PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła vs. kolektory słoneczne



KRYŚKA
12-02-2011, 11:55
Witam zastanawiam się nad sposobem ogrzewania wody w bojlerze pod uwagę biorę pompe ciepła z powietrza i kolektory słoneczne. Które z tych rozwiązań jest najlepsze.

rydzadam
12-02-2011, 12:13
Każdy co innego pewnie powie, ale moim zdaniem, nie wdając się w szczegóły, kompaktowa pompa ciepła powietrzna do C.W.U. jest lepszym rozwiązaniem. Solary - tak - jeśli chcesz, żeby dach "nowocześnie" wyglądał lub kiedy gmina dofinansowuje taką inwestycję w min. 50%.

hydraulik_
12-02-2011, 14:41
Pompa działa w temperaturach powyżej zera.Oczywiście nie jest o jakaś granica techniczne ale ekonomiczna.
Solary dają tanią ciepłą wodę Ale niezbyt często.Pompa daje trochę droższą ale również wtedy gdy kolektory nie działają.
Istotne jest jeszcze czym grzejesz wodę obecnie .Jeżeli gazem ziemnym to nic nie rób.

sSiwy12
10-02-2013, 14:43
Archeolog - toć to minęły dwa lata od tamtych wpisów. Ale chęć pozyskania inwestorów, jest większa niż potrzeba myślenia (logicznego).

hydraulik_
10-02-2013, 14:49
Pompa jest tańsza i działa niezależnie od warunków pogodowych

HenoK
10-02-2013, 15:47
Ale przecież trzeba się zareklamować :).

yoanka24
13-07-2014, 21:24
A ja chetnie ponowie to pytanie. Jest gaz ziemny ale zastanawiamy sie nad dodatkowym ogrzewaniem CWU - pompa czy kolektory? Przez jaka czesc roku dzialaja kolektory (srednio) a przez jaka pompa?

elrow23
16-09-2014, 16:21
przy gruntowej i w sumie powietrznej też pompie ciepła masz gwarancję, żę będzie Ci ona działała 365 a jak potrzeba to i 366 dni w roku. co do solarów tutaj już takiej pewności nie ma, ale raczej wątpiliwe jest, żeby nam tak bardzo słońce zabrali. chyba, że ktoś tam na wschodzi uruchomi czerwony guzik i pył nam słońce zabierze ;) z tej dwójki stawiałbym na pompę

yaiba83
17-09-2014, 13:52
przy gruntowej i w sumie powietrznej też pompie ciepła masz gwarancję, żę będzie Ci ona działała 365 a jak potrzeba to i 366 dni w roku. co do solarów tutaj już takiej pewności nie ma, ale raczej wątpiliwe jest, żeby nam tak bardzo słońce zabrali. chyba, że ktoś tam na wschodzi uruchomi czerwony guzik i pył nam słońce zabierze ;) z tej dwójki stawiałbym na pompę

Przy powietrznej pompie tylko do CWU (bo o takiej jest wątek) jaką ty masz gwarancję, że będzie ci działała cały rok?
Która z obecnych PC PW do wody nagrzeje ci zbiornik wody przy temperaturze np. -10*C - chyba nie znajdzie się tu odważny co stwierdzi, że da radę na powietrze z domu...

yaiba83
17-09-2014, 13:53
Pompa jest tańsza i działa niezależnie od warunków pogodowych

Pompa typowo do CWU tak, ale działa zależnie od warunków pogodowych. Powietrzna na CO i CWU co ma zdecydowanie szerszy zakres pracy już taka tania nie jest...

elrow23
16-10-2014, 17:00
no już nie gadajcie, że grutnowa pompa ciepła nie da rady cały rok na sama pociagnąć. zdecydowanie prędzej niż solary..

yaiba83
17-10-2014, 21:56
no już nie gadajcie, że grutnowa pompa ciepła nie da rady cały rok na sama pociagnąć. zdecydowanie prędzej niż solary..

A ile kosztuje gruntowa pompa ciepła do grzania tylko CWU - pompa i kolektor poziomy lub odwierty?
Gruntowa da najlepsze rezultaty, ale montować taką tylko do CWU to zbrodnia albo fanaberia dla bogatych. Jeszcze droższa niż kolektory słoneczne.
W wątku chodzi tylko o grzanie CWU.
A jak wczytasz się jeszcze raz dokładnie w posty powyżej zauważysz, że dyskusja dotyczy POWIETRZNEJ pompy ciepła. Tylko proszę już nie wyjeżdżaj z Viker_coś_tam....

JacekBB
20-10-2014, 12:08
Do grzania cwu najlepiej pomyslec o pompie powietrze-woda, gruntowa byłaby odpowiednia, gdy myślimy też o grzaniu c.o. Dobrze byłoby też określić, gdzie znajduje się budowa - pompa p/w wydajniejsza będzie na Pomorzu.

Scdom
10-01-2015, 21:13
Odświeżam.
Waham się i ja. Jeśli pompa to może hewalex`u http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/podgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-200k-15kw.html na 3/4 osoby?
Może ktoś ma i może się wypowiedzieć czy jest ok.
Jaki jest takiej pompy miesięczny koszt?

Vld
10-01-2015, 22:05
Lepsza i bardziej wydajna będzie typu split z oddzielną j zew

ProStaś
10-01-2015, 22:18
Lepsza i bardziej wydajna będzie typu split z oddzielną j zew

Trochę uproszczenie, ale blisko prawdy.

Scdom poczytaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rach-do-3-ty%C5%9B-za-sezon-CO-CWU&p=6681088&viewfull=1#post6681088
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rach-do-3-ty%C5%9B-za-sezon-CO-CWU&p=6681180&viewfull=1#post6681180


pzdr

Vld
10-01-2015, 22:29
Sedno prawdy jest brać z domu i "pompować" do garażu?

Sedno to jest taka Jula, za 6 tys masz i 50-80% CO i 100% CWU, ale musisz mięć zasobnik CWU z wężownicą. Bez tego 2-3 tys więcej

ProStaś
10-01-2015, 22:38
Sedno prawdy jest brać z domu i "pompować" do garażu?

Sedno to jest taka Jula, za 6 tys masz i 50-80% CO i 100% CWU, ale musisz mięć zasobnik CWU z wężownicą. Bez tego 2-3 tys więcej

Trzeba czytać ze zrozumieniem. Wnikliwym.
A o Juli, kiedy ja się budowałem, nie słyszałem.

Vld
10-01-2015, 22:56
30m kolektora gruntowego dla pompy CWU?, czy Hawalex w ogrodzie i rurociąg do zasobnika?

Kiedyś była tania chigo split z zasobnikiem, ale teraz widzę, mają tylko monoblok. świat schodzi na monobloki ;(

Scdom
10-01-2015, 23:32
Dzięki - już czytam.



Trochę uproszczenie, ale blisko prawdy.

Scdom poczytaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rach-do-3-ty%C5%9B-za-sezon-CO-CWU&p=6681088&viewfull=1#post6681088
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rach-do-3-ty%C5%9B-za-sezon-CO-CWU&p=6681180&viewfull=1#post6681180


pzdr

Scdom
10-01-2015, 23:39
Sedno prawdy jest brać z domu i "pompować" do garażu?

Sedno to jest taka Jula, za 6 tys masz i 50-80% CO i 100% CWU, ale musisz mięć zasobnik CWU z wężownicą. Bez tego 2-3 tys więcej
Poczytam też o Juli i obgadam to w pn z moim fachowcem, kt. będzie robił podłogówkę i montował piec gazowy.
Jakiś konkretny zestaw masz może na myśli?

Vld
10-01-2015, 23:59
Nie, też jak widać po chigo nie jestem na bieżąco.
Jak masz mieć gaz, to nie ma sensu kupować dodatkowo pompy do CWU.

Scdom
11-01-2015, 00:05
Zastanawiałam się nad solarami lub pompą właśnie do wody użytkowej (pompa może do podłogówki). Do gazu nie ma sensu - za małe różnice w końcowym rozliczeniu?

Vld
11-01-2015, 00:26
3500 kWh rocznie na CWU, to ok 360m3 gazu po 2,4(coś koło tego) =864zł. Pompa średnioroczny kop 2,5 raczej nie wyciągnie, poniżej - 7C tez działać nie będzie. Licząc nawet 2,5 to zużyjesz 1400 kWh prądu, po 65gr wyjdzie 910zł, podstaw swoją cenę prądu i podziel cenę pompy przez ew oszczędności
Pompa tylko do cwu wypada blado nawet do grzałki w taniej taryfie - wszystko przez cenę tych oszczędzaczy.

Scdom
11-01-2015, 00:32
Fakt, ceny ogólnie wysokie lub bardzo wysokie - stąd moje szczere wahania i pytania o zasadność.
Nie sztuka zainstalować i mieć, sztuka wiedzieć co się ma i po co, oraz co mi to daje.

A solary przy gazie?

Vld
11-01-2015, 00:58
Jeszcze gorzej, działają przez pół roku i kosztują więcej niż pompa.
Kup porządny zasobnik z dużą wężownicą + kondensator i z niczym więcej nie kombinuj. Pod koniec tego roku lub na początku przyszłego gaz może być tańszy przez ceny ropy.

ProStaś
11-01-2015, 10:19
Jeszcze gorzej, działają przez pół roku i kosztują więcej niż pompa.
Kup porządny zasobnik z dużą wężownicą + kondensator i z niczym więcej nie kombinuj..

No dokładnie. Popieram w 100%.

Chyba, że masz silne zakusy ekologiczne, a w kieszeni sporo pieniążków. Wtedy na temp. powyżej 10 C podłączasz pompę ciepła, a na niższe temp. powietrza kocioł gazowy. Zasobnik do PC musi wtedy mieć dwie wężownice. Zysk finansowy jest problematyczny, bo oszczędności w złotówkach będą niewielkie,a PC swoje kosztuje.
Jedyne co może wspomóc ten rachunek ekonomiczny to to, że masz wszystko policzone i założenie PC na CWU ograniczy zużycie gazu do takiej wielkości, że pozwoli Ci płacić mniejszy przesył i opłaty abonamentowe (to zależy od grup taryfowych Twojego dostawcy gazu). Ale to wymaga dokładnego policzenia.

Wojtko55
28-02-2015, 14:10
No tak pompa ciepła to spory wydatek, ale w systemie monowalentnym gdzie dolnym źródłem jest grunt, woda, pompa ciepła zapewnia 100% zapotrzebowania budynku wynikającego z OZC. Tylko wtedy trzeba zastosować grzejniki niskotemperaturowe i ogrzewanie podłogowe wodne. A kiedy się zwróci to już trzeba samemu policzyć. Mniejsza inwestycją są kolektory słoneczne z dofinansowaniem jeszcze lepiej na tym wyjdziesz i szybki zwrot pewnie z 4-6 lat wtedy. No ale to już cięzej jest z CO, głównie nadaje się na c.w.u :)

marmag
28-02-2015, 23:34
No tak pompa ciepła to spory wydatek, ale w systemie monowalentnym gdzie dolnym źródłem jest grunt, woda, pompa ciepła zapewnia 100% zapotrzebowania budynku wynikającego z OZC. Tylko wtedy trzeba zastosować grzejniki niskotemperaturowe i ogrzewanie podłogowe wodne. A kiedy się zwróci to już trzeba samemu policzyć. Mniejsza inwestycją są kolektory słoneczne z dofinansowaniem jeszcze lepiej na tym wyjdziesz i szybki zwrot pewnie z 4-6 lat wtedy. No ale to już cięzej jest z CO, głównie nadaje się na c.w.u :)

Od zwracania są imieniny u wujka Czesia, pępkowe, czy parapetówka, a pompa jest do grzania.

Wadą kolektorów jest to, że produkują najwięcej ciepła wtedy, gdy ono jest nam najmniej potrzebne.

Pochmurny zimny dzień - kicha, poranna kąpiel przed świtem - kicha

sorry, ale nadal przekonany jestem do pompy.

-voymar-
01-03-2015, 00:30
Odświeżam.
Waham się i ja. Jeśli pompa to może hewalex`u http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/podgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-200k-15kw.html na 3/4 osoby?
Może ktoś ma i może się wypowiedzieć czy jest ok.
Jaki jest takiej pompy miesięczny koszt?

Witam
Z tego co wiem Hewalex do CWU jest super .Jak Hewalex to ta chyba 2,3kW nieco droższa ok .6tys .Grzeje wodę do +55. Pracuje do -5 (ale po co ci praca do -5) wtedy już chodzi CO i pompa jest wyłączona .Koszt grzania wody 300L na miesiąc to ok 60 złotych. Pompa ta jest razem ze zbiornikiem na CWU ( stal nierdzewna)

karoll76-76
24-07-2015, 17:19
Witam wszystkich,

Piszę w tym wątku, żeby nie zakładać nowego, chociaż typowo na temat PCWU Hewalex 2,5 nie widziałem żadnych wpisów na forum Muratora.
Przed zakupem przejrzałem forum i nie znalazłem nic konkretnego, kilkoro forumowiczów próbuje grzać podłogówkę właśnie tym modelem, ale przecież to jest PC tylko do cwu !!
Mniejsza z tym, po kolei: koszt pompy z osprzętem 4000 pln do tego rurki złączki miedziane dosłownie cała reszta 350 pln Nie mam dwóch lewych rąk więc zamontowałem to wszystko sam.
Pompa przy temperaturze powietrza 28-30 st. grzeje 250 litrów wody od 28 do 47 st. w 3,5h
Dzisiaj podłączyłem licznik energii pod PC, tak więc będę miał więcej informacji którymi będę mógł się podzielić, jeśli oczywiście ktoś będzie miał ochotę poczytać.
Zapraszam innych użytkowników w/w modelu PC do wpisywania swoich spostrzeżeń.

Karol

JacekBB
25-09-2015, 08:30
Moim zdaniem solary w Polsce to jednak nieporozumienie. Alternatywą są pompy ciepła powietrze/woda do c.w.u. - cena tak na prawdę podobna a efektywność wyższa. Pompy nie są uzależnione od nasłonecznienia jak solary. Zdecydowanie więc polecam kolektory słoneczne.

RAPczyn
26-09-2015, 11:24
Moim zdaniem solary w Polsce to jednak nieporozumienie. Alternatywą są pompy ciepła powietrze/woda do c.w.u. - cena tak na prawdę podobna a efektywność wyższa. Pompy nie są uzależnione od nasłonecznienia jak solary. Zdecydowanie więc polecam kolektory słoneczne.

Jaka jest "efektywność" PCi pow./woda do c.w.u. ? SCOP ~3...4?
"Efektywność" instalacji kolektorów? SCOP od 20 do 400 w zależności od technologii.

JacekBB
28-09-2015, 07:55
A masz stałe nasłonecznienie w Polsce na solary? ;-)

RAPczyn
28-09-2015, 16:05
Do czego nawiązuje twoje pytanie?
Napisałem o SCOP, nie COP urządzeń. Temperatura powietrza zewnętrznego również jest zmienna.

Vld
28-09-2015, 17:55
SCOP em można sobie latem trawnik podlać jak za bardzo zarośnie. Zimą natomiast bardziej przydatny jest COP.

elrow23
29-09-2015, 16:46
A masz stałe nasłonecznienie w Polsce na solary? ;-)

nie, ale od tego są panele próżniowe - mają większą wydajność i mogą dostarczyć energię także w miesiącach mniej słonecznych. Minus jest taki, że oczywiście kosztują więcej niż zwykłe, płaskie

Konsultant Viessmann
28-12-2015, 09:31
W takim razie jeśli pytacie o pompy ciepłą do cwu to ja również pozwolę sobie napisać o naszej nowej pompie ciepła vitocal 060A - najnowsze urządzenie do współpracy z istniejącym systemem grzewczym, można ją podłączyć do kotła o mocy nawet 35 kW. Generalnie pompa ta jest przeznaczona do modernizacji instalacji stałopalnych, gdzie ma poprawić komfort przygotowania ciepłej wody, a więc brak czyszczenia kotła w okresie poza sezonem grzewczym, mniejsze roczne zużycie paliwa, czystsze powietrze itd.

Dostępna w wariantach na powietrze obiegowe i dolotowe

Pompa ciepła Vitocal 060-A wersji na powietrze obiegowe wykorzystuje powietrze z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana. Pobiera z niego część ciepła i podnosi je do poziomu temperaturowego ok. 62°C. W ten sposób powietrze zostaje równocześnie osuszone – a to chroni substancję budowlaną przed korozją biologiczną i podwyższa komfort mieszkania.

Do przestawienia na pracę na powietrzu zewnętrznym służy zawarty w zakresie dostawy adapter. Vitocal 060-A pracuje efektywnie przy temperaturach zewnętrznych do -5°C. Pompę ciepła do podgrzewu CWU można ustawiać w pomieszczeniach o wysokości powyżej 2 metrów.

Więcej informacji i cennik : http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-do-cieplej-wody-uzytkowej/vitocal-060-a.html
Jeśli są pytania - służę pomocą :)

imrahil
07-01-2016, 18:18
jaka cena kotłowni z zasobnikiem opartej na Państwa pompie ciepła? zakładam 6 kW pompę - jakie parametry przy -20*C (COP i moc)?