PDA

Zobacz pełną wersję : co dalej robić z moją wentylacją - POMOCY !!!!



artórek
08-02-2011, 12:01
Jestem na etapie wykańczania domu. Dom to parter i poddasze użytkowe z płyty G-K. Przez parter i poddasze przechodzą kanały wentylacyjne pomurowane takie z białych pustaków (silikatów). Na strychu te silikaty się kończą ( jeden pustak wystaje nad sufitem i suchej płyty). I tak moja wentylacja wygląda, murarz założył że z tych pustaków wyprowadzę rurę spiro i podłączę się pod kominki wentylacyjne w dachu i będzie ok. Jak zimą zacząłem palić w domu myślę sobie, kupię 3 rury, połączę z trzema kominkami na dachu i zobaczę jak chodzi wentylacja. Wentylacja chodziła dobrze, ciąg był. Ale woda zaczęła się skraplać w środku i na zewnątrz rury. Więc zacząłem czytać internet – wszyscy piszą – ocieplić rurę bo powietrze ciepłe na zimnym strychu się ociepla. Ociepliłem każdą rurę w sumie 15 cm wełny i na to folia paraizolacyjna. Jeden gość spec od wykończeniówek mówił mi, że już widział takie ocieplone rury że jak raz spróbował podnieść to nie dał rady bo tak wełna była nasiąknięta wodą. Ze to nic nie da. Po 3 dniach sprawdzam, faktycznie, wata jest mokra i woda ścieka dołem z waty na podłogę na strychu. Ten spec mówił że połączył u siebie zwykłymi rurami hydraulicznymi i nic mu się nie skrapla. Wywaliłem tę watę. Jak rozkręciłem to cała wata była mokra. Jedynie co dała ta wata to że woda nie skraplała się wewnątrz rury. Ale na zewnątrz rury i tak woda się skraplała. Co mam teraz robić. Najgorsze jest to, że mam przesunięcie pomiędzy tymi 3 kanałami z pustaków a kominkami jest około 40 cm. Czyli nie mogę do samej blachy na strychu pomurować kanałów, mogę pomurować może na wysokość 130 cm ale i tak potem będę skazany na łączenie tego kanału z kominkiem jakąś rurą. Już nie mam sił co mam dalej robić. Pomóżcie proszę. Czy to normalny w obecnych czasach standard łączenia kanałów z kominkami na dachu za pomocą rur ?. Co mi pozostaje – Pomocy !!!!!!

M K
08-02-2011, 17:20
Pierwszy Twój błąd - wybór wentylacji grawitacyjnej w stawianym domu. Drugi - ufność, że murarz zna się na wentylacji. Trzeci -niefachowe wykonanie.

Przydałby się dokładniejszy opis, rysunek lub zdjęcie. Co to za kominki, ocieplone czy nieocieplone, przekrój, jak wysoko ponad dach wystają i w jakim miejscu na połaci dachowej są umiejscowione. Jaki jest przekrój kanałów murowanych, jaka odległość od kanałów murowanych do kominków.

artórek
08-02-2011, 17:59
[QUOTE=M K;4561326]Pierwszy Twój błąd - wybór wentylacji grawitacyjnej w stawianym domu. Drugi - ufność, że murarz zna się na wentylacji. Trzeci -niefachowe wykonanie.

Przydałby się dokładniejszy opis, rysunek lub zdjęcie. Co to za kominki, ocieplone czy nieocieplone,


Kominki są nieocieplone
te kominki to setki ,

jak wysoko ponad dach wystają - poza dach wystają około 30 cm - czyli ponad kalenicę, to chyba tak się nazywa.

Jaki jest przekrój kanałów murowanych - to chyba 15 cm , taka jest średnica w kanale murowanym, bo tę rurę spiro musiałem jeszcze opiankować w tym pustaku.
jaka odległość od kanałów murowanych do kominków - około 2 metrów.
i dodam jeszcze że do jednego kanału są podłączone 4 pokoje - 2 na dole na przestrzał i dwa na górze na przestrzał.

M K
08-02-2011, 18:36
Do jednego kanału, podłączone są 4 pokoje? A do tych dwóch pozostałych kanałów, co jest podłączone? Kominki są umieszczone na pewno w kalenicy - szczycie dachu?

artórek
08-02-2011, 18:44
Do jednego kanału, podłączone są 4 pokoje? A do tych dwóch pozostałych kanałów, co jest podłączone? Kominki są umieszczone na pewno w kalenicy - szczycie dachu?

do dwoch pozostalych kanalow po 2 pokoje sa podlaczone, a kominki na pewno znajduja sie ponad kalennica

zibik_eng
08-02-2011, 18:51
Kominki są nieocieplone
te kominki to setki ,

To nie są "kominki" tylko odowietrzniki kanalizacyjne i jak sama nazwa wskazuje służą do odpowietrzania kanalizacji a nie wentylacji grawitacyjnej.




jak wysoko ponad dach wystają - poza dach wystają około 30 cm - czyli ponad kalenicę, to chyba tak się nazywa.

Myślisz raczej o "połaci dachu" - kalenica to szczyt dachu.



Jaki jest przekrój kanałów murowanych - to chyba 15 cm , taka jest średnica w kanale murowanym, bo tę rurę spiro musiałem jeszcze opiankować w tym pustaku.
jaka odległość od kanałów murowanych do kominków - około 2 metrów.
i dodam jeszcze że do jednego kanału są podłączone 4 pokoje - 2 na dole na przestrzał i dwa na górze na przestrzał.

Mialeś w projekcie podpięte 4ry pokoje do jednego kanału?
Miałeś w rurę spiro w ceramicznym pustaku wentylacyjnym???? to jakas nowość...


Dopóki nie wykonasz poprawnych kanałów wentylacyjnych zrobionych zgodnie ze sztuką budowlaną i wiedzą techniczną (np obliczona wysokość zapewniająca wymagany normami ciąg) dopóty będzie ci się lała woda...

Budownictwo tak jak inne dziedziny inżynierskie wymagają odpowiedniej wiedzy, projektów, materiałów i wykonawców posiadających odpowiednie wykształcenie zawodowe.

M K
08-02-2011, 19:15
Do jednego kanału, podłączone są 4 pokoje? A do tych dwóch pozostałych kanałów, co jest podłączone? Kominki są umieszczone na pewno w kalenicy - szczycie dachu?

artórek długo tak będę musiał wyciągać z Ciebie potrzebne informacje? ;)
A łazienka, kuchnia, pomieszczenie z piecem, nie jest wentylowane?

artórek
09-02-2011, 06:58
artórek długo tak będę musiał wyciągać z Ciebie potrzebne informacje? ;)
A łazienka, kuchnia, pomieszczenie z piecem, nie jest wentylowane?

W kotłowni mam komin z trzema kanałami - 2 dymowe i 1 jeden wentylacyjny - wiec wentylację w kotłowni mam załatwianą.
Na dole mam kuchnię a nad nią łazienkę. Począwszy od kuchni idą dwa kanały w postaci silikatów. Kanały zaczynają się w kuchni i przechodzą przez łazienkę na górze. czyli jeden kanał dla kuchni i jeden dla łazienki. Wymurowane te kanały kończą się na strychu, które należy rurą połączyć z dwoma kominkami umieszczonych na najwyższym punkcie dachu. I jeszcze jeden taki kanał mam wymurowany po drugiej stronie domu, który przechodzi przez dwie kondygnacje z różnymi pokojami.

M K
09-02-2011, 14:29
Trochę się pogubiłem, ale spróbuję poukładać to co napisałeś. arturek poprawisz mnie tam gdzie się mylę.
1.Masz jeden komin trzy kanałowy, 2 kanały spalinowe i jeden wentylacyjny. Komin jest wyprowadzony ponad dach i nie masz z nim problemów?
2.Drugi komin ma dwa kanały 14x14, do jednego podłączona jest kuchnia a do drugiego łazienka. Komin murowany zakończony jest tuż nad podłogą strychu a dalej około 2 mb rury spiro i kominki fi 100 ponad dachem.
3.Trzeci komin a właściwie jeden kanał jest murowany osobno i podłączone tam są 4 pokoje (dwa na parterze i dwa na poddaszu). Komin jest zakończony tak samo jak komin nr 2.
4.W kalenicy (szczycie dachu) zamontowane są 3 kominki wentylacyjne fi 100, nieocieplone, które wystają ponad dach ok 30 cm.

Połączenie kanałów murowanych z kominów nr 2 i 3 do kominków nie jest wykonane pionowo a uskok (licząc w pionie między kanałami murowanymi a kominkami zamontowanymi w dachu) wynosi ok 40 cm. Czy tak jest w przypadku obydwu kominów?

artórek
09-02-2011, 21:30
Dokładnie, powyższy opis w 100% się zgadza. Z kominem murowanym ponad dach nie mam żadnych problemów. Kanały 2 i 3 są przesunięte o 40 cm względem kominków zamocowanych na dachu. I dlaczego mi rura spiro skraplała się na zewnątrz? Dach jest na 100% szczelny. na strychu wcale nie ma wilgoci. Krokwie są suche. Folia wiatroszczelna też jest sucha. Czy do jednego kanału można w ogóle podłączyć dwa pokoje lub trzy pokoje, czy to może być przyczyną skraplania się na zewnątrz lub wewnątrz rury spiro? Czuję ze te spiro to jakies gowniane zabawki.

M K
09-02-2011, 22:02
artórek niestety wentylacja w twoim domu jest źle zrobiona. Popełniono przy jej wykonaniu chyba większość błędów jakie są tylko możliwe.

-do jednego kanału wentylacyjnego, nie powinno się podłączać więcej niż jedno pomieszczenie,
-kominki które założyłeś na dachu nie nadają się do wentylacji pomieszczeń,
-połączenie kanałów murowanych z kominkami zostało fatalnie wykonane,
-pewnie też są inne błędy ale na razie zostawmy ten problem na później.

Jest też dobra wiadomość. Można naprawić twoją wentylację.

artórek
09-02-2011, 22:23
Jak ją mogę naprawić - proszę pomóż mi, co mialbym zrobić ?

zibik_eng
10-02-2011, 17:32
Jak ją mogę naprawić - proszę pomóż mi, co mialbym zrobić ?

Zlecić wykonanie projektu przebudowy/dobudowy przewodów wentylacyjnych i wykonać zgodnie z projektem.

M K
10-02-2011, 21:40
Artórek nie masz jakiegoś rzutu poszczególnych kondygnacji. Projekt chyba masz a w nim powinno to być.

marchew
06-05-2011, 22:34
no i co było dalej???

M K
07-05-2011, 18:39
Nie wiem, bo Artórek zaniemówił ?

lukasz123456
22-09-2011, 14:13
To w zasadzie jak powinno wyglądać połączenie kanału murowanego z kominkiem na dachu? Zakładamy, że kominek na dachu jest prawidłowy wentylacyjny.

orko
25-09-2011, 11:42
To w zasadzie jak powinno wyglądać połączenie kanału murowanego z kominkiem na dachu? Zakładamy, że kominek na dachu jest prawidłowy wentylacyjny.

Nie używa się kominków na dachu do wentylacji grawitacyjnej.
To ma być wysoki (a często więcej niż jeden) komin z kanałami wentylacyjnymi w środku.