PDA

Zobacz pełną wersję : Pomieszczenia bez okien - dopuszczalne czy stanowią odstępstwo?



kreola
09-02-2011, 18:44
Czy ktos spotkal sie z problemem pomieszczen przeznaczonych na pobyt ludzi (noclegi typu hostel), ktore nie posiadają okien i są oświetlone wyłącznie światłem sztucznym?
Przymierzam sie do adaptacji bunkra (naziemnego). Uzyskaliśmy już zgodę na działalność gastronomiczną, ale chcielibyśmy w części bunkra urządzić hostel. Czytając zupełnie dosłownie Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, można odnieść wrażenie, że wyraźnie jest napisane, że dopuszcza się oświetlenie wyłącznie sztuczne. A dokładnie napisano to w §58:

§ 58. 1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

1) oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,

2) jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

2. W przypadku gdy pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, jest pomieszczeniem stałej pracy w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.

Choć wcześniej w §57 stoi jak byk:
§ 57. 1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

Czy sądzicie, że w przypadku adaptacji bunkra można uznać, że brak okien jest dopuszczony czy należy starać się o stosowne odstępstwa?
Spotkaliście się może z podobnym obiektem w Polsce?

Będę wdzięczna za wszelkie informacje, które mogą się w jakikolwiek sposób pomocne, bo dość trudno mi przekonać zarówno urzędników jak i architektów, że takie obiekty w Europie i reszcie świata funkcjonują i mają się dobrze.

kreola
09-02-2011, 19:05
Dodam jeszcze, że wszelkie instalacje wentylacyjne, nawiewy świeżego powietrza, oddymianie, itp., zostały już wykonane. Spełnione są wszelkie wymogi co do dróg ewakuacji, węzłów sanitarnych i wszelkich innych problemów. Pozostaje tylko sporna sprawa okien.... no i utknęliśmy:-/

desmear
09-02-2011, 19:20
o ile dobrze wiem, w łódzkim Ibisie są pokoje w których okna wychodzą do środka, nie na zewnątrz.
wychodzą na hol z pustką do samego sufitu, na dole jest restauracja, na górze szklany sufit.
uruchom google są zdjęcia

kreola
10-02-2011, 16:13
Naprawdę nikt nie spotkał się z takim problemem?
Oj, coś czuję, że walka będzie strrrasznie trudna;-)

kreola
10-02-2011, 16:14
Desmear, przepraszm - nie zauwazylam Twojej odpowiedzi, bardzo Ci dziekuje:)
Lece sprawdzic!

punto
12-02-2011, 22:13
Nie zapomnij wcześniej zgłosić w Wydziale Architektury zamiaru zmiany sposobu użytkowania z bunkru na hostel :) Powodzenia!

kreola
16-02-2011, 17:02
Nie zapomnij wcześniej zgłosić w Wydziale Architektury zamiaru zmiany sposobu użytkowania z bunkru na hostel :) Powodzenia!

Punto, na ten bunkier juz jest pozwolenie na otwarcie klubu i pubu, teraz chcemy dolaczyc dodatkowa funkcje:)
Ja jestem z branzy budowlanej, wiec procedury urzedowe sa mi znane, z tym ze glownie w branzy mieszkaniowej.
Dzieki:)