PDA

Zobacz pełną wersję : Wężyki pod baterie



kapoczta
11-02-2011, 08:17
Witam,

jakiej firmy wężyki pod baterie polecacie? W 2003 roku po ostatnim zalaniu wymieniłem wszystkie wężyki na ferro - takie polecał hudraulik w specjalistycznym sklepie. Po 7 latach ponowne zalanie. Wczoraj o 24.00 wszystko ok, dzisiaj wstaję łazienka w wodzie z wężyka kapie.

Czy to jest normalne że co 7 lat jeden z siedmio wężyków ma prawo przeciekać. Przecież wody na noc nie będę zamykał.

RadziejS
11-02-2011, 08:30
http://archiwumallegro.pl/rurka_miedziana_m10_wezyk_nigdy_nie_peknie-910371136.html

to może być rozwiązanie

Jarek.P
11-02-2011, 08:39
NIe, to nie jest normalne i jeśli wężyki były dobre, to świadczy to o ich złym zamontowaniu, te wężyki są bardzo wrażliwe na błędny montaż. Typowe błędy to wężyk skręcony przy dociąganiu nakrętek bądź nadmiernie zgięty, zwłaszcza przy okuciach.

A jakie wężyki polecamy? My, Jarek.P nie polecamy żadnych. Nawet te dobre to w sumie szajs jest. Zamiast wężyków kup wężyk z nierdzewki, o coś takiego

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS2DPUHD5VH1rKq-jjq9y6kCMqKZjFuSieUj2Fxguximvk1YJOz7A

albo kup kawałek PEXa i dwie złączki skręcane.


A tu więcej na temat wężyków:
http://blog.termplus.pl/wezyki-w-oplocie-stalowym/


J.

Artis0
11-02-2011, 11:29
Na początek moge powiedzieć aby nie kupować totalnej chińszczyzny. Przeciez ferro to tez chinol, moze ciut lepszy ale chinol.....

PiotrŚwica
11-02-2011, 13:01
Polecam wężyki firmy TUCAI. Zdecydowanie lepsze niż Ferro i troszkę droższe. Raczej dostępne tylko w hurtowniach instalacyjnych.
Więcej można poczytać tutaj : http://www.arka-instalacje.pl/oferta/tucai.html .

face
11-02-2011, 16:30
Czy to jest normalne że co 7 lat jeden z siedmio wężyków ma prawo przeciekać. Przecież wody na noc nie będę zamykał.

to jest normalne jak najbardziej, zwlaszcza wezyki od cieplej wody, nawet renomowanych producentow potrafia strzelic po 3-4 latach

mnie hydraulik polecil wymieniac je wlasnie co 3 lata i tak zamierzam robic a nie czekac na awarie i zalanie

pozdrawiam:)

Jarek.P
11-02-2011, 20:32
mnie hydraulik polecil wymieniac je wlasnie co 3 lata i tak zamierzam robic a nie czekac na awarie i zalanie

pozdrawiam:)

To jeśli planujesz się z tym pierdzielić co trzy lata, może tym bardziej warto byłoby je wymienić na coś, co starczy nie na 3 a na 30 lat? Albo dłużej?

J.

Artis0
11-02-2011, 21:47
wystarczy kupic produkt dobrej firmy i starczy na lata a nie szukac po marketach i tyle. TUCAI faktycznie jest chwalony. Moze to nie top polka ale sprawdzony produkt i w dobrej cenie.... W castoramie nie poleca - tam liczy sie cena a pozniej wysyla klienta do producenta jak cos sie stanie

face
12-02-2011, 10:40
To jeśli planujesz się z tym pierdzielić co trzy lata, może tym bardziej warto byłoby je wymienić na coś, co starczy nie na 3 a na 30 lat? Albo dłużej?

J.

a co za pierdzielenie Twoim zdaniem??lepiej co 7 lat sie pierdzielic z zalaniem??
czego koszta sa wieksze?

moze od razu na cos co starczy na 100 lat wg producenta....

dom nie jest bezoblsugowy

kapoczta
14-02-2011, 09:05
Ferro to też chińszczyzna ? Jeżeli kupujesz baterie w supermarkecie to w wyposażeniu prawie zawsze masz chińszczyznę w wężykach. To co zaraz wymieniać na coś lepszego ? Generalnie więc może po 7 latach to wszystkie pękają :)

Z tego co udało mi sie przejrzeć to trwałość to od 2-5 lat. I to nie znaczy że te 2 lata są gorsze. Po prostu firma nie ma OC wykupionego.
W takim razie czeka mnie wymiana ferro - 6 szt :)

RadziejS
14-02-2011, 09:09
Co do tych rurek pokazanych w linku w moim poście wyżej, można by chyba zaryzykować twierdzenie, że nie pękną nigdy...

Jarek.P
14-02-2011, 09:23
a co za pierdzielenie Twoim zdaniem??lepiej co 7 lat sie pierdzielic z zalaniem??
czego koszta sa wieksze?

moze od razu na cos co starczy na 100 lat wg producenta....

dom nie jest bezoblsugowy


Oj czytaj uważniej. Napisałem, że zamiast pierdzielić się co trzy lata z wymianą wężyków lepiej może byłoby dać coś, do czego nie trzeba będzie się dotykać przez 30 lat. Albo i nigdy. Zamiast gównianych z założenia gumowych wężyków w oplocie wystarczy dać coś innego: harmonijkową rurkę stalową proponowaną wyżej przeze mnie, rurkę miedzianą proponowaną przez kogoś innego, kawałek PEXa ze złączkami na końcach. I będzie wieczne. I owszem, bezobsługowe.

J.

face
14-02-2011, 09:32
to zdradz jeszcze jak je pozaginac i wydoginac....i jak je zlaczyc z bateria i problem bedzie rozwiazany:)

ps w tej harmonijkowej stalowej rowniez znajduje sie "gowniany waz gumowy"

Jarek.P
14-02-2011, 09:41
A proszę bardzo:

https://lh5.googleusercontent.com/_UD9j3sBeSEQ/TLDK4v8W9PI/AAAAAAAADgA/Gr3G5e2NyKQ/s640/JP091306.jpg

I zapewniam cię, że nie ma w niej "gównianego węża gumowego".

A ja się je wygina? Normalnie, bierze się w łapę i się gnie, nawet specjalnie dużej siły do tego nie trzeba.
Rurki miedziane - przecież też nie chodzi oczywiście o sztywne, instalacyjne, tylko specjalne, często niklowane, służące do gięcia i do zaciskania w specjalnie do tego przystosowanych zaciskach. A PEXY - no chłopie, jak się gnie PEXy chyba nie muszę pisać...

J.

face
14-02-2011, 09:58
ale jak je powyginac nie w podlodze itp tylko jak je powyginac w ciasnej szafce i jak je przykrecic do baterii??
sprobuj najpierw sam a pozniej doradzaj innym pomysly:)

ps polaczenie jak Ty na zdjeciu mam na sztywno a nie za pomoca wezyka a pozniej zakryte plytkami

pozdrawiam:)

Jarek.P
14-02-2011, 10:11
A myślisz, że kto mi moje rurki wygina?
Co za różnica, czy wyginasz w podłodze, czy nie w podłodze? Się bierze i się wygina dotąd, aż będzie pasować bez prężenia, a jak pasuje, to się przykręca i tyle. W przypadku PEXów, jeśli potrzebne jest gięcie z małym promieniem, warto się zaopatrzyć w kosztującą kilkanaście PLN sprężynę do gięcia PEXów, wtedy ma się gwarancję, że zrobi się to dobrze i bez szkody dla samej rury.
Polecana przeze mnie rura z nierdzewki nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi, sama swoją harmonijkową strukturą zapewnia bezpieczne gięcie w dość znacznym zakresie, powiedziałbym nawet, że można ją wygiąć mocniej niż jest to zalecane w przypadku wężyków w oplocie.

A jak je przykręcić do baterii - moja rurka z nierdzewki ma normalne nakrętki, tak samo, jak i węzyki w oplocie.
Rurki miedziane zasadniczo zaciska się w zaciskach, te można dokupić w dowolnej wersji chyba, pasującej do wszystkiego, widziałem też gdzieś miedziane niklowane rurki wyposażone fabrycznie w końcówki, zarówno GW 1/2" jak i gwintowane drobnozwojowo z oringiem, do wkręcenia wprost w baterię (mającą taką możliwość oczywiście).
PEXy - niestety nie mam tu gdzie jestem dostępu do reszty swoich zdjęć, żeby pokazać, ale również nie ma problemu - oba końce wyposażasz w przejściówki z gwintu na zacisk do PEXa, tego formujesz tak, żeby pasował, wciskasz, dokręcasz, zapominasz. Jeśli dobrze się postarasz, możesz o tym zapomnieć na zawsze, nie na 3 lata.

J.

face
14-02-2011, 10:40
popieram zastosowanie "rurki" z linku podanej przez RadziejS

wykonanie polaczenia pom rurka a zaworkami wedle dostepnego miejsca

nie zapomnijmy jednak o temacie postu - przewody elastyczne na wieki nie sa

Jarek.P
14-02-2011, 10:52
O własnie o tym mówiłem, pisząc o rurkach miedzianych z gotowymi, zarobionymi końcówkami, nie mogłem sobie przypomnieć gdzie to widziałem, a to w tym samym wątku ktoś linkował. I faktycznie pod baterię, jeśli tylko bateria umożliwia wkręcenie takiego wężyka (bo nie wszystkie, niestety), to będzie najlepsza opcja.

A od wężyków elastycznych, tych gumowych w oplocie najlepiej po prostu się trzymać z daleka, nie używać ich i będzie spokój.

J.

face
14-02-2011, 11:00
swego czasu widzialem takowe miedziane gietkie przewody, rowniez zaopatrzone w zarobione koncowki
jednak w sklepach je dostac z cudem graniczy

pozdrawiam:)