.

mest
03-12-2014, 12:50
Zależy, ale moje pytanie było inne, więc jeśli ktoś chciałby się jeszcze podzielić to zapraszam

Pyxis
03-12-2014, 12:52
Ja ten sezon będę w fazie wykańczania i na razie próbuje ustalić jak ma się właśnie pogodówka do utrzymania temperatury wewnątrz. Mam sterowniki w każdym pomieszczeniu ale na chwile obecną sprawdzam jakie temperatury utrzymuje PC przy całkowicie otwartych obiegach.

Punkty krzywej grzewczej musisz ustalic dla swojego domu empirycznie i to juz raczej, jak beda obece zyski bytowe - zamieszkasz.

tomekwa
03-12-2014, 14:28
Wiem, że jak zamieszkam to będzie jeszcze korekta, ale już teraz próbuję coś dobrać. Na razie zatrzymałem się na 0,4 (w terminologii V).

jareckig
03-12-2014, 19:34
Dorzucę się z kilkoma pytaniami bo bez pomocy ciężko to wszystko ogarnąć :)

Na piecu gazowym ustawiłem temperaturę 40 st. Termometry przy pompie mieszającej pokazują 25 st i 35 st. Domyślam się, że 25 stopni to powrót, 35 stopni zasilanie. I tu pytanie: z czego wynika różnica między tym co ustawiam na piecu a tym co pokazuje termometr przy zasilaniu? Czy to wynika z mieszania wody powracającej z tą płynącą z kotła? Jeśli tak to jak sprawić aby zmieniły się proporcje mieszania? Np. aby zwiększyć na zasilaniu do 40st. Póki co udaje mi się to tylko gdy podniosę temperaturę w piecu.

Kolejne pytanie (wybaczcie, uczę się) : tą krzywą ustawia się w piecu? Boję się trochę grzebać w jego ustawieniach, powinienem wezwać serisanta z Termetu?

mxxxx
04-12-2014, 06:18
ad1. jak się ma wszędzie podłogówkę oraz kociołek kondensacyjny to podłącza się ją bezpośrednio pod pompkę kociołka żeby wycisnąć maksimum z kondensacji
ad2. jak się już tak podłączy to zaczyna się zabawę z KG od C1 (przy -20 na CO idzie +40), choć twój domek słabiutko ocieplony więc chyba trzeba będzie dać C2 (przy -20 na CO idzie +50)
ad3. wybrałeś kociołek o za dużej mocy, trzeba by ustawić nocne wyłączenie kociołka
ad4. jak już sobie dobierzesz komfortową dla ciebie KG to cała reszta sterowników stanie się całkowicie zbędna
ad5. wklej schemat swojej instalacji albo jakieś zdjęcie, bo nikt wróżką nie jest i nie poda ci sposobu na ominięcie podmieszania wróżąc z fusów

Pyxis
04-12-2014, 07:18
Z tymi Tz to chyba przesada. Majac gaz moze przeciez grzac delikatnie cala dobe i jak przy -20*C pusci w podloge 33-35*C, to musial by nie miec okien, zeby nie zagrzac domu.

mxxxx
04-12-2014, 08:39
Termet ecocondens Turbo 25kw bardzo słabo moduluje mocą, trzeba by drugi domek podłączyć żeby wyszło tam grzanie 24h/dobę, albo zmienić kociołek na coś lepszego

jareckig
05-12-2014, 01:12
Niby wybrałem za dużą moc, a mimo wszystko kociołek, a nie kocioł? :P A tak poważnie to jutro zrobię zdjęcie i wkleję. Instalację na raty robiło dwóch fachowców. Pierwszy zrobił takie cuda, że zupełnie ciepło nie miało prawa pójść na pętle. Drugi wciskał mi na siłę pompę mieszającą. A teraz się jeszcze okaże, że jest niepotrzebna :/

To co już wiem i robię to nocne wyłączenie. Z tą ilością ocieplenia trochę przesada, bo w górach nie mieszkam, w sąsiedztwie same nowe domy, a nasz jeden z lepiej ocieplonych. Co nie zmienia faktu, że zawsze można ocieplić bardziej :)

Jutro wrzucę fotę z kotłowni.

jareckig
05-12-2014, 13:55
292766292767

Oto zdjęcia z kotłowni. I tu pytanie - czy faktycznie można rozdzielacz podpiąć bezpośrednio do kotła i zdemontować pompę mieszającą? Jakie będą tego korzyści a jakie straty?
Czy przy obecnym rozwiązaniu mam możliwość regulowania tym mieszaniem? To, że zmienię krzywą raczej zmieni mi tylko temperaturę wody wychodzącej z kotła co obecnie i tak mogę robić ręcznie. A ja bym bardziej chciał zmienić proporcje mieszania a to już chyba tylko w okolicach pompy mieszającej można (o ile można)?

I jeszcze pytanie odnośnie tego jaką temperaturę na piecu powinienem mieć przy założeniu, że na dworze jest 0st., a dom ogrzewam przez 14h/dobę. Czytam tu na forach, że niektórzy na zasilaniu mają 50-60st, inni 35st. Ja obecnie mam w przedziale 40-45 st. (poniżej 40st. nie da się w piecu ustawić :/ ).

Dużo pytań, ale wierzę, że będzie się Wam chciało pomóc początkującemu ;)

mxxxx
06-12-2014, 06:16
ad1. zakręć sobie sprzęgło hydrauliczne, termostat odkręć na maksa, zawór dławiący odkręć na maksa, a potem ustaw pompkę od podmieszania na bieg 1 i za chwilę będziesz miał empirycznie dowiedzione czy można u ciebie zasilać podłogówkę bezpośrednio z kociołka
ad2. regulacja mocy podłogówki odbywa się regulacją temperatury zasilania, jeśli przy +0 potrzebujesz +40 to analogicznie przy -20 będziesz potrzebował +50
ad3. gdybyś miał domek lepiej ocieplony to by kociołek chodził tylko 6h/dobę
ad4. gdybyś miał podłączona podłogówke bezpośrednio pod kociołek to wszystko działo by się automatycznie według KG, i nic ręcznie nie musiał byś gmerać

Pyxis
06-12-2014, 19:21
Dzisiaj z popoludniowych nudow zaopatrzony w szczypce posiedzialem przy skrzynkach z rozdzielaczami od podlogowki i zabawilem sie w krecenie rotametrami (nie pokretlami, tylko rotametrami). Troszke ze strachem, zeby nie uszkodzic, ale spokojnie szczypce daly rade. Jak juz ruszyly, to paluchami reszte. Wczesniej tego nie dotykalem.
Wynik taki, ze udalo mi sie zbic delte GZ praktycznie o 1K (z 7k na 6K). Mialem delikatnie wszytkie petle poprzymykane. Hydra to zrobil bez mojej wiedzy przy instalacji widocznie. Dla pomiarza to zawsze jis tam 'plusik". Za free.:)

jareckig
08-12-2014, 10:47
Dzięki Ci za te podpowiedzi, ale będę jeszcze bardziej wdzięczny jak powiesz, które to jest sprzęgł hydruliczne (termostat wiem, pytanie czy jak go odkręcę na maxa to będzie jakieś zabezpieczenie przed zbyt dużą temperaturą w podłodze aby nie zniszczyć np. paneli?) i który to jest zawór dławiący?
Czy może być tak, że Twoje rozwiązanie nie zadziała i coś mi się tu poprzestawia tak że będę musiał wołać instalatora? Bo awarie ze względu na dwójkę małych dzieci niezbyt mile widziane :/

Czy na przyszłość (np. w lecie) jest dobrym pomysłem aby tę pompę całkowicie z obiegu wymontować i wstawić w to miejsce proste rury? Wiem, że wtedy zaoszczędzę na prądzie, który pobiera pompa, ale czy coś jeszcze zyskam?

Dzięki ogólnie za Waszą pomoc, czytając opinie jakie wszyscy wymieniacie kroczek po kroczku udaje się zmnejszać zużycie gazu z 10m3 dziennie już do 6-8m3.

jareckig
19-12-2014, 12:10
Mam następujące pytanie, zepsuł mi się jeden z rotametrów, a dokładniej "spławik" w nim nie opada po dokręceniu rotametru. Pytanie czy przejmować się tym. Widzę, że minimalnie przesunęła się w nim sprężyna więc może ona nie działa na spławik jak powinna. Czy może być inna przyczyna? Wymieniać ten rotametr? Coś innego może być przyczyną i powinienem sprawdzić?

map78
19-12-2014, 12:23
Mam następujące pytanie, zepsuł mi się jeden z rotametrów, a dokładniej "spławik" w nim nie opada po dokręceniu rotametru. Pytanie czy przejmować się tym. Widzę, że minimalnie przesunęła się w nim sprężyna więc może ona nie działa na spławik jak powinna. Czy może być inna przyczyna? Wymieniać ten rotametr? Coś innego może być przyczyną i powinienem sprawdzić?

Może go blokować jakiś paproszek. Wykręć i przepłukaj - powinno zadziałać. A jak jest przepływ, czuć go ręką i temp są OK to nie ma się czym przejmować. Ten typ czasem tak ma:)

jareckig
19-12-2014, 22:37
Przepływ jest, pętla grzeje. Rozumiem, że mogę wykręcać rotametr bez zakręcania jakiegoś zaworu i woda nie poleci (wiem wiem, banalne pytanie dla Was ale to nasz pierwszy sezon w domku).

uris
21-12-2014, 17:06
ad1. zakręć sobie sprzęgło hydrauliczne, termostat odkręć na maksa, zawór dławiący odkręć na maksa, a potem ustaw pompkę od podmieszania na bieg 1 i za chwilę będziesz miał empirycznie dowiedzione czy można u ciebie zasilać podłogówkę bezpośrednio z kociołka
ad2. regulacja mocy podłogówki odbywa się regulacją temperatury zasilania, jeśli przy +0 potrzebujesz +40 to analogicznie przy -20 będziesz potrzebował +50
ad3. gdybyś miał domek lepiej ocieplony to by kociołek chodził tylko 6h/dobę
ad4. gdybyś miał podłączona podłogówke bezpośrednio pod kociołek to wszystko działo by się automatycznie według KG, i nic ręcznie nie musiał byś gmerać

Przepraszam gdzie ty tam widzisz sprzęgło hydrauliczne ? bo ja nie mogę sie dopatrzeć .

jareckig
21-12-2014, 22:50
Przepraszam gdzie ty tam widzisz sprzęgło hydrauliczne ? bo ja nie mogę sie dopatrzeć .

Będę w takim razie bardzo wdzięczny jeśli ktoś wskaże jak mogę "pominąć" pompę mieszającą w tym układzie bez wzywania instalatorów, przepinania rurek itp. (takie rzeczy zostawię sobie na okres letni). Rozumiem, że przez tę pompę w zasadzie ustawianie pieca na krzywych mija się z celem, a chciałbym jednak zoptymalizować jego pracę i pobór gazu.

mxxxx
22-12-2014, 03:45
Przepraszam gdzie ty tam widzisz sprzęgło hydrauliczne ? bo ja nie mogę sie dopatrzeć .
tuż pod kotłem masz rurkę z zaworem co łączy powrót z zasilaniem, ta częściowo izolowana niebieskim co robi za bajpas, na moje oko to właśnie ona odpowiada za wyrównywanie ciśnień między pompką w kotle a pompką w rozdzielaczu

Będę w takim razie bardzo wdzięczny jeśli ktoś wskaże jak mogę "pominąć" pompę mieszającą w tym układzie bez wzywania instalatorów, przepinania rurek itp
napisałem ci jak, ale chwilę potem odpisałeś mi że kompletnie nie kojarzysz co do czego, czyli jak coś spieprzysz to nie będzie odwrotu i zostaniesz na święta bez CO w domku

pamiętaj układ CO to układ naczyń połączonych, jedno wpływa na drugie a to na trzecie i na czwarte, kręcąc zaworami warto mieć ogląd sytuacji i wiedzieć co się robi i po co się to robi

uris
22-12-2014, 13:26
tuż pod kotłem masz rurkę z zaworem co łączy powrót z zasilaniem, ta częściowo izolowana niebieskim co robi za bajpas, na moje oko to właśnie ona odpowiada za wyrównywanie ciśnień między pompką w kotle a pompką w rozdzielaczu

napisałem ci jak, ale chwilę potem odpisałeś mi że kompletnie nie kojarzysz co do czego, czyli jak coś spieprzysz to nie będzie odwrotu i zostaniesz na święta bez CO w domku

pamiętaj układ CO to układ naczyń połączonych, jedno wpływa na drugie a to na trzecie i na czwarte, kręcąc zaworami warto mieć ogląd sytuacji i wiedzieć co się robi i po co się to robi

Na 100% tam nie ma sprzęgła :)

@jareckig
Nie znam się aż tak bardzo ale jak na moje oko to mieszacz OFF z prądu , ten termostat odkręcasz na full a na kotle ustawiasz temperaturę zasilania np 40*C i zobaczysz czy będzie działało . Słabej jakości zdjęcie nie widac wszystkiego .

mxxxx
22-12-2014, 15:09
wtedy 98% wody poleci przez tą rurkę której według ciebie nie ma, 1% wody przez pompkę, i 1% przez rozdzielacz

trochę zimno będzie

mac_612
22-12-2014, 17:04
Ta niebieska rurka, to nie jest czasem podłączony jakiś jeszcze odbiornik ciepła o wyższej Tzasilania jak podłogówka? Np drabinka w łazience?Zrobiłbym jak pisze uris choć szkoda, że nie masz żadnego zaworu na pompce.

uris
22-12-2014, 18:00
Ten układ wydaje mi się że wygląda tak ( mniej więcej ) gdy mieszacz nie działa woda swobodnie powinna przepływać .

295317

mac_612
22-12-2014, 18:45
Jestem pewien, że ta niebieska rurka pod kotłem to odejście od grzejników/ka w łazience, który jest zasilany wodą o temperaturze jaka jest ustawiona na kotle. W takim układzie jak teraz, temperaturę podłogówki regulujesz praktycznie tylko zaworem termostatycznym przy mieszaczu. Żeby przejść na sterowanie z kotła, to będziesz musiał wyłączyć pompkę mieszacza, skryzować obwód na grzejniki w łazienkach i modlić się, żeby pompka stanowiła na tyle duży opór aby woda wolała płynąć pętlami podłogówki, a nie przez pompkę mieszacza (przydałby się zawór). A i belka zasilająca podłogówkę stanie się powrotną, a powrotna zasilającą, z czym rotametry mogą sobie nie poradzić ;)...

mxxxx
23-12-2014, 03:48
to teraz wypada zapytać czy ta drabinka w łazience zasilana wprost spod kotła ma jakiś ogranicznik przepływu, czy raczej woda sobie tam może wrócić do kotła bez żadnych ograniczeń

jareckig
23-12-2014, 19:18
Dobra, poddaję się :/ Przekonaliście mnie, trzeba będzie wezwać fachmana. Za dużo czarnomagicznych pojęć i zbyt dużo niewiadomych jak zachowa się układ

mac_612
23-12-2014, 19:23
Nie poddawaj się. To co Ci proponujemy, jest całkowi cie bezinwazyjne i odwracalne. Wyłącz pompkę przy mieszaczu i prawie całkiem przykręć jeden z zaworów na tej niebieskiej rurce pod kotłem. Obserwuj co się będzie działo, sprawdź jak będzie działać podłogówka (niestety raczej rotametry nie będą działać), obserwuj temperatury na belkach.

mxxxx
24-12-2014, 03:53
zapomniałeś o zaworze dławiącym i o termostacie, więc większość wody poleci bajpasem w kociołku i podłogówka nadal będzie zimna

mac_612
24-12-2014, 20:07
większość wody poleci bajpasem w kociołku


tuż pod kotłem masz rurkę z zaworem co łączy powrót z zasilaniem, ta częściowo izolowana niebieskim co robi za bajpas, na moje oko to właśnie ona odpowiada za wyrównywanie ciśnień między pompką w kotle a pompką w rozdzielaczu


To teraz bajpas pojawił sie w kociołku? To " na moje oko" czy "coś mi się zdaje" ?

mxxxx
25-12-2014, 07:12
wyobraź sobie panie elektryk, że kociołki gazowe, te co mają własną pompkę mają też automatem w środku bajpasa

zieli
04-01-2015, 20:06
Szybkie pytanie czy jak chcę odpowietrzyć poszczególne pętle a mam dwa rozdzielacze to muszę zakręcić wszystkie pętle na obu rozdzielaczach i zostawić tylko tę którą odpowietrzam, czy zakręcam pętle tylko na rozdzielaczu na którym odpowietrzam a drugi pracuje normalnie?
Czy trzeba odkręcić odpowietrzniki na zasilaniu i powrocie i na jak długo je zostawić tzn jak długo odpowietrzać?

sherif
04-01-2015, 23:01
Witam !

Mam problem z regulacją podłogówki oraz kilka pytań z tym związanych. Problem dotyczy nierównomiernego grzania pomieszczeń a co za tym idzie regulacji. Podłogówka została odpalona 2 tyg temu. Niestety zostałem pozostawione bez jakichkolwiek instrukcji czy wskazówek :(

Układ / pętle były odpowietrzane przez hydraulika raz - czy to wystarczy czy po jakimś czasie warto to zrobić ponownie ? Przy okazji jak odpowitrzałem jeden obwód to na wyjściu była dość brudna i lekko zalatująca woda - czy tak może być , czy warto ją wymienić?
Grzanie jest gazowe (piec 1-funk) + kominek z pw i buforem, także woda krąży płaszcz - bufor - podłogówka.

U siebie mam takie rotametry (2 rozdzielacze):


297258
297259

Przy próbie regulacji jeden z nich wykręciłem i zaczęła lać się woda - ktoś tutaj pytał co się stanie jak się wykręci :rolleyes:. Czy one powinny mieć jakiś wyczuwalny opór (max) ? Jak rozumiem zdejmujemy zabezpieczenie (czarna nakrętka) i kręcimy czarnym gwintem, który połączony jest z tym szkiełkiem ?
Co tak na prawdę pokazuje poziom przepływu ta czerowna gumka czy poziom wody, bo w jedym mam razem w innych odzielnie ? Czy zakręcenie powrotu powinno powodować "wzrost" poziomu do 0 na rotametrze ?

Inny hydraulik powiedział mi tylko, żeby regulować powrotem, ok ale widzę, że u mnie są wahania od 0.5 do 3l/min na rotametrach a wiem, że nikt ich nie ustawiał.

Jak warto podejść w przyszłości do zautomatyzowania regulacji ? To co chciałbym osiągnąć to wyrównana temp + np wyłącenie ogrzewania w danych pomieszczeniach (to akurat jest proste). Czy prawidłowa regulacja + termostat rozwiąże sprawę czy dokłada się zawory termostatyczne/ zdalnie regulowane na poszczególnych obiegach ?

Maher
04-01-2015, 23:15
Szybkie pytanie czy jak chcę odpowietrzyć poszczególne pętle a mam dwa rozdzielacze to muszę zakręcić wszystkie pętle na obu rozdzielaczach i zostawić tylko tę którą odpowietrzam, czy zakręcam pętle tylko na rozdzielaczu na którym odpowietrzam a drugi pracuje normalnie?
Czy trzeba odkręcić odpowietrzniki na zasilaniu i powrocie i na jak długo je zostawić tzn jak długo odpowietrzać?

Jak masz 2 osobne pompy to zakręcasz tylko jeden rozdzielacz, jak masz jedną pompę to zakręcasz wszystkie pętle na obu rozdzielaczach. Odpowietrzników ręcznych nie odkręcasz tylko odkręcasz jedną pętle i zostawiasz na kilka minut włączoną pompę, następnie wyłączasz pompę i delikatnie odkręcasz jeden z odpowietrzników ręcznych (przy odpowietrzniku automatycznym nic nie robisz lub cyklicznie włączasz i wyłączasz pompę) i trzymasz popuszczony do czasu do puki wychodzi powietrze jak popłynie woda zakręcasz go i bierzesz się za drugi odpowietrznik i później odkręcasz kolejną pętle włączasz pompę itd.

Maher
04-01-2015, 23:30
Witam !

Mam problem z regulacją podłogówki oraz kilka pytań z tym związanych. Problem dotyczy nierównomiernego grzania pomieszczeń a co za tym idzie regulacji. Podłogówka została odpalona 2 tyg temu. Niestety zostałem pozostawione bez jakichkolwiek instrukcji czy wskazówek :(

Układ / pętle były odpowietrzane przez hydraulika raz - czy to wystarczy czy po jakimś czasie warto to zrobić ponownie ? Przy okazji jak odpowitrzałem jeden obwód to na wyjściu była dość brudna i lekko zalatująca woda - czy tak może być , czy warto ją wymienić?
Grzanie jest gazowe (piec 1-funk) + kominek z pw i buforem, także woda krąży płaszcz - bufor - podłogówka.

U siebie mam takie rotametry (2 rozdzielacze):


297258
297259

Przy próbie regulacji jeden z nich wykręciłem i zaczęła lać się woda - ktoś tutaj pytał co się stanie jak się wykręci :rolleyes:. Czy one powinny mieć jakiś wyczuwalny opór (max) ? Jak rozumiem zdejmujemy zabezpieczenie (czarna nakrętka) i kręcimy czarnym gwintem, który połączony jest z tym szkiełkiem ?
Co tak na prawdę pokazuje poziom przepływu ta czerowna gumka czy poziom wody, bo w jedym mam razem w innych odzielnie ? Czy zakręcenie powrotu powinno powodować "wzrost" poziomu do 0 na rotametrze ?

Inny hydraulik powiedział mi tylko, żeby regulować powrotem, ok ale widzę, że u mnie są wahania od 0.5 do 3l/min na rotametrach a wiem, że nikt ich nie ustawiał.

Jak warto podejść w przyszłości do zautomatyzowania regulacji ? To co chciałbym osiągnąć to wyrównana temp + np wyłącenie ogrzewania w danych pomieszczeniach (to akurat jest proste). Czy prawidłowa regulacja + termostat rozwiąże sprawę czy dokłada się zawory termostatyczne/ zdalnie regulowane na poszczególnych obiegach ?

Czerwona kulka pokazuje przepływ wody w pętli, im wyższy tym pętli dostarczysz więcej ciepła. U mnie też kiedyś udało mi się wykręcić rotametr aż popłynęła woda, ale ponownie nim pokręciłem i się ułożył i czuć wyczuwalny opór na końcu gwintu i woda przestała wypływać. Przy prawidłowo wykonanej podłogówce zgodnie z projektem powinieneś mieć na projekcie naniesione przepływy na poszczególne pętle. Jak nie masz projektu i wiesz która pętla odpowiada za dane pomieszczenie i odległości między rurkami były podobne to ustaw przepływy najwyższe możliwe i wszystkie takie same i po kilku dniach pomierz temperatury w pomieszczeniach i ewentualnie jak są jakieś różnice na konkretnej pętli zwiększ lub zmniejsz delikatnie przepływ i dokładnie tak samo możesz regulować jak chcesz uzyskać niższą lub wyższą temperaturę w danym pomieszczeniu. Jak z temperaturami w pomieszczeniach jest OK i przepływy są widoczne to nie musisz ponownie odpowietrzać, zresztą odpowietrzniki masz automatyczne to same w trakcie pracy się odpowietrzą, jak nie masz przepływu na któreś z pętli to zakręć pozostałe pętle i przepływ powinien się pokazać i zostaw tak na kilkanaście minut i powinna się ta pętla sama odpowietrzyć.

sherif
04-01-2015, 23:40
Czerwona kulka pokazuje przepływ wody w pętli, im wyższy tym pętli dostarczysz więcej ciepła. U mnie też kiedyś udało mi się


No tak, ale jak ta gumka rozjeżdża się z poziomem wody to co mówi o przepływie ?



wykręcić rotametr aż popłynęła woda, ale ponownie nim pokręciłem i się ułożył i czuć wyczuwalny opór na końcu gwintu i woda przestała wypływać. Przy prawidłowo wykonanej podłogówce zgodnie z projektem powinieneś mieć na projekcie naniesione przepływy na poszczególne pętle. Jak nie masz projektu i wiesz która pętla odpowiada za dane pomieszczenie i odległości między rurkami były podobne to ustaw przepływy najwyższe możliwe i wszystkie takie same i po kilku dniach pomierz temperatury w pomieszczeniach i ewentualnie jak są jakieś różnice na konkretnej pętli zwiększ lub zmniejsz delikatnie przepływ i dokładnie tak samo możesz regulować jak chcesz uzyskać niższą lub wyższą temperaturę w danym pomieszczeniu. Jak z temperaturami w pomieszczeniach jest OK i przepływy są widoczne to nie musisz ponownie odpowietrzać, jak masz też odpowietrzniki automatyczne to same w trakcie pracy się odpowietrzą.

Projekt mam na zwykłe grzejniki, rurki ma kładzione w stałym rozkładzie. Tylko, czy jeżeli wyreguluje przepływy to w celu wyrównania temp krecić powrotem, czy tylko dopływem ?

O odpowietrzanie mi chodziło pętli, bo ten automatyczny może nie dać rady jak pompka nie przepcha powietrza z obiegu. W sumie wszystkie obiegi były odpowietrzane, ale nad głową hydraulika nie stałem, niby też wszystkie lepiej lub gorzej grzeją.
Aha jak to możliwe, że zamknąłem wszystkie powroty i po otworzeniu zaworku do odpowietrzania woda dalej leciała, czyżby któryś zawór nie trzymał ?

Dzięki za info !

Maher
05-01-2015, 00:47
No tak, ale jak ta gumka rozjeżdża się z poziomem wody to co mówi o przepływie ?



Projekt mam na zwykłe grzejniki, rurki ma kładzione w stałym rozkładzie. Tylko, czy jeżeli wyreguluje przepływy to w celu wyrównania temp krecić powrotem, czy tylko dopływem ?

O odpowietrzanie mi chodziło pętli, bo ten automatyczny może nie dać rady jak pompka nie przepcha powietrza z obiegu. W sumie wszystkie obiegi były odpowietrzane, ale nad głową hydraulika nie stałem, niby też wszystkie lepiej lub gorzej grzeją.
Aha jak to możliwe, że zamknąłem wszystkie powroty i po otworzeniu zaworku do odpowietrzania woda dalej leciała, czyżby któryś zawór nie trzymał ?

Dzięki za info !

Na poziom wody nie patrzysz tylko na czerwony wskaźnik. Kręcisz tylko rotametrami i nimi regulujesz ewentualne różnice temperatur w pomieszczeniach, zawory na zasilaniu powinny być odkręcone maksymalnie i nimi nic się nie reguluje tylko ewentualnie można kiedyś dołożyć siłownik lub zakręcasz pętle jak nie chcesz pomieszczenia grzać.

Jak zakręcisz wszystkie pętle (możesz właśnie do tego użyć zaworków na dolnej belce) i pozostawisz jedną pętle otwartą to pompa powinna przepchać wodę przez tą otwartą pętle i powietrze powinno znaleźć się w najwyższym miejscu czyli w odpowietrzniku i powinno odpowietrznikiem automatycznym wyjść na zewnątrz zaworek odpowietrznika automatycznego powinien być delikatnie wkręcony aby nie wypadł i tak pozostawiony na stałe, jak cieknie przez niego woda to jest uszkodzony lub zabrudzony i trzeba przepuścić przez niego trochę wody aby się oczyścił lub jak to nie pomoże wymienić.

sherif
08-01-2015, 09:00
Na poziom wody nie patrzysz tylko na czerwony wskaźnik. Kręcisz tylko rotametrami i nimi regulujesz ewentualne różnice temperatur w pomieszczeniach, zawory na zasilaniu powinny być odkręcone maksymalnie i nimi nic się nie reguluje tylko ewentualnie można kiedyś dołożyć siłownik lub zakręcasz pętle jak nie chcesz pomieszczenia grzać.

Jak zakręcisz wszystkie pętle (możesz właśnie do tego użyć zaworków na dolnej belce) i pozostawisz jedną pętle otwartą to pompa powinna przepchać wodę przez tą otwartą pętle i powietrze powinno znaleźć się w najwyższym miejscu czyli w odpowietrzniku i powinno odpowietrznikiem automatycznym wyjść na zewnątrz zaworek odpowietrznika automatycznego powinien być delikatnie wkręcony aby nie wypadł i tak pozostawiony na stałe, jak cieknie przez niego woda to jest uszkodzony lub zabrudzony i trzeba przepuścić przez niego trochę wody aby się oczyścił lub jak to nie pomoże wymienić.

ok dzięki za wyjaśnienie !

Przy okazji, jeżeli jest instalacja mieszana: podłogówka + grzejniki na jednym obwodzie, pędzona jedną pompką to czy nie powinno być też rotametrów na zasilaniu grzejników ? To nie jest tak, ze mają one niższe opory i jest tam znacznie większy przepływ ?

czar_ro
07-11-2015, 12:56
witam miałem taką przygodę.... po dwóch latach użytkowania popękały mi wszystkie kielichy plastikowe od rotametru i zaczęła mi smużyć woda.MOje pytanie brzmi jaka może być przyczyna skoro nic tam nie majstrowałem..

KAN-therm
08-11-2015, 12:03
Kto jest producentem rozdzielacza?
Jakie parametry panują w instalacji, czy możliwe że na OP poszły zbyt wysokie parametry?
Jak była wykonywana próba ciśnieniowa, jaka była wysokość ciśnienia próbnego?
Czym jest zalana instalacja?
Czy w instalacji są zamontowane filtry?