PDA

Zobacz pełną wersję : odwodnienie mokrej działki



tomo72
06-02-2011, 19:10
Witam.
Mam niedużą działkę (8400 m2) na której powstaje mały dom. Po ostatnich opadach deszczu i roztopach znaczna powierzchnia działki jest pod wodą. W zasadzie tylko dom i jego bezpośrednie sąsiedztwo jest powyżej lustra wody. Działka jest przed niwelacją - ostateczny poziom gruntu będzie wyższy o 70 cm od aktualnego. Grunt jest gliniasty - wg odwiertu struktura gruntu wygląda następująco : humus i pył do 0.6 m, poniżej do 1,2 m pył i glina pylasta, do 3,0 m glina pylasta i piaski drobne, do 3,8 m - piaski średnie, żwir i otoczaki, poniżej do 4,4 m piaski gliniaste i żwir, dalej do 4,8 m gliny piaszczyste i piaski gliniaste. Woda gruntowa na poziomie 1,4 metra.
Aby uniknąć życia w bajorze zamierzam niwelację przeprowadzić przepuszczalną warstwą piasku 60 cm. Powyżej dam humus. Teren działki chciałbym odwodnić trzema równoległymi drenami, które sprowadziłbym do studni chłonnej. Rozważam też instalację skrzynek rozsączających.
Jak sądzicie, czy moje pomysły będą skuteczne?
pozdr

j-j
06-02-2011, 20:58
Jak chcesz odebrać wodę ze studni chlonnej skoro masz wody gruntowe na wierzchu?
Bieerzesz drenami wodę z działki i wyrzucasz .... na działkę??

pzdr

tomo72
06-02-2011, 22:19
j-j mnie nie zrozumiałeś, na powierzchni działki stoi woda opadowa i z roztopów, nie jest to podniesiony poziom wód gruntowych. Myślę, że studnią chłonną przebije się przez warstwy nieprzepuszczalne i "wyciągnę korek z tej wanny".

j-j
07-02-2011, 08:08
masz wody gruntowe wg geologi pisałeś na 1,4 m, myślisz że woda opadowa i z roztopów gdzie się mieści (?), w posotstałęj części gruntu.
W okresie wzmorzomnych opadów lub roztopów gdzie te wody odprowadzisz z drenażu (?), w wodę z powrotem?

pzdr

orasje
08-02-2011, 06:41
Alternatywą może być takie ukształtowanie terenu działki aby woda spływała Ci w dół działki i dalej poza nią. Studnia chłonna tak naprawdę przy takiej powierzchni działki nie "ściągnie" do siebie całej wody...poza tym może być tak że przy dużych opadach szybko się ona wypełni i tak czy tak będziesz się zastanawiał co zrobić z wodą ze studni chłonnej-tak naprawdę to chłonnienie wody w trakcie deszczu nie jest takie ekspresowe , nawet jak miałbyś żwir na np. 3 metrach. Mam podobny problem tyle że z wodą z rynien...wpadają one do studni chłonnej i po 3 dniach ulew muszę wypompowywać wodę ze studni na....drogę bo nie ma melioracji, rowów itp. Jest to stress bo jak wyjedziesz na wakacje to woda ze studni chłonnej cofnie się do rur w kierunku domu i problem gotowy. Również warstwa powiedzmy 0.5 m ziemi, żwirku na działce mogła by pomóc ale to koszt. Ciekaw jestem jak radzą sobie inni...np z wodą deszczową czy to z działki czy z dachu jak nie ma gdzie jej odprowadzać?. Zachęcam do dyskusji.

Gosiek33
08-02-2011, 07:18
Zamiast studni chłonnej przy takiej wysokiej wodzie zrób oczko wodne, najwyżej okresowo będzie woda się wylewała trochę poza jego obszar. Gdy podniesiesz teren o 70 cm powinieneś mieć sytuację do przyjęcia. Zajrzyj do mojego dziennika - też mam wysoki poziom wód gruntowych, szczególnie wysoki od dwóch lat :( W czasie podtopień woda podchodzi na części nie podniesione, dalej jest w miarę sucho, choć mam 500 m do rzeczki wylewającej okresowo, a za płotem starorzecze z ,,rwącym nurtem" w czasie tych wylewań. U nas oczko (jeszcze nie zrobione do końca) zbiera wodę opadową z dachu

orasje
08-02-2011, 14:11
Tak a propo, czy sa jakies przepisy o wylewaniu wody na droge ale droga nie jest gminna, ot prywatny teren ze wspolnym uzytkowaniem drogi??

Przemek5
16-04-2011, 21:50
Jeżeli mogę coś doradzić, zawsze dobrze, a czasem niezbędne jest sprawdzić najpierw czy na działce lub w pobliżu istnieją urządzenia melioracyjne i w jakim stanie.

Rain-men
04-05-2011, 12:06
60 cm piasku to jest jakieś rozwiązanie . Dobrze by było z dachu domu i naokoło budynku zrobić drenaż opaskowy i to wszystko zrzucić do zbiornika retencyjnego o dośc dużej pojemności . Wodę z niego mozna przeznaczyć na podlewanie , mycie auta itp. Odpowiednio dobrany zbiornik odbierze wodę z dachu nawet przy ulewie

aniamalinowska
07-05-2011, 10:40
Alternatywą może być takie ukształtowanie terenu działki aby woda spływała Ci w dół działki i dalej poza nią.
Ciekawe co sąsiad na to ?
I my mamy podobny problem , właśnie szukam na forum podpowiedzi co robić .
Gosiek33 czy masz jakieś filtry w tym oczku wodnym ? Chyba być coś takiego musi , bo inaczej ta woda będzie śmierdziała , czy się mylę ?

odwiertypionowe
08-05-2011, 10:53
tomo72 - proponuje wywiercić otwory na głębokość ok 4m i zasypać je równoziarnistą pospółką - takie studnie mini studnie chłonne bez kręgów. Robiliśmy kilkanaście takich projektów - przy takiej budowie geologicznej jak piszesz powinno działać 100%. W razie pytań pisz na pw