PDA

Zobacz pełną wersję : Blachodachówka, a co pod nią?



pro
12-03-2004, 21:41
Chcę położyc blachodachówkę, ale nie wiem czy mam deskować czy tez połozyc folie, poddasze nieużytkowe.
Deskowanie wzmocni konstrukcje, gorsza wentylacja natomiast folia mniej sztywna konstrukcja ale lepsza wentylacja.
Pomoźcie mi wybrać proszę.
PRO

ADAMOS48
12-03-2004, 21:48
jestem za pełnym deskowaniem

Peter
16-03-2004, 06:54
Na deskowanie szkoda pieniędzy. Od usztywnienia jest konstrukcja-płatwie, kleszcze, jętki. A jakby tego było mało to przecież kontrłaty kładzie się co ok. 35 cm(zależy od typu blachodachówki-wys. fali).

Peter

Drizzt
16-03-2004, 07:02
Wszystko to prawda z tym, że deskowanie wygłuszy odgłosy deszczu na blaszce...

paj^
16-03-2004, 07:35
mam blachodachowke, odglosy deszczu sa u mnie nie slyszalne, nie mam pelnego deskowania, blacha- laty-kontrlaty-folia-welna 25 cm i deski na skosach i sufitach

tom soyer
16-03-2004, 07:49
mam blachodachowke, odglosy deszczu sa u mnie nie slyszalne, nie mam pelnego deskowania, blacha- laty-kontrlaty-folia-welna 25 cm i deski na skosach i sufitach
paj
to jednak masz deskowanie tylko z drugiej strony ;) :)

ja mam pod blacha tez deskowany dach ... tradycyjnie. deskowany byl z dwoch powodow: duzo wykuszy w dachu a one zawsze musza byc deskowane i ochrona dodatkowa przed halasem oraz nagrzewaniem sie poddasza latem (mam tylko 15cm welny).

Karolf
16-03-2004, 08:29
blacha, papa, dechy
argument, jak wszystkich, którzy wybrali tę metode

pozdrawiam

Karol

pro
16-03-2004, 17:21
Ja mam poddasze nieużytkowe i dlatego nie chcę dawać deskowania ze względu na wentylacje i nagrzewanie papy w lecie , blacha ma być koloru czarnego.
Przekonał mnie góral mówiąć że membrana zamiast dech lepsze rozwiązanie ze wzgględu na wentyalcaje samego poddasza.

zosiek
16-03-2004, 17:33
My mamy już kupioną blachodachówkę i zamierzamy pod nią dać membranę (bez deskowania). Natomiast wczoraj sporo naczytałam się na forum o przeciekających membranach i troszeczkę zwątpiłam. :-? Doradźcie, proszę - deskowanie czy folia? Jeśli folia to jak kłaść, żeby nie przeciekała? :)

nowaczka
16-03-2004, 18:11
Mamy pełne deskowanie ale z tego powodu,że przez piersze dwa sezony położona była papa.

mieczotronix
16-03-2004, 18:37
oblicz sobie albo zapytaj w tartaku ile będą kosztowały deski na pełne deskowanie - to ci pomoże podjąć właściwą decyzję.

Zosiek
16-03-2004, 18:43
oblicz sobie albo zapytaj w tartaku ile będą kosztowały deski na pełne deskowanie - to ci pomoże podjąć właściwą decyzję.
Deski na ewentualne deskowanie to ja mam, bo kupiliśmy drzewo od leśniczego i mamy naprawdę sporo desek w atrakcyjnej cenie. Właściwie nie musielibyśmy dokupywać. Chodzi mi przede wszystkim o membranę (bo dach ma lepszą wentylację) a deski i tak będę miała do czego wykorzystać. Co z tą membraną? Na co zwracać uwagę? :-?
Pozdrowionka.

mieczotronix
16-03-2004, 19:39
membrana każda trochę przecieka z tego co wiem, to znaczy widać od spodu na niej mokre plamy, które są rzeczywiście wilgotne. Ale nie widziałem jeszcze, żeby z tych plam kapała woda.

Przede wszystkim to dach musi być szczelny. Membrana jest tylko po to, żeby para z poddasza mogła uciekać przez wentylację połaci dachowej, a to co się skropli nad membraną pod dachem nie wracało do domu w postaci wody tylko spływało po membranie na zewnątrz do rynien.
To co ciecze po membranie to nie jest wilgoć z deszczu, tylko z wewnątrz domu. A tej wilgoci nie jest już tak znowu dużo. W stanie surowym, gdy cały dom schnie, nie ma okien, ogrzewania itepe - takiej wody może być sporo, ale w wykończonym domu to wilgoć z domu powinna być usuwana przez wentylację. Wtedy membrana pełni rolę tylko takiego detalu zabezpieczającego więźbę przed ewentualną wilgocią (skroplinami).

Wszystkie membrany (folie wysokoparoprzepuszczalne) mają podobne właściwości, o ile są tym czy być powinny - czyli folią wysoko-paro-przep. To którą wybierzesz to już raczej czysty przypadek. Chyba nikt nie zrobił do tej pory testu porównawczego różnych membran na takich samych dachach. Nie ma więc jak ocenić, która jestlepsza, a która gorsza. Producenci podają jakieś parametry ile g/cm2 wody przenika wte i wewte - można się tym kierować, albo wziąć taką którą daje producent poszycia, bo może da zniżkę.
Folia ta ulega rozkładowi pod wpływem działania promieni UV (ze słońca), więc trzeba ją kłaść tuż przed położeniem pokrycia (taka folia może leżeć goła na dachu od 2 tygodni do 2 miesiecy - zależy od producenta).
Nie wiem, czy coś wyjaśniłem, czy już to wszystko wiecie...

Marek30022
16-03-2004, 20:03
Od strony technologicznej może być foli lub pełne deskowanie. Jeśli od razu chcesz kłaść pokrycie dachowe po wykonaniu konstrukcji dachu, to masz problem, bo opinii co jest lepsze jest tyle ile fachowców. Jeśli robisz przerwę w budowie to problemu nie ma, pełne deskowanie i .

Trochę uwag:
technologia pełnego deskowania sprawdzona przez dziesięciolecia, wygodniejsza dla dekarza, usztywnia dach ale jest droższa.
technologia z folią, nowoczesna, lekka, tańsza ale do końca nie sprawdzona. Chyba pierwsze folie położone zostały jakieś 20 lat temu.

Sam myślę o wyborze ale mam jeszcze z 5 miesięcy na myślenie

zosiek
16-03-2004, 20:26
[quote="mieczotronix"]membrana każda trochę przecieka z tego co wiem, to znaczy widać od spodu na niej mokre plamy, które są rzeczywiście wilgotne. Ale nie widziałem jeszcze, żeby z tych plam kapała woda.
A to oznacza, że takie skraplanie jest chyba naturalnym zjawiskiem - co mnie pocieszyło. :D Przynajmniej nie będę się martwić, jak zobaczę krople wody od spodu membrany.
Dziękuję bardzo za obszerne wytłumaczenie.

16-03-2004, 21:06
Sam myślę o wyborze ale mam jeszcze z 5 miesięcy na myślenie
Ja też mam jeszcze ok 5 miesięcy na myślenie.

mieczotronix
16-03-2004, 21:55
D Przynajmniej nie będę się martwić, jak zobaczę krople wody od spodu membrany.
Przecieżem napisał, że nie zobaczysz kropli. Co najwyżej mokre plamy, ale wody w nich za mało, żeby robiły się krople.

zosiek
17-03-2004, 17:21
D Przynajmniej nie będę się martwić, jak zobaczę krople wody od spodu membrany.
Przecieżem napisał, że nie zobaczysz kropli. Co najwyżej mokre plamy, ale wody w nich za mało, żeby robiły się krople.
OK, DZIĘKI :)