PDA

Zobacz pełną wersję : Pellet - cena



zetton
11-02-2011, 13:03
Witajcie. Założyłem ten temat bo mam dość stale rosnących cen peletu. Wiem, że ceny są znacznie zawyżone. Proszę więc pisać w tym wątku gdzie kupiliście pelet i za jąką cenę oraz jego jakość. Pomoże to nam Polakom nie przepłacanie za niego. Jak ktoś kupuje tanio to kto wie może warto jechać nawet 200-300 km dalej w Polsce i też kupić np. większą ilość, wtedy będzię się opłacało. Zacznę pierwszy- ostatnio kupowałem pelet po 730 zł za tonę w Augustowie woj. podlaskie. Pelet dobrej jakości ale uważam że to zdecydowanie za drogą. Maksymalnie powinien kosztować 500 zł za tonę. Przecież to zwykłe sprasowane trociny, które jeszcze 3 lata temu można było brać za DARMO z każdego tartaku.!Proszę o wasze opinie.

jack_
11-02-2011, 13:06
Chciałem kupić pellet i mieszać z eko-groszkiem, ale jak mi zaśpiewali 700zł, to jest drożej jak ja eko-groszek kupuję to sobie darowałem.
Ostrów Wlkp. 700zł - także tu nie jedźcie ;-)

benik
11-02-2011, 14:27
HEJKA najlepsze jest to że wszyscy producenci podnieśli ceny gdy BARLINEK podniósł ceny 950 za tone pelletu (niby najlepszego) aczkolwiek znam osoby ktore na niego narzekaja , wiem ze na POMORZU ogolnie Trojmiasto ....jest jeszcze pare ofert ale ostatnio była tona za 750 teraz dzwoniłem i osoba podala że bedzie po 850....no ku....to juz przesada ( pomijam fakt jakosci pelletu tanszych firm - duzo ulepszaczy...) ZARAZ bedziemy spalać wiecej niż osoby mające GAZ>...a to juz bedzie PORAZKA.....przeciez wegiel jest 200zl tanszy na tonie a kalorycznosc tez wieksza ale znajac zycie wegiel (eko groszek/) tez podrozeje.....nie wiem kupujemy ekologoczne niby piece chcemy dobrze a wszyscy nas robia w balona moze jakas akcja powinna być zeby to nagłosnic ale czy cos wskuramy ??? niewiadomo ale mozna spronbowac !!!! pozadrawiam i WALCZMY ...Tomek Trojmiasto :-)

zetton
13-02-2011, 09:34
Panowie z tego co wiem peletem pali około 100 tys. polaków, niech z tego 1000 przegląda forum muratora pisać pisać pisać i buntować się przeciwko wysokim cenom sprasowanych trocin!!!!!!

kbab
13-02-2011, 10:43
witam, pora na tani zakup opału jest nieodpowiednia, a to dlatego ze przy takim zbycie cena jest wysoka, najlepiej zakup każdego stałego nośnika energii dokonać w czasie kiedy dostawcy mają problem z jego zbyciem. Pelet jest robiony z odpadu dlatego teraz kiedy stolarnie ogrzewają się zwykle wiórami, a nabywcy potrzebują go do celów grzewczych odczuwane są jego braki co oczywiście odzwierciedlone jest w jego cenie. Temat oczywiście będzie uśpiony latem kiedy stolarnie topią się w hałdach wiórów a dostawcy opału mają zapełnione magazyny, ale właśnie wówczas można liczyć na tańszy opał - tylko co ja się wysilam - przecież wszyscy o tym wiedzą. Latem porąbaną (nawet wysezonowaną) dębinę kupuję po 140 zł/mp, taka cena w sezonie grzewczym jest nieosiągalna.

mynia_pynia
13-02-2011, 11:07
Ja kupuję Lava za 800 zł - okolice Wrocławia.
Też uważam że cena jest ..... .
Do jej pory paliłam mieszanką pelletu z owsem, ale owies w tym roku poszybował w górę x2-3, jak wszystkie zboża.
Jeszcze na jesień udało nam się kupić 1.5 tony owsa po 470 zł/tona to i tak było dużo drożej, bo w zeszłym roku kupowaliśmy po 300 zł/ tona

PS.Węgla nie można mieszać z peletem, bo pelet nabiera wilgoci od wungla i się rozpada zapychając ślimak i w dodatku wilgotny pelet źle się spala, traci swoją kaloryczność i zaczyna piec 'płakać smołą'.

Groszek można mieszać z owsem i pozytywnie wpływa na dopalanie się węgla.

mariusz1968
07-03-2011, 21:14
Witam !!!
Najtaniej w rejonie trójmiasta można dostac pellet w Iławie po 650 z przywozem. Ma dwa duże minusy : jest długi i z piaskiem. Dobry spełniający DIN kosztuje u producenta 700-740 . Nie sądzę ,że ceny spadną. Elektrownie k..wa łykają każdą ilość żeby dostać zielony papier i nie płacić kar. Na pocieszenie cena dobrego groszku min 830. Najlepiej moim zdaniem znalezc ludzi ze swojej okolicy, ustalić kto ile pelletu może przechować i kupić tira 24t wtedy jest faktycznie dużo taniej. W mojej okolicy jest min 60 pieców Heatmatix ale zgrać chociaż 6 rodzin się nie da. Ja w każdym razie nadal szukam chętnych z okolicy. Mogę przechować min 12 t pelletu w workach.
pozdrawiam

benik
08-03-2011, 08:03
WItam dobry pomysl z tym kupnem wiekszej ilosci Pelletu ( Trojmiasto i okolice - Koleczkowo ,Przodkowo lub oklice Wejherowa i za ) ale wiadomo ze najlepsza cena jest w lecie czewiec lipiec....najpozniej sierpien potem to juz po 100zl wiecej na tonie a w sezonie to wiadomo , ale mozna by sie dowiedziec gdzie taniej i takiego tira zamowic , ale chyba lepiej np.dobry LAVA,BARLINEK tak jak piszecie Z DIN sa teraz 800-950 a te tansze z debu,buku z domieszka 10%otreb z owsa np. za 650-780 wiec ciekawe jakie ceny beda bo np Barlinek w lecie z tego co pamietam to cen nie zmniejszył , Tylko potrzbna by bylo zeby ktos taki pellet sprawdzil zprzed zakupem , bo wiadomo mozna trafic ale ciezko taki bez Certifikatow DIN itd , ale z pewnego zrodla ido dobry , bo wiem ze co dostawa to potrafi byc inny z domieszka itd...MOzna sie tazke w lecie dowiedziec jakies beda ceny Owsa bo tez mieszalem i spala sie z pelletem rewelacyjnie ale cena musi byc 300-400 niwiecej bo sie nie oplaca ,POZDRAWIAM Tomek

Wosto
08-03-2011, 18:47
Witam.
Niezły pomysł z tym "zbiorowym" zamówieniem peletu z okolic Trójmiasta (też bym się przyłączył) jednak mocno obawiałbym się o jakość opału - chyba że udało by się taniej załatwić TIR-a z Barlinka. Wbrew niektórym opiniom już 2-gi sezon tym palę i zero problemów, więc wolę trochę dołożyć i mieć spokojny "sen".
Pozdrawiam.

mariusz1968
08-03-2011, 19:26
Witam !!!
Cieszę się , że jest jakieś zainteresowanie tematem. Gra jest warta świeczki. W moim rejonie monopol praktycznie ma Ekoplex. Pellet mają bardzo dobry , z przywozem za 850. Kupując 24 t mamy po 580 netto czyli ok 710 brutto. 140 zeta na tonie to sporo. Faktem jest, że jak ktoś potrzebuje na sezon 2-3 tony to szkoda zawracania d.... Ja spalam przez rok ok. 8 ton , więc oszczędności są już namacalne. W naszych okolicach są jeszcze inni producenci pelletu, jak będzie ekipa to można poszukać.
pozdrawiam

benik
09-03-2011, 10:55
Faktycznie Ekoplex czy Barlinek to markowe pellets z DIN i tak jak pisze Wosto jesli chcesz nie miec problemow z opałem to kup drozszy ale pewny ....tylko czy BArlinek wozi TIR-em ...a cena i nich na stornie nie spada trzeba sie dowiedziec poza tym tak jak pisałem maja cene taka sama przez caly rok , chyba ze sie cos zmienić ale ceny zmienili w tym roku od 1.01.2011 (950 z transportem), ciekawy jestem takze czy Ty palileś tylko tym Ekoplex-em czy tez Barlinkiem bo jakies porownanie by bylo , bo jak zamowic np 5T a potem sie denerwowac to szkoda zachodu ale cena 700 a 950 to jest roznica , pozdrawiam i moze jakos wspolnie cos zalatwimy 24T ro chyba zaden problem dla paru osob, moze Barlinkek tez cos podobnego wprowadzi ale musi obnizyc ceny.....pozdrawiam

Wosto
09-03-2011, 15:57
ok. 710 brutto...
Cóż, cena dośc atrakcyjna, do tego stopnia, że warto może wziąć cały pelet (w moim przypadku 5 t) zamiast mieszanki z owsem. Pytanie tylko o jakość; piszesz że dość dobra - może podaj jakieś namiary skąd można wziąć kilka worków na próbę. Jeśli się okaże nie gorszy niż Barlinek - jestem za.
Pozdrawiam.

cuuube
09-03-2011, 17:44
w wielkopolsce kolo Nowego Tomysla maja po 650(DIN+ wg badan bodaj Akademii Rolniczej w Poznaniu) , ale koszty transportu maja zabojcze

orientowal sie ktos moze o koszty kuriera ? zamiast calego Tira

mariusz1968
09-03-2011, 19:09
Cóż, cena dośc atrakcyjna, do tego stopnia, że warto może wziąć cały pelet (w moim przypadku 5 t) zamiast mieszanki z owsem. Pytanie tylko o jakość; piszesz że dość dobra - może podaj jakieś namiary skąd można wziąć kilka worków na próbę. Jeśli się okaże nie gorszy niż Barlinek - jestem za.
Pozdrawiam.
Witam !!!
Strona www.ekoplex.pl są dane dystrybutorów. Pellet na 100% spełnia normę DIN. Nie miałem z tym pelletem żadnych problemów. Spokojnie polecam. Jednak cena 850 to trochę sporo.
pozdrawiam!!

budownik
09-03-2011, 19:58
Ja kupuję w Łodzi po 730 PLN, ale podobno to jest cena z rabatem, ponieważ kupowałem od nich piec (w 2006 r.) Nie wiem czy faktycznie innym liczą więcej czy po prostu zamawiają tylko tyle ile maja zakontraktowane od stałych odbiorców. Dowożą mi po 2 tony bo taki mają samochód i nie liczą dodatkowo za transport (około 30 km w jedna stronę). Nie wiem co to za pelet bo jest w nieopisanych workach. Jest to pelet o średnicy 6 mm. Nie mam z nim żadnych problemów. Ze 100 kg peletu jest około pół wiaderka popiołu (jakieś 5 litrów). Kupowałem tez kiedyś od tego dostawcy pelet 8mm z Barlinka i faktycznie jest to dobry pelet, ale o ile pamiętam cena była chyba 850 PLN, więc skoro mój piec dobrze toleruje ten drugi, to nie przepłacam. Kolega kupił na próbę pelet ze słomy z Zgierza koło Łodzi (był chyba obecny na Allegro) po niskiej cenie, ale twierdził, że jest znacznie mniej kaloryczny niż Barlinek i piec na analogicznych dawkach nie był w stanie utrzymać temperatury. Z drugiej strony od jesieni 2006 kiedy kupiłem piec, cena peletu wzrosła od 650 PLN do 730 PLN, a więc około 10%. W 2006 r. ekogroszek można było kupić u nas po 450 PLN. Aktualnych cen nie znam, ale progresja chyba jest większa.

lato-2
06-04-2011, 11:07
Witam,
Mieszkam w Policach koło Szczecina, u nas chyba największym dystrybutorem peletu jest Biopal, który sprzedaje pelet z Barlinka do końca marca kosztował 950 za tonę z dowozem, a od 1 kwietnia to 830 zł za tonę z dowozem. Ceny są zabójcze ludzie robią interes na ekologi. Czy kupował ktoś może pelet na allegro? Ceny są niższe ale nie mam pewności co dostane.

Jeśli ktoś ma pelet zakupiony na allegro proszę o opinie i kontakt do sprzedającego jeśli pelet był dobrej jakości.

benik
06-04-2011, 12:02
Faktycznie jak kolega zauwazyl Pellet z Barlinka stanial od kwietnia do 830 Tona z transportem - pewnie po wakacjach znowu bedzie po 950...lub wiecej ...pozdrawiam Mozna sie takze zainteresowac tym z mAzur Pelletem z Din , pozdrawiam czekam do wakacji na info czy bedzie ktos chetny na pellet w wiekszej ilosci i mam prosbe Jesli ktos zauwazy dobry owies do pallenia do 450zl prosze dac znac ale raczej Polska Polnocna bo dalej bedzie transport drogi ...a moze ktos jeszcze bedzie chcial np.Koledzy Granpalowcy :-) pozdrawiam

donsisu
06-04-2011, 12:47
Ja kupuje GoldPellet z fimy ekopal za 750 pln. Dobrze sie pali, nie narzekam na niego

benik
01-07-2011, 11:11
Witam jak uzytkownicy pelletowcow - czy znalezli by sie chetni aby jak wczesnije pisalismy z okolic trojmiasta zamowic np. z Mazur lub okolic ale dobry z DIN bo Podobno Barlinek juz ma po 870......promocja sie skonczyla ale sa przeciez sprawdzone firmy i dobre pellety , pozdrawiam czekam na odzew Tomek Koleczkowo

Wosto
01-07-2011, 15:16
Witam.
Jeśli ktoś zaproponuje cenę bardziej atrakcyjną niż sprawdzony i b. dobrej jakości od Krauzego z Redy (750 zł za pelet liściasty z dostawą) - to się przyłączę.
Pozdrawiam.

JanuszC
06-07-2011, 13:21
Co prawda jest to wątek dla tych którzy już mają kocioł na pelet ale jeśli ktoś stoi przed wyborem i ważna jest ekonomia przedsięwzięcia to :
ekogroszek - 800 zł , wartość opałowa wungla 29MJ/kg , peletu 18MJ/kg . Aby uzyskać tę samą ilość ciepła ze złotówki to pelet musiałby kosztować 500 zł.
O zaletach peletu nie piszę.

Wosto
06-07-2011, 21:18
Co prawda jest to wątek dla tych którzy już mają kocioł na pelet
Sorry kolego, ale węgiel w tym temacie nie jest alternatywą. Na Forum jest już sporo wątków porównujących pelet i węgiel więc nie ma sensu opisywać tego ponownie.
A co do pelet - obecna cena LAVY (też podobno b. dobry z DIN Plus) u producenta: 700 zł + transport. Nie jest to niestety cena zbyt atrakcyjna z uwagi na ten transport, ale może ktoś zna lokalnego dystrybutora w pobliżu Trójmiasta?
Pozdrawiam.

losiu20
05-10-2011, 09:57
HEJKA najlepsze jest to że wszyscy producenci podnieśli ceny gdy BARLINEK podniósł ceny 950 za tone pelletu (niby najlepszego) aczkolwiek znam osoby ktore na niego narzekaja

Moim zdaniem pellet barlinka za bardzo się świeci i dziwnie pachnie ale podobno najlepszy i bez dodatków.

29 MJ/kg chyba w marzeniach.
Ceny pelletu są takie a nie inne ze względu że elektrownie płacą dużo za pellet. Najlepszym moim zdaniem rozwiązaniem jest zebranie paru osób i zakup hurtowy( worki lub big bagi ) Pellet w Big bagach przy zamówieniu 22 ton spokojnie można kupić za 600 zł a nie w sezonie za 550zł z transportem na miejsce.

Kroitz
05-10-2011, 11:29
W Gdyni Chwarznie jest bardzo dobry pellet 6mm cena 750 pln

akapap
22-02-2012, 22:37
Czy ktoś z Was miał ostatnio problem z peletem z Barlinka (według sprzedawcy to towar z lata 2011)? Do tej pory wypaliłem kilka ton i nie miałem najmniejszych zastrzeżeń. Niestety dokupiłem jedną tonę i zaczęły się schody - głośny ślimak i spieki w piecu. Obecnie trwa procedura reklamacyjna, tylko na nią firma ma 2 tygodnie....

Pozdrawiam.

stanisław.k
23-02-2012, 09:03
Co prawda jest to wątek dla tych którzy już mają kocioł na pelet ale jeśli ktoś stoi przed wyborem i ważna jest ekonomia przedsięwzięcia to :
ekogroszek - 800 zł , wartość opałowa wungla 29MJ/kg , peletu 18MJ/kg . Aby uzyskać tę samą ilość ciepła ze złotówki to pelet musiałby kosztować 500 zł.
O zaletach peletu nie piszę.

Zapominasz o sprawności kotła!!
Węglowe maja ok.70% a peletowe 90%

akapap
23-02-2012, 12:26
Zapominasz o sprawności kotła!!
Węglowe maja ok.70% a peletowe 90%

Kotły na egogroszek mają podobną sprawność jak peletowe. Osobiście uważam, że w nadzorze lepiej pali się węgiel niż pelet.

Pelet jest droższy, nie ma co tu się czarować. Czy jest czysto? Jak teraz widzę to częściej trzeba czyścić piec peletowy, żeby miał swoją sprawność. Zasypywać trzeba częściej bo więcej pali. Ogólnie uważam, że ,,brud'' jest ten sam.

Pozdrawiam.

stanisław.k
23-02-2012, 12:48
Kotły na egogroszek mają podobną sprawność jak peletowe. Osobiście uważam, że w nadzorze lepiej pali się węgiel niż pelet.

Pelet jest droższy, nie ma co tu się czarować. Czy jest czysto? Jak teraz widzę to częściej trzeba czyścić piec peletowy, żeby miał swoją sprawność. Zasypywać trzeba częściej bo więcej pali. Ogólnie uważam, że ,,brud'' jest ten sam.

Pozdrawiam.

Akurat!! Sąsiad ma kocioł znanej marki(nie będę robił antyreklamy) i u niego spaliny mają ok. 200st.C i nawet więcej a u mnie na wylocie do komina nigdy chyba nie było 100st.
Producent tego kotła węglowego podaje 88% sprawności :)
Oczywiście peletem jest trochę drożej ale nie tak jak by to wynikało z kaloryczności paliwa.Oczywiście zakładam że posiadasz dobry kocioł na pelet a nie podgrzewacz atmosfery.

akapap
24-02-2012, 10:08
Akurat!! Sąsiad ma kocioł znanej marki(nie będę robił antyreklamy) i u niego spaliny mają ok. 200st.C i nawet więcej a u mnie na wylocie do komina nigdy chyba nie było 100st.
Producent tego kotła węglowego podaje 88% sprawności :)
Oczywiście peletem jest trochę drożej ale nie tak jak by to wynikało z kaloryczności paliwa.Oczywiście zakładam że posiadasz dobry kocioł na pelet a nie podgrzewacz atmosfery.

Kwestię brudy w kotłowni pozostawiam na boku. Mam piec CSI, który działa w trybie praca w zakresie 150-220 C. Sam nie wiem jak patrzeć na sprawność i na spalanie. Teraz to jest pierwszy sezon i pali jak smok, choć przez ostatnie dni spalanie spadło do akceptowalnych wartości.
Nie wiem czy tutaj słuszne jest podważenie sprawności kotła sprawdzane przez niezależne instytuty.

Pelet ma swoje wady i po chwili używania takiego kotła powoli rodzi się we mnie przekonanie, że obsługa/brud jest na tym samym poziomie. Koszt peletu wyższy. Jakość peletu certyfikowane też jest różna, teraz palę certyfikowanym peletem B******* i mam spieki (jedna tona z pięciu) - reklamuję, jeszcze nie wiem jak zachowa się firma.

Pozdrawiam.

lujski
26-02-2012, 06:15
ehhh, bede sie w tym roku budowal i przeszla mi przez głowe mysl ze moze by palic pelletem ... ale widze ze dostepnosc pelletu, cena !!!!, a takze dosc spora obsługowosc no i te CENY pieców na pellet - to wszystko skutecznie mnei odstrasza, za cene pieca juz mam pompe ciepla i bezobsługowosc, bez spieków i kurzu, brak kombinowania gdzie kupic pellet, ( w moim przypadku musialbym jeszcze jakas specjalna wiate stawiac , na opał) no i prawdopodobnie mniejsze koszty ... wiec dlaczego macie ten pellet .... ???

redon
26-02-2012, 09:31
lujski - piszesz kolego że za cenę pieca na pellet masz pompę ciepła. Chyba jak kupisz Windhager BioWin w wersji Eksklusiv to może i cenowo będzie równy z pompą ciepła. Ale wiele osób na forum kupuję Granpala który jest dużooo tańszy od pompy ciepła. Jeśli się mylę to mnie oświeć to też sobie wybiję z głowy te pellety, bo w moim domu chcę nimi palić.

lujski
26-02-2012, 09:56
przyklad wyslalem CI na priv, jakby takie piece kosztowaly z jakies 3-4 tys. to moznaby sie zastanwiac a jak one okolo 10 tys. kosztuja to juz jest nieoplacalne ... pompe za 8 tys. mozna kupic ..

wazoski
26-02-2012, 10:33
lujski - pompę tak, ale gdzie źródło dla niej? Gdzie reszta instalacji by ją przyłączyć? No chyba, że ma dogrzewać tylko CWU .. wtedy w 10k może się zmieści...

lujski
26-02-2012, 10:43
pompa powietrzna, a instalacja taka sama jak z piecem ..

lujski
26-02-2012, 10:43
ale w sumie to nie temat o tym, czekalem az ktos da mocny argument za pelletem ...

280m
26-02-2012, 11:25
W Krakowie w markecie budowlanym "OBIboki" kupiłem kilka worków na próbę lava mieszałem z ekogroszkiem 50%50 paliło się znakomicie mniej szlaki ogulnie mniej popiołu. Tylko szło sporo więcej opału niż na samym ekogroszku no i cena w markecie ok. 900zł./t a ekogroszek płacę po 660zł. trzeba by kupić gdzieś na składzie ten pellet może wtedy np. po jakieś 700zł. to by się opłacało. Widziałem raz na giełdzie po 800zł. może przy większej ilości by było taniej.

akapap
27-02-2012, 11:49
ale w sumie to nie temat o tym, czekalem az ktos da mocny argument za pelletem ...

Instalacja na paliwa stałe będzie tańsza, i to zdecydowanie tańsza.

Porównując bezobsługowe źródło ciepła z pelet, czy innym produktem ulegającym spalaniu, to nikt nie przebije urządzenia, które:
- nie wytwarza czadu,
- nie potrzebuje obsługi,
- nie potrzebuje cyklicznych dostaw paliwa i jego magazynowania,
- nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń na potrzeby przegrzania instalacji,
- nie potrzebuje monitoringu jakości paliwa,
- nie zagraża zdrowi i życiu domowników,
- itp.

Zdecydowanie bierz pompę. Pelet jak i ekogroszek jest obecnie tak drogi, że robienie instalacji w tym kierunku powoli mija się z celem.

Pozdrawiam.

kazik29
27-02-2012, 12:34
Nie do końca wytworzenie peletu to taka prosta sprawa jak by się mogło wydawać .Wiem bo go robię ale opłacalność produkcji słaba A co do ceny to racja gra nie warta świeczki cena taka jak groszka a wartość opałowa mniejsza. Wszyscy piszą że peletu spala się o 30 procent więcej niż groszka. Guzik mprawda drugie tyle przy cenie 900zł za barlinecki to niema sensu!

akapap
27-02-2012, 13:32
Nie do końca wytworzenie peletu to taka prosta sprawa jak by się mogło wydawać .Wiem bo go robię ale opłacalność produkcji słaba A co do ceny to racja gra nie warta świeczki cena taka jak groszka a wartość opałowa mniejsza. Wszyscy piszą że peletu spala się o 30 procent więcej niż groszka. Guzik mprawda drugie tyle przy cenie 900zł za barlinecki to niema sensu!

Osobiście jestem ciekaw czy te 30% jest realne. Teoretycznie jakość peletu jest ,,solidniej'' gwarantowana. Piec zaprojektowany do spalania biomasy powinien wycisnąć niemalże full energii z peletu (dopalanie - wtórne powietrze). Czy ktoś z Was testował groszek w piecu przystosowanym do palenia peletu?

Dla uczciwości rozmowy należy powiedzieć, że piece do spalania peletu przystosowane są w swojej naturze do palenia biomasy. Obecnie palenie owsem nie jest opłacalne, co nie znaczy, że przy - dajmy na - urodzaju w tym roku nie będzie kosztował 300 PLN. Wtedy taki piec oszczędzi nam kieszeń. Dostęp do łusek, czy pestek jest trudny w PL.

Pozdrawiam.

lujski
27-02-2012, 16:04
Instalacja na paliwa stałe będzie tańsza, i to zdecydowanie tańsza.

Porównując bezobsługowe źródło ciepła z pelet, czy innym produktem ulegającym spalaniu, to nikt nie przebije urządzenia, które:
- nie wytwarza czadu,
- nie potrzebuje obsługi,
- nie potrzebuje cyklicznych dostaw paliwa i jego magazynowania,




- nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń na potrzeby przegrzania instalacji,
- nie potrzebuje monitoringu jakości paliwa,
- nie zagraża zdrowi i życiu domowników,
- itp.

Zdecydowanie bierz pompę. Pelet jak i ekogroszek jest obecnie tak drogi, że robienie instalacji w tym kierunku powoli mija się z celem.

Pozdrawiam.

no właśnie sie przerazilem cenami ... jakby pellet byl np. za 500 zł to moze i bym sie zdecydowal na piec na pellet, a tak to szkoda niepotrzebnie wydawac kase ... i to dla "obslugowego" pieca ...
a instalacja nie bedzie duzo tansza - podłogówka z materialem okolo 5 - 6tys.(takie mam wyceny) ,, jakbym mial kupic grzejniki i miedziane rurki to pewnie by wyszlo to samo -- ale na to trzeba jeszcze wylewke, ale chyba nawet bez podłogówek trzeba robic wylewki ...

akapap
27-02-2012, 16:11
Jeśli już rozmawiamy o atrakcyjności peletu to chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś odnośnie porównania kosztów peletu z gazem z butli, czy gazem ziemnym. Myślę, że pelet będzie zbliżony do gazu z butli.

Pozdrawiam.

stanisław.k
27-02-2012, 17:04
Najtaniej wychodzi ogrzewanie węglem następny w kolejności jest pelet ale niewiele ustępuje mu gaz ziemny, gaz płynny jest następny obok oleju.
Gdybym miał do wyboru gaz ziemny i pelet to oczywiście wybrał bym gaz ze względu na brak obsługi choć przy pelecie też nie narzekam, nie ma dużo pracy ale zawsze...

fotohobby
27-02-2012, 17:19
Najtaniej wychodzi ogrzewanie węglem następny w kolejności jest pelet ale niewiele ustępuje mu gaz ziemny, gaz płynny jest następny obok oleju.


A pompa ciepła z średniorocznym COP na poziomie 2,5-3 pracująca w taniej taryfie ?

stanisław.k
27-02-2012, 17:29
A pompa ciepła z średniorocznym COP na poziomie 2,5-3 pracująca w taniej taryfie ?

Piszę tylko o tym o czym wiem.
O pompach ciepła nie mam pojęcia.:(

lujski
27-02-2012, 18:16
jak wiekszosc i pewnie dlatego nadal brudza sie weglem, badz dzwigaja 25kg, worki z pelletem ...

stanisław.k
27-02-2012, 19:20
jak wiekszosc i pewnie dlatego nadal brudza sie weglem, badz dzwigaja 25kg, worki z pelletem ...


A wątek jest o pelecie więc po co te wstawki ??

Pello
27-02-2012, 19:37
lujski
To proste. Ludzie wybierą to na czym się znają, lub to co doradzą im fachowcy. Fachowcy doradzją im to na czym sami się znają, lub na czym lepiej zarobią. Tak jest skonstruowany nasz świat i wiele w nim nie zmienisz.
Zadajesz niewłaściwe pytanie i oczekujesz w zamian satysfakcjonującej Ciebie odpowiedzi. To tak jak oglądając dystkusję na forach motoryzacyjnych, dochodzisz to tematu: "Skodami jeżdża tylko głupki i wieśniaki", po czym patrzysz na swoją Fabię, czy Oktawię którą przejechałeś bez awarii 200k km, myslisz $%^&& i wyłączasz komuter.

Zapytaj się użytkowników urządzeń pelletowych, dlaczego wybrali pellet. To będzie ciekawsze.
Ja wybrałem pellet dlatego, że chciałem pellet. Bo się na nim znam, bo lubię drewno, brzydzę się węgla, nie mam gazu ziemnego, nie stac mnie było na PC z odwiertami, a w powietrzne pompy nie wierzę, że są tanie w eksploatacji zimą. Mam tani kociołek, drogi palnik, kiepski pellet i zero zmartwień z powodu szlaki - bo mam drogi palnik. Spalam 4 tony zimą na ogrzewanie, a 15 kg ( 12 zł) na 5 dni na ciepłą wodę latem. Jestem zadowolony.
Pzdr.

280m
28-02-2012, 20:51
Ja gdyby mój dom spełniał pewne warunki czyli np. 5t pelletu by mi wystarczyło na sezon też wolałbym pellet od węgla nie ma dwóch zdań. Tak jak wolałbym gaz od pelletu. :bye:

Piotrek42
28-02-2012, 21:06
Co wy chłopaki jaja sobie robicie?? porównujecie bezobsługowe systemy grzewcze z kotłowniami??? (cenowo) prąd można porównać do oleju,olej do gazu a gaz do pc, a systemy z kotłowniami pelet do ekogroszku, ekogroszek do węgla, węgiel do drewna i bedzie OK a takie porowniaja jak robicie są bez sensu...

Pello
28-02-2012, 22:49
Nikt sobie jaj nie robi. Płacenie za ciepło to też obsługa. Dużo się trzeba narobic, aby zarobic na bezobsługowośc. Często są inne priorytety.
Pzdr.

lujski
29-02-2012, 04:34
no wlasnie jakbym mial zaplacic za palenie pelletem np 7(przy 4 T) stów taniej niz powietrzna pompa to biore, a jak mam zaplacic to samo to wole bezobslugowa pompe
pellet poprostu jest za drogi

280m
29-02-2012, 09:04
Przypomnę że tematem wątku jest cena za pellet a nie udowadnianie kto czym ogrzewa.

akapap
05-03-2012, 09:26
Czy ktoś z Was miał ostatnio problem z peletem z Barlinka (według sprzedawcy to towar z lata 2011)? Do tej pory wypaliłem kilka ton i nie miałem najmniejszych zastrzeżeń. Niestety dokupiłem jedną tonę i zaczęły się schody - głośny ślimak i spieki w piecu. Obecnie trwa procedura reklamacyjna, tylko na nią firma ma 2 tygodnie....


Wywołałem dział reklamacyjny firmy Barlinek do tablicy, należy Wam się wyjaśnienie jaki jest status reklamacji. Chcę powiedzieć, że procedura reklamacyjna została rozpatrzona wzorowo.

Pozdrawiam.

suzer
09-03-2012, 09:35
Jak w temacie... północne okolice Wrocławia - Pellet Lava 880 zł/paleta ( 65 worków x 15 kg = 975 kg ).
Jak dla mnie drogo, ale ciekawszej alternatywy nie widzę... w sezonie potrzebuję około 4 tony.
Jestem zainteresowany zakupem grupowy... 24 tony z zakładu... brakuje jeszcze odbiorców na 20 ton. Jeśli ktoś jest chętny proszę info na priv.

Balzak311
09-03-2012, 15:00
Dziś kupowałem pelet i tak

Barlinek 13,70zł za worek 15kg
Gold Pelets z Firmy Ekopal z jagodnego 12,5zł za worek 15kg

Jeden i drugi naprawdę godne polecenia

julia75
12-03-2012, 17:50
Posiadam piec na pellet. Sprawdziłam już pellet dwóch producentów.

Pellet firmy Barlinek ecopellet cena 900zł/tonę.(bardzo dobry jakościowo)
Pellet firmy Stelmet Olimp cena 900zł/tonę.(dobry jakościowo):

aniak25
26-03-2012, 12:34
Witam

Wrocław - pellet Lava 870zl/65worków

Przy okazji pytanie, gdzie we Wrocławiu można kupić pellet liściasty i za ile. Szukam i nie mogę znaleźć. Na razie palimy Lavą i było super bo palił się pięknie, fakt, że palimy dopiero drugi sezon, a latem był piec wyłączony bo jeszcze nie mieszkamy. Teraz jednak już będziemy palić cały rok na potrzeby cwu i teraz jak zrobiło się ciepło piec zaczął się smołować (wewnątrz jest cały błyszczący i jakby mokry od tej czarnej mazi). Nie wiem co z tym robić a serwisanci od pieca zasugerowali żeby dać liściasty pellet.

pozdrawiam

Pello
27-03-2012, 09:12
Witaj
Zmiana pelletu niczego raczej nie zmieni. Kocioł się smołuje od niskiej temperatury pracy - kondensacja na jego ścianach. Albo na kotle jest nastawiona zbyt niska temperatura zadana, albo powrót z instalacji jest zbyt zimny. Ustaw temperaturę zadaną nie niżej niż 55 stopni, a powrót powinien byc chroniony zaworem mieszającym.
Pzdr

aniak25
27-03-2012, 18:01
Pello, dzięki za odpowiedź. Kocioł ma zadane 65 stopni a na powrocie jest zawór mieszający czterodrogowy. Masz jeszcze inny pomysł bo ja już wyczerpałam wszystko?

Pello
27-03-2012, 18:37
Witaj
Kocioł ma zadane 65 stopni - a czy osiąga tą temperaturę ?
Czy wewnątrz kotła jest dużo sadzy ?

Pzdr

Kroitz
27-03-2012, 19:19
Może za mało tlenu w spalaniu i kotłowni?

aniak25
28-03-2012, 08:15
Pello kocioł osiąga temperaturę, w większości jest teraz w nadzorze (sterowanie fuzzy logic) i to chyba dlatego tak się dzieje. Jak było zimno i kocioł pracował więcej niż stał w nadzorze to tego problemu nie było. Nie wiem tylko czy bardziej zwracać uwagę na to, ze jest ciepło czy na to, że kocioł stoi w nadzorze. Ustawienia raczej są dobre. W zeszłym roku po rozpaleniu pieca mieliśmy problem z przegrzewaniem (kocioł się wyłączał bo osiągał 95) ale kontaktowałam się z serwisem i kazali zmienić: USTAWIENIA KOTŁA: 1. OCHRONA POWROTU - ZAWÓR 3D TERMOST., 2. TERM. POKOJ. KOTŁA : 8stopni oraz TRYB PRACY POMPY CWU - BEZ PRIORYTETU. pomogło :) piec palił super spalał średnio worek pelletu 15kg na dobę (podczas dużych mrozów - 2-3 worki), sam suchy popiołek, piec czyszczony raz na tydzień, wyczystka i komin też sprawdzone. Teraz nawet nie mam jak wyczyścić bo wszystko się klei :(
Kroitz jeśli chodzi o tlen to kotłownia jest dość duża, w tej chwili jeszcze nie ma drzwi więc jest otwarta na garaż duży dwu stanowiskowy, wentylacja też jest więc myślę, że tego tlenu jest trochę.

Vld
28-03-2012, 12:07
Pello kocioł osiąga temperaturę, w większości jest teraz w nadzorze (sterowanie fuzzy logic) i to chyba dlatego tak się dzieje. Jak było zimno i kocioł pracował więcej niż stał w nadzorze to tego problemu nie było.

jest dokładnie tak jak piszesz, ten kocioł nie jest przystosowany do spalania peletu, nie posiada zapalarki i pracuje w oparciu o tzw podtrzymanie. Dym z tlącego się peletu, powoduje osiadanie sadzy szklistej na wymienniku kotła i w kominie.
Moim zdaniem dużo lepiej wyjdziesz, jak na czas grzania cwu latem przestawisz się na spalanie ekogroszku z węgla kamiennego. Sadza też będzie powstawać, ale już nie szklista i łatwa do usunięcia szczotką.

Jarecki79
28-03-2012, 12:17
Coś mi się widzi, że Pani ma palnik typu Trio z pancerpola..... który ma spalać miały, groszki, pellet.

Można jeszcze spróbować wyłączyć FL (pewnie pluma) i zobaczyć na dwustanie co się będzie robić
Myślę jednak,że najlepiej skorzystac z rady VLD i przejść na ekogroszek bądź miał węglowy w okresie letnim

aniak25
28-03-2012, 16:01
Jarecki79 dokładnie tak, mam kocioł weber heitztechnik z palnikiem trio pancerpol i sterownikiem ecomax 800 plum. Na wyłączanie sterownika nie mam odwagi bo zgubiłabym sie w gąszczu ustawień. Może faktycznie trzeba będzie spróbować palić ekogroszkiem i zobaczyć jaka będzie reakcja. Boję się po prostu, że mi się to tak zaklei, że nic z tym nie zrobię potem, już mi temperatura rośnie do 76stopni a półki są zaklejone, a kocioł miał być super, prawie bezobsługowy a tu ciągle coś się dzieje :( (być może kocioł jest super tylko jeszcze jakieś ustawienia są źle)
Dziękuję za wszystkie porady i chęć pomocy :)
pozdrawiam

Jarecki79
28-03-2012, 17:07
W przypadku palnika Trio on potrafi spalać pellet, ba potrafi to robić bardzo dobrze, ale niestety na wyższych mocach.
Byłem przy jego testach, mam wyniki jego pracy. Mam tez od firmy Pancerpol wyniki jego pracy w pewnym kotle przy opalaniu pelletem.

Trzeba jednak zaznaczyć,że to nie jest strikte palnik pelletowy. To palnik na ekogroszek z dodanym obrotem (do spalania miału) oraz dodanymi rurami powietrza wtórnego (do spalania pellet)

Masz opcję zmieniania paliw w zależności od sytuacji, ale wyjściowym jest wungiel. Radzę teraz przejść na wungiel i musisz się zaprzyjaźnić ze sterownikiem, ja bym ten FL obecnie wyłączył skoro są takie kłopoty.

Kolega VLD ma chyba stera Pluma, fakt,że na tłoku, ale trochę może pomóc

280m
29-03-2012, 11:51
Dziś byłem w obi przecenili pellet lava 9.99zł. za 15kg Jak szukacie tanio to chyba jest okazja, bo wychodzi po 666zł. za tonę.

Jarecki79
29-03-2012, 13:05
Dziś byłem w obi przecenili pellet lava 9.99zł. za 15kg Jak szukacie tanio to chyba jest okazja, bo wychodzi po 666zł. za tonę.

280m czyżbyś kupował pellet do próby współspalania?
Czekam zatem na Twoje wrażenia z testu ;)

280m
29-03-2012, 16:34
akurat byłem w markecie po co innego. Mieszałem z pelletem w lutym paliło się dobrze ale drogo to wychodzi jak dla mnie. Ale ci co palą samym pelletem to teraz powinni kupić na cały sezon przyszły po 660zł. to okazja jest z tego co piszą o cenach tego paliwa.

Kroitz
30-03-2012, 07:37
Dziś byłem w obi przecenili pellet lava 9.99zł. za 15kg Jak szukacie tanio to chyba jest okazja, bo wychodzi po 666zł. za tonę.

Fajnie macie, w Gdyni nie ma przeceny i 15kg jest za 16,99, nic dziwnego ze maja na stanie jeszcze 900 worków.... :)

Wosto
30-03-2012, 19:22
Fajnie macie, w Gdyni nie ma przeceny i 15kg jest za 16,99, nic dziwnego ze maja na stanie jeszcze 900 worków.... :)

Ja byłem w Gdańsku i ... żadnej przeceny. Gdyby była - mieliby już 5 t mniej :)

280m
31-03-2012, 22:19
Z tego wynika że trzeba sprawdzać muszę zaglądać może groszek rzucą na przecenę.

280m
31-03-2012, 22:33
109053

pawelkokosz
10-04-2012, 10:42
A w Szczecicnie nie ma Obi..a najbliżej to Gorzów ale tam nie ma promocji :))

Kroitz
10-04-2012, 11:25
Wosto, może podjechać do Gdyni i im zaproponować jakąś cenę ? Jeżeli w Krakowie tak zeszli z ceną to może w Gdyni też mogą, zrobili by sobie miejsce :)

Wosto
10-04-2012, 17:50
Wątpię by byli zainteresowani - pewnie ceny i miejsce promocji ustalają odgórnie :(
Może doczekamy się, że do nas dotrą ...
Przyznam, że b. chętnie kupiłbym tą Lavę, bo słyszałem dobre opinie a cena naprawdę rewelacyjna ...

280m
12-04-2012, 18:58
W Krakowie chyba mało jest użytkowników na pellet bo dziś byłem w OBI i dale mają na stanie LAVĘ 15kg. po 9.99zł Gdybym palił tym paliwem to za tę cenę kupiłbym na dwa sezony do przodu bo to okazja jest.
Już widzę jaki będzie lament na jesień że drogo jest.

akwedukt76
20-08-2012, 10:59
witam, proszę o opinie nt pelletu firmy - Pelletenergy z Błaszek .

Cena bardzo rozsądna:cool:- posiada certyfikat DinPlus .

moze ktoś z forumowiczów uzywał i się podzieli spostrzezeniami .

Pozdrawiam

ZaradnyGroup
02-10-2012, 16:42
Rzeczywiście z ceną pelletu jest problem, szczególnie kiedy nie chcemy kupować w ilościach hurtowych.

Obecnie kupuję pellet drzewny, sosna, 8mm, 4192 kcal - i jestem bardzo zadowolony.

Tonę kupuję za 570-640 zł + transport co z reguły daję ok. 700 zł

Mogę podać namiary bo sprzedawca jest z Ukrainy i marudzi, że za mało biorę.

zk140t
09-10-2012, 20:50
Jakie są Wasze doświadczenia w wyborze tego paliwa?
Ja postawiłem na Stelmet - Olimp fi 6 mm.

jjaagg
11-10-2012, 18:21
Paliłem Lavą - całkiem pozytywnie.
Barlinka nie testowałem i przy tej cenie raczej nie zamierzam.
Ja nie postawiłem ani na Barlinek ani na Stelmet - wybrałem pellet z tartaku Olczyk - w mojej okolicy to ceniony producent oferujący paliwo za rozsądną cenę.

akapap
07-11-2012, 12:11
Czy ktoś palił peletem z firmy libero (http://www.pelet.eu/)?

Według informacji na stronie widać, że ma tam kory/piasku czy dodatkowych lepiszczy?

Pozdrawiam.

soko22
20-11-2012, 19:39
Postawiłam na pellet ze Stelmetu, dokładnie Lava. i odczucia bardzo pozytywne. ale nie wzbraniam się przed przetestowaniem produktów konkurencyjnych.
Przy Lavie, opakowania ładnie pakowane w worki foliowe, pellet zachowuje świeżość. podczas spalania ładnie pachnie drewnem, mało popiołu i kurzu.

GoodbyeHooray
30-11-2012, 12:28
Dość spora różnica trzeba przyznać... Na pewno mniejsza ilość popiołu i możliwość jego praktycznego spożytkowania to wielki plus.

IWONA PELLETS
02-12-2012, 13:42
Skoro Lava przewyższa wymagania do certyfikatu DIN PLUS to dlaczego go nie ma?

Jak pisze pan Andrzej Stelmet używa wyłącznie trocin IGLASTYCH a to właśnie trocina LIŚCIASTA cechuje się wyższą KALORYCZNOŚCIĄ.

Dlatego też BARLINEK używa 30 % trocin LIŚCIASTYCH a 70% IGLASTYCH w PELLECIE STANDARD.
W PELLECIE F1 POWER używa się jeszcze więcej trociny LIŚCIASTEJ przez co jest jeszcze mocniejszy.


Testowałem na swoich kotłach wszystkie te pellety i LAVY spalało się więcej aby użyskać tą samą moc grzewczą.

WG MNIE RANKING:
1. F1POWER BARLINEK
2. BARLINEK STANDARD ORAZ OLIMP
3. LAVA


Tak więc jak zapłacimy mniej za LAVĘ to więcej go spalimy. Niby 2-3 worki na tonie to mało ale to właśnie daje różnicę w cenie.
Koszt ogrzewania na F1 POWER BĘDZIE TAKI SAM jak na pellecie STANDARD bo mniej go spalimy.


Pozdr.
Janusz

Puławiak
02-12-2012, 13:57
Akurat niestety pelet z igły jest bardziej kaloryczny. Liść ma mniejszą kaloryczność niestety.
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/kalorycznosc-gatunkow-drewna
acha i tu jest rozpatrywana kalorycznosc opału a nie wartosc opałowa drewna to sa dwie sprawy które różnia sie bardzo istotnie.

IWONA PELLETS
03-12-2012, 19:56
Pellet Barlinek ma 5,3 kwh/kg. Ile ma pellet lavy ?

Akurat F1Power ma glownie trocine lisciasta i jest jeszcze bardziej kaloryczny w stosunku do standardowego Barlinka.

Puławiak
03-12-2012, 20:29
Pellet Barlinek ma 5,3 kwh/kg. Ile ma pellet lavy ?

Akurat F1Power ma glownie trocine lisciasta i jest jeszcze bardziej kaloryczny w stosunku do standardowego Barlinka.
Prosze bardzo Lava 5,5 kwh/kg. (Trocina iglasta.)
5,3 kwh/kg ma i F1 i zwykły barlinek. Tak dla ciekawskich dodam że barlinek 8mm to skład 70/30 ale już barlinek 6mm to wyłącznie trocina iglasta. ( 6 to głównie towar eksportowy barlinka do kupienia np we włoszech niemczech itd. Do peletu 8mm można dodać trocinę liściastą bo dość łatwo się prasuje i nie niszczy matryc. Ale już zrobienie 6 mm z trociną liściastą strasznie niszczy matryce i słabo się prasuje dlatego też z trocin mieszanych igła i liść robi się wyłacznie pelet 8 mm.

IWONA PELLETS
03-12-2012, 22:09
Czy Moglbys podac z kad masz te 5,5 ? Nie moglem znalezc.

U nas w firmowych kotlach mniej spala sie pelletu 8mm w stosunku do 6mm.
A najmniej spala sie f1 power. Wielu naszych klientow to potwierdzilo.

Czyli wg ciebie F1 power powinien sie spalac najwiecej i byc najgorszym pellet z tych wszystkich ?
Poniewaz jest lisciasty i 8mm?

Fakty sa inne.

Dlaczego do kominkow lepszy jest brykiet debowy? Bo jest slabszy i wiecej go idzie? Mysle ze jest odrotnie.

Puławiak
04-12-2012, 06:30
Czy Moglbys podac z kad masz te 5,5 ? Nie moglem znalezc.

U nas w firmowych kotlach mniej spala sie pelletu 8mm w stosunku do 6mm.
A najmniej spala sie f1 power. Wielu naszych klientow to potwierdzilo.

Czyli wg ciebie F1 power powinien sie spalac najwiecej i byc najgorszym pellet z tych wszystkich ?
Poniewaz jest lisciasty i 8mm?

Fakty sa inne.

Dlaczego do kominkow lepszy jest brykiet debowy? Bo jest slabszy i wiecej go idzie? Mysle ze jest odrotnie.

Ze strony internetowej (dane barlinka i Lavy) nawet na stronie barlinka jest zdjecie worka F1 z dużym napisem 5,3 kwh/g.
Gdybyś napalił w kominku brykietem iglastym i zamknął dopływ powietrza ( wiele ludzi tak robi) to zapłakał byś się przy czyszczeniu kominka z osadów. W kotłach peletowych wyglada to troche inaczej jest odpowiedni dopływ powietrza i paliwa no i wygaszanie kotła wiec nie ma ryzyka smołowania.
U wielu moich klientów Lavy spalało się mniej ale palą peletem liściastym bo taki mogą sobie u mnie zakupić po w miarę korzystnej cenie i dlatego liściasty ma być lepszy ???

serekk
14-12-2012, 18:40
a ma ktos z Was moze doswiadczenie z pelletem ze slomy? bo podobno duzo tanszy, ale z kalorycznoscia moze byc licho :(

Puławiak
14-12-2012, 19:27
a ma ktos z Was moze doswiadczenie z pelletem ze slomy? bo podobno duzo tanszy, ale z kalorycznoscia moze byc licho :(

Ja miałem słaba kalorycznosc duzo popiołu, mozliwe spieki.

GoodbyeHooray
17-12-2012, 13:38
Ja osobiście nie spotkałem się z pelletami ze słomy, ale zastanawiące jest to ich działanie. W sumie faktycznie mogą pojawić się jakieś problemy tego typu, chociaż prawda jest taka, że pewien co do tego nie jestem. Ogólnie moja myśl, to oppowiadanie się raczej za bardziej sprawdzonymi i częściej wykorzystywanymi materiałami do produkcji pelletów.

Pawoterm
18-12-2012, 17:27
Pellet ze słomy W porównaniu z pelletem drewnianym znanych firm B.. czy S… jest tani. Używam go już drugi sezon w kotle Kostrzewy PFL2 25KW dom 200 m/2 ocieplony, zużycie w listopadzie wahało się w granicach 25-30kg/24h. Paliłem też pelletem z Barlinka różnic jakie zaobserwowałem to :
1. Cena 900-950 pln., a 600-650 pln.( ciężko kupić w workach prawie ceła produkcja idzie na potrzeby energetyki).
2. Popiół mało, słoma- jedna do półtorej węglarki na tydzień
3. Spieki brak słoma dosyć. Niska temperatura topnienia popiołu około 920 oC
4. Zużycie podobne choć ze słomy więcej.
Zrobiłem kalkulację i palę pelletem słomiano sianowym. Jest taniej, ale cos za coś.
Z uwagi na spieki uważam że pellet ze słomy w zupełności nie nadaje się do spalania w palnikach wrzutowych i rynnowych gdzie popiół jest usuwany poprzez nadmuch. Mój kocioł to podajnik ślimakowy i retorta, która bardzo dobrze radzi sobie z usunięciem spieków i popiołu.

serekk
18-12-2012, 20:09
i to jest ODPOWIEDZ! :D Dzieki!

maziko
27-12-2012, 12:40
Witam

Wrocław - pellet Lava 870zl/65worków

Przy okazji pytanie, gdzie we Wrocławiu można kupić pellet liściasty i za ile. Szukam i nie mogę znaleźć. Na razie palimy Lavą i było super bo palił się pięknie, fakt, że palimy dopiero drugi sezon, a latem był piec wyłączony bo jeszcze nie mieszkamy. Teraz jednak już będziemy palić cały rok na potrzeby cwu i teraz jak zrobiło się ciepło piec zaczął się smołować (wewnątrz jest cały błyszczący i jakby mokry od tej czarnej mazi). Nie wiem co z tym robić a serwisanci od pieca zasugerowali żeby dać liściasty pellet.

pozdrawiam

troche dostawców peletu można znaleźć tutaj cdc24.plj (http://cdc24.pl)

serekk
05-01-2013, 21:08
Dzięki za odpowiedź Panowie! Teraz przechodzę do fazy liczenia funduszy, bo tego pelletu ze słomy to się chyba trochę boję, a też na razie nie mam jakiejś największej wiedzy o kotłach.

seweryn22
06-01-2013, 15:01
jeżeli chodzi o fundusze to zapytaj się w swojej gminie o dotacje na zakup pieca na pellet jest to odnawialne źródło energii także było by lżej.

GoodbyeHooray
09-01-2013, 16:29
A czy jest taka możliwość, zakładając hipotetycznie, że będę już stosował pellety jakiś czas, ale dopiero później zwrócę się o dotację na nie? Czy już wtedy sprawa jest stracona?

wodek
12-01-2013, 11:58
ja jestem zdecydowanie zwolennikiem pelletów marki Stelmet, sam używam olimpu i ekonomicznie zdecydowanie sie opłaca.

serekk
23-01-2013, 23:36
Jaka jest różnica w kaloryczności tych pelletów?

wandrz
29-01-2013, 16:59
Zdecydowanie polecam pellet Olimp - jest naprawdę wydajny, opłaca się tym, którzy mają duże domy.

stim02
29-01-2013, 22:43
a jakie są ceny tych peletów za tone ?

Berezool
05-02-2013, 19:49
Ja zakupiłme za 900 pln za tone

Ja zakupiłem Pellet Lava Premium i co się okazała w worku 15 kg 8 mm jest wymieszany pellet 6 i 8 mm zero reakcji od producenta dlaczego tak jest a dystrubutor powiedział że to normalne.
Kroja kase za 8 a masz mix pół na pół

mazi07
05-02-2013, 21:33
jak z tym dofinansowaniem na ekologiczne ogrzewanie??

mazi07
05-02-2013, 21:42
dowiedziałem się że największy gracze na rynku pelletu to STELMET i BARLINEK. Pellet żeby był dobry musi być suchy. Jeśli jest mokry to zmniejsza się jego kaloryczność co znaczy że będzie gorzej się spalał. Najlepiej jak będzie dostarczany w hermetycznych workach.

Pello
07-02-2013, 17:42
dowiedziałem się że największy gracze na rynku pelletu to STELMET i BARLINEK. Pellet żeby był dobry musi być suchy. Jeśli jest mokry to zmniejsza się jego kaloryczność co znaczy że będzie gorzej się spalał. Najlepiej jak będzie dostarczany w hermetycznych workach.

Pellet jest suchy. Jak jest mokry to już nie jest pellet - to wilgotna trocina. Na ogół jest dostarczany w foliowych workach. Ale czasem też w dużych big-bagach z tworzyw, w cysternach, czasem luzem na wywrotce, a czasem statkiem w ładowni. I to wszystko też jest suche.
Żeby pelet był dobry to nie może mieć zanieczyszczeń i powinien być zdobrze robiony, tak aby się nie kruszył za bardzo.

Pzdr.

Pawel78
08-02-2013, 19:12
Nie za bardzo rozumiem jak pellet z drewna o niższej kaloryczności może być bardziej kaloryczne niż pellet z drewna o wyższej kaloryczności? Nie trzeba być specjalista by stwierdzić że jest coś nie tak z tą teorią. Druga sprawa to hermetyczne opakowanie pelletu. Jeśli pellet byłby pakowany w hermetyczne worki to jak po leżakowaniu na podwórku ze 2 dni na słońcu wyglądał by pellet?

Pawel78
10-02-2013, 07:44
Worek z pelletem nie może być szczelny! Po kilku dniach leżakowania na słońcu wilgoć z pelletu pojawiła by się na wewnętrznej stronie folii. Później wiadomo co by się stało z pelletem.

Bukov
13-02-2013, 22:06
Witam,
Mam pytanie, jaki dokładnie certyfikat posiada pelet Lava?
I jaka jest jego kaloryczność oraz jaka jest kaloryczność peletu Olimp?

serekk
14-02-2013, 13:25
LAVA i OLIMP chyba potaniały! :D

seweryn22
15-02-2013, 16:58
moim zdaniem w pellety ze słomy nie ma co się bawić mają słaba kaloryczność a co za tym idzie szybko się spalają.

mazi07
16-02-2013, 18:34
pewnie pellet ze słomy jest tańszy niż pellet np z stelmetu. I ludzie patrzą na takie coś ale nie patrzą na końcowy rachunek który pokaże że co na początku jest tańsze w końcowym rozrachunku nie jest tanie.

mazi07
16-02-2013, 18:41
tylko najlepiej mieć taki w workach bo najłatwiej go przechowywać.

serekk
23-02-2013, 20:56
A jaka jest kalorycznosc Lavy? Dzieki!

zk140t
26-02-2013, 21:23
Skusiłem się ceną (700,00 zł / tonę).

Kupiłem na próbę 500 kg i już nigdy więcej nie kupię tego wyrobu podobnego do pelletu.
Na oko wygląda ładnie. Ale...

To co kupiłem ma mizerną wartość kaloryczną i do tego ilość popiołu 10 x większą od pelletu markowych producentów.
Żeby rozgrzać kocioł do temperatury 65 stopni C, podajnik musi podawać paliwo bez przerwy, produkując równocześnie potężne ilości popiołu.
Próby z alternatywnymi producentami zawróciły mnie na powrót do znanych i pewnych producentów.
To tyle w temacie jakości pelletu.

Vld
26-02-2013, 21:35
śmierdzi mi twój post
tak jakoś podjeżdża reklamą
jak za słabo się sprzedaje, to opuście cenę, a nie wypisujcie farmazonów
ja testowałem waszą lawę i o 0,5 MJ/kg był słabszy od lokalnego po 630zl/t

GoodbyeHooray
28-02-2013, 19:33
Dokładnie, ja zawsze to powtarzam, że ludzie chcąc oszczędzać na materiałach, kupują jakieś pozornie tańsze zamienniki a potem pojawiają się narzekania... To się odbija później również na ogólnej opinii dotyczącej danego opału. Trzeba na to uważać.

Bukov
05-03-2013, 11:21
[QUOTE=Andrzej Wysocki;5835060]Obydwa nasze produkty posiadają certyfikaty jakości DIN 51731 nr. 5H128 oraz DIN Plus nr. 7A091
Kaloryczność pelletu Olimp to ok. 20MJ/kg


Witam,
Dziękuję za informację.
Jednak jest tutaj pewna rozbieżność. Na opakowaniach peletu Lava jest podany certyfikat DIN 51731 nr. 5H128. Oznacza to że produkt tak oznaczony spełnia tą normę a nie o kategorię wyższą którą Pan przypisuje do peletu Lava. Dodatkowo certyfikat DIN 51731 nr. 5H128 jest certyfikatem nieważnym- obowiązywał do końca 2012 roku. Tą informację może każdy sprawdzić na stronie DIN Centrco. I owszem na tej stronie jest certyfikat, lecz tylko DIN PLUS,
adres strony: www.dincertco.de.
Chcąc skorzystać z danego produktu chciałbym otrzymywać rzetelne informacje a nie hasła reklamowe.
Pozdrawiam,

anka124
11-03-2013, 20:54
bez dwóch zdań pellet który oferuje ekoplex sp z o.o duzo lepszy niz Barlinek czy Stelmet, przy tym tańszy, super mila obsluga, nigdy nie bylo problemu z dostawa, no a najwazniejsze ze super sie spala, podobno wprowadzili teraz jakas nowosc do swojej oferty pellet champion - znajomy jest zachwycony dlatego tez zamierzam sprobowac

apieczyk
11-03-2013, 22:02
Średnia cena dla klientów indywidualnych to:
Pellet LAVA – 839 zł. brutto/tona
Pellet OLIMP - 869 zł. brutto/tona

Pozdrawiam!

Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

A propos, właśnie na początku lutego musiałem posilić się awaryjnie paroma workami pelletu Lava Premium 6mm z OBI - nie dość że był zmielony niemiłosiernie to ta cena - dokładnie chyba 16,99zł/15kg - wychodzi ok. 1133zł/tonę. Nieźle tną klientów....

apieczyk
11-03-2013, 22:22
Fachowo ludzie prawicie o certyfikatach itd., tylko mnie z perspektywy zwykłego użytkownika nie interesuje odsyłanie do niemieckojęzycznych stron, a chciałbym się dowiedzieć, jakie parametry pelletu one normują. Kaloryczność kalorycznością, ale różnica 1MJ z informacji na opakowaniu przy zanieczyszczeniu piaskiem to chyba pikuś, jak energia z paliwa idzie na wytop szkliwa. W tym roku trafiłem właśnie na taki paskudny materiał od lokalnego dostawcy, gdzie jeszcze sprawdziłem, że na opakowaniu 20kg potrafili przyciąć 2kg. Ciekawi mnie, czy jest to jakoś konkretnie normowane w Polsce. Bo tacy magicy nie powinni nazywać pelletem to co sprzedają.

Kroitz
11-03-2013, 22:34
bez dwóch zdań pellet który oferuje ekoplex sp z o.o duzo lepszy niz Barlinek czy Stelmet, przy tym tańszy, super mila obsluga, nigdy nie bylo problemu z dostawa, no a najwazniejsze ze super sie spala, podobno wprowadzili teraz jakas nowosc do swojej oferty pellet champion - znajomy jest zachwycony dlatego tez zamierzam sprobowac


Eeech, kolejny tekst reklamowy, byście postarali się lepiej...
A prawda jest taka że nigdy nie wiadomo na jaki pelet trafi się w workach Ekoplexu.... moi klienci strasznie narzekają, raz pelet jest dobry a raz... straszna słabizna.
Do Stelmetu lub Barlinka jeszcze daleka droga :)

Bukov
13-03-2013, 09:34
Fachowo ludzie prawicie o certyfikatach itd., tylko mnie z perspektywy zwykłego użytkownika nie interesuje odsyłanie do niemieckojęzycznych stron, a chciałbym się dowiedzieć, jakie parametry pelletu one normują. Kaloryczność kalorycznością, ale różnica 1MJ z informacji na opakowaniu przy zanieczyszczeniu piaskiem to chyba pikuś, jak energia z paliwa idzie na wytop szkliwa. W tym roku trafiłem właśnie na taki paskudny materiał od lokalnego dostawcy, gdzie jeszcze sprawdziłem, że na opakowaniu 20kg potrafili przyciąć 2kg. Ciekawi mnie, czy jest to jakoś konkretnie normowane w Polsce. Bo tacy magicy nie powinni nazywać pelletem to co sprzedają.

Poniżej podaję Panu kilka parametrów które są wymagane w normie Din Plus:
Długość (mm) 3,15 ≤ L ≤ 40 )-ilość granulek dłuższych niż 45 mm może wynieść 1%.
Zawartość wody (%) ≤ 10,0%
Zawartość popiołu (550 ° C)% ≤ 0,7%
Wartość opałowa MJ / kg kWh / kg
16,5 MJ / kg do 19 MJ / kg
4,6 kWh / kg do 5,3 kWh / kg
Gęstość nasypowa kg / m³ ≤ 600 kg / m³
Zawartość azotu ≤ 0,3%
Zawartość siarki ≤ 0,03%
Zawartość chloru ≤ 0,02%
To są tylko niektóre parametry.

Patrząc na podane wymogi oraz na to co podają niektórzy forumowicze, widać że są rzucane w nich hasła reklamowe a nie merytoryczne dane.
Poniższy wpis jest tego najlepszym przykładem cytat "Prosze bardzo Lava 5,5 kwh/kg"


Prosze bardzo Lava 5,5 kwh/kg. (Trocina iglasta.)
5,3 kwh/kg ma i F1 i zwykły barlinek. Tak dla ciekawskich dodam że barlinek 8mm to skład 70/30 ale już barlinek 6mm to wyłącznie trocina iglasta. ( 6 to głównie towar eksportowy barlinka do kupienia np we włoszech niemczech itd. Do peletu 8mm można dodać trocinę liściastą bo dość łatwo się prasuje i nie niszczy matryc. Ale już zrobienie 6 mm z trociną liściastą strasznie niszczy matryce i słabo się prasuje dlatego też z trocin mieszanych igła i liść robi się wyłacznie pelet 8 mm.

Pan Puławiak podaje że pelet Lava ma wartość opałową na poziomie 5,5 kwh/kg.
W innym wpisie Pan Andrzej Wysocki podaje , że "Kaloryczność pelletu LAVA to ok. 19,00MJ/kg".
Przeliczając: 19,00MJ/kg= 5,3kwh/kg
Tak więc mamy tutaj już pewną sprzeczność, gdyż 19 MJ to nie jest 5,5 kwh. Kolejny tekst reklamowy.

Paradoksalnie jesli wymóg certfikacji Din Plus to max. 19 MJ/kg=5,3kwh/g, to jeśli producent podaje wyższe parametry np. cytat."Kaloryczność pelletu Olimp to ok. 20MJ/kg", to przewyższa normę czy jej nie spełnia. Maksymalne widelki kaloryczności może miały jakieś uzasadnienie, np. wykluczenie chemicznych dodatków które tą kalorycznośc mogą podwyższyć.
Co o tym sądzicie?

Vld
13-03-2013, 10:20
notowania certyfikatów i popyt ze strony energetyki im się obniżył, więc robią co mogą ...

Kroitz
13-03-2013, 12:12
Może ceny spadną ?:)

miwalcz
27-03-2013, 13:50
Zamawiałem pelet z różnych źródeł (barlinek, stelmet, ekoplex) i najlepiej wypada ten z ekoplexu, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Dostawa też zawsze terminowa, więc nie mogę narzekać. Pozdrawiam!

Kroitz
27-03-2013, 15:35
Zapytaj w wojewódzkim NFOSiW , ruszyły programy nieskiej emisjii...

Wosto
31-03-2013, 18:06
A propos, właśnie na początku lutego musiałem posilić się awaryjnie paroma workami pelletu Lava Premium 6mm z OBI - nie dość że był zmielony niemiłosiernie to ta cena - dokładnie chyba 16,99zł/15kg - wychodzi ok. 1133zł/tonę. Nieźle tną klientów....
Witam.
Zima nam się przedłuża, więc również musiałem dokupić nieco peletu i też postanowiłem spróbować LAVY z OBI.
Niby się spala, ale piec w środku czarny a w palniku zamiast popiołu pozostają zwęglone drobne "ziarna" pelet (przypominające ziarna owsa, gdy paliłem tym 2 lata temu). Regulacja powietrza nie pomaga.
Chciałem spróbować LAVY i spróbowałem, ale wynikiem jestem zawiedziony, bo używany do tej pory inny pelet spalał się dużo lepiej.
Pozdrawiam.

agnes55
17-04-2013, 10:25
Czy ktoś palił peletem z firmy libero (http://www.pelet.eu/)?

Według informacji na stronie widać, że ma tam kory/piasku czy dodatkowych lepiszczy?

Pozdrawiam.

do akapap:
czy uzyskałeś informacje o libero ,byłbym wdzieczny za odpowiedz.

władzio
18-06-2013, 20:56
tez nie moge narzekac, kupuje w ekoplex juz 3 rok, a i stelmet i barlinek juz probowalem - podobna jakosc, tylko drozej wiec na razie nie zmieniam dostawcy

Puławiak
18-06-2013, 21:11
super normalnie na info ogrzewanie też się pojawiły wpisy i też pewnie władzio bo praktycznie w tyms samym czasie - jakaś ofensywa ekoplexu. A jaki kocioł władziu użytkujesz ???

władzio
05-07-2013, 20:53
super normalnie na info ogrzewanie też się pojawiły wpisy i też pewnie władzio bo praktycznie w tyms samym czasie - jakaś ofensywa ekoplexu. A jaki kocioł władziu użytkujesz ???

troche nie rozumiem, człowiek pisze ze korzysta z Ekoplex i od razu jakies posadzanie o reklame. ludzie a moze to Wy spamy tu zamieszczacie. sam kiedys szukalem i wiem jak latwo trafic na oszustow i placic za g... pellet ktory ma ekoplex zawsze dobrze sie spalal wiec mam nadzieje ze komus to pomoze i trafi na naprawde dobry towar. a ciekaw jestem - jesli nie jestes puławiak z jakiejs konkurencji tej firmy to kto tak sprawdza po forach ze jakies podobne wpisy sie pojawily, haahah niezle, a moze to znak ze ekoplex ma rzeczywiscie dobrej jakosci pellet i ludzie o tym zaczeli pisac??!!

Puławiak
05-07-2013, 21:16
Tak i zawsze forumowicze z duża ilością wpisów 1-2 . A ja korzystam akurat też z innego forum i niestety taki spam widać jak na dłoni.

mazi07
09-02-2014, 16:36
a jak myślicie czy jak pellet stanie się popularniejszy w naszym kraju to ceny spadną czy raczej nie??

seweryn22
09-03-2014, 15:58
a nie lepiej samemu sprawdzić i kupić po worku lub dwa pelletu ? wtedy wyjdzie który i od jakiego producenta jest najlepszy i będziemy mieli jasną sytuację.

RST
15-05-2014, 07:54
a jak myślicie czy jak pellet stanie się popularniejszy w naszym kraju to ceny spadną czy raczej nie??
Hmmm
porównując jak to wyglądało z ekogroszkiem to raczej nie spadną.
Zresztą już teraz widać, że od kilku lat cena gwałtownie rośnie.
A to skutecznie blokuje przejęcie na pellet.

ktototaki
15-05-2014, 20:04
Witam,
ja za LAVE do swojego piecyka płacę 14,5zł - worek 15kg i jestem zadowolony, w koszyku nie powstają spieki, wcześniej miałem jakiś pellet na próbę z bielskiej castoramy 8mm i 6mm oba palily sie słabo i miałem spieki, różnica może wynikać też z przechowywania, jak jadę po LAVE to trzymają ją w zadaszonym magazynie, w casto pellet leży niby zadaszony ale przed sklepem.

Wlodzimierz Wloch
16-12-2014, 10:30
:spam:

karolek33
10-01-2015, 14:33
ważne są wartości opałowe paliwa a cena zapewne jest dopasowana do jakości produktu ja akurat kupuje najbardziej kaloryczny opał

IWONA PELLETS
28-02-2015, 17:23
Witam,

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi produktami - KOMINKI HYBRYDOWE NA PELLET i DREWNO !

Z powodzeniem zastępują standardowe kotły - szczególnie w małych domach, w których nie ma miejsca na oddzielne pomieszczenie - kotłownię.

Kominki mają zbiornik pelletu wystarczający na ok. 3 dni oraz można w nich spalać również drewno.

Są w pełni automatyczne, a drzwi od kominka wystarczy otworzyć 1 raz w miesiącu.

Sprawność 90% - moc 10 lub 13 kW.
306781


http://youtu.be/vbT2xC6oWtU

Zapraszamy do komentarzy !

Pozdrawiamy
www.iwonapellets.pl

dz1q
02-03-2015, 17:09
Witam

Szukam informacji lub opinii na temat tego który pellet pozostawia po spaleniu mniej smoły, sadzy i zanieczyszczeń w piecu lub popiele - ten zrobiony z trocin iglastych czy liściastych ? (pomijając marki producentów lub kaloryczność itp)
( Do tej pory znalazłem dwie pozytywne opinie w sieci z przewagą dla drzew liściastych z racji mniejszej zawartości żywic )

Puławiak
02-03-2015, 17:41
Popiołu jest więcej z trocin - liściastych co do smołowania - żaden nie powinien jeśli palnik kotła jest dobrze wyregulowany. Pelet iglasty będzie bardziej kaloryczny.

Dominico2000
09-04-2015, 07:18
:spam:

AdrianEH
14-04-2015, 20:37
Najczęściej smolą chemiczne "lepiszcza"

dz1q
02-08-2015, 00:31
[QUOTE=Puławiak;6794219 Pelet iglasty będzie bardziej kaloryczny.[/QUOTE]

czy możesz podać źródło i przykłady ?

Puławiak
02-08-2015, 11:39
Z prostej przyczyny weź pod uwagę kaloryczność drewna a nie wartość opałową - kaloryczność drewna iglastego będzie wyższa a wartość opałowa niższa przy drewnie liściastym będzie odwrotnie. Dlatego że gęstość drewna liściastego (dąb, buk, grab) jest dużo wyższa. Weź pod uwagę objętość 1 kg drewna dębowego i drewna sosnowego. Przy pellecie gestość drewna nie będzie miała już wielkiego znaczenia wiec wartość opałowa pelletu iglastego będzie wyższa. a liściastego niższa.

o akurat tu masz to zagadnienie ładnie opisane
http://agroenergetyka.pl/?a=article&id=146

dz1q
24-08-2015, 13:21
Z prostej przyczyny weź pod uwagę kaloryczność drewna a nie wartość opałową - kaloryczność drewna iglastego będzie wyższa a wartość opałowa niższa przy drewnie liściastym będzie odwrotnie. Dlatego że gęstość drewna liściastego (dąb, buk, grab) jest dużo wyższa. Weź pod uwagę objętość 1 kg drewna dębowego i drewna sosnowego. Przy pellecie gestość drewna nie będzie miała już wielkiego znaczenia wiec wartość opałowa pelletu iglastego będzie wyższa. a liściastego niższa.

o akurat tu masz to zagadnienie ładnie opisane
http://agroenergetyka.pl/?a=article&id=146

pytam się o smołowanie gdyż mam problem i pytanie co jest powodem smolenia w popielniku ? Czy inni użytkownicy kotła pellet też się na to skarżą - czy jest to związane z roszeniem kotła ??
Mamy już problemy z wyciąganiem szuflady gdyż jest zaklejona smołą !

Puławiak
24-08-2015, 18:05
różnie to może być napisz cos wiecej jaki kociol itd jakie parametry pracy jaka instalacja ?

dz1q
25-08-2015, 20:53
różnie to może być napisz cos wiecej jaki kociol itd jakie parametry pracy jaka instalacja ?

kocioł fuwi 9kw (http://www.fuwi.pl/kotly-na-pellet) sterownik estyma + schemat (http://www.estyma.pl/?portfolio=regulator-pracy-kotla-estyma-control-m-rs) /(na PID)

ustawienia- temp min. powrotu na 45 st. ,min. temp pracy pomp 57st , min. temp pieca 59 st. - kompletny zestaw czujników temp. i mieszacz 4-d. automatyczne sterowany przez kocioł w trybie pogodowym.

pellet zawsze barlinek (8mm, 6mm) teraz F1power

instalacja - cwu (pompa ciepła) + 3 grzejniki + podłogówka sterowana termostatami pok.

producent podaje trzy powody smolenia: 1) niedopalone pellety przelatują do popielnika 2) zbyt niska temp powrotu (kondensacja) 3) zbyt niska temp pieca (kondensacja)

Puławiak
27-08-2015, 14:30
smoli tylko w popielniku czy reszta kotła też jest zaklejona ?

dz1q
27-08-2015, 17:22
smoli tylko w popielniku czy reszta kotła też jest zaklejona ?

Smoli tylko w popielniku - reszta kotła jest czysta (ruszt, komora spalania, kierownice spalin itd)

Zdjęcia szuflady popielnika - po pierwszym testowym wczorajszym rozpaleniu w tym sezonie - widać żażące się pellety oraz nawet świeże nie spalone, może przelatują przez ruszt lub dmuchawa je wydmuchuje co powoduje okpcenie ?

Puławiak
27-08-2015, 17:58
no to już masz odpowiedz

seweryn22
03-09-2015, 16:54
wygląda na to że trzeba palic pelletem suchym i wysokokalorycznym

morek
07-09-2015, 08:19
Wyłącznie suchy pellet jest w pełni wartościowy. Dlatego ważny jest sposób przechowywania pelletu.

Janusz 07
29-09-2015, 09:01
Pozwolę sobie kolego skorygować twoją wypowiedź .


A teraz o ekonomii .

1. Mając sprawdzonego dostawcę z posiadanymi certyfikatami , nie wstydzącego się zapakować swój produkt w worki z logiem i sztuką pakowania - mamy gwarancję kaloryczności na poziomie 18 500 KJ +- 2% . :no::p

2. Sprawdź dostawcę - jeśli jest to duży tartak to koruje drewno - jeśli tego nie robi , lub zaopatruje się w przygodne zakupy w trocine w małych tartakach - problem z popiołem będzie zawsze .
3. Są dziś dostawcy , którzy posiadają po dwa certyfikaty , comiesięczne wyniki badań prezentują na swej stronie internetowej .
TUTAJ CIEKAWOSTKA .
Ważne jest parametr - kaloryczność Qr - nie ciepło spalania . Takie myki cwaniacy stosują .
4. Szanujący się producent używa worków z własnymi nadrukami . Nadruki zawierają wile danych , parametry peletu najistotniejsze , posiadane certyfikaty , gdzie , kiedy pelet został wyprodukowany ( często jest to import kiepskiej jakości peletu ) ,jaka posiada wagę i tolerancje naważenia .

Jesli tych rzeczy nie ma - to możliwość wniesienia reklamacji nie istnieje .

prussek
02-11-2015, 16:44
tak sobie mysle przeczytawszy ten tmat....

od jakichś 4 lat pale pelletem/owsem

i wyglada na to, ze 90% wypowiadajacych sie w tym( i chyba w innych tez) tematach to ludzie zwiazani finansowo z przedmiotem dyskusji - w tym wypadku producenci/dystrybutorzy pelletu oraz kotłów na pellet(przewinol sie tez ktos czerpiacy korzysci z montowania pomp ciepla :D )

pierdolicie glupoty o pelletach zgodnych z DIN, z certyfkatami kodem kreskowym i moze jeszcze pozdrowieniami od wojka Adolfa ?

prawda jest taka, ze od lat pale BYLE JAKIM pelletem, najtanszym co sie da znalezc, oprocz tego, ktory sam producent okresla jako "zamiatany z podlogi" na ZADNYM worku nie ma ani grafiki ani jakiegokolwiek napisu i wszystko bangla

nie wiem, jak jest z kalorycznoscia, ale bralem tez certyfikowane i nie zauwazylem zmian w wydajnosci paliwa/pieca

co do reszty - pieprzenie glupot

spiek robi sie niemal taki sam przy kazdym pellecie, sadza - a co to takiego ? 72 stopnie na kotle i jak kominiarz zobaczyl temat po 3 latach palenia to powiedzial, ze jesli dalej bedzie tak palone, to on za 100lat nie ma tu nic do roboty

i wali mnie z jakiego surowca jest pellet, bardziej mnie interesuje mnie jakosc wypijanego piwa...

ile placilem - za te bez logo itp 600-800zl/tona

a generalnie od roku pale niemal samym owsem(domieszka pelletu do 5%) i poza spora iloscia popiolu(glownie niedopalone nasiona owsa - nawoz) jest bajka :) raz dziennie schodze do pieca na 5 minut i dodatkowo raz na tydzien 5 minut na przeczyszczenie zmijki

piec to KOSTRZEWA platinium 100 czy jakos tak... kryptoreklama toto nie jest, bo juz na poczatku byly jakies problemy(juz niepamietam co) do tego kiepsko zdejmuje sie obudowe od palnika, a fotokomorke raz na dwa tygodnie trzeba przeczyscic

ogolnie palnik moglby byc nieco bardziej dopracowany, no ale producent powinien otworzyc najpierw oczy, a nie zatrudniac rodzine i znajomych w dziale projektowym
jak im powiedzialem, ze sam wysterowalem palnik na ponad 95% owsa to stwierdzili, ze to... niemozliwe :)

tyle na temat pelletu, dalej szukajcie tego w rozowych workach z kwiatkami i placcie po 1000-1200 za tone, powodzenia !

poltowski2000
02-11-2015, 19:26
to kolega pojechał , a z ciekawości to ile ton kolega @prusek spala w sezonie ?

panfotograf
02-11-2015, 19:31
Ja też nie zauważyłem jakiejś magicznej różnicy pomiędzy tym za 850 a tym za 640 zł za tonę. Nawet jak w tym tańszym zrobi się od czasu do czasu mały spiek to go wyciągam szczotką do popielnika i cześć.

Zdun Darek B
12-04-2016, 21:13
Zakładając wagę 1mp drewna 500kg to 1 tona drewna kosztuje 400 zł w porównaniu z 1 toną pelletu za 600-700 .
Jeśli zaś tona pelletu kosztuje 1000 - 1200 zł to kalkulacja ekonomiczna ogrzewania pelletem jest na poziomie cen gazu.

amir
21-04-2016, 09:17
Szanowni Państwo

Zakładam obecnie uprawę roślin energetycznych w okolicy trójmiasta (pod Elblągiem) i chcę się zorientować czy byli by Państwo zainteresowani peletem o kaloryczności w okolicach 18MJ/KG w cenie około 650pln/tonę z dostawą do domu (pakowany w worki) w trójmieście i okolicach?

ZUG
29-09-2016, 20:28
Pellet z racji coraz większej popularności robi się coraz tańszy.
Konkurencyjność robi swoje.
Na dzień dzisiejszy PLUS A1 600zł za tonę.

Także Zdun masz rację przy takich wycenach ale już nie aktualne ponieważ ceny zaczynają robić się bardziej ekonomicznie uzasadnione.

Mobe
30-09-2016, 10:15
a gdzie można kupić pellet za 600 zł/t?

autorus
30-09-2016, 10:49
na alledrogo jest jakiś za 650z a najtańszy za 539zł/tona.

bogus1
06-11-2016, 19:45
Smoli tylko w popielniku - reszta kotła jest czysta (ruszt, komora spalania, kierownice spalin itd)

Zdjęcia szuflady popielnika - po pierwszym testowym wczorajszym rozpaleniu w tym sezonie - widać żażące się pellety oraz nawet świeże nie spalone, może przelatują przez ruszt lub dmuchawa je wydmuchuje co powoduje okpcenie ?

Jestem użytkownikiem pieca na pellet niecały rok i o to co zaobserwowałem. Przy przestojach (kilka dni) piec poci się,a po odpaleniu powstaje sadza. Gdy nie używałem pieca to zostawiałem drzwiczki otwarte i problem znikł. W instrukcji producent napisał też że w przypadku pocenia pieca należy utrzymywać 70C przez 3h i powinno tez osuszyc piec- nie stosowałem tego. otwarte drzwiczki doskonale zdaja egzamin. Pozdrawiam

Barliniak
07-11-2016, 05:41
Trochę ogólnikowo napisałeś i jeśli osoba nie mająca pieca na pelet przeczyta taką wypowiedz pomyśli że z takimi piecami jest coś nie tak . Jak można drzwiczki otwierać w piecu ? No chyba że jest to piec na wszystko .Jaką temperaturę masz zadaną na piecu ? Czy jest zawór 4 drożny i włączona ochrona pieca na sterowniku? Jaki piec ( moc) na ile metrów? Bez tych odpowiedzi ludzie różne filmy będą układać często krzywdzące dla peletu. Pozdrawiam.

Truskawkowy
14-11-2016, 11:58
Ostatnio zakupiłem 20 worków pelletu z Ukrainy (kupowane od Ukraińca) po cenie 11,- zł worek 15 kg i u mnie się nie sprawdza (Tekla Draco 12 kW, bardzo żywiczny i robią się złogi w palniku) a u znajomego (kocioł SAS) pali się pięknie i twierdzi, że bardzo kaloryczny - więc z tą jakością jest różnie.
Jedno co zauważyłem, to że mój kocioł lepiej reaguje na jasny pellet. Im ciemniejszy tym gorzej.
Najtańszy pellet kupowałem po 600,- zł/tona jak dotąd, a najdroższy 1000,- zł/tona i moje spostrzeżenia są takie, że ten najdroższy nie jest wart różnicy 400,- zł na tonie.