PDA

Zobacz pełną wersję : Czy mój dom będzie energooszczędny?



Dareckyy
07-02-2011, 14:24
Witam,

chcemy wybudować dom energooszczędny. Podstawowe dane domu:
- dom parterowy o powierzchni ok. 84 mkw, na bazie prostokąta o wymiarach ok. 12x8 m,
- bryła prosta, dach dwuspadowy,
- dłuższy bok z wejściem od strony wschodniej oraz oknami do kuchni, łazienki i jednej sypialni, od południowej krótszy bok z oknami do jadalni i salonu, od zachodnie drzwi tarasowe do salonu oraz okna do dwóch sypialni, od północnej strony brak okien i dobudowany garaż w konstrukcji szkieletowej (nieogrzewany z posadzką z kostki brukowej).

Założyliśmy następujące rozwiązania:
- ciepła płyta fundamentowa (z systemem ogrzewania - Legalett) - izolacja od podłoża 30 cm styropianu,
- ściany 2W keramzytobeton (Praeffa) 15 cm + 20 cm styropian,
- strop i konstrukcja dachu drewniana, pokrycie dachówka cementowa, izolacja stropu 30 cm wełny, izolacja połaci dachowych 15 cm wełny,
- poddasze nieużytkowe, nieogrzewane,
- stolarka: okna PVC 6 komorowe Aluplast Ideal 6000, zestawy 3 szybowe, drzwi wejściowe Hörmana Thermo,
- wentylacja mechaniczna z rekuperacją,
- kominek z DGP,
- ogrzewanie i cwu na prąd (nagrzewnice elektryczne w Legallecie, elektryczne przepływowe ogrzewacze wody) i korzystanie głównie z 2 taryfy.

Czy przy powyższych założenia dom będzie energooszczędny?
Co można, a nawet należałoby poprawić?

Z góry dziękuję za Wasze opinie.

j-j
07-02-2011, 15:15
Brzmi dobrze.
Nie wiem tylko po co ocieplać połać nad poddaszem nieużytkowym i nie wiem po co DGP?

pzdr

KrzysztofLis2
07-02-2011, 18:59
Elektryczne przepływowe bym odpuścił, zamiast tego lepsze elektryczny zasobnik, zawsze sobie możecie na lato kolektor dostawić.

A DGP jak rozumiem podłączone do Legalettu?

Dareckyy
07-02-2011, 21:28
j-j,

stryszek planuję docieplić izolując połacie dachowe, ponieważ na stryszku będzie umiejscowiony rekuperator oraz przewody wentylacyjne. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zarówno rekuperator jak i przewody wentylacyjne i tak będę musiał dodatkowo zaizolować.

Dgp, dlatego, że będzie kominek, kominek będzie dlatego, żeby było nastrojowo, ale też dlatego, żeby było alternatywne źródło ogrzewania choćby w okresach przejściowych lub w bardzo duże mrozy, gdyby Legalett w drugiej taryfie nie wyrabiał.

Krzysztof,
kominek z dgp nie będzie połączony z Legalettem, będzie to niezależny system, który będzie miał na celu szybkie ogrzanie domu.
Elektryczny zasobnik, czyli tzw. bojler? Wtedy można byłoby podgrzewać wodę w drugiej taryfie? Zastanawiałem się nad tym, ale szkoda mi miejsca na niego (mam mało miejsca w domu), poza tym zbiorniki lubią korodować, rozszczelniać się, nie mam do nich jakoś zaufania. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody dostarczy mi tyle cwu ile będę potrzebował o wysokiej temperaturze. Poza tym najwięcej będziemy jej używali do kąpieli, a kąpiel bierzemy późnym wieczorem, czyli już w drugiej taryfie. Jedyna korzyść to faktycznie możliwość podłączenia solarów ...

Jeśli chodzi i izolację domu, to zastanawiam się jeszcze nad:
- grubością 25 cm styropianu zamiast 20 na ścianach,
- nad tzw. ciepłym montażem stolarki budowlanej,
- jeszcze jakieś inne pomysły?

j-j
07-02-2011, 21:46
izoluj porządnie reku i kanały i dom pod nimi a nie połać.
Nie rozumiem po co DGP skoro jest Legalett ....
Legalet nie wyrobi (??), drugi system na wszelki wypadek??? Masz za dużo kasy na wszelki wypadek?

pzdr

Dareckyy
07-02-2011, 22:01
Legalett ma dużą bezwładność, chodzi nam o możliwość dogrzania domu w okresach przejściowych. Nawet w wakacje zdarzają się takie dni, kiedy jest zimno. Legalett mi wtedy nie ogrzeje szybko domu, a kominek tak. Oprócz tego kominek i tak był w planach, bo sobie nie wyobrażamy, żeby mieć dom, a nie mieć kominka :)

aadamuss24
07-02-2011, 22:10
W okresach przejściowych moc kominka może być za duża w stosunku do zapotrzebowania i będziesz miał przegrzane wnętrza, co jest mało komfortowe. pozdr adam

orko
08-02-2011, 09:20
E tam jakie przegrzewanie.
Kominki / kozy mają różne moce.
Dodatkowo można zmniejszyć moc posiadanego kominka wkładając doń "nieco" więcej szamotu.
Ja np. mam kozę 3-12 kw z dodatkowym wkładem szamotowym.
Palę brykietem a ciepło akumuluję w całym domu i sobie chwalę.
Jakoś dziwnym trafem osoby nie posiadające kominka instalują w swoich energooszczędnych domach biokominki czy promienniki.

j-j
08-02-2011, 10:08
Legalett ma dużą bezwładność, chodzi nam o możliwość dogrzania domu w okresach przejściowych. Nawet w wakacje zdarzają się takie dni, kiedy jest zimno. Legalett mi wtedy nie ogrzeje szybko domu, a kominek tak. Oprócz tego kominek i tak był w planach, bo sobie nie wyobrażamy, żeby mieć dom, a nie mieć kominka :)

A co zamierzasz chłodzić sobie dom że boisz się że szybko go nie dogrzejesz? W okresach przejściowych ogrzewanie o dużej bezwładności też będzie prawidłowo działać.
Macie jakąś manię z tymi DGP.
Ale róbta co chceta.

pzdr

ba***l
09-02-2011, 18:04
zwrócił bym uwagę na kominek ale w innym aspekcie- wentylacji mechanicznej- radzę dobrze przemyśleć i wyregulować instalację

Dareckyy
10-02-2011, 06:47
ba***l,

wkład kominkowy ma być szczelny z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Wentylacja będzie regulowana przez fachowca z firmy (http://www.tora-wentylacja.pl/), w której ją zamówiłem. Ta sama firma będzie montować DGP, więc liczę na to, że będzie zrobione właściwie. Na co mam zwrócić szczególną uwagę?

piwopijca
10-02-2011, 07:09
Sluchaj, a przy tak malym domku nie wystarczy Ci sam kominek?
Wydaje sie, ze powinien spokojnie dac rade dogrzac dom bez zadnych DGP.
Wystarczy napalic i wentylacje dac na wyzszy bieg a powinno sie nagrzac dosyc szybko. Nie chodzi mi o odzysk duzej ilosci ciepla ale o wymuszone rozprowadzanie cieplego powietrza po domu. Bedzie wieksza cyrkulacja powietrza bedzie cieplej w innych miejscach niz pokoj z kominkiem.
Moze da sie podlaczyc go z mozliwoscia rozlaczania do Legaletta? Jakas przepustnica itp.
wydaje mi sie ze DGP moze nie wplynac korzystnie na estetyke wnetrza domu po np. roku.

Pzdr.

Dareckyy
10-02-2011, 11:02
A czy jest ktoś kto w ten sposób użytkuje kominek z WM (bez DGP)? Czy takie rozwiązanie się sprawdza? Też w pewnym momencie zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, ale firma doradziła mi, aby zrobić WM + DGP.

WaldiM
10-02-2011, 11:50
Ten legallet to sam sobie wymyśliłeś czy ktoś ci podpowiedział? Domek mały, płyta cholernie droga, nośnik energii czyli powietrze mało wydajny, izolacji poziomej brak, czyli jak dla mnie wszystko na nie (jak doczytasz uważnie wątek o płycie legalett do zauważysz, ze brak izolacji poziomej skutkuje zawilgoceniem i występowaniem grzyba, szczególnie uwidocznia się to latem, gdy fundament jest nieogrzewany). Przemyśl to jeszcze raz. Liczę te świadectwa, zaprawdę powiadam Ci, że normalne ławy fundamentowe i dobrze ocieplona podłoga na gruncie (nie szyp się daj 20 cm styropianu) będzie kilkakrotnie tańsza, a za zaoszczędzone pieniądze każ sobie wybudować GWC i kup wydajniejszą centralę wentylacyjną. Starczy Ci jeszcze pieniędzy na porządne kafelki i meble. Słuchaj co Ci piszą inni, nie ocieplaj poddasza nieużytkowego tylko dociepl rekuperator i przewody wentylacyjne. Ściany też postaw w technologii murowanej, po taniości, żeby zmniejszyć mostek obwodowy pierwszą warstwę wymuruj z BK 400 lub jego odpowiednika (niech Ci projektant podpowie), dalej leć silikatami, bo dobrze tłumią hałasy i mają dużą pojemność cieplną, stać Cię będzie na położenie nawet 25 cm styropianu na ściany, kup jeszcze lepsze okna Uw=0,8, zaaplikuj sobie kominek z DGP i dodatkowo piec gazowy i wyjdzie ci budynek energooszczędny na 100% i znacznie tańszy niż legalett + preaefa.

Dareckyy
10-02-2011, 12:29
Waldi,

Legalett już jest wykonany, zerknij do mojego dziennika. Jestem przekonany do tej technologii. Tak samo do ścian Praeffy. Chodziło mi o izolacje, czy są wystarczające?

Na pewno zastanowię się jeszcze i będę to konsultował sprawę poprowadzenia kanałów WM w stropie i nie ocieplania połaci dachowych. Tak samo czy instalować DGP, czy kominek +WM wystarczy do rozprowadzenia ciepła do poszczególnych pomieszczeń. Przewidziany jest rekuperator BRINK Renovent HR 300.

orko
10-02-2011, 17:55
A czy jest ktoś kto w ten sposób użytkuje kominek z WM (bez DGP)?
Ja również prawie tak mam. Jedynie koza a prawie dlatego bo WM jeszcze nie uruchomiłem.
Mała koza bez DGP dla małego domu w zupełności wystarczy.
Jeśli nie jesteś pewien - zrób test.
Kup kozę w casto + tona węgla. Przy okazji doskonale wysuszysz dom.

WaldiM
10-02-2011, 18:16
Waldi,

Legalett już jest wykonany, zerknij do mojego dziennika. Jestem przekonany do tej technologii. Tak samo do ścian Praeffy. Chodziło mi o izolacje, czy są wystarczające?

Na pewno zastanowię się jeszcze i będę to konsultował sprawę poprowadzenia kanałów WM w stropie i nie ocieplania połaci dachowych. Tak samo czy instalować DGP, czy kominek +WM wystarczy do rozprowadzenia ciepła do poszczególnych pomieszczeń. Przewidziany jest rekuperator BRINK Renovent HR 300.

Sorry nie zerknąłem, że płytę i ściany już zapłaciłeś. Teraz za dużo opcji wyboru już nie masz. Fundament grzewczy w obliczeniach wychodzi niekorzystnie, posiada najwyższy współczynnik korekcyjny bo traktowany jest jako ogrzewanie na prąd. Bryła budynku czyli stosunek A/V też masz niedobre bo to parterówka, dużo ścian zewnętrznych i sufitów, moja rada na ściany daj 20 cm styropianu o najmniejszej lambdzie, zrób GWC, teraz to już będzie problem jak sądzę bo płyta wylana a przepustów pewnie nie zrobiłeś, może ci się uda wcisnąć GWC na tym forum nazywane wodne, poczytaj temat, kilku ludzi robiła własnymi ręcami, DGP ja bym jednak dał tłoczenie powietrza z kominka u Ciebie będzie odbywało się w poziomie, możesz nie ogrzać wszystkich pomieszczeń tzn tych najbardziej oddalonych od kominka. Zorientuj się w gminie jak z dopłatami do solarów, to obniży zapotrzebowanie na energię do świadectwa u Ciebie zda to egzamin bo grzejesz wodę prądem, więc stopa zwrotu będzie stosunkowo szybka. Okna montuj w ociepleniu to zlikwiduje obwodowe mostki okienne (tzw ciepły montaż, pogadaj z jareko na tym forum pewnie coś ci podpowie). Nie ma sensu ocieplać połaci dachowych nad nieużytkowym strychem, to nic nie daje, a powoduje dodatkowe koszty, dopilnuj starannego montażu ocieplenia sufitów, daj tam nawet nieco więcej wełny zamiast na połacie dachowe, to przyniesie wymierne korzyści. Dbaj o staranność montażu ocieplenia ścian. Nic więcej mi do głowy nie przychodzi. grzej w okresach przejściowych i latem fundament, bo podsypka i drenaż nie nie zapobiegną podciąganiu wilgoci przez płytę a to spowoduje zagrzybienie pomieszczeń, pamiętaj masz jedną sporą wadę brak izolacji poziomej a to tylko możesz rekompensować temperaturą fundamentu grzewczego.

Dareckyy
14-02-2011, 12:41
Waldi,

rozumiem, że masz na myśli niekorzystny wynik w obliczeniach dla energii pierwotnej Ep, bo przy ogrzewaniu prądem wynik energii końcowej Ek jest mnożony przez 3? Samo "urządzenie" ogrzewające ma tutaj drugorzędne znaczenie (w moim przypadku agregaty elektryczne w płycie fundamentowej grzewczej) Dla mnie jako użytkownika bardziej interesujący jest jednak wynik Ek.

Co do bryły i rodzaju budynku, to nie będę budował piętrowego domu tylko po to, żeby mieć lepszy współczynnik A/V ;)

Jeśli chodzi o izolację poziomą to jest pod płytą warstwa 30 cm styropianu, jest to tzw. ciepła płyta fundamentowa. Jeśli pisałeś o braku izolacji przeciwwilgociowej, to jest zabronione umieszczenie takiej izolacji pod styropianem pod płytą Legalett. Płyta jest posadowiona na grubej warstwie podbudowy z kruszywa budowlanego (w moim przypadku pow. 50 cm).

Rozpatruję na razie kwestie styropianu na ścianach 20 cm o jak najniższej lambdzie, sposobu montażu stolarki, ocieplenia stropu, rodzaju kanałów wentylacyjnych i ich ewentualnego docieplenia, kwestii nieocieplania połaci dachowych.

Lobo_M
15-02-2011, 11:43
Po kilku miesiącach mieszkania nasuwają mi się takie spostrzeżenia.
Styropianu na pewno dałbym 25cm, ja też planowałem 20cm ale w ostatniej chwili zmieniłem na 25cm i uważam że słusznie. Konsekwencją tego powinno być min. 40cm stropu, jeśli coś taniego to nawet 50cm. Ja na pewno bym nie zrobił DGP, a juz na pewno przy takim małym domku i przy takim ociepleniu. Nie spodziewaj się że WM spowoduje jakieś ogromne ogrzanie domu ciepłem z kominka bo to nie DGP. Oczywiście temp. nawiewu wzrośnie o kilka stopniu mnie np z 17oC nawiew wzrasta do 22+-2oC, zależy jak napalisz. U mnie to zrobiłem dlatego żeby sie nie ugotować w salonie jak rozpalę w kominku, mimo tego nie palę dłużej niż 2-3h potem wygaszam. Jeśli zrobisz bardzo ciepły dom to będziesz miał to samo. Co do CWU, jeśli nie masz miejsca na bojler to nie ma co na siłe wstawiać, ja teraz jak bym miał możliwość to pod zlewem i umywalką zamontowałbym przepływowe a bojler 80 a nie 120l tylko do wanny i prysznica. Choć to tylko pomysł, ktorego nie przeliczalem ekonomicznie, ale denerwuje mnie jak w lazience musze czekac nim doleci ciepla woda jak chce tylko umyc rece.
Jeszce co do Wm to napewno kanały dałbym w stropie drewnianym i to wszystko ocieplił, nie generuj kosztów tylko po to żeby centrala nie zmarzła, kup rolke welny i ją ociepl.
Co do montażu okien w ociepleniu to też nie jest taka sprawa oczywista. Przy tak małym domu i planowanym ociepleniu masz szanse miec bardzo cieply domek, i wtedy taki montaż ma sens, ale jak po drodze pojdziesz na jakies kompromisy to sobie daruj.
ja mam drzwi hormana Reno door, nie wiem o ile cieplejsze są te twoje termo, ale moje to jest najsłabszy punk w domu. przy mrozach ościeżnica jest mokra.

Dareckyy
15-02-2011, 12:28
Ja również prawie tak mam. Jedynie koza a prawie dlatego bo WM jeszcze nie uruchomiłem.
Mała koza bez DGP dla małego domu w zupełności wystarczy.
Jeśli nie jesteś pewien - zrób test.
Kup kozę w casto + tona węgla. Przy okazji doskonale wysuszysz dom.

Orko,

dzięki za Twoją odpowiedź. Swego czasu zastanawiałem się nad piecykiem DOVRE ASTRA (http://kominki24h.pl/dovreastro4cbwb-p-672.html) bo mi się cholernie podoba. Nad nim umieściłbym anemostat wywiewny do WM z reku. Drugi anemostat wywiewny jest umieszczony w kuchni, która jest otwarta na salon właśnie z kominkiem/ piecykiem wolno stojącym. Zrezygnowałbym w takim układzie z DGP.

Zgodnie z Waszymi sugestiami zrezygnowałbym z ocieplenia połaci dachowych, a docieplił kanały WM tak jak zrobił to Majki (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167566-Dom-Majkiego/page3)

Marcin, dzięki za Twoje uwagi, zorientuję się, czy zmieści się 40 cm wełny w moim stropie. Czekam na wycenę montażu moich okien w warstwie ocieplenia.

orko
15-02-2011, 16:43
Zwróć uwagę na zewnętrzny dopływ powietrza. Przy WM jest to praktycznie konieczność.
Ja mam np. coś takiego:
http://www.nkominki.pl/index.php?p251,piec-wolnostojacy-espo-ii-ref-hsf02-006
Włożyłem drugie tyle szamotu (aby dodatkowo ograniczyć moc i zwiększyć akumulacyjność)
i nastawiłem się na palenie wyłącznie brykietem.
Nie mam jeszcze gazu więc tą kózką grzeję cały dom (piętrowy około 120 m^2 - ocieplenie: podłoga/ściana/dach =20/30/40-50).
Koszta porównywalne do gazu ale za to dużo przyjemniej :)

Lobo_M
15-02-2011, 18:15
poza tematem, do każdego konika można dołożyc szamotu, żeby zwiekszyć jego akumulacyjność a zmniejszyc moc? znaczy się że nie będzie tak od razu promieniował ciepłem? Sorry, ale jestem w tym temacie zielony.

orko
15-02-2011, 20:03
Mniejsza komora=mniejsza moc

Dareckyy
03-03-2011, 10:20
Po korektach (wytłuszczoną czcionką), w związku m.in. z Waszymi sugestiami:


podstawowe dane domu:
- dom parterowy o powierzchni ok. 84 mkw, na bazie prostokąta o wymiarach ok. 12x8 m,
- bryła prosta, dach dwuspadowy,
- dłuższy bok z wejściem od strony wschodniej oraz oknami do kuchni, łazienki i jednej sypialni, od południowej krótszy bok z oknami do jadalni i salonu, od zachodnie drzwi tarasowe do salonu oraz okna do dwóch sypialni, od północnej strony brak okien i dobudowany garaż w konstrukcji szkieletowej (nieogrzewany z posadzką z kostki brukowej).

Założyliśmy następujące rozwiązania:
- ciepła płyta fundamentowa (z systemem ogrzewania - Legalett) - izolacja od podłoża 30 cm styropianu,
- ściany 2W keramzytobeton (Praeffa) 15 cm + 20 cm styropian, zmiana na styropian o współczynniku lambda 0,032 (Genderka Fasada Extra)
- strop i konstrukcja dachu drewniana, pokrycie dachówka cementowa, izolacja stropu 30 cm wełny, izolacja połaci dachowych 15 cm wełny, zmiana grubości izolacji stropu na 20+15 cm oraz współczynnik lambda 0,035 (URSA DF 35 GOLD), bez izolacji połaci dachowych
- poddasze nieużytkowe, nieogrzewane,
- stolarka: okna PVC 6 komorowe Aluplast Ideal 6000, zestawy 3 szybowe (współczynnik Uw ok. 1,1), drzwi wejściowe Hörmana RenoDoor Ligt 75 (współczynnik U= 1,2), montaż warstwowy w systemie Tremco illbruck i3
- wentylacja mechaniczna z rekuperacją Brink Renovent HR 300 z auto bypassem i sterownikiem elektronicznym, przewody na poddaszu docieplone przez wykonawcę wełną 10 cm
- kominek z DGP, bez DGP
- ogrzewanie i cwu na prąd (nagrzewnice elektryczne w Legallecie, elektryczne przepływowe ogrzewacze wody) i korzystanie głównie z 2 taryfy.


Czy macie jeszcze jakieś uwagi?

geronimaus
03-03-2011, 12:16
Zaczynam budowę w kwietniu. Mogę coś jeszcze zmienić. Poradzcie, czy jest ok czy poprawić.
Dom na bazie prostokąta 14x9 kąt dachu 40
z użytkowym poddaszem, pow uzytkowa 145m2, bo jest garaż w bryle.
fundament ocieplony 15cm na zewn. 5cm od środka, sciany ytong 600 24cm+20cm styropianu
dach wełna 20cm+10cm dachówka ceramiczna
od wschodu- wejscie, garaz, kotłownia, pokój gościnny na dole(pd-wsch), na górze 2xłazienka, garderoba i pokój dziecka(pd-wschód)
od północy garaż, pomieszczenie gospodarcze, garderoba, sypialnia z oknem u=0,8
od zachodu spiżarnia, kuchnia z oknem na ogród, salon(pd-zachód) duże okno, na górze pralnia, pokoj dziecka
od południa dwa dziecięce, goscinny i salon
Mysle ze układ pomieszczeń jest optymalny, pomiedzy garazem a resztą domu jest dodatkowe ocieplenie, wchodzi się do domu przez wiatrołap.
Mam pytanie czy okna dachowe dać zwykłe 1,4-1,5 czy warto inwestować w energo 2xdroższe
Kotłownia kocioł kondensacyjny, ogrzewanie podłogowe w całym domu (podłoga 20cm styropianu),
rekuperacja brink
czy coś poprawić? póki można.

piwopijca
03-03-2011, 17:11
Przy tym "skladzie" do budowy ja osobiscie dalbym polaciowki energooszczedne.
Sam mam takie i to sa najlepsze okna w domu.
Faktycznie koszt ich jest sporo wyzszy niz standardowych ale uwazam ze warto bylo.
W sypialni z samymi oknami (dwie sztuki 78x160) polaciowymi (dachowymi) jest najcieplej - nie jest to zasluga instalacji polozonej jakos specjalnie etc., ta sypielnia jest od strony Pd-Ws.

Pzdr.

geronimaus
03-03-2011, 19:57
dzięki za radę. czy jeszcze cos się znajdzie?

Orlando
03-03-2011, 22:00
geronimaus,


Jak wiesz dla dachu są większe wymagania w kwestii ochrony cieplnej niż dla ścian.
Dlatego nawet kosztem gorszych parametrów dla okien południowych (północne jak najlepsze), w dachowe warto zainwestować.

Nie pisałeś nic o ogrzewaniu CWU.

Garaż od północy i małe okno jak najbardziej przemyślane.

Kocioł kondensacyjny też super sprawa- ogrzewanie niskotemperaturowe (bo tylko przy takim się opłaca) przy podłogówce.



Dareckyy

1.Ten przepływowy podgrzewacz to średni pomysł, szczególnie do prysznica czy wanny.
Napisz jaką moc będzie miał.
Dwa powody:
-większe zużycie prądu- mają duże moce żeby odpowiednio ogrzać strumień wody np. do prysznica. Wanna to będzie dramat...,
-problem z ustawieniem optymalnego strumienia ciepłej wody do kąpieli pod prysznicem.
Ciężko ustawić stałą temperaturę wody przez dłuższy czas.
Do zlewu jeszcze się nada.

Znam kilka przypadków gdzie ludzie rezygnowali na rzecz pojemnościowego elektrycznego zbiornika.
Z pojemnościowymi el. podgrzewaczami wody nie ma problemów. Nie ciekną, nie spotkałem się. Wymagają czyszczenia raz na dwa lata (max termin).
Grzałki wytrzymują bardzo długo. Stan anody warto sprawdzić raz w roku.
Można ustawić sterownik na II taryfę.
Sa pionowe i poziome, więc miejsce się znajdzie.
Taki 100l 1,5kW to na 4osoby w miarę wystarczy.

Napisz jaka jest sumaryczna moc dla legalett-u?
Dla jakich max temperatur ci wyliczyli ?

EP wyjdzie Tobie masakryczne...

No chyba że powiesz że grzejesz kominkiem.
Ale ten przepływowy podgrzewacz to też generuje...

krolikos
04-03-2011, 22:25
Przy tym "skladzie" do budowy ja osobiscie dalbym polaciowki energooszczedne.
Sam mam takie i to sa najlepsze okna w domu.
Faktycznie koszt ich jest sporo wyzszy niz standardowych ale uwazam ze warto bylo.
W sypialni z samymi oknami (dwie sztuki 78x160) polaciowymi (dachowymi) jest najcieplej - nie jest to zasluga instalacji polozonej jakos specjalnie etc., ta sypielnia jest od strony Pd-Ws.

Pzdr.

Piwopijca, jakie dokładnie masz te okna, podaj producenta i typ, Thx

krolikos
05-03-2011, 10:36
Odradzacie w tak małym domku DGP,
Ja planuję dom o podobnej powierzchni zabudowy ale z poddaszem użytkowym, w sumie 145m2 pow. użytkowej, bardzo podobny standard ocieplenia, planuję zrobić DGP grawitacyjne, kominek jest na samym środku, czy to też niezbyt dobry pomysł bo i bez DGP ciepło się dobrze samo rozprowadzi?

Orlando
05-03-2011, 14:55
1.Moc kominka. Jeżeli dobre parametry izolacji ścian i dachu, nie ma w mieszkaniu za dużo łazienek i kuchni - straty przez wentylację- można przyjąć 0,6kW mocy na 10m2 powierzchni.

2. Zamiast DGP można pomyśleć o kominku konwekcyjnym. Albo taka budowa albo zastosowanie płaszcza konwekcyjnego.
Zależy od tego kto to będzie robił.
http://www.ogniskadomowe.pl/show_article_oferta,11,21,20,20,42,42,20,42,11,125 ,135.html

Co ogrzewania poddasza, kominkiem znajdującym się niżej to trzeba przemyśleć.
Jaka izolacja stropu nad kominkiem - ile ciepła przeniknie do góry.
Jak duża powierzchnia swobodnego przepływu powietrza- schody.

Dareckyy
05-03-2011, 17:32
geronimaus,


Dareckyy

1.Ten przepływowy podgrzewacz to średni pomysł, szczególnie do prysznica czy wanny.
Napisz jaką moc będzie miał.
Dwa powody:
-większe zużycie prądu- mają duże moce żeby odpowiednio ogrzać strumień wody np. do prysznica. Wanna to będzie dramat...,
-problem z ustawieniem optymalnego strumienia ciepłej wody do kąpieli pod prysznicem.
Ciężko ustawić stałą temperaturę wody przez dłuższy czas.
Do zlewu jeszcze się nada.

Znam kilka przypadków gdzie ludzie rezygnowali na rzecz pojemnościowego elektrycznego zbiornika.
Z pojemnościowymi el. podgrzewaczami wody nie ma problemów. Nie ciekną, nie spotkałem się. Wymagają czyszczenia raz na dwa lata (max termin).
Grzałki wytrzymują bardzo długo. Stan anody warto sprawdzić raz w roku.
Można ustawić sterownik na II taryfę.
Sa pionowe i poziome, więc miejsce się znajdzie.
Taki 100l 1,5kW to na 4osoby w miarę wystarczy.

Napisz jaka jest sumaryczna moc dla legalett-u?
Dla jakich max temperatur ci wyliczyli ?

EP wyjdzie Tobie masakryczne...

No chyba że powiesz że grzejesz kominkiem.
Ale ten przepływowy podgrzewacz to też generuje...

W moim Legalecie są zaprojektowane dwa agregaty po 4kW, czyli łącznie 8kW.

Elektryczny przepływowy ogrzewacz wody będzie miał 18kW, będzie obsługiwał prysznic i umywalkę w łazience, wanny nie będzie.

Orlando
05-03-2011, 22:27
W moim Legalecie są zaprojektowane dwa agregaty po 4kW, czyli łącznie 8kW.

Elektryczny przepływowy ogrzewacz wody będzie miał 21kW, a może nawet 24 kW, będzie obsługiwał prysznic i umywalkę w łazience, wanny nie będzie.

1.A jakie wyliczyli ci zużycie prądu?


2.Testowałem 24kW Siemens, nie chciałbym mieć tego w domu.
Trzeba czekać na ciepłą wodę, a jak już będzie to może poparzyć. Trudno utrzymać długo stały strumień.

Został wymieniony na pojemnościowy bojler poziomy.

Jak masz możliwość, to sprawdź jak to działa.

geronimaus
06-03-2011, 22:45
dzięki za radę z oknami. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z okna w pralni i zrobić pozostałe fakro U5 thermo z kołnierzem thermo.
boimy się trochę podłogówki, jest tyle samo za co przeciw. co robic?

Spirea
07-03-2011, 01:52
Piwopijca, jakie dokładnie masz te okna, podaj producenta i typ, Thx

Jakiś czas temu zgłębiałam temat - Piwopijca ma okna Fakro FTT Thermo z kołnierzem Thermo.
Jak sama szukałam okien w listopadzie, to najtaniej można było je dostać na allegro od firmy z Kielc.
http://allegro.pl/okna-dachowe-fakro-ftp-v-u5-78x140-ehv-at-thermo-i1477120076.html
Niestety dalej wychodziły sporo drożej, na naszych 5 oknach różnica to ok. 4-5 tys. zł. Może zaczną tanieć, bo widzę, że Fakro wprowadziło nowszą wersję FTT U6.

Orlando
08-03-2011, 21:54
dzięki za radę z oknami. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z okna w pralni i zrobić pozostałe fakro U5 thermo z kołnierzem thermo.
boimy się trochę podłogówki, jest tyle samo za co przeciw. co robic?

Jeżeli planujesz kocioł kondensacyjny zdecydowanie przy podłogówce.


Jeżeli chodzi o podłogówkę to zalecenia jest w kuchni, łazienkach, korytarzach.
W salonach i sypialniach się sie unika. Tradycyjne grzejniki wchodzą w grę.
Kurz z podłogi unosi się do góry.
No chyba że posadzki bez wykładzin, często zmywane.

Orlando
08-03-2011, 22:03
Jakiś czas temu zgłębiałam temat - Piwopijca ma okna Fakro FTT Thermo z kołnierzem Thermo.
Jak sama szukałam okien w listopadzie, to najtaniej można było je dostać na allegro od firmy z Kielc.
http://allegro.pl/okna-dachowe-fakro-ftp-v-u5-78x140-ehv-at-thermo-i1477120076.html
Niestety dalej wychodziły sporo drożej, na naszych 5 oknach różnica to ok. 4-5 tys. zł. Może zaczną tanieć, bo widzę, że Fakro wprowadziło nowszą wersję FTT U6.

W takim razie:
1. Mniejsze okno o gorszych parametrach tam gdzie nie będzie aż tak użyteczne.
2. Tam gdzie spełni swoje zadanie większe to o lepszych parametrach.

Oczywiście, dwa różne, nie obok siebie

Rozwiązanie nie do końca logiczne, ale Salomonowe.

miloszenko
08-03-2011, 22:26
Jeżeli planujesz kocioł kondensacyjny zdecydowanie przy podłogówce.


Jeżeli chodzi o podłogówkę to zalecenia jest w kuchni, łazienkach, korytarzach.
W salonach i sypialniach się sie unika. Tradycyjne grzejniki wchodzą w grę.
Kurz z podłogi unosi się do góry.
No chyba że posadzki bez wykładzin, często zmywane.

Z tym kurzem to juz na tym forum wstyd takiego posta wstawiac. Rozumiem, ze grzejnik walac 60 stopni kurzu nie goni ?? Moze lepiej nie doradzac nikomu zamiast pisac zaslyszane opinie.

Pozdrawiam

Spirea
09-03-2011, 00:05
W takim razie:
1. Mniejsze okno o gorszych parametrach tam gdzie nie będzie aż tak użyteczne.
2. Tam gdzie spełni swoje zadanie większe to o lepszych parametrach.

Oczywiście, dwa różne, nie obok siebie

Rozwiązanie nie do końca logiczne, ale Salomonowe.


finalnie wzięliśmy Roto Designo R48A z kołnierzem WD. Nie mają nawiewników, U=1,1. Różnica w U z Thermo przy tak dużej dopłacie nie miała ekonomicznego uzasadnienia (jak liczyłam, to zwrot wychodził grubo po 10 latach). W tej cenie możemy znp. robić rolety zewnętrzne.

piwopijca
09-03-2011, 05:37
Z tym kurzem to juz na tym forum wstyd takiego posta wstawiac. Rozumiem, ze grzejnik walac 60 stopni kurzu nie goni ?? Moze lepiej nie doradzac nikomu zamiast pisac zaslyszane opinie.

Pozdrawiam

..a Polacy to jedza tylko kiszone ogorki i caly czas pija wodke...
Jak dlugo mozna powtarzac te bzdury?
Z autopsji, w mieszkaniu mialem tzw. koty juz po dwoch dniach od sprzatniecia a teraz po tygodniu mam kurz ale duzo mniejszy niz w mieszkaniu - okolice te same.
Powinno byc odwrotnie jesli podlogowka tak dziala jak napisales @Orlando bo dodatkowo powierzchni podlog jest 3x wiecej ...

Pzdr.

Orlando
09-03-2011, 11:15
..a Polacy to jedza tylko kiszone ogorki i caly czas pija wodke...
Jak dlugo mozna powtarzac te bzdury?
Z autopsji, w mieszkaniu mialem tzw. koty juz po dwoch dniach od sprzatniecia a teraz po tygodniu mam kurz ale duzo mniejszy niz w mieszkaniu - okolice te same.
Powinno byc odwrotnie jesli podlogowka tak dziala jak napisales @Orlando bo dodatkowo powierzchni podlog jest 3x wiecej ...

Pzdr.

Takie moje odczucie, przy dywanie na podłodze z podłogówką. Dywan wyleciał było lepiej.

Grzejniki oczywiście "generują ruch" przy konwekcji, ale w jakim stopniu w porównaniu z podłogówką- nie wiem.

orko
10-03-2011, 13:03
U mnie jest trochę podłogówki (kuchnia) i koza i powiem wam, że podłogówka przy kozie to tylko proteza.

geronimaus
15-03-2011, 21:51
a jak sie sprawdza podłogówka w sypialni? moze lepiej załozyc scienne?

wojtas0311
17-03-2011, 22:38
Witam wszystkich "energooszczędnych". Jestem w trakcie budowy (na razie mam fundamenty) domu typowego o powierzchni użykowej 128 m kw ( parter + podddasze).powierzchnia ppodłóg bez garażu 165 m kw. Zapotrzebowanie na ciepło mojego wymarzonego domku to 14000 kwh, więc o ile dobrze liczę, to wychodzi ok. 95 kwh/m kw/rok. Zacząlem interesować się budownictwem energooszczędnym i zastanawiam się co zrobić, żeby wejśc w standardy domu energoooszczędnego, czyli poniżej 70. Może ktoś ma namiar na kogoś kto może zrobić adaptację projektu typowego na energoooszczędny.

geronimaus
18-03-2011, 22:32
ja mam projekt indywidualny, ale wszystko mielismy przemyslane zanim poszlismy do projektanta. ciezko go było przekonac do naszej stodoły, ale to nasz dom. poczytalismy forum, troche gazet i powiedzielismy ze chcemy miec tyle i tyle styro. mysle, ze nie powinno byc problemu z dostosowaniem projektu, powinien to zrobic kazdy architekt.

Dareckyy
28-03-2011, 08:19
W okresach przejściowych moc kominka może być za duża w stosunku do zapotrzebowania i będziesz miał przegrzane wnętrza, co jest mało komfortowe. pozdr adam


Najprawdopodobniej zdecydujemy się na mini wkład o mocy 6 kW firmy Spartherm (http://www.spartherm.pl/prod/paleniska/1/39/plaska-szyba/mini-r1v-1006835.html) z "ciepłą"obudową wykonaną z płyt szamotowych.

Kanały WM na stryszku są ocieplone wełną o grubości 10 cm.

Teklin
28-03-2011, 09:06
Najprawdopodobniej zdecydujemy się na mini wkład o mocy 6 kW firmy Spartherm (http://www.spartherm.pl/prod/paleniska/1/39/plaska-szyba/mini-r1v-1006835.html) z "ciepłą"obudową wykonaną z płyt szamotowych.



Spartherm ma moc 6kW ale mierzoną wg. normy niemieckiej (D-DIN), gdyby był mierzony przez producenta polskiego to by miał pewnie około 8kW.

Orlando
28-03-2011, 18:29
Przy średniej ochronie cieplnej przyjmuje się około 0,6kW na 1m2 powierzchni którą ma ogrzewać.